Дунд бүлгийн уламжлалт бус зургийн аргын талаархи хичээлүүдийн хураангуй. Уламжлалт бус техникээр зурах хичээлийн хураангуйг гаргах. Зурах санаанууд

Зорилтот:

хүүхдүүдэд цасан хүн зурахыг заамалгай, ороолт;

өвлийн хувцасны иж бүрдлийг гоёл чимэглэлийн өнгөлгөөний техникийг харуулах;

нүд, өнгө, хэлбэр, харьцааны мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн өвлийн зугаа цэнгэлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;

бүтээлч төсөөлөл, ой санамж, харааны сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

бие даасан байдал, цэвэр цэмцгэр байдлыг хөгжүүлэх;

хүүхэд бүрийн бие даасан урлаг, гоо зүйн туршлагыг баяжуулах;

төрөлхийн байгалийн гоо зүйн ойлголт, өөртөө итгэх итгэл, санаачлага, нөхөрсөг байдал, туршилт хийх сонирхолыг төлөвшүүлэх.

Материал: дэвсгэр дээр хар хөх, нил ягаан, голт бор, хар өнгийн цаасан хуудас (заавал биш); гуаш; сойз; устай шил; сэдвийн талаархи салфетка жишээ зураг; цасан хүн тоглоом; "Цасан хүн хийх" тоглоомын материал.

Дунд бүлгийн багшийн хичээлийн явц

I . Зохион байгуулах цаг

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бидэн дээр хэн ирэхийг мэдмээр байна уу? Оньсого тааварлаарай

Бид цаснаас бөөн бөөнөөрөө цуглуулна.

Дээрээс нь сав тавъя.

Түүний хамрыг лууван орлуулах болно.

Тэр гартаа шүүр барьдаг.

Бид түүнд зориулж ороолт зүүх болно

Мөн тэрээр цасан шуурганд хөлдөхгүй.

Тэр халуунд огт дасаагүй.

Эцсийн эцэст энэ бол гайхамшиг - (цас хүн)

Бүлэгт цасан хүн гарч ирээд хүүхдүүдтэй мэндчилж байна.

Тийм ээ, энэ бол бидний тоглоомын талбай дээр тоглож байсан найз Цасан хүн юм.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан шүлэг "Цасан хүн"

Бид цасан хүн хийсэн.

Тэр хараахан хувцаслаагүй байна.

Гэхдээ хүзүүндээ ороолт уяцгаая -

Дараа нь тэр илүү дулаахан байх болно.

Лууван хамрын оронд байх болно.

Нүд - хоёр том товчлуур.

Тэгээд тэр маш сайн байх болно.

Бид гартаа өгөх шүүртэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Шүлэг хэний тухай вэ?

Хүүхдүүд цасан хүнийг юугаар хийсэн бэ?

Цасан хүний ​​хамар ам юунаас бүтдэг вэ?

Бид явган явахдаа цаснаас ямар дүрс урласан бэ?

Тийм ээ, бид цаснаас үлгэрийн баатруудын дүрсийг сийлсэн - гном, Чебурашка, амьтны дүрс - бөжин, яст мэлхий, баавгай, янз бүрийн бүтэц - байшин, цайз, цайз.

Та цастай барилга барихдаа хөгжилтэй байсан уу?

Өвөл маш их баяр баясгалан, зугаа цэнгэлийг авчирдаг.

Манай найз Цасан хүнтэй тоглоцгооё!

Тоглоом "Тааварыг таах"

(Өвөл, өвлийн зугаа цэнгэлийн сэдвээр сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан оньсого)

Апп татаж авах

"Хатуу өвлийн тухай зөөлөн үгс" ярианы тоглоом

Багш эдгээр үгсийг дууддаг бөгөөд хүүхдүүд тэднээс эелдэг хэлбэрийг бий болгодог (жишээлбэл, өвөл - өвөл гэх мэт).

II. Урам зориг

Цасан хүн. Та цэцэрлэгтээ ямар их хөгжилтэй байдаг вэ! Чамайг орхисондоо жаахан гунигтай байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд ээ, түүний найз болох Цасан хүн найзуудаа зурцгаая. Цасан хүн ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ? Цасан бөмбөлгүүд адилхан байвал яах вэ? Доор нь ямар цасан бөмбөг байрлуулсан бэ? дээшээ? Цасан хүний ​​гар юунаас бүтдэг вэ?

Тоглоом "Цасан хүн хийх"

Хүүхдүүд цаасан хэсгээс цасан хүний ​​зургийг бүтээдэг.

Манай урлагийн урланд явцгаая!

III. бүтээмжтэй үйл ажиллагаа

Цасан хүний ​​зургийн дээжийг авч үзэх.

Манай цасан хүмүүсийг харахын тулд ямар өнгөтэй цаас авах ёстой гэж та бодож байна вэ? Та хамгийн дуртай өнгөө сонгож болно - хар хөх, голт бор, нил ягаан, хар. Цагаан дэвсгэр дээр манай цагаан цасан хүмүүс харагдахгүй - тэд "алдагдах" болно. Бид цаасыг яаж байрлуулах вэ? (Босоо)

Цасан хүн зурах үе шатууд

Та тойрог дээрээс цасан хүнийг зурж эхлэх хэрэгтэй. Цасан хүнийг хоёр, гурван цасан бөмбөлөгөөр цутгаж болох тул хоёр, гурван тойрог зурж болно.

- Цасан хүн дээр ижил өнгийн малгай, ороолт “өмсөж” хувцасны багц үүсгэ. Малгай, ороолт дээр та дуртай хээ эсвэл зах, хээ зурж болно.

Дараа нь нимгэн сойз аваад овоолгын үзүүрээр жижиг нарийн ширийн зүйлийг зур - нүд, хамар-лууван, ам, шүүр.

Та эхлээд юу зурах вэ - том эсвэл жижиг зүйл үү? Цасан хүн чинь цаасан дээр яаж таарах вэ? Тиймээс үүнийг хуудасны дундуур зурах хэрэгтэй.

Бидний хурууг ажилдаа бэлдээрэй.

Хурууны гимнастик "Цасан бөмбөг"

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв - (томоос нь эхлэн хуруугаа тоол.)

Бид цас хийсэн. ("Баримал", алганы байрлалыг өөрчил.)

Тэр дугуй, гөлгөр, (Тэд алгаа илбэн тойрог харуулж байна.)

Гэхдээ идэж болохгүй. (Тэд хуруугаараа заналхийлдэг.)

Нэг удаа - бөөлчихлөө, (дээшээ хар.)

Хоёр - шидсэн, (Төсөөллийн цасан бөмбөг шид.)

Гурав - барих (Скват.)

Тэгээд завсарлага. (Тэдний хөлийг дар.)

Хүүхдүүд бие даан ажилладаг. Шаардлагатай бол багш өөрийн хуудсан дээр зурах техникийг тус тусад нь харуулдаг. Тэрээр будгийг хэрхэн болгоомжтой авч, палитрын ирмэг дээр илүүдлийг шахаж, зөвхөн овоолон самнах талаар анхаарлаа хандуулдаг. Будгаар будсаны дараа сойзоо хэрхэн зайлахыг үзүүлэв. Амаар харилцах, бүтээлч байдал, санаачлагыг дэмждэг. Хүүхдүүд тайван хөгжмийн дагалдан зурдаг.

IV. Үр дүн. Тусгал

Та ямар сайхан цасан хүмүүсийг зурсан бэ, тэдэнд зориулсан сонирхолтой, тод хувцас - малгай, бээлий зэргийг "өмссөн". Манай найз Цасан хүн танай цасан хүмүүстэй нөхөрлөнө гэж бодож байна.

"Алтан загас" дунд бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан уламжлалт бус зургийн хичээлийн хураангуй .

Артемьева Наталья Алексеевна, сурган хүмүүжүүлэгч, MBDOU "Хүүхдийн хөгжлийн төвийн 47-р цэцэрлэг", Москва мужийн Ногинский дүүргийн Старая Купавна.

Зорилтот: Технологийн тусламжтайгаар шидэт загасны дүр төрхийг бий болго"лав өнгийн харандаа ба усан будаг".

Даалгаварууд:

    Хүүхдүүдийг уламжлалт бус график материалтай танилцуулах, "лав өнгийн харандаа, усан будаг" техникээр хэрхэн ажиллах талаар ойлголт өгөх.

    Хүүхдэд уламжлалт бус аргаар, лав өнгийн харандаа, "савангийн хөөс" -ээр зурахыг заах.

    Марк (гялгар уут) ашиглан зурж сур.

    Зохиолын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

    Хүүхдэд хүрээлэн буй ертөнцийг сонирхох, байгалийг хайрлах, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх.

Материал: Усан будгийн цаас, лав өнгийн харандаа, усан будаг, цэвэр гялгар уут, нэг удаагийн таваг, ус, шампунь, коктейлийн сүрэл, nхарааны хэрэглүүр "Загасыг алхам алхмаар зурах".

урьдчилсан ажил : А.С.Пушкины "Загасчин ба загасны үлгэр" үлгэрийг уншиж, "Маша ба баавгай" цувралын "Загасыг барьж ав" хүүхэлдэйн киног үзэж, загасыг харж байна.

Хичээлийн явц:

I Зохион байгуулах цаг

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ. Тэдэнтэй мэндчилье.

Хурууны гимнастик

Загас сэлж, шумбав Шулуун алгаа бие биендээ дардаг. "Чамаас хол" хуруугаа чиглүүлсэн) Сүүлтэй загасны хөдөлгөөнийг дуурайж, алгаа баруун, зүүн тийш эргүүлнэ.

Цэвэр бүлээн усандТайвширсан гарны долгион, жигд хөдөлгөөн

Тэд багасах болноХуруугаа маш чанга шах

ТайлахХуруугаа хажуу тийш нь сунга

Тэд өөрсдийгөө элсэнд булах болно.Хуруугаа нийлүүлж, ээлжлэн гараараа элс ухаж байгаа мэт хөдөлгөөн хий.

Та сууна уу. (Хүүхдүүд сууна.)

Залуус аа, та оньсого хэрхэн тайлахаа мэдэх үү? (Тийм.)

Би одоо шалгая.

Гүүрэн доор усанд сэлэх

Тэгээд би сүүлээ савладаг.

Би дэлхий дээр алхдаггүй

Би амтай, гэхдээ би хэлдэггүй

Би нүдтэй, би анивчдаггүй

Би далавчтай - би нисч чадахгүй. (Загас)

Тийм шүү, загас.

Далайгаас загас гарч ирэв.

Манай загас энгийн биш, харин алтан өнгөтэй.(Багш загасыг харуулав).

Яагаад үүнийг алтан гэж нэрлэдэг вэ?(Тэр алт шиг гялалздаг учраас)

Манай загас алтан төдийгүй ид шидтэй. Сонсооцгооё. Тэр ямар нэг юм хэлмээр байна гэж бодож байна.

(Багш загасны нэрийн өмнөөс ярьдаг )

Би хөх далайд амьдардаг, усанд сэлэх, тоглох дуртай. Харин одоо би маш их ганцаардаж байна. Залуус аа, надад найз охин олоход тусална уу.

асран хамгаалагч : - Залуус аа, загасанд туслах уу? Бид түүнд яаж туслах вэ? (Түүнд зориулж хэдэн найз охин зурцгаая.)

Бид ид шидийн загасыг зурах болно - манай алтан загасны найз охид, бидний загас ид шидийн, ер бусын байдаг тул бид үүнийг ер бусын байдлаар зурах болно.

Таны ширээн дээр байгаа шидэт харандаанууд бидэнд зурахад тусална.

I I Загасны зургийн шоу. (Жишээ сурган хүмүүжүүлэгч)

Алтан загасны найз охидыг хэрхэн зурж эхлэхээ санацгаая? (Бие, нүд, заламгай, сүүл, сэрвээ, хайрс)

Загас өөр өөр хэмжээтэй байдаг. Гэхдээ бид хуудасныхаа голыг эзэлдэг ийм хэмжээтэй загас зурах ёстой.(Багш самбар дээр зурах үе шатуудыг харуулав)

Алтан загасны анхны найз охин гарч ирэв. Залуус аа, одоо та загас зураарай - манай алтан загасны найз охид.

Сайн хийлээ! Одоо та шидэт хуудсыг аваад ажиллаж эхлэх боломжтой. Загаснуудаа янз бүрийн чиглэлд сэлж байг.

Таны зурсан загас хөгжилтэй, хөгжилтэй байх болно гэж найдаж байна.

I II Хүүхдийн бие даасан ажил.

Сайн байна уу залуусаа, та маш сайн байна!

Багш хүүхдүүд зурахыг хардаг. Зурахад хэцүү хүмүүст тусалдаг, тэднийг урамшуулдаг.

Та ямар гайхалтай загастай вэ?Та титэм зурж болно.

I В Физкультминутка.

(Хүүхдүүд сандалныхаа дэргэд зогсож байна)

Алтан загас хаана амьдардаг вэ?(Далайд)

Далай ихэвчлэн ямар өнгөтэй байдаг вэ?(цэнхэр)

Салхигүй үед далай ямар байдаг вэ?(тайван)

Бид далайн эрэг дээр зогсож, өндөр давалгааг өргөхийг хүсч байгаа агуу шидтэнгүүд гэж төсөөлөөд үз дээ. Далайн усанд үлээлгэе. Эхлээд хөнгөн сэвшээ салхи үлээж, дараа нь улам хүчтэй болж, далай сэгсэрэв. Гараараа агаарт долгион зурцгаая.

Та сууна уу.

Залуус аа, бидний зурсан зургуудад юу дутагдаж байна вэ?(Тийм, ус). - Загас усгүйгээр амьдарч чадахгүй, далайгаас айдаггүй, хүссэн газраа сэлдэг. - Бид загасандаа ус татах хэрэгтэй. Мөн бидний загас энгийн биш учраас бид ер бусын байдлаар зурах болно.

- Гэхдээ Бид яаж зурах гэж байна, яагаад гэвэл бидэнд бийр байхгүй.

Гялгар уут аваад, түүнээс бөмбөг хийж, усаар шингэлсэн усан будгаар дүрж, хуудсан дээр дарна.

Өө, миний загас усгүй үлдэв. Одоо би засах болно.

Коктейлийн сүрэлтэй диспенсер савангийн хөөсийг үлээлгэдэг "гулсуур" авах хүртэл тавган дээр.

TO цаас норгохгүйн тулд цаасаа хэдэн секундын турш бөмбөлөгтэй тавган дээр тавьдаг.

Устгаж, дээшээ эргүүлнэ.

В Бүтээлийн үзэсгэлэн.

асран хамгаалагч :

Бид зочдоо баярлуулах болно - алтан загас! Бид түүнд зориулж хэдэн загас зурсан - найз охидоо харуулцгаая. Үүний тулд бид бүх загасыг цуглуулах болно.

Алтан загас, би далайд гаргана ...
Би эрх чөлөөг үүрд өгөх болно, хонгор минь ...
Учир нь загас олзлогдолд амьдардаггүй ...
Цэнхэр долгион хүртэл үүнийг мэддэг ...

(Хөгжим асна) Хүүхдийн зурсан зургуудыг самбар дээр өлгөв.

Өө, бидэнд ямар гайхамшиг бий вэ(Хүүхдийн хариулт).

Далай бага зэрэг ширүүсч, алтан загас далайд зугаацаж байгааг би харж байна.

Та ажлаа хийх дуртай байсан уу?

VI Тусгал.

Тэгээд одоо чимээгүй. Алтан загас одоо юу гэж хэлэх вэ?

Тэд надад зориулж гайхалтай найз охидыг зурсан.

Тэд бүгд надад маш их таалагдсан. Одоо би уйдахгүй!

Надад бас чамд өгөх бэлэг байна. ("Загасны ертөнц" хуурцагийг дамжуулдаг).

Баяртай! Удахгүй уулзацгаая!

Инна Колосникова
Цэцэрлэгийн уламжлалт бус зургийн техник. Дунд бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй

Уламжлалт бус нудрах аргаар дунд бүлгийн зургийн нээлттэй хичээлийн хураангуй

Зорилтот:

хүүхдүүдийг контурын дагуу болон дотор талд хатуу хагас хуурай сойзоор нудрахыг заах;

Даалгаварууд:

Хүүхдэд нудрах аргыг ашиглан амьтан зурахыг заа. Сойзоор янз бүрийн аргаар зурах чадварыг бэхжүүлэх.

Боловсролын:

нудрах ашиглан гуашаар зурах чадварыг бий болгох; бүх гадаргуу дээр хэв маягийг хэрэглэх; баавгайн гадаад төрх байдлын онцлогийг зурган дээр илэрхийлэх

Хөгжиж байна:

хүрээлэн буй ертөнцийн төсөөлөл, ойлголт, танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх. Сониуч зан төлөвийг хөгжүүлэх. Зургийн өнгөний схемийг бие даан сонгох чадварыг хөгжүүлэх

Боловсролын:

ан амьтдад халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх. Ажил дээрээ нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил.

Амьтдын зургийг харж байна. "Маша ба баавгай" үлгэрийг уншиж байна.

Материал:

баавгайн зурсан тойм бүхий ландшафтын хуудас; сойз (хатуу, гуаш, нэг аяга ус, сойзны тавиур, салфетка). Хоёр дээж: нэг дээр баавгайн тойм, нөгөө талд нудрах аргаар зурсан баавгай байна.

Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явц

Би хүүхдүүдэд оньсого өгдөг:

"Зуны улиралд тэр ой дундуур алхаж,

Өвлийн улиралд тэрээр үүрэнд амардаг. (Баавгай)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Зөв! Баавгай ямар харагддаг вэ? Тэр сэвсгэр, дөрвөн сарвуутай, жижиг сүүлтэй, өөрөө том юм. Би одоо "Маша ба баавгай" үлгэрийг унших болно.

Мишка Машатай сайн ч бай, муу ч бай яаж байсныг надад хэлээч!

Хүүхдүүд: Муу байна, тэр Машаг гэртээ харьсангүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, Миша Машаг гэртээ харихыг зөвшөөрөөгүй бөгөөд Маша юу хийсэн бэ?

Хүүхдүүд: Тэр түүнийг хуурсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, тэр түүнийг хуурч, эмээ өвөө дээрээ очив.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид баавгайг анхааралтай авч үзэх хэрэгтэй. Баавгайн бие ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд: Бие нь зууван хэлбэртэй.

Багш: Тэгээд толгой?

Хүүхдүүд: дугуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Хэн сэвсгэр баавгай зурахаа мэддэг вэ? Бид ямар арга хэрэглэх вэ?

Хүүхдүүд: Пок

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Зөв. Нухах. Би та нарт хэрхэн зурахыг үзүүлье.

/ Жагсаал / - Эхлээд баавгайн контурын дагуу нудрах - толгой, их бие, сүүл, сарвуу, дараа нь дотор.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Ийм л сэвсгэр баавгай болж хувирав. Би баавгайд зориулж өөр юу зурахаа мартсан бэ?

Хүүхдүүд: Нүд, хамар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Тийм ээ, нүд, хамар. Би тэдгээрийг зурахгүй, нааж байна. Баавгай ямар гайхалтай болсныг хараарай!

Хэрхэн зурахаа санаж байна уу? Бид контурын шугамаас цааш явахгүй байхыг хичээх ёстой.

Залуус аа, бамбаруушийг хөөрхөн, сэвсгэр болгохыг хичээгээрэй.

/Хүүхдийн бие даасан ажил, бие даасан тусламж/

Одоо ширээн дээр суугаад зурж эхлээрэй.

Хүүхдүүд ажлыг дуусгахад би дүн шинжилгээ хийж, хамгийн амжилттай ажлыг тэмдэглэж, хүүхдүүдийн гаргасан алдааг тэмдэглэв.

"Нар" дунд бүлгийн уламжлалт бус зургийн аргуудын талаархи нээлттэй нэгдсэн GCD-ийн конспект.

Хөтөлбөрийн агуулга:

    Төрөлхийн байгалийн үзэсгэлэнт газрыг хайрлах, бие биенээ хүндэтгэх, харилцан туслалцах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

    Материалтай үнэ төлбөргүй туршилт хийх ур чадвар, чадварыг сайжруулах.

    Төрөл бүрийн уламжлалт бус техникээр цасан торны дүрсийг бүтээх сонирхлыг бий болгох.

    Бүтээлч төсөөлөл, уран зөгнөлийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж, материал: Проектор , бараан өнгийн өнгөт картон, PVA цавуу, ширээний давс, оньсого бүхий цасан ширхгүүд, илгээмж, Санта Клаусын захидал.

Урьдчилсан ажил.

Нэхсэн торны танилцуулга. Цасан ширхгийн хэлбэр, бүтцийг томруулдаг шилээр алхаж буй ажиглалт. Vologda нэхсэн торыг хүйтэн жавар, цасан ширхгүүдтэй харьцуулах.

Хичээлийн явц:

1.Org. мөч. (Хүүхдүүд бүлэгт орж, тойрог дээр зогсдог)

асран хамгаалагч : Сайн уу залуусаа. Өнөөдөр бидэнд ер бусын зураг байна. Мөн бид зочидтой. Бүгдээрээ зочдоо харан инээмсэглэж, анхаарал сарниулахгүй байцгаая. (Хүүхдүүд зочдод эргэж, инээмсэглэдэг). Одоо бие биенээ хараад инээмсэглэ.

Сэтгэцийн гимнастик: "Рэй"

Наранд хүрэв

Тэд цацрагийг авав

Зүрхэнд дарагдсан

Тэгээд бие биедээ өгсөн. (Хүүхдүүд текстийн дагуу үйлдэл хийдэг) Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

2. Гэнэтийн мөч.

Багш хүүхдүүдээс жилийн хэдэн цаг болж байгааг асууна.(Хүүхдийн хариултыг сонсох)

асран хамгаалагч : Одоо намрын сүүлчийн өдрүүд, гэхдээ аль хэдийн ням гарагт Өвөл ирэх болно. Өвөл бол жилийн гайхалтай цаг юм! Өвлийн гайхамшиг тохиолддог! Тиймээс би жижиг багц авсан. Хэн үүнийг бидэнд илгээсэн бэ? Дотор нь юу байгааг харцгаая, магадгүй хэнээс олж мэдэх болно.

(Илгээмжид хавсаргасан цаасыг уншина). Үүнийг нээх боломжгүй, энд бичсэн байна ...."Өвлийн тухай 3 шүлэг уншаад нээх боломжтой." (Хүүхдүүд шүлэг уншдаг).

(Багш багцыг нээнэ)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна, залуусаа!..... Залуус аа, энд оньсого шүлэгтэй цасан ширхгүүд хэвтэж байна. Үүнийг таахын тулд анхааралтай сонсоорой. Таасан хүн гараа өргөх болно:

Үл үзэгдэх, болгоомжтой Тэр над руу ирж,

Мөн зураач шиг зурдаг, Тэр цонхон дээр дизайн хийдэг.

Энэ бол агч, энэ бол бургас, Энд миний өмнө далдуу мод байна.

Тэр ганцаараа цагаан будгаар ямар сайхан зурдаг вэ!

асран хамгаалагч :- Залуус аа, энэ зураач хэн бэ?

Хүүхдүүд: - Мэдээжийн хэрэг, Frost.

3. Сэдвийн танилцуулга .

асран хамгаалагч :- Багцанд өөр юу байгааг харцгаая?

(Багш илгээмжээс зургуудыг гаргаж авдаг - хүйтэн жавартай хэв маягийг дүрсэлсэн) Хүүхдүүд багштай хамт тэдгээрийг шалгана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, нүдний шилний дээр ийм гоё нэхсэн торны хээ хэрхэн олддогийг хэлж өгөөч? (хүүхдийн хариулт)

Багш нь хүүхдүүдийг хүйтэн жавар нь агаарт, өрөөнд үргэлж байдаг тунгалаг усны уураар хэв маяг зурдаг гэсэн дүгнэлтэд хүргэдэг. Бүлээн усны уур нь цонхны хүйтэн шилэн дээр тогтож, яг л тэнгэрт цасан ширхгүүд шиг мөсөн талст болон хувирдаг. Ийм олон мөсөн талстууд байдаг, тэдгээр нь хоорондоо холбоотой байдаг. Мөсөн хэсгүүдийг жигд бус байдлаар бүлэглэж, өвлийн нарны туяанд гялалзсан ер бусын цэцэгс бүхий мөсөн цэцэрлэг аажмаар цонхон дээр ургадаг!

асран хамгаалагч :- Залуус аа, харамсалтай нь бид өвлийн улиралд л ийм цастай хоншоорыг биширдэг. Гэхдээ өвлийн нэг хэсэг үргэлж бидэнтэй хамт байхын тулд бид цаасан дээр цасан тор бүтээх болно.

асран хамгаалагч : Би энэ ширээн дээр будаг бэлдсэн…. Гэхдээ тэд хаана байна? Залуус аа, та тэдгээрийг устгасан уу? Тэд хаашаа явсан бэ? За за тэгвэл ART студийн булангаас будаг авцгаая. Тэд бас байхгүй гэж үү? Тэгвэл бид яаж зурах вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Түр хүлээнэ үү, манай багцад өөр зүйл байгаа, бид тэнд юу байгааг харах хэрэгтэй болно. (PVA цавууг диспансер, давстай хамт гаргаж авдаг).

асран хамгаалагч : Залуус аа, бидэнд зурахад давс хэрэгтэй юу? Цавууг яах вэ? .... Тэгээд - (Гайхсан бололтой) .... Би нэг юм бодож оллоо ....

асран хамгаалагч : Энэ хооронд би таныг харахыг санал болгож байна - өвлийн цонхон дээрх хээ нь юу вэ. Дэвсгэр дээр тав тухтай суу. Тэгээд сайтