რეზიუმე მათემატიკური განვითარების შესახებ საშუალო ჯგუფში. მათემატიკური განვითარების გაკვეთილის რეზიუმე შუა ჯგუფში "მოგზაურობა აფრიკაში". ვიდეო: მათემატიკის ძირითადი ცოდნის კონსოლიდაცია მულტიმედიური დაფის გამოყენებით

მათემატიკის გაკვეთილის შეჯამება ახალგაზრდა ჯგუფში "წრე, კვადრატი, სამკუთხედი"

მიზანი: გეომეტრიული ფორმების ცოდნის კონსოლიდაცია (წრე, კვადრატი, სამკუთხედი).

Დავალებები:

საგანმანათლებლო:

- გააგრძელეთ ბავშვების სამკუთხედის გაცნობა, მისი განმასხვავებელი და დასახელების უნარების ჩამოყალიბება, ტაქტიკურ-ვიზუალური გზით შესწავლა, ფიგურების კლასიფიკაცია ფერისა და სახელის მიხედვით;

- გეომეტრიული ფორმების გარჩევის უნარ-ჩვევების გამომუშავება;

- ასახელებს მრგვალი, კვადრატული და სამკუთხა ფორმის ობიექტებს;

- წებოს გამოყენების უნარების კონსოლიდაცია, ასწავლოთ თუ როგორ უნდა გააკეთოთ ძაღლი ძაღლისთვის გეომეტრიული ფიგურებისგან: წრე, კვადრატი და სამკუთხედი.

ვითარდება:

- მეხსიერების, წარმოსახვის განვითარება;

საგანმანათლებლო:

- წებოზე მუშაობისას სიზუსტის მოსატანად.

დემო მასალა: წრე, კვადრატი, სამკუთხედი.

დარიგება: გეომეტრიული ფორმების ნაკრები; 2 ფერის დიდი და პატარა წრეები, 2 ფერის დიდი და პატარა სამკუთხედები; მოედნები დიდი და პატარაა. მათ შორის იგივეა, რაც მასწავლებლისა.

აპლიკაციური მასალა: თითოეული ბავშვისთვის, ფერადი ქაღალდის, წებოს, ფურცლის ფურცლიდან ამოჭრილი 1 წრე, კვადრატი და სამკუთხედი.

გაკვეთილის მსვლელობა:

მაგნიტურ დაფაზე სამი სურათია (წრე, კვადრატი, სამკუთხედი).

ბავშვები მაგიდებთან სხედან.

პედაგოგი: ბიჭებო, დღეს ჩვენთან ჩამოვიდა ლეკვი და მას სურს შეამოწმოს რამდენად იცით გეომეტრიული ფორმები. ვაჩვენოთ მას რამდენად კარგად ვიცნობთ მათ?

მასწავლებელი ბავშვებს აჩვენებს ცისფერ წრეს და ეკითხება:

ბავშვები: წრე.

პედაგოგი: რა ფერია ის?

ბავშვები: ლურჯი

პედაგოგი: თქვენს მაგიდებზე წრეც გაქვთ, აჩვენეთ.

რა აჩვენე?

ბავშვები: წრე.

პედაგოგი: რა ფერია ის?

ბავშვები: ლურჯი

პედაგოგი: ეს არის ლურჯი წრე. ახლა შემოხვიე თითით.

- ბიჭებო, ის გორავს? შეეცადეთ მიგყვეთ.

შემდეგ მასწავლებელი ბავშვებს აჩვენებს ყვითელ სამკუთხედს და ეკითხება ბავშვებს:

- ვინ იცის რა არის ეს (თუ ბავშვები არ უპასუხებენ, მასწავლებელი თავად ურეკავს ფიგურას, შემდეგ სთხოვს ბავშვებს, მასთან ერთად გაიმეორონ სიტყვა გუნდში, შემდეგ კი ორი ან სამი ბავშვი გამოთქვან იგი დამოუკიდებლად)

- ბიჭებო, ახლა იპოვნეთ სამკუთხედი თქვენს მაგიდაზე.

- აიღე.

- შემიძლია გასეირნება?

- რატომ არ შეგიძლია მასზე ტარება, რა გიშლის ხელს?

ბავშვები: კუთხეები.

პედაგოგი: რა ფიგურა აჩვენე?

პედაგოგი: ბიჭებო, ნახეთ, რა ფიგურები დგას თქვენს მაგიდაზე?

- რა ფერის აქვთ?

- განათავსეთ წითელი ფორმები და დაარქვით მათ.

- მოათავსეთ მოედნები. რა ფერი აქვთ და რამდენია?

- გამოყავით წრეები. Რამდენია იქ?

იპოვნეთ იგივე ფორმის თამაში

პედაგოგი:

- ბიჭებო, თქვენს წინაშე გეომეტრიული ფორმებია - წრე, კვადრატი და სამკუთხედი.

- ახლა რა ნაჭრის აწევას ვაპირებ, შენც იგივე უნდა იპოვო შენს მაგიდაზე, აიღე და დაარქვი.

ფიზმინუტკა

ვიღაც დილით, ნელა (სიარული ადგილზე)

ახდენს ყვითელი ბუშტის გაბერვას (ბავშვები აფეთქებენ და გაშლიან ხელებს)

როგორ გაუშვებთ (ხელები მაღლა აწი, ტაშს)

ეს მოულოდნელად გახდება მსუბუქი გარშემო (მოუხვიეთ)

რა არის ეს ბურთი? (ბავშვები გუნდში "მზე")

პედაგოგი: კარგად გაკეთდეს ბიჭებო!

თითების ტანვარჯიში "ნარინჯისფერი"

ჩვენ ფორთოხალი გავუზიარეთ

ბევრნი ვართ, მაგრამ ის ერთია.

ეს არის ზღარბი ზღარბი

ეს ნაჭერი არის სწრაფი,

ეს ნაჭერი იხვის ჭუჭყისაა

ეს ნაჭერი არის კნუტებისთვის,

ეს ნაჭერი არის თახვისთვის,

ხოლო მგლისთვის ... ქერქი.

ის ჩვენზე გაბრაზებულია, უბედურება!

გაიქეცი ყველა მიმართულებით.

პედაგოგი: - ბიჭებო, ლეკვს ეუბნება, რომ თქვენ მშვენიერი ხართ, გეომეტრიული ფორმები კარგად იცით.

- მაგრამ მას ერთი პრობლემა აქვს, მას საცხოვრებელი არსად აქვს და მთხოვს თქვენ და მე, რომ მისთვის სახლი გავაკეთოთ.

ვინ იცის ძაღლის სახლს რა ჰქვია?

შეგვიძლია დავეხმაროთ მას სახლის გაკეთებაში?

(განათავსეთ ბავშვები მეორე მაგიდასთან, სადაც წინასწარ არის გამოყენებული მასალა: გეომეტრიული ფორმები, წებო და თეთრი ფურცელი)

პედაგოგი: - ბიჭებო, თითოეული თქვენგანის წინ გეომეტრიული ფორმებია. მოდით კიდევ ერთხელ დავურეკოთ მათთან.

ბავშვები: წრე, კვადრატი, სამკუთხედი.

პედაგოგი: - როგორ ფიქრობთ, რომელი ფიგურისგან გავაკეთებთ ჯიხურის კედლებს?

ბავშვები: მოედნიდან.

პედაგოგი: და რისგან არის ჯიხურის სახურავი?

ბავშვები: სამკუთხედიდან.

პედაგოგი: მაგრამ ჩვენს ლეკვს უნდა როგორმე მოხვდეს მის ჯიხურში, ჩვენ უნდა გავაკეთოთ შესასვლელი მისთვის, ასე რომ წრე აიღეთ და მოაყარეთ მოედნის ცენტრში.

პედაგოგი: კარგად გაკეთდეს ბიჭებო.

- ლეკვი ძალიან მადლიერია თქვენი, რომ მისთვის kennel გააკეთეთ.

- დავემშვიდობოთ ლეკვს, დავემშვიდობოთ მას!

- ვფიქრობ, მას ოდესმე სურს ჩვენს კლასში მოსვლა.

პედაგოგი: ბიჭებო, თქვენთან ერთად გავიხსენოთ რომელ ფიგურებზე ვლაპარაკობდით დღეს?

ბავშვები: წრის, კვადრატისა და სამკუთხედის შესახებ.

პედაგოგი: კარგად გაკეთდეს ბიჭებო.

- ნახე, ბიჭებო, ლეკვი წავიდა და მკურნალობა თქვენთვის დაგტოვა.

დასკვნითი გაკვეთილის შეჯამება საშუალო ჯგუფის ბავშვთა მათემატიკური წარმოდგენების განვითარების შესახებ "სწავლა სათავგადასავლოთი"

მიზანი:

ხელი შეუწყოს გეომეტრიული სხეულების შესახებ იდეების ფორმირებას, გარემოში ნაცნობი გეომეტრიული ფორმის ობიექტების ამოცნობის შესაძლებლობას; დააფიქსირე ქულა 8-ზე, რიცხვებისა და რიცხვების იდეა 8-ის ფარგლებში.

Დავალებები:

შეისწავლეთ ბავშვების იდეები შესწავლილი გეომეტრიული სხეულების შესახებ ახალ პრობლემურ სიტუაციაში.
მოამზადეთ ბრტყელი გეომეტრიული ფორმების სივრცითი სხეულების ურთიერთკავშირის უნარი, განავითარეთ აზროვნების პროცესები
რიგითი ქულის დაფიქსირება 8-მდე, დაკარგული ციფრის პოვნის შესაძლებლობა.
მოამზადეთ 1-8 რიცხვების გარჩევის უნარი, განავითარეთ კომუნიკაციური უნარები.
ავარჯიშეთ მიმდებარე ობიექტებში გეომეტრიული ფორმების პოვნის შესაძლებლობა.
ობიექტების კლასიფიკაციის სწავლების გაგრძელება, გონებრივი მოქმედებების შემუშავება: შედარება, ანალიზი, განზოგადება.

აღჭურვილობა:

თამაშის "მეოთხე დამატებითი" პრეზენტაცია, მულტიმედიური აპარატურა, ნომრებიანი ბილეთები, ნომრები 1-დან 8-მდე სავარძლებისთვის, დინეშის ბლოკები, ზღაპრული თოჯინა, გეომეტრიული სხეულების "პასპორტები", კონუსი, კუბი, ბურთი, ცილინდრი და ჯადოსნური ჩანთა, სტვენი.

გაკვეთილის მსვლელობა:

კომუნიკაციური თამაში "გამარჯობა მეგობარო"

ბავშვები თავისუფლად იფანტებიან გარშემო.

პედაგოგი:

გაუმარჯოს სტუმრებს. მითხარით, ბიჭებო, ყველანი ერთმანეთს მიესალმეთ ამ დილით? მოდით კიდევ ერთხელ მივესალმოთ, მაგრამ არა სიტყვებით, არამედ ცხვირით. (ყურები, მხრები, მუცლები, მუხლები). მოდით, ხელი გავუერთოთ ერთმანეთს და გავაკეთოთ პატარა წრე. აწიეთ ხელები მაღლა და ვუთხრათ მზეს გამარჯობა, ვიგრძნოთ მისი სითბო და ახლა მივცეთ ერთმანეთს ეს სითბო. (ჩამოსწიეთ თქვენს წინ ნავით დახურული პალმები, ააფეთქეთ მათზე).
მასწავლებელი იღებს SMS შეტყობინებას ტელეფონით: გეომეტრიული ფორმების ქვეყანაში პრობლემებია. გეომეტრიული ქვეყნის მაცხოვრებლები დახმარებას ითხოვენ ბოროტი ფერია პრიზმისგან თავის დასაღწევად. ამისათვის თქვენ უნდა გადალახოთ სირთულეები მრავალი ამოცანის შესასრულებლად. დავეხმაროთ გეომეტრიული ფორმების ქვეყნის მცხოვრებლებს?
შეგვიძლია გავუმკლავდეთ მას? გზა გრძელია, სად მივდივართ? (თვითმფრინავი, მატარებელი, ავტობუსი და ა.შ.) აქ მოცემულია ბილეთები. ბოროტმა ფერიამ ყველა ნომერი აირია და ერთი ნომერი გაქრა. ნომერი, რომელიც არ არის თქვენს ბილეთში, იქნება ჩვენი მატარებლის ადგილის ნომერი (თვითმფრინავი, ავტობუსი და ა.შ.). ისმინე, მატარებელი მიდის ...

სადგური პირველი "გამოიცანი"

იპოვნეთ ფიგურის თამაში

პედაგოგი:

პირველი სადგური, გადმოდი. (ჩნდება ზღაპრული თოჯინა.)

ზღაპარი თოჯინა:

რატომ მოხვედი? ვინ დაგირეკა?

ბავშვები:

გეომეტრიული ქვეყნის მოსახლეობის დასახმარებლად მოვედით.

ზღაპარი თოჯინა:

იქ არასდროს მოხვდები! თქვენ არ იცით გეომეტრიული ფორმები.

ბავშვები:

ზღაპარი თოჯინა:

არასოდეს დავიჯერებ, სანამ თვითონ არ ვნახავ. შეეცადეთ გეომეტრიული ფორმები იპოვოთ მიმდებარე ობიექტებში. ჰაჰა, ვერასოდეს იპოვი მათ.

ბავშვები ასახელებენ საგნებს და უყვებიან კონკრეტულად სად იმალება გეომეტრიული ფორმები.

ზღაპარი თოჯინა:

ვხედავ, თქვენ იცით. ასეც იყოს, მომენატრე. მაგრამ თქვენ ნამდვილად ვერ უმკლავდებით შემდეგ დავალებას.

სადგური ორი "Poigrayka"

თამაში "მეოთხე უცნაური"

თამაშის პრეზენტაცია. ბავშვები ასახელებენ დამატებით საგანს სლაიდებზე და ამართლებენ თავიანთ არჩევანს. სწორი პასუხით დამატებითი ობიექტი ქრება.

ზღაპარი თოჯინა:

მათ გაართვეს თავი ამ ამოცანას! კარგად გაკეთდეს! გაბრაზება არც მინდოდა. ვნახოთ რა წარმატებას მიაღწევ შემდეგს. მატარებელი გადის. (სტვენით).

სადგური სამი "გეომეტრიული"

ზღაპარი თოჯინა:

გეომეტრიული ქვეყნის მკვიდრნი ჩემს ჯადოსნურ ჩანთაში დავმალე. ამის გარკვევა შეგიძლიათ დაუკითხავად და მისი პასპორტის პოვნაც კი - თქვენ მას გადაარჩენთ. არ შეიძლება, კარგად - ყოველთვის იჯდე მის ჩანთაში.

პედაგოგი:

Შეგვიძლია? წავიდეთ წყვილებში. ერთი შეეცდება გაარკვიოს ვინ ზის იქ შეხებით, მეორე იპოვის თავის პასპორტს. დანარჩენი ბავშვები ამოწმებენ სწორად შესრულდა თუ არა დავალება.

ზღაპარი თოჯინა:

მათ გაართვეს თავი ამ ამოცანას! ფუ, გაბრაზებაც კი არ იყო საინტერესო. მე ვაძლევ ბოლო დავალებას. აქ ჩემი ჯადოსნური ყუთების სახლები მაქვს და გეომეტრიული ფორმები ცხოვრობს. ვნახოთ რამდენად კარგად იცნობთ მათ.
გაითვალისწინეთ, თქვენ უნდა იმუშაოთ წყვილებში და მეგობრულად, მაშინ უმკლავდებით ჩემს ყველა დავალებას.

მოათავსეთ ხალიჩაზე 4 არა ლურჯი სამკუთხედი.
კარგი დაამატეთ მათ 6 არაყვითელი წრე.
კარგად გაკეთდეს! მოათავსეთ 8 არაწითელი კვადრატი ქვემოთ.
მშვენიერი მოათავსეთ 7 მართკუთხედი კიდევ უფრო დაბლა.

კარგად გაკეთდეს! ჩვენ ისე კარგად გაართვით თავი ყველა დავალებას, რომ მე გავხდი არა ბოროტი, არამედ კარგი ფერია. ისეთი სასიამოვნოა, რომ იყო კეთილი. თქვენ გადაარჩინეთ ყველა მკვიდრი. Მადლობა ბიჭებო. დროა მატარებლის ფოთლებით ტარებას. ისევ გელოდებით. ნახვამდის საბავშვო ბაღში ვბრუნდებით.

გაკვეთილის რეზიუმე:

სად ვიყავით დღეს?
რა მოგეწონა ყველაზე მეტად?
რა გააკეთე საუკეთესო?
რისი თამაში გსურთ ისევ?

მსოფლიოში ყველაფრის შესახებ:

1930 წელს აშშ-ში გამოვიდა ფილმი The Rogue Song, ფილმი კავკასიის მთებში გოგონას გატაცების შესახებ. მსახიობებმა სტენ ლორელმა, ლოურენს ტიბეტმა და ოლივერ ჰარდიმ ამ ფილმში ადგილობრივი თაღლითები ითამაშეს. საკვირველია, რომ ეს მსახიობები ძალიან ჰგვანან გმირებს ...

განყოფილების მასალები

გაკვეთილები ახალგაზრდა ჯგუფისთვის:

კლასები საშუალო ჯგუფისთვის.

სახელმწიფო საბიუჯეტო ინსტიტუტი

კიროვის რაიონის 14-ე საბავშვო ბაღი

საშუალო ჯგუფში მათემატიკური განვითარების GCD

"ჯადოსნური სახლი"

დასრულებულია პედაგოგის მიერ

ვერემეევა იანა ანდრეევნა

პეტერბურგი

2016

Დავალებები:

გაძლიერდეს მოცემული მიმართულებით გადაადგილების უნარი.

აუხსენით, რომ დათვლის შედეგი არ არის დამოკიდებული საგნების ზომაზე (5 – ის ფარგლებში).

ისწავლეთ ობიექტების ზომის შედარება (5 – ის ფარგლებში), მოაწყეთ მათი კლებადი და მზარდი თანმიმდევრობით, აღნიშნეთ შედარების შედეგები სიტყვებით: უდიდესი, პატარა, კიდევ უფრო ნაკლები, ყველაზე პატარა, მეტი

GCD– ის შეჯამება FEMP– ზე შუა ჯგუფში "ჯადოსნური სახლი"

პროგრამის ამოცანები:

შეასწორეთ გეომეტრიული ფორმების სახელები (წრე, სამკუთხედი, კვადრატი);

ობიექტების რაოდენობის რიცხვთან კორელაციის შესაძლებლობის კონსოლიდაცია;

თვლის უნარის გაუმჯობესება 5 – ის განმავლობაში;

განვითარდეს მეხსიერება, მეტყველება, ლოგიკური აზროვნება, წარმოსახვა;

დამოუკიდებლობის განვითარება, საგანმანათლებლო ამოცანის გააზრების უნარი;

გამოვზარდოთ სამაშველო, მეგობრული ურთიერთობების შესაძლებლობა.

აღჭურვილობა:

სადემონსტრაციო მასალა: ბიბაბოს თოჯინა - თაგვი, ბარათები ციფრებით და ობიექტის ნახატებით, გეომეტრიული ფიგურები (წრე, კვადრატი, სამკუთხედი, მართკუთხედი), სათამაშოები (ხუთი კუბიკი, ოთხი ბუდე თოჯინა, სამი დათვი, მაშა და დათვი, ერთი ზღარბი), ოთხი ჰოოპ, ტემბერი ...

დარიგებები: გეომეტრიული ფორმები (წრე, კვადრატი, სამკუთხედი, მართკუთხედი), ბარათები ციფრებით.

საგანმანათლებლო სფეროების ინტეგრაცია: კომუნიკაცია, მხატვრული ლიტერატურა, ჯანმრთელობა, ფიზიკური აღზრდა.

GCD ნაბიჯი:

პედაგოგი: ბავშვებო, უბრალოდ ნახავთ ვინ მოვიდა ჩვენთან?

თაგვი: გამარჯობა ბიჭებო, მე ვარ თაგვი, თქვენ მიცნობთ ზღაპარიდან "ტერემოკი"? დღეს მომივიდა ამბავი. რა ამბის მოსმენა გსურთ?

ბავშვები: ჩვენ გვინდა

თაგვი: მე გავიქეცი სასახლისკენ და ვკითხე: "ვინ ცხოვრობს სასახლეში? ვინ ცხოვრობს დაბალში?" და სახლში ხმა პასუხობს: "სახლი კარს გააღებს მხოლოდ მათთვის, ვინც შეასრულებს ჩემს ყველა დავალებას". დამეხმარებით ჯადოსნური ტერემოკის მიერ მოცემული დავალებების შესრულებაში.

სავარჯიშო 1

"დაასახელეთ გეომეტრიული ფორმები"

რა ჰქვია ამ ფიგურას? (მოედანი)

ვის შეუძლია დაასახელოს ეს ფიგურა? (მართკუთხედი)

დააკვირდი ძალიან ფრთხილად და მითხარი, რა განსხვავებაა მართკუთხედსა და კვადრატს შორის? (ბავშვები პასუხობენ)

როგორ შეიძლება ამის გადამოწმება? (დააყარეთ ისინი ერთმანეთზე)

რას ვხედავთ თქვენთან ახლა? რა შეგვიძლია ვთქვათ? (მართკუთხედის ორი მხარე უფრო გრძელია ვიდრე კვადრატი, ხოლო დანარჩენი ორი იგივეა)

და რა განსხვავებაა კვადრატსა და სამკუთხედს შორის? (სამკუთხედს აქვს სამი კუთხე და სამი მხარე, ხოლო კვადრატს აქვს ოთხი კუთხე და ოთხი მხარე)

რა განსხვავებაა წრესა და კვადრატს შორის? (წრეს არ აქვს კუთხეები და მხარეები)

დავალება 2

"იპოვნე ადგილი ფიგურისთვის"

(იატაკზე ოთხი ჰოოპი დგას, თითოეულში გეომეტრიული ფიგურაა. მასწავლებელი ბავშვებს ურიგებს ერთ გეომეტრიულ ფიგურას)

პედაგოგი: მიუხედავად იმისა, რომ მე დავაკაკუნებდი ბილიკს, თქვენ სხვადასხვა მიმართულებით მიდიხართ. როგორც კი ბამბი დუმს, თქვენ უნდა იპოვოთ ჰოოპი თქვენი გეომეტრიული ფიგურით და დადგეთ მის გარშემო. (თამაში რამდენჯერმე მეორდება, ხოლო ბავშვები შეცვლიან ფიგურებს)

დავალება 3

აჩვენე სწორად

(პედაგოგი გეომეტრიულ ფიგურებს უწოდებს, ბავშვები კი გეომეტრიულ ფიგურას, რომელსაც მასწავლებელი უწოდებს).

დავალება ნომერი 4.

"რამდენჯერ აჩვენე ტამბინი"

(მასწავლებელი ბადებს ბარათს ნომრით, ბავშვი იმდენჯერ უნდა დაარტყას ბილიკს, რამდენადაც ეს რიცხვი გვიჩვენებს).

Ფსიქიკური განათლება.

ზემოთ ხელი და ქვემოთ ხელი

ზემოთ ხელი და ქვემოთ ხელი.

მსუბუქად გამოათრია ისინი.

სწრაფად შეიცვალა ხელები!

დღეს არ მოგვბეზრდა. (ერთი სწორი მკლავი მაღლა, მეორე ქვემოთ, ხელები შეცვალოს.)

ტაშის დაკვრა:

ქვემოთ - ბამბა და ზემოთ - ბამბა.

ჩვენ ვზივართ ფეხებს, ხელებს,

დანამდვილებით ვიცით - სასარგებლო იქნება. (Squats, ოვერჰედის claps.)

ჩვენ ვეხვევით და ვიხვევთ ჩვენს თავს

ჩვენ კისერზე ვზივართ. გაჩერდი! (თავის როტაცია მარჯვნივ და მარცხნივ)

დავალება 5.

"ჩათვალე სწორად"

(პედაგოგი მოდაბალზე ათავსებს საგნების სურათებს. ბავშვებმა საგნების რაოდენობა სწორად უნდა დააკავშირონ რიცხვთან).

პედაგოგი: ბიჭებო, თქვენ ძალიან კარგად და რაც მთავარია თქვენ სწორად გაართვით თავი ყველა დავალებას, ასე რომ ტერემოკის კარი მაუსისთვის ღიაა. მოდით დავემშვიდობოთ მაუსს, მან უნდა იჩქაროს თავისი ზღაპრისკენ. და თუ პატარა თაგვს ჩვენი დახმარება სჭირდება, ჩვენ მას ნამდვილად დავეხმარებით. მართლა ბიჭებო?

მაუსი: მადლობა ბიჭებო. ძალიან კეთილი ხარ და ძალიან დამეხმარე. ნახვამდის

მასწავლებელი აჯამებს გაკვეთილს: ვინ მოვიდა დღეს ჩვენთან? რა ამბავი მოუვიდა მას? როგორ შეიძლება დავეხმაროთ მას? რა დავალებები შევასრულეთ? მოგეწონა პატარა თაგვის დახმარება? (ბავშვთა პასუხები).


მათემატიკის გაკვეთილის შეჯამება ახალგაზრდა ჯგუფში "წრე, კვადრატი, სამკუთხედი"

მიზანი: გეომეტრიული ფორმების ცოდნის კონსოლიდაცია (წრე, კვადრატი, სამკუთხედი).

Დავალებები:

საგანმანათლებლო:

გააგრძელეთ ბავშვების სამკუთხედის გაცნობა, მისი გარჩევისა და დასახელების უნარების ჩამოყალიბება, ტაქტიკურ-ვიზუალური გზით გამოკვლევა, ფიგურების კლასიფიკაცია ფერისა და სახელის მიხედვით;

გეომეტრიული ფორმების გარჩევის უნარების ჩამოყალიბება;

დაასახელეთ მრგვალი, კვადრატული და სამკუთხა ფორმის საგნები;

წებოს გამოყენების უნარ-ჩვევების გაძლიერება, გეომეტრიული ფორმებისგან ძაღლისთვის ბაღები გაკეთების სწავლა: წრე, კვადრატი და სამკუთხედი.

ვითარდება:

მეხსიერების, წარმოსახვის განვითარება;

საგანმანათლებლო:

დაამუშავეთ სისუფთავე წებოსთან მუშაობის დროს.

დემო მასალა: წრე, კვადრატი, სამკუთხედი.

დარიგება: გეომეტრიული ფორმების ნაკრები; 2 ფერის დიდი და პატარა წრეები, 2 ფერის დიდი და პატარა სამკუთხედები; მოედნები დიდი და პატარაა. მათ შორის იგივეა, რაც მასწავლებლისა.

აპლიკაციური მასალა: თითოეული ბავშვისთვის, ფერადი ქაღალდის, წებოს, ფურცლის ფურცლიდან ამოჭრილი 1 წრე, კვადრატი და სამკუთხედი.

გაკვეთილის მსვლელობა:

მაგნიტურ დაფაზე სამი სურათია (წრე, კვადრატი, სამკუთხედი).

ბავშვები მაგიდებთან სხედან.

პედაგოგი: ბიჭებო, დღეს ჩვენთან ჩამოვიდა ლეკვი და მას სურს შეამოწმოს რამდენად იცით გეომეტრიული ფორმები. ვაჩვენოთ მას რამდენად კარგად ვიცნობთ მათ?

მასწავლებელი ბავშვებს აჩვენებს ცისფერ წრეს და ეკითხება:

ბავშვები: წრე.

პედაგოგი: რა ფერია ის?

ბავშვები: ლურჯი

პედაგოგი: თქვენს მაგიდებზე წრეც გაქვთ, აჩვენეთ.

რა აჩვენე?

ბავშვები: წრე.

პედაგოგი: რა ფერია ის?

ბავშვები: ლურჯი

პედაგოგი: ეს არის ლურჯი წრე. ახლა შემოხვიე თითით.

ბიჭებო, ის ტრიალებს? შეეცადეთ მიგყვე.

შემდეგ მასწავლებელი ბავშვებს აჩვენებს ყვითელ სამკუთხედს და ეკითხება ბავშვებს:

ვინ იცის რა არის ეს (თუ ბავშვები არ უპასუხებენ, პედაგოგი თავად ურეკავს ფიგურას, შემდეგ სთხოვს ბავშვებს, მასთან ერთად გაიმეორონ სიტყვა გუნდში, შემდეგ კი ორი ან სამი ბავშვი დამოუკიდებლად წარმოთქვან)

ბიჭებო, ახლა იპოვნეთ სამკუთხედი თქვენს მაგიდაზე.

აიღე ის.

შემიძლია გასეირნება?

რატომ არ შეგიძლია მასზე ტარება, რა გიშლის ხელს?

ბავშვები: კუთხეები.

პედაგოგი: რა ფიგურა აჩვენე?

პედაგოგი: ბიჭებო, ნახეთ, რა ფიგურები დგას თქვენს მაგიდაზე?

რა ფერი აქვთ?

განათავსეთ წითელი ფორმები და დაარქვით მათ.

მოათავსეთ მოედნები. რა ფერი აქვთ და რამდენია?

წრეები გვერდზე გადადეთ. Რამდენია იქ?

იპოვნეთ იგივე ფორმის თამაში

პედაგოგი:

ბიჭებო, თქვენს წინაშე გეომეტრიული ფორმები დგას - წრე, კვადრატი და სამკუთხედი.

ახლა რა ფიგურის აწევას ვაპირებ, შენც იგივე უნდა იპოვო შენს მაგიდაზე, აიღე და დაარქვი სახელი.

ფიზმინუტკა

ვიღაც დილით, ნელა (სიარული ადგილზე)

ახდენს ყვითელი ბუშტის გაბერვას (ბავშვები აფეთქებენ და გაშლიან ხელებს)

როგორ გაუშვებთ (ხელები მაღლა აწი, ტაშს)

ეს მოულოდნელად გახდება მსუბუქი გარშემო (მოუხვიეთ)

რა არის ეს ბურთი? (ბავშვები გუნდში "მზე")

პედაგოგი: კარგად გაკეთდეს ბიჭებო!

თითების ტანვარჯიში "ნარინჯისფერი"

ჩვენ ფორთოხალი გავუზიარეთ

ბევრნი ვართ, მაგრამ ის ერთია.

ეს არის ზღარბი ზღარბი

ეს ნაჭერი არის სწრაფი,

ეს ნაჭერი იხვის ჭუჭყისაა

ეს ნაჭერი არის კნუტებისთვის,

ეს ნაჭერი არის თახვისთვის,

ხოლო მგლისთვის ... ქერქი.

ის ჩვენზე გაბრაზებულია, უბედურება!

გაიქეცი ყველა მიმართულებით.

პედაგოგი: - ბიჭებო, ლეკვს ეუბნება, რომ თქვენ მშვენიერი ხართ, გეომეტრიული ფორმები კარგად იცით.

მაგრამ მას ერთი პრობლემა აქვს, მას საცხოვრებელი აღარსად აქვს და ის მთხოვს შენ და მე, რომ მისთვის სახლი გავაკეთოთ.

ვინ იცის ძაღლის სახლს რა ჰქვია?

შეგვიძლია დავეხმაროთ მას სახლის გაკეთებაში?

(განათავსეთ ბავშვები მეორე მაგიდასთან, სადაც წინასწარ არის გამოყენებული მასალა: გეომეტრიული ფორმები, წებო და თეთრი ფურცელი)

პედაგოგი: - ბიჭებო, თითოეული თქვენგანის წინ გეომეტრიული ფორმებია. მოდით კიდევ ერთხელ დავურეკოთ მათთან.

ბავშვები: წრე, კვადრატი, სამკუთხედი.

პედაგოგი: - როგორ ფიქრობთ, რომელი ფიგურისგან გავაკეთებთ ჯიხურის კედლებს?

ბავშვები: მოედნიდან.

პედაგოგი: და რისგან არის ჯიხურის სახურავი?

ბავშვები: სამკუთხედიდან.

პედაგოგი: მაგრამ ჩვენს ლეკვს უნდა როგორმე მოხვდეს მის ჯიხურში, ჩვენ უნდა გავაკეთოთ შესასვლელი მისთვის, ასე რომ წრე აიღეთ და მოაყარეთ მოედნის ცენტრში.

პედაგოგი: კარგად გაკეთდეს ბიჭებო.

ლეკვი ძალიან მადლიერია თქვენი, რომ მისთვის კინემატოგრაფი გააკეთეთ.

დავემშვიდობოთ ლეკვს, დავემშვიდობოთ მას!

ვფიქრობ, მას ოდესმე სურს ჩვენს კლასში მოსვლა.

პედაგოგი: ბიჭებო, თქვენთან ერთად გავიხსენოთ რომელ ფიგურებზე ვლაპარაკობდით დღეს?

ბავშვები: წრის, კვადრატისა და სამკუთხედის შესახებ.

პედაგოგი: კარგად გაკეთდეს ბიჭებო.

ბიჭებო, ლეკვმა დატოვა და მკურნალობა დაგიტოვა.

პროგრამული უზრუნველყოფის შინაარსი:

1. დანერგეთ რიცხვი 8-ის ფორმირება, ასწავლეთ ბავშვებს 8-მდე დათვლა.

2. სივრცული ურთიერთობების გამოსასწორებლად (მარცხნივ, მარჯვნივ, შუაზე, გარშემო, გარშემო, უკან).

3. ამოიცნონ და დაარქვან გეომეტრიული ფორმები, მათი თვისებები, განავითარონ ლოგიკური აზროვნება, ჩაუნერგონ ბავშვებში მათემატიკის თამაშის სურვილი.

გაკვეთილის მსვლელობა:

ბიჭებო, დღეს ჩვენ სამოგზაუროდ მივდივართ. მაგრამ რას გავაგრძელებთ, ახლა ჩვენ გავარკვევთ, თუ რა ამოხსნა გამოცანა:

არ დაფრინავს, არ ზუზუნებს,

ხოჭო გადის ქუჩაში

ატარებს რეზინის ფეხსაცმელს და იკვებება ბენზინით.

ბიჭებო, ჩვენ ციყვი გვყავს ჩვენს გზაზე. ეს ციყვი მხატვარია.

გადახედეთ მის მიერ დახატულ სურათს, მოდით დავსხდეთ და კარგად დავაკვირდეთ.

რა შუაშია? (ტყე)

რამდენი ხეა დახატული? (ერთი)

მაჩვენე ნომერი 1.

რა არის ხის მარჯვნივ? (იხვის ტბორი)

რამდენი იხვი? (საგუნდო და ინდივიდუალური რაოდენობა. 5 იხვი)

აჩვენე ნომერი 5.

რა არის მარცხნივ? (სოკო)

რამდენი სოკოა? (4. საგუნდო და ინდივიდუალური ქულა)

აჩვენე ნომერი 4

ბიჭები მოგეწონათ ციყვის სურათი?

ციყვი ბავშვებს სურათს აძლევს.

მოდით, ბიჭებო, ჩვენ ციყვს გავაჩუქებთ.

რა მოსწონს ციყვს? (სოკო, გირჩები, გადახტომა ერთი ტოტიდან მეორეზე)

ასე რომ, ჩვენ წარმოვადგენთ ცილებს გირჩებსა და სოკოებთან ერთად. - თქვენს სოკოზე გაქვთ სოკო და გირჩები, ასევე ბარათები 2 ზოლით.

მოათავსეთ 7 სოკო ზედა ზოლზე.

ბავშვები ითვლიან.

ქვედა 7 კონუსზე.

რამდენი კონუსი? (7) - თავზე.

რამდენი სოკოა (7) - ბოლოში.

ეს ნიშნავს, რომ ისინი თანაბრად იყოფა. ახლა დაამატეთ ერთი სოკო.

რამდენი სოკოა? (8) და გირჩები ჯერ კიდევ 7. რა არის უფრო მეტი გირჩები ან სოკო?

Რამდენად მეტი? (1-ისთვის)

რა უნდა გაკეთდეს იმისათვის, რომ გახდეს თანასწორი? (დაამატეთ 1 კონუსი)

რა მდინარე (ფართო, ღრმა)

როგორ გადავიდეთ მასზე?

ბავშვების პასუხები.

მართალია, მასზე ნავით ვცურავთ.

ნავის დამზადება ვოსკობოვიჩის მოედნიდან.

ოჰ, ნახე ვინ გვხვდება.

ბიჭებო, ზღარბს სურს ჩვენთან ითამაშოს თამაში "დაარქვით სწორად" (ზღარბი ზის ღეროზე, ღეროს მიღმა, ღეროს მახლობლად).

კარგად გაკეთდეს, ბავშვებო.

ჩვენი მოგზაურობა გრძელდება.

იდუმალ ტყეს მივადექით. ბიჭებო, შეხედეთ ორმოცს რომ შემოფრინდა.

თეთრმხრივი კაჭკაჭი, რომელიც შენ მოგვიტანე (მაგის ჩანთას ჩანთა აქვს).

მან წერილი ამოიღო.

მე ვარ ფეხდაფეხ დათვი

მხიარული და shaggy

ცხოვრობდა წყნარ ტყეში

მე მეგობრობდა მელა

და ბოროტი ჯადოქარი ერთხელ

ყველას გაგვიფუჭდა.

ეგ დაეხმარეთ

დაგვიგროვეთ ფიგურებიდან.

აქ მოცემულია დათვი და შანტელის ფოტოები. ამოიღებს ჩანთიდან.

მოდით დავთვალოთ რამდენი ფორმაა დათვის გამოსახულებაში.

რა ფერისაა ფიგურა?

ყავისფერი

რა ეწოდება ამ ფიგურებს?

მოედანი.

ბავშვები აგროვებენ დათვს. განვიხილოთ.

მოდით დავთვალოთ რამდენი ფორმაა მელის გამოსახულებაში.

რა ეწოდება ამ ფიგურებს?

რა ფერი აქვთ?

ბავშვები აგროვებენ მელას.

ამით დასრულებულია ჩვენი მოგზაურობა. დროა ჩვენი საბავშვო ბაღში დავბრუნდეთ. ბავშვები ჩადიან მანქანაში და დადიან საბავშვო ბაღში.

ბიბლიოგრაფია.

1. Smolentseva AA, Pustovoit OV, მათემატიკა სკოლის დაწყებამდე N. Novgorod, 2000

2. მიხაილოვა ZA, თამაშის გასართობი დავალებები სკოლამდელი ასაკის ბავშვებისათვის. მ., 2001 წ.