გაკვეთილის შეჯამება მეტყველების განვითარებაზე. თეატრალური აქტივობების შესავალი გაკვეთილის მოკლე შინაარსი „ასე გავიდა ზაფხული

მოსკოვის რეგიონის ქალაქ პოდოლსკის მუნიციპალური საგანმანათლებლო დაწესებულება "საშუალო სკოლა ნომერი 24"


საჯარო გაკვეთილი

მსოფლიოს გარშემო

1 კლასში

CMK ცოდნის პლანეტა

მოამზადა დაწყებითი სკოლის მასწავლებელმა

____________/ ვაცურა ვლადისლავა ევგენიევნა

თემა: ”ასე გავიდა ზაფხული. შემოდგომა."


გაკვეთილის მიზნები:ჩამოაყალიბონ იდეები წლიური ციკლის შესახებ - სეზონების, თვეების, მათი თანმიმდევრობის შესახებ, ისწავლონ სეზონების დამახასიათებელი ნიშნების გამოკვეთა.
მოსწავლეთა დაგეგმილი მიღწევები:ისწავლეთ თანმიმდევრობა, რომლითაც იცვლება სეზონები, თვეები; ისწავლეთ სეზონის ამოცნობა მისი დამახასიათებელი ნიშნებით.
აღჭურვილობა:მოსწავლეები - ნახატები სეზონების გამოსახულებებით, წებო, ცარიელი წრე
წინასწარი სამუშაოები:
    სეირნობისას ბავშვებთან ერთად დააკვირდით ბუნების შემოდგომის ცვლილებებს. მშობლებთან ერთად მოამზადეთ სეზონების სურათები და წრე (მაგრამ არა წებო). მშობლებთან ერთად დახატეთ სეზონის ნახატი ალბომის ფურცელზე. შეადგინეთ მინი მოთხრობა სეზონის ნახატის მიხედვით გეგმის მიხედვით:
    რომელი სეზონი მოგწონს? როგორ მოგწონთ წელიწადის ეს დრო? რისი კეთება მოგწონთ წელიწადის ამ დროს?
    ისწავლეთ პოეზია სეზონების შესახებ?

გაკვეთილების დროს:

    ორგ. მომენტი.
მოათავსეთ მერხები ოთხ დიდ მაგიდაზე თითოეული სეზონისთვის. მოამზადეთ სლაიდები საჩვენებლად. მოამზადეთ საჩუქრები.
    გაკვეთილის თემისა და მიზნების კომუნიკაცია.
მასწავლებელი:Გამარჯობათ ბიჭებო. Დაჯექი. დღეს არაჩვეულებრივი გაკვეთილი გვაქვს. უჩვეულოა იმით, რომ ჩვენს გაკვეთილს სტუმრები ესწრებიან - მასწავლებლები, უფროსი მასწავლებელი, დირექტორი და მშობელთა კომიტეტი. დღეს, ჩვენს გარშემო არსებული სამყაროს გაკვეთილზე, ვისაუბრებთ სეზონებზე: - რა არის სეზონები და თვეები, -რა ჰქვია- რამდენია, - როგორ იცვლებიან ერთმანეთის მიყოლებით, - ვისწავლით მათი გარჩევას დამახასიათებელი ნიშნების მიხედვით.გაკვეთილის ბოლოს ჩვენ უნდა:
    ისწავლეთ სეზონების ცვლილების თანმიმდევრობა; ისწავლეთ სეზონის ამოცნობა მისი დამახასიათებელი ნიშნებით.
    საშინაო დავალების შემოწმება:
მასწავლებელი:მაგრამ ჯერ გავიხსენოთ, რაზე ვისაუბრეთ ბოლო გაკვეთილზე, რა ვისწავლეთ ახალი. და ამისათვის ჩვენ ვუპასუხებთ კითხვებს:
    რა დღეა დღეს? Გუშინ რა დღე იყო? რა დღე იქნება ხვალ? კვირაში რამდენი დღეა? დაასახელეთ ყველა დღე თანმიმდევრობით? რა არის კვირის პირველი დღე? რა არის კვირის მეშვიდე დღე? დაასახელეთ დღეები, როცა ვისვენებთ, არ ვსწავლობთ? წელიწადის რომელი დროა?
მასწავლებელი:როგორც წინა გაკვეთილზე, დავყავით 4 ჯგუფად, 4 გუნდად, რომელთაგან თითოეული წარმოადგენს წელიწადის კონკრეტულ დროს. გაზაფხული, ზაფხული, შემოდგომა და ზამთარიმასწავლებელი: დედამ მოიგონა სახელები ქალიშვილებისთვის
აქ არის ზაფხული და შემოდგომა, ზამთარი და გაზაფხული.
გაზაფხული მოდის - ტყეები მწვანე ხდება,
და ჩიტების ხმები ისმის ყველგან.
და დადგა ზაფხული - ყველაფერი ყვავის მზის ქვეშ,
და მწიფე კენკრა ითხოვს პირს.
გულუხვი შემოდგომა ნაყოფს გვაძლევს,
მოსავალს იძლევა მინდვრები და ბაღები.
ზამთარი მინდვრებს თოვლით ფარავს.
ზამთარში დედამიწა ისვენებს და იძინებს.

მასწავლებელი: ბიჭებო! რამდენი სეზონი იცით? ასეა, 4, ასე რომ, პირველ რიგში მოვუსმენთ ლექსს ბეღურის დღიურს, რომელიც წაგვიკითხავს გაზაფხულზე, ზაფხულში, ზამთარში და შემოდგომაზე.

ბეღურას დღიური მ.პლიაცკოვსკი(ბადაკინა ვიკა) გაზაფხული
და შემთხვევით, და კუთხით და პირდაპირ
ნაკადები გადის. ტვიტ-ტვიტი!
ვარსკვლავები, შავგვრემანი, ბაყაყები ტირიან -
შეეცადეთ ყველას აჯობოთ! (DAVYDOVA MAFTUNA) ზაფხული
Tweet-tweak-tweet. მსუბუქია. სითბო.
და ეს ნიშნავს, რომ ზაფხული ისევ დადგა.
ყველასთან ერთად ვმღერი:
"დაე არ დამთავრდეს!" (KLANOVETS SOFIA) შემოდგომა
ღრუბლებმა დაფარეს ლურჯი.
წვიმები ბალახში ვარდება.
ჩიკ-ჩიკ-ჭიკჭიკი! დედამიწის კიდემდე
სადღაც წეროები დაფრინავენ. (ჩერემუხინა ლიზა) ზამთარი
თოვლი ყველგანაა. და ვინმე ჩემთვის
მიმწოდებლებს ფანჯარაზე დებს.
მიჩვეული ვარ მადლიერებას.
მადლობა ხალხო!
ჭიკჭიკი! მასწავლებელი: მაბა ბიჭებო! ჩვენ ახლა ვიცით 4 სეზონი. და ვინ იცის, რომ ყველა სეზონს აქვს თავისი ფერი. წლის ოთხი ფერი ი.სურიკოვი(ბოიდინოვ ზენია) თეთრი
თეთრი ქუდები თეთრ არყებზე.
თეთრი კურდღელი თეთრ თოვლზე.
თეთრი ნიმუში ტოტებზე ყინვისგან.
თხილამურებით სრიალი თეთრ ტყეში. (EVLANOV DANIEL) ლურჯი
ცისფერი ცა, ლურჯი ჩრდილები.
ცისფერმა მდინარეებმა ყინული ჩამოაგდეს.
ცისფერი ფიფქია გაზაფხულის ბინადარია
ცისფერ დათბობაზე თამამად იზრდება.

(KOMISAROV MAXIM) მწვანე
მწვანე ტყეში ბალახის მწვანე პირზე,
მწვანე ხოჭო მოძრაობს მის ულვაშებს.
მწვანე პეპელა გზაზე
ბადე დამიფარა, ძაფის თავსახური.(SINYUKOV STEPAN) ყვითელი
ყვითელი მზე სუსტად ათბობს.
ყვითელი ნესვი ყვითელ ადგილზე.
ხეივანზე ყვითელი ფოთლები შრიალებს.
ღეროზე ფისის ყვითელი წვეთი. მასწავლებელი: ბიჭებო, ყოველ სეზონზე ვიცვლით ფეხსაცმელს და ტანსაცმელს. და მართალია, რადგან ზამთარში ცივა და ზაფხულში ცხელა. ბოლოს და ბოლოს, ზამთარში სისულელე და სასაცილო იქნებოდა მამაკაცის ნახვა შორტებში და მაისურში, ხოლო ზაფხულში ბეწვის ქურთუკში და ქუდში. სიმართლე? მოდი ლექსი მოვუსმინოთ...

ვინ რაშია ვ.ორლოვი(BORMOTOVA KRISTINA) გუბეები ანათებენ
ბილიკებზე -
შემოდგომის ტოტები
ჩექმებში. (მამედოვა ნეილა) ღრუბლიანი წვიმა
Გაიტაცა -
ფეხსაცმელებით დადის
გაზაფხული. (კუსტოვა ნასტია) ზაფხული გადის
ფეხშიშველი
ან სანდლებში, (LAKUTINA VIKA) და ზამთარში,
თოვლის ბურთით კრიჭა, -
ნელთბილში
Ფეხსაცმელი. მასწავლებელი: გადავხედეთ 4 სეზონს, გავიხსენეთ რა მოჰყვა, გავიგეთ, რომ თითოეულ სეზონს აქვს თავისი ფერი, თავისი ტანსაცმელი, ფეხსაცმელი. ახლა ბიჭებო, მოდით განვიხილოთ თითოეული სეზონი უფრო დეტალურად, რადგან თითოეული სეზონი შედგება 3 თვისგან და წელიწადში ზუსტად 12 ასეთია და თითოეულ თვეს აქვს თავისი მახასიათებლები. სეზონების ABC ვ.სტეპანოვივიწვევთ გუნდს ზამთრის WINTER (FRANZ SABRINA) Bela dorzenka, თეთრი.
Ზამთარი მოვიდა. Ზამთარი მოვიდა.
მე ვიცვამ თეთრი ქუდი,
თეთრ ჰაერს ვსუნთქავ
ჩემი წამწამები თეთრია
ქურთუკები და ხელთათმანები, -
ყინვაში არ გამომარჩიო
მათეთრებელ არყებს შორის.
გავყინავ. და ციყვი ჩუმად
უცებ ის ჩემს მკლავებზე გადახტება. (BORISOV DENIS) დეკემბერი
არყის ტოტები ცივია,
დილით ყინვა იფეთქებს.
ისე, დათვს არ აინტერესებს -
დიდი ხანია ბუნაგში სძინავს. (LAKUTINA VIKA) იანვარი
ტყეში ბორცვები მოიცვა
და ხევები თოვლით იყო დაფარული.
ბაჭია გადმოხტა წაულასი -
მშვიდი. Ცივი. თეთრი ... (სერგეი ლეპნოვი) თებერვალი
შესანიშნავი ბლიზარდ დადის
წარბებამდე თოვლის ქუდით.
თუნდაც მგელი, ყაჩაღი მგელი,
შეეშინდა და გაჩუმდა. (წელი ARTEM) გაზაფხული გაზაფხული მიდიოდა კიდეზე,
მან წვიმის ვედროები გადაიტანა.
დაეცა გორაკზე -
ვედროები ამოტრიალდა. წვეთები დარეკეს -
ყანჩებმა ყვირილი დაიწყეს.
ჭიანჭველებს შეეშინდათ -
კარები დაკეტილი იყო. წვიმის თაიგულები გაზაფხული
სოფელში არ გამოცხადდა.
და ფერადი როკერი
გაიქცა სამოთხეში
და ეკიდა ტბაზე -
საოცრება! (RINGS NADIA) მარტი
გაყინული ტყე გამჭვირვალე ნისლში,
ყინულის ნაკადები დნება ხეებზე.
წვეთები ცვივა ტოტებიდან
და ისმის ტიტულის ტრიალი. (HOTNICHUK KIRILL) აპრილი
თოვლი დნება. ბოდვის სუნი ასდიოდა.
ცაში ჭექა-ქუხილი შემოვიდა.
ჭიანჭველები ძველი ნაძვის ქვეშ
მთელი ოჯახი აშენებს სახლს. (ბოდაკინა ვიკა) მაისი
თირკმელები ერთად იფეთქებს
ფოთლები ყვავის.
ნამი ბალახზე კანკალებს
ელა ცისარტყელის შემდეგ გარბის. (ტოპილსკი მიშა) ზაფხული ჩალის ზაფხული,
ჩალის ქვიშა.
ჩალის ქუდი
სრიალებს ტაძრისკენ. რომ ჩალა მისცა
ჩალის დღეები.
ჩალის ცხენები
მზეზე ჩანს. ჩალის ცა
ჩალის ქოხი.
ჩალით ვხატავ
ფანქრის დავიწყება. (BONDARCHUK POLINA) ივნისი
მზე კაშკაშა ანათებს ცაში
მაგრამ სქელ ჩრდილში არ ცხელა.
აქა-იქ წიწილები მღერიან -
ტყეები ახალი მოიჯარეებია. (KUSTOVA NASTYA) ივლისი
ზღვარი ოქროს ყვავილებშია,
ფუტკრები უძღვებიან მრგვალ ცეკვას.
ბაყაყი ტირის ლერწმებში:
მდინარის უკნიდან წვიმს. (KOMISAROV MAXIM) აგვისტო
ტყეში დილამდე თბილია
ფისოვანი ფიჭვიდან.
სოკოს ციყვი ღრუში ატარებს ...
შემოდგომა მოდის. (MADYUKOV ARTEM) შემოდგომა შემოდგომამ ბაღში გაიხედა -
ჩიტები გაფრინდნენ.
დილით ფანჯრის გარეთ შრიალი
ყვითელი ქარბუქი.
პირველი ყინული შენს ფეხქვეშ
იშლება, იშლება.
ბაღში ბეღურა ამოისუნთქავს
და იმღერო -
Მორცხვი. (KLANOVETS SOFIA) სექტემბერი
ცარიელი სვიფტის სახლში -
საწყალი კაცი გაფრინდა
და როგორც ქოლგა ზღარბისთვის
ნეკერჩხლის ყვითელი ფოთოლი. (KOPYCHEV VLADISLAV) ოქტომბერი
ობობა ქსოვს ქსელებს,
ქარი ღრუბლებს უბერავს.
მომღერალი მოწყენილია
გასული ზაფხულის შესახებ. (ბორმოტოვა კრისტინა) ნოემბერი
ყინვაში არის ღრუ,
როუენი შუქზე.
კოდალა ცემით სცემს -
ზამთარი სტუმრობას ელოდება.

მასწავლებელი: კარგი ბიჭებო. ჩვენ ბევრი რამ ვისწავლეთ სეზონების შესახებ. ახლა კი გამოცანებისთვის.

მე ვატარებ მოსავალს
ისევ ვთესავ მინდვრებს
მე ვგზავნი ფრინველებს სამხრეთით,
ხეებს ვიხსნი
მაგრამ ხეებს და ფიჭვებს არ ვეხები.
მე ვარ ლამაზი ყვითელი ...
შემოდგომა

თოვლი მინდვრებში, ყინული წყლებში
ქარბუქი დადის. როდის ხდება ეს?Ზამთარში
თოვლი დნება
მდელო გაცოცხლდა.
დღე მოდის.
როდის ხდება ეს?
Გაზაფხულზე
მდელოები მწვანედება
ცაში - ცისარტყელა-რკალი.
ტბა მზეს ათბობს:
ყველას ცურვისკენ მოუწოდებს...
ზაფხული

      ნასწავლის კონსოლიდაცია.

მასწავლებელი: კარგი, ბიჭებო, ჩვენ ავითვისეთ უზარმაზარი მასალა. გავიმეოროთ ის, რაც დღეს ვისწავლეთ.

    რამდენი თვეა სეზონში

    რამდენი თვეა წელიწადში

    რა თვეებისგან შედგება შემოდგომა

    …. ზამთარი

    …. გაზაფხული

    … ზაფხული

ასე რომ, წლიდან წლამდე მიფრინავს დღეები, კვირები, თვეები და სეზონები. და ყოველწლიურად იზრდები, ბერდები, მწიფდები, ხდები ჭკვიანი. და თვეები და სეზონები იგივე რჩება.

ჩვენ წინასწარ მოვამზადეთ წრე, რაც ნიშნავს სეზონების ციკლს და სურათებს სეზონების გამოსახულებით. მოდით ჩასვით ნახატები სეზონებთან ერთად წრეში - ციკლი იმ თანმიმდევრობით, რომლითაც ისინი ერთმანეთს მიჰყვებიან.

      კრეატიული დავალება და საშინაო დავალება.

მასწავლებელი:

1. ბიჭებო, ვიცი, რომ თქვენ ჯერ კიდევ სახლში დახატეთ ნახატები - წელიწადის თქვენი დროის ნახატები და მათზე დაყრდნობით გააკეთეთ მოთხრობა. გვითხარით ამის შესახებ ჩვენ და თქვენს კლასელებს.

(ბავშვები აჩვენებენ სურათებს და ყვებიან

ნახატებზე დაფუძნებული პატარა ისტორიები).

      შეჯამება. ნასწავლის განზოგადება.

მასწავლებელი:

ბიჭებო, ახლა შეგვიძლია ვუპასუხოთ კითხვას -

წელიწადის რომელი დროის შემდეგ არის ზაფხული? (გაზაფხულის შემდეგ).

წელიწადის რომელი დროა ახლა? (შემოდგომა).

წელიწადის რომელი დრო იქნება შემოდგომის შემდეგ? (ზამთარი).

და ზამთრის მერე? ( გაზაფხული)

და გაზაფხულის მერე? (ზაფხული).და იქნება ზაფხულის არდადეგები.

და ზაფხულის მერე? (შემოდგომა).და ჩვენ ისევ მოვალთ სკოლაში უკვე მე-2 კლასში.

ვის ახსოვდა თვეების სახელები? წელიწადში რამდენი თვეა? (12 თვე).

გამოიცანით გამოცანა: თორმეტი ძმა

სხვანაირად ეძახიან

და სხვადასხვა რამ

ისინი დაინიშნენ.

(წლის თვეები).

მოდით გამოვიყენოთ წრე, რომ წელიწადის ყველა თვეს ვუწოდოთ გუნდი. დავიწყოთ იმით, რომლითაც ყოველი წელი იწყება. (ბავშვები გუნდში იანვრიდან დეკემბრის ჩათვლით თვეების სახელებს უწოდებენ).მათი ნახვა შესაძლებელია კალენდრებში (პატარა და დიდი), თარიღებში. (კალენდრების ჩვენება, თარიღები).

მადლობა ბიჭებო. ძალიან ეცადე! ყველა დიდი მეგობარი დღეს! და ისინი იმსახურებენ საჩუქრებს!

ამით მთავრდება ჩვენი გაკვეთილი.

გახსენით გაკვეთილის გვერდი 11

სამიზნე:ჩვენ ვაგრძელებთ ცოდნისა და იდეების კონსოლიდაციას ზაფხულის, მისი ნიშნების შესახებ; განაახლე ზაფხულის მოგონებები, ასწავლე მათზე დაფუძნებული ისტორიის შედგენა; განავითარეთ თანმიმდევრული მეტყველება, შემოქმედებითი წარმოსახვა, ნებაყოფლობითი ყურადღება; განუვითარდეთ მათ ირგვლივ სამყაროზე დაკვირვების უნარი, მშობლიური ბუნების სიყვარული და პატივისცემა.

გაკვეთილის მსვლელობა

განმანათლებელი:- ისევ დადგა შემოდგომა. ჩვენ შევხვდით ზაფხულის არდადეგების შემდეგ. თქვენ ყველა გაიზარდით, უფრო ლამაზები, გარუჯული და დასვენებული. მეჩვენება, რომ ყველას გვიხარია ჩვენი შეხვედრა, რადგან მოვახერხეთ ერთმანეთის მონატრება, (პაუზებს) ის უსმენს ბავშვების მოსაზრებებს, განცხადებებს.

განმანათლებელი:კითხულობს გამოცანებს

მზე ცხვება
ცაცხვის ყვავილი
ჭვავი მწიფდება
როდის ხდება ეს?

ბავშვების პასუხები:ზაფხული.

განმანათლებელი:- ჭკვიანი გოგოები! რა თქმა უნდა, ეს ზაფხულია. დღეს კი გეპატიჟებით გაიხსენოთ როგორ გავატარეთ ზაფხული. წლის რა მშვენიერი დროა და რატომ გვიყვარს იგი.

დიდაქტიკური თამაში თანმიმდევრული მეტყველების განვითარებისთვის.ბავშვები ქმნიან მოთხრობებს რამდენიმე წინადადებიდან თემაზე: „რა არის ზაფხული“.

საბავშვო მოთხრობები.

განმანათლებელი:- საოცარი ისტორიები. მივხვდი, რომ მშვენივრად დაისვენე და მზად ხარ ჩვენი ოკუპაციის გასაგრძელებლად. გთხოვთ მოუსმინოთ ა.ვივალდის მუსიკას "ზაფხული" და მოსმენის შემდეგ გაგვიზიარეთ თქვენი ემოციები და შთაბეჭდილებები.

გადის ა.ვივალდის აუდიოჩანაწერი "ზაფხული".

ბავშვების ისტორიები მოსმენის გამოცდილების შესახებ.

მასწავლებელი დისკუსიაში ჩართავს ყველა ბავშვს. თუ ბავშვებს უჭირთ, სვამენ წამყვან კითხვებს.

განმანათლებელი:- მადლობა ბიჭებს ასეთი შესანიშნავი ისტორიებისთვის. თქვენი ემოციებისთვის, ზაფხულის ბუნებრივი მოვლენების ცოდნისთვის. გირჩევთ დაიმახსოვროთ, რაზე გაჩუმდით ან დაავიწყდათ.

აკეთებს გამოცანებს.

  • მზეზე ძლიერი, ქარზე სუსტი, ფეხები არ არის, მაგრამ სიარული, თვალები არა, მაგრამ ტირილი. (ღრუბელი)
  • ჯერ - ბზინვარება, ბზინვის შემდეგ - ხრაშუნა, ბზარის შემდეგ - შპრიც. (ჭექა-ქუხილი)
  • დიდი, წილადი ხშირი, მთელი დედამიწა მთვრალი იყო. (Წვიმა)

განმანათლებელი:-კარგი, სწორად დაასახელე ეს ზაფხულის მოვლენები. გთხოვთ მოუსმინოთ ი.ბუნინის მშვენიერ ლექსებს, რომლებშიც მან ლამაზად აღწერა ეს ფენომენი.

წვიმა შეწყდა. აღარ კანკალებს
ჭექა-ქუხილი ელვის ღრუბელი.
ნახეთ ცა ანათებს
ფირუზი ხეებს შორის!

ბუჩქებიდან ჩრდილები ცვივა
და ყვავილები სავსეა წყლით;
იასამნის სიახლის სუნი ასდის
ტკბილი სუნი ასდის მინიონეტს.

აუზი ფართოა, თითქოს გაყინული იყოს;
სარკისებური ვერცხლის მსგავსად
ღრმად აისახა მასში
ქოხები, ტირიფები მთაზე.

და შორს უკვე წითლდება
მზის ჩასვლის სინათლე - და თბილი
ხანდახან ღამე ფანჯრიდან უბერავს,
როგორც მოსიყვარულე ფრთა.

განმანათლებელი:- ბიჭებო, გავიხსენოთ რა ფენომენების დაკვირვება შეიძლება ჯერ კიდევ ზაფხულში?

მასწავლებელი აკეთებს გამოცანებს:

მდინარეზე პატარა როკერი ეკიდა. (Ცისარტყელა)

დილით მძივები ცვიოდა
მთელი ბალახი მათთან იყო გაჭედილი
და მოდით, შუადღისას მოვძებნოთ ისინი
ვეძებთ, ვეძებთ - ვერ ვიპოვით! (ნამი)

აღმზრდელი: - კარგი, მათ გასცეს სწორი პასუხები, მაგრამ არის კიდევ ერთი ფენომენი (ძალიან იშვიათია, მაგრამ ეს ხდება).

ჩემს ძმას ვეუბნები
- ოჰ, ბარდა ცვივა ციდან!
აქ არის ექსცენტრიული - იცინის ძმა -
შენი ბარდა, იმიტომ რომ ეს არის ... (გამარჯობა)

დისკუსია ბუნებრივი მოვლენების ბავშვებთან, ზაფხულში მათი გარეგნობის მიზეზების გარკვევა.

არის დინამიური პაუზა(ღრუბელი).

თამაშის შემდეგ ვბრუნდებით ჩვენს ადგილებზე და ტარდება სიტყვით თამაში თემაზე „კარგი-ცუდი“.

Მაგალითად:

  • ზაფხული კარგია! და რაც მოკლეა ცუდია!
  • კარგია, რომ ზაფხულში ცხელა! და ეს მზის დარტყმა ცუდია!
  • ზაფხულში წვიმა კარგია! და დასველება ცუდია!

ჩვენ ვაგრძელებთ თამაშს ზაფხულის ნებისმიერ თემაზე, ბავშვები კი გვთავაზობენ.

განმანათლებელი:- კარგი რა! ჩვენ კარგად ვიმუშავეთ ამ დავალებით. თქვენ შეეხეთ ასეთ საინტერესო თემებს და აღნიშნეთ, რომ ყველა ფენომენში, პერიოდში, პროცესში არის კარგი და ცუდი მხარე.

ახლა კი მინდა მოგიწვიოთ ლექსის მოსასმენად. გთხოვთ მიპასუხოთ, ზაფხულის რომელ თვეზეა საუბარი?

თბილი, გრძელი, გრძელი დღე
შუადღისას - პატარა ჩრდილი.
ყური ყვავის მინდორში,
კალია გასცემს ხმას,
მარწყვი მწიფდება.
რომელ თვეში? Შეგიძლია მითხრა?

ბავშვების პასუხები:- ივნისი.

აღმზრდელი: - რა თქმა უნდა, ივნისის თვეა. და გავიხსენოთ რას ეძახის ხალხი?

ბავშვების პასუხები:(თუ ისინი წაგებულები არიან - მასწავლებელი გვთხოვს) "ხლბოროსტი", "ბლუში".

განმანათლებელი:- კარგი რა! კიდევ ერთი სახელია, ხალხი ამბობს "ივნისი შემგროვებელია, მთელი წელი ინახავს მოსავალს".

ბავშვებთან ერთად განვიხილავთ ივნისის თვეს.

განმანათლებელი:- კარგი, არა მარტო ამისთვის გვიყვარს ეს თვე ზოგიერთი ბავშვისთვის, არამედ იმიტომაც, რომ ამ თვეში დაიბადნენ.

მასწავლებელი ივნისში დაბადებულ ბავშვებს სუფრის დატოვებისკენ ეპატიჟება. აჩუქებს მათ წიგნებს. ბავშვები სხედან.

განმანათლებელი:- მოუსმინეთ, გთხოვთ, ანდაზას: "ამ თვე - ზაფხულის თავზე - არ იცის დაღლილობა, აწესრიგებს ყველაფერს" და ამ თვეს ასევე პოპულარული "სტრანდნიკი" ჰქვია. რა არის ეს თვე?

ბავშვების პასუხები: - ივლისი.

ერთობლივი დისკუსია ივლისის თვის ბავშვებთან. გილოცავთ ივლისის თვეში დაბადებულ ბავშვებს.

მასწავლებელი კითხულობს ს. მარშაკის ლექსს:

ზღვა იფრქვევა, მზე ანათებს
ცხელი აგვისტო გველოდება.
დაისვენე გულიდან
ბავშვები მხიარულობენ.

მასწავლებელი იწვევს აგვისტოში დაბადებულ ბავშვებს მილოცვისა და საჩუქრების გადასაცემად.

განმანათლებელი:- ასე გავიხსენეთ ჩვენი ბოლო ზაფხული. ხალხი ამბობს: „აგვისტო-ზაფხული-ჩასვლა“ ან „აგვისტოში ზაფხული შემოდგომისკენ ხტება“. დიახ, მართლაც გავიდა ჩვენი ზაფხული, დადგა შემოდგომა. ჩვენ ჯერ კიდევ გვაქვს მოგონებები (დაბადების დღეზე, აგარაკებზე დასვენებაზე, კურორტებზე, ტყეში ლაშქრობაზე, მდინარეებში, ტბებში, ზღვებში ცურვაზე). ბიჭებო, მოდით დავხატოთ ჩვენი ნახატები და ვუწოდოთ მათ "როგორ გავატარე ზაფხული!". მაგრამ სანამ საქმეს დავიწყებდეთ, კიდევ ერთხელ მივულოცოთ ჩვენს შვილებს, რომელთა დაბადების დღეები ზაფხულის თვეებში იყო.

თამაშები ტარდება:

1. "პური"

2. „უსურვე მეგობარს“ - ბურთის თამაში.

თამაშების შემდეგ ბავშვები იღებენ თავიანთ ნახატებს.

მასწავლებელი აწარმოებს დისკუსიას თავისი ნამუშევრის თითოეულ ბავშვთან და აწყობს ჯგუფში გამოფენას თემაზე "ასე რომ, ზაფხული დასრულდა".

Თემა:"ზაფხული დასრულდა!"

საგანმანათლებლო სფეროების ინტეგრაცია:მხატვრული და ესთეტიკური განვითარება, კოგნიტური განვითარება, ფიზიკური განვითარება.

პროგრამული უზრუნველყოფის შინაარსი:

შეკრიბეთ ბავშვები ზაფხულის შესვენების შემდეგ, ისიამოვნეთ თბილი დახვედრით;

გაიღრმავონ ბავშვების ცოდნა თეატრის შესახებ;

ისწავლეთ გმირის გამოსახულების გადმოცემა ჟესტების, მიმიკისა და ხმის დახმარებით;

ისწავლეთ ნაცნობი ზღაპრის თამაში მაგიდის თეატრის დახმარებით;

გააუმჯობესოს მხატვრული და წარმოსახვითი უნარების შესრულება;

გამოუმუშავდეს წვრილი მოტორული უნარები და არტიკულაციის აპარატი;

თეატრალური საქმიანობისადმი ინტერესის გაღვივება, თანატოლებთან მეგობრული ურთიერთობა.

მეთოდები და ტექნიკა:

სიტყვიერი:

საუბარი და სიუჟეტი თეატრის შესახებ;

პრობლემური კითხვები, ახსნა;

გამოცანები, მხატვრული სიტყვისა და ენის შემხვევები;

ვიზუალური:

მოქმედების გზის დემონსტრირება, დაკვირვება;

პრაქტიკული:

თამაში-იმპროვიზაცია;

ზღაპრის თამაში მაგიდის თეატრის დახმარებით;

არტიკულაცია და თითის ტანვარჯიში;

Ფსიქიკური განათლება;

დიდაქტიკური:

თამაშის სიტუაცია.

წინასწარი სამუშაოები:საუბარი თეატრზე, იმპროვიზაციის თამაში, ესკიზების თამაში, სპექტაკლების მომზადება, ლექსების სწავლა, მონოლოგები და მხატვრული ლიტერატურის კითხვა.

ინდივიდუალური სამუშაო:თითის ტანვარჯიშის და ფიზიკური აღზრდის ოქმის შესწავლა, სიტყვების გამომხატველ გამოთქმაზე მუშაობა და ზღაპრის გმირების ასლები.

დემო მასალა:პატარა ბურთი, ჯადოსნური ჩანთა, გრაგნილი, კოლობოკის ფიგურა მაგიდის თეატრიდან, მუსიკალური აკომპანიმენტი, ზღაპრის "კოლობოკის" პერსონაჟების ნიღბები.

ლექსიკური სამუშაო:თეატრი, დეკორაციები, მხატვრები, მაყურებლები, სცენა, მაკიაჟი, კოსტუმები, ნიღბები, პლაკატი, სახის გამონათქვამები, ჟესტები, იმპროვიზაცია, კომედია, დრამა, მიუზიკლი.

ინსულტი ღმერთი:

1. საორგანიზაციო მომენტი.

ჟღერს მუსიკა, ბავშვები შედიან დარბაზში, თავისუფლად დგანან ცენტრალურ კედელთან და ასრულებენ მოძრაობებს მასწავლებლის შემდეგ.

ორშაბათს წავედი ცურვაზე, (ცურვის სურათი.)

სამშაბათს კი დახატა. (ჩვენ ვხატავთ ნახატს.)

ოთხშაბათს დიდი ხნის განმავლობაში დავიბანე სახე, (ვრეცხავთ.)

ხუთშაბათს კი ფეხბურთი ვითამაშე. (გარბის ადგილზე.)

პარასკევს ვხტებოდი, გავრბოდი, (ხტომა.)

ძალიან დიდხანს ვცეკვავდი. (ჩვენ ვტრიალებთ ადგილზე.)

და შაბათს, კვირას (ტაში.)

მთელი დღე ვისვენებდი. (ბავშვები ძირს იწევენ, ხელები ლოყების ქვეშ - იძინებენ.)

თამაშის შემდეგ ბავშვები ნახევარწრიულად სხედან ხალიჩაზე.

პ.: გამარჯობა მეგობრებო! ამდენი დრო გავიდა მას შემდეგ რაც ჩვენს მყუდრო დარბაზში შეგხვდით! ძალიან მიხარია ყველას ნახვა და ახლა, როცა ცხელი ზაფხული დასრულდა, ჩვენ ისევ ვითამაშებთ, იმპროვიზაციას და სპექტაკლებს ვაჩვენებთ მეგობრებისთვის.

2. სიტყვების თამაში „სახელი სიყვარულით თქვი“.

პ.: გავიხსენოთ ვინ ქვია და გავიცნოთ "ახალ" ბიჭები. (ბავშვი, რომელმაც ბურთი დაიჭირა, საუბრობს თავის სახელზე, ან მეზობლის სახელზე, აკვირდება მოსიყვარულე ინტონაციას.)

3. საუბარი თეატრზე.

და ვითამაშოთ ისინი?

მაშინ მითხარი მეგობრებო

როგორ შეგიძლია შეცვალო საკუთარი თავი?

მელიავით ვიყოთ?

თუ მგელი თუ თხა?

ან პრინცი, ან ბაბა იაგა?

(შეგიძლიათ შეცვალოთ თქვენი გარეგნობა კოსტუმი, ნიღაბი, მაკიაჟი, ვარცხნილობა, თავსაბურავი.)

და კოსტუმის გარეშე შეგიძლიათ, ბავშვებო,

გადააქციე, ვთქვათ, ქარად

ან წვიმაში, ან ჭექა-ქუხილში,

ან პეპელა, თუ ვოსპი?

რა დაგვეხმარება აქ მეგობრებო?

(ჟესტები და რა თქმა უნდა სახის გამონათქვამები.)

პ.: და რომელი ხელოვნება აერთიანებს იმპროვიზაციას და ტრანსფორმაციას, ეხმარება სხვადასხვა ადამიანებად და ცხოველებად გადაქცევაში კოსტუმის, მიმიკის, ჟესტებისა და ხმის დახმარებით?

პ.: რა თქმა უნდა, თეატრი! იცი როგორ და როდის გაჩნდა თეატრი? იმდენად დიდი ხნის წინ იყო, რომ არავის ახსოვს როდის. პირველი მსახიობები მოხეტიალე მსახიობები, ბუფონები იყვნენ. მათ სხვანაირად კომიკოსებსაც უწოდებდნენ. მაშინ თავად თეატრის შენობაც კი არ იყო. კომიკოსები პირდაპირ ქუჩაში ღია ცის ქვეშ გამოვიდნენ. და მხოლოდ მრავალი, მრავალი წლის შემდეგ დაიწყო თეატრების შენობების აშენება. ახლა მხატვრები სცენაზე გამოდიან. როგორ ფიქრობთ, რა არის თეატრის აუცილებელი კომპონენტი? (სცენა, დეკორაციები, ნიღბები, კოსტუმები, პლაკატი, მაკიაჟი, ორკესტრი, მსახიობები, მაყურებლები.)

პ.: რა ტიპის თეატრი იცით? (თოჯინა, თითი, კონუსი, ჯოხის თეატრი, ბი-ბა-ბო, ხელთათმანი, ხელთათმანი, ნიღაბი.)

პ.: რას იტყვით ჟანრებზე, რა ტიპის სპექტაკლები შეიძლება იყოს? (კომედია, დრამა, მიუზიკლი.)

პ.: მაშ, რაც მთავარია, ბიჭებო, უნდა გვახსოვდეს, რომ თეატრი არის ჯადოსნური სამყარო, რომელსაც შეუძლია ერთ წამში გადაგვიყვანოს ზღაპარში, წარსულში თუ მომავალში, მოგვიყვეთ სიკეთესა და ბოროტებაზე, მოგვცეს კარგი განწყობა.

4. თამაში-იმპროვიზაცია.

მასწავლებელი ჩუმად ამოიღებს ამოცანების გრაგნილს.

პ.: მოდით, მხიარული მუსიკის თანხლებით, ერთი სიტყვის წარმოთქმის გარეშე, გამოვსახოთ რა წერია ამ გრაგნილში:

"მეგობრობის ვალსის" იატაკზე

ბუზები ცეკვავდნენ.

ობობა რომ დაინახეს, გონება დაკარგეს. ოჰ!

ბავშვები აჩვენებენ მინიატურას, მასწავლებელი ეხმარება საჭიროების შემთხვევაში, აღნიშნავს ბავშვების წარმატებას.

5. საარტიკულაციო ტანვარჯიში.

პ.: კარგად გააკეთე, გაართვა თავი დავალებას. მაგრამ წინ, მე მოვამზადე კიდევ ერთი დავალება თქვენთვის, რთულია, ამიტომ, პირველ რიგში, აუცილებელია არტიკულაციური ტანვარჯიშის ჩატარება. იმისათვის, რომ წარმატებას მიაღწიოთ, გაიმეორეთ ჩემს შემდეგ:

ჩვენი დენისკა ბოროტი კაცია,

ტუჩებს ყურებამდე იწევს,

შეხედე, ამბობს ის,

ახლა ბაყაყი ვარ!

(ტუჩები ღიმილით ინარჩუნებს, კბილები არ ჩანს.)

ვინც გიტარაზე უკრავს

და დენისი მილზეა,

ტუჩები წინ წამოწია

ვიწრო-ვიწრო მილი.

(პირი ღიაა, ენის გვერდები ზემოთ მოხრილია.)

ენის წვერი ეყრდნობა კბილებს,

ზურგს ვახვევთ - სლაიდი გამოდის.

სწრაფად, სწრაფად დაბლა გორაზე

დენის ციგაზე ტრიალებს.

(პირი ღიაა. ენის წვერი დაიდეთ ქვედა კბილებზე, აწიეთ ენის უკანა მხარე ზემოთ).

დენისს აქვს საათი -

საოცარი სილამაზე!

ისრები წრეში მიდიან

და მათ სურთ ერთმანეთს დაეწიონ.

(პირი გაშლილია. ტუჩები ღიმილშია დაჭიმული. ენის წვერით მონაცვლეობით მასწავლებლის ხარჯით გაწვდით პირის კუთხეებს).

ენა - ზევით და ქვევით -

დენის საქანელაზე დაჯდა.

აქ არის საქანელა მაღალი

აი საქანელა დაბალი.

Რამდენად კარგი

გაიხარე დენის!

(პირი ღიაა. დაძაბული ენით მიაღწიეთ ცხვირს და ნიკაპს, ან ზედა და ქვედა კბილებს).

ცოტა ხნის წინ ბებია ანფისა,

დენისთვის დრამი ვიყიდე.

ახლა კი საქმით არის დაკავებული:

ხმამაღლა - ხმამაღლა დარტყმა.

(გაიღიმეთ, გააღეთ პირი და შეეხეთ ენის წვერს ზედა კბილების უკან, განმეორებით და მკაფიოდ წარმოთქვით ხმა „D-D-D.)

აქ არის Deniskin steamer

თამამად მიცურავს ზღვაზე.

არ ეშინია ციცაბო ტალღის

ის მხიარულად გუგუნებს: „ს-ს-ს“!

(დაიკბინეთ ენის წვერი და გამოთქვით ხმა „Y“ დიდხანს, როგორც ორთქლმავალი გუგუნებს).

6. დიქციის განვითარების სავარჯიშო (ენის ტრიალი).

პ.: ახლა კი, როგორც დაგპირდით, რთული ამოცანაა თქვენთვის, მაგრამ ჩვენი სპეციალური ვარჯიშების შემდეგ, თქვენ აუცილებლად გაუმკლავდებით. თქვენ უნდა იმღეროთ ენის ტრიალი ერთ ხმაზე.

მოხარშული პიკი კომბოსტოს სუპით.

მან სამი რუფი მოიწვია.

რუფებმა ყველას უთხრეს:

"პიკის კომბოსტოს წვნიანი კარგია!"

(პედაგოგი ბავშვებს ეხმარება ვარჯიშის დროს.)

პ.: ჩვენ დიდი სამუშაო გავაკეთეთ.

7. თითის ტანვარჯიში.

პ.: ოჰ, ძალიან დიდხანს ვიჯექით, ცოტა გავთბეთ:

(ბავშვები აკეთებენ თითის ტანვარჯიშს.)

ქარგავს, კერავს ნემსს,

თითი მტკივა

თითი ეკლიანია.

მარცხენა ხელი ღიაა, მარჯვენა ხელში წარმოსახვითი ნემსია, რომელიც „კერავს“ და თითს ეხება.

თითი

იმავე მომენტში

გოგონას თითზე

ისინი ვითომ თითს აკრავენ.

ნემსს ეუბნება: შეი,

არ გაბედო ინექცია! დაემუქრეთ ნემსს თითით.

8. ფიზიკური აღზრდა.

ბაჭიებო, სად იყავით?

(ბავშვები ხელებით აჩვენებენ კურდღლის ყურებს)

კომბოსტოში დავისვენეთ.

(შიშისგან კანკალებს)

რატომ შეჭამე კომბოსტო?

(ხელები ქამარზე შემოიხვიე, შემოიხვიე)

უბრალოდ ცხვირს შევეხეთ.

(თითით შეეხეთ ცხვირს)

ოჰ, შენ უნდა დაისაჯო.

(თითი აიქნია)

აბა, ეცადე დაეწიო.

(სწრაფად გადახტეთ ადგილზე).

9. პიესა-სპექტაკლი ზღაპრის „კოლობოკის“ მიხედვით.

(მასწავლებელი იღებს ჯადოსნურ ჩანთას და აკეთებს თავსატეხს.)

პირდაპირ თაროდან, ზღურბლზე.

წითური მხარე გაიქცა.

ჩვენი მეგობარი შემოვიდა

Ეს ვინ არის ?. (Თაფლაკვერა კაცუნა)

(იღებს კოლობოკის ფიგურას.)

პ.: ბიჭებო, სწორად გამოიცანით, მაგრამ მოდით ვითამაშოთ ამ ზღაპრით, ჩვენ გვაქვს დეკორაციები და ნიღბები. მე ვიქნები მთხრობელი და გთხოვ ბიჭებო, დაალაგოთ თქვენი როლები და დაიკავოთ ადგილები (ბავშვებს აძლევენ პერსონაჟის ნიღბებს).

ჟღერს რუსულ-ხალხური მელოდია. სახლთან ბაბუა და ბებია სხედან. ბაბუა რაღაცას აფრინავს, ბებია ქსოვს.

მთხრობელი:

სოფელში, მდინარის პირას,

თბილ სახლში რუსული ღუმელით,

ცხოვრობდა - იყო, მრავალი წლის განმავლობაში,

მოხუცი ბებია და ბაბუა.

ბაბუა: გამოაცხვეთ, ბებია, ფუნთუშა.

ბებია: რისგან გამოვაცხოთ? ფქვილი არ არის.

ბაბუა: შენ კი, ბებო, წადი ლულის ძირი დაფხეკინე, ბეღელი მონიშნე! ალბათ მას საკმარისი ფქვილი ექნება.

ბებია ქსოვას წყვეტს და სახლში შედის.

მთხრობელი: მოხუცმა ქალმა აიღო ბუმბული, კასრის ძირი გადაფხეკა, ბეღელზე გადაიტანა და ერთი მუჭა ორი-ორი მუჭა ფქვილი დაუგროვდა. ცომი მოვზილე, გაზქურა გავაცხელე, კოლობოკი გამოვაცხვე. შედეგი არის ფუნთუშა და აყვავებული და სურნელოვანი.

ბებია ფანჯრის რაფაზე სათამაშო ფუნთუშას დებს.

ბებიამ ფუნთუშა ფანჯარაზე დაადო გასაგრილებლად. და ფუნთუშა ფანჯრიდან გადახტა - და ბილიკზე შემოვიდა.

სათამაშოს ნაცვლად სცენაზე ბავშვი ჩნდება, რომელიც კოლობოკის როლს ასრულებს. ის გარბის ტყეში, განაჩენს გამოაქვს.

მე ქვემოდან ვარ გახეხილი

ბეღელში გადაირია,

ფათომები ღუმელში,

ფანჯარა ცივა!

ბაბუა დავტოვე და

წავიდა ბებიასგან!

(კურდღელი გადმოხტება მარჯვნივ მდებარე ხის უკნიდან კოლობოკთან შესახვედრად).

კურდღელი: ჯანჯაფილის კაცი, წითელი მხარე! Შეგჭამ!

ჯანჯაფილის კაცი: ნუ შემჭამ, ირიბი ბანი! რითმას გეტყვი.

მე ქვემოდან ვარ გახეხილი

ბეღელში გადაირია,

ფათომები ღუმელში,

ფანჯარა ცივა!

ბაბუა დავტოვე და

წავიდა ბებიასგან!

და შენგან, კურდღელი, და მით უმეტეს, მე წავალ!

ჯანჯაფილის კაცი სწრაფად "გორავს" კურდღელს და უჩინარდება მარჯვნივ ხეების მიღმა. კურდღელი საპირისპირო მიმართულებით გარბის. მუსიკა უკრავს.

ჯანჯაფილის კაცი ჩნდება მარცხნივ ხეების უკნიდან, მარჯვენა ხეების უკნიდან მგელი გამოდის ჯანჯაფილის შესახვედრად.

მგელი: ჯანჯაფილის კაცი, წითელი მხარე! Შეგჭამ!

ჯანჯაფილის კაცი: ნუ შემჭამ, ნაცრისფერი მგელი! რითმას გეტყვი.

მე ქვემოდან ვარ გახეხილი

ბეღელში გადაირია,

ფათომები ღუმელში,

ფანჯარა ცივა!

ბაბუა დავტოვე და

ბებო დავტოვე

მე დავტოვე კურდღელი და მიგატოვებ შენ, მგელო, მით უმეტეს!

ჯანჯაფილის კაცი სწრაფად "გორავს" მგელს და უჩინარდება მარჯვნივ ხეების მიღმა. მგელი საპირისპირო მიმართულებით გარბის. მუსიკა უკრავს. მარცხნივ ხეების უკნიდან ჩანს ჯანჯაფილის კაცი, მარჯვნიდან ხეების უკნიდან დათვი გამოდის ჯანჯაფილის შესახვედრად.

დათვი: ჯანჯაფილის კაცი, წითელი მხარე! Შეგჭამ!

ჯანჯაფილის კაცი: ნუ მჭამ, კლუბფუტ! რითმას გეტყვი.

მე ქვემოდან ვარ გახეხილი

ბეღელში გადაირია,

ფათომები ღუმელში,

ფანჯარა ცივა!

ბაბუა დავტოვე და

ბებო დავტოვე

მე დავტოვე კურდღელი,

მე დავტოვე მგელი და შენგან, დათვი, მე კი წავალ!

ჯანჯაფილის კაცი სწრაფად "გორავს" დათვს და უჩინარდება მარჯვნივ ხეების მიღმა. დათვი საპირისპირო მიმართულებით ტოვებს.

მუსიკა უკრავს.

მარცხნივ ხეების უკნიდან ჩნდება ჯანჯაფილის კაცი, მარჯვენა ხეების უკნიდან მელა გამოდის ჯანჯაფილის შესახვედრად.

მელა: ჯანჯაფილის კაცი, წითელი მხარე! Შეგჭამ!

მე ქვემოდან ვარ გახეხილი

ბეღელში გადაირია,

ფათომები ღუმელში,

ფანჯარა ცივა!

ბაბუა დავტოვე და

ბებო დავტოვე

მე დავტოვე კურდღელი,

მე დავტოვე მგელი,

მე დავტოვე დათვი და შენც კი მიგატოვებ, მელა!

მელა: ოჰ, რა დიდებულად მღერი! ისე, ცუდად დავიწყე სმენა. მოდი უფრო ახლოს და მითხარი კიდევ ერთხელ!

მთხრობელი: ჯანჯაფილის კაცს გაუხარდა, რომ მათ მოუსმინეს და მზაკვრულ მელას მიუახლოვდა.

მე ქვემოდან ვარ გახეხილი

ბეღელში გადაირია,

ფათომები ღუმელში,

ფანჯარა ცივა!

მთხრობელი: და ჭაღარა, მისი - Am! - და შეჭამა.

არა, თუმცა. კოლობოკმა მაინც მოახერხა გაქცევა. მაგრამ ამის შემდეგ ის აღარასდროს ტრაბახობდა.

ამით დასრულდა ზღაპარი! და ვინ მოისმინა - კარგად გააკეთე!

10. შეჯამება.

პ.: ჩვენი შეხვედრა დასრულდა. რა მოგეწონათ გაკვეთილზე? (ბავშვების პასუხები.)

პ.: ძალიან მომეწონა, როგორ ასახავ შენს ყველა პერსონაჟს სახის გამომეტყველებით, ჟესტებითა და ხმით, როგორ თამამად ასრულებდი ყველა დავალებას. კარგად გააკეთე! ჩვენ დღეს მხატვრები ვიყავით და თქვენ ბიჭებო აჩვენეთ ზღაპარი. არტისტები ყველანი კარგები იყვნენ, მოდი ერთმანეთს გულით მივესალმოთ!

ვასილენკო სვეტლანა ვიქტოროვნა
მუსიკალური დირექტორი
MBDOU "საბავშვო ბაღი" რიაბინუშკა "
თან. გოსტიშჩევო"
იაკოვლევსკის რაიონი
ბელგოროდის რეგიონი

პერსონაჟები:კლოუნი კლეპა, ვრაკა - ზაბიკა, ზაფხულის ფერია.

ჟღერს მხიარული მუსიკა, ბავშვები იკრიბებიან საბავშვო ბაღის წინ მოედანზე.

კლეპა:Გამარჯობათ ბიჭებო! ძალიან მიხარია, რომ კვლავ გნახავ ჩვენს საბავშვო ბაღში. როგორ გაიზარდეთ ყველანი, უფრო ლამაზები, გარუჯული. კარგი ზაფხულის არდადეგები გქონდა? (ბავშვების პასუხი). დღეს კი ჩვენთან ერთად ბედნიერი დღესასწაული გვაქვს - ზაფხულის გამოსამშვიდობებელი დღესასწაული. და დავიწყოთ ჩვენი დღესასწაული მხიარული დათბობით.

"მხიარული დათბობა" (ფონოგრამა)

კლეპა:
ზაფხული სწრაფად გაფრინდა, წვიმები გახშირდა,
"მშვიდობით, გაფრინდი" -
წეროები ჩვენკენ ჭიკჭიკებენ.
ზაფხული მიდის, მაგრამ ჩვენ არ ვიწუწუნებთ
და ჩვენ გავერთობით თქვენთან ერთად, ვითამაშებთ და შეამოწმებთ
რამდენად ხანდაზმული და გამჭრიახი გახდი ზაფხულში.
და თქვენ არ დაგავიწყდათ ზაფხულის განმავლობაში
რას გასწავლიდნენ საბავშვო ბაღში?

ბავშვები:არა!

კლეპა:
დაგავიწყდათ როგორ იყოთ მეგობრები? და თამაში?
შეგიძლიათ გამოცანების ამოხსნა?
ახლავე შევამოწმებ!
მისმინე პირველი გამოცანა .

ღრუბლებმა დაფარეს მზე
ჭექა-ქუხილი ხმამაღლა იცინის.
ელვის ცაზე არის ზოლი -
ასე რომ, დაიწყო ... (ჭექა-ქუხილი)

გველი მირბის ბორცვების გასწვრივ,
ტენიანობის გადატანა ხეებზე.
ნაპირების რეცხვა
მიედინება მინდვრებში ... (მდინარე)

ის ტირის ბაღებზე -
ბაღი ხილით გაივსება.
თუნდაც მტვრიანი პლანეტა
სიამოვნებით ირეცხება ზაფხულში ... (წვიმა)

ისინი ისეთივე მსუბუქია, როგორც ბამბა
ისინი სადღაც ცაში ცურავდნენ.
შეინარჩუნეთ გზა შორიდან
კარაველები - ... (ღრუბლები)

ღრუბლებიდან ბარდა ცვივა
ხტება ჩვენი კარისკენ.
ის სახურავიდან ბაღში გადადის.
Რა მოხდა? ეს არის ... (სეტყვის)

ცხელი ბურთი ანათებს ცაში
ნებისმიერი შეამჩნევს ამ ბურთს.
დილით ის ფანჯარასთან გვიყურებს,
ანათებს სიხარულით, ... (მზე)

ისმის კოღოების სიმღერა
კენკრისა და სოკოს დროა.
ტბა თბილია,
ყველას ცურვისკენ მოუწოდებს ... (ზაფხული)

კლეპა:კარგად გააკეთე, ვხედავ, რომ ყველა გაიზარდა ზაფხულში.

მუსიკა ჟღერს, ვრაკა - ბულლი ჩნდება პლატფორმაზე და ბოროტი ხმით საუბრობს.

ვრაკა:
აბა, კიდევ ერთი საზიზღარი რამ გავაკეთე:
კომპოტს მოვაყარე მარილი. დაე, ახლა დალიონ
მარილიანი კომპოტი! Ჰაჰაჰა! (ხედავს ბავშვებს)
აჰა! ეს ის ადგილია, სადაც მე მჭირდება!

კლეპა:სად არის ეს "აქ"?

ვრაკა:
სად, სად... დიახ, აქ, სადაც ბევრი ბავშვია. მათგან ჩემს თანაშემწეებს გავაკეთებ.

კლეპა:Ვინ ხარ?

ვრაკა:
მე ვარ ვრაკოჩკა-ზაბიაკოჩკა. თქვენ შეგიძლიათ უბრალოდ - Vraka-Bully:
გავიგე, რომ აქ რაიმე სახის შვებულება გაქვს?

კლეპა:არა ზოგიერთი, არამედ ზაფხულის გამოსამშვიდობებელი დღესასწაული. მოვედით გასართობად, ერთმანეთის სანახავად, რა დიდები გავხდით ზაფხულში.

ვრაკა:ეს პატარა ბავშვები დიდი არიან? ოჰ, დასცინეს! (იცინის) მაშ, მინდა მათ მატყუარა ვაჩუქო.

კლეპა:ახლა თავად დარწმუნდებით, როგორ გავხდით. ჩვენმა შვილებმა ბევრი ლექსი და სიმღერა იციან.

საშუალო ჯგუფის ბავშვები კითხულობენ ლექსებს ზაფხულის შესახებ.

1 შვილი

ზაფხული მზის სხივია
თბილი წვიმა ღრუბლების ქვეშ
ზაფხული - ნათელი ყვავილები
არაჩვეულებრივი სილამაზე.

მე-2 შვილი

მზე კაშკაშა ანათებს
ჰაერში თბილია
და სადაც არ უნდა გაიხედო -
ირგვლივ ყველაფერი მსუბუქია.

მე-3 შვილი

მდელო კაშკაშაა
ნათელი ყვავილები,
ოქროთი გაჟღენთილი
მუქი ფურცლები.

სიმღერა სრულდება "ტიტების".მოძრაობები შესრულებულია წრეში.

ვრაკა:კარგად გააკეთე! ახლა მინდა გამოგიცადოთ სიჩქარე და გამძლეობა!

კლეპა:გეთანხმებით, თუ თქვენ, ვრაკოჩკა-ზაბიაკოჩკა, შეჯიბრებით და ითამაშებთ ჩვენთან ერთად. ვეთანხმები?

ვრაკა:გეთანხმები, გეთანხმები! Დავიწყოთ!!!

ტარდება ესტაფეტები და შეჯიბრებები "გაატარე ბურთი", "გუბეებზე გადახტომა", "დაბრკოლებების გადალახვა", "მიზანში დარტყმა".

ვრაკა:რა კარგი ბიჭები ხართ, გამახარე. ახლა მე არ ვიქნები ბინძური, ვიქნები კეთილი.

კლეპა:Კარგია. კარგად გააკეთე. განვაგრძოთ გართობა და დავუძახოთ ზაფხულს, რომ დავემშვიდობოთ მას.

ბავშვებს ზაფხულს ეძახიან.

ჟღერს ჯადოსნური მუსიკა, გამოდის საზაფხულო ფერია.

ფერია:
ოჰ, რა სასიამოვნო შეხვედრა იყო!
გამარჯობა უფროსებო! გამარჯობა ბავშვებო!
მე ვარ ამ მხიარული ქვეყნის ფერია!
მე ვარ ზაფხულის ფერია, სილამაზე!

კლეპა:ზაფხულის ფერია, დღეს გვინდა დაგემშვიდობოთ,
ითამაშეთ, გაერთეთ. ჩვენთან ერთად ითამაშებ?

ფერია:რა თქმა უნდა, ბიჭებო, სიამოვნებით.
ჩვენ გავაგრძელებთ შვებულებას, ვითამაშებთ თამაშებს.

თამაში "ირემს აქვს დიდი სახლი" (უფროსი ასაკი)

ფერია:თამაში მომეწონა, მაშინ ბავშვებს ვურეკავ.

თამაში "მხიარული ბურთი" (უმცროსი, შუა)

სარელეო რბოლა "რეზინის ზოლები". 2 გუნდი თამაშობს. თითოეულ მოთამაშეს სჭირდება რეზინის ზოლში ჩასვლა, როგორც რგოლში და გადასცეს მეორეს.

კლეპა:კარგად გააკეთე, საზაფხულო ზღაპარი, გაგვამხიარულე, ახლა კი გეპატიჟებით ჩვენთან ერთად საცეკვაოდ

ᲤᲚᲔᲨᲛᲝᲑᲘ.

ფერია:
მადლობა ყველას ყურადღებისთვის,
ენთუზიაზმისთვის, ხმაურიანი სიცილისთვის,
მე გეუბნები: "მშვიდობით,
ახალ ბედნიერ შეხვედრამდე!
და ნახვამდის, ყველამ ერთად ვიმღეროთ მხიარული სიმღერა.

ყველა ბავშვი ხელჩაკიდებული დადის წრეში და მღერის სიმღერას "ღიმილი".

ვრაკა:არ მოგბეზრდათ, უფრო ხშირად დაგვიპატიჟეთ.

კლეპა:ჩვენ გავიხსენებთ ზაფხულს, ისევ დაველოდებით ზაფხულს. ნახვამდის!

გმირები დაემშვიდობნენ და მიდიან.

მხიარული მუსიკა ჟღერს. ყველა ბავშვი მიდის თავის ადგილებში.

ფრონტალური OUD-ის აბსტრაქტი მეტყველების განვითარებისთვის, ხატვის არატრადიციული ტექნიკის გამოყენებით თემაზე "ეს არის ჩვენი ზაფხული!" სკოლამდელი საგანმანათლებლო დაწესებულებების უფროსი ჯგუფების ბავშვებისთვის. თან ერთვის გამოყენებული ლიტერატურისა და გრაფიკის სია. Თემა:ზაფხული. ნახატის მიხედვით მოთხრობის შედგენა. პროგრამული უზრუნველყოფის შინაარსი:საგანმანათლებლო მიზანი:ასწავლეთ ბავშვებს ნახატის მიხედვით მოთხრობის შედგენა. მაკორექტირებელი მიზნები:ისწავლეთ ზედსართავი სახელების შეჯერება არსებით სახელებთან სქესის და რიცხვის მიხედვით; ბავშვების ლექსიკური მარაგის გაფართოება მოცემულ ლექსიკურ თემაზე, განახორციელოს არსებითი სახელების ფორმირება შემცირებული სუფიქსებით, აწმყო დროის მხოლობითი და მრავლობითი ზმნების გამოყენებაში. განვითარების მიზნები:განუვითარდეთ თანმიმდევრული მეტყველება, ლოგიკური აზროვნება, წარმოსახვა, ზოგადი და წვრილი მოტორული უნარები. საგანმანათლებლო მიზნები: დაწყებული სამუშაოს ბოლომდე მიყვანის უნარის გამომუშავება. აღჭურვილობა:ბონიფასის დაბეჭდილი გამოსახულება, ნახატები ზაფხულის თემაზე, ზაფხულის ბუნების გამოსახულებით, თემატური ნახატები ზაფხულის არდადეგების გამოსახულებით, ნათელი ყუთი, ბურთი, მარილი, საზაფხულო თემაზე შეღებვა, გუაში, ფუნჯები, სათვალეები წყალი, ხელსახოცები, ზეთოვანი ტილოები მაგიდისთვის. გაკვეთილის მსვლელობა:Ლოგოპედი:ბავშვები! ნახეთ, ვინ არის დღეს ჩვენი სტუმარი! იცნობთ ამ გმირს? (ბონიფაცი) ასეა, ეს არის ლომი, რომელიც არდადეგებზე ბებიასთან დასასვენებლად მიდის. როგორ ფიქრობთ, წელიწადის რომელი დრო ახლოვდება, თუ ბონიფაცი შვებულებაში წავა? თავსატეხი გეტყვით: სიცხისგან ნაქსოვი ვარ, თან სითბოს ვატარებ, მდინარეებს ვთბობ, „ბანაობ! - Გეპატიჟები.

და ამისთვის თქვენ ყველა მიყვარხართ, მე...

საუბარი თემაზე.

Ლოგოპედი:თქვენ შორის ყველას უყვარს ზაფხული?

რამდენი თქვენგანი ელოდება ზაფხულს? რატომ?

ვისთან ერთად გაატარებ ზაფხულს?

როგორ აპირებ დასვენებას?

როგორ ფიქრობთ, სად არის საუკეთესო ადგილი ზაფხულში დასასვენებლად?

როგორ უნდა მოვემზადო ჩემი მოგზაურობისთვის?

თუ სახლში დარჩები და არსად არ წახვალ, რას იზამ?

Ლოგოპედი:გთხოვთ, უთხარით ჩვენს სტუმარს, რატომ გიყვარს ასე ძალიან ზაფხული?

თამაში "მე მიყვარს ზაფხული ..."

მე მიყვარს ზაფხული, რადგან ზაფხულში მზე ანათებს და ცხელა.

მე მიყვარს ზაფხული, რადგან ზაფხულში დღე გრძელია, ღამე კი მოკლე.

მე მიყვარს ზაფხული, რადგან ზაფხულში თბილი ქარი უბერავს.

მე მიყვარს ზაფხული, რადგან ზაფხულში ხშირია თბილი წვიმები, ზოგჯერ ჭექა-ქუხილი.

მე მიყვარს ზაფხული, რადგან ზაფხულში, წვიმის შემდეგ, ცაზე ცისარტყელაა.

მე მიყვარს ზაფხული, რადგან ზაფხულში შეგიძლია ველოსიპედის ტარება.

მე მიყვარს ზაფხული, რადგან შეგიძლია გარუჯვა და ბანაობა.

Ლოგოპედი:დიახ, ზაფხული მართლაც შესანიშნავი დროა! მე გთავაზობთ ვითამაშოთ თამაში. თუ მე ვარ მართალი, ხელებს უკრავთ, თუ ვცდები, ფეხებს ურტყამთ.

თამაში "ეს ხდება - ეს არ ხდება"

ზაფხულში ბავშვები ციგაზე დადიან.

ზაფხულში ხეებზე კვირტები ყვავის.

ზაფხულში ბავშვები თოვლის კაცს აკეთებენ.

ზაფხულში ბავშვები ნაკადულებში იწყებენ ნავებს.

ზაფხულში ბავშვები იბანავენ და იბანავენ.

ზაფხულში ბავშვები ატარებენ მსუბუქ ტანსაცმელს.

ზაფხულში ბავშვები ჩიტების სახლებს აკეთებენ.

ზაფხულში მოსავალს მინდვრებში იღებენ.

Ლოგოპედი:ბონიფასს ძალიან უყვარს გარე თამაშები და ცოტა დასვენებისთვის გვეპატიჟება.

ფიზიკური აღზრდის წუთი(მოძრაობები შესრულებულია სიტყვების შესაბამისად)

Მდინარესთან(დოკუმენტის სრულ ვერსიაში)

Ლოგოპედი:კიდევ რით არის ცნობილი ზაფხული? შეხედეთ სურათებს (გამოფენილია სურათები ზაფხულის პეიზაჟებით)

სავარჯიშო „აირჩიე სიტყვა-მოქმედება“.

მდელოზე…. ბევრი სურნელოვანი ყვავილი.

ხეებზე…. ბევრი მწვანე ფოთოლი.

ბილიკებზე…. ბევრი მოხერხებული ბალახი.

ბალახში…. ბევრი შრომისმოყვარე ჭიანჭველა.

სურნელოვან ყვავილებზე... ბევრი ფერადი პეპელა.

დენდიონებზე ბევრი შავკანიანი ფუტკარია... თაფლი.

ხეების გვირგვინებში მხიარულებაა... ხმაურიანი ჩიტები.

მზე ანათებს ზაფხულს.

Ლოგოპედი:მაგიდაზე გაქვთ ნახატები, რომლებზეც დახატულია საგნები. ყურადღებით დააკვირდით მათ და გამოთქვით მათ მიმართ მოსიყვარულე სიტყვები.

Ბურთით თამაში — კეთილად დაასახელეთ.

მზე მზეა

მდინარე - პატარა მდინარე

ტყე - ტყე

ბალახი - ბალახი

ფოთოლი - ფოთოლი

ყვავილი - ყვავილი

სოკო - სოკო

კენკრა - კენკრა

ჭრიჭინა - ჭრიჭინა

ჩიტი - ჩიტი

Ლოგოპედი:მოგზაურობის დროს ბონიფაციუსმა მოისმინა რამდენიმე საინტერესო სიტყვა და გამოთქმა, მაგრამ მან არ იცის მათი მნიშვნელობა. იმედია თქვენ შეგიძლიათ დაეხმაროთ მას. სავარჯიშო "რატომ ამბობენ ასე?"ზაფხული წითელია, რადგან ყვავილები ლამაზია. ზაფხული მზიანია, რადგან მზე ანათებს, ზაფხული კენკრაა, რადგან ბევრი კენკრაა. ზაფხული წვიმიანია, რადგან ხშირად წვიმს. ზაფხული სოკოა, არსებობს ბევრი სოკო ტყეში ზაფხული სპორტულია, რადგან ზაფხულში შეგიძლია სპორტით დაკავდე. თითის ტანვარჯიში "ზაფხული"(თითები დახვეულია, თითო ყოველი დათვლისთვის) (დოკუმენტის სრულ ვერსიაში) Ლოგოპედი:დღეს ჩვენ ვაპირებთ მოვიფიქროთ ისტორია სახელწოდებით "ჩვენი ზაფხული". და სურათები დაგვეხმარება ამაში. მაგრამ ისინი არ არიან მარტივი. განიხილეთ ისინი. ისინი ასახავს ზაფხულის არდადეგებს, როგორც მოზრდილები და ბავშვები ზაფხულში ისვენებენ. ზაფხულში შეგიძლიათ ქუჩაში ბევრი სიარული, ველოსიპედით სიარული, ქვიშის ციხესიმაგრეების აშენება, ბურთის თამაში, ფეხშიშველი სირბილი, ბებია-ბაბუის მონახულება. ბონიფაციუსს ძალიან სურდა ბებიისთვის საჩუქრის მიტანა, მაგრამ არაფრის მოსამზადებლად დრო არ ჰქონდა. მაგრამ შეხედე, მას თან აქვს დიდი, ნათელი ყუთი. მაინტერესებს რა არის მასში? (საღებავი გვერდები. მაგიდები დაფარულია ზეთის ტილოებით, გუაშით, მარილით, ფუნჯებით, გამოფენილია წყლის არ დაღვრილი ჭიქები, ხელსახოცები) გვესაჭიროება დახმარება და ვამზადებთ სასაჩუქრე საზაფხულო ბარათებს. ამისთვის ჩვენს ნახატებს გუაშით დავხატავთ და სანამ არ გაშრება ზემოდან მარილს მოვაყრით. ჩვენ მივიღებთ ისეთ უჩვეულო ღია ბარათებს!გარდა ამისა, თქვენ უნდა უთხარით ჩვენს მოგზაურს რა არის დახატული თქვენს საფოსტო ბარათზე და ის აუცილებლად გადასცემს ბებიას. მოთხრობები არ უნდა იყოს მსგავსი (ისმის 2-3 ამბავი) ლოგოპედი აფასებს ბავშვების პასუხებს კითხვებზე და აანალიზებს მათ. შემდეგ მუსიკა ზაფხულის თემაზე ჩართულია. ბავშვები უსმენენ დახუჭული თვალებით. Ლოგოპედი:მშვენიერი მუსიკის, თქვენი ლამაზი ნახატებისა და მომხიბლავი ისტორიების წყალობით, ჩვენ ვგრძნობდით მომავალ ზაფხულს. ბონიფაციუ ძალიან ბედნიერია, რომ ჩვენთან დარჩა. ყველას გვეუბნება „მადლობა“ და მატარებლისკენ მიიჩქარის. მომავალ ჯერამდე! გაკვეთილის შედეგი.წელიწადის რომელ დროზე ილაპარაკეთ, რომელია ზაფხულის გატარების საუკეთესო საშუალება, რა მოგწონთ ყველაზე მეტად წელიწადის ამ დროს? ბიბლიოგრაფიადანართი