Նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար բարեկամության շնորհանդեսը սկսվում է ժպիտով: Ներկայացում - ընկերությունը սկսվում է ժպիտով: Մինչև հաջորդ անգամ

Այս դասում երեխաները սովորում են գնահատել իրենց գործողությունները և ընկերներին: դրդել, բացատրել իրենց դատողությունները, արթնացնել միմյանց օգնելու ցանկություն:

Ծանոթացեք ընկերության մասին ասացվածքներին. Իմացեք բարեկամության հիմնական օրենքները: Խաղացեք «Ով ում հետ ընկեր է» խաղը (Հիշեք հեքիաթների հերոսներին)

Բեռնել:

Նախադիտում:

Ներկայացումների նախադիտումն օգտագործելու համար ինքներդ ստեղծեք Google հաշիվ (հաշիվ) և մուտք գործեք այն՝ https://accounts.google.com


Սլայդի ենթագրեր.

Ընկերությունը սկսվում է ժպիտով Դասարանական ժամ Պատրաստեց՝ Ս.Ա.Կարավանովա

Նպատակները. - սովորեցնել վերլուծել և գնահատել իրենց գործողությունները. - երեխաներին սովորեցնել տեսնել, հասկանալ, գնահատել ուրիշների զգացմունքները, գործողությունները, դրդել, բացատրել նրանց դատողությունները. - երեխաների մոտ արթնացնել միմյանց օգնելու ցանկություն Առաջադրանքներ՝ - երեխաների մոտ ձևավորել «ընկեր», «ընկերություն» հասկացությունը. - կրտսեր ուսանողի խոսքի, մտածողության և հիշողության զարգացման ուղղում վերլուծության վարժությունների հիման վրա - սինթեզ. - միմյանց նկատմամբ հարգալից վերաբերմունքի ձևավորում

Մենք իրար օգնում ենք դժվարության մեջ, Միասին անում ենք մեր տնային առաջադրանքը և խաղում, Միասին գնում ենք զբոսնելու, խանութ։ Երբ դու չկաս, ուրեմն ես մենակ եմ։ Շուտ արի, կարոտում եմ, նույնիսկ իմ սիրելի տանկի հետ չեմ խաղում։ Ինձ իսկապես անհրաժեշտ է քո հետ շփումը, Եվ ինձ նաև պետք է տղամարդու ... (ընկերություն) Ինչպե՞ս ես հասկանում «ընկերություն» բառը: Ի՞նչ է ընկերը: Ի՞նչ է նշանակում լինել ընկերներ: Ի՞նչ եք հիշում, երբ ասում եք «ընկերություն»:

Ընկերությունը սերտ հարաբերություն է, որը հիմնված է փոխադարձ վստահության, սիրո, շահերի համակցության վրա: Այս բացատրությունը տրվում է Օժեգովյան բառարանում «բարեկամություն» բառին։ Եվ ահա թե ինչպես է ձեր հասակակիցը հասկանում «ընկերություն» բառը. Ի՞նչ է բարեկամությունը: - Ես հարցրեցի թռչունին: - Սա այն դեպքում, երբ օդապարիկը թռչում է ծիծիկով: Ես գազանին հարցրի. - Ի՞նչ է ընկերությունը: - Սա այն դեպքում, երբ նապաստակը, աղվեսը վախենալու կարիք չունի: Եվ հետո նա հարցրեց աղջկան. - Բարեկամություն, ի՞նչ է դա: - Սա հսկայական, ուրախ, մեծ բան է: Սա այն դեպքում, երբ տղաները միանգամից խաղում են բոլորը միասին: Սա այն դեպքում, երբ տղաները չեն ծեծում աղջիկներին: Աշխարհում բոլորը պետք է լինեն ընկերներ, կենդանիներ, թռչուններ և երեխաներ:

Խաղ. «Շարունակիր ասացվածքը» Մի՛ ունեցիր հարյուր ռուբլի, այլ ունեցիր (հարյուր ընկեր) Մարդը առանց ընկերների, ինչպես ծառը (առանց արմատների) Փնտրիր ընկեր, բայց կգտնես (հոգ տանիր) Ծառը ապրում է նրա հետ. արմատներ, իսկ մարդը (ընկերներ) Ընկերությունը սունկ չէ, անտառում (չես գտնի)

http://pedsovet.su/ Խաղ՝ «Ով ում հետ է ընկերներ» Վստահել Բուրատինոյին և (Մալվինային): Զվարճալի արջ Վինի - Թուխ և (Դնչիկ): Մի անգամ չորս երաժիշտ հավաքվեցին և ընկերացան։ Միասին համերգներ տվեցին, թալանչիներին միասին քշեցին, միասին ապրեցին՝ չտրտմեցին։ Անվանեք այս ընկերներին` երաժիշտներին (Բրեմեն քաղաքի երաժիշտներ. աքաղաղ, կատու, շուն և էշ): Ո՞ր աղջիկն է փրկել իր ընկեր Կային սառցե գերությունից: (Գերդա): Կանաչ կոկորդիլոս Գենա և (Չեբուրաշկա)

http://pedsovet.su/ Ընկերության հիմնական օրենքները Մեկը բոլորի համար և բոլորը մեկի համար. Ընկերանալ. Մի վիրավորեք ձեր ընկերներին և ձեր շրջապատի բոլոր մարդկանց։ Ուրախացեք ձեր ընկերների հետ: Հոգ տանել ձեր ընկերների մասին: Ի վերջո, հեշտ է կորցնել ընկերոջը: հին ընկերն ավելի լավ է, քան երկու նորը

Մեր սիրտը պատրաստ է սիրել և օգնել միմյանց: Դա ոչ թե պարզ է, այլ կախարդական: Այս սրտում՝ գրպանում, երեխաներն իրենց փորագրված ափը իջեցնում են ցանկություններով՝ իրենց, խմբին, ընկերոջը Ուրեմն եկեք, եկեք ընկերանանք: Թող այս տողերը մեկից ավելի անգամ հիշվեն մեզ համար: Եթե ​​դուք միշտ գնահատում եք ընկերությունը, ապա ցանկացած ցանկություն կիրականանա։

Տղերք, եկեք ընկերներ լինենք:


Թեմայի վերաբերյալ՝ մեթոդական մշակումներ, ներկայացումներ և նշումներ

Դասի ժամ «Բարեկամությունը սկսվում է ժպիտով»

Դասաժամի նպատակն է օգնել երեխաներին ավելի լավ ճանաչել միմյանց, խթանել կոլեկտիվիզմը, փոխօգնությունը…

Դասարան տարրական դպրոցում «Ընկերությունը սկսվում է ժպիտով».

Ընկերությունը փոխադարձաբար հարստացնում է երեխաներին. այն ընդլայնում է երեխաների հետաքրքրությունները, նրանք ցանկություն ունեն օգնելու միմյանց: Ուստի այս թեման արդիական է տարրական դպրոցում։ Արտադասարանական գործունեությանը նախապատրաստվելիս...

Յուլիա Սաֆարովա
Ընկերությունը սկսվում է ժպիտից

Թիրախ նախագիծըԿազմավորման և ամրապնդման համար պայմանների ստեղծում բարեկամություն խմբում«Թերեմոկ»

Առաջադրանքներ նախագիծը:

Երեխաների ծանոթությունը տարբեր իրավիճակներում գտնվող մարդու հուզական վիճակներին.

Երեխաներին սովորեցնել ընկերականփոխազդեցության ձևերը.

Զարգացրեք երեխայի անձի հուզական կողմը:

Խթանել դրական վերաբերմունքը մարդկանց միջև բարեկամություն.

Զարգացնել երեխաների ստեղծագործական և խոսքի կարողությունները պահպանման գործում բարեկամական հարաբերություններ.

Ընդլայնել արտահայտությունների բառապաշարը ընկերական զգացմունքներ.

Փուլ 1. Նախապատրաստական

Մեթոդական գրականության, գեղարվեստական ​​գրականության, զրույցի տեսողական նյութի ընտրություն, դիդակտիկ խաղեր, մուլտֆիլմերի ընտրություն, երաժշտական ​​ռեպերտուար (երաժշտական ​​ղեկավարի հետ,

Փուլ 2. Հիմնական

Զրույց «Եթե դու ընկերոջ հետ ես դուրս եկել», «Ինչպես խաղալ և չվիճել».

- Դիտեք մուլտֆիլմեր: «Երեխա և Կառլսոն», «Ֆունտիկ խոզի արկածները», «Փոքրիկ ջրարջ», «Ամպերով ճանապարհին»..

Խոսքի, բառապաշարի, բացատրության զարգացում բառերըԽաղաղություն, երջանկություն, վատ եղանակ, պահել, գնահատել, ընկերներ, վեճ, քաղաքավարություն, բարություն, խաղաղություն հաստատել, պաշտպանել ընկերոջը, թշնամուն:

Խաղալ իրավիճակներ կյանքից "Իմ տրամադրությունը", «Ընկերոջ ծննդյան օրը», «Իմ ընկերը դժվարության մեջ է ...»:

մասին ասացվածքների և ասացվածքների քննարկում բարեկամություն«Եթե ընկեր չունես, փնտրիր նրան, իսկ եթե գտնես, հոգ տար նրա մասին», «Մի՛ ունեցիր հարյուր ռուբլի, այլ ունեցիր հարյուր ընկեր»., «Առանց ընկերների մարդը նման է առանց արմատների ծառի»..

Գեղարվեստական ​​գործունեություն (Նկարչություն) «Տուն բարեկամություն» ,

(դիմում) «Նվեր ընկերոջը ծննդյան օրվա առթիվ»..

Երաժշտական ​​ստեղծագործությունների լսում «Հաճելի է միասին քայլել».,«Ընկերների երգը», «Դու և ես, այո դու և ես».

Սովորում ենք բանաստեղծություններ և երգեր բարեկամություն և ընկերներ.

-ԹատերականացումՀեքիաթներ խաղալը «Զայուշկինա խրճիթ», «Կատու, աքլոր և աղվես».

Խաղեր «Ընկեր գտիր», «Եկեք միմյանց հաճոյախոսենք»..

Խնդրահարույց իրավիճակների դրամատիկացում «Ընկերս վիրավորեց ինձ»., "Ես ուզում եմ քեզ հետ լինել ընկերներ լինել» .

Դի «Գուշակիր իմ տրամադրությունը», «Անցեք ձեր տրամադրությունը»

Մատների մարմնամարզություն «Ընկերներին հրավիրում ենք այցելել», ֆիզիկական "Տրամադրություն", «Մանկապարտեզ».

Փուլ 3. Վերջնական

Լուսանկարների ցուցահանդեսի շնորհանդես «Սկսած ժպիտը կպայծառացնի բոլորին» .

Ակնկալվող արդյունքները:

Երեխաները կունենան հայեցակարգ « բարեկամություն» ;

Նախադպրոցականները կսովորեն կիրառել փոխօգնության հմտություններ տարբեր խնդիրներ լուծելու համար.

Ձեռք բերեք համագործակցության մեջ աշխատելու հմտություններ;

Երեխաները կսովորեն դիմել միմյանց օգնության համար:

Առնչվող հրապարակումներ.

«Բարեկամությունը սկսվում է ժպիտով» համալիր դասի համառոտագիր.Նպատակը. - Ձևավորել «ընկեր», «բարեկամություն» հասկացությունները - Ընդլայնել երեխաների հորիզոնները - Զարգացնել համատեղ խաղի մասնակցելու կարողությունը, կարճ պահիր:

Զրույց «Ընկերությունը սկսվում է ժպիտով» (միջին խումբ)Լավ օր! Պարզվեց, որ անհրաժեշտ է շտապ դաս պատրաստել «Բարեկամությունը սկսվում է ժպիտից» թեմայով։ Իմ գլխում ոչինչ չկա:

Հոգեբանի դասի համառոտագիր DPD-ով միջին խմբի երեխաների համար «Ընկերությունը սկսվում է ժպիտով»Ընկերությունը սկսվում է ժպիտից։ Հոգեբանի դասի համառոտագիր մտավոր հետամնացություն ունեցող միջին խմբի երեխաների համար. Նպատակը` նպաստել ընկերական հարաբերությունների ձևավորմանը:

Նպատակը. զարգացնել բանավոր խոսքը; ընդհանրացնել և պարզաբանել երեխաների գիտելիքները և «բարեկամություն» հասկացությունը. հարստացնել բառարանը; սովորեցնել պատասխանել հարցերին ամբողջական նախադասությամբ;

«Ընկերությունը սկսվում է ժպիտով» դասի ամփոփում.Դասի ամփոփում. «ԲԱՐԵԿԱՄՈՒԹՅՈՒՆԸ ՍԿՍՎՈՒՄ Է ԺՊԻՏՈՎ» ՆՊԱՏԱԿԸ. Երեխաների կողմից մարդու կյանքում ժպիտի և մարդկանց միջև փոխհարաբերությունների մասին իրազեկում: ԱՌԱՋԱԴՐԱՆՔՆԵՐ:.

№1 մանկապարտեզի երեխաների համար «Թերեմոկ», որը անցկացվում է աշակերտների հետ միասին. ... «Նպատակներ և խնդիրներ. - սեր և հարգանք սերմանել.

GCD երկրորդ կրտսեր խմբում առողջության խնայող տեխնոլոգիաների կիրառմամբ «Բարեկամությունը սկսվում է ժպիտից»Խաղային NOD 2-րդ կրտսեր խմբում՝ առողջապահական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ թեմայով՝ «ԲԱՐԵԿԱՄՈՒԹՅՈՒՆԸ ՍԿՍՎՈՒՄ Է ԺՊԻՏՈՎ» Ծրագրի բովանդակությունը :.

Ընկերությունը սկսվում է ժպիտով ... Կազմել է MKOU-ի տարրական դպրոցի ուսուցիչ Նովոժիզնենսկայա ՕՇ Ստեպանենկո Օ.Ի.

Ի՞նչ է բարեկամությունը: Բոլորը գիտեն. Գուցե ծիծաղելի է հարցնել. Բայց այնուամենայնիվ, ի՞նչ է նշանակում այս բառը։ Այսպիսով, ինչ է դա:

- սերտ հարաբերություններ՝ հիմնված փոխադարձ վստահության, սիրո, շահերի համայնքի վրա։
բարեկամություն

«Ընկերը այն մարդն է, ով մտերիմ է ինչ-որ մեկի հետ ընդհանուր հայացքներով, գործունեությամբ, կենցաղային պայմաններով...»: Օժեգով
Ընկեր, ընկեր. Ով է սա?

Ընկերության տարբերակիչ գծեր
Ընտրողականություն Վստահություն անշահախնդիրություն Փոխադարձ համակրանքներ և ընդհանուր հետաքրքրություններ

ԵՎ Ո՞Մ ՀԵՏ ԵՔ ԸՆԿԵՐՆԵՐ:
1.
2.
3.
4.
5.
6.

ԻՆՉՈ՞Վ Է ՍԿՍՎՈՒՄ ԲԱՐԵԿԱՄՈՒԹՅՈՒՆԸ:

1. Մեկը բոլորի համար և բոլորը մեկի համար։ 2. Հարգեք միմյանց և օգնեք միմյանց: 3. Ուրախացեք ձեր ընկերների հետ։ 4. Մի վիրավորեք ձեր ընկերներին ու ձեր շրջապատի բոլոր մարդկանց։ 5. Մի թողեք ընկերներին դժվարության մեջ, մի թողեք նրանց, մի դավաճանեք, մի խաբեք, մի դրժեք ձեր խոստումները: 6. Հոգ տանել ձեր ընկերների մասին, քանի որ հեշտ է կորցնել ընկերոջը։ Հին ընկերն ավելի լավ է, քան երկու նորը:
Ընկերության հիմնական օրենքները.

Ի՞նչ ասացվածքներ գիտեք ընկերության մասին:
Բացատրի՛ր ասացվածքը

Միմյանց բռնեք - Թշնամին համաձայն է, Փնտրեք ընկեր, Ով սիրում է ստել, Չի նույն ընկերը, ով մեղր է քսում, Նոր ընկերներ ձեռք բերեք, Թռչունները ուժեղ են թեւերով, Մարդ առանց ընկերության, Ինչպիսի՞ ընկերություն եք ուզում: արա, քամին քանդում է սարը,
ոչնչից չվախենալ.
և ընկերը վիճում է.
և եթե գտնես, հոգ տար:
մարդ չի կարելի ընկեր ընդունել:
բայց նա, ով ասում է ճշմարտությունը:
բայց մի՛ մոռացիր հները։
իսկ մարդիկ բարեկամություն են:
ինչպես ծառն առանց արմատի:
դուք այդպիսի կյանքով կապրեք.
բայց մարդկային բարեկամությունը բառ է:






Հետ առաջ

Ուշադրություն. Սլայդների նախադիտումները միայն տեղեկատվական նպատակներով են և կարող են չներկայացնել ներկայացման բոլոր տարբերակները: Եթե ​​դուք հետաքրքրված եք այս աշխատանքով, խնդրում ենք ներբեռնել ամբողջական տարբերակը:

Թիրախ:

  • ընդլայնել երեխաների գիտելիքները մարդկային հարաբերությունների մասին. բարեկամության մասին;
  • համատեղ գործունեություն իրականացնել զույգերով, աշխատանքային խմբերով՝ հաշվի առնելով կոնկրետ առաջադրանքները.
  • ձևավորել իրենց ընտրությունը բացատրելու, արտահայտություններ կառուցելու, հարցերին պատասխանելու, վիճելու կարողություն:

Առաջադրանքներ.

  • զարգացնել ուսանողների խոսքը և մտածողությունը.
  • բարի կամք զարգացնել.

Սարքավորումներ:

  • երաժշտական ​​սարքավորումներ;
  • հնչյունագիր «Կատու Լեոպոլդի երգերը»; «Ժպտա»
  • հուշագիր «Բարեկամության հիմնական օրենքները»;
  • ասացվածքներ ընկերության մասին;
  • ներկված սրտով պաստառ, որին սոսնձված է գրպանը;
  • գունավոր թղթի ափի ձևը;
  • գունավոր մատիտներ, մարկերներ

Դասի ընթացքը

Հնչում է «Raccoon Song» «Smile ......»-ից:

Հավելված 1.

Բարև տղաներ:
Բարև, ընկերներ:
Շնորհավոր աշնան օր
Կտեսնվենք!
Ուրախ եմ ողջունել սիրելի տղաներ:

Տեսնում ես, ժպտացիր։ Ուրեմն լա՞վ տրամադրություն ունես։

Մեր դասի թեման է «Բարեկամությունը սկսվում է ժպիտից»: Սահեցրեք 1-1կ

Պատրա՞ստ եք ինձ հետ գնալ զարմանալի թագավորություն:

Մենք գնալու ենք Բարեկամության գեղեցիկ թագավորություն։ Սլայդ - 2

Այսօր մենք կքննարկենք մի քանի լուրջ հարցեր։

  • Ինչպե՞ս եք հասկանում «ընկերություն» բառը: (պատասխանները)
  • Ի՞նչ է ընկերը: (պատասխանները)
  • Ի՞նչ է նշանակում լինել ընկերներ: (պատասխանները)
  • Լա՞վ է առանց ընկերների մնալը: (պատասխանները)

Ես համաձայն եմ քեզ հետ. Եկեք այսօր նորից խոսենք ընկերության մասին:

Թեման ներկայացնելու համար օգտագործվում է խաղային վարժություն: «Գտեք ձեր տեսակը»: - նախապես սեղանների վրա դրեք խմբի համարներ:

Քայլ 1. Ուսանողները կանգնում են շրջանագծի մեջ: Ուսուցիչը խնդրում է նրանց փակել աչքերը և չխոսել միմյանց հետ: Ուսուցիչը նրանց մեջքին ամրացնում է փոքրիկ նկարներ (արև, ամպ, ծաղիկ, սիրտ և ամպրոպի մեկ նկար):

Քայլ 2. Ուսուցիչը հանձնարարություն է տալիս երեխաներին. Գտե՛ք «ձեր տեսակին» և զբաղեցրե՛ք ձեր տեղերը սեղանների մոտ: Միևնույն ժամանակ, դուք չեք կարող խոսել:

Քայլ 3. Երեխաները որոշում են, թե որ սեղանի շուրջ են նստելու:

Քայլ 4. Ուսուցիչը երեխաների ուշադրությունը հրավիրում է, որ մեկ աշակերտ է մնացել, և նրանց հետ քննարկում է հարցը. «Ինչպե՞ս է իրեն զգում նա, ով մնացել է մենակ և առանց ընկերների»:

Տեղ վերցրեք ցանկացած խմբում: Հարց խմբին, որին մոտեցավ ուսանողը.

- Ցույց տվեք, թե ինչպես ողջունել ընկերոջը, հավանություն հայտնել,

Խմբային աշխատանք. Հարցերի պատասխանները գրի՛ր թղթի կտորների վրա՝ օգտագործելով մի բանբառ

-Ի՞նչ երաժշտություն եք լսում, երբ մտածում եք, խոսում եք ընկերության մասին:
- Ինչպե՞ս է բարեկամության «հոտը»: (ձեր զգացմունքները)
-Ի՞նչ զգացողություն ունի:
-Համա՞կ:
- Ո՞ր եղանակի հետ կհամեմատեք «ընկերությունը»:
-Ի՞նչ կենդանիների հետ կարելի է կապել ընկերություն բառը։
-Ի՞նչ գույներ կընդունեք ընկերությունը «ներկելու» համար: դուք կարող եք նկարել այս գույների շրջանակները:

Կարդացեք պատասխանները։ Յուրաքանչյուր խումբ կարդում է հարցերի պատասխանները:

Եզրակացություն՝ բոլորը ընկերությունն ասոցացնում են բարության, արձագանքելու, մեղմության, թեթևության և այլնի հետ։

Այսպիսով, ինչ է բարեկամությունը: Սլայդ 3 - 1կ

Ընկերությունը սերտ հարաբերություն է, որը հիմնված է փոխադարձ վստահության վրա: Սիրանք, շահերի համայնք: «Բարեկամություն» բառի այս բացատրությունը տրված է Սերգեյ Իվանովիչ Օժեգովի բառարանում։

Եվ ահա թե ինչպես է ձեր հասակակիցը հասկանում «Բարեկամություն» բառը.

Աշակերտը կարդում է «Բարեկամություն» բանաստեղծությունը.

Ի՞նչ է բարեկամությունը:
Ես հարցրեցի թռչունին.
- Սա այն ժամանակ, երբ օդապարիկ
Թռչում է տիտմոկի հետ:
Ես գազանին հարցրի.
- Ի՞նչ է բարեկամությունը:
- Սա այն ժամանակն է, երբ նապաստակը
Աղվեսից վախենալ պետք չէ։
Եվ հետո նա հարցրեց աղջկան.
- Բարեկամություն - ի՞նչ է դա:
- Սա հսկայական բան է,
Ուրախ, մեծ:
Սա այն դեպքում, երբ տղաները միանգամից են,
Բոլորը միասին խաղում են։
Սա այն ժամանակ, երբ տղաները
Աղջիկներին չեն բռնում.
Աշխարհում բոլորը պետք է ընկերներ լինեն.
Եվ կենդանիներ, և թռչուններ, և մեծահասակներ և երեխաներ:

Եզրակացություն: Երբ մարդիկ ընկերներ են, նրանք ցանկանում են միասին լինել, հետաքրքրվում են միմյանցով, վստահում են միմյանց։

Իսկ ովքեր են կոչվում իսկական ընկերներ: (երեխաների պատասխանները)

Իսկական ընկերները հասկանում են ձեզ և հարգում ձեր հետաքրքրությունները:

Բարեկամության վիճակի զգացում և զգացմունքային զգացում

-Իսկ որտեղի՞ց է սկսվում բարեկամությունը:

Կապույտ առվակից
Գետը սկսվում է
Դե, ընկերությունը սկսվում է ... (ավարտիր խոսքը) ժպիտով:

Միմիկ մարմնամարզություն

- Ժպտացեք միմյանց:
- Ընդունեք այն արտահայտությունը, որը պետք է ունենա ընկերասեր մարդը:

Ֆիզմնուտկա (երեխաները հանդես են գալիս զույգերով)

Դու սև թռչուն ես, իսկ ես՝ սև (ցուցադրում)
Դու քիթ ունես, իսկ ես՝ քիթ։
Դուք կարմիր այտեր ունեք, իսկ ես՝ կարմիր,
Քո շուրթերը կարմիր են, իսկ իմ շուրթերը կարմիր են:
Մենք երկու ընկեր ենք, սիրում ենք միմյանց (գրկել):

Զրույցի շարունակություն

-Ո՞ւմ հետ ես ընկերություն անում:

- Ծնողներիդ հետ ընկերակա՞ն ես։

- Կցանկանայի՞ք, որ ձեր ընկերները ձեր կողքին լինեն ողջ կյանքում:

-Ի՞նչ եք կարծում, միայն մարդկանց հետ կարող եք ընկերանալ: Կենդանիների, բնության, գրքերի հետ ընկերակա՞ն եք։

Ո՞վ կարելի է ընկեր անվանել:

Ընկերը հետաքրքիր գիրք է կարդալու համար:

Ընկերը մայր է, ով կօգնի դժվար պահերին:

Ընկերը ուսուցիչ է, ով օգնում է փնտրել գիտելիքի գաղտնիքները:

Ընկերը խաղալիք է, որը լսում է ինձ, երբ ես վատ եմ զգում:

Ընկերը իմ չարաճճի լակոտն է:

Դիտարկենք Օժեգովի բառարանը։ Ընկերը այն մարդն է, ով կապված է ինչ-որ մեկի հետ բարեկամությամբ. աջակից, մեկի պաշտպան.սահեցրեք 3-2կ

Տղաներ, ընկերներ ունե՞ք: Բարձրացրեք ձեր ձեռքերը, ով ունի: Կարո՞ղ եք բացատրել, թե ինչու եք ձեր հարաբերությունները ընկերություն անվանում: Վիկտորինայի սլայդ 4

(Ուսանողների հայտարարությունները)

Ուսուցիչը կարդում է ընկերների մասին աշակերտական ​​շարադրություններից հատվածներ.

1) Ընկերությունը կյանքում ամենաանհրաժեշտ բանն է։ Իսկական ընկերը նա է, ով կօգնի դժվարություններին, նա, ով անկեղծորեն կուրախանա ձեզ հետ կյանքի լուսավոր պահերին։

2) Իսկական ընկերն այն մարդն է, ում կարելի է վստահել իր բոլոր խնդիրները: Իսկական ընկերը դառնում է ձեր մտերիմ բարեկամը։ Ես ընկերուհիներ ունեմ։ Մենք հաճախ ենք ասում, որ միասին մենք ուժեղ ենք:

3) Ընկերությունը մարդու համար ամենապայծառ ու նշանակալի զգացումներից մեկն է։ Իրական բարեկամություն է առաջանում այն ​​մարդկանց միջև, ովքեր բարի են միմյանց հանդեպ:

Ի՜նչ վստահելի և տարողունակ բառ է` Բարեկամություն: Դուք կարող եք ընկերներ լինել բոլորի և մեկի հետ, բայց այնուամենայնիվ ամենակարևոր ընկերությունը սկսվում է ընտանիքից: Ի վերջո, ընտանիքը կյանքի սկիզբն է, մենք այստեղ ենք ծնվել, մեծանում ենք, մեծանում ենք։ Զարմանալի չէ, որ ասացվածքներից մեկն ասում է. «Չկա ավելի լավ ընկեր, քան քո մայրը»: Ինչպե՞ս ես դա հասկանում:

Ի՞նչ այլ ասացվածքներ և ասացվածքներ գիտեք ընկերության մասին:

Գտեք ասացվածքի խաղի վերջը

  • Մի՛ ունեցիր հարյուր ռուբլի, այլ ... (հարյուր ընկեր ունեցիր):
  • Մարդ առանց ընկերների, որ ..... (ծառ առանց արմատների).
  • Փնտրեք ընկեր, բայց գտա ..... (հոգ տանել):
  • Ծառն ապրում է իր արմատներով, իսկ մարդը ... (ընկերներ):
  • Ընկերությունը սունկ չէ, անտառում... (դուք չես գտնի այն):

Ուսուցիչ. Եվ ահա ևս մեկ գերմանական ասացվածք. Բարեկամություն -դա ծառ է, որը պետք է ջրել: Ինչպե՞ս ես դա հասկանում:

Դանիական ասացվածք. Ընկերոջ տուն տանող ճանապարհը երբեք երկար չի լինում:

Տղերք, իզուր չէ, որ ասացի, որ հիմնական ընկերությունը սկսվում է ընտանիքից։ Ընտանիքում է, որ մայրերը ձեզ համար հեքիաթներ են կարդում, պատմություններ ընկերության մասին: Ընկերության մասին ի՞նչ հեքիաթներ և պատմություններ եք արդեն կարդացել:

Վիկտորինայի սլայդ 4

«Ո՞վ ում հետ է ընկեր»։

Կանաչ կոկորդիլոս Գենա և ..... Չեբուրաշկա.

Դյուրահավատ Պինոքիոն և ...... Մալվինա.

Զվարճալի արջ Վինի Թուխը և ... Դնչիկը:

Ընկերներ-երաժիշտներ՝ միասին ապրել, ավազակներին քշել, համերգներ տվել։

(Կատու, աքաղաղ, շուն, էշ)

Ո՞ր աղջիկն է փրկել իր ընկեր Կային սառցե գերությունից: (Գերդա)

Կառլսոնն ընկավ անկողնում և գլուխը բռնելով ասաց. «Ես աշխարհի ամենահիվանդ մարդն եմ»։ Նա դեղ է պահանջել։ Երեխան դեղորայք է տվել, որին Կառլսոնը պատասխանել է. «Ընկերը փրկել է ընկերոջ կյանքը»: Ի՞նչ դեղամիջոց է տվել Փոքրիկ Կառլսոնը: (Ազնվամորու ջեմ):

Տղե՛րք։ Այժմ դուք սովորում եք ընկերներ լինել: Իսկ որպեսզի ընկերությունը ամուր լինի, պետք է պահպանել ընկերության օրենքները։ Ընկերության շատ օրենքներ կան։ Իսկ հիմա խմբերով դուք կկարդաք բարեկամության օրենքները։ Բայց սրանք դրանցից ընդամենը մի քանիսն են, հուսով եմ՝ անպայման կավելացնեք։ Մինչ այդ հերթով կարդացեք։ (յուրաքանչյուր խումբ ունի մեկ օրենք)

(Ուսանողները կարդում են շղթայված և ամրացված գրատախտակին)

Ընկերության հիմնական օրենքները

  • Մեկը բոլորի համար և բոլորը մեկի համար:
  • Ընկերացեք, մի վիրավորեք ընկերներին և բոլոր նրանց, ովքեր ձեզ շրջապատում են:
  • Հարգեք միմյանց և օգնեք միմյանց:
  • Ուրախացեք ձեր ընկերների հետ:
  • Դժվարության մեջ մի թողեք ընկերներին, մի թողեք նրանց, մի դավաճանեք, մի դրժեք ձեր խոստումները:
  • Հոգ տանել ձեր ընկերների մասին, քանի որ ընկերոջը հեշտ է կորցնել:
  • Հին ընկերն ավելի լավ է, քան երկու նորը:

Ուսուցիչ:

Տեսեք, թե որքան մեծ է սիրտը պաստառի վրա: Սա մեր սիրտն է, որը պատրաստ է սիրել և օգնել միմյանց: Դա ոչ թե պարզ է, այլ կախարդական: Այս սրտի գրպանում դու հիմա թղթից կտրված ափը կդնես ցանկություններով՝ քեզ, ընկերոջդ, դասարանին: Դասից հետո դրանք կբացեք և կկարդաք։

Հնչում է «ընկերություն» երգը. Երեխաները գրում են իրենց ցանկությունները ափի վրա (նախապես կտրված գունավոր թղթից): սլայդ 5

Ուրեմն, եկեք ընկերներ լինենք
Թող այս տողերը մեկից ավելի անգամ հիշվեն մեզ համար:
Եթե ​​դուք միշտ գնահատում եք բարեկամությունը,
Ցանկացած ցանկություն կիրականանա։

Օգնեք միմյանց դժվար պահերին, փնտրեք լավ և հավատարիմ ընկերներ: Եկեք ոտքի կանգնենք և միմյանց ասենք հայտնի հերոսի՝ ամենաբարի և համբերատար կատվի Լեոպոլդի խոսքերը՝ «Տղե՛րք, եկեք միասին ապրենք»։ սլայդ 6

Շնորհակալություն ձեր աշխատանքի համար:

Այս շնորհանդեսը լրացնում է «Ընկերությունը սկսվում է ժպիտով» դասընթացի ժամին: Միջոցառման համար օգտագործվել է համակարգչային շնորհանդես, որտեղ շնորհանդեսում արված հիպերհղումների միջոցով հնչել են ընկերության մասին երգեր՝ «Ընկերությունը սկսվում է ժպիտով» (աուդիո ձայնագրություն), «Ընկերներ»՝ գր. Բարբարիկի (տեսահոլովակ), օգտագործվել է նաև «Lonely Shepherd» աուդիո ձայնագրությունը։

Դիտեք փաստաթղթի բովանդակությունը
«Ներկայացում դասաժամի համար» Ընկերությունը սկսվում է ժպիտով.

Ժպիտով արևը լույս է տալիս

Մեզ ուղարկելով ձեր

Եկեք բոլորս միասին պատասխանենք

Մենք իրար կասենք


Ընկերներին գտնում է մեկը

ով ինքն է հանդիպում նրանց

ժպտալ


դա մտերիմ հարաբերություններ է

հիմնված փոխադարձ վստահության վրա,

ջերմություն,

շահերի համայնք։


- ինչ-որ մեկի հետ կապված մարդ

սերտ լավ հարաբերություններ,

փոխադարձ համակրանք,

հիմնված փոխըմբռնման վրա։



Առածների աշխարհում

Ընկեր չկա՝ փնտրիր, բայց գտավ, հոգ արա:

Մի՛ ունեցիր հարյուր ռուբլի, այլ ունեցիր հարյուր ընկեր։

Մարդն առանց ընկերների նման է առանց արմատների ծառի։

Ընկերությունը նման է ապակու, ընդմիջումները ծալել հնարավոր չէ:



10 Ընկերության կանոններ.

Օգնեք կարիքավոր ընկերոջը:

Կարողանալ ուրախությունը կիսել ընկերոջ հետ։

Մի ծիծաղիր ընկերոջդ թերությունների վրա։

Կանգնեցրեք ձեր ընկերոջը, եթե նա վատ բան է անում:

Կարողանալ ընդունել օգնություն, խորհուրդ։

Մի կատակիր ընկերոջդ:

Մի դավաճանիր ընկերոջդ։

Ձեր ընկերոջը վերաբերվեք այնպես, ինչպես ինքներդ:

Իմացեք, թե ինչպես ընդունել ձեր սխալները:

Միշտ պահեք ձեր խոստումները:



Հաղորդակցման կանոններ

1. ճառագել դրական հույզեր (կենսուրախ,

բարի, կենսուրախ, հանգիստ Մարդ

միշտ գրավում է):


2. Ժպտացեք մարդուն և փորձեք

դա արեք անկեղծ ժպիտով:


3. Ուշադրություն ցույց տալ եւ

հետաքրքրություն անձի նկատմամբ որպես անձ


4. Անվանեք նրան այդպես

ինչպես ինքն է ուզում։


Շնորհակալություն ուշադրության համար.

Թող ձեր բարեկամությունը

նոր մարդկանց հետ

միշտ սկսվում է

ժպիտով!

Մինչև հաջորդ անգամ։