Аяга таваг. Бүтээгдэхүүн: картон ба утсаар хийсэн найрлага "Цэцэгтэй сагс. Утас, шүдний чигчлүүрээр хийсэн "Зүрх" сагс

Хичээл3. Аяга таваг.

"Цэцэгтэй сагс" бүтээгдэхүүн

Зорилго: утаснуудын төрлүүд, картон, цавуу, хайчтай ажиллах ур чадвар, загвар ашиглан цаасыг тэмдэглэх оновчтой арга, ороомгийн техникийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; Зохиолыг чадварлаг зохиох чадварыг хөгжүүлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн: оюутнууд утсаар ороосон хээ дээр тулгуурлан зохиол зохиож сурах, утаснуудын төрлийг ялгах, сурах бичгээс шаардлагатай мэдээллийг гаргаж авах, үйл ажиллагаагаа зохион байгуулах; загвар бэлтгэх, боох туршлага, өөрийгөө үнэлэх, өөрийгөө хянах чадварыг эзэмшинэ.

Тоног төхөөрөмж: оюутны ажиглалтын өдрийн тэмдэглэл, ороомгийн загвар, сагс, төрөл бүрийн утас ашиглан хийсэн бүтээгдэхүүний дээж, цэцгийн баглаа, картон, хайч, өнгөт утас, цавуу, "Амжилтын хавтас", төлөвлөгөөний зүйл бүхий тэмдэг, ... "Аяга таваг" гэсэн үгийн анаграмм, хичээлийн сэдвийг самбар дээр бичих.

Хичээлийн үеэр

I. Зохион байгуулалтын мөч

II. Гэрийн даалгавраа шалгаж байна

Та тавьсан асуултуудад ямар хариулт авсан бэ? Та тэдгээрийг хэрхэн зохион бүтээсэн бэ?

(Оюутнууд "Амжилтын хавтас"-т хийсэн материалаа гэртээ харуулдаг.)

III. Үйл ажиллагааны хувьд өөрийгөө тодорхойлох

Анаграмыг задлах. (аяга таваг.)

Та аяга тавагны талаар юу хэлэх вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Одоо оньсого таавар.

Энэ нь тав тухтай, хөнгөн

Нэр нь богино

Эдийн засагт энэ нь олон зууны турш бидэнд үйлчилдэг.

Энэ үгэнд Зина гэдэг нэр орсон.

Та түүнтэй хамт мөөг агнахаар явж болно,

Та жимс түүж чадах уу?

Энэ нь өмсөхөд хэцүү биш юм

Гэхдээ та үүнийг амархан эвдэж чадна!

Тэд тэдгээрийг мөчрүүд, ишнээс нэхэж,


Надад хэлээч, түүний нэр хэн бэ? (Сагс.)

Магадгүй хэн нэгэн биднийг хичээл дээр юу хийхийг аль хэдийн таамагласан байх? (Магадгүй сагс байх.)

Мөн зүгээр л нэг сагс биш, харин цэцгийн сагс. Хичээлийн сэдвийг самбар дээр уншина уу. ("Цэцэгтэй сагс" картон ба утсаар хийсэн найрлага.)

IV. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

I. Сурах бичгээс ажиллах

Сурах бичгийг нээнэ үү. 10. Бидний өвөг дээдэс юу иддэг байсныг та аль хэдийн мэддэг болсон. Тэд хоол хүнс хадгалахдаа юу ашигладаг байсан бэ? Текстийг уншиж, дүрслэлийг хар. Энэ тухай бидэнд хэлээч.

Сагсанд өөр юу хадгалах вэ? (Сагс нь зөвхөн хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ төдийгүй зөөлөн тоглоом, спортын хэрэгсэл, хувцас болон бусад төрөл бүрийн барааг хадгалах зориулалттай.)

Бидний зургуудыг хараарай. 11. Ийм хоолыг юу гэж нэрлэдэг вэ? Энэ нь юунаас бүтсэн бэ?

(Оюутнууд эхлээд хосоороо ажиллана, дараа нь 1-2 хос самбар дээр хариулна. Багш сурагчдын хариултыг тайлбарлаж, нэмж бичнэ.)

Таны харж байгаагаар шавраар маш олон аяга таваг хийдэг. Энэ материалыг өөр юунд ашиглаж болох вэ?

Сурах бичгийг нээнэ үү. 12, зургуудаас та зөвлөмжийг олох болно.

Текстийг уншиж, шавраар хийсэн зүйлсийг юу гэж нэрлэдэгийг хэлээрэй. (Карамик.)

Энэ талаар өөр хаанаас мэдээлэл авч болох вэ? (Нэвтэрхий толь, лавлах ном, интернет, насанд хүрэгчдэд гэх мэт)

Гэрэл зургуудыг хараад, p дээрх текстийг уншина уу. 13. Хэн шавраар аяга таваг хийдэг вэ? (Поттер.)

Тэр үүнийг хэрхэн хийдэгийг гэрэл зургуудаас бидэнд хэлээрэй. (Хүүхдийн хариулт.)

Таны бодлоор сагс урладаг хүний ​​мэргэжлийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Сурах бичигт байгаа материал нь энэ асуултад хариулахад тусална. 14. (Мастер сагсчин.)

Нэхэх нь хамгийн эртний гар урлалын нэг юм. Хүмүүс сүлжмэлийн ажилд будаа, улаан буудайн сүрэл, далдуу мод, эрдэнэ шишийн навч зэрэг байгальд болон ургацын хог хаягдлаас олддог байгалийн материалыг ашигладаг. Сүүлийн жилүүдэд дэлхий даяар нэхмэлийн гар урлалыг сонирхож байна. Мэргэшсэн сагс урлагчид, нэхэх сонирхогчид олширч байна. Тэгвэл өнөөдөр та бид хоёр сагсчин сонирхогчид болно.

В.Биеийн тамирын минут

VI.Хичээлийн сэдэв дээрх ажлын үргэлжлэл

Бүтээгдэхүүний шинжилгээ

(Багш оюутнуудад бэлэн бүтээгдэхүүнийг харуулдаг.)

Бэлэн бүтээгдэхүүнийг шалгаж, "Цэцэгтэй сагс" гар урлал хийхэд ямар материал шаардагдахыг тодорхойлно уу. (Хүүхдийн хариулт.)

Та ямар төрлийн утас мэддэг вэ? (Оёдол, хатгамал, оёдол.)

Бидний ажилд зузаан ноосон утас ашиглах нь дээр, утас эсвэл цахилдаг ч бас ашиглаж болно.

Гар урлал бүтээхэд ямар өнгийн утас хэрэгтэй байж болох вэ?

(Хэлэлцүүлэг. Цэцгийн баглаа үзүүлэх.)

Загварын дагуу хэрхэн тэмдэглэхээ санаарай.

Ажлын төлөвлөгөө гаргая.

(Төлөвлөгөөгөө самбар дээр тавь.)

Ажлын төлөвлөгөө

1. Зүсэх (ажлын номноос загваруудыг хайчилж авах).

2. Тэмдэглэгээ (загвар бэлтгэх).

3. Нээлттэй.

4. Угсрах (загвар ороомог, наалт).

Ажлын төлөвлөгөөгөө сурах бичигт өгсөн төлөвлөгөөтэй харьцуулж үзье. (Оюутнууд ажлын төлөвлөгөөг 14-15-р хуудаснаас уншина.)

2. Бүтээлч ажил

(Оюутнууд бие биедээ тусалж самбар эсвэл сурах бичигт заасан төлөвлөгөөний дагуу бүтээгдэхүүн хийдэг.)

VII.Тусгал

Ямар даалгавар сонирхолтой байсан бэ?

VIII. Оюутны бүтээлийн үзэсгэлэн

(Бүтээлд дүн шинжилгээ хийхдээ найруулгын нарийвчлал, тууштай байдал, өнгөний схем, өвөрмөц байдал, бүтээлийг идээ бээрээр харуулах чадварыг анхаарч үзээрэй.)

IX. Хичээлийг дүгнэж байна

Хичээл дээр хэн хамгийн их тусалсан бэ?

Сагс нэхэгчдийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Сагс үйлдвэрлэгчид.)

- Та гар урлалаараа юу хийх вэ? Та үүнийг яаж ашиглах вэ? ("Амжилтын хавтсанд" гар урлал эсвэл түүний зургийг байрлуулж, өрөөнийхөө ханыг чимэглэж эсвэл эцэг эхдээ бэлэглээрэй.)

(Ажлын байрыг цэвэрлэх.)

Гэрийн даалгавар

Зэгсэн сагсыг хаана, хэрхэн ашигладаг талаар олж мэдээрэй. Материалыг "Амжилтын хавтас" хэсэгт байрлуул. Дараагийн хичээлд зориулж бага хэмжээний байгалийн материалыг цуглуул - навч, жижиг мөчир, зүү, боргоцой.

Ердийн А4 картон хуудсыг (297 х 210 мм) аваад хөндлөн огтлолоор хагасаар нь таслана. Үүссэн хуудасны хэмжээ нь A5 (210 х 148 мм). Энэ хуудаснаас өндөг хэлбэртэй хэлбэрийг хайчилж ав. Бидний жишээн дээр бид цагаан картон ашигласан, гэхдээ та сагсыг боох утастай ижил өнгийн картон цаас авбал илүү үзэсгэлэнтэй болно. Дараа нь утаснуудын хоорондох цоорхой нь ороомгийн явцад гарч ирвэл тийм ч мэдэгдэхүйц биш байх болно. Энд бяцхан заль мэх байна.


Одоо харандаа ашиглан энэ зууван дотор өөр жижиг зууван зур. Том зууван ирмэгээс 1-1.5 см орчим ухарч шугам зурж, харин зуувангийн доод хэсэгт 3-4 см том догол хийнэ.


Зурсан тойм дагуу дүрсийг хайчилж ав. Та урт бариултай сагс авах болно.




Одоо утаснуудын цаг болжээ. Утас нь зузаан байх тусмаа сайн. Сагсанд зориулж сонгосон өнгөний утсыг аваарай. Мэдээжийн хэрэг, ногооноос бусад нь үүнийг хийх болно. Мөн таны цэцэг навчтай бол энэ нь тохиромжтой биш юм. Хэрэв таны гар урлалд навч байхгүй эсвэл бусад утас байхгүй бол ногоон өнгөтэй болно. Сагсанд байгаа цэцэг нь том, тод байвал уйтгартай хар өнгө ч хийх болно.
Сагсыг бүхэлд нь бооход хэдэн утас хэрэгтэй вэ? Тооцоолоход хэцүү тул бүхэл бүтэн skein ашиглах нь дээр. Манай сагс нь боохдоо дотоод нүхээр амархан ороход хангалттай том. Хэрэв та том ширээтэй ажиллахад эвгүй байгаа бол жижиг бөмбөг хий - гэхдээ энэ нь нэмэлт ажил, цаг хугацаа юм.

Сагсыг тойруулан утас ороож эхлээрэй. Эргүүд бүрийг өмнөхтэй нь ойртуулахыг хичээ, тэгэхгүй бол гар урлал нь эвгүй харагдах болно.


Утас задрахаас урьдчилан сэргийлэхийн тулд түүний төгсгөлийг, жишээлбэл, цаасан хавчаараар түр зуур бэхлэх нь дээр.


Боохдоо утсыг үе үе чангалж байгаарай, учир нь энэ нь аажмаар сулрах хандлагатай байдаг бөгөөд энэ нь гар урлалыг дахин дэгжин харагдуулна.


Боож эхэлсэн газартаа хүрч ирсний дараа утасны үзүүрийг гар урлалын ар талд ердийн давхар зангилаагаар боож, үзүүрийг нь харагдахгүй байхын тулд хайчаар богиносго.


Дахин хэлэхэд ижил өнгийн утсыг авч, сагсны бариулыг зүүнээс баруун тийш, дээрээс доошоо зарчмын дагуу боож өгнө. Ийм маягаар вэб шиг зүйлийг хий. Хэт их эргэлт хийх шаардлагагүй: 4-5 хангалттай байх болно. Энэхүү "вэб" нь зөвхөн гоо үзэсгэлэнд төдийгүй чухал үүрэг даалгаврыг биелүүлэх болно: бид түүнд цэцэг уях болно.
Бид сагсны ороомогтой адил утаснуудын төгсгөл нь эхэндээ буцаж ирэхийн тулд "вэб" -ийг ороож үзээрэй.




Цэцэг, навчийг хийхийн тулд картоноос дусал хэлбэрээр хэд хэдэн тойрог, баримал хайчилж ав.


Одоо бид маш нарийн ажил хийх хэрэгтэй: бид сагсны дотоод контурыг хайчилж авсны адил та зураг бүрийн дотор яг ижил дүрсийг зурж, ирмэгээс ойролцоогоор 5 мм-ээр ухрах хэрэгтэй болно. Дараа нь та тэдгээрийг зурсан контурын дагуу таслах хэрэгтэй болно. Энэхүү нарийн ширхэгтэй ажилд энгийн цаасан хайч биш харин маникюрын хайч ашиглах нь дээр. Та цагираг, "хөндий" (дотоод талаас нь хоосон) дусал авах болно.


Хурц өнгийн ноосон утсыг аваад зүссэн хэсгүүдийн эргэн тойронд боож өгнө. Тэдгээрийн хувьд танд ойролцоогоор 60-100 см утас хэрэгтэй болно. Энэ тохиолдолд хэсэг тус бүрийн хувьд ийм урттай утас хайчилж, илүү тохиромжтой ирмэгээр хайчилж ав. Хэрэв та зөв тооцоолоогүй бөгөөд хангалттай утас байхгүй бол энэ нь хамаагүй: өөр утас аваад төгсгөлийг хэсгийн арын хэсэгт холбоно. Сүүлийг нь тайрч, уулзвар нь бараг үл үзэгдэх болно.


Өмнөх бүх тохиолдлуудын нэгэн адил бид эхэлсэн газартаа боож дуусгаж, утасны үзүүрийг зангидаж, цухуйсан сүүлийг нь таслав.


Үүссэн хэсгүүдийг цэцэг, навч хэлбэртэй сагсанд эдгээр хэсгүүдтэй ижил өнгийн утаснуудаар холбоно. Тэдгээрийг "вэб" утаснууд болон сагсны бариултай холбоно.
Та нимгэн утастай цэцэг оёж болно. Жижиг, үл үзэгдэх оёдолоор оё.


Сагсыг янз бүрийн хэлбэрийн цэцэг, жимс, навчаар чимэглэж болно. Төсөөлөөд үз!

Сайн уу найзуудаа!

Утас, цавуугаар гурван хэмжээст бөмбөлөг хийх тухай мэдээлэлтэй та нэг бус удаа таарч байсан байх.

Үүний тулд бидэнд юу хэрэгтэй вэ:

  • Бөмбөлөг;
  • Жут утас;
  • PVA цавуу;
  • хайч;
  • Хамгаалах соронзон хальс;
  • Халуун цавуу.

1-р алхам.

Эхлээд та шаардлагатай хэмжээтэй бөмбөлөг хийлэх хэрэгтэй; сагсны хэмжээ, шаардагдах утас нь үүнээс хамаарна. Дараа нь та бөмбөгийг эмх замбараагүй байдлаар ороох хэрэгтэй - илүү олон давхарга байх тусам гар урлал илүү хүчтэй байх болно.

Алхам 2.

PVA цавууг жижиг саванд хийнэ, учир нь цавуу нь өөрөө зузаан бөгөөд утсыг сайн ханадаггүй тул түүнд бага зэрэг ус нэмээд сайтар хутгана.

Алхам 3.

Үүссэн наалдамхай уусмалыг сойзоор болгоомжтой түрхэж, бөмбөгийг бүхэлд нь ороож, сайтар ханасан байх болно. Бид бөмбөгийг өлгөж, цавуу хатахыг хүлээнэ.

Алхам 4.

Цавуу нь хатсан тул одоо та бөмбөлгийг утаснаас бөмбөлөгөөс салгаж болно, эсвэл дараа нь бид ажлын хэсгээс шаардлагагүй хэсгүүдийг таслах үед үүнийг арилгах боломжтой.

Алхам 5.

Хамгаалах соронзон хальсны тусламжтайгаар бид ирээдүйн сагсныхаа хэлбэрийг хязгаарлаж, хоёр нэмэлт хэсгийг хайчаар таслав. Доорх зураг нь юу хийх ёстойг, яаж хийхийг тодорхой харуулж байна.

Алхам 6.

Сагсны ирмэг нь тийм ч жигд биш, муухай болсон тул тэдгээрийг ямар нэгэн байдлаар сайжруулах шаардлагатай байна. Өмнө нь сүлжсэн jute утсаар эдгээр ирмэгийг халуун цавуугаар нааж үүнийг хийж болно. Та өөрийн үзэмжээр ажиллаж болно.

Сагс бэлэн боллоо, жишээлбэл, хиймэл эсвэл жинхэнэ ургамал, цэцэгээр чимэглэх боломжтой, эсвэл та үүнийг Улаан өндөгний баярын үеэр ширээн дээр тавьж, гоёл чимэглэлийн эсвэл жинхэнэ Улаан өндөгний баярын өндөгнүүдээр гоёж болно - маш олон сонголт байна) )).

Нийгмийн сүлжээн дэх нийтлэлээ хуваалцахаа бүү мартаарай, энэ нь бидний хувьд чухал юм!

Та суугаад уйдахын оронд маш их таашаал авчрах хэрэгтэй зүйлээр өөрийгөө эзэмдэж болно. Утас аваад зүрх хэлбэртэй сагсанд хийцгээе! Бидний өмнө хийх ажил тийм ч хэцүү биш, тэр ч байтугай хүүхэд үүнийг хийж чадна. Ийм сагс нь өрөө, хувцас солих ширээ эсвэл бэлэг дурсгалын тавиурын гайхалтай чимэглэл болно. Та үнэт эдлэл, үсний хавчаар, янз бүрийн жижиг эд зүйлс, гоёл чимэглэлийн зүйлсийг хадгалах боломжтой. Мөн гар хийцийн бүтээгдэхүүн нь ээж, найз охин, багш эсвэл өөр хэн ч бай шударга сексийн аль ч төлөөлөгчд тааламжтай бэлэг байх болно.

Зэгсэн сагс хийх материал:

  • - зузаан картон (илүү зохимжтой Атираат картон);
  • - энгийн картон хуудас;
  • - өнгөт цаасны хуудас;
  • - шүдний оо - 26 ширхэг;
  • - сүлжмэлийн зориулалттай бөмбөлөг утас;
  • - том зүү;
  • - том бөмбөлгүүдийг;
  • - хайч;
  • - PVA цавуу;
  • - зүрхний загвар.


Үйлдвэрлэлийн үйл явц:
1. Зүрхний загварыг Атираат картон дээр, түүнчлэн энгийн картон, өнгөт цаасан дээр зур. Үүнийг хайчилж ав. Ердийн картон болон зузаан картоноор хийсэн зүрхийг нааж, зүү ашиглан бие биенээсээ ойролцоогоор ижил зайд нүх гарга. Шүдний чигчлүүр оруулах.
2. Бид сагс нэхэж эхэлдэг. Үүнийг хийхийн тулд утсыг эхний шүдний оо дээр засаж, зангидаж, доод тал руу нь буулгана. Бид ийм байдлаар нэхэж байна: Бид утсыг шүдний ооны ард - шүдний ооны урд гэх мэтээр дамжуулдаг.


Нэхэх явцад шүдний чигчлүүр унах магадлалтай тул гараараа барьж, үе үе тааруулж байх хэрэгтэй.
3. Эхний эгнээний хагасыг нэхэж, бид зангидсан хэсгийн эсрэг талын шүдний чигчлүүр дээр байх үед бид энэ шүдний эргэн тойронд утсыг боож, цааш үргэлжлүүлэн нэхэх болно.



4. Бид эгнээний үлдсэн хагасыг нэхэж, зангилаатай шүдний оо дээр зогсоод эргэлт хийнэ.


5. Бид ижил аргаар цааш нь нэхэх болно. Эгнээний тал бүрийг нэхэж, зангилаатай шүдний чигчлүүр дээр, эсрэгээр нь чиглүүлснээр та энэ шүдний эргэн тойронд утсыг боох хэрэгтэй.



6. Утаснууд нь шалны самбарын хэв маягаар хоорондоо уялдаатай байх ёстой бөгөөд бид үүнийг тусдаа шүдний оо ашиглан шалгана. Хэрэв эхний эгнээнд утас нь ард нь явсан бол хоёр дахь эгнээнд урд явах ёстой гэх мэт.



7. Шүдний чигчлүүрийн төгсгөл хүртэл хэдэн миллиметр үлдсэн үед бид нэхэх ажлыг дуусгана. Үүнийг хийхийн тулд та эцсийн өмнөх шүдний оо руу явах хэрэгтэй - энэ бол зангилаатай шүдний ооны өмнөх хэсэг юм - дээр нь зангидаж, эгнээний хооронд болгоомжтой нуу.
8. Шүдний ооны оройг бөмбөлгүүдийгээр чимэглэ. Тэдгээрийг сайн наалдуулахын тулд бид PVA цавууг нүхэнд дуслаарай.

Свердловск мужийн Ерөнхий болон мэргэжлийн боловсролын яам

Свердловск мужийн улсын төсвийн мэргэжлийн боловсролын байгууллага

"Камышловскийн сурган хүмүүжүүлэх коллеж"

Сэдвийн технологийн хичээлийн дизайн:

"Аяга таваг. Бүтээгдэхүүн: "Цэцэгтэй сагс" картон ба утсаар хийсэн найрлага

Гүйцэтгэгч:

Панфилова К.,

3 "В" бүлгийн оюутан.

Камышлов, 2016 он

Сэдэв:"Аяга таваг. Бүтээгдэхүүн: "Цэцэгтэй сагс" картон ба утсаар хийсэн найрлага

Анги: 2

Хичээлийн төрөл:нэгтгэсэн

Хөтөлбөр:Хэтийн төлөв

Зорилтот:утсаар ороосон загвар дээр үндэслэн зохиол зохиож сурах

Төлөвлөсөн үр дүн:

Хувийн:судалж буй сэдвийн сонирхлыг бий болгох.

Сэдэв:утаснуудын төрлүүд, картон, цавуу, хайчтай ажиллах ур чадвар, загвар ашиглан цаасыг тэмдэглэх оновчтой арга, ороомгийн техникийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; Зохиолыг чадварлаг зохиох чадварыг хөгжүүлэх; загвар ороох гэх мэт энэ төрлийн бүтээлч сэтгэлгээг гүйцэтгэхдээ ажлын зохион байгуулалт, нарийвчлалыг төлөвшүүлэх; өнгө сонгох ажлыг дамжуулан бүтээлч байдал, гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх.

Мета субьект:

зохицуулалт Ажлын байрыг зохион байгуулах, бүтээгдэхүүн үйлдвэрлэх цагийг оновчтой хуваарилах, слайд төлөвлөгөөний дагуу ажлаа хянах, тохируулах чадварыг эзэмших;

боловсролын Асуудлыг бие даан боловсруулах, үг хэлээр дүгнэлт, дүгнэлт гаргах, бүтээлч асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг хайх чадварыг хөгжүүлэх;

харилцах чадвартай - ярилцагчийн мэдэгдлийг сонсох, ойлгох чадварыг сайжруулах, мэдээллийг тодруулахын тулд асуулт асуух, бие даан дүгнэлт гаргах.

Хичээлийн тоног төхөөрөмж:Багшаас:загвар ороомог, сагс, төрөл бүрийн утас, цэцгийн баглааны гэрэл зураг ашиглан хийсэн бүтээгдэхүүний дээж. Оюутнуудад:сурах бичиг, ажлын дэвтэр, картон, хайч, өнгөт утас, цавуу.

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Арга, техник

УУД байгуулсан

Зохион байгуулалт, урам зориг

Сайн байна уу залуусаа, сууна уу. Өнөөдөр та бүхэнтэй дахин уулзаж, технологийн талаар сонирхолтой хичээл зохион байгуулж байгаадаа маш их баяртай байна.

Багш нараас мэндчилж байна. Тэд ажлын байрандаа суудаг.

Амаар (багшийн үг)

Зохицуулалт:боловсролын хэрэгслийг зөв сонгох

Хувийн: сургууль, сургалтын үйл ажиллагаанд эерэг хандлага

Шинэчлэх. болон зассан хувь хүн. хэцүү.

Бидний өвөг дээдэс юу идэж байсныг та аль хэдийн мэддэг болсон. Тэд хоол хүнс бэлтгэх, хадгалахад юу ашигладаг байсан бэ?

Энэ тухай сурах бичгийнхээ 10-р хуудаснаас уншина уу.

Сагс, торх

Дараа нь оюутнууд p. дээрх текстийг чангаар уншина. 10 сурах бичиг.

Сагс нь зөвхөн хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ төдийгүй зөөлөн тоглоом, спортын хэрэгсэл, хувцас болон бусад төрөл бүрийн барааг хадгалах зориулалттай.

Аман арга (яриа)

Хувийн: боловсролын үйл ажиллагааны сэдэл, өөрийгөө бүтээлчээр ухамсарлах хүсэл эрмэлзэлтэй байх.

Зохицуулалт: хүлээн зөвшөөрөх

мөн сургалтын даалгаврыг хадгал

Хүндрэлийн шалтгааны байршлыг тодорхойлох.

Сурах бичигт байгаа зургуудыг анхааралтай ажигла (х. 11).

Зурагт үзүүлсэн аяга таваг хийхэд доорх материалуудаас аль нь ашиглагдсаныг сонгож, аль нь өнгөрсөн үеийн бүтээгдэхүүн, аль нь орчин үеийнх болохыг тодорхойл. Хүүхдүүдээс орчин үеийн ширээний хэрэгсэл хийхэд ашигладаг бусад материалыг нэрлэхийг хүсч болно.

Сурах бичигт байгаа зургуудыг харна уу.

1) хүн бүр тохирсон

2) лонх,

3) сав, аяга, шар айраг

Амаар (яриа)

Танин мэдэхүйн: асуусан асуултыг ойлгох, түүнд нийцүүлэн аман хариултыг бүтээх, багшийн удирдлаган дор сурах бичиг, сургалтын хэрэглэгдэхүүнээс шаардлагатай мэдээллийг хайж олох чадвартай.

Зохицуулалт: боловсролын даалгаврыг хүлээн авч, хадгалах чадвартай.

Харилцааны: асуултын хариултыг боловсруулах, боловсролын хамтын ажиллагаанд оролцох, ангийнхан, багш нараа сонсох чадвартай

5. Хүнд байдлаас гарах төсөл барих

Таны харж байгаагаар шавраар маш олон аяга таваг хийдэг.

Энэ материалыг өөр юунд ашиглаж болох вэ? 12-р хуудсыг нээвэл та зургуудаас сэжүүр олох болно.

Шавараар хийсэн эд зүйлсийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хэн шавраар аяга таваг хийдэг вэ? Шаварчин шавраар аяга таваг хийдэг.

Тэр ажиллахад юу хэрэгтэй вэ?

Таны бодлоор сагс урладаг хүний ​​мэргэжлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Сурах бичгийн хуудсан дээрх зургуудыг хар.

Тиймээс өнөөдөр та бид хоёр сагсчин сонирхогч байх болно - бид сагс үйлдвэрлэгчийн ажлыг дуурайхыг хичээх болно.

Та тоглоом, тоосго, плита үүсгэж болно

Шавараар хийсэн эд зүйлсийг керамик гэж нэрлэдэг.

Оюутнууд текстийг уншиж, хуудасны зураг, гэрэл зургийг харна. 13 сурах бичигт ваарчин хүнд шавраас гадна гоё хэлбэртэй сав хийхэд юу хэрэгтэйг өгүүлдэг.

Эргэдэг тойрог

Сагс үйлдвэрлэгч, Мастер сагс үйлдвэрлэгч.)

Амаар (яриа)

Практик (сурах бичигтэй ажиллах)

Хувийн: боловсролын үйл ажиллагааны сэдэл, өөрийгөө бүтээлчээр ухамсарлах хүсэл эрмэлзэлтэй байх

Зохицуулалт: хүлээн зөвшөөрөх

мөн сургалтын даалгаврыг хадгал.

Танин мэдэхүйн: хөдөлмөрийн объектод дүн шинжилгээ хийх, тэдгээрийн үндсэн шинж чанаруудыг тодруулах чадвартай байх; мэдээллийг эзэмших, ашиглах зорилгоор текстийг ухамсартайгаар унших.

Харилцааны: асуултын хариултыг боловсруулах, боловсролын хамтын ажиллагаанд оролцох, ангийнхан, багш нараа сонсох чадвартай.

6. Дууссан төслийн хэрэгжилт

Эзлэхүүн аппликешны дээжийг авч үзье.

1) "Цэцэгтэй сагс" гар урлалыг бүтээхэд ямар материал шаардлагатай вэ, тэр бэлэн бүтээгдэхүүнийг оюутнуудад үзүүлэв.

2) ямар төрлийн утас ашигладаг бөгөөд тэдгээр нь бусдаас юугаараа ялгаатай вэ?

3) Та үүнийг хэрхэн ашиглах вэ?

4) эд ангиудыг хэрхэн тэмдэглэх вэ?

5) ажилд ямар өнгө, тэдгээрийн тэмдэглэгээг ашигласан бэ?

Гэрэл зургуудад анхаарлаа хандуулаарай, цэцэгчин цэцгийн баглаа хийхэд ямар өнгө ашигладаг, гар урлал хийхэд ямар өнгийн утас хэрэгтэй байж болох вэ? (Зураг)

1) өнгөт утас, өнгөт картон, цавуу, хайч, сойз, арын хуудас

2) зузаан ноосон утас, утас хэрэглэж болно

3) Гар урлал эсвэл түүний зургийг амжилтын хавтсандаа байрлуулж, өрөөнийхөө ханыг чимэглэж эсвэл эцэг эхдээ бэлэглээрэй.)

4) материалыг хэмнэх, буруу талдаа тэмдэглэгээ хийх

5) ногоон, улаан, цэнхэр, шар, улбар шар.

Амаар (яриа)

Харааны (жишээ нь)

Танин мэдэхүйн:

Зохицуулалт: ажлын төлөвлөгөө гаргаж, гүйцэтгэх ажлын дарааллыг чанга дуугаар хэлэх чадвартай.

Харилцааны: ажлын дараалал, гар урлал хийх арга техникийг тодруулахын тулд хэрхэн асуулт асуухыг мэддэг

7.Гадаад ярианд дуудлагатай анхдагч нэгтгэх

Өнөөдөр хичээл дээр бид цэцэг бүхий сагс хийх болно

Гэхдээ ажил хийхээсээ өмнө гүйцэтгэх үе шатуудыг тодорхойлъё ( самбар дээр гарч ирэх)

1) эхний шат нь юу байх вэ, бид юу хийх ёстой вэ?

2) Ажлын хоёр дахь үе шат?

3) ажлын гурав дахь үе шат?

4) бидний ажлын сүүлийн үе шат юу байх вэ?

- Ажил эхлэхийн өмнө ажил гүйцэтгэхдээ ямар шалгуурыг баримтлах шаардлагатайг ярилцъя?

(Шалгууруудыг самбар дээр тавьдаг)

- нарийвчлал

Логик найрлага

Өнгөт шийдэл

Оригинал байдал

Бүтээлээ танилцуулах чадвартай

Бүрэн байдал

1) Ил гаргах- Картонон дээрх ажлын номны загваруудыг ашиглан бүтээгдэхүүний хэсгүүдийг тэмдэглэ.

2) Тэмдэглэгээ- загваруудыг хайчилж ав

3) Ассемблей- утсыг шаттл руу ороож, загваруудыг шаттл ашиглан боож өгнө; манай цэцгийн байршлыг тэмдэглэх; Энэхүү бүтээл нь ажлын зохион байгуулалт, нарийвчлалыг хөгжүүлэх, гоо сайхны мэдрэмжийг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулахын тулд бид найрлагыг чадварлаг зохиодог.

4) Дуусгаж байна- формат руу наах, утас, цаасаар хийсэн нэмэлт хэсгүүд

Нарийвчлал, бие даасан байдал, бүрэн бүтэн байдал гэх мэт.

Амаар (яриа)

Харааны (жишээ нь)

Танин мэдэхүйн: багшийн удирдлаган дор ангийнхантайгаа хамтран хүлээн авсан мэдээлэлд үндэслэн энгийн практик шийдвэр гаргах чадвартай;

Зохицуулалт: ажлын төлөвлөгөө гаргах, хийх үйлдлүүдийн дарааллыг чангаар хэлэх.

Харилцааны: ярианы үгсийг бүтээх. Би үзэл бодлоо хамгаалдаг

Биеийн тамирын минут

Нэг, хоёр, гурав - урагш хазайх,

Нэг, хоёр, гурав - одоо буцаж. (Урагшаа, хойшоо бөхийлгөнө.)

Заан толгой сэгсэрнэ -

Тэр дасгал хийхдээ баяртай байдаг. (Эрүүгээ цээжиндээ, дараа нь толгойгоо арагш хазайлгах.)

Хэдийгээр төлбөр богино ч гэсэн

Бид бага зэрэг амарлаа. (Хүүхдүүд сууна.)

Толгойгоо гурван дохих

Нэг - бос, сунга, (сунга.)

Хоёр - бөхийж, шулуун, (нуруугаа бөхийлгөж, гараа туузан дээр тавь.)

Гурав - гурван алга таш, (Гараа алгадах.)

Толгойгоо гурван дохих. (Толгойн хөдөлгөөн.)

Дөрөв - гар илүү өргөн, (Гараа хажуу тийш нь.)

Тав - гараа даллах, (Гараа даллах.)

Зургаа - дахин суу. (Суух.)

8.Өөрийгөө шалгах бие даасан ажил.

Шаардлагатай бүх зүйлийг ярилцсаны дараа та ажлаа эхлүүлж болно.

Эд ангиудыг наахдаа тэдгээр нь форматаас хэтрэхгүй байх ёстой гэдгийг санаарай. Болгоомжтой ажилла, даавууг ашигла

Ажиглаж, зөвлөгөө өгч, үйл ажиллагааг удирдаж, оюутнуудын асуултад хариулж, даалгавраа биелүүлэхэд бэрхшээлтэй хүмүүст тусалдаг.

Аюулгүй ажлын дүрмийг дагаж мөрдөхөд хяналт тавьдаг.

Ажлын төрлөөс хамааран шаардлагатай материал, багаж хэрэгслийг сонгох; эрүүл ахуйн дүрэм журмыг дагаж мөрдөх; хэрэгжүүлэх дарааллыг бий болгох

Практик (бие даасан ажил)

Хувийн: Хичээл дээр үр бүтээлтэй ажиллах, хичээл дээрх оюутнуудын зан үйлийн дүрмийг дагаж мөрдөхөд анхаарлаа төвлөрүүлдэг.

Зохицуулалт: слайдыг ашиглан ажлаа хянах, тохируулах

9. Мэдлэгийн системд оруулах, давтах

Сайн байна уу залуусаа, сагс чинь сайхан боллоо. Хүн бүр өвөрмөц, үзэсгэлэнтэй зүйлийг бүтээхийг хичээсэн бөгөөд та амжилтанд хүрсэн.

Өнөөдөр бид ямар ойлголтуудыг сурсан бэ? Тэдний зорилго юу вэ?

Сагс нэхдэг хүний ​​мэргэжлийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Дархан сагс бүтээхэд юу хэрэгтэй вэ?

Багш нар сонсож байна.

Шаварчин шавраар аяга таваг хийдэг. Шавараар хийсэн эд зүйлсийг керамик гэж нэрлэдэг.

Мастер сагс үйлдвэрлэгч.

Түүнд ямар ч багаж хэрэггүй, гар нь л хэрэгтэй.

Амаар (багшийн үг, яриа)

Хувийн: бүтээгдэхүүний гоо зүйн ойлголтод чиглэсэн; Тодорхой шалгуурын дагуу ангийнхны ажил, хариултыг үнэлэх үндсэн ур чадвартай байх.

Зохицуулалт: загвартай харьцуулах замаар тэдний ажлыг үнэлэх; Бэлэн бүтээгдэхүүний үнэлгээний тойм агуулсан багш эсвэл найзынхаа мэдээллийг зохих ёсоор хүлээн авах боломжтой.

Харилцааны: үзэл бодлоо илэрхийлэх, үзэл бодлоо маргах, асуултанд хариулах чадвартай

10. Хичээл дэх суралцах үйл ажиллагааны талаар эргэцүүлэн бодох

Та бүхний бүтээлийг хүн бүр үзэхийн тулд өөрсдийн бүтээлээр үзэсгэлэн гаргацгаая.

Та ажилдаа ашигласан утаснуудын төрлүүд, сагс хийхэд тусалсан ажлын техникүүдийн талаар ярих хэрэгтэй.

Та гар урлалаараа юу хийх вэ? Та үүнийг яаж ашиглах вэ?

Тэд багштайгаа хамт үзэсгэлэн зохион байгуулдаг.

Тэд ажлынхаа талаар ярьдаг.

Гар урлал эсвэл түүний зургийг амжилтын хавтсандаа байрлуулж, өрөөнийхөө ханыг чимэглэж эсвэл эцэг эхдээ бэлэглээрэй.

Амаар (яриа)