"Долоо хоногийн өдрүүд" Ахлах бүлгийн математикийн хөгжлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм. "Долоо хоногийн өдрүүд" ахлах бүлгийн математикийн хичээлийн тойм. Математикийн хичээлийн төлөвлөгөө-конспект (ахлах бүлэг) сэдвээр хийсэн хичээлийн конспект

Шууд боловсролын үйл ажиллагаа "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг долоо хоногийн өдрүүдтэй танилцуулах."

Даалгаварууд:
Хүүхдүүдийг нэрс, долоо хоногийн өдрүүдийн дараалалтай танилцуулах. Хүүхдүүдийн идэвхтэй ярианд долоо хоногийн өдрүүдийн нэрс, дарааллыг засах. Долоо хоногийн өдрүүдийг тодорхой дарааллаар дүрслэн харуулахыг хүүхдүүдэд заа. Үргэлжлүүлэн дарааллын тооллогыг заана. Анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдэд спектрийн өнгийг нэрлэхийг үргэлжлүүлэн заа.
Тоног төхөөрөмж: Үзүүлэх материал: "Сүлжээ-долоо хоног", тооны дүрс бүхий картууд (1-ээс 7 хүртэл), өнгөт картууд (K, O, F, Z, G, S, F), хүүхдүүдийн тоогоор ижил тараах материал. .

Хичээлийн явц:

Самбар дээр долоо хоног тутмын сүлжээ байдаг.
Самбар дээр юу байгаа вэ? чи яаж бодож байна?
ШУГАМуудыг тоолъё? Хэдэн хүн байгаа вэ? (7)
Энэ тоо таны хувьд ямар нэгэн утгатай юу?
Дуртай үлгэрээ санацгаая, ямар үлгэрт 7-ын тоо гардаг вэ?
(7 ЯМАА, СЕВЕТИК ЦЭЦЭГ, ЦАСАН ЦАГААН, ДОЛООН Одой)
Бид амьдралынхаа хаана 7 тоотой таарч болох вэ?
(ДЭЛХИЙН 7 ГАЙХАМШИГ, 7 ХОНОГИЙН 7 ХОНОГ, 7 СОЛОНГОГИЙН ӨНГӨ)

Оньсого тааварлаарай:
ЭНЭ АХ НЬ ЯГ ДОЛООН.
ТА БҮХНИЙГ МЭДНЭ.
Долоо хоног бүр
АХ НҮҮД БИЕ БИЕНЭЭ АЛХДАГ
СҮҮЛИЙН СЭРГЭЭЛТ -
УРД БАЙНА.
(ДОЛОО ХОНОГИЙН ӨДРҮҮД)
ах дүү тус бүрийн нэрийг хэн нэгэн мэдэх болов уу? (МОН, МЯ, Лхагва ....)
Одоо бид тор руугаа буцаж орцгооё. Эдгээр залуус бол зүгээр нэг сүлжээ биш, харин сүлжээ долоо хоног бөгөөд энэ нь бидэнд долоо хоногийн өдрүүдийг санахад тусална.
Бид яагаад долоо хоногийн өдрүүдийг мэдэх хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?
(Хэзээ амардаг, цэцэрлэгтээ ирэхгүй, хэзээ, хэдэн өдөр хичээл орохыг мэдэхийн тулд Даваа, Лхагва гаригт, өөрөөр хэлбэл тодорхой өдрүүдэд хөгжмийн хичээлд явдаг)
Манай ах нар яагаад ийм нэртэй болсныг та бодоогүй юм уу? Гэхдээ учир нь
(ГАРТ НЭРИЙГ ҮЗҮҮЛЖ, үүнтэй зэрэгцэн сүлжээг дарааллаар нь тоогоор бөглөнө үү)
ДАВАА - Тэр долоо хоногийн дараа, амралтын өдрүүдийн дараа эхнийх нь.
Мягмар - хоёрдугаарт, Лхагва гараг - яагаад гэдгийг хэн мэдэх вэ? УЧИР ТЭР ДУНД БАЙГАА ЮМ!
АМРАЛТЫН ӨДРҮҮДЭД БААСАН, БЯМБА, НЯМ ГАРАГ ӨӨР ГАРАГТ БАЙНА !!
Залуус аа, одоо бид "ДОЛОХ ХОНОГ"-оо дүүргэж, өдөр бүрийг өнгөөр ​​​​ тэмдэглэцгээе.
МОН - УЛААН
WT - Улбар шар
SR - ШАР
БАЯР - НОГООН
БАА - ЦЭНХЭР
Бямба - ЦЭНХЭР
Нар - Нил ягаан
За, ямар сайхан 7 ХОНОГ вэ?
Энд дутуу зүйл байна уу?
Мэдээжийн хэрэг, бидэнд ямар анги байгааг хэн хэлж чадах вэ …………… ..? (хийх ёстой үйлдлүүдийг тэмдэгтээр тэмдэглэ)
Физик минут:
Даваа гарагт бид угаасан
Мягмар гарагт шалыг шүүрдсэн
Лхагва - бид өнхрөх жигнэсэн,
Бид пүрэв гаригт бөмбөг тоглосон
Баасан гарагт бид аяга угаасан
Мөн бямба гаригт - бялуу худалдаж авсан
Тэгээд мэдээж ням гарагт
Тэд бүгдээрээ төрсөн өдрөөрөө дуудсан
Дуулсан, үсэрсэн, бүжиглэсэн
Долоо хоногийн өдрүүдийг тооллоо!
Тусгал.
Одоо хүн бүр өөрийн гэсэн ДОЛОО ХОНОГтой боллоо! та бидэнтэй адил самбар дээр хоосон нүднүүдийг бөглөх хэрэгтэй. Өдөр бүр өөрийн гэсэн дарааллын дугаар, өөрийн гэсэн урьдчилан тодорхойлсон өнгөтэй байдаг гэдгийг бүү мартаарай!

FEMP хичээлийн хураангуй

"Долоо хоногийн өдрүүд"

6-7 насны хүүхдэд зориулсан

Бэлтгэсэн:

сурган хүмүүжүүлэгч Сарайкина Наталья Олеговна

Зорилтот: даалгавраа биелүүлэхдээ мэдлэгээ ашиглан хүүхдийн сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, идэвхжүүлэх.

Даалгаварууд:

1. Боловсролын:

Долоо хоног долоо хоног бүрддэг, өдөр бүр өөрийн гэсэн нэртэй байдаг гэсэн ойлголтыг өгөх;

Хүүхдүүдэд цаг хугацааны талаархи энгийн ойлголтуудыг өгөх: түүний урсгал, давтамж, нэр.

Долоо хоногийн өдрүүдийг тууштай нэрлэх, өнөөдөр ямар өдөр, өчигдөр юу байсан, маргааш юу болохыг тодорхойлох чадварыг бэхжүүл.

2. Хөгжиж буй:

Яриадаа үг хэрэглэхийг заах: эхлээд, дараа нь, өмнө, дараа, өмнө, дараа;

Толь бичгийг үгээр баяжуулах - антоним;

Долоо хоногийн өдөр бүрийн нэрийн дарааллын тоог сонгохыг заа.

3. Боловсролын:

Даалгаврыг анхааралтай сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж, үзүүлэх материал:

Удирдах зөвлөл;

Долоо хоногийн өдрүүдийн нэр бүхий картууд;

1-ээс 7 хүртэлх тоо бүхий картууд;

1-ээс 7 хүртэлх тойрог бүхий картууд;

Хоосон нүдтэй картууд;

Зураг;

Үзэг;

Тоонууд нь соронз;

Соронз;

Бөмбөг.

Хичээлийн үеэр хүүхдийн тоо: 12 хүүхэд.

Арга, техник:

1. Тоглоом:

Математикийн дидактик тоглоом "Цэцэг - Долоон цэцэг";

Математикийн дидактик тоглоом "Долоо хоногийн өдрүүд";

"Долоо хоногийн өдрүүд" математикийн үгийн тоглоом.

2. Амаар:

Уран сайхны үг (оньсого, шүлэг);

Хүүхдэд зориулсан асуултууд;

Хүүхдүүдийн бие даасан хариулт.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо би та нараас оньсого асуух гэж байна, та тэдгээрийг таах болно.

Эдгээр ах нараас яг долоон хүн бий.

Та нар бүгд тэднийг мэднэ.

Долоо хоног бүр эргэн тойронд

Ах нар ар араасаа алхдаг.

Сүүлийнх нь баяртай гэж хэлэх болно -

Урд хэсэг гарч ирнэ.

Хүүхдүүдийн хариулт (долоо хоногийн өдрүүд).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, дараагийн оньсого сонсоорой.

Гүүр сунадаг

Долоон миль,

Мөн гүүрний төгсгөлд

Алтан верст.

Хүүхдүүдийн хариулт (долоо хоног).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна!Өнөөдөр бид долоо хоног гэх мэт түр зуурын ойлголтын талаар ярих болно. Долоо хоногт хэдэн өдөр байдгийг хэд мэдэх вэ? (Хүүхдийн хариулт). Мэдээжийн хэрэг! Долоо хоног долоо хоногоос бүрдэнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо бид "Долоо хоногийг бүтээ" тоглоомыг тоглох гэж байна.

Тоглоомын оролцогчдын тоо:6-аас 12 хүн.

Дасгал: хүүхдүүдийг баг болгон хувааж, долоо хоногийн өдрүүдийг дарааллаар нь нэрлэж, тоо бүхий харгалзах картуудыг үзүүл.

Тоглоомын дүрэм: долоо хоногийн өдрүүдийг зөв нэрлэж, долоо хоногийн өдрүүдтэй тохирох тоо бүхий картуудыг үзүүл.

Тоглоомын дасгал: "Долоо хоног хийх."

Тоглоомын үйлдлүүд:

Баг бүр 1-ээс 7 хүртэлх тоо бүхий картуудын багцтай. Багш хүүхдүүдийг долоо хоног бүрдүүлэн дараалан жагсаахыг урьж байна: эхнийх нь карт дээр 1 (Даваа гариг) гэсэн тоотой хүүхэд, хоёр дахь нь, картын 2 дугаартай хүн гэх мэт. Дараа нь хүүхдүүд долоо хоногийн өдрүүдийг дарааллаар нь нэрлэж, харгалзах тооны картуудыг үзүүлэв.

Хүүхдүүд багшийн заавраар хөгжимд янз бүрийн хөдөлгөөн хийж, төгсгөлд нь жагсаж, мягмар гарагаас эхлэн долоо хоног бүрдүүлдэг. Дараа нь залуус Пүрэв гарагаас эхлэн долоо хоногийг нөхдөг гэх мэт.

Даалгавар бүрийг дуусгасны дараа хүүхдүүд тухайн өдрөөс эхлэн долоо хоногийн өдрүүдийг дарааллаар нь нэрлэнэ.

Дасгалын төгсгөлд багш хүүхдүүдээс даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн эсэх, долоо хоногийн өдрүүдийг зөв нэрлэсэн эсэх, тоо бүхий картуудыг харуулсан эсэхийг асууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нар ядарч байна, жаахан амарцгаая.

Биеийн тамирын дасгал хийдэг: "Удахгүй нэрлэ".

Дасгал хийх.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Багш бөмбөгтэй, тэр хүүхэд рүү шидэж, асуулт асуудаг. Хүүхэд багш руу буцаж ирээд хариулдаг.

Тоглоомын асуултууд:

Өнөөдөр долоо хоногийн аль өдөр вэ?

Жилийн хэдэн цаг вэ?

Өдөрт хэдэн хэсэг байдаг вэ?

Маргааш долоо хоногийн аль өдөр болох вэ?

Өчигдөр долоо хоногийн аль өдөр байсан бэ?

(Хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, бид бүх асуултанд зөв хариулсан бөгөөд одоо бид "Live Week" тоглоомыг тоглох гэж байна.

Тоглоомын оролцогчдын тоо: 7 хүүхэд.

Дасгал: тойрог бүхий харгалзах картуудыг үзүүлж, долоо хоногийн өдрүүдийг дарааллаар нь нэрлээрэй.

Тоглоомын дүрэм: долоо хоногийн өдрүүдийг зөв нэрлэж, долоо хоногийн өдрүүдтэй тохирох тойрог бүхий картуудыг харуул.

Тоглоомын дасгал: "Амьд долоо хоног".

Тоглоомын үйлдлүүд:

Багш 7 хүүхдийг самбарт дуудаж, тойрог зурсан картуудыг (1-ээс 7 хүртэл) авахыг урьдаг. Хүүхдүүд багшийн зааврын дагуу хөгжимд янз бүрийн хөдөлгөөн хийдэг. Төгсгөлд нь тэд жагсаж, долоо хоног бүрдүүлдэг: эхнийх нь картан дээр нэг тойрог зурсан хүүхэд (Даваа гариг), хоёрдугаарт - карт дээр хоёр тойрог зурсан хүүхэд (Мягмар гараг) гэх мэт.

Шалгалтыг долоо хоногийн өдрүүдийн нэрээр нэрлэсэн дуудлагаар гүйцэтгэдэг.

Дасгалын төгсгөлд багш хүүхдүүдээс даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн эсэх, долоо хоногийн өдрүүдийг зөв нэрлэж, дугуй хэлбэртэй картуудыг харуулсан эсэхийг асууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хичээлийн төгсгөлд бид тантай "Долоо хоногийн өдрүүд" гэсэн үгийн тоглоом тоглох болно.

"Долоо хоногийн өдрүүд" аман математикийн тоглоом явагдана.

Тоглоомын оролцогчдын тоо:хамаагүй.

Дасгал: шүлгийн текстийн дагуу зураг олох; Зургийн доор нүд бүрт долоо хоногийн өдрийн дарааллыг харуулсан тоог бич.

Тоглоомын дүрэм: Долоо хоногийн өдрийн дарааллыг харуулсан зургийн доор тохирох тоог зөв бичнэ үү.

Тоглоомын үйлдлүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, би одоо та нарт П.Башмаковагийн шүлгээс хэсэгчлэн уншиж өгөх болно, та нар түүнийг анхааралтай сонсоорой.

Даваа гарагт би угаасан

Мягмар гарагт шал шүүрдэж байна

Лхагва гарагт би ороомог жигнэсэн,

Би бүтэн пүрэв гаригт бөмбөг хайсан

Баасан гарагт би аяга угаасан,

Тэгээд бямба гаригт би бялуу худалдаж авсан.

Ням гарагт бүх найз охидууд

Миний төрсөн өдрөөр дуудсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, зургуудыг анхаарч үзээрэй. Дахин нэг удаа би чамд шүлгийн хэсгээс унших болно, та үүнийг санахыг хичээгээрэй.

Багш шүлгийн хэсгээс дахин уншина.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би чамаас асуулт асуух бөгөөд та хайрцагт долоо хоногийн өдрийн зурагтай тохирох тоог бичих ёстой.

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

Охин хэзээ угаасан бэ?

Та хэзээ шал шүүрдсэн бэ?

Калач хэзээ жигнэсэн бэ?

Та аягаа хэзээ угаасан бэ?

Та хэзээ бялуу худалдаж авсан бэ?

Та хэзээ төрсөн өдрөөрөө найз охидоо дуудсан бэ?

Хариултуудыг мэддэг хүүхдүүд самбар дээр гарч, холбогдох зургийн доор байгаа тоон дээр гарын үсэг зурна.

Хичээлийн үр дүн.

Хичээлийн төгсгөлд багш хүүхдүүдийн хамт хүүхдүүдийн хариултанд дүн шинжилгээ хийж, долоо хоногийн өдрүүдийн нэрс, долоо хоногийн өдрүүдтэй тохирох тоог дахин засдаг.

Дүгнэлт.

Боловсролын үйл ажиллагааг амжилттай явуулахын тулд багш нь байгууллагынхаа үндсэн шаардлагыг дагаж мөрдөх ёстой.

Хичээл бүрийн бэлтгэлийг сайтар хийх;

Хичээлийн скриптэд бүтээлч хандлага;

Нэг сэдвээр нэг биш хоёр юм уу хэд хэдэн хичээл явуулах

(Хэрэв шаардлагатай бол);

Хүүхдүүд өмнөх материалыг эзэмшсэний дараа л дараагийн хичээл рүү шилжих;

Програмыг дарааллаар нь гүйцэтгэх;

Хүүхэдтэй эелдэг, хүндэтгэлтэй хандах;

Даалгаврыг гүйцэтгэх хүүхдийн сонирхлыг хадгалах;

Дүрмийг дагаж мөрдөөрэй - хор хөнөөл учруулахгүй.

Ашигласан эх сурвалжуудын жагсаалт

1.Колесникова, E.V. 5-6 насны хүүхдүүдэд зориулсан математик. Ажлын дэвтрийн арга зүйн гарын авлага [Текст]: ном. цэцэрлэгийн багш нарт зориулсан / E. V. Колесникова. - М .: TC Sphere, 2009.- p.4-5, p.41, p.69.

2. Помораева И.А., Позина В.А. Анхан шатны математик дүрслэлийг бүрдүүлэх. Сургуулийн бэлтгэл бүлэг [Текст] И.А. Помораева, В.А. Позин. - М .: MOSAIKA-SINTEZ, 2014 .-- 17-р тал, х. 49.


Хичээлийн хураангуй

Сэдэв:"Долоо хоногийн өдрүүд", "Сар" гэсэн ойлголт, тэдгээрийн тоо, төрлийг судлах

Хичээлийн зорилго

Долоо хоногийн дараалсан өдрүүдийг нэрлэж сурах; "сар" гэсэн ойлголтыг нэвтрүүлэх (дөрвөн долоо хоногоос бүрддэг, нэг сар нь нөгөөг нь дагаж); янз бүрийн шалгуурын дагуу геометрийн дүрсийг ангилах дасгал хийх.

Материал (засварлах)

Багшийн хувьд: өнгөрсөн сарын хуанлигаас долоо хоногоор нугалах навч; 1-ээс 7 хүртэлх тооны хоёр багц, бөмбөг. Хүүхдэд зориулсан: геометрийн дүрсүүдийн багц.

Хичээлийн явц

Одоо тоголцгооё

"Удахгүй залга"

Хүүхдүүд тойрог үүсгэдэг. Уншигчийн тусламжтайгаар хөтлөгчийг сонгодог.

Ямаа гүүрээр алхаж, сүүлээ сэгсэрэв. Би хашлагад баригдаж, гол руу орлоо. Хэн итгэхгүй байна вэ - энэ бол тэр, тойргоос гараад ир.

Тэр хүүхдүүдийн нэг рүү бөмбөг шидэж: "Өнөөдөр долоо хоногийн аль өдөр вэ?" Бөмбөгийг барьж авсан хүүхэд "Мягмар гариг" гэж хариулж, өөр хүүхэд рүү бөмбөг шидэж, "Өчигдөр долоо хоногийн аль өдөр байсан бэ?" Пүрэв гарагийн дараа долоо хоногийн өдрийг нэрлэнэ үү. Пүрэв ба Баасан гарагийн хоорондох долоо хоногийн өдрийг нэрлэ." Тиймээс удирдагчийн үүрэг аажмаар нэг хүүхдээс нөгөөд шилждэг. Хэрэв хэн нэгэн хурдан хариулт өгөхөд хэцүү байвал багш хүүхдүүдийг түүнд туслахыг урина.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Долоо хоногт хэдэн өдөр вэ? (Долоо.) Тийм эсэхийг шалгацгаая. (Хүүхдүүдэд хуанлийн навчийг өгч, дарааллаар нь байрлуулахыг урина.) Долоо хоногт хэдэн өдөр вэ? Тэдгээрийг дарааллаар нь нэрлэнэ үү. Долоо хоногт хэдэн өдөр болохыг гараараа харуул.

Хүүхдүүд гараа хажуу тийш нь тарааж, долоо хоногийн уртыг харуулдаг.

Дараа нь багш хүүхдүүдээс жилийн эхний сарыг нэрлэхийг хүснэ. "Сард хэдэн долоо хоног байдгийг хар л даа? (Хуанлийн хуудсыг долоо хоногоор нугалж харуулав.) Сард хэдэн долоо хоног байгааг тоол. Сард хэдэн өдөр байдгийг харуулж чадах уу? (Хүүхдүүд гараа өргөн сунгав.) Долоо хоног бүр ижил тооны өдрүүдтэй байдаг уу? Яаж мэдэх вэ? (Нэг долоо хоногийн хуанлийн хуудсыг нөгөө долоо хоногийн хуудасны доор тавь.) Та сард хэдэн өдөр байдгийг өөр аргаар яаж олж мэдэх вэ?" (Хуанлийн навчийг дараалан байрлуул.)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Жилийн эхний сарыг юу гэж нэрлэдэг вэ? Хоёрдугаарт? Нэгдүгээр сарын тухай зүйр цэцэн үгсийг сонс.

Нэгдүгээр сар бол жилийн эхэн үе, өвөл бол дунд үе юм.

Нэгдүгээр сард зууханд байгаа сав хөлддөг.

1-р сар - хяруу, 2-р сар - цасан шуурга.

Анхаарна уу... Хэрвээ бүлэгт зурагт хуудасны хуанли байгаа бол түүн дээр 1-р сарыг харуулахыг хүүхдүүдээс урьж, аль сард тооцогдохыг асуу.

"Дэслэлтэй болгох" (төвөгтэй хувилбар)

Ширээн дээр урвуу тоонууд (хоёр багц) эмх замбараагүй хэвтэж байна. Хүүхдүүд хөгжим рүү шилждэг. Дохиогоор тэд хүснэгтээс тоонуудыг авдаг. Багш хүүхдүүдэд дарааллаар нь жагсаах хэрэгтэй гэж хэлдэг: долоо хоногийн өдрүүдийг дарааллаар нь, нэг долоо хоногийн дараа. Тоглогчид карт дээр заасан дугаарын дагуу дарааллаар жагсана. Хүүхдүүд долоо хоногийн долоон өдөр болж хувирдаг. Ийнхүү хоёр долоо хоног дарааллаа. Картгүй үлдсэн хүүхдүүд тоглогчдоос дараах асуултуудыг тавьдаг.

Долоо хоногийн долоо дахь өдөр, долоо хоногийнхоо өдрийг нэрлээд долоон тооны тухай зүйр цэцэн үг, хэллэг зохио;

Лхагва, надад хэлээч, таны өдөр юу вэ? Гуравын тоо гардаг үлгэрүүдийг нэрлэ.

Хүүхдүүд картуудыг анхны байрандаа буцааж, тоглоом давтагдана.

Ширээн дээр сууж байна

Ширээн дээр янз бүрийн хэлбэр, хэмжээ, өнгө бүхий геометрийн дүрсүүд байдаг.

Багш хүүхдүүдийг янз бүрийн тэмдгийн дагуу дүрсийг задлахыг урьж байна.

том улаан дүрсийг хойш тавьж, тэдгээрийг нэрлэ;

жижиг тоонуудыг хойш тавьж, тэдгээрийг нэрлэх;

бүх дөрвөлжин хэсгийг хойш тавьж, тэдгээрийг нэрлэх;

бүх гурвалжинг хойш тавь;

янз бүрийн хэлбэрийг нэрлэ.

Таагаарай

Олег найман оноотой. Гурваас бусад маркийг найзууддаа өгсөн. Олег хэдэн марк үлдээсэн бэ? Хариулах гэж бүү яар, чи миний чихэнд хэлээрэй, - гэж багш хэлэв.

Хүүхдүүдийн хариултыг сонссоны дараа тэрээр хүүхдүүдийг хариултаа зөвтгөхийг урьдаг.


Хамтарсан үйл ажиллагааны зорилго
- Хүүхдүүдэд долоо хоногийн өдрүүдийг тоглоом хэлбэрээр заа.
Даалгаврууд
- Хүүхдүүдийг долоо хоногийн өдрүүдийн нэрс, дараалалтай танилцуулах.
- Идэвхтэй ярианд долоо хоногийн өдрүүдийн нэрс, дарааллыг засах.
- Хүүхдүүдэд долоо хоногийн өдрүүдийг тодорхой дарааллаар дүрслэн харуулахыг заа.
- Ээлжит тооллогыг үргэлжлүүлэн заана.
- Анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.
- Хүүхдүүдэд спектрийн өнгийг нэрлэхийг үргэлжлүүлэн заа.

Цээжлэх аргууд
1. Харааны хэрэглүүр
2. Гимнастик
3. Харааны гимнастик
4. Гадна тоглоом
5. Шүлэг, оньсого
Долоо хоногийн өдрүүдийн нэрс
Долоо хоног бол долоо хоногийн хугацаа юм. Орос улсад долоо хоногийг долоо хоног (долоо хоног) гэж нэрлэдэг байв.
Даваа гараг бол долоо хоногийн дараах долоо хоногийн эхний өдөр (долоо дахь өдрийг эрт дээр үед долоо хоног гэж нэрлэдэг байсан).
Мягмар гараг бол долоо хоногийн хоёр дахь өдөр юм.
Лхагва гараг бол долоо хоногийн дунд үе болох гурав дахь өдөр юм.
Пүрэв гараг бол долоо хоногийн дөрөв дэх өдөр юм.
Баасан бол долоо хоногийн тав дахь өдөр.
Бямба гараг - зургаа дахь өдөр ("Шаббат" гэсэн еврей үгнээс) - амрах, ажил дуусах.
Ням гараг - долоо хоногийн долоо дахь өдөр Христэд итгэгчид Есүс Христийн гайхамшигт амилалтыг хүндэтгэн ням гарагийг дуудаж эхлэв.

Харааны хэрэглүүр
Хүүхэд долоо хоногийн өдрүүдийн нэрийг судлахад илүү ойлгомжтой, сонирхолтой болгохын тулд та янз бүрийн гарын авлага хийж болно.
Сумтай тойрог. 7 хэсэгт хуваагдсан картоноор хийсэн тойрог. Бид хэсэг бүрийг дугаарлаж (эсвэл 1 - 7 оноо зурж), гарын үсэг зурснаар та энэ өдөр ихэвчлэн хийдэг онцгой зүйлийг зурж болно (Даваа гарагт - бид дэлгүүрт очдог - дэлгүүрт зурдаг, мягмар гарагт - усан санд зочилдог. , гэх мэт). Тойргийн дундуур бид эргэдэг сумыг хийдэг бөгөөд ингэснээр та долоо хоногийн өдрүүдийг тойрон хөдөлгөж болно.
Цонхтой галт тэрэг. Тэргэнцэр бүрийг дугаарлаж, гарын үсэг зурж, өөрийн өнгөөр ​​будсан. Янз бүрийн амьтдыг цонхонд наасан байна. Цонхны хаалтууд нээгдэж байна - хаагддаг. Долоо хоногийн аль өдөр - тэдгээр хаалтууд нээлттэй байна.
Velcro болон халаас бүхий зурагт хуудас. Долоон (солонгын өнгөний дагуу) олон өнгийн даавуу эсвэл ноосон даавууг нэг нэгээр нь оёж, зузаан полиэтилен эсвэл Velcro халаас хийнэ. Өдөр бүр нар эсвэл үүл нь халаасанд эсвэл Velcro-д наалддаг бөгөөд өдрөөс хамааран нэг цэг, хоёр, гурав гэх мэт картууд байдаг.
Цэцэг нь долоон цэцэгтэй. Энэ цэцгийг картон эсвэл ноосоор хийж болно. Дэлбээүүдийг арилгаж, буцааж бэхлэхийг зөвлөж байна (Velcro, товчлуур, цахилгаан товч, цаасны хавчаар гэх мэт). Хүүхэд өдөр бүр дэлбээ хавсаргах хэрэгтэй бөгөөд дараагийн долоо хоногт эсрэгээрээ "нээлттэй". Үүний зэрэгцээ долоо хоногийн өдрүүд, өчигдөр, өнөөдөр, маргааш гэх мэт ойлголтуудыг хэлдэг.
Шат. Бид картонон, тоо, тэмдэгээс долоон алхмын шатыг хайчилж авав. Өдөр бүр үлгэрийн баатар эсвэл хүүхэд өөрөө (гэрэл зургаас хайчилж, картон дээр наасан) шатаар "авирах" болно. Хэрэв энэ долоо хоногт ямар нэгэн сонирхолтой үйл явдал, жишээлбэл, циркийн ням гаригт аялал хийх гэж байгаа бол хамгийн дээд шатанд та алиалагч эсвэл цухуйсан арслангийн дүрс бүхий зургийг байрлуулж болно.
Урагдсан хуанли. Янз бүрийн өнгө, ижил хэмжээтэй навчны багцыг бэлтгэж, дугаарлаж, гарын үсэг зурж, дээрээс нь бэхлээрэй. Өдөр бүр хүүхэд навчийг урж, хайрцагт хийх шаардлагатай болно. 7 навчтай бол энэ долоо хоног гэдгийг тайлбарла. Ийм урагдсан хуанли нь хавар ачаалагдсан дэвтэрээс хийж болно.
Маш олон бэлэн зурагт хуудас худалдаанд гарлаа. Та тэдгээрийг худалдан авч, тэдэнтэй хамт дасгал хийж болно.
Зүтгүүр Долоо хоногийн аль өдөрөөс хамааран зүтгүүрийн дээгүүр эсвэл вагоны аль нэгний дээр бөмбөг эсвэл амьтан бэхлэгдсэн байдаг. Хүүхдүүд өөрсдөө бөмбөгийг дахин зохион байгуулж, долоо хоногийн өдрүүдийг нэрлэж болно.
.Зүгээр л долоо хоногийн өдрүүдийн нэрийг санаарай.
физик минут "Долоо хоногийн өдрүүд".

Хүүхдэд шүлэг хэлж, түүнтэй хамт тексттэй тохирох хөдөлгөөнийг дүрсэл.

Даваа гарагт бид угаасан
Мягмар гарагт шалыг шүүрдсэн.
Лхагва гарагт бид өнхрөх жигнэсэн.
Бид пүрэв гаригт бөмбөг тоглосон.
Баасан гарагт бид аяга угаасан
Тэгээд бямба гаригт тэд бялуу худалдаж авсан.
Тэгээд мэдээж ням гарагт
Тэд бүгдээрээ төрсөн өдрөөрөө дуудсан.
Тэд дуулж, үсэрч, бүжиглэж,
Долоо хоногийн өдрүүд тоологддог."

Хурууны гимнастик "Долоо хоногийн өдрүүд"
Энэхүү хурууны гимнастикийг сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд долоо хоногийн өдрүүд, тэдгээрийн дарааллын талаархи санаа бодлыг бий болгох зорилгоор эмхэтгэж, боловсруулсан бөгөөд учир нь түр зуурын дүрслэл нь хүндрэлтэй, давталтгүй, материалын сонирхолтой танилцуулга үүсгэдэг.
7 ХОНОГИЙН ӨДРҮҮДИЙГ СУДАЛАХ - алгаа таших
ТЭДНИЙГ МЭДЭГДСЭН ДОЛООН - бид нэг гарынхаа 5 хуруу, нөгөө гарынхаа 2 хурууг харуулдаг.
ТАВАН АЖИЛЧИН, НӨГӨӨ ХОЁР - нэг гарынхаа 5 хурууг шахаж, тайлах,
дараа нь нөгөө гарынхаа 2 хуруу
БИД ДУУДАЖ ЭХЭЛЖ БАЙНА - хоёр гарны хуруунууд нугалж, нугалж байна
ХУРУУ БОЛЬЦГОО: - Хоёр гарын хуруунууд камерт
ДАВАА МЯГМАР
Лхагва, пүрэв, баасан гараг - долоо хоногийн өдөр бүр хуруугаа тайл.
нэг гар
БЯМБА ГАРАГ НЯМ ГАРАГ
АМРАЛТ, ХӨГЖИЛТИЙГ ХҮЛЭЭЖ БАЙГАА ӨДРҮҮД - нөгөө гарынхаа 2 хурууг тайл

Өдөр бүр "Долоо хоногийн өдрүүд" гимнастикийн цогцолбор
Даваа гараг.
Даваа гаригт цэцэрлэг
Бөжинүүд давхилаа. (Хоёр хөл дээрээ үсрэх)
Тэдэнд чин сэтгэлээсээ хайртай байсан
Охид, хөвгүүд. (Гараараа ороох)
Тэднийг бүжиглэхийг урьсан
Эвтэйхэн хөлөө гаргах (Хөлөө ээлжлэн урагшлуулах)
Баруун тийшээ суугаад (баруун тийш тонгойж, эргэж харах)
Зүүн тийш бөхийлгөх (баруун тийш тонгойж, эргэж харах)
Дараа нь зоригтойгоор эргүүл. (Эргэн тойрон эргэлдэх)
Мөн залуусын гар
Навч шуугих шиг. (Гарынхаа алгыг бие биедээ үрнэ).

Мягмар гараг.
Би мягмар гаригт бидэн рүү ниссэн
Урт хөлт өрөвтас, (Гараа дээш, доош нь даллана)
Тэр намаг дундуур алхав (Газар дээрээ алхаж, өвдөгөө өргөв)
Би загас, мэлхий,
бөхийсөн, шулуун, (Урагшаа бөхийж, гараа буцааж ав)
Холоос би намгийн зах руу харав (Алс руу хараад, голыг толгой дээрээ тавиад, халхавч шиг)
Мөн хамар дээр. Өө, тэр хаана байна? Энэ байна! (Хуруугаа сунгасан харагдавч, хуруунаасаа нүдээ салгалгүй хамар руу аваач)
Өрөвтас гэр рүүгээ нисэв (Гараа дээш, доош нь даллана)
Бид түүн рүү гараа даллав. (Нэг зэрэг хоёр гараа даллах)

Лхагва гараг.
Лхагва гарагт заан бидэн дээр ирэв.
Тэр надад хөлөө хэрхэн дэвсэхийг зааж өгсөн (Газар дээрээ алхах)
Мөн нугалаа хий, (Урагшаа нугалах)
Мөн хөлийн үзүүр дээр зогс. (Бид хөлийнхөө хуруун дээр босдог)
Бид толгойгоо сэгсэрнэ
Чамтай хамт авдар шиг. (Толгойг тойруулан харах: дээш, баруун, доош, зүүн, хойд)
Нуугдаж тоглоцгооё
Бид нүдээ анилаа.
Нэг хоёр гурав дөрөв тав,
Бид заан хайх гэж байна.
Тав, дөрөв, гурав, хоёр, нэг,
Заан дэлгүүрт очдог. (Хуруугаараа нүдээ чанга аниад тав хүртэл тоолж, нүдээ том нээ)

Пүрэв гараг.
Пүрэв гарагт тэр бидэн дээр ирэв
Зальтай үнэг, (Зөөлөн үнэгний алхмыг дуурайлган байрандаа алхаж байна)
Улаан гэзэг үзүүлэв
Ийм зөөлөн, сэвсгэр. (Их биеийг баруун, зүүн тийш эргүүлж, аль болох хойшоо харахыг хичээнэ)
Бид сууж, зогсож,
Үнэг шиг нуугдаж байна (Хөлсөх)
Тэд усны булга дотор хулгана хайв (Тэд суугаад хуруугаараа дэлхийг тармуурсан мэт)
Эдгээр нь гайхамшгууд юм! (Босч, гараа хажуу тийш нь сунгаж, мөрөө дээшлүүл).

Баасан гараг.
Баавгай баасан гаригт ирсэн, (Газар дээр нь алхах нь баавгайн алхмуудыг дуурайлган)
Тэр ойгоос зөгийн бал олжээ
Өндөр мод дээр
Өргөст зүү хаана байна. (Дээш, доошоо хар, хуруунууд зүү шиг тархсан)
Бид зөгийөөс зөгийн бал гуйна (Гараа барих)
Хашаанд намар ирлээ (Сунгах)
Удахгүй баавгай орондоо орно (Аажмаар тонгойх)
Тэр сарвуугаа хөхөх болно. (Толгой баруун, зүүн тийш хазайсан, гар нь толгойн доор)
Зөгий зөгийн бал өгсөн
Бүхэл бүтэн тавцан. (Гараа алгадаж, хоёр хөл дээрээ үсрэх)

Бямба гариг.
Бид бямба гаригт урьсан (Өөртөө гараа даллах)
Өдрийн хоолондоо хурдан хэрэм. (Их биеийг баруун, зүүн тийш тонгойлгож эргүүлнэ)
Байцааны байцаатай шөл буцалгаж, (Хоёр гараа зангидаж, дугуй хөдөлгөөн, хоёр гар, гарны дараа бие нь эргэлддэг)
Чанасан котлетууд. (Нэг нэгнийхээ дээр хэвтэж буй алганууд байраа сольдог)
Хэрэм давхиж очиж зочлов, (Байрандаа үсрэх)
Бид ширээ рүү харлаа ... (Нүдээ том нээж, чанга ани)
Тэд ой руу буцаж зугтав (Газар дээр нь гүйж)
Тэд самрын зориулалттай. (Нургаа бие бие рүүгээ цохих)

Ням гараг.
Ням гараг бол амралтын өдөр
Бид тантай хамт зугаалах гэж байна. (Газар дээрээ алхах)
Бид баруун тийшээ харна (Их биеийг баруун тийш эргүүлж, эргэж хар)
Бид зүүн тийшээ харна (Их биеийг зүүн тийш эргүүлж, эргэж хар)
Бид юу ч мэдэхгүй. (Гараа хажуу тийш нь дэлгээд гайхаарай)
Энд хашаа, хашааны ард, (Гараа урд нь сунгаж, гараа босоогоор эргүүлж, хуруунууд нь зүү шиг хуваагдана).
Аймшигтай нохой хуцаж алхаж байна (хоёр гараа баруунаас зүүн тийш зэрэг хөдөлгөж, харц нь гараа дагадаг)
Энд үхэр ёолж байна, "Мүү-өө-өө" (биеийг урагш бөхийлгөх)
Зүтгүүр ажиллаж эхлэв, "Ду-ду-доо-оо" (Хөдөлгөөнт галт тэргийг байрандаа дуурайлган)
Мөн морь туурайгаараа цохилдог,
Унах санал болгож байна. (Гараа бүсэндээ барьж, баруун, дараа нь зүүн хөлөө дээшлүүлж, доошлуулна)
Бид энэ тойруулга дээр байна
Тэд морь унахыг хүссэн. (Гараараа дур мэдэн дугуй хөдөлгөөн хийх).

Харааны гимнастикийг өдөрт 2-3 удаа 3-5 минутын турш тогтмол хийх хэрэгтэй. Гимнастикийн хувьд та жижиг эд зүйлс, янз бүрийн симулятор ашиглаж болно. Гимнастикийг яруу найраг, хүүхдийн шүлэг ашиглан аман зааврын дагуу хийж болно.
Төлөвлөлт хийхдээ хүндрэлийн зарчмыг анхаарч үзэхийг зөвлөж байна, эхлээд энгийн нүдний хөдөлгөөнийг боловсруулах: баруун, зүүн, дээш доош, дугуй хөдөлгөөн, нүдээ анивчих, анивчих, цухуйсан нүд, дараа нь тэдгээрийг доод хэсэгт нь ашиглахыг зөвлөж байна. янз бүрийн хослол дахь яруу найргийн нарийн төвөгтэй текст. Та эхлээд богино текстийг (4 хүртэлх мөр) ашиглах хэрэгтэй бөгөөд дараа нь илүү төвөгтэй, урт текст рүү шилжих хэрэгтэй.
Хамгийн сонирхолтой нь яруу найргийн хэлбэрээр объект, даалгавар ашигладаг нүдэнд зориулсан гимнастик, тодорхой зам дагуух хөдөлгөөн, бүлгийн янз бүрийн хэсэгт объект, зураг хайх даалгавар юм.

Нүдэнд зориулсан "Merry week" гимнастик
Даваа гараг
Бүх долоо хоногийн дарааллаар, Нүдээ дээш өргө; тэдгээрийг орхи
Нүд нь дасгал хийж байна. доошоо, толгой нь хөдөлгөөнгүй;
Даваа гаригт тэд сэрэх үед (нүдний хурцадмал байдлыг намдаана).
Нарны нүд инээмсэглэх болно
Доош нь өвс рүү харна
Мөн өндөр нөөцлөх.

Мягмар гараг
Мягмар гаригт нүдээ харж, нүдээ баруун тийш эргүүл
Тэд энд тэндгүй харж, дараа нь зүүн тийшээ толгой нь хөдөлгөөнгүй;
Тэд зүүн тийшээ алхаж, баруун тийш алхдаг (нүдний хурцадмал байдлыг арилгадаг).
Хэзээ ч битгий ядраарай.

Лхагва гараг
Лхагва гаригт бид сохор хүний ​​шаргал тоглож, нүдээ чанга аниад,
Бидний нүдийг чанга ани. тиймээ тав, өргөн тоолох Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав, нүдээ нээ; (дасгал
Нүдээ нээцгээе. нүдний хурцадмал байдлыг арилгах).
Анивчих ба нээ
Тиймээс бид тоглоомоо үргэлжлүүлнэ.

Пүрэв гараг
Пүрэв гарагт бид алсыг харж, урагшаа хар
Энэ удаад харамсалтай биш, хуруугаа 25-30 см зайд тавь.
Нүдэнд ойр, хол байгаа нь харцаа хурууныхаа үзүүр рүү эргүүл
Нүдийг анхаарч үзэх хэрэгтэй. түүн рүү хараад гараа доошлуул. (Бэхжүүлэв
нүдний булчингууд, тэдгээрийн зохицуулалтыг сайжруулдаг).

Баасан гараг
Баасан гарагт бид эвшээгээгүй нүдээ дээш, баруун, доошоо өргөсөн
Нүд нь тойрог хэлбэрээр гүйв. зүүн ба дээш; ба ар тал: зүүн, доош,
Зогсож, дахин баруун тийш, дахин дээш; (сайжруулна
Нөгөө чиглэлд гүй. нарийн төвөгтэй нүдний хөдөлгөөн).

Бямба гариг
Бямба гараг амралтын өдөр ч гэсэн баруун дээд буланд хар
Бид тантай залхуурдаггүй.. Өнцөг, дараа нь зүүн доод; орчуулах
Харцаар буланг хайж, зүүн дээд буланд болон доод буланд харна уу
Сурагчдыг хөдөлгөх Зөв (нүдний нарийн төвөгтэй хөдөлгөөнийг сайжруулдаг).

Ням гараг
Ням гарагт бид унтаж, зовхиоо аниад дугуй массажны тусламжтайгаар массаж хийнэ
Тэгээд дараа нь алхаж явцгаая, хурууны хөдөлгөөн: дээд зовхи нь гадна талаасаа харьцангуй юм
Ингэснээр нүд нь нүдний ирмэг хүртэл, доод зовхи нь гадна талын ирмэгээс хамар хүртэл, дараа нь
Та агаараар амьсгалах хэрэгтэй. эсрэгээр (булчинг тайвшруулж, цусны эргэлтийг сайжруулдаг).
- Гимнастикгүйгээр найзуудаа, нүдээ аниад 10 удаа анивчих,
Бидний нүд амьдарч чадахгүй! 2 удаа давтана.

Хүүхэдтэй тоглоомууд
Тоглоомыг судалж буй ойлголтыг бататгахын тулд ашиглаж болно.
Лхагва гаригт бид алга ташдаггүй
Та долоо хоногийн аль ч өдрийг нэрлээрэй, хүүхэд алгаа ташина (1 удаа). Гэхдээ лхагва гаригт алгаа ташиж болохгүй!

Болгоомжтой байгаарай
Та долоо хоногийн өдрүүдийг оруулаад өөр өөр үгсийг нэрлэнэ. Хэрэв хүүхэд долоо хоногийн өдрүүдийн нэрийг сонсвол алгаа таших хэрэгтэй: үнэг, талх, Мягмар, Лхагва, ном, Ням гараг, шорт, дугуй гэх мэт.

Амралтын өдрүүд - ажлын өдрүүд
Хэрэв та долоо хоногийн ажлын өдрийг нэрлэвэл хүүхэд ямар нэгэн зүйл хийж байгаа мэт дүр эсгэдэг: тоглоом тоглох, бичих, зурах. Хэрэв амралтын өдөр бол алгаа таших эсвэл унтаж байгаа дүр эсгэх, эсвэл өөр ямар нэг зүйлийг өөрийн үзэмжээр хий.

Бид бөмбөг шиддэг
Эсрэгээрээ зогсоод бөмбөг шидэж, долоо хоногийн өдрүүдийг ээлжлэн нэрлээрэй. Та долоо хоногийн өдрүүдийг урвуу дарааллаар нэрлэснээр тоглоомыг улам хүндрүүлж болно.

Матрешка - долоо хоногийн өдрүүд
Хүүхэдтэйгээ 7 матрешка хүүхэлдэйг өндрөөр нь жагсааж, долоо хоногийн тодорхой өдөр матрешка бүрийг нэрлэхийг түүнээс хүс. Долоон матрешка бүгд долоо хоног байна.

Тоглоом ба долоо хоногийн өдрүүд
Хүүхдийн өмнө 7 тоглоом тавьж, тоглоом бүрийг долоон өөр өнгийн тойрог өгөхийг урь. Хүүхэд тарааж, дууддаг: "Бүжин - Даваа гараг, chanterelle - Мягмар гараг гэх мэт). Дараа нь дугуйланг цуглуулж, хольж, долоо хоногийн өдрүүдийн дарааллаар яг ижил аргаар дахин тараана.

Шүлэг
Хөгжилтэй шүлгүүд нь долоо хоногийн өдрүүдийн нэрийг санахад тусална. Долоо хоногийн өдрүүдийг сурахад туслах олон энгийн шүлгүүд байдаг. Эдгээр шүлгийг тогтмол давтах нь эцэстээ хүүхдийн оюун санаанд өдрийн дарааллыг тогтоох болно. Хэрвээ хүүхдүүд долоо хоногийн өдрүүдийг төөрөлдүүлж байвал санаа зовох хэрэггүй. Цаг хугацаа бол бага насны хүүхдүүдэд хийсвэр ойлголт бөгөөд санаж, сурахад цаг хугацаа шаардагддаг.
Ялаа цэвэрхэн
Нэгэн цагт цэвэр ялаа байсан.
Ялаа байнга сэлж байв.
Тэр НЯМ ГАРАГТ усанд орсон
Маш сайн гүзээлзгэнэ чанамал.
ДАВАА - интоорын ликёр,
Мягмар гараг - улаан лоолийн соустай
Лхагва гараг - нимбэгний вазелин,
Пүрэв гариг ​​- вазелин болон давирхайд.
БААСАН ГАРАГТ - тараг,
компот, үрийн шингэнд ...
БЯМБА ГАРАГ, бэхээр угаасан,
Гэв: - Би цаашид чадахгүй!
Аймаар, аймшигтай ядарсан
Гэхдээ цэвэрхэн болоогүй бололтой.
(Ян Бржехва) Энд долоо хоног байна, долоон хоног байна.
Түүнтэй аль болох хурдан танилцаарай.
Бүх долоо хоногийн эхний өдөр
ДАВАА ГАРАГ гэж нэрлэдэг.
Мягмар гараг бол хоёр дахь өдөр,
Тэр Лхагва гарагийн өмнө зогсож байна.
Дунд Лхагва гараг
Гурав дахь өдөр үргэлж байдаг.
ПҮРЭВ ГАРАГ, дөрөв дэх өдөр,
Нэг талдаа малгай өмсдөг.
Тав дахь - БААСАН - эгч,
Маш загварлаг охин.
Мөн зургаа дахь өдөр буюу БЯМБА ГАРАГ
Бид бүх хүмүүстэй амарч байна
Мөн сүүлчийнх нь НЯМ ГАРАГ,
Бид хөгжилтэй өдрийг тогтоов.

Амьтдыг бидэнд хэлээрэй
долоо хоногийн өдрүүдийг хэрхэн санах вэ!
Эхний Даваа гаригт бөжин зүү уядаг
мөн түүний араас болон Мягмар гаригт цоглог булшин
мөн мягмар гаригт лхагва гаригт - үнэгний хоол
Лхагва гарагийн пүрэв гарагт - чонын нүд гялалзана
Пүрэв гарагт Баасан гарагт колобок эргэлдэнэ
баасан гаригт бямба гаригт элбэнх дээр халуун усны газар байх болно.
Бямба гарагийн Ням гарагт - бид өдөржингөө хөгжилтэй байна! ... Даваа гараг хаашаа явсан бэ?
-Бүх даваа хаана байдаг вэ?
Мягмар гарагт асууна.
-Даваа гариг ​​бол бузар биш,
Тэр сул дорой хүн биш
Тэр бол агуу цэвэрлэгч.
Тэр Лхагва гарагийн тогооч юм
Тэр хувин ус авчирсан.
Гал сөнөөгч Пүрэв гараг
Тэр покер хийсэн.
Гэтэл баасан гариг ​​ирлээ
Даруухан, нямбай охин.
Тэр бүх ажлаа орхисон
Тэгээд бямба гаригт түүнтэй хамт явсан
Ням гараг гэхэд өдрийн хоолонд орно.
Би чамд сайн уу гэж хэлсэн.
Долоо хоногийн долоон өдөр
Харамсалтай нь долоо хоногт долоон өдөр л...
Емеля хийх зүйл их байна:
ДАВАА ГАРАГ зуухан дээр
Тоосго үрдэг.
Мягмар гаригт уйддаггүй -
Тэрээр зааны хошуу сүлждэг.
Лхагва гаригт хэл ам татна
Мөн хөрш рүү эрхий хуруугаа зоддог.
Пүрэв гарагт орсон борооны дараа
Тэр салют бууддаг.
БААСАН ГАРАГ бол хэцүү өдөр:
Сүүдэр нь хашаа руу хөтөлдөг.
БЯМБА ГАРАГ бол Бямба гариг ​​биш:
Тэр ялаа агнаж байна.
Гэхдээ долоо дахь өдөр ирнэ -
Малгайгаа нэг тал руу шилжүүлээрэй ...
Учир нь НЯМ ГАРАГ
Энэ бол баяр бөгөөд хөгжилтэй:
Тэгээд зуухан дээр хэвтэж,
Емеля ороомог идэж байна!
Ерөнхийдөө Емела амьдрахад хэцүү байдаг ...
Долоо хоногт найман өдөр байх болно -
Дараа нь түүнд зав гарах байсан
Маш олон чухал зүйлийг хий! (А. Усачев) Емеля
Бид Емелягаас асуув:
- Долоо хоногийн өдрүүдийг бидэнд хэлээрэй!
Емеля санаж эхлэв.
Тэр Емеля гэж нэрлэж эхлэв.
Авга ах над руу хашгирав:
Loafer!
ДАВАА ГАРАГ байлаа.
Би мансарда руу авирав
Тэгээд жижүүр намайг шүүртэй Мягмар гарагт жолоодсон.
Лхагва гаригт би цох барьж байна
Тэгээд мансардаас унасан.
Тэрээр ПҮРЭВ гарагт мууртай тулалдсан
хаалганы доор гацсан.
БААСАН ГАРАГТ нохойг шоглов
Тэр цамцаа урж хаяв.
Мөн БЯМБА ГАРАГ - энэ бол хөгжилтэй -
Би морь унаж гахай унасан.
Би НЯМ ГАРАГ амарсан,
гүүрэн дээр хэвтэж, уйтгартай,
Тийм ээ, би гүүрнээс гол руу унасан -
Хүн азгүй байна!

Тедди баавгай ба долоо хоногийн өдрүүд:
Даваа гарагийн өглөө бамбарууш
Би анхилуун гацуур ой руу харав.
Өнөөдөр үдээс хойш шоргоолж
тэр байшин барихад тусалсан.

Мөн мягмар гаригт бороо орсон
Баавгай чоно руу явав
Би түүнийг хараагүй удаж байна
бас даалуу тоглов.

Лхагва гараг Улаан хэрэм рүү Баавгай
Цугларалтуудыг харлаа.
Бид хамтдаа ном уншдаг
мөн самар хагарлаа.

Пүрэв гарагт баавгай сэрлээ
мөн минж рүү үс засахаар явсан,
загварлаг үс засалт хийсэн
Тэгээд өөртөө сам худалдаж авсан.

Баасан гараг шинэ үс засалттай
баавгай нарсан ой руу явсан,
тэр туулайнд баяртай байв
тэнд нэг хувин цөцгийн тос цуглуул.

Тэгээд сайхан бямба гаригт
Манай баавгай намаг руу явсан,
мэлхийтэй уулзав
түүнийг цөцгийн тосоор дайлсан.

Сүүлийн өдөр бол Ням гараг
баавгай чанамал хийсэн.
Би бүх найзуудаа найранд урьсан
Би шувууг ч мартаагүй

Ар араасаа нисч байв
долоо хоногийн хөгжилтэй долоон өдөр
баавгай бүгдийг хийсэн
Долоо хоног бүх найзууддаа тусалж чадсан
Том ах ДАВАА-
Муу биш хөдөлмөрч.
Тэр долоо хоногт нээгддэг
Хүн бүрийг ажиллахыг албаддаг.

Мягмар гараг ахыг дагаж байна
Түүнд маш олон санаа бий,
Тэр бүх зүйлийг зоригтойгоор шийддэг
Тэгээд ажил буцалж эхлэв.

Энд дунд эгч ирж байна
Тэр залхуу байх ёсгүй
Түүний нэр Лхагва,
Хаана ч байсан гар урлалын эмэгтэй.

Ах ямар ч байсан ПҮРЭВ гарагт
Тэр бол мөрөөдөмтгий этгээд юм
Долоо хоногийн сүүлээр эргэв
Тэгээд тэр бараг л сунгаж чадсангүй.

БААСАН - эгч удирдсан
Хэргийг хурдан дуусга.
Хэрэв та ахиц дэвшил гаргаж байгаа бол
Хөгжилтэй байх цаг бас бий.

Эцсийн өмнөх ах БЯМБА ГАРАГ
Ажилдаа явдаггүй.
Муухай, зальтай
Тэр ажилдаа дасаагүй.

Тэр өөр авьяастай -
Тэр бол яруу найрагч, хөгжимчин юм
Тийм ээ, модчин биш, мужаан биш,
Аялагч, анчин.

НЯМ ГАРАГТ зочилно,
Амттанд маш их дуртай.
Энэ бол хамгийн бага дүү юм
Тэр чам дээр ирэхдээ баяртай байх болно.
Тэдний долоог нь хар.
Бүгдийг санаж байна уу? Давт.
С.Михалков

Зүтгүүр
Уурын зүтгүүр ба зургаан вагон:
Долоо хоногт яг долоон өдөр байдаг ...
Талбай, өгсүүр, налуу дээр
Галт тэрэг аялахад тийм ч залхуу биш.

Даваа бол жижиг галт тэрэг юм
Тэр бол урьдын адил эхлэл юм
Долоо хоногийн өдрүүдийг бахархалтайгаар авч явдаг!
Дараа нь - Мягмар, Лхагва гараг.

Мөн пүрэв гариг ​​тэдний араас гүйнэ
Мэдээжийн хэрэг, Баасан гарагийн мэнд ...
Цаг хугацаа удаашрахгүй:
Галт тэрэг яаран явж байна.

Энэ бол баяр баясгалан, хөгжилтэй:
Бямба, Ням гарагууд энд байна!
Бид танд нэгэн нууцыг задлахыг хүсч байна:
Хүүхдүүд амралтын өдрүүдэд баяртай байна!

Та өглөө илүү удаан унтаж чадна
Өдөржин алхаж, тоглодог.
Үсрээд ч нэмэргүй
Зөвхөн бүдүүнд л хайртай.
Амралтын өдрийн дараа дахин
Даваа гараг болно.

Манай хөгжилтэй галт тэрэг урагшилж байна, -
Шинэ долоо хоног аль хэдийн ирлээ.
Цагны чимээ нь дугуйны чимээтэй адил юм:
Бөмбөг дахин - зүтгүүр рүү!

Зүтгүүр, вагон
Тэд биднийг үл мэдэгдэх зүйл рүү аваачдаг
Галт тэрэг тасралтгүй гүйж байна -
Бидний ирээдүй рүү чиглэсэн зам.

Оньсого
Хуучин хүүхдүүдээс материалыг нэгтгэх, боловсруулах үе шатанд оньсого асууж болно.

Эдгээр ах нараас яг долоон хүн бий.
Та нар бүгд тэднийг мэднэ.
Долоо хоног бүр эргэн тойронд
Ах нар ар араасаа алхдаг.
Сүүлийнх нь баяртай гэж хэлэх болно -
Урд хэсэг гарч ирнэ.
(Долоо хоногийн өдрүүд)
Энэ бол чадварлаг ажилтан юм.
Тэрээр залхуурал, хайхрамжгүй байдлыг үгүйсгэдэг.
Бүх зүйл дуусгах гэж яарч байна
Нэрээр нь өдөр (Пүрэв гараг).

Тэд үүнийг хүнд гэж хэлдэг
Залхуу хүн түүнтэй найз биш.
Ажилдаа, цэцэрлэгт, сургуульдаа
Илгээлт (Даваа гариг).

Үдээс хойш ядарсан
Өдөр уруудаж байна.
"Өө, би ядарч байна! Би амарсан ч болоосой!"
- Мөрөөдөж байна (Баасан).
Өглөө эрт бүх зүйл санаа зовдог,
Тэр бидэнд хоол унд өгөх болно.
Тэрээр чансаагаараа хоёрдугаарт бичигддэг.
За, мэдээжийн хэрэг (Мягмар гараг).
Энэ өдөр биднийг хүлээж байна
Зөвхөн гэрийн даалгавар.
Угааж, цэвэрлэж, эмх цэгцтэй болгодог
Нэрээр нь өдөр (Бямба гариг).

Галт тэрэг, цех, машинд
Энэ өдөр үргэлж хөдөлмөр эрхэлдэг.
Тэр долоо хоногийн дундуур,
За, маш энгийнээр, (Лхагва гариг). Өглөө хүн бүрийг гэртээ үлдээгээрэй
Өдөр бол шидтэн юм. Энд аз байна!
Гэхдээ ямар нэг байдлаар өнгөрдөг
Маш хурдан (Ням гараг).

Долоо хоногийн өдрүүдийг сурах нь хурдан үйл явц биш юм. Эхлээд хүүхэд өдрийн дарааллыг төөрөлдүүлэх болно. Гэхдээ тогтмол дасгал хийж, давтан хийснээр бүх зүйл эцэстээ байрандаа орох болно.

Долоо хоногийн өдрүүдийг ойлгох чадвар нь хүүхдэд маш их хэрэгтэй байдаг гэдэгтэй хэн ч маргахгүй байх гэж бодож байна. Хүүхэд цэцэрлэг, дугуйлан, секцэнд явж, хотын янз бүрийн байгууллагуудын ажлыг хариуцаж эхлэхэд түүнд олон асуулт гарч ирдэг: яагаад өнөөдөр цэцэрлэгт явах шаардлагагүй гэж? яагаад зөвхөн маргааш усан сан гэж? Эдгээр бүх байгууллагууд зарим хуулийн дагуу ажилладаг бөгөөд мэдээжийн хэрэг хүүхэд үүнийг мэдэхийг хүсдэг. Хэрэв та хүүхдээ долоо хоногийн өдрүүдийг тодорхойлохыг зааж өгвөл тэр энэ эсвэл тэр өдөр түүнийг юу хүлээж байгааг төсөөлөх боломжтой болно. Мөн энэ бол өөрийн цагийг төлөвлөх эхний алхам юм.

Гурван нас хүрээгүй хүүхдийг долоо хоногийн хуваарийн дагуу доромжилж болохгүй, түүний хувьд энэ ойлголт хэтэрхий хийсвэр хэвээр байна. Үүнд хүрч, шалгах боломжгүй. Мөн цаг хугацааны мэдрэмж хараахан хангалттай төлөвшөөгүй байна. Долоо хоногийн өдрүүдтэй танилцах хамгийн оновчтой цаг бол хүүхэд янз бүрийн дугуйлан, секц, цэцэрлэгт байнга явж эхэлдэг үе юм. Энд аль хэдийн Мягмар, Лхагва гарагууд хоосон хэллэг биш, харин тодорхой үйл явдлуудтай холбоотой өдрүүд байх болно.

Энэ нийтлэлээс та долоо хоногийн өдрүүдийг хүүхдүүдтэй хэрхэн хялбар, хөгжилтэй байдлаар сурах талаар сурах болно.

Та бүхний мэдэж байгаагаар хүүхдүүд аливаа мэдээллийг тоглоомонд үзүүлэхэд хамгийн сайн шингээж авдаг. Тиймээс, хүүхдэд тоолж баршгүй олон тооны жилийн хуанли бэлэглэх гэж яарах хэрэггүй, харин хүртээмжтэй, харааны тоглоомын хэрэглүүр бэлдээрэй. долоо хоногийн өдрүүдэд өдөр бүр. Одоохондоо тоо, сарыг мартаж, зөвхөн долоо хоногийн өдрүүдэд анхаарлаа хандуулаарай! Хүүхэд өдөр бүр ямар нэг зүйлийг задлах / хавсаргах / буулгах / зурах гэх мэт хуанли хийхийг зөвлөж байна. Тиймээс зөвхөн харааны харааны суваг төдийгүй мэдрэхүйн сувгийг оролцуулах болно.


Таисия бид хоёр уурын зүтгүүр шиг харагдах хуанлитай бөгөөд тэрэг бүр нь халаастай байдаг. Зүтгүүр нь хамгийн харагдахуйц, ашигласан газар - хөргөгчинд өлгөөтэй байдаг. Өглөө нь Тася Машенкаг долоо хоногийн өдөр таарч байгаа тэргэнцэрт шилжүүлж, тэр өдөр юу төлөвлөж байгааг шалгадаг. Үүнд чиргүүлийн дээр байрлуулсан сануулагчийн зургууд түүнд тусалсан. Зургууд нь ердийн хэсгүүд болон бусад сонирхолтой үйл явдлуудын аль алиныг нь сануулж болно (жишээлбэл, циркийн аялал, эмээгийн төрсөн өдөр). Бүжиг, усан сан, хөгжмийн сургууль зэрэг бидний санамжийн жишээ энд байна.

Уурын зүтгүүр бол анхны календарийн дизайны олон сонголтуудын нэг юм. Мөн хуанли нь шаттай шат, дэлбээгээ задалсан, Velcro бэхэлсэн долоон өнгийн цэцэг, эсвэл зүгээр л долоон салбар, эргэдэг сумтай тойрог хэлбэрээр хийж болно.

Та хуанли дээр долоо хоногийн өдрийг олсны дараа, Хүүхэдтэйгээ ажлын өдөр эсвэл амралтын өдөр үү гэдгийг ярилцах нь ашигтай (хэрэв эцэг эх нь таван өдөр ажилладаг бол хүүхэд цэцэрлэгт явдаг бол эдгээр ойлголтыг ихэвчлэн санахад хялбар байдаг). Нэмж дурдахад, та долоо хоногийн өдрүүдийн тухай шүлгийн аль нэгийг санаж болно (доороос үзнэ үү).

Хүүхдийн хуанли дахь сонирхол үүрд үргэлжлэхгүй, магадгүй 3-4 долоо хоногийн дараа хүүхдийн урам зориг буурч, хуанли руу ойртохоо улам бүр мартах болно гэдэгт бэлэн байгаарай. Энэ тохиолдолд хуанлигаа түр хойш тавиад дараа нь эргэж харах нь дээр. Эсвэл та өдрүүдийг хянах өөр аргыг туршиж үзэж болно. Жишээлбэл, бид оньсого маш их таалагдсан Оксвагийн "Би долоо хоногийн өдрүүдийг судалдаг" .

Мэдээжийн хэрэг, нэг суултаар ийм оньсого цуглуулах боломжтой, гэхдээ миний бодлоор тааварыг өдөр бүр шинэ нарийн ширийн зүйлсээр баяжуулах нь илүү сонирхолтой бөгөөд мэдээлэл сайтай байдаг (жишээлбэл, Мягмар гарагт бид хүүхдэд дугаар өгдөг. "2", "Мягмар гараг" гэсэн үг ба зургийн холбогдох дэлгэрэнгүй мэдээлэл). Тиймээс долоо хоног дуусах дөхөх тусам зураг томрох болно. Дуусаагүй зургийг харсан нь Таисиагийн сонирхлыг ихэд татдаг бөгөөд тэрээр дараагийн дугаар хэд болохыг санахыг хичээнгүйлэн хичээж, өөр нэг оньсого тааварыг аль болох хурдан олж авахыг хичээдэг.

Ахмад насны хүүхдүүдэд өдөр бүрийг ердийн хуанли дээр зурах эсвэл гүйдэг цонхтой хуанли дээр өдрийг өөрчлөхийг зөвлөж болно. Хүүхэд хоёр оронтой тоог муу мэддэг байсан ч энэ нь тэдэнтэй танилцахад сайн бэлтгэл болно.

4-5 настай хүүхэд ч гэсэн ийм зүйлд дуртай байж болно байгалийн хуанли (Maze, Озон, Миний дэлгүүр). Энэ нь зөвхөн долоо хоногийн өдрийг төдийгүй улирал, сар, өдөр, цаг агаарыг тэмдэглэх боломжийг олгодог.

2. Хүүхдэд зориулсан долоо хоногийн өдрүүдийн тухай шүлэг

Яруу найргийн хэлбэрээр үүнийг санах нь илүү хялбар бөгөөд хурдан байдаг тул одоо ч гэсэн долоо хоногийн өдрүүдийн тухай хөгжилтэй шүлгийн тусламжид хандаж болно. Энд хэдэн сайхан шүлэг байна. Бид тэдгээрийг хуанли дээр долоо хоногийн өдөр бүрийг (жишээлбэл, уурын зүтгүүрийн вагонууд) ээлжлэн зааж өгөх дуртай.

Даваа гарагт бид угаасан
Мягмар гарагт шалыг шүүрдсэн.
Лхагва гарагт бид өнхрөх жигнэсэн.
Бид пүрэв гаригт бөмбөг тоглосон.
Баасан гарагт бид аяга угаасан
Тэгээд бямба гаригт бид бялуу худалдаж авлаа.
Тэгээд мэдээж ням гарагт
Тэд бүгдээрээ төрсөн өдрөөрөө дуудсан.
Тэд дуулж, үсэрч, бүжиглэж,
Долоо хоногийн өдрүүдийг тоолсон.
Энд долоо хоног байна, долоо хоног байна.
Түүнтэй аль болох хурдан танилцаарай.
Бүх долоо хоногийн эхний өдөр
Даваа гараг гэж нэрлэгдэх болно.
Мягмар гараг бол хоёр дахь өдөр
Тэр Лхагва гарагийн өмнө зогсож байна.
Дунд Лхагва гараг
Гурав дахь өдөр үргэлж байдаг.
Пүрэв гариг, дөрөв дэх өдөр,
Нэг талдаа малгай өмсдөг.
Тав дахь - Баасан эгч
Маш загварлаг охин.
Мөн зургаа дахь өдөр буюу Бямба гарагт
Бид бүх хүмүүстэй амарч байна.
Мөн сүүлчийнх нь Ням гараг
Бид хөгжилтэй өдрийг тогтоов.
Бидэнд хэлээч, амьтад,
Эхний даваа -
Дархан туулай!
Мягмар гараг түүний төлөө ирдэг -
Сүнслэг булбул.
Мягмар бол Лхагва гараг
Лисичкина хоол.
Лхагва Пүрэв -
Чонын нүд гялалзаж байна.
Бидэнд пүрэв гаригт Баасан гараг боллоо
Цагаан гаатай хүн эргэлдэнэ.
Баасан - Бямба
Элбэнц дээр усанд орох.
Бямба - Ням гараг
Бид өдөржингөө хөгжилтэй байдаг.
Ялаа цэвэрхэн
Нэгэн цагт цэвэр ялаа байсан.
Ялаа байнга сэлж байв.
Тэр ням гарагт усанд орсон
Маш сайн гүзээлзгэнэ чанамал.
Даваа гариг ​​- интоорын ликёрт
Мягмар гараг - улаан лоолийн шөлөөр
Лхагва гараг - нимбэгний вазелин дээр
Пүрэв гарагт - вазелин болон давирхайд.
Баасан гарагт - тараг,
компот, үрийн шингэнд ...
Бямба гарагт бэхээр угааж,
Гэв: - Би цаашид чадахгүй!
Аймаар, аймшигтай ядарсан
Гэхдээ цэвэрхэн болоогүй бололтой.
Гүйдэг, яардаг долоо хоног
Өдөр хоногууд хурдан өнгөрч байна
Тэгээд үнэндээ юу
Тэд дүүрсэн үү?
- Тийм ээ, янз бүрийн тохиолдолд!
Миний хүү надад хариулав. -
Би даваа гаригт явсан
Найзуудтайгаа гулгах талбай руу яв
Мягмар гаригт Ваня ахтай хамт
Би морь тоглодог байсан
Тэгээд лхагва гаригт би чарга унасан
Тэгээд тэр уулнаас өнхрүүлэв.
Пүрэв гарагт ахтайгаа ганцаараа
Бид ном харлаа.
Тэгээд эхлээд Баасан гарагт
Бид бага зэрэг уйдсан
Тэгээд төрсөн өдөр
Бид урилга бичсэн.
Бямба гарагт тэд найрал дуунд дуулсан.
Тэд чадах чинээгээрээ хичээсэн.
Тэгээд ням гарагт бид хоол идсэн
Гүзээлзгэнэтэй бялуу.

3. Тоглоом

Таны сурсан бүх зүйл мартагдахгүйн тулд заримдаа дараах тоглоомуудыг тоглох нь ашигтай байдаг.

  • Насанд хүрсэн хүн долоо хоногийн өдрүүдийг санамсаргүй байдлаар нэрлэнэ. Хэрэв хүүхэд ажлын өдрийн нэрийг сонсвол ямар нэгэн үйл ажиллагаа эрхэлж байгаа мэт дүр эсгэдэг - зураг зурах, блокоор бүтээх, ном унших гэх мэт. Хэрэв амралтын өдрийн нэрийг дууддаг бол хүүхэд тэр ямар нэгэн үйл ажиллагаа эрхэлдэг мэт дүр эсгэдэг. амарч байна - унтах, бүжиглэх, алга таших - таны сонголт.
  • Насанд хүрсэн хүн долоо хоногийн өдрүүдийн нэрийг оруулаад өөр өөр үгсийг жагсаав. Хүүхэд долоо хоногийн өдөр хэд хэдэн үгсийг сонсохдоо алгаа таших хэрэгтэй. Бусад бүх үгсийг үл тоомсорлож болохгүй.
  • Бөмбөгийг тоглохдоо шидэлт болгондоо долоо хоногийн өдрүүдийг хуанли дээр харагдах дарааллаар нь нэрлэнэ үү. Тоглоом нь өдрийн дарааллыг санахад тусална.
  • Ахмад насны хүүхдүүд үе үе дараах ажлуудыг асууж болно: Мягмар, Пүрэв гарагийн хооронд долоо хоногийн аль өдөр нуугддаг вэ? Баасан гарагаас хойш ямар өдөр ирэх вэ? Лхагва гарагаас өмнө? Долоо хоногийн эхний өдөр хэд вэ? Тэгээд сүүлийнх нь?

4. Хүүхдэд зориулсан долоо хоногийн өдрүүдийн тухай хүүхэлдэйн кино

Хүүхдэд долоо хоногийн өдрүүдийн тухай өгүүлдэг хүүхэлдэйн кинонуудаас би үнэхээр зүрх сэтгэлээсээ санал болгож чадах хүүхэлдэйн киног олж чадсангүй. Үндсэндээ маш анхдагч өрнөлтэй, мартагдашгүй дүрүүдтэй хүүхэлдэйн кинонууд байдаг. Гэхдээ бид юунаас нь сонгох хэрэгтэй бол "Бид хүүхэдтэй долоо хоногийн өдрүүдийг заадаг" Чух-чух галт тэрэгний тухай хүүхэлдэйн кинонууд надад хамгийн үнэ цэнэтэй зүйл мэт санагдсан. Хэрэв танд илүү сонирхолтой зүйл тохиолдвол сэтгэгдлээ хуваалцвал би баяртай байх болно.

Эцэст нь би энэ сэдвээр нэг хэрэгтэй бяцхан номыг дурдах болно, энэ нь маш сайн тус болсон нь миний гайхшралыг төрүүлэв.