Сургуулийн өмнөх насны логик бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй. Бэлтгэл бүлгийн логикийн хичээлийн хураангуй

Ахмад бүлгийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд логикийг хөгжүүлэхэд чиглэсэн тоглоомууд

Тоглоом "Сонголтуудыг хайх".

Зорилтот: логик сэтгэлгээ, авхаалж самбаа хөгжүүлэх.

: 6 тойрог бүхий картууд.

Тодорхойлолт:хүүхдэд 6 дугуй дүрс бүхий картыг өгч, дүүргэсэн болон бөглөөгүй дүрсийг тэнцүү хуваах байдлаар зурахыг санал болго. Дараа нь будах бүх сонголтыг харж, тооцоол. Та мөн тэмцээн зохион байгуулж болно: хамгийн олон тооны шийдлийг хэн олох вэ.

Тоглоомын шидтэнгүүд.

Зорилтот: сэтгэлгээ, төсөөллийг хөгжүүлэх. Тоглоомын материал ба үзүүлэнгийн хэрэгсэл: геометрийн дүрсийг дүрсэлсэн хуудас.

Тодорхойлолт:хүүхдүүдэд геометрийн дүрс бүхий хуудас өгдөг. Тэдгээр дээр үндэслэн та илүү нарийн төвөгтэй зураг зурах хэрэгтэй. Жишээ нь: тэгш өнцөгт - цонх, аквариум, байшин; тойрог - бөмбөг, цасан хүн, дугуй, алим. Тоглоомыг өрсөлдөөн хэлбэрээр тоглож болно: хэн нэг геометрийн дүрсийг ашиглан илүү олон зураг зурах болно. Ялагчийг бэлгэдлийн шагналаар шагнана.

Тоглоом "Цэцэг цуглуул".

Зорилтот:сэтгэлгээ, дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх.

нэг ойлголттой холбоотой объектуудын дүрс бүхий картууд (хувцас, амьтан, шавьж гэх мэт).

Тодорхойлолт: хүүхэд бүрт дугуй карт өгдөг - ирээдүйн цэцгийн дунд (нэг нь - даашинз, хоёр дахь нь - заан, гурав дахь нь - зөгий гэх мэт). Дараа нь тоглоом нь сугалааны адилаар тоглогддог: удирдагч нь янз бүрийн объектын дүрс бүхий картуудыг тараадаг. Оролцогч бүр нэг үзэл баримтлалтай холбоотой объектуудыг (хувцас, шавьж гэх мэт) дүрсэлсэн дэлбээн дээр картуудаас цэцэг цуглуулах ёстой.

Тоглоом "Логик төгсгөлүүд".

Зорилтот:логик сэтгэлгээ, төсөөлөл, дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх.

Тодорхойлолт:Хүүхдүүдээс өгүүлбэрийг гүйцээхийг хүснэ:

Нимбэг нь исгэлэн, элсэн чихэр ... (чихэрлэг).

Та хөлөөрөө алхдаг, гэхдээ чи ... (гараараа) шиддэг.

Хэрвээ ширээ нь сандлаас өндөр байвал сандал ... (ширээний доор).

Хэрэв хоёр нь нэгээс их бол нэг ... (хоёроос бага).

Хэрэв Саша Сережагийн өмнө гэрээс гарсан бол Сережа ... (дараа нь Саша зүүн).

Хэрэв гол горхиноос гүн байвал горхи ... (голоос бага).

Хэрэв эгч нь ахаасаа том бол ах нь ... (эгчээс дүү).

Хэрэв баруун гар нь баруун талд байвал зүүн ... (зүүн талд).

Хөвгүүд өсч том болж эрэгтэй, охидууд ... (эмэгтэйчүүд).

Чимэглэлийн тоглоом.

Зорилтот:логик сэтгэлгээ, дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх.

Тоглоомын материал, үзүүлэнгийн хэрэгсэл: 4-5 бүлэг геометрийн хэлбэрүүд (гурвалжин, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт гэх мэт) өнгөт картоноор таслагдсан (нэг бүлгийн дүрсийг өнгө, хэмжээгээрээ ялгаатай дэд бүлгүүдэд хуваана).

Тодорхойлолт:Тоглоомын талбай дээр (картон хуудас) геометрийн хэлбэрээс хэрхэн гоёл чимэглэл хийж болох талаар бодоход хүүхдийг урь. Дараа нь "баруун", "зүүн", "дээд", "доор" гэх мэт ойлголтуудыг ашиглан гоёл чимэглэлийг (загвар, өөрийн төлөвлөгөөний дагуу, бичвэрийн дагуу) байрлуул.

"Ашигтай - хор хөнөөлтэй" тоглоом.

Зорилтот:сэтгэлгээ, төсөөлөл, дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх.

Тодорхойлолт: аливаа юмс үзэгдлийн эерэг ба сөрөг талуудыг тэмдэглэн авч үзэх, жишээ нь: бороо орвол сайн, ургамал ус ууж, ургах нь сайн, харин удаан бороо орвол муу, ургамлын үндэс илүүдэл чийгээс ялзрах.

Тоглоом "Би юу гэж бодсон бэ?".

Зорилтот:сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Тоглоомын материал, үзүүлэнгийн хэрэгсэл:Янз бүрийн өнгө, хэмжээтэй 10 тойрог.

Тодорхойлолт: Хүүхдийн өмнө өөр өөр өнгө, хэмжээтэй 10 дугуйлан тавиад, хүүхдийг багшийн бодож байсан тойргийг харуулахыг урь. Тоглоомын дүрмийг тайлбарла: та таамаглахдаа та асуулт асууж болно, зөвхөн их эсвэл бага үгсээр асууж болно. Жишээлбэл:

Энэ тойрог улаанаас том уу? (Тийм.)

Илүү цэнхэр үү? (Тийм.)

Илүү шар? (Үгүй.)

Ногоон тойрог мөн үү? (Тийм.)

Тоглоом "Ургамал цэцэг"

Зорилтот: сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Тоглоомын материал, үзүүлэнгийн хэрэгсэл: Дэлбээ, хэмжээ, голын өнгө нь өөр өөр хэлбэртэй цэцгийн зураг бүхий 40 карт.

Тодорхойлолт:Хүүхдийг "цэцгийн ортой цэцэг тарих" -д урь: дугуй цэцгийн орон дээр дугуй дэлбээтэй бүх цэцэг, дөрвөлжин дээр - шар цөмтэй цэцэг, тэгш өнцөгт дээр - бүх том цэцэг.

Асуултууд:ямар цэцэг цэцгийн оргүй үлдсэн бэ? Хоёр, гурван цэцгийн ортой юу ургаж болох вэ?

"Онцлогоор нь бүлэглэх" тоглоом.

Зорилтот:ерөнхий ойлголтыг үгээр илэрхийлэх, ашиглах чадварыг нэгтгэх.

Тоглоомын материал, үзүүлэнгийн хэрэгсэл: объектын дүрс бүхий картууд (улбар шар, лууван, улаан лооль, алим, тахиа, нар).

Тодорхойлолт:хүүхдийн өмнө янз бүрийн объектын дүрс бүхий картуудыг байрлуул, тэдгээрийг ямар ч тэмдгийн дагуу хэд хэдэн бүлэгт нэгтгэж болно. Жишээ нь: жүрж, лууван, улаан лооль, алим - хоол хүнс; жүрж, алим - жимс; лууван, улаан лооль - хүнсний ногоо; улбар шар, улаан лооль, алим, бөмбөг, нар - дугуй; улбар шар, лууван - улбар шар; нар, тахиа - шар.

"Хурдан санах" тоглоом.

Зорилтот:

Тодорхойлолт:Хүүхдийг гурван дугуй объект, гурван модон эд зүйл, дөрвөн тэжээвэр амьтан гэх мэт зүйлийг хурдан санаж, нэрлэхэд урь.

Тоглоом "Нисдэг бүх зүйл".

Зорилтот:логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Тоглоомын материал, үзүүлэнгийн хэрэгсэл: янз бүрийн объект бүхий хэд хэдэн зураг.

Тодорхойлолт:Санал болгож буй зургуудыг нэрлэсэн шинж чанарын дагуу сонгоход хүүхдийг урь. Жишээ нь: бүх зүйл дугуй эсвэл бүх зүйл дулаахан, эсвэл бүх зүйл нисч чаддаг амьд гэх мэт.

Тоглоом "Энэ юунаас бүтсэн бэ"

Зорилго:логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх; объект ямар материалаар хийгдсэн болохыг тодорхойлох чадварыг нэгтгэх.

Тодорхойлолт: багш зарим материалыг нэрлэж, хүүхэд үүнээс хийж болох бүх зүйлийг жагсаах ёстой. Жишээ нь: мод. (Та үүнээс цаас, самбар, тавилга, тоглоом, аяга таваг, харандаа хийж болно.)

Тоглоом "Юу болж байна ...".

Зорилтот:логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Сэдэв: "Хүнсний ногоо"

Зорилтот:

Сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэхтэй холбоотой ажлуудыг гүйцэтгэх чадварыг хөгжүүлэх - объектын дүн шинжилгээ, синтез.

Хүүхдүүдийг хэсгүүдээс бүхэл бүтэн бүтээхийг урамшуул.

Сэдвийг нарийвчлан таньж сур.

Тодорхой шинж чанарын дагуу хэд хэдэн объектыг бүлгээс ялгаж сур.

Хүүхдийг бие даасан байдал, санаачлага, хариуцлагын мэдрэмж, бэрхшээлийг даван туулах тууштай байдалд сургах.

Сонголтоо үндэслэлтэй болгож, зөвтгөж сур.

Ажиглах, харьцуулах, нийтлэг зүйлийг тодруулах, гол зүйлийг хоёрдогчоос ялгах чадварыг хөгжүүлэх.

Анхаарал, ойлголтыг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх.

Материал:

Үзүүлэн: туулайн дүрс бүхий зураг, ногооны наалттай зураг, "Бутны ард хэдэн туулай нуугдаж байсан бэ?" Даалгаврын зураг.

Тараах материал: төөрдөг байшин, "Ургац хураалт" тоглоомын картууд, геометрийн дүрс бүхий туулайн дүрс бүхий картууд, луувантай болон луувангүй туулайн дүрс бүхий картууд (хүүхдийн тоогоор).

Хичээлийн дугаар 1 "Цэцэрлэгт"

1. Залуус аа, зургийг анхааралтай ажигла.

Манайхаар хэн ирсэн гэж бодож байна? Энэ нь зөв, бөжин (багш тоглоом гаргаж авдаг). Тэр бидэн дээр гар хоосон биш, сонирхолтой даалгавартай ирсэн. Та аль нь болохыг мэдмээр байна уу?

2. Ээж туулайгаа хүнсний ногоо авахаар явуулсан боловч тэр төөрч, цэцэрлэг рүүгээ явах замаа олж чадаагүй байна. Түүнд тусалцгаая.

Тоглоом: "Замыг олох."

3. Манай бөжин ямар нэг зүйлд эргэлзэж байв. Залуус аа, туулайд ногоо цуглуулахад тусалцгаая.

Тоглоом: Ургац хураах.

Нэг сагсанд хүнсний ногоо, нөгөө сагсанд жимс цуглуул. Сагс бүрт юу хийхээ сумаар харуул.

4. Манай бөжин ядарсан байна. Түүнтэй завсарлага авцгаая.

Биеийн тамир: "Бүжин"

Үсрэх - үсрэх, үсрэх - үсрэх
Бөжин хожуул дээр үсэрч,
Туулай суухад хүйтэн байна
Та сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй
Сарвуу дээш, сарвуу доош
Хөлийн хуруугаа дээш тат
Бид сарвуугаа хажуу тийш нь тавив,
Хөлийн хуруун дээр үсрэх - үсрэх.
Тэгээд суулт хийх
Ингэснээр сарвуу хөлдөхгүй.

(шүлгийн текст дэх хөдөлгөөнүүд)

5. Одоо туулайн чамд зориулж бэлдсэн сүүлчийн даалгавар.

Асуудлыг сонс, бодож, шийд.

"Цэцэрлэгт лууван, байцаатай 4 ор байсан. Байцаанаас илүү луувантай ор байсан. Цэцэрлэгт хэдэн ор лууван, хэд нь байцаатай байсан бэ?"

6. Бүжин та нарт сонирхолтой даалгавар бэлдсэн үү? Үүний төлөө бөжинд талархал илэрхийлж, түүнд болон түүний найзуудад зориулж лууван зур.

Хичээлийн дугаар 2 "Бүжинд зочлох."

Залуус аа, өнөөдөр би та нарт манай туулай дээр очихыг санал болгож байна. Та санал нийлж байна уу. Дараа нь бид галт тэргэнд суугаад ойн төмөр замаар явах болно (бүх хүүхдүүд галт тэрэг үүсгэж, ар араасаа зогсож, гараа урд талынх нь мөрөн дээр тавиад багш эхлээд босдог).

За, бид энд байна. Манай бөжин болон түүний найзууд бидэнтэй уулзсан боловч тэд айж, бутны ард нуугдав.

Даалгаврын дугаар 1:Бутны ард хичнээн олон туулай нуугдав.

3. Мөн энэ даалгаврыг манай бөжингийн найзууд танд зориулж бэлдсэн.

Даалгаврын дугаар 2:Зөвхөн цагаан туулайнд ногоон шугам, зөвхөн луувантай туулайнд улаан шугам зур. Аль туулайнуудыг хоёр зураасаар дугуйлсан бэ?

4. Одоо хуруугаа бэлд:

Хурууны гимнастик: "Туулай"

Гар нь ширээн дээр эсвэл өвдөг дээрээ хэвтэж, хуруу нь тайвширдаг. Текстийн дагуу бид эрхий хуруунаас эхлээд ижил нэртэй хос хурууг ээлжлэн дээшлүүлдэг.

Арван саарал туулай
Бутны дор нойрмоглож байна
Тэгээд хоёр гэнэт хэлэв:
"Буутай хүн байна"
Хоёр хашгирав:
"Зугтъя!",
Тэр хоёр шивнэв:
"Амгүй байцгаая!",
Хоёр санал болгосон:
"Бид бутанд нуугдах болно!",
Тэгээд хоёр нь гэнэт асуув:
"Тэр BOOM явж чадах уу?"

"BOOM" - анчин буудсан, (алгаа алгадах)

Бууны гохыг татах

Мөн арван саарал туулай (ширээ эсвэл өвдөг дээрээ хуруугаараа гүйдэг)

Бид нугас руу явлаа.

5. Бидний хуруу амарч, дараагийн даалгаварт бэлэн боллоо.

Даалгаврын дугаар 3:Баруун талд нь зөвхөн туулай зурсан геометрийн дүрсүүдийг будна.

Залуус бөжин таны ажилд баярлалаа!

Валентина Лунегова
"В" бэлтгэл бүлгийн логик хичээлийн тойм. Сурган хүмүүжүүлэгч: Лунегова В.С.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Үзэл баримтлал хоорондын төрөл зүйл, төрөл зүйлийн харилцааг тогтоох мэдлэг, ур чадвар, хүүхдүүдийн ангиллын харилцааг графикаар харуулах чадварыг тодорхойлох, тодруулах.

Хүүхдүүдийн аналитик чадварыг хөгжүүлэх, арилгах аргыг ашиглан зөв шийдлийг олох чадварыг хөгжүүлэх. Сонсголын болон харааны чадварыг хөгжүүлэх ойлголт, логик сэтгэлгээ, хуудсан дээрх чиг баримжаа, яриа, анхаарал.

Төвлөрлийг төлөвшүүлэхбусад хүүхдүүдийг сонсох чадвар

Хичээлийн явц.

1-р хэсэг_ Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр өглөө ажилдаа явах гэтэл мөрөн дээр минь зөөгч тагтаа сууж, хошуунд нь захиа тээглэсэн байв.

Энэ захиаг одоо Воронеж хотод амьдардаг манай найз охин Алена Соколовагаас ирсэн бөгөөд тэд гэр бүлээрээ нүүж ирсэн. Тэнд тэр цэцэрлэгт явдаг "Теремок", a бүлэг гэж нэрлэдэг"Чамомиль".

Алёнка, тэр чамайг маш их санаж байна, та бүгдэд мэндчилгээ дэвшүүлж байна. Тэр шинэ найзууддаа чиний тухай, ямар ухаантай, эелдэг, сайн хүн бэ, залуус тантай найзалж, гэрэл зураг солилцож, амжилт, мэдлэг чадвараа хуваалцахыг хүсдэг талаар их ярьдаг. Тэдний мэдээлсэн зүйл энд байна. Саяхан хүүхдүүдээс тэдний бүлгүүд"Чамомиль"олимпод оролцсон "Хамгийн ухаантай"болон тэргүүн байр эзэлсэн. Захидалдаа тэд Олимпод гүйцэтгэсэн даалгавраа илгээжээ. Тэгээд чи бид хоёр тэрийгээ биелүүлж, бяцхан олимпоо хийхгүй яасан юм бэ гэж бодлоо. Та оролцохыг зөвшөөрч байна уу?

Таны хариулт, шийдвэрийг Ирина Дмитриевна бүртгэх болно, бид тэднийг залууст илгээх болно.

Залуусдаа хамгийн сайн сайхан бүхнийг хүсэн ерөөе.

Даалгавруудыг зөв гүйцэтгэхийн тулд бие халаалт хийж, тоглоцгооё

Тоглоомонд "Утгын хувьд эсрэг утгатай үгсийг нэрлэ"

Хар- Хар- Амтат-

Сүүлчийн - Хатуу - урагшлах -

Арын-Хойд-Зүүн-

2. Дараагийн тоглолт: "Цувралыг үргэлжлүүлж, нийтлэг үгийг дууд"

Малгай, цамц, .... өвлийн хувцас

Богино өмд, сарафан, подволк ... зуны хувцас

Жолооч, эмч ... мэргэжилтэй

Өргөст хэмх, сонгино ... хүнсний ногоо

Ах, эмээ .... хамаатан садан

Праймер, зөв ​​бичгийн дүрэм .... сургууль эзэмшдэг

Заан, бар ... зэрлэг амьтад

Теремок, колобок ... .rns

Нохой, корва ... байшин. Амьд.

Аяга таваг, хүүхэлдэй .... тоглоом.

3. Тэгээд одоо бид тоглоом тоглох болно "Аль үг дутуу байна?"тэгээд яагаад?

Болгоомжтой байгаарай.

Заан, сармагчин, ширэнгэн ой, могой?

Сарнай, chamomile, үхрийн нүд, даффодил?

Аав, охин, охин, хүү, ээж?

тогооч, сурган хүмүүжүүлэгч, эмийн сан, балерина, нисгэгч?

Хөнжил, дэр, унтах, даавуу, ор?

Компьютер, радио, зурагт, хүүхэлдэйн кино?

Баба Яга, Эрхий хуруу, бяцхан элбэнх, Петя Иванов, мэдэхгүй байна уу?

Хавар зун, 4, намар, өвөл?

Сав, цай, аяга, халбага?

Байшин, эрвээхэй, царцаа, шоргоолж?

3. Залуус аа, би та нарт хэдэн үг хэлье.

мөн тэд хэрхэн адилхан, юугаараа ялгаатай болохыг та хэлэх ёстой.

Эрвээхэй - онгоц Үнээ - морь

Хус - алимны мод ээж - аав

Бор шувуу - хэрээ зараа - Зул сарын гацуур мод

Нисгэгч - цистерн өвөл - зун

Автобус - галт тэрэг

Сурган хүмүүжүүлэгч - эмч Сайн байна!

4. Тэгээд одоо бид амарч, таах болно логик оньсого - хошигнол.

Ямар хоол идэж болохгүй вэ?

Өрөөнд юу дутагдаж байна вэ?

Эргэн тойрон устай, гэхдээ усны асуудал байна уу?

Таныг өгсөн бөгөөд хүмүүс биширдэг үү?

Гол мөрөнд ямар чулуу байдаггүй вэ?

Хоосон шилэнд хэдэн вандуй орох вэ?

Та нүдээ аниад юу харж чадах вэ?

Газар дээрээс юуг өргөж болохгүй вэ?

5. Дараах даалгаврыг гүйцэтгэхийн тулд бид ширээний ард суух хэрэгтэй.

Энд танд зориулсан тасалбарууд байгаа бөгөөд тэд суудлаа олоход тань туслах болно.

Та яагаад энэ ширээнд суув?

6. Залуус аа, эдгээр зургууд захидалд байсан. Зурсан бүх зүйл боломжтой эсэхийг бодож үзээрэй,

Үүнийг нэг үгээр нэрлээд өөр зүйлд хуваа бүлгүүд?

Чи бэлэн? Цаасан хэсгүүдийг аваад тойрог ашиглан хариултаа зур.

Хүүхдэд зориулсан асуулт: Үүний төлөө Таны хуваасан бүлгүүд?

Хувцас эсвэл өвлийн хувцас аль нь илүү болохыг надад хэлээч ....

7. Захидал дээрх залуус бас ийм даалгавартай байсан тул та зургийг анхааралтай ажиглаж, алга болсон дүрсийг дуусгах хэрэгтэй.

Сайн байна, та нар бүгд маш анхааралтай байсан.

8. Залуус аа, миний гарт юу байгаа вэ? - геометрийн дүрсүүд?

Тэднийг зугаалж яваад буцаж ирэхэд байшингийн өмнө хориглох тэмдэг байхыг харсан тул та тэдний байшинг олоход нь туслах хэрэгтэй. Та тусалж чадах уу? Сайн хийлээ!

9. Одоо бид хэцүү асуудлыг шийдэх цаг болжээ логик даалгавар.

1.5 алим царс модонд өлгөгдсөн, нэг алим унасан, хэдэн алим үлдсэн бэ?

2. Nif-nif нь Nuf-nuf-аас өндөр, Naf - Naf нь Nif - Nif-ээс өндөр байдаг. Хамгийн өндөр нь хэн бэ?

3. Ниф - Ниф 5 настай, Наф - Наф түүнээс нэг насаар ах, А Нуф _ Нуф 1 насаар дүү.

Наф Нафу хэдэн настай вэ? (6) нуф - нуфу (4)

4. Загас өөр өөр усанд сэлэв аквариумууд:

Улаан нь дугуй биш, зууван биш хөвж байв.

шар нь дөрвөлжинд биш, тойрогт ч биш.

ямар хөх усанд сэлэх вэ?

10 Сайн байна уу залуусаа, та энэ даалгаврыг амжилттай давлаа. Одоо залуус найзууддаа зориулж жижиг зураг зурахыг санал болгож байна.

Та нар мундаг шүү

Би чин сэтгэлээсээ хүлээн зөвшөөрч байна

Та нарын хэн нь илүү болохыг би мэдэхгүй

Та бүхнийг дараагийн олимпод урьж байна.

Татьяна Ваганова
"Логик ба математик" ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй

Ахлах бүлгийн GCD-ийн тойм: « Логик, математик»

Ойролцоогоор агуулга: тооны цуваа, геометрийн дүрсийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, яриа, анхаарал, орон зайн дүрслэл, сэтгэцийн үйл ажиллагаа, хичээлийн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн материал:

1. Демо: Тоо бүхий дугтуй, баавгайн тоглоом, ялгааг олох зураг, хайхад зориулсан зураг "илүүдэл"сэдэв

2. Диспенсер: өөр өөр өнгийн геометрийн дүрс, тоо, саваа.

Хичээлийн явц:

1. Танилцуулга

2. Үндсэн хэсэг:

a) - Залуус аа, бидэнд байна хэн нэгэн нуугдаж байгаа бүлэг. Хэн гэж бодож байна?

- Оньсого сонс: “Зуны улиралд тэр замгүй алхдаг

Нарс, хусны хажуугаар өнгөрч,

Өвлийн улиралд тэр үүрэнд унтдаг,

Хамарыг хүйтнээс нуудаг

Энэ хэн бэ? (баавгай)

Залуус аа, манай зочны нэрийг Топтыжка гэдэг. Хажууд нь юу байгааг харж байна уу? (дугтуй)

Зөв. Энэ Топтыжка танд сонирхолтой даалгавар бэлдсэн.

Энэ нь юу гэсэн үг болохыг хэлээрэй "хос"?

Чамд 2 юу байна?

Нэг нэгээр нь юу байж болохгүй вэ?

2 дугаартай дугтуйг олоорой

Бид дугтуйнд юу байгаа вэ?

Та хэдэн зүйлийг тоолж чадах вэ?

Өөр яах вэ?

Та яаж таамагласан бэ?

Та яаж шалгах вэ?

4 ба 3 3 ба 4 (өргөдөлөөр)

б) Логик сэтгэлгээ

Маша баавгайнуудаас зугтаж байсан үлгэрийг санаарай. Хэдэн хүн байсан бэ?

Манай зочноос 3-ын тоотой дугтуйг хэн олох вэ? Саша, дугтуйг олоорой.

Дугтуйнд хийсэн тоглоом "Нэмэлт зүйл олох" (5-6 карт)

Наташа, зурган дээр хэдэн объект байгааг тоолоорой?

Ямар сэдвээр бодож үзээрэй "нэмэлт"?

Чи яагаад тэгж бодов?

Үлдсэн объектуудыг ямар нэг үгээр нэрлэж болох вэ?

в) 4 ижил хэсэгтэй объектуудыг нэрлэнэ үү (ширээ, сандал, 4 булан, амьтны 4 хөл гэх мэт)

Дугтуй дээрх 4-ийн тоог хэн олох вэ? Катя, гуйя.

Сайн охин.

Дасгал хийх: саваагаар дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт хийх.

5 саваанаас 2 гурвалжин хий.

7 саваагаас 2 квадрат гарга. Зөв

Саваагаар ямар дүрс хийж болохгүй вэ? (тойрог)

Тойрог хийхэд юу ашиглаж болох вэ? (утас, утаснаас)

Сайн байна, Лиза.

г) Оньсого:

Тэгээд би бүжиглэхээр явсан, би тоо хэлж чадахгүй байна

Тэр гараа баруун тийш сунган, хөлөө огцом нугалав

Энэ хэд вэ? (Энэ бол 5 дугаар)

Үүнийг дугтуйнаас олоорой.

Энд бидний зорилго юу вэ?

Эдгээр зургуудыг хараад 5 ялгааг олоорой.

Миша ямар ялгааг олж мэдсэн бэ? Тэднийг нэрлэ.

Физминутка:

Мелани, хөгшин бүсгүйчүүд, жижиг овоохойд амьдардаг байсан

7 хүү, 7 охин, бүгд хөмсөггүй

Ийм нүдтэй, ийм чихтэй,

Ийм толгойтой, ийм сахалтай.

Тэд уугаагүй, идээгүй, түүн рүү харсан, тэгсэн Тэгэхээр:

(хүслээр хөдөлгөөн хийх; хурууны хувьд "Бөгж", "чих", "Ямаа"гэх мэт)

e) Орон зайн төлөөлөл:

6 дугаартай хаалганы түгжээ

Дээрээс нь дэгээ, доод талд нь дугуйл.

Ямар амьтад дугуй унадаг вэ?

Хэн хамгийн өндөр вэ? (хэрэм)

Хэн доор байна вэ? (баавгай)

Баруун талд хэн байна? (Үнэг)

Гахай аль талдаа эргэлдэж байна вэ?

Зүүн талын дугуйн дээр хэн байна вэ?

Та нар бүгд зөв хариуллаа, толгойгоо илээд үзээрэй.

е) Ийм дүрсийг олоорой, энд хэдэн гном байна.

Слава зөв ойлгосон. Сайн хийлээ

Энэ дугтуйнд байна дасгал хийх:

Та үлгэрийг мэдэх үү "Манжин".

Энэ нь хэдэн дүртэй вэ?

Туузыг өндрөөс нь эхлээд хамгийн бага хүртэл өндөрт нь тавь.

g) Топтыжкагийн зургийг хар. Энэ нь ямар геометрийн дүрсүүдээс бүрддэг вэ? Хэдэн ширхэг вэ?

Залуус аа, Топтыжкад зураг өгцгөөе.

Топтыжка, манайд ирж, хүүхдүүдэд зориулсан сонирхолтой даалгавар авчир.

Бүх залуус гайхалтай, тэд маш сайн ажилласан. Toptyzhka танд ой, бөөрөлзгөнө чанамалаас амттан үлдээсэн. Хамтдаа цай ууцгаая.

Холбогдох хэвлэлүүд:

5-7 насны хүүхдүүдэд зориулсан "Логик ба математик" ерөнхий хөгжлийн нэмэлт хөтөлбөрСэдвийн хамаарал Хүүхдийг хүмүүжүүлэх хамгийн чухал ажлуудын нэг бол түүний оюун ухааныг хөгжүүлэх, ийм сэтгэцийн ур чадвар, чадварыг бий болгох явдал юм.

Бэлтгэл бүлгийн "Үлгэр дэх математик" математикийн нэгдсэн хичээлийн хураангуйБэлтгэл бүлгийн "Үлгэр дэх математик" математикийн нэгдсэн хичээлийн конспект Зорилго: 1. Тооны цувааны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Ахлах бүлгийн иж бүрэн хичээлийн хураангуй (логик-зураг) "Далайн хатанд тусалцгаая"Програм хангамжийн агуулга. 1. Чийгтэй, хатсан дэвсгэр дээр зурах арга техникийг ашиглан далайн ландшафт зурж сур. 2. Мэдлэгээ нэгтгэх.

"Үлгэрийн математик" ахлах бүлгийн FEMP дээрх GCD-ийн тойм (судалсан зүйлээ давтах)Зорилго: 1. 10 дотор тоон тоолох чадварыг бэхжүүлэх; урвуу тоолох дасгал хийх; 2. Бусдыг харах чадварыг сайжруулах.

"Математик" улс руу аялах" ахлах бүлгийн FEMP дээрх GCD-ийн тойм.Ахлах бүлэгт анхан шатны математик дүрслэлийг бий болгох тухай GCD-ийн конспект. ("Танин мэдэхүйн хөгжил" боловсролын чиглэл).

"Хөгжилтэй логик" ахлах бүлгийн хүүхдүүдтэй хийсэн GCD-ийн тойм.Зорилго: Эйлерийн тойрог зурах, 8 ба 9-ийн тоог харьцуулах. Даалгавар. Танин мэдэхүйн хөгжил (тэргүүлэх чиглэл): 1. Үзэл баримтлалын загварчлалыг эзэмших.

Сэдэв:Дараалал

Зорилго:объектын онцлог шинж чанарыг тодруулах, дарааллыг тодорхойлох, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, нэгтгэх, үндэслэл гаргах чадварыг бий болгох; логик сэтгэлгээ, анхаарал, ой санамж, яриа, төсөөллийг хөгжүүлэх.

Материал: геометрийн дүрс бүхий шахмалууд.

Хичээлийн явц

1. Мэдлэг, туршлагаа шинэчлэх

Хулгана дахин аялалд гарав. Энэ удаад - Хойд туйл руу. Хойд туйлын тухай, хойд туйлын талаар та юу мэдэх вэ? Надад хэлээч. (Хүүхдийн хариулт.)

2. "Алдаа засах" тоглоом

Багш нь дүрсүүдийн дараалал эвдэрсэн таблетуудыг харуулж байна. Жишээ нь: тойрог, дөрвөлжин, тойрог, гурвалжин (мөн дахин дөрвөлжин байх ёстой).

Тоонууд хэрхэн үүссэн бэ? Зөв үү? Үгүй Алдаа хаана байна? Үүнийг засах: шаардлагагүй дүрсийг арилгаж, зөвийг нь олж, байрлуул. (Хүүхдүүд хариулж, даалгавраа гүйцэтгэнэ.)

3. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах

Даалгавар 1. Хойд хэсэгт цас ихтэй байна. Бүх цасан ширхгүүд адилхан эсэхийг хараарай. Бусдаас ялгаатай нэгийг нь олоорой (тохирохгүй). Үүнийг тодруул.

4. Биеийн тамирын боловсрол

Баавгай зам руу гарав.

Тэр үүрээ хайж байна.

Тэр үсрэв

Тэр доош бөхийв

Баруун, зүүн эргэв.

Тэгээд тэр бөхийж суугаад,

Тэгээд тэр хоёр торх зөгийн бал идсэн.

5. Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах

Даалгавар 2. Хүйтэнд дасан зохицсон амьтад хойд хэсэгт амьдардаг. Тэд зузаан үстэй. Энд цагаан баавгай (мөн цагаан баавгай гэж нэрлэдэг). Энд цасан шар шувуу (эсвэл цасан шар шувуу) байна. Мөн энэ бол туйлын үнэг (эсвэл туйлын үнэг) юм. Тэд яагаад бүгд цагаан өнгөтэй болохыг тайлбарла.

Даалгавар 3. Цасан шуурга болж, амьтад цасанд дарагджээ. Аль цасан шуурганы дор шар шувуу, аль доор нь баавгай, аль доор нь үнэг байгааг тааварлаарай.

Даалгавар 4. Бамбарууд мөсөн хэсгүүдээр тоглов. Бяцхан хулгана мөсөн хэсгүүд нь геометрийн дүрс шиг зөв хэлбэртэй болохыг олж харав. Ижил дүрсийг шугамаар холбоно. Аль тоо илүү байгааг надад хэлээч.

Даалгавар 5. Ухаалаг цасан шар шувуу хулганаас төвөгтэй асуулт асуув. Бодоод хариул.

Шигшүүрт ус зөөх боломжтой юу? (Хэрэв та үүнийг хөлдөөх боломжтой.)