Хүүхдийн дизайны хичээлүүдийн хураангуй. Сэдэв: "Мөөгний шил". Сэдэв: "Оросын үүрлэсэн хүүхэлдэй"

Неля Карабанова
Дунд бүлгийн нээлттэй хичээл. Хүүхдийн дизайн "Цаасан мозайк"

Зорилтот: Апликэйшний үүсгэхийг харуул хүүхдийн дизайны ажил

Даалгавар:

1. Хүүхдүүдийн төсөөлөл, гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх.

2. Шулуун шугамаар тууз хайчлах чадварыг нэгтгэх.

3. Төрөл бүрийн геометрийн хэлбэрийг бие даан огтлох чадварыг заах.

4. Объект дээр дүрс байрлуулж, анхааралтай наахыг зааж сургах.

5. Хүүхдүүдийн өрөвдөх сэтгэлийг өдөөж, бага насны хүүхдүүдэд туслах хүслийг бий болгох.

Хүүхдүүд коридорт ордог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, тэд өнөөдөр манайд ирэхээр ирсэн. Сайн уу гэж хэлээрэй!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, энэ бол хэн нэгний байшин. Тэнд хэн амьдардагийг та сонирхож байна уу? Би та нарт оньсого тааварлах болно, та тэр даруй таах болно.

Хүн шиг харагддаггүй

Гэхдээ тэр зүрх сэтгэлтэй

Тэгээд бүтэн жилийн турш ажилла

Тэр зүрх өгдөг.

Тэр тушаасан үедээ бичдэг

Тэр зурж, зурдаг.

(Хүүхдүүд таамаглаж байна - энэ бол харандаа)

(Дэлгэц дээр том харандаа гарч ирнэ)

Харандаа: Тийм ээ, энэ бол ухаалаг хөгшин, хүндэт харандаа юм. Чамд байгаа эсэхийг харахаар чам дээр ирсэн бүлэгөнгөт харандаа, тэд хаана амьдардаг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эрхэм хүндэт харандаа, манай залуус өнгөт харандаатай, ийм сайхан, олон өнгийн байшинд амьдардаг.

(Багш салфетка өргөж, доор нь өнгийн харандаа байдаг)

Харандаа: Залуус та харандаагаа яаж зохицуулдаг вэ? Та тэднийг эвдэхгүй гэж үү? Та тарахгүй байна уу? Үүнийг буцааж байрлуулах уу?

(хүүхдийн хариулт)

Харандаа: Та ямар сайн нөхөд вэ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, харандаа ямар царайтай болохыг хараарай - гунигтай эсвэл инээдтэй?

(хүүхдийн хариулт)

Эрхэм хүндэт харандаа, та яагаад ийм гунигтай, гунигтай байна вэ?

Харандаа: Эрхэм хүндэт залуус аа, би танд найзууддаа тохиолдсон түүхийг өнгөт харандаагаар хэлэхийг хүсч байна.

Миний найзууд нэг байранд амьдардаг байсан хүүхдийн бүлэг... Гэхдээ эдгээр хүүхдүүд найз нөхөдтэйгээ харандаа нь тийм ч найрсаг биш байв. Тэд тэдэнд анхаарал халамж тавиагүй, эвдэж, шидэж, зажилж, танай харандаа шиг сайхан байшинтай байгаагүй.

Хүүхдүүдэд харандаа маш их гомдож, орхисон. Тэгээд тэд надад туслахаар ирсэн. Тэднийг хар даа, тэд ямар аз жаргалгүй байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эрхэм хүндэт харандаа, эдгээр залуус харандаа алга болсонд санаа зовж байна уу? Эцсийн эцэст одоо тэд зурах зүйлгүй болно.

ХарандааМэдээжийн хэрэг тэд санаа зовж байна, тэд зурах дуртай, гэхдээ одоо тэд дуртай зүйлээ хийж чадахгүй байна, учир нь харандаа тэднээс зугтсан.

Эрхэм хүндэт залуус аа, би найз нөхөддөө туслахыг хүсч байна, мөн адил сайхан байшингуудыг хийхийг хүсч байна. Хэрэв харандаа гэртээ байгаа бол хүүхдүүдийг уучилж, тэдэнд эргэж очих нь дамжиггүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: За залуусаа, харандаагаа буцааж өгөхөд нь тусалцгаая хүүхдүүдэд зориулсан бүлэг?

(хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эрхэм хүндэт харандаа, надад нэг ийм сайхан байшин байдаг - шил, найз нөхөддөө таалагдах болно гэж бодож байна уу?

Харандаа: Мэдээж танд таалагдах болно!

Сурган хүмүүжүүлэгч: За тэгвэл явцгаая! Мөн хайрт харандаа бидэнтэй хамт ирээрэй. Мөн бид найз нөхөддөө харандаа урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, ширээнд очиж, сайхан суугаад намайг анхааралтай сонсоорой.

Таны ширээн дээр аяга байгаа тул та тэдгээрийг гоёмсог болгохыг хичээх болно. Та өнгөт тууз хайчлах хэрэгтэй цаасянз бүрийн геометрийн дүрс үүсгэх.

Та ямар төрлийн геометрийн дүрс авах боломжтой гэж бодож байна вэ?

(хүүхдүүд хариулж, багш фланелеграф дээрх дүрсүүдийг гаргадаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зургийн хэмжээ таны хувьд өөр байж болно. Дараа нь та эдгээр дүрсүүдийг аяган дээрээ наагаад аяганы бүх гадаргуу дээр нааж байх хэрэгтэй.

Залуус аа, бид хайчаа хэрхэн зөв ашиглахаа санаж байх ёстой. Бид хурц үзүүртэй хайчаа үргэлж өөрөөсөө урагшаа барьдаг.

Хэн юу ойлгохгүй байна вэ?

(хүүхдийн бие даасан ажил)

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, залуус аа, өнгөт харандаа таныг хүлээж байгаа ширээнд очоорой.

Тоглоом "Байшингаа олоорой", харандаагаар байшингаа олоход нь тусал.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид эдгээр харандаа, сайхан байшинг хүүхдүүдэд бэлэглэх болно.

Любовь Марилова
"Гайхамшигт өөрчлөлт" бүлгийн ахмад насны хүүхдүүдтэй хийх дизайны үйл ажиллагааны талаархи хичээлийн хураангуй.

Төлөвлөх

-тай боловсролын үйл ажиллагаа явуулах хүүхдүүд

сэдвээр ахмад хүүхдүүдтэй хийсэн хичээлүүд:

« Гайхамшигтай өөрчлөлтүүд

Боловсролын зохион байгуулалтын хэлбэр үйл ажиллагаа: том хүүхдүүдэд зориулсан хичээлсургуулийн өмнөх нас.

Боловсролын нэгдмэл байдал талбай: урлаг, гоо зүйн хөгжил, танин мэдэхүйн хөгжил.

Хүүхдүүдийн үйл ажиллагаа ажил мэргэжил- харилцааны үйл ажиллагаа, туршилт, бүтээмжтэй үйл ажиллагаа.

ЗорилтотХүүхдийн тусламжтайгаар уран сайхны бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх дизайны үйл ажиллагаа.

Даалгавар:

боловсролын:

хүүхдүүдэд ашигтай зүйлийг өөрийн гараар бүтээхийг заах;

жааз хийж чимэглэж сурах.

хөгжиж байна:

бүтээлийг чимэглэх санааны дагуу материалыг сонгох чадварыг хөгжүүлэх.

үйлдвэрлэлийн дараалал, даалгаврын практик хэрэгжилтэд дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх

найруулгын ур чадвар, гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

боловсролын:

уран сайхны болон гоо зүйн амтыг сургах,

бие даасан байдал, аливаа зүйлийг эцэс хүртэл харах хүслийг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

Хүүхдийн бүтээлч бүтээлийн хэвлэмэл материалыг ашиглан үзэсгэлэн зохион байгуулах. Эцэг эхчүүдтэй хийх мастер анги "Хог хаягдлын материалыг ашиглах өрөөний дизайн» .

Толь бичиг:

Дизайнер- эдгээр нь танил зүйлд зориулагдсан ер бусын материал юм

Галерей - урлагийн бүтээлүүдийн үзэсгэлэн

Үзэсгэлэн - музей эсвэл үзэсгэлэнд дэлгэгдсэн зүйл.

Төлөвлөсөн үр дүн:

1) Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны түвшин нэмэгдэх болно.

2) Хүүхдүүд төслийн сэтгэлгээг хөгжүүлэх болно

3) Хүүхдүүд сонины хуванцар материалын боломжуудтай танилцах болно

4) Сонин, сэтгүүлийг гоёл чимэглэлийн материал болгон ашиглаж сурах.

5) Ажилдаа хандах хандлагаа яриагаар илэрхийлэх чадвартай болно.

Боловсролын хэрэгсэл:

Проектор, зөөврийн компьютер, сонин, сэтгүүлийн өнгөт гар урлал, хүрээний загвар, сонины хоолой, өнгөлгөөний материал, бичгийн хэрэгслийн цавуу, хайч.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулах цаг

Сайн байна уу залуусаа, танилцацгаая. Намайг Любовь Анатольевна гэдэг. Та нэрээ нэг дор хэлдэг.

Одоо гар нийлж, тойрог дээр зогсоцгооё.

Бүх зүйл байрандаа байна,

Бүх зүйл энд байна уу?

Эргэж харав

Тэд эргэн тойрноо харав.

Тэгээд тэд бие биен рүүгээ инээмсэглэв.

Та үлгэрт дуртай юу?

Таны хувьд үлгэрт гардаг хамгийн сонирхолтой зүйл юу вэ?

Мэдээж үлгэрт ид шид гэж байдаг.

Ид шид - юу? энэ гайхалтай өөрчлөлтүүд.

Ямар төрөл өөрчлөлтүүдүлгэрт байдаг. гүнж -мэлхий - үзэсгэлэнтэй Василисад)

Байж болох уу Өөрчлөлт бол үлгэр биш юм, гэхдээ бодит амьдрал дээр?

тахиа руу өндөг,

бөмбөг - бээлий дээр

Энэ нь эсрэгээрээ боломжтой юу өөрчлөлтүүд, хэзээ хуучин зүйлс шинэ болж хувирна? –

(Хүүхдүүдийн хариулт)

би ярьж байна: "Чадах"... Одоо би үүнийг танд батлах болно.

Гэр болгонд олон бий хуучин сонин, сэтгүүл. (стек харуулна)Тэдгээрт удаан хугацаанд хэвлэгдсэн мэдээлэл хуучирсанмөн хэн ч тэднийг уншдаггүй.

Би чамд үлгэр ярьж өгье. Тав тухтай сууж байгаарай. Сонсоорой.

Нэгэн удаа нэг жижиг сонин байсан. Үүнийг олон удаа дахин уншсан, зургуудыг үзсэн. Гэвч дараа нь түүнд хэнд ч хэрэггүй болж, цонхон дээр чимээгүйхэн хэвтээд, цонхны гаднах үзэсгэлэнт цэцэгсийг хараад гунигтай байв. Гэвч нэг л өдөр цонх нь нээлттэй үлджээ. Хүчтэй салхитай Цаасан дагина цонх руу нисэв. Тэр бяцхан сониныг өрөвдөхөөр шийдэж, шидэт саваагаараа, бас бяцхан цаасаараа хүрэв Хуучин тоостой сонин сайхан сарнай болж хувирав. (Сониноос сарнай харуулав.)

Би энэ түүхийг нэлээд эртнээс сонсоод бүгдээрээ шийдсэн хуучинсонин, сэтгүүлд хоёр дахь амьдралаа өгөх ёстой. Үүнийг л би хийсэн.

Хүүхдүүд босож, бүтээгдэхүүнтэй хамт ширээнд очоорой.

Би ийм хэрэгтэй, ер бусын зүйлийг маш их цуглуулсан.

Би хүн бүхэнд юу үзүүлэхийг хүсч байсан гайхамшгуудчи өөрөө үүнийг хийж чадна. - Та надад энэ талаар туслах уу?

Би үзэсгэлэн зохион байгуулахаар шийдсэн. Бүтээлүүдийг үзэсгэлэнд дэлгэх боломжтой юу? ?

Үзэсгэлэнгийн ажлыг хэрхэн зохион байгуулж байгааг үзнэ үү. (слайд шоу)

Энэ нь зөв, хүрээ байх ёстой.

Тэд янз бүрийн хэмжээ, өнгө, хэлбэртэй байдаг. Гэхдээ тодорхой, цэвэрхэн байх ёстой. Тэдгээр нь зургийн арын дэвсгэрээс ялгаатай байх ёстой, гэхдээ ерөнхий өнгөөр ​​хослуулсан байх ёстой.

Хүрээг дэлгүүрээс худалдаж авч болно. Тэд маш өөр

Эсвэл та үүнийг өөрөө хийж болно. Олон төрлийн материалаар хийгдсэн.

Хүрээнд орсны дараа ажил хэрхэн өөрчлөгдөхийг анхаарч үзээрэй (шоу)

Хүрээ нь ажлын агуулгатай тохирч байх ёстой.

Эдгээр хүрээг ашиглах боломжтой юу? (загварыг харуулна).

Тэд гоо үзэсгэлэнгүй, бүдүүлэг бөгөөд дүр төрхтэй огт нийцдэггүй.

Манай гар урлал ер бусын юм. Мөн тэдэнд ямар хүрээ тохиромжтой вэ?

Мэдээжийн хэрэг, тэд бас ер бусын байдаг.

Бусад зүйлээс ялгаатай ер бусын уран бүтээл хийдэг уран бүтээлчдийн нэрийг та мэдэх үү? - дизайнерууд.

Тэгээд одоо бид хэсэг хугацаанд жижиг болно дизайнерууд.

Хамгийн их таалагдсан зургаа аваарай.

Тав тухтай сууж байгаарай.

Хүрээг чимэглэхийн тулд би сонин, сэтгүүлээс хоолой бэлтгэсэн.

Тэдгээрийг зохих хэмжээгээр тохируулах шаардлагатай. Мөн хүрээг сайтар нааж болно.

Хэрэв та хүрээ нь хүрээний хувьд хэтэрхий том гэж бодож байвал та үүнийг тайрч болно.

Гэхдээ та анхны хэмжээг нь үлдээж болно.

Хүрээг боловсруулж эхлэхээсээ өмнө ирээдүйн ажлыг загварчлах хэрэгтэй. Энэ нь хүрээг суурин дээр байрлуулж, хоолойг хавсаргана. Одоо энэ нь хэрхэн болох талаар санаа авах болно ажлыг бүхэлд нь харах... Та хичнээн сүрэл хэрэгтэйг мэдэх болно.

Ажиллаж байхдаа зарим дүрмийг дагаж мөрдөх ёстой.

1. Цавуугаар болгоомжтой харьц.

2. Хүрээний хажуу талыг нэг нэгээр нь цавуугаар тосолж, загварыг дараалан бөглөнө.

3. Хоолойнуудыг хүрээ рүү чанга дарна.

4. Илүүдэл цавууг салфеткагаар арилгаж болно.

5. Хэрэв хэн нэгэн ажлаа маш хурдан хийвэл найздаа тусалж чадна

Бага зэрэг ухарч, сунгаая.

Хурууны гимнастик "Байшин":

Би байшин барихыг хүсч байна

(Гараа байшинд тавиад толгойноос дээш өргөх)

Цонх нь дотор байгаа тул

(Хоёр гарынхаа хурууг дугуйлна уу)

Тиймээс байшинд хаалга байна,

(Бид гарын алгаа босоогоор нь холбодог)

Нарс ургахын тулд ойролцоо байна.

(Нэг гараа дээш өргөж, хуруугаа "дэлгэх")

Тиймээс эргэн тойронд хашаа байдаг

Нохой хаалгыг хамгаалж,

(Бид гараа цоожоор холбож, урд тойрог хийдэг)

Нар, бороо орж байв

(Эхлээд бид гараа дээш нь өргөж, хуруугаа "дэлгэсэн". Дараа нь хуруугаа доошлуулаад "сэгсрэх" хөдөлгөөн хийдэг)

Алтанзул цэцэг цэцэрлэгт цэцэглэв!

(Бид алгаа хавсаргаад хуруугаа аажмаар нээнэ - "алтанзул цэцэг")

Ажлаа үргэлжлүүлье.

Таны ажлыг үргэлж таньж, өвөрмөц болгохын тулд бусад материалыг ашиглаарай. Зөвхөн өнгөлгөө ба суурь нь хоорондоо зохицсон байдаг дүрмийг санаарай.

Би өөрийнхөө ажлыг молекул дээр хийж үзэхийг санал болгож байна.

Үр дүн ангиуд. Дүгнэлт:

Та одоо үзэсгэлэн зохион байгуулж чадах уу? Мэдээжийн хэрэг.

Та байх дуртай байсан уу дизайнерууд?

Таны хувьд юу хэцүү байсан бэ?

Шинэ, сонирхолтой зүйл юу вэ?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Тусалсанд баярлалаа. Би тантай хамтран ажиллахдаа маш их баяртай байсан.

Холбогдох нийтлэлүүд:

Тоглоомын үеэр залуустай нэгэн ер бусын явдал тохиолджээ. Бид хүнсний ногоог хараад амталсан. Ээлж ирэхэд.

Саяхан манай ГАЙРАЛ (хувийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага) "Гулливер" цэцэрлэгт эцэг эхчүүдийн бүтээлч уралдаан боллоо. Ийм.

Тиймээс бид эргэж харах цаг болоогүй байхад намар боллоо! Намар бол гайхалтай, гэрэл гэгээтэй, маш үзэсгэлэнтэй цаг юм! Зөвхөн намар л байгаль өөрөө өөрчлөгддөг.

Ахмад насны "Шат" бүлгийн хүүхдүүдтэй хийх харааны үйл ажиллагааны талаархи хичээлийн тойм.Зорилго: - Хүүхдүүдийн цагаан, хар, саарал өнгөний талаарх мэдлэгийг дээшлүүлэх. Акроматикын талаархи ойлголтын харааны ялгааг хөгжүүлэх.

Зорилго: Хүүхдүүдийн сэтгэл хөдлөл, урам зориг хандлагад суурилсан бүтээлч үйл ажиллагааны сонирхлыг өдөөх. Зургийг нарийвчлан нэмж, бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Даалгавар:

  • боловсролын: урьд өмнө сурч байсан зураг, будгийн техникийг нэгтгэх; өнгөний талаархи мэдлэг;
  • хөгжиж буй: дүрслэл, хүүхдийн төсөөлөл, уран зөгнөлийг хөгжүүлэхийг дэмжих;
  • Боловсрол: ээжийгээ хайрлах, ажил хийхдээ үнэн зөв байх, бусдад баярлах, баярлуулах чадварыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил: ээжийн тухай шүлэг, үлгэр унших, ээжийн тухай ярих.

Материал: ээжийн тухай дуунуудын бичлэг, том бэлэг хайрцаг, "ээж" гэсэн хүүхэлдэй, хүүхэд бүрт 30 см -ээс 30 см хэмжээтэй цагаан даавуу, усан будаг эсвэл будаг, сойз, усны сав, салфетка.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Эрхэм хүндэт залуус аа, бид нэг шидэт тоглоом тоглох болно. Мөн бид "Сайн уу" эелдэг үгийг ашигладаг учраас энэ нь ид шидийн юм!

Харилцааны тоглоом "Сайн уу".

  • Сайн уу алга! Алга таших, алга таших, алга таших. (Гараа 3 удаа алгад).
  • Сайн уу хөл! Дээд, дээд, дээд. (Тэдний хөлийг 3 удаа цохих).
  • Сайн уу хамар минь! Дуу чимээ, дохио, дохио. (хамрын үзүүрийг илбэх).
  • Сайн уу? (гараа урагш сунгасан).

Хаалга тогшлоо. "Тог тог". Шууданч хаалга тогшиж, асар том хайрцгийг гардуулж өгдөг бөгөөд үүнд "Кораблик" цэцэрлэгийн "Анкор" бүлгийн хүүхдүүдэд "гэж бичжээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Юу байна? Энэ бол бэлэг! Харцгаая (хайрцгийг онгойлго, дотор нь хүүхэлдэй байна)... Энэ бол Катя хүүхэлдэй, гэхдээ тэр энгийн биш, ингэж ярьж чаддаг:

- Ээж ээж ээ!

- Хүүхэлдэй юу гэж хэлсэн бэ? (Хүүхдүүдийн хариулт).

Ээжийн тухай шүлэг:

Ээж биднийг энхрийлэн ...

Ээж биднийг энхрийлдэг

Нар дулаарч байна.

Нар ээж шиг,

Зөвхөн нэг л зүйл тохиолддог.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дэлхийн хамгийн үнэтэй үг бол ээж. Дэлхийн хамгийн сайхан нь ээж юм. Та ээжгүйгээр хийж чадахгүй, тэр танд маш их хайртай. Ээж бол маш сайхан сэтгэлтэй, хонгор минь. Тэгээд өнөөдөр бид хайртай ээждээ бэлэг барих болно. Мөн энэ гар хийцийн "Гайхамшиг - ороолт" байх болно.

Тэд тус бүр ширээн дээр 30 см -ээс 30 см хэмжээтэй цагаан даавуу, даавуун дээр усан будаг эсвэл будаг, сойз, ваартай ус, салфетка тавьжээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, бидний өнөөдрийн хичээл хялбар биш: бид цаасан дээр биш харин даавуугаар зурах болно. Нэхмэл даавууг бүхэлд нь бариулаараа мэдэр, энэ юу вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт).Тэр ямар өнгөтэй вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт).Сайн хийлээ!

Бидний алчуур хөгжилтэй, тод, өнгөлөг болж хувирахын тулд бид тод өнгийг ашиглах ёстой. Өөрсдийгөө бяцхан шидтэн гэж төсөөлөөд "Гайхамшиг - ороолт" -оо будаж үзээрэй. Та хүссэн зүйлээ зурж болно. Энэ нь нар, цэцэг, ээжийн хөрөг эсвэл зүгээр л өнгөлөг зураг байж болно. Хамгийн гол нь та хайртай ээждээ бэлэг барьж байгаагаа санаж байх хэрэгтэй!

(Хүүхдүүдийг зурж байхдаа ээжийн тухай дуу тоглодог).

Биеийн боловсрол"Дэлхийн хамгийн шилдэг нь хэн бэ?"

- Өглөө хэн над дээр ирсэн бэ? (байрандаа алхах)

- Ээж ээ (гараа урагш).

- Босох цаг боллоо гэж хэн хэлсэн бэ? (гараа алгадах)

- Ээж ээ (гараа урагш).

- Миний сүлжихийг хэн сүлжсэн бэ? (гараа толгойныхоо ард өргөж, сүлжихээ доошлуул)

- Ээж ээ (гараа урагш).

- Та ганцаараа байшинг бүхэлд нь шүүрдэв үү? (урагш бөхийх, гараа баруунаас зүүн тийш эргүүлэх)

- Ээж ээ (гараа урагш).

- Цэцэрлэгт хэн цэцэг түүсэн бэ? (урагш бөхийх, гар урагш).

- Ээж ээ (гараа урагш).

- Хэн намайг үнссэн юм бэ? (гараа хацар руугаа хүргэн толгойгоо эргүүлэх)

- Ээж ээ (гараа урагш).

-Хүүхэд байхдаа инээх дуртай хүн хэн бэ? (хажуугийн нугалах).

- Ээж ээ (гараа урагш).

- Дэлхийн хамгийн шилдэг нь хэн бэ? (хажуу тийш гараа дээш, доошоо өргө).

- Ээж ээ (гараа урагш).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр нь бидний халамжтай ээжүүд юм. Тэд бүх зүйлийг хийж чадна. Ээж нь гэрийнхээ эргэн тойронд хийх ажил ихтэй, тэр маш их ядардаг. Ээжид тусламж хэрэгтэй байна, учир нь та аль хэдийн том болсон бөгөөд бие даан хэрхэн яаж хийхээ мэддэг. Өнөөдөр та бүгд ээжийгээ баярлуулж, гараар хийсэн хамгийн үнэтэй бэлэг өгөх боломжтой.

Хичээлийн хураангуй: Залуус бие биендээ алчуураа үзүүлээд юу зурснаа хэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна залуусаа, та сайн ажил хийлээ, ээжүүд чинь маш их баяртай байх болно!

(Та ороолтыг хамтад нь зурж болно, жишээлбэл 4 хүний ​​1 ороолт, гэхдээ энэ тохиолдолд ороолтны хэмжээ илүү том байх ёстой. Миний ажилд би хамтын ороолтны зургийг ашигласан бөгөөд энэ бол бидэнд олдсон зүйл юм)

багш MBDOU цэцэрлэг

хосолсон төрөл № 42 "Усан онгоц"

Йошкар-Ола, Орос

Хотын захиргааны сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага 5 -р цэцэрлэг "Родничок"

Омутнинский дүүргийн Песковка тосгон

Киров муж

"Байшин бол цэцэг"

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй хийх урлагийн дизайны хичээлийн хураангуй

Мэргэжлийн дээд зэрэглэлийн сурган хүмүүжүүлэгч.

Холбоо барих утас: 88335236753

Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн уран зураг, гоёл чимэглэлийн дизайны талаархи хичээлийн хураангуй.

Сэдэв: "Байшин - цэцэг" (орон зайн - гоёл чимэглэлийн дизайн)

Даалгавар: 1. Хүүхдүүдэд сонгосон уран сайхны материалаас үнэт эдлэл хийхийг заах. 2. Бүтээгдэхүүнийг чимэглэх чадварыг бий болгох. 3. Төсөөлөл, гоо зүйн амт, нарийвчлалыг хөгжүүлэх. 4. Үлгэрийн текстийг загвар болгон ашиглаж уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Материал : "Цэцэг" чимэглэлийн материал

Картон хайрцаг, гуаш, эсгий үзэг, энгийн харандаа, сойз, лав өнгийн харандаа, PVA цавуу, салфетка, полистирол, даавууны хэсэг,sequins, бөмбөлгүүдийг, байгалийн материал, өнгөт цаас. CD "Байгалийн ид шидийн чимээ"

Урьдчилсан ажил: "Цэцэг" бүжгийн найруулгын шинж чанарыг бүрдүүлэх. "Thumbelina" конус хэлбэртэй театр үйлдвэрлэх. Байгалийн хөдөлмөр: цэцэг арчлах. Ашигтай, аюултай цэцгийн тухай түүх. Үлгэрийг уншиж буй Г.Х. Андерсен "Эрхий хуруу"

Хичээлийн явц:

Бүлэгт шавьжны чимээ гардаг. (CD "Байгалийн ид шидийн чимээ"), багш хүүхдүүдийг өрөөг тойрон эргэж, дууны эх үүсвэрийг олохыг урьж байна. "Thumbelina" үлгэрийн баатрууд доторх цэцэгтэй саванд байдаг.

Багш энэ үлгэрийн хэсгүүдийг уншдаг.

Дэлхий дээр нэг эмэгтэй байсан. Тэр хүүхэдгүй байсан бөгөөд хүүхэд төрүүлэхийг маш их хүсч байсан. Тиймээс тэр хөгшин шулам дээр очиж хэлэв:

- Би охинтой болохыг хүсч байна, хамгийн жижиг нь ч гэсэн! ..

- Юу илүү хялбар вэ! - гэж шулам хариулав. - Энд нэг арвайн үр тариа байна. Энэ үр тариа нь энгийн зүйл биш, танай талбайд боловсорч, шувуунд тэжээл болгон төрдөг хүмүүсийн нэг биш юм. Үүнийг аваад цэцгийн саванд тарь. Юу болохыг та харах болно. - Баярлалаа! гэж эмэгтэй хэлээд шуламд арван хоёр зэс өгчээ. Дараа нь тэр гэртээ харьж, цэцгийн саванд арвайн үр тарив. Түүнийг усалмагц үр тариа шууд нахиалав. Газраас хоёр навч, нарийн иш гарч ирэв. Мөн ишний дээр алтанзул цэцэг шиг том гайхалтай цэцэг гарч ирэв. Гэхдээ цэцгийн дэлбээ нягт дарагдсан байв: тэр хараахан цэцэглээгүй байв.

- Ямар хөөрхөн цэцэг вэ! гэж эмэгтэй хэлээд үзэсгэлэнтэй алаг дэлбээнүүдийг үнслээ. Яг энэ мөчид цэцгийн гол хэсэгт ямар нэгэн зүйл дарахад тэр нээгдэв. Энэ нь үнэндээ том алтанзул цэцэг байсан боловч аяган дотор нь амьд охин байв. Тэр жижигхэн, жижигхэн, ердөө нэг инч өндөр байв. Тиймээс түүнийг Тумбелина гэж хочилжээ ...

Багш хүүхдүүдийг ажлын агуулгыг бие даан санаж байхыг урьж байна. Хүүхдийн үлгэр жишээ: Тумбелина бол олон сорилтыг туулдаг бяцхан охин юм. Тэр мэлхийнээс зугтдаг боловч 5 -р сарын цохны сарвуунд шууд унадаг бөгөөд удалгүй түүнийг орхиж, хөөрхий охин ойд ганцаараа үлддэг. Тумбелина сайхан сэтгэлтэй, учир нь тэр өөрийгөө аварч, мөн хараацайгаа авардаг бөгөөд энэ нь нялх хүүхэд элфүүдийн хаантай уулздаг цэцгийн дулаан газар руу аваачдаг.

Үлгэрийн баатруудыг алган дээрээ аваачиж, хүүхдүүд үлгэрийн харилцан яриаг тоглодог.Урам зориг : Гэхдээ гайхалтай зочдын сэтгэл санаа муу байна, тэдэнд амьдрах газар байхгүй. Хүүхдүүд баатруудад зориулж байшин барих санал тавьдаг бөгөөд тэд хамтдаа хамт амьдрах болно.

Багш нь асуудалтай нөхцөл байдлыг бий болгодог: тохь тухтай, тусдаа, үзэсгэлэнтэй, ажиллагаатай байхын тулд бид юунаас орон сууц барих вэ?

Хүүхдүүд бүлэгт тарж, зочдын байранд тохиромжтой зүйлсийг олж, сонголтоо тайлбарлав.

Багш нь хамгийн энгийн картон хайрцаг үүнд тохиромжтой болохыг сонгоход хүргэдэг. Үүнийг цэцэглэдэг нуга хэлбэрээр чимэглэх боломжтой бөгөөд эзэлхүүнтэй цэцэг нь байшингийн үүргийг гүйцэтгэх болно. Хүүхдүүд цэцэг дүрсэлсэн зургийг үзэж, амьдрахад хамгийн үзэсгэлэнтэй, тохиромжтой цэцэг сонгох (өтгөн нахиа, өндөр, өргөн дэлбээ, өдний ортой цэцгийн тоос гэх мэт).

Багш, хүүхдүүд хамтарсан дүр зургийг бүтээдэг - арын дэвсгэр (гуаш, эсгий үзэг, өнгийн харандаа)

Хүүхдүүдийг бүлгүүдэд хувааж, ажлыг өөрсдөө тараадаг (дэвсгэр, өвс, хайрга, жижиг эзэлхүүнтэй цэцэг, том хэмжээтэй цэцгийн хэлбэртэй ордон).

Багштай хамт тэд цаас (оригами), өвс, чулуу, навчаас цэцэг хийх технологийг санаж байна (эзлэхүүний хэрэглээ)

Үндсэн ажлыг дуусгасны дараа тэдгээрийг нэмэлт урлагийн материалаар чимэглэсэн болно.

Багш таныг гүйцэтгэсэн ажлын гоо үзэсгэлэн, гайхалтай байдлыг биширэхийг урьж байна. Хүүхдүүд үлгэрийн баатруудад бэлэн байшин - цэцэг рүү "сонгож, нүүж ороход" тусалдаг. "Цэцгийн дунд бөмбөг" зохион байгуул.

Ном зүй.

  1. Г.Х.Андерсен "Thumbelina" үлгэр
  2. З.В. Богатеев "Гайхамшигтай цаасан урлал" хэвлэлийн газар "Боловсрол" 1992 он
  3. I.A. Лыков "Цэцэрлэгийн харааны үйл ажиллагаа" хэвлэлийн газар "Бөмбөрцөг" 2007 он
  4. Г.Н.Пантелеев "Хүүхдийн дизайн" хэвлэлийн газар "Карапуз" 2006 он
  5. ТЭД. Петрова "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан өргөдөл" хэвлэлийн газар "CHILDHOOD - PRESS" хэвлэлийн газар 2007 он

V. - Залуус аа! Өнөөдөр манайд зочид ирсэн. Тэдэнтэй мэндчилье.

D. - Та өглөө өөр яаж сайн уу гэж хэлэх вэ? (сайн байна уу, өглөөний мэнд, энэ өдрийн мэндийг сайхан өнгөрүүлээрэй).

V. - Тийм ээ, та янз бүрийн байдлаар мэндчилж болно, гэхдээ бие биедээ сайн сайхан зүйл хүсэх нь дээр, би танд заах болно. Та эдгээр үгсийг хэлж болно:

Өөрөө массаж хийх элемент бүхий харилцааны тоглоомыг явуулдаг "Өглөөний мэнд" :

Өглөөний мэнд, (гараа өргө)

Удахгүй инээмсэглээрэй

Тэгээд бүтэн өдөр илүү хөгжилтэй байх болно.

Бид дух, хамар, хацар, (дух, хамар, хацрыг илэх)

Бид цэцэрлэгийн цэцэг шиг үзэсгэлэнтэй байх болно! (хавар хийж, бие биенээ инээмсэглээрэй)

Шидэт хөгжим өрөөний буланд сонсогдож, шидэт бөмбөг, дугтуй гарч ирнэ. Хүүхдүүд дугтуйнд анхаарлаа хандуулаад: "Теремок хамтлагийн залууст .

V. - Залуус аа, энэ юу вэ? (захидал, дугтуй).

D. - Уншъя, энэ хэний төлөө вэ?

А: Таны бодлоор хэн бидэнд захидал илгээсэн бэ?

D. - Энэ дугтуйг хэнээс яаж олж мэдэх вэ? (нээлттэй, дотор нь юу байгааг хараарай).

Залуус дугтуйг онгойлгож, тайрсан зургийг гаргаж ирэв. Шилэн дээрх хүүхдүүд шидтэнийг дүрсэлсэн зургийн хэсгүүдийг нэгтгэсэн байна.

А - Зураг дээр хэн харагдаж байна вэ?

D. - Та яаж таамаглаж байсан бэ?

Хүүхдүүд зургийн ард ямар нэгэн зүйл бичсэнийг анзаарч байна.

V. - Энд ямар нэг юм бичсэн байна! Уншаад үзье?

Эрхэм хүндэт залуус!

Сургуульд ирээрэй

орчин үеийн илбэчид!

Шидтэн.

D. - Тэд бидэнд ямар ер бусын урилга илгээсэн юм бэ. Залуус аа, та шидтэний талаар юу мэддэг вэ? Тэд юу хийж байна?

Асуулт: Та шидтэний сургуульд орохыг хүсч байна уу?

Шидэт хөгжим өрөөний буланд дахин сонсогдоно. Хүүхдүүд шидтэний дуу хоолойг сонсдог.

Жинхэнэ шидтэн болохын тулд -

Бид бүх шалгалтыг давах ёстой!

Бүх даалгаврыг шидэт хайрцагт нуусан болно!

Зөвхөн тэдгээрийг дуусгасны дараа,

Та жинхэнэ шидтэн болж чадна!

Чи бэлэн?... (түр зогсоох)

Дараа нь шидэт туяа танд замыг зааж өгөх болно.

Хүүхдүүд лазер заагчийн хөдөлгөөнийг ажиглаж, шидэт хайрцаг олдог. Тэд үүнийг нээдэг.

1 даалгавар. Солонго бодоод үзээрэй. Үсгийг солонгын өнгөний дарааллаар байрлуулж, шидтэний хувьд юу хамгийн чухал болохыг олж мэдээрэй!

Соронзон самбар дээрх хүүхдүүд солонгын өнгөний дагуу үсэгнүүдийг байрлуулдаг. Гоо үзэсгэлэн гэдэг үг гарч ирэв.

Д. - Та яагаад манай шидтэний хувьд гоо үзэсгэлэнг гол зүйл гэж боддог вэ?

V. -Мөн надад ид шид, гайхамшиг бол гоо үзэсгэлэн юм шиг санагддаг!

D. - Юу эсвэл хэн нь үзэсгэлэнтэй вэ? (хүн, байшин, цэцэг гэх мэт)

D. - Шидтэн ямар аргаар гайхамшгийг үйлддэг вэ? (Шидэт үг, шидэт балаар).

V. - Та ид шидийн савааны тухай санаж байсан нь ямар сонирхолтой юм бэ. Одоо бид тэдэн рүү эргэж, ид шидийг үзүүлэх болно. Үүнийг хийхийн тулд та дараах үгсийг хэлэх ёстой.

Биеийн боловсрол.

Би бол шидэт саваа!

Би жаахан эргэлдэнэ

Тэгээд гэнэт хоромхон зуур

V (цасан ширхэг, машин, цэцэг, зулзага гэх мэт)Би эргэх болно!

V. - Сайн байна, залуусаа! За, дараагийн даалгаврыг хийх цаг боллоо.

Хүүхдүүд дараагийн хайрцгийн тагийг онгойлгож, эндүүрэл олдог.

2 даалгавар. Тааврыг тааварлаарай. "Ямар мэргэжилийг орчин үеийн шидтэн гэж нэрлэж болох вэ?"

Хүүхдүүд санал бодлоо илэрхийлдэг.

V. - Өө, залуус аа! Мөн энд нэг зөвлөгөө байна! "Бөмбөгний усан санд 8 шоо олоорой."

Хуурай усан санд байгаа хүүхдүүд шоо хайж, вандан сандал дээр тавьдаг.

Асуулт: Үүнийг шалгаж үзэх үү? (Хүүхдүүд 1-8 хүртэл тоолно).

Одоо анхны ид шидээ туршиж үзээрэй. Шоо шидэт дэлгэцийн ард тавиад юу болохыг хараарай.

Багш шоо дэлгэцийн ард байрлуулна. Шидэт хөгжим сонсогдож, янз бүрийн хэмжээтэй үсэг бүхий том шоо дэлгэцийн цаанаас гарч ирдэг.

Үсгүүдийг буурах дарааллаар нь байрлуулаад хариултыг нь уншаарай.

Хүүхдүүд үсэг бүхий кубуудыг буурах дарааллаар байрлуулж, уншина уу.

ДИЗАЙНЕР

D. - Ямар мэргэжилийг орчин үеийн шидтэн гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд нэгдмэл байдлаар: - Дизайнер! (хувь хүний ​​давталт).

Буланд хөгжим асаж, хүүхдүүд шидтэний дууг сонсдог.

Сайн байна уу залуусаа!

Та даалгавраа хурдан гүйцэтгэсэн.

Одоо би танд үүнийг олж мэдэхэд туслах болно

Дизайнер ямар гайхамшиг бүтээдэг вэ!

Хамгийн жижиг хайрцгийг нээ!

Хүүхдүүд хайрцгийг онгойлгоод флаш диск гаргадаг.

V. - Залуус аа, энэ юу вэ? (түлхүүрийн оосор, тоглоом, флаш диск)

V. - Энэ бол жижиг цахим ном гэж бид хэлж чадна. Үүнийг яаж нээх вэ? (компьютер хэрэгтэй)

Багштай хамт хүүхдүүд олж нээдэг "Шидэт ном" компьютер ашиглан.

Ид шидийн хуудсуудыг оруулаарай

Тэр танд үүнийг нээх болно.

Түүнд үзүүлээд хэлээрэй

Дизайнерын ид шидийн бүтээлийн тухай.

4-5 слайд - ландшафтын дизайн.

Хүүхдүүд зургийг шалгаж үздэг.

Асуулт: Энэ газрыг ландшафтын дизайнер хичнээн гоё хийснийг хараарай.

C. - Ландшафт. Энэ үгийг санаж байна уу?

Асуулт: Ландшафт бол ландшафт, байгаль юм.

V. - Парк, цэцэрлэг, зуслангийн байшинг ландшафтын дизайнер зохион бүтээсэн. (хүүхдүүдийн бие даасан давталт).

А - Ландшафтын дизайнер хотын захын ийм сайхан газрыг бий болгохын тулд юу ашигласан бэ? (Цэцэг, өвс, элс, чулуу, шороо, хөвд гэх мэт)

6 слайд - тавилга дизайн.

Асуулт: Энэ дизайнер ер бусын зүйлийг бодож олсон уу? (тавилга).

V. - Тэгэхээр энэ бол дизайнер ... (тавилга).

7 слайд - ширээний хэрэгслийн дизайн.

V. - Тэгээд энэ загвар зохион бүтээгч ... (аяга таваг), тиймээс тэр аяга таваг зохион бүтээгч юм.

8 слайд - машины загвар.

Асуулт: Энэ дизайнер юу бодож олдог вэ? (шинэ машинууд)

V. - Энэ бол дизайнер (машинууд!)

9 слайд - загварын дизайн.

Асуулт: Манай шидэт номын дараагийн хуудсыг үзнэ үү. Таны бодлоор энэ дизайнер юу бодож олсон бэ? (хөвгүүн, охины хувцас, хүүхдийн хувцас).

V. - Тэгэхээр энэ бол дизайнер ... (хувцас)эсвэл загвар зохион бүтээгч.

10 слайд - үс засалт хийх загвар.

V. - Дизайнер санал болгож байна ... (үс засалт).

V. - Тэгэхээр энэ бол дизайнер ... (үс засалт)эсвэл стилист.

11 слайд - интерьер дизайн.

Асуулт: Энэ зургийг хараарай.

Асуулт - Дизайнер ямар өрөөг гаргасан гэж та бодож байна вэ? (үржүүлгийн газар)

Д. - Энэ бол үржүүлгийн газар гэж та яаж таамагласан бэ?

D. - Таны бодлоор энэ өрөөнд хэн амьдардаг вэ?

D. - Та яаж таамаглаж байсан бэ?

12 слайд - интерьер дизайн

D. - Энэ өрөө хэнд зориулагдсан юм бэ? Та яаж тааварлав?

Д. - Та түүнийг хэдэн настай гэж бодож байна вэ?

Тэр юу тоглох дуртай вэ?

Түүний зан чанар юу вэ?

13 слайд - гал тогооны өрөөний интерьер дизайн

А - Дизайнер юу зохион бүтээсэн бэ?

А - Ямар дизайнер өрөөн дотор гоо сайхныг бүтээдэг вэ? (интерьер дизайнер - хувь хүний ​​давталт).

D. - Энэ бүх гайхамшгийг хэн зохион бүтээсэн бэ? (дизайнер)

V. - Аль дизайнеруудтай танилцсанаа санацгаая (ландшафтын дизайнер, тавилга, аяга таваг, машин, хувцас, үс засалт, интерьер дизайнер).

D. - Энэ мэргэжил юуны төлөө вэ?

D. - Дизайнер хичнээн олон гайхамшгийг бүтээдэг. Дизайнер бол орчин үеийн шидтэн гэдэгтэй та санал нийлэх үү?

15 слайд. Шидтэний зураг.

  • Залуус аа, та одоо олж мэдэв

Орчин үеийн шидтэн гэж хэн бэ.

Тэгээд тэр ямар гайхамшиг үйлддэг вэ.

Одоо та найз нөхөддөө тусалж чадна гэдэгт итгэлтэй байна.

16 слайд. Рэй ба Цасан ширхгийн зураг.

D. - Та тэднийг таньсан уу? (Рэй ба Цасан ширхэг)... Та тэдний талаар юу мэдэх вэ? Тэднийг бас Гал хүү, Цасан охин гэж нэрлэдэг. Яагаад? Рэй бол алс холын халуун гаригийн зочин юм. Энэ нь шар арьс, асар том нүдтэй оч, галын хэлтэй төстэй үстэй дэлхийн оршин суугчдаас ялгаатай. Цасан ширхэг үргэлж хүйтэн, цас ихтэй байдаг мөсөн гаригаас Дэлхий рүү нисэв. Цасан ширхгүүд нь гадна талаасаа өвөлтэй төстэй байдаг - цастай болор шиг харагддаг бөгөөд арьс нь анхны цас шиг цагаан, тунгалаг байдаг.

D. - Тэгээд тэд хаана байна?

Дэлгэцийн цаана ид шидийн хөгжим сонсогдож, Рэй, Цасан ширхгүүд гарч ирнэ.

Бид энд байна! Сайн уу залуусаа!

Сайн уу Рэй ба Цасан ширхгүүд!

Бид чамайг маш их санаж байна! Энэ нь танд дэлхий дээр үнэхээр таалагдсан бөгөөд бид тантай ойрхон суурьшихыг хүсч байсан! Эелдэг шидтэн та бидэнд тусалж чадна гэж хэлсэн!

D. - Та зочдод хэрхэн туслах вэ? (тэдэнд өрөө байрлуулах)

V. - Энэ юу болохыг би ойлгож байна гэж бодож байна. Энд 2 хоосон өрөө байна. Бид ид шидийг үзүүлэх үү? (Тийм!)Эцсийн эцэст та бид хоёр дизайнерууд юм.

Б. Хэн зурах вэ (чимэглэх)Лучикийн өрөөний дотоод засал? Та түүнд зориулж өрөөг ямар өнгөөр ​​чимэглэх вэ? Яагаад?

(дотоод засал)... Туслагчаа сонгоно уу.

B.- Хэн зурах вэ? (чимэглэх)Цасан ширхгийн өрөөний дотоод засал? Та түүнд зориулж өрөөг ямар өнгөөр ​​чимэглэх вэ? Яагаад?

V.- Тиймээс та дизайнер болно ... (дотоод засал)... Туслагчаа сонгоно уу.

Хүүхдүүд багштай хамт Рэй, Цасан ширхгийн өрөөнүүдийн дотоод засал чимэглэлийг хийдэг.

Асуулт: Залуус аа, бид одоо хэн байсан бэ? (интерьер дизайнеруудын хийсэн)... Бид өрөөг хэний төлөө гаргаж ирсэн бэ? (Рэй ба Цасан ширхгийн хувьд)... Та ямар өрөө авсан бэ? (үзэсгэлэнтэй, тухтай).

V. - Өрөөнүүд маш жижигхэн юм шиг надад санагдаж байна. Бид юу хийх вэ?...

Шидэт дэлгэц бидэнд тусална гэж бодож байна. Магадгүй хэн нэгэн шидэт үгсийг мэддэг байх?

Хүүхдүүд ид шидийн үг хэлдэг, багш Рэй, Цасан ширхгийг дэлгэцийн ард тавьдаг, ид шидийн хөгжим сонсогддог. Жижиг Рэй, Цасан ширхгүүд дэлгэцийн цаанаас гарч ирдэг.

V. - Энэ бол ид шид. Та Рэй, Цасан ширхгийг өрөөндөө үзүүлж болно.

D. - Эрхэм хүндэт шидтэн, бидний гайхамшгууд танд таалагдсан уу?

Тийм ээ! Чи ч гайхалтай юм аа!

Мөн таны хичээл зүтгэлийн төлөө

Би танд болон найз нөхөддөө зориулж бэлдсэн

Энэ нь сагсанд байна!

Тэгээд сагс цонхны дэргэд байна!

Шидтэндээ талархал илэрхийлж хэлье: "Баяртай!"

Тэгээд одоо Рэй, Цасан ширхэгт баяртай гэж хэлье! Бид тэдэнд юу хүсдэг вэ?

Шидтэний дүрд тоглож, бөмбөгийг зөв хайрцаг руу шидэх нь танд сонирхолтой байсан уу гэж бодоорой. Би ч бас чамтай хамт бөмбөлөг тавихыг хүсч байна.

Та манай зочдод юу хүсч байна вэ? (баяртай, удахгүй уулзацгаая).

Улсын төсөвт сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Санкт -Петербургийн Красногвардейскийн дүүргийн нөхөн олговрын 17 дугаар цэцэрлэг

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй хийх шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй

сэдэв дээр:

"Орчин үеийн шидтэний сургууль" .

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Оксана Манковская

Санкт -Петербург 2014 он

ПРОГРАММЫН АГУУЛГА

  1. Дизайнерын мэргэжлийн талаархи ойлголтыг бий болгох, хүүхдүүдэд дизайны урлагийн янз бүрийн төрлийг танилцуулах (ландшафтын дизайн, интерьер дизайн, хувцас, машин гэх мэт).
  2. Толь бичгийг үгсээр идэвхжүүлэх, баяжуулахын тулд:
  • Нэр үг: дизайн, дизайнер, ландшафт, интерьер, цахим ном, гоо сайхан, ландшафт, байгаль, стилист, загвар зохион бүтээгч
  • Тэмдэг нэр: тухтай, үзэсгэлэнтэй, ид шидийн

Үйл үг: чимэглэх, зохиох, зохиох, бүтээх.

3. Сонсголын анхаарал, харааны анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

4. 1 -ээс 8 хүртэл урагш болон хойш тоолох дасгал хийх.

5. Хэсэг болгон хуваасан бүхэл бүтэн объектын дүрсийн орон зайн бүтцийг сэргээх чадварыг хөгжүүлэх.

6. Ой тогтоолтын дүрсний үүднээс мэдрэмжийг үргэлжлүүлэн сайжруул (хэмжээгээр ялгах, солонгын өнгөний дараалсан зохион байгуулалт, шоо хэлбэрийн хүрэлцэх сонголт).

7. Эргэн тойрны ертөнцийн үзэгдэл, үйл явдал, объектуудын талаархи мэдрэхүйн болон сэтгэл хөдлөлийн сэтгэгдлийг баяжуулах.

8. Бүтээлч байдал, төсөөлөл, уран зөгнөлийг хөгжүүлэх.

9. Шаргуу хөдөлмөр, бие даасан байдал, дизайны сонирхлыг төлөвшүүлэх,

дизайнерын мэргэжлийг хүндэтгэх.

NOD -д зориулсан материал

  1. Энэ сэдвээр танилцуулга бүхий мультимедиа систем: "Шидэт ном." (Дизайн. Загварын төрөл).
  2. Хөгжмийн төв.
  3. "Хуурай усан сан" .
  4. 8 шоо, 8 модуль - хавсаргасан үсэг бүхий шоо "ДИЗАЙНЕР" .
  5. Даалгавар бүхий 3 хайрцаг (том, дунд, жижиг).
  6. Бөмбөлөг.
  7. Дугтуйнд хийсэн захидал.
  8. Тогос өд.
  9. Лазер заагч.
  10. Дотоод засал чимэглэлийн дизайны найрлагад зориулсан өрөөний загвар, материал (байгалийн, хаягдал материал, хүүхэлдэй тавилга);
  11. Янз бүрийн хэмжээтэй Сочи -2014 Олимпийн тоглоомын бэлгэдэл Лучик, Снежинка.
  12. Хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл.
  13. Дэлгэц, дэлгэц, фланель граф.
  14. Шидтэний зураг.

Урьдчилсан ажил

  1. Дизайн урлагийн янз бүрийн төрлөөр чимэглэлийг судалж үзэх (ландшафтын дизайн, интерьер дизайн, хувцас, машин, урлагийн дизайн гэх мэт)
  2. Энэ сэдвээр хийсэн яриа: "Гоо сайхан гэж юу вэ? Ямар гоё юм бэ? " , "Хөдөлж байна" , "Гэрийн дулаарал" .
  3. Хөгжиж буй орчинд орон сууцны интерьер дизайны бүлэг байгуулах (хүүхдийн өрөө, унтлагын өрөө, гал тогоо).
  4. Байгалийн болон хаягдал материалаар хийсэн барилга "Шинэ орон сууц" , "Хүүхдийн өрөө" , "Цэцэрлэгийн тоглоомын талбай" , "Зуслангийн байшингийн талбай" .
  5. Ди "Алдаагаа засах" , "Байшинг дуусга" , "Загвараа үргэлжлүүлээрэй" , "Үг зохиох" , "Өнгө сонгох" , "Хөгжилтэй лабиринтууд" , "Хувцасны дэлгүүр" , "Анхааралтай жолооч нар" .