Сэдвийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн тойм (залуу бүлэг): "Муррын зулзагатай муур" зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиох. Яриа хөгжүүлэх GCD "Уран зураг дээр үндэслэсэн дүрсэлсэн үлгэрийн эмхэтгэл" Муурын зулзагатай.

"Муурын зулзагатай" зургийн GCD шалгалт

Зорилго: Зургийн дүрүүдийг анхааралтай авч үзэх, агуулгын талаархи асуултанд хариулах чадварыг бий болгох; зургийн агуулгыг ойлгохыг оролдохдоо бүтээлч байдлын элементүүдийн илрэлийг дэмжих; амьтад, тэдгээрийн зулзагануудын нэрийг ярианд оруулах; амьтны үйлдлийг илэрхийлсэн үгсийг ярианд идэвхжүүлэх; харилцан туслалцааг хөгжүүлэх.

Даалгавар: Амьтад, тэдний зулзага, муурны оосор, амьтад юу хийж чадахыг нэрлэж сурах; Хүүхдэд хуйвалдааны зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиохыг заах, тайлбар ярианы элементүүдийг ашиглан асуултанд хариулт өгөх; Үгийг зөв дуудах, үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй харилцах явцад аялгуу илэрхийлэх хэрэгслийг ашиглах.

Өмнөх ажил: Гэрийн тэжээвэр амьтан, муурны тухай шүлэг унших, "Саарал зулзага" дууг дуулах, амьтдын тухай оньсого тааварлах.

Ашиг тус: "Муурын зулзагатай муур" зураг, амьтад, тэдний бамбаруудын зураг, дуусаагүй муурыг дүрсэлсэн цаасан хуудас.

Бие даасан ажил: Артем Д.-д нялх амьтдад нэр өгөхийг заах, Егор Л.-д зулзагануудын нэрийг гаргаж ирэхийг заах, зулзагын тухай ярих.

Тэргүүлэх чиглэл: харилцаа холбоо, нэгтгэх, танин мэдэхүй, FCCM, уран сайхны бүтээлч байдал (зурах), эрүүл мэнд, FZK.

Үйл явдлын явц

I. Хүүхдүүд ээ, та нартай хамт тоглоцгооё (хурууны гимнастик)

Бид хамтдаа Миланиа эмээгийнд зочилж байна гэж төсөөлцгөөе. Бид хашаанд тоглож байгаад хэн нэгнийг харав:

сахалтай муур

эвэртэй үхэр

сахалтай ямаа

Сагс нохой

бохир гахай

Миланиа эмээгийнд зочлоход хэн харсанаа дахин санацгаая.

II. Дидактик тоглоом "Ээж ба хүүхдүүд" (зураг дээр)

III. "Муррын зулзагатай муур" зургийн үзлэг.

Зураг дээрх хэн бэ? (муур)

Ямар муур? (том, сэвсгэр, үзэсгэлэнтэй)

Муурын зулзага юу вэ? (жижиг, сэвсгэр, хөгжилтэй)

Муур юу хийж байна вэ? (амарч хэвтэж байна)

Та мууранд ямар нэр өгч чадах вэ? (Мурка)

Энэ зулзага юу хийж байгаа юм бэ? (бөмбөгөөр тоглодог)

Та түүнд ямар нэр өгч чадах вэ? (Васка)

Энэ зулзага юу хийж байгаа юм бэ? (сүү долоох)

Бид түүнд ямар нэр өгөх вэ? (Хөвсгөр)

Гурав дахь зулзага юу хийж байна вэ? (ээжийн хажууд хэвтэж, амарч байна)

Түүнд нэр өгье, тийм үү? (Соня)

Зурган дээр дүрслэгдсэн хүн бүрийг яаж дуудах вэ? (муурны гэр бүл)

Аав муур хаана байна? Тэр хаана байж болохыг олж мэдье (Ан хийхээр явсан, өөр өрөөнд нуугдав)

Одоо боддоо, хэн зулзаганд сагс бөмбөг авчирч чадах вэ? (Эзэгтэй, ээж, эмээ)

Тэр зулзагатай мууранд буцаж ирэхдээ юу гэж хэлэх вэ? (Ямар муудсан зулзага, тиймээс би чамайг шийтгэх болно, би сүү өгөхгүй)

IV. Физминутка.

Энд цонх нээлттэй байна (гараа хажуу тийш)

Муур ирмэг дээр гарч ирэв (муурын гоёмсог алхааг дуурайв)

Муур дээшээ харав, муур доош харав

Энд би зүүн тийш эргэв (толгойгоо зүүн тийш эргүүлэв),

Ялаа ажиглав (толгойгоо баруун тийш эргүүл)

Сунгаж, инээмсэглээд ирмэг дээр суув (суу)

V. Бөмбөгтэй үг тоглоом "Муур юу хийж чадах вэ?"

VI. Зохиолын зураг дээр үндэслэн түүх зохиох.

Бид хуйвалдааны зургийн дагуу үлгэр зохиож сурах болно, гэртээ ээждээ муур, зулзагын тухай ярьж өгнө.

"Зураг дээр ... (зулзагатай муур) харагдаж байна. Муур том ... (сэвсгэр үзэсгэлэнтэй). Түүний хажууд ... (гурван зулзага). Тэд ... (жижиг, хөгжилтэй). Нэг зулзага ... (Васка) гэж нэрлэдэг. Тэр ... (бөмбөгөөр тоглодог). Өөр нэг зулзага гэж нэрлэдэг ... (Хөвсгөр, тэр сүүгээ унадаг). Гурав дахь зулзагыг ... (Соня) гэж нэрлэдэг. Нойр аль хэдийн идчихсэн, ... (ээжийн хажууд хэвтэв). Папа-муур үлдсэн ... (ан хийх). Тэр сагс бөмбөг авчирсан ... (эзэгтэй). Одоо тэр эргэж ирээд хэлэх болно ... ("Ямар муудсан зулзага!"). Муурын зулзага нь ... (инээдтэй) болсон тул надад зураг таалагдсан.

Одоо охид хөвгүүд ээ, нүдээ аниад нүдээ амраацгаая. Бид муур, зулзагын тухай түүхийг хэрхэн зохиох талаар бодох болно.

Багш нь хүүхдүүдийн түүхийг сонсож, тэдний ярих оролдлогыг урамшуулдаг.

VII. Бүтээлч үйл ажиллагаа. "Мууранд юу дутагдаж байна вэ?" сэдвээр зураг зурах.

Мууранд зулзагатай зураг өгцгөөе

VIII. Үр дүн. Үйл ажиллагааны тусгал.

Та ангидаа юу сурсан бэ?

Хэний тухай түүхүүд байсан бэ?

Хичээлийн талаар та юу санаж байна вэ?

"Үгийн тоглоом, муур юу хийж чадах вэ?"

СЭДЭВ: "Муурын зулзагатай" зураг дээр үндэслэсэн үлгэр (4-5 насны хүүхдүүдэд зориулсан)

Хөтөлбөрийн агуулга:

хүүхдүүдийг зургийг харахыг үргэлжлүүлэн заа. Хүүхдүүдийг харж байхдаа ярианд оролцуулж, амьтны гадаад төрх байдлын онцлогийг нэрлэж, зургийн агуулгыг ойлгоход тусална уу. Зурган дээрээс эмхэтгэсэн багшийн түүхийг сонсох, үлгэр жишээг бие даан эсвэл багшийн тусламжтайгаар зохиох чадварыг хөгжүүлэх. Гэрийн тэжээвэр амьтдын сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

Материал:

"Муррын зулзагатай муур" зураг, "Ээж ба хүүхдүүд" тоглоомын хосолсон зургууд, зөөгч, заагч, бөмбөгтэй муурыг дүрсэлсэн цаас, бөмбөг.

Хүүхэд бүрийн хувьд зурсан зулзагатай цаас, өнгөт харандаа.

Өмнөх ажил:

"Тэжээвэр амьтад", дидактик тоглоомууд, муурны тухай хүүхдийн шүлэг цээжлэх, "Манай тэжээвэр амьтад" цомгийг үзэх зэрэг сэдвээр яриа өрнүүлэх.

Арга зүйн аргууд:

түүх, харилцан яриа, уран сайхны үг, дидактик тоглоом "Муур юу хийж байна", "Хосолсон зураг", зургийг үзэх, биеийн тамирын боловсрол.

хөдөл

Багш нь зочдод хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулж, мэндчилж, хүүхдүүдийг гэрийн тэжээвэр амьтадтай хосолсон зургуудыг байрлуулсан ширээн дээр авчирдаг.

Амьтад бидэн дээр ирсэн:

Муур, морь, гахай.

Тэд хүүхдүүдээ алдаж, удаан уйлж, хайж байсан.

Ээжүүдэд хүүхдээ аль болох хурдан олоход нь туслаарай.

Ээжүүдэд тусалцгаая, (хүүхдүүд даалгавраа гүйцээж, шалгана уу).

Морин дээр (унага)

Үхэр дээр (тугал)

Нохой (гөлөг)

Гахайн дээр (гахай)

Мууранд (зулзага)

Ямаанд .... (ямаа).

Сайн хийлээ! Мөн би танд гэнэтийн бэлэг бэлдсэн. Сандал дээр суу (би зургийг харуулж байна, хүүхдүүд үүнийг харж байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та зурган дээр хэнийг харж байна вэ?

Эхлээд муурыг харцгаая.

Ямар муур? (том, сэвсгэр, үзэсгэлэнтэй).

Муурны бие юугаар бүрхэгдсэн байдаг вэ? (ноос).

Мөн ямар төрлийн ноос вэ? (урт, зөөлөн, сэвсгэр).

Муур юутай вэ? (бие, толгой, сарвуу, сүүл).

Муурны толгой дээр юу байгаа вэ? (чих, нүд, хамар, ам, сахал).

Муур юу хийж байна вэ? (худлаа).

Бид сурдаг сурган хүмүүжүүлэгч:

Муурны хажууд зулзага байдаг. Тэд юу вэ? (жижиг, сэвсгэр).

Тэд ямар царайтай вэ? (Инээдтэй, хөгжилтэй).

Бие нь юугаар бүрхэгдсэн бэ? Муурын зулзага юу хийж байна вэ?

Одоо би зулзагатай муурны тухай үлгэр ярих болно. Анхааралтай сонсож, дараа нь өөртөө хэлэхийг хичээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энэ бол зулзагатай муур юм. Муур нь том, сэвсгэр юм. Муурны бүх бие нь үсээр бүрхэгдсэн байдаг. Энэ нь зөөлөн, зузаан, урт юм. Муур нь бие, толгой, сарвуу, сүүлтэй байдаг. Муурны толгой дээр олзыг мэдрэхийн тулд чих, нүд, ам, хамар, сахал байдаг. Муурны хажууд зулзага байдаг. Тэд жижиг, сэвсгэр байдаг. Бүх хүүхдүүдийн адил зулзага тоглох дуртай. Тэд ээжтэйгээ хөгжилтэй байдаг.

Одоо таны түүхийг сонсъё. (2-3 хүүхэд).
Физкультминутка.

Энд хар муур нуугдаж, хулгана хүлээж байна. Хулгана усны булга руу дайрч, муур руу орохгүй.

Муур нь нүдтэй, муур нь чихтэй, муур нь сарвуутай - зөөлөн дэртэй. Kitty, Kitty, битгий уурлаарай, хүүхдүүдийг бүү мааж.

Залуус аа, би та нарт өөр нэг тоглоом байна "Муур юу хийж чадах вэ?"
Би чам руу бөмбөг шидэх болно, чи хариулж, бөмбөгийг над руу шидээрэй.
Муур яаж .... мэддэг (хулганыг барих).

Муур яаж мэддэг ... (угаах). гэх мэт.

Сайн хийлээ! Надад илүү олон зураг байна. Тэдэн дээр хэн дүрслэгдсэн бэ? (зулзага). Тэд бөмбөгөөр тоглох дуртай гэж та хэлсэн. Тэдэнд хэлье

эх муур шиг олон өнгийн бөмбөг (зураг харуулах), тэднийг тоглохыг зөвшөөр. Гэхдээ үүний тулд бид хуруугаа сунгах хэрэгтэй. Миний араас давт.

Хурууны гимнастик.

Пиз, зулзага, кисуля (алгыг ээлжлэн илбэх)

Жулиа зулзагаа дуудав (хурууны нугалах, сунгах).

Хүүхдүүдээр ажил хийдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, би танд эдгээр зургуудыг гэртээ аваачиж, эцэг эхдээ "Мууртай муур" зургийн талаар хэлэхийг зөвлөж байна.

Евтеева Ирина Евгеньевна,

нэгдүгээр зэрэглэлийн багш

MADOU CRR - "Нар" 13-р цэцэрлэг

Москва муж, Зарайск.

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

"Надым дахь "Үлгэр" цэцэрлэг"

Хийсвэр

боловсролын чиглэлээр "Ярианы хөгжил",

дунд бүлгийн ярианы хөгжил

Сэдэв:

сурган хүмүүжүүлэгч,

Боловсролын бүс: "Ярианы хөгжил".

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:"Нийгэм, харилцааны хөгжил", "Танин мэдэхүйн хөгжил", "Биеийн хөгжил", "Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил".

Боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр: GCD.

Сэдэв:"Муур зулзагатай" уран зураг дээр үндэслэсэн түүх".

Зорилтот:Хүүхдүүдийн харилцааны чадварыг хөгжүүлэх, алсын харааг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

1. Хүүхдүүдэд зургийг тодорхой дарааллаар дүрслэхийг үргэлжлүүлэн заах, түүнийг дуудах;

2. Өгүүлбэрт үгийн зохицох чадварыг бүрдүүлэх, нялх амьтныг илэрхийлсэн нэр үгийн олон ба ганц тоо хэлбэрийг бүрдүүлэх;

3. Зэрлэг болон гэрийн тэжээвэр амьтад, тэдний бамбаруушны тухай хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх;

4. График-моторын ур чадвар, харааны зохицуулалтыг хөгжүүлэх;

5. Энэрэн нигүүлсэх сэтгэл, туслахад бэлэн байх мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил:тоглоомын тухай дүрсэлсэн түүхийг эмхэтгэх, "Гөлөгтэй нохой" зургийг үзэх; "Хэн хаана амьдардаг", "Ээжийгээ олоход туслаач", "Том, жижиг" дидактик тоглоомууд; тоглоомууд - импровизаци, "Сахалтай - судалтай" зураг; өрнөл - дүрд тоглох тоглоомууд "Амьтны хүрээлэн", "Ой руу аялах", "Ферм".

Материал ба тоног төхөөрөмж:үзүүлэх соронзон самбар, том бээлий, зөөлөн тоглоом - бөжин, зураг - "ой", "байшин" диаграмм, салфетка, С.Веретенниковагийн "Муурын зулзагатай муур", хуваасан зургийн багц " Зэрлэг амьтад ба тэдгээрийн бамбарууд", "Гэрийн тэжээвэр амьтад ба тэдний бамбарууд", хүүхэд бүрт зориулсан өнгөт утас, өнгөт эсгий үзэг (харандаа), ландшафтын хуудас, шинж чанарууд - зулзагын малгай.

Хичээлийн явц:

1. Оршил хэсэг (нөхцөл байдлын танилцуулга)

AT:Залуус аа, та нар ээж, аав, өвөө эмээ, гэр бүлийн бусад гишүүдэд маш их хайртайг би мэднэ. Тийм юм уу? Та яагаад тэдэнд хайртай юм бэ?

Та юу гэж бодож байна, амьтдыг хайрлах боломжтой юу?

Та ямар амьтдыг мэдэх вэ?

Хэн гэртээ амьтантай вэ?

Чи түүнд яаж хайртай вэ?

Би бас том, маш жижиг амьтдад хайртай! Тэгээд би түүх яримаар байна. Та сонсмоор байна уу? Тэгэхээр. Би зам дагуу алхаж, аажуухан, гэнэт алхаж байна ... (Би салфетка тайлж, доор нь бээлий байна).

"Өө! Жижиг байшин гэж юу вэ?

Нэхий бээлий!

Хэн нэгэн уйлж байна.

Та бидэнд тусалж чадах уу, найзууд аа?

Тэнд хэн уйлж чадах вэ? (хүүхдийн хариулт)

(Би муураасаа туулай гаргаж авдаг)

Залуус аа, энэ хэн бэ?

Туулайгаас яагаад уйлж байгааг асуугаарай? (хүүхдүүд асуулт асуудаг)

W (W):Би жижигхэн, би тэнэг хэвээрээ, би сайн мэдэхгүй, ихэнхдээ мартдаг, ээжийнхээ үгэнд ордоггүй, ээжээсээ зугтаж, төөрч байсан. Залуус аа, ээжийгээ олоход минь туслаач.

AT:Залуус аа, та туулайд туслахыг хүсч байна уу? Чадах уу?

2. Мэдлэгийн шинэчлэл -дидактик тоглоом "Надад ээжийгээ олоход туслаач."

Зорилтот:зэрлэг болон гэрийн тэжээвэр амьтад, тэдний бамбарууд, амьдрах орчны талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Соронзон самбар дээр гэрийн болон зэрлэг амьтдын холимог зургууд, гацуур мод, байшингийн бүдүүвч дүрслэл; нялх амьтдын тусдаа зураг.

AT:Залуус аа, та энд хэнийг харж байна вэ? Та туулайд хэрхэн туслах вэ? (Хүүхдүүд ээлжлэн тоглоомын үйлдлийг гүйцэтгэдэг - тэд ээжийг бамбарууштай нь харьцуулдаг. Үйлдлүүд нь: нохойны ээж нь гөлөгтэй. Энэ бол гэрийн тэжээвэр амьтан. Бид тэднийг байшингийн ойролцоо байрлуулна. Ямаа ямаатай байна. , тэжээвэр амьтан, мөн гэрт.Үхэр тугалтай, гэрийн тэжээвэр амьтан, үнэг нь үнэгтэй, ойд амьдардаг, тэднийг гацуур модны дэргэд байрлуулцгаая, зэрлэг амьтан. Чоно чонын бамбар, а Зэрлэг амьтан, ойд амьдардаг. Чи, туулай, эх туулай. Чи ч бас ойд амьдардаг. Туулай, ээж рүүгээ яв, дахиж төөрөхгүй!)

AT:- Залуус аа, та туулайд тусалж чадах уу? Үүний тулд танд ямар мэдлэг хэрэгтэй вэ? Сайн байна, туулай ээжийгээ олоход тусалсан! Одоо би чамайг өөр гэр бүлтэй танилцуулах болно. Хүсч байна? (Багш "Муурын зулзагатай" зургийг самбар дээр тавьдаг.) ​​Энэ зургийг анхааралтай бодож үзээрэй. (Би түр зогссон, хүүхдүүд хардаг).

3. Шинэ мэдлэг олж авах - зураг дээр түүх ярих

AT:Та зургийг хараад аль хэдийн үүнийг юу гэж нэрлэхээ шийдсэн үү?

Д:"Муур ба түүний зулзага", "Ээж муур зулзагатай тоглодог", "Муррын тухай", "Муур дэвсгэр дээр хэвтэж, зулзага руу хардаг".

AT:Тийм ээ, өөр өөр нэрс. Гэхдээ зургийн гарчиг нь тийм ч урт биш, богино байх ёстойг сануулмаар байна. Гэхдээ богино гарчигнаас нь хүртэл энэ зураг юуны тухай болох нь тодорхой байх ёстой. Маша энэ зургийг товчхон нэрлэжээ. Сайн хийлээ! Би ч бас дуртай зургийн Сашагийн нэр. Тэгээд чи? Тэгээд яагаад?

Д:Яагаад гэвэл зураг нь юуны тухай өгүүлж байгаа нь товч бөгөөд ойлгомжтой.

AT:Зураач энэ зургийг зурж, "Мууран зулзагатай" гэж нэрлэсэн. (түр завсарлага).Залуус аа, би “бичиж” гэж хэлсэн нь танд сонин санагдсангүй гэж үү? Үгүй ээ, би алдаагүй: та "зураач зураг зурсан" гэж хэлэх хэрэгтэй, гэхдээ зураагүй. Цэвэрлэх үү? Хамтдаа ярилцъя ("зураач зурсан" найрал дуудах)Үүнийг санаарай! Зурган дээр үндэслэсэн түүхийг дахин давтахгүй сонирхолтой болгохын тулд эхлээд муурны тухай, дараа нь зулзага, эцэст нь бидний эргэн тойронд юу харж байгааг хэлэх хэрэгтэй. Тиймээс, ээжид анхаарлаа хандуулаарай - муур. Том үзэсгэлэнтэй муур зулзагыг биширдэг, тийм үү? Түүний тухай яриач.

Д: (2-3 хүүхэд муурны тухай ярьдаг).Муур нь том, саарал, tabby юм. Тэр том ногоон нүдтэй. Тэр худлаа ярьж, зулзага руугаа хардаг. Муур нь том толгойтой, богино үзүүртэй чихтэй, сэвсгэр сүүлтэй гэх мэт.

AT:Сайн байна залуусаа! Саша, Маша хоёр муур нь том, сахалтай, бүх судалтай, сайхан зузаан үстэй гэдгийг зөв тэмдэглэжээ. Муур эдгээр үгсийг сонсоод маш их баяртай байна. Тэр амарч, хүүхдүүдээ биширдэг - зулзага. Хэдэн ширхэг вэ? (найрал дууны хариулт)Хамтдаа тоолъё: нэг зулзага, хоёр, гурван зулзага. Муур гурван зулзагатай. Тэд өсч том болсон бөгөөд өөрсдийгөө халамжилж чаддаг. Тийм юм уу? Тэдний тухай яриач.

Д: (2-3 хүүхэд зулзагын тухай ярьдаг).Муур нь гурван зулзагатай: нэг саарал, нэг табби, яг ээж шиг, нэг улаан. Тэд түүнийг Рыжик гэж дуудсан байх. Тэд аль хэдийн том болсон бөгөөд өнгөт бөмбөгөөр хэрхэн тоглохыг мэддэг. Саарал зулзага ядарч, ээжийнхээ дэргэд унтжээ. Рыжик сүү гэх мэтийг хүсдэг.

AT:Сайн байна, залуусаа, бүгдээрээ зулзагын тухай ярьсан. Тэд өсч том болсон, өөрсдийгөө хэрхэн тоглохыг мэддэг. Муурын зулзагануудын дуртай зугаа цэнгэл бол бөмбөгөөр тоглох явдал юм.

Энд миний муур байна - тоглоом.

Би түүн рүү бөмбөг шидэх болно.

Тэр бөмбөгөөр тоглох болно

Миний утсыг тайлж байна.

Залуус аа, зулзага гэртээ сайн байгаа гэж бодож байна. Тэгээд юу гэж бодож байна?

Д:Муурын зулзага ч сайн, инээдтэй л гэж боддог. Тэдний хажууд ээж нь байдаг. Ээжтэйгээ хамт тайван, хөгжилтэй. Муурын зулзага нь орон сууцанд өөрийн гэсэн байртай байдаг - хивс. Энэ нь судалтай, өнгөлөг. Шалан дээр сүүтэй таваг байна. Энэ нь муур, зулзага нь халамжтай эзэгтэйтэй гэсэн үг юм. Тэр тэдэнд хайртай. Тэгээд бүгд сайн байна! (Би хүүхдүүдийн найрал дууны болон бие даасан хариултыг сонсож, гайхшрал, зөвшөөрлийг илэрхийлдэг).

AT:Залуус аа, зулзага үнэхээр инээмсэглэж байх шиг байна! Эцсийн эцэст Катя ээжтэйгээ хоёулаа тайван, хөгжилтэй гэж зөв хэлсэн. Тэд сайн. Та Катя болон надтай санал нийлж байна уу? Сайхан судалтай хивс, таваг дүүрэн сүү шалан дээр байгааг анзаарсанд сайн байна. Энэ гэрийн эзэгтэй зулзага нь дулаахан, сэтгэл ханамжтай байхыг баталгаажуулсан.

Одоо Рефат зурган дээр тулгуурлан өгүүллэгээ зохиох бөгөөд би та бүхнийг үлгэрийг анхааралтай сонсож, ямар нэг давталт байгаа эсэхийг харахыг хүсч байна. За, Рефат тэднээс зайлсхийхийг хичээх болно. Эхлээд тэр муурны тухай, дараа нь зулзагын тухай, дараа нь зулзага байшинд аз жаргалтай байгаа эсэх талаар ярих болно. (Хүүхэд үлгэрийн төлөвлөгөөг дагаж мөрддөг.)

AT:Баярлалаа Рефат. За залуусаа, Рефатын түүх таалагдсан уу?

Танд юу таалагдсан бэ?

Дахин давтагдах тохиолдол байсан уу?

Рефат хэрхэн давтахаас зайлсхийсэн бэ?

Ингээд түүний түүхийг сонирхоцгооё. Хэрэв танд түүх үнэхээр таалагдсан бол алгаа ташаад, хэн нэгэнд таалагдаагүй бол хөлөө дар.

AT:Залуус аа, өнөөдөр бид зургаар ярьж сурлаа. Таны түүх надад маш их таалагдсан тул би "Муурын зулзагатай" зургийг өдрийн эцэс хүртэл бүлэгт үлдээхээр шийдсэн. Гэнэт та нарын хэн нэг нь түүний зулзагатай хамт ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хэлж, түүнийг баярлуулах болно.

4. Физминутка. Тоглоом - "Амьтдыг дүрслэх" импровизаци

(хүүхдүүд толгой дээрээ малгай тавьдаг - зулзага)

AT:Би гэрийн муур

зөөлөн гэдэс, (Хүүхдүүд амьтныг дүрсэлдэг:

зөөлөн сарвуу, "Тэгш" дээр хивсний эргэн тойронд шилжих нь чухал юм.

Дакны сарвуунд зураас байна. олс", цохих гэдэс,

Би тоглох дуртай, хумс; мөлхөх, өнгөтийг гүйцэх

"Мяу-мяу" давтана утас бөмбөлөг, тэдгээрийг тойруулан орооно

Тэгээд бөмбөгийг гүйцэж ав. орооцолдох - гарын хөдөлгөөн.)

AT:Сайн хийлээ! Сайн зулзага! Муурын зулзага бөмбөгөөр тоглох нь маш их таалагддаг тул бусад зулзагануудад бөмбөг зурахыг танаас хүсдэг. Та зурах уу? Чадах уу? Ширээнүүдэд суугаад зурцгаая.

5. Олон өнгийн бөмбөг зурах

(Би жишээ зургийг үзүүлэв - олон өнгийн бөмбөг.)

- Бөмбөлгүүд ямар өнгөтэй вэ?

Ямар хэлбэр вэ?

Хэдэн ширхэг вэ?

Тэд ижил хэмжээтэй байна уу?

- Залуус аа, яагаад зарим бөмбөг том, зарим нь жижиг болсныг та анзаарсан уу? (дараагийн эргэлт бүр өмнөхөөсөө том)

Агаарт бөмбөг зурцгаая. Зөв тэмдэглэгээг аваарай. (Би бүх хүүхдүүд тэмдэглэгээг зөв барьж байгаа эсэхийг шалгана.)Бид агаарт цэг тавьж, муруй дугуй шугам зурж, шугамыг холбодоггүй, гэхдээ бид бүр том, том curl хийдэг. Мөн илүү их буржгар, илүү их бөмбөг. Хүн бүр том бөмбөг авсан уу? Залуус аа, зулзага танаас том, өнгөлөг бөмбөг зурахыг хүсч байна. Хүн бүр ойлгож байна уу? Зөв харандаа (эсгий үзэг) аваад ажилдаа ор. (Тайван аялгуу сонсогддог; намуухан дуугаар бие даасан ажил - зөвлөгөө, магтаал, тусламж, тусдаа хуудсан дээр харуулах.)

AT:Өө , хичнээн олон өнгийн бөмбөг гарч ирэв! Бүтэн шоу! Залуус аа, зулзагуудаас асуу, тэд бөмбөгөнд дуртай юу? Тэд ямар байх ёстой вэ? Бүгд оролдсон! Лера том бөмбөг зурсан. Маш олон буржгар, бие биентэйгээ маш ойрхон утаснууд. Сайн хийлээ! Саша, Катя, Ильяс нар улаан, цэнхэр, ногоон бөмбөг зурав. Тийм ээ, тэд бүгд том! Та нар ямар зурагт дуртай вэ? (2-3 хүүхэд ажилд дүн шинжилгээ хийх).Сайн хийлээ! Бүх бөмбөг сайн байна! Муурын зулзага "мяав" гэж хэлдэг. - Баярлалаа!

6. Ойлголт.Залуус аа, та үүнийг хийх дуртай байсан уу? Бид ангидаа юу хийсэн бэ? Зургийн зөв нэр юу вэ? Түүхийг сонирхолтой болгохын тулд зургийг хэрхэн хэлэх хэрэгтэй вэ? Сайн хийлээ! Тантай харилцах нь надад баяр баясгаланг авчирсан. Энэ л надад ийм мэдрэмж төрүүлж байна! (Би нүүрний хувирал хийдэг)Өөрийн сэтгэлийн хөдөлгөөнийг нүүрний хувирал эсвэл эмотиконоор дүрсэл. Агуу их! Бие биедээ инээмсэглээрэй! Мөн хэрэгтэй байгаа хүмүүст үргэлж туслаарай!

Уран зохиол:

1. "Төрсөн цагаас нь сургууль хүртэл" цэцэрлэгийн боловсрол, сургалтын үлгэр жишээ ерөнхий боловсролын хөтөлбөр, засварласан; М.: МОЗАЙК-СИНТЕЗ, 2014 он.

2. "Цэцэрлэг, дунд бүлгийн ярианы хөгжил"; М.: МОЗАЙК-СИНТЕЗ, 2014 он.

3. "Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн цогцолбор анги" (Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын сурган хүмүүжүүлэгч, арга зүйчдэд зориулсан практик гарын авлага) "Багш" ТС, 2001 он.

Мякоткина Ольга Алексеевна
Албан тушаал:сурган хүмүүжүүлэгч
Боловсролын байгууллага: GBOU №51 сургууль
Орон нутаг:Москва хот
Материалын нэр:Бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи GCD-ийн хураангуй
Сэдэв:"Муур зулзагатай" уран зураг дээр үндэслэсэн үлгэрийн эмхэтгэл.
Нийтэлсэн огноо: 15.01.2018
Бүлэг:сургуулийн өмнөх боловсрол

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи GCD-ийн конспект

"Муур зулзагатай" уран зураг дээр үндэслэсэн үлгэрийн эмхэтгэл.

Зорилго: бүтээлч үлгэр ярих замаар хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх

хуйвалдааны зураг

Хүүхдэд санал болгож буй зургийн дагуу нарийвчилсан үлгэр зохиохыг заах.

төлөвлөгөөнд үндэслэн;

Оньсого таамаглах дасгал хийх;

Зургийг анхааралтай авч үзэх чадварыг бий болгох;

Яриа, анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

Амьтанд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хүүхдийн үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр

Хамтлаг

Хувь хүн

урьдчилсан ажил

Унших түүхүүд: Берестовын "Хаалган дээрх муур", "Гэнэсэн муур", "Котофей".

А.Усачев, "Муурын гараг"

Тоног төхөөрөмж, материал: "Муур ба зулзага" зураг, мольберт,

тэмдэглэгээ, бөмбөг

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Залуус аа, өнөөдөр бид үлгэрийн дагуу үлгэр зохиож сурах болно

гэрийн тэжээвэр амьтны зураг. Та ямар амьтан болохыг сурах болно,

Та бүгд өөр өөрийн оньсого тааж, хариултыг хурдан зурах үед.

Багш өнгөрч, "чихэнд" тайлбарлахыг хэлдэг

амьтны шинж чанар.

хурц хумс, зөөлөн сарвуу ...

сэвсгэр үстэй, урт сахалтай ...

шуугиан, өвөр сүү ...

хэлээ угаана, хүйтэн үед хамраа нууна ...

харанхуйд сайн хардаг, дуу дуулдаг, шуугидаг

Тэр сайн сонсголтой, сонсогдохгүй алхдаг ...

нуруугаа нугалж, зурж болно...

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Энэ хэн бэ, залуусаа?"

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Үнэхээр зөв, өнөөдөр бид үлгэр зохиох болно

муур, зулзагын тухай.

Багш нь танилцуулсан зүйлд хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг

Багш: Муур руу хар. Түүний гадаад төрхийг тайлбарла. Тэр ямархуу хүн бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт (том, сэвсгэр)

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Мурсын зулзагыг хар. Та тэдний талаар юу хэлэх вэ, тэд ямархуу хүмүүс вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт (жижиг бас сэвсгэр)

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Муурын зулзага бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ?"

Хүүхдүүдийн хариулт (нэг нь улаан, хоёр дахь нь хар, гурав дахь нь алаг)

Багш: "Яг. Тиймээс бид зулзага гэж хэлж болно

өнгөөр ​​ялгаатай. Муурын зулзага бүр юу хийдэг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Эдгээр зулзага юу вэ?"

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Үнэхээр зулзага бол маш өөр. Гэхдээ тэд ижил төстэй байдаг

жижиг. Одоо муур, зулзагануудад имээн өгье. Гэхдээ ийм

Ингэснээр тэд өөрсдийн зан чанарт нийцдэг"

Хүүхдүүд таамаг дэвшүүлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Тэгэхээр ... нэртэй зулзага тоглож байна. Яаж хэлж чадаж байна аа

өөр рүү?"

Хүүхдүүдийн хариулт (хөгжил, үсрэлт, бөмбөг өнхрөх)

Сурган хүмүүжүүлэгч: “... гэдэг зулзага унтаж байна. Та өөр яаж хэлэх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт (унтаж, нүдээ аниад, амрах)

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Мөн ... нэртэй зулзага сүүгээ эргэлддэг. Бид өөр яаж хэлэх вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт (архи уух, долоох)

Физминутка

Муур өглөө сэрлээ

Сайхан дээшээ сунгав

Сайхан бөхийв

Баруун, зүүн тийш эргэв

Тэгээд чимээгүйхэн холдлоо

Хөдөлгөөнийг дуурайлган хийдэг (текстийн дагуу)

Багш хүүхдүүдийг тойрог дээр зогсохыг урьж байна. гэсэн асуулт асууж байна: "Юу чадах вэ

муур хийх үү? ба бөмбөгийг ээлжлэн шиддэг. Хүүхдүүд хариулж, бөмбөгийг цохино.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Одоо зураг руугаа буцаж орцгооё. Миний зохиож байгааг сонсоорой

энэ зургийн тухай түүх. »

Хүүхдүүд анхааралтай сонс.

Багш нь хүүхдүүдэд төлөвлөгөө гаргах шаардлагатай байгаа төлөвлөгөөг хэлж өгдөг

Зураг дээрх хэн бэ?

Үйл ажиллагаа хаана явагдаж байна вэ?

Хэн сагс бөмбөг үлдээж чадах вэ?

Юу болсон бэ?

Эзэгтэй буцаж ирэхэд юу тохиолдож болох вэ?

Хүүхдүүд зурагнаас үлгэр зохиохыг хичээдэг.

Багш хичээлээ дүгнэж, тоглоомыг явуулна.

Хүүхдүүд 2 багт хуваагдана. Баг бүрийн гишүүд ээлжлэн

тэдний машин руу гүйж очоод зулзага зур. Тэр баг ялна

хэн илүү зулзага зурсан.

Динара Минияновна Гибадуллина
"Муурын зулзагатай" уран зураг дээр үндэслэн зохиолын зохиол зохиох. Яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй

Зорилтот: сурталчлах ярианы хөгжил, сэтгэцийн үйл ажиллагаа.

Даалгаврууд:

боловсролын:

Ур чадварыг болгоомжтой бий болгох зураг луу хар.

Төлөвлөгөөний үндсэн дээр ур чадвараа дээшлүүлэх.

Өгөгдсөн сэдвээр дүрслэх оньсого таах дасгал хийх.

Боловсролын:

Утгатай ойролцоо үгсийг сонгох дасгал хийх, объектын үйлдлийг харуулсан үгсийг сонгох.

[s] ба [h], [w] ба [g], [h] ба [u], [l] ба [r] авиануудын зөв дуудлагыг тодруулж нэгтгэж, чихээр ялгах.

Үгэнд өгөгдсөн авиатай үгсийг нэрлэх чадварыг сайжруулах.

Санах ойг хөгжүүлэх, сэтгэх, ажиглалт.

Боловсролын:

Гэрийн тэжээвэр амьтдын сонирхлыг бий болгох.

хүндлэлийг төлөвшүүлэх бусад хүүхдүүдтэй хийх үйл ажиллагаа, бие биенийхээ яриаг бүү тасал, найзыгаа дуустал нь сонс.

Арга зүй:

Амаар

Харааны.

заль мэх:

Оньсого.

Зургийг шалгаж байна.

Физминутка.

Тоглоом.

үгсийн сангийн ажил:

Зангуу оруулах илтгэлүүдхүүхдүүд харилцан яриа өрнүүлэх чадвар.

Шинэ хүүхдүүдийг толь бичигт оруулах үгс: зугаалах, нойрмоглох, дэвхрэх.

Хувь хүний ​​ажил:

Идэвхжүүлсэн байна хичээлидэвхгүй хүүхдүүд - ярианд оролцох, зургийг харж байна, сурган хүмүүжүүлэгчийн асуултын хариулт.

Материал: уран зураг« Муурын зулзагатай муур» , тоглоомон зулзага, бөмбөг.

асран хамгаалагч: Залуус аа, бид өнөөдөр болно гэрийн тэжээвэр амьтны тухай түүх бичих. Та ямар амьтны тухай яриад байна вэ? хэлэх, та нар хүн бүр оньсого тааварлахдаа мэдэх болно. Би чихэндээ оньсого хийх болно.

Хурц хумс, зөөлөн дэр.

Сэвсгэр үстэй, урт сахалтай.

Архирах, сүү уух.

Хэлээ угаана, хүйтэнд хамраа нууна.

Тэр харанхуйд сайн харж, дуу дуулдаг.

Тэр сайн сонсголтой, чимээгүйхэн алхдаг.

Нуруу нуман хаалга, зураасыг мэддэг.

Та ямар таамаг авсан бэ?

Хүүхдүүд: Муур.

асран хамгаалагч: Бамбаруушнуудыг нэрлэ муур?

Хүүхдүүд: зулзага.

асран хамгаалагч: Тэгэхээр бид өнөөдөр болно зулзагатай муурны тухай түүх бич. Хараач муур. Түүний гадаад төрхийг тайлбарла. Тэр юу вэ?

Хүүхдүүд: Том, сэвсгэр.

асран хамгаалагч: Хараач зулзагатэдний талаар юу хэлж болох вэ? Тэд юу вэ?

Хүүхдүүд: Жижигхэн, бас сэвсгэр.

асран хамгаалагч: Ялгаа нь юу вэ зулзага тусдаа? Тэд юугаараа ялгаатай вэ?

Хүүхдүүд: Нэг зулзага улаан, хоёр дахь нь хар, гурав дахь нь алаг өнгөтэй.

асран хамгаалагч: Зөв, тэд дээлний өнгөөр ​​ялгаатай. Тэд өөр юугаараа ялгаатай вэ? Муурын зулзага бүр юу хийж байгааг харж байна уу?

Хүүхдүүд: Нэг нь бөмбөгөөр тоглодог, хоёр дахь нь унтдаг, гурав дахь нь сүү уудаг.

асран хамгаалагч: Тэд яаж адилхан юм бэ? зулзага?

Хүүхдүүд: Бүгд жижиг.

асран хамгаалагч: Муурын зулзага нь маш өөр. Эдгээр хочуудыг өгье муур, зулзагаИнгэснээр та тэднээс ямар зулзага болохыг тааж чадна.

Хүүхэд: Китти (хоч өгдөг)тоглодог.

асран хамгаалагч (хөгжил, үсрэх, бөмбөг өнхрүүлэх).

Хүүхэд: Китти (хоч өгдөг)унтаж байна.

асран хамгаалагч: Чи түүний тухай өөр юу хэлэх вэ? (амрах, нойрмоглох).

Хүүхэд: Тэгээд энэ зулзага (хоч өгдөг)сүү уудаг.

асран хамгаалагчА: Та өөр яаж хэлж чадах вэ? (дутуу).

Физминутка « Муур»

Болгоомжтой байгаарай буйдангаас цонх хүртэл муур

Би хөлийнхөө хуруун дээр алхаж, хэвтээд цагираг хэлбэрээр эргэлдэнэ.

Тэгээд одоо босож, инээмсэглээрэй.

Би буйдан дээрээс амархан үсэрч чадна, би нуруугаа нуман хаалга болгоно

Тэгээд тавагнаас нь хэлээрээ сүү уудаг.

Одоо залуусаа бод энэ зургийн тухай түүх. Танд туслах төлөвлөгөөг сонс түүх зохио.

Хэний зураг байна зураг? Үйл ажиллагаа хаана явагдаж байна вэ?

Хэн сагс бөмбөг үлдээж чадах вэ? Тэгээд энд юу болсон бэ?

Эзэгтэй буцаж ирэхэд юу тохиолдож болох вэ?

Залуус аа, хичээгээрэй түүхүед хэрэглэж байсан үг хэллэгээ ашигла зургийг харж байна.

Зураг дээрх хүүхдүүдийн түүх.

асран хамгаалагч: Муурын зулзага бидэн дээр ирлээ, түүний нэрийг хэн болохыг тааварлаарай.

Хүүхдүүд хариулдаг.

асран хамгаалагч: Муурын зулзага чамтай тоглох болно. Бид зулзага яаж дууддаг вэ?

Хүүхдүүд: Китти Китти.

асран хамгаалагч: Төгсгөлд нь ямар дуу гарах вэ?

Хүүхдүүд: Дуу [S].

Тоглоомон зулзага гарч ирэхэд багш түүний өмнөөс ярьдаг.

Китти: Миний хэлэх дууг сонс. (Урт зурсан s-s-s.)Би ямар дууг хэлсэн бэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Китти: Одоо өөр дуу сонс. (z-z-z зурах гэж дуудна.)

Хүүхдүүд хариулдаг.

Китти: Тэгээд одоо миний араас үгсийг давт.

Са-за, са-за, соно нисэв.

For-sa, for-sa, соно бидэн рүү нисэв.

Хүүхдүүд давтана.

Китти: Эдгээр хэлийг мушгихад ямар авиа ихэвчлэн гардаг вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Муурын зулзага хүүхдүүдээс дараах хэлийг давтахыг хүсдэг.

Жа - ша, жа - ша, Женя хүүхдээ тэжээдэг.

Ча-ча, ча-ча, бид голын эрэгт бор шувуу барьдаг.

Ла-ра, ла-ра, тоглоом эхэллээ.

Хүүхдүүд эдгээр хэлийг эргүүлэхэд ямар дуу чимээ ихэвчлэн олддогийг хариулдаг.

Китти: Сайн байна, чи дуу авиаг сайн ялгадаг. Одоо тантай тоглоом тоглоцгооё.

Тоглоом - Дуу хаана байгааг таагаарай?

Китти: Чамтай тоглох үнэхээр их таалагдсан, гэхдээ би ээж рүүгээ буцах цаг болсон. Чи сайн хариулсан болохоор би чамд өгье зулзагын зураг.

асран хамгаалагч: Энэ бол бидний төгсгөл ажил мэргэжил. Юу нь танд илүү таалагдсан бэ хичээл? Тэгээд яагаад?

Шууд-сурган хүмүүжүүлэх үйл ажиллагаанд бие даасан дүн шинжилгээ хийх

Боловсролын бүс: "Харилцаа холбоо"

Бүлэг: « Яриа хөгжүүлэх»

Сэдэв: « Зурган дээр үндэслэн үйл явдлын өрнөл зохиох« Муурын зулзагатай муур»

Шууд - боловсролын үйл ажиллагааг сургуулийн өмнөх боловсролын ерөнхий боловсролын хөтөлбөрийн бүтцийн дагуу холбооны улсын шаардлага, хүүхдийн насны онцлогийг харгалзан байгуулдаг. "Төрөөс сургууль хүртэл" N. E. Веракса.

Даалгаврууд:

Боловсролын: ур чадварыг сайтар бүрдүүлэх зураг луу хар; ур чадварыг дээшлүүлэх зургийн тухай түүх бичихтөлөвлөгөөнд зураг зурах; өгөгдсөн сэдвээр дүрслэх оньсого таах дасгал хийх.

Боловсролын: ойролцоо утгатай үгсийг сонгох дасгал хийх, объектын үйлдлийг харуулсан үгсийг сонгох; дуу авианы зөв дуудлагыг тодруулах, нэгтгэх, чихээр ялгах; үгэнд өгөгдсөн авиатай үгсийг нэрлэх чадварыг сайжруулах; санах ойг хөгжүүлэх, сэтгэх, ажиглалт.

Боловсролын: тэжээвэр амьтдын сонирхлыг төрүүлэх; бусад хүүхдүүдийг хүндэтгэх, бие биенээ тасалдуулахгүй байх, найзынхаа үгийг дуустал нь сонсох.

Байгууллагын хэлбэр-боловсролын шууд үйл ажиллагаа: дэд бүлэг.

Үйл ажиллагааны төрөл: хөгжиж байна.

1-р шат - зохион байгуулалт (3 мин)оньсого таавар. Дидактик даалгавар: анхаарлыг татах, хүүхдийн сонирхлыг татах.

2-р шат - урам зориг өгөх (4 мин) зургийг харж байна. Үйл ажиллагааны зорилгыг хүүхдүүд хүлээн зөвшөөрөх.

3-р шат - одоо байгаа санааг нэгтгэх (8 мин) зургаар түүх өгүүлэх, дидактик тоглоомууд.

4-р шат - эцсийн (3 мин.)хамрагдсан материалыг нэгтгэн дүгнэх

5-р шат - тусгал (2 минут.)

Хүүхдийн насны онцлогийг харгалзан урт хугацааны төлөвлөгөөний дагуу боловсролын шууд үйл ажиллагаа явуулсан. Бүх хэсгүүд нь хоорондоо холбоотой бөгөөд нэгээс нөгөөд жигд шилждэг. Төрөл бүрийн төрлүүдийг ашигласан үйл ажиллагаа: таах оньсого, дидактик тоглоом, гэнэтийн мөч, асуулт хариулт. Санал болгож буй материалыг хүүхдүүдэд ашиглах боломжтой. Тоглоомын сэдэл бий болсон нь хүүхдүүдийн сонирхлыг нэмэгдүүлэхэд хувь нэмэр оруулсан. Тайлбар толь, бие даасан ажил идэвхтэй явагдсан. Хүүхэд ба багшийн харилцааны мөн чанар нь итгэлтэй, найрсаг байдаг. Хүүхдүүд тэдэнд өгсөн даалгавруудыг урам зоригтойгоор гүйцэтгэсэн. Тэд үйл ажиллагаанд урам зоригтой оролцсон.

Энэхүү боловсролын үйл ажиллагаа нь хүүхдүүдийн өмнө нь олж авсан мэдлэгийг нэгтгэхэд хувь нэмэр оруулсан. Ганц зүйл бол идэвхгүй хүүхдүүд үзэхээс гадна өөрсдийнхөө үйл ажиллагааг харуулахыг хүсч байна. Энэ бол миний цаашдын уран бүтээлд тэмүүлэх болно.

Миний тавьсан зорилго биелсэн, хүүхдүүд бүх даалгавраа биелүүлсэн гэж бодож байна.