Նկարչության դասի ուրվագիծ թեմայի շուրջ. Դասի նշումներ ոչ ավանդական նկարչության տարբեր տեխնիկայի վերաբերյալ: Կրտսեր խմբի երեխաների համար բաց դասի ամփոփագիր ոչ ավանդական նկարչական տեխնիկայի վերաբերյալ

Նպատակները:
- Ծանոթանալ լուսապատճեն նկարելու տեխնիկային.
- Մոմով նկարելու տեխնիկայի հմտությունների ձևավորում.
Առաջադրանքներ.
ուշադրություն զարգացնել՝ ձմռանը ցրտաշունչ նախշերով դիտելով.
Ձմեռային բնական երևույթների նկատմամբ հետաքրքրության խթանում.
կատարման ժամանակ ճշգրտության կրթություն.
Սարքավորումներնախշերի նմուշներ, ալբոմի թերթիկ; լրացուցիչ թերթիկ, մոմի մի կտոր; ջրաներկ ներկեր; լայն մազերով խոզանակ; մի բաժակ ջուր, անձեռոցիկներ, նամակ.
1. Կազմակերպչական պահ.
Հոգե-մարմնամարզություն. «Ճառագայթ».
Ձգվում է դեպի արևը
Նրանք ճառագայթ վերցրին
Սեղմված է իմ սրտին
Եվ նրանք տվեցին միմյանց:
Դասի թեմայի հաղորդագրություն.
Տղերք, այսօր կրթական և կազմակերպչական գործունեության թեման է «Սառը նախշերը» և ոչ թե պարզապես վարժություն, այլ մոմով նկարելը:
Զարմանալի պահ.
Տղերք, տարվա ո՞ր ժամանակն է: Երեխաները հանդիպում են ձմռանը
Հիմա ձմեռ է։ Ձմեռը տարվա հիանալի ժամանակ է: Ձմռանը տարբեր հրաշքներ են լինում։ Այսպիսով, ես ստացա մի փոքր փաթեթ: Ո՞վ է ուղարկել մեզ:
Տեսնենք դրա մեջ ինչ կա, միգուցե պարզենք, թե ումից է։
Ծանրոցին կցված թղթի կտորը կարդալը
Տղերք, ահա ձյան փաթիլ հանելուկ բանաստեղծությամբ: Ուշադիր լսեք՝ գուշակելու համար։ Ով գուշակում է, ձեռքը կբարձրացնի.
Աստղեր են ընկնում երկնքից, ընկնում դաշտերում:
Թող սև հողը թաքնվի նրանց տակ:
Շատ ու շատ աստղեր՝ ապակու պես բարակ;
Աստղերը սառն են, իսկ երկիրը տաք է։
Ի՞նչ վարպետ է դրել ապակու վրա։
Եվ տերևներ, և խոտաբույսեր և վարդերի թավուտներ: Երեխաները դրան պատասխանում են ձյան փաթիլներով, քանի որ նրանք ծածկում են գետինը ձյունով և աստղերի տեսք ունեն։
Լավ արեցիք, տղերք, դուք շատ ուշադիր եք, ուրեմն ճիշտ եք գուշակել հանելուկները։
Թեմայի ներածություն.
Իսկ ո՞վ է ձմռանը հավատարիմ ու անփոխարինելի օգնականը։ Երեխաները հանդիպում են սառնամանիքին
Ճիշտ. Ձմռան սկզբի հետ գալիս է ցուրտ: Սառնամանիքը թակում է յուրաքանչյուր տուն։ Նա թողնում է իր ուղերձները մարդկանց. կամ դուռը կսառչի՝ վատ պատրաստված ձմռանը, հետո նա իր արվեստը կթողնի պատուհաններին՝ նվեր Ֆրոստից։ Տեսնենք, թե ինչ հաղորդագրություններ է նա ուղարկել մեզ
Ծանրոցից հանում եմ նկարներ՝ ցրտաշունչ նախշերի պատկերով
Ի՞նչ է պատկերված նկարներում։ Երեխաները պատասխանում են ճյուղեր, ձյան փաթիլներ, սառցե ծաղիկներ, գանգուրներ և սառած կեռիկներ
Ճիշտ է, այստեղ երեխաներ կան և եղևնու ճյուղեր՝ զարդարված ցրտահարությամբ։
Ահա թե ինչպես է Ֆրոստը ներկել մեր պատուհաններն առանց վրձինների ու ներկերի։
Տղերք, ձեր կարծիքով, ինչպե՞ս է Ֆրոստը նկարում այս նախշերը: Երեխաները առաջ են քաշում իրենց ենթադրությունները: Սառը փչելով ապակու վրա, կախարդանքով, ձյան փաթիլներ են նետում պատուհաններին, և նրանք կպչում են պատուհանին:
Փաստորեն, ցուրտ, ցրտաշունչ օդից ջրի կաթիլները, որոնք առկա են օդում, նստում են սառը ապակու վրա, սառչում և վերածվում սառույցի կտորների՝ ասեղների։ Գիշերվա ընթացքում դրանցից շատ ու շատ են ձևավորվում, կարծես թե կուտակվում են իրար վրա։ Եվ արդյունքում ստացվում են տարբեր նախշեր, որոնք մենք հենց նոր դիտարկեցինք ձեզ հետ։
Տղե՛րք, ի՞նչ եք կարծում, մենք կարո՞ղ ենք այնպես նկարել նախշեր, որ սկզբում դրանք չերևան, իսկ հետո հանկարծ հայտնվեն, ինչպես Ֆրոստում: Ոչ
Բայց պարզվում է, որ դուք կարող եք: Իսկ հիմա ձեզ կներկայացնեմ նկարելու այս մեթոդը՝ այն կոչվում է «լուսապատճեն»։
2. Գործնական մասը.
Վերցրեք մոմի կտորները և փորձեք դրանք անցնել թղթի վրա:
Արդյո՞ք մոմը տեսանելի հետքեր է թողնում: Երեխաները պատասխանում են ոչ
Այժմ վերևը ծածկեք ցանկացած ջրաներկի ներկով: Ինչ արեցիր? Ներկի տակ հայտնվեցին այն գծերը, որոնք մենք գծեցինք մոմով։
Տղերք, ինչո՞ւ եք կարծում, որ մոմով արված գծերը գունավոր չեն։ Երեխաներն արտահայտում են իրենց կարծիքը
Մոմը բաղկացած է մոմից, որը վանում է ջուրը, ուստի ջրով նոսրացած ջրաներկ ներկ քսելուց հետո հայտնվում է ջրակայուն նյութով արված գծանկար։ Այսօր մենք կփորձենք ձեզ հետ հրաշք ստեղծել՝ մոմ օգտագործելով ցրտաշունչ նախշեր ենք նկարելու:
Ինչպե՞ս ենք սկսում նկարել: Երեխաները պատասխանում են նկարել վերևից՝ իջնելով:
Ճիշտ, որպեսզի գծված տարրերը չհամընկնեն, լավագույնն է նախշը վերևից ներքև նկարել: Ավարտված նկարը ծածկել ջրաներկով: Ես կառաջարկեի ընտրել կապույտ կամ մանուշակագույն։ Եվ որպեսզի սավանը չթրջվի, ներկը հավասարաչափ քսեք ամբողջ թերթիկի վրա, բայց մի քանի անգամ միևնույն տեղում չանցեք։
3. Երեխաների ինքնուրույն աշխատանք.
Տրամադրում եմ անհատական ​​չափաբաժինային օգնություն

