GCD-ის შეჯამება მოდელირებაზე საშუალო ჯგუფში ”სასწაული გარდაქმნები. აბსტრაქტული კვანძები მოდელირებისთვის შუა ჯგუფში "ფერადი ქოლგები"

სამოდელო გაკვეთილის შეჯამება შუა ჯგუფში "შეადგინე რაც გინდა ხილი"

თემა: "მოამზადე რაც გინდა ბოსტნეული ან ხილი"

მიზანი: ბავშვების უნარის ფორმირება, აირჩიონ თავიანთი ნაწარმოების შინაარსი გარკვეული საგნების სპექტრიდან.

Დავალებები:
ხელი შეუწყოს დამოუკიდებლობას, აქტიურობას. ბოსტნეულის და ხილის ფორმის გადაცემის უნარის გაძლიერება ძერწვის სხვადასხვა ტექნიკის გამოყენებით. განავითარეთ წარმოსახვა.

სახსრები:

პლასტილინი, სკულპტურული დაფა, ბოსტნეულისა და ხილის ამსახველი ობიექტების სურათები, უჯრა ხილით და ბოსტნეულით.

თამაშის სიტუაცია, მხატვრული სიტყვა, სამუშაოს შესრულების გზების ჩვენება, ხელმძღვანელობა, დახმარება.

გაკვეთილის მსვლელობა

კარზე კაკუნი. უჯრა, რომელიც დაფარულია სუფრის ტილოთი და წერილით, კარში გადის, რომელიც ეკითხება, არის თუ არა ეს სოლნიშკოს ჯგუფი. მასწავლებელი იღებს პაკეტს და მიმართავს ბავშვებს:

ბიჭებო, რა არის ეს? (კითხულობს წერილს) აი, ეს გამოგვიგზავნა შემოდგომამ. აქ არის მისი მოსავლის საჩუქრები.

ვნახოთ რა გვაქვს აქ. (ჩვენ განვიხილავთ თითოეულ ბოსტნეულს და ხილს და ვაძლევთ მოკლე აღწერას რუსულ და ყალმუხურ ენაზე).

ბიჭებო, დღეს ჩვენ პლასტილინისგან გამოვძერწავთ ბოსტნეულს და ხილს და თქვენი სურვილისამებრ აარჩევთ რას გამოძერწავთ.

გავიხსენოთ თქვენთან ერთად როგორ ვძერწავთ მრგვალ და მოგრძო საგნებს (ჰაერში ჩვენება). პლასტილინის მთელი ნაჭერი უნდა ავიღოთ და წრიული მოძრაობით დავიწყოთ გორვა. ვძერწავთ მრგვალ საგნებს. მაჩვენე, როგორ დავბრუნდებით. მართალია, კარგად გააკეთე!

ახლა ჩვენ გამოვძერწავთ მოგრძო საგნებს. ჩვენ ასევე ვიღებთ პლასტილინის მთელ ნაჭერს და ვიწყებთ მის ხელებს შორის გადახვევას.

ფიზიოთერაპია "ბოსტნეული".

მაშ, ბიჭებო, ახლა ჩვენ ვსხდებით მაგიდებთან, ხელებს ავიჩეჩავთ, სამუშაომდე ვისველებთ ხელებს. არ დაგავიწყდეთ, რომ თქვენ უნდა გამოძერწოთ პლასტილინის მთელი ნაჭერი, ნაჭრებად დაშლის გარეშე.

(ინდივიდუალური მუშაობისას დაეხმარეთ ბავშვებს მაგალითით.

ამის შემდეგ ჩვენი ნამუშევარი „კიბეზე“ დავაყენეთ.

ვაანალიზებთ ნამუშევარს.

ბიჭებო, რა გამოვაძერწეთ დღეს თქვენთან ერთად?

შეაქო ყველას და ჰკითხე ვინ რა და რატომ გამოძერწა. მოიწვიე ბავშვები იმღერონ სიმღერა "ბაღ-მრგვალი ცეკვა". ბოლოს ბიჭებს ხილით გაუმასპინძლდით.

საგანმანათლებლო სფეროების ინტეგრაცია:მხატვრულ-ესთეტიკური, შემეცნებითი, მეტყველება სოციალურ-კომუნიკაციური.
პროგრამის ამოცანები:

- ასწავლეთ ბავშვებს სოკოს გამოძერწვა ორი ნაწილისგან (ქუდი, ფეხი), ჩამოაყალიბონ ბურთის გახვევის, გაბრტყელების უნარი, გაბრტყელებული ბურთის ყველა კიდე ოდნავი წევით დაჭერით, გამოძერწილი ზედაპირის გასუფთავება. ობიექტი თქვენი თითებით; ცილინდრ-ფეხის გაბრტყელება; ნაწილების შეერთება

განმარტეთ ბავშვებისთვის სოკოს სტრუქტურის იდეა, რათა უფრო ზუსტად გადმოსცენ ნაწილების პროპორციები.

ბავშვებში ემოციური პასუხის გაღვივება - ციყვის დახმარების სურვილი;

ლექსიკური სამუშაო:

აქტიური ლექსიკონი- სექტემბერი ოქტომბერი ნოემბერი.
პასიური ლექსიკა- ფოთოლცვენა, ოქროსფერი შემოდგომა, ყინულის ქერქი, მოღრუბლული.
მასალა: პლასტილინი, დასტა, სამოდელო დაფა, ხელსახოცები, სოკოს დუმები, სათამაშო - ციყვი, ნაქსოვი კალათა.

წინასწარი სამუშაოები:საუბარი ტყისა და მისი მაცხოვრებლების შესახებ, სოკოების ამსახველი ილუსტრაციების გამოკვლევა; სოკოების დახატვა, სოკოს დუმს ყურება, სასარგებლო და შხამიან სოკოებზე საუბარი, სიარულის დროს დაკვირვება.

  1. პირდაპირი საგანმანათლებლო საქმიანობის კურსი:

განმანათლებელი:- ბიჭებო, ერთი გამოცანა მინდა გკითხოთ და თქვენ ცდილობთ გამოიცნოთ:
-პატარა, დისტანციური,
მიწაში გავიარე
იპოვეს წითელქუდა !!
(ბავშვების პასუხები)
მასწავლებელი ეპატიჟება ბავშვებს გაიხსენონ მშობლებთან ერთად ტყეში ლაშქრობები, რა ნახეს ტყეში.
განმანათლებელი:- როგორი სოკოა? (ბოლეტუსი, შანტერელი, სოკო, ბოლეტუსი, ბუზის აგარი და ა.შ.)
-ბიჭებო, ნახეთ, მეც მაქვს სოკო (იღებს პლასტილინისგან დამზადებულ სოკოს)... მოდით შევხედოთ მას. რა ნაწილებისგან შედგება სოკო (ქუდი და ფეხი);
-მართალია. როგორი ფორმისაა ქუდი? (ჯანდაბა, თეფში);
-მართალია, (სთხოვს 3-4 ბავშვს დაასახელონ ფორმა გამოსასწორებლად);
- ბიჭებო, ფეხი როგორი ფორმისაა? (როლიკები, ცილინდრი);
-მართალია, (3-4 ბავშვის გამოკითხვა ფორმის გასამყარებლად).

ᲓᲐᲐᲙᲐᲙᲣᲜᲔ ᲙᲐᲠᲖᲔ

განმანათლებელი:-ბიჭებო ვიღაც გვაკაკუნებს. აჰა, ციყვი ჩვენთან მოვიდა! მოდით მივესალმოთ მას. - გამარჯობა, ციყვი!
(მასწავლებელი ბავშვებთან ერთად იკვლევს ციყვის სათამაშოს).
განმანათლებელი:-ჩუმად ბიჭებო! ციყვს სურს რაღაც გვითხრას (ციყვს ყურთან მიაქვს)
- ბიჭებო, ციყვი გვთხოვს დავეხმაროთ. ტყეში მას ღრუში პატარა ციყვები ჰყავდა. ციყვებს ზამთრისთვის თხილი და ვაშლი მოუმზადა, მაგრამ სოკოს შეგროვება არ ჰქონდა. მოდით დავეხმაროთ მას (ბავშვების პასუხები);
-ნუ ნერვიულობ ციყვი. ნახეთ რამდენი ბიჭი გვყავს ჯგუფში. ისინი ყველა კეთილგანწყობილია და ძალიან უყვართ ცხოველები. ჩვენ დაგეხმარებით და თქვენი პატარა ციყვები ცივ ზამთარში არ შიმშილობენ. ჩვენ ბევრ სოკოს დაგიმზადებთ.

Ფსიქიკური განათლება:

ჩვენ ვიარეთ, ვიარეთ, ვიარეთ (ადგილზე ფეხით)
და აღმოვაჩინე სოკო (ხელები დაგვიკრა)
სოკოს დრო (დახრილი)
ორი სოკო (დახრილი)
სამი სოკო (დახრილი)
ჩადეთ ყუთში (ადგა და გვერდზე გადაიხარა)

  1. აღმზრდელი აჩვენებს სამუშაოს თანმიმდევრობას.
  2. ფეხი:აიღეთ თეთრი (ყვითელი, ნაცრისფერი) პლასტილინის ნაჭერი და გააკეთეთ სოკოს ფეხი - გააბრტყელეთ ლილვაკი (ცილინდრი);
    2. ქუდი:ვიღებთ წითელი (ნარინჯისფერი, ყავისფერი) ფერის პლასტილინს და ვძერწავთ ქუდს - გავაბრტყელოთ ბურთი, გავაბრტყელოთ და გავაბრტყელოთ თასის გასაკეთებლად; თუ პატარა სოკოს გამოვძერწავთ, შეგიძლიათ ქუდი ბურთის სახით დატოვოთ, თუ დიდი სოკოა, მაშინ ქუდი კიდეებით შემოახვიეთ შიგნით (გარედან), ან გახადოთ ბრტყელი, როგორც თეფში. აუცილებლად გააკეთეთ ჩაღრმავება ქუდის შუაში ფეხისთვის.
    3. ჩვენ ვუკავშირდებით:ორი ნაწილი, ქუდი და ფეხი - სოკო მზად არის !!!
    მასწავლებელი იწვევს ბავშვებს აირჩიონ პლასტილინი (ფერი) სამუშაოსთვის.
    ბავშვების დამოუკიდებელი აქტივობები (საჭიროების შემთხვევაში მასწავლებლის დახმარება). ბავშვების მუშაობის დროს უკრავს ვივალდის მუსიკა „შემოდგომა“.

III. სამუშაოს დასასრულს ბელოჩკა მადლობას უხდის ბავშვებს დახმარებისთვის.

ძალიან მიხარია, რომ ასეთ კეთილ და მგრძნობიარე ბავშვებს შეხვდა. ახლა მისი ციყვები მთელი ზამთარი სოკოებით ტკბებიან და ბიჭებს გაიხსენებენ. ბავშვები სოკოს ციყვის კალათაში ათავსებენ. კიდევ ერთხელ მადლობას უხდის მათ და ბავშვებს დაემშვიდობა.
სამუშაო ადგილის დასუფთავება ბავშვების მიერ (დაფებისა და მერხების გაწმენდა პლასტილინისგან, ხელების დაბანა და ა.შ.).
გამოყენებული წიგნები:
1. კომაროვა თ.ს. - ვიზუალური აქტივობები საბავშვო ბაღში. შუა ჯგუფი. კლასებისთვის 5-6 წლის ბავშვებთან ერთად. / M: Mosaika-Synthesis, 2008 .-- 128გვ.
2. ლიკოვა ი.ა. - ვიზუალური აქტივობა საბავშვო ბაღში: დაგეგმვა, კლასის შენიშვნები, გაიდლაინები. შუა ჯგუფი. / M .: "Karapuz", 2009. - 144გვ.

გ.ლაგზდინის ლექსები "სოკოს მკრეფის ზღაპარი"

ასპენის ქვეშ, მუხის ქვეშ,
დღეს სოკო იმალება
არყის ქვეშ და ხეების ქვეშ
ფოთლებისა და ნემსების ქვეშ,
თეთრფეხა და ლამაზად
ისინი ისე ჰგვანან ერთმანეთს
თითქოს მეჩქარება, საშინლად ეჩქარება
რუსულა გაიფანტა.
ვინ არის იქ წითელი თავით
გამარჯობა?
ბოლეტუსი. Მე ვხედავ.
ასვლა კალათაში. არ ვაწყენებ!
კანაფზე, კანაფზე!
სიცხეშიც და ჩრდილშიც!
ქუდი დაჭერილია ქუდზე,
თაფლის სოკო ერთად იზრდება.
ირგვლივ დები ცეკვავენ
ყვითელ-წითელი ჭაღები
მზე ანათებს გალავანში!
სოკოს ამკრეფი არ გაივლის, შეამჩნევს !!
ჩატვირთეთ თქვენი სქელი ვიზორი
იწევს შორს და ფართოდ !!
ყლორტებსა და გირჩებს შორის
წვნიანი ზაფრანის რძის ქუდი იმალება!
ჩაზნექილ ქუდში, როგორც ჭიქაში,
ორი მწერი ბანაობს.
მსუქანი ფეხებიანი ბოლეტუსი
მიჩვეული ვარ მხიარულ ყვირილს,

როგორც ჯუჯა, თეთრი ნაძვის ქვეშ,
თუნდაც ჩრდილში, მაგრამ გარუჯული !!
მან ქუდი მოიხადა,
მან აწამა სოკოს ამკრეფი...

მიზანი: გააფართოვოს ბავშვების იდეები მიმდებარე ობიექტების შესახებ

საგანმანათლებლო დავალებები:

  1. ბავშვების ჭურჭლის გამოძერწვის უნარის გაძლიერება.
  2. ივარჯიშეთ ქანდაკების ტექნიკით.

განვითარების ამოცანები:

  1. გააქტიურეთ ლექსიკონი თემაზე კერძები (შაქრის თასი, ჩაიდანი, ჭიქები, თეფშები, შაშვი, კოვზები)
  2. განავითარეთ მშვენიერი მოტორული უნარები, თვალები.

საგანმანათლებლო დავალებები:

  1. გააღვიძეთ ინტერესი გუნდური მუშაობის მიმართ თოჯინების ჩაის ნაკრების შესაქმნელად.
  2. ხელი შეუწყოს აქტიურობას, დამოუკიდებლობას და სიზუსტეს მუშაობაში.

აღჭურვილობა. თოჯინების ჭურჭელი, კურდღელი, პლასტილინი, სამოდელო დაფა, დასტა.

წინასწარი სამუშაოები. ჩაის კომპლექტების შემოწმება სახლში, ილუსტრაცია. DI "აიღე წყვილი" , "Რა აკლია" .

გაკვეთილის მსვლელობა.

1. საორგანიზაციო მომენტი.

მასწავლებელი ბავშვებს მიჰყავს ჯგუფში, სადაც სტუმრები სხედან. ბიჭებო, ნახეთ რამდენი სტუმარი მოვიდა ჩვენთან! მოდით მივესალმოთ მათ. (ბავშვები მიესალმებიან სტუმრებს)

ბავშვები სხედან ნახევარწრეში.

ვ.შიპუნოვას ლექსის კითხვა "Ჩაის წვეულება" .

ჩვენი დუნეჩკას მსგავსად
ჭიქები და თეფშები
ჩვენი ლიუსენკას მსგავსად
ჩვილები ჩაის ითხოვენ:

მოგესალმებით -
მოდი სტუმრად.
მოდი სტუმრად.
მოდი ფუნთუშაზე,

ეს უბრალოდ გურმანია -
ეწვიეთ თოჯინებს მათ დაბადების დღეზე!

2. თამაშის სიტუაცია.

აღმზრდელი. ბიჭებო, ნახეთ ვინ მოვიდა ჩვენთან? (კურდღელი)ჩვენთან მოვიდა კურდღელი დასახმარებლად, მან მითხრა, რომ თოჯინებს და მათ მეგობრებს სურთ დღესასწაულის მოწყობა (დაბადების დღე, მაგრამ არ აქვთ საკმარისი კერძები. მოდით დავეხმაროთ სათამაშოებს თქვენთან ერთად - ჩვენ ვამზადებთ ჩაის კერძებს.

აღმზრდელი: მოდით თქვენთან ერთად წავიდეთ ჩვენს სახელოსნოში.

ბიჭებო, ნახეთ რა არის ჩემს მაგიდაზე? (Ჩაის ნაკრები)

მაგიდაზე ჩაის ნაკრები დგას. მითხარით რა ჭურჭელი შედის ჩაის კომპლექტში. (ბავშვები ეძახიან: ჩაიდანი, შაქრის თასი, ჭიქები, თეფშები, რძალი, რომ შეახსენონ, რომ სერვისში ყველა ნივთი ერთნაირად არის მორთული - პოლკა წერტილები, ყვავილი, საკანი თუ სხვა. ბავშვებს ახსოვთ ჩაის ნაკრები, რომელიც მათ ნახეს. სახლში.

ჭურჭლის შედარება.

აღმზრდელი: რა განსხვავებაა და რით არის მსგავსი: თეფში და თეფში; ჭიქა და ფინჯანი?

Თამაში "სახელი, რა სახის კერძები" .

თუ ფირფიტა დამზადებულია პლასტმასისგან, მაშინ ის (რომელი?) - …
თუ კოვზი დამზადებულია ლითონისგან, ეს არის ...
თუ ჭიქა ფაიფურისაა, ის...
თუ მინა დამზადებულია მინისგან, ის ...

თუ შაქრის თასი მინისგან არის დამზადებული, მაშინ ის ...
თუ კალამი დამზადებულია ლითონისგან, ის ...

Ფსიქიკური განათლება.

ვიწყებთ ვარჯიშს, წრეში დგომა,
ჩვენ ხელებს ვზივართ, ხელებით ჯუნგლებს.
გაჭიმეთ უკან, მხრები უხვევს მარჯვნივ, მარცხნივ.
რომ გაგვიადვილდეს ჯდომა.

ჩვენ ერთად ვხტებით, ხტუნვა-ხტომა! ადგილზე ხტომა.
ვინ მიიღებს ჭერს?
ახლა სიარული ადგილზეა. გასეირნება.
ხმამაღლა დაუკრათ ტაში ყველა ერთად. ტაში.

სწრაფად დავსხედით მაგიდებთან,
საქმეს მივდივართ.
ჭიქისა და თეფშის მოდელირება.

ბავშვები ბურთიდან თეფშს ძერწავენ, აბრტყელებენ და კიდეს ოდნავ მოხვევენ, თეფშს წრეებით ან ზოლებით ამშვენებს.

ფინჯანი დამზადებულია ბურთისგან, შუაზე ოდნავ დაჭერით, სახელური მიმაგრებულია მარჯვნივ, ჭიქის დამზადება შესაძლებელია ნებისმიერი ფორმის.

მუშაობის დაწყებამდე კი თითებს გავჭიმავთ.

თითის ტანვარჯიში "Კაკუ კაკუ" .

თითები მოვიდა მოსანახულებლად,

დააკაკუნე, დააკაკუნე, დააკაკუნე - კარზე დააკაკუნა. ბავშვები მაგიდაზე აკაკუნებენ

მხოლოდ კარი არ გაიღო მათთვის: ყველა თითის ბალიშებით

მათ ეგონათ, რომ საშინელი მხეცი იყო. ერთდროულად.

ბიჭები იწყებენ მუშაობას, მათ შეუძლიათ ნებისმიერი იდეის განსახიერება. შესთავაზეთ ბავშვებს აჩვენოთ ჩაის ჭიქების გაფორმების რამდენიმე ტექნიკა, ყველა მოქმედების წარმოთქმა ("ზოლით" - გააბრტყელეთ გრძელი ფლაგელი და გაანაწილეთ რგოლზე - პირდაპირ ან ტალღად).

დასკვნითი ნაწილი.

მოდელირების დასასრულს, დადეთ ყველა ნამუშევარი მაგიდაზე და, კურდღელთან ერთად, ყურადღებით შეისწავლეთ ისინი, მიაქციეთ ბავშვების ყურადღება კერძების ფორმის უფრო ზუსტ რეპროდუქციაზე, მუშაობის სიზუსტეზე. ხაზი გაუსვით პროდუქციის მრავალფეროვნებას და წარუდგინეთ ისინი თოჯინებს დაბადების დღისთვის.

საგანმანათლებლო სფერო: "შემოქმედება »

თავი:ჩამოსხმა

თემა:ქათმები.

სამიზნე:გამოძერწეთ ობიექტი ორ ნაწილად.

Დავალებები: ისწავლეთ მომავალი ობიექტების ზომის შესაბამისი სიმსივნის გამოყოფა. მრგვალი ფორმის ობიექტების გამოძერწვისას ხელების წრიული მოძრაობებით პლასტილინის გადახვევის უნარის კონსოლიდაცია. ასწავლე სისუფთავე.

მასალები და აღჭურვილობა:ქათმის სათამაშო, პლასტილინი, ფიცრები, ხელსახოცები, ქათმის ნიმუში, ბურთი, დიდაქტიკური მასალა "ფრინველი".

ორენოვანი კომპონენტი: tauyk - ქათამი, balapan - ქათამი.

გაკვეთილის მსვლელობა:

ორგანიზების დრო.

განმანათლებელი:

  • ბიჭებო, გეპატიჟებით თამაში "ვის აქვს ვინ?" ყველა დიდ წრეში დგას. მე დაგიგდებ ბურთს და ფრინველს დავასახელებ, შენ კი მის წიწილებს დამიძახებ, ფრთხილად.
  • იხვი არის იხვი, ბატი არის გოჭი, ინდაური არის ინდაური, ქათამი არის ქათამი.
  • აბა კარგად ბიჭებო!

ჩატი სურათზე.

განმანათლებელი:

  • მიუახლოვდით დაფას, ყურადღებით დააკვირდით, მითხარით: ვინ არის აქ გამოსახული?
  • ქათამი და ქათმები.

ორენოვანი კომპონენტი.

მასწავლებელი აცნობს ბავშვებს სახელს ქათამი და ქათამი ყაზახურ ენაზე, ბავშვები წარმოთქვამენ და იმახსოვრებენ ახალ სიტყვებს.

განმანათლებელი:

  • მითხარი: გარეული ფრინველები არიან თუ შინაური? რატომ?
  • ქათმის სახლში მცხოვრები ფრინველი. მათ უვლის ადამიანი.

განმანათლებელი:

  • რა ნაწილები აქვს ქათამი, ქათამი? Რა ფორმა?
  • თავი მრგვალი ფორმისაა, ტანი მრგვალია, ქათმის თავზე არის ღერო, წვერი, თვალები. ქათამს აქვს თვალები, წვერი. ორი ფრთა, ორი ფეხი.

განმანათლებელი:

  • რა ფერის არის ქათამი? ქათამი?
  • ქათამი ყვითელია, ქათამი ყავისფერია.

ასევე საინტერესო მასალა შუა ჯგუფში მოდელირების შესახებ:

პრობლემური სიტუაცია.

მასწავლებელი უჩვენებს სათამაშოს ქათამს:

  • ბიჭებო, ვინ არის ეს?
  • ქათამი!

განმანათლებელი:

  • ქათმის დედას ქათმები არ ჰყავს, დახმარება სჭირდება, ბავშვების გამოძერწვა. შეგვიძლია დავეხმაროთ ჩვენს ქათამს?

მასწავლებელი იწვევს ბავშვებს თავიანთი ადგილების დასაკავებლად, ყურადღებას აქცევს პოზას.

ქათმის ნიმუშის გამოკვლევა.

მასწავლებელი აჩვენებს ქათმის ნიმუშს.

  • რა ფერი გამოვიყენე ქათმის მოსასხმად?
  • რა ნაწილებისგან შედგება ქათამი?
  • Რა ფორმა?
  • დღეს გასწავლით როგორ გამოძერწოთ ასეთი ლამაზი ქათამი და ჩვენს ქათამს შვილები ეყოლება!

სამუშაოს შესრულების გზის ჩვენება.

მასწავლებელი ნათლად აჩვენებს: როგორ გამოძერწოს ქათამი.

  • ვიღებთ ყვითელ პლასტილინს, ვყოფთ ორ ნაწილად, ვძერწავთ თავს, სხეულს წრიული მოძრაობებით, ვაკავშირებთ.
  • წითელი პლასტილინისგან ვძერწავთ პატარა ბურთულას, ცოტას ვაჭერთ, ვაკეთებთ წვერს, შავი პლასტილინისგან ვაკეთებთ პატარა ბურთულებს თვალებისთვის.
  • ყავისფერი პლასტილინის ნაჭერიდან ვახვევთ პატარა ბურთულს - ფეხებს, ვაკავშირებთ სხეულს.

თითის ტანვარჯიში "ქათამი"

ბავშვების დამოუკიდებელი მუშაობა.

ბავშვები ქათამს მოდელის მიხედვით ძერწავენ. მასწავლებელი ეხმარება ბავშვებს სირთულეებში.

გაკვეთილის შედეგი.

განმანათლებელი:

  • ვისზე ისწავლეთ ქანდაკება?
  • რა ტექნიკას იყენებდით ქათმის ჩამოსხმისთვის?
  • ქათამს უყვარს შენი ქათმები. მას უხარია, რომ ახლა შვილები ჰყავს და ამბობს დიდი მადლობა!

სათაური: GCD-ის შეჯამება მოდელირებაზე შუა ჯგუფში "ქათამები"

თანამდებობა: პირველი საკვალიფიკაციო კატეგორიის აღმზრდელი
სამუშაო ადგილი: გკკპ „ბაღის ბაღი No86“
მდებარეობა: ქალაქი პავლოდარი, პავლოდარის მხარე

ელენა კონატევა

GCD-ის შეჯამება საშუალო ჯგუფში მოდელირებისთვის

თემა: "კნუტი"

აღმზრდელი: კონატიევა ელენა ვიქტოროვნა

GCD-ის დანიშნულება:

ასწავლეთ ბავშვებს ოთხფეხა ცხოველის - კატის გამოძერწვა.

პროგრამული უზრუნველყოფის შინაარსი:

ქანდაკების ტექნიკის კონსოლიდაციის მიზნით: პლასტილინის მოძრავი პალმებს შორის; ვარჯიში დაჭერის, უკან დახევის ტექნიკის გამოყენებით; ნაწილების შეერთების უნარის კონსოლიდაცია, ერთმანეთთან მჭიდროდ დაჭერით და ნაკერების გასწორებაში; განაგრძეთ ბავშვებს პლასტილინის თვისებების გაცნობა (რბილი, მოქნილი, შეუძლია მიიღოს ნებისმიერი ფორმა). განაგრძეთ პლასტილინის დასტასთან მუშაობის სწავლა.

განავითარეთ დამოუკიდებლობა.

პლასტილინთან მუშაობისას სიზუსტის აღზრდა. გამოიწვიეთ დადებითი ემოციური რეაქცია საერთო შედეგზე.

ლექსიკური სამუშაო:დასტა, პლასტილინი არის რბილი, მოქნილი, მრავალფერადი.

წინასწარი სამუშაოები:საუბრები ბავშვებთან შინაური ცხოველების შესახებ, ილუსტრაციების შემოწმება, მხატვრული და სასწავლო ლიტერატურის კითხვა, გამოცანები, დიდაქტიკური თამაშები: „ვინ სად ცხოვრობს?“, „სად ვისი ბელი?“, „გაარკვიე აღწერით“.

მასალები:პლასტილინი ფიცრებზე (თითოეული ბავშვისთვის) და ცალ-ცალკე თეფშებზე, დასტაზე, ზეთის ქსოვილებზე, ფიცრებზე, მოდელირების ძირითადი სქემა გამოსახულებით (კნუტი, მაგნიტური დაფა, განლაგება ფერადი ბურთებით, დისკი ფონური მუსიკით პრაქტიკულისთვის. ნაწილი.

GCD მოძრაობა:

ორგანიზების დრო.

წუთების შესვლა დღეში:

"დილა საბავშვო ბაღში"

დავდგეთ გვერდიგვერდ, წრეში,

მოდით ვთქვათ "გამარჯობა!" ერთმანეთს.

ჩვენ არ გვეზარება გამარჯობა:

Სალამი ყველას!" და "დილა მშვიდობისა!"

თუ ყველა იღიმება -

დილა მშვიდობისა დაიწყება.

კითხვა: ბიჭებო, შეხედეთ ჩვენს სტუმრებს. მოდით მივესალმოთ მათ. დ: დილა მშვიდობისა!

კითხვა: ბიჭებო, ყველა ჩემთან წამოდით, გთხოვთ. ნახეთ რა გვაქვს მაგიდაზე?

კითხვა: როგორ ფიქრობთ, რომელ ცხოველს მოსწონს ბურთებით თამაში?

კითხვა: ნახეთ რამდენი გლომერულია, იგივეა? რა ფერი და ფორმა აქვთ?

დ: წითელი, ყვითელი და ა.შ ფერადი, მრგვალი.

კითხვა: ბიჭებო, არის ბურთები, მაგრამ არავინ არის, ვინც მათ თამაშობს. რა ვქნათ?

კითხვა: მოდით, თქვენთან ერთად დავაბრმავოთ კნუტები, რომ მათთან თამაში შეძლონ.

კითხვა: და იმისათვის, რომ თქვენმა ყურებმა მომისმინოს ყურადღებით და თქვენმა თვალებმა დაინახონ, რას ვაჩვენებ, მოდით ვითამაშოთ თქვენთან ერთად.

დინამიური პაუზა.

"მოდი, კნუტებად ვიქცეთ"

ფუმფულა სიმსივნეები

მათ ლოყები თათით დაიბანეს (იმოქმედეთ ტექსტის შესაბამისად)

თათით ცხვირს იბანდნენ

თვალები თათით დავიბანეთ

მარჯვენა თვალი მარცხენა თვალი

ყურები თათით დავიბანეთ

მარჯვენა ყური მარცხენა ყური

კნუტებს ყურები აქვთ

როგორია სახლები.

კითხვა: კნუტები ვიყავით, ბიჭებად ვიქცევით და ჩვენს ადგილებზე ვსხდებით. ჩვენ პირდაპირ ვსხედვართ, ზურგი სწორი, თვალები მე მიყურებს.

ახსნა:

კითხვა: ახლა მე გაჩვენებთ, თუ როგორ შეგიძლიათ კნუტის ჩამოსხმა.

აქ მე მაქვს პლასტილინის დიდი ნაჭერი. მე უფრო პატარა ნაჭერს ვჭრი - ეს იქნება ჩვენი კნუტის თავი. ახლა უფრო დიდი ნაჭრისგან კიდევ უფრო ნაკლებად ვჭრი ნაჭერს - ეს იქნება ჩვენი კნუტის კუდი. პლასტილინის ამ დარჩენილი ნაჭერიდან კი ჩვენი კნუტის სხეულს გამოვძერწავ. ამ პლასტილინის ნაჭერიდან ძეხვს მოვახვევ. შემდეგ ვიღებ დასტას და ვაკეთებ ამ ძეხვის ორივე მხარეს გრძივი ჭრილობებს. ეს იქნება ჩვენი კნუტის თათები. ახლა ჩვენ ვიღებთ ნაჭერს, საიდანაც მე გავაგორებთ ბურთს - ეს იქნება ჩვენი კნუტის თავი. ბურთის გახვევა შესაძლებელია პირდაპირ ხელისგულებს შორის ან ხელისგულსა და მაგიდას შორის. Ამგვარად.

ბურთის ორივე მხარეს ორი თითით (ცერა და საჩვენებელი თითი) გაასწორეთ პლასტილინი და მივიღებთ ყურებს. ვიღებთ წიწიბურას მარცვლებს და ვაკეთებთ თვალებს, ვიღებთ შავი პლასტილინის ძალიან პატარა ნაჭერს, თითებს შორის პატარა ბურთულას ვახვევთ - ეს იქნება კნუტის ცხვირი. შემდეგ ვიღებთ მავთულის ნაჭრებს და ულვაშებს ვამაგრებთ ჩვენს კნუტს ორივე მხრიდან. ახლა დააჭირე თავი სხეულს. რჩება პლასტილინის პატარა ნაჭერი, საიდანაც პატარა სოსისს ამოვავლებთ - ეს იქნება კნუტის კუდი. ვამაგრებთ სხეულს. შეხედე, რა მშვენიერი კნუტი გავხდი.

თითის ტანვარჯიში: "კნუტები"

(ხელებს ვკეცავთ, თითებს ერთმანეთს ვაჭერთ)

ჩვენს კატას ჰყავს ათი კნუტი,

(ხელებს ვუქნევთ მათი გაყოფის გარეშე)

ახლა ყველა კნუტი წყვილებშია:

ორი მსუქანი, ორი მოხერხებული,

ორი გრძელი, ორი ეშმაკური,

ორი ყველაზე პატარა

და ყველაზე ლამაზები.

(შესაბამის თითებს ცერიდან ვარდისფერამდე ვაკრავთ)

ბავშვების დამოუკიდებელი საქმიანობა:

ბავშვების პრაქტიკული მუშაობა. ინდივიდუალური დახმარება. ჟღერს მშვიდი მუსიკა. ბავშვები დამოუკიდებლად ძერწავენ შინაურ ცხოველს.

დასკვნითი ნაწილი. ანარეკლი

ქანდაკების დასასრულს ბავშვები ქმნიან კოლექტიური კომპოზიციას, ათავსებენ თავიანთ ნამუშევრებს სტენდზე.

ნახეთ, ბიჭებო, რა ლამაზები არიან კნუტები.

მითხარი, ვოვა, რომელი კნუტი მოგეწონა ყველაზე მეტად. რატომ?

(მასწავლებელი აღნიშნავს საინტერესო და გამომხატველ ნამუშევრებს).

დროა დავემშვიდობოთ ჩვენს სტუმრებს.

ყველაფერი კარგად გააკეთე! Მადლობა ყველას!


დაკავშირებული პუბლიკაციები:

GCD-ის შეჯამება "იხვის" მოდელირებაზე შუა ჯგუფშისაგანმანათლებლო: გააუმჯობესოს პლასტილინის ნაჭრის წრიული მოძრაობით გადახვევის უნარი, მრგვალი საგნის მიღება; უსაფრთხო.

GCD-ის შეჯამება მოდელირებაზე საშუალო ჯგუფში. წყალქვეშა სამყარო.თემა: წყალქვეშა სამყარო. მიზანი: ჩამოაყალიბონ ბავშვებში ზღვის არსებების ძერწვის უნარი. ქანდაკების მეთოდების შესახებ ადრე მიღებული ცოდნის კონსოლიდაცია. Გაზრდა.

OOD-ის რეზიუმე "პეტუშოკის" მოდელირებაზე შუა ჯგუფშიპროგრამის შინაარსი: - ასწავლეთ ბავშვებს შექმნან ექსპრესიული მამლის გამოსახულება პლასტილინისა და ბუნებრივი მასალისგან. - ძერწვის უნარის კონსოლიდაცია.

სოციალური და კომუნიკაციური განვითარება - ინტერესის ჩამოყალიბება თამაშის გმირების, სათამაშოების საკუთარი ხელით ძერწვის მიმართ კოგნიტური განვითარება - სწავლება.

OOD-ის რეზიუმე უფროს ჯგუფში მოდელირების შესახებ. თემა: "Rooster" (დაფუძნებული Dymkovo სათამაშოზე)თემა: "Rooster" (დაფუძნებული Dymkovo სათამაშოზე) პროგრამის ამოცანები: გავაგრძელოთ ბავშვების სწავლება დიმკოვოს მამლის გამოსახულების გადაცემის მოდელირებაში: