Бага 1 бүлэгт шинэ жилийн баяр. "Баавгай, бөжин хүүхдүүдээр зочилж байна" сэдвээр нэгдүгээр бага бүлгийн математикийн анхан шатны дүрслэлийг бий болгох хичээлийн хураангуй.

Эхний бага бүлгийн FEMP хичээлүүдийн хураангуй

Сэдэв: "Байраа олоорой."

Даалгаварууд:объект руу объект нэмэх замаар нэгэн төрлийн объект үүсгэх чадварыг нэгтгэх; "нэг" ба "олон" гэсэн ойлголтыг ялгах чадварыг нэгтгэх; санах ой, сэтгэлгээг хөгжүүлэх; үйл ажиллагааг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулах цаг.Хүүхдүүд бүлэгт ордог. Тэд харж байна: пирамидын цагиргууд шалан дээр тархсан байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Сайн уу! Тоглоомыг хэн тараасан бэ?"

Хүүхдүүд морийг олсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Морь, чи тоглоомоо бүлгийн эргэн тойронд тараасан уу?"

Морь: "Тийм ээ."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Хүүхдүүд ээ, та яаж үүнийг хийж чадах вэ?"

Хүүхдүүд: "Чи чадахгүй. Үгүй".

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Морь, чи ямар буруу юм бэ. Тоглоомыг тарааж болохгүй. Ойлгосон уу?"

Морь: "Тийм ээ."

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Энэ муу гэдгийг ойлгосны дараа тоглоомоо цуглуул, тэгвэл залуус танд туслах болно. Зөвхөн пирамидыг зөв угсрах ёстой: эхлээд том цагиргууд, дараа нь жижиг, жижиг, жижиг цагиргууд.

2. "Пирамид угсрах" гадаа тоглоом.Хүүхдүүд бүлэг даяар бөгж цуглуулж эхлэв. Багш нь бөгж зүүсэн саваа барьдаг. Пирамидыг цуглуулах явцад багш бөгжний өнгө, хэмжээг зааж өгдөг. Хүүхдүүд нэг бүрчлэн эсвэл найрал дуугаар хариулдаг. Нэг хүүхэд буруу байвал нөгөө нь засдаг. Үгийн сангийн үгсийн давталт, нэгдмэл байдал байдаг. Пирамидыг угсрах үед багш хүүхэд бүрийг магтдаг. Пирамидын цагирагуудын өнгө, хэмжээ дахин давтагдана. Морь хүүхдүүдэд тусалсанд талархаж байна. Багш түүнийг хүүхдүүдтэй тоглохыг урьж байна.

3. Хурууны гимнастик.Хүүхдүүд өндөр сандал дээр сууна. Хурууны гимнастик хийдэг

Би тоглоомоор тоглодог:(Гараа урд нь барьж, хоёр гарынхаа хурууг шахаж, тайл.)

Би чам руу бөмбөг шидэж байна(Бид гараа урагш сунгана - "бөмбөг шидэх").

Би пирамид цуглуулдаг,(Шууд гараа, алгаа доошоо, ээлжлэн хэд хэдэн удаа бие биенийхээ дээр тавь.)

Би ачааны машиныг хаа сайгүй жолооддог.(Бид бага зэрэг нээлттэй баруун гараараа бидний урд хөдөлдөг - "бид машинаа өнхрүүлдэг").

4. "Байшингаа ол" дидактик тоглоом.Багш хүүхдүүдийг "Гэрээ ол" гэсэн шинэ тоглоом тоглохыг урьж байна. Багш шалан дээр дөрвөн цагираг тавьж, тус бүрийн төвд нэг өнгийн тойрог байрлуулна.

Багш даалгавраа тайлбарлав: "Бид пирамидтай. Үүн дээр олон өнгийн цагиргууд байдаг. Бөгжнүүд ямар өнгөтэй вэ?"

Хүүхдүүд цэцгийн нэрийг дахин нэг удаа давтана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу, хүүхдүүд ээ! Та өнгө сайн мэддэг. Одоо бид эдгээр өнгөт цагиргийг байшинд байрлуулах хэрэгтэй. Өнгө бүр өөрийн гэсэн байшинтай: шар байшин (багш шалан дээрх шар дугуйг заана), цэнхэр байшин, улаан ногоон байшин. Энэ бөгж ямар өнгөтэй вэ, Эмилиа?

Эмилиа: Цэнхэр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та үүнийг аль байшинд байрлуулах вэ?

Эмилиа: Цэнхэр рүү.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв! Сайн хийлээ!.

Тиймээс бүх цагиргууд байшингаа олдог. Тоглоомын явц ахих тусам цагирагуудын нэр, хэмжээ идэвхтэй давтагддаг. Багш хүүхэд бүрийг магтдаг. Хэрвээ хөлд орж байгаа хүүхэд буруу байвал өөр хүүхэд түүнд тусалдаг.

5. Дүгнэж байна.Тоглоомын явцыг ажиглаж буй морь нь "Байшингаа ол" тоглоомын төгсгөлд пирамид цуглуулахад туслах сайн дурын ажилтнууд юм. Хүүхдүүд морь цагирагыг зөв авсан эсэхийг шалгаарай. Хэрэв түүнд хэцүү эсвэл алдаа гаргавал хүүхдүүд түүнд тусалдаг. Пирамидыг угсарч, байрлуулсны дараа морь зөв тоглохыг зааж өгсөн хүүхдүүдэд баярлалаа.

Морь:Одоо би бүх өнгийг мэддэг: шар, цэнхэр, улаан, ногоон. Бүх хэмжээ: том, жижиг, жижиг. Баярлалаа залуусаа. Тэгээд одоо би гэртээ харих хэрэгтэй байна, ээж намайг хүлээж байна. Баяртай.

Хүүхдүүд морьтойгоо баяртай гэж хэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, та морьтой тоглох дуртай байсан уу?

Хүүхдүүд тоглоомын талаар сэтгэгдлээ хуваалцдаг. Хичээл дууслаа.

Бага 1 бүлгийн математикийн GCD-ийн хураангуй.

Зорилго: Тойргийн хэлбэрийг танилцуулах
Урьдчилсан ажил: Хүүхдэд маягт анхаарлаа хандуулахыг заах

тоглоомтой энгийн үйлдэл хийх үед объектууд болон

өдөр тутмын амьдрал дахь объектууд. Нэг, олон тоогоор

зүйлс.

Боловсролын даалгавар:

Объектуудын тооны талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх (нэг, олон, аль нь ч биш)

Гол өнгийг ялгах, нэрлэх чадварыг хөгжүүлэх: улаан, цэнхэр.

Хөгжлийн даалгавар:

Сонсголын болон харааны анхаарлыг хөгжүүлэх.

Ажиглалт, сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

Сайхан сэтгэл, хариу үйлдэл, шаргуу хөдөлмөрийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж, материал:

Үзүүлэн: зөөлөн тоглоом туулай. Том, жижиг шоо.

Том, жижиг хайрцаг.

Тараах материал: Хүүхдийн тоогоор том, жижиг шоо. Хавтангууд

нэг хүүхдэд нэг ширхэг. Цэнхэр тойрог нь сарнай цэцэг тус бүр дээр

хүүхэд.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, өнөөдөр бидэн дээр зочин ирэх болно, би та нараас оньсого асууя

тэр хэн болохыг таамаглаж байна уу?

Усны булгад амьдардаг - лууван хаздаг

Үнэг, чоно хоёроос тэр ухаантай гүйдэг (энэ хэн бэ?)

Хүүхдүүдийн хариулт (туулай)

Зөв, энэ бол туулай, гэхдээ тэр аль хэдийн тогшиж байна. (Хаалга тогш - сурган хүмүүжүүлэгч

туулай авчирдаг)

2. Үндсэн хэсэг.

1. Тоглоом - даалгавар "Шоонуудыг хайрцагт байрлуулах"

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, манай туулай гунигтай байна. Бөжин, чи яагаад ийм гунигтай байгаа юм бэ?

Залуус аа, тэр хоёр хайрцаг шоо тарсан гэж тэр хэлэв. Бас үнэн

Манай хивсэн дээр хэдэн шоо байгааг хараарай. Тэднийг авч үзье: -

Артем, хамгийн том шоо (том, жижиг) гэж юу вэ. Ямар өнгө

шоо?

Хүүхдүүд өнгө (цэнхэр, улаан,) гэж нэрлэдэг.

Бөжин шоо дөрвөлжин хайрцагт байрлуулахыг хүсдэг: том шоо

хайрцаг, жижиг хайрцганд байгаа жижиг нь Бөжинд тусалцгаая.

Шоо шоогоо хараарай. Том шоо харуулах (шоу)

Жижиг харуулах (үзүүлэх)

Тиймээс бид Bunny-д тусалсан: тэд том шоонуудыг том хайрцагт хийж, мөн

жижиг хайрцагт байгаа жижиг. Бүжин сэтгэл хангалуун байна, тэр инээмсэглэв.

Биеийн тамирын боловсрол;

Туулай зугаалахаар гарч ирэв. (гадаа алхах)

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав (алгаа таших)

Бид туулайтай тоглох болно. (Бид гараараа толгой дээрх туулайн чихийг дүрсэлсэн)

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав (алгаа таших)

Бөжин үсрэх дуртай. (нэг байрандаа үсрэх)

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав (алгаа таших)

Тэр сарвуугаараа тогшихыг хүсдэг. (алгаараа өвдөг дээрээ тогших)

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав (алгаа таших)

Толгой дохицгооё. (толгой дохих)

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав (алгаа таших)

Бид бүгдээрээ амрах цаг болжээ. (дшоод суух)

Хүүхдүүд ээ, туулайг бидэнтэй хамт ширээн дээр тоглохыг урьцгаая.

2. Тоглоомын даалгавар "нэг ба олон" (ширээн дээр)

Ширээн дээр ялтсуудыг тавьдаг. Хүүхэд бүр өөрийн гэсэн цагаан тавагтай байдаг

өнгө, тараах материал бүхий хайрцаг (цэнхэр тойрог.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та нарын ширээн дээр цагаан таваг байна. Ямар хэлбэртэй вэ?

(Дугуй). Тэгээд чиний өмнө хайрцаг байна, дотор нь юу байна? (тойрог) Тэд юу вэ

өнгө? (Цэнхэр) хэдэн тойрог вэ? (Бага). Мөн хавтан дээр (байхгүй.)

Одоо нэг аяга авч тавган дээрээ тавь.

Та тавган дээр хэдэн дугуйлсан бэ (нэг нэгээр нь). Тэгээд хэдий нь үлдсэн

хайрцаг (маш их). Одоо тавган дээр маш их байхаар болго

тойрог, гэхдээ хайрцганд ганц ч байхгүй юу? Юу хийх ёстой вэ? Хүүхдүүд тоглодог

дасгал хийх.

Хайрцагт хэдэн тойрог байгаа вэ? (Хэн ч биш)

Тэгээд таны тавган дээр үү? (маш их). Залуус аа, хараарай, бөжин тавагтай

хэдэн тойрог вэ? (Хэн ч биш). Алив, та нар бүгд үүнийг өмсөх болно

нэг аяга аяга таваг.

Жулиа, та хэдэн тойрог хийх вэ (Нэг)

Настя, чи хэд вэ? (Нэг)

Нэг, нэг, нэг, хар. Бөжин чамаас хэдэн тойрог цуглуулсан бэ (маш их)

Нэг ч байгаагүй, одоо олон болсон. Энэ тавгийг Бөжинд бэлэглэе.

"Баярлалаа хүүхдүүд!" "- Бөжин чамд хэлээд явлаа.

Бид ийм л мундаг хүмүүс шүү дээ!!!


Одоогийн хуудас: 1 (номын нийт 6 хуудас)

Ирина Помораева, Вера Позина

Цэцэрлэгийн хоёрдугаар бүлгийн бага насны математикийн анхан шатны дүрслэлийг бий болгох хичээлүүд

Хичээлийн төлөвлөгөө

3-р хэвлэл, засварлаж, томруулсан

М.А.Васильева, В.В.-ийн ерөнхий редакторын дор "Цэцэрлэгийн боловсрол, сургалтын хөтөлбөр" номын сан. Гербовой, Т.С. Комарова


Помораева Ирина АлександровнаМосква хотын Мэргэжлийн боловсролын Боловсрол, арга зүйн төвийн арга зүйч, 15-р сурган хүмүүжүүлэх коллежийн математикийн хөгжлийн аргын багш, ОХУ-ын гавьяат багш.

Позина Вера Арнольдовнаарга зүйч, 4-р сурган хүмүүжүүлэх коллежийн математикийн хөгжлийн аргын багш, ардын боловсролын онц сурлагатан.

Өмнөх үг

Энэхүү гарын авлага нь М.А. Васильева, В.В. Гербовой, Т.С. Комарова, хоёрдугаар бага бүлгийн математикийн хичээлийг зохион байгуулахад зориулж.

Энэхүү гарын авлагад 3-4 насны хүүхдүүдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа, наснаас хамаарах чадварыг бий болгох, хөгжүүлэх хуулиудыг харгалзан математикийн анхан шатны ойлголтыг хөгжүүлэх ажлыг зохион байгуулах талаар тусгасан болно.

Энэ номонд нэг жилийн математикийн хичээлийн ойролцоо төлөвлөлтийг оруулсан болно. Санал болгож буй хичээлийн системд тоглоомын даалгавар, дасгалын багц, математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох ажлын харааны-практик арга, арга техникийг багтаасан болно; хүүхдүүдэд танин мэдэхүйн арга, техникийг эзэмших, олж авсан мэдлэг, ур чадвараа бие даасан үйл ажиллагаанд ашиглахад тусалдаг. Энэ нь ертөнцийн талаархи зөв ойлголтыг бий болгох урьдчилсан нөхцөлийг бүрдүүлдэг бөгөөд энэ нь сургалтын ерөнхий хөгжлийн чиг баримжаа олгох, оюун ухаан, ярианы хөгжил, олон төрлийн үйл ажиллагаатай харилцах боломжийг олгодог.

Хичээлийн хуйвалдаан, тусгайлан сонгосон даалгаврууд нь сэтгэцийн үйл явцыг (анхаарал, санах ой, сэтгэлгээ) хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулж, хүүхдийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлж, өгөгдсөн даалгаврыг шийдвэрлэх арга замыг хайж олоход түүний сэтгэцийн үйл ажиллагааг чиглүүлдэг. Хичээл явуулах арга зүй нь шууд заах гэсэн үг биш, харин математикийн даалгаврыг ойлгох, бие даан гүйцэтгэх хүүхдийн идэвхийг нэмэгдүүлэх, хамтын нийгэмлэг, хамтын ажиллагааны нөхцөл байдлыг бий болгох гэсэн үг юм. Хүүхдүүдийн ангид олж авсан мэдлэгийг өдөр тутмын амьдралдаа нэгтгэх ёстой. Энэ зорилгоор сургуулийн өмнөх болон гэртээ хүүхдүүдтэй ажиллахдаа "Цэцэрлэгийн боловсрол, сургалтын хөтөлбөр" -ийн "Хүүхдэд зориулсан математик" (М .: Мосайка-Синтез) -ийн ажлын номыг ашиглаж болно.

Энэхүү гарын авлагад орчин үеийн сэтгэл судлаач, багш нарын зөвлөмжийн дагуу эмхэтгэсэн нэмэлт материалыг багтаасан бөгөөд энэ нь амьдралын дөрөв дэх жилийн хүүхдүүдтэй хийх ажлын агуулгыг өргөжүүлэх, математикийн агуулгатай даалгаврын сонирхлыг нэмэгдүүлэх боломжийг олгодог.

Тухайн жилийн хөтөлбөрийн материалын ойролцоо хуваарилалт

Хүүхдүүдийн дасан зохицох хугацааг харгалзан хоёрдугаар бага бүлгийн математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох хичээлийг 9-р сарын хоёрдугаар хагасаас долоо хоногт нэг удаа (жилд 32-34 анги) явуулдаг.

би улирал

Есдүгээр сар

Хичээл 1

2-р хуралдаан

Жижиг том.

Хичээл 1

нэг, олон, цөөн.

2-р хуралдаан

олон, нэг, байхгүй.

Сессия 3

нэг, олон, нэг биш.

4-р хуралдаан

Бүлэг бие даасан объект зохиох, бүлгээс нэг объектыг тодруулах, нэгтгэлийг үгээр тэмдэглэх чадварыг сайжруулах. нэг, олон, нэг биш.

Жижиг том.

Хичээл 1

Хоёр объектыг уртаар нь харьцуулж, харьцуулсан үр дүнг үгээр тэмдэглэж сур

Тусдаа объектуудаас бүлэг объект зохиох, бүлгээс нэг объектыг сонгох чадварыг сайжруулах; нийлбэрүүдийг үгээр тэмдэглэнэ нэг, олон, нэг биш.

2-р хуралдаан

Тусгайлан бүтээсэн орчинд нэг ба олон объектыг олж сур, "хэр их вэ?" Гэсэн асуултад үг ашиглан хариул нэг, олон.

Үгтэй харьцуулах үр дүнг харуулахын тулд давхарлах, хэрэглэх замаар хоёр объектыг уртын дагуу хэрхэн харьцуулахыг үргэлжлүүлэн заах. урт - богино, урт - богино.

Сессия 3

Тусгайлан бүтээсэн орчинд нэг ба олон объектыг олж, үг хэллэгээр дүүргэгчийг зааж сур. нэг, олон.

Квадратыг танилцуулж, тойрог ба квадратыг ялгаж сур.

4-р хуралдаан

Тусгайлан бүтээсэн орчинд нэг ба олон объектыг олох чадварыг нэгтгэх, нэгтгэлийг үгээр тэмдэглэх. нэг, олон.

Тойрог, квадратыг ялгаж, нэрлэж сур.

II улирал

Хичээл 1

Хоёр объектыг уртаар нь харьцуулах чадварыг сайжруулж, харьцуулсан үр дүнг үгээр тэмдэглэ урт - богино, урт - богино, урт нь тэнцүү.

Хүрээлэн буй орчинд нэг ба олон объектыг олох чадварыг хөгжүүлэх дасгал хийх.

2-р хуралдаан

Хүрээлэн буй орчинд нэг болон олон объектыг олох чадварыг үргэлжлүүлэн сайжруулах.

Хоёр объектыг давхцуулах, хэрэглэх замаар уртын дагуу харьцуулах чадварыг сайжруулах; харьцуулалтын үр дүнг үгээр илэрхийлнэ урт - богино, урт - богино.

Сессия 3

Хоёр тэнцүү бүлгийн объектыг суперпозицийн аргаар харьцуулж сурах, үгийн утгыг ойлгох маш их, тэнцүү.

Өөрийнхөө биеийг чиглүүлэх дасгал хийж, баруун, зүүн гараа ялгах.

4-р хуралдаан

Хоёр ижил бүлгийн объектуудыг давхцуулах замаар харьцуулж сургах, ярианы илэрхийлэлийг идэвхжүүлэх.

Давхардсан техник, хавсралт, үг ашиглан хоёр объектыг уртаар нь харьцуулах чадварыг сайжруулах урт - богино, урт - богино.

Хичээл 1

Өргөн ялгаатай хоёр объектыг давхцах техник, хэрэглээг ашиглан харьцуулж сурах, харьцуулсан үр дүнг үгээр зааж өгөх. өргөн - нарийхан, илүү өргөн - нарийн.

Хоёр тэнцүү бүлгийн объектыг суперпозицийн аргаар хэрхэн харьцуулах, харьцуулсан үр дүнг үгээр илэрхийлэхийг заах ажлыг үргэлжлүүлээрэй. маш их, тэнцүү, тэр хэмжээгээр.

2-р хуралдаан

Хоёр объектыг давхарлах, хэрэглэх замаар өргөнөөр хэрхэн харьцуулахыг заах, харьцуулах үр дүнг үгээр тодорхойлох өргөн - нарийхан, илүү өргөн - нарийн.

Хоёр ижил бүлгийн объектыг давхцуулах замаар харьцуулах чадварыг сайжруулах; үгээр харьцуулах үр дүнг илэрхийлэх чадвар маш их, тэнцүү, тэр хэмжээгээр.

Тойрог, квадратыг ялгах, нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх.

Сессия 3

Гурвалжинтай танилцах: дүрсийг ялгаж, нэрлэж сургах.

Хоёр ижил бүлгийн объектыг давхарлаж, харьцуулах үр дүнг үгээр илэрхийлэх чадварыг сайжруулах. маш их, тэнцүү, тэр хэмжээгээр.

Хоёр объектыг өргөнөөр харьцуулах ур чадвараа бэхжүүлж, үг хэрэглэж сур өргөн - нарийн, илүү өргөн - нарийссан, өргөнтэй тэнцүү.

4-р хуралдаан

Хоёр тэнцүү бүлэг объектыг хэрэглээний аргаар хэрхэн харьцуулж сурах, харьцуулсан үр дүнг үгээр илэрхийлэх. маш их, тэнцүү, тэр хэмжээгээр.

Гурвалжинтай үргэлжлүүлэн танилцаж, нэрлэж, дөрвөлжинтэй харьцуулж сур.

Хичээл 1

Хоёр ижил бүлгийн объектыг хэрэглээний аргаар хэрхэн харьцуулахыг заах, харьцуулалтын үр дүнг үгээр илэрхийлэх. маш их, тэнцүү, тэр хэмжээгээр.

Танил геометрийн хэлбэрийг (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин) ялгах, нэрлэх чадварыг сайжруулах.

Орон зайн чиглэлийг өөрөөсөө тодорхойлох дасгал хийж, тэдгээрийг үгээр тэмдэглэ дээр - доор.

2-р хуралдаан

Хоёр объектыг өндрөөр нь харьцуулах аргуудтай танилцах, үгсийг ойлгоход сургах

Өөрөөсөө орон зайн чиглэлийг тодорхойлох дасгал хий.

Хоёр ижил бүлгийн объектыг үгийн хэрэглээ, хэрэглээний аргаар харьцуулах чадварыг сайжруулах маш их, тэнцүү, тэр хэмжээгээр.

Сессия 3

Хоёр объектыг давхарлаж, хэрэглэх замаар өндөрт хэрхэн харьцуулахыг заах, харьцуулах үр дүнг үгээр харуулах. өндөр - бага, өндөр - бага.

Үгтэй харьцуулах үр дүнг харуулахын тулд хоёр ижил бүлгийн объектыг давхцах, хэрэглэх замаар харьцуулах ур чадварыг үргэлжлүүлэн сайжруулах. адил, тэр хэмжээгээр.

4-р хуралдаан

Хоёр тэгш бус бүлэг объектыг суперпозицийн аргаар харьцуулж сур, харьцуулсан үр дүнг үгээр тэмдэглэ. илүү - бага, их - хэр их.

Эсрэг өндөртэй хоёр объектыг танил аргаар харьцуулах, харьцуулсан үр дүнг үгээр илэрхийлэх чадварыг сайжруулах. өндөр - бага, өндөр - бага.

III улирал

Хичээл 1

Хоёр тэгш бус бүлэг объектуудыг давхарлах, хэрэглэх замаар хэрхэн харьцуулахыг үргэлжлүүлэн заах, үгээр харьцуулах үр дүнг харуулах. илүү - бага, их - их, тэнцүү.

Тойрог, дөрвөлжин, гурвалжинг ялгах, нэрлэх чадварыг сайжруулах.

2-р хуралдаан

Хоёр тэнцүү ба тэгш бус бүлгийг харьцуулах, илэрхийлэл ашиглах чадварыг сайжруулах адилхан,

Хоёр объектыг урт ба өндрөөр нь харьцуулах аргуудыг нэгтгэх, харьцуулсан үр дүнг тохирох үгсээр харуулах.

Сессия 3

Хоёр бүлгийн объектыг давхцуулах, хэрэглэх, үг ашиглах замаар харьцуулах дасгал хийх их - хэр их, илүү - бага.

өдөр шөнө.

4-р хуралдаан

Хоёр объектыг урт, өргөнөөр нь харьцуулах аргуудыг нэгтгэх, харьцуулсан үр дүнг тохирох үгсээр харуулах.

Дууны тоог чихээр (олон ба нэг) ялгах чадварыг хөгжүүлэх.

Геометрийн дүрсийг ялгах, нэрлэх дасгал хийх: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин.

Хичээл 1

Өгөгдсөн тооны объект, дуу авиаг дээжийн дагуу (тоо тоолж, нэрлэхгүйгээр) хуулбарлаж сурах.

Танил геометрийн хэлбэрийг ялгах, нэрлэх чадварыг сайжруулах: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин.

2-р хуралдаан

Өгөгдсөн тооны объект, дуу авиаг дээжийн дагуу (тоо тоолох, нэрлэхгүйгээр) хуулбарлах чадварыг нэгтгэх.

Хоёр объектыг хэмжээгээр нь харьцуулах, үгтэй харьцуулах үр дүнг харуулах дасгал хийх Жижиг том.

Орон зайн чиглэлийг өөрөөсөө ялгаж, тэдгээрийг дараах үгсээр тодорхойлох чадварт дасгал хий. урд - ард, зүүн - баруун.

Сессия 3

Нэг ба олон хөдөлгөөнийг ялгаж, тоог нь үгээр тодорхойлж сур нэг, олон.

Өөртэйгөө холбоотой орон зайн чиглэлийг ялгаж, үгээр илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх урд - ард, дээр - доор, зүүн - баруун.

Тусдаа объектуудаас бүлэг объект хийх, бүлгээс нэг объектыг тодруулах чадварыг сайжруулах.

4-р хуралдаан

Өгөгдсөн тооны хөдөлгөөнийг давтаж, үгээр дуудах чадварыг дасгал хий ихболон нэг.

Өдрийн хэсгүүдийг ялгах, нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх: өглөөний орой.

Хичээл 1

Хоёр тэнцүү ба тэгш бус бүлгийн объектуудыг давхцуулах, хэрэглэх замаар харьцуулах чадварыг бэхжүүлэх, илэрхийлэл ашиглах. их - хэр их, илүү - бага.

Хоёр объектыг хэмжээгээр нь харьцуулах дасгал, үгтэй харьцуулах үр дүнг харуул Жижиг том.

Угтвар үг ашиглан объектын орон зайн зохион байгуулалтыг тодорхойлж сур дээр, доор, доторгэх мэт.

2-р хуралдаан

Геометрийн дүрсийг ялгах, нэрлэх чадварыг сайжруулах: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, бөмбөг, шоо.

Хичээл 3-4

Хөтөлбөрийн материалыг шингээх, тодорхой насны бүлгийн онцлогийг харгалзан ажлыг үнэ төлбөргүй төлөвлөх.

Хичээлийн төлөвлөгөө

Есдүгээр сар

Хичээл 1

Програм хангамжийн агуулга

Дүрсүүдийн өнгө, хэмжээнээс үл хамааран бөмбөг (бөмбөг) ба шоо (шоо) -ийг ялгах, нэрлэх чадварыг бэхжүүлэх.

Үзүүлэн үзүүлэх материал.Том, жижиг улаан бөмбөг, том, жижиг ногоон шоо; Улаан, ногоон өнгийн 2 хайрцаг; тоглоом: баавгай, ачааны машин.

Тараах материал.Жижиг улаан бөмбөг, жижиг ногоон шоо.

Арга зүйн заавар

I хэсэг.Багш бүлэгт ачааны машин авчирч, ард нь баавгай, бөмбөг, шоо дөрвөлжин байдаг бөгөөд "Хэн бидэн дээр ирсэн бэ? (Хүүхдүүд баавгай руу харж байна.) Баавгай ачааны машинд юу авчирсан бэ?

Багш хүүхдүүдийг бөмбөг олохыг урьдаг (үзэл баримтлалыг өгдөг бөмбөг): "Чи юу олсон бэ? Бөмбөг ямар өнгөтэй вэ?"

Багш бөмбөгөөр юу хийж болохыг харуулахыг хүсдэг. (Уна.)

Хүүхдүүд ижил төстэй даалгаврыг шоогаар гүйцэтгэдэг. (Шоотой хийсэн үйлдлүүдийг үгээр илэрхийлнэ тавих.)

II хэсэг.Тоглоомын дасгал "Шоо (бөмбөг) нуух".

Багш хүүхдүүдийн нэгийг нэг гартаа бөмбөг, нөгөө гартаа шоо авч, нэг дүрсийг ардаа нуухыг урьж байна. Үлдсэн хүүхдүүд нь хүүхэд юу нууж, гарт нь юу үлдсэнийг таах ёстой.

III хэсэг.Багш хүүхдүүдээс баавгайд бөмбөг, шоо дөрвөлжин хайрцагт хийхэд нь туслахыг хүснэ: бөмбөгийг улаан хайрцагт, кубыг ногоон хайрцагт хийнэ.

Даалгаврыг гүйцэтгэх явцад багш хүүхдүүдээс: "Та хайрцагт юу хийсэн бэ? Хэдэн бөмбөг (шоо) вэ? Тэд ижил өнгөтэй юу? Бөмбөг, шоо өөр юугаараа ялгаатай вэ?" (Том, ​​жижиг.)

Баавгай хүүхдүүдэд тусалсанд талархаж, баяртай гэж хэлэв.

2-р хуралдаан

Програм хангамжийн агуулга

Хэмжээгээрээ ялгаатай объектуудыг үг ашиглан ялгах чадварыг бэхжүүлэх Жижиг том.

Дидактик харааны материал

Үзүүлэн үзүүлэх материал.Том, жижиг хүүхэлдэй, өөр өөр хэмжээтэй 2 ор; 3-4 том шоо.

Тараах материал.Жижиг шоо (3-4 ширхэг. Хүүхэд бүрт).

Арга зүйн заавар

I хэсэг.Хоёр хүүхэлдэй хүүхдүүдтэй уулзахаар ирдэг. Залуус багшийн хамт тэднийг шалгаж, нэг хүүхэлдэй том, нөгөө нь жижиг хүүхэлдэй болохыг олж мэдээд нэр өгнө.

Дараа нь багш хүүхдүүдийн анхаарлыг ор руу хандуулж: "Ор нь ижил хэмжээтэй байна уу? Надад том хүүхдийн ор үзүүлээрэй. Тэгээд одоо жаахан. Том хүүхэлдэйний ор хаана байна, жижиг нь хаана байна? Хүүхэлдэйг орондоо оруул. Тэдэнд “Ядарсан тоглоом унтдаг” бүүвэйн дууг дуулъя.

II хэсэг.Тоглоомын дасгал "Цамхаг барих".

Багш том, жижиг шоонуудыг ширээн дээр тавиад, хүүхдүүдийг хэмжээгээр нь харьцуулж, дараа нь цамхаг барихыг урьж байна. Хивсэн дээрх багш том шоогаар цамхаг, хүүхдүүд жижиг шоогаар цамхаг барьдаг. Ажлын төгсгөлд бүгд хамтдаа барилгуудыг харж, том (жижиг) цамхаг харуулдаг.

Хичээл 1

Програм хангамжийн агуулга

Үг ашиглан объектын тоог ялгах чадварыг бэхжүүлэх нэг, олон, цөөн.

Дидактик харааны материал

Демо материал... Хүүхэлдэй.

Тараах материал.Матрешка хүүхэлдэй (хүүхдүүдээс хоёроос илүү).

Арга зүйн заавар

Сурган хүмүүжүүлэгч... Матрешка хүүхэлдэйнүүд Катя хүүхэлдэйтэй уулзахаар ирсэн бөгөөд бид бүгд түүнийг тойрон бүжиглэх болно. Хэдэн үүрлэсэн хүүхэлдэй зочлохоор ирснийг харав уу? (Баг.)Нэг матрешка аваад Катягийн хүүхэлдэйг тойруулан дугуй бүжиглээрэй.

Хүүхдүүд үүрлэх хүүхэлдэйг зохион байгуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Хэдэн хүүхэлдэй вэ? Дугуй бүжигт хэдэн үүрлэсэн хүүхэлдэй байдаг вэ? Бүх үүрлэсэн хүүхэлдэй дугуй бүжиглэдэг үү? Бөөрөнхий бүжиггүй үүрлэсэн хүүхэлдэй хэд байдаг вэ? (Цөөн.)

Эцэст нь хэлэхэд хүүхдүүд хөгжимд хүүхэлдэй, матрешка тойрон бүжиглэв.

2-р хуралдаан

Програм хангамжийн агуулга

Тусдаа объектуудаас бүлэг объектын эмхэтгэл, түүнээс нэг объектыг сонгохтой танилцах; үгсийг ойлгож сурах олон, нэг, байхгүй.

Дидактик харааны материал

Үзүүлэн үзүүлэх материал.Яншуй, сагс.

Тараах материал.Ижил өнгө, хэмжээтэй бөмбөг (хүүхэд бүрт нэг ширхэг).

Арга зүйн заавар

I хэсэг.Яншуй хүүхдүүдэд сагс бөмбөг авчирдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Петрушка юу авчирсан бэ? Бөмбөлгүүд ямар өнгөтэй вэ? Петрушка хэдэн бөмбөг авчирсан бэ?

Яншуй бөмбөгийг шалан дээр хийнэ. Түүний хүсэлтээр хүүхдүүд нэг удаа бөмбөг авдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч(хүүхдүүд рүү ээлжлэн ханддаг). Та хэдэн бөмбөг авсан бэ? Сагсанд хэдэн бөмбөг байгаа вэ? (Үзэл баримтлалыг танилцуулж байна хэн ч биш.) Яншуй сагсанд олон бөмбөгтэй байхын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд сагсанд бөмбөг хийдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Та хэдэн бөмбөг оруулсан бэ? Сагсанд хэдэн бөмбөг байгаа вэ? Таны гарт хэдэн бөмбөг байна вэ?

II хэсэг."Миний хөгжилтэй, дуугарах бөмбөг" гадаа тоглоом.

Багш С.Я-ын шүлгийг уншдаг. Маршак:


Миний хөгжилтэй, дуугарах бөмбөг
Хаашаа давхив
Шар, улаан, цэнхэр,
Чамайг гүйцэж чадахгүй байна.

Би чам руу алгаа ташиж,
Чи чангаар үсэрч, дэвслээ
Та арван таван удаа дараалан байна
Булан руу ухасхийн буцав.

Тэгээд чи эргэлдэв
Тэгээд тэр хэзээ ч эргэж ирээгүй,
Цэцэрлэгт эргэв
Би хаалга руу гүйлээ.

Энд би хаалганы доор өнхрөв.
Би эргэлт рүү гүйв
Би тэнд дугуйнд цохиулсан,
Burst, slammed, тэгээд л болоо.

Хүүхдүүд шүлгийн хэмнэл рүү үсэрдэг. Шүлгийн төгсгөлд тэд тарж байна.

Тоглоом хэд хэдэн удаа давтагдана.

Сессия 3

Програм хангамжийн агуулга

"Хэр их вэ?" Гэсэн асуултанд хэрхэн хариулахыг заах, тусдаа объектуудаас бүлэг объект зохиох, түүнээс нэг объектыг ялгах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. болон нэгтгэлийг үгээр тодорхойлно нэг, олон, нэг биш.

Тойрог танилцуулах; түүний хэлбэрийг хүрэлцэх-моторын аргаар шалгахыг заах.

Дидактик харааны материал

Үзүүлэн үзүүлэх материал.Хүүхэлдэй, сагс, тойрог, дугуйгүй картон галт тэрэг, тавиур, салфетка, усны сав.

Тараах материал... Ижил хэмжээтэй, өнгөт тойрог, нугас.

Арга зүйн заавар

Тоглоомын нөхцөл байдал "Маша хүүхэлдэйгээс авсан бэлэг".

I хэсэг.Маша хүүхэлдэйний сагснаас багш тойрог гаргаж, хүүхдүүдэд: "Энэ бол тойрог (гараа тойруулан)" гэж хэлдэг. Дараа нь тэр сэдвийн нэрийг тодруулж: "Энэ юу вэ?" Тэрээр хэд хэдэн хүүхдийг гараараа тойрог дугуйлахыг урьж байна.

II хэсэг.Багш хүүхдүүдийг Машаг сагснаас нэг нэгээр нь авахыг урьж, "Энэ дүрс ямар хэлбэртэй вэ? Тэд ямар өнгөтэй вэ?" Хүүхдүүд багшийн хүсэлтээр тойргийн тоймыг тойруулан зурж, тойрог өнхрүүлж болохыг олж мэдээрэй.

Багш хүүхдүүдэд галт тэргийг үзүүлж: "Би энэ галт тэргээр явж болох уу? (Үгүй.)Яагаад? (Дугуй байхгүй.) "Багш хүүхдүүдээс галт тэргийг аялалд бэлтгэхийг хүснэ. Залуус галт тэргэнд дугуй (тойрог) холбож, хөгжимд "явж" цэцэрлэгт хүрээлэн рүү нугас тэжээдэг.

III хэсэг.Багш тавиур дээрээс салфетка аваад: "Энэ хэн бэ? (нугас.)Хэдэн нугас?" (Баг.)

Хүүхдүүд нэг нэгээр нь тоглоом авч, багш: "Та нар тус бүр хэдэн нугас авсан бэ? Тавган дээр хэдэн нугас үлдсэн бэ?"

Багш хүүхдүүдийг нугастай тоглохыг урьж байна. Хөгжимд "нугасууд" гүйж, үр тариаг нь цохино.

Багш ширээн дээр устай сав тавиад, хүүхдүүдээс сав газарт олон нугас байгаа эсэхийг шалгахыг хүснэ. Хүүхдүүд нугасыг сав газарт тавьдаг. Багш үүнийг олж мэдэв: "Та нар тус бүр хэдэн нугас оруулсан бэ? (Нэг.)Сав газарт хэдэн нугас байдаг вэ? (Баг.)Таны гарт хэдэн нугас үлдсэн бэ? (Байхгүй.)"

Хүүхэлдэй Маша залуустай баяртай гэж хэлэв. Хүүхдүүд гэртээ "явдаг".

4-р хуралдаан

Програм хангамжийн агуулга

Бие даасан объектуудаас бүлэг объект зохиох, бүлгээс нэг объектыг тодруулах, нэгтгэлийг үгээр тэмдэглэх чадварыг сайжруулах. нэг, олон, нэг биш.

Үргэлжлүүлэн тойргийг ялгаж, нэрлэж, мэдрэгчтэй моторын замаар шалгаж, тойргийг хэмжээгээр нь харьцуулж сур. Жижиг том.

Дидактик харааны материал

Үзүүлэн үзүүлэх материал.Машин, уут, ижил өнгийн том жижиг дугуйнууд.

Тараах материал... Хүнсний ногоо (хүүхдийн тоогоор), шавар (пластилин), загварчлах самбар, салфетка.

Арга зүйн заавар

I хэсэг.Тоглоомын нөхцөл байдал "Хүнсний ногоо хураах".

Шалан дээр ногооны цэцэрлэгийн дуураймал байдаг. Багш хүүхдүүдийг цэцэрлэгт юу ургаж байгааг харахыг урьж байна. Залуус ногоо жагсааж байна. Багш тэдний хариултыг нэгтгэн дүгнэв ("эдгээр нь хүнсний ногоо"), дараа нь: "Цэцэрлэгт хэдэн ногоо ургасан бэ?"

Багш машинд хүнсний ногоо цуглуулахыг санал болгодог (машин авчирдаг). Хүүхдүүд нэг нэгээр нь нэг ногоо авч, багш тодруулахад: "Чи ямар ногоо авсан бэ? Та хэдэн ногоо авсан бэ?"

Хүүхдүүд ээлжлэн машинд хүнсний ногоо тавиад: "Би нэг лууван (манжин, төмс ...) тавьсан." Багш хүүхдүүдийн үйлдлийг "Машинд илүү олон ногоо байна" гэсэн үгсээр дагалддаг. Хүүхдүүд машиныг дүүргэх үед багш: "Машинд хэдэн ногоо байна?"

II хэсэг.Тоглоом "Гайхамшигт цүнх".

Хүнсний ногоотой машинд хүүхдүүд гайхалтай цүнхийг олдог. Тэд дотроос тойрог гаргаж, зургийн нэр, ямар өнгөтэй болохыг хэлж өгдөг.

Багш тойргийг фланелеграфт нааж, хүүхдүүдийн нэгийг гараараа дүрсийг дугуйлахыг урьж байна.

Үүнтэй төстэй үйлдлүүдийг өөр тойрог ашиглан гүйцэтгэдэг.

Дараа нь хүүхдүүд эдгээр тоонууд хэрхэн ижил төстэй, ямар ялгаатай болохыг олж мэдэв.

III хэсэг.Тоглоомын дасгал "Хуушуур жигнэцгээе".

Хүүхдүүд шавар (пластилин) -аас том, жижиг бин баримал хийдэг. Дараа нь багш том дугуй дээр том бин, жижиг дээр нь жижиг бин тавихыг санал болгож байна.

Эмхэтгэсэн: сурган хүмүүжүүлэгч А.Н.Томенко Ноябрск хотын захиргаа. "найдвар" Ноябрск хотын захиргаа (МАДОВ "найдвар" )

Програм хангамжийн агуулга. Хүүхдүүдэд янз бүрийн хэлбэрийн объектын өнгө, ялгах шинж чанарыг тодорхойлох хамгийн энгийн аргуудыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Объектуудын хэлбэрийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг бэхжүүлэх (шоо бөмбөг)... Объектуудыг хэлбэр, өнгөөр ​​нь сонгох чадварыг хөгжүүлэх.

Материал: улаан, цэнхэр хувцастай хүүхэлдэй, улаан, цэнхэр өнгийн шоо, бөмбөг.

Хичээлийн явц.

Залуус аа, та сонсож байна, хэн нэгэн тогшиж байна. Манайд зочид ирсэн байх. (Багш улаан, цэнхэр хувцастай хүүхэлдэйг бүлэгт авчирдаг)

Энэ бол Катя хэмээх хүүхэлдэй, тэр улаан хувцас өмссөн: малгай нь улаан, даашинз нь улаан, оймс нь улаан. Света хүүхэлдэй нь цэнхэр малгай, цэнхэр оймс, цэнхэр даашинзтай. Катягийн даашинз ямар өнгөтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Зөв шүү, сайн байна. Мөн Светагийн хүүхэлдэй ямар өнгөтэй оймстой вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Хүүхэлдэйнүүд өөрсдийн дуртай тоглоомуудаа авчирсан: шоо, бөмбөг. Тэд бас өөр өөр өнгөтэй байдаг. Энд улаан өнгийн шоо, бөмбөг байна. Кубууд ямар өнгөтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Зөв. Мөн эдгээр бөмбөг, шоо нь цэнхэр өнгөтэй байна. Бөмбөлөг ямар өнгөтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Тиймээ. Гэвч хүүхэлдэй Катя улаан шоогаар цамхаг барьж, улаан бөмбөгөөр тоглох дуртай. Гэрлийн хүүхэлдэй хөх шоогаар цамхаг барьж, цэнхэр бөмбөгөөр тоглох дуртай. Хараач, залуус аа, бидний сагсанд тоглоом байна. Бид хүүхэлдэйнд дуртай тоглоомоо сонгоход нь туслах хэрэгтэй.

Настя, Рома хоёр Катя хүүхэлдэйнд малгайтай ижил өнгөтэй улаан шоо олоорой. Зөв шүү, сайн байна. Катя, Женя хоёр хүүхэлдэй Светагийн оймс шиг хөх шоо олоорой. Маш сайн.

Залуус аа, цамхаг барьж, хүүхэлдэйдээ бэлэглэцгээе: Катя хүүхэлдэй - улаан цамхаг, Света хүүхэлдэй - цэнхэр цамхаг.

Эхлээд бид Катя хүүхэлдэйнд зориулж улаан цамхаг барих болно. (Хүүхдүүд улаан шоо авдаг.)Одоо бид цэнхэр шоо аваад Света хүүхэлдэйнд зориулж цамхаг барьж байна.

Цамхагуудыг ширээн дээр үлдээгээрэй, бид хүүхэлдэй, бөмбөгтэй хивс рүү явцгаая. (Хүүхэлдэйг хивсэн дээр тавина)

Хараач, бөмбөлгүүд дугуй хэлбэртэй, та тэдгээрийг өнхрүүлж болно, гэхдээ тэднээс шоо шиг цамхаг барьж чадахгүй. Улаан бөмбөгийг Катягийн хүүхэлдэй рүү өнхрүүлье. (Хүүхдүүд улаан бөмбөг сонгож, Катягийн хүүхэлдэй рүү өнхрүүлдэг).

Цэнхэр бөмбөгийг Света хүүхэлдэй рүү өнхрүүлье.

Сайн байна залуусаа! Хүүхэлдэйг хивсэн дээр суулгаж, бяцхан хүүхдүүдийн тоглохыг хараарай.

Тоглоом тоглож байна "Карусель"

Дөнгөж, арай ядан, арай ядан, арай ядан
Тойрогууд эргэлдэв
Тэгээд дараа нь, дараа нь, дараа нь
Бүгд гүй, гүй, гүй!

Чимээгүй, чимээгүй, цаг гарга
Карусель зогсоо.
Нэг-хоёр, нэг-хоёр
Ингээд тоглоом дууслаа.

Дьячкова Татьяна Викторовна
1-р бага бүлгийн FEMP хичээл "Туувчаар тоглох" сэдвээр

Програм хангамжийн агуулга:

Боловсролын даалгавар: Орон зайн дүрслэлийг бүрдүүлэх, урт, богино. Тооцооллыг хоёр болгон нэгтгэхийн тулд 1 ба 2 тоог тоотой харьцуулах, геометрийн дүрсийн талаархи санааг өргөжүүлэх.

Хөгжлийн даалгавар: гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх

Боловсролын даалгавар: сонирхлыг нэмэгдүүлэх ажил мэргэжил, найрсаг харилцаа.

Арга зүйн техник:

Дүрслэх арга Тайлбар толь бичгийн арга Практик арга

Саша хүүхэлдэй

Байшинг дүрсэлсэн хуудас. Асуултууд

Тайлбар,

Бүрээс. үгийн хурууны гимнастикч. "Нар"

Физик. Нэг минут "Зам дагуу".

Материал: Саша хүүхэлдэй, тараах материал - будсан байшинтай цаасан хуудас (4 үндсэн өнгө)хоёр судлуудөөр өөр урттай, ижил өргөнтэй цаас (цэнхэр, улаан)хүүхдийн тоогоор.

Толь бичиг: байшин, зам, урт, богино.

Хичээлийн явц

I Оршил хэсэг:

Хивс дээрх хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр. Бид бие биетэйгээ мэндчилж байна. Vos- аан: "Сайн уу залуусаа"

Хүүхдүүд: "Сайн уу, Татьяна Викторовна"

Вос-л: Залуус аа, манай цонх руу харсан хүмүүс (Нар)

Хурууны гимнастик

"Нарны туяа, нарны туяа"

Зорилтот: гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хөдөлгөөний зохицуулалт.

Нарны туяа, нарны туяа (алгаа алгадах)

Алтан ёроол

Шатаах, тод шатаах (алгаа нугалж, тайлах.)

Гарахгүйн тулд.

Цэцэрлэгт горхи урсаж, (долгионыг харуулах)

Зуун дэгээ нисэв (гараа даллах)

Мөн урсгалууд хайлж, хайлж байна, (гараа доош нь тавь)

Мөн цэцэг ургаж байна. (гараа өргө)

II Үндсэн хэсэг

Гэнэтийн мөч: Хаалга тогших!

Вос-л: Өө, хэн манай хаалгыг тогшиж байгаа юм бэ? Харцгаая. (Тийм)Хараач, Саша хүүхэлдэй бидэн дээр ирлээ.

Хүүхдүүд ээ, хүүхдүүд надад хэлээрэй

Хүүхдийн үзүүлбэр

Хэрхэн зам олох вэ

Өвөөгийн буудал руу юу?

Вос-л: Саша гэртээ харих замаа олж чадахгүй байна, түүнд тусалцгаая?

Хүүхдүүд: тиймээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, ширээнд суу. Таны ширээн дээр юу байгааг харж байна уу?

Хүүхдүүд: судлууд.

Вос-л: тэд ямар өнгөтэй вэ? (цэнхэр, улаан)... Залуус аа Бид ижил зураастай? (Үгүй)... Давхардсан аргыг ашиглан бид хэрхэн яаж хийхийг шалгадаг судлууд... Залуус аа, ямар өөр юм бэ судлууд?

Хүүхдүүд: улаан нь цэнхэрээс урт судлууд. (баруун)

Мөн таны ширээн дээр туршилтын талаар дүрсэлсэн ухуулах хуудас байдаг уу?

Хүүхдүүд:(байшин)

Вос-л: тэд ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: хөх, улаан, шар, ногоон. (Зөв, сайн хийсэн)

Тоглоом"Зам барих"

Сурган хүмүүжүүлэгч: хүүхэлдэй Саша, танаас байшин руу явах замыг олоход нь туслахыг маш их хүсч байна. Байшингийн хоорондох зай ижил байгааг харж байна уу? (Үгүй)

Аль нь болохыг харцгаая тууз таарч байна... Давхардсан аргыг ашиглан бид байшингийн уртад аль зам тохиромжтой болохыг шалгана. Бид замуудыг барьдаг.

Сайн байна залуусаа!

Вос-л: Саша хүүхэлдэй танд баярлалаа, бид танд сонирхолтой тоглоом үзүүлэхийг хүсч байна.

"Зам дагуу".

Хүүхдүүдийн хөл зам дагуу алхдаг шиг.

Илүү хөгжилтэй алхаж, хөлөө дээшлүүл.

Бид далдуу модны хамт байна бид тоглодог,

Бид тэдгээрийг мөрөн дээр нь өргөдөг.

Залхуурах хэрэггүй, бөхийлгөөрэй

Мөн өвдөг дээрээ хүр.

Хөл үсрэх болно

Гараа алгадацгаая.

III Эцсийн хэсэг:

Дүгнэх харилцан яриагаар дамжуулан хичээлүүд.

Холбогдох хэвлэлүүд:

"Ойн оршин суугчидтай хийсэн айлчлалын тухай" хоёрдугаар бага бүлгийн FEMP-ийн талаархи GCD-ийн хураангуй.Сэдэв: Ойн оршин суугчидтай уулзах үеэр Зорилго: Хоёр объектыг өргөн, хоёр ижил бүлгийн объектыг давхарлах замаар харьцуулах чадварыг сайжруулах.

"Бид Маша ба баавгайтай тоглодог" ахлах бүлгийн FEMP дээрх OOD-ийн хураангуй."Маша ба баавгайтай тоглох" ахлах бүлгийн FEMP-д зориулсан OOD-ийн хураангуй Эмхэтгэсэн: Пашук Ирина Владимировна 2014 Хөтөлбөрийн агуулга :.

Нэгдүгээр бага бүлгийн "Миний хөгжилтэй дуугарах бөмбөг" FEMP хичээлийн тойм.Зорилго: тодорхой өнгө, хэмжээтэй объектуудыг бүлэглэхийг заах. Сурах даалгавар: Хүүхдүүдэд геометрийг зөв нэрлэх дасгал хийх.

Үйл ажиллагаа: Хүүхдүүд хоёр гар, хоёр хөл, хоёр нүд, хоёр чихтэй, гэхдээ нэг хамар, нэг гэдэстэй гэдгийг онцлон хэл. Тус тусад нь,.

"Бид Tumbler-тай тоглож байна" хоёрдугаар бүлгийн FEMP хичээлийн тойм.Хоёрдугаар бага бүлгийн математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох хичээлийн хураангуй. Сэдэв: "Бид Tumbler-тай тоглож байна" Зорилго:.

Хоёрдахь бага бүлгийн FEMP хичээлийн тойм: "Хэр их ... тийм их, тэнцүү." Хичээлийн зорилго: объектын тоог хэрхэн харьцуулахыг заах.