ღია გაკვეთილის რეზიუმე სკოლამდელი ასაკის ჯგუფის ლოგიკაში. მოსამზადებელ ჯგუფში ლოგიკის გაკვეთილის შეჯამება

თამაშები მიზნად ისახავს ძველი ჯგუფის სკოლამდელი ასაკის ბავშვებში ლოგიკის განვითარებას

იპოვნეთ ვარიანტების თამაში.

მიზანი: განვითარდეს ლოგიკური აზროვნება, ჭკუა.

ბარათები 6 წრით.

აღწერა: მიეცით ბავშვს 6 წრის გამოსახულების ბარათი, შესთავაზეთ ხატვა მათ ისე, რომ მოხატული და შეღებილი ფიგურები თანაბარი იყოს. შემდეგ გადახედეთ და გამოთვალეთ დაჩრდილვის ყველა ვარიანტი. ასევე შეგიძლიათ ჩაატაროთ კონკურსი: ვინ იპოვის ყველაზე მეტ გამოსავალს.

თამაში "ჯადოქრები".

მიზანი: განავითაროს აზროვნება, ფანტაზია. სათამაშო მასალა და ვიზუალური საშუალებები: ფურცლები გეომეტრიული ფორმების გამოსახულებით.

აღწერა: ბავშვებს ეძლევათ გეომეტრიული ფორმის ფურცლები. მათი საფუძველზე აუცილებელია უფრო რთული ნახაზის შექმნა. მაგალითად: მართკუთხედი - ფანჯარა, აკვარიუმი, სახლი; წრე - ბურთი, თოვლის კაცი, ბორბალი, ვაშლი. თამაში შეიძლება ჩატარდეს შეჯიბრის სახით: ვინ მოიფიქრებს და დახატავს მეტ სურათს ერთი გეომეტრიული ფიგურის გამოყენებით. გამარჯვებულს გადაეცემა სიმბოლური პრიზი.

თამაში "შეაგროვეთ ყვავილი".

მიზანი:აზროვნების განვითარება, ანალიზის, სინთეზის უნარი.

ბარათები, რომლებიც ასახავს იმავე კონცეფციასთან დაკავშირებულ საგნებს (ტანსაცმელი, ცხოველები, მწერები და ა.შ.).

აღწერა: თითოეულ ბავშვს ეძლევა მრგვალი კარტი - მომავალი ყვავილის შუა (ერთი - კაბა, მეორე - სპილო, მესამე - ფუტკარი და ა.შ.). შემდეგ თამაში მიმდინარეობს ისევე, როგორც ლოტოს: წამყვანი ანაწილებს ბარათებს სხვადასხვა საგნების გამოსახულებით. თითოეულმა მონაწილემ ბარათებიდან უნდა შეაგროვოს ყვავილი, რომლის ფურცლებზე გამოსახულია იგივე კონცეფციასთან დაკავშირებული საგნები (ტანსაცმელი, მწერი და ა.შ.).

თამაში "ლოგიკური დაბოლოებები".

მიზანი: განვითარდეს ლოგიკური აზროვნება, წარმოსახვა, ანალიზის უნარი.

აღწერა:ბავშვებს მოუწოდებენ შეავსონ წინადადებები:

ლიმონი მჟავეა, ხოლო შაქარი ... (ტკბილი).

ფეხით მიდიხარ და ისვრი ... (ხელებით).

თუ მაგიდა უფრო მაღალია ვიდრე სკამი, მაშინ სკამი ... (მაგიდის ქვემოთ).

თუ ორი ერთზე მეტია, მაშინ ერთი ... (ორზე ნაკლები).

თუ საშა სერიოჟამდე გავიდა სახლიდან, მაშინ სერიოჟა ... (საშას შემდეგ წავიდა).

თუ მდინარე წყალზე უფრო ღრმაა, მაშინ მდინარე ... (მდინარეზე უფრო ღრმა).

თუ და ძმაზე უფროსია, მაშინ ძმა ... (დაზე უმცროსი).

თუ მარჯვენა ხელი მარჯვნივ არის, მაშინ მარცხენა ... (მარცხნივ).

ბიჭები იზრდებიან და კაცები ხდებიან, გოგონები კი ... (ქალები).

თამაში "ორნამენტი".

მიზანი: განვითარდეს ლოგიკური აზროვნება, ანალიზის უნარი.

სათამაშო მასალა და ვიზუალური საშუალებები: ფერადი მუყაოდან მოჭრილი გეომეტრიული ფორმების 4-5 ჯგუფი (სამკუთხედები, კვადრატები, მართკუთხედები და ა.შ.) (ერთი ჯგუფის ფიგურები იყოფა ქვეჯგუფებად, რომლებიც განსხვავდება ფერისა და ზომის მიხედვით).

აღწერა: მოიწვიეთ ბავშვი განიხილოს, თუ როგორ შეიძლება სათამაშო მოედანზე (მუყაოს ფურცელი) შექმნათ ორნამენტები გეომეტრიული ფორმებისგან. შემდეგ ჩამოაყალიბეთ ორნამენტი (ნიმუშის მიხედვით, თქვენივე იდეის მიხედვით, კარნახით), ისეთი ცნებების თვალსაზრისით, როგორიცაა "მარჯვნივ", "მარცხნივ", "ზემოთ", "ქვემოთ".

თამაში "სასარგებლო - მავნე".

მიზანი: განავითაროს აზროვნება, ფანტაზია, ანალიზის უნარი.

აღწერა: გაითვალისწინეთ ობიექტი ან ფენომენი, აღნიშნეთ მისი დადებითი და უარყოფითი მხარეები, მაგალითად: თუ წვიმს, კარგია, რადგან მცენარეები სვამენ წყალს და უკეთესად იზრდებიან, მაგრამ თუ ძალიან დიდხანს წვიმს, ეს ცუდია, რადგან მცენარის ფესვები შეიძლება გადაჭარბდეს ტენიანობისგან.

თამაში "რას ვფიქრობ?".

მიზანი: აზროვნების განვითარება.

სათამაშო მასალა და ვიზუალური საშუალებები: სხვადასხვა ფერისა და ზომის 10 წრე.

აღწერა: ჩამოაყალიბეთ სხვადასხვა ფერის და ზომის 10 წრე ბავშვის წინაშე, მოიწვიეთ ბავშვი აჩვენოს წრე, რომელიც მასწავლებელმა იფიქრა. აუხსენით თამაშის წესები: გამოცნობა, შეგიძლიათ კითხვების დასმა, მხოლოდ მეტნაკლებად სიტყვებით. Მაგალითად:

ეს წრე წითელზე მეტია? (დიახ.)

ლურჯზე დიდია? (დიახ.)

უფრო ყვითელი? (არა.)

მწვანე წრეა? (დიახ.)

თამაში "მცენარეთა ყვავილები".

მიზანი: განავითარეთ აზროვნება.

სათამაშო მასალა და ვიზუალური საშუალებები: 40 კარტი, ყვავილების გამოსახულებით, განსხვავებული ფურცლის ფორმის, ზომის, ძირითადი ფერის.

აღწერა:მოიწვიეთ ბავშვი "დარგე ყვავილები ყვავილების საწოლებში": ყველა ყვავილი მრგვალი ფურცლებით მრგვალ ყვავილზე, ყვავილები ყვითელი გულით კვადრატულზე და ყველა დიდი ყვავილი მართკუთხაზე.

კითხვები: რა ყვავილები დარჩა ყვავილების საწოლის გარეშე? რომელი შეიძლება გაიზარდოს ორ ან სამ ყვავილოვან საწოლში?

თამაში "ჯგუფი მახასიათებლების მიხედვით".

მიზანი:კონსოლიდაცია განზოგადების ცნებების გამოყენების, მათი სიტყვებით გამოხატვის შესაძლებლობის შესახებ.

სათამაშო მასალა და ვიზუალური საშუალებებიბარათები, რომელზეც გამოსახულია საგნები (ფორთოხალი, სტაფილო, პომიდორი, ვაშლი, ქათამი, მზე).

აღწერა: ჩამოაყალიბეთ ბარათები ბავშვის წინაშე, სხვადასხვა საგნების გამოსახულებით, რომლებიც შეიძლება გაერთიანდეს რამდენიმე ჯგუფად, ნებისმიერი კრიტერიუმის მიხედვით. მაგალითად: ფორთოხალი, სტაფილო, პომიდორი, ვაშლი - საკვები; ფორთოხალი, ვაშლი - ხილი; სტაფილო, პომიდორი - ბოსტნეული; ფორთოხალი, პომიდორი, ვაშლი, ბურთი, მზე - მრგვალი; ფორთოხალი, სტაფილო - ფორთოხალი; მზე, ქათამი - ყვითელი.

თამაში "უფრო სწრაფად დაიმახსოვრე".

მიზანი:

აღწერა:მოუწოდეთ ბავშვს სწრაფად დაიმახსოვროს და დაასახელოს სამი მრგვალი ობიექტი, სამი ხის საგანი, ოთხი შინაური ცხოველი და ა.შ.

თამაში "ყველაფერი, რაც დაფრინავს".

მიზანი: ლოგიკური აზროვნების განვითარება.

სათამაშო მასალა და ვიზუალური საშუალებები: რამდენიმე სურათი სხვადასხვა ობიექტით.

აღწერა:მოიწვიეთ ბავშვი, შეარჩიოს შემოთავაზებული სურათები დასახელებული კრიტერიუმის შესაბამისად. მაგალითად: ყველაფერი მრგვალია ან ყველაფერი თბილია, ან ყველაფერი ანიმაციურია, რომელსაც ფრენა შეუძლია და ა.შ.

თამაში "რა არის დამზადებული"

მიზნები:ლოგიკური აზროვნების განვითარება; კონსოლიდაცია, თუ რა მასალისგან არის შექმნილი ობიექტი.

აღწერა: მასწავლებელი ასახელებს ზოგიერთ მასალას და ბავშვმა უნდა ჩამოთვალოს ყველაფერი, რისი გაკეთებაც შეიძლება ამისგან. მაგალითად: ხე. (მისგან შეგიძლიათ გააკეთოთ ქაღალდი, დაფები, ავეჯი, სათამაშოები, ჭურჭელი, ფანქრები.)

თამაში "რა ხდება ...".

მიზანი: ლოგიკური აზროვნების განვითარება.

თემა: "ბოსტნეული"

მიზანი:

გონებრივი ოპერაციების განვითარებასთან დაკავშირებული ამოცანების შესრულების უნარის განვითარება - საგნების ანალიზი და სინთეზი.

ივარჯიშეთ ბავშვების ნაწილებისგან მთლიანობის დამზადებაში.

ისწავლეთ საგნის დაწვრილებითი ამოცნობა.

ისწავლეთ ჯგუფისგან რამდენიმე ობიექტის შერჩევა გარკვეულ საფუძველზე.

ბავშვების დამოუკიდებლობის, ინიციატივის, პასუხისმგებლობის გრძნობისა და სირთულეების გადალახვაში სიმტკიცე.

ისწავლეთ თქვენი არჩევანის მსჯელობა და გამართლება.

შეიმუშაონ დაკვირვებისა და შედარების, საერთოზე ხაზგასმის, მთავარის მეორეხარისხოვანი გარჩევის შესაძლებლობა.

განავითარეთ ყურადღება, აღქმა.

ბავშვების შემეცნებითი აქტივობის სტიმულირება.

მასალა:

დემონსტრაცია: სურათი კურდღლის სილუეტით, სურათი ბოსტნეულის ბაღით, სურათი დავალებისთვის "რამდენი კურდღელი დაიმალა ბუჩქის უკან?"

დარიგება: ლაბირინთი, ბარათები თამაშისთვის "Harvest", ბარათები, რომელზეც გამოსახულია კურდღელი გეომეტრიული ფორმებით, კურდღლების გამოსახულებით ბარათები სტაფილოთი და მის გარეშე (ბავშვების რაოდენობის მიხედვით).

გაკვეთილი ნომერი 1 "ბაღში"

1. ბიჭებო, კარგად დააკვირდით სურათს.

როგორ ფიქრობთ ვინ მოვიდა ჩვენთან? მართალია, ბოცვერი (მასწავლებელი გამოაქვს სათამაშო). ის ჩვენთან არა ცარიელი ხელებით, არამედ საინტერესო დავალებებით მოვიდა. გსურთ იცოდეთ რომელია?

2. დედამ კურდღელი გაგზავნა ბოსტნეულის საყიდლად, მაგრამ ის დაიკარგა და ბაღში გზა ვერ იპოვა. დავეხმაროთ მას.

თამაში: იპოვნეთ ტრეკი.

3. რაღაც დაიბნა ჩვენი კურდღლისგან. ბიჭებო, დავეხმაროთ კურდღელს ბოსტნეულის შეგროვებაში.

თამაში: "რთველი".

ერთ კალათში შეაგროვეთ ბოსტნეული, ხოლო მეორეში - ხილი. ისრებით აჩვენეთ, რა უნდა ჩადოთ თითოეულ კალათში.

4. ჩვენი კურდღელი დაიღალა. მოდით დავისვენოთ მასთან.

ფიზიკური აღზრდა: "კურდღელი"

ნახტომი - ნახტომი, ნახტომი - ნახტომი
Bunny გადახტა stump,
კურდღელი ცივი ჯდომაა
თქვენ უნდა თბილი თქვენი paws,
ფეხები მაღლა, ფეხები ქვემოთ
თითებს ასწიეთ
ჩვენ თათებს გვერდზე ვდებთ,
თითების ნახტომი - ნახტომი.
შემდეგ კი ჩამოჯექი
ისე, რომ თათები არ გაიყინოს.

(მოძრაობა ლექსის ტექსტის გასწვრივ)

5. ახლა კი ბოლო დავალება, რომელიც კურდღელმა მოგიმზადათ.

მოუსმინეთ თავსატეხს, იფიქრეთ და გადაწყვიტეთ.

"ბაღში 4 საწოლი იყო სტაფილოთი და კომბოსტოთი. სტაფილოთი მეტი საწოლი იყო, ვიდრე კომბოსტო. რამდენი საწოლი სტაფილოთი და რამდენი კომბოსტო საწოლი იყო ბაღში?"

6. კურდღელმა მოამზადა თქვენთვის საინტერესო დავალებები? მოდით მადლობა გადავუხადოთ bunny ამისათვის, და საჩუქრად ჩვენ დავხატავთ სტაფილოს მას და მის მეგობრებს.

გაკვეთილი ნომერი 2 "ბოცვერის მონახულება".

ბიჭებო დღეს გეპატიჟებით ეწვიოთ ჩვენს ბოცვერს. Მეთანხმები. შემდეგ მატარებელში ჩავსხდებით და ტყის რკინიგზის გასწვრივ გავემგზავრებით (ყველა ბავშვი მატარებელს ქმნის, ერთმანეთის მიყოლებით დგამენ ხელებს მხრის წინ მხარზე და პირველი მასწავლებელი დგება).

აბა, ჩვენ აქ ვართ. მე და შენ დაგვხვდნენ ჩვენი ბოცვერი და მისი მეგობრები, მაგრამ მათ შეეშინდათ და ბუჩქის მიღმა იმალებოდნენ.

ამოცანა ნომერი 1:რამდენი კურდღელი დაიმალა ბუჩქის მიღმა.

3. და ეს დავალება თქვენთვის მოამზადეს ჩვენი კურდღლის მეგობრებმა.

ამოცანა ნომერი 2:წრე მწვანე ხაზით მხოლოდ თეთრი კურდღლებით და წითელი ხაზით მხოლოდ კურდღლები სტაფილოთი. რომელი კურდღელი გამოიკვეთა ორივე ხაზით?

4. ახლა თითები მოამზადეთ:

თითების ტანვარჯიში: "ბაჭიები"

ხელები მაგიდაზე ან მუხლებზეა, თითები მოდუნებულია. ტექსტის შესაბამისად, ჩვენ სათითაოდ ვწევთ ამავე სახელწოდების თითს, დაწყებული თითებით.

ათი ნაცრისფერი კურდღელი
დაჩოქილი ბუჩქის ქვეშ
ორმა კი მოულოდნელად თქვა:
"არის კაცი იარაღით"
ორმა ყვიროდა:
- გავიქცეთ!
ორმა ჩურჩულით თქვა:
- მოდით, გავჩუმდეთ!
ორმა შემოგვთავაზა:
"ჩვენ ბუჩქებში დავიმალებით!"
და ორმა უცებ იკითხა:
"შეუძლია მას BOOM?"

"BOOM" - მონადირემ გასროლა, (ტაშს ჩვენს ხელებს)

ტრიგერის დაჭერით,

და ათი ნაცრისფერი კურდღელი (თითებს ვატარებთ მაგიდაზე ან მუხლებზე)

წავედით ორმოს.

5. თითები დავისვენეთ და ახლა მზად ვართ შემდეგი ამოცანისთვის.

ამოცანა ნომერი 3:მარჯვნივ დახატეთ მხოლოდ ის გეომეტრიული ფორმები, საიდანაც გამოჩენილია კურდღელი.

Bunny ბიჭები მადლობას გიხდით მუშაობისთვის!

ვალენტინა ლუნეგოვა
ლოგიკის გაკვეთილის შეჯამება მოსამზადებელ ჯგუფში "B". პედაგოგი: ლუნეგოვა ვ.

პროგრამული შინაარსი:

გამოავლინონ და გაარკვიონ ბავშვების ცოდნა და უნარ-ჩვევები ცნებებს შორის ზოგადი ურთიერთობების დამყარების პროცესში, ბავშვების შესაძლებლობა გრაფიკულად აჩვენონ კლასიფიკაციის ურთიერთობები

ბავშვთა ანალიტიკური უნარების განვითარება, გამონაკლისის მეთოდის გამოყენებით სწორი გამოსავალის მოძებნა. აუდიტორული და ვიზუალური განვითარება აღქმა, ლოგიკური აზროვნება, ორიენტაცია ფურცელზე, გამოსვლა, ყურადღება.

ფოკუსის დამუშავება, სხვა ბავშვების მოსმენის უნარი

გაკვეთილის მსვლელობა.

ნაწილი 1 ბავშვებო, დღეს დილით, როდესაც სამსახურს ვაპირებდი, მხარზე გადამზიდავი მტრედი იჯდა და წვერში წერილი ედო.

ეს წერილი მოვიდა ჩვენმა მეგობარმა გოგონამ, ალენა სოკოლოვამ, რომელიც ახლა ქალაქ ვორონეჟში ცხოვრობს, სადაც ისინი მთელი თავიანთი ოჯახით გადასახლდნენ. იქ ის საბავშვო ბაღში დადის "ტერემოკი"და ჯგუფს უწოდებენ"გვირილა".

ალიონკა, მას ძალიან ენატრები და ყველას მოგესალმებით. ის თავის ახალ მეგობრებს ბევრს უყვება თქვენს შესახებ, თუ რამდენად ჭკვიანი, კეთილი და კარგი ხართ. ბიჭებს სურთ დამეგობრდნენ, გაცვალონ ფოტოები, გაუზიარონ თავიანთი წარმატებები, ასევე ცოდნა და უნარები. და აი რას ამბობენ ისინი. ცოტა ხნის წინ, ბავშვები მათი ჯგუფური"გვირილა" მონაწილეობდა ოლიმპიადაში "Ყველაზე ჭკვიანი" და პირველი ადგილი დაიკავა... წერილით მათ გაუგზავნეს დავალებები, რომლებიც შეასრულეს ოლიმპიადაზე. ვფიქრობდი, რატომ არ ვცდილობთ მე და შენ მათი შესრულება და ჩვენი პატარა ოლიმპიადის ჩატარება. ეთანხმებით მონაწილეობას?

თქვენს პასუხებსა და გადაწყვეტილებებს დაწერს ირინა დმიტრიევნა, ჩვენ მათ გაუგზავნით ბიჭებს.

წარმატებებს გისურვებთ ყველას, ბიჭებო.

დავალებების სწორად შესასრულებლად, მოდით გავაკეთოთ გათბობა და ვითამაშოთ

თამაშში "სახელი, მნიშვნელობით საპირისპირო სიტყვები"

მუქი- შავი- ტკბილი-

ბოლო- მყარი- წინ -

უკან- ჩრდილოეთი- მარცხენა-

2. შემდეგი თამაში: "გააგრძელეთ მწკრივი და დაარქვით მას საერთო სიტყვა"

ქუდი, სვიტერი,. ზამთრის ტანსაცმელი

შორტები, sundress, მაისური ... საზაფხულო ტანსაცმელი

მძღოლი, ექიმი ... პროფესია

კიტრი, ხახვი ... ბოსტნეული

ძმა, ბებია ... ნათესავები

პრაიმერი, რეცეპტები. shk აქსესუარები

სპილო, ვეფხვი ... გარეული ცხოველები

ტერემოკი, ფუნთუშა r .rns

ძაღლი, კორვა ... სახლი. ცოცხალი

კერძები, თოჯინები. სათამაშოები.

3. ახლა ჩვენ ვთამაშობთ თამაშს "რომელი სიტყვაა ზედმეტი?" და რატომ?

Ფრთხილად იყავი.

სპილო, მაიმუნი, ჯუნგლები, გველები?

ვარდი, გვირილა, მოცხარი, daffodil?

მამა, ქალიშვილი, გოგო, შვილი, დედა?

მზარეული, აღმზრდელი, აფთიაქი, ბალერინა, პილოტი?

პლედი, ბალიში, ძილი, ფურცელი, საწოლი?

კომპიუტერი, რადიო, ტელევიზორი, მულტფილმი?

ბაბა იაგა, თუმბელინა, პატარა ენოტი, პეტია ივანოვი, დუნო?

გაზაფხული ზაფხული, აპრილი, შემოდგომა, ზამთარი?

ქვაბი, ჩაი, ჭიქა, კოვზი?

სახლი, პეპელა, ბალახი, ჭიანჭველა?

3. ახლა ბიჭებო, რამდენიმე სიტყვას გეტყვით,

და თქვენ უნდა თქვათ, როგორები არიან ისინი და როგორ განსხვავდებიან.

პეპელა - თვითმფრინავი ძროხა - ცხენი

არყი - ვაშლის ხე დედა - მამა

ბეღურა - ყვავის ზღარბი - ხე

პილოტი - ტანკერი ზამთარი - ზაფხული

ავტობუსი - მატარებელი

პედაგოგი - ექიმი კარგად გაკეთდეს!

4. ახლა ჩვენ დავისვენებთ და ვხვდებით ლოგიკური თავსატეხები - ხუმრობები.

რა სახის კერძების ჭამა არ შეიძლება?

რა არ ჩანს ოთახში?

ირგვლივ წყალია, მაგრამ წყალი გჭირს?

ის მოგეცათ და ხალხი აღფრთოვანებულია?

რა ქვა არ არის მდინარეში?

რამდენი ბარდა მოხვდება ცარიელ ჭიქაში?

რას ხედავთ დახუჭული თვალებით?

რისი აწევა არ შეიძლება მიწიდან?

5. შემდეგი ამოცანის შესასრულებლად, მაგიდებთან უნდა დავჯდეთ.

აქ მოცემულია თქვენი ბილეთები, ისინი დაგეხმარებიან თქვენი ადგილების პოვნაში.

რატომ დაჯექი ამ მაგიდასთან?

6. ბიჭებო, წერილში მოცემული იყო ეს სურათები. გაითვალისწინეთ, დაფიქრდით, ხომ არ არის ყველაფერი დახატული,

დაასახელეთ, ერთი სიტყვით და დაყავით განსხვავებულად ჯგუფური?

Მზად ხარ? აიღეთ ფოთლები და გამოიყენეთ წრეები თქვენი პასუხის მისაღებად.

კითხვა ბავშვებისთვის: Რა თქვენ ჯგუფები გაყავით?

მითხარი რომელი კონცეფციაა უფრო მეტი ტანსაცმელი ან ზამთრის ტანსაცმელი.

7. ბიჭებს წერილში კიდევ ერთი ასეთი ამოცანა ჰქონდათ, თქვენ უნდა დააკვირდეთ ნახატს და დაასრულოთ დაკარგული ფიგურის დახატვა.

კარგად გაკეთდეს, თქვენ ყველანი ძალიან ყურადღებიანი იყავით.

8. შეხედეთ ბიჭებო, რა მაქვს ჩემს ხელში? - გეომეტრიული ფიგურები ?.

თქვენ უნდა დაეხმაროთ თქვენს ფიგურებს თავიანთი სახლების პოვნაში, რადგან როდესაც ისინი ფეხით დაბრუნდნენ, სახლის წინ ამკრძალავი ნიშანი დაინახეს. დამეხმარებით? კარგად გაკეთდეს!

9. ახლა დროა ჩვენ გადავწყვიტოთ რთული საკითხები ლოგიკური ამოცანები.

მუხაზე 1,5 ვაშლი ჩამოეკიდა, ერთი ვაშლი დაეცა, რამდენი ვაშლი დარჩა?

2. Nif-Nif უფრო მაღალია ვიდრე Nuf-Nuf, Naf - Naf უფრო მაღალია ვიდრე Nif - Nif. ვინ არის ყველაზე მაღალი?

3. ნიფი - ნიფი 5 წლისაა, ნაფ - ნაფი მასზე ერთი წლით უფროსია, ხოლო ნუფ _ ნუფი 1 წლით უმცროსია.

რამდენი წლისაა ნაფ ნაფუ? (6) ნუფ - ნუფუ (4)

4. თევზები სხვანაირად ბანაობდნენ აკვარიუმები:

წითელი არ ცურავდა მრგვალ ან ოვალურში.

ყვითელი არც კვადრატულია და არც მრგვალი.

რა ცურვა ცისფერმა?

10 კარგად გაკეთებულ ბიჭებო და თქვენ გაართვით თავი ამ დავალებას. ახლა ბიჭები გვთავაზობენ პატარა სურათის დახატვას ჩვენი მეგობრებისთვის.

ბიჭები მშვენიერი ხართ

გულიდან ვაღიარებ

უკეთესია, რომელმა თქვენგანმა არ იცის

შემდეგ ოლიმპიადაზე ყველას გეპატიჟებით.

ტატიანა ვაგანოვა
გაკვეთილის მოკლე შინაარსი უფროსთა ჯგუფში "ლოგიკა და მათემატიკა"

GCD– ის შეჯამება უფროსთა ჯგუფში: « ლოგიკა და მათემატიკა»

მიახლოებითი შინაარსი: რიცხვითი სერიების, გეომეტრიული ფორმების ცოდნის კონსოლიდაცია, მეტყველების, ყურადღების, სივრცული წარმოდგენების, გონებრივი მოქმედებების, საგნისადმი ინტერესის განვითარება.

მასალები გაკვეთილისთვის:

1. დემონსტრაცია: კონვერტები ციფრებით, სათამაშო - დათვი, სურათები განსხვავებების მოსაძებნად, სურათები ძებნისთვის "ზედმეტი" საგანი

2. დარიგება: სხვადასხვა ფერის, რიცხვების, ჯოხების გეომეტრიული ფორმები.

გაკვეთილის მსვლელობა:

1. შესავალი ნაწილი

2. ძირითადი ნაწილი:

ა) -ბიჭებო, ჩვენს ჯგუფი იმალება... როგორ ფიქრობთ, ეს ვინ არის?

- ისმინე გამოცანა: ”ზაფხულში დადის უგზო-უკვლოდ

ფიჭვებისა და არყების გასწვრივ

და ზამთარში მას სძინავს ბუნაგში,

ის ცხვირს მალავს ყინვისგან ”

Ვინ არის? (დათვი)

ბიჭებო, ჩვენი სტუმრის სახელია ტოპთიჟკა. ნახეთ რა არის მის გვერდით? (კონვერტები)

სწორად ამ ტოპთიჟკამ თქვენთვის საინტერესო დავალებები მოამზადა.

თქვი რას ნიშნავს "წყვილი"?

რა გაქვს 2?

რა არ შეიძლება ერთდროულად?

იპოვნეთ კონვერტი ნომერი 2-ით

რა გვაქვს კონვერტში?

რამდენ ნივთს ითვლით?

მეტი რა არის?

Როგორ გამოიცანი?

როგორ შეგიძლიათ შეამოწმოთ?

4 და 3 3 და 4 (განაცხადის მიხედვით)

ბ) Ლოგიკური აზროვნება

გაიხსენეთ ზღაპარი, რომელშიც მაშა დათვებს გაექცა. რამდენი იყო?

ვინ იპოვის ჩვენი სტუმრისგან ნომერ 3 კონვერტს? საშა, იპოვნე კონვერტი.

თამაში კონვერტში "იპოვნეთ დამატებითი ნივთი" (5-6 კარტი)

ნატაშა, დაითვალე რამდენი ობიექტია სურათზე?

დაფიქრდით რა თემაზე "ჭარბი"?

Რატომ ფიქრობ ასე?

რა არის ერთი სიტყვა დანარჩენი ნივთებისთვის?

გ) - დაასახელეთ ელემენტები, რომლებსაც აქვთ 4 ერთნაირი ნაწილი (მაგიდები, სკამები, 4 კუთხე, 4 ფეხი ცხოველებში და ა.შ.)

ვინ იპოვის 4-ე ნომერს კონვერტში? კატია, გთხოვ.

Კარგი გოგო.

Ამოცანა: ჩხირებისგან გააკეთე კვადრატი, სამკუთხედი, მართკუთხედი.

5 ჯოხისგან გააკეთეთ 2 სამკუთხედი.

7 ჯოხიდან გააკეთე 2 კვადრატი. სწორად

რა ფორმის გაკეთება არ შეიძლება ჩხირებისგან? (წრე)

და რისგან შეგიძლიათ გააკეთოთ წრე? (ძაფიდან, ძაფით)

კარგად გაკეთდეს, ლიზა.

დ) რიდლი:

შემდეგ კი საცეკვაოდ წავედი, ნომერს ვერ დავასახელებ

მან ხელი გაუწოდა მარჯვნივ, მოულოდნელად მოიხვია ფეხი

რა არის ეს მაჩვენებელი? (ეს არის ნომერი 5)

იპოვნეთ იგი კონვერტზე.

და რა სახის დავალება გვაქვს აქ?

გადახედეთ ამ სურათებს და იპოვნეთ 5 განსხვავება.

რა განსხვავებები აღმოაჩინა მიშამ? დაასახელეთ ისინი.

ფიზმინუტკა:

მელანი, მოხუცი ქალბატონები, პატარა ქოხში ცხოვრობდა

7 ვაჟი, 7 ქალიშვილი, ყველანი წარბების გარეშე

ამ თვალებით, ეს არის ყურები,

ისეთი თავით, ისეთი წვერით.

არ დალია, არ ჭამა, შეხედა მას, ეს გააკეთა Ისე:

(დისკრეციული მოძრაობები; თითებისათვის) "ბეჭდები", "ყურები", "თხა" და ა.შ.)

ე) სივრცითი წარმომადგენლობა:

გაუკეთეთ 6 კარის საკეტი

Hook ზემოდან, წრე ქვემოთ.

რა ცხოველები მართავენ საჭეს?

ვინ არის ყველაზე მაღალი? (ციყვი)

ვინ უფრო დაბალია? (დათვი)

ვინ არის მარჯვნივ? (მელა)

რომელ მხარეს ტრიალებს გოჭი?

ვინ არის საჭეზე მარცხნივ?

თქვენ ყველამ სწორად უპასუხეთ, თავს ზურგზე დააკარით.

ვ) -იპოვნეთ ასეთი ფიგურა, რამდენი ჯუჯაა.

დიდებას სწორად მიაგნო. კარგად გაკეთდეს

ეს კონვერტი ჰგავს ამოცანა:

თქვენ იცით ზღაპარი "ტურნიკი".

რამდენი პერსონაჟია?

გაანაწილეთ ზოლები უმაღლესიდან ყველაზე დაბალზე.

ზ) - გადახედეთ ტრამპლერის ფოტოს. რა გეომეტრიული ფორმებისგან შედგება? Რამდენია იქ?

ბიჭებო, მოდით მივცეთ Tumbler- ს ფოტო.

Toptyzhka, მოდი ჩვენთან სტუმრად და მოუტანე საინტერესო დავალებები ბავშვებისთვის.

ყველა ბიჭი შესანიშნავია, მათ ძალიან კარგად იმუშავეს. ტოპთიჟკამ ტყისგან ჟოლოს მურაბა დაგიტოვა. ერთად დავლიოთ ჩაი.

დაკავშირებული პუბლიკაციები:

დამატებითი ზოგადი განვითარების პროგრამა "ლოგიკა და მათემატიკა" 5-7 წლის ბავშვებისთვის თემის აქტუალობა ბავშვის აღზრდის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი ამოცანაა მისი გონების განვითარება, ასეთი აზროვნების უნარებისა და შესაძლებლობების ჩამოყალიბება.

მათემატიკის ინტეგრირებული გაკვეთილის შინაარსი "მათემატიკა ზღაპარში" მოსამზადებელ ჯგუფში მათემატიკის ინტეგრირებული გაკვეთილის შინაარსი "მათემატიკა ზღაპარში" მოსამზადებელ ჯგუფში მიზანი: 1. რიცხვითი სერიების ცოდნის კონსოლიდაცია.

რთული გაკვეთილის მოკლე შინაარსი უფროსთა ჯგუფში (ლოგიკა-ნახაზი) \u200b\u200b"დავეხმაროთ ზღვის დედოფალს" პროგრამული შინაარსი. 1. ისწავლეთ ზღვის ხატვის დახატვა სველი და გაშრობის ფონზე ხატვის ტექნიკის გამოყენებით. 2. ცოდნის კონსოლიდაცია.

GCD– ის მოკლე შინაარსი FEMP– ს შესახებ უფროსთა ჯგუფში "ზღაპრული მათემატიკა" (ნასწავლის გამეორება) მიზნები: 1. რაოდენობრივი თვლის უნარების კონსოლიდაცია 10 – ის განმავლობაში; უკუ ვარჯიში; 2. გააუმჯობესეთ სხვების ნახვის შესაძლებლობა.

GCD- ის რეზიუმე FEMP– ს შესახებ უფროსთა ჯგუფში "მოგზაურობა ქვეყანაში" მათემატიკა " GCD- ის რეზიუმე უფროსთა ჯგუფში დაწყებითი მათემატიკური წარმოდგენების ფორმირების შესახებ. (საგანმანათლებლო სფერო "კოგნიტური განვითარება").

GCD– ის შეჯამება უფროსი ჯგუფის ბავშვებთან "გასართობი ლოგიკა" მიზანი: ეილერის წრეების დახატვა, 8 და 9 რიცხვების შედარება. პრობლემები. შემეცნებითი განვითარება (პრიორიტეტული მიმართულება): 1. კონცეპტუალური მოდელირების დაუფლება.

Თემა: თანმიმდევრობა

მიზნები: ობიექტების ნიშნების გამოკვეთის უნარის ჩამოყალიბება, თანმიმდევრობის განსაზღვრა, ანალიზი, შედარება, განზოგადება, მსჯელობა; განვითარდეს ლოგიკური აზროვნება, ყურადღება, მეხსიერება, მეტყველება, წარმოსახვა.

მასალა: ტაბლეტები გეომეტრიული ფორმებით.

გაკვეთილის მსვლელობა

1. ცოდნისა და გამოცდილების განახლება

თაგვი კვლავ წავიდა სამოგზაუროდ. ამჯერად - ჩრდილო პოლუსზე. რა იცით ჩრდილოეთ პოლუსის, ჩრდილოეთის შესახებ? Გვითხარი. (ბავშვების პასუხები.)

2. თამაში "შეცვალე შეცდომა"

მასწავლებელი აჩვენებს ტაბლეტებს, რომელზეც გაყოფილია ფიგურების თანმიმდევრობა. მაგალითად: წრე, კვადრატი, წრე, სამკუთხედი (და ისევ უნდა იყოს კვადრატი).

როგორ დგება ნაჭრები? სწორად? არა სად არის შეცდომა? შეასწორეთ: ამოიღეთ არასაჭირო ფორმა, იპოვნეთ სასურველი და განათავსეთ იგი. (ბავშვები პასუხობენ და ასრულებენ დავალებას.)

3. რვეულში მუშაობა

დავალება 1. ჩრდილოეთში ბევრი თოვლია. ნახეთ, ყველა ფიფქია ერთნაირია. იპოვნეთ ის, რაც სხვებისგან განსხვავდება (წყვილი არ არის). ხაზი გაუსვით მას.

4. ფიზიკური აღზრდა

დათვი გზაზე გავიდა.

ის თავის ბუნაგს ეძებს.

იგი გადახტა

თავი დახარა

მოუხვია მარჯვნივ, მარცხნივ.

დაიხარა და დაჯდა,

და მე ვჭამე ორი ბარელი თაფლი.

5. მუშაობა ბლოკნოტში

დავალება 2. ჩრდილოეთში არსებობს ცხოველები, რომლებიც სიცივეს მოერგნენ. მათ აქვთ სქელი ბეწვი. აქ არის პოლარული დათვი (მას ასევე ეწოდება პოლარული დათვი). აქ არის თეთრი ბუ (ან თოვლიანი ბუ). ეს არის პოლარული მელა (ან პოლარული მელა). ახსენით, რატომ არის ისინი ყველა თეთრი.

დავალება 3. ატყდა ქარიშხალი და ცხოველებმა თავი თოვლში დამარხეს. გამოიცანით რომელი თოვლის ბუჩქი იჯდა ბუ, რომელია დათვი და რომელია პოლარული მელა.

დავალება 4. კნუტებმა ყინულის ნაჭრები ითამაშეს. პატარა თაგვმა დაინახა, რომ ყინულის ნაჭრები სწორი ფორმის იყო, ისევე როგორც გეომეტრიული ფორმები. იგივე ფორმები დააკავშირეთ ხაზებთან. მითხარი რომელი ფიგურებია მეტი.

დავალება 5. ჭკვიანმა თოვლიანმა ბუს თაგვს დაუსვა რთული კითხვა. იფიქრე და უპასუხე.

შესაძლებელია წყლის ტარება საცერში? (შეგიძლიათ, თუ გაყინავთ.)