Бага бүлгийн хичээлийн хураангуй: "Миний хайртай гэр бүл". "Миний гэр бүл" хичээлийн хураангуй

"Миний гэр бүл" сэдэвт дунд насны хүүхдүүдийн бусадтай танилцах, яриаг хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй.

Хичээлийн зорилго:

Хүүхдүүдэд гэр бүлийн харилцааг ойлгоход нь тусал.

Даалгаварууд:

1. Боловсрол: гэр бүлийн гишүүд, тэнд амьдардаг хүмүүсийн талаархи хүүхдүүдэд санаа бодлыг бий болгох.
2. Хөгжиж буй: нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, үгсийн сангийн ажил: жижиг хуруу, нэргүй, дунд, индекс, том, аав, аав, Углич хүмүүс.
3. Боловсрол: гэр бүлийн гишүүд, хотыг хүндэтгэх, сонирхох.

Урьдчилсан ажил:

Бид гэр бүлийн гэрэл зургуудыг үзэж, гэр бүлийн бүх гишүүдийг нэр, ураг төрөл (хэнийх вэ) гэж дуудаж сурсан. Хүүхдүүд эцэг эхтэйгээ хамт "Миний гэр бүл" сэдвээр зураг зурав. Хүүхдүүд хоосон зайг хийсэн (картон дээр plasticine давхаргыг хэрэглэсэн). Гэр бүлийн тухай уран зохиол унших.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

Фланелограф, байшингийн зураг, "дал мод", хуванцар давхаргатай картон хоосон зай, вандуй, ээж, аав, өвөө, эмээ, хүүхдийн гэрэл зураг (нүүр).

Явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өнөөдөр бид тантай хамт аялалд гарах болно. Та юугаар аялж болох вэ? (машин, онгоц, пуужин, завь, хөлөг онгоцоор)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бид нисэхгүй, явахгүй, далайд гарахгүй, гэхдээ бид давхих болно. Тэд нэг хөл дээрээ унасан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хараач, бид тантай хамт хот руу явлаа. Зам дээр зогсоод хөлөө зас.

Этюд:

Ямар гайхамшиг вэ, гайхамшиг (алгаа харуулах)
Нэг гар, хоёр гар.
Энд баруун далдуу байна,
Энд зүүн алга байна.
Тэгээд хайлуулахгүйгээр хэлье
Хүн бүр найз нөхөдтэйгээ харьцах хэрэгтэй.
Сайхан гарууд нохойг тэжээх болно
Ухаалаг гар баримал хийж чаддаг
Мэдрэмжтэй гарууд хэрхэн найзлахаа мэддэг.

Манай хотод тэд хэрхэн найзлахаа мэддэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

(Фланелграф дээр нэг давхар, олон давхар байшингууд, далдуу моднууд байдаг)
-Манай хотод юу байдаг вэ? (байшин, мод)
-Ямар байшингууд вэ? (олон давхар, нэг давхар)
-Хотод өөр юу байдаг вэ? (мод)
-Мод ямар харагддаг вэ? (алга дээр)
- Хүссэн модоо аваад ширээнд суу.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хуруугаараа тоглоцгооё. Бид нударгаа зангидсан.

Энэ хуруу бол өвөө юм.
Энэ хуруу бол эмээ юм.
Энэ хуруу бол аав.
Энэ хуруу бол ээж.
Энэ хуруу бол би.
Энэ бол миний бүх гэр бүл.

Бид тоглож байхдаа юу ярьсан бэ? (гэр бүлийн тухай)
-Та гэр бүлтэй юу?
-Танай гэр бүлийн хамгийн бага нь хэн бэ? (Би бол)
-Таныг гэр бүлээрээ хэр эелдэгээр дууддаг вэ?
- Зургаа олоод бяцхан хуруун дээрээ тавь.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Ээж бид хоёр котлет хийсэн
Тэгээд цонхны гадаа бороо орж байлаа
Ээж бид хоёр нэгэн зэрэг бодож байлаа
Бид хамтдаа байх нь ямар сайхан юм бэ.

Энэ шүлэг хэний тухай бэ? (ээжийн тухай)
-Чи ээжтэйгээ сайн уу?
-Ээжийн чинь нэр ямар хүн бэ?
- Тэгээд насанд хүрсэн хүний ​​хувьд? (эцгийн нэр)
- Ээжийнхээ зургийг олоод нэргүй хуруундаа тавь. Ээж таны хажууд байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Аав маань ажилгүй, уйтгартай байхыг тэвчдэггүй
Аав нь чадварлаг хүчтэй гартай.
Мөн хэн нэгэнд тусламж хэрэгтэй бол
Аав маань ажиллахад үргэлж бэлэн байдаг.

Энэ шүлэг хэний тухай бэ? (аавын тухай)
- Тэгээд ямар аав? (хүчтэй, зоригтой, эелдэг)
-Та аавыгаа хэр энхрийлэн дуудаж чадах вэ? (аав, аав)
- Аавынхаа зургийг олоод дунд хуруун дээрээ тавь. Ээжийн хажууд аав.

Биеийн тамирын хичээл "За, зүгээр"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Босоод, бид бага зэрэг амрах болно, алгаараа тогло.

За, за, миний эмээ хаана байсан бэ (алга таших)
Эмээгийн алга бүгд үрчлээтэй (алгаа дээшээ)
Эмээ нь эелдэг, эелдэг алгатай (бид алгаа иддэг)
Хүн бүр алгаа олон жил ажилласан (нударгаараа алгаа тогших)
Сайхан алга байцаатай шөл, бялуу (алгыг нүүр рүү чиглүүлж, үнэрлэх)
Сайхан далдуу мод таны буржгарыг илнэ (бид өөрсдийгөө цохино)
Тэд ямар ч уйтгар гуниг, эелдэг далдуу модыг даван туулах болно (бид нүүрэндээ авчирч, цохино)
За, миний эмээ хаана байсан бэ (алга таших)

Амралтаа авах? Суудалдаа суу.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Эмээ чинь юу хийж чадах вэ? (нэхмэл, бялуу жигнэх)
- Эмээгийнхээ зургийг олоод долоовор хуруун дээрээ тавь.
- Бидэнд нэг хуруу үлдсэн - том. Энэ хэн бэ? (өвөө)
Өвөөгийнхөө тухай ямар шүлэг мэддэгийг минь сонсоорой.

Би өвөөтэй
Яг л саарал өвөл шиг
Би өвөөтэй
Цагаан сахалтай.
Өвөө минь миний төлөө бүх зүйл
Хариулах боломжтой
Тэгээд ч өвөө маань хөгшин биш
Наад зах нь тэр зуун настай.

Өвөө гэртээ эмээдээ тусалдаг уу?
-Тэр чамд яаж санаа тавьдаг вэ?
- Өвөөгийнхөө зургийг олоод эрхий хуруун дээрээ тавь.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хараач, таны алган дээр том найрсаг гэр бүл бий. Гэр бүлийн хүн бүр бие биенээ хайрлаж, халамжилж, тусалдаг. Тантай хамт бэлэг барьцгаая. Та хэнд, ямар төрлийн бэлэг өгөхийг хүсч байгаагаа нэг минутын турш бодоорой (ширээн дээр хоосон зай байдаг - картон ба хуванцар, ялтсууд дахь вандуй). Хүүхдүүд бэлэг өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Дууслаа, бэлэгээ өгөхийг хүссэн хуруун дээрээ бэлгийг тавь. (Хүүхэд хэнд бэлэг өгснийг бид хардаг).
-“Далдуу мод”-оо аваад манай хотод хүссэн газраа байрлуул.
Зайл, хар даа, манай бүх гэр бүл хотод байдаг. Энэ нь том, үзэсгэлэнтэй, бүгд найрсаг байдаг.

Үр дүн:

Ингээд бидний аялал дууслаа. Чамд энэ таалагдсан уу? Та юуг хамгийн их санаж байна вэ?

Дэлхий дээрх бүх зүйлийн талаар:

1930 онд Кавказын нуруунд нэгэн охин хулгайлагдсан тухай "The Rogue Song" кино АНУ-д гарчээ. Жүжигчин Стэн Лорел, Лоуренс Тиббетт, Оливер Харди нар энэ кинонд нутгийн луйварчдын дүрийг бүтээжээ. Гайхалтай нь эдгээр жүжигчид баатруудтай маш төстэй юм ...

Хэсгийн материал

Залуу бүлэгт зориулсан сургамж:

Дунд бүлгийн ангиуд.

"Миний гэр бүл" сэдэвчилсэн хичээлийн хураангуй

Зорилго: гэр бүл, түүний бүтэц, харилцааны талаархи санаан дээр үндэслэн гэр бүлийн эв нэгдлийн мэдрэмжийг хүүхдүүдэд бий болгох; гэр бүлийнхээ түүхийг сонирхож, хайртай хүмүүсээ сайн үйлсээр баярлуулах, тэдэнд анхаарал халамж тавих хэрэгцээг бий болгох; хүүхдэд өөрийгөө гэр бүлийн бүрэн эрхт, хайртай гишүүн гэдгээ ухамсарлахад нь тусал.

Тоног төхөөрөмж: гэр бүлийн зурагтай бэлтгэсэн танилцуулга (хүүхдүүд зургийг урьдчилан авчирдаг); сонгосон оньсого, "Гэр бүлийн үүрэг хариуцлага" даалгаврын танилцуулга; "Миний гэр бүлийн мод" ажлын хуудас (хүүхдийн тоогоор); өнгөт харандаа; компьютер, видео проектор, дэлгэц, хөгжмийн төв; mp3 файлтай гэр бүлийн тухай дуу.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн байна уу хүүхдүүдээ.

"Гэр бүлийн гэрэл зураг" яриа.Өнөөдөр бид гэр бүлийн тухай ярих болно. Гэхдээ юуны өмнө гэр бүл гэж юу болох талаар санал нэгдэж, бусад бүлгийн хүмүүсээс юугаараа ялгаатай болохыг харцгаая. Гэр бүл гэж юу вэ гэсэн асуултад та хэрхэн хариулж чадах вэ? (хүүхдийн хариулт).

Сэтгэл судлаачийн анкет: Гэр бүл бол бидний хүн нэг бүрийн хувьд амьдралын хамгийн чухал зүйл юм - эдгээр нь бидний хайртай, үлгэр жишээ авдаг, хэнд санаа тавьдаг, сайн сайхан, аз жаргалыг хүсдэг ойр дотны хүмүүс, хайртай хүмүүс юм. Хайр, хариуцлага, халамж, хүндэтгэлийг гэр бүлээс л олж авдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Таныг төрөхөд хүн бүр гэр бүлийн гишүүдийнхээ анхаарал халамжаар хүрээлэгдсэн байсан бөгөөд тэд танд овог нэр өгсөн. Гэр бүл нь хүүхдийг хүмүүжүүлэх, тэднийг хүчирхэг, бие даасан болоход нь туслах зорилгоор бий болдог. Гэр бүлийн бүх гишүүд маш дотно хүмүүс байдаг. Тэд хамтдаа аж төрж, амьдардаг. Тэд хүнд хэцүү үед ч, энгийн асуудалд ч бие биедээ тусалдаг. Гэр бүлийн гишүүн бүр тусгай үгээр тодорхойлогддог бусад онцгой харилцаатай холбоотой байдаг. Гэхдээ ямар үгээр бид тантай хамт таах болно!(Багш оньсого хийдэг)

"Гэр бүлийн тухай оньсого"

Хэн ноцтой юм бэ, тоглоом биш

Хумс бидэнд алх цохихыг заах болов уу?

Зоригтой байхыг хэн заах вэ?

Агуугаас унасан тул битгий уйл,

Тэгээд өвдгөө маажиж,

Мэдээжийн хэрэг битгий уйл ... .. (аав)

Дэлхийн хамгийн эелдэг хүн хэн бэ?

Хэн бидэнд өдрийн хоол хийж байна вэ?

Мөн хүүхдүүд хэнд маш их хайртай вэ?

Хэн нь илүү үзэсгэлэнтэй биш вэ?

Шөнө хэн ном уншдаг вэ?

Ариун сүмийн уулсыг нурааж байна

Ах бид хоёрыг загнахгүйгээр.

Энэ хэн бэ? Манай ээж)

Анхилуун чанамал,

Бялууг эмчил

Амттай бин

Хайртдаа ... (эмээ)

Тэр уйдсандаа ажиллаагүй,

Түүний гарт дуугаралт бий

Одоо тэр хөгшин, саарал болжээ

Хонгор минь, хайрт минь ... (өвөө)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Дараа нь ийм үгс байдаг: охин ба ... (хүү), ах, ... (эгч нар) байдаг.(Хүүхдүүд үргэлжлүүлнэ)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, шүлэг сонсоорой.

Ямар ч гэр бүлийн цомог байшинд байдаг.

Толин тусгал шиг бид түүн дотор тусдаг.

Бид үргэлж үзэсгэлэнтэй байдаггүй ч гэсэн

Гэхдээ эдгээр зургууд нь үнэн юм.

Цомог нь манай гэрт хадгалагдаж, зургууд нь цомогт хадгалагддаг.

Тэдний олон нь байдаг - хуучин болон шинэ аль аль нь -

Бидэнтэй, гэр бүлээрээ ...! (Н. Гол, Г. Григорьев)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Би танд гэр бүлийн зургийг сайтар харахыг санал болгож байна ... (хүүхдийн аль нэгийг нь нэрлэсэн эсвэл хүүхдийг өөрөө гэж нэрлэдэг. Багш хүүхдээс асуулт асууна:

Зураг дээр хэнийг харуулсан бэ?

Та хаана байна? Ээж, аав чинь хаана байна?

Та юу хийж байгаа юм бэ?

Таны сэтгэл санаа ямар байна?

Багш хэд хэдэн хүүхдийг урьж байна.

Гэр бүлийн үүрэг хариуцлага

Гэр бүл бүр өөрийн гэсэн хэрэгцээтэй байдаг. Эдгээр хэрэгцээг хангахгүй бол амьдрал боломжгүй болно. За, жишээ нь та хэр удаан хоолгүй байж чадах вэ? Гэхдээ хоол нь өөрөө таны тавган дээр харагдахгүй бөгөөд таваг нь өөрөө угааж болохгүй. Гэсэн хэдий ч та тайван амьдарч байна. Энэ нь хэн нэгэн танд санаа тавьдаг гэсэн үг юм. Энэ "хэн нэгэн" бол таны гэр бүл юм. Одоо бид энэ тухай ярих болно.

Би үүрэг даалгаврыг дарааллаар нь нэрлэх болно, та гэр бүлдээ хэн гүйцэтгэдэг талаар бодож үзээрэй (хүүхдийн хариулт). (Багш "Гэр бүлийн үүрэг хариуцлага" илтгэлийг үзүүлэв).

Одоохондоо эдгээр үүргийг танай гэр бүлийн ахмад гишүүд гүйцэтгэдэг. Гэхдээ та том болохынхоо хэрээр бүгдийг яаж хийхийг өөрөө сурах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо жаахан амарцгаая. Бүгд босож, асуултыг анхааралтай сонсож, хариулж, толгойн хөдөлгөөн хийв.

"Миний гэр бүлийн мод" зурах

(Багш ургийн модыг дүрсэлсэн зургийг харуулж байна).

Хүн өвөг дээдэстэйгээ хэрхэн холбоотой болохыг харуулсан зургийг ургийн мод гэнэ. Энэ үнэхээр мод шиг харагдаж байна. Энэ модон дээр эсүүд байдаг. Та энэ модны нүдийг дүрмийн дагуу бөглөх хэрэгтэй.

  1. Модны оройд байгаа эсийг олоорой. Өөрийгөө зур.
  2. Баруун болон зүүн талд байгаа нүднүүдэд эцэг эхээ зур.
  3. Аав, ээж хоёрт чинь бас хайртай, хүмүүжүүлж, ухаан сургасан аав, ээж байсан, та тэднийг өвөө, эмээ гэж дууддаг.

(Хүүхдүүдийн даалгавар)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Уулзлаа шүлгээр дуусгамаар байна

Гэр бүл бол аз жаргал, хайр, аз,
Гэр бүл бол улс руу хийх зуны аялал юм.
Гэр бүл бол амралт, гэр бүлийн болзоо,
Бэлэг, худалдан авалт, тааламжтай зарцуулалт.
Хүүхэдтэй болох нь эхний алхам, анхны яриа,
Сайн сайхан, сэтгэлийн хөөрөл, айдас хүйдэсийг мөрөөддөг.
Гэр бүл бол ажил, бие биенээ халамжлах,
Гэр бүл бол маш их гэрийн даалгавар юм.
Гэр бүл чухал!
Гэр бүл хэцүү!
Гэхдээ ганцаараа аз жаргалтай амьдрах боломжгүй!
Үргэлж хамт байж, хайранд анхаарал тавь,
Гомдол, хэрүүл маргааныг зайлуулж,
Би найзуудаа бидний тухай ярихыг хүсч байна:
Та ямар сайхан гэр бүл вэ!

Өргөдөл.

УГИЙН МОД

Бэлтгэл бүлгийн "Миний гэр бүл" хичээлийн хураангуй

Зорилго: хүүхдийн талаархи санаа бодлыг бий болгох гэр бүлхамт амьдардаг хүмүүс шиг.

1. Хүүхдийн талаарх мэдлэгийг тодруулах, баяжуулах гэр бүл... Үзэл бодлоо нэгтгэн дүгнэвэл: гэр бүл бол бүх зүйлхүүхэдтэй хамт амьдардаг хүн.

2. Үндэслэл, харьцуулах, дүгнэлт гаргах, санах ой, төсөөлөл, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

3. Өөрийн тухай богино өгүүллэг бичих чадварыг сайжруул гэр бүл.

4. Гишүүдээ хайрлах, халамжлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх гэр бүлүүд.

Арга зүйн техник:

Яриа, уран сайхны үг, асуулт, гэрэл зураг ашиглах, тоглоом. Org. мөч (Тойрог дотор)

Q. Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларав.

Би чиний найз, чи бол миний найз.

Гараа чанга атгацгаая.

Тэгээд бид бие бие рүүгээ инээмсэглэх болно.

Би чиний царайг харах болно, би энд хэнтэй найзлах вэ? Би Наталья Викторовна, чи хэн бэ? Чиний энхрий нэр хэн болохыг надад хэлээч (Алёшенка, Егорушка).

Сайн байна уу, хайрт хүүхдүүд ээ, та нар дэлхийн хамгийн үзэсгэлэнтэй юм. Энд ийм сайхан, царайлаг, би сандал дээр урьж байна.

А. - Залуус аа, хэлээч, та нар цэцэрлэг тараад орой хаашаа яарч байна вэ? (гэр)... Тийм шүү, гэр. Тэгээд яагаад? (хүлээж байна гэр бүл) ... Тийм ээ, чинийх чамайг хүлээж байна гэр бүл!

V. - Өнөөдөр бид ярилцах болно гэр бүл.

V. - Миний гэр бүл бол миний баялаг

Хайр, хамгаалалт, эмзэглэл, ахан дүүс.

Энд тэд эмзэглэл, тайтгарлыг үнэлдэг,

Тэд энд хэзээ ч өгөхгүй.

Бүгдээрээ хамтдаа баяраа тэмдэглэж,

Мөн тэд ажлын өдрүүдийг өнгөрөөдөггүй.

Би баттай мэдэж байна, найзуудаа,

Амьдралын гол зүйл юу вэ - гэр бүл!

А: Та энэ үгийг хэрхэн ойлгож байна вэ? « гэр бүл» ? Тэгээд юу вэ - гэр бүл? Хэн амьдардаг гэр бүлүүд?

- гэр бүл бол аав, ээж, би;

- гэр бүл- эдгээр нь ойр дотны, эрхэм хүмүүс юм;

- гэр бүл болхүн бүр чамайг хайрладаг газар;

- гэр бүл бол хамгийн үнэ цэнэтэй зүйлхүнд юу байдаг.

Зөв, гэр бүл- Эдгээр нь бидний ойр дотны хүмүүс: ээж, аав, эмээ, өвөө, эгч, ах, бидэнтэй үргэлж хамт байдаг, нэг гэрт амьдардаг, анхаарал хандуулдаг, бие биенээ хайрладаг, бие биедээ анхаарал тавьдаг, тусалдаг, харамсдаг, өрөвддөг. , бие биедээ хүндэтгэлтэй хандах, бие биедээ энхрийлэн ярих.

Залуус аа, надад зурагнууд байна, надад хэлээч, энэ бүх зургийг юу нэгтгэдэг вэ? Эдгээр зурагнуудад хэн харагдаж байна вэ? (Гэр бүлүүд) .

Та яагаад гэрэл зургуудыг харуулахаар шийдсэн бэ? гэр бүлүүд? Тэд маш өөр, тийм үү? (Зураг дээр эцэг эх, хүүхдүүд: ээж, аав, охид, хөвгүүд. Өвөө, эмээ, аав, ээж, хүүхдүүдийг харуулсан гэрэл зураг байна.)

А: Бид хурууныхаа идэвхтэй цэгүүдэд массаж хийнэ. Үүнийг илүү хөгжилтэй болгохын тулд бид хүүхдийн шүлгийн үгсийг хэлэх болно.

Энэ хуруу бол өвөө юм

Энэ хуруу бол эмээ юм

Энэ хуруу бол аав

Энэ хуруу бол ээж

Энэ хуруу бол би!

Энэ бүгд минийх гэр бүл

Таны гэр бүлийн цомгийг сонирхоцгооё.

Хүүхдүүдийг зургаа сонгоод энэ тухай ярихад урь: хамаатан садныхаа нэр, овог нэр, ажлын газар, ямар гэрийн ажил хийдэг талаар бичээрэй.

Эцэг эхийг юу гэж нэрлэдэг, хаана ажилладаг талаар бидэнд хэлээрэй (гэр бүлийн зургийг харах)... Юуны тухай өгүүлдэг гэр бүлийн гол зүйламар амгалан, хүндэтгэл, бие биенээ хайрлах. Тэднийг хэрхэн энхрийлэн дуудсаныг асууна гэр бүлТэд ээжийн талаар юу хэлж чадах вэ (дөлгөөн, эелдэг, эелдэг, аавын тухай (хүчтэй, зоригтой, эелдэг, эмээ юу хийж чадахыг асуудаг) (сүлжмэл, бялуу жигнэх, өвөө нь эмээгээ гэртээ тусалдаг).

Та бүхэнд байгаа нь маш сайн хэрэг гэр бүл! Та бол дэлхийн хамгийн аз жаргалтай хүүхдүүд, учир нь таных гэр бүлүүд бие биенээ хайрладаг, тэд бүгд хамтдаа хөгжилтэй, найрсаг амьдардаг.

Хамгийн гол нь дотор нь байгаа гэр бүл үргэлж амар амгалан байсан, нөхөрлөл, хүндэтгэл, бие биенээ хайрлах. Гэр бүлмагадгүй жижиг - жишээлбэл, эх, хүүхэд, гэхдээ тэд бие биенээ хайрладаг бол энэ нь жинхэнэ юм гэр бүл... байвал сайн том гэр бүл... Мөн танайд хэн амьдардаг гэр бүлүүд?

Тус бүр өөрийн гэсэн онцлогтой гэр бүл... Хэрвээ надад хэлээрэй гэр бүлүүд адилхан? Эсвэл тэд өөр юм болов уу? Ялгаа нь юу вэ? ( Гэр бүлүүдбүгд өөр өөр - том, жижиг гэж байдаг. Өөр өөр гэр бүлийн хүмүүс овог, нэр, гадаад төрхөөрөө ялгаатай, өөр өөр байшинд, өөр өөр орон сууцанд амьдардаг).

Тоглоом "Та өөрт юу хүсэхийг хүсч байна гэр бүл" (хүүхдийн хүсэл)

А: юу хийх вэ гэр бүлбүгд аз жаргалтай байсан (хэрэлдэж болохгүй, тусал, гомдоохгүй, шаргуу хөдөлмөрл, сайн дүн авах гэх мэт)

Тоглоом "Чи юу вэ гэр бүл"

Хүүхдүүд (том, нөхөрсөг, жижиг, сайн, халамжтай, хүчтэй, аз жаргалтай, хөгжилтэй, хөдөлмөрч гэх мэт) хэлдэг.

Гэр бүл нь хамаатан саднаа нэгтгэдэг: эцэг эх үр хүүхэд, эмээ, өвөө, ах эгч нар. Эдгээр нь бидний хамаатан садан, хамаатан садан, хамаатан садан юм. Одоо би та бүхэнд Я.Акимын шүлгийг танилцуулъя "Миний хамаатан садан".

Аав, ээж хоёр бол миний хамаатан.

Надаас илүү хайртай хамаатан садан байхгүй.

Мөн эгч, хамаатан садан, ах

Бас нэг чихтэй гөлөг Тишка.

Би хамаатан садандаа маш их хайртай,

Удахгүй би хүн бүрт бэлэг авах болно.

Аав моторт завьтай болно

Гал тогоонд байгаа ээж - шидэт сойз,

Ахын хувьд жинхэнэ алх,

Бөмбөлөг - дүүд, чихэр - Тишка руу.

Мөн надад нэг найз бий,

Миний найз Серёжка ч бас надтай холбоотой.

Би өглөө түүн рүү гүйдэг

Түүнгүйгээр энэ тоглоом миний хувьд тоглоом биш юм.

Би түүнд бүх нууцыг хэлдэг

Би түүнд дэлхийн бүх зүйлийг өгөх болно.

Энэ шүлгийн бүх баатрууд, баатрууд нэгний гишүүд гэж та бодож байна уу? гэр бүлүүд? Тэд бүгд хамаатан садан, хамаатан садан уу? (Хүн бүр нэг гишүүн биш гэр бүлүүд... Ээж, аав, ах, эгч нь хамаатан садан. Найз Серёжа гишүүн биш хамаатан садан биш гэр бүл, тэр бол найз. Тишка гөлөгийг гишүүн гэж үзэж болно гэр бүлүүд, гэхдээ тэр хүн биш, харин амьтан тул шүлгийн баатартай холбоогүй.)

А: "Хэн хэнийх вэ" дидактик тоглоом.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, багш төвд байна. Багш хүүхдүүдийн аль нэгэнд бөмбөг шидэж, асуулт асууж, хүүхэд бөмбөгийг багш руу шидэж, хариулдаг.

1. Аавдаа (ээж рүү)Тэр бол аав, чи яах вэ?

2. Аавын чинь эхнэр, чи яах вэ?

3. Тэр аавын ах, харин чиний хувьд?

4. Тэр миний ээжийн эгч, харин чи яах вэ?

5. Та эмээгийн хувьд хэн бэ?

6. Өвөө, эмээ гэж хэн бэ?

7. Та аавынхаа хувьд хэн бэ?

8. Чи ахынхаа хувьд хэн бэ?

9. Чи эгчийнхээ хувьд хэн бэ?

А: Сайн байна, залуусаа. Та хамаатан саднаа ямар сайн мэддэг вэ!

Ардын мэргэн ухаан хэлэхдээ: “Эрдэнэс хэзээ ч хэрэггүй гэр бүл зүгээр» ... Та үүнийг хэрхэн ойлгож байна вэ? Аль нь гэр бүлийн баялаг? Тэгээд ямар замаар? Юу "Сэтгэл"? (Өөртэйгөө болон хүмүүстэй харилцах чадвар нь хүний ​​хамгийн үнэ цэнэтэй чанар юм.)

Q. Энэ талаар олон зүйр цэцэн үг байдаг гэр бүл.

гэр бүлЗам хаана байна, аз жаргал замаа мартдаггүй".

гэр бүл, будаа нь зузаан байдаг» .

"Хамтдаа ойрхон, гэхдээ илүү зузаан".

"Тэнд хамаатан садан байна, шуугиан байна".

« Гэр бүл хүчтэй Дээш нь ганцхан дээвэр байхад ".

"Бүгд гэр бүлхамтдаа, сүнс нь байрандаа байна ".

"Орос хүн хамаатан садангүйгээр амьдардаггүй".

"Алт мөнгө хөгшрөхгүй, аав ээж хоёр үнэгүй"

"Хайрт ээж шиг найз байдаггүй".

« Гэр бүл дүүрэн байна » .

"Наранд дулаахан, ээжийн дэргэд сайхан".

Залуус аа, бид өнөөдөр юу ярьсан бэ? гэр бүл, хамаатан садны тухай).

Та бүгд мундаг шүү! Та бүхний түүх, дуу хоолойг сонсоод төрөл төрөгсөддөө ямар хайр, эмзэглэлээр хандаж байгааг мэдэрсэн.

Гэр бүл чухал!

Гэр бүл хэцүү!

Гэхдээ ганцаараа аз жаргалтай амьдрах боломжгүй!

Үргэлж хамт байж, хайранд анхаарал тавь,

Би найзуудаа бидний тухай ярихыг хүсч байна:

Чи ямар сайн юм бэ гэр бүл.

Светлана Коваленко
"Миний гэр бүл" ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн тойм.

Зорилтот ангиуд: тухай санаагаа системчлэх гэр бүл, гэр бүл, харилцаа холбоо; гишүүддээ сайхан сэтгэл, хайрыг төлөвшүүл гэр бүлүүд, тэдэнд анхаарал тавь.

Даалгаврууд:

Олон тооны нэр үг үүсгэх чадварыг бэхжүүлэх сэдэв: "Миний гэр бүл» .

Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах сэдэв: "Миний гэр бүл» .

Аяндаа гарсан бүх дууг зөв дуудах автоматжуулалт;

Ажиллаарай ярианы үечилсэн бүтэц;

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;

Ярианы уялдаа холбоо, дүрмийн бүтэц;

Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Боловсролын:

Харилцан ойлголцол, хариу үйлдэл, хайрыг бий болгох гэр бүл;

Ээждээ хүндэтгэлтэй хандах, гэр бүлийн үнэт зүйл, бусдад хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;

Тоног төхөөрөмж: Модны дүрс бүхий ватман цаас; бөмбөг; Бичлэгийн тоглуулагч; П.И.Чайковскийн хөгжимтэй CD "Цэцгийн вальс";

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулах цаг:

Сайн байна уу, өнөөдөр тантай манай сайтаар уулзаж байгаадаа баяртай байна ажил мэргэжил.

"Бид бүгд нэг тойрогт цугларсан.

Би чиний найз, чи бол миний найз.

Гараа атгацгаая.

Тэгээд бид бие бие рүүгээ инээмсэглэх болно.

Би чиний царайг харах болно, чи энд хэнтэй найзалж болох вэ?"

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх

Энэ хуруу бол өвөө юм

Энэ хуруу бол эмээ,

Энэ хуруу бол аав

Энэ хуруу бол ээж,

Энэ хуруу бол би

Энэ бүгд минийх гэр бүл.

Увула дасгалууд

Ээж бин жигнэсэн. тавих "өргөн"амны ирмэг дээр хүрэхийн тулд доод уруул дээр хэл. Түүнийг тайван, тайван байдалд байлга (хүртэл "Таваас арав"

Ээж нь янз бүрийн дүүргэгчтэй бялуу хийжээ. Ам нь нээлттэй, уруул нь инээмсэглэлтэй байдаг. тавих "өргөн"доод уруул дээр хэл. Хэлээ дээш өргөөд хоолой болгон өнхрүүлээрэй - "Байцааны бялуу"... Доод шүдний ард хэлний үзүүрийг өргөх - "Lingonberry бялуу".

Тизер. Инээмсэглэсэн уруул, доод уруул дээр "өргөн" хэл. Дуудах: "Фах-тав-тав, бя-бя-бя"

Эмээ шатаар өгсөж байна, тэр хэцүү: “Өө-өө-өө-өө-! Өө-өө-өө-өө-өө!"

Бид дүүдээ ярихыг заадаг үе: “Ка-ха, ка-ха, ку-гу. Хэн - кты -, кта - кту ".

Яриа цэнэглэж байна

"Ээж ээ, аав аа (ах)бас би (амьсгалах)- энэ бүгд минийх гэр бүл

Биеийн тамирын боловсрол:

Гадаа ярианы тоглоом: "Чи алга ташиж, жив"

Хүүхэд дуудагдсан үгийн үе бүр дээр нэгэн зэрэг алга ташиж, гишгэдэг.

(судалж буй сэдвээр).

Сайн байна, тэгээд бид амарлаа.

Байна гэр бүлүүдмод шиг бас үндэс, их бие, мөчир, мөчиртэй. Үндэс гэр бүлүүд- энэ бол элэнц өвөө, элэнц эмээ юм. Элэнц өвөө, элэнц эмээгийн зургийг авч, ээж, аавын хамт модны үндсийг нааж өгнө үү. Чинийх тэднээс эхэлнэ гэр бүл.

Сайн хийлээ. Мод нь хүчтэй, өндөр их биетэй бөгөөд мөчрүүд нь зүүн, баруун тийшээ сунадаг бөгөөд таны ээж, аав, нагац эгч, авга ах нь тэдний дээр байрладаг.

Модны оройд, хамгийн залуу мөчрүүдэд нь чи байна.

Энд таны бүх хамаатан садан, бүгдээрээ дүрслэгдсэн мод байна гэр бүл, угийн бичиг гэж нэрлэдэг.

Надад чамд нэг сонирхолтой зүйл байна тоглоом: "Нэг - олон"чамтай хамт тойрог дээр зогсоцгооё. Би та бүгдэд бөмбөг шидэж, гишүүдийг дуудна гэр бүлүүд, тэгээд та бөмбөгийг над руу буцааж шидэж, гишүүдээ дуудах болно гэр бүлүүдхэрэв тэд олон байвал. Жишээлбэл: ээж-ээж, аав-….

Дидактик тоглоом "Тэмдэг сонгох"(Нэр үгийг нэр үгтэй тохиролцох): Ээжээ (аль)... Эмээ (аль)-, өвөө (аль)... ,аав (аль 7) -…

Хүүхдийн шүлгийг давт "Надад бий том гэр бүл»

надад бий том гэр бүлтиймээ инээдтэй

Хоёр нь дэлгүүрийн дэргэд зогсож байна,

Хоёр хүн сурахыг хүсч байна

Хоёр Степан цөцгий дээр хэт их идэж байна

Хоёр Дашки будаа идэж байна,

Өлгийтэй хоёр улс савлуур

Үр дүн ангиуд... Бүх гишүүдийг жагсаа гэр бүлүүд? Ямар тоглоом танд хамгийн их таалагдсан бэ?

Уран зохиол:

1.Е.А.Пожиленко Үе мөчний гимнастик

2. З.Е.Агранович Туслах гэрийн даалгаврын цуглуулга ярианы эмч, эцэг эхчүүд

Холбогдох хэвлэлүүд:

Сэдэв: Ганцаарчилсан хичээл. "L" дууг тохируулах Зорилтууд: Залруулах, сурган хүмүүжүүлэх: - [L] дууны зөв дуудлагыг бий болгох;.

Сэдвийн ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй: "Яриан дахь дууны [R] автоматжуулалт. Залруулах даалгавар: 1. Үе дэх [R] авиаг автоматжуулах.

Дууны автоматжуулалтын ганцаарчилсан ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй [л]Зорилго: Үг, үг, хэллэг, өгүүлбэр дэх [л] дууг автоматжуулах. Даалгавар: Боловсрол: - зөв дуудлагыг нэгтгэх.

Үгээр дууг [R] автоматжуулах талаархи ярианы эмчилгээний бие даасан хичээлийн хураангуй.Багш-ярианы эмч Антюхова Юлия Александровна Үгээр дууг [R] автоматжуулах тухай ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй. Зорилтот:.

Дууны дуудлагыг засах ганцаарчилсан ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуйСэдэв: “Үе, үг, өгүүлбэр дэх [w] дууг автоматжуулах. Зорилго: Үг, үг, өгүүлбэр дэх [w] дууг автоматжуулах Боловсролын.

Дууны тохиргоонд 5 настай хүүхэдтэй хийсэн ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн конспект [L]Дууны тохиргооны талаархи ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй [L] Сэдэв: дууны тохиргоо [L]. Хичээлийн цаг: 15 минут. Зорилго: хүүхэд.

ХОТЫН ТӨСВИЙН БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА

ХҮҮХДИЙН БҮТЭЭЛИЙН НЭМЭЛТ БОЛОВСРОЛЫН ОРДОН ХОТЫН БОЛОВСРОЛЫН КАВКАЗ ДҮҮРГИЙН

Хичээлийн хураангуй

сэдвээр: "Миний гэр бүл»

"Теремок" холбоонд

Сургалтын 1 жил, 5-7 жил

Нэмэлт боловсролын багш:

Вера М. Григорян

Кавказский дүүрэг

2015 он

Зорилтот: гэр бүл, найз нөхдөө хайрлах, хүндэтгэх, эцэг эхийнхээ овог, нэр, овог нэр, төрөл, удмын талаархи мэдлэгийг бий болгох.

Даалгаварууд:

боловсролын:

Гэр бүлийнхээ талаархи мэдлэгийг гүнзгийрүүлэхэд үндэслэн хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх;

харилцан яриа, монолог яриаг сайжруулах;

Багш, хүүхэд хоёрын хооронд харилцан яриа өрнүүлэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;

Хөгжиж байна:

Үгийн харилцааны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;

боловсролын:

Хүүхдүүдэд гэр бүлийн гишүүдээ хайрлах, хүндэтгэх, хайртай хүмүүстээ сэтгэлээ илэрхийлэх хүслийг төлөвшүүлэх.

Гэр бүлийн хамт амьдардаг хүмүүсийн тухай ойлголтыг бий болгох;

хайртай хүмүүсээ халамжлах хүслийг төлөвшүүлэх, гэр бүлээрээ бахархах мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил: гэр бүлийн зургийн цомог үзэх; фото яриа; гэр бүлийн гишүүдийн тухай хүүхдийн түүх; бие даасан шүлэг сурах; модны хавтгай зураг, гэр бүлийн гишүүдийн гэрэл зургийг бэлтгэх; гэр бүлийн модыг бүрдүүлэхийн тулд эцэг эхтэй хамтран ажиллах; уран зохиол унших.

Хичээлийн төлөвлөгөө

I. Зохион байгуулалтын мөч. (2 минут).

II. Гол хэсэг. (10 мин).

  1. Яриа.

2. Физик "Гэр бүлийн дасгал".

III. Практик хэсэг. (15 минут).

  1. "Тэмдэгтүүдийг сонго" дидактик тоглоом.
  2. Тоглоом "Хэн ахмад, хэн нь залуу болохыг харьцуул."

IV. Хичээлийн үр дүн. (3 мин).

Хичээлийн явц

  1. Зохион байгуулах цаг.

"Цэцэг бол би, бас миний эгч.
Ээж, аав бол миний навчис,
Эмээ, өвөө бол миний үндэс.
Манай цэцэг нугын ногоонд гялалзаж,
Бид бүгдээрээ гэр бүлээрээ бие биедээ хайртай."

Залуус аа, та өнөөдөр бид юу ярих гэж байгааг, бидний хичээлийн сэдэв юу болохыг тааварласан уу?(Хүүхдүүд тайлбарладаг)

II. Гол хэсэг.

  1. Яриа.

Өнөөдөр бид бүгд нэг том нөхөрсөг гэр бүл болж цугларлаа.

Гэр бүл гэж юу вэ?
Аав, ээж бид хоёр,
Бас миний дүү
Энэ бол манай бүхэл бүтэн гэр бүл:
- За, эмээ яах вэ?
- За, өвөө яах вэ?
Гэр бүл гэж юу вэ?
Аав, ээж бид хоёр,
Баба Зоя, Баба Зина, өвөө Егор, Василий
Бас миний дүү
Энэ бол манай бүхэл бүтэн гэр бүл.

Эдгээр хүмүүсийг аав, ээж, хүү, охин, эмээ, өвөө гэж нэг үгээр яаж дуудах вэ?

Залуус та нар гэр бүлийг юу гэж боддог вэ?

Гэр бүл бол хоёр хүний ​​нэгдэл юм; бие биедээ дурлаж, хамтарсан өрх аж ахуй, хамт амьдрахаар шийдсэн. Гэрлэсний дараа тэд эхнэр, нөхөр болдог. Дараа нь гэр бүлд хүүхдүүд төрж, эхнэр, нөхөр нь аав, ээж болдог.

- Та нар бүгд гэр бүлтэй болсон нь үнэхээр сайхан хэрэг! Танай гэр бүлд бие биедээ хайртай, тэд бүгд хамтдаа аз жаргалтай, эв найртай амьдардаг тул та дэлхийн хамгийн аз жаргалтай хүүхдүүд юм. Хамгийн гол нь гэр бүл үргэлж амар амгалан, нөхөрлөл, хүндэтгэл, бие биенээ хайрлах явдал юм. Гэр бүл нь жижиг байж болно - жишээлбэл, эх, хүүхэд, гэхдээ тэд бие биенээ хайрладаг бол энэ бол жинхэнэ гэр бүл юм. Гэр бүл том бол сайн. Танай гэр бүлд хэн амьдардаг вэ?

Заримдаа тухайн хүний ​​гэр бүлийг "хамаатан садан" гэж нэрлэдэг. "хамаатан садан" гэдэг үгтэй ойролцоо утгатай үгсийг сонго, өөрөөр хэлбэл холбогдох үгс - эцэг эх, хамаатан садан, хамаатан садан. Хамаатан садан нь ээж, аав, эмээ өвөө, ах эгч, авга ах, нагац эгч нар юм.

2. Физик минут.

"Би ээждээ хайртай, би үргэлж түүнд туслах болно.
Би үзэгний усыг угааж, зайлж, сэгсэрдэг,
Би шалыг шүүрдэж, дээр нь мод тавина.
Ээж амрах хэрэгтэй, ээж унтмаар байна.
Би хөлийн үзүүр дээр алхаж, юу ч хэлэхгүй."

  1. Практик хэсэг.

1. "Тэмдэгтүүдийг авах" дидактик тоглоом.

Бидний хувьд эрхэм, эрхэм хүмүүс тэд юу вэ?

Ээж, аав, өвөө, эмээ гэх мэтийг танд хэлэх аль болох олон үг олоорой.

Ээж (ямар төрлийн?) - эелдэг, үзэсгэлэнтэй, тэвчээртэй, эелдэг, зөөлөн, ухаалаг, шаарддаг.

Аав хатуу, ухаалаг, хүчтэй.

Эмээ нь хөгшин, эелдэг, өрөвч, эелдэг, нинжин сэтгэлтэй, буурал үстэй.

Өвөө хөгшин, ухаалаг, буурал.

Эгч - хөгжилтэй, эелдэг, тайван бус, хөгшин, залуу, жижиг, том.

Ах - хүчтэй, сул, жижиг, том, хөгшин, залуу, хөдөлгөөнт.

  1. Тоглоом "Харьцуулах - хэн нь илүү вэ? Хэн нь залуу вэ?"

Аав - өвөө: / Өвөө нь том, аав нь бага /;
Ээж - эмээ: / Эмээ том, ээж нь бага /;
Өвөө бол ач хүү; / Өвөө нь хөгшин, ач нь бага /;
Эмээ бол ач охин; / Эмээ нь том, ач охин нь бага /;
Ах нь эгч; / Ах нь том, эгч нь дүү /.

  1. Бөмбөг тоглоом "Танай гэр бүлд хэн нэгэн яаж ажилладаг вэ?"

/ дуусгах: аав, ээж, эмээ, өвөө, эгч, ах, би / ажилдаа явах - оёх - мөнгө хийх - гэрийн даалгавар шалгах - дэлгүүр явах - хичээл заах - хоол бэлтгэх - цэцэг харах - тоос арчих - угаах аяга таваг угаах - гэрээ цэвэрлэх - цус харвах - тоглох - арилгах - унших - гар урлал хийх -

IV. Хичээлийн үр дүн.

Залуус аа, та гэр бүлдээ юу хүсэх вэ?

Гэр бүлийнхээ бүх гишүүдийг баяр хөөртэй байлгахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?(Бүү гомдоо, хэрүүл бүү хий, туслах, бэлэг өгөх, сайн дүн авах, шаргуу ажиллах, бие биенээ хайрла, хамтдаа амарч ...)

Манай анги дууслаа, баяртай.

Бүлэг рүүгээ буцах цаг боллоо.

Хүүхдүүд баяртай гэж хэлдэг.