Հեքիաթային թերապիայի դասի «The Tale of the Bunny. Մեթոդական զարգացում գեղարվեստական ​​գրականության մեջ թեմայի շուրջ՝ Հեքիաթային թերապիայի դասերի ռեֆերատներ

(նախապատրաստական ​​խմբի երեխաների համար)

Էրմակովա Իրինա Լեոնիդովնա MBDOU «Յոշկար-Օլայի թիվ 13 մանկապարտեզ» Կլյուկովկա. Հոգեբան Ռուսաստան, Մարի Էլի Հանրապետություն, Յոշկար-Օլա

Դասի նպատակները.

  • խրախուսել երեխաներին դրականորեն շփվել միմյանց հետ
  • մշակել փոխօգնության և պատասխանատվության շարժառիթը
  • որոշել կամայական հիշողության և ուշադրության մակարդակը

Անհրաժեշտ նյութեր.

  • Վիզարդի զգեստ (թիկնոց, գլխարկ, կախարդական փայտիկ)
  • Raven զգեստ (մուգ թիկնոց, դիմակ կամ ստվարաթղթե կտուց)
  • շղարշ տարբեր գույներով
  • առասպելական կաթի շիշ (հնարավոր է զամբյուղում)
  • մանկական աթոռներ.

Երգին «Արի հեքիաթ» երեխաները մտնում են դահլիճ, կանգնում կախարդի շուրջը:

Մագ.- Ես տեսնում եմ, որ այսօր իմ հեքիաթ են եկել զարմանահրաշ երեխաներ՝ բարի, համարձակ, պատրաստ միմյանց օգնելու, ովքեր, անշուշտ, գիտեն, թե ինչպես ուշադիր լսել և հետևել, թե ինչ է կատարվում իրենց շուրջը: Տղերք, դուք ցանկանում եք ճամփորդել դեպի կախարդական, զարմանալի երկիր "Հեքիաթ" ? (երեխաների պատասխանները).

Վիզարդ (առեղծվածային ձայն)Մեկ, և երկու, և հինգ և ութ, մենք բոլորին տեղափոխում ենք հեքիաթ: (Կախարդը հուզում է, երեխաները պտտվում են երաժշտության տակ)Ահա մենք կախարդական երկրում ենք։ Եկեք քայլենք դրա վրա: (Կախարդը առաջնորդում է երեխաներին). Տղերք, տեսեք, մենք հայտնվել ենք կախարդական մարգագետնում, ինչ գեղեցիկ է այստեղ:

Անկյուններից մեկում կոճղ է, վրան կանգնած է «Կախարդական ծաղիկ» .

Կախարդ. «Այս կախարդական երկրում մի ծաղիկ կա, եթե մոտենում ես այս ծաղկին, ձեռքերդ ձգիր նրա վրա (բայց մի դիպչիր դրան)և փակիր աչքերդ, դու կարող ես վերածվել ցանկացածի: ում մեջ ուզում ես։ Այժմ մենք կարող ենք հանգիստ մոտենալ Կախարդական Ծաղկին, կանգնել նրա շուրջը, որպեսզի չխանգարենք միմյանց; Ձեռքերդ ձգիր դրա վրա, փակիր աչքերդ և վերածվիր այն արարածների, որոնց բեղմնավորել ես:

Երբ երեխաները փակում են իրենց աչքերը և ձեռքերը մեկնում ծաղկի վրա, հրաշագործն ասում է. «Խորը ներշնչիր և ամբողջությամբ արտաշնչիր, Կախարդական ծաղիկը քեզ կախարդական ուժ է տալիս, և դու վերածվում ես այն առասպելական արարածների, որոնք պլանավորել էիր դառնալ: Վերցրու ևս մեկ խորը: շունչ և արտաշնչիր: Դե, ամեն ինչ շրջվեց: .. Հետո եկեք ծանոթանանք: Հաղորդավարը և «հեքիաթային արարածները» նստում են ծաղկի մոտ՝ շրջանաձև աթոռներով։

Վարորդը երեխաներին հարցնում է, թե ՈՎՔԱՆ ԵՆ: (ինչ կերպար են նրանք վերածել սիրո, ինչ բնավորություն ունի, ինչպես է քայլում, թռչում, թռչկոտում և այլն).

Կախարդ. Այսօր մենք կշրջենք հեքիաթների աշխարհում, կծանոթանանք նրա որոշ բնակիչների հետ, բայց դուք գիտե՞ք, որ այս անտառով զբոսնելը կարող է ոչ միայն հաճելի, այլև վտանգավոր լինել: Մենք ինչ-ինչ պատճառներով նստեցինք բացատում, և «Երազանքի երկիր» մեծ, եկեք առաջ շարժվենք:

Երաժշտությունը միանում է։ Բոլորը գնում են դեպի «Անտառային արահետ»

Կախարդ. Տեսեք, մենք մեր ոտքերի տակ կախարդական ճանապարհ ունենք: (կանաչ գործվածք)Եկեք հետևենք դրան և տեսնենք, թե դա մեզ ուր է տանում: Հիշո՞ւմ եք, որ հեքիաթում ամեն ինչ կարող է արագ փոխվել: Սա ուղիղ եթերն է: Հենց հիմա մենք քայլում ենք շատ փափուկ խոտի վրա։ Առջևում շատ տապալված ծառեր կան, ճանապարհ են փակել, եկեք նրանց վրայով անցնենք։ Ոտքերը ավելի բարձր են: Իսկ հիմա արահետը շատ է նեղացել, ու եզրերով եղինջներ են աճում։ Բոլորը կծկվել են, որ չվառվենք, փոքր քայլեր ենք անում։ Նայեք՝ ճահիճից առաջ։ Մենք ցատկում ենք բախվելուց: Այսպիսով, մենք դուրս եկանք ճահճից, մենք գնում ենք խոտի երկայնքով: Հանգիստ.

Հայտնվում է վիրավոր Ագռավը։ Մի ձեռքը հետ է շպրտում՝ «թև» ու կամաց սկսում հառաչել։

Ագռավ.- Խմի՛ր, խմի՛ր:

Վիզարդ- Ո՞վ ես դու, ի՞նչ է պատահել քեզ:

Ռավեն. Ես Ռավեն Վորոնովիչն եմ: Չար կախարդը հմայված նետով կրակեց ինձ։ Ես կտուցով հանեցի նետը, բայց վերքը մնաց։ Ավելի հեռու թռչելու ուժ չկա։ Խմեք, խմեք։

Սենյակի մյուս ծայրում մի աթոռ է, որի վրա կապույտ կտոր է փաթաթված։ Սա ջրի աղբյուրն է։

Կախարդ. Եկեք հարբեցնենք Ռավենին: Բայց ինչպե՞ս դա անել: Պետք է առանձնանալ, մի կեսը մնում է Ագռավի մոտ, նրան հանգիստ չես թողնում, մյուսը գնում է ջրի։ Ինչպես կարող ենք ջուր բերել, քանի որ սպասքը ոչ ոք իր հետ չի տարել (երեխաների պատասխանները). Ես ձեզ ցույց կտամ ճիշտ ճանապարհը: Որպեսզի կախարդական ջուրը չթափվի, պետք է ընդհանուր բաժակ պատրաստել: Կանգնեք շրջանաձև, ձեռքերը ձգեք առաջ, ծալեք դրանք նավակի մեջ և ձեր ձեռքերից ընդհանուր գունդ պատրաստեք: Այժմ լցրեք այն ջրով: Եվ հանգիստ, որպեսզի թասը չվնասեք, վերցրեք Ագռավի ջուրը։ Բայց պարզապես ժամանակ տրամադրեք, գունդը կարող է կոտրվել, և դուք ստիպված կլինեք վերադառնալ այնտեղ «գարուն» ... և վիրավոր Ագռավը կսպասի այս ամբողջ ընթացքում ...

Երբ Ռավենը հարբեց, նա իրեն ավելի լավ էր զգում, բայց նրա վերքը չի կարող այդքան արագ բուժվել։ Ագռավ. «Շնորհակալ եմ, բարի արարածներ: Եթե ոչ դուք, ես չէի խուսափի մահից: Բայց որպեսզի բուժեմ հմայված ինձ նետի վերքը, ինձ կախարդական կաթ է պետք: Եվ ես ինքս հիմա չեմ կարող դրան հասնել: ... Ես թույլ եմ»:

Վիզարդ. Ես պարզապես մի շիշ ունեմ: Բայց շատ հեշտ կլիներ ձեզ Magic Milk տալ: Լուծիր հանելուկները, և ես քեզ կտամ Magic Milk:

Ես նրանցից շատերին գիտեմ
Այսօր ես ձեզ կասեմ
Ով ուշադիր է
Նա արագ կհասկանա դրանք:

Մինչև գայլը չէր դողում,
Փախիր արջից
Իսկ աղվեսը ատամի վրա
Դեռ ստացա... (Կոլոբոկ)

Ինչպիսի անտառային կենդանի
Ես ոտքի կանգնեցի, ինչպես սյունը սոճիի տակ
Եվ կանգնեց խոտերի մեջ
Գլխից մեծ ականջներ? (Նապաստակ)

Ատամնավոր, մորթե,
Ինչպես սնվել կսկսվի -
Երգ է երգում. (Cat Kitty)

Լողացվեց ջրի մեջ
Եվ այն մնաց չոր: (Սագ)

Սեր, բայց ոչ գայլ,
Երկարականջ, բայց ոչ նապաստակ,
Սմբակներով, բայց ոչ ձիով (էշ)

Առջևի - կարկատել
Ետևում - կեռիկ,
մեջքի միջին,
Եվ դրա վրա կան խոզանակներ: (Խոզ)

Հաղորդավար: Եվ ահա վերջին հանելուկը, ամենադժվարը.

Քաջ սիրտ, սուր կտուց,

Նա թռչում է օգնելու, երբ նրան սպասում են։ (ագռավ)

Վիզարդ. «Ապրես, ահա կախարդական կաթը, կարող ես տալ ագռավին»

Ագռավը խմում է, վերքերը լավանում են։ Նա վեր է կենում էներգիայով լի։

Ագռավ. «Շնորհակալ եմ, բարի արարածներ, եթե դուք չլինեիք, ես այստեղ կմեռնեի: Դուք չէիք վախենում դժվար ճանապարհից: Եվ հիմա, երբ օգնության կարիք ունեք, զանգահարեք ինձ: Ես կթռչեմ: Եվ հիմա ցտեսություն, Ես պետք է գնամ: Քո հետևում կա մի առասպելական կախարդական լիճ, որը քեզ ուժ կտա մինչև տուն գնալը: Լողացե՛ք դրա մեջ: Ցտեսություն: Ագռավը թռչում է հեռու:

Մինչ Ռավենը խոսում էր, կախարդը հատակին կապույտ շոր նետեց։ Այն բանից հետո, երբ Ագռավը թռչում է, երեխաները շտապում են «ջուրը», առաջնորդի հետ միասին զվարթանում և շաղ տալիս:

Վիզարդ. Դե, ժամանակն է, որ մենք տուն գնանք: Մենք նորից անցնում ենք առասպելական անտառով: Բայց ոչ սովորաբար, այլ նախ՝ կրունկների վրա, մատների վրա, ոտքի արտաքին մասում՝ լրիվ ոտքով։

Վիզարդը երեխաների հետ գալիս է «Կախարդական ծաղիկ» .

Վիզարդ. «Ժամանակն է, որ մենք տուն գնանք։ Ձեզ դուր եկավ ձեր ճանապարհորդությունը դեպի Հեքիաթների երկիր: ? եկեք հիշենք, թե որտեղ ենք եղել, ինչ է պատահել, ինչպես ենք օգնել Ռավենին և այլն»:

Այն բանից հետո, երբ երեխաները պատմեցին իրենց արկածների մասին, կախարդը գովում է նրանց և ասում. «Այո, ես չէի սխալվել ձեր մեջ: Նման արկածներից հետո դուք ավելի ուժեղ և խելացի եք դարձել: Բայց հիմա ժամանակն է, որ դուք գնաք տուն, իրենք:

Կախարդ. Ահա դուք կրկին երեխաներ եք, ոչ թե առասպելական արարածներ: Եվ հիմա մենք պետք է հեքիաթից վերադառնանք մեր մանկապարտեզ:

Մեկ և երկու և հինգ և ութ

Բոլորին տեղափոխում ենք մանկապարտեզ!

Երեխաները պտտվում են տեղում և երգի երաժշտության ներքո «Աշխարհում շատ պատմություններ կան» հանգիստ դուրս եկեք սենյակից.

Օգտագործված գրականության ցանկ

  1. Զինկևիչ - Եվստիգնեևա Տ.Դ. Հեքիաթային թերապիայի սեմինար. - Սանկտ Պետերբուրգ: Ելույթ, 2013 թ.
  2. Զինկևիչ - Եվստիգնեևա Տ.Դ. Ճանապարհ դեպի կախարդանք. Հեքիաթային թերապիայի տեսություն և պրակտիկա. - Սանկտ Պետերբուրգ: Զլատուստ, 1998 թ.
  3. Զինկևիչի խմբագրությամբ - Եվստիգնեևա Տ.Դ. Հեքիաթային թերապիայի թրեյնինգ - Սանկտ Պետերբուրգ: Խոսք, 2006 թ.

Առարկա:«Ճանապարհորդություն դեպի հեքիաթային երկիր»

Դաս անցկացնելու համար հոգեբանը պետք է պատրաստի.

  • Գրասենյակը դարձրեք «Հեքիաթների երկիր» (պատից կախեք հեքիաթային սյուժեով վահանակ, ծածկեք սեղանը և դերասանական խաղալիքները փայլուն կտորով, մանկական աթոռները դասավորեք շրջանաձև և այլն):
  • Հեքիաթային զգեստ (թիկնոց կամ թիկնոց):
  • Հեքիաթային ատրիբուտներ (կախարդական փայտիկ, կախարդական թունել, փայլուն գնդակ, կախարդական ծաղիկ կամ դասի սցենարից ուրիշներ):
  • «Կախարդական թունել», «Կախարդական ծաղիկ»՝ Հեքիաթների երկիր մուտք գործելու և դուրս գալու համար:

Դասի նպատակը.

  • Ուշադրության և ընկալման զարգացում:
  • Մենախոսության և երկխոսական խոսքի հմտությունների կատարելագործում.
  • Դեմքի արտահայտությունների և մնջախաղի զարգացում.
  • Ֆանտազիայի և երևակայության զարգացում:
  • Խորը երևակայական մտածողության ունակության զարգացում, պատճառահետևանքային հարաբերություններ հաստատելու:
  • Ստեղծագործական կարողությունների և հաղորդակցման հմտությունների զարգացում:
  • Զգացմունքային-կամային ոլորտի և էթիկական գաղափարների ձևավորում:

Ախտորոշիչ կետեր.

  • Խոսքի առանձնահատկությունների բնութագրերը (բառապաշար, քերականական կառուցվածք, թելադրանք, ինտոնացիոն արտահայտչականություն):
  • Երեխաների դիտարկումը հեքիաթներ բեմադրելիս (ակտիվություն, հուզականություն, դեմքի արտահայտությունների և շարժումների զգայականություն):
  • Դասի ընթացքում երեխաների ստեղծագործական փոխազդեցության բնույթի որոշում.
  • Յուրաքանչյուր երեխայի հուզական ոլորտի գնահատում.

Սարքավորումներ:

  • «Կախարդական թունել»;
  • Չ.Պերոյի «Կարմիր գլխարկը» հեքիաթի տեքստը.
  • «Կախարդական ծաղիկ»;
  • Մանկական զգեստներ «Կարմիր գլխարկը» հեքիաթի բեմադրության համար.

Դասի առաջընթաց

Ողջույններ.Մուտքը «Հեքիաթների երկիր» «Կախարդական թունելի» միջով։

Երեխաները նստում են կիսաշրջանաձեւ դասավորված աթոռների վրա։

Հոգեբանը պատմում է «Կարմիր գլխարկը» հեքիաթը՝ օգտագործելով հեքիաթային թերապիայի մեթոդը՝ կերպարների փոխարինումը և իրադարձությունների ընթացքը.

«Մի ժամանակ դեղին գլխարկ կար…»

Հոգեբանը կանգ է առնում և սպասում, որ երեխաները ուղղեն սխալը.

«Ոչ թե դեղին գլխարկը, այլ կարմիր գլխարկը».

«Նա պատրաստվեց և գնաց հայրիկի մոտ մեկ այլ գյուղ ... Դեղին գլխարկը քայլում է անտառով, և արջը հանդիպում է նրան ...

Բարև, դեղին գլխարկ, ո՞ւր ես գնում: Արջը հարցնում է...

Ես գնում եմ քրոջս մոտ, նա սպասում է ինձ, աղջիկը պատասխանում է ...

Իսկ քույրդ քանի՞ տարեկան է։

Հինգ տարի, ասում է դեղին գլխարկը:

Որքա՞ն հեռու է ապրում ձեր քույրը: Արջը հարցնում է...

Նա ապրում է հինգ հարկանի շենքում, 32 բնակարանում,- պատասխանում է դեղին գլխարկը…»: և այլն:

Հոգեբանը երեխաներին հրավիրում է բեմադրել «Կարմիր գլխարկը» հեքիաթի «ճիշտ» տարբերակը հենց երեխաների օգնությամբ։

Հոգեբանը երեխաներին խնդրում է նստել աթոռների վրա, իսկ երկու երեխայի առաջարկում է մինի տեսարան խաղալ «Հենց այնպես» մուլտֆիլմից.

«Փոքրիկ շունը քայլում էր անտառով։ Հանկարծ նա տեսավ, որ աղվեսի ձագը ծաղիկների հսկայական փունջով գնում է դեպի իրեն։ Փոքրիկ աղվեսը, երգ երգելով, մոտեցավ շանը և ծաղկեփունջ տվեց նրան։ Շունը զարմացած հարցրեց աղվեսին.

Այո, հենց այդպես,- պատասխանեց Ֆոքսը և վազեց: Շունը կանգնեց, նայեց ծաղկեփունջին և սկսեց պարել։ Նա շատ ուրախ էր»:

Տղաներ, դուք, անշուշտ, գիտեք ուրախության զգացումը: Ճիշտ? Ավարտենք նախադասությունը. «Ուրախության զգացումն այն է, երբ…»:

Երեխաները հերթով ավարտում են նախադասությունը և ասում այնքան, որքան ուզում են.

Հոգեբանը երեխաներին խնդրում է ավարտին հասցնել ուրախության զգացողություններ հաղորդող նկարներ: Յուրաքանչյուր երեխա խոսում է իր նկարչության մասին:

Հոգեբանը երեխաներին խնդրում է մոտենալ «Կախարդական ծաղիկին».

«Մեր կախարդական երկրում կա «Կախարդական ծաղիկ». Սա նվեր է մեկ բարի և իմաստուն Փերիից: Երբ բարի երեխան մոտենում է Կախարդական ծաղիկին և ձեռքը դնում ծաղկին, ծաղիկը կիսում է նրա հետ իր ջերմությունը և իր կախարդական ուժի մի մասը փոխանցում նրան: Եթե ​​ծաղկի մոտենաս, ձեռքերդ ձգես նրա վրա, բայց չդիպչես ծաղկին, փակես աչքերդ, ուրեմն կարող ես դառնալ ում ուզում ես։

Հիմա մենք հանգիստ կմոտենանք «Կախարդական ծաղիկին, կկանգնենք նրա շուրջը, որպեսզի չխանգարենք միմյանց, մեկնում ենք ձեռքերը, փակում ենք մեր աչքերը և կվերածվենք այն հեքիաթային կերպարների, որոնց մասին կմտածենք»։

Երեխաները կանգնում են ծաղկի շուրջը և փակում աչքերը, ափերը պահում ծաղկի վրա, հոգեբանը հրահանգ է տալիս. «Խորը ներշնչիր և ամբողջությամբ արտաշնչիր։ Կախարդական ծաղիկը մեզ ուժ է տալիս: Եվ մենք վերածվում ենք հեքիաթի հերոսների։ Ով արդեն շրջվել է, կարող է բացել իր աչքերը: Այժմ սկսեք շարժվել այնպես, ինչպես դուք դարձել եք հերոսը: Բոլորը շրջվել են, եկեք ծանոթանանք ... »:

Բոլորը նստում են աթոռների վրա:

Հոգեբանն ամփոփում է դասը. Մեր դասն ավարտվում է. Այսօր դուք շատ հետաքրքիր բաներ սովորեցիք և տեսաք։ Ասա մեզ, թե ինչն է քեզ ամենաշատը դուր եկել և հիշել:

Բաժանում.Դուրս եկեք «Կախարդական Երկրից» «Հեքիաթների թունելի» միջով:

Հղումներ

  1. Շարոխինա Լ.Վ. Ուղղիչ-զարգացնող պարապմունքներ ավագ խմբում. - Մ .: Գրքասեր, 2004.-64s. (Հոգեբանական ծառայություն)
  2. Է.Ա.Ալյաբիևա Մեթոդական ուղեցույց՝ օգնելու նախադպրոցական հաստատությունների մանկավարժներին և հոգեբաններին: - Մ .: TC Sphere, 2004.-96s.
  3. T.V. Բավինա, Է.Ի. Ագարկովա Մանկական վախերը. Խնդրի լուծում մանկապարտեզում. գործնական ուղեցույց. - Մ.: ԱՐԿՏԻ, 2008. - 64 էջ. (Առողջ մեծանալով)
  4. Ա.Յու. Տատարինցևա, Մ.Յու. Գրիգորչուկ Մանկական վախերը. տիկնիկային թերապիա երեխաներին օգնելու համար. Սանկտ Պետերբուրգ: Խոսք, 2007.218s.

Կորսունսկայա Նատալյա Նիկոլաևնա;
- Քաղաքային նախադպրոցական ուսումնական բյուջետային հաստատություն
«Մանկական զարգացման կենտրոն - «Թումբելինա» թիվ 27 մանկապարտեզ.
Արսենիևսկի քաղաքային շրջան;

«Ես և մյուսները» ավագ խմբում հեքիաթային թերապիայի կիրառմամբ դաս

Բեռնել (լուսանկարով)

Թիրախ:

Երեխաների մեջ դնել բարոյականության հիմքերը՝ ծանոթացնելով նրանց հեքիաթի բովանդակությանը.

Նպաստել երեխաների միավորմանը թիմում և խմբում դրական մթնոլորտի ստեղծմանը.

Երեխաների մոտ զարգացնել սեփական կարծիքն արտահայտելու կարողությունը.

Զարգացնել երևակայությունը, լսողական ուշադրությունը և հիշողությունը, համահունչ խոսքը, տրամաբանական մտածողության տարրերը, պատճառահետևանքային հարաբերություններ հաստատելու կարողությունը:

նախնական աշխատանքՀաղորդակցական խաղեր, թերապևտիկ հեքիաթներ, որոնք ուղղված են ինքնագնահատականի բարձրացմանը և թուլացնելու կոշտությունը, կոշտությունը, խաղային գործունեությունը:

Սարքավորումներ դասի համար.երաժշտական ​​նվագակցություն, խճաքարեր, երեխաների քանակով արևը մեծ է և փոքր, ծաղիկների նկարներ (վարդ և երիցուկ):

Դասի առաջընթաց.

Ողջույն, ես ուրախ եմ տեսնել ձեզ: Այսօր ես ուզում եմ քեզ անսովոր կերպով բարևել, իսկ խաղը կոչվում է «Ասենք բարև»:

Վարժություն «Եկեք բարևենք»
Նպատակը` նպաստել ծանոթության շարունակությանը, ստեղծել հոգեբանորեն անկաշկանդ մթնոլորտ
Վարժության սկզբում նրանք հիշում են ողջույնի տարբեր ձևեր՝ իրական և զավեշտական։ Երեխաները հրավիրվում են բարևելու ուս, մեջք, ձեռք, ականջներ, այտ, ճակատ, կրունկներ, ստեղծեք ձեր ողջույնի անսովոր ձևըայսօրվա դասի համար և բարևեք:

Եկեք, որպես ողջույն, ժպիտներ պարգեւենք միմյանց և մեր հյուրերին։ Եվ ես հարցնում եմ նստեցրեք ձեզ աթոռների վրա (կամ գորգի վրա բարձիկներ):

Տղերք, ուշադրություն դարձրեք տախտակին և ասեք, թե ում պատկերն եք տեսնում: (վարդի ծաղկի և երիցուկի պատկեր)

Այժմ ես ուզում եմ ձեզ մի զարմանալի պատմություն պատմել այս ծաղիկների մասին:

Հեքիաթ «Վարդ և երիցուկ». (Հեքիաթի տեքստը Օ.Վ. Խուխլաևի գրքից, Օ.Է. Խուխլաև. Հոգու լաբիրինթոս. - Մ.: Ակադեմիական նախագիծ, 2010 թ.)

«Անուն մի փոքրիկ քաղաքում կար մի փոքրիկ այգի, որտեղ մի գեղեցիկ կարմիր վարդ էր աճում: Նրանից ոչ հեռու աճեց խեղճ անպաշտպան երիցուկը։ Նա նոր էր ծաղկել, նրա թերթիկները, դեռ ամուր չէին, սպիտակ էին, սովորական։ Երիցուկը շրջապատված էր բազմաթիվ վայրի ծաղիկներով։ Բայց ոչինչ նրան չէր ուրախացնում։ Նրա փոքրիկ գլխում մեծ երազանք կար՝ դառնալ գեղեցիկ, անսովոր ծաղիկ: Երիցուկը հիացմունքով նայեց խնամված վարդին։ Երբ երաշտ էր, տերը ջրում էր իր ծաղիկը։ Երբ անձրև եկավ, վարդը փակվեց, և ոչ մի ահավոր կաթիլ չընկավ նուրբ ծաղկի թավշյա թերթիկների վրա։ «Ինչ լավն է նա», - մտածեց երիցուկը: «Եթե ես լինեի նրա տեղում», - չդադարեց երազել մի փոքրիկ դեղին ծաղիկ երկար թերթիկներով, ինչպես թիթեռի թեւերը:

Բայց հետո մի օր մի երեխա քայլում էր ճանապարհով: Տեսնելով երիցուկ՝ նա հիացած ասաց. «Ինչ գեղեցիկ ծաղիկ է»։ Երիցուկը սկզբում չէր կարողանում հասկանալ այս խոսքերը, մինչ այդ պահն իրեն համարում էր ամենատգեղ բույսը։ Երեխան բացատրեց երիցուկին որ բոլոր ծաղիկներն իրենց ձևով լավն են։

Հեքիաթի քննարկում.

1. Ինչու՞ երիցուկը հիացմունքով նայեց վարդին:

(գեղեցիկ, խնամված, քնքուշ թավշյա թերթիկներով)

2. Ի՞նչ է նշանակում այն ​​արտահայտությունը, որ Քիդն ասաց երիցուկին. «Բոլոր ծաղիկները գեղեցիկ են իրենց ձևով»?

3. Այս արտահայտությունը կարելի՞ է ասել մարդկանց մասին։

Յուրաքանչյուր մարդ լավն է յուրովի: Մենք բոլորս տարբեր ենք՝ տարբեր տեսք ունենք, ձայն, բնավորություն։

Ֆիզմնուտկա(Երեխաները կանգնած են շրջանագծի մեջ)

Խաղը «Հպիր՝ ... »

Ուսուցիչը առաջարկում է. «Հպի՛ր կապույտին։ «. Բոլոր երեխաները պետք է ակնթարթորեն կողմնորոշվեն, մասնակիցների հագուստի մեջ ինչ-որ կապույտ բան գտնեն և շոշափեն այս առարկան (երեխաների հագուստի գույները): Գույները պարբերաբար փոխվում են, ովքեր ժամանակ չունեին` առաջատարը: Ուսուցիչը հոգ է տանում, որ յուրաքանչյուր մասնակից դիպչվի:

(Երեխաները նստում են աթոռների վրա)

Ձեզ դուր եկավ խաղը: Ձեզանից յուրաքանչյուրը հագուստի մեջ գտա՞ր այն գույնը, որը ես կոչեցի:

Ճիշտ է, քանի որ մենք տարբեր ենք, և մեր հագուստը տարբեր է, և արտաքուստ նման չէ, սա կոչվում է արտաքին տարբերություններ: Մարդիկ տարբերվում են նաև իրենց ներքին որակներով, այսինքն. բնավորությունը կամ յուրահատկությունը, օրինակ.

Լավ նկարելու ունակություն;

Երգել, պարել, վազել;

Օգնել սիրելիներին;

Բարի լինել;

Ես առաջարկում եմ խաղալ մի խաղ, որի համար պատրաստել եմ խճաքարեր։

Հաղորդակցական խաղ «Տվեք մի խճաքար»

Վերցրու տուփից մեկ քար և տուր ում ուզում ես, բայց միշտ հետևյալ խոսքերով. «Ես քեզ տալիս եմ այս քարը, որովհետև դու ամենաշատն ես...»: Այն երեխաներին, ում ոչինչ չի մնացել, տանտերը խճաքար է տալիս, բայց, անկասկած, նշելով յուրաքանչյուր երեխայի լավագույն հատկությունները, ում նվեր է տալիս:

Հանգստացնող խաղ. «Քլիրում»

«Պատկերացրեք մի բացատ անտառում, որտեղ փափուկ խոտ է աճում: Պառկեք դրա վրա, ինչպես փետուր մահճակալ: Շուրջբոլորը հանգիստ է և հանգիստ, դուք շնչում եք հավասար և հեշտությամբ։ Վայրի ծաղիկը գլուխը խոնարհում է քո վերևում, դու լսում ես թռչունների երգը, մորեխների ծլվլոցը։ Զգում ես, թե ինչպես են արևի մեղմ շողերը շոյում այտերդ։ Մեղմ զեփյուռը քեզ ցցում է: Ով զգում է, բացում է իր աչքերը։

Արևը հետևում է քեզ այս ամբողջ ընթացքում: Տեսեք, թե ինչպես է այն լայն ժպտում ձեզ համար: Եկեք ժպտանք արևին լայն, լայն:

Արևը ձեզ նվերներ է տալիս (փոքր արևներ):

Ի՞նչ կարելի է անել արևի հետ:

(Երեխաների պատասխանները. «Տվեք ընկերոջը: Նկարեք ժպտացող դեմք. կապեք թել. կլինի խաղալիք կատվի ձագի կամ մեդալիոնի համար: Կազմեք դիմում»):

Երեխաների կոլեկտիվ աշխատանք «Արև»

Տեսեք, թե ինչ արևներ ենք ստացել, նման են իրար, բայց նաև տարբերվում են ինչ-որ բանով։

Արդյունք.

Մենք բոլորս տարբեր ենք՝ տարբեր տեսք ունենք, ձայն, բնավորություն։ Ոչ մի տեղ, ոչ մի տեղ մոլորակի վրա չկա այնպիսի երեխա, ինչպիսին դու ես, չկա այնպիսի հիանալի աղջիկ (ինչպես ....), չկա այդպիսի կենսուրախ տղա: Դու միակն ես աշխարհում, երկրորդ նման երեխա չկա։

Պլանավորել

1. Կազմակերպման ժամանակը - վարժություն «Եկեք բարևենք».
2. «Վարդ և երիցուկ» հեքիաթի ընթերցում..
3. Հեքիաթի քննարկում.
4. Ֆիզմնուտկա -Խաղը «Հպիր՝ ... » .
5. Հաղորդակցական խաղ «Նվիրիր խճաքար».
6. Հանգստացնող խաղ. «Քլիրինգում».
7. Երեխաների կոլեկտիվ աշխատանք «Արև».
8. Արդյունք (եզրակացություն).

Նկատե՞լ եք, թե ինչ հրճվանքով և հիացմունքով է ձեր փոքրիկը հեքիաթներ լսում։ Նա անհանգստանում է գլխավոր հերոսի համար, զարմանում նրա արկածներից, ուրախանում նրա հաղթանակներով ու հաջողություններով։ Նա հեքիաթների հերոսների հետ փորձում է տարբերել բարին չարից, քաջությունը վախկոտությունից, հավատարմությունը դավաճանությունից, առատաձեռնությունը ժլատությունից։ Հեքիաթը արթնացնում է երեխայի երևակայությունը, և նա, երևակայելով, վերածվում է կախարդական կերպարների՝ ձեռք բերելով կյանքի փորձ, դիմակայելով դժվարություններին, ելք փնտրելով ամենադժվար իրավիճակներից: Հեքիաթը ոչ միայն աշխարհը հասկանալու բանալին է, այլեւ վախերը հաղթահարելու միջոց: Կարդացեք երեխաների համար հեքիաթային թերապիայի մասին մեր նյութում:

Ինչ է հեքիաթային թերապիան. նպատակներն ու խնդիրները

Հեքիաթաթերապիայի մեթոդը հասանելի է նաև ծնողներին՝ ցանկացած հեքիաթ կարելի է օգտակար դարձնել։

հեքիաթային թերապիա-Սա «հեքիաթով բուժվելու» մեթոդ է։ Մասնագետները նշում են, որ երեխաների համար հեքիաթային թերապիայի կիրառումը նման է մեծահասակների հոգեբանական խորհրդատվությանը։ Այս կոնկրետ, գրեթե կախարդական թերապիայի իմաստն այն է, որ երեխայի վարքագծի, նրա ներքին վիճակի, բնավորության մեջ որևէ խնդիր հայտնաբերելով, կարող ես հեքիաթ պատմել, որը արմատախիլ կանի այս խնդիրը։

Հեքիաթը իրենց պրակտիկայում օգտագործում են ուսուցիչները, հոգեբանները, բժիշկները։ Այս մեթոդը հասանելի է նաև ծնողներին՝ ցանկացած հեքիաթ կարելի է օգտակար դարձնել։

Հեքիաթաթերապիան երեխաներին գիտելիքների, փորձի, հմտությունների և կարողությունների փոխանցման հիանալի մեթոդ է։ Եվ այնուամենայնիվ անհրաժեշտ և ժամանակին ասված հեքիաթն ազդում է փոքրիկի գիտակցության և ենթագիտակցության վրա։ Հեքիաթի օգնությամբ դուք կարող եք նմանակել ցանկացած իրավիճակ երեխայի կյանքից և տեղափոխել դրանք դեպի հերոսները: Դրանով դուք ցույց կտաք, թե ինչպես կարող է հեքիաթի հերոսը գլուխ հանել ծագած խնդրից: Օրինակ, եթե երեխան վախենում է մթությունից, ապա դուք կարող եք պատմություն պատմել մի տղայի մասին, ով պայքարել է խավարի դեմ և հաղթել նրան:

Հեքիաթի օգնությամբ դուք կարող եք նմանակել ցանկացած իրավիճակ երեխայի կյանքից և տեղափոխել դրանք դեպի հերոսները:

Թերապևտիկ ազդեցություն ունեցող հեքիաթների մեթոդը առավել հաճախ օգտագործվում է հետևյալ նպատակներով.

  • նվազեցնելով երեխաների ագրեսիայի մակարդակը
  • անհանգստության և վախերի վերացում
  • հուզական ինքնակարգավորման զարգացում
  • այլ երեխաների հետ դրական հարաբերություններ հաստատելը.

Հեքիաթային թերապիայի մեթոդի առաջադրանքները.

  • երեխաների խոսքի և նրանց ճանաչողական գործունեության զարգացումը
  • ստեղծագործական կարողությունների բացահայտում և ձևավորում
  • ագրեսիայի և անհանգստության մակարդակի նվազում
  • հուզական կարգավորման և հաղորդակցման հմտությունների զարգացում
  • զարգացնել դժվարությունները և վախերը հաղթահարելու ունակությունը
  • երեխայի և ծնողների միջև հարաբերությունների ամրապնդում.

«Գիտե՞ք, որ ճիշտ ընտրված և ժամանակին պատմված հեքիաթը կարող է վերացնել երեխայի գրեթե ցանկացած խնդիր»:

Հեքիաթների տեսակները

Ռազիդա Տկաչն իր «Մանկական խնդիրների հեքիաթային թերապիա» գրքում կարևորում է. Հեքիաթների տեսակները անհատական ​​խնդիրների տեսանկյունից.

  • վախերը հաղթահարել (մութ, բժշկի գրասենյակ և այլն)
  • նվազեցնել հիպերակտիվությունը
  • ագրեսիան հաղթահարելու համար
  • վարքային խանգարումների համար
  • հաղթահարել ընտանեկան հարաբերությունների հետ կապված խնդիրները (ծնողների ամուսնալուծության դեպքեր, ընտանիքի նոր անդամների հայտնվելը և այլն)
  • սիրելի հարազատների կամ կենդանիների կորստի դեպքում.

Որպես մանկական թերապևտիկ հեքիաթներ օգտագործվում են.

  • առակ
  • հեքիաթ
  • առակ
  • լեգենդ կամ առասպել
  • bylina
  • կատակ
  • խուզարկու.

Մեկ այլ հայտնի տիպաբանության համաձայն. հեքիաթները հետևյալ տեսակներից են:

  1. Գեղարվեստական.
  2. Ազգային.
  3. Հեղինակային իրավունք.
  4. Դիդակտիկ.
  5. Հոգեուղղիչ.
  6. Հոգեթերապևտիկ.

Հեքիաթները բազմազան են.

Հեքիաթների սյուժեներբազմազան:

  1. Կենդանիների մասին հեքիաթներ, ինչպես նաև նրանց հարաբերությունները մարդկանց հետ:Նման հեքիաթները (և կատարյալ են երիտասարդ և միջին նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար, քանի որ մինչև 1,5-ից 5 տարեկան երեխաները կարող են հեշտությամբ նույնացնել իրենց կենդանիների հետ:
  2. կենցաղային հեքիաթներ.Այս պատմությունները պատմում են առօրյա կյանքի բարդությունների, ընտանեկան հարաբերությունների, կոնֆլիկտների լուծման ուղիների մասին: Այս հեքիաթները զուրկ չեն հեգնանքից և հումորից, դրանք կհամապատասխանեն մեծ երեխաներին (դպրոցականներին):
  3. Փոխակերպումների հեքիաթներ (փոխակերպումներ, փոխակերպումներ).Հարմար է ցածր ինքնագնահատական ​​ունեցող երեխաների համար, այնպիսի զգացողությամբ, որ նրանք սիրված չեն, ամաչկոտ և որդեգրված երեխաներ։
  4. Սարսափելի հեքիաթներ.Վհուկները, գոբլինները և այլ չար ոգիները նման պատմությունների գլխավոր հերոսներն են: Երեխաները նույնիսկ կարող են ինքնուրույն հորինել նման հեքիաթներ. անհանգստացնող իրավիճակներ ապրելու միջոցով երեխաները ազատվում են լարվածությունից և վախից: Սովորաբար «սարսափ պատմությունները» որպես թերապեւտիկ մեթոդ օգտագործվում են 7 տարեկանից սկսած երեխաների համար։
  5. Կախարդական հեքիաթներ.Այս հեքիաթները կյանքի իմաստությունը տեղափոխում են երեխայի ենթագիտակցություն: Դրանք ամենաշատը սիրում են 6-7 տարեկան երեխաները։

«Երեխայի խնդիրը հասկանալուց հետո, որի հետ պետք է աշխատես, կարող ես ընտրել ժողովրդական հեքիաթ, հայրենական կամ արտասահմանյան գրողների հեքիաթներից մեկը, կամ ինքդ հնարել պատմվածք»։

Թերապևտիկ ազդեցություն ունեցող հեքիաթների ցանկ

Ընտանեկան խնդիրներ ունեցող երեխաների համար.

  • «Մորոզկո»
  • «Փոքրիկ-Հավրոշեչկա»
  • «Քույր Ալյոնուշկա և եղբայր Իվանուշկա»
  • «Ձյունանուշ»
  • «Կարմիր ծաղիկը»
  • «Մոխրոտիկ»

Ճգնաժամ, սթրես, նևրոզ ունեցող երեխաների համար.

  • "Քնած գեղեցկուհի"
  • «Տիրուհի Մետելիցա»
  • «Արքայադուստր-Գորտ»
  • «Մոխրագույն պարանոց»

Որդեգրված երեխաների, ցածր ինքնագնահատականով երեխաների համար.

  • «Բութ մատի տղա»
  • «Տգեղ բադ»

Վախերը հաղթահարելու համար.

  • «Կարմիր գլխարկը»
  • «Կարապի սագեր»
  • «Գայլը և յոթ երիտասարդ այծերը»
  • «Բաբա Յագա»
  • և շատ այլ պատմություններ:

Երեխաների վախերը հաղթահարելու ծրագիր

Լավ ընտրված հեքիաթը կօգնի հաղթահարել ցանկացած վախ։

Շատ հաճախ հեքիաթներն օգտագործվում են երեխաների վախերը հաղթահարելու համար։

Հատուկ տեխնիկան օգնում է պարզել, թե ինչ վախեր են տանջում երեխային (օրինակ՝ «Երկու տուն», որտեղ երեխային հրավիրում են նկարել սև և կարմիր տներ, որոնց մեջ պետք է «կարգավորել» իրենց վախերը՝ ամենաուժեղը և ոչ այնքան): Սովորաբար երեխաների վախերը բաժանվում են.

  • բժշկական(վախ ցավից, ներարկումներից, բժիշկներից, հիվանդություններից)
  • ֆիզիկական(տրանսպորտի միջոցներից վնասվելու վախ, անսպասելի ձայներ, հրդեհ, պատերազմ, տարերքներ)
  • վախ քո մահվանից
  • վախ, որը կապված է կենդանիների վախի հետ
  • վախ ֆանտաստիկ կերպարներից
  • վախ մթությունից և մղձավանջներից
  • սոցիալական վախեր(մարդիկ, երեխաներ, մենակություն և այլն)
  • վախ տարածությունից(խորություն, բարձրություն, փակ տարածություններ):

Հենց վախերով ամեն ինչ պարզ է, կարող եք դիմել վախի կառավարման ծրագիր նախադպրոցականների համար:

  1. Խաղացեք էտյուդ «Վախը մեծ աչքեր ունի» հեքիաթի հիման վրա։
  2. Խաղացեք «Նպաստակները և գայլը» բեմական խաղը:
  3. «Զրույց անտառի հետ» և «Թիթեռի թռիչք» հանգստի վարժությունների օգնությամբ վախի զգացման դեմ պայքարելու ուղիների որոնում կազմակերպելու համար, էտյուդներ «Կաղամբը համեղ էր»: և «Տարբեր տրամադրություններ»:
  4. Նպաստել տարբեր հույզեր արտահայտելու հմտությունների ձևավորմանը «Ինչու՞ էր վախկոտը տխուր», «Քաջ վախկոտը» հեքիաթների օգնությամբ:
  5. Զարգացրե՛ք համարձակություն՝ հաղթահարելով վախերը «Իմ վախը իմ թշնամին է» հեքիաթի և «Տասնհինգ» և «Ձայնով թաքնվել և փնտրել» խաղերի օգնությամբ։
  6. «Քնելու ժամանակն է» հեքիաթի օգնությամբ ձևավորել վարքի անհրաժեշտ հմտություններ.

Արդյունավետ են նույն տարիքի երեխաների խմբակային պարապմունքները։

Նման ծրագիր լավագույնս իրականացվում է նույն տարիքի երեխաների խմբի հետ՝ կանխարգելիչ և բուժական նպատակներով՝ մանկական հոգեբանի մասնակցությամբ։ Երեխայի հետ անհատական ​​աշխատելիս ծրագիրը կարող է բազմազան լինել՝ հաշվի առնելով խնդրի բնույթը՝ հեքիաթները նոր իմաստով լցնելով։

Սովորական հեքիաթային թերապևտիկ դարձնելու կանոններ

Որպեսզի սովորական հեքիաթը դառնա բուժիչ, անհրաժեշտ է այն ստեղծել՝ հաշվի առնելով որոշակի կանոնները:

  1. Հեքիաթը պետք է համապատասխանի փոքրիկի խնդիրներին, բայց չլինի մանրակրկիտ:
  2. Հեքիաթն անպայման պետք է պարունակի փոխարինող գործողություն, որի միջոցով երեխան կսովորի նորովի մոտենալ իր խնդրի լուծմանը։
  3. Թերապևտիկ հեքիաթի սյուժեն պետք է հետևողական լինի.
  • Հեքիաթի գլխավոր հերոսը պետք է համապատասխանի երեխայի սեռին, ցանկալի է՝ տարիքին և բնավորությանը
  • հետագա - գլխավոր հերոսի կյանքի նկարագրությունը այնպես, որ երեխան նմանություն գտնի իրեն
  • հետագա - խնդրահարույց իրավիճակի նկարագրություն, որտեղ հերոսը հայտնվում է, և որը պետք է նման լինի երեխայի իրավիճակին (հերոսի փորձը պետք է համապատասխանի փշրանքների փորձին)
  • հետագա՝ հերոսի խնդրահարույց իրավիճակից ելքի որոնում (իրավիճակի սրում, գլխավոր հերոսի հանդիպում տարբեր կերպարների հետ, իրավիճակից դուրս գալու այլընտրանքային լուծումների որոնում)
  • վերջում` գլխավոր հերոսի գիտակցում իր սխալ վարքի մասին, սխալների ճանաչում, լավագույն տարբերակի ընդունում:

Երեխայի խնդիրը (օրինակ՝ վախերը) հաղթահարելու ծրագիր մտածելիս պետք է հաշվի առնել երեխայի տարիքը:

  • 3-4 տարեկանում - գլխավոր հերոսը կարող է լինել երեխայի սիրելի խաղալիքը, փոքրիկ մարդը, կենդանին
  • 5 տարեկանից - հեքիաթների մեջ մտցնել փերիներին, կախարդուհիներին, արքայադուստրերին ու արքայազններին, զինվորներին և այլն:
  • 5-6 տարեկանից - պատրաստել հեքիաթներ՝ լցված մոգությամբ։

«Հեքիաթների հոգեբանական ազդեցության կարևոր բաղադրիչներից է մետաֆորը, որը հեքիաթի հիմքն է։ Փոխաբերությունը համեմատություն է այլ բանի հետ՝ հիմնված ընդհանուր հատկանիշի վրա: Փոխաբերության ճշգրտությունն ու փոխաբերականությունը թերապևտիկ տեխնիկայի արդյունավետության բանալին է:

Թերապևտիկ հեքիաթների գաղտնիքն այն է, որ երեխան գիտակցական և ենթագիտակցական մակարդակներում միաժամանակ ընկալում է իր լսածի իմաստը։ Երեխան գիտակցաբար անհանգստանում է գլխավոր հերոսի համար և գիտակցում է հեքիաթի սյուժեի մտացածին լինելը: Երեխայի ենթագիտակցությունը որսում և կլանում է հեքիաթի ճշմարտությունը, իրեն նույնացնում գլխավոր հերոսի հետ, վերանայում նրա վարքը։

Դիտեք տեսանյութեր, թե որքան հեշտ է հեքիաթ գրել երեխայի հետ՝ կենտրոնանալով նրա խնդիրների վրա

Հեքիաթային թերապիայի պարապմունքներ

Հոգեբանի մոտ դասերը հեքիաթային թերապիայի ձևաչափով արդյունավետ են։ Երեխայի հետ աշխատելու գործընթացում մասնագետը կենտրոնանում է իր խնդիրը լուծելու համար անհրաժեշտ գիտելիքների փշրանքները ձեռք բերելու վրա, և որ ամենակարեւորն է՝ ձևավորում է օգտակար հմտություններ։

Անկախ նրանից, թե դուք հոգեբան եք, թե պարզապես մայր, հիշեք, որ հեքիաթային թերապիայի մեջ շատ կարևոր է մեծահասակի և երեխայի շփումը, ինչպես նաև դասերի վառ զգացմունքային գունավորումը:

Դասընթացներ անցկացնելիս դուք պետք է համապատասխանեք այդպիսին կանոնները:

  1. Հեքիաթի շարադրման ժամանակ կարևոր է նստել երեխայի դիմաց, որպեսզի նա տեսնի ձեր աչքերն ու դեմքի արտահայտությունը։
  2. Հեքիաթ պատմելիս կամ կարդալիս պետք է փոխանցել հերոսների իրական զգացմունքներն ու հույզերը:
  3. Չի կարելի թույլ տալ երկար դադարներ։
  4. Հեքիաթը և դրա մեջ տիրող իրավիճակները պետք է կառուցվեն երեխայի համար իրական խնդրի վրա:
  5. Հեքիաթի հետ աշխատելիս ուշադրություն դարձրեք, որ այն չի պարունակում պատրաստի պատասխան։ Թույլ տվեք երեխային մտածել և ինքնուրույն ելք առաջարկել այս կամ այն ​​իրավիճակից:

Ծնողներն իրենք կարող են հեքիաթի օգնությամբ փորձել շտկել փոքրիկի վարքը կամ բնավորությունը։

«Ծնողները հեշտությամբ կարող են դառնալ հեքիաթասացներ և հաջողությամբ շտկել իրենց երեխայի խնդրահարույց վարքը: Հոգեբանին կամ հեքիաթաթերապիայի ոլորտի մասնագետին սովորաբար դիմում են բարդ հարցերով»։

Այսպիսով, դուք ծանոթացաք այն մեթոդին, որը թույլ է տալիս հեքիաթների օգնությամբ լուծել մանկական ցանկացած խնդիր՝ հեքիաթաթերապիա։ Ծնողներն իրենք կարող են հեքիաթի օգնությամբ փորձել շտկել փոքրիկի վարքը կամ բնավորությունը։ Իսկ եթե որոշել եք ընտրել մասնագետին, իմացեք, որ նա պետք է ունենա բարձր պատրաստվածություն, երեխայի կարիքների համար թերապևտիկ հեքիաթներ գրելու, փոխաբերություններ օգտագործելու և աշխատանքային բավարար փորձ ունենալու կարողություն։

«Զանգակներ» հեքիաթային թերապիայի դաս

Թիրախ:երեխաների մոտ համակրանքի և կարեկցանքի ունակության զարգացում. հաղորդակցման հմտությունների ձևավորում; ինքնագնահատականի բարձրացում, ինքնագնահատականի զգացում; խմբի համախմբվածության բարձրացում, կոնֆլիկտների կանխարգելում:

Դասի առաջընթաց.

1. «Զանգակներ» հեքիաթի մեջ մտնելու րոպե.

Տղերք, այսօր հեքիաթի մեջ մտնելու համար զանգերը մեզ կախարդական ուժ կտան։ Հանգստացեք, փակեք ձեր աչքերը և լսեք զանգը: Որքան ուշադիր լսեք, այնքան ավելի մեծ ուժ կստանաք:

«Բարձր, բարձր մութ երկնքում, մի հսկայական աստղային բացատում, այնտեղ ապրում էին, աստղեր էին: Նրանք շատ էին և բոլորը շատ գեղեցիկ էին։ Երկրի վրա մարդիկ ամեն գիշեր հիանում էին նրանցով: Բայց այս բոլոր աստղերը տարբեր գույնի էին։ Այստեղ կարմիր աստղեր էին, և նրանք, ովքեր ծնվել էին նրանց լույսի ներքո, նրանք քաջություն էին տալիս: Այդպիսի մարդիկ դարձան խիզախ ու խիզախ։ Կային նաև կապույտ աստղեր՝ նրանք գեղեցկություն էին տալիս մարդկանց։ Նա, ով ծնվել է այս աստղի լույսի ներքո, դարձել է շատ գեղեցիկ: Բացերում կային նաև դեղին աստղեր՝ մարդկանց խելքով էին օժտում։ Եվ բացատում կային նաև կանաչ աստղեր - նրանց կանաչ շողերի լույսի տակ ծնվածը դարձավ շատ բարի, տեսավ բոլոր մարդկանց մեջ լավը, օգնեց նրանց։ Եվ հետո մի օր աստղային երկնքում ինչ-որ բան փայլատակեց: Բոլոր աստղերը հավաքվել էին տեսնելու, թե ինչ է տեղի ունեցել։ Եվ երկնքում մեկ այլ փոքրիկ աստղ կար: Բայց նա բացարձակապես… սպիտակ էր:

2. «Երևակայական աստղ» վարժություն.

Այժմ մենք դրանք կհանձնենք աստղանիշի ձեռքին։ Բայց այս աստղը պարզ չէ, այլ կախարդական: Այն փոխվում է բոլորի ձեռքերում։ Օրինակ, իմ ձեռքերում այն ​​փոքր է, այսպես (ես ցույց եմ տալիս), և այն նույնպես ոսկեգույն է: Ինչն է քոնը? (Յուրաքանչյուր երեխա նկարագրում է իր աստղը և, հնարավորության դեպքում, ձեռքերով ցույց է տալիս նրա հատկությունները. մեծ - փոքր, տաք - սառը):

«Աստղը նայեց շուրջը և նույնիսկ փակեց աչքերը. որքան գեղեցիկ աստղեր կան շուրջը:

Ով ես դու? շշնջաց աստղը։ Եվ աստղերը սկսեցին հայտնվել:

Մենք կարմիր աստղեր ենք։ Մենք մարդկանց դարձնում ենք համարձակ:

Մենք կապույտ աստղեր ենք: Մենք գեղեցկություն ենք տալիս մարդկանց!

Մենք դեղին աստղեր ենք։ Մենք մարդկանց դարձնում ենք խելացի։

Եվ մենք կանաչ աստղեր ենք: Մենք մարդկանց լավ սիրտ ենք տալիս:

Ինչպիսի՞ աստղ եք դուք: Ինչ կարող ես դու անել? Աստղիկը նայեց իր ճառագայթներին և տխրեց.

Իսկ ես ոչ .. ոչինչ չեմ կարող անել։ Ես այնքան հուզվեցի, որ քիչ էր մնում լաց լինեի»։

Տղերք, ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ արեցին աստղերը: (երեխաները առաջարկում են տարբերակներ): Ուզու՞մ եք իմանալ, թե ինչպես ավարտվեց հեքիաթը:

«Յուրաքանչյուր աստղ թռչում էր դեպի սպիտակ աստղը, թեթևակի դիպչում նրան իր գունավոր ճառագայթներով, և նրա վրա մնաց մի բազմագույն լուսավոր կետ։ Եվ երբ բոլոր աստղերը հպվեցին նրան, նա դարձավ ... բազմագույն:

3. Ուսումնասիրել «Աստղը».

Երեխաները կանգնած են շրջանագծի մեջ, ձեռքերը պարզած - ճառագայթները դեպի կողմը, ոտքերը ուսերի լայնության վրա (ընտրված է սպիտակ աստղ): Սպիտակ աստղը նստում է իր գլխին, իջեցնում գլուխը, հետո հետզհետե ծնվում է, ուղղվում, «ուղղում» է ճառագայթները և նայում շուրջը։ Երեխաները հերթով դիպչում են աստղին իրենց ձեռքերով (թեթև, նրբորեն):

Բոլոր աստղերն այնքան ուրախացան այս հրաշքից, որ շրջապատեցին աստղին և երկարեցին իրենց երկար պայծառ ճառագայթները, որ նրանք միանգամից լուսավորեցին ամբողջ երկինքը: Բայց հետո մի օր մի սարսափելի սև կախարդ թռավ բացատ: Նա սիրում էր ամեն տեսակ չար բաներ անել մարդկանց հետ, իսկ իր ազատ ժամանակ տհաճ բաներից սիրում էր մարել աստղերը։ Աստղերը տեսան նման դժբախտություն և սկսեցին իրենց ճառագայթները ներթափանցել նրա մեջ, բայց կախարդը միայն ջնջեց այն. կարո՞ղ եք վախեցնել նրան դրանով: Բայց հենց որ նա պատրաստվում էր հանգցնել այս բացատում գտնվող բոլոր աստղերը, հանկարծ մի տարօրինակ բազմագույն աստղ թռավ առաջ։ Կախարդը նույնիսկ հակադարձեց.

Ախ, սա ի՞նչ հրաշք Յուդոն է։

Ես եմ, գունավոր աստղը:

Ի՞նչ կարող ես անել, գունավոր աստղ:

Ես կարող եմ ամեն ինչ անել! մեր փոքրիկ աստղը հպարտորեն գոռաց.

Բոլորը բոլորը. Կախարդը ծիծաղեց. -Դե հիմա դու ոչինչ չես կարող անել ու ընդհանրապես դուրս կգաս։

Եվ հենց որ նա օդ վերցրեց խիզախ փոքրիկ աստղին հանգցնելու համար, նա հավաքեց իր բոլոր պայծառ բազմերանգ ճառագայթները և ուղարկեց անմիջապես նրա չար դեմքին: Այնուհետև ներս թռան այլ աստղեր և սկսեցին ներս թողնել ամենապայծառ ճառագայթները: Կախարդը ամբողջ ուժով վազեց այս բացատից և այլևս չհայտնվեց այստեղ: Եվ աստղերը պտտվեցին ուրախությունից, ցրվեցին ամբողջ բացատով և ծափահարեցին իրենց ճառագայթները, և մեր բազմագույն աստղը փայլեց հենց մեջտեղում:

Ախտորոշիչ գծանկար «Աստղանիշներ».

Տղերք, ձեզ դուր եկավ պատմությունը: Եվ հիմա ես ուզում եմ առաջարկել հետևյալը. «Նայեք այս աստղերին. (երեխաներին տալիս են փոքրիկ սպիտակ աստղեր) Նրանք դեռ սպիտակ են, ինչպես հեքիաթի աստղանիշը: Բայց դուք կարող եք դրանք գունավորել այնպես, ինչպես հարմար եք գտնում: Հիշեք, սա ձեր աստղն է, և դուք որոշեք, թե ինչ գույն և ինչ որակ կունենա այն ավելի շատ: Եթե ​​ինչ-որ մեկի համար քաջությունը շատ կարևոր է, ապա աստղանիշում ավելի շատ կարմիր կլինի: Եթե ​​ինչ-որ մեկի համար միտքն ավելի կարևոր է գեղեցկությունն ու բարությունը, ապա դեղինը, կապույտը և կանաչը: Այսպիսով, յուրաքանչյուրը պետք է ունենա իր ուրույն և անկրկնելի աստղն իր «գունեղության» մեջ։ Վերջնական փուլ. Փակեք ձեր աչքերը և լսեք զանգերի ղողանջը: