Ավագ խմբի դասի ամփոփում «Վտանգավոր օբյեկտների աշխարհում. Թեմայի վերաբերյալ նյութեր. Տանը վտանգավոր առարկաներ (զրույց)
Դասի ամփոփում
OBZH- ում
Թեմայի շուրջ ՝ «Մեր շուրջը վտանգավոր օբյեկտներ»
ավագ խմբում:
Նպատակներ:
1. Ուսուցման խնդիր.
Երեխաների մոտ հրդեհային անվտանգության հայեցակարգը ամրապնդելու, նրանց համոզելու հրդեհային անվտանգության կանոններին համապատասխանելու անհրաժեշտության մեջ:
2. tasksարգացման առաջադրանքներ.
Երեխաների մոտ ձևավորել տարբեր իրավիճակներում ճիշտ գործելու ունակություն և ընդհանրացնել անվտանգության կանոնների մասին առօրյա կյանքում և փողոցում. զարգացնել ձեռք բերված գիտելիքները առօրյա կյանքում օգտագործելու ունակությունը. զարգացնել խոսքի արտահայտիչությունը:
3. Կրթական առաջադրանքներ.
Պատասխանատվություն բարձրացրեք ձեր և ձեր սիրելիների կյանքի համար:
Ուսուցման մեթոդներտեսողական, բանավոր, գործնական, խաղային:
Դասի նյութեր. Նկարազարդումներ, հեռախոսահամարներ 01; 02; 03:
Երեխաները ողջունում են հյուրերին:
Այն ավելի զվարճալի դարձնելու, այն բոլորի համար ավելի պայծառ դարձնելու համար մենք ձեռք ձեռքի կտանք և կժպտանք հյուրերին (հոգե-մարմնամարզություն):
1. Խաղի պահի ներածություն:
Կռահեք, թե ո՞ր կտորից է այս հատվածը:
(նկարազարդումը ցույց է տալիս)
Եվ ջահերը
Մենք խաղեր էինք տանում
Մենք գնացինք կապույտ ծով,
Նրանք լուսավորեցին կապույտ ծովը:
Theովը այրվում է բոցերից
Wովից մի կետ դուրս վազեց.
«Հե fiյ հրշեջներ, վազեք:
Օգնիր, օգնիր »:
(Կ. Չուկովսկի «Շփոթություն»)
Ի՞նչ եք կարծում, ջահերը ճիշտ վարվեցին: (երեխաների պատասխանները)
Եկեք ասենք chanterelles- ին, թե ինչպես խուսափել կրակի հետ կապված վտանգավոր իրավիճակներից:
Այսօր մենք կխոսենք այն վտանգների մասին, որոնք կարող են պատահել մեզանից յուրաքանչյուրի հետ: Եվ այսպես, մենք պետք է իմանանք, թե ինչպես ճիշտ վարվել, եթե մեզ վտանգ է սպառնում:
Լսեք Ս.Մարշակի «Կատվի տուն» բանաստեղծությունից մի հատված:
Բառ առ բառ -
Եվ կրկին զրույցը
Եվ տանը `վառարանի դիմաց
Կրակը այրվել է գորգի միջով:
Եվս մեկ պահ -
Եվ թեթև բոց
Սոճու գերաններ
Enածկված, պարուրված:
Մագլցեց պաստառը
Բարձրանալով սեղանին
Եվ ցրված մի ամբոխի մեջ
Ոսկեաթև մեղուներ:
Ի՞նչ է պատահել այս տանը: (Կրակ)
Ինչու՞ է հրդեհը վտանգավոր: (Կրակի դեպքում իրերը, բնակարանը կարող է այրվել, բայց ամենակարևորը `մարդիկ կարող են մահանալ)
Ինչու՞ կարող է հրդեհ բռնկվել: (խաղեր լուցկու հետ, մոմ, կերոսին, բենզին)
Corիշտ (նկարազարդումներ ցուցադրելը, դրանք գրատախտակին տեղադրելը)
Եվ հիմա ես ուզում եմ ձեզ խաղ առաջարկել «Արի, կռահիր»
1. Ածուխ ընկավ հատակին
Փայտե հատակը լուսավորված է
Մի նայիր, մի սպասիր, մի կանգ առ
Եվ լցրեք այն (ջուր)
2. Նենգ կրակը կհաղթի
Նա, ում անունը ... (հրշեջ)
3. Ի՞նչ նեղ, նեղլիկ տուն:
Հարյուր քույրեր են կուչ գալիս դրա մեջ:
Եվ քույրերից որևէ մեկը
Այն կարող է բռնկվել խարույկի պես:
Մի կատակեք ձեր փոքր քույրերի հետ
Նիհար ... (համընկնումներ)
4. Կախովի - լուռ,
բայց դու շրջում ես այն, շշնջում է, և փրփուրը թռչում է (կրակմարիչ):
5. Փայլում, եթե հանկարծակի
Էլեկտրական երկաթ
Ի՞նչ պետք է անեք երեխաներ:
Հեռացրեք վարդակից: (վարդակներ)
6. Եթե փոքր քույրեր
Թեթև լուցկիներ տանը
Ինչ պետք է անես
Անմիջապես համընկնում (վերցնել):
7. Եթե հանկարծ հրդեհ բռնկվի
Դուք պարտավոր եք նույն պահին
Callանգահարեք ստորաբաժանման հրշեջներին
Նրանց կրակի մասին… (Զեկուցել) .
8. Եթե ցանկանում եք քայլել
Անցնել, պետք չէ փախչել
Տան դուռը փակելը
Ամեն ինչ անջատվե՞լ է: (ստուգեք)
Լավ արեց: Այժմ եկեք ստուգենք ՝ գիտե՞ք, թե որ հեռախոսահամարին պետք է զանգահարել, եթե հրդեհ է բռնկվել:
(Արտակարգ համարներով քարտեր (01, 02, 03, 04) դրված են սեղանին, իսկ երեխաները մեջքով կանգնած են այս սեղանին: Իր հերթին, երեխաներից յուրաքանչյուրը շրջվում է և լուռ վերցնում այն քարտը, որը նա ճիշտ է համարում և զբաղեցնում է նրա տեղը ՝ ձեր դիմաց պահելով ընտրված քարտը (առջևի կողմը դեպի ձեզ): Բոլորի համար քարտեր ընտրելուց հետո երեխաները շրջում են քարտերը հեռախոսահամարով):
Յուրաքանչյուր քաղաքացի գիտի
Այս թիվը 01 է
Եթե դժվարությունները ձեզ մոտ են եկել
Ավելի շուտ զանգահարեք այնտեղ (ուսուցիչը ցույց է տալիս 01 համարով ճիշտ քարտը):
Ֆիզիկական կրթություն
Ավելի բարձր ոտքեր! Սպասեք, մեկ, երկու: (Քայլելով տեղում):
Բարձրացրեք ձեր ուսերը ավելի բարձր
Եվ հետո մենք բաց ենք թողնում դրանք: (Բարձրացրեք և իջեցրեք ձեր ուսերը):
Մենք ձեռքերը դնում ենք կրծքավանդակի դիմաց
Եվ մենք հիմարություններ ենք անում: (Ձեռքերը կրծքավանդակի դիմաց ՝ ձեռքերով թրթռալով):
Պետք է տասը անգամ ցատկել,
Եկեք ցատկենք ավելի բարձր, միասին ցատկենք: (Umpատկելով տեղում):
Մենք բարձրացնում ենք ծնկները -
Մենք քայլը կատարում ենք տեղում: (Քայլելով տեղում):
Մենք ձգվեցինք սրտից, (Ձգվող - ձեռքերը վեր և կողքեր):
Եվ նրանք նորից վերադարձան տեղը:
Ի՞նչ անել, եթե տանը հրդեհ բռնկվի: (երեխաների պատասխանները):
Ի՞նչ կա առաստաղի վրա: (հրդեհի տագնապ)
Իսկ ի՞նչ է սա (կրակմարիչ), ինչի՞ համար է այն: (սեղանին կա կրակմարիչ եւ ահազանգով նկար):
Առաջարկում եմ դիտել նկարները և դրանց հիման վրա եզրակացություն անել:
1 նկար:Բնակարանը միացված է, հեռուստացույցը միացված է, տղան ձեռքին վերմակ է պահում ՝ գցելով այն կրակի վրայով:
Կանոն. Եթե կրակը փոքր է, կարող եք ինքնուրույն մարել այն ՝ գցելով դրա վրա հաստ կտոր, ծածկոց:
2 նկար:Երեխան զանգահարում է 01 -ին:
Եթե հրդեհ է բռնկվել, դուք պետք է զանգահարեք հրշեջներին `զանգահարելով 01:
3 նկար... Տղան փախչում է սենյակից:
Եթե անհնար է զանգահարել հրշեջներին, ապա պետք է դուրս գալ սենյակից:
4 նկար... Բնակարան, շատ ծուխ, երեխան չորեքթաթ սողում է դեպի դուռը հատակին:
Կանոն. Smուխը շատ ավելի վտանգավոր է, քան կրակը, ուստի մարդկանց մեծամասնությունը մահանում է ծխի հետևանքով: Եթե զգում եք, որ շնչահեղձ եք լինում, չորեքթաթ իջեք և սողացեք դեպի ելքը - ներքևում ավելի քիչ ծուխ կա:
5 նկար:Երեխան կանգնած է պատշգամբում, իսկ նրա հետևում կրակ ու ծուխ է:
Եթե անհնար է դուրս գալ, ապա պետք է դուրս գալ պատշգամբ և մարդկանց օգնության կանչել:
Եվ նաև հիշեք. Դուք չեք կարող թաքնվել մահճակալի կամ պահարանի տակ. Հրշեջների համար ավելի դժվար կլինի գտնել ձեզ:
Մուտքի մոտ հրդեհի դեպքում `երբեք մի մտեք վերելակ, այն կարող է անջատվել, կանգ առնել, և դուք շնչահեղձ կլինեք:
Այժմ եկեք կառուցենք գործողությունների հաջորդականություն հրդեհի դեպքում:
(ցույց է տալիս նկարազարդումներ):
Եվ կրկին եկեք խաղանք ՝ խաղը. «Սա ես եմ, սա ես եմ, սրանք իմ բոլոր ընկերներն են»: Ես բանաստեղծություն եմ կարդում, և եթե դա չեք անում, ապա լռեք, եթե կարծում եք, որ դա պետք է անեք, ասեք երգչախմբում. «Սա ես եմ, սա ես եմ, սրանք իմ բոլոր ընկերներն են» ծափերով:
Ձեզանից ով, տեսնելով ծուխը, հավաքում է 0-1 համարը (դա ես եմ, ես եմ):
Ձեզանից ո՞վ է դույլով վազում Կատվի տունը լցնելու համար: (սա ես եմ… .)
Սեղանն ու պահարանը միանգամից այրվեցին, ո՞վ էր սպիտակեղենը չորացնում գազի վրա: (երեխաները լռում են)
Խոստովանեք, երեխաներ, ո՞վ է լուցկին վերցնում առանց հարցնելու:
Թեյն անզգուշորեն և լուցկիի վրա `կարմիր լույս
Դուք նայում եք `լուցկին փոքր է, և կրակը փոքր չէ: (լուռ)
Ո՞վ է բացատրում բակի հարևանի երեխաներին
Որ կրակի հետ խաղն ինչ -որ պատճառով ավարտվում է կրակով: (սա ես եմ)
Ո՞վ այրեց տան մոտ գտնվող խոտը, այրեց ավելորդ կեղտոտ սպիտակեղենը:
Իսկ ընկերների ավտոտնակն ու շենքի պարիսպն այրվե՞լ են: (լուռ)
Ով գաղտնի անկյունում մոմ վառեց ձեղնահարկում,
Հին անկյունը հրդեհվեց, նա հազիվ ողջ մնաց (նրանք լռում են)
Ո՞վ է օգնում հրշեջներին - չի խախտում կանոնները
Ո՞վ է օրինակ բոլոր տղաների համար: (սա ես եմ)
Մանկավարժ:Լավ արեց: Հիմա ամփոփենք.
Ինչի մասին խոսեցինք այսօր: (կրակի մասին):
Ինչու է այն առաջանում: (լուցկի, մոմ, կերոսին, բենզին)
Ի՞նչ պետք է անենք, եթե հրդեհ լինի:
Իսկ հաջորդ անգամ մենք կխոսենք այլ վտանգների մասին, որոնք կարող են առաջանալ ինչպես տանը, այնպես էլ փողոցում:
Ֆոմինովա Ելենա Յուրիևնա
Բացատրական նշում
Ofրույցների ցիկլը կազմված է ավելի մեծ երեխաների համար, որտեղ սկյուռի և նապաստակի ընկերները գալիս են երեխաների մոտ, ովքեր իրենց վարքով սովորեցնում են երեխաներին ճիշտ գործել տարբեր արտակարգ իրավիճակներում:
Խոսակցությունների շրջանակ.
1. «Կրակ»
2. «Վտանգներ փողոցում և բակում»
3. «Վտանգավոր իրավիճակներ փողոցում և բակում»
Թիրախ... Իմացեք վարքի կանոնները տարբեր արտակարգ իրավիճակներում: Մշակել զգայունություն, կարեկցանք, փոխօգնություն, ուշադրություն, զգուշություն: Ձևավորել քաղաքացիական դիրքորոշման հասարակական գիտակցություն տանը, ճանապարհին, մանկական այգում և տան շուրջ առկա վտանգների վերաբերյալ:
Numberրույցի թիվ 1
Թեմա ՝ Կրակ:
Առաջադրանքներ.
Սովորեցրեք երեխաներին ճիշտ վարվել կրակի մեջ:
Քաղաքացիական դիրքորոշման հասարակական գիտակցություն ձևավորել, որ անզգուշությունը կարող է հանգեցնել կրակի:
Երեխաների մոտ դաստիարակել զգայունություն, կարեկցանք, փոխօգնություն:
Սարքավորումներ. Տան հարթ պատկեր, խաղալիքներ կամ նկարներ `նապաստակի և սկյուռի, նապաստակի պատկերներով:
Նախնական աշխատանք. Հրդեհային անվտանգության և արտակարգ իրավիճակների վերաբերյալ նկարազարդումների ուսումնասիրում, մրցույթ նկարել ՝ «utionգուշացիր, կրակ» թեմայով, դիդակտիկ խաղեր, «Մենք հրշեջ ենք» դերախաղով, հանելուկներ կռահելով, բանաստեղծություններ սովորելով:
Բառապաշարի աշխատանք`հրշեջներ, էլեկտրական վառարան, սանդուղք, հրդեհ, վտանգ:
1. Conրույց:
Տղերք, կռահեք հանելուկը. Ոչ մի ձեռք, ոչ մի ոտք, բայց արագ սողալով բարձրանում է սարը: (Կրակ) Ինչի՞ մասին է այս հանելուկը: Ի՞նչն է առաջացնում հրդեհներ: Կարո՞ղ եմ արդուկը միացված թողնել: Հեռուստատեսությո՞ւն: Էլեկտրական վառարան?
2. Այսօր մենք ձեզ կլսենք և կդիտենք հեքիաթ այն մասին, թե ինչպես և ինչից հրդեհ բռնկվեց նապաստակում:
3. Սեղանի թատրոնի ցուցադրում հեքիաթի խոսքի ուղեկցությամբ:
Անտառում ապրում էին մի նապաստակ և մի սկյուռ: Մի անգամ, ինչպես միշտ, առավոտյան նրանք զբոսնելու էին անտառում: Ընկերները վազեցին, խաղացին, բռնվեցին միմյանցից:
Հանկարծ ծխի հոտ զգացին: Ընկերները արագ վազեցին դեպի այն վայրը, որտեղից գալիս էր հոտը: Դժվարությունը պատահեց նապաստակի մորաքրոջը: Houseուխը թափվեց նրա տան պատուհանից և բոլոր ճեղքերից: Նա միացրեց էլեկտրական վառարանը ՝ բորշ պատրաստելու համար, և ինքը գնաց այգի բանջարեղենի համար: Վառարանը տաքացավ, քամին փչեց պատուհանից, վարագույրը դիպավ վառարանին և այրվեց: Նապաստակն օգնության կանչեց: Երկու ընկեր գիտեին, թե ինչպես արագ վարվել, որպեսզի ամբողջ տունը չայրվի:
Ֆիզիկական րոպեներ.
Անցնել ցատկել: Անցնել ցատկել:
Նապաստակը ցատկեց կոճղի վրա:
Bunny- ն ժամանակ չունի խաղալու.
մենք պետք է օգնության կանչենք բոլորին:
Ոտքերը վեր, ոտքերը վար
քաշեք ձեր մատների վրա:
Մենք թաթերը դնում ենք կողքին,
հոփ-հոփ-հոփ ոտքի մատների վրա!
Փոքրիկ նապաստակը վազեց կանչելու հրշեջներին և օգնություն կանչելու, իսկ փոքրիկ սկյուռը ազատեց մորաքրոջը և գտավ սանդուղք: Լսելով օգնության կանչերը ՝ կենդանիները վազելով եկան և սկսեցին մարել կրակը: Ինչ -որ մեկը ջուր էր տանում, ինչ -որ մեկը դույլեր էր բերում, իսկ սկյուռը, որը կանգնած էր աստիճանների վրա, մարեց կրակը ՝ ջուր լցնելով դրա վրա: Երբ ժամանել է հրշեջ մեքենան, հրդեհն արդեն մարված էր:
4. Եզրակացություն
Ձեզ դուր եկավ հեքիաթը: Ինչի՞ մասին է այս հեքիաթը: Հրդեհի դեպքում վարքագծի ի՞նչ կանոններ գիտեք:
Շատ վաղուց մարդիկ սովորել են կրակ պատրաստել: Եվ այսօր մենք չենք կարող անել առանց դրա. Այն ջերմացնում և կերակրում է մեզ: Բայց երբ մոռանում են կրակի զգույշ վերաբերմունքի մասին, այն դառնում է վտանգավոր: Տղերք, կրակի հետ մի խաղացեք և կատակ մի արեք: Զգույշ եղիր
Numberրույցի թիվ 2
Թեմա ՝ Վտանգներ փողոցում և բակում:
Առաջադրանքներ.
Սովորեցրեք երեխաներին արագ արձագանքել արտակարգ իրավիճակներում:
Քաղաքացիական դիրքորոշման հասարակական գիտակցություն ձևավորել ճանապարհին, մանկական այգում և տան շուրջ առկա վտանգների վերաբերյալ:
Երեխաներին կրթել ուշադրության, զգայունության, արձագանքման, ուրիշներին օգնելու ունակության մեջ:
Սարքավորումներ. Ճանապարհային նշան, ալբոմի թերթ, մատիտներ և զգայական գրիչներ, խաղալիքներ կամ նկարներ `նապաստակի և սկյուռիկի պատկերներով:
Նախնական աշխատանք՝ ճանապարհային նշանների զննում և ծանոթություն, ճանապարհի կանոնների մասին զրույց:
Բառապաշարի աշխատանքփողոց, ճանապարհ, եզր, անցում, ճոճանակ, վնասվածք:
Ուր էլ որ լինեք, մեծ կամ փոքր քաղաքում, գյուղում, գյուղում, ամենուր ճանապարհներ կգտնեք: Իսկ որպեսզի ճանապարհն անվտանգ լինի, մենք պետք է պահպանենք երթևեկության կանոնները:
Հիշենք, թե ինչպես քայլել փողոցով և անցնել ճանապարհը: (Երեխաների պատասխանները)
Ի՞նչ կանոններ գիտեք հետիոտների համար:
2. Այսօր մենք կրկին կհանդիպենք ընկերների հետ `սկյուռ և նապաստակ, կլսենք, թե ինչպիսի չնախատեսված հանգամանքների մեջ են հայտնվել:
3. Լսել հեքիաթ
Փոքրիկ սկյուռը և նապաստակը որոշեցին գնալ մանկական այգի, ճոճել այնտեղ: Մանկական այգին անտառի հետևում էր: Հասնելով անտառի եզրին ՝ ընկերները տեսան, որ այգու մեջ մտնելն անմիջապես հնարավոր չէր: Դա անելու համար հարկավոր է անցնել լայն փողոց: Նապաստակն առաջարկեց փողոցն անցնել ճանապարհի երկայնքով վազող մեքենաների միջև: Բայց սկյուռը շատ ուշադիր էր. Նա մոտակայքում նկատեց ճանապարհային նշան, որը թույլ էր տալիս անցնել: Այս նշանի վրա ընկերները ապահով կերպով հատեցին փողոցը և հայտնվեցին այգում: (Ֆիզիկական րոպե)
Ընկերները նստեցին ճոճանակի վրա: Փոքրիկ սկյուռը ամրացրեց ամրագոտիները, և նապաստակը որոշեց, որ ամեն դեպքում լավ կլինի: Եվ հետո սկսվեց ճոճանակը ... .. նապաստակը չդիմացավ և ընկավ: Սկյուռը շատ արագ գործեց: Նա զանգահարեց 03 -ին, շտապ օգնություն կանչեց, և նա հանգստացրեց ընկերոջը, որ ամեն ինչ լավ կլինի, և ամեն ինչ լավ կլինի: Բժիշկները, հետազոտելով նապաստակը, ասացին, որ, բարեբախտաբար, կապտուկներն աննշան էին, և նրան ծեծելով ՝ ընկերներին բաց թողեցին տուն:
4. Խոսակցություն ընթերցվածի վերաբերյալ:
Ձեզ դուր եկավ հեքիաթը: Ի՞նչ դժվարություններ կարող էին հանդիպել ընկերներին ճանապարհին: Ինչու՞ նապաստակն ընկավ ճոճանակից: Ինչպե՞ս էր աշխատում սկյուռը:
5. Գործնական աշխատանք
Ո՞ր ճանապարհային նշանն էր ձեր ընկերներին ասում, թե որտեղ պետք է անցնել ճանապարհը:
Եկեք հիմա նկարենք:
6. Եզրակացություն
Այս ճանապարհային նշանը հետիոտների օգնականն է, և նրանք պետք է ընկերանան դրա հետ:
Փողոցներում և ճանապարհներին կան բազմաթիվ տարբեր ճանապարհային նշաններ: Նրանք լավագույն օգնականներն ու ընկերներն են վարորդների և հետիոտների համար, նրանք խոսում են այն մասին, թե որն է ճանապարհը, ինչպես վարել, ինչը թույլատրելի է, և ինչը չի կարելի անել: Ուշադիր եղեք ճանապարհներին, տղերք:
Numberրույցի թիվ 3
Թեմա ՝ Վտանգավոր իրավիճակներ փողոցում և բակում:
Սովորեցրեք երեխաներին ճիշտ վարվել անծանոթ առարկաների հայտնաբերման իրավիճակներում և անծանոթ մարդկանց հետ հանդիպելիս:
Մշակել մարդկանց դրական հատկությունները օբյեկտիվորեն գնահատելու ունակություն:
Երեխաներին կրթել ուշադրության, զգուշության մասին:
Սարքավորումներ. Ծառերի, տան, գեղեցիկ փաթեթավորված տուփի պատկերներ, խաղալիքներ կամ նկարներ `նապաստակի և սկյուռի, մեծ նապաստակի պատկերներով:
Նախնական աշխատանքխոսակցություն անծանոթների արտաքին տեսքի և բարի մտադրությունների անհամապատասխանության, անծանոթ առարկաներ հայտնաբերելիս վարքի կանոնների մասին
Բառապաշարի աշխատանք.առեւանգող, բարի, չար, փաթեթավորում, բազմակողմանի, ներխուժող
1. Ուսուցչի ներածական զրույց:
Տղերք: Մենք ապրում ենք մարդկանց հսկայական, բազմակողմանի աշխարհում: Մեծահասակները հոգ են տանում երեխաների մասին, սիրում, պաշտպանում նրանց, ցանկանում են, որ դուք մեծանաք առողջ, ուժեղ, խելացի, ազնիվ, բարի:
Բայց, ցավոք, կան նաեւ չարություն գործողներ: Նրանք կողոպտում են, սպանում, գողանում մարդկանց և կատարում տարբեր զարհուրելի հանցագործություններ:
Չար մտքեր ունեցող մարդը, որը ծրագրում է չարը, կոչվում է ներխուժող:
Ի՞նչ վնաս կարող է հասցնել այդպիսի մարդը ձեզ, ձեր ընտանիքին:
Ինչպե՞ս սովորել հասկանալ մարդկանց, կռահել, թե ով է լավը և ով է չարը:
2. Այսօր, տղերք, մենք նորից կհանդիպենք սկյուռով և նապաստակով: Դուք կիմանաք, թե ինչ վտանգներ են սպասում ձեր ընկերներին:
3. Սեղանի թատրոնի ցուցադրում `խոսքի ուղեկցությամբ:
Ընկերները վազում են տուն անտառով. Սկյուռը թռչկոտում է ծառերի ճյուղերի վրա, նապաստակ ՝ թփերի արահետով:
Հանկարծ նապաստակը տեսավ մի գեղեցիկ տուփ, որը կապված էր մեծ աղեղով: Նա զանգահարեց ընկերոջը `տեսնելու, թե ինչ կա ներսում: Մոտենալով տուփին, ընկերները լսեցին ժամացույցի թրթռոցը: Փոքրիկ սկյուռը հիշեց, թե ինչպես անտառային դպրոցում իրենց ուսուցիչ Բադջերը խոսեց այնպիսի տարօրինակ գտածոների մասին, որոնք կարող էին խնդիրներ բերել: Նրանք առանց երկու անգամ մտածելու կանչեցին իրենց ուսուցչին: Նա շնորհակալություն հայտնեց իր ընկերներին ուշադրության, զգուշության և զգոնության համար: (Ֆիզիկական րոպե)
Վազելով տուն ՝ նապաստակը նկատեց ինչ -որ տարօրինակ անծանոթ նապաստակ հորեղբոր, ով շրջում էր նրանց բնակելի շենքով: Նապաստակը արագ վեր թռավ նրա մոտ և սկսեց հարցնել, թե ով է նա և ինչ է անում նրանց տան մոտ: Ինչին անծանոթը քաղաքավարի պատասխանեց, որ ինքը հոր ընկերն է, անցնում էր այստեղով, և նա ուզում էր հանդիպել նրան: Հետեւաբար, նա ցանկանում է նրան սպասել տանը: Նապաստակը բոլորովին մոռացել է, թե որքան վտանգավոր է անծանոթ մարդկանց հետ զրույց վարելը:
Լավ է, որ մայրիկը ժամանակին տուն եկավ: Եւ հետո….
4. Խոսակցություն լսվածի վերաբերյալ: Գործող իրավիճակներ:
Ի՞նչ վտանգավոր իրավիճակների մեջ հայտնվեցին սկյուռը և նապաստակը: Ինչպե՞ս նրանք խուսափեցին դժվարություններից: Ի՞նչ կարող էր պատահել, եթե մայրիկը ժամանակին չգար:
Իրավիճակ 1 (Երեխաները ներկայացնում են տեսարան)
Անծանոթ: Բարև, աղջիկ:
Աղջիկ: Բարև:
Օտար: Ի՞նչ է քո անունը:
Աղջիկ: Տանյա:
Անծանոթ: Որտե՞ղ եք ապրում:
Աղջիկ - Կներեք, նրանք սպասում են ինձ: Parentsնողներս ինձ թույլ չեն տալիս խոսել անծանոթ մարդկանց հետ: (Այժմ ես կկանչեմ ոստիկանի, նա ձեզ կասի, թե որտեղ եմ ես ապրում: Ներեցեք ինձ, բայց ես շտապում եմ):
Իրավիճակ 2. Անծանոթը ձեզ համեղ բանով է վերաբերվում. «Օգնիր քեզ, տղա՛ս: Վերցրեք կոնֆետը: Մի բաժակ կզրկվես »:
5. Եզրակացություն
Տղերք, երբեք չպետք է կոպիտ վարվեք անծանոթի հետ: Գուցե սա ամենևին ներխուժող չէ, այլ լավ մարդ, ով սիրում է երեխաներին, և դուք նրան կթվաք կոպիտ, անբարոյական երեխա: Եվ եթե սա չար մարդ է, ապա նա կարող է կոպտությանը պատասխանել կոպտությամբ `հրել, հարվածել: Դուք չեք կարող ուտել և խմել այն, ինչ ձեզ առաջարկում են օտարները փողոցում: Ձեզ կարող են տալ թույն կամ քնաբեր դեղեր սննդի հետ միասին: Եղեք ուշադիր, զգույշ և զգոն տղաներ:
Օգտագործված գրականության ցանկ.
- «Մանկության լավ ճանապարհ» թերթ, №№15-16, 2004
- Վոլկով «Ինչպես խուսափել դժվարություններից: Գնդապետի խորհուրդը »
- K.Yu.Belaya et al. «Ինչպես ապահովել նախադպրոցականների անվտանգությունը»
- ..Կուտիլովա, Մ.Աիդարովա «Ուշադրություն. Նշաններ ճանապարհին », գունազարդման գիրք
Նպատակներ:
Ընդլայնել երեխաների պատկերացումները այն օբյեկտների մասին, որոնք կարող են ծառայել որպես վտանգի աղբյուր տանը, օգնել երեխաներին իրենք եզրակացություններ անել նման առարկաների անզգույշ վարման հետևանքների մասին:
Ասացեք երեխաներին, որ կան շատ իրեր, որոնք պետք է օգտագործվեն, և որ դրանք պետք է պահվեն նշանակված տարածքներում: Երեխաներին սովորեցրեք վարքի կանոններ, երբ առաջանում է վտանգավոր իրավիճակ: Սովորեցրեք երեխաներին գուշակել հանելուկներ:
Սարքավորումներ:
Կարմիր զգայական գրիչ, կարմիր գնդակ, վտանգավոր և անվտանգ իրեր պատկերող պաստառ, այս իրերն իրենք և որտեղ են պահվում:
Դասի ընթացքը.
Խաղ «Վտանգ»
- Երեխաներ, եկեք կանգնենք շրջանագծի մեջ և խաղանք «Վտանգ» խաղը: Իմ ձեռքերում կարմիր գնդակ է: Կարմիրը վտանգի գույնն է: Ես կսկսեմ պոեզիայի տող, և ում վրա փոխանցեմ գնդակը, նա պետք է ավարտի այն:
Որտեղ մարդիկ կրակի հետ անզգույշ են,
Այնտեղ օդապարիկ կբարձրանա երկնքում,
Մեզ միշտ սպառնալու է
Angայրացած ... (կրակ):
Կարմիր փայլը թարթեց:
Լուցկիներով մեկը ... (խաղացել է):
Սեղանն ու պահարանը միանգամից այրվեցին:
Ո՞վ էր հագուստը չորացնում ... (գազ):
Suddenlyխի սյունը հանկարծակի բարձրացավ,
Ով չի անջատել ... (երկաթ):
Ես տեսա ծուխը `մի՛ հորանջիր
Իսկ հրշեջները ... (զանգ):
Հիշեք յուրաքանչյուր քաղաքացու.
Սա այն թիվն է ... (01):
- Տղերք, հիմա ուշադիր նայեք այս նկարներին: Փորձեք գուշակել հանելուկներ այստեղ պատկերված օբյեկտների վերաբերյալ:
Հանելուկներ վտանգավոր օբյեկտների մասին
Սա նեղ, նեղլիկ տուն է:
Հարյուր քույրեր են կուչ գալիս դրա մեջ:
Եվ քույրերից որևէ մեկը
Այն կարող է բռնկվել խարույկի պես:
(Լուցկի)
Ես կնստեմ թևիս տակ
Եվ ես ցույց կտամ, թե ինչ անել.
Կամ թույլ տվեք քայլել
Կամ ես քեզ կդնեմ քնելու:
(Ometերմաչափ)
Սնկ հավաքողներն իսկապես դրա կարիքն ունեն,
Առանց նրա չես կարող ճաշ պատրաստել,
Դուք որսի չեք գնա:
Ինչ է սա?
(Դանակ)
Նրանք սովորաբար կարելու համար են.
Եվ ես նրանց տեսա ոզնիի հետ.
Կան սոճու, ծառի վրա,
Եվ դրանք կոչվում են ...
(Ասեղներ)
Եռացնել - դուրս է գալիս գոլորշուց,
Եվ սուլում և ջերմություն ճառագում,
Նա ծափ է տալիս կափարիչին, թակում.
- Հե! Հանի՛ր ինձ: - գոռում է:
(Թեյնիկ)
Ես բոլորը երկաթից եմ
Ոտքեր և ձեռքեր չունեմ:
Ես գլխարկ կտեղավորեմ տախտակի մեջ,
Եվ ինձ վրա բոլոր թակոցներն ու թակոցները:
(Եղունգ)
Նրանք շատ են սիրում կտրել,
Կտրեք և կտրեք:
(Մկրատ)
Ես չեմ ուզում լռել -
Թույլ տվեք թակել:
Եվ թակում է օր օր
Նա երկաթե գլուխ է:
(Մուրճ)
Նա լողում է հագուստի վրա
Ինչպես տաք շոգենավը:
Բոլոր սպիտակեղենը հրաշք է դարձել
Շատ գեղեցիկ և գեղեցիկ:
(Երկաթ)
Ես շատ փխրուն եմ
Հոգա իմ մասին.
Եթե դուք պարզապես կոտրեք -
Հավաքեք միայն բեկորները:
(Ապակե բանկա)
Այս տարրերից ո՞րը կարող է վտանգավոր լինել: Ո՞ր դեպքերում: Այս տարրերից ո՞րը չպետք է օգտագործվի երեխաների կողմից: Ի՞նչ առարկաներ կարող են օգտագործել երեխաները, բայց շատ զգույշ և մեծահասակների հետ:
- Եկեք հատենք այն իրերը, որոնք չպետք է օգտագործեն երեխաները կարմիր զգայական գրիչով: (Համընկնումներ, կրակայրիչ, գազ): Եվ հետո մենք այդպիսի բացականչական նշան կդնենք այն իրերի կողքին, որոնք պետք է ուշադիր և մեծահասակների հետ միասին օգտագործվեն: (Ասեղ, դանակ, մկրատ, մուրճ, մեխեր, ջերմաչափ, երկաթ):
- Ի՞նչ այլ իրեր կարող են վտանգավոր դառնալ, եթե անզգույշ կամ սխալ օգտագործվեն: Ո՞ր դեպքերում: (Պատշգամբ, ապակե բանկա, դեղամիջոցներ, եռացող թեյնիկ):
- Հնարավո՞ր է շեղել մեկ ուրիշին, հրել, եթե նա կտրում է, կարում, մեխում մեխ: Ի՞նչ կարող է լինել այս դեպքում:
- Տղերք, որտե՞ղ են ձեր տանը պահվում նման վտանգավոր իրեր: Դրանք ցրվա՞ծ են բնակարանի շուրջը, թե՞ զբաղեցնում են որոշակի տեղեր: Որտեղ է մայրը կամ տատիկը դնում ասեղներ, կապում, մկրատ: Որտե՞ղ են հայրիկը կամ պապիկը պահում գործիքները: Որտե՞ղ են դեղերը, ջերմաչափ:
- Եկեք պատկերացնենք, որ մենք հայտնվում ենք մի տան մեջ, որտեղ տիրում է ամբողջական անկարգություն. Ամեն ինչ ցրված է: Դուք պետք է ամեն ինչ կարգի բերեք և բոլոր վտանգավոր իրերը դնեք իրենց տեղերում: (Երեխաները առարկաների գծագրերով նկարներ են կպցնում առաջին օգնության հավաքածուի, գործիքների տուփի, խոհանոցի պահարանի, արհեստի տուփի պատկերների վրա):
- Եվ եթե հանկարծ ինչ -որ բան պատահեց, և դուք վնասեցիք ինքներդ ձեզ վտանգավոր առարկայով, ի՞նչ պետք է անել անհապաղ: Անմիջապես զանգահարեք մեծահասակների օգնությանը:
Աշխարհի ամեն ինչի մասին.
1930 -ին ԱՄՆ -ում թողարկվեց The Rogue Song- ը ՝ Կովկասյան լեռներում մի աղջկա առևանգման մասին ֆիլմը: Դերասաններ Սթեն Լորելը, Լոուրենս Թիբեթը և Օլիվեր Հարդին այս ֆիլմում խաղացել են տեղի ստահակները: Actorsարմանալի է, որ այս դերասանները շատ նման են հերոսներին ...
Բաժնի նյութեր
Դասեր երիտասարդ խմբի համար.
Դասեր միջին խմբի համար:
Քաղաքային նախադպրոցական ուսումնական հաստատություն
G55 «մորեխ» մանկապարտեզ
Դասի ամփոփում
կազմակերպել կրթական գործունեություն
ավագ խմբում ՝ թեմայով.
«Վտանգավոր իրեր տանը»
Դաստիարակ
Վոջյանսկայա Թերեզա Էդվարդովնա
քաղաք Պոդոլսկ
2016 թ
Նպատակը. Երեխաների մեջ ամրապնդել կյանքին սպառնացող առարկաների գաղափարը, որոնցով նրանք հանդիպում են առօրյա կյանքում, մարդու կարիքների, դրանց օգտագործման կանոնների մասին:
Առաջադրանքներ.
Կրթական:
Երեխաների կյանքի և առողջության համար վտանգավոր օբյեկտների մասին պատկերացում տալ, որոնց հետ նրանք հանդիպում են առօրյա կյանքում: Օգնեք ինքներդ ձեզ, եզրակացություններ արեք նման օբյեկտների անզգույշ վարման հետևանքների մասին: Ակտիվացրեք խոսքի առարկաների անունները:
Developարգացող:
Խոսքի, մտածողության, ինչպես նաև շրջակա աշխարհի գիտելիքների նկատմամբ կայուն հետաքրքրության զարգացում:
Կրթական:
Խթանել անկախությունը, պատասխանատվությունը, թիմում աշխատելու ունակությունը:
Մեթոդական տեխնիկա:
Տեսողական ՝ օգտագործելով նկարազարդումներ, դիտելով երեխաների առողջության համար վտանգավոր իրեր, դիտարկելով:
Բանավոր ՝ բացատրություն, զրույց, պատմություն, հանելուկներ:
Խաղ. Դիդակտիկ խաղեր:
Դասարանում երեխաների կազմակերպման ձևերը `ճակատային, անհատական:
Կահույքի նկարներ, էլեկտրոնային պլանշետ `« Հանելուկներ »ներկայացմամբ
Ակնկալվող արդյունքը. Առօրյա կյանքում պոտենցիալ վտանգավոր իրավիճակներից խուսափելու ունակության ձևավորում, վտանգավոր իրավիճակի դեպքում ճիշտ գործողությունների ալգորիթմի յուրացում, առողջության պահպանման մոտիվացիայի բարձրացում, հուզական արձագանքման դրսևորում, մեծահասակների և հասակակիցների հետ ազատ հաղորդակցության զարգացում, երեխաների մտավոր գործունեության բարձրացում:
Դասի ընթացքը.
- Տղերք, դուք արդեն չափահաս եք: Ձեզանից ո՞ւմ են ձեր ծնողները մենակ թողել տանը:
(Երեխաների պատասխանները)
- Եթե դուք արդեն մենակ եք մնացել տանը, ուրեմն պետք է իմանաք անվտանգության կանոնները: Ի՞նչ վտանգներ կարող են լինել տանը: Վտանգները մեզ սպասում են ամեն քայլափոխի:
- Այժմ մենք կփորձենք որոշել, թե տան ինչ իրեր կարող են վտանգավոր համարվել:
Ներկայացում «Հանելուկներ».
Նրանք տարբեր են.
Ձանձրալի և սուր
Երեխաներ և մեծահասակներ: (Մկրատ)
Ես միշտ օգտագործում եմ մարդկանց հետ,
Չնայած կերպարս հոյակապ է:
Որտեղ պետք է թակել - ես կգամ, -
Ի վերջո, իմ ցնցող աշխատանքը: (Մուրճ)
Բարակ և ճարպիկ
Ընկերություն է տանում թելով,
Թռչում է վեր ու վար -
Կարում և կարում է: (Ասեղ)
Նա կրծեց և կծեց տախտակը,
Ես փշրանքներ նետեցի հատակին,
Բայց նա մի կտոր չուտեց, -
Իմացեք, անճաշակ տախտակ (Saw):
Ահա գալիս է շոգենավը -
Ետ եւ առաջ
Եվ նրա հետևում այնպիսի հարթ մակերես է,
Ոչ կնճիռներ տեսանելի լինելու համար: (Երկաթ)
Նայիր ինձ -
Ես բոլորս լի եմ անցքերով
Բայց մյուս կողմից ես խելացի եմ
Քսել ձեր գազարը (քերել)
Ես ունեմ սայր -
Սուր, երկաթ,
Leգուշորեն վարվեք
Դուք կարող եք ինքներդ ձեզ կտրել (դանակ)
Նա փչում է լոկոմոտիվի պես
Կարևոր է քիթը բարձր պահել:
Աղմուկ կբարձրացնի, կհանգչի -
Հրավիրեք ճային խմել: (Թեյնիկ)
Ես կնստեմ թևատակիս և ցույց կտամ, թե ինչ անել:
Կամ քեզ կդնեմ քնելու, կամ թույլ կտամ զբոսնել: (Ometերմաչափ)
Փայտե տան մեջ
Թզուկներն ապրում են:
Նման բարեսիրտ մարդիկ -
Լույսեր բաժանեք բոլորին: (լուցկի)
Ես փոքր եմ
Բարակ և սուր
Ես քիթով միջոց եմ փնտրում,
Ես ասեղը քաշում եմ իմ հետևից: (Ասեղ):
(Երեխաները կռահում են հանելուկներ, պատմում, թե ինչ վտանգ է թաքցնում յուրաքանչյուր օբյեկտ)
- Լավ արեց տղերք, դուք շատ լավ նկատեցիք օբյեկտների բոլոր վտանգները: Այժմ ուշադիր նայեք այս բնակարանին: (Ես ցույց եմ տալիս նկարազարդ բնակարանով նկարազարդում, որը պարունակում է տարբեր կենցաղային իրեր):
Սաշան և Կատյան մնացին այս բնակարանում: Նրանց ծնողները գնացին աշխատանքի: Եկեք, տղերք, պատմեք երեխաներին, թե ինչ իրեր չեն կարող օգտագործվել ինքնուրույն, որպեսզի փորձանք չպատահի: (Յուրաքանչյուր երեխա վերցնում է պատկերազարդ նկարներից մեկը և պատմում է փոքրիկ տիկնիկներին, թե որն է առարկայի վտանգը): Հետո նա կախում է նկարը այն սենյակում, որտեղ ենթադրաբար կարող է տեղակայվել այս օբյեկտը:
- Տղերք, եկեք կրկնենք անվտանգության կանոնները.
1. Բոլոր սուր, դանակահարող եւ կտրող առարկաները պետք է տեղադրվեն իրենց տեղում: Տանը կարգուկանոնը ոչ միայն գեղեցկության, այլև անվտանգության համար է:
2. Մի միացրեք էլեկտրական սարքերը, դրանք կարող են ցնցել կամ հրդեհ առաջացնել:
Մի դրեք ձեր մատը վարդակից
Ո՛չ աղջիկ, ո՛չ տղա:
3. Երբեք մի փորձեք որեւէ դեղամիջոց: Նախ, դա համեղ չէ, և երկրորդ ՝ սխալ ընդունված դեղամիջոցը կարող է թույն դառնալ:
4. Մի դիպչեք կենցաղային քիմիական նյութերին `լվացքի փոշիներին, աման լվացող միջոցներին, սոդա, սպիտակեցնող, ուտիճը մաքրող միջոց:
Այնպես որ, այդ դժվարությունը չպատահի, ինչպես բանաստեղծության մեջ:
Ուտիճը վանող
Հսկաները ապրում էին տանը,
Եվ տանը ուտիճներ էին ապրում:
Ի՞նչ անել, ինչպե՞ս լինել այստեղ:
Սպանեք ուտիճներին:
Եվ հսկաները գնեցին
Ուտիճի դեմ միջոց ...
Բայց կային ուտիճներ
Եվ հսկաներ չկային:
Պետք է ավելի զգույշ լինել
Որպեսզի չթունավորեք ինքներդ ձեզ:
Մի կերեք անծանոթ դեղահատեր:
Բոլոր փոքր երեխաները
Մենք պարտավոր ենք պարզել.
Դեղահատեր և հաբեր
Դուք չեք կարող թաքուն կուլ տալ !!
Երբ հիվանդանում ես,
Հետո բժիշկը կանչվում է.
Եվ մեծահասակները `քնելու
Հաբերը կգան:
5. Դուք կարող եք ինքներդ ձեզ թունավորել դեղամիջոցներով, քիմիական նյութերով, բայց դեռ կարող եք թունավորվել անտեսանելի թույնից `գազից: Գազը կարող է վտանգավոր լինել: Հետեւաբար, գազի հոտ զգալիս հետեւեք հետեւյալ կանոններին.
Այդ մասին շտապ ասեք մեծահասակներին:
Դռներն ու պատուհանները պետք է անհապաղ բացվեն:
Callանգահարեք «04» հեռախոսով
Երբեք մի վառեք լույսը կամ լուցկի վառեք:
Անջատեք գազը բնակարանում -
Գազի համար անհրաժեշտ է աչք և աչք:
Հոտը զգալով բնակարանում,
Callանգահարեք «04»
6. Եթե դուք ապրում եք բազմահարկ շենքում, ձեզ այլ վտանգ է սպասում: սա պատշգամբ է: Շատ վտանգավոր է միայնակ դուրս գալ պատշգամբ: Բայց եթե դուրս եք եկել, երբեք բացօթյա խաղեր մի խաղացեք, մի ցատկեք, մի թեքվեք պատշգամբի բազրիքի վրայով: Եթե ներքևում ինչ -որ հետաքրքիր բան կա, ավելի լավ է աստիճաններով իջնել:
Մարդը թռչուն չէ
Ավելի հարմար է աստիճաններով իջնել:
Առանց պարաշյուտի բարձրությունից
Catsատկում են միայն կատուները:
Հիշեք, երեխանե՛ր, դրանք կանոններն են և ազատ զգացեք միայնակ մնալ տանը, ձեզ հետ ոչ մի դժվարություն չի պատահի:
Մանկավարժ:
Տղերք, այսօր մենք ծանոթացանք վտանգավոր իրերի հետ վարվելու կանոններին: - Այժմ դրանք օգտագործելիս զգույշ ու զգույշ կլինեք:
«Վտանգավոր օբյեկտների աշխարհում» ավագ խմբի դասի ամփոփում
Թիրախերեխաների մոտ զարգացնել մտքի հմտությունները ապահովհետ վարվելակերպի վարքագիծը վտանգավոր առարկաներ առօրյա կյանքում.
Ուսումնական առաջադրանքներ:
Խարիսխ երեխաների ընկալումը վտանգի մասինտարբեր գործերով զբաղվելիս կենցաղային իրեր;
Երեխաների մոտ ուշադիր օգտագործելու ունակություն զարգացնել վտանգավոր իրեր, իրերը իրենց տեղում դնելու սովորություն.
Արգացման առաջադրանքներ:
Ձևավորեք համահունչ ելույթ, կատարեք ձեր սեփական եզրակացությունները.
Խնդիրային իրավիճակներ լուծելիս զարգացնել ուշադրություն, մտածողություն:
Ուսումնական առաջադրանքներ:
Խթանել հետաքրքրասիրությունը;
Ձևավորել համագործակցության հմտություններ, թիմում աշխատելու ունակություն:
Կրթական ինտեգրում տարածքներըսոցիալական և հաղորդակցական զարգացում, ճանաչողական զարգացում, խոսքի զարգացում, գեղարվեստական \ u200b \ u200b և գեղագիտական \ u200b \ u200b զարգացում, ֆիզիկական զարգացում:
Դեմո նյութ: «բուրգ անվտանգություն» , նկարների քարտեր վտանգավոր իրեր, գործիքատուփ, նշաններ ( «Արգելում»եւ «ուշադիր»).
Բուկլետ: առարկայի նկարներ, սոսինձ ձողիկներ, բարձիկներ, անձեռոցիկներ:
Նախնական աշխատանքգրքերի արտադրություն ծնողների հետ միասին `երեխաներ թեմայի շուրջ, զրույցներ երեխաների հետ, բանաստեղծություններ և պատմություններ կարդալը, թեմայի շուրջ հանելուկներ կռահելը, դ / և «Չորրորդ լրացուցիչ», « Վտանգավոր - Անվտանգ» եւ ուրիշներ.
Կրթական առաջընթաց գործունեությունը:
(Երեխաներին հավաքել շրջանակի մեջ).
ԴաստիարակԵրեխաներ, նայեք ինձ և ցույց տվեք ձեր աչքերը: Եկեք ժպտանք միմյանց և տրամադրենք մեր հյուրերին լավ տրամադրություն:
Երեխանե՛ր, ես իսկապես սիրում եմ հեքիաթներ, իսկ դուք:
Այո՛ Հետո ես հիմա ձեզ մի նոր, անծանոթ հեքիաթ կպատմեմ:
Uponամանակին կային ծերունի ծեր կնոջ հետև նրանք ունեցան երկու որդի: Ամենաերիտասարդը կոչվում էր Իվան, և ավագ Միտրոֆան. Ավագը ծույլ էր - կերավ, այո, նա քնել է, բայց աշխատողը նույնիսկ խելքի չի եկել: Իսկ կրտսեր Իվանը աշխատասեր է, կենսուրախ, ընկերասեր: Վարպետ Իվանն ուներ կախարդական տուփ, և դրա մեջ ապրում էին նրա ընկերները, ովքեր նրան շատ էին օգնում իր աշխատանքում: Իվանը սիրում էր նրանց, ընկերանում էր նրանց հետ, ափին, խնամում նրանց: Եվ իրերը նույնպես սիրում և հարգում էին Իվանին, ենթարկվում էին նրան, երբ նա ասաց: «Ամեն բան իր տեղն ունի»:և հպարտանում էին նրանով, երբ մարդիկ խոսեց: «Վարպետ Իվանը ոսկե ձեռքեր ունի», «Վարպետի աշխատանքը վախենում է».
Նայեք, երեխաներ, այսպես են հարմար տեղավորվում Իվանի տարբեր իրերը: Նրանք պառկում և հանգստանում են: Themանաչեցի՞ք նրանց: (Ցուցադրում)... Ինչ են նրանց անունները:
Միտրոֆանը բարկացավ Իվանի վրա այն բանի համար, որ բոլորը գովաբանում են Իվանին, և նրանք ծաղրում են նրան: Ես վերցրեցի նրանից գործիքատուփը և փակվեցի գոմում, որոշեցի խաղալ նրանց հետ:
Տղերք, եկեք հեքիաթով ՝ լավ ավարտով: (Երեխաների պատասխանները).
... «Մտածեց, մտածեց Միտրոֆանը, որ դա չի աշխատի: Եվ ես որոշեցի հետևել բոլոր միջոցառումներին նախազգուշական միջոցներ... Ես վերցրեցի մի մուրճ, տեսա, մեխեր և պատրաստեցի թռչունների տուն »:
Այսպիսով, Միտրոֆանը դարձավ լավ վարպետ, ահա թե որքան կարևոր է ճիշտ վարվել կարողանալը վտանգավոր իրերորպեսզի նրանք դառնան բարեկամներ և ոչ թե թշնամիներ:
Ֆիզիկական կրթություն:
Ամբողջ օրը թակեք և թակեք
Լսվում է ուժեղ թակոց:
Մուրճերը թակում են
Մենք տուն ենք կառուցում տղաների համար:
Ահա թե ինչ գեղեցիկ տուն է
Որքա glorն փառահեղ կբուժենք:
ԴաստիարակԵս նաև կախարդական տուփ ունեմ, և հանելուկները կօգնեն կռահել, թե ինչ կա դրա մեջ:
Երկու օղակ, երկու ծայր
Իսկ մեջտեղում կան մեխակներ / մկրատ /:
Եթե ծայրը հենված է -
Անմիջապես հայտնվում է փոս / սավան /:
Իմ Անտոշկան ունի
Միայն գլխարկ, բայց երկաթյա ոտք / մեխ /:
Ես չեմ ուզում լռել -
Թույլ տվեք թակել:
Եվ թակում է ամբողջ օրը
Նա ունի երկաթե գլուխ / մուրճ /:
Ահա երկաթե խաբեություն
Նա շատ վարպետորեն է պահում սավանները:
Սերտորեն սեղմում է դրանք միասին
Երբեք մի՛ կորցրեք / սեղմեք /:
Ես ասեղի ընկերուհի եմ
Միայն ես ականջ չունեմ / քորոց /:
Պողպատե ձի, կտավատի պոչ
Ընկերացիր ինձ հետ / ասեղ /:
Լավ արված տղերք:
Խաղ «Մի՛ սխալիր»/ սեղանին դրված է երկու նշան «Արգելում»եւ «ուշադիր»... Այս նշանների համար երեխաները նկարներ են դնում /:
Դաստիարակ: Ես անակնկալ ունեմ ձեզ համար: Տեսեք, թե ինչ եմ պատրաստել:
Երեխաներին ցույց տվեք պատրաստված վահանակները:
Սա բուրգ է վտանգավոր և անվտանգ իրեր.
Կպչեք կարմիր մատանին վտանգավոր իրեր.
Կանաչ մատանու վրա - առարկաներոր կարող ես ինքդ օգտագործել:
Բայց բուրգը դատարկ է, այն պետք է լցվի:
Ուսուցիչը պատկերով պատկերներ է դնում սեղանին իրեր.
Մենք սոսնձում ենք այս նկարները բուրգի վրա:
Երեխաներ: Ինչու՞ է նաև բուրգի դեղին գույնը:
Դաստիարակ: Ես ձեզանից սպասում էի այս հարցին: Նայել.
Ուսուցիչը ցույց է տալիս աթոռի նկար:
Որ մեկը իր - վտանգավոր կամ անվտանգ?
Երեխաներ: Անվտանգ.
Դաստիարակ: Rightիշտ է, եթե աթոռ եք օգտագործում կանոնների համաձայն, այսինքն ՝ հանգիստ նստեք: Իսկ եթե պտտվում ես դրա վրա, կարող ես ընկնել ու վնասվածքներ ստանալ: Սա «խորամանկ»տարր... Նմանների նկարներում շատ իրեր... Այսպիսով, մենք դրանք կպչենք դեղին դաշտի վրա:
Լավ արված, մենք հաղթահարեցինք առաջադրանքը:
Եզրակացություն: Տղերք, սրանք առարկաներհավատարմորեն ծառայել մարդուն, և այսօր չի կարելի առանց նրա: Բայց երբ մենք մոռանում ենք զգուշորեն վերաբերվել դրանց առարկաներ, նրանք դառնում են վտանգավոր... Եվ ես հույս ունեմ, որ դուք և ես միշտ կհիշենք զգուշության մասին: