Бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй. “Зэрлэг хойд нутагт. "Зураг дээр ажиллах" бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн хураангуй.

1. Зорилго:

1.1. Харилцан уялдаатай яриа: Зургийн агуулгын талаар түүх зохиох чадварыг сайжруулах.

Үзүүлэхдээ найруулгыг зааж, өгүүллэг (эхлэл, дунд, төгсгөл) зохиож, агуулгыг түгээх.

Өгүүлбэр дэх үгсийг зөвшилцөхөд хүүхдүүдийг үргэлжлүүлэн сурга.

1.2. Дүрэм: Яриадаа нэг язгууртай үгсийн хэрэглээг идэвхжүүлэх (цас, цас, цасан охин, цасан ширхгүүд, цас; өвөл, өвөл, ичээ, ичээ, өвөл-өвөл, өвөлжөө).

Сургаалт үгсийн утгыг ойлгож сур.

Сэтгэн бодох чадвар, ой санамж, төсөөллийг хөгжүүлэх.

1.3. Байгаль орчны сонирхлыг нэмэгдүүлэх, насанд хүрэгчдийн хөдөлмөрийн ач холбогдлыг хүүхдийн анхаарлыг татах.

1.4. Хувь хүний ​​ажил.

2. Лексик материал: цас үлээгч, тээвэрлэгч, цас унах, наалдамхай, шаржигнуур гэх мэт.

Өгөгдсөн үгээр хулчгар, зоригтой гэсэн утгаараа хоёр гурван өгүүлбэр зохиож сур.

3. Тоног төхөөрөмж: сэдэв дээрх зураг, тоглоомон машин.

4. Урьдчилсан ажил:Насанд хүрэгчдийн ажил, тээврийн ажлыг ажиглах.

I. Зохион байгуулалтын мөч

II. Хичээлийн сэдэвтэй ажиллах

1. Өвлийн тухай яриа

Жилийн хэдэн цаг вэ?

Өвөл бусад улирлаас юугаараа ялгаатай вэ? /цас/

Шүлэг сонс. М.Познанскаягийн үг.

Чимээгүйхэн, чимээгүйхэн цас орж, цагаан цас, үслэг

Бид хашааны цас мөсийг хүрзээр цэвэрлэнэ

Хаалганаас бид байшин руу бараг оёдол хийхгүй,

Ээж үүдэн дээр гарч ирээд:

"Хэн чадсан юм

Манай тавцан руу зам хөтлөх үү?"

Залуус аа, та цасыг хүрзээр цэвэрлэхэд хэцүү гэж бодож байна уу? Хотын цасыг цэвэрлэхэд хялбар болгохын тулд хүмүүс юу бодож олсон бэ? Чи юу гэж бодож байна?

2. Зурагтай танилцах. Яриа

Та цас цэвэрлэх машин хармаар байна уу? /зураг харуулах/.

Энэ зургийг юуны тухай гэж бодож байна вэ?

Машин яагаад цас арилгахаар ирсэн бэ? -

/Өчигдөр их цас орлоо, цас орлоо/.

Цас орсон - цас орсон. "Цас" гэдэг маш сонирхолтой үг.

Та энэ машиныг юу гэж нэрлэж болох вэ? - Цас үлээгч. Тэр цасыг арилгадаг.

"Цас үлээгч" гэсэн хэллэгийг найрал дуугаар болон тус тусад нь давтъя.

Цасыг арилгаж байгаа машиныг хараарай. Түүнд юу байгаа вэ? - Хоёр хүрзтэй хувин - тэд цасыг хусаад туузан дамжуулагч руу илгээдэг. Цас дамжуургын дагуу унаж, ачааны машины ар тал руу унаж, цасыг хотоос гаргаж авдаг. Энэ ажлыг хийж байгаа хүмүүсийн мэргэжлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Жолооч эсвэл жолооч.

Зөв.

Хэрэв ийм машин байгаагүй бол яаж ийм их цас арилгах байсан гэж та бодож байна вэ?

Цас үлээгчийг хэн харж байгааг харж байна уу?

Эдгээр хүүхдүүдийн талаар ярина уу: тэд хаанаас ирсэн, өмнө нь юу хийж байсан, машин руу хэрхэн харж ирсэн, машиныг хараад юу гэж хэлдэг вэ.

Та хүүхдүүд цасан хүн хийсэн гэж хэлсэн.

Тэгээд тэр яагаад нүдийг нь сохолсон юм бол? - Цас наалдамхай байсан бөгөөд маш их байсан.

Цас яагаад наалдамхай байсан бэ? -Учир нь дулаарсан.

Мөн хүйтэн жавартай үед баримал хийх боломжтой байсан уу?

Цас ямар байсан бэ? - Энэ нь сүйрч, хатуу, шаржигнуур байсан.

Сайн байна, сайн ярьлаа, одоо зургийн тухай миний түүхийг сонсоорой.

3. Зургийн түүх

Өвлийн дулаахан өдөр байлаа. Залуус хувцсаа өмсөөд багштай хамт гадуур зугааллаа. Өчигдөр их хэмжээний цас орсон. Цас наалдамхай байсан тул залуус том цасан хүн хийж эхлэв. Цас руу их дайрч, цас цэвэрлэгч машин, машин ирж цэвэрлэв. Хүүхдүүд хувингийн том хүрз цасыг хэрхэн хүрзээр нь түүж, туузан дамжуулагч руу, тэндээс ачааны машины ар тал руу шидэж байгааг ажиглаж эхлэв. "Гайхалтай! Тэр ийм их цасыг ямар хурдан арилгасан бэ! Гэхдээ бид тэдэнд бас тусалсан - бид мөрний ирээр замыг цэвэрлэв "гэж залуус хэлэв.

Зургийн талаар хэн танд хэлэх вэ?

2-3 өгүүллэг сонсдог. Түүхийн явцад багш хүүхдүүдэд зөв үгсийг олох, өгүүлбэр зохиох, түүхийг үнэлж, дүн шинжилгээ хийхэд тусалдаг.

III. Физминутка

Бид гудамжинд байна гэж төсөөлөөд үз дээ.

Цас орж байна, цас орж байна

Цэвэрлэгч гудамжийг шүүрддэг

Илүү хөгжилтэй, илүү хөгжилтэй (алга таших)

Бид түүнд туслахаас залхуурдаггүй.

Бид бага зэрэг сунах болно (тазалах)

Тэгээд одоо ажилдаа орцгооё

Гараа илүү өргөн сунгах (эргэх)

Нэг хоёр гурав дөрөв

Гурав, дөрөв нугалах

Тэгээд газар дээр нь үсэр

Хөлийн хуруун дээр, дараа нь өсгий дээр

Тиймээс бид дасгал хийсэн (алга таших)

IV. D / ба "Холбогдох үгс"

1. Одоо өөр тоглоомыг үгээр тоглоцгооё

Багш нь "цас", "цас", "цасан ширхгүүд" гэсэн үгстэй холбоотой үгсийг санахыг санал болгодог. Тэд дуу авианы хувьд ижил төстэй, тэдгээрийг холбоотой гэж үздэг.

Цаснаас хийсэн гулсуурыг яаж хэлэх вэ? - / Цас /

Цасан эмэгтэй гэж өөр ямар үг хэлэх вэ? - /Цасан хүн/

Цастай байхад ойд хамгийн түрүүнд цэцэглэдэг цэцэгсийн нэр юу вэ? - / Цасан ширхгүүд /

Цасан ширхгийг яагаад ингэж нэрлэдэгийг тайлбарлана уу? - / Тэд цасан доороос гарч ирдэг, цасан дор ч ургаж эхэлдэг /.

2. - "Өвөл" гэдэг үг "цас" гэдэг үгтэй ямар холбоотой гэж та бодож байна вэ? Тэгээд ч өвөл цас их ордог. - / Холбогдох үгс нь ижил төстэй байх ёстой, гэхдээ "өвөл" гэдэг үгэнд "цас" гэсэн үг шиг сонсогдох тийм хэсэг байхгүй /.

"Өвөл" гэдэг үгтэй холбоотой үгсийг олоорой.

Бидэнтэй хамт өвөлждөг шувуудын нэр юу вэ? Тэд юу вэ?

- / Өвөлжих /

Тэд юу хийж байна? - / Өвөл /

Өвлийн нэг өдрийг ямар үгээр нэрлэж болох вэ? - / Өвөл /

Өвлийг ямар сайхан үг гэж нэрлэдэг вэ? - / Зимушка /

3. Холбогдох үгсийг дахин хэл. Багштай хамт хүүхдүүд ахин нэг удаа хамаатан садан гэсэн үгсийг дууддаг.

цас, цасан хүн цасан ширхгүүд, цасан ширхгүүд; өвөл, өвөл, өвөлжөө, өвөл. "Өвөл", "цас" гэсэн үгсээр өгүүлбэр зохио.

Тоглоход хэцүү байна уу? Гэхдээ та үүнийг хийсэн.

V. Хичээлийн хураангуй.

Өнөөдөр та цас үлээгчтэй уулзсан. Тэд түүний тухай түүх зохиосон. Манай бүлэгт олон төрлийн машин байдаг бөгөөд тэд бүгд өөр өөр ажил хийх боломжтой. Та тэдэнтэй тоглож болно.

Уран зохиол:

1. Г.Я. Затулин "Бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлүүдийн хураангуй", М. 2007 он.

Програм хангамжийн агуулга:

Хүүхдүүдэд багшийн хавсаргасан төлөвлөгөөнд анхаарлаа хандуулж, зурган дээр үндэслэн дараалсан үлгэр зохиохыг үргэлжлүүлэн заа. Үйл явдлыг дараалан дамжуулах, түүхийн нэрийг гаргах чадварыг нэгтгэх. Байгаль дахь зэрлэг амьтдын (зараа) амьдралын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг тодруулах. Угтвар үгтэй өгүүлбэр зохиох чадварыг бэхжүүлэх: дээр, доор, per, урд, ойролцоо... Сайн сайхан сэтгэл, тайван байдал, ярилцагчийг сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

ХИЙСЭН БАЙДАЛ

бэлтгэл бүлгийн хэл яриаг хөгжүүлэх хичээлүүд

"Зараа" зурган дээрх түүх

Эмхэтгэсэн:

сурган хүмүүжүүлэгч MDOU №20 "Сэвх"

байрлал. Төмөр зам

Москва мужийн Подольск дүүрэг

Сидельникова Н.М.

Програм хангамжийн агуулга:

Хүүхдүүдэд багшийн хавсаргасан төлөвлөгөөнд анхаарлаа хандуулж, зурган дээр үндэслэн дараалсан үлгэр зохиохыг үргэлжлүүлэн заа. Үйл явдлыг дараалан дамжуулах, түүхийн нэрийг гаргах чадварыг нэгтгэх. Байгаль дахь зэрлэг амьтдын (зараа) амьдралын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг тодруулах. Угтвар үгтэй өгүүлбэр зохиох чадварыг бэхжүүлэх:дээр, доор, ард, өмнө, тухай ... Сайн сайхан сэтгэл, тайван байдал, ярилцагчийг сонсох чадварыг хөгжүүлэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил:

Энэ нь сэмхэн, үнэрлэдэг, нэг хавтастай, ялаа шувууд бол аварга том амьтан юм.

Урьдчилсан ажил:

Т.А.-ийн өгүүллэгүүдийг уншиж байна. Шорыгина "Ойд ямар амьтад байдаг вэ?"

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдийг оньсого таахыг урьж байна.

Гал түймэр шиг асаа.

Хүүхдийн сойз дээр

Бөмбөг тийшээ эргэлдэж байна

Намрын навчнаас

Та түүнийг танихгүй байна уу?

Сайн хараарай - ка - энэ бол ...!

Та үүнийг зараа гэж яаж таамагласан бэ?

Зараа ямар байдгийг санацгаая (эцсийн эцэст та энэ амьтныг зураг, хүүхэлдэйн кино, амьд булан, хөдөөгийн байшин эсвэл ойд харсан байх). Зараагийн ам нь жижиг, урт хамартай. Бөмбөлөг шиг хар нүд нь анхааралтай, ухаалаг мэт санагддаг. Зараагийн сарвуу нь жижиг хумстай богино байдаг. Зараа бол маш сонирхолтой амьтан юм. Тэд гэр бүлд амьдардаг: аав - (зараа эсвэл зараа), ээж (зараа), хүүхдүүд - ... (зараа). Та тэднийг яаж энхрийлэн дуудаж чадах вэ? Хүүхдүүдийн хариулт (зараа), хэрэв нэг хүүхэд байвал ... (зараа).

Багш хүүхдүүдийг сандал дээр суухыг урьж байна.

Унасан навчнуудын дунд нам гүм

Зараа гэтэж байна

Тэгээд тэд түүний араас нэг файлаар яаран явдаг

Дөрвөн зараа түүнийг.

Мобайл дээр уран зураг үзүүлж байна. Хүүхдүүд түүн рүү хэсэг харцгаана. Багш асуулт асууна:

Зураг дээр хэн дүрслэгдсэн бэ?

Тэднийг хаана байгаа гэж та бодож байна вэ?

Энэ ой гэж яаж таамагласан бэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч ерөнхийд нь хэлж байна.

"Намрын нэгэн өдөр зараагийн ээж гэр бүлээ аварга ялаа ургадаг ойн цоорхойд авчирсан."

Ээж яагаад зараа ойн тал руу авчирсан гэж та бодож байна вэ?

Зараа юу хийж байгааг харж байна уу?

Мэдэгдэлийн ерөнхий байдал.

Мөн зараа юу хийж байна вэ?

Хорхойг хуваадаг зарааг яаж хэлэх вэ?

Энэ зараа яагаад нуугдаж байгаа юм бэ?

Тэр ямар харагдаж байсан бэ?

Энэ зараа бид юу гэж нэрлэх вэ?

Мэдэгдэлийн ерөнхий байдал.

Одоо жаахан амарна, тоглоно.

Биеийн тамирын боловсрол.

Зараа гэр лүүгээ яарч байв.

Тэр газар руу өөртэйгөө эд материал авч явсан.

Тэр овойлт дээгүүр харайв.Байрандаа үсэрч байна.

Газар дээр нь гүйж ой дундуур хурдан гүйв.

Гэнэт тэр суугаад өөрчлөгдөж, Суу, өвдгөө тэвэр,

Би толгойгоо өвдөг дээрээ дарахын тулд дугуй бөмбөг болон хувирав.

Тэгээд тэр дахин үсрэн босоод босоод алхаарай

Тэгээд тэр хүүхдүүд рүү яаравчлав. байранд.

Зургийг дахин сайн хараарай. Та түүнийг юу гэж дуудах вэ? Энэ зурган дээр үндэслэн түүх зохио.

  1. Эхэндээ юу ярьж байгаагаа бодоорой: зураг дээр хэн байгаа, жилийн аль цаг, үйл явдал хаана болдог вэ?
  2. Зараа яагаад энд ирсэн тухай. Ээж зараа, түүний хүүхдүүдийн тухай зараа хэлээрэй.
  3. Та ойн цэвэрлэгээнд зараа хэрхэн мэдэрдэг тухай түүхийг дуусгаж болно.

3-4 хүүхдийн үлгэр сонсдог. Хүүхдүүдийг найзынхаа түүхийг дуусгахад урь. Багш хүүхдийн үлгэрийн талаар өөрийн үнэлгээг өгдөг. Хүүхдүүд сонирхолтой түүхүүдийг гаргаж ирэв. Одоо "Санал гаргах" тоглоом тоглоцгооё.

Хүүхдүүд багшийн үзүүлсэн үйлдлүүдийг санал болгодог. Модны дүрсийг харуулав. Багш нь тоглоомон муурыг байрлуулдаг: модон дээр; модны доор; модны хувьд; модны өмнө; модны дэргэд гэх мэт.

Хичээлийн хураангуй:

Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр та бид хоёр зараагийн гэр бүлийн тухай үлгэр зохиолоо. Та бүхэн идэвхтэй оролцож, асуултанд сайн хариуллаа. Сайн хийлээ!


Хотын бие даасан сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "Хүүхдийн урлаг, гоо зүй, нийгэм, хувь хүний ​​хөгжилд чиглэсэн үйл ажиллагааг нэн тэргүүнд хэрэгжүүлдэг ерөнхий хөгжлийн хэлбэрийн цэцэрлэг"

№ 21 "Гялалзах", Бердск

Бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй

"Цуврал зураг дээр үндэслэн өгүүллэг зохиох"

Бэлтгэсэн, явуулсан:

Ефанова С.Ю.

2015 гр.

Зорилтот: Цуврал зурагт үйл явдлыг уялдаа холбоотой, дэс дарааллаар харуулахыг заах.

Даалгаварууд:

Боловсролын:Цуврал уран зурагт агуулагдах үйл явдлыг дамжуулж сурах.

Хөгжиж байна: Үйл явдлыг бие даан зохион бүтээх чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: Бусдын ажлыг хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Ажиглалтаа хөгжүүлэх

Урьдчилсан ажил:Тоглоом "Эхлээд юу болсон, дараа нь юу?" Улирлын тухай үлгэр унших.

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:ярианы хөгжил, танин мэдэхүйн хөгжил, нийгмийн болон хувь хүний ​​хөгжил.

Үйл ажиллагаа:тоглох, харилцах, моторт.

Сэдвийг хөгжүүлэх орчин:цуврал зураг (дугтуйнд), бөмбөг.

Байгууллагын боловсролын үйл ажиллагаа:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөө өглөө тэд манай цэцэрлэгт захидал авчирсан.

Манай бүлэгт юу хийх талаар олж мэдээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үүнд юу байгааг харцгаая! (Түүхийн уралдаанд оролцох хүсэлтэй байгаагаа бичсэн Лунтикийн захидал. Гэхдээ түүнд шилдэг зохиол зохиоход тусламж хэрэгтэй байна. Дугтуйнд зургууд байсаар байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та Лунтикт туслахыг зөвшөөрч байна уу? Үүний тулд юу хийх шаардлагатай вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Зургуудыг дарааллаар нь байрлуулж, зураг бүрийг авч үзэн, зураг бүрт хэд хэдэн өгүүлбэр зохиож, нэр гаргаж, бүх зурган дээр үлгэр зохио.

2. Үндсэн үе шат

Багш хүүхдүүдийн хамт зурсан зургуудыг соронзон самбар дээр эмх цэгцгүй тавьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зургуудыг сайтар ажиглаарай. Тэд нийтлэг агуулгаараа холбоотой юу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи яагаад ингэж бодоов?

Хүүхдүүд: Бүх зураг ижил дүртэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны бодлоор аль зураг хамгийн түрүүнд байх ёстой вэ? Яагаад? Хоёр, гурав, дөрөв, тав гэж юу вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Зурган дээр чатлах:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эхний зурган дээр аль улирлыг харуулсан бэ?

Хүүхдүүд: Өвөл

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд юу хийж байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хоёр дахь зургийг авч үзье.

Зураг дээр юу өөрчлөгдсөн бэ?

Туулай юу хийхээр төлөвлөж байна вэ?

Тэр яаж үүнийг хийхээр шийдсэн бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гурав дахь зургийг авч үзье.

Луувангийн төлөө амжилтгүй харайсны дараа туулай юу бодож олсон бэ?

Туулай лууванд хүрч чадах уу? Яагаад?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дөрөв дэх зургийг авч үзье.

Туулай ямар ааштай вэ? Яагаад?

Чиний бодлоор туулай дараа нь юу хийх вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тав дахь зургийг авч үзье.

Цасан хүн юу болсон бэ?

Яагаад хайлсан бэ?

Туулай ямар ааштай вэ? Яагаад?

3. Дасгал хийх минут « Хашаанд нь нарс мод бий"
Хашаанд нь нарс мод бий
Тэр тэнгэрт хүрч байна.
Түүний хажууд улиас ургасан (Нэг хөл дээрээ зогсож, сунгасан)
Тэр илүү үнэнч байхыг хүсдэг. (Гараа дээш өргөөд, нөгөө хөл дээрээ зогсоно.)
Хүчтэй салхи нисэв
Бүх мод найгав. (Биеийг нааш цааш хазайлгана.)
Салбарууд нь нааш цааш тонгойдог
Салхи тэднийг сэгсэрнэ, дарлал. (Цээжний урдуур тонгойв.)
Хамтдаа бөхөлзье -
Нэг хоёр гурав дөрөв тав. (Хөлсөх)
Бид зүрх сэтгэлээсээ дулаарсан
Тэгээд бид дахин газар руугаа яарав. (Хүүхдүүд суудалдаа очдог.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ребта, бидний эмхэтгэсэн түүх Лунтикийг үнэхээр баярлуулж, тэр тэмцээнд түрүүлэх боломжтой гэж бодож байна.

Дахиад жаахан тоглоцгооё.

4. Дасгал хөдөлгөөн хийх"Өгүүлбэрээ дуусга" (бөмбөгтэй)

  • Өвөл, намрын улиралд цас орно(навч унах).
  • Өвөл, зуны улиралд цас орно(бороо).
  • Өвөл, хавар цас ордог(хайлдаг).
  • Өвөл ч, зун ч чарга(дугуйгаар).
  • Өвлийн улиралд ой, хавар унтдаг(сэрээдэг).
  • Өвөл, зуны улиралд хүйтэн байдаг(халуун).
  • Өвлийн улиралд моднууд нь цагаан, намрын улиралд байдаг(шар).
  • Цасан шуурга өвлийн улиралд ургадаг бөгөөд зуны улиралд ургадаг(ургамал).
  • Өвлийн улиралд шавьж нуугдаж, хавар(гарах).
  • Өвлийн улиралд баавгай унтдаг, хавар (сэрдэг)
  • Өвлийн улиралд өдөр богино, зун (урт)
  • Өвлийн улиралд салхи хүйтэн, зун (дулаан)
  • Өвлийн улиралд туулай цагаан, зуны улиралд (саарал)

5. Тусгал:
- Өнөөдөр бид хичээл дээр юу ярьсан бэ? Та хэнээс захидал хүлээн авсан бэ? Лунтик биднээс юу хүссэн бэ? Энэ түүх хэний тухай байсан бэ? Та юу хийхээс хамгийн их таалагдсан бэ?

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "17-р цэцэрлэг" .

Бэлтгэсэн хэл ярианы эмч Лекомцева Марина Валерьевна Пермийн нутаг дэвсгэр, Лысва хот

Програм хангамжийн агуулга:

  1. Илэрхий ярианы хэрэгсэл, үлгэр ярих чадварыг ашиглан хуйвалдааны зургийн агуулгыг ойлгоход хүүхдүүдэд заа. Эзэмшлийн шинж тэмдэг үүсгэхийг заа.
  2. Харааны ойлголт, сайн дурын анхаарал, логик сэтгэлгээ, санах ойг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.
  3. Ерөнхий горимд ажиллах чадварыг хөгжүүлэхийн тулд нөхдүүдийн хариултыг сонсоорой.

Тоног төхөөрөмж:

Хөлийн мөр, хуйвалдааны зураг "Өвөл" цуврал "Хот, хөдөө, байгальд улирал" , дуу хураагч, хүүхэд бүрийн өвлийн шинж тэмдэг бүхий зургууд, цасан хүмүүс хөгжилтэй, гунигтай байдаг.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Өнөөдөр бид илбэдсэн зургийг хайж байна. Зураг нь энд хаа нэгтээ байх ёстой.

Хэн бидэнд зам заана гэж бодож байна? (Хүүхдийн хариулт).

Мөрөөрөө явцгаая - тэд биднийг хаашаа хөтөлж байгааг харцгаая. Та ар араасаа нүүж, зам дээр гишгэх хэрэгтэй, эс тэгвээс та төөрч магадгүй юм (Хүүхдүүд хөлийн мөрөөр алхахыг дуурайдаг).

2. Өвлийн тухай яриа.

Бид ул мөр, нэг дугаарыг зурсан зураг дээр ирдэг (Хавсралт).

Саяхан энд хэн сууж байсан бэ? (Туулай).

Та яаж таамагласан бэ? (Хөлийн мөрөөр).

Эдгээр нь хэний мөр вэ? (Туулай).

Тэр хэдэн тоог гишгэсэн бэ? (Зураг "нэг" ) .

Тэгэхээр энэ ямар сэжүүр вэ? (Эхлээд).

- Оньсого сонс:

Тэд тэшүүр, цанаар гүйдэг,

Мөн дээвэр дээрх цасан байшингууд,

Бүх байгаль цагаан өнгөтэй

Энэ жилийн аль цаг вэ? Өвөл.

Өнөөдөр бид өвлийн тухай ярих болно.

Жилийн хэдэн цаг вэ? Өвөл.

Манай өвөл юу вэ? (хүйтэн, цастай, жавартай, хүйтэн, эрт, оройтсон, цасан шуурга, ууртай, ширүүн, дулаахан, салхитай, хөгжилтэй, ухаалаг гэх мэт).

Өвлийн тэнгэр гэж юу вэ? (саарал, цэнхэр, үүлэрхэг, өндөр, цайвар), мөн нар тэнгэрт харагдсаар байна (тод, дулаан).

Энд хэн таних тэмдгийг үлдээсэн юм бол доо? Энэ бол үнэг, үнэгний зам юм (Хавсралт).

Сэтгүүлийн дугаар, серийн дугаар хэд вэ? (Тоо "хоёр" , хоёр дахь зөвлөгөө).

Өвлийн улиралд дэлхий юугаар бүрхэгдсэн байдаг вэ? (Цас, урсах).

Цас юу хийдэг вэ? (Явж, хайлж, эргэлдэж, нисч, унах, хэвтэх, гялалзах, хагарах, буржгар).

Ямар төрлийн дрифтүүд вэ? (Том, ​​өндөр, үслэг, сэвсгэр).

Өвлийн улиралд мод юу болдог вэ? (Тэд амарч, унтаж, цасаар хучигдсан).

Дараагийн сэжүүр рүү явцгаая (Хавсралт).

Дараагийн зөвлөгөө юу вэ? (Гурав дахь).

Оллоо, дугаарыг нэрлэх үү? (Тоо "гурван" ) .

Хэний ул мөр? (Чоно).

Өвлийн улиралд хүмүүс хэрхэн хувцасладаг вэ? (Тэд илүү дулаан хувцаслаж эхлэв: өвлийн малгай, үслэг цув, хүрэм, бээлий, ороолт, гутал, эсгий гутал гэх мэт)..

Физминутка "Өвөл" (хөдөлгөөний импровизаци).

Бид өвлийн улиралд цасан бөмбөг тоглодог, тоглодог, тоглодог
Бид цасан шуурга дундуур алхаж, алхаж, алхдаг.
Мөн цанаар бид гүйдэг, гүйдэг, гүйдэг.
Тэшүүр дээр бид мөсөн дээр гулсаж, гулсаж, гулсдаг.

Тэгээд бид цасан охиныг баримал, баримал, баримал хийдэг.
Зочин - бид өвлийн улиралд дуртай, хайртай, хайртай.

Хүүхдүүд дөрөв дэх таних тэмдгийг олдог (Хавсралт).

Хэн энд ирээд бидэнд ул мөр үлдээсэн бэ? (Шувууд).

Хэний ул мөр? (шувуу).

Ямар шувууд вэ? (Өвөлжилт).

Та ямар төрлийн өвөлждөг шувууг мэдэх вэ? (Хэрээ, шаазгай, хярга, бор шувуу, тагтаа, бух, шар шувуу, тоншуул, шит гэх мэт).

Би үгийн эхлэлийг нэрлэнэ, чи төгсгөлийг нь нэрлэнэ. Ямар шувуу? (Будаг ..., хурдан ..., инээх ..., нисэх ..., дуулах ..., хашгирах ..., хэвтэх ..., жижиг ..., санаа зовох ..., хортон шавьж .. ., өлсгөлөн ..., цатгалан ..., урт сүүлт ..., улаан царайтай ..., хар нүдтэй, ажилсаг ..., хурц нүдтэй ..., шавьж идэштэн ..., хурдан ... - хөлтэй ...).

Өвлийн ойд ямар амьтад амьдардаг вэ? (Чоно, үнэг, туулай, хандгай ...).

Та юу гэж бодож байна, өвлийн улиралд амьтдын амьдрал өөрчлөгдсөн үү? (Хүүхдийн хариулт).

Өвлийн ойг зөвхөн үгээр ярьдаггүй. Тэд түүний тухай шүлэг, хөгжим бичдэг.

Цасан хөнжил дээр хэвтээд хөгжим сонс. (Сонгодог хөгжмийн номын сангаас нэг хэсэг сонсогдож байна).

Та ямар дугаар олсон бэ? (Тоо "таван" , тав дахь зөвлөгөө).

Тэгээд хэний ул мөр вэ? (Хүний хөлийн мөр).

Өвлийн улиралд насанд хүрэгчид, хүүхдүүд юу хийдэг вэ? (Хүүхдүүд чарга, цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах, насанд хүрэгчидтэй хамт зам дээрх цасыг арилгах, цасан хүн хийх гэх мэт.).

Тиймээс бид бүх сэжүүрийг таасан бөгөөд бидний зураг урам хугарсан.

Цасан шуурга шөнөжин ширүүсч, гүн гүнзгий цасан шуурга асгав. Өвөл ойд байгаа бүх зүйлийг цасан дор нуухыг оролдов. Түүний тоглоом шоглоомыг үл харгалзан зураг дээрх цасан шуурга дунд хэн нэгнийг харж болно.

Сонирхолтой, илэрхийлэлтэй, бүрэн түүхийг нэгтгэе. "Өвлийн тухай" .

Түүх хэрхэн бүтсэнийг санацгаая, түүх нь ямар нэг зүйлтэй ... (эхлэл, дунд, төгсгөл).

Мөн түүх нь бидний 5 зөвлөмжийг зохиоход тусална, тэдгээрийг санаарай.

3. Бие даасан түүх бичих.

Хүйтэн, цастай өвөл ирлээ. Нар туссан боловч дулаацахгүй, тэнгэр саарал, гунигтай болжээ. Цагаан, сэвсгэр цас орж, дэлхийг бүхэлд нь бүрхэв. Өндөр, зөөлөн дрейфүүд гарч ирэв. Бутны доор цагаан бөөн сууж, чичирч, үнэг гүйж байхыг харсан байх. Мөн алсад өлссөн чоно олзоо хайж явна. Ойролцоох улаан хөхтэй бухын шувууд бут, модон дээр сууж, лав далавчнууд амттай үр, жимс жимсгэнэ идэхийн тулд нисч ирэв. За тэгээд хүмүүс дулаахан хувцаслаж, цөөрөмд цанаар гулгаж, загасчилж эхлэв. Өвлийн улиралд хөгжилтэй, сайхан байна!

4. Хичээлийн үр дүн.

Бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?

Танд ямар даалгавар таалагдсан бэ?

Өнөөдөр танай анги ямар байсан бэ? (Сонирхолтой, хөгжилтэй, инээдтэй, ер бусын, сэтгэл хөдөлгөм, дажгүй, хөгжилтэй, аймшигтай гэх мэт).

Хичээлийн дараа таны сэтгэл санаа ямар байна? (Хэрэв баяр хөөртэй, хөгжилтэй бол инээдтэй цасан хүнийг, гунигтай бол муу гунигтай цасан хүнийг ав).

Зэрэг. Надад ч бас таалагдсан: тэд бүрэн хариултаар хариулж, бүх үгсийг сайн хэлж, сонирхолтой түүхийг зохиосон. Сайн хийлээ! Мөн би та нарт өвлийн шинж тэмдэг бүхий зургуудыг өгөхийг хүсч байна, мөн бүлэгт та тэдгээрийг зурах болно.

Хавсралт.

Ном зүй.

1. Хүүхдэд зориулсан 1000 хөгжилтэй оньсого. - М .: ООО "АСТ" хэвлэлийн газар , 2001.

КАЛИНИНГРАД № 000 ЦЭЦЭРЛЭГИЙН ХОТЫН АВТОНОМИТ СУРУУЛИЙН ӨМНӨХ БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА

ЯРИА ХӨГЖҮҮЛЭХ ХИЧЭЭЛИЙН ҮР ДҮН

БЭЛТГЭЛИЙН БҮЛЭГДЭЭ

"ЦУВРАЛ ЗУРГИЙН ДАГУУ ӨГҮҮЛГИЙН ЗОХИОН БАЙГУУЛАЛТ"

ТӨСӨЛ

Дасгалжуулагч: Степанченко О.А.

КАЛИНИНГРАД

Бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй

"Цуврал зураг дээр үндэслэн өгүүллэг зохиох"

Зорилго: Цуврал зураг дээр үйл явдлыг уялдаа холбоотой, дэс дарааллаар харуулахыг заах.

Боловсрол: Цуврал зурганд агуулагдах үйл явдлыг дамжуулж сур.

Хөгжүүлэх: Үйл явдлыг бие даан зохион бүтээх чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсрол: Бусдын хөдөлмөрийг хүндэтгэх. Ажиглалтаа хөгжүүлэх

Урьдчилсан ажил: Тоглоом "Эхлээд юу болсон, дараа нь юу?" Улирлын тухай үлгэр унших.

Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: ярианы хөгжил, танин мэдэхүйн хөгжил, нийгмийн болон хувь хүний ​​хөгжил.

Үйл ажиллагааны төрөл: тоглоом, харилцаа холбоо, хөдөлгөөн.

Сэдэв - хөгжлийн орчин: цуврал зураг (дугтуйнд), бөмбөг.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөө өглөө шуудан зөөгч манай цэцэрлэгт захидал авчирсан.

Манай бүлэгт юу хийх талаар олж мэдээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үүнд юу байгааг харцгаая! (Өгүүллэгийн уралдаанд оролцох хүсэлтэй байгаагаа бичсэн Шантереллийн захидал. Гэхдээ түүнд шилдэг зохиол зохиоход тусламж хэрэгтэй байна. Дугтуйнд зургууд байсаар байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та Chanterelles-д туслахыг зөвшөөрч байна уу? Үүний тулд юу хийх шаардлагатай вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Зургуудыг дарааллаар нь байрлуул, зураг бүрийг авч үз, зураг тус бүрээр хэд хэдэн өгүүлбэр зохио, нэр ол, бүх зурган дээр үлгэр зохио.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Түүх маань үр дүнтэй болохын тулд өвлийн шинж тэмдгийг тоглож, санацгаая.

Тоглоомын дасгал "Өгүүлбэрээ дуусга" (бөмбөгтэй)

    Намрын улиралд навч унаж, өвөл (цас) Зуны улиралд бороо, өвөл (цас) орно. Хавар цас хайлж, өвлийн улиралд (энэ нь явдаг). Зундаа дугуй унаж, өвөлдөө чаргаар гулгана. Хавар бүх зүйл сэрдэг, өвлийн улиралд бүх зүйл (унтдаг). Зундаа халуун, өвөлдөө хүйтэн. Навч нь намрын улиралд шаргал өнгөтэй, өвлийн улиралд цагаан өнгөтэй байдаг. Ургамал зуны улиралд ургадаг, өвлийн улиралд (цасан шуурга) ургадаг. Хавар шавьж гарч ирдэг, өвлийн улиралд (тэд нуугддаг). Хавар нь баавгай сэрж, өвлийн улиралд (унтдаг). Зуны улиралд өдөр урт, өвлийн улиралд богино байдаг. Зуны улиралд салхи дулаан, өвлийн улиралд (хүйтэн) Зуны улиралд туулай саарал, өвлийн улиралд (цагаан) байдаг.

2. Үндсэн үе шат

Хүүхдүүд соронзон самбарын дэргэдэх сандал дээр сууна.

Багш соронзон самбар дээрх зургуудыг эмх цэгцгүй байрлуулна (зураглалын дагуу биш нэг зураг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зургийг сайтар ажиглаарай. Эдгээр зургууд юугаараа нийтлэг байдаг вэ?

Хүүхдүүд: Бүх зураг ижил дүртэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны бодлоор эхний зураг ямар байх ёстой вэ? Яагаад? Хоёр, гурав, дөрөв, тав гэж юу вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хүүхдүүд зургуудыг нэг нэгээр нь зөв дарааллаар байрлуулна.

Зурган дээр чатлах:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эхний зурган дээр ямар улирлыг харуулсан бэ?

Хүүхдүүд: Өвөл

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд юу хийж байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хоёр дахь зургийг анхаарч үзээрэй.

-Зураг дээр юу өөрчлөгдсөн бэ?

- Туулай юу хийхээр төлөвлөж байна вэ?

-Тэр яаж үүнийг хийхээр шийдсэн бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гурав дахь зургийг авч үзье.

- Луувангийн төлөө амжилтгүй харайсны дараа туулай юу бодож олсон бэ?

Туулай лууванд хүрч чадах уу? Яагаад?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дөрөв дэх зургийг авч үзье.

Туулай ямар ааштай вэ? Яагаад?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тав дахь зургийг авч үзье.

Цасан хүн юу болсон бэ?

Яагаад хайлсан бэ?

Туулай ямар ааштай вэ? Яагаад?

3. Биеийн тамирын "Өвлийн тоглоом"

Хүүхдүүд унаж эхлэв (алгаа цээжнийхээ өмнө хэвтээ байдлаар барьж, цанаар гулгах мэт урагш хойш хөдөлгөөн хий)

Мөн цасан дээр эргүүлэх (гараа цээжнийхээ өмнө синхрон дугуй хөдөлгөөн хий: баруун гараараа - цагийн зүүний дагуу, зүүн гараараа - цагийн зүүний эсрэг).

Цасан бөмбөг тоглохыг хүссэн ("цас бөмбөлгийг" нэг алган дээрээс нөгөөд шилжүүлэх)

Тэд тэднийг баримал болгож, бие бие рүүгээ шидэж эхлэв - (цасан бөмбөгийг "сохор", дараа нь хэн нэгэн рүү "шидэх" дүр эсгэдэг).

Цасан бөмбөгийг өнхрүүлж эхлэх (харгалзах хөдөлгөөнийг дуурайх)

- цасан баба баримал (доороос дээш хоёр гараараа, бие биенийхээ дээр зогсож буй гурван цасан бөмбөгийг нэгэн зэрэг зур: том, дунд, жижиг)

Өвлийн улиралд хөгжилтэй! Би гэртээ харимааргүй байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо та бүхэнтэй "Өгүүллийг үргэлжлүүлье" тоглоомыг тоглоцгооё.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бидний эмхэтгэсэн түүх Чантереллийг маш их баярлуулж, тэмцээнд түрүүлэх болно гэж би бодож байна. Мөн бид чамтай бага зэрэг тоглох болно.

Тоглоом "Амьд үгс". (Хүүхдийн нэг нь үг болж хувирдаг - хүүхдүүд, энэ үг нь өөрөө бидэнд юу ч хэлдэггүй, хэлдэггүй бөгөөд бид хүүхдүүдийн талаар юу ч мэдэхгүй: тэд юу вэ, тэд юу хийдэг.

Үг хэлж эхлэхийн тулд юу хийх хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?

Тэд найз нөхөдтэй болж, тодорхой дарааллаар зогсох хэрэгтэй.

("Нөхөрсөг", "хүүхдүүд", "сохор", "том", "цасан хүн" гэсэн үгс болох хүүхдүүдийг сонгодог).

Даалгавар: зөв дарааллаар зогсох - "Нөхөрсөг хүүхдүүд том цасан хүн хийсэн."

Ингээд санал гарсан. Уншаад үзье.(Эхлээд "хүүхдүүд-үг"-үүд үгээ давтаж, дараа нь "хүүхэд-үзэгчид"-ийн нэг нь

Энэ саналаас хүүхдүүдийн талаар юу сурснаа надад хэлээч?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би чамд өөр нэг тоглоом байна! "Цас" гэдэг үгэнд ижил язгуур үгсийг сонгоцгооё.

(Хүүхдүүд ээлжлэн ярьдаг, хэнийг нэрлэхгүй, тэр тоглоомоос хасагдсан, ялагч нь медаль авдаг).

Хүүхдүүдийн хариулт.

4. Тусгал:
- Өнөөдөр бид хичээл дээр юу ярьсан бэ? Та хэнээс захидал хүлээн авсан бэ? Chanterelle биднээс юу хүссэн бэ? Энэ түүх хэний тухай байсан бэ? Та юу хийхээс хамгийн их таалагдсан бэ?