მოსამზადებელ ჯგუფში სენსორული სტანდარტების ფორმირების შესახებ ტიფლოპედაგოგის ოკუპაციის მოკლე შინაარსი სიტყვის თერაპევტისა და ტიფის მასწავლებლის ყოვლისმომცველი გაკვეთილის მოკლე შინაარსი მხედველობის შეზღუდვის მქონე ბავშვების საბავშვო ბაღის საშუალო ჯგუფში

მიზანი: საშუალო ჯგუფში მხედველობის დაქვეითების მქონე სკოლამდელი ასაკის ბავშვთა სოციალური და საყოფაცხოვრებო ორიენტაციის განვითარება

სკოლამდელი ასაკის ბავშვების სოციალურად ადაპტაციური ქცევის ჩამოყალიბება

ასწავლეთ ბავშვებს მათი ვიზუალური სირთულეების გაგება

ნარჩენი ხედვის გამოყენების უნარისა და უნარების განვითარება

და უსაფრთხო ანალიზატორები

განუვითარდეთ შეხების გრძნობა და ხელების წვრილი მოტორიკა

ხელი შეუწყოს გენდერულ როლს

ჯგუფის ერთიანობის სტიმულირება

1. მისალმება

ტიპლოპედაგოგი Გამარჯობათ ბიჭებო! ერთი სიტყვით დაგირეკე - ბიჭებო, რადგან ბავშვები ხართ. და როგორ შეგიძლიათ დარეკოთ თქვენს მამებს, დედებს, დეიდებსა და ბიძებს ერთი სიტყვით?

ბავშვებიმოზრდილები.

იფლოპედაგოგი ვინ ვართ ყველანი ერთად?

ბავშვებიხალხი

იფლოპედაგოგი ბიჭებო, ყველა ადამიანი ერთნაირია?

ბავშვებიარა

ტიპლოპედაგოგი მოდით გადავამოწმოთ. კარგად გადახედეთ ერთმანეთს. რით ხართ განსხვავებული?

ბავშვებიჩვენ სხვადასხვა ტანსაცმელი გვაქვს. ჩვენ განსხვავდება სიმაღლით თმის ფერის, თვალის ფერის მიხედვით.

ტიპლოპედაგოგი თქვენ შორის გოგოები არიან? და ბიჭები?

იფლოპედაგოგი კარგად გაკეთდეს, ყველაფერი სწორად შეამჩნიეთ. თქვენ ყველა განსხვავებული ხართ. თქვენს შორის გოგოები და ბიჭები არიან. ნახეთ, ჩვენი სტუმრები მხიარული პატარა ხალხია, ასევე გოგონები და ბიჭები, ჯამბაზები. მაგრამ ყველა ჯამბაზს აკლია წყვილი. რა უნდა გაკეთდეს მათ დასახმარებლად?

მოდი, გოგონები შეიკრიბებიან მასხარა გოგოებს და ბიჭები ბიჭებს.

2. თამაში "პატარა კაცები"

თამაშის აღწერა:

თითოეულ ბავშვს იწვევენ ინდივიდუალური დახრილი მაგნიტური დაფის პიროვნების სრული სურათის შეგროვებას. Typhlopedagogue ბავშვების ყურადღებას ამახვილებს სურათების განსხვავებებზე: სხვადასხვა ტანსაცმელი და ფეხსაცმელი.

იფლოპედაგო ბიჭებო, ჩვენც განსხვავებულები ვართ, მაგრამ ჩვენ ყველანი ცოცხლები ვართ, ამ სურათებისგან განსხვავებით. რა შეგვიძლია გავაკეთოთ, მათგან განსხვავებით? (იზრდება, გადაადგილება, შესანახი)

ჩვენ ყველამ შეიძლება ვნახოთ! როგორ ვხედავთ - მართალია, თვალებით ვხედავთ. ჩვენი თვალები გვეხმარება ბევრი საინტერესო და მნიშვნელოვანი რამის სწავლაში.

აქ ვხედავ. რა არის ჩემს წინ გოგოები და ბიჭები, ყველა კარგ ხასიათზეა და სურს თამაში! არ ვცდები? თვალს მატყუებს?

ბიჭებო, თქვენ ხედავთ არა მხოლოდ თქვენი თვალით. მოდით ვითამაშოთ Magic Box თამაში და მიხვდებით.

აქ არის ყუთი. მასში რაღაც არის, ახლა ვხვდები, რა სახის ობიექტია.

3. თამაში "ჯადოსნური ყუთი"

თამაშის აღწერა:

ბავშვები ხელებით იკვლევენ ყუთში არსებულ საგნებს. ისინი მათ ეძახიან და მიიღებენ.

იფლოპედაგო ვის სურს ჯადოქრული ყუთის საგნის გამოცნობა?

"შეეხე და დაარქვი, რა არის?"

იფლოპედაგო აი ხრიკი! რთული იყო საგნების გამოცნობა?

როგორ ამოვიცანით ობიექტები? მართალია, შენი ხელების დახმარებით! ისინი ასევე ამბობენ - შეხებაზე... ჩვენ ვგრძნობდით და ვცნობდით მათ.

4. "გამოიცანი შენი მეგობარი შეხებით"

იფლოპედაგოგი მაგრამ მაინტერესებს კარგად იცნობთ თუ არა თქვენს მეგობრებს, შეგიძლიათ თუ არა მეგობრის გაცნობა შეხებაზე? მოდით შევამოწმოთ?

თქვენ უნდა დადოთ ინდივიდუალური ნიღაბი თვალებზე და ამოიცნოთ მეგობარი, რომელიც თქვენს წინაშე დგება თვალების გამოყენების გარეშე.

(პირველი, ტიპლოპედიაგოტი აღიარებს ზოგიერთ შვილს)

თამაშის აღწერა:

თითოეულ ბავშვს აქვს ინდივიდუალური ბაფთა, რომელსაც ის ატარებს თვალებზე და თავის მხრივ შეხებით ცნობს თითოეულ ბავშვს.

იფლოპედაგოგი კარგად გაკეთდეს, ყველამ გააკეთა ეს. თქვენ ძალიან კარგი მეგობრები ხართ.

5. გაბერილი

რისი გაკეთება გვიყვარს? Გჯეროდეს სასწაულების! (მხრები აიჩეჩა)

შეხედე ზეცას! (ზემოთ)

ტაში! ითამაშეთ მდელოზე! (ტაში)

და იცოდე სამყარო - გაქცევა, გაქცევა !!! (გაშვება)

6. გაცნობა ოპტიკური საშუალებებით - ბინოკლები

იფლოპედაგოგი და თუ ჩვენი მეგობარი ძალიან შორს არის, როგორ შეგვიძლია მისი ამოცნობა? ჩვენ ხომ ვეღარ ვეხებით. ძალიან შორს რომ გამოიყურებოდეს, ხალხმა გამოიგონა ბინოკლები.

ფუტკარიკაკუნისაშუალებას გაძლევთ დაინახოთ ობიექტები მანძილზე: ტყეში, მინდორში.

ბინოკლებს იგივე ლინზები აქვთ, რაც სათვალეს, მხოლოდ უფრო ძლიერი.

ამ ლინზებს შეუძლიათ სუბიექტის დაახლოება.

გადახედეთ და შეეხეთ ამ მოწყობილობას თავის მხრივ.

(საბეჭდი მანქანა ბავშვებს საშუალებას აძლევს კარგად დაათვალიერონ ბინოკლები, შეეხოთ მათ, დაათვალიერონ ისინი)

7. მარყუჟებით მუშაობა

იფლოპედაგოგი ბიჭებო, ბინოკლის საშუალებით ყველაფრის დანახვა არ არის მოსახერხებელი. და თუ ეს მხოლოდ ნახატია, ან მეგობრის პატარა ფოტო? ასეთი მოწყობილობა დაგვეხმარება განვიხილოთ იგი - გამადიდებელი შუშა.

გავიხსენოთ, რომ გამადიდებელი შუშა სახელურს უნდა გავუჭიროთ; არ აიღოთ ჭიქა ხელებით, არ გადააგდოთ გამადიდებელი (შეიძლება გატყდეს).

თუ გამადიდებლის მინა ბინძურია, სპეციალური ხელსახოცით შეიწმინდეთ. მოსწონს ეს (შოუ)

დავდგეთ მერხებთან და გადავხედოთ სურათებს ამ მოწყობილობებით.

ბავშვები გამადიდებელი შუშით უყურებენ პატარა სურათებს და ასახელებენ მათ. ბავშვების ყურადღებას იპყრობს სურათის გადიდება გამადიდებელი შუშის გამოყენებისას. ახლა მათ ყველაზე პატარა გამოსახულების დანახვა შეუძლიათ

იფლოპედაგოგი ბიჭებო, მე მოგცემთ ამ მოწყობილობებს. ახლა, რაც მათ გაეცანით, მათი გამოყენება შეგიძლიათ საჭიროების შემთხვევაში.

დასვენება

თავი რომ დავისვენოთ და თვალები დავისვენოთ, მოუსმინეთ მუსიკას და დავათვალიეროთ სპეციალური სურათები

(საბეჭდი მანქანა ბავშვებს აჩვენებს Relax პროგრამას მუსიკის ოპტიმალური მანძილიდან კომპიუტერისგან ბავშვების თვალში)

8. შეჯამება

იფლოპედაგოგი ბიჭებო, ახლა რას ვაკეთებთ?

ბავშვები - თამაშობდნენ

იფლოპედაგოგი და რა თამაშები ვთამაშობდით, სურათებიდან შეიძლება დავიმახსოვროთ.

/ ბავშვები აჯამებენ გაკვეთილს საცნობარო ნახატებით, რომლებიც მიუთითებს გაკვეთილის ეტაპებზე. /

თქვენთვის საინტერესო იყო? რთული იყო? და რა ახალი ისწავლეთ ან ნახეთ?

კარგად გაკეთდეს, დღეს ჩვენ შესანიშნავად ვითამაშეთ. ყველაფერი, რაც ამ თამაშებში ახალი ისწავლეთ, გამოგადგებათ ცხოვრებაში და ჩვენს შემდეგ შეხვედრაზე. არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ ჯგუფში ჩამოიტანეთ წვნიანი.

მარია ბორილო
ქვეჯგუფის მასწავლებლის - დეფექტოლოგის (ტიფლოპედაგოგი) გამოსასწორებელი გაკვეთილის მოკლე შინაარსი ბავშვებთან ერთად 5 წ. კომბინირებულ პათოლოგიასთან.

გაკვეთილის მიზანი: ვიზუალური აღქმის განვითარება.

Დავალებები:

საგნობრივი წარმოდგენების გაერთიანება ლ. თემები "ხეები", "ხილი", "შემოდგომა", "გარეული ცხოველები";

ისწავლეთ განსხვავებული მოდალობის სურათების აღქმა;

სივრცეში ორიენტაციის განვითარება, წინადადებების გააზრებისა და გამოყენების უნარი, ქვეშ, b;

ცენტრალური ხედვის განვითარება, რომელიც პასუხისმგებელია ფერის აღქმაზე;

საცხოვრებელი აპარატების ტრენინგი;

უცვლელი ანალიზატორების განვითარება;

ხელების წვრილი საავტომობილო უნარების განვითარება, მეტყველების კოორდინაცია მოძრაობასთან;

გაკვეთილზე მონაწილეობისადმი პოზიტიური დამოკიდებულების განმტკიცება;

ბუნებისადმი ყურადღებიანი, პატივისცემით განწყობილი განათლება.

აღჭურვილობა:

პრეზენტაცია IAD- ზე (ინტერაქტიული დაფა); რეკორდსმენი; მაგნიტური დაფა; შემოდგომის ხეების სურათები; მრავალფერადი ფოთლები თაიგულისთვის; ტოვებს ფოთლებს, კალათს; "მშვენიერი პატარა ჩანთა" (თაგვი - ზურგჩანთა); ბარათები ინდ. სამუშაოები (გარეული ცხოველები და მათთვის საჩუქრები); მარტივი ფანქრები; ფერადი უგულებელყოფა (დამოკიდებულია ვიზუალური დიაგნოზით); ბუნებრივი ხილი; წვენის პაკეტები (ტეტრაპაკები 200 მლ); ხელოვნური ნაძვი; მაჩვენებელი

1. ორგ. მომენტი ბიჭებო, გამოიცანით გამოცანა!

დილიდან წვიმა

დროა ფრინველებისთვის გრძელი მოგზაურობა,

ქარი ხმამაღლა ყმუის.

როდის ხდება ეს?

ბავშვები: ეს ხდება შემოდგომაზე!

შემოდგომაზე ძალიან ცვალებადი ამინდია. დამეხმარეთ წინადადების დასრულებაში!

თუ მზე ანათებს, მაშინ მას უწოდებენ ( მზის)

თუ ცაზე ღრუბლებია, მაშინ მას უწოდებენ ... ( მოღრუბლული)

თუ წვიმს, მაშინ მას უწოდებენ ... ( წვიმიანი)

თუ ქარი უბერავს, მაშინ მას უწოდებენ ... ( ქარიანი)

ისმის ძლიერი ქარის ხმა. IAD - შემოდგომის ტყის სურათი.

2. კონტროლი. "დიდი პატარა"

მასწავლებელი უსვამს კითხვებს ბავშვებს, ეძებს პასუხს წინადადებით

შენთან სად ვართ? შემოდგომის ტყეში მოვხვდით.

რას ხედავ იქ? ვხედავ ხეებს, ბუჩქებსდა ა.შ.

რა ხეები იზრდება ჩვენს ტყეში? ტყეში არყები იზრდება.

მუხა იზრდება ტყეში.

IAD– ზე - დიდი და პატარა ხეების სურათები მონაცვლეობით ჩნდება

სურათების გამოჩენა "ჭადრაკის" ეფექტით. დანიშნულება: GM– ს ქვეკორტიკალური ნაწილების სტიმულირება.

მასწავლებელი აძლევს წინადადების ნიმუშს, ბავშვები თვითონ ქმნიან წინადადებებს.

ჩვენს ტყეში დიდი მუხა და პატარა მუხის ხეები იზრდება.

ჩვენს ტყეში დიდი არყები და პატარა არყები იზრდება.

ჩვენს ტყეში დიდი ფიჭვები და პატარა ფიჭვები იზრდება.

3. სასუნთქი ტანვარჯიში.

რა ხდება ხეებს შემოდგომაზე?

შემოდგომაზე ფოთლები ყვითლდება და ხეებს ეცემა. ხილი მწიფდება ხეებზე.

IAD– ზე - ფოთლების დაცემის სურათი.

ბიჭებო, როდესაც ხედან ერთდროულად ბევრი ფოთოლი ჩამოვარდება, რა ეწოდება ბუნების ამ ფენომენს? ამას ფოთლებს ეცემა.

მოდით თავად მოვაწყოთ ჩამოცვენილი ფოთლები! ააფეთქეთ ეს ფოთლები!

ბავშვებს სთავაზობენ ქსოვილის ქაღალდის პატარა ფურცლებს.

გაიხსენება სწორი ამოსუნთქვის წესები. ბავშვები აფეთქებენ ფოთლებს პალმიდან.

4. სიტყვის კოორდინაცია მოძრაობასთან.

მოდით, ფოთლებთან ერთად ვითამაშოთ!

შემოდგომის ფოთლები მშვიდად ტრიალებს ფეხის თითებზე ტრიალებს, ხელები მაღლა სწევს

ჩვენი ფეხების ქვეშ ფოთლები მშვიდად წევს Squat შეუფერხებლად

და ფეხქვეშ rustle, rustle, ხელის მოძრაობები მარჯვნივ - მარცხნივ

თითქოს ისევ ტრიალი უნდათ! ადექი წრე

რა გააკეთეს ჩვენმა ფოთლებმა? - ფოთლები ტრიალებდა, შრიალებდა, იწვა, შრიალებდა.

5. თითების ტანვარჯიში.

ნახეთ, რამდენი ფერადი დაცემული ფოთოლია ფეხების ქვეშ!

Ერთი ორი სამი ოთხი ხუთი, ბავშვები თითებს მუშტად იხვევენ.

მოდით, ფოთლები შევაგროვოთ! ფრომიდან დააჭირეთ და გახსენით მუშტები

არყის ფოთლები, როუანის ფოთლები, თითები მუშტად შეიხვიე

ალვის ფოთლები, ასპენის ფოთლები, დაწყებული დიდიდან

ჩვენ ვაგროვებთ მუხის ფოთლებს

საშემოდგომო თაიგულს ბაღში მივუტანთ! ისინი ადგილზე დადიან.

6. კონტროლი. "ბავშვების რომელი ფილიალი?"

ხეების ფერადი ფოთლები იატაკზე წევს.

მოდით, შევაგროვოთ თაიგული მათგან! 1 ბავშვი აგროვებს ყვითელ ფოთლებს. 2 ბავშვი აგროვებს ფორთოხლის ფოთლებს. 3 ბავშვი აგროვებს ყავისფერ ფოთლებს.

ბავშვები ფოთლებს ფერის შეგროვებით, ინსტრუქციის შესაბამისად.

ბიჭებო, ნახეთ თქვენი თაიგული! როგორია თქვენი ფოთლების ფორმები? ფოთლები განსხვავებული ფორმისაა.

რატომ განსხვავდებიან ისინი? რადგან ისინი სხვადასხვა ხეებიდან დაეცნენ.

მაგნიტურ დაფაზე გამოსახულია ხეების სურათები.

მოდით ვიპოვნოთ და დავასახელოთ ხეები, საიდანაც ისინი დაეცა. რას უწოდებენ ფოთლებს?

ბავშვები განსაზღვრავენ, რომელ ხეებს აქვთ ფოთლები და ასახელებს მათ.

ჩემი ფოთლები ნეკერჩხლის ხისგან დაეცა. მათ ნეკერჩხალი ეწოდება.

ჩემი ფოთლები მუხის ხიდან ჩამოვარდა. მათ მუხა ეწოდება.

წაბლიდან ფოთლები ჩამომივარდა. მათ წაბლს უწოდებენ.

მოდით ჩავდოთ ისინი კალათაში და შემდეგ გავაკეთოთ გირლანდი. ბავშვები თაიგულებს აჩუქებენ მასწავლებელს.

7. ვიზუალური ტანვარჯიში. IAD- ზე.

ქარმა ააფეთქა და ფოთლები ისევ გაფრინდა! ნახეთ სად გაფრინდნენ!

ნეკერჩხლის ფოთოლი ჩამოფრინდა ქვემოთ და მარჯვნივ. მუხის ფოთოლი დაბლა და მარცხნივ გაფრინდა.

არყის ფოთოლი ჩამოფრინდა ქვემოთ და მარჯვნივ. წაბლის ფოთოლი დაბლა და მარცხნივ გაფრინდა.

8. კონტროლი. იპოვნე ცხოველი.

ბიჭებო, ვის შეუძლია ჩვენს ტყეში ცხოვრება? ველური ცხოველები და ფრინველები ტყეში ცხოვრობენ.

Სად არიან? ალბათ დაგვიმალეს.

მოდით ვეძებთ მათ!

IAD - b / w სურათი დამალული ცხოველებით (სხეულის ნაწილი ჩანს).

იპოვნე კურდღელი. ის ბუჩქის ქვეშ ზის.

ციყვი ვიპოვნე. იგი ღრუში დაიმალა.

მელა ვიპოვნე. იგი ხის უკან დაიმალა.

მგელი ვიპოვნე. იგი ხის უკან დაიმალა.

ზღარბი ვიპოვე. ის სოკოს ქვეშ დაიმალა.

მაუსი ვიპოვნე. იგი ბურუსში დაიმალა.

9. ინდივიდუალურ ბარათებში მუშაობა. კონტროლი. "Დახაზე ხაზი"

ცხოველები იმალებოდნენ, რადგან ჩვენი ეშინოდათ. მაგრამ ჩვენ მათ არ ვაწყენინებთ!

მოდით მკურნალობა ტყის მკვიდრებო! დაჯექით მაგიდებთან და დაურიგეთ საჩუქრები!

მაგიდებზე ფანქრები, ფურცლები დგას ცხოველის გამოსახულებით და "საჩუქრით", მათ შორის ბილიკი. ბავშვები ფანქრით მიჰყავთ ცხოველიდან საჩუქრისკენ მიმავალ გზას.

მითხარი, რა მისცე მათ? IAD– ზე - ცხოველების სურათები რიგრიგობით ჩნდება.

ბავშვები უყურებენ დაფას - თავიანთ ბარათს და შესაბამისად რეაგირებენ სურათზე.

კურდღელს კომბოსტოს ვუმკურნალებდი. მე ციყვი თხილს დავუმუშავე.

მელას თევზი მივეცი. მგელს ძეხვი მივეცი.

ზღარბს სოკოთი ვუმკურნალე. თაგვს ყველი დავუმუშავე.

10. დ / თამაში "მშვენიერი ჩანთა". თაგვი ზურგჩანთაა ხილით.

ტყის მკვიდრნი ძალიან მადლიერები არიან თქვენი და გადაწყვიტეს თქვენც მოექცნენ!

გამოვიცნოთ რა მოგიტანა თაგვმა? გვითხარით თქვენი საჩუქრის შესახებ.

ბავშვები შეხებით განსაზღვრავენ, თუ რა მოუტანა თაგვს, ეძახიან მას.

მათ ვაშლი მაჩუქეს. ეს არის წითელი, მრგვალი, მყარი.

მათ მსხალი მომცეს. ეს არის ყვითელი, რბილი, სურნელოვანი.

მომცეს ნარინჯისფერი. ეს არის ფორთოხალი, მრგვალი, წვნიანი.

11. კონტროლი. "წვენის დამზადება"

როგორ შეგიძლიათ ერთი სიტყვით უწოდოთ ვაშლი, მსხალი და ფორთოხალი? ეს ხილია.

რისი მომზადება შეგიძლიათ მათგან? ხილის საშუალებით შეიძლება წვენის, კომპოტის, მურაბის დასამზადებლად.

რა სახის წვენი შეგიძლიათ გააკეთოთ ვაშლისგან? ვაშლის წვენი შეგიძლიათ გააკეთოთ ვაშლისგან.

რა სახის წვენი შეიძლება გაკეთდეს მსხლისგან? მსხალი შეიძლება გაკეთდეს მსხლის წვენად.

რა სახის წვენი შეგიძლიათ გააკეთოთ ფორთოხლისგან? ფორთოხლის გამოყენება შეგიძლიათ ფორთოხლის წვენის დასამზადებლად.

ერთი, ორი, სამი, მიიღეთ წვენი! - წვენების მცირე პაკეტები ეძლევათ ბავშვებს.

12. გაკვეთილის რეზიუმე.

ბიჭებო, დროა დავბრუნდეთ საბავშვო ბაღში! ისმის ქარის ხმა.

ოჰ, ისევ ის ქარი! ჩვენ ვბრუნდებით საბავშვო ბაღში! მოგეწონა შემოდგომის ტყეში მოგზაურობა?

ბავშვების პასუხები.

დაკავშირებული პუბლიკაციები:

პედაგოგ-დეფექტოლოგის ინდივიდუალური გაკვეთილის მოკლე შინაარსი უფროსების ჯგუფში "ბაღის კენკრა" მიზანი: I. ბაღის კენკრის შესახებ ცოდნის კონსოლიდაცია (სახელები, სადაც ისინი იზრდება, ნაწილები, განაგრძეთ მეტყველების განზოგადებული ცნებების გაგება და გამოყენება:.

მიზანი: ზაფხულისა და მისი ნიშნების შესახებ იდეების განმარტება და კონსოლიდაცია, ლექსიკის გაფართოება და გააქტიურება თემაზე, წვრილი მოტორიკის განვითარება, აუდიტორია.

მასწავლებელ-დეფექტოლოგის ინდივიდუალური გაკვეთილის მოკლე შინაარსი "ტიფლოპედაგოგი" უფროსთა ჯგუფში "გამოზამთრებული ჩიტები" დანიშნულება: I. გამოზამთრებული ფრინველების შესახებ ცოდნის კონსოლიდაცია, მეტყველების განმეორებითი კონცეფციის გაგებისა და გამოყენების სწავლების გაგრძელება: ჩიტების გამოზამთრება. გაგრძელება.

ლოგოპედის, მასწავლებელ-დეფექტოლოგის ინტეგრირებული გაკვეთილის მოკლე შინაარსი 6-7 წლის ბავშვებთან, მხედველობის უკმარისობით "ტერემოკი" მასწავლებლის ინტეგრირებული გაკვეთილის მოკლე შინაარსი - ლოგოპედი, პედაგოგი - დეფექტოლოგი მხედველობის დარღვევების მქონე ბავშვების მოსამზადებელ ჯგუფში. მოთხრობა :.

მასწავლებელ-დეფექტოლოგის გამოსწორების-განვითარების გაკვეთილის მოკლე შინაარსი დაწყებითი სკოლის ასაკის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვებთან (პირველი კლასი) მასწავლებელ-დეფექტოლოგის მაკორექტირებელი - განვითარების კლასების მოკლე შინაარსი, დაწყებითი სკოლის ასაკის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვებთან, 1 კლასი (წლის მეორე ნახევარი).

მასწავლებელ-დეფექტოლოგის გაკვეთილის მოკლე შინაარსი ხელების განვითარებაზე და ვიზუალური კონტროლი სკოლამდელი ასაკის ბავშვებში, განვითარების პრობლემებით თემა: რკალების დახატვა მიზანი: ბავშვებში კონსოლიდაცია მრგვალდება უწყვეტი ხაზების დახაზვის უნარით; განავითაროს ხელის საავტომობილო ფუნქციის რიტმი.

მაკორექტირებელი და განვითარების და თერაპიული და რეკრეაციული მიმართულება ტიფლოპედაგოგის მუშაობაში ვიზუალური პათოლოგიის მქონე ბავშვებთან მაკორექტირებელი და განვითარების და თერაპიული და რეკრეაციული მიმართულება ტიფლოპედაგოგის მუშაობაში ვიზუალური პათოლოგიის მქონე ბავშვებთან (კონსულტაცია.

ზაფხულის ჯანმრთელობის სეზონის პირველ თვეში მაკორექტირებელი სამუშაოების დროს, მე ჩავატარე არაერთი ღონისძიება პერსპექტიული კომპლექსურ-თემატური შესაბამისად.

ლიუბოვი ლეონტიევა
ტიპლოპედაგოგის გაკვეთილის შეჯამება მოსამზადებელ ჯგუფში სენსორული სტანდარტების ფორმირების შესახებ

გბუ გიმნაზია №1748 "ვერტიკალური" მანამდე "გაიღიმე"

Აბსტრაქტული

მოსამზადებელ ჯგუფში სენსორული სტანდარტების ფორმირების გაკვეთილები

პედაგოგი-დეფექტოლოგი ლეონტიევა ლ.მ.

პროგრამული უზრუნველყოფა დავალებები:

კონტურისა და ობიექტის სურათების ვიზუალური აღქმის განვითარება; ფორმა, საგნების ფერები და ზომები;

გეგმის გეომეტრიული ფორმების შესახებ იდეების კონსოლიდაცია; სპექტრის ძირითადი ფერები და მათი ჩრდილები;

შესაძლებლობების კონსოლიდაცია ობიექტების ზომით ზომიდან პატარადან უდიდესამდე და პირიქით;

ლოგიკური აზროვნების, ვიზუალური მეხსიერების, ვიზუალური ყურადღების განვითარება, წვრილი მოტორული უნარ-ჩვევები და ვიზუალურ-მოტორული კოორდინაცია, თვითმფრინავზე ორიენტაცია;

დისკრიმინაციის ვიზუალური ფუნქციების გაუმჯობესება, ლოკალიზაცია;

ამბლიოპიური თვალის ტრენინგი;

-ბავშვთა გუნდის ფორმირება, დავალებების ინდივიდუალურად შესრულების შესაძლებლობა, წყვილებში და ა.შ. ჯგუფური;

-ფორმირება ზნეობრივი თვისებები: რეაგირება, მეგობრობა, მეგობრობა და ურთიერთდახმარება.

გაკვეთილის მსვლელობა

მოულოდნელი მომენტი: ინტერნეტის საშუალებით კომპიუტერს გაუგზავნეს შეტყობინება, რომ ახალგაზრდა ოსტატი დახმარებას ითხოვს ბავშვებისთვის, რომლებიც სკოლისთვის მზად არიან. მან ბევრი ჯადოსნური შელოცვა იცის, მაგრამ სკოლაში არ მიჰყავთ, რადგან არ იცის ბევრი რამ, რაც სტუდენტს სჭირდება.

მაგალითად, ლაბორატორიაში თაროებიდან დაეცა წამალების ქილა. როგორ მოვძებნოთ სწორი?

დიდაქტიკური ვარჯიში "ლოგიკური სკვერები"

მარადიული ახალგაზრდობისა და სილამაზის ელექსირის შესაქმნელად, თქვენ უნდა შეადგინოთ ეს ქილები წესრიგში.

დიდაქტიკური ვარჯიში "განლაგება ნიმუშის მიხედვით"

ბოთლებში, სასმელი იმავე ფერისაა, მაგრამ განსხვავებული ჩრდილები. როგორ მივიღოთ ჯადოსნური წამალის ხსნარი სწორად?

დიდაქტიკური ვარჯიში განათავსეთ ნათელი სიბნელედან

დიდაქტიკური ვარჯიში "იპოვნეთ სწორი ჩრდილი"

ელექსირის მუშაობისთვის ჯადოსნური ჯადო უნდა დაწეროთ. იგი შედგება რამდენიმე სიტყვისგან, რომლებიც დამალულია დამაბნეველ სურათში. საინტერესოა, აქვთ თუ არა ბავშვებს ეს სიტყვები?

ჩვენი მეგობარი - ახალგაზრდა ოსტატი სათვალეს ატარებს. მაგრამ მანამდე მას კარგი მხედველობა ჰქონდა. ის უბრალოდ დიდ დროს ატარებს კომპიუტერთან და თვალები ეღლება. ჩვენ ვისწავლით თუ როგორ უნდა გააკეთოს ვიზუალური ტანვარჯიში მისი ჯადოსნური ჯოხით.

ვიზუალური ტანვარჯიში.

სანამ ჩვენ თვალების ტანვარჯიშს ვაკეთებდით, პეტიასგან ახალი შემოვიდა გაგზავნა: მან ბევრი რამ ისწავლა ბავშვებისგან და იმედოვნებს, რომ სკოლაში წაიყვანენ. ამასობაში მან მრავალი ზღაპრული პერსონაჟი გაიცნო და შეიტყო, რომ მათ ასევე ჰყავთ პრობლემები:

მოხუცი ჰოტაბიჩის ხალიჩა მოწყვეტილი იყო.

დიდაქტიკური ვარჯიში "ფიგურის აწყობა ნაწილებიდან"

კონკია მიმოფანტული მძივები

დიდაქტიკური ვარჯიში "მწკრივის გაგრძელება"

7 ჯუჯამ შეცდომა მიიღო -

დიდაქტიკური ვარჯიში "გაშალეთ დიდიდან პატარა და პირიქით"

Ზე "ელ.წერილი" მოდის ახალი დაშიფრული შეტყობინება პეტიასგან. ის ამბობს, რომ ბავშვებს ახლა შეუძლიათ ნამდვილი ოსტატების დანახვა.

დიდაქტიკური ვარჯიში იპოვნე სიტყვა (გრაფიკული კარნახი)

სიტყვა აღმოჩნდა "სარკე"... ბავშვები საკუთარ თავს სარკეში ხედავენ - იმიტომ, რომ ისინი რეალური არიან ოსტატები: დაეხმარა მეგობარს.

სიმღერა უკრავს "სად გვხვდება ოსტატები"

საკვირველი მომენტია.

ბავშვების შესახებ მიღებული მონაცემების საფუძველზე, ტიფლოპედაგოგი აჯანსაღებს მათ ქვეჯგუფებში გამოსასწორებელი კლასებისთვის, ასაკის, ვიზუალური დაავადების დიაგნოზის, მხედველობის სიმახვილის, არსებული თანმხლები დაავადებების, საშუალო განვითარების გადახრების შემეცნებითი აქტივობის დონის გათვალისწინებით.

ქვეჯგუფის გაკვეთილები typhlopedagogue ატარებს ყოველდღიურად, გეგმავს მათ გამოსასწორებელი პროგრამების შესაბამისად. თითოეული ქვეჯგუფის გაკვეთილის ხანგრძლივობაა 15-20 წუთი უმცროს და საშუალო ჯგუფებში, 25 წუთი უფროსებში და 30 წუთი მოსამზადებელ ჯგუფებში.

ბავშვებთან ერთად, რომლებიც სასწავლო წლის დასაწყისში მრავალი მიზეზის გამო ვერ მონაწილეობენ ზოგადსაგანმანათლებლო და ქვეჯგუფის გამოსასწორებელ კლასებში (მაგალითად, მძიმე მხედველობის დაქვეითების მქონე ბავშვები, რომელსაც თან ახლავს სიბრმავე ან ღრმა მხედველობა, თანმხლები დაავადებები), ტიფლოპედაგოგი ასევე ატარებს ყოველდღიურ ინდივიდუალურ გამოსასწორებელ კლასებს განვითარებული მათ ინდივიდუალურ სასწავლო პროგრამებში. ასეთი პროგრამა ითვალისწინებს, რომ ტიფლოპედაგოგი ითვალისწინებს ბავშვის პროქსიმალური განვითარების ზონას. სასურველია ინდივიდუალური სასწავლო პროგრამის შედგენა მოკლე დროში, მაგალითად, ერთიდან ორი კვირის განმავლობაში. ეს გამოწვეულია იმით, რომ ამ კატეგორიის ბავშვები დაუყოვნებლივ არ ეკონტაქტებიან ტიპლოპედაგოგს, ძალიან დიდი ხნის განმავლობაში და ძნელია შეასრულონ გამოსწორების განათლების პროცესში. თანდათანობით, ბავშვთა კომუნიკაციური შესაძლებლობების განვითარებისთანავე, ისინი ეუფლებიან გარემოს შეცნობის კომპენსატორულ მეთოდებს, ისინი მონაწილეობენ ჯერ ტიფლოპედაგოგის ქვეჯგუფთა კლასებში, შემდეგ კი პედაგოგთა ზოგადი განათლების კლასებში.

ბავშვებთან, რომლებსაც არ აქვთ მწვავე მხედველობის დაქვეითება და თანმხლები დაავადებები, მაგრამ სწავლის ამ ეტაპზე მნიშვნელოვანი სირთულეები აქვთ საჭირო ცოდნის, უნარებისა და შესაძლებლობების ათვისებაში (ზოგადი განათლება და ქვეჯგუფის გამოსასწორებელი კლასები), ტიფლოპედაგოგი ატარებს ინდივიდუალური შესწორების კლასები ერთხელ - კვირაში ორჯერ (ქვეჯგუფის გარდა).

თითოეული ინდივიდუალური გაკვეთილის ხანგრძლივობა 10-იდან (უმცროსი და საშუალო) 20 წუთიდან (უფროსთა და მოსამზადებელ ჯგუფებში).

ტიფლოპედაგოგის ინდივიდუალური გამოსასწორებელი კლასების სპეციალური ტიპია ბავშვების მომზადება მხედველობის სიმახვილის შესამოწმებლად, მხედველობის ხასიათის დასადგენად, ორთოპედიული საშუალებებით მკურნალობისთვის (მაგალითად, სინოპტოფორით). ამ კლასებს typhlopedagogue გეგმავს ოფთალმოლოგის რეკომენდაციების საფუძველზე. ტიფლოპედაგოგი ითვალისწინებს, თუ რა უნარ-ჩვევები უნდა ჩამოყალიბდეს ბავშვებში, რათა მათ შეძლონ წარმატებული ოპერაცია კონკრეტულ აპარატზე. ზოგიერთ შემთხვევაში, მსგავსი საქმიანობა შეიძლება განხორციელდეს მცირე ქვეჯგუფებთან ერთად. უნდა აღინიშნოს, რომ ტიფლოპედაგოგის მითითებით, ჯგუფის პედაგოგები ასევე ატარებენ სპეციალურ თამაშებსა და ვარჯიშებს ბავშვებთან (ინდივიდუალურად და ქვეჯგუფებთან), რომლებიც მიზნად ისახავს მკურნალობისა და გამოჯანმრთელების პროცესში მონაწილეობის მომზადებას და მხედველობის მკურნალობის შედეგების კონსოლიდაციას.

ტიფლოპედაგოგი ახორციელებს ინდივიდუალურ გამოსასწორებელ სამუშაოებს არა მხოლოდ მისი ოფისის სპეციალურად შექმნილ პირობებში, არამედ ზოგადი საგანმანათლებლო საქმიანობაში ჩართვის გზით (მაგალითად, მოდელირება, გამოყენება, დიზაინი და ა.შ.) ამ შემთხვევაში ის ზის ბავშვის გვერდით გაჭირვებული ქმედებების ერთობლივი შესრულების მეთოდი, მას ინდივიდუალური მაკორექტირებელი დახმარება გაუწევს. სეირნობის დროს tiflopedagogue ატარებს ინდივიდუალურ სამუშაოს, მაგალითად, ასწავლის ორიენტაციას საიტზე. საბავშვო ბაღში ბავშვების ყოველდღიურ ცხოვრებაში ის ინდივიდუალურად მუშაობს ბავშვებთან, რომლებსაც სჭირდებათ თვითმომსახურების უნარ-ჩვევების გამომუშავება, სხვა ბავშვებთან და პედაგოგებთან კონტაქტის შესაძლებლობა და ა.შ., როგორც წესი, ესენი არიან ღრმა მხედველობის დარღვევების მქონე ბავშვები ან თანმხლები დაავადებების მქონე ბავშვები. ინდივიდუალურად სწავლობს რთულ ბავშვებთან, ტიფლოპედაგოგი მასწავლებლებს აჩვენებს მაკორექტირებელი ზემოქმედების მეთოდებს.

ძირითადი მიზანი, რომელსაც ტიფლოპედაგოგი თავად ადგენს ბავშვებთან მაკორექტირებელ მუშაობაში - მოამზადოს ისინი ზოგადი განათლების კლასებში წარმოდგენილი მასალის აღსაქმელად, სხვა სახის საქმიანობაში დამოუკიდებელი მონაწილეობისთვის (თამაშში, ელემენტარულ მუშაობაში, მოწყობილობებზე ხედვის მკურნალობაში).

მის კლასებში ტიფლოპედაგოგი ზოგადი განვითარების განათლების ფარგლებში წყვეტს შემდეგს მაკორექტირებელი ამოცანები:

    ბავშვებში იდეების ჩამოყალიბება მათი ვიზუალური შესაძლებლობების და დაქვეითებული მხედველობის გამოყენების შესაძლებლობის შესახებ;

    ყველა უცვლელი ანალიზატორის დახმარებით, მსოფლიოს გარშემო ინფორმაციის მისაღებად უნარების ჩამოყალიბება;

    ტრენინგი მიღებული პოლისენსორული ინფორმაციის გამოყენებაში საგნობრივ – პრაქტიკულ, შემეცნებით და კომუნიკაციურ საქმიანობაში, სივრცულ ორიენტაციაში.

ყველაზე მნიშვნელოვანი ამოცანა, რომელსაც ტიფლოპედაგოგი წყვეტს ყველა სახის გამოსასწორებელ კლასებში - ბავშვებში სოციალურად ადაპტაციური ქცევის უნარების ჩამოყალიბება. ეს არის ქცევის ისეთი სახეობა, რომელიც საშუალებას აძლევს ვიზუალური პათოლოგიის მქონე სკოლამდელი ასაკის ბავშვს იყოს ადეკვატური და დამოუკიდებელი სხვადასხვა ყოველდღიურ და მარტივ სოციალურ სიტუაციებში, ასევე თანატოლებთან და მოზრდილებთან ურთიერთობისას.

IV ტიპის სპეციალური (გამასწორებელი) საგანმანათლებლო დაწესებულებების პროგრამების შესაბამისად (მხედველობა დაქვეითებული ბავშვებისთვის) / რედ. ლ.ი.პლაქსინა. მ., 1997 / მასწავლებელი ხელმძღვანელობს შემდეგი სახის სპეციალური გამოსასწორებელი კლასები:

    ვიზუალური აღქმის განვითარება;

    შეხების და წვრილი საავტომობილო უნარების განვითარება;

    სივრცეში ორიენტაცია;

    სოციალური და საყოფაცხოვრებო ორიენტაცია.

ამ ტიპის სპეციალური მაკორექტირებელი კლასების გამოყოფა განპირობებულია ბავშვებში შემეცნების კომპენსაციური მეთოდების ჩამოყალიბების აუცილებლობით. ტიპლოპედაგოგი ასევე ატარებს რთულ გამოსასწორებელ კლასებს. მათ აქვთ დამაზუსტებელი, განზოგადებული ხასიათი. მათი შინაარსი გულისხმობს გარკვეული უნარების გამოყენებას ბავშვების მიერ ყველა სახის გამოსასწორებელ საქმიანობაში. კომპლექსური საქმიანობის სხვა სახეობა, რომელშიც, მაგალითად, ტიფლოპედაგოგი, პედაგოგი, ლოგოპედი შეიძლება ერთდროულად მიიღოს მონაწილეობა.

ტიფის მასწავლებელი სწავლებას აშენებს შემდეგი სქემის მიხედვით.

სქემა განსაკუთრებული

მიზნები:

1) ვერტიკალურ სიბრტყეზე თავისუფალ სივრცეში ვიზუალურ-სივრცული ორიენტაციის განვითარება (ხილული სივრცის სიღრმის მე -2 ზონაში, რომლის ფარგლებშიც ჯერ კიდევ შესაძლებელია კონვერგენცია, მაგრამ არ არსებობს განსახლება (5-6 მ).

2) განაგრძეთ სწავლება სივრცითი წარმოდგენებით აქტიურად მუშაობის შესახებ (მარჯვნივ, მარცხნივ, ზედა, ქვედა, ზემოთ, ქვემოთ); ფრინველების კლასიფიკაცია მიგრაციის (მიგრირებადი, გამოზამთრება) მიხედვით; განავითარეთ ბავშვთა ფონემური მოსმენა, ისწავლეთ ფრინველის სხეულის ნაწილების გამოყოფა.

3) განავითარეთ ბავშვების აქტიური მეტყველება: ფრინველების სახელები (მტრედი, ყვავილი, გუგული, ბუ, წერო, წვერი). ისწავლეთ მეტყველების გამოყენება: ზემოთ, ქვემოთ, ზემოთ, ქვემოთ, მარცხნივ, მარჯვნივ. ბავშვების აქტიური და პასიური ლექსიკის გაფართოება მტკიცებულებებზე დაფუძნებული მეტყველების საშუალებით, სენსორული ოპერაციების შესრულების მეთოდით, ფრინველის ადგილმდებარეობის აღწერით.

4) ფრინველისადმი პატივისცემის გამოვლენა, სურათის ნაწილების დახატვისას სიზუსტე. გაკვეთილზე ამხანაგების პასუხების მოსმენის უნარის გამომუშავება.

მეთოდები და ტექნიკა: ვიზუალური (ფრინველის სურათების ჩვენება და დათვალიერება), ვერბალური (კითხვები ბავშვებისთვის, ახსნა, განმარტება), პრაქტიკული (ვიზუალური აღქმის განვითარების ამოცანები ხორციელდება გარედან და გადაჭრის შედეგი გამოიხატება ობიექტის არჩევის ახსნაში)

მასალა: ჭერიდან ჩამოკიდებული ბადე, ჩიტების გამოსახულებები (სურათი 1), მსოფლიოს ნაწილების პანელები (სურათი 2), ფურცლების ბუდეებისა და ფრინველების გამოსახულებით დარიგებული ბარათები

წინასწარი სამუშაო: ჩაყრილი ფრინველის ან სურათის სურათის შემოწმება, ფრინველის გარე ნიშნებზე საუბარი, მისი კვების გზები.

გაკვეთილის მსვლელობა

მოტივაცია: ჩიტი გაქრა მასწავლებლის სახლიდან. ფანჯარა ღია უნდა ყოფილიყო და მან გაფრინდა. მასწავლებელი ძალიან ღელავს და ეძებს მას. სთხოვს ბავშვებს, ეძებონ მისი ჩიტი. იქნებ იპოვნონ იგი. მაგრამ თქვენ უნდა მოძებნოთ აღწერილობით

1) "აღიარეთ ჩიტი აღწერილობით და იპოვნეთ იგი". ვიზუალურ ძებნაზე მუშაობა ოფისის ჭერზე შეჩერებულ ქსელში. მასწავლებელი ალგორითმის გამოყენებით აღწერს ჩიტის (გუგული) იერს. ბავშვები აღიარებენ მას, ხსნიან რატომ ფიქრობენ ასე და გრძელი ბოძით აჩვენებენ სად არის ის ქსელში.

სურათი 1

2) დიდაქტიკური თამაში ”მიფრინავს, არ მიფრინავს” (გადამფრენი და გამოზამთრებული ფრინველების კლასიფიკაცია) ბავშვები განმარტავენ, თუ რატომ მიფრინავენ სამხრეთით გადამფრენი ფრინველები. თუ ბავშვებს არ შეუძლიათ ახსნა, მასწავლებელი განმარტავს, რომ გადამფრენ ფრინველებს არაფერი ექნებათ საჭმელად (მწერები არ იქნება), მათ შეუძლიათ გაყინონ. ბავშვები ბავშვებთან ერთად განსაზღვრავენ კარდინალურ წერტილებს, სადაც სამხრეთია. თქვენ შეგიძლიათ შესთავაზოთ ბავშვებს კედელზე ვერტიკალური სადგამი.

სურათი 2

3) "ჩიტი მოათავსეთ თქვენს სახლში"

ვისი ხის სახლი არის იქ?
მე და ჩემმა ძმამ ავაშენეთ.
კარი წრეა, ფანჯარა არ არის.
სახლი ცარიელია, სიჩუმე. (ბირდჰაუსი)

ბავშვებს სთავაზობენ ბარათებს, რომლებიც ასახავს სხვადასხვა სახის ფრინველების ბუდობას: ბრინჯის სახლი, ღრუ, ბუდე. თქვენ ფრინველი უნდა მოაწყოთ თქვენს ბუდეში: ჩიტი მეცხოველეობის სახლში, ბუ ღრუში, წერო ამ ბუდეში. ბავშვები თვითონ ხატავენ ხაზებს და განმარტავენ: „მე მივყავარ ხაზს შუა სურათზე მარჯვნივ, რადგან starling ცხოვრობს მეფეთა სახლში. მე ვხატავ ხაზს ზედა სურათზე მარჯვნივ, რადგან ბუ ღრუში ცხოვრობს. მე ვხატავ ხაზს ქვედა სურათზე მარჯვნივ, რადგან ამწე ცხოვრობს ბუდეში ”.

სურათი 3

ვიზუალური ტანვარჯიში:

"ერთი-ორი-სამი - შემობრუნდი - გადაიქეცი ნებისმიერ ჩიტად" ბავშვები ფრინველებად იქცევიან. "მეტყევე" მიხვდება, თუ რა სახის ფრინველად გადაიქცა ბავშვი. თუ მეტყევე არ გამოიცნობს, მაშინ ბავშვი თავად განმარტავს, თუ რა სახის ჩიტად იქცა.

4) დიდაქტიკური თამაში "გაიგე ვინ არის"

5) ფრინველის სხეულის ნაწილის შეღებვა... დავალება: ჩვენ ვხატავთ სხეულის ნაწილს, რომელიც არის ჩიტის თავზე, რომლითაც ის იკვებება (წვერი). რატომ აქვს ამ ფრინველს ასეთი წვერი? (ეს დამოკიდებულია საკვების ხასიათზე. ბეღურას მოკლე ბეკი მოსახერხებელია მარცვლების მოსაჭრელად, კოდალა გრძელი და ძლიერი წვერი ხურავს ხეს, მწერებს გამოჰყავს. ბუ მტაცებელი ფრინველია. თავისი უკუღმა წვერს შეუძლია ნაჭერი გაანადგუროს). რატომ არის beak თავზე?

გაკვეთილის რეზიუმე. ბიჭებო, რა მოგეწონა დღეს გაკვეთილზე? რა იყო თქვენთვის რთული? მასწავლებელი ადიდებს ბავშვებს.