Проведення відкритого заняття у старшій групі дитячого садка. План-конспект заняття (старша група) на тему: день знань у старшій групі, соціальна мережа освітян Вихователь: Скільки ще нам треба знайти пелюсток


Мета: Створення умов розвитку комунікативних навичок в дітей віком.
Завдання:
1. Формувати уявлення про сім'ю як про людей, які живуть разом.
2. Вчити будувати елементарні родинні зв'язки (Гра «Хто ким доводиться»).
3. Активізувати словник дітей з урахуванням поглиблення знань про сім'ю.
4. Розвивати посидючість, увагу, дрібну моторику та орієнтування у просторі.
5. Розвивати комунікативні навички через ігрову діяльність.
6. Виховувати любляче дбайливе ставлення до членів сім'ї, почуття гордості за сім'ю.
7. Виховувати навичку взаємодії та співробітництва дітей та дорослих.

Обладнання:
1. Чарівні картинки: з'єднання за точками (за кількістю дітей)
2. Олівці прості ((за кількістю дітей)
3. Ілюстрація «Сім'я»
4. Лист-запрошення
5. Кермо
6. Картки із загадками – казками (10)
7. Паззл-ілюстрація «Кішка»
8. Схема-орієнтир
9. Лялька
10. Скринька

Попередня робота:
Розмови на теми: «Моя сім'я», «Наші імена та прізвища», «Моя мама», «Ми помічники», «Порядок чи безлад?» «Для мене чи для всіх?» "Ми повинні берегти один одного".
Читання художньої літератури: народна казка «Ради батька», В. Сухомлинський «Сім доньок», Н. Григор'євої «Кому прибирати?», Н. Григор'євої «Поруч із бабусею».
Розгляд сімейних альбомів та ілюстрацій «Моя сім'я».
Спільна робота з батьками: оформлення фотоальбомів «Я та моя сім'я».
Хід заняття
Організаційний момент: Хлопці, сьогодні вранці до нас до дитячого садка надійшов лист. Адресовано воно вам. Давайте його прочитаємо: «Запрошую вас пограти в гості, багато цікавого дізнатися». Як ви вважаєте, від кого цей лист? (Відповіді дітей) Сьогодні ми з вами здійснимо подорож, покажемо свої знання, вміння, кмітливість і дізнаємося, хто нас запросив у гості.
Отже, хлопці, хочете вирушити у подорож? (Відповіді дітей)
А на чому можна подорожувати? (Відповіді дітей: літаком, поїздом, велосипедом).
Як можна назвати одним словом? (Відповіді дітей: транспорт)
Вихователь. Настав час дізнатися, на чому ми вирушимо у подорож.
Завдання «Чарівні картинки» (з'єднання за точками)
Діти з'єднують точки від 1 до 5, виходить машина.
Вихователь. Що у вас вийшло? (Відповіді дітей)
Ми вирушаємо у подорож на … (машині).
Вихователь. Ось тепер ми можемо сміливо вирушати в далеку дорогу. Встаньте, будь ласка, парами один за одним. Якщо ви дозволите, я буду вашим водієм.
1 Зупинка
Вихователь. Пропонує дітям розглянути ілюстрацію із зображенням сім'ї.
Вихователь. Як можна назвати цих людей одним словом? (Сім'я). Чому ви так вирішили? (Відповіді дітей)
Вихователь. Хлопці, а як ви вважаєте, що таке сім'я? (Відповіді дітей.)
Вихователь: Так, дійсно, найближчі, найулюбленіші і люблячі, найрідніші люди - мама, тато, бабуся, дідусь, брати, сестри – ваша родина. Як добре, що у вас є сім'я! Ви – найщасливіші діти на світі, бо у ваших сім'ях люблять одне одного, весело та дружно живуть усі разом. Головне, щоб у сім'ї завжди були мир, дружба, повага, любов одна до одної.

Гра "Хто ким доводиться?" (З лялькою)
Хто дівчинка для мами? (Дочка)
Хто хлопчик для матері? (Син)
Хто хлопчик для дівчинки? (Брат)
Хто мама для тата? (дружина)
Хто дівчинка для дідуся? (онучка)
Хто хлопчик для бабусі? (онук)
Хто тато для мами? (чоловік)
Хто дівчинка для хлопчика? (Сестра)
Вихователь. Нам час їхати далі.
2 Зупинка
Вихователь: Хлопці, а любите відпочивати зі своєю родиною? (Відповіді дітей) Я пропоную пограти у гру «Сім'я». (Фізкультхвилинка)
Раз, два, три, чотири (бавовна в долоні)
Хто живе у нас у квартирі? (Повороти в сторони з підніманням плечей)
Раз, два, три, чотири, п'ять (Бавовни у долоні)
Усіх можу перерахувати; (вказівним пальцем перераховують)
Тато, мама, брат, сестричка,
Кішка Мурка, два кошеня,
Мій щіг, цвіркун і я-
Ось і вся наша родина! (Загинають по черзі пальці на руці)

Вихователь. Ось ми з вами відпочили і можемо далі вирушати в дорогу.

3 Зупинка
Вихователь. Ми пограємо у гру «Знаток своєї сім'ї»
Устаньте, у кого маму звуть Олена.
Підніміть руки, хто має сестру.
Топніть ті, у кого мама працює в дитячому садку.
Плесніть у долоні ті, хто допомагає мамі.
Підніміть руку, хто живе з бабусею.
Плесніть у долоні ті, у кого маму звати Юля.
Встаньте ті, у кого тата звуть Сергія.
Топніть ті, кому мами читають казки.
Вихователь. Наразі ми перевіримо, як ви знаєте казки. Я називатиму вам окремі слова, а ви здогадайтеся, яка це казка. Чи готові?
o Гарбуз, карета, туфелька, принц, бал («Попелюшка»);
o Дід, сани, риба, лисиця, вовк, ополонка («Лиска-сестричка і сірий вовк»);
o Ніф-Ніф, Наф-Наф, Нуф-Нуф, вовк («Три порося»);
o Болото, стріла, царевич («Царівна-жаба»);
o Хатинка, коза, козенята, вовк («Вовк і семеро козенят»);
o Зайчик, лисиця, вигнала, півник («Заюшкіна хатинка»).
o Піч, баба Яга, яблуня, пиріжки («Гусі-лебеді»).
o Кокованя, Даренка, Муренка, зима («Срібне копитце»)
o Ластівка, жаба, кріт принц ельфів («Дюймочка»)
o Печка, Омеля, щука, відра («По щучому веління»)
Оцінка діяльності дітей
- Дивіться, тут казкова скринька. Цікаво, що у ній? (Виховник з дітьми відкривають скриньку і знаходять у ній частини картинки).
Вихователь. Діти, спробуємо скласти з цих частин картинку і дізнаємося, хто нас запросив у гості. (Діти складають картинку).

Ось уже ваша дитина, ще недавно така маленька, і повністю потребує вашої опіки і піклування, досягла п'ятирічного віку (як ні як кругла дата!) і перейшла до старшої групи дитячого садка. А значить, він уже дещо самостійний і може справлятися з посильними завданнями. Звичайно, він так само потребує вашої підтримки, дорогі мами та тата. І якщо ви знатимете, які очікування застосовуються до діток у ній, то зможете краще підготувати свою дитину та допомогти їй влитися в її першу соціальну групу – адже з цього все починається. Вона вважається третьою віковою, туди набираються дітки від 5 до 6 років.

Практично в будь-якому, навіть найпростішому дитячому садку, існує план занять, що розвиваються, що проводяться щодня і відповідають віку і потребам дітей. Тривалість таких занять, погоджена з інструктивно-методичними листами Міністерства освіти, становить 20-25 хвилин. Часто в середині занять передбачені фізкультхвилинки, а між заняттями існують перерви не менше ніж 10 хвилин.

Навчальні заняття

Заняття у старшій групі, які є найбільш пізнавальними та потребують сильної розумової активності, плануються у першій половині дня, у найбільш працездатні дні (вівторок, середу). Щоб запобігти перевтомі, додаються музичні заняття та фізичні ігрові вправи.

Які пізнання отримуватиме ваша п'ятирічна дитина, і які навички їй доведеться освоїти. Ось приблизний конспект занять, що проводяться у старших групах:

Дні тижня

Старша група

понеділок

9.00-9.25 Дитина та світ навколо;

9.45-10.05 Музичне заняття;

10.15-10.40 Урок малювання

вівторок

9.00-9.25 Розвиток мови, художня література;

9.35-10.00 Заняття ручної праці,

10.10-10.30 Фізичні вправи

середа

9.00-9.25 Основи математики

9.35-10.00 Формування екологічного світогляду

11.00-11.20 Фізкультура на вулиці

15.15-15.40 Гурток "Зроби сам"

четвер

9.00-9.25 Розвиток мови та вірша

9.45-10.05 Музичне заняття

10.15-10.40 Малювання фарбами

п'ятниця

9.00-9.25 Ліплення та аплікація

9.50-10.10 Фізкультурне заняття

Наведемо приклад такого навчального заняття у старшій групі.

До речі, подібні навчальні моменти батьки можуть практикувати і вдома, це допоможе вашій дитині краще розвиватися в дитячому садку і не відставати від своїх однолітків.

Світ дикої природи

Мета заняття:допомогти дітям відрізняти свійських тварин від мешканців дикої природи, розвиток здібностей малювання, розвиток мови.

Матеріал:малюнки диких і домашніх тварин, аркуш чистого паперу.

Спочатку вихователь розповідає про тварин, які вважаються дикими, та пояснює, чому вони так називаються. Як визначити домашню тварину, які у них особливості.

Потім дітям показуються ілюстровані приклади диких і домашніх тварин, розповідається про місце існування і спосіб життя кожного. Коротко описується посезонні особливості їхнього проживання. Ця розповідь займає не більше 8 хвилин.

Потім проводиться фізкультхвилинка, під час якої дітям можна запропонувати зобразити якусь тварину.

Потім лунають дітям набори карток із тваринами дикими та домашніми. Завдання поділити тварин на два види. Приклад можливих варіантів карток:

Після того, як діти впоралися із завданням, на заздалегідь підготовлених листах вони зображують тварину, що сподобалася.

Заняття закінчується грою: вихователь читає оповідання, у тексті якого зустрічаються різні тварини, коли діти чують назву тварини з дикої природи – вони ляскають у долоні, коли названа домашня тварина нічого не роблять. Розповідь має займати 5-8 хвилин.

Розвиваючі ігри

Звичайно, це не означає, що дитина зайнята розвиваючим навчанням весь час у саду, це дуже втомлює дитину такого віку. Основне заняття дітей дошкільного віку - це ігри, в яких теж сприяє розвитку здібностей та навичок спілкування. Існує кілька видів ігор: сюжетно-рольові, дидактичні, ігри – спостереження, рухливі, що стимулюють самостійність та ініціативність дитини, її творчі розумові здібності.

Давайте окремо розглянемо, у чому полягають сюжетно-рольові ігри та навчальні заняття для дітей старше.

У дошкільнят з'являється більш розвинений зміст гри. У іграх разом із вчинками додаються всілякі суспільні відносини, емоції. В іграх отримує відображення особливості діяльності дорослих, їх взаємне співробітництво у праці, їх ставлення до праці і особисто друг до друга під час роботи.

Потроху в ігри проникає все більше особистого практичного досвіду дітей, а також знання, які були пізнані з книг та розмов з дорослими.

До п'ятого року життя дитина вже досить добре справляється з основами рольової поведінки, тому педагогові необхідно допомогти дитині розгортати під час гри різні сюжети. Розширюється також тематика ігор, поглиблюється їх зміст та смислове навантаження.

З віком кількість учасників в іграх стає більшою і становить від 3 до 5 осіб.

Метою таких ігор є розвиток у дітей самостійності та самоорганізації, розвиток умінь домовитися про сутність гри, визначити ролі, створити основний хід сюжету, підготувати обстановку для гри.

Також дуже важливо, щоб дитина могла дотримуватися режиму, встановленого в саду, і привчати до цього слід ще вдома. Знаючи режим у дитсадку, спробуйте створити схожий домашній ритм життя.

Зразковий режим дня

Режимні пункти у старшій групі

Прийом та огляд дітей, ігри, ранкова гімнастика, чергування

з 6.45 до 8.25

Сніданок

з 8.25 до 8.50

Підготовка до занять

з 8.55 до 9.00

Заняття

з 9.00 до 11.05

Другий сніданок

о 10.00

Ігри, підготовка до прогулянки, прогулянка (або ігри, працю)

з 11.05 до 12:35

Повернення з прогулянки

з 12.35 до 12.45

Обід

з 12.50 до 13.15

Підготовка до сну, денний сон

з 13.15 до 15.00

Підйом, зарядка після сну

з 15.00 до 15.10

Ігри, праця, індивідуальна робота

з 15.25 до 16.20

Полудень

з 16.20 до 16.40

Ігри, підготовка до прогулянки, прогулянка, догляд дітей

з 16.40 до 18.45

Звичайно, незважаючи на всі зусилля вихователів та педагогів дитячого садка, основна відповідальність за розумовий, фізичний та емоційний розвиток дитини відповідають батьки. Тому будьте уважні до своїх дітей, і все буде гаразд.

Дрібну моторику руки, виховувати самостійність мислення, кмітливість

Демонстраційний матеріал, обладнання:календарі, обручі, оголошення.

Роздатковий матеріал:зошити із завданням, набори цифр, олівці.

Попередня робота:читання казки «Старий річник».

Хід заняття комплексного заняття у старшій групі

Вихователь:Діти, відгадайте загадку:

Потягнувся міст

На сім верст,

А наприкінці мосту

Золота верста.

Що це за міст такий дивовижний? Розгадаємо загадку разом з вами (виставляються по порядку дні тижня з календаря природи). Сім верст - це довгих сім днів; міст з'єднує усі сім днів, утворюючи тиждень. Верста це старовинна міра відстаней. У сучасній системі заходів - майже кілометр. Діти, як ви вважаєте, чому наприкінці мосту «золота зірка»? (Відповіді дітей).

Зараз я вам прочитаю вірш «Календарик»:

З понеділка до п'ятниці

Час довго тягнеться:

З дому по буднях

Мати йде вранці.

- Дітей,

Мама на роботу

У будні ходить не гуляти.

- Цих буднів багато чогось:

Раз - два три - чотири - п'ять!

Хоче Маша перефарбувати

Кожен листок

У червоний колір.

Добре живеться хіба,

Якщо мами вдома немає?

Вихователь:Діти, як ви думаєте, чому Маша хоче перефарбувати у червоний колір кожен листок у календарі? (Відповіді дітей).

- А як називаються вихідні? Які вони за порядком?

- Діти, до нас прийшов сьогодні в гості тиждень, та ось біда, її дні заблукали і ніяк не можуть стати по порядку. Допоможіть їм, будь ласка.

(Робота в зошиті: вразки написані цифри від 1 до 7. Дітям пропонується побудувати тиждень, промовляючи порядкові номери, з'єднати стрілками).

- Які ви розумники та розумниці! Прямо «семи п'ядей на лобі»! Зараз я розповім вам, чому я так сказала. «У поданні стародавніх людей високий, широкий лоб у людини є ознакою її розуму. Давним-давно один із заходів довжини називалася п'ядь. Це відстань між великим та вказівним пальцем дорослої людини. У середньому п'ядь дорівнює 18 см і відповідала ширині чола звичайної людини. Люди вважали цифру 7 магічною, тому все, що викликало здивування та захоплення, пов'язували з нею. «Він семи п'ядей у ​​лобі» - з повагою говорять про дуже розумну, мудру людину.» -А зараз я вас запрошую у дивовижну подорож. Подорожувати ми будемо по-особливому - очима по днях тижня.

Весь тиждень по порядку

Очі роблять зарядку.

У понеділок як прокинуться,

Очі сонцю посміхнуться,

Вниз подивляться на траву

І назад у висоту.

У вівторок годинник ока,

Водять погляд туди-сюди,

Ходять ліворуч. Ходять праворуч

Не втомляться ніколи.

У середу в жмурки ми граємо,

Міцно очі закриваємо

Будемо очі відкривати.

Жмуримося і відкриваємо

Так гру ми продовжуємо.

Щочетверга ми дивимося вдалину,

На це часу не шкода,

Що зблизька і що вдалині

Очі повинні розглянути.

У п'ятницю ми не позіхали

Очі по колу побігли

Зупинка, і знову

В інший бік тікати.

Хоч у суботу вихідний,

Ми не лінуємося з тобою

Шукаємо поглядом куточки,

Щоб бігали зіниці.

У неділю будемо спати,

А потім підемо гуляти

Щоб очі загартовувалися,

Потрібно повітрям дихати

Без гімнастики, друзі,

Нашим вічкам жити не можна.

Вихователь:Очі наші відпочили, подорожували, давайте тепер пограємо з тижнем. (У кожної дитини картка із цифрою від 1 до 7). За сигналом вихователя «Тиждень» діти вишиковуються згідно з порядковим номером днів тижня.

- Діти, подивіться, а що то за аркуш паперу у нас на дошці висить? Давайте підійдемо і побачимо ближче. Це оголошення. Зараз я вам його прочитаю:

У четвер оголошення було в газеті:

«Увага, діти!

Увага, діти!

Пропав собака

На прізвисько Барбос.

Барбос від хвоста

І до носа обріс.

Він жив біля вокзалу

По вулиці Новій,

У квартирі 14

У Іванової.

Того, хто знайшов, видадуть

Багато нагород:

Цукерки, тістечка

І шоколад.

Не спить Іванова

Четверта доба

І двісті хлопчаків

Не сплять ні хвилинки,

І триста дівчаток

Нагороду хочуть:

Цукерки, тістечка та

Але вже п'яті

Доба настали,

Хлопчаки втомилися,

Дівчата втомилися,

Господиня від горя

Повісила ніс,

Як раптом у понеділок

З'явився Барбос,

Знайшов він квартиру

По вулиці Новій

І радісно руку

Лизнув Івановий.

І просить за те, що повернувся назад

Цукерки, тістечка та шоколад!

- Скільки діб шукали Барбоса?

- Якого дня тижня знайшовся Барбос?

Вихователь:Діти, дні тижня приготували нам загадки. Спробуємо розгадати їх.

  • Як можна перерахувати три дні тижня, не називаючи їх? (вчора сьогодні завтра).
  • Чи може дощ йти два дні поспіль? (ні, день поділяє ніч та ранок).
  • У суботу батько посадив два дерева, у неділю посадив ще два. Скільки дерев посадив батько у вихідні дні? (Відповідь діти показують цифрами).
  • Якщо сьогодні середа, то який день тижня буде завтра післязавтра?

А зараз давайте разом з вами проговоримо скоромовку. Три сьогодні. Три вчора. Три ще позавчора.

А ось весела гра «Сьогодні, завтра та вчора».

(Накладаються три обручи, що позначають «вчора, сьогодні, завтра». Читаються вірші. Діти біжать до того обруча, який відповідає згаданому тимчасовому поняттю).

Вчора я з мамою у парку був,

За хлібом у магазин ходив,

А з татом у шахи грав

Із сестричкою будиночок малював.

Сьогодні в зоопарк йдемо,

З Наталкою пісеньку співаємо,

Зі снігу ліпимо бабу,

Коту бинтуємо лапу.

Ластівки зникли,

А вчора зорею

Усі граки літали

Так, як є мелькали

Он над тією зорею.

Завтра до дитячого садка підемо,

Горіхів білку принесемо,

З собакою ми гулятимемо,

Поїдемо бабусю зустрічати.

Творяться у світі чудеса-

Сьогодні вдень я зустрів пса!

Гарного! Величезного!

Зовсім бездомного!

Завтра! Завтра! - не сьогодні

Так лінивці кажуть.

Завтра свій урок почну.

Завтра не хочу лінуватися!

Завтра треба попрацювати!

"Не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні" - це порада, щоб подолати лінощі, небажання займатися чимось і зробити роботу зараз. А чи правильно зрозуміла вираз "не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні" дівчинка Наташа?

Є у квартирі нашій

Дівчинка Наташа

Мама їй у коробці

Принесла цукерок

І сказала суворо:

«З'їж зараз трохи,

Інші завтра

Поклади у буфет».

А Наталка сіла,

Всі цукерки з'їла,

З'їла і сміється:

«Мамо, не лай,

Я не забула,

Пам'ятаєш, ти вчила:

Ніколи на завтра

Справ не залишай».

(Аргументовані відповіді дітей).

Вихователь:Діти, а у вас залишилися невиконані, відкладені справи? Тоді я пропоную вам завершити розпочату справу. Адже (діти повторюють приказку) "не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні".

Конспект комплексного заняття у старшій групі підготувала Л. Прохорович

Антоніна Стерлікова
Конспект відкритого заняття у старшій групі. Відкрите заняття у старшій групі «У світі небезпечних предметів»

Розробник: А. А. Стерлікова, вихователь першої кваліфікаційної категорії.

Ціль:

Сформувати у дітей навички усвідомленого безпечногоповедінки при контакті з небезпечними предметами у побуті.

Освітні завдання:

Закріпити уявлення дітей про небезпекупри поводженні з різними предметами у побуті;

Сформувати в дітей віком вміння обережно користуватися небезпечними предметами, звичку класти речі на своє місце;

Розвиваючі завдання:

Формувати зв'язне мовлення, робити власні висновки;

Розвивати увагу, мислення під час вирішення проблемних ситуацій.

Виховні завдання:

Виховувати допитливість;

Формувати навички співробітництва, уміння працювати у колективі.

Інтеграція освітніх областей: соціально-комунікативний розвиток, пізнавальний розвиток, мовленнєвий розвиток, художньо-естетичний розвиток, фізичний розвиток.

Демонстраційний матеріал: «піраміда безпеки» , картки із зображенням небезпечних предметів, ящик з інструментами, знаки ( «забороняючий»і «обережно»).

Роздатковий матеріал: предметні картинки, клейові олівці, підкладки, серветки.

Попередня робота: виготовлення спільно з батьками книжок - малюків на тему, бесіди з дітьми, читання віршів та оповідань, відгадування загадок на тему, д/і «Четвертий зайвий», « Небезпечно – безпечно» та інші.

Хід освітній діяльності:

(Збираю дітей у коло).

Вихователь: Діти, подивіться на мене і покажіть свої очі Давайте посміхнемося один одному і подаруємо нашим гостям гарний настрій.

Діти, я дуже люблю казки, а ви?

Так! Тоді я вам зараз розповім нову, незнайому казку.

Жили були старий зі старою, І було в них два сини. Молодшого звали Іван, а старшого Митрофан. Старший був лінивий - їв, та спав, а роботушка йому і на розум не йшла. А молодший Іван роботящий, веселий, привітний. Майстер Іван мав чарівну скриньку, і жили в ньому його друзі, які дуже йому допомагали в роботі. Любив їх Іван, дружив із ними, беріг, дбав про них. І речі теж любили та поважали Івана, слухалися його, коли він говорив: «Кожна річ – своє місце!»і пишалися ним, коли люди говорили: «У майстра Івана – золоті руки», «Справа майстра боїться».

Подивіться, діти, як зручно розмістилися різні речі в Івана. Лежать та відпочивають. Ви впізнали їх? (Показ). Як вони звуться?

Розсердився на Івана Митрофан за те, що всі Івана хвалять, а з нього насміхаються. Взяв у нього скриньку з інструментами і замкнувся в сараї, вирішив пограти з ними.

Хлопці, придумайте казку, кінець якої має бути добрим. (Відповіді дітей).

«Подумав, подумав Митрофан, що так не піде. І вирішив дотримуватися всіх заходів обережності. Взяв молоток, пилку, цвяхи та змайстрував будиночок для птахів».

Ось і Митрофан став хорошим майстром, ось як важливо вміти правильно поводитися з небезпечними предметамищоб вони стали друзями, а не ворогами.

Фізкультхвилинка:

Цілий день тук та тук

Лунає дзвінкий стукіт.

Молоточки стукають

Будуємо будиночок для дітей.

Ось який гарний будинок

Як ми славно заживемо.

Вихователь: у мене теж є чарівний ящик, а відгадати, що в ньому лежить, вам допоможуть загадки

Два кільця, два кінці

А посередині гвоздик /ножиці/.

Якщо вістрям упреться -

Відразу дірочка знайдеться /шило/.

Є у мого Антошка

Тільки капелюшок, та залізна ніжка /цвях/.

Не хочу я мовчати

Дайте досхочу постукати!

І стукає весь день-денний

Він залізною головою / молоток /.

Ось залізна шахрайка,

Листи тримає дуже вправно.

Міцно разом їх стискає,

Ніколи не розгубить /скріпка/.

Я голка подружка

Тільки немає в мене вушка /шпилька/.

Кінь сталевий, хвіст лляний

Потовариш ти зі мною /голка/.

Молодці, хлопці!

Гра «Не помились»/на столі стоять два знаки «забороняючий»і «обережно». Діти розкладають картинки цих знаків/.

Вихователь. У мене є для вас сюрприз. Дивіться, що приготувала.

Показати дітям підготовлене панно.

Це – піраміда небезпечних та безпечних предметів.

На червоне кільце наклеїмо небезпечні предмети.

На зелене кільце – предмети, Якими можна користуватися самостійно.

Але піраміда порожня, її треба заповнити.

Вихователь викладає на стіл картинки із зображенням предметів.

Ці малюнки ми приклеїмо на піраміду.

Діти. А навіщо на піраміді ще й жовтий цвіт?

Вихователь. Я чекала від вас на це питання. Дивіться.

Вихователь показує картинку із зображенням стільця.

Який це предмет – небезпечний чи безпечний?

Діти. Безпечний.

Вихователь. Правильно, якщо користуватися стільцем за правилами, тобто сидіти спокійно. А якщо на ньому хитатися, то можна впасти та отримати травму. Це «хитрий» предмет. На картинках таких предметів багато. Ось їх ми і наклеюватимемо на жовте поле.

Молодці, із завданням впоралися!

Висновок: Хлопці, ці предметивірно служать людині і сьогодні без них не обійтися. Але коли ми забуваємо про обережне поводження з цими предметами, вони стають небезпечними. І я сподіваюся, що ми з вами завжди пам'ятатимемо про обережність.

Публікації на тему:

Конспект відкритого заняття у старшій групі «Матрьошка»Цілі: Познайомити з народними промислами, виховувати інтерес до виробів декоративно-ужиткового мистецтва. Закріпити вміння виготовляти.

Конспект відкритого заняття у старшій компенсуючій групі.Відкрите заняття з розвитку мови у старшій групі. Мальцева Марина Леонідівна. Муніципальний казенний дошкільний навчальний заклад.

Конспект відкритого заняття у другій молодшій групі «У світі емоцій»Розробила вихователь Д/С №1 "Волошка" Інтеграція освітніх областей: «Пізнавальний розвиток», «Художньо-естетичний розвиток»,.

Конспект з ФГОС відкрите заняття у старшій групі з розвитку промови «Подорож на острів»Ціль: Закріпити правильну вимову звуків. Збагатити словник. Удосконалювати слухове сприйняття дітей за допомогою вправ на різницю.

Конспект заняття з ОБЖ «У світі небезпечних предметів»"У світі небезпечних предметів" Освітня область: пізнання (безпека) Цілі: Закріпити у дітей уявлення про небезпечні для життя.

Сучасне суспільство підвищує вимоги рівня професіоналізму педагога. Це викликано тим, що зростає цінність якісної освіти та розвитку особистості. Кожен вихователь, педагог, який усвідомлено вибрав свою професію, повинен прагнути відповідати новим запитам суспільства, підвищувати майстерність викладання, освоювати сучасні технології. Проведення відкритих занять, участь в обміні досвідом та професійних конкурсах, атестація на вищу категорію – все це шляхи саморозвитку в прагненні стати добрим вихователем та педагогом.

Теоретичні основи проведення відкритого заняття у старшій групі дитячого садка

Відкрите заняття - це заняття, де присутні сторонні люди. Такі уроки проводяться з метою обміну досвіду вихователями дитячих закладів освіти та входять до системи роботи методичних об'єднань. Якщо захід проводиться в рамках однієї освітньої установи, то відвідують урок колеги, адміністрація цієї установи можуть бути представниками батьківського комітету. Якщо ж відкрите заняття проводиться на районному рівні, то кількість гостей може бути значно більшою.

На відкритому занятті педагог демонструє свою майстерність та методи викладання

З іншого боку, для дітей, що у відкритому занятті, це урок, що входить у загальне планування роботи групи. За часом проведення та обсягом поданого матеріалу це заняття не повинно відрізнятися від звичайного. Вихованці старшої групи (5-6 років) вже мають достатню самостійність, у них сформувалася посидючість, вони вміють логічно мислити. Переважною формою проведення заняття, як і раніше, є ігрова або включення до його структури ігрових елементів. У грі дошкільнятам легше здобувати знання та закріплювати їх на практиці.

Відкрите заняття характеризується частою зміною діяльності дітей. Різні види вправ, завдань, ігри, загадки та фізкультурні паузи мають перемежовуватися між собою.

Види відкритих занять для вихованців старшої групи

Вибираючи тему відкритого заходу, педагог прагне максимально розкрити новизну та особливості конкретної теми. Можна організовувати заняття з використанням інноваційних методів та прийомів навчання (наприклад, використання мультимедійної техніки, застосування логоритміки, проведення фітбол-гімнастики) або наповнити урок незвичайним змістом (розробити заняття здоровим способом життя, моральним вихованням дітей).

Відкрите заняття із квадратом Воскобовича допоможе хлопцям розвинути логічне мислення

Таблиця: види відкритих занять у ДОП

Спрямованість заняттяПриклади
Музичне заняття
  • Садикова Лілія «Крокуємо ми драбинкою, розшукуючи пісеньку» .
  • Толстогузова Олександра «Подорож у країну музичних інструментів».
Патріотичне виховання
  • Нагайська Ганна "Я люблю тебе, Росія" .
  • Латишева Ксенія «Немає нічого на світі кращого, ніж Батьківщина наша» .
Популяризація здорового способу життя
  • Гаврилова Тетяна «Подорож до країни «Здоровій-ка».
Розвиток логіки
  • Єгорова Ірина «Подорож на лісову галявину».
  • Коломієць Любов «Подорож до країни Логіки».
Заняття із застосуванням ІКТ
  • Відкрите заняття з математики з використанням ІКТ «Подорож казкою».
  • Какауліна Наталія «Конспект НОД із застосуванням ІКТ Освітня область «Пізнання». ФЕМП».
Бісероплетіння
  • Воронцова Тетяна «Метелик-красуня».
  • Воробйова Людмила «Різнокольорові фантазії».
Психологічне заняття
  • Косенко Людмила «Казкова подорож до чарівного світу Емоцій» .
  • Заняття психолога у старшій групі.
Логоритміка
  • Зайнулліна Зульфія «Ах ти, зимушка-зима, закружляла, заміла».
  • Карімова Ельміра «Конспект заняття з логоритміки у старшій групі».
Хореографія
  • Шматова Вікторія «Подорож танцювальними станціями».
  • Каюмова Галина «У пошуках скарбу».
Активна робота з фізичної культури
  • Нольфіна Олена Прогулянка казковим лісом» (з використанням психогімнастики та кругового тренування).
Фітбол-гімнастика
  • Малкова Олена «Змагання стрибунів».
Заняття з етикету
  • Захарова Тетяна «Подорож островом Ввічливості» .
  • Сатаріна Г.М. "Знайомство з ножем як столовим приладом" .
Театралізована діяльністьПротопопова Марія «Вчимося бути артистами».

Відео: заняття з театралізованої діяльності у старшій групі

Відео: заняття з фізичної культури для дітей старшої групи з використанням мультимедійних технологій та модульного обладнання

Індивідуальні завдання на відкритому уроці

Якщо групи є діти, потребують індивідуального підходу: часто які пропускають заняття з якихось причин, повільно працюючі, надмірно сором'язливі, педагогічно запущені, необхідно це врахувати під час підготовки до занятию. Для таких вихованців педагог розробляє завдання з урахуванням особливостей їхнього психофізичного розвитку, що відповідають темі уроку. При цьому частина завдань виконується разом з усією групою, щоб дитина не відчувала відірваності від колективу.

За потреби педагог допомагає окремим вихованцям виконати завдання

Індивідуальні завдання можуть мати на увазі і попереднє завчання віршів конкретними вихованцями, та був виступ на відкритому занятті.

Прийоми підвищення мотивації дітей до заняття

Перебуваючи в центрі уваги незнайомих людей, старші дошкільнята, як і малюки, можуть почуватися некомфортно. При розробці заняття необхідно враховувати, приділяючи більше уваги стимулюванню мотивації дітей до виконання завдань. Багато залежить від захопленості темою самого педагога та вміння створити на занятті робочу атмосферу. Підвищенню мотивації вихованців сприяє формування під час уроку обстановки незвичайності, несподіванки, барвистість оформлення, використання сюжетно-рольової гри, театралізація уроку, пробудження співпереживання дітей героям сценарію, створення ситуації змагання як між командами, і окремими хлопцями.

Дітям 5–6 років важлива оцінка дорослим їх дій, правильності виконаної роботи. Це підвищує самооцінку дитини та підвищує інтерес до уроку. Є кілька прийомів, які застосовуються на практиці:

  • Словесна похвала дошкільника.
  • Нагорода за правильну відповідь: листівки, фішки, цукерки. При підбитті підсумків вихователь це враховує: «У кого дві фішки (найменша кількість) - підніміть руки, ви молодці, добре працювали; у кого 3 фішки - чудово впоралися із завданнями, у кого 4 - сьогодні ви найкращі математики в нашій групі!».
  • Використовувати значки "За правильне рішення", "За швидке рішення", "За акуратну роботу" тощо.
  • Організувати перехідний приз «Кращий учень дня».

Завжди важливий вступний етап заняття. Необхідно спланувати та провести його так, щоб заволодіти увагою дітей. Прихід у групу казкового персонажа завжди інтригує хлопців та дівчат. Зазвичай цю роль грає лялька чи яскравий плакат, а може й сам педагог перетворитися на героя чарівної історії.

Можна розпочати заняття з цікавої гри, що одразу приверне увагу всіх вихованців.

Такий плакат може бути засобом підвищення мотивації дошкільнят до заняття

Почати вступний етап заняття можна з демонстрації плаката. Хороша ідея - продемонструвати хлопцям наочний посібник, що складається з окремих пелюсток. Підібрані картинки мають бути яскравими, зрозумілими, такими, що запам'ятовуються, щоб привернути увагу дітей. Конструкція посібника розробляється те щоб відповідати структурі заняття. Подібний плакат стане опорою вихователю під час проведення уроку та допоможе дошкільникам краще засвоїти нові знання.

Підготовка та проведення відкритого заняття у старшій групі дитячого садка

Планування відкритого заняття починається з вибору теми та постановки цілей. Далі необхідно продумати логіку організації заняття, взаємозв'язок і послідовність окремих частин уроку, завершеність всіх етапів та облік часу, відведених з їхньої виконання. Чітко продумана структура уроку, цікавий сюжет, окремі складові уроку пластично змінюються один за одним – все це гарантує успіх відкритого заняття.

Тривалість відкритого заняття у старшій групі, як і звичайного, становить 25–30 хвилин, проте темп роботи досить високий.

АвторКапустянська Л. Ст, методист, м. Павловськ.
Вибір темиВибір теми відкритого заняття педагог робить самостійно, з урахуванням аналізу матеріалу, у якому він зможе краще показати розроблені їм удосконалення, прийоми та методи, організацію діяльності вихованців різних етапах заняття.
Формулювання методичної метиПочинати підготовку потрібно з формулювання методичної мети відкритого заняття. Методична мета відбиває основну методику проведення заняття. Це допоможе найбільш конструктивно та об'єктивно підійти до самоаналізу та аналізу уроку, оцінити правильність підібраних методів та прийомів та форм організації.
Методична мета відкритого заняття може бути сформульована таким чином:
  • методика використання персонального комп'ютера у вирішенні практичних завдань;
  • методика організації самостійної роботи вихованців;
  • активізація пізнавальної діяльності вихованців на заняттях у процесі роботи з наочними посібниками та дидактичним матеріалом;
  • методика використання … (вказується конкретний прийом, технологія) у процесі викладу нового матеріалу.
Вивчення літературиПід час підготовки до відкритого заняття педагог повинен використовувати сучасну інформацію, підібрати матеріали з педагогічної та методичної літератури, застосувати результати відвідування методичних семінарів, виставок та ін. Все це допоможе зробити заняття цікавим та пізнавальним.
Матеріально-технічне обладнанняМатеріально-технічне обладнання заняття необхідно підготувати заздалегідь. Слід випробувати в дії обладнання та ТЗН, продумати послідовність їх використання на занятті.
Наочні посібники та аудіовізуальні засоби необхідно відібрати так, щоб їх застосування давало оптимальний ефект для досягнення поставленої мети. Занадто багато наочних посібників розсіює увагу дітей, а достаток незадіяних наочностей невиправдано на занятті. Будьте скромними і не навантажуйте заняття наочністю, як прикрасою. Усі ілюстративні матеріали уроку мають працювати на мету заняття.

Приклади тем відкритих занять у старшій групі

Як допомогу молодим вихователям пропонуємо список тем, які підходять для відкритого заходу у старшій групі:

  • Навчання правильного харчування:
    • «Навіщо їсти овочі?»,
    • «Фрукти на нашому столі»,
    • Вітаміни для Дюймовочки.
  • Заняття із серії «Здоров'я»:
    • «Що таке – бути здоровим»,
    • "Чистота запорука здоровя",
    • «Бути здоровим – значить бути красивим».
  • Спортивні заняття:
    • заняття з плавання,
    • спортивне свято,
    • командні змагання "Веселі старти".
  • ОБЖ:
    • «Дорога в країну Безпека»,
    • «Оповідання кота Матроскіна про правила дорожнього руху».
  • Патріотичне виховання дошкільнят:
    • «Наша армія»,
    • "Вітчизна",
    • "Моє місто",
    • «Народні традиції у російських казках».
  • Екологічні заняття:
    • «Підводне царство»,
    • «Експерименти з повітрям»,
    • "Зелена аптека".
  • Соціалізація дітей:
    • «Урок доброти та ввічливості»,
    • «Я особливий»,
    • «Ввічливі слова вдома, у дитячому садку та на вулиці».
  • Знайомство з навколишнім світом:
  • Трудова діяльність дошкільнят:
    • «Казка брехня, та в ній натяк» (казки про працю),
    • «Упорядкуємо іграшки»,
    • «Трудовий десант на клумбі»,
    • «Як допомогти Федориному горю».
  • Навчання грамоти, розвиток логічного мислення та пізнавального інтересу:
    • «Як навчитися розгадувати загадки»,
    • «Світ відкриттів завжди поруч»,
    • «Країна АБВГДЕЙКА».
  • Творча діяльність із дітьми:
    • "Різдвяна листівка",
    • «Святий Великдень» (ліплення за формою),
    • «Країна феї квітів» (розфарбовування, виготовлення із серветок, ліплення).

Хоч би якою була спрямованість заняття, в середині уроку обов'язково повинна проводитися динамічна пауза або фізкультхвилинка, яка за змістом відповідає заявленій темі.

Таблиця: тимчасовий план заняття

Назва етапуТривалістьЗмістПримітка
Організаційний2 хвилиниПривітання, організація робочого місця групи.
вступний3-5 хвилинОголошення теми та мети заняття. Мотивація дітей до участі у уроці.
Основний20 хвилинМоже включати теоретичні та практичні завдання. Мотивація дітей кожному заняття.Враховуються здоров'язберігаючі методики: техніка безпеки при проведенні практичної роботи, зміна діяльності, фізкультхвилинка.
Заключний2-3 хвилиниПідбиття підсумків, аналіз результатів. Вправа на релаксацію.

Таблиця: конспект відкритого заняття з формування математичних уявлень у старшій групі (фрагмент)

АвторГригор'єва О. І., вихователь МК ДОП Д/с «Казка», с. Каримськ, Іркутська область.
Назва«П'ять ключів»
ЦільРозвиток інтересів дітей, допитливості, пізнавальної активності.
Завдання
  • Освітня:
    • формувати знання про цифри від 1 до 5;
    • знання про геометричні фігури (коло, квадрат, трикутник, прямокутник, багатокутник);
    • вміння орієнтуватися на аркуші паперу;
    • розвивати конструктивні навички (збирати пазли із героями мультфільмів).
  • Розвиваюча:
    • розвивати інтереси дітей,
    • логічне мислення,
    • допитливість.
  • Виховна: розвиток спілкування та взаємодії дитини з дорослим та однолітками.
Демонстраційний матеріал
  • Скринька,
  • 5 ключів,
  • невелика скляна баночка з прозорою водою,
  • блакитна тканина, натягнута на обруч (озеро),
  • 5 рибок із цифрами від 1 до 5,
  • телефон.
Роздатковий матеріал
  • Набір геометричних фігур (коло, квадрат, трикутник, прямокутник, шестикутник),
  • пазли з героями мультфільмів.
Методичні прийоми
  • Ігрова ситуація,
  • постановка проблеми,
  • бесіда-діалог,
  • мовні ігри,
  • рухлива гра «Купимо ми з бабусею»,
  • конструктивна діяльність,
  • експеримент із водою в баночці (щоб у баночці після прозорої води з'явилася кольорова, потрібно нанести на кришку від банки густу гуаш, після струшування закритої баночки в ній з'явиться кольорова вода).
  • аналіз,
  • показ картинок до завдань за допомогою ІКТ,
  • підведення підсумків.
Організаційний етапДіти заходять до зали та стають півколом обличчям до гостей.
З.: Діти, подивіться сьогодні до нас прийшло багато гостей. Скажіть, а ви любите коли до вас приходять гості? (Так). Давайте привітаємось із нашими гостями. (Діти вітаються).
Вступний етапВ.: Але це ще не всі гості. Зараз до нас прийде гість із знайомої вам казки та звуть цього гостя – Доктор Айболіт.
Айболіт розповідає хлопцям, що пірати відібрали у нього чарівну воду. Щоб знайти її, дітям потрібно виконати 5 завдань. Отримавши 5 ключів від рибок, хлопці відкриють скриню із чарівною водою.<…>
Гра «Частини доби» («Закінчи пропозицію»).
  • Спимо ми вночі, а робимо зарядку… (Вранці).
  • Снідаємо ми вранці, а обідаємо… (День).
  • Обідаємо ми вдень, а вечеряємо… (Увечері).
  • Вечеряємо ми ввечері, а спимо… (Вночі).<…>
Основний етапВ.: Вирушаємо в дорогу до озера. Ідемо по доріжці. Подивіться, в озері плавають рибки. Щоб дізнатися, яке завдання перше, а яке друге тощо, нам потрібно рибок розташувати по порядку. (Кожна дитина розкладає в обручі рибок із цифрами від 1 до 5). Знайдіть рибку з цифрою 1. Зараз ви сядете на стільці, і ми подивимося, яке завдання приготувала нам ця рибка.
Молодці! Ось перша рибка та завдання 1.
Гра "Скажи одним словом" (узагальнення) з м'ячем.
  • Яблуко, груша, злива, лимон – … (фрукти).
  • Ліжко, тумбочка, стілець, шафа - … (Меблі).
  • Собака, кішка, корова, коза - … (Домашні тварини).
  • Тато, мама, бабуся, дідусь – … (Родичі, сім'я).
  • Кубик, лялька, машина, м'ячик – … (Іграшки).
  • Тапочки, босоніжки, чоботи, кросівки - … (Взуття).
  • Бджола, бабка, муха, жук - … (Комахи).
  • Літак, гелікоптер, ракета - ... (Повітряний транспорт).

Гра «З чого зроблено предмети?».<…>
В.: Молодці! Ось від рибки ключик за правильні відповіді. Знайдіть рибку з цифрою 2. (Діти сідають півколом біля проектора).
Гра «Описуємо тварину».
В.: Якщо відгадаєте тварину, вона з'явиться на екрані.

  • У цієї тварини влітку шубка сіра, а взимку біла. Він швидко бігає. Усіх у лісі боїться, ховається під кущем. (Заєць).
  • Він маленький та колючий. Взимку спить. Влітку ловить жуків та черв'яків. (Їжак).
  • Він великий, кудлатий, незграбний. Взимку спить у барлозі. Влітку ходить лісом і шукає мед і малину. (Ведмідь).
  • Вона руда та хитра. У неї пухнастий хвіст. Живе у норі. Ловить мишей та зайців. (Лиса).
  • Він сірий і страшний, злий та голодний. Ловить зайців та телят. Живе у лігві. (Вовк).
  • Вона маленька, швидка, руда. Деревами скаче, живе в дуплі. Гризе шишки та горішки. (Білка).

З.: Хлопці, а як називаються ці тварини? Правильно, дикі тварини. За правильні відповіді рибка дає нам другий ключ. А де третя рибка? (Діти знаходять рибку із цифрою 3).
Третя рибка пропонує нам просто відпочити.
Гра «Купимо ми з бабусею».
В.: Молодці! Від рибки отримуємо ще один ключ. Наступне завдання 4. (Сідають за столи).
Гра "Що де знаходиться?".
Це завдання в розвитку пам'яті. Дітям пропонується уважно спостерігати та запам'ятовувати, де розташовані геометричні фігури. Потім розмістити на альбомному аркуші геометричні фігури відповідно до схеми.

  • У середині – гурток.
  • У правому верхньому кутку – квадрат.
  • У лівому нижньому кутку – шестикутник.
  • У правому нижньому кутку – трикутник.
  • У верхньому лівому кутку - прямокутник.

В: Добре. Усі правильно зробили? Рибка дає нам четвертий ключ. І подивимося останнє завдання. Залишилася одна рибка. Яка цифра? Правильно, 5.
Завдання «Збери героїв знайомих мультфільмів за допомогою пазлів».
Діти збирають пазли та називають мультфільм. (Грає музика).
В.: Молодці! Рибка дає нам ще один ключ. Тож скільки у нас ключів? (П'ять). Настав час дзвонити доктору Айболіту.
Дзвонять лікарю. Заходить Айболіт.

Заключний етапАйболіт: У вас 5 ключів. Зараз вам належить підібрати ключ до скриньки, відкрити його і дістати чарівну воду.
Діти із вихователем підбирають ключ. Відкривають та дістають чарівну воду. (Вона прозора).
В.: На мою думку, це звичайна вода.
Айболіт: А ось і ні! Дивіться. (Айболіт накриває банку тканиною, базікає, виходить кольорова вода.) Справжнісінька чарівна вода! Спасибі за допомогу! Швидше вирушаю до Африки лікувати звірів. А вам від мене сюрприз у скриньці, щоб ви не хворіли. До побачення.
Вихователь і діти знаходять у скриньці вітаміни.
Вихователь та діти: Дякую. До побачення!

По тому, як вихователь виконує свою роботу, яких досягає результатів, визначається його професійний статус. Навчання, постійне вдосконалення шляху до вищого професіоналізму йому - одне із способів самореалізації, джерело внутрішнього задоволення. Неможливо виховувати та розвивати дітей, якщо педагог сам стоїть на місці, адже сучасний світ дуже швидко змінюється.