გაკვეთილის შეჯამება უმცროს ჯგუფში: "ჩემი საყვარელი ოჯახი". გაკვეთილის შეჯამება "ჩემი ოჯახი"

გაკვეთილის შეჯამება სხვებთან გაცნობისა და მეტყველების განვითარების შესახებ საშუალო ასაკის ბავშვებისთვის, თემა "ჩემი ოჯახი"

გაკვეთილის მიზანი:

დაეხმარეთ ბავშვებს ოჯახური ურთიერთობების გაგებაში.

Დავალებები:

1. საგანმანათლებლო: ჩამოუყალიბდეს ბავშვებს წარმოდგენა ოჯახის წევრებზე და მასში მცხოვრებთა შესახებ.
2. განმავითარებელი: წვრილი მოტორიკის განვითარება, ლექსიკური მუშაობა: პატარა თითი, უსახელო, შუა, საჩვენებელი, დიდი, მამა, მამა, უგლიჩი ხალხი.
3. საგანმანათლებლო: ოჯახის წევრებისა და ქალაქის მიმართ ინტერესისა და პატივისცემის გაღვივება.

წინასწარი სამუშაოები:

ჩვენ გადავხედეთ ოჯახის ფოტოებს, ვისწავლეთ ჩვენი ოჯახის ყველა წევრის სახელით და ნათესაობით (ვინ ვის ეკუთვნის). ბავშვებმა მშობლებთან ერთად დახატეს ნახატები თემაზე "ჩემი ოჯახი". ბავშვებმა გააკეთეს ბლანკები (პლასტილინის ფენა დაიტანეს მუყაოზე). ოჯახის შესახებ მხატვრული ლიტერატურის კითხვა.

მასალები და აღჭურვილობა:

ფლანელეგრაფი, სახლების სურათები, "პალმები", მუყაოს ბლანკები პლასტილინის ფენით, ბარდა, დედის, მამის, ბაბუის, ბებიის და შვილის ფოტოები (სახეები).

პროგრესი:

განმანათლებელი:

დღეს ჩვენ გავემგზავრებით თქვენთან ერთად. რით შეგიძლია იმოგზაურო? (მანქანით, თვითმფრინავით, რაკეტით, ნავით, გემით)

განმანათლებელი:

ჩვენ კი არ გავფრინდებით, არ წავალთ და არ გავცურავთ, არამედ ვიპრანჭებით. ცალ ფეხზე დადიოდნენ.

განმანათლებელი:

შეხედე, ჩვენ შენთან ერთად შევედით ქალაქში. დადექით ბილიკზე, მოიჭრათ ფეხები.

ეტიუდი:

რა სასწაულია, სასწაულები (აჩვენე პალმები)
ერთი ხელი და ორი ხელი.
აქ არის მარჯვენა პალმა,
აქ არის მარცხენა ხელი.
და დნობის გარეშე გეტყვით
ყველას სჭირდება ხელები მეგობრებთან ერთად.
კეთილი ხელები ძაღლს მოეფერება
ჭკვიან ხელებს შეუძლიათ ძერწვა
მგრძნობიარე ხელებმა იციან როგორ იყვნენ მეგობრები.

ჩვენს ქალაქში მეგობრობაც იციან.

განმანათლებელი:

(ფლანელგრაფზე არის ერთსართულიანი და მრავალსართულიანი სახლები, პალმის ფორმის ხეები)
- რა არის ჩვენს ქალაქში? (სახლები, ხეები)
- რა სახლები? (მრავალსართულიანი, ერთსართულიანი)
- კიდევ რა არის ქალაქში? (ხეები)
- რას ჰგავს ხეები? (ხელებზე)
- აიღე ხე, რაც გინდა და დაჯექი მაგიდებთან.

განმანათლებელი:

მოდით ვითამაშოთ თითებით. მუშტი შევკარით.

ეს თითი ბაბუაა.
ეს თითი ბებიაა.
ეს თითი მამაა.
ეს თითი დედაა.
ეს თითი მე ვარ.
ეს არის მთელი ჩემი ოჯახი.

რაზე ვსაუბრობდით, როცა ვთამაშობდით? (ოჯახის შესახებ)
- ოჯახი გყავს?
- ვინ არის ყველაზე უმცროსი თქვენს ოჯახში? (Მე ვარ)
- ოჯახში რამდენად საყვარლად გეძახიან?
- იპოვე შენი ფოტო და დადე პატარა თითზე.

განმანათლებელი:

მე და დედამ კატლეტები გავაკეთეთ
და ფანჯრის გარეთ წვიმდა
მე და დედა ერთდროულად ვფიქრობდით
რა კარგია ჩვენთვის ერთად ყოფნა.

ვისზეა ეს ლექსი? (დედის შესახებ)
- დედასთან კარგად ხარ?
- დედაშენს როგორ ჰქვია?
- და ზრდასრულისთვის? (პატრონიმი)
- იპოვე დედის ფოტო და დაუდე ბეჭედი თითზე. დედა შენს გვერდით არის.

განმანათლებელი:

მამაჩემი ვერ იტანს უსაქმურობას და მოწყენილობას
მამას აქვს ძლიერი ხელები.
და თუ ვინმეს დახმარება სჭირდება
მამაჩემი ყოველთვის მზადაა იმუშაოს.

ვისზეა ეს ლექსი? (მამას შესახებ)
- და რა მამა? (ძლიერი, მამაცი, კეთილი)
- რამდენად სიყვარულით შეგიძლია დაუძახო მამას? (მამა, მამა)
- იპოვე მამაშენის ფოტო და შუა თითზე დაადე. მამა დედის გვერდით.

ფიზიკური აღზრდა "კარგი, კარგი"

განმანათლებელი:

ადექი, ცოტას დავისვენებთ, ხელისგულებს ვითამაშებთ.

კარგი, კარგი, სად იყო ბებიაჩემი (ტაში)
და ბებიას ხელისგულები ნაოჭები აქვს (ხელები ზემოთ)
და ბებიას აქვს კეთილი, კეთილი პალმები (ჩვენ ხელისგულებს ვსვამთ)
ყველამ ხელისგულები დიდხანს იმუშავა (დააკაკუნეთ ხელისგულებზე მუშტით)
პალმებს კარგი კომბოსტოს სუპის სუნი აქვს, ღვეზელები (სახეზე ხელისგულები და ყნოსვა)
კეთილი ხელისგულები თქვენს კულულებს დაჰკრავს (ჩვენ თავს ვუვლით)
და ისინი გაუმკლავდებიან ნებისმიერ მწუხარებას, კეთილ პალმებს (ჩვენ მას სახეზე მივაქვთ და ვუბერავთ)
კარგი, კარგი, სად იყო ბებიაჩემი (ტაში)

Დაისვენე? დაჯექი შენს სკამებზე.

განმანათლებელი:

რისი გაკეთება შეუძლია ბებიას? (ქსოვ, ღვეზელები გამოვაცხოთ)
- იპოვე ბებიას ფოტო და დაადე საჩვენებელ თითზე.
- ერთი თითი დაგვრჩა - დიდი. Ეს ვინ არის? (ბაბუა)
მოუსმინეთ რა ლექსი ვიცი ბაბუაზე.

ბაბუა მყავს
როგორც ნაცრისფერი ზამთარი
ბაბუა მყავს
თეთრი წვერით.
ბაბუაჩემი სულ ჩემთვისაა
შეუძლია პასუხის გაცემა
და ბაბუაჩემი არ არის მოხუცი
მაინც ასი წლისაა.

ეხმარება თუ არა ბაბუა ბებიას სახლში?
- როგორ ზრუნავს შენზე?
- იპოვე ბაბუას ფოტო და ცერა თითზე დადე.

განმანათლებელი:

შეხედეთ, თქვენ გაქვთ დიდი მეგობრული ოჯახი თქვენს ხელზე. ოჯახში ყველას უყვარს, ზრუნავს და ეხმარება ერთმანეთს. მოდით გავუკეთოთ საჩუქარი თქვენთან ერთად. ერთი წუთით დაფიქრდით, ვის გსურთ აჩუქოთ და როგორი (მაგიდაზე ბლანკებია - მუყაო და პლასტილინი, ბარდა თეფშებში). ბავშვები აკეთებენ საჩუქრებს.

განმანათლებელი:

დასრულებულია, დადეთ საჩუქარი თითზე, ვისაც გსურთ აჩუქოთ. (ვხედავთ ვის აჩუქა ბავშვმა).
- აიღეთ თქვენი "პალმები" და განათავსეთ ისინი ჩვენს ქალაქში, სადაც გინდათ.
წადი, შეხედე, ყველა ჩვენი ოჯახი ქალაქში. დიდია, ლამაზი, მასში ყველა მეგობრულია.

შედეგი:

ასე რომ, ჩვენი მოგზაურობა დასრულდა. Მოგეწონა? რა გახსოვს ყველაზე მეტად?

მსოფლიოში ყველაფრის შესახებ:

1930 წელს აშშ-ში გამოვიდა ფილმი „The Rogue Song“ კავკასიის მთებში გოგონას გატაცების შესახებ. მსახიობები სტენ ლორელი, ლოურენს ტიბეტი და ოლივერ ჰარდი ამ ფილმში ადგილობრივ თაღლითებს თამაშობდნენ. გასაკვირია, რომ ეს მსახიობები ძალიან ჰგვანან გმირებს ...

განყოფილების მასალები

გაკვეთილები უმცროსი ჯგუფისთვის:

კლასები საშუალო ჯგუფისთვის.

თემატური გაკვეთილის მოკლე შინაარსი "ჩემი ოჯახი"

მიზნები: ჩამოუყალიბდეს ბავშვებში ოჯახის ერთიანობის გრძნობა ოჯახის, მისი შემადგენლობის, ურთიერთობების შესახებ იდეებზე დაყრდნობით; განავითარეთ ინტერესი თქვენი ოჯახის ისტორიისადმი და საყვარელი ადამიანების კეთილი საქმით და მათ მიმართ მზრუნველი დამოკიდებულების სიამოვნების აუცილებლობა; დაეხმარეთ ბავშვს გააცნობიეროს საკუთარი თავი, როგორც ოჯახის სრული, საყვარელი წევრი.

აღჭურვილობა: მომზადებული პრეზენტაცია ოჯახის ფოტოებით (ბავშვებს წინასწარ მოაქვთ ფოტოები); შერჩეული გამოცანები, პრეზენტაცია ამოცანისთვის „ოჯახის მოვალეობები“; სამუშაო ფურცლები „ჩემი ოჯახის ხე“ (შვილების რაოდენობის მიხედვით); ფერადი ფანქრები; კომპიუტერი, ვიდეო პროექტორი, ეკრანი, მუსიკალური ცენტრი; mp3 ჩაწერეთ სიმღერა ოჯახის შესახებ.

გაკვეთილის მსვლელობა:

აღმზრდელი. გამარჯობა ბავშვებო.

საუბარი "ოჯახური ფოტოგრაფია".დღეს ვისაუბრებთ ოჯახზე. ოღონდ პირველ რიგში შევთანხმდეთ რა არის ოჯახი და ვნახოთ რით განსხვავდება იგი ადამიანთა სხვა ჯგუფებისგან. როგორ უპასუხეთ კითხვას: რა არის ოჯახი? (ბავშვების პასუხები).

ფსიქოლოგის რეზიუმე: თითოეული ჩვენგანისთვის ოჯახი ყველაზე მნიშვნელოვანია ცხოვრებაში - ესენი არიან ახლობელი და ძვირფასი ადამიანები, ისინი, ვინც გვიყვარს, ვისთანაც მაგალითს ვაძლევთ, ვზრუნავთ, ვის ვუსურვებთ სიკეთეს და ბედნიერებას. სწორედ ოჯახში ვსწავლობთ სიყვარულს, პასუხისმგებლობას, ზრუნვას და პატივისცემას.

აღმზრდელი. როცა დაიბადეთ, თითოეული თქვენგანი გარშემორტყმული იყო ოჯახის წევრების მზრუნველობით, მათ სახელი და გვარი დაარქვეს. ოჯახები იქმნება ბავშვების აღზრდის მიზნით, რათა დაეხმაროს მათ გახდნენ ძლიერი და დამოუკიდებელი. ოჯახის ყველა წევრი ძალიან ახლობელი ადამიანია. ისინი ერთად ცხოვრობენ და მეურნეობენ. ისინი ერთმანეთს ეხმარებიან როგორც რთულ დროს, ასევე ჩვეულებრივ საქმეებში. ოჯახის თითოეული წევრი ასოცირდება სხვა განსაკუთრებულ ურთიერთობებთან, რომლებიც მითითებულია სპეციალური სიტყვით. მაგრამ რა სიტყვით, ახლა თქვენთან ერთად გამოვიცნობთ!(მასწავლებელი აკეთებს გამოცანებს)

"გამოცანები ოჯახის შესახებ"

ვინც სერიოზულია, არ ხუმრობს

გვასწავლის თუ არა ლურსმანი ჩაქუჩით?

ვინ გასწავლის სიმამაცეს ყოფნას?

დიდიდან ჩამოვარდნილი, ნუ წუწუნებ,

და მუხლზე ვიკაწრებ,

ნუ ტირი, რა თქმა უნდა ... .. (მამა)

ვინ არის ყველაზე ნაზი მსოფლიოში?

ვინ გვიმზადებს ლანჩს?

და ვინ უყვართ ბავშვებს ასე ძალიან?

და ვინ არ არის უფრო ლამაზი?

ვინ კითხულობს წიგნებს ღამით?

ტაძრის მთების დალაშქვრა

მე და ჩემი ძმის გაკიცხვის გარეშე.

Ეს ვინ არის? Ჩვენი დედა)

სურნელოვანი ჯემი,

დაამუშავეთ ღვეზელები

გემრიელი ბლინები

საყვარელთან ... (ბებია)

ის არ მუშაობდა მოწყენილობის გამო,

მას ხელებში ჯირკვლები აქვს

ახლა კი ის მოხუცი და ნაცრისფერია

ჩემო ძვირფასო, საყვარელო ... (ბაბუა)

აღმზრდელი. და შემდეგ არის ასეთი სიტყვები: არის ქალიშვილი და ... (ვაჟი), არიან ძმები და ... (დები).(ბავშვები აგრძელებენ)

აღმზრდელი. ბიჭებო, მოუსმინეთ ლექსს.

ნებისმიერი საოჯახო ალბომი არის სახლში.

როგორც სარკეში, ჩვენ მასში ვართ ასახული.

მაშინაც კი, თუ ჩვენ ყოველთვის არ ვართ ლამაზი

მაგრამ ეს ფოტოები მართალია.

ალბომი ინახება ჩვენს სახლში, სურათები კი ინახება ალბომში.

ბევრი მათგანია - ძველიც და ახალიც -

ჩვენთან, ოჯახთან ერთად...! (ნ. გოლი, გ. გრიგორიევი)

აღმზრდელი. გირჩევთ, ყურადღებით დააკვირდეთ ოჯახურ ფოტოს... (ერთ-ერთ ბავშვს ჰქვია სახელი ან ბავშვს ჰქვია თავად. მასწავლებელი სვამს კითხვებს ბავშვს:

ვინ არის ნაჩვენები ფოტოზე?

Სად ხარ? სად არის დედაშენი, მამა?

Რას აკეთებ?

რა განწყობა გაქვთ?

მასწავლებელი იწვევს რამდენიმე ბავშვს.

ოჯახური პასუხისმგებლობა

თითოეულ ოჯახს, როგორც ინდივიდს, აქვს საკუთარი საჭიროებები. თუ ეს მოთხოვნილებები არ დაკმაყოფილდება, ცხოვრება შეუძლებელი ხდება. ისე, მაგალითად, რამდენ ხანს შეიძლება დარჩეს საკვების გარეშე? მაგრამ თავად საკვები არ ჩანს თქვენს თეფშზე და თავად თეფშები არ შეიძლება დაიბანოთ. და მაინც, თქვენ მშვიდად ცხოვრობთ. ეს ნიშნავს, რომ ვიღაც ზრუნავს შენზე. და ეს "ვიღაც" თქვენი ოჯახია. ახლა ჩვენ ვისაუბრებთ ამაზე.

მოვალეობებს თანმიმდევრობით დავასახელებ და თქვენ დაფიქრდით, ვინ ასრულებს მათ თქვენს ოჯახში (ბავშვების პასუხები). (მასწავლებელი აჩვენებს პრეზენტაციას „ოჯახის მოვალეობები“).

ამ დროისთვის ამ მოვალეობებს თქვენი ოჯახის უფროსი წევრები ასრულებენ. მაგრამ როცა გაიზრდები, ისწავლი როგორ გააკეთო ეს ყველაფერი დამოუკიდებლად.

აღმზრდელი. ახლა ცოტა დავისვენოთ. ყველა ფეხზე წამოდგა, ყურადღებით მოისმინა კითხვა, უპასუხა და თავის მოძრაობა შეასრულა.

ნახატი "ჩემი ოჯახის ხე"

(მასწავლებელი აჩვენებს ნახატს, რომელიც ასახავს ოჯახის ხეს).

ნახატს, რომელზედაც ადამიანი ასახავს, ​​თუ როგორ უკავშირდება ის თავის წინაპრებს, ეწოდება ოჯახის ხე. მართლა ხეს ჰგავს. ამ ხეზე არის უჯრედები. თქვენ უნდა შეავსოთ ამ ხის უჯრედები წესების მიხედვით:

  1. იპოვნეთ უჯრედი ხის თავზე. Დახატე შენი თავი.
  2. უჯრედებში, რომლებიც მარჯვნივ და მარცხნივ არის, დახაზეთ თქვენი მშობლები.
  3. შენს მშობლებსაც ჰყავდათ მშობლები, რომლებსაც უყვარდათ, აღზრდიდნენ და ასწავლიდნენ სიბრძნეს, თქვენ მათ ბებია-ბაბუა ეძახით.

(დავალება ბავშვების მიერ)

აღმზრდელი. ჩვენი შეხვედრა მინდა დავასრულო ლექსით

ოჯახი არის ბედნიერება, სიყვარული და იღბალი,
ოჯახი საზაფხულო მოგზაურობაა ქვეყანაში.
ოჯახი დღესასწაულია, ოჯახური პაემნები,
საჩუქრები, შესყიდვები, სასიამოვნო ხარჯვა.
შვილების გაჩენა, პირველი ნაბიჯი, პირველი ლაპარაკი,
ოცნებობს სიკეთეზე, აღელვებაზე და შიშზე.
ოჯახი სამუშაოა, ერთმანეთზე ზრუნვა,
ოჯახი ბევრი საშინაო დავალებაა.
ოჯახი მნიშვნელოვანია!
ოჯახი რთულია!
მაგრამ მარტო ბედნიერად ცხოვრება შეუძლებელია!
იყავით ყოველთვის ერთად, გაუფრთხილდით სიყვარულს,
განდევნეთ წყენა და ჩხუბი,
მინდა მეგობრებმა ჩვენზე ისაუბრონ:
რა კარგი ოჯახი ხართ!

დანართი.

ᲡᲐᲒᲕᲐᲠᲔᲣᲚᲝ ᲮᲔ

გაკვეთილის შეჯამება "ჩემი ოჯახი" მოსამზადებელ ჯგუფში

მიზანი: ჩამოაყალიბონ ბავშვების იდეები ოჯახიროგორც ადამიანები, რომლებიც ერთად ცხოვრობენ.

1. დააზუსტეთ და გაამდიდრეთ ბავშვების ცოდნა ოჯახი... ხედვის შეჯამებისთვის: ოჯახი ყველაფერიარომელიც ბავშვთან ერთად ცხოვრობს.

2. მსჯელობის, შედარების, დასკვნების გამოტანის, მეხსიერების, წარმოსახვის, ლოგიკური აზროვნების უნარის განვითარება.

3. გააუმჯობესეთ თქვენი შესახებ მოკლე მოთხრობის დაწერის უნარი ოჯახი.

4. განავითარეთ წევრების მიმართ სიყვარულისა და ზრუნვის გრძნობა ოჯახები.

მეთოდოლოგიური ტექნიკა:

საუბარი, ზეპირი სიტყვა, კითხვები, ფოტოების გამოყენება, თამაშები. ორგ. მომენტი (წრეში)

Q. ყველა ბავშვი შეიკრიბა წრეში.

მე შენი მეგობარი ვარ და შენ ჩემი მეგობარი ხარ.

მოდი მაგრად მოვკიდოთ ხელი.

და ჩვენ ერთმანეთს გავუღიმებთ.

შენს სახეებს დავაკვირდები, ვისთან ვიმეგობრებდი აქ? მე ნატალია ვიქტოროვნა ვარ და შენ ვინ ხარ? მითხარი, რა არის შენი მოსიყვარულე სახელი (ალიოშენკა, ეგორუშკა).

გამარჯობა, ძვირფასო ბავშვებო, თქვენ ყველაზე ლამაზი ხართ მსოფლიოში. აი ისეთი კარგი, სიმპათიური, სკამებზე მეპატიჟება.

_ მითხარით, ბიჭებო, გთხოვთ, სად გეჩქარებათ საღამოს საბავშვო ბაღის შემდეგ? (სახლი)... მართალია, სახლში. Და რატომ? (ველოდები ოჯახი) ... დიახ, თქვენი გელოდებათ ოჯახი!

ვ.-დღეს ვისაუბრებთ ოჯახი.

V. - ჩემი ოჯახი ჩემი სიმდიდრეა

სიყვარული, დაცვა, სინაზე, ძმობა.

აქ ისინი აფასებენ სინაზეს და კომფორტს,

აქ არასოდეს მისცემენ.

ყველა ერთად აღვნიშნავთ დღესასწაულებს,

და არც სამუშაო დღეებს აცდენენ.

და მე მტკიცედ ვიცი, მეგობრებო,

რა არის ცხოვრებაში მთავარი - ოჯახი!

კითხვა: როგორ გესმით სიტყვა? « ოჯახი» ? და რა არის - ოჯახი? ვინც ცხოვრობს ოჯახები?

- ოჯახი მამაა, დედა, მე;

- ოჯახი- ეს ახლობელი და ძვირფასი ხალხია;

- ოჯახი არისსადაც ყველას უყვარხარ;

- ოჯახი ყველაზე ძვირფასიარაც ადამიანს აქვს.

უფლება, ოჯახი- ეს ჩვენთან ახლობელი ხალხია: დედა, მამა, ბებია, ბაბუა, და, ძმა, რომლებიც ყოველთვის ჩვენთან არიან, ერთ სახლში ცხოვრობენ, ყურადღება მიაქციეთ, გიყვარდეთ ერთმანეთი, იზრუნეთ ერთმანეთზე, დახმარება, სინანული, თანაგრძნობა. , პატივისცემით დაუკავშირდით ერთმანეთს, ესაუბრეთ ერთმანეთს სიყვარულით.

ბიჭებო, ფოტოები მაქვს, მითხარით, რა აერთიანებს ამ ფოტოებს? ვინ არის ნაჩვენები ამ სურათებზე? (ოჯახები) .

რატომ გადაწყვიტე, რომ ფოტოები აჩვენონ ოჯახები? ისინი ძალიან განსხვავებულები არიან, არა? (ფოტოებზე ნაჩვენებია მშობლები და შვილები: დედები და მამები, ქალიშვილები, ვაჟები. აქ არის ბაბუა, ბებია, მამა, დედა და შვილები.)

კითხვა: თითებზე აქტიურ წერტილებს დავამასაჟებთ. და უფრო სახალისო რომ გავხადოთ, ჩვენ გამოვთქვამთ საბავშვო რითმის სიტყვებს:

ეს თითი ბაბუაა

ეს თითი ბებიაა

ეს თითი მამაა

ეს თითი დედაა

ეს თითი მე ვარ!

ეს ყველაფერი ჩემია ოჯახი

მოდით გადავხედოთ თქვენს საოჯახო ალბომს.

მოიწვიე ბავშვები აირჩიონ თავიანთი ფოტო და უთხრეს ამის შესახებ: მიეცით ნათესავების სახელები და პატრონიმიკა, სამუშაო ადგილი, რა სახის საშინაო საქმეებს აკეთებენ.

გთხოვთ, გვითხრათ, რას ეძახიან მშობლებს, სად მუშაობენ (ოჯახის ფოტოებს ვუყურებ)... მოგვითხრობს რაში მთავარია ოჯახისთვისგვქონდეს სიმშვიდე, პატივისცემა, ერთმანეთის სიყვარული. ეკითხება, როგორ უხმობენ მათ სიყვარულით ოჯახირისი თქმა შეუძლიათ მათ დედაზე (ნაზი, მოსიყვარულე, კეთილი, მამაზე (ძლიერი, მამაცი, კეთილი, ეკითხება, რისი გაკეთება შეუძლია ბებიას (ქსოვა, ღვეზელების გამოცხობა, ბაბუა ეხმარება ბებიას სახლში.

ძალიან კარგია, რომ ყველას გაქვთ ოჯახი! თქვენ ყველაზე ბედნიერი ბავშვები ხართ მსოფლიოში, რადგან თქვენი ოჯახებს უყვართ ერთმანეთი, ისინი ყველა ერთად ცხოვრობენ მხიარულად და მეგობრულად.

მთავარია, რომ ში ოჯახი ყოველთვის მშვიდად იყო, მეგობრობა, პატივისცემა, ერთმანეთის სიყვარული. ოჯახიშეიძლება პატარა - მაგალითად, დედა და შვილი, მაგრამ თუ უყვართ ერთმანეთი, ეს რეალურია ოჯახი... კარგია თუ დიდი ოჯახი... და ვინ ცხოვრობს შენში ოჯახები?

თითოეულს აქვს თავისი ოჯახი... მითხარი თუ ოჯახები იგივეა? ან იქნებ ისინი განსხვავდებიან? Რა არის განსხვავება? ( ოჯახებიყველა განსხვავებული - არის დიდი და პატარა. სხვადასხვა ოჯახიდან ადამიანები განსხვავდებიან გვარებით, სახელებით, გარეგნობით, ცხოვრობენ სხვადასხვა სახლებში, სხვადასხვა ბინებში).

თამაში "რას ისურვებდი შენი ოჯახი" (ბავშვების სურვილები)

კითხვა: რა უნდა გააკეთოს ოჯახიყველა მხიარულ ხასიათზე იყო (ნუ ჩხუბობთ, დაეხმარეთ, ნუ შეურაცხყოფთ, იშრომეთ, მიიღეთ კარგი შეფასება და ა.შ.)

თამაში "რა არის შენი ოჯახი"

ბავშვები ყვებიან ისტორიებს (დიდი, მეგობრული, პატარა, კარგი, მზრუნველი, ძლიერი, ბედნიერი, მხიარული, შრომისმოყვარე და ა.შ.)

ოჯახი ნათესავებს აერთიანებს: მშობლები და შვილები, ბებიები, ბაბუები, ძმები და დები. ესენი არიან ჩვენი ნათესავები, ნათესავები, ნათესავები. ახლა მინდა გაგაცნოთ ია აკიმის ლექსი "Ჩემი ნათესავები".

დედა და მამა ჩემი ნათესავები არიან.

უფრო ძვირფასი ნათესავები არ მყავს.

და და, ნათესავები და ძმა

და ყურებიანი ლეკვი ტიშკა.

ძალიან მიყვარს ჩემი ნათესავები,

მალე ყველასთვის საჩუქრებს ვიყიდი.

მამას მოტორიანი ნავი ეყოლება

დედა სამზარეულოში - ჯადოსნური ფუნჯი,

ნამდვილი ჩაქუჩი ძმისთვის,

ბურთი - პატარა დას, კანფეტი - ტიშკას.

და მეც მყავს მეგობარი,

ჩემი მეგობარი სეროჟკაც ჩემთან ნათესაურია.

დილით მისკენ გავრბივარ,

მის გარეშე თამაში ჩემთვის თამაში არ არის.

მე ვუთხარი მას ყველა საიდუმლოს

მე მას მივცემ ყველაფერს მსოფლიოში.

როგორ ფიქრობთ, ამ ლექსის ყველა პერსონაჟი, გმირი ერთის წევრია? ოჯახები? ისინი ყველა ნათესავები არიან, ნათესავები? (ყველა არ არის ერთი და იგივეს წევრი ოჯახები... დედა, მამა, ძმა, და ნათესავები არიან. მეგობარი Seryozha არ არის წევრი ოჯახი და არა ნათესავი, ის მეგობარია. ტიშკას ლეკვი შეიძლება ჩაითვალოს წევრად ოჯახები, მაგრამ ის არ არის ადამიანი, არამედ ცხოველი, ამიტომ იგი არ არის დაკავშირებული ლექსის გმირთან.)

კითხვა: დიდაქტიკური თამაში "ვინ ვის ეკუთვნის".

ბავშვები დგანან წრეში, მასწავლებელი ცენტრშია. მასწავლებელი ერთ-ერთ ბავშვს უგდებს ბურთს და სვამს კითხვას, ბავშვი მასწავლებელს უბრუნებს ბურთს და პასუხობს.

1. მამაშენს (დედას)ის მამაა, შენ რას იტყვი?

2. მამაშენის ცოლი, შენ რას იტყვი?

3. მამასთვის ძმაა, შენთვის?

4. ის დედაჩემის დაა, მაგრამ შენ რას იტყვი?

5. ვინ ხარ ბებიისთვის?

6. ვინ არიან ბებია და ბაბუა?

7. ვინ ხარ მამაშენისთვის?

8. ვინ ხარ შენს ძმას?

9. ვინ ხარ შენს დას?

კითხვა: კარგით, ბიჭებო. ასე კარგად იცნობ შენს ნათესავებს!

პოპულარული სიბრძნე ამბობს: „განძი არ არის საჭირო როცა ოჯახი კარგად» ... როგორ გესმით ეს? Რომელშიც ოჯახის საგანძური? და რა გზით? Რა მოხდა "გაბრაზება"? (საკუთარ თავთან და ადამიანებთან ურთიერთობის უნარი ყველაზე ღირებული თვისებაა ადამიანში.)

პ.-ს შესახებ ბევრი ანდაზა არსებობს ოჯახი.

„ვ ოჯახისად არის გზა, ბედნიერება არ ივიწყებს გზას".

„ვ ოჯახი და ფაფა უფრო სქელია» .

"მჭიდროდ ერთად, მაგრამ უფრო სქელი ერთმანეთისგან".

"ნათესავები არიან, აურზაურია".

« ოჯახი ძლიერია როდესაც მის ზემოთ მხოლოდ ერთი სახურავია".

"ყველა ოჯახიერთად და სული ადგილზეა".

რუსი ადამიანი ნათესავების გარეშე არ ცხოვრობს..

"ოქრო, ვერცხლი არ ბერდება, მამას და დედას ფასი არ აქვს"

"არ არსებობს ისეთი მეგობარი, როგორიც ძვირფასო დედაა".

« ოჯახი სავსეა » .

"მზეზე თბილია, დედის თანდასწრებით კარგია".

ბიჭებო, რაზე ვისაუბრეთ დღეს? (ო ოჯახინათესავებზე).

ყველანი დიდები ხართ! შენი ისტორიების, შენი ხმების მოსმენისას ვიგრძენი როგორი სიყვარულითა და სინაზით ეპყრობი შენს ახლობლებს.

ოჯახი მნიშვნელოვანია!

ოჯახი რთულია!

მაგრამ მარტო ბედნიერად ცხოვრება შეუძლებელია!

იყავით ყოველთვის ერთად, გაუფრთხილდით სიყვარულს,

მინდა მეგობრებმა ჩვენზე ისაუბრონ:

რა კარგია შენი ოჯახი.

სვეტლანა კოვალენკო
მეტყველების თერაპიის ინდივიდუალური გაკვეთილის მოკლე შინაარსი "ჩემი ოჯახი"

სამიზნე კლასები: იდეების სისტემატიზაცია ოჯახი, ოჯახი და ურთიერთობა; განავითარეთ კარგი გრძნობები და სიყვარული თქვენი წევრების მიმართ ოჯახები, იზრუნეთ მათზე.

Დავალებები:

მრავლობითი სახელების ფორმირების უნარის გაძლიერება საგანი: "Ჩემი ოჯახი» .

ბავშვის ლექსიკის გამდიდრებას მიერ საგანი: "Ჩემი ოჯახი» .

სპონტანურ მეტყველებაში ყველა მიწოდებული ბგერის სწორი გამოთქმის ავტომატიზაცია;

Მუშაობა მეტყველების სილაბური სტრუქტურა;

ფონემატური აღქმის განვითარება;

თანმიმდევრული მეტყველება და გრამატიკული სტრუქტურა;

ხელების მშვენიერი მოტორული უნარების განვითარება;

საგანმანათლებლო:

ურთიერთგაგების, პასუხისმგებლობის, სიყვარულის ჩამოყალიბება ოჯახი;

დედის მიმართ პატივისცემის, ოჯახური ღირებულებების, სხვების მიმართ პატივისცემის დამოკიდებულების ჩამოყალიბება;

აღჭურვილობა: ვატმენის ქაღალდი ხის სილუეტით; ბურთი; ჩანაწერი; დისკი P.I.Caikovsky-ის მუსიკით "ყვავილების ვალსი";

გაკვეთილის მსვლელობა:

ორგანიზების დრო:

გამარჯობა, მოხარული ვარ, რომ გნახავ დღეს ჩვენს გვერდზე პროფესიები.

”ჩვენ ყველანი ერთად შევიკრიბეთ წრეში.

მე შენი მეგობარი ვარ და შენ ჩემი მეგობარი ხარ.

მოდი, ხელი ჩავკიდოთ.

და ჩვენ ერთმანეთს გავუღიმებთ.

დავაკვირდები შენს სახეებს, ვისთან შეგიძლია აქ მეგობრობა?”

მშვენიერი საავტომობილო უნარების განვითარება

ეს თითი ბაბუაა

ეს თითი ბებიაა,

ეს თითი მამაა

ეს თითი დედაა,

ეს თითი მე ვარ

ეს ყველაფერი ჩემია ოჯახი.

Uvula ვარჯიშები

დედამ ბლინები გამოაცხო. Დადება "ფართო"ენა ქვედა ტუჩზე ისე, რომ შეეხო პირის კიდეებს. შეინახეთ იგი მშვიდ, მოდუნებულ მდგომარეობაში (მდე "ხუთი ათიდან"

დედამ ღვეზელები გამოაცხო სხვადასხვა შიგთავსით. პირი ღიაა, ტუჩები ღიმილში. Დადება "ფართო"ენა ქვედა ტუჩზე. აწიეთ და გადაატრიალეთ ენა მილში - "კომბოსტოს ღვეზელი"... აწიეთ ენის წვერი ქვედა კბილების უკან - "ლინგონბერის ტორტი".

ტიზერები. ტუჩები ღიმილით, "ფართო" ენა ქვედა ტუჩზე. გამოთქმა: "ფაჰ-ხუთი-ხუთი, ბია-ბია-ბია"

ბებია კიბეებზე ადის, ის მძიმე: ”ოჰ-ო-ო-ო-! ოო-ო-ო-ოო-ოო!"

ჩვენ ვასწავლით ჩვენს პატარა ძმას ლაპარაკს მარცვლები: „კა-ჰა, კა-ჰა, კუ-გუ. ვინ - ქთი -, კტა - ქტუ ".

მეტყველების დამუხტვა

თქვით წინადადება "დედა, მამა (ძმა)და მე (ჩაისუნთქე)- ეს ყველაფერი ჩემია ოჯახი

Ფსიქიკური განათლება:

მეტყველების თამაში გარედან: "ტაშს უკრავ და იხრჩობ"

ბავშვი ერთდროულად უკრავს ტაშს და ურტყამს მოწოდებული სიტყვის თითოეულ შრიფტს.

(სასწავლო თემაზე).

კარგია, დავისვენეთ.

აქვს ოჯახებიხის მსგავსად მასაც აქვს ფესვები, ღერო, ტოტები და ტოტები. Ფესვები ოჯახები- ეს არის ბაბუა და ბებია. გთხოვთ გადაუღოთ პაპის და ბებიის ფოტოები და დედასთან და მამასთან ერთად გადააკრათ ფოტოები ხის ფესვებს. შენი იწყება მათგან ოჯახი.

კარგად გააკეთე. ხეს აქვს ძლიერი და მაღალი ტოტები, მისგან მარცხნივ და მარჯვნივ იშლება, მათზე მდებარეობენ თქვენი დედა და მამა, დეიდა და ბიძა.

და ხის თავზე, მის ყველაზე ახალგაზრდა ტოტებზე, შენ ხარ.

აქ არის ხე, სადაც ყველა შენი ნათესავია გამოსახული, ყველა ოჯახი, გენეალოგიურს უწოდებენ.

მე მაქვს თქვენთვის საინტერესო თამაში: "ერთი - ბევრი"დავდგეთ თქვენთან ერთად წრეში. თითოეულ თქვენგანს ბურთს გადავცემ და წევრებს დავურეკავ ოჯახები, შენ კი ბურთს უკან დამიბრუნებ და შენს წევრებს დაუძახებ ოჯახებითუ ბევრი მათგანია. მაგალითად: დედა-დედა, მამა-….

დიდაქტიკური თამაში "აირჩიე ნიშანი"(არსებითი სახელების შეთანხმება ზედსართავებთან): Დედა (რომელიც)... ბებია (რომელიც)-ბაბუა (რომელიც)... , მამა (რომელიც 7) -…

გაიმეორეთ საბავშვო რითმი "Მე მაქვს დიდი ოჯახი»

მე მაქვს დიდი ოჯახიდიახ სასაცილო

ორი დგას მაღაზიასთან,

ორს სურს სწავლა

ორი სტეპანი ზედმეტად ჭამს არაჟანს

ფაფაზე ორი დაშკი ჭამს,

ორი ულკი აკვნის საქანელაზე

შედეგი კლასები... ჩამოთვალეთ ყველა წევრი ოჯახები? რომელი თამაშები მოგეწონათ ყველაზე მეტად?

ლიტერატურა:

1.ე.ა.პოჟილენკო საარტიკულაციო ტანვარჯიში

2. ზ.ე.აგრანოვიჩი საშინაო დავალების კრებული დასახმარებლად მეტყველების თერაპევტები და მშობლები

დაკავშირებული პუბლიკაციები:

თემა: ინდივიდუალური გაკვეთილი. ბგერის დაყენება "L" მიზნები: მაკორექტირებელი და საგანმანათლებლო: - ბგერის სწორი გამოთქმის ფორმირება [L] ;.

მეტყველების თერაპიის გაკვეთილის მოკლე შინაარსი თემაზე: „ხმის [R] ავტომატიზაცია მეტყველებაში. მაკორექტირებელი ამოცანები: 1. ხმის [R]-ის ავტომატიზაცია მარცვლებში.

მეტყველების თერაპიის ინდივიდუალური გაკვეთილის რეზიუმე ხმის ავტომატიზაციის შესახებ [l]მიზანი: ხმის [l] ავტომატიზაცია მარცვლებში, სიტყვებში, ფრაზებში, წინადადებებში. ამოცანები: საგანმანათლებლო: - სწორი გამოთქმის კონსოლიდაცია.

მეტყველების თერაპიის ინდივიდუალური გაკვეთილის მოკლე შინაარსი ხმის [R] ავტომატიზაციის შესახებ სიტყვებით.მეტყველების მასწავლებელ-თერაპევტი ანტიუხოვა იულია ალექსანდროვნა მეტყველების თერაპიის ინდივიდუალური გაკვეთილის შეჯამება სიტყვებით ხმის [R] ავტომატიზაციის შესახებ. სამიზნე:.

მეტყველების თერაპიის ინდივიდუალური გაკვეთილის მოკლე შინაარსი ხმის გამოთქმის გასასწორებლადთემა: „ხმის [w] ავტომატიზაცია შრიფებში, სიტყვებში და წინადადებებში. მიზანი: ხმის [w] ავტომატიზაცია შრიფებში, სიტყვებში და წინადადებებში საგანმანათლებლო.

5 წლის ბავშვთან მეტყველების თერაპიის ინდივიდუალური გაკვეთილის მოკლე შინაარსი ხმის პარამეტრზე [L]ხმის დაყენების შესახებ მეტყველების თერაპიის ინდივიდუალური გაკვეთილის მოკლე შინაარსი [L] თემა: ხმის დაყენება [L]. გაკვეთილის დრო: 15 წუთი. მიზანი: ბავშვი.

მუნიციპალური საბიუჯეტო საგანმანათლებლო დაწესებულება

დამატებითი განათლების სახლი ბავშვთა შემოქმედების მუნიციპალური განათლების კავკასიის უბანი

გაკვეთილის შეჯამება

თემაზე: „ჩემი ოჯახი»

ასოციაცია "ტერემოკში"

სწავლის 1 წელი, 5-7 წელი

დამატებითი განათლების მასწავლებელი:

ვერა მ გრიგორიანი

კავკაზსკის რაიონი

2015 წელი

სამიზნე: ოჯახისა და მეგობრებისადმი სიყვარულისა და პატივისცემის გაღვივება, გვარის, მშობლების სახელისა და პატრონიმის, გვარისა და წარმოშობის ცოდნა.

Დავალებები:

საგანმანათლებლო:

ბავშვების ლექსიკის გააქტიურება ოჯახის შესახებ ცოდნის გაღრმავებაზე დაყრდნობით;

დიალოგური და მონოლოგური მეტყველების გაუმჯობესება;

განაგრძეთ მასწავლებელსა და ბავშვს შორის დიალოგის წარმართვის უნარის გამომუშავება;

განვითარება:

სიტყვების ურთიერთკავშირის შესახებ ცოდნის კონსოლიდაცია;

საგანმანათლებლო:

ბავშვებში აღზარდოს სიყვარული და პატივისცემა ოჯახის წევრების მიმართ, სურვილი გამოხატონ თავიანთი გრძნობები საყვარელი ადამიანების მიმართ.

ჩამოაყალიბეთ წარმოდგენა ოჯახის შესახებ, როგორც ადამიანები, რომლებიც ერთად ცხოვრობენ;

უვითარდებათ საყვარელ ადამიანებზე ზრუნვის სურვილი, განუვითარდებათ სიამაყის გრძნობა მათ ოჯახში.

წინასწარი სამუშაოები: ოჯახის ფოტო ალბომების ნახვა; ფოტო საუბარი; ბავშვების ისტორიები მათი ოჯახის წევრების შესახებ; ინდივიდუალური ლექსების სწავლა; ხეების პლანშეტური გამოსახულების და ოჯახის წევრების ფოტოების მომზადება; მშობლებთან ერთად ოჯახის ხის შედგენაზე მუშაობა; მხატვრული ლიტერატურის კითხვა.

Გაკვეთილის გეგმა

I. საორგანიზაციო მომენტი. (2 წუთი).

II. Მთავარი ნაწილი. (10 წთ).

  1. Საუბარი.

2. ფიზიკა "ოჯახური ვარჯიში".

III. პრაქტიკული ნაწილი. (15 წუთი).

  1. დიდაქტიკური თამაში "აიღეთ ნიშნები".
  2. თამაში "შეადარეთ ვინ არის უფროსი და ვინ უმცროსი".

IV. გაკვეთილის შედეგი. (3 წთ).

გაკვეთილის მსვლელობა

  1. ორგანიზების დრო.

”ყვავილი მე ვარ და ასევე ჩემი და,
დედა და მამა ჩემი ფოთლებია,
ბებია და ბაბუა ჩემი ფესვებია.
ჩვენი ყვავილი ფრიალებს მდელოს მწვანეში,
ჩვენ ყველას გვიყვარს ერთმანეთი ჩვენს ოჯახში."

ბიჭებო, გამოიცანით რაზე ვისაუბრებთ დღეს და რა არის ჩვენი გაკვეთილის თემა?(ბავშვები ხსნიან)

II. Მთავარი ნაწილი.

  1. Საუბარი.

დღეს ჩვენ ყველანი ერთად ვართ შეკრებილი, როგორც ერთი დიდი მეგობრული ოჯახი.

რა არის ოჯახი?
მამა, დედა და მე,
და ჩემი პატარა და
ეს არის მთელი ჩვენი ოჯახი:
-კარგი რა ბებო?
-კარგი რა ბაბუა?
რა არის ოჯახი?
მამა, დედა და მე,
ბაბა ზოია, ბაბა ზინა, ბაბუა ეგორი, ვასილი
და ჩემი პატარა და
ეს არის მთელი ჩვენი ოჯახი.

როგორ ვუწოდოთ ამ ადამიანებს ერთი სიტყვით: მამა, დედა, შვილი, ქალიშვილი, ბებია, ბაბუა?

როგორ ფიქრობთ, რა არის ოჯახი?

ოჯახი არის ორი ადამიანის გაერთიანება; რომლებსაც ერთმანეთი შეუყვარდათ და გადაწყვიტეს ერთობლივი საოჯახო მეურნეობის გამართვა და ერთად ცხოვრება. დაქორწინების შემდეგ ისინი გახდებიან ცოლ-ქმარი. შემდეგ ოჯახში ბავშვები იბადებიან, მეუღლეები კი მამა და დედა ხდებიან.

- რა კარგია, რომ ყველას ოჯახი გყავთ! თქვენ ყველაზე ბედნიერი ბავშვები ხართ მსოფლიოში, რადგან თქვენს ოჯახებში უყვართ ერთმანეთი, ყველა ერთად ცხოვრობს ბედნიერად და მეგობრულად. მთავარია ოჯახში ყოველთვის იყოს სიმშვიდე, მეგობრობა, პატივისცემა, ერთმანეთის სიყვარული. ოჯახი შეიძლება იყოს პატარა - მაგალითად, დედა და შვილი, მაგრამ თუ მათ ერთმანეთი უყვართ - ეს ნამდვილი ოჯახია. კარგია თუ ოჯახი დიდია. ვინ ცხოვრობს თქვენს ოჯახებში?

ზოგჯერ ადამიანის ოჯახს „ნათესავებს“ უწოდებენ. ამოირჩიეთ სიტყვები, რომლებიც მნიშვნელობით ახლოსაა სიტყვასთან „ნათესავებთან“, ანუ მონათესავე სიტყვებთან – მშობლები, ნათესავები, ნათესავები. ნათესავები არიან დედა და მამა, ბებია და ბაბუა, ძმები და დები, ბიძა და დეიდა.

2. ფიზიკური წუთები.

”მე მიყვარს დედაჩემი, მე მას ყოველთვის ვეხმარები.
ვრეცხავ, ვრეცხავ, ვღვრი კალმებიდან წყალს,
იატაკს გავწმენდ და ხეს დავდებ.
დედას უნდა დაისვენოს, დედას უნდა ძილი.
ფეხის წვერებზე დავდივარ, სიტყვას არ ვიტყვი."

  1. პრაქტიკული ნაწილი.

1. დიდაქტიკური თამაში „აიღეთ ნიშნები“.

და რა არის ისინი ჩვენთვის ძვირფასო და ძვირფასო?

იპოვეთ რაც შეიძლება მეტი სიტყვა, რომელიც გეტყვით დედაზე, მამაზე, ბაბუაზე, ბებიაზე და ა.შ.

დედა (როგორი?) - კეთილი, ლამაზი, მომთმენი, მოსიყვარულე, ნაზი, ჭკვიანი, მომთხოვნი.

მამა მკაცრი, ჭკვიანი, ძლიერია.

ბებია არის მოხუცი, კეთილი, სიმპატიური, მოსიყვარულე, კეთილგანწყობილი, ჭაღარა.

ბაბუა არის მოხუცი, ბრძენი, ჭაღარა.

და - მხიარული, მხიარული, მოუსვენარი, უფროსი, უმცროსი, პატარა, დიდი.

ძმა - ძლიერი, სუსტი, პატარა, დიდი, უფროსი, უმცროსი, მობილური.

  1. თამაში "შეადარეთ - ვინ არის უფროსი? ვინ არის უმცროსი?"

მამა - ბაბუა: / ბაბუა უფროსია, მამა კი უმცროსი /;
დედა - ბებია: / ბებია უფროსია, დედა კი უმცროსია /;
ბაბუა შვილიშვილია; / ბაბუა უფროსია და შვილიშვილი უმცროსი /;
ბებია შვილიშვილია; / ბებია უფროსია, შვილიშვილი კი უმცროსი /;
ძმა არის და; / ძმა უფროსია, და უმცროსი /.

  1. ბურთის თამაში "როგორ მუშაობს ვინმე თქვენს ოჯახში?"

/ დასასრულებლად: მამა, დედა, ბებია, ბაბუა, და, ძმა, მე / მიდის სამსახურში - კერავს - აკეთებს ფულს - ამოწმებს საშინაო დავალებას - მიდის მაღაზიაში - ასწავლის გაკვეთილებს - ამზადებს საჭმელს - უვლის ყვავილებს - წმენდს მტვერს - რეცხავს ჭურჭელი - ასუფთავებს სახლს - შლის - უკრავს - შლის - კითხულობს - აკეთებს ხელნაკეთობას -

IV. გაკვეთილის შედეგი.

ბიჭებო, რას გისურვებთ თქვენს ოჯახს?

და რა უნდა გააკეთოთ იმისათვის, რომ თქვენს ოჯახში ყველას ჰქონდეს მხიარული განწყობა?(ნუ შეურაცხყოფთ, ნუ იჩხუბებთ, დაეხმარეთ, აჩუქეთ საჩუქრები, მიიღეთ კარგი შეფასება, იმუშავეთ შრომით, გიყვარდეთ ერთმანეთი, დაისვენეთ ერთად ...)

ჩვენი კლასი დასრულდა, ნახვამდის.

დროა დაბრუნდეთ თქვენს ჯგუფში.

ბავშვები დაემშვიდობნენ.