Энэ сэдвээр зурах хичээлийн тойм: Уламжлалт бус зургийн янз бүрийн техникийн талаархи хичээлийн тэмдэглэл. Бага насны хүүхдүүдэд уламжлалт бус зургийн техник хийх нээлттэй хичээлийн хураангуй

Зорилго:
- Хуулбар зурах техниктэй танилцах.
- Лаагаар зурах арга техникийг хөгжүүлэх.
Даалгавар:
өвлийн улиралд хүйтэн жавартай хэв маягийг ажиглах замаар анхаарлыг хөгжүүлэх;
өвлийн улиралд байгалийн үзэгдлийг сонирхож сургах;
гүйцэтгэж байхдаа нарийвчлалын боловсрол.
Тоног төхөөрөмж: хэв маягийн дээж, цомгийн хуудас; нэмэлт хуудас, лааны нэг хэсэг; усан будаг; өргөн үстэй сойз; нэг аяга ус, салфетка, захидал.
1. Байгууллагын мөч.
Психогимнастик: "Рэй"
Наранд сунадаг
Тэд туяа авав
Зүрхэнд минь дарагдсан
Тэгээд тэд үүнийг бие биедээ өгсөн.
Хичээлийн сэдвийн мессеж.
Өнөөдөр залуус аа, боловсролын болон зохион байгуулалтын үйл ажиллагааны сэдэв бол "Хяруу хээ" бөгөөд зөвхөн дасгал биш лаа ашиглан зураг зурах болно.
Гайхалтай мөч.
Залуус аа, жилийн аль цаг вэ? Хүүхдүүд өвөл уулздаг
Одоо өвөл болж байна. Өвөл бол жилийн гайхалтай цаг юм! Өвлийн улиралд янз бүрийн гайхамшгууд тохиолддог! Тиймээс би жижиг багц авсан. Хэн бидэнд илгээсэн юм бэ?
Энд юу нуугдаж байгааг харцгаая, магадгүй энэ нь хэн болохыг олж мэдэх болно.
Илгээсэн хавсаргасан цаасыг уншиж байна
Залуус аа, энд тааврын шүлэг бүхий цасан ширхэг байна. Үүнийг таахын тулд анхааралтай сонсоорой. Таасан хүн гараа өргөх болно:
Одод тэнгэрээс унаж, талбай дээр унана.
Хар шороо тэдний доор нуугдах болтугай.
Олон, олон од, шил шиг нимгэн;
Одууд хүйтэн, дэлхий дулаахан.
Тэр ямар мастерыг шилэн дээр тавьсан юм бэ?
Мөн навч, ургамал, сарнай цэцгийн иш. Хүүхдүүд цасан ширхгээр хариулдаг, учир нь тэд газрыг цасаар бүрхэж, од шиг харагддаг.
Сайн байна, залуус аа, та маш ажигч хүн тул тааварыг зөв тааварлав.
Сэдвийн танилцуулга.
Мөн өвлийн улиралд үнэнч, орлуулшгүй туслагч нь хэн бэ? Хүүхдүүд хүйтэн жавартай уулздаг
Зөв. Өвөл эхлэхэд хүйтэн жавар ирдэг. Хүйтэн байшин бүрийг тогшдог. Тэр мессежээ хүмүүст үлдээдэг: эсвэл хаалга нь хөлдөх болно - тэд өвлийн бэлтгэлээ муу хийдэг, дараа нь тэр уран бүтээлээ цонхон дээр үлдээх болно - Фростын бэлэг. Тэр бидэнд ямар мессеж илгээсэнийг харцгаая
Би боодол дээрээс хүйтэн жавартай хэв маягийн зургийг гаргаж авдаг
Зураг дээр юу харагдаж байна вэ? Хүүхдүүд мөчир, цасан ширхэг, мөсөн цэцэг, буржгар, хөлдөөсөн дэгээнд хариулдаг
Үнэн бол энд хүүхдүүд байдаг бөгөөд хяруугаар чимэглэсэн гацуур мөчир байдаг.
Фрост бидний цонхыг сойз, будаггүйгээр ингэж будсан юм.
Залуус аа, Фрост эдгээр загварыг хэрхэн зурсан гэж та бодож байна вэ? Хүүхдүүд өөрсдийн таамаглалаа дэвшүүлэв Шилэн дээр хүйтэн үлээж, ид шидээр цасан ширхгийг цонх руу шидэж, тэд цонх руу наалдана.
Үнэндээ хүйтэн, хүйтэн жавартай агаараас агаарт байгаа усны дусал хүйтэн шилэн дээр тогтоод хөлдөж мөсөн хэсэг болж хувирдаг. Шөнийн цагаар олон, олон хүмүүс бүрэлдэн тогтсон байдаг. Үүний үр дүнд бид тантай саяхан ажигласан янз бүрийн хэв маягийг олж авдаг.
Залуус аа, бид хээгээ анхандаа харагдахгүй, дараа нь Фрост шиг гэнэт гарч ирсэн байдлаар зурж болно гэж та бодож байна уу? Үгүй
Гэхдээ та чаднаа гэдэг нь харагдаж байна. Би одоо танд зурах энэ аргыг танилцуулах болно - үүнийг "хуулбар" гэж нэрлэдэг.
2. Практик хэсэг.
Лааны хэсгүүдийг гартаа аваад, цаасны дээгүүр гүйлгэж үзээрэй.
Лаа нь харагдахуйц ул мөр үлдээдэг үү? Хүүхдүүд Үгүй гэж хариулдаг
Одоо дээрээс нь усан будгаар будна. Чи юу хийсэн бэ? Лаагаар зурсан зургууд будгийн доор гарч ирэв.
Залуус аа, та яагаад лааны хийсэн зураасыг өнгөөр ​​будаагүй гэж бодож байна вэ? Хүүхдүүд санал бодлоо илэрхийлдэг
Лаа нь лавнаас бүрддэг бөгөөд энэ нь усыг няцаадаг тул усаар шингэлсэн усан будгаар будсаны дараа ус зэвүүн материалаар хийсэн зураг гарч ирдэг. Өнөөдөр бид тантай хамт гайхамшгийг бүтээхийг хичээх болно - бид лаа ашиглан жавартай хэв маягийг зурах болно.
Бид хэрхэн зурж эхлэх вэ? Хүүхдүүд дээрээс доошоо зурах гэж хариулдаг.
Зөв, зурсан элементүүд давхцахгүйн тулд загварыг дээрээс доош зурах нь дээр. Дууссан зургийг усан будгаар будна. Би цэнхэр эсвэл ягаан өнгийг сонгохыг санал болгож байна. Хуудас норохгүйн тулд будгийг бүх хуудсан дээр жигд түрхээрэй, гэхдээ нэг газар хэд хэдэн удаа бүү түрхээрэй.
3. Хүүхдийн бие даасан ажил.
Би хувь хүний ​​тунгаар туслалцаа үзүүлдэг

4. Дүгнэлт
Ийм сайхан уран зургийн залуусыг бүтээдэг будгийн техникийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Хүүхдүүд хуулбартай танилцдаг
Та хувилах техникийг ашиглан өөр юу зурж болох вэ? Хүүхдүүд цэцэг, хэв маяг, наранд хариулдаг.
Манай хичээл дууслаа, би чамд маш их баяртай байна, өнөөдөр чамайг юу гайхшруулсныг мэдэхийг үнэхээр хүсч байна уу? Тэгээд өнөөдөр танд юу онцгой таалагдсан бэ?

Даалгавар: Хүүхдүүдэд давхар (толин тэгш хэмтэй) зураг зурах шинэ техникийг танилцуулах. Усан будаг, гуашь зурах техникийг сайжруулах. Нойтон будгийн аргын боломжийг хүүхдийн уран зургийн илэрхийлэх, дүрслэх хэрэгсэл болгон хэвлэх замаар өргөжүүлэх. Намрын сэтгэгдлийг хангалттай харааны хэрэгслээр дамжуулж, өнгөний эв найртай найрлага хийхийг хүүхдүүдэд заа. Байгалийн сонирхлыг хөгжүүлэх, дүрслэх урлагийн дүрслэлийг харуулах. Төрөл бүрийн урлагийн төрөл хоорондын холбоог хүүхдүүдэд үзүүлэх.

Материал:А3 цагаан хуудас, усан будаг, гуашийн будаг, янз бүрийн хэмжээтэй сойз, усны сав, хөвөн, салфетка, палет, бээлий, лав өнгийн харандаа.

Давуу тал:П.И.Чайковскийн "ОКТЯБРЬ" бүтээл, намрын эхэн ба сүүл үеийн хуулбар, навчтай мөчир, толь.

Уран зохиол:Т.Г.Казакова, И.А.Лыков, З.Федоровскаягийн "Намар", А.Плещеевын "Намрын сүүл" шүлгүүд

Урьдчилсан ажил:

Хичээлийн явц:

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд олон зочид ирсэн, тэд биднийг шидтэн болж, хоосон хуудсыг сайхан бүтээл болгон хувиргахыг хүссэн юм. Тэдэнтэй мэндчилье. (Сайн байна уу) Тэгээд одоо бид өнгөрч, хоосон суудал дээр суув. Би танд зориулж оньсого бэлдсэн тул анхааралтай сонсож, энэ нь юу болохыг хэлээрэй.

Тэр ямар илбэчин будаг авав

Би навчийг будаж, мөчрүүдээс нь холдуулж,

Мошек хавар хүртэл унтахаар нуугдав.

"Ямар илбэчин вэ?" - чи асууж байна.

Хүүхдүүд: Намар!

Гал асаах: Сайн байна, гэхдээ та яаж таамаглав? (хүүхдийн хариулт)

Би танд нэг нууц хэлье: намрын 2 үе байдаг! Аль нь болохыг мэдэх хүн байна уу?

Хүүхдүүд: эрт, орой!

Оролцоо: Шүлгийг сонсоод аль бүтээлд, намрын аль үеийг хэлснийг тодорхойл.

З. Федоровская "Намар"

Будагны ирмэг дээр намар ургуулсан

Навчаар дамжин би зөөлөн сойздов

Хазел шар болж, агчнууд улайжээ

Нил ягаан ногоон өнгөтэй, зөвхөн ногоон царс.

Намрын тайтгарал: зуныг бүү өрөвдөөрэй!

Харагтун, төгөл алтан хувцас өмссөн байна!

Тэгээд хоёрдугаарт:

А.Плещеев "Намрын орой"

Зун өнгөрч, намар ирлээ

Талбай, төгөл хоосон, бүрхэг байна

Шувууд нисч одов, өдрүүд богино байна

Нар харагдахгүй, шөнө харанхуй, харанхуй

Аль хэсэг нь намрын эхэн, аль намрын сүүлийг хэлдэг вэ, та яагаад ингэж бодож байна вэ?

Одоо зургуудын хуулбарыг хараад намрын аль үеийг энд, яагаад дүрсэлсэн болохыг тодорхойл. (хүүхдийн хариулт)

Та байгалийн гоо үзэсгэлэнг яруу найраг, уран зураг, хөгжим зэргээр хэрхэн яаж өөр өөр хэлбэрээр дамжуулж болохыг харж байна уу, одоо зураг зурж байхдаа би танд П.И.Чайковскийн "Улирал. Аравдугаар сар ", энэ нь зургуудынхаа сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлэхэд тусална. Одоо би танд хамгийн их таалагдсан намрын үеийг зурахыг санал болгож байна. Би танд ер бусын уран зураг зурах, мод ус руу харж байгаа мэт ландшафтыг үзүүлэхийг хүсч байна. (B-l нь толин тусгал дахь мөчрийн тусгалыг харуулав) Бид ийм зураг зурж чадна гэж бодож байна уу? Үүнийг хэрхэн хийх вэ?

Гал асаах: - Цаас хуудас аваад босоогоор нь нугалаад нугалах шугамыг тэмдэглээд хуудсыг нээнэ үү. Бидний нугалах шугам ямар байх вэ?

Хүүхдүүд: Тэнгэрийн хаяа.

Гал асаах: - Шугамын дээр юу байна вэ?

Хүүхдүүд: - тэнгэр

Гал асаах: - юу нь доогуур байна, модыг юунд тусгах вэ?

Хүүхдүүд: - Ус, нуур, гол гэх мэт.

Гал асаах: - Усан дотор өөр юу тусгаж болох вэ?

Хүүхдүүд: - үүл, шувуу, эрэг ...

Гал асаах: - Модыг хэрхэн зурах вэ?

Хүүхдүүд: - Доороос дээш.

Гал асаах: Их биеийг ямар сойзоор, аль мөчрийг зурах вэ? Бид хичнээн олон эсвэл цөөн хэдэн салбар зурах гэж байна, бид аль чиглэлд мөчир зурах вэ? Бид навчийг хэрхэн яаж зурах вэ? Моашийг гуаш эсвэл усан будгаар ямар будгаар будах вэ? Ая угаах гэж юу вэ? Үүнийг ямар будгаар хийсэн бэ? Сайн байна, бид бүх зүйлийг санаж байна. Одоо би танд хөөсөөр тоник угаалга хийх шинэ аргыг үзүүлэх болно. (V-la үзүүлэх) Бид бээлий өмсөж, хөөс резин авч, хуудсыг усаар норгоод, дараа нь хөөс резинийг хэд хэдэн өнгөөр ​​будгаар дүрээд зурж эхлээрэй. Одоо бид бээлийээ тайлж, палитр дээрх хөөс резинтэй хамт тавина. Бид тэнгэрийн хаяанд модыг зурж эхэлдэг, зөвхөн тэнгэр хатах хүртэл хурдан, нарийвчлалтай зурах хэрэгтэй. Дараа нь бид хуудасны доод хэсгийг хөөс резин эсвэл далдуу модоор норгож, модыг усанд "дүрнэ". "Сойз" сойз аваад усанд долгион хийж, сойзны үзүүрийг хуудсан дээр бараг хүрэхгүй, зүүнээс баруун тийш богино хэвтээ шугам зур. Одоо бид ажлыг дуусгаж, үүлийг салфеткааар арчиж, модны холтосыг лав өнгийн харандаагаар зурна. Таны бодлоор аль модыг илүү тод зурах ёстой вэ? Яагаад?

Одоо зурах ажилдаа орцгооё.

Сайн байна уу, та ямар сайхан, өөр намар болсон бэ? Бүтээлээ газар дээр нь үлдээе, ингэснээр тэд хатаж, бид ширээн дээр бүх зүйлийг эмх цэгцтэй байрлуулна - бид ус асгаж, будгийг хаагаад буцааж байрлуулж, гараа угаагаад явцгаая. мөн хэн ямар ландшафтыг авсан, хэнд юу, яагаад таалагдсаныг хараарай. Бүтээлийн хэлэлцүүлэг.

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Рисованди улс руу аялах" зургийн хичээлийн хураангуй (уламжлалт бус техник).

I мэргэшлийн ангиллын сурган хүмүүжүүлэгч: Кокунина Тамара Александровна.

Зорилго: хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх; уламжлалт бус аргаар зурах чадварыг нэгтгэх.

Боловсролын.

Хүүхдүүдийн уламжлалт бус аргаар зурах ур чадварыг төлөвшүүлэх; бие даасан бүтээлч үйл ажиллагааг хэрэгжүүлэх.

Хөгжиж байна.

Уламжлалт бус аргыг ашиглан зураг зурахдаа бүтээлч сэтгэлгээ, төсөөллийг хөгжүүлэх. Гарны нарийн моторт чадвар, төсөөлөл, онгоцоор аялах чадвар, уран сайхны ур чадвар, ур чадварыг хөгжүүлэх. Харилцан яриаг хадгалах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын.

Уламжлалт бус зургийн техникийг сонирхох, хайрлах, уламжлалт бус материалаар гуаштай ажиллах нарийвчлалыг нэмэгдүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

Дидактик дүрслэлийг харгалзан үзэх "Цэцэг";

Уламжлалт бус зургийн техникийг хүүхдүүдэд танилцуулах.

Материал ба тоног төхөөрөмж: А форматтай цомгийн хуудас - хүүхэд бүрт 4 ширхэг; усны лонхтой - sippy; янз бүрийн өнгөтэй гуаш; лаа; 2 сойз - зузаан, нимгэн (нарийн ба өргөн); хөвөн арчдас, нойтон алчуур; өргөн таваг, зөөврийн компьютер, дэлгэц, проектор.

Харааны материал: цээж, төмсний стенил, слайд шоу, захидал.

Хичээлийн явц.

1. Оршил хэсэг:

Тайвширсан хөгжим сонсогдож, хүүхдүүдтэй хамт багш хөгжмийн танхимд орж ирээд зогсов.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн уу залуусаа!

Хүүхдүүд: Сайн уу!

Дараа нь багш хүүхдүүдийг дугуйлан зогсох, гар барих, бие биенээ инээмсэглэх, сайхан сэтгэлийг бий болгохыг урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бүх хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр цугларч,

Та бол миний найз, би бол таны найз!

Хамтдаа гар барьцгаая

Тэгээд бие биен рүүгээ инээмсэглэцгээе!

Хүүхдүүд текстийн дагуу ажилладаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна залуусаа, одоо над руу ойртоорой, би одоо танд нэг зүйл хэлье. Өнөөдөр би бүлэгт ороход салхинаас цонх гэнэт онгойж, захиа орж ирэв. Энэ байна (багш хүүхдүүдэд захидлыг үзүүлэв)... Одоо үүнийг нээгээд хэнээс авсан болохыг уншицгаая ...

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд та анхааралтай сонсоорой.

Багш захидлыг нээж, мастер - Харандаа дэлгэц дээр гарч ирнэ. Дууны үсэг нь Багш - Харандаа дуугаар сонсогддог. Хүүхдүүд сонсож байна.

"Сайн уу бяцхан уран бүтээлчид минь. Би бол Багш - Харандаа, би таныг үлгэрийн оронд урьж байна « Рисованди» ... Та тэндээс олон сонирхолтой зүйлийг олж авах болно. Бид үүнд амьдардаг - сайн шидтэнгүүд, гудамжинд төөрөгдөл гардаг - сойз, харандаа бахархалтайгаар алхдаг. Манай улсад зочлох нь танд сонирхолтой санагдаж байна. Таны сайхан сэтгэлтэй шидтэнүүд "

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ ямар улс вэ гэж би гайхаж байна « Рисованди» ? Яагаад үүнийг ингэж нэрлэдэг вэ?

Хариултуудхүүхдүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та бяцхан шидтэн болж, гайхамшгийг бүтээхийг хүсч байна уу?

Хариултуудхүүхдүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгвэл нүдээ аниад ид шидээ хэлцгээе шившлэг:

"Дээд - дээд алга ташилт - алга ташилт,

Өөрийгөө эргүүлээрэй

Жижигхэн шидтэн болоорой. "

Шидэт хөгжим сонсогдож, гэрэл унтарна. Гэрэл асахад шидэт тагнууд гарч ирнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, бидэнд юу байгаа вэ?

Хариултуудхүүхдүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Алив, бид тэднийг өмсөх болно.

Хүүхдүүд шидэт малгай өмсдөг, багш ч бас өмсдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээс бид шидтэн болж хувирсан бөгөөд би таныг ид шидийн Рисовандия руу явахыг урьж байна. Чи бэлэн?

Хариултуудхүүхдүүд.

Дэлгэц дээр хаалттай хаалганы зураг гарч ирнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Рисовандиагийн ид шидийн оронд хүрэхийн тулд та энэ хаалгыг онгойлгох хэрэгтэй. Мөн энэ хаалганы түлхүүр бол таны шидэт хуруунууд, тэдэнтэй тоглоцгооё.

Хурууны гимнастик

Хаалганы түгжээ байна (хурууны хэмнэлтэй үе цоож руу орно)

Хэн нээж чадах вэ?

Татсан (гараа хажуу тийш нь сунгах)

Эрчилсэн (танаас гараа холдуулах дугуй хөдөлгөөн)

Тогшлоо (гарын алганууд бие биенээ тогшиж байна)

Тэгээд нээсэн (хуруугаа нээсэн).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, нээгдээгүй байна, дахин оролдъё.

Хүүхдүүд хурууны гимнастикыг дахин давтана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, хаалга нээгдлээ.

2. Үндсэн хэсэг:

Нээлттэй хаалгатай дэлгэц дээр слайд гарч ирдэг бөгөөд үүний ард хүүхдүүд өнгөт бус цэцгийн нуга хардаг.

Цэцгийн слайд дэлгэц дээр өнгөөр ​​бус харагдана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, бид өөрсдийгөө ид шидийн нугад олж харлаа, энэ нь үзэсгэлэнтэй, гунигтай, цагаан биш гэж үү? Нуга нь гэрэл гэгээтэй, гайхалтай, үнэхээр ид шидтэй болоход нь тусалцгаая. Бид үүнийг будах уу?

Хариултуудхүүхдүүд.

Багш хүүхдүүдийг гуашийн будаг, А - 4 хуудас, лаа, сойз, лонхтой ус - сиппи, салфетка байгаа ширээнд ирэхийг урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мөн бүрхүүл тод, жинхэнэ ид шидтэй болохын тулд би таныг ширээн дээр ирэхийг урьж байна, энэ ширээн дээр бид гайхамшгийг үзүүлэх бүх зүйл байна. Та цаас авч, лаа дээр цэцэг, өвс, янз бүрийн алдааг зурж, хуудсыг бүхэлд нь будгаар хучих хэрэгтэй. (зургууд гарч ирнэлаагаар будсан) .

Багш хүүхдүүдэд үүнийг хэрхэн хийхийг зааж өгдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: За одоо туршаад үзээрэй.

Хүүхдүүд хуудас авч, лаагаар будаж, хуудсыг бүхэлд нь будгаар хучдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цэвэрлэгээнд юу авснаа бидэнд хэлээч?

Хүүхдүүдийн хариулт: Цэцэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд тэд юу вэ?

Дэлгэц дээр цэцгийн баглаа гарч ирэх боловч аль хэдийн өнгө нь харагдаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний цэвэрлэгээ, цөхрөл, цэцэг, эрвээхэй, наран дээр гарч ирснийг хараарай. Бид цаашаа явах цаг боллоо, босоод явцгаая.

Физик минут.

Замаас доош, замаас доош

Бид баруун хөл дээрээ унадаг (баруун хөлөөрөө үсрэх)

Мөн ижил замаар

Бид баруун хөл дээрээ унадаг (баруун хөлөөрөө үсрэх)

Зам дагуу гүйцгээе

Бид зүлгэн дээр гүйх болно (байрандаа гүйх)

Зүлгэн дээр, зүлгэн дээр

Бид туулай шиг үсрэх болно (хоёр хөл дээрээ байрандаа үсрэх)

Зогс. Жаахан амарцгаая

Тэгээд дахиад явган явцгаая (байрандаа алхах).

Дэлгэц дээр цээжний зураг гарч ирнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хараач, энэ юу вэ?

Хариултуудхүүхдүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв шүү, хүүхдүүд ээ, энэ бол шидэт хайрцаг. Та үүнийг нээхийг хүсч байна уу?

Хариултуудхүүхдүүд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэнд юу байгааг харцгаая.

Багш цээжийг нь нээж, гайхаж, төмсөөр хийсэн тамга тэмдгийг гаргаж ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ төмс нь ер бусын тул та үүнийг зурж болно. Төмсөөр юу зурж болохыг би мэднэ. Найзууддаа зориулж ил захидал хийхийг санал болгож байна.

Цэвэрхэн, хөгжилтэй бяцхан хүмүүс танд ажлын байр бэлдсэнийг хараарай. Ширээн дээр суугаад гайхамшгийг бүтээцгээе. Бид ид шидийн объектыг аваад хүссэн өнгөөрөө будаж, цаасан дээр хэвлээд, одоо та өөрөө туршиж үзэх болно. Одоо бид ил захидал зурж, хөвөн савх аваад будаг руу дүрээд ил захидлын ирмэг дээр долгионтой шугам, эсвэл цэг, зигзаг, дуртай зүйлээ зурж болно. Эдгээр нь бидэнд авсан ид шидийн бэлгүүд бөгөөд тэднийг авчрахад тусалъя. Бид буцах цаг боллоо. Дугуйлан зогсоод шидэт шившлэг хэлээд цэцэрлэгтээ буцаж жирийн хүүхдүүд болцгооё.

Хөгжим ид шидийн сонсогдож байна, хүүхдүүд, багш нар шидэт шившлэг хэлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

"Дээд - дээд алга ташилт - алга ташилт

Өөрийгөө эргүүлээрэй

Тэгээд хүүхэд болж хувир. "

3. Эцсийн хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээс бид цэцэрлэгтээ буцаж ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид тантай хаана хамт байсан бэ? Бид тэнд юу хийсэн бэ? Танд юу илүү таалагдсан бэ? Та юу санаж байна вэ? Надад хэлээч, бидний аялал танд таалагдсан уу? (хэрэв тийм бол алгадах, үгүй ​​бол гишгэх).

Мастер - Харандаа дэлгэц дээр гарч ирнэ.

Мастер - харандаа: Би тантай хамт аялах дуртай байсан тул маш сайн мэдлэг, чадвараа үнэлж, гайхамшигтай Рисованди улсын хамгийн дээд шагнал болох ид шидийн өнгөөр ​​шагнахыг хүсч байна. (эсвэл шидэт сойз)... Маш их баярлалаа, бүгдээрээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, ийм сайхан бэлгүүдийг өгсөн Харандаа мастертаа баярлалаа.

Хүүхдүүд: Баярлалаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: За ингээд бидний аялал, ажил мэргэжил дууслаа. Сайн байна, залуусаа, ямар нэг зүйл бүтэхгүй байсан ч гэсэн бүгд хичээсэн.

Тухайн сэдвээр сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан хатуу хуурай сойзоор цоолох техникийг ашиглан зурах хичээлийн хураангуй.

"Ойд зараа".

Насны ангилалбэлтгэл

Даалгавар:

Боловсролын:"Амьтад" сэдвээр хүүхдүүдэд сэдвийн санаа гаргах.

1. Боловсрол: а) зургийн - дүрслэгдсэн объект, түүний гадаад үзэмжийн онцлог шинж чанар (эзэлхүүн, сэвсгэр байдал) -ийг хамгийн тод илэрхийлэх боломжийг олгох; б) техникийн - хүүхдүүдийг дүрслэх шинэ аргыг сурахад нь туслахын тулд хатуу, хагас хуурай сойзоор цоолох.

2. Хөгжиж байна : хүрээлэн буй ертөнцийн гоо зүйн ойлголт, гоо үзэсгэлэнг харах чадварыг хөгжүүлэх; эргэн тойрныхоо ертөнцийг үзэх сонирхлыг хөгжүүлэх.

3. Боловсрол: Уран зургийн уламжлалт бус хэлбэрийг сонирхох (хатуу, хагас хуурай сойзоор хатгах). Ойн оршин суугчдын сонирхлыг өдөөх.

Хичээлийн материал: цомгийн хуудас, зараа зурсан контуртай, "Bristle" №8 цавуугаар хийсэн хатуу сойз, гуашийн будаг - хөх, ногоон, хүрэн

Урьдчилсан ажил: "Зэрлэг амьтад" цувралаас зараа зурсан зургийг үзэх, А.Суконцевын "Зараа үслэг дээлээ хэрхэн өөрчилсөн" үлгэрийг унших, зараа тухай оньсого, шүлэг унших.

БУРХАНД ЦОХИЛТ

Сурган хүмүүжүүлэгчийн үйл ажиллагаа

Сурагчдын үйл ажиллагаа

Танилцуулах хэсэг

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирж байна, тэдэнд сайн уу гэж хэлээрэй .. Сандал дээр суу, бид сандал дээр хэрхэн сууж байснаа санаж, биеэ зөв авч яв, хөл маань сандалны дэргэд байна (бид хивсэн дээр сандал дээр суудаг)

- Залуус аа, өнөөдөр бидэнд дахиад нэг зочин байна, тааврыг тааж, хэн болохыг олж мэдээрэй. Бид асуултанд хэрхэн хариулахаа бүү мартаарай? Гараа өргөх нь зөв. Бид бие биенээ анхааралтай сонсдог. Бэлэн үү?

- Ууртай хүрч байна

Ойн цөлд амьдардаг;

Маш олон зүү байдаг

Бас ганц утас ч биш.

Залуус аа, тааварыг зарааны тухай тааварласан гол шалтгаан нь юу болохыг хэлээрэй.

Зөв. Таны бодлоор зараа яагаад зүү хэрэгтэй байна вэ?

Мөөг, алим болон бусад амттангаас гадна зараа хуурай навчийг зүүгээрээ зөөж, усны булгагаа чимдэг. Унтахын тулд.

Мөн та нарын хэд нь зараа харж байсан бэ? Маша, зараа та өөр юу мэддэг вэ? Тэр хаана амьдардаг, юу иддэг вэ? Энэ нь өвлийн хангамжийг хангадаг уу?

Зараа ойд амьдардаг, өдөр унтдаг, шөнө ан хийдэг: цох, нялцгай биетэн, янз бүрийн өт, мэлхий, хулгана барих. Зараа өвлийн улиралд хангамж хийдэггүй, учир нь нүх рүү авирч, хавар хүртэл унтдаг. Зараа гэр бүл маш найрсаг байдаг. Зараа бол халамжтай эцэг эх юм!

Гэхдээ асуудал бол зарааны гэр бүл өвдөж, бүх зүү нь унав! Залуус аа, бид энэ гайхалтай гэр бүлд яаж туслах вэ ???

Зөв! Өнөөдөр бид зараа олон, олон зүү зурж, дайснуудаас өөрийгөө хамгаалах болно. Манай зараа сайн зүү ургуулахад нь туслахын тулд бид бага зэрэг баярлах хэрэгтэй.

Биеийн тамирын боловсрол:

Сайн уу?

Хүүхдүүдийн хариулт

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хүүхдийн бие даасан хариулт

Тэдэнд зүү зур

Гол хэсэг

Бид ширээн дээр суугаад тус бүр өөрийн байрандаа сууна.

Залуус аа, бид хэрхэн свамигаар зараа дүрсэлж, өргөсийг нь харуулах вэ? Өнөөдөр бид зараа хатуу, хагас хуурай сойзоор цохиж, сойзондоо хүрэхийг дүрслэх болно. Тэд юу вэ? Би хэрхэн зараа дээрээ үслэг дээл зурахыг харуулах болно. Би хуурай сойзоо гуашид дүрээд зурган дээрээ хэд хэдэн шил түрхээрэй. Тиймээс манай зараа жинхэнэ зүүтэй болно.

Хүүхдүүдийн бие даасан ажил.

Залуус энэ ажлыг хийдэг, багш шаардлагатай бол "зараа" дүр төрхийг бий болгоход тусалдаг.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Эцсийн хэсэг

Маша, бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?

Бид ямар аргаар зүүний эзэлхүүн, хатуулгийг харуулсан бэ?

Сайн байна уу хөвгүүд! Бид ажлаа хийсэн! Зараа нь таны сайхан сэтгэлд баярлалаа, тэд танд үнэхээр таалагдсан. Мөн тэд танай гэрт амьдрахыг маш их хүсч байна. Та тэднийг гэртээ хүргэж өгөх үү?

Өнөөдөр бид зараа зүүгээ "ургуулахад" тусалсан бөгөөд одоо тэд дайснуудаас ч, хүйтнээс ч айхгүй байна.

Өөрийгөө судлах

Сургуулийн бэлтгэл бүлэгт шууд боловсролын үйл ажиллагааг явуулсан. 10 хүн оролцов.

Энэ үйл ажиллагаа нь "Урлагийн бүтээл" хөтөлбөрийн хэсэгт багтдаг.

Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх:"Танин мэдэхүйн хөгжил"; “Нийгэм, харилцааны хөгжил; "Урлаг, гоо зүйн хөгжил."

Зорилт: хүүхдүүдийг зурах уламжлалт бус аргыг танилцуулах.

GCD -ийн зорилгод үндэслэн би дараахь ажлуудыг тавьсан.

Хатуу, хагас хуурай сойзоор цоолох техникийг ашиглан зурах уламжлалт бус аргыг хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн танилцуулах;

Дүрслэгдсэн объект, түүний гадаад төрх байдлын онцлог (эзэлхүүн, сэвсгэр байдал) -ийг хамгийн тод илэрхийлэхийг зөвшөөрөх;

Багшийн асуултанд хариулахыг хүүхдүүдэд уриалах;

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, анхаарал хандуулах;

Уран сайхны бүтээл хийх сонирхлыг нэмэгдүүлэх;

Эргэн тойрны ертөнцийн гоо зүйн ойлголт, гоо үзэсгэлэнг харах чадварыг хөгжүүлэх;

Бүлэгт эерэг уур амьсгалыг бий болгох.

GCD -ийн үргэлжлэх хугацаа 20 минут байна.

GCD -ийн хувьд дараахь бүтцийг сонгосон.

I. Зохион байгуулалтын мөч.

II. Гол хэсэг

III. Эцсийн хэсэг

GCD нь хүүхдийн сонирхол, даруу байдал, бэлэн байдлын түвшинтэй нийцдэг. Хүүхдүүдийн үйл ажиллагааны зохион байгуулалт нь даалгаврыг заах, хөгжүүлэх, сургахад хангалттай юм. Материалын танилцуулга, хүртээмж, тоглоомын нөхцөл байдлыг бүрдүүлэх нь үйл ажиллагааны туршид хүүхдийн мэдлэгийг бүрдүүлэхэд тусалсан. Нэг төрлийн үйл ажиллагаанаас нөгөөд шилжих нь хүүхэд бүрийг идэвхтэй үйл явцад хамруулах боломжийг бүрдүүлсэн.

Тоглоом нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн үндсэн үйл ажиллагаа тул GCD -ийн эхний хэсгийг хөгжилтэй байдлаар бүтээжээ. GCD -ийн агуулга, хүүхдийн нас, сэтгэлзүйн онцлог, ярианы чадварыг сонгохдоо тэдгээрийг анхаарч үзсэн. Эдгээр шинж чанаруудыг харгалзан би насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагааны бүтцийг анхаарлыг байнга эрчимжүүлж байхаар бүтээхийг хичээсэн: энэ бол дүрслэл (алхам алхмаар зурах). Үйл ажиллагааны бүтцийг бий болгох, би ур чадвар бий болгох сэтгэлзүйн үндэс алгоритм дээр үндэслэсэн: Би одоо байгаа мэдлэгээ дээшлүүлэхэд чиглэсэн асуултуудыг ашиглаж, сэдвээр хүүхдүүдийн санаа бодлыг өргөжүүлж, практик даалгавар гүйцэтгэхийг санал болгов. Хүүхдүүдээс уламжлалт бус зурах аргыг ашиглан зараа хийх зориулалттай их хэмжээний зүү зурахыг хүссэн. Практик ажлын үеэр хүүхдүүд даалгаврыг сонирхож, хүүхдийн сонирхол, ядаргаа ажиглагдаагүй байна. Оюутнуудын ажлыг гүйцэтгэх явцад аман харилцааны үеэр тэрээр хүүхдийн үйл ажиллагаанд эерэг хариулт өгч, хүүхдүүдийн хариултыг өгсөн. Ярианы үйл ажиллагаа, ярилцагчийг сонсох, ойлгох чадвар - эдгээр чадварыг хүүхдүүд тайван байдлаар олж авсан. Би дуу хоолойны аялгуугаар хамт олны дунд сайхан сэтгэлийн уур амьсгалыг бий болгохыг хичээсэн. Сурагчид бэрхшээлтэй тулгарах үед тэрээр өөртөө итгэх итгэлийг хөгжүүлэхийн тулд даалгавраа биелүүлэх зааварчилгааг удаа дараа өгч байв. Заавар нь ойлгомжтой, ойлгомжтой, хүртээмжтэй байсан. Би гүйцэтгэсэн ажлын дүн шинжилгээнд оролцохын тулд хүүхэд бүрийг идэвхжүүлсэн.

Зорилгодоо хүрэхийн тулд би янз бүрийн зарчмуудыг ашигласан.(харагдах байдал, системчлэл, хүртээмж, тууштай байдал, хувь хүний ​​хандлага, хөгжил, дуу хоолой, сэтгэл хөдлөлийн модуляци, сэтгэлзүйн тайтгарал).

Арга, техник:

Амаар (ярианы жишээ, тайлбар, давталт, тайлбар, тодруулга, хүсэлт);

Харааны (тайлбарлах материалын дэлгэц, ажлын урсгалын алгоритм);

Тоглоом (биеийн тамирын боловсрол).

Ийнхүү GCD -ийн зорилго, зорилтыг биелүүлсэн. Боловсролын үйл ажиллагаа нь тоглоомын сурах, бүтээлч хөгжил, танин мэдэхүйн сонирхлыг нэмэгдүүлэхэд хувь нэмэр оруулсан. Хүүхдүүдийн үйл ажиллагааны түвшин хангалттай түвшинд байна, бүх хүүхдүүд энэ ажилд хамрагдсан, GCD -ийг бүхэлд нь сонирхож байсан. Хүүхдүүдтэй төлөвлөсөн бүх төрлийн даалгавруудыг гүйцэтгэсэн