Հոգեբանի դաս երկրորդ կրտսեր դհոու խմբում: Երկրորդ կրտսեր խմբի երեխաների հետ դասերի ամփոփում `օգտագործելով հանգստացնող վարժություններ: Նկարչություն «Փշոտ ոզնի»

Դաս երկրորդ կրտսեր խմբի երեխաների հետ ՝ օգտագործելով հանգստացնող վարժություններ:

Հեղինակ ՝ Տաբունշչիկովա Նատալյա Վլադիմիրովնա, կրթական հոգեբան
Աշխատանքի վայրը ՝ MKDOU «Սոլնիշկո», MKDOU «Բելոչկա» թիվ 62

Աշխատանքի նկարագրություն:Ձեր ուշադրությանն եմ ներկայացնում 3 -ից 4 տարեկան երեխաների հետ աշխատելուն ուղղված դասի մշակում: Դասը կարող է անցկացվել ինչպես անհատական, այնպես էլ խմբային: Developmentարգացումը օգտակար կլինի մանկապարտեզներում, վերականգնողական կենտրոններում, մանկատներում նախադպրոցական տարիքի երեխաների հետ աշխատող կրթական հոգեբանների համար:
Նպատակներ:երեխաների մարմնական գիտակցության զարգացում, հատկապես նրանց շոշափելի ընկալում. սովորեցնել երեխաներին հանգստանալ և կենտրոնանալ.
Դասի ընթացքը.
1) «Ողջույններ անսովոր» խաղը
2) «Կախարդական գրիչ» խաղը;
3) Խաղ «Լիցքավորիչ կրիայի համար»
4)) Խաղ-պար Zելեզնովայի երգի ներքո («մենք հարվածում ենք վերևին ...»)
5) Rիսական - հրաժեշտ
1) «Ողջույններ անսովոր» խաղը
Հոգեբանը ասում է. «Փորձենք զգալ նոր հույզեր և միևնույն ժամանակ տիրապետել ոչ ավանդական ողջույններին: Դուք կարող եք դրանք ինքներդ ստեղծել և ցուցադրել ամբողջ խմբին: Սկզբից ես առաջարկում եմ ողջույնի մի քանի տարբերակ ՝ ձեռքի հետևը, ոտքերը, ծնկները, ուսերը, ճակատները և այլն:
2) Կախարդական փետուր
Նկարագրություն:Այս խաղը երեխաներին հանգստանալու և կենտրոնանալու հիանալի հնարավորություն է տալիս:
Նյութեր:ձեզ հարկավոր կլինի մեծ, գեղեցիկ փետուր: Կարող եք նաև օգտագործել ձեր սեփական մատների ծայրերը:
Հրահանգներ երեխաների համար:Շրջանաձև նստեք հատակին: Իմ ձեռքերում կախարդական փետուր կա, որով կշոշափեմ քո մարմնի տարբեր մասերը: Հաճելի է դիպչելուն, և նրա հպումը ձեզ ուժ և զվարճություն կպարգևի:
Յուրաքանչյուրիդ հերթով կմոտենամ: Երեխան, որի կողքին կանգ եմ առնում, փակում է աչքերը: Հետո ես կախարդական փետուրով նրբորեն կպչեմ նրա դեմքին, պարանոցին, ափին կամ ձեռքին: Առանց աչքերը բացելու, երեխան պետք է ցուցամատը դիպչի այն վայրին, որին դիպել է գրիչը: Դրանից հետո նա կարող է բացել աչքերը, իսկ կախարդական փետուրը կպնի մեկ այլ երեխայի:

3) Խաղ «Լիցքավորիչ կրիայի համար»
Նկարագրություն:Սա շատ կարճ, հանգստացնող վարժություն է փոքր երեխաների համար, որը կենտրոնանում է ուսերի և գլխի հետևի մկանների վրա:
Հրահանգներ երեխաների համար:(Երեխաները նստում են հատակին :) Պատկերացրեք, որ դուք կրիաներ եք: Դուք պառկում եք ավազի վրա և արևի տակ ընկնում: Դուք լսեցիք բարձր ձայն և թաքնվում եք պատյանում: Սեղմեք ձեր ոտքերն ու ձեռքերը, թաքցրեք ձեր գլուխը և փակեք ձեր աչքերը:
Հիմա նորից հանգիստ է, և դու կամաց -կամաց պարանոցդ հանում ես պատյանից: Դանդաղ բարձրացրեք ձեր գլուխը դեպի վեր և ձգեք ձեր պարանոցը: Նայեք շուրջը ձեր կրիայի աչքերով. Համոզվեք, որ դուք լիովին ապահով եք: Այժմ դուք կրկին կարող եք պառկել ավազի վրա կամ սողալ:
Ես ծափահարում եմ ձեռքերս: Երբ լսում եք այս բարձր ձայնը, արագ թաքնվեք պատյանում ... (Claափահարեք բարձրաձայն):
Այժմ ամեն ինչ կրկին հանգիստ է, և դուք կարող եք դանդաղորեն դուրս գալ կեղևից, ձգել ձեր վիզը, իջեցնել ուսերը և ուսումնասիրել ձեր շուրջը եղած տարածությունը:


4) Պարային խաղ «Մենք հարվածում ենք վերևներին»:

Բոլոր երեխաները կանգնած են շրջանագծի մեջ և, երաժշտության ներքո, կրկնում են հոգեբանի հետևի շարժումները:
Երգի բառերը.
Ma խփում է վերևի գագաթին
Մենք ծափ ենք տալիս ծափահարում

Մենք գլխով ենք անելու
Միասին մենք թափահարում ենք մեր բռնակները
Եվ արի ու տես, որ առանց դժվարության կարող ենք շրջվել

Մենք բարձր ենք ցատկելու
Միասին ցատկելը այնքան հեշտ է
Եվ արի ու տես, որ առանց դժվարության կարող ենք շրջվել


5) Հրաժեշտի ծես
Դասի վերջում բոլորը հրավիրվում են ծափ տալու, դրանով իսկ շնորհակալություն հայտնելով բոլորին դասի համար:

Ուսուցիչ-հոգեբանի կազմակերպված կրթական գործունեության ամփոփում ՝ 2-րդ կրտսեր խմբի երեխաների հետ

Թեմա ՝ «Tանոթություն Տուզիկի հետ»

Առաջադրանքներ. երեխաների հուզական մերձեցում, հաղորդակցման հմտությունների զարգացում, անծանոթ միջավայրում վարքի ակտիվ մեթոդներին ծանոթություն, երևակայության զարգացում, ինքնակարգավորման հմտությունների ուսուցում, մարմնական սեղմակների հեռացում:

Նյութը ՝ փափուկ խաղալիք - լակոտ, հանգստանալու երաժշտություն, փափուկ գորգեր, երաժշտական ​​կենտրոն:

Դասի ընթացքը:

1. "որավարժություններ «Ողջույն»

«Քաղցր խոսքեր»

Հոգեբանը ասում է. «Եկեք, տղերք, կանգնենք շրջանագծի մեջ և այս գեղեցիկ ծաղիկը փոխանցենք միմյանց: Մինչ ծաղիկը ձեր ձեռքում է, դուք բարի, քնքուշ բառերով եք հանդես գալիս և դրանք «փոխանցում» եք ձեր հարևանին ծաղկի հետ միասին: Եվ նա ունի իր խոսքերն ու ծաղիկը `իր հարևանին և այլն ՝ շրջանագծի մեջ»:

2. Քայլելով զգայական ուղու վրա:

Մեր ոտքերը քայլում են նեղ արահետով,
Նրանք քայլեցին և քայլեցին դեպի տուն:

Տղերք, եկեք տեսնենք, թե ով է ապրում այս տանը:

Մեծահասակը բացում է տան դուռը, երեխաներին ցույց տալիս խաղալիք լակոտ:

Helloորավարժություններ «Բարև, շուն»:

Մեծահասակը շան վարքագիծը ցուցադրում է փափուկ խաղալիքով:

Հոգեբանը երեխաներին հրավիրում է դիտելու, թե ինչպես է նա անծանոթ միջավայրում կապեր հաստատում երեխաների հետ, որոնց առաջին անգամ է տեսնում:

Երեխաները նշում են ակտիվությունը, շարժման արագությունը, բացությունն ու դյուրահավատությունը, բոլորի վրա պոչը թափահարելու ցանկությունը: Երեխաներն իրենց պատկերացնում են որպես շուն, պատկերում են կենդանու կեցվածքը, շարժումները, սովորությունները: Այնուհետեւ երեխաները բաժանվում են զույգերի եւ ակտիվորեն դիպչում են միմյանց ձեռքերով, մարմնով, գլխով, նայում են աչքերին, ժպտում:

3. Dogորավարժություն «Շան անուն»

Երեխաները, որոնք նստած են շրջանագծի մեջ, հերթով կռահում են այն շան անունը, որն իրեն ավելի է սազում: Այնուհետեւ ընտրվում է լավագույնը:

4. Ֆիզիկա «Տուզիկ»

Այստեղ այն պտտվում է գագաթի պես

Երեխաները պտտվում են տեղում, ձեռքերը պահվում են գոտու վրա:

Tuzik, Tuzik, crochet tail.

Պտտեք հակառակ ուղղությամբ:

Դա թռչում է ամբողջ արագությամբ

Երկու ոտքի վրա ցատկելը

Հիմա դեպի գետ, հետո դեպի բակ:

Դա հերթապահ է դարպասի մոտ -

Կռանալ ներքև:

Մի խոսքով, աշխատանք շատ կա:

Երկու ոտքի վրա ցատկելը:

5. Խաղը «Shaggy dog»

Երեխան ձևացնում է, թե շուն է, նա նստում է կայքի մի ծայրում գտնվող աթոռին և ձևացնում, որ քնած է: Մնացած երեխաները գտնվում են սենյակի մյուս ծայրում `գծի հետևում. Սա տունն է: Նրանք հանգիստ մոտենում են շանը, հոգեբանն ասում է.

«Այստեղ պառկած է մռայլ շունը,

ձեր թաթերի մեջ, թաղելով ձեր քիթը:

Հանգիստ, հանգիստ, նա ստում է -

կիսաքուն, կիսաքուն:

Եկեք գնանք նրա մոտ, արթնացնենք նրան,

և կտեսնենք ՝ ի՞նչ կլինի »:

Շունն արթնանում է, վեր է կենում և սկսում է հաչալ: Երեխաները վազում են տուն (անցնում գծից այն կողմ): Դերը փոխանցվում է մեկ այլ երեխայի: Խաղը կրկնվում է ինքն իրեն:

6. Խաղը «Լակոտները և մեքենան»

Երեխաները նստում են աթոռների կամ նստարանների վրա `սենյակի կամ խաղահրապարակի մի կողմում: Սրանք քոթոթներ են իրենց տներում: Կայքի հակառակ կողմում կանգնած է հոգեբան, որը մեքենա է ձևանում: Հոգեբանի խոսքերին. «Վազիր, լակոտներ, խաղացեք բակում». Երեխաները վազում են խաղահրապարակի շուրջը: Որոշ ժամանակ անց հոգեբանը ասում է. «Areգուշացեք, մեքենան գնում է, լակոտներ, իրենց տները»: Մեքենան, դուրս գալով ավտոտնակից, շարժվում է դեպի քոթոթները: Քոթոթները փախչում են իրենց տները (նստում են աթոռներին): Մեքենան վերադարձվում է ավտոտնակ:

7. Exորավարժություններ-թուլացում «Արեւոտ լակոտ»

Պատկերացրեք, որ արեւոտ լակոտը նայում է ձեր աչքերին: Փակեք դրանք: Նա ավելի վազեց դեմքով: Նրբորեն շոշափեք ձեր ափերով ՝ ճակատին, քթին, բերանին, այտերին, կզակին: Նրբորեն հարվածեք, որպեսզի չվախեցնեք գլուխը, պարանոցը, որովայնը, ձեռքերը, ոտքերը: Նա կանգնեց օձիքի հետևում - այնտեղ էլ շոյեց նրան: Նա չարաճճի մարդ չէ. Նա բռնում և շոյում է ձեզ, իսկ դուք շոյում եք նրան և ընկերանում նրա հետ (կրկնեք 2-3 անգամ):

8. Հրաժեշտ

Երեխաները հերթով մոտենում են խաղալիք-շանը, շոյում, անվանում անունով:

Հետո ասում են. «Bտեսություն Տուզիկ» - սկզբում բարձրաձայն, հետո ավելի հանգիստ, հետո `շշուկով:

Թիրախ:

1. Խմբում դրական հուզական տրամադրության ստեղծում:

2. Խաղի կանոններին համապատասխան գործելու ունակության զարգացում:

3. Շարժումների համակարգման, ընդհանուր եւ բարի շարժիչ հմտությունների զարգացում, կողմնորոշում սեփական մարմնում:

4. Տեսողական ընկալման զարգացում (օբյեկտների գույնը, ձեւը, չափը):

5. Ուշադրության, խոսքի եւ երեւակայության զարգացում:

Նյութեր:

Ladybug խաղալիքներ

Ladybugs- ի գծանկարներ,

Մրգային զամբյուղ,

Սև և կարմիր ներկեր:

Դասի ընթացքը.

Հոգեբան- ողջույններ:

Հոգեբան- Երեխաներ, այսօր մեզ սպասում են բազմաթիվ արկածներ ՝ հանդիպելով նոր կերպարների: Բայց ի սկզբանե պետք է գնալ հեքիաթային անտառ:

Երեխաները քայլում են ծալքավոր արահետներով, ցատկում գնդակների վրա, քայլում հարվածներով: Այս ամենը տեղի է ունենում երաժշտության հետ:

Հոգեբան- Տեսեք, ո՞վ է այնտեղ ճանապարհին:

Երեխաներ- Դա նապաստակ է:

Հոգեբան- Ի՞նչ է սիրում ուտել մեր նապաստակը:

Երեխաները պատասխանում են.

Հոգեբան- Մեր նապաստակը մի տեսակ տխուր է: Մեր նապաստակը նեղություն ունեցավ, նա զամբյուղ տարավ իր երեխաներին և ցրեց այն: Տեսեք, թե քանի բանջարեղեն կա բացատում: Ի՞նչ գույն ունի վարունգը: Իսկ լոլիկը? Իսկ կաղամբը: Տեսեք, թե ինչ ձև ունի լոլիկը: Երեխաները նայում են բանջարեղենին և անվանում դրանք: Եկեք օգնենք մեր Նապաստակներին և նրա զամբյուղում հավաքենք միայն գազար:

Հնչում է ռիթմիկ երաժշտություն, և երեխաները սկսում են հավաքել գազարը զամբյուղի մեջ:

Հոգեբան- Լավ արեց, դուք իսկական օգնականներ եք:

Հոգեբան- Տղերք, եկեք առաջ շարժվենք, տեսնենք, թե ինչ է մեզ սպասվում հաջորդիվ:

Հանկարծ թփերի հետևից հայտնվում է Արջուկ:

Հոգեբան-Տես, արջ է: Որքան մեծ է նա, որքան շագանակագույն է, որքան փափուկ է, երկար ճանկերով: Որտե՞ղ են արջի ականջները: Իսկ երեխանե՞րը: Իսկ որտե՞ղ են արջի ոտքերը: Իսկ դու? Իսկ աչքերը? Իսկ ձեր բերանը? Իսկ քիթը?

Երեխաները զննում են արջին:

Հոգեբան- երեխաներ, և մեր Արջը ուզում է ինչ -որ բան ասել: Հոգեբանը արջին բերում է ականջին ու արջի խոսքերը փոխանցում երեխաներին: Նախնդրում է մեզ խաղալ նրա հետ:

Նա առաջարկում է իր հետ խաղալ «թաքցնել», բայց ոչ սովորական, բայց արջի խաղ:

Երբ նա ասում է աչքեր, դու փակում ես նրա աչքերը, երբ ասում է քիթ, դու փակում ես նրա քիթը, երբ ասում է իր բերանը, դու փակում ես նրա բերանը: Գործարք?

Հոգեբանը բոլորն էլ հիանալի գործընկերներ են, բայց մեր արջը ձեզ այնքան դուր եկավ, որ նա չցանկացավ ձեզ բաց թողնել և առաջարկեց ևս մեկ խաղ խաղալ նրա հետ: Այն կոչվում է «Արագ արջ»:

Արեւը փայլում է, արջը քնած է, բոլոր երեխաները քայլում են մարգագետնում:

Հանկարծ արևը գնաց, արջը արթնանում է և ցանկանում բռնել երեխաներին: Երեխաները փախչում են իրենց խնամողների գիրկը: Խաղը շարունակվում է 2-3 անգամ:

Հոգեբան- արջը ցանկանում է պատմել իր սիրած բանաստեղծությունը, և մենք կփորձենք հիշել և շարժումներ անել:

Արջուկը քայլում է անտառով Տեղափոխվեք կողքից

Նա հավաքում է կոներ, երգում երգեր Դեպի թեքություններ

Հանկարծ Միշկայի ճակատի հարվածներից մեկը Մենք ափով ենք դիպչում ճակատին

Արջուկը բարկացավ և ոտքով հարվածեց գագաթին Ստոմպինգ

Հոգեբան- տղերք, ինչ հիանալի գործընկերներ եք բոլորդ !!!

Հոգեբան- (արջը վերցնում է իր ձեռքում) Արջն այսօր մեզ բերեց գծանկարները: Տեսնես ինչ է նկարված այստեղ:

Հոգեբան- ճիշտ քլիրինգ! Բայց խնդիրն այն է, որ մեր քլիրինգում խոտ չկա: Եկեք նկարենք գեղեցիկ կանաչ խոտ մեր մարգագետնի համար:

Հոգեբան- Լավ արեց տղաներ: Դե, հիմա եկեք ավելի հեռուն գնանք:

Երեխաները քայլում են երաժշտության շոշափելի ճանապարհներով:

Հոգեբան- տեսեք, թե ինչ լավ սկյուռ է: Տղերք, ինչ փափուկ պոչ ունի:

Ինչ գույն է այն? Ինչ է նա սիրում ուտել:

Մեր սկյուռիկը սիրում է խաղալ: Եվ նա նաև իսկապես ցանկանում է խաղալ մեզ հետ:

Հոգեբանը երեխաների առջև դնում է չափերով տարբեր զույգ խաղալիքներ և ասում.

Հոգեբան- Տղերք, սկյուռիկները ցանկանում էին խաղալ ձեր խաղալիքներով: Օգնեք նրան ընտրել փոքր խաղալիքներ:

Հոգեբան- լավ արեց, բայց, ցավոք, մեր ճանապարհորդությունն ավարտվեց, և ժամանակն է, որ մենք վերադառնանք մանկապարտեզ:

Երեխաները գնում են ոտանավոր

Ուղիղ ուղու երկայնքով.

Մենք այսօր խաղացինք

Վերևից վերևից վերևից

Շատ բան սովորեց

Ծափ-ծափ-ծափ-ծափ (միակողմանի)

Բոլորը հիանալի աշխատանք կատարեցին

Վերևից վերևից վերևից

Եվ մի փոքր զվարճացա

Ծափ-ծափ-ծափ-ծափ (մյուսին)

Դա զվարճալի էր ձեզ և ինձ համար:

Ընկերներ, շնորհակալություն !!! Goodտեսություն (ալիք !!!)

Հոգեբանը հարցնում է ՝ երեխաներին դուր եկա՞վ դա հեքիաթային անտառում: Ի՞նչն են ամենից շատ հիշում:

Մատենագիտություն:

1. Ա.Ս. Ռոնժինա «Հոգեբանի դասերը 2-4 տարեկան երեխաների հետ նախադպրոցական հաստատությանը հարմարվելու ժամանակահատվածում»:

2. Է.Ե. Խոմյակովա «Compարգացման համապարփակ դասեր փոքր երեխաների հետ»:

3. Է.Վ. Herերդևա «Մանկապարտեզում փոքր երեխաները»:

4. E. Ya. Յանուշենկո «Ձեր երեխան կարող է դա անել»:

Թիրախ:նվազեցնելով հուզական սթրեսը, ստեղծելով դրական հուզական տրամադրություն և ընդունման մթնոլորտ բոլորի համար:

Առաջադրանքներ.

  • նպաստել խմբում երեխաների միջև բարեկամական հարաբերությունների ձևավորմանը, հավաքել երեխաների թիմը.
  • զարգացնել կամավոր ինքնակարգավորումը.
  • օգնում է թեթևացնել երեխաների մկանային լարվածությունը:

Սարքավորումներ. Տիկնիկ `բիբաբո կատու, կրծքավանդակի, մեղվի խաղալիք, մեղուներով ապարանջան, փայլուն սեղան ավազով, կախարդական փայտիկ, հայելային գնդակ պրոյեկտորով, երաժշտական ​​նվագակցություն:

Դասընթացի ընթացքը

Ողջույնի ծես. «Բարև, ես կատու եմ»:

Հոգեբանը ձեռքին տիկնիկ է դնում `մի կատվի ձագ, և երեխաներին հրավիրում է հերթով ողջունել կատվիկին: Յուրաքանչյուր երեխա սեղմում է կատվի թաթը և ներկայանում սիրառատ անունով, օրինակ.

Հոգեբան.

Տղերք, կատուն բերեց կրծքավանդակը, և ինչ պետք է կռահել դրա մեջ:

Հոգեբանը կարդում է հանելուկը.

Այն բզզում է ծաղկի վրա,
Այնքան արագ է թռչում դեպի փեթակ,
Ես մեղրս տվեցի մեղրախորշերին,
Ինչ է նրա անունը? .... (մեղու)

Հոգեբանը երեխաներին հրավիրում է խաղ խաղալ.

Եվ դրա համար պետք է վերածվել մեղուների (երեխաները թևնոցներ են կրում մեղուների պատկերով):

Լոգորիթմիկ վարժություն : «Մեղուներ»:

Մեղուները քնեցին, իսկ առավոտյան նրանք արթնացան ու ձգվեցին:

Մի անգամ - նրանք լվացան ցողով,
Երկու - նրբորեն շրջապատված,
Երեք - կռացավ և նստեց,
Եվ չորսի վրա նրանք թռան:
W-w-w-w ... (տղաները շարժումներ են կատարում տեքստին համապատասխան)

Հոգեբան.

Ուզու՞մ եք իմանալ, թե ինչի մասին է երազում մեղուն:

Երեխաները լուսավորությամբ մոտենում են սեղաններին `ավազի մեջ նկարելու համար, նկարը կատարում են տեքստին համապատասխան.

Մեղուն երազում է, որ ամպերի մեջ բարձր թռչի (ամպեր ներկել):

Ես թռա, թռա ու ծաղիկ տեսա (երեխաները մեկ մատով ծաղիկ են նկարում):

Թռավ, հոտոտեց - հիանալի հոտ:

Showույց տվեք, թե ինչպես է այն կաթում: (մատների բարձիկներով նկարեք կաթիլներ):

Անձրևից մի ամբողջ կաթիլ ստացվեց (3 մատը գծում է, թե ինչպես է հոսում վազքը):

Մեղուն որոշեց ինքն իրեն չորացնել. Նա պառկեց և թևերը ուղղեց դեպի արևը (նկարել արևը):

Լավ արեց: Սա մեղվի երազանքն է:

Հոգեբան.

Եվ հիմա մենք մեղուներից կվերածվենք կենսուրախ արտիստների: Կախարդական փայտիկը մեզ կօգնի դրանում (հոգեբանը կախարդական փայտիկով դիպչում է յուրաքանչյուր երեխայի):

Խաղը «Գնացիր զգացմունքներ»

Smպտացեք կատվի պես արևի տակ;

Խորամանկ աղվեսի պես;

Խոժոռվել աշնանային ամպի պես;

Showույց տվեք. Որքան սարսափեց նապաստակը, երբ տեսավ գայլը.

Մի կատվի պես, որի վրա շունը հաչում է:

Խաղ «Բռնել արևի նապաստակներին»

Պրոյեկտորով հայելիի գնդակը միանում է, և տղաներին հրավիրում են որսալու «արևի ճառագայթները»:

Երեխաները բռնում ու հաշվում են «նապաստակներին», ապա նրանց բաց են թողնում:

Հոգեբան.

Տղաները հոգնել են նապաստակներ բռնելուց: Ես առաջարկում եմ ձեզ պառկել քլիրինգում (գորգեր):

"Որավարժություն «ainիածան»:

Theորավարժությունների սաունդթրեք. «Անտառի հնչյուններ»:

Պառկեք հարմարավետ, որպեսզի ձեր ձեռքերն ու ոտքերը հանգստանան և փակեք ձեր աչքերը: Պատկերացրեք, որ մենք պառկած ենք փափուկ կանաչ խոտի վրա: Մեր վերևում կա պարզ կապույտ երկինք, իսկ երկնքում ՝ պայծառ բազմագույն ծիածան: Theիածանը փայլում է, փայլում է բոլոր գույներով և մեզ տալիս է իր սեփական տրամադրությունը: Եկեք նայենք նրա գույներին:

Կարմիրն ու նարնջագույնը մեզ տալիս են ջերմություն և ուժ: Մենք դառնում ենք ավելի ուժեղ, մենք ջերմ և հաճելի ենք: Դեղինը մեզ ուրախություն է պարգևում: Արևը նույնպես դեղին է, նրա ճառագայթները հարվածում են մեզ, և մենք ժպտում ենք: Կանաչը խոտի և տերևների գույնն է: Մենք մեզ լավ ու հանգիստ ենք զգում: Կապույտն ու կապույտը երկնքի ու ջրի գույներն են, ջերմության մեջ փափուկ ու թարմացնող, ինչպես ջուրը:

Այժմ բացեք ձեր աչքերը և վեր կացեք: Եկեք մեր բռնակները ձգենք դեպի մեր ծիածանը և հիշենք այն բոլոր զգացմունքները, որոնք այն մեզ պարգևեց:

Հոգեբանը երեխաների հետ վարում է դասի արտացոլումը.

Ի՞նչ եք հիշում: Ո՞ր վարժություններն են ձեզ ամենաշատը դուր եկել:

Հրաժեշտի ծես:

Շրջանակի մեջ գտնվող երեխաները միմյանց ասում են. «Bտեսություն, (անուն)»: Հրաժեշտ տվեք կատվին ՝ հոգեբանին:

Թիրախ:

· Developարգացրեք ձեր և ուրիշների մեջ դրականը տեսնելու ունակությունը.

· Նվազեցնել ագրեսիվության, հիպերակտիվության ախտանիշների դրսևորումը;

· Developարգացնել հուզական-կամային կարգավորման կարողությունը;

· Մշակել երևակայություն;

· Հեռացնել մկանային սեղմակները, հոգե-հուզական սթրեսը;

· Ակտիվացնել հուզական և շարժիչ ինքնադրսևորումը:

Բեռնել:


Նախադիտում:

Alարգացման դասի ամփոփում

ուսուցիչ-հոգեբան

2 -րդ կրտսեր խմբի երեխաների հետ:

Թիրախ:

  • Developարգացրեք ձեր և ուրիշների մեջ դրականը տեսնելու ունակությունը.
  • նվազեցնել ագրեսիվության, հիպերակտիվության ախտանիշների դրսևորումը.
  • զարգացնել հուզական և կամային կարգավորման ունակություն.
  • զարգացնել երևակայությունը;
  • հեռացնել մկանային սեղմակները, հոգե-հուզական սթրեսը;
  • ակտիվացնել հուզական և շարժիչ ինքնադրսևորումը:

Սարքավորումներ: փափուկ խաղալիք, գնդակ, ներկեր, թղթեր (յուրաքանչյուր երեխայի համար երկու հատ), ձյան փաթիլների գլխարկներ, մագնիտոֆոն, ձայնագրություն:

Դասի ընթացքը.

Ողջույնի ծես.Գրասենյակում երեխաներին հոգեբանը դիմավորում է կատու Մոխնուշկայով (փափուկ խաղալիք): Երեխաները ողջունում են Մոխնուշկային:

Տղերք, ինչպիսի լավ բառեր կարող եք ասել Մոխնուշկային (երեխաները սիրալիր բառեր են անվանում և կատուն շոյում):

Շնորհակալություն երեխաներ: Մոխնուշկան շատ գոհ էր: Ուզու՞մ ես նրա հետ խաղալ: Խնդրեք նրան. (Երեխաները հարցնում են. Խաղացեք մեզ հետ, խնդրում եմ: «ickղոտներ» խաղն անցկացվում է (հոգեբանը փափուկ խաղալիքի պոչով երեխաներին կրծկալ է տալիս):

Եվ հիմա մեր կատուն ցանկանում է հանգստանալ (Խաղալիքը դնում ենք սեղանին): Եվ մենք նրան ցույց կտանք, թե ինչ խաղեր գիտենք: (հոգեբանը երեխաներին հավաքում է շրջանակի մեջ ՝ երգելով «Մոխրոտը» ֆիլմից երգ)

- «Ոտքի՛ կանգնեք երեխաներ, կանգնե՛ք շրջանագծի մեջ,

Կանգնեք շրջանագծի մեջ, կանգնեք շրջանագծի մեջ

Դուք իմ ընկերն եք, իսկ ես ՝ ձեր ընկերը

Ամենահավատարիմ ընկերը »

Տղերք, դուք շատ լավ խոսքեր ասացիք Մոխնուշկային, կարծում եք, որ նա գո՞հ էր: («ԱՅՈ»): Հետո հիմա, գնդակը շրջանաձև փոխանցելով, եկեք բարի խոսքեր ասենք միմյանց:

Խաղ «Բարի խոսքեր»

Բարի խոսքերը ծույլ չեն

Կրկնեք մեզ համար ամբողջ օրը:

Գալյան կոկիկ տեսք ունի,

Հաճելի չէ՞:

Այսօր քանի անգամ է Նաստյան

Ձեր ընկերներին ասե՞լ եք «բարև» բառը:

Եվ մեր բարեսիրտ Ալեքսեյը

Ես շնորհակալություն հայտնեցի իմ ընկերներին ամեն ինչի համար:

Հրաշալի մարդիկ

Նա մեզ հետ ապրում է մանկապարտեզում:

(երեխաները գովում են միմյանց)

Տղերք, կարծում եք, որ նրանք ձեզ ճշմարտությո՞ւնն ասացին, երբ բարի խոսքեր փոխանցեցին: .......

Վստահ եմ, որ այս ամենն իսկապես քո մասին է: Եվ մենք բոլորս հաճույքով լսեցինք դա, ուստի եկեք ավելի հաճախ հաճոյախոսություններ անենք միմյանց հասցեին:

Ի դեպ, Մոխնուշկան ձեզ համար անակնկալ է պատրաստել `գունագեղ ներկեր (հոգեբանը ներկերի տուփ է հանում) և այժմ հրավիրում է ձեզ սեղանների մոտ (սեղանին դրված են պատրաստված թղթեր):

"Որավարժություններ «Չարաճճի գույներ»

Օ,, տղերք, ինչ -որ բան քերծվում է տուփի մեջ, ինչ է այնտեղ կատարվում (հոգեբանը նայում է արկղին և արագ փակում այն): Տղերք, այդպիսի չարաճճի ներկեր կան, դրանք դուրս են գալիս բանկաների միջից, ես նույնիսկ վախենում եմ բացել տուփը: Եթե ​​նրանք հանկարծակի դուրս թռնեն ձեր թռուցիկի վրա, ապա դուք արագ բռնում եք դրանք ՝ ծածկելով դրանք երկրորդ թերթիկով (ցուցադրում), լավ: (Հոգեբանը կաթիլներ է կաթում երեխաների տերևների վրա, երեխաները ծածկում են երկրորդ տերևով, ստացվում է բլոտի հետք)

Տեսեք, ինչ հետաքրքիր նկարներ ստացանք, եկեք փորձենք հասկանալ, պատկերացրեք, թե ով կամ ինչպիսին է ձեր «բլոտը»:

Իմ բլոտը նման է ... .. Իսկ ինչպիսի՞ն է քոնը, ասա մեզ Մոխնուշկայի հետ:

(երեխաները խոսում են, ուսուցիչը օգնում է)

Շնորհակալություն տղերք, շատ հետաքրքիր ստացվեց: Եկեք գծագրերը սեղանին դնենք, որ չորանան: Շնորհակալություն Մոխնուշկային նման հետաքրքիր չարաճճի գույների համար:

Եվ հիմա, տղերք, Մոխնուշկան մեզ կանչում է դրսում (երեխաները դուրս են գալիս գորգ):

Ո՞վ կարող է ինձ ասել, թե տարվա որ ժամն է: Ձմռան ի՞նչ նշաններ գիտեք: That'sիշտ է, ձմռանը շատ ձյուն է տեղում: Եկեք ասենք կախարդական բառերը և վերածվենք ձյան փաթիլների. «Պտտել, պտտվել, պտտվել և վերածվել ձյան փաթիլի» (հոգեբանը դնում է «Ձյան փաթիլների» գլխարկները)

Խաղ «Ձյան նախշեր((Հնչում է «Իմ քնքուշ, նուրբ կենդանին» ֆիլմի վալսը)

Պատկերացրեք, որ դուք ձյան փաթիլներ եք, որոնք թռչում են երկնքից: Ձգեք ձեր ձեռքերը և ազատորեն շարժվեք և շրջեք սենյակով մեկ: Ձյան փաթիլները թռչում և հյուսում են միասին `երկու ձյան փաթիլներ մեկ գնդակի մեջ, պտտվում են, ձեռք ձեռքի բռնած:

Քամին փչեց, և ձյան փաթիլները թռչեցին մեկ առ մեկ:

Եվ հիմա ձյան փաթիլները կրկին հանդիպեցին միմյանց և միահյուսեցին երեք ձյան փաթիլներ և նորից պտտվեցին միասին:

Թեթև քամի է նորից փչում, ձյան փաթիլները դանդաղ են թռչում, սահուն պտտվում:

Եվ հիմա փոթորիկ է սկսվել. Ձյան փաթիլները արագ, արագ են թռչում, բայց նրանք փորձում են չբախվել միմյանց, որպեսզի չփչացնեն իրենց ճառագայթները:

Փոթորիկը հանդարտվեց, բայց հավաքեց բոլոր ձյան փաթիլները մեկ մեծ ձնակույտի մեջ, մենք հավաքվում ենք ՝ սերտորեն գրկելով միմյանց:

Այնքան ձյուն էր հարձակվում, ժամանակն էր նորից վերածվել երեխաների.

Ձնեմարդու խաղ

Ձյուն ընկավ, տղաները դուրս եկան ձնեմարդեր քանդակելու - թեթև ծափահարություններով մենք ինքներս «քանդակում» ենք հաստ ոտքեր, ձեռքեր, կողքեր, պարանոց: Գլուխ, աչքեր, գազարի քիթ և ժպիտ:

Այսպես ստացվեց (նրանք ոտքերը դնում էին ուսերի լայնությամբ, ձեռքերը թեթևակի տարածվում էին, մատները տարածվում և ժպտում):

Արևը տաքացավ, և ձյունը սկսեց հալվել - ձեռքերը, գլուխը, մեջքը կախված էին, միևնույն ժամանակ ծնկները դանդաղ թեքվում էին:

Ձնեմարդը հալվել է, մնացել է ընդամենը մեկ ջրափեղկ `հատակին պառկել, բոլոր մկանները թուլացած են:

(Հանգստացնող երաժշտական ​​հնչյուններ, բնության հնչյուններ)

Գարուն է գալիս: Արևը տաքացնում է ձեր ձեռքերը, ոտքերը, իրանը: Դուք զգում եք ջերմ և հաճելի:

Մեզ համար լավ է հանգստանալ

Բայց ժամանակն է վեր կենալ

Ձգվեց, ժպտաց

Եվ կրկին նրանք վերադարձան խաղին: (Երեխաները վեր են կենում)

Տղերք, մենք այժմ կարագի շաբաթ ենք անցկացնում, և ես կցանկանայի հրավիրել ձեզ խաղալ «Նրբաբլիթ» նոր խաղը:

Բլիթների խաղ.

Եկեք թխել նրբաբլիթներ - միացեք ձեռքերը և կանգնեք նեղ շրջանակի մեջ:

Լցնել խմորը `ձեռքերը բռնած, հնարավորինս լայն հետ շարժվել (մեծ նրբաբլիթ պատրաստելու համար)

Մենք թխում ենք նրբաբլիթ ՝ միաժամանակ ձեռք ձեռքի բռնած, թեթևակի կծկվելով, միաժամանակ ընդօրինակելով նրբաբլիթի շշնջոցը «շ-շ-շ» ձայնով:

Մենք նրբաբլիթը քսում ենք թթվասերով - մենք անջատում ենք ձեռքերը և դրանք ալիքներով շարժում վեր ու վար, խոզանակները փափուկ և պլաստիկ են:

Մենք շրջում ենք մեր նրբաբլիթը. Մենք մեր առջև «շարժիչ» շարժում ենք կատարում մեր ձեռքերով:

Մենք լայն բացում ենք մեր բերանը, այսպես. Մենք մեր ձեռքերը տարածում ենք կողքերին և «a-a-am» ձայնով

մենք վազում ենք կենտրոն ՝ մեր ափերը կապելով բամբակի հետ:

Ուզում եք թխել ևս մեկ նրբաբլիթ, ինչի՞ հետ կլինի նրբաբլիթը: (կրկնել խաղը ևս մեկ անգամ)

Հրաժեշտի ծես

Լավ արեց տղաներ: Այսօր ես իսկապես վայելեցի ձեզ հետ խաղալը, շատ հետաքրքիր էր: Մոխնուշկան ասում է, որ դուք ընկերասեր, զվարճալի երեխաներ և մեծ երազողներ եք: Goodտեսություն, տղերք: Ես սիրում եմ քեզ.