Цэцэрлэгийн ахлах бүлэгт нээлттэй хичээл хийх. Сэдвийн талаархи хичээлийн тойм (ахлах бүлэг): ахлах бүлгийн мэдлэгийн өдөр, боловсролын ажилчдын нийгмийн сүлжээ Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид дахиад хэдэн дэлбээ олох хэрэгтэй вэ


Зорилго: Хүүхдийн харилцааны чадварыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.
Даалгаварууд:
1. Гэр бүлийг хамт амьдардаг хүмүүсийн тухай ойлголтыг бий болгох.
2. Гэр бүлийн анхан шатны харилцаа холбоог бий болгож сур ("Хэн хэнтэй" тоглоом).
3. Гэр бүлийнхээ талаарх мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх үндсэн дээр хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх.
4. Тэвчээр, анхаарал, нарийн моторт ур чадвар, орон зайд чиг баримжаа олгох.
5. Тоглоомоор дамжуулан харилцааны чадварыг хөгжүүлэх.
6. Гэр бүлийн гишүүддээ хайртай, халамжтай хандах, гэр бүлээрээ бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.
7. Хүүхэд, насанд хүрэгчдийн харилцан үйлчлэл, хамтын ажиллагааны ур чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:
1. Шидэт зургууд: оноогоор холбох (хүүхдийн тоогоор)
2. Энгийн харандаа ((хүүхдийн тоогоор)
3. "Гэр бүл" зураг
4. Урилга
5. Жолооны хүрд
6. Оньсого бүхий хөзөр - үлгэр (10)
7. "Муур" оньсого дүрслэл
8. Удирдамжийн схем
9. Хүүхэлдэй
10. Хайрцаг

Урьдчилсан ажил:
"Миний гэр бүл", "Бидний нэр, овог", "Миний ээж", "Бид туслагчид", "Захиалга эсвэл эмх замбараагүй байдал?" "Надад уу, эсвэл хүн болгонд уу?" "Бид бие биедээ анхаарал тавих ёстой."
Уран зохиол унших: ардын үлгэр "Аавын зөвлөгөө", В.Сухомлинский "Долоон охин", Н.Григорьева "Хэн цэвэрлэх ёстой вэ?", Н.Григорьева "Эмээгийн хажууд".
"Миний гэр бүл" гэр бүлийн цомог, чимэглэлийг шалгаж байна.
Эцэг эхчүүдтэй хамтран ажиллах: "Би ба миний гэр бүл" зургийн цомгийн дизайн.
Хичээлийн явц
Зохион байгуулалтын мөч: Залуус аа, өнөө өглөө манай цэцэрлэгт захидал ирлээ. Энэ нь танд зориулагдсан болно. "Би таныг тоглож, олон сонирхолтой зүйл сурахыг урьж байна" гэж уншъя. Энэ захидал хэнээс ирсэн гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт) Өнөөдөр бид аялал хийж, мэдлэг, ур чадвар, авхаалж самбаагаа харуулж, хэн биднийг зочлохыг урьсныг олж мэдэх болно.
Залуус аа, аялалд явахыг хүсч байна уу? (Хүүхдийн хариулт)
Та юугаар аялж болох вэ? (Хүүхдийн хариулт: онгоц, галт тэрэг, унадаг дугуйгаар).
Үүнийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? (Хүүхдийн хариулт: тээвэрлэлт)
Сурган хүмүүжүүлэгч. Аялалд юу авч явахаа мэдэх цаг болжээ.
"Ид шидийн зураг" даалгавар (цэгээр холбох)
Хүүхдүүд 1-ээс 5 хүртэлх цэгүүдийг холбодог бол энэ нь машин болж хувирдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Чи юу хийсэн бэ? (Хүүхдийн хариулт)
Бид ... (машин) замаар аялалд явж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо бид холын аянд аюулгүй гарч чадна. Хосоороо ээлж дараалан зогсоно уу. Хүсвэл би чиний жолооч болно.
1 ЗОГСООХ
Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүдийг гэр бүлийн зургийг үзэхийг урьж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэ хүмүүсийг нэг үгээр яаж дуудах вэ? (Гэр бүл.) Та яагаад ингэж шийдсэн бэ? (Хүүхдийн хариулт)
Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, таны бодлоор гэр бүл гэж юу вэ? (Хүүхдийн хариулт.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, үнэхээр хамгийн дотны, хамгийн хайртай, хайртай, эрхэм хүмүүс бол ээж, аав, эмээ, өвөө, ах, эгч нар бол таны гэр бүл юм. Та бүгд гэр бүлтэй болсон нь үнэхээр сайхан хэрэг! Танай гэр бүлд бие биедээ хайртай, тэд бүгд хамтдаа аз жаргалтай, эв найртай амьдардаг тул та дэлхийн хамгийн аз жаргалтай хүүхдүүд юм. Хамгийн гол нь гэр бүл үргэлж амар амгалан, нөхөрлөл, хүндэтгэл, бие биенээ хайрлах явдал юм.

Тоглоом "Хэн хэнийг хариуцдаг вэ?" (хүүхэлдэйтэй)
Ээжийн охин хэн бэ? (охин)
Ээжийн хүү хэн бэ? (хүү)
Охины хувьд хүү гэж хэн бэ? (ах)
Аавын хувьд ээж нь хэн бэ? (эхнэр)
Өвөөгийнх нь охин хэн бэ? (ач охин)
Эмээгийн хувьд хүү хэн бэ? (ач)
Ээжийн хувьд аав нь хэн бэ? (нөхөр)
Хүүгийн хувьд охин нь хэн бэ? (эгч)
Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид цаашаа явах цаг болсон.
2 ЗОГСООХ
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та гэр бүлтэйгээ амрах дуртай юу? (Хүүхдийн хариулт) Би "Гэр бүл" тоглоом тоглохыг санал болгож байна. (Биеийн тамирын хичээл)
Нэг, хоёр, гурав, дөрөв (алга таших)
Манай байранд хэн амьдардаг вэ? (Мөрөө өргөөд хажуу тийшээ эргэх)
Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав (алга таших)
Би бүгдийг нь тоолж чадна; (долоовор хуруугаараа тоолох)
Аав, ээж, ах, эгч,
Мурка муур, хоёр зулзага,
Миний алтан шувуу, крикет бид хоёр
Энэ бол бидний бүхэл бүтэн гэр бүл! (гар дээрээ хуруугаа ээлжлэн нугалах)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энд бид амарч, замаа үргэлжлүүлж болно.

3 ЗОГСООХ
Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид "Түүний гэр бүлийг мэддэг хүн" тоглоом тоглох болно.
Бос, ээжийг нь Лена гэдэг.
Эгчтэй гараа өргө.
Ээж нь цэцэрлэгт ажилладаг хүмүүсийг зогсоо.
Ээжид тусалж байгаа хүмүүст алгаа ташаарай.
Эмээтэйгээ амьдардаг гараа өргө.
Ээжийг нь Жулиа гэдэг хүмүүс алгаа ташаарай.
Аавыг нь Серёжа гэдэг хүмүүсийг бос.
Ээжүүд үлгэр уншдаг хүмүүсийг зогсоо.
Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо бид үлгэрийг хэрхэн мэддэгийг шалгах болно. Би чамд хэдэн үг хэлье, чи ямар үлгэр болохыг та таах болно. Бэлэн үү?
o Хулуу, сүйх тэрэг, гутал, ханхүү, бөмбөг ("Үнсгэлжин");
o Өвөө, чарга, загас, үнэг, чоно, мөсөн нүх ("Бяцхан үнэг эгч, саарал чоно");
o Ниф-Ниф, Наф-Наф, Нуф-Нуф, чоно ("Гурван бяцхан гахай");
o Намаг, сум, ханхүү ("Мэлхийн гүнж");
o Овоохой, ямаа, хүүхдүүд, чоно ("Чоно ба долоон хүүхэд");
o Bunny, үнэг, хөөгдсөн, cockerel ("Заюшкина овоохой").
o Зуух, Баба Яга, алимны мод, бялуу ("Галуу-Хун").
o Кокованя, Даренка, Муренка, өвөл ("Мөнгөн туурай")
o Залгих, бах, мэнгэ, элфүүдийн ханхүү ("Thumbelina")
o Зуух, Емеля, цурхай, хувин ("Цурхайн тушаалаар")
Хүүхдүүдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ
- Хараач, энд гайхалтай хайрцаг байна. Үүнд юу байгааг би гайхаж байна уу? (багш ба хүүхдүүд хайрцгийг нээж, доторх зургийн хэсгүүдийг олоорой).
Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, эдгээр хэсгүүдээс зураг зохиож, хэн биднийг зочлохыг урьсныг олж мэдье. (Хүүхдүүд зураг зохиодог).

Одоо таны хүүхэд тийм ч бага биш, таны асрамж, халамжинд бүрэн хэрэгцээтэй байсан тул таван нас хүрч (ямар ч хамаагүй!) цэцэрлэгийн ахлах бүлэгт шилжсэн. Энэ нь тэр аль хэдийн бие даасан, бие даасан, боломжтой ажлуудыг даван туулж чадна гэсэн үг юм. Мэдээж түүнд бас та бүхний дэмжлэг хэрэгтэй, хайрт ээж аавууд аа. Хэрэв та хүүхдэд ямар хүлээлт байгааг мэдэж байвал хүүхдээ илүү сайн бэлдэж, түүнийг анхны нийгмийн бүлэгт нь оруулахад нь тусалж чадна - эцэст нь бүх зүйл эндээс эхэлдэг. Гурав дахь нас гэж тооцогддог, 5-6 насны хүүхдүүдийг тэнд элсүүлдэг.

Бараг бүх цэцэрлэгт, тэр байтугай хамгийн энгийн цэцэрлэгт өдөр бүр зохиогддог, хүүхдийн нас, хэрэгцээнд тохирсон хөгжлийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө байдаг. Боловсролын яамны заавар, арга зүйн бичигтэй тохиролцсон ийм хичээлийн үргэлжлэх хугацаа нь 20-25 минут байна. Ихэнхдээ хичээлийн дундуур биеийн тамирын хичээлийн минут өгдөг бөгөөд хичээлийн хооронд дор хаяж 10 минутын завсарлага өгдөг.

Сургалтын хичээлүүд

Хамгийн их танин мэдэхүйн чадвартай, сэтгэцийн хүчтэй үйл ажиллагаа шаарддаг ахмад бүлгийн ангиудыг өглөө, хамгийн үр дүнтэй өдрүүдэд (Мягмар, Лхагва гаригт) төлөвлөдөг. Ядрахаас сэргийлэхийн тулд хөгжмийн хичээл, биеийн тамирын дасгалуудыг нэмдэг.

Таван настай хүүхэд тань ямар мэдлэг олж авах, ямар ур чадвар эзэмших вэ. Хуучин бүлгүүдэд заадаг хичээлүүдийн тоймыг энд харуулав.

Долоо хоногийн өдрүүд

Ахлах бүлэг

Даваа гараг

9.00-9.25 Хүүхэд ба эргэн тойрон дахь ертөнц;

9.45-10.05 Хөгжмийн хичээл;

10.15-10.40 Зургийн хичээл

Мягмар гараг

9.00-9.25 Хэл яриа, уран зохиолын хөгжил;

9.35-10.00 Гар ажиллагаа,

10.10-10.30 Биеийн тамирын дасгал

Лхагва гараг

9.00-9.25 Математикийн үндэс

9.35-10.00 Экологийн ертөнцийг үзэх үзлийг төлөвшүүлэх

11.00-11.20 Гадаа дасгал хийх

15.15-15.40 Үүнийг өөрөө хий

Пүрэв гараг

9.00-9.25 Үг яриа, шүлэг хөгжүүлэх

9.45-10.05 Хөгжмийн хичээл

10.15-10.40 Будагтай зураг зурах

Баасан гараг

9.00-9.25 Загварчлах, хэрэглэх

9.50-10.10 Биеийн тамирын хичээл

Ахмад бүлэгт ийм сургалтын жишээг өгье.

Дашрамд хэлэхэд, эцэг эхчүүд гэртээ ийм заах мөчүүдийг дадлагажуулж болно, энэ нь таны хүүхдийг цэцэрлэгт илүү сайн хөгжүүлэх, үе тэнгийнхэнтэйгээ хөл нийлүүлэхэд тусална.

Зэрлэг ан амьтдын ертөнц

Хичээлийн зорилго:хүүхдүүдэд гэрийн тэжээвэр амьтдыг зэрлэг амьтдаас ялгахад нь туслах, зурах чадварыг хөгжүүлэх, яриаг хөгжүүлэх.

Материал:зэрлэг болон тэжээвэр амьтдын зураг, хоосон цаас.

Эхлээд сурган хүмүүжүүлэгч зэрлэг гэж тооцогддог амьтдын тухай ярьж, яагаад ингэж нэрлэснийг тайлбарлав. Гэрийн тэжээвэр амьтдыг хэрхэн таних вэ, тэдний онцлог шинж чанарууд юу вэ.

Дараа нь хүүхдүүдэд зэрлэг болон гэрийн тэжээвэр амьтдын зурагтай жишээг үзүүлж, тэдний амьдрах орчин, амьдралын хэв маягийн талаар өгүүлдэг. Тэдний оршин суух улирлын онцлогийг товч тайлбарлав. Энэ түүх 8 минутаас ихгүй хугацаа шаардагдана.

Дараа нь биеийн тамирын сургалт явуулдаг бөгөөд энэ үеэр хүүхдүүдээс ямар нэгэн амьтныг дүрслэхийг хүсч болно.

Дараа нь зэрлэг болон тэжээвэр амьтадтай картуудыг хүүхдүүдэд тарааж өгдөг. Даалгавар бол амьтдыг хоёр төрөлд хуваах явдал юм. Боломжит картын сонголтуудын жишээ:

Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэсний дараа урьдчилан бэлтгэсэн хуудсан дээр дуртай амьтныг дүрсэлдэг.

Хичээл нь тоглоомоор дуусдаг: багш бичвэрт янз бүрийн амьтадтай тулгарсан түүхийг уншдаг, хүүхдүүд зэрлэг амьтдын нэрийг сонсоход - нэрлэсэн тэжээвэр амьтан юу ч хийхгүй бол алга ташдаг. Түүх 5-8 минут үргэлжлэх ёстой.

Боловсролын тоглоомууд

Мэдээжийн хэрэг, энэ нь хүүхэд цэцэрлэгт байнга сурч боловсрох гэж завгүй байдаг гэсэн үг биш, энэ насны хүүхдэд маш их ядардаг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн гол үйл ажиллагаа бол тоглоом бөгөөд энэ нь чадвар, харилцааны чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг. Тоглоомын хэд хэдэн төрөл байдаг: дүрд тоглох, дидактик, тоглоомууд - ажиглалт, хөдөлгөөнт, хүүхдийн бие даасан байдал, санаачлага, түүний бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулсан дүрд тоглох тоглоом, боловсролын үйл ажиллагаа гэж юу болохыг тусад нь авч үзье.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд илүү хөгжсөн тоглоомын агуулгатай байдаг. Тоглоомонд үйлдлүүдийн хажуугаар бүх төрлийн нийгмийн харилцаа, сэтгэл хөдлөл нэмэгддэг. Тоглоомууд нь насанд хүрэгчдийн үйл ажиллагааны онцлог, ажил дээрээ харилцан хамтын ажиллагаа, ажлын явцад бие биетэйгээ болон бие биетэйгээ ажиллах харилцааг тусгасан байдаг.

Хүүхдүүдийн хувийн практик туршлага бага багаар тоглоомд нэвтэрч, номноос олж авсан мэдлэг, насанд хүрэгчидтэй ярилцаж байна.

Амьдралын тав дахь жилдээ хүүхэд дүрийн зан үйлийн үндсийг нэлээд сайн даван туулж байгаа тул багш нь тоглоомын үеэр хүүхдэд янз бүрийн хуйвалдааныг хөгжүүлэхэд туслах хэрэгтэй. Тоглоомын сэдэв мөн өргөжиж, агуулга, семантик ачаалал улам гүнзгийрч байна.

Нас ахих тусам тоглоомд оролцогчдын тоо нэмэгдэж, 3-5 хүн байна.

Ийм тоглоомын зорилго нь хүүхдийн бие даасан байдал, бие даасан зохион байгуулалтыг хөгжүүлэх, тоглоомын мөн чанарыг зөвшилцөх чадварыг хөгжүүлэх, дүрүүдийг тодорхойлох, үйл явдлын үндсэн чиглэлийг бий болгох, тоглоомын орчинг бэлтгэх явдал юм.

Хүүхэд цэцэрлэгт тогтоосон дэглэмийг ажиглах нь маш чухал бөгөөд үүнийг гэртээ хийхийг заах хэрэгтэй. Цэцэрлэгийн дэглэмийг мэддэг тул амьдралын ижил төстэй гэрт хэмнэлийг бий болгохыг хичээ.

Ойролцоогоор өдөр тутмын дэглэм

Ахлах бүлгийн хамгаалалтын постууд

Хүүхдийг хүлээн авах, шалгах, тоглоом, өглөөний дасгал, үүрэг

6.45-аас 8.25 хүртэл

Өглөөний цай

8.25-аас 8.50 хүртэл

Хичээлийн бэлтгэл

8.55-аас 9.00 хүртэл

Ангиуд

9.00-11.05 хүртэл

Үдийн хоол

10.00 цагт

Тоглоом, алхах бэлтгэл, алхах (эсвэл тоглоом, ажил)

11.05-аас 12:35 хүртэл

Явган аялалаас буцаж байна

12.35-аас 12.45 хүртэл

Оройн хоол

12.50-аас 13.15 хүртэл

Унтахдаа бэлдэж, нойрмоглож байна

13.15-15.00 цаг хүртэл

Унтахынхаа дараа босох, дасгал хийх

15.00-15.10 цаг хүртэл

Тоглоом, хөдөлмөр, бие даасан ажил

15.25-16.20 хүртэл

Үдээс хойш зууш

16.20-16.40 хүртэл

Тоглоом, алхах бэлтгэл, зугаалга, хүүхдүүдийг гэрт нь хүргэж өгөх

16.40-18.45 хүртэл

Мэдээж цэцэрлэгийн сурган хүмүүжүүлэгч, багш нар хичээл зүтгэл гаргаж байгаа хэдий ч хүүхдийн оюун ухаан, бие бялдар, сэтгэл санааны хөгжлийн гол үүрэг нь эцэг эхийн үүрэг юм. Тиймээс хүүхдүүддээ анхааралтай байгаарай, бүх зүйл сайхан болно.

Гарны нарийн моторт ур чадвар, бие даасан сэтгэхүй, хурдан ухаантай болгох

Үзүүлэх материал, тоног төхөөрөмж:хуанли, цагираг, зарлал.

Тараах материал:дасгалын ном, тооны багц, харандаа.

Урьдчилсан ажил:"Өвгөн" үлгэрийг унших.

Ахлах бүлгийн цогц хичээлийн хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, оньсого тааварлаарай:

Гүүрийг сунгав

Долоон миль,

Мөн гүүрний төгсгөлд

Алтан верст.

Энэ ямар гайхалтай гүүр вэ? Тантай хамт оньсого тааварлацгаая (байгалийн хуанлигаас долоо хоногийн өдрүүдийг дарааллаар нь тогтоов). Долоон верст - энэ нь долоон урт өдөр; гүүр нь долоо хоногийг бүхэлд нь холбож, долоо хоногийг бүрдүүлдэг. Верста бол зайны хуучин хэмжүүр юм. Орчин үеийн арга хэмжээний системд - бараг километр. Хүүхдүүд ээ, яагаад гүүрний төгсгөлд "алтан од" байдаг гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Одоо би танд "Хуанли" шүлгийг унших болно.

Даваагаас Баасан гараг хүртэл

Цаг хугацаа сунжирч байна:

Ажлын өдрүүдэд гэрээсээ

Ээж өглөө явна.

- Хонгор минь,

Ээж ажилдаа

Ажлын өдрүүдэд тэр зугаалгаар явдаггүй.

- Өдөр тутмын амьдралд ийм олон зүйл байдаг:

Нэг удаа - хоёр гурав - дөрөв - тав!

Маша дахин будахыг хүсч байна

Навч бүр

Улаан өнгөтэй.

Сайхан амьдрал мөн үү

Хэрэв ээж гэртээ байхгүй бол?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, Маша яагаад хуанлийн навч бүрийг улаанаар будахыг хүсч байна гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт).

- Амралтын өдрүүдийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Тэд ямар дараалалтай байна вэ?

- Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бидэнтэй уулзахаар долоо хоног ирсэн боловч хамгийн хэцүү зүйл бол түүний өдрүүд алдаж, эмх цэгцтэй байх боломжгүй юм. Тэдэнд туслаач.

(Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах: 1-ээс 7 хүртэлх тоог санамсаргүй байдлаар бичнэ. Хүүхдүүдийг долоо хоног барих, серийн дугаарыг дуудах, сумаар холбох) урьж байна.

- Чи ямар ухаантай, ухаантай юм бэ! Шулуун "духандаа долоон зай"! Одоо би яагаад тэгж хэлснээ хэлье. “Эртний хүмүүсийн сэтгэлгээнд хүний ​​өндөр, өргөн дух нь оюун ухааныг илтгэдэг. Эрт дээр үед уртын хэмжүүрүүдийн нэгийг span гэж нэрлэдэг байв. Энэ нь насанд хүрсэн хүний ​​эрхий ба долоовор хурууны хоорондох зай юм. Дунджаар урт нь 18 см бөгөөд энгийн хүний ​​духны өргөнтэй тохирч байна. Хүмүүс 7-н тоог ид шидтэй гэж үздэг байсан тул гайхшрал, биширлийг төрүүлсэн бүх зүйл үүнтэй холбоотой байв. "Тэр магнайд долоон зайтай" - маш ухаалаг, ухаалаг хүний ​​тухай хүндэтгэлтэй ярь." -Одоо би таныг гайхалтай аялалд урьж байна. Бид онцгой байдлаар аялах болно - долоо хоногийн өдрүүдэд нүд.

Бүх долоо хоногийн дарааллаар

Нүд нь дасгал хийж байна.

Тэд даваа гаригт сэрэх үед

Нарны нүд инээмсэглэх болно

Доош нь өвс рүү харна

Мөн өндөр нөөцлөх.

Мягмар гаригт нүдээ ажиглаарай

Тэд нааш цааш хардаг

Тэд зүүн тийш алхаж байна. Баруун тийшээ яв

Хэзээ ч битгий ядраарай.

Бид Лхагва гаригт Blind man's buff тоглодог

Бидний нүдийг чанга ани

Нүдээ нээцгээе.

Анивчих ба нээ

Тиймээс бид тоглоомоо үргэлжлүүлнэ.

Пүрэв гарагт бид алсыг хардаг

Энэ удаад харамсалтай биш байна,

Юу ойр, юу хол байна

Нүдийг анхаарч үзэх хэрэгтэй.

Баасан гаригт бид эвшээгээгүй

Нүд нь тойрог хэлбэрээр гүйв

Зогс, бас дахин

Нөгөө чиглэлд гүй.

Бямба гариг ​​амралтын өдөр ч гэсэн

Бид чамтай залхуу биш

Нэг харцаар буланг хайж байна

Сурагчид гүйхэд зориулагдсан.

Бид ням гарагт унтна

Тэгээд зугаалцгаая

Нүдээ чангаруулахын тулд

Би агаар амьсгалах хэрэгтэй байна

Гимнастикгүйгээр найзуудаа

Бидний нүд амьдарч чадахгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бидний нүд амарч, аяллаа, одоо долоо хоног тоглоцгооё. (Хүүхэд бүр 1-ээс 7 хүртэлх тоотой карттай). Багшийн "Долоо хоног" гэсэн дохиогоор хүүхдүүд долоо хоногийн өдрүүдийн дарааллын тоогоор жагсана.

- Хүүхдүүд ээ, хараарай, манай самбар дээр ямар цаас өлгөөтэй байна вэ? Ингээд ойртож ирээд сайтар харцгаая. Энэ бол мэдэгдэл юм. Одоо би танд унших болно:

Пүрэв гарагт сонин дээр зар гарчээ:

“Анхаарал, хүүхдүүд ээ!

Хүүхдүүдийн анхааралд!

Нохой алга болжээ

Барбос хочтой.

Сүүлнээс гарсан хоточ нохой

Мөн хамар хүртэл ургасан.

Тэр галт тэрэгний буудлын дэргэд амьдардаг байсан

Новая гудамжинд,

14-р байранд

Ивановагийнд.

Олсон хүнд өгөх болно

Олон шагнал:

Амттан, бялуу

Мөн шоколад.

Иванова унтаагүй байна

Дөрөв дэх өдөр

Мөн хоёр зуун хөвгүүд

Нэг минутын турш бүү унт

Мөн гурван зуун охин

Тэд шагнал авахыг хүсч байна:

Амттан, бялуу болон

Харин одоо тав дахь нь

Өдөр ирлээ

Хөвгүүд ядарч байна

Охидууд ядарч байна

Эзэгтэй уй гашуугаас

Би хамраа унжууллаа

Даваа гаригт гэнэт

Харуулын нохой гарч ирэв,

Тэр орон сууц олсон

Новая гудамжинд

Мөн баяртайгаар гар

Ивановаг долоов.

Тэгээд буцаж ирэхийг хүсдэг

Амттан, бялуу, шоколад!

- Хүүхдүүд Барбозаг хэдэн өдөр хайсан бэ?

- Харуул нохой долоо хоногийн аль өдөр олдсон бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, долоо хоногийн өдрүүд бидэнд оньсого бэлдсэн. Тэднийг олж мэдэхийг хичээцгээе.

  • Долоо хоногийн гурван өдрийг нэрлэхгүйгээр яаж жагсаах вэ? (Өчигдөр Өнөөдөр Маргааш).
  • Хоёр өдөр дараалан бороо орж чадах уу? (үгүй ээ, өдөр шөнө, өглөөг тусгаарладаг).
  • Бямба гаригт аав хоёр мод тарьсан, ням гаригт ах хоёр мод тарьсан. Аав чинь амралтын өдрөөр хэдэн мод тарихаар төлөвлөж байсан бэ? (хүүхдүүд хариултыг тоогоор харуулав).
  • Өнөөдөр лхагва гараг бол маргааш, нөгөөдөр долоо хоногийн аль өдөр болох вэ?

Одоо тантай нэг хэл амны талаар ярилцъя. Өнөөдөр гурав. Өчигдөр гурав. Өчигдрийн өмнөх гурав.

Мөн энд "Өнөөдөр, маргааш, өчигдөр" хөгжилтэй тоглоом байна.

("Өчигдөр, өнөөдөр, маргааш" гэсэн утгатай гурван цагираг тавьдаг. Шүлэг уншина. Хүүхдүүд тэр цагираг руу гүйдэг нь дээрх түр зуурын ойлголттой нийцдэг).

Өчигдөр ээж бид хоёр цэцэрлэгт хүрээлэнд байсан.

Би дэлгүүрт талх авахаар явсан,

Тэгээд би аавтайгаа шатар тоглодог байсан

Би дүүтэйгээ байшин зурсан.

Бид өнөөдөр амьтны хүрээлэн рүү явна

Бид Наташатай дуу дуулдаг,

Бид цаснаас эмэгтэй хүнийг бүтээдэг,

Бид муурны сарвууг боож өгдөг.

Залгихнууд алга болжээ

Бас өчигдөр үүр цайлаа

Бүх дэгээнүүд нисч байв

Тийм ээ, энэ нь гялалзсан

Тэр үүрээр.

Маргааш бид цэцэрлэгтээ явна.

Бид хэрэмд самар авчрах болно,

Бид нохойтой хамт алхах болно

Эмээтэйгээ уулзъя.

Дэлхий дээр гайхамшгууд тохиолдож байна

Өнөөдөр үдээс хойш би нохойтой уулзсан!

Үзэсгэлэнтэй! Асар том!

Үнэхээр, бүрэн орон гэргүй!

Маргааш! Маргааш! - өнөөдөр биш

Залхуунууд ингэж хэлдэг.

Би маргааш хичээлээ эхлүүлнэ.

Би маргааш залхуу баймааргүй байна!

Та маргааш шаргуу ажиллах хэрэгтэй!

"Өнөөдөр хийж чадах зүйлээ маргааш болтол бүү хойшлуул" - Энэ бол залхуурал, юу ч хийх дургүй байдлаа даван туулж, ажлаа яг одоо дуусгах зөвлөгөө юм. Наташа охин "Өнөөдөр юу хийж болохыг маргааш болтол бүү хойшлуул" гэсэн хэллэгийг зөв ойлгосон уу?

Манай байранд байдаг

Наташа охин

Ээж хайрцагтаа байгаа

Чихэр авчирсан

Тэгээд тэр хатуухан хэлэв:

"Одоо жаахан ид,

Үлдсэн нь маргааш

Буфетэнд хий."

Наташа суугаад,

Би бүх чихэр идсэн

Хоолоо идээд инээгээд:

"Ээж ээ, намайг битгий загнах

Би мартаагүй байна

Та зааж байсныг санаарай:

Маргааш хэзээ ч биш

Бизнесээ бүү орхи."

(Хүүхдийн үндэслэлтэй хариултууд).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, та нарт биелэгдээгүй, хойшлуулсан ажил байсаар байна уу? Тэгвэл эхлүүлсэн ажлаа дуусгахыг санал болгож байна. Эцсийн эцэст (хүүхдүүд энэ үгийг давтдаг) "Өнөөдрийн хийж чадах зүйлээ маргааш болтол бүү хойшлуул".

Ахлах бүлгийн цогц хичээлийн хураангуйг Л.Прохорович бэлтгэсэн

Антонина Стерликова
Ахлах бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй. "Аюултай объектуудын ертөнцөд" ахлах бүлгийн нээлттэй хичээл

Хөгжүүлэгч: A. A. Стерликова, нэгдүгээр зэрэглэлийн сурган хүмүүжүүлэгч.

Зорилтот:

Хүүхдэд анхаарал халамж тавих чадварыг хөгжүүлэх аюулгүйхарилцахдаа зан байдал өдөр тутмын амьдралд аюултай объектууд.

Боловсролын даалгавар:

Зангуу хүүхдийн аюулын талаархи ойлголтянз бүрийн зүйлтэй харьцах үед гэр ахуйн эд зүйлс;

Хүүхдэд болгоомжтой ашиглах чадварыг хөгжүүлэх аюултай зүйлс, юмыг байранд нь тавих зуршил;

Хөгжлийн даалгавар:

Харилцан уялдаатай яриа үүсгэх, өөрийн дүгнэлтийг гаргах;

Асуудлыг шийдвэрлэхдээ анхаарал, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

Сонирхолтой байдлыг хөгжүүлэх;

Хамтран ажиллах ур чадвар, багаар ажиллах чадварыг бий болгох.

Боловсролын интеграци бүс нутаг: нийгэм, харилцааны хөгжил, танин мэдэхүйн хөгжил, ярианы хөгжил, урлаг, гоо зүйн хөгжил, бие бялдрын хөгжил.

Демо материал: "пирамид аюулгүй байдал» , зурагтай картууд аюултай зүйлс, хэрэгслийн хайрцаг, тэмдэг ( "хориолох"болон "болгоомжтой").

Тараах материал: сэдвийн зургууд, цавуу, дэвсгэр, салфетка.

Урьдчилсан ажил: эцэг эхтэй хамт ном үйлдвэрлэх - нялх хүүхэдтэй энэ сэдвээр ярилцах, хүүхдүүдтэй ярилцах, шүлэг, үлгэр унших, сэдвээр оньсого тааварлах, г / ба "Дөрөв дэх нэмэлт", « Аюултай - Аюулгүй» бусад.

Боловсролын ахиц дэвшил үйл ажиллагаа:

(Хүүхдүүдийг тойрог болгон цуглуулах).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, над руу хараад нүдээ харуул. Бие бие рүүгээ инээмсэглэж, зочдод сайхан сэтгэлийг бэлэглээрэй.

Хүүхдүүд ээ, би үлгэрт үнэхээр дуртай, тийм үү?

Тийм ээ! Дараа нь би танд шинэ, үл мэдэгдэх үлгэр ярих болно.

Нэгэн цагт байдаг байсан хөгшин эмэгтэйтэй хөгшинмөн тэд хоёр хүүтэй байв. Хамгийн залууг нь Иван гэдэг ахлах Митрофан. Ахлагч залхуу байсан - идсэн, тиймээ, тэр унтсан бөгөөд ажилчин түүний санаанд ч орсонгүй. Бага Иван бол хөдөлмөрч, хөгжилтэй, эелдэг. Мастер Иван шидэт хайрцагтай байсан бөгөөд дотор нь найз нөхөд нь амьдардаг байсан бөгөөд энэ нь түүнд ажилд нь маш их тусалдаг байв. Иван тэдэнд хайртай, тэдэнтэй найзалж, эрэг, тэднийг халамжилдаг байв. Бүх зүйл Иваныг хайрлаж, хүндэлдэг байсан бөгөөд түүнийг дуулгавартай дагадаг байв ярилаа: "Юм болгон өөр өөрийн гэсэн газартай!"хүмүүс түүгээр бахархаж байсан ярилаа: "Иван багш алтан гартай", "Мастерын ажил айдаг".

Хараач, хүүхдүүд ээ, Иванын янз бүрийн зүйл ингэж эвтэйхэн таарч байна. Тэд хэвтэж, амардаг. Та тэднийг таньсан уу? (Үзүүлэх)... Тэдний нэрийг хэн гэдэг вэ?

Хүн бүр Иваныг магтаж, дооглож байгаад Митрофан Иванд уурлав. Би түүнээс багажны хайрцгийг аваад амбаарт түгжиж, тэдэнтэй тоглохоор шийдэв.

Залуус аа, сайхан төгсгөлтэй үлгэр зохио. (Хүүхдийн хариулт).

"Энэ бүтэхгүй гэж Митрофан бодлоо. Тэгээд би бүх арга хэмжээг дагаж мөрдөхөөр шийдсэн урьдчилан сэргийлэх... Би алх, хөрөө, хадаас аваад шувууны байшин хийсэн."

Тиймээс Митрофан сайн мастер болсон тул үүнийг зөв зохицуулах нь маш чухал юм аюултай зүйлсИнгэснээр тэд дайсан биш, найз нөхөд болно.

Биеийн тамирын боловсрол:

Өдөржингөө тогшиж, тогшдог

Тогших чимээ сонсогддог.

Алх тогшиж байна

Бид залууст зориулж байшин барьж байна.

Ямар сайхан байшин вэ

Бид ямар сүр жавхлантайгаар эдгээх вэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Надад бас нэг шидэт хайрцаг байгаа бөгөөд оньсого нь танд юу байгааг таахад тусална.

Хоёр цагираг, хоёр төгсгөл

Мөн голд нь лиш цэцэг /хайч/ бий.

Хэрэв ирмэг нь дээр байвал -

Нэн даруй нүх / awl / байна.

Миний Антошка байгаа

Зөвхөн малгай, гэхдээ төмөр хөл / хадаас /.

Би чимээгүй байхыг хүсэхгүй байна -

Намайг тогшихыг зөвшөөрөөч!

Тэгээд өдөржин тогшдог

Тэр бол төмөр толгой / алх /.

Энд төмөр хуурч байна

Тэр даавууг маш чадварлаг барьдаг.

Тэдгээрийг хооронд нь чанга шахаж авдаг

Хэзээ ч бүү алд / клип /.

Би зүүний найз охин

Зөвхөн надад чих / зүү / байхгүй.

Ган морь, маалинган сүүл

Надтай нөхөрлөөрэй /зүү/.

Сайн байна залуусаа!

Тоглоом "Алдаа гаргахгүй"/ ширээн дээр хоёр тэмдэг байна "хориолох"болон "болгоомжтой"... Хүүхдүүд эдгээр тэмдгүүдэд зориулж зураг тавьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Би чамд гэнэтийн бэлэг барих гэж байна. Би юу бэлдсэнийг хараарай.

Бэлтгэсэн хавтанг хүүхдүүдэд үзүүл.

Энэ бол пирамид юм аюултай, аюулгүй зүйлс.

Улаан цагираг дээр наа аюултай зүйлс.

Ногоон цагираг дээр - сэдвүүдта өөрөө ашиглаж болно.

Гэхдээ пирамид хоосон байна, үүнийг дүүргэх хэрэгтэй.

Багш нь зурагтай зургуудыг ширээн дээр тавьдаг зүйлс.

Бид эдгээр зургуудыг пирамид дээр наа.

Хүүхдүүд. Пирамид дээр яагаад шар өнгөтэй байдаг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Би чамаас энэ асуултыг хүлээж байсан. Хараач.

Багш нь сандлын зургийг харуулж байна.

Аль нь зүйл - аюултай эсвэл аюулгүй?

Хүүхдүүд. Аюулгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэ нь зөв, хэрэв та дүрэм журмын дагуу сандал ашигладаг бол чимээгүйхэн суу. Мөн дээр нь савлуулбал унаж бэртэх аюултай. тэр "зальт" зүйл... Ийм зургууд дээр маш олон зүйл... Тиймээс бид тэднийг шар талбай дээр наах болно.

Сайн байна, бид даалгавраа амжилттай давлаа!

Гаралт: Залуус аа, энэ сэдвүүдхүнд үнэнчээр үйлчилдэг бөгөөд өнөөдөр та тэдэнгүйгээр хийж чадахгүй. Гэхдээ бид эдгээрт болгоомжтой хандахаа мартсан үед сэдвүүд, тэд болдог аюултай... Та бид болгоомжтой байхыг үргэлж санаж байх болно гэж найдаж байна.

Холбогдох хэвлэлүүд:

"Матрёшка" ахлах бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуйЗорилго: Ардын гар урлалтай танилцах, гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн бүтээгдэхүүнийг сонирхох сонирхлыг бий болгох. Үйлдвэрлэх чадварыг бэхжүүлэх.

Ахлах нөхөн олговрын бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй.Ахлах бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи нээлттэй хичээл. Мальцева Марина Леонидовна. Хотын төрийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага.

"Сэтгэл хөдлөлийн ертөнцөд" хоёрдугаар бага бүлгийн нээлттэй хичээлийн тойм.Багшийн боловсруулсан D / S № 1 "Cornflower" Боловсролын чиглэлүүдийн нэгдэл: "Танин мэдэхүйн хөгжил", "Урлаг, гоо зүйн хөгжил" ,.

Холбооны улсын боловсролын стандартын хураангуй, "Арал руу аялах" яриаг хөгжүүлэх ахлах бүлгийн нээлттэй хичээл.Зорилго: Дууны зөв дуудлагыг нэгтгэх. Толь бичгийг баяжуулах. Ялгаварлах дасгалын тусламжтайгаар хүүхдийн сонсголыг сайжруулах.

"Аюултай объектуудын ертөнцөд" OBZH хичээлийн тойм."Аюултай объектуудын ертөнцөд" Боловсролын чиглэл: танин мэдэхүй (аюулгүй байдал) Зорилго: Амь насанд аюултай сэдвүүдийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бэхжүүлэх.

Орчин үеийн нийгэм багшийн мэргэжлийн түвшинд тавигдах шаардлагыг нэмэгдүүлж байна. Энэ нь чанартай боловсрол, хувь хүний ​​хөгжлийн үнэлэмж нэмэгдэж байгаатай холбоотой. Мэргэжлээ ухамсартай сонгосон багш, сурган хүмүүжүүлэгч бүр нийгмийн шинэ эрэлт хэрэгцээнд нийцүүлэн, багшлах ур чадвараа дээшлүүлж, орчин үеийн техник технологийг эзэмшихийн төлөө зүтгэх учиртай. Нээлттэй хичээл хийх, туршлага солилцох, мэргэжлийн уралдаан тэмцээнд оролцох, дээд зэрэглэлийн гэрчилгээ олгох зэрэг нь сайн сурган хүмүүжүүлэгч, багш болохын тулд өөрийгөө хөгжүүлэх арга зам юм.

Цэцэрлэгийн ахлах бүлэгт нээлттэй хичээл явуулах онолын үндэс

Нээлттэй хичээл нь танихгүй хүмүүс байдаг үйл ажиллагаа юм. Ийм хичээлийг хүүхдийн боловсролын байгууллагын сурган хүмүүжүүлэгчид харилцан туршлага солилцох зорилгоор явуулдаг бөгөөд арга зүйн нэгдлийн ажлын тогтолцооны нэг хэсэг юм. Хэрэв арга хэмжээ нь нэг боловсролын байгууллагын хүрээнд явагдах юм бол хамт олон, энэ байгууллагын удирдлага нь хичээлд оролцож буй эцэг эхийн хорооны төлөөлөгчид байж болно. Дүүргийн хэмжээнд нээлттэй хичээл явагдах юм бол зочдын тоо хамаагүй их байх болно.

Нээлттэй хичээл дээр багш өөрийн ур чадвар, заах арга барилаа харуулдаг

Нөгөөтэйгүүр, нээлттэй хичээлд оролцож буй хүүхдүүдийн хувьд энэ нь бүлгийн ажлын ерөнхий төлөвлөлтийн нэг хэсэг болох хичээл юм. Үзүүлсэн материалын цаг хугацаа, эзлэхүүний хувьд энэ хичээл нь ердийнхөөс ялгаатай байх ёсгүй. Ахмад бүлгийн сурагчид (5-6 настай) хангалттай бие даасан байдалтай, тэсвэр тэвчээртэй, логикоор сэтгэх чадвартай болсон. Хичээлийн илүүд үздэг хэлбэр нь тоглоомын хэлбэр эсвэл түүний бүтцэд тоглоомын элементүүдийг оруулах явдал хэвээр байна. Тоглоомын хувьд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд мэдлэг олж авах, практикт нэгтгэх нь илүү хялбар байдаг.

Нээлттэй хичээл нь хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлийг байнга өөрчлөх замаар тодорхойлогддог. Төрөл бүрийн дасгал, даалгавар, тоглоом, оньсого, биеийн тамирын завсарлага нь бие биентэйгээ холилдсон байх ёстой.

Ахлах бүлгийн сурагчдад зориулсан нээлттэй хичээлийн төрлүүд

Нээлттэй арга хэмжээний сэдвийг сонгохдоо багш тодорхой сэдвийн шинэлэг байдал, онцлогийг нэмэгдүүлэхийг эрмэлздэг. Та шинэлэг заах арга, техникийг ашиглан хичээл зохион байгуулж болно (жишээлбэл, мультимедиа технологи ашиглах, лого хэмнэл ашиглах, фитболын гимнастик) эсвэл хичээлийг ер бусын агуулгаар дүүргэх (эрүүл амьдралын хэв маяг, хүүхдийн ёс суртахууны боловсрол олгох хичээл боловсруулах) .

Воскобовичийн талбайтай нээлттэй хичээл нь хүүхдүүдэд логик сэтгэлгээг хөгжүүлэхэд тусална

Хүснэгт: сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын нээлттэй хичээлүүдийн төрлүүд

Хичээлийн төвлөрөлЖишээ нь
Хөгжмийн хичээл
  • Садыкова Лилия "Бид шатаар өгсөж, дуу хайж байна."
  • Толстогузова Александра "Хөгжмийн зэмсгийн орон руу хийсэн аялал".
Эх оронч хүмүүжил
  • Анна Нагайская "Би чамд хайртай, Орос".
  • Латышева Ксения "Дэлхий дээр манай эх орноос илүү үзэсгэлэнтэй зүйл байхгүй."
Эрүүл амьдралын хэв маягийг сурталчлах
  • Гаврилова Татьяна "Улс руу аялах" Эрүүл ".
Логикийн хөгжил
  • Егорова Ирина "Ойн цэвэрлэгээ хийх аялал".
  • Коломиец Любовь "Логикийн улс руу хийсэн аялал".
МХХТ ашигласан ангиуд
  • МХХТ ашиглан математикийн нээлттэй хичээл "Үлгэрээр аялах нь".
  • Какаулина Наталья "Танин мэдэхүйн боловсролын чиглэлээр МХХТ ашиглах GCD-ийн хураангуй". FEMP ".
Бөмбөлгүүдийг оёх
  • Воронцова Татьяна "Гоо сайхан эрвээхэй".
  • Воробьева Людмила "Олон өнгийн уран зөгнөл".
Сэтгэлзүйн хичээл
  • Косенко Людмила "Сэтгэл хөдлөлийн ид шидийн ертөнцөд гайхалтай аялал."
  • Ахлах бүлгийн сэтгэл судлаачийн хичээл.
Логоны хэмнэл
  • Зайнуллина Зульфия "Өө, чи өвөл-өвөл, эргэлдэж, шүүрдсэн".
  • Каримова Эльмира "Ахлах бүлгийн логоны хэмнэлийн хичээлийн тойм".
Бүжиг дэглэлт
  • Шматова Виктория "Бүжгийн станцуудаар аялах".
  • Каюмова Галина "Эрдэнэсийн эрэлд".
Биеийн тамирын чиглэлээр идэвхтэй ажил
  • Нолфина Елена "Үлгэрийн ойгоор алхаж байна" (сэтгэцийн гимнастик, тойргийн дасгал ашиглан).
Фитболын гимнастик
  • Малкова Елена "Үсрэгчдийн тэмцээн".
Ёс суртахууны хичээл
  • Захарова Татьяна "Эелдэг арал дээр аялах нь".
  • Сатарина Г.Н. "Хутгатай хутганы хэрэгсэл шиг танилцсан."
Театрын үйл ажиллагааПротопопова Мария "Уран бүтээлч болж сурах нь".

Видео: ахмад бүлгийн театрын үйл ажиллагааны талаархи хичээл

Видео: мультимедиа технологи, модульчлагдсан тоног төхөөрөмж ашиглан ахимаг насны хүүхдүүдэд зориулсан биеийн тамирын хичээл

Нээлттэй хичээлийн бие даасан даалгавар

Хэрэв бүлэгт хувь хүний ​​хандлагыг шаарддаг хүүхдүүд байгаа бол: ямар ч шалтгаанаар хичээл алгасах, удаан ажиллах, хэт ичимхий, сурган хүмүүжүүлэх тал дээр хайхрамжгүй ханддаг хүүхдүүд байвал хичээлд бэлтгэхдээ үүнийг анхаарч үзэх хэрэгтэй. Ийм сурагчдын хувьд багш хичээлийн сэдэвт тохирсон сэтгэцийн физикийн хөгжлийн онцлогийг харгалзан даалгавар боловсруулдаг. Үүний зэрэгцээ зарим даалгаврыг бүхэл бүтэн бүлэгтэй хамт гүйцэтгэдэг бөгөөд ингэснээр хүүхэд багаас тасарсан мэдрэмж төрүүлэхгүй байх болно.

Шаардлагатай бол багш сурагчдад даалгавраа биелүүлэхэд нь тусалдаг

Ганцаарчилсан даалгавар нь тодорхой сурагчдын шүлгийг урьдчилан цээжлэх, дараа нь нээлттэй хичээл дээр ярих гэсэн утгатай байж болно.

Хүүхдүүдийн хичээлд суух сэдлийг нэмэгдүүлэх арга техник

Танихгүй хүмүүсийн анхаарлын төвд байх нь бага насны хүүхдүүд шиг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд таагүй мэдрэмж төрүүлдэг. Үйл ажиллагааг төлөвлөхдөө үүнийг анхаарч үзэх хэрэгтэй бөгөөд хүүхдүүдийн даалгаврыг биелүүлэх сэдлийг өдөөхөд илүү их анхаарал хандуулах хэрэгтэй. Багшийн сэдвийн төлөөх хүсэл тэмүүлэл, ангид ажлын уур амьсгалыг бүрдүүлэх чадвараас их зүйл шалтгаална. Хичээл дээр ер бусын, гэнэтийн, өнгөлөг дизайн, дүрд тоглох тоглоом ашиглах, хичээлийг театржуулах, хүүхдийн зохиолын баатруудтай өрөвдөх сэтгэлийг бий болгох, хүүхдүүдийн урам зоригийг бий болгох нь сурагчдын урам зоригийг нэмэгдүүлэхэд тусалдаг. баг болон бие даасан хүүхдүүдийн хоорондох өрсөлдөөний нөхцөл байдал.

5-6 насны хүүхдүүдийн хувьд насанд хүрэгчид өөрсдийн үйл ажиллагаа, гүйцэтгэсэн ажлын зөв байдлыг үнэлэх нь чухал юм. Энэ нь хүүхдийн өөрийгөө үнэлэх үнэлэмжийг нэмэгдүүлж, хичээлийн сонирхлыг нэмэгдүүлдэг. Практикт ашигладаг хэд хэдэн техник байдаг:

  • Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн аман магтаал.
  • Зөв хариултын шагнал: ил захидал, чипс, чихэр. Үр дүнг нэгтгэхдээ сурган хүмүүжүүлэгч үүнийг анхаарч үздэг: "Хэн 2 чипстэй (хамгийн бага тоо) - гараа өргө, чи мундаг, чи сайн ажилласан; 3 чиптэй хүн маш сайн ажилласан, хэн 4 чипстэй бол өнөөдөр та манай бүлгийн хамгийн шилдэг математикчид байна! "
  • "Зөв шийдлийн төлөө", "Шуурхай шийдлийн төлөө", "Цэвэр ажлын төлөө" гэх мэт тэмдгийг ашигла.
  • Өдрийн шилдэг оюутан шалгаруулах тэмцээнийг зохион байгуулна.

Хичээлийн танилцуулах үе шат үргэлж чухал байдаг. Үүнийг хүүхдүүдийн анхаарлыг татахуйц байдлаар төлөвлөж, хэрэгжүүлэх ёстой. Хамтлагт үлгэрийн баатар ирсэн нь залуусын сонирхлыг үргэлж татдаг. Ихэнхдээ энэ дүрд хүүхэлдэй эсвэл тод зурагт хуудас тоглодог, эсвэл багш өөрөө ид шидийн түүхийн баатар болж дахин төрөх болно.

Та хичээлээ бүх сурагчдын анхаарлыг татахуйц сонирхолтой тоглоомоор эхлүүлж болно.

Ийм зурагт хуудас нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хичээлд оролцох сэдлийг нэмэгдүүлэх хэрэгсэл болж чаддаг.

Та постер үзүүлснээр хичээлийн оршил хэсгийг эхлүүлж болно. Хүүхдүүдэд бие даасан дэлбээнээс бүрдсэн харааны тусламжийг үзүүлэх нь зүйтэй. Сонгосон зургууд нь хүүхдийн анхаарлыг татахын тулд тод, ойлгомжтой, мартагдашгүй байх ёстой. Гарын авлагын загвар нь хичээлийн бүтцэд тохирсон байхаар хийгдсэн. Ийм зурагт хуудас нь хичээлийн явцад багшийн дэмжлэг болж, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд шинэ мэдлэгийг илүү сайн эзэмшихэд тусална.

Цэцэрлэгийн ахлах бүлэгт нээлттэй хичээл бэлтгэх, явуулах

Нээлттэй хичээлийг төлөвлөх нь сэдэв сонгох, зорилго тавихаас эхэлдэг. Дараа нь та хичээлийг зохион байгуулах логик, хичээлийн бие даасан хэсгүүдийн харилцаа холбоо, дараалал, бүх үе шатуудын бүрэн бүтэн байдал, тэдгээрийг хэрэгжүүлэхэд зарцуулсан цаг хугацааг харгалзан үзэх хэрэгтэй. Сайн бодож боловсруулсан хичээлийн бүтэц, зугаа цэнгэлийн сэдэв, хичээлийн бие даасан бүрэлдэхүүн хэсгүүд бие биенээ хуванцараар орлуулдаг - энэ бүхэн нээлттэй хичээлийн амжилтыг баталгаажуулдаг.

Хуучин бүлгийн нээлттэй хичээлийн үргэлжлэх хугацаа ердийнх шиг 25-30 минут боловч ажлын хурд нэлээд өндөр байна.

зохиолчЛ.В.Капустянская, арга зүйч, Павловск.
Сэдэв сонгохБагш нээлттэй хичээлийн сэдвийг сонгохдоо материалын дүн шинжилгээ, түүний боловсруулсан сайжруулалт, техник, арга барил, сургалтын янз бүрийн үе шатанд сурагчдын үйл ажиллагааны зохион байгуулалтыг илүү сайн харуулах боломжийг харгалзан бие даан хийдэг. хичээл.
Арга зүйн зорилгыг боловсруулахНээлттэй хичээлийн арга зүйн зорилгыг томъёолсноор сургалтыг эхлүүлэх шаардлагатай. Арга зүйн зорилго нь хичээлийн үндсэн арга зүйг тусгасан болно. Энэ нь дотоод ажиглалт, хичээлд дүн шинжилгээ хийхэд хамгийн бүтээлч, бодитой хандах, сонгосон арга, техник, зохион байгуулалтын хэлбэрүүдийн зөв байдлыг үнэлэхэд тусална.
Нээлттэй хичээлийн арга зүйн зорилгыг дараах байдлаар томъёолж болно.
  • практик асуудлыг шийдвэрлэхэд хувийн компьютер ашиглах арга;
  • сурагчдын бие даасан ажлыг зохион байгуулах арга зүй;
  • харааны хэрэглүүр, дидактик материалтай ажиллах явцад ангид сурагчдын танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх;
  • шинэ материалыг танилцуулах явцад ... ашиглах арга (тодорхой техник, технологийг зааж өгсөн болно).
Уран зохиол судлалНээлттэй хичээлд бэлтгэхдээ багш орчин үеийн мэдээллийг ашиглах, сурган хүмүүжүүлэх, арга зүйн ном зохиолоос материал сонгох, арга зүйн семинар, үзэсгэлэн зэрэгт оролцсоны үр дүнг ашиглах ёстой. Энэ бүхэн хичээлийг сонирхолтой, мэдээлэл сайтай болгоход тусална.
Материал техникийн тоног төхөөрөмжХичээлийн материал, техникийн хэрэгслийг урьдчилан бэлтгэсэн байх ёстой. Та тоног төхөөрөмж, TCO-г үйл ажиллагаандаа туршиж, хичээл дээр ашиглах дарааллыг бодож үзэх хэрэгтэй.
Дүрс, дуу дүрсний хэрэглүүрийг тодорхойлсон зорилгодоо хүрэхийн тулд аль болох сайн ашиглахын тулд сонгох ёстой. Хэт олон харааны хэрэглүүр нь хүүхдийн анхаарлыг сарниулж, ашиглагдаагүй олон тооны үзүүлэнг хичээлд үндэслэлгүй болгодог. Даруу байж, үйл ажиллагааг чимэглэл болгон дүрслэн харуулахыг бүү хэтрүүл. Хичээлд зориулсан бүх дүрслэх материал нь хичээлийн зорилгод нийцсэн байх ёстой.

Ахлах бүлгийн нээлттэй хичээлийн сэдвүүдийн жишээ

Залуу сурган хүмүүжүүлэгчдэд туслахын тулд бид ахлах бүлгийн нээлттэй арга хэмжээнд тохиромжтой сэдвүүдийн жагсаалтыг санал болгож байна.

  • Хоол тэжээлийн сургалт:
    • "Яагаад ногоо идэх хэрэгтэй вэ?"
    • "Манай ширээн дээрх жимс",
    • "Thumbelina-д зориулсан витамин".
  • "Эрүүл мэнд" цувралын сургамж:
    • "Эрүүл байх нь юу вэ"
    • "Цэвэр байдал бол эрүүл мэндийн баталгаа"
    • "Эрүүл байх нь үзэсгэлэнтэй байх явдал юм."
  • Спортын үйл ажиллагаа:
    • усан сэлэлтийн хичээл,
    • спортын амралт,
    • багийн тэмцээн "Merry Starts".
  • АМЬДРАЛЫН АЮУЛГҮЙ БАЙДЛЫН ҮНДЭС:
    • "Аюулгүй улс руу хүрэх зам",
    • "Замын хөдөлгөөний дүрмийн тухай Матроскин муурны түүхүүд."
  • Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн эх оронч хүмүүжил:
    • "Манай арми"
    • "Эх орон",
    • "Миний хот",
    • "Оросын үлгэр дэх ардын уламжлал."
  • Байгаль орчны судалгаа:
    • "Усан доорх хаант улс"
    • "Агаартай туршилт"
    • "Ногоон эмийн сан".
  • Хүүхдийг нийгэмшүүлэх:
    • "Сайхан сэтгэл, эелдэг байдлын сургамж",
    • "Би онцгой"
    • "Гэр, цэцэрлэг, гудамжинд эелдэг үг хэллэг."
  • Гадаад ертөнцтэй танилцах:
  • Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа:
    • "Үлгэр худал боловч үүнд сэжүүр бий" (хөдөлмөрийн үлгэрүүд),
    • "Тоглоомуудаа эмх цэгцтэй болгоё"
    • "Цэцгийн мандал дахь хөдөлмөрийн цэргүүд",
    • "Федорины уй гашууд хэрхэн туслах вэ."
  • Бичиг үсгийн сургалт, логик сэтгэлгээ, танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх:
    • "Хэрхэн оньсого тааж сурах вэ",
    • "Нээлтийн ертөнц үргэлж ойрхон",
    • "ABVGDEIKA улс".
  • Хүүхдүүдтэй хийх бүтээлч үйл ажиллагаа:
    • "Зул Сарын карт",
    • "Ариун Улаан өндөгний баяр" (хөгц),
    • "Цэцгийн үлгэрийн орон" (будах, салфетка хийх, загварчлах).

Хичээлийн чиглэлээс үл хамааран хичээлийн дундуур динамик завсарлага эсвэл биеийн тамирын минут байх ёстой бөгөөд энэ нь агуулгын хувьд зарласан сэдэвтэй тохирч байх ёстой.

Хүснэгт: хичээлийн цагийн төлөвлөгөө

Тайзны нэрҮргэлжлэх хугацааАгуулгаАнхаарна уу
Зохион байгуулалтын2 минутСайн байцгаана уу, бүлгийн ажлын байрны зохион байгуулалт.
Танилцуулга3-5 минутХичээлийн сэдэв, зорилгыг зарлах. Хичээлд оролцох хүүхдүүдийг урамшуулах.
Үндсэн20 минутОнолын болон практик даалгавруудыг багтааж болно. Хүүхдийг аливаа үйл ажиллагаанд урамшуулах.Эрүүл мэндийг хамгаалах арга техникийг харгалзан үздэг: практик ажлын явцад аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээ, үйл ажиллагааны өөрчлөлт, биеийн тамирын боловсрол.
Финал2-3 минутДүгнэлт, үр дүнгийн дүн шинжилгээ. Тайвшруулах дасгал.

Хүснэгт: ахлах бүлгийн математик дүрслэлийг бий болгох нээлттэй хичээлийн хураангуй (фрагмент)

зохиолчGrigorieva OI, сурган хүмүүжүүлэгч MK DOE D / s "Үлгэр", х. Карымск, Эрхүү муж.
Нэр"Таван түлхүүр"
ЗорилтотХүүхдийн сонирхол, сониуч зан, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.
Даалгаврууд
  • Боловсролын:
    • 1-ээс 5 хүртэлх тооны талаархи мэдлэгийг бий болгох;
    • геометрийн дүрсүүдийн талаархи мэдлэг (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт, олон өнцөгт);
    • цаасан дээр жолоодох чадвар;
    • бүтээлч ур чадварыг хөгжүүлэх (хүүхэлдэйн киноны баатруудтай оньсого цуглуулах).
  • Хөгжиж байна:
    • хүүхдийн сонирхлыг хөгжүүлэх,
    • логик сэтгэлгээ,
    • сониуч зан.
  • Боловсрол: хүүхдийн насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, харилцах чадварыг хөгжүүлэх.
Демо материал
  • Цээж,
  • 5 түлхүүр,
  • цэвэр устай жижиг шилэн сав,
  • цагираг дээр сунгасан цэнхэр даавуу (нуур),
  • 1-ээс 5 хүртэлх тоотой 5 загас,
  • утас.
Тараах материал
  • Геометрийн дүрсүүдийн багц (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт, зургаан өнцөгт),
  • хүүхэлдэйн киноны баатруудтай оньсого.
Арга зүйн техник
  • Тоглоомын нөхцөл байдал,
  • асуудлын томъёолол,
  • харилцан яриа,
  • ярианы тоглоом,
  • гадаа тоглоом "Бид эмээтэйгээ худалдаж авна",
  • бүтээлч үйл ажиллагаа,
  • саванд ус хийж туршина (тунгалаг усны дараа саванд өнгөт ус гарч ирэхийн тулд та ваарны таган дээр зузаан гуаш түрхэх хэрэгтэй, битүү савыг сэгсэрсний дараа өнгөт ус гарч ирнэ).
  • шинжилгээ,
  • МХТ ашиглан даалгаврын зураг харуулах,
  • нэгтгэн дүгнэж байна.
Зохион байгуулалтын үе шатХүүхдүүд танхимд орж, зочдод харан хагас тойрог хэлбэрээр зогсдог.
А: Залуус аа, өнөөдөр биднийг хараарай, маш олон зочид ирсэн. Надад хэлээч, зочин ирэхэд танд таалагдаж байна уу? (Тийм). Зочиддоо мэндчилгээ дэвшүүлье. (Хүүхдүүд сайн уу гэж хэлдэг).
Танилцуулгын үе шатА: Гэхдээ эдгээр нь бүгд зочид биш. Одоо бидэн дээр танил үлгэрийн зочин ирэх бөгөөд энэ зочны нэрийг доктор Айболит гэдэг.
Далайн дээрэмчид түүнээс шидэт усыг булааж авсан гэж Айболит залууст хэлэв. Түүнийг олохын тулд хүүхдүүд 5 даалгавар гүйцэтгэх ёстой. Загаснаас 5 түлхүүр хүлээн авсны дараа залуус шидэт усаар авдар нээх болно.<…>
Тоглоом "Өдрийн хэсэг" ("Өгүүлбэрийг дуусгах").
  • Бид шөнө унтаж, дасгал хийдэг ... (Өглөө).
  • Бид өглөөний цайгаа ууж, үдийн хоол иддэг ... (Үдээс хойш).
  • Бид өдрийн цагаар хооллож, оройн хоол иддэг ... (Орой).
  • Бид оройн хоолоо идэж, унтдаг ... (Шөнө).<…>
Гол үе шатА: Бид нуур руу явах замдаа гарлаа. Бид зам дагуу явдаг. Хараач, нууранд загаснууд сэлж байна. Аль даалгавар нь эхнийх, аль нь хоёрдугаарт байгааг мэдэхийн тулд бид загасыг дарааллаар нь байрлуулах хэрэгтэй. (Хүүхэд бүр 1-ээс 5 хүртэлх тооны загасыг цагирагт тавьдаг). 1 гэсэн тоотой загасыг олоорой. Одоо та сандал дээр суу, бид энэ загас бидэнд ямар даалгавар бэлдсэнийг харах болно.
Сайн хийлээ! Энд эхний загас ба даалгавар 1 байна.
Бөмбөгтэй "Нэг үгээр хэлэх" тоглоом (ерөнхий).
  • Алим, лийр, чавга, нимбэг -... (жимс).
  • Ор, орны дэргэдэх ширээ, сандал, хувцасны шүүгээ - ... (Тавилга).
  • Нохой, муур, үхэр, ямаа - ... (Гэрийн тэжээмэл амьтад).
  • Аав, ээж, эмээ, өвөө - ... (хамаатан садан, гэр бүл).
  • Шоо, хүүхэлдэй, машин, бөмбөг - ... (Тоглоом).
  • Шаахай, шаахай, гутал, пүүз - ... (гутал).
  • Зөгий, соно, ялаа, цох - ... (Шавж).
  • Онгоц, нисдэг тэрэг, пуужин - ... (Агаарын тээвэр).

Тоглоом "Объектууд юунаас бүтсэн бэ?"<…>
В .: Сайн байна! Энд загаснаас зөв хариулт өгөх түлхүүр байна. 2 дугаартай загасыг олоорой. (Хүүхдүүд проекторын дэргэд хагас тойрог хэлбэрээр сууна).
Тоглоом "Бид амьтныг дүрсэлдэг."
А: Хэрэв та амьтныг тааварлавал дэлгэцэн дээр гарч ирнэ.

  • Энэ амьтан зуны улиралд саарал үстэй, өвлийн улиралд цагаан үстэй. Тэр хурдан гүйдэг. Тэрээр ойд байгаа бүх хүмүүсээс айж, бутны дор нуугдаж байна. (Туулай).
  • Энэ нь жижиг, өргөст юм. Өвөл унтдаг. Зуны улиралд цох хорхой, өт хорхой барьдаг. (зараа).
  • Тэр том, сэгсгэр, эвгүй. Өвлийн улиралд үүрэнд унтдаг. Зуны улиралд тэрээр зөгийн бал, бөөрөлзгөнө хайж ой дундуур алхдаг. (Баавгай).
  • Тэр улаан үстэй, зальтай. Тэр сэвсгэр сүүлтэй. Нүхэнд амьдардаг. Хулгана, туулай барьдаг. (Үнэг).
  • Тэр саарал, аймшигтай, ууртай, өлсөж байна. Туулай, тугал барьдаг. Нүхэнд амьдардаг. (Чоно).
  • Тэр жижигхэн, хурдан, улаан үстэй. Мод дундуур үсэрч, хөндийд амьдардаг. Боргоцой, самар зажилдаг. (хэрэм).

А: Залуус аа, эдгээр амьтдыг юу гэж нэрлэдэг вэ? Зөв шүү, зэрлэг амьтад. Зөв хариултуудын хувьд загас бидэнд хоёр дахь түлхүүрийг өгдөг. Гурав дахь загас хаана байна? (Хүүхдүүд 3 дугаартай загас олдог).
Гурав дахь загас биднийг зүгээр л амрахыг урьж байна.
Тоглоом "Бид эмээтэйгээ худалдаж авна."
В .: Сайн байна! Бид загаснаас өөр түлхүүр авдаг. Дараагийн даалгавар 4. (Тэд ширээн дээр сууна).
Тоглоом "Юу хаана байна?"
Энэ бол санах ойг хөгжүүлэх даалгавар юм. Хүүхдүүд геометрийн дүрс хаана байрлаж байгааг анхааралтай ажиглаж, санаж байхыг зөвлөж байна. Дараа нь схемийн дагуу геометрийн дүрсийг цомгийн хуудсан дээр байрлуулна.

  • Дунд нь тойрог байна.
  • Баруун дээд буланд дөрвөлжин байна.
  • Зүүн доод буланд зургаан өнцөгт байна.
  • Баруун доод буланд гурвалжин бий.
  • Зүүн дээд буланд тэгш өнцөгт байна.

А: Сайн байна. Та бүх зүйлийг зөв хийсэн үү? Загас бидэнд дөрөв дэх түлхүүрийг өгдөг. Тэгээд сүүлчийн даалгавраа харцгаая. Ганцхан загас үлдсэн. Хэдэн тоо вэ? Энэ нь зөв, 5.
Даалгавар "Таавар ашиглан танил хүүхэлдэйн киноны баатруудыг цуглуул."
Хүүхдүүд эвлүүлэг цуглуулж, хүүхэлдэйн кино дууддаг. (Хөгжим тоглож байна).
В .: Сайн байна! Загас бидэнд өөр нэг түлхүүр өгдөг. Тэгэхээр бидэнд хэдэн түлхүүр байгаа вэ? (Таван). Айболит эмчийг дуудах цаг болжээ.
Тэд эмч дууддаг. Айболит орж ирлээ.

Эцсийн шатАйболит: Танд 5 түлхүүр байна. Одоо та хайрцагны түлхүүрийг аваад онгойлгоод шидэт ус авах хэрэгтэй.
Багштай хүүхдүүд түлхүүрээ авдаг. Нээх, ид шидийн усыг гарга. (Энэ нь ил тод байна.)
В .: Миний бодлоор энэ бол энгийн ус юм.
Айболит: Гэхдээ үгүй! Хараач. (Айболит савыг даавуугаар бүрхэж, чалчаад, өнгөт ус болж хувирав.) Хамгийн жинхэнэ ид шидийн ус! Тусалсанд баярлалаа! Харин би Африк руу амьтан эмчлэхээр явж байна. Тэгээд чамайг өвдөхгүйн тулд цээжиндээ гэнэтийн бэлэг барьж байна. Баяртай.
Багш хүүхдүүд авсаас витамин олдог.
Сурган хүмүүжүүлэгч ба хүүхдүүд: Баярлалаа. Баяртай!

Сурган хүмүүжүүлэгч ажлаа хэрхэн гүйцэтгэж байгаа, ямар үр дүнд хүрч байгаа нь түүний мэргэжлийн статусыг тодорхойлдог. Түүний хувьд боловсрол, мэргэжлийн өндөр түвшинд хүрэх замд тасралтгүй ахих нь өөрийгөө танин мэдүүлэх арга замуудын нэг, дотоод сэтгэл ханамжийн эх үүсвэр юм. Орчин үеийн ертөнц маш хурдацтай өөрчлөгдөж байгаа тул багш өөрөө зогсож байвал хүүхдийг сургаж, хөгжүүлэх боломжгүй юм.