4. Ամփոփում
Ինչպե՞ս է կոչվում այն ​​նկարչական տեխնիկան, որը մենք օգտագործել ենք այսպիսի գեղեցիկ ստեղծագործություն ստեղծելու համար, տղերք: Երեխաները հանդիպում են լուսապատճեն
Ի՞նչ եք կարծում, ուրիշ ի՞նչ կարող եք նկարել՝ օգտագործելով լուսապատճենման տեխնիկան: Երեխաները պատասխանում են ծաղիկներին, նախշերին, արևին:
Մեր դասն ավարտվեց, ես շատ գոհ եմ ձեզնից և իսկապես ուզում եմ իմանալ, թե ինչն է ձեզ այսօր զարմացրել: Իսկ ի՞նչն է ձեզ հատկապես դուր եկել այսօր։

ԱռաջադրանքներԵրեխաներին ծանոթացրեք կրկնակի (հայելային-սիմետրիկ) պատկերներ նկարելու նոր տեխնիկայի հետ: Բարելավել ջրաներկով և գուաշով նկարելու տեխնիկան։ Ընդլայնել թաց նկարչության մեթոդի հնարավորությունները տպագրության ստացմամբ՝ որպես արտահայտիչ և պատկերավոր միջոց մանկական նկարչության մեջ։ Սովորեցրեք երեխաներին ներդաշնակ գունային կոմպոզիցիա կազմել՝ համարժեք տեսողական միջոցներով փոխանցելով աշնան տպավորությունները։ Զարգացնել հետաքրքրությունը բնության և տեսողական արվեստում ներկայացումների ցուցադրման նկատմամբ: Երեխաներին ցույց տվեք կապը արվեստի տարբեր տեսակների միջև:

Նյութեր:Սպիտակ սավաններ A3, ջրաներկ և գուաշ ներկեր, տարբեր չափերի վրձիններ, ջրով տարաներ, սպունգեր, անձեռոցիկներ, ներկապնակ, ձեռնոցներ, մոմե մատիտներ։

Օգուտները:Պ.Ի. Չայկովսկու «ՀՈԿՏԵՄԲԵՐ» աշխատությունը, վաղ և ուշ աշնան վերարտադրություններ, տերևներով ճյուղ, հայելի։

Գրականություն:Տ.Գ.Կազակովա, Ի.Ա.Լիկով, Զ.Ֆեդորովսկայայի «Աշուն» և Ա.Պլեշչեևի «Ուշ աշուն» բանաստեղծությունները

Նախնական աշխատանք.

Դասի ընթացքը.

Տղերք, մենք այսօր շատ հյուրեր ունենք, նրանք եկել են տեսնելու, թե ինչպես ենք մենք դառնում կախարդներ և սպիտակ թերթիկները վերածում գեղեցիկ գործերի։ Եկեք բարևենք նրանց: (Ողջույններ) Եվ հիմա մենք անցնում ենք և նստում դատարկ աթոռների վրա: Ես ձեզ համար հանելուկ եմ պատրաստել, ուշադիր լսեք և ասեք, թե ինչի մասին է խոսքը.

Ինչպիսի կախարդ է նա ներկել,

Ես ներկեցի տերևները, հեռացա ճյուղերից,

Մոշեկը թաքնվեց քնելու մինչև գարուն,

«Ի՞նչ կախարդուհի», - հարցնում ես:

Երեխաներ: Աշուն!

Բոցավառ. Լավ արեցիք, բայց ինչպե՞ս գուշակեցիք: (երեխաների պատասխանները)

Ես ձեզ մի գաղտնիք կասեմ՝ կա աշնանային 2 շրջան։ Որևէ մեկը գիտի՞, թե որոնք են։

Երեխաներ: Վաղ և ուշ:

Ներգրավվածություն՝ Լսեք ոտանավորները և որոշեք, թե որ ստեղծագործության մեջ, աշնան ո՞ր ժամանակահատվածում է ասված.

Զ.Ֆեդորովսկայա «Աշուն»

Աշունը ներկերի եզրին աճեցրեց

Սաղարթների միջով ես նրբորեն խոզանակ էի անցնում

Հեյզելը դեղինացավ, իսկ թխկիները կարմրեցին

Մանուշակագույն կանաչով, միայն կանաչ կաղնու:

Աշնանային հարմարավետություններ. մի խղճացեք ամառվա համար:

Տեսեք, պուրակը ոսկի է հագցված։

Եվ երկրորդ.

Ա. Պլեշչեև «Ուշ աշուն»

Անցել է ամառը, եկել է աշունը

Դաշտերն ու պուրակները դատարկ են ու մռայլ

Թռչունները թռան, օրերն ավելի կարճ են

Արևը չի երևում, գիշերները մութ են, մութ

Ո՞ր հատվածն է խոսում վաղ աշնան մասին, իսկ ո՞րը՝ ուշ աշնանը, ինչո՞ւ եք այդպես կարծում։

Այժմ նայեք նկարների վերարտադրություններին և որոշեք, թե աշնանային որ շրջաններն են այստեղ պատկերված և ինչու։ (երեխաների պատասխանները)

Տեսեք, թե ինչ տարբեր ձևերով կարող եք փոխանցել բնության գեղեցկությունը և՛ պոեզիայի, և՛ նկարչության, և՛ երաժշտության միջոցով, մինչ այժմ նկարում եք, ես ձեզ համար կներառեմ մի հատված Պ.Ի. Չայկովսկու «Սեզոններ» ստեղծագործությունից. հոկտեմբեր», դա կօգնի ձեզ փոխանցել ձեր նկարների տրամադրությունը: Եվ հիմա ես առաջարկում եմ ձեզ նկարել աշնանային շրջանը, որը ձեզ ամենաշատը դուր եկավ։ Ես ուզում եմ ձեզ ցույց տալ նկարելու անսովոր ձև, մի բնապատկեր, որում ծառերը կարծես նայում են ջրի մեջ: (B-l ցույց է տալիս ճյուղի արտացոլանքը հայելու մեջ) Ի՞նչ եք կարծում, մենք կարո՞ղ ենք նման նկար նկարել: Ինչպե՞ս դա անել:

Բոցավառում. - Վերցրեք մի թերթիկ, ծալեք այն կիսով չափ ուղղահայաց, նշելով ծալման գիծը, բացեք թերթիկը: Ո՞րն է լինելու մեր ծալովի գիծը:

Երեխաներ: Հորիզոն:

Բոցավառում. - Ի՞նչ կա գծի վերևում:

Երեխաներ: - երկինք

Բոցավառում. - ո՞րն է ավելի ցածր, ինչի՞ մեջ է արտացոլվելու ծառը:

Երեխաներ. - Ջուր, լիճ, գետ և այլն:

Բոցավառում. - Էլ ի՞նչ կարող է արտացոլվել ջրի մեջ:

Երեխաներ. - ամպեր, թռչուններ, ափ ...

Բոցավառում. - Ինչպե՞ս նկարել ծառ:

Երեխաներ. - Ներքևից վեր:

Բոցավառում. Ո՞ր խոզանակը նկարել բեռնախցիկը և ո՞ր ճյուղերը: Քանի՞ ճյուղ ենք նկարելու շատ կամ քիչ ճյուղեր, ո՞ր ուղղությամբ ենք գծում ճյուղերը։ Ինչպե՞ս ենք նկարելու տերևները: Ի՞նչ ներկով կնկարենք ծառը գուաշով կամ ջրաներկով։ Ինչ է տոնով լվացումը: Ինչ ներկով է այն պատրաստված: Լավ արեցիք, մենք ամեն ինչ հիշեցինք: Այժմ ես ձեզ ցույց կտամ փրփուրով տոնային լվացում կատարելու նոր միջոց: (ցույց տալ V-la) Մենք հագնում ենք ձեռնոցներ, վերցնում ենք մի կտոր փրփուր ռետին, թրջում ենք թերթիկը ջրով, ապա փրփուր ռետինը միանգամից մի քանի գույներով թաթախում ներկի մեջ և սկսում նկարել։ Այժմ մենք հանում ենք ձեռնոցները և դրանք դնում ենք ներկապնակի վրա փրփուր ռետինով։ Մենք սկսում ենք ծառ նկարել հորիզոնի գծի վրա, միայն անհրաժեշտ է արագ և ճշգրիտ նկարել, մինչև մեր երկինքը չորանա: Այնուհետև թերթիկի ստորին հատվածը թրջում ենք փրփուր ռետինով կամ արմավենու միջոցով և մեր ծառը «թաթախում» ջրի մեջ։ Վերցրեք վրձնի «մազիկ» և ջրի մեջ ալիքներ արեք՝ հազիվ դիպչելով վրձնի ծայրը սավանին, գծեք կարճ հորիզոնական գծեր ձախից աջ և հակառակը։ Եվ հիմա մենք ավարտում ենք աշխատանքը, անձեռոցիկով մաքրում ենք ամպերը և մոմ մատիտով նկարում ծառի կեղևը։ Ձեր կարծիքով ո՞ր ծառը պետք է ավելի պարզ գծվի: Ինչո՞ւ։

Հիմա եկեք անցնենք նկարչությանը:

Լավ արեցիք, ինչ գեղեցիկ և տարբերվող աշուն եք դուրս եկել։ Մեր գործերը թողնենք գետնին, որ չորանան, Ու սեղանին կարգի բերենք,-ջուրը կթափենք, Ներկերը կփակենք ու տեղը կդնենք, ձեռքերը լվանանք, գնանք. և տեսեք, թե ով ինչ բնապատկերներ է ստացել, ով ինչ է հավանել և ինչու: Աշխատանքների քննարկում.

Նկարչության դասի համառոտագիր (ոչ ավանդական տեխնիկա) «Ճամփորդություն դեպի Ռիսովանդիա երկիր» նախապատրաստական ​​խմբի երեխաների համար:

I որակավորման կարգի դաստիարակ՝ Կոկունինա Թամարա Ալեքսանդրովնա։

Նպատակը ՝ երեխաների ստեղծագործական կարողությունների զարգացում; տարբեր ոչ ավանդական ձևերով նկարելու ունակության համախմբում:

Ուսումնական.

Երեխաների մոտ ձևավորել ոչ ավանդական ձևերով նկարելու հմտություններ. ինքնուրույն ստեղծագործական գործունեության իրականացում.

Զարգացող.

Ստեղծագործական մտածողության և երևակայության զարգացում ոչ սովորական մեթոդով գծանկար ստեղծելիս: Զարգացնել ձեռքերի նուրբ շարժիչ հմտությունները, երևակայությունը, ինքնաթիռում նավարկելու կարողությունը, գեղարվեստական ​​հմտություններն ու կարողությունները, գեղարվեստական ​​ճաշակը զարգացնել։ Զարգացնել խոսակցությունը պահպանելու ունակությունը:

Ուսումնական.

Խթանել հետաքրքրությունը և սերը ոչ ավանդական նկարչական տեխնիկայի նկատմամբ, ճշգրտություն գուաշի հետ ոչ ավանդական նյութերով աշխատելիս:

Նախնական աշխատանք.

Դիդակտիկ պատկերազարդ նյութի դիտարկում «Ծաղիկներ»;

Երեխաներին ծանոթացնել նկարչության ոչ ավանդական տեխնիկայի հետ:

Նյութեր և սարքավորումներ՝ A ձևաչափի ալբոմի թերթիկներ՝ յուրաքանչյուր երեխայի համար 4 հատ; բանկա ջուր - կում-կում; տարբեր գույների գուաշ; մոմ; 2 խոզանակ - հաստ և բարակ (նեղ և լայն); բամբակյա շվաբրեր, թաց անձեռոցիկներ; լայն ափսեներ, նոթբուք, էկրան, պրոյեկտոր։

Տեսողական նյութ՝ կրծքավանդակ, կարտոֆիլի տրաֆարետ, սլայդ շոու, նամակ։

Դասի ընթացքը.

1. Ներածական մաս.

Հանգիստ երաժշտություն է հնչում, ուսուցիչը երեխաների հետ մտնում է երաժշտական ​​սրահ, կանգ է առնում։

Դաստիարակ: Բարև տղերք:

Երեխաներ: Բարեւ Ձեզ!

Այնուհետև ուսուցիչը երեխաներին հրավիրում է կանգնել շրջանագծի մեջ, ձեռք ձեռքի տալ, ժպտալ միմյանց և ստեղծել լավ տրամադրություն:

Դաստիարակ:

Բոլոր երեխաները հավաքվել են շրջանակի մեջ,

Դու իմ ընկերն ես, իսկ ես քո ընկերն եմ:

Եկեք իրար ձեռք բռնենք

Եվ եկեք ժպտանք միմյանց:

Երեխաները գործում են ըստ տեքստի.

Դաստիարակ- Լավ արեցիք տղերք, հիմա մոտեցեք ինձ, հիմա մի բան կասեմ: Այսօր, երբ խումբ մտա, քամուց հանկարծ պատուհան բացվեց, ներս թռավ մի նամակ։ Ահա այն (ուսուցիչը ցույց է տալիս նամակը երեխաներին)... Հիմա բացենք ու կարդանք, թե ումից է...

Երեխաներ:Այո։

Դաստիարակ- Իսկ դու, ուշադիր լսիր։

Ուսուցիչը բացում է նամակը, և էկրանին հայտնվում է Master - Pencil-ը: Ձայնային տառը հնչում է Վարպետի ձայնով - Մատիտ: Երեխաները լսում են.

«Բարև իմ փոքրիկ նկարիչներ: Ես Վարպետն եմ - Մատիտ, ես քեզ հրավիրում եմ հեքիաթների երկիր « Ռիսովանդիա» ... Այնտեղ շատ հետաքրքիր բաներ կգտնեք։ Մենք ապրում ենք դրա մեջ՝ լավ կախարդներ, մեր փողոցներով վազվզում են վրձինները, մատիտները հպարտորեն քայլում են: Կարծում ենք, որ ձեզ համար հետաքրքիր է այցելել մեր երկիր։ Ձեր բարի կախարդները»

ԴաստիարակԶարմանում եմ, թե սա ինչ երկիր է « Ռիսովանդիա» ? Ինչու է դա կոչվում:

Պատասխաններըերեխաներ.

ԴաստիարակՏղաներ, ուզում եք դառնալ փոքրիկ կախարդներ և հրաշքներ գործել:

Պատասխաններըերեխաներ.

ԴաստիարակՈւրեմն եկեք փակենք մեր աչքերը և ասենք կախարդանք ուղղագրություն:

«Վերև - վերև Ծափ - ծափ,

Շրջվեք ձեր շուրջը

Մի փոքր կախարդի վերածվեք »:

Կախարդական երաժշտություն է հնչում, լույսերը մարում են: Երբ լույսը միանում է, հայտնվում են կախարդական գլխարկներ:

Դաստիարակ- Տեսեք, ի՞նչ ունենք:

Պատասխաններըերեխաներ.

Դաստիարակ- Արի, կհագցնենք:

Երեխաները կախարդական գլխարկներ են կրում, ուսուցիչը նույնպես:

ԴաստիարակԱյսպիսով, մենք վերածվեցինք կախարդների, և ես ձեզ հրավիրում եմ գնալ Ռիսովանդիայի կախարդական երկիր: Դու պատրաստ ես?

Պատասխաններըերեխաներ.

Էկրանին հայտնվում է փակ դռան նկար։

ԴաստիարակՌիսովանդիայի կախարդական երկիր հասնելու համար հարկավոր է բացել այս դուռը: Եվ այս դռան բանալիները ձեր կախարդական մատներն են, եկեք խաղանք նրանց հետ:

Մատների մարմնամարզություն

Դռան վրա կողպեք կա (մատների ռիթմիկ հոդերը կողպեքի մեջ)

Ո՞վ կարող էր բացել:

Քաշված (ձեռքերը մեկնում են կողմերին)

Ոլորված (մատների շրջանաձև շարժումները ձեզանից հեռու)

Թակել է (ափերի հիմքերը բախվում են միմյանց)

Եվ բացվեց (մատները բացվեցին).

Դաստիարակ:Տես, չի բացվում, նորից փորձենք։

Երեխաները նորից կրկնում են մատների մարմնամարզությունը:

ԴաստիարակՏեսեք, դուռը բացվել է:

2. Հիմնական մասը:

Բաց դռնով էկրանին հայտնվում է սլայդ, որի հետևում երեխաները տեսնում են ծաղիկների ոչ գունավոր մարգագետին։

Էկրանի վրա հայտնվում է ծաղիկների սլայդ, ոչ գունավոր:

ԴաստիարակՏեսեք, մենք հայտնվել ենք կախարդված մարգագետնում, մի՞թե այն գեղեցիկ չէ, տխուր, սպիտակ: Եկեք օգնենք, որ մարգագետինը դառնա պայծառ, առասպելական, իսկապես կախարդական: Գունավորե՞նք։

Պատասխաններըերեխաներ.

Ուսուցիչը երեխաներին հրավիրում է գալ սեղանի մոտ, որտեղ կան գուաշ ներկեր, A - 4 թղթի թերթիկներ, մոմեր, վրձիններ, ջրի բանկաներ՝ սիպի, անձեռոցիկներ:

ԴաստիարակԵվ որպեսզի բացվածքը դառնա պայծառ և իսկապես կախարդական, ես հրավիրում եմ ձեզ գալ սեղանի շուրջ, այս սեղանի վրա մենք ունենք ամեն ինչ հրաշք գործելու համար: Դուք պետք է վերցնեք թղթի թերթիկ, դրա վրա մոմով նկարեք ծաղիկներ, խոտ, տարբեր վրիպակներ և ծածկեք ամբողջ թերթիկը ներկով: (նկարները հայտնվում ենմոմով ներկված) .

Ուսուցիչը ցույց է տալիս երեխաներին, թե ինչպես դա անել:

Դաստիարակ: Հիմա փորձիր քեզ։

Երեխաները վերցնում են սավաններ, ներկում դրանց վրա մոմով և ծածկում ամբողջ սավանը ներկով:

ԴաստիարակԱսա մեզ, թե ինչ ես ստացել բացատում:

Երեխաների պատասխանները. Ծաղիկներ.

Դաստիարակ:Իսկ որո՞նք են դրանք:

Էկրանին հայտնվում է ծաղիկների բացվածք, բայց արդեն գունավոր։

ԴաստիարակՆայեք մեր բացատին, հիասթափված, և դրա վրա հայտնվեցին ծաղիկներ, թիթեռներ և արև: Ժամանակն է, որ մենք առաջ գնանք, վեր կենանք գնանք։

Ֆիզիկական րոպե.

Ուղևորից ներքև, ուղու տակ

Մենք քշում ենք աջ ոտքով (ցատկում է աջ ոտքի վրա)

Եվ նույն ճանապարհով

Մենք քշում ենք աջ ոտքով (ցատկում է աջ ոտքի վրա)

Եկեք վազենք ճանապարհով

Մենք կվազենք դեպի սիզամարգ (վազում է տեղում)

Մարգագետինների վրա, սիզամարգերի վրա

Նապաստակների պես կցատկենք (ցատկելով տեղում երկու ոտքերի վրա)

Դադարեցրեք. Եկեք մի փոքր հանգստանանք

Եվ նորից ոտքով գնանք (քայլում է տեղում).

Էկրանին հայտնվում է կրծքավանդակի նկար:

Դաստիարակ: Տեսեք, ինչ է դա:

Պատասխաններըերեխաներ.

Դաստիարակ- Ճիշտ է, երեխաներ, սա կախարդական տուփ է: Ցանկանու՞մ եք բացել։

Պատասխաններըերեխաներ.

ԴաստիարակՏեսնենք, թե ինչ կա այնտեղ:

Ուսուցիչը բացում է սնդուկը, զարմանում և հանում կարտոֆիլից պատրաստված դրոշմանիշերը։

ԴաստիարակԵվ այս կարտոֆիլը արտասովոր է, կարելի է դրանով նկարել։ Եվ ես նույնիսկ գիտեմ, թե ինչ կարելի է նկարել կարտոֆիլով: Առաջարկում եմ բացիկներ պատրաստել ընկերներիդ համար։

Նայեք մաքրմանը, զվարճալի փոքրիկ մարդիկ ձեզ համար աշխատանք են պատրաստել: Եկեք նստենք սեղանների մոտ և հրաշքներ գործենք։ Մենք վերցնում ենք կախարդական առարկա, թաթախում այն ​​ներկի մեջ, որը ձեզ դուր է գալիս, և տպում ենք թղթի թերթիկի վրա, և այժմ դուք ինքներդ կփորձեք: Եվ հիմա մենք բացիկ կկազմենք, կվերցնենք բամբակյա շվաբր, թաթախում ենք ներկի մեջ և բացիկի եզրին կարող եք գծել ալիքաձև գծեր, կամ մի կետ, զիգզագներ, ինչ ուզում եք։ Սրանք մեր ստացած կախարդական նվերներն են, թույլ տվեք օգնել ձեզ բերել դրանք: Ժամանակն է, որ մենք հետ գնանք։ Եկեք կանգնենք շրջանակի մեջ և ասենք կախարդական հմայքը և վերադառնանք մանկապարտեզ և դառնանք սովորական երեխաներ:

Երաժշտությունը կախարդական է հնչում, երեխաները և ուսուցիչը կախարդական կախարդանք են ասում:

Դաստիարակ:

«Վերև - վերև Ծափ - ծափ

Շրջվեք ձեր շուրջը

Եվ վերածվել երեխաների »:

3. Վերջնական մասը:

Դաստիարակ- Այսպիսով, մենք վերադարձանք մանկապարտեզ:

ԴաստիարակՏղաներ, որտե՞ղ ենք մենք ձեզ հետ եղել: Ի՞նչ արեցինք այնտեղ։ Ի՞նչն է ձեզ ավելի շատ դուր եկել: Ի՞նչ եք հիշում: Ասա ինձ, քեզ դուր եկավ մեր ճամփորդությունը: (եթե այո, ապա ծափահարեք, եթե ոչ, ապա տրորեք).

Էկրանի վրա հայտնվում է Master - Pencil-ը:

Վարպետ - մատիտԵվ ինձ այնքան դուր եկավ ձեզ հետ ճանապարհորդելը, որ ուզում եմ ձեզ պարգևատրել ձեր գերազանց գիտելիքների և հմտությունների համար առասպելական Ռիսովանդիա երկրի բարձրագույն պարգևով՝ կախարդական գունավորումով։ (կամ կախարդական խոզանակներ)... Շատ շնորհակալ եմ, բոլորին:

ԴաստիարակՏղաներ, եկեք շնորհակալություն հայտնենք Մատիտ վարպետին նման հրաշալի նվերների համար։

Երեխաներ: Շնորհակալություն։

ԴաստիարակԴե, այս ճանապարհին մեր ճանապարհորդությունն ու զբաղմունքն ավարտվեցին: Լավ արեցիք, տղերք, բոլորը փորձեցին, նույնիսկ եթե ինչ-որ բան չստացվեց:

Թեմայի շուրջ դպրոցի նախապատրաստական ​​խմբի երեխաների համար կոշտ կիսաչոր խոզանակով խփելու տեխնիկայի միջոցով նկարելու դասի ամփոփում

«Ոզնին անտառում».

Տարիքային խումբնախապատրաստական

Առաջադրանքներ.

Ուսումնական:երեխաների մոտ ձևավորել առարկայական գաղափարներ «Կենդանիներ» թեմայով

1.Ուսումնական: ա) պատկերավոր - թույլ տալ առավել վառ կերպով փոխանցել պատկերված առարկան, նրա արտաքին տեսքի բնորոշ հյուսվածքը (ծավալը, փափկությունը). բ) տեխնիկական - օգնել երեխաներին յուրացնել պատկերելու նոր եղանակ՝ կոշտ, կիսաչոր վրձինով խփելը:

2. Զարգացող զարգացնել շրջապատող աշխարհի գեղագիտական ​​ընկալումը, գեղեցիկը տեսնելու կարողությունը. զարգացնել հետաքրքրությունը շրջապատող աշխարհի նկատմամբ.

3.ՈւսումնականՀետաքրքրություն առաջացնել նկարչության ոչ սովորական ձևի նկատմամբ (կոշտ, կիսաչոր վրձինով ծակել): Հետաքրքրություն առաջացնել անտառի բնակիչների մոտ:

Նյութ դասի համարալբոմի թերթիկ, ոզնի գծված եզրագծով, կոշտ վրձին «Bristle» համար 8 սոսինձի համար, գուաշի ներկեր՝ կապույտ, կանաչ, շագանակագույն։

Նախնական աշխատանքդիտելով ոզնիի նկարազարդումները «Վայրի կենդանիներ» շարքից, կարդալով Ա.Սուկոնցևի «Ինչպես ոզնին փոխեց իր մորթյա բաճկոնը» հեքիաթը, հանելուկներ և բանաստեղծություններ ոզնի մասին:

ԿԱԶԱԾ ԱՍՏԾՈՒ

Մանկավարժական գործունեություն

Աշակերտների գործունեությունը

Ներածական մաս

Տղերք, մենք այսօր հյուրեր ունենք, բարևեք նրանց.. նստեք աթոռներին, հիշեք, թե ինչպես ենք նստում աթոռներին, պահեք մեր կեցվածքը, մեր ոտքերը աթոռների մոտ են (մենք նստում ենք գորգի վրա գտնվող աթոռներին)

- Տղե՛րք, այսօր ևս մեկ հյուր ունենք, գուշակեք հանելուկը և իմացեք, թե ով է: Պարզապես մի մոռացեք, թե ինչպես ենք մենք պատասխանում հարցերին: Բարձրացրեք ձեր ձեռքը, դա ճիշտ է: Մենք ուշադիր լսում ենք միմյանց: Պատրա՞ստ եք:

- Զայրացած հուզիչ

Ապրում է անտառի անապատում;

Ասեղները շատ են

Եվ ոչ մի թեմա:

Ասացեք, տղերք, ո՞րն է հիմնական պատճառը, որ կռահեցիք, որ հանելուկը ոզնիի մասին է։

Ճիշտ. Ձեր կարծիքով, ինչո՞ւ են ոզնին ասեղներ պետք:

Եվ բացի սնկից, խնձորից և այլ դելիկատեսներից, ոզնին իր ասեղների վրա չոր տերեւներ է կրում, որոնցով շարում է ջրաքիսը։ Ձմեռելու համար.

Իսկ ձեզնից քանի՞սն եք երբևէ տեսել ոզնի: Մաշա, էլ ի՞նչ գիտես ոզնիների մասին։ Որտեղ է նա ապրում, ինչ է ուտում: Արդյո՞ք այն մատակարարում է ձմռանը:

Ոզնին ապրում է անտառում, ցերեկը քնում է, իսկ գիշերը որսի է գնում՝ որսալու բզեզներ, փափկամարմիններ, զանազան որդեր, գորտեր, մկներ։ Ոզնին ձմռան համար պաշար չի անում, քանի որ բարձրանում է փոսը և քնում մինչև գարուն: Ոզնիների ընտանիքը շատ ընկերասեր է։ Ոզնիները հոգատար ծնողներ են:

Բայց խնդիրն այն է, որ ոզնիների ընտանիքը հիվանդացավ, և նրանց բոլոր ասեղները դուրս ընկան: Տղերք, ինչպե՞ս կարող ենք օգնել այս հրաշալի ընտանիքին ???

Ճիշտ! Այսօր մենք շատ ու շատ ասեղներ կնկարենք ոզնուն, որպեսզի նա կարողանա պաշտպանվել թշնամիներից։ Որպեսզի օգնենք մեր ոզնուն լավ ասեղներ աճեցնել, մենք պետք է մի փոքր ուրախացնենք:

Ֆիզիկական կրթություն:

Բարեւ Ձեզ!

Երեխաների պատասխանները

Երեխաների պատասխանները.

Երեխաների անհատական ​​արձագանքները

Նկարեք նրանց ասեղներ

Հիմնական մասը

Մենք նստում ենք սեղանի շուրջ, ամեն մեկն իր տեղում:

Տղերք, ինչպե՞ս կարող ենք սվամին պատկերել ոզնին, ցույց տալ նրա փշոտությունը: Այսօր մենք կոշտ, կիսաչոր խոզանակով ոզնի կպատկերենք ծակոցով, հպեք ձեր խոզանակներին։ Ինչ են նրանք? Ես ցույց կտամ, թե ինչպես ենք մեր ոզնիի վրա մուշտակ նկարելու։ Ես չոր վրձինը թաթախում եմ գուաշի մեջ և գծագրության վրա մի շարք խայթոցներ եմ քսում: Այսպիսով, մեր ոզնին իրական ասեղներ կունենա:

Երեխաների անկախ աշխատանք.

Տղաները կատարում են աշխատանքը, ուսուցիչը, ըստ անհրաժեշտության, օգնում է «Ոզնու» կերպարի ստեղծմանը։

Երեխաների պատասխանները.

Վերջնական մաս

Մաշա, ի՞նչ արեցինք այսօր։

Ի՞նչ մեթոդով ենք ցույց տվել ասեղների ծավալն ու փշոտությունը։

Լավ արեց տղաներ! Մենք արեցինք գործը: Ոզնին շնորհակալություն է հայտնում ձեր բարության համար, նրանք իսկապես հավանել եք: Եվ նրանք շատ կցանկանային ապրել ձեր տանը։ Կտանե՞ս նրանց քո տուն։

Այսօր մենք օգնեցինք ոզնիներին «աճեցնել» ասեղները և այժմ նրանք չեն վախենում ոչ թշնամիներից, ոչ ցրտից։

Ինքնասիրություն

Դպրոցի նախապատրաստական ​​խմբում իրականացվել են անմիջականորեն ինտեգրված կրթական աշխատանքներ: Մասնակցել է 10 հոգի։

Այս գործունեությունը պատկանում է ծրագրի «Գեղարվեստական ​​ստեղծագործություն» բաժնին։

Կրթական ոլորտների ինտեգրում.«Ճանաչողական զարգացում»; «Սոցիալական և հաղորդակցական զարգացում. «Գեղարվեստական ​​և գեղագիտական ​​զարգացում».

Թիրախ: երեխաներին ծանոթացնել նկարելու ոչ սովորական ձևին:

Ելնելով GCD-ի նպատակից՝ ես առաջադրանք եմ դրել.

Շարունակեք երեխաներին ծանոթացնել նկարելու ոչ սովորական ձևին՝ օգտագործելով կոշտ, կիսաչոր խոզանակով խփելու տեխնիկան.

Թույլ տվեք առավել վառ կերպով փոխանցել պատկերված առարկան, նրա արտաքին տեսքի բնորոշ հյուսվածքը (ծավալը, փափկությունը);

Խրախուսեք երեխաներին պատասխանել ուսուցչի հարցերին.

Նպաստել նուրբ շարժիչ հմտությունների զարգացմանը, ուշադրությունը;

Զարգացնել հետաքրքրությունը գեղարվեստական ​​ստեղծագործության նկատմամբ;

զարգացնել շրջապատող աշխարհի գեղագիտական ​​ընկալումը, գեղեցիկը տեսնելու կարողությունը.

Ստեղծել դրական մթնոլորտ խմբում:

GCD-ի տեւողությունը 20 րոպե է։

GCD-ի համար ընտրվել է հետևյալ կառուցվածքը.

I. Կազմակերպչական պահ.

II. Հիմնական մասը

III. Վերջնական մաս

GCD-ն համապատասխանում էր երեխաների հետաքրքրություններին, խառնվածքին, պատրաստվածության մակարդակին։ Երեխաների գործունեության կազմակերպումը համարժեք է առաջադրանքների ուսուցմանը, մշակմանը և դաստիարակությանը: Երեխաների գիտելիքների ձևավորմանը ողջ գործունեության ընթացքում նպաստել է նյութի մատուցման հետևողականությունը, մատչելիությունը, խաղային իրավիճակի ստեղծումը։ Գործունեության մի տեսակից մյուսին անցնելը հնարավորություն տվեց յուրաքանչյուր երեխայի ներգրավել ակտիվ գործընթացի մեջ:

GCD-ի առաջին մասը կառուցված է խաղային ձևով, քանի որ խաղը նախադպրոցական տարիքի երեխաների հիմնական գործունեությունն է: GCD-ի բովանդակությունը ընտրելիս հաշվի են առնվել երեխաների տարիքային և հոգեբանական առանձնահատկությունները, նրանց խոսքի կարողությունները: Հաշվի առնելով այս հատկանիշները, ես փորձեցի կառուցել մեծահասակի և երեխաների համատեղ գործունեության կառուցվածքը այնպես, որ անընդհատ սրվի ուշադրությունը. սա տեսանելիություն է (քայլ առ քայլ նկարչություն): Կառուցելով գործունեության կառուցվածքը՝ ես Հենվել եմ հմտությունների ձևավորման հոգեբանական հիմքերի ալգորիթմի վրա. օգտագործել եմ առկա գիտելիքների ամրապնդմանն ուղղված հարցեր, ընդլայնել եմ երեխաների գաղափարները, թեմայի շուրջ, առաջարկել եմ կատարել գործնական առաջադրանք: Երեխաներին առաջարկվել է ոզնիի համար ծավալուն ասեղներ նկարել՝ օգտագործելով ոչ ավանդական նկարչական մեթոդը՝ խոցելը: Գործնական աշխատանքի ընթացքում երեխաները մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերել առաջադրանքի նկատմամբ, երեխաների հետաքրքրությունը, հոգնածությունը չի նկատվել։ Աշակերտների կողմից աշխատանք կատարելիս բանավոր հաղորդակցության ընթացքում նա դրական է գնահատել երեխաների գործունեությունը, երեխաների պատասխանները: Խոսքի ակտիվություն, զրուցակցին լսելու և հասկանալու կարողություն՝ այս հմտությունները երեխաները ստացել են հանգիստ ձևով: Ձայնիս ինտոնացիայով փորձեցի խմբում բարեգործական մթնոլորտ ստեղծել։ Երբ աշակերտները դժվարություններ էին ունենում, նա մի քանի անգամ հանձնարարություն էր տալիս կատարել առաջադրանքը՝ զարգացնելով ինքնավստահության զգացում: Հրահանգները պարզ էին, հասկանալի, մատչելի։ Ես ակտիվացրել եմ յուրաքանչյուր երեխայի՝ մասնակցելու կատարած աշխատանքի վերլուծությանը։

Առաջադրված առաջադրանքները կատարելու համար ես օգտագործել եմ տարբեր սկզբունքներ.(տեսանելիություն, համակարգվածություն, մատչելիություն, հետևողականություն, անհատական ​​մոտեցում, զարգացում, ձայնային և հուզական մոդուլացիա, հոգեբանական հարմարավետություն).

Մեթոդներ և տեխնիկա.

Բանավոր (խոսքի նմուշ, բացատրություն, կրկնություն, բացատրություն, պարզաբանում, խնդրանք);

Տեսողական (պատկերազարդ նյութի ցուցադրում, աշխատանքի հոսքի ալգորիթմ);

Խաղ (Ֆիզիկական կրթություն).

Այսպիսով, GCD-ի նպատակն ու խնդիրները ձեռք բերվեցին: Ուսումնական գործունեությունը նպաստել է սովորելու խաղային մոտիվացիայի, ստեղծագործական զարգացման, ճանաչողական հետաքրքրության բարձրացմանը։ Երեխաների ակտիվության մակարդակը բավարար մակարդակի վրա է, բոլոր երեխաները ներգրավված են եղել գործունեության մեջ, հետաքրքրությունը պահպանվել է ողջ GCD-ում: Երեխաների հետ նախատեսված բոլոր տեսակի հանձնարարությունները կատարվել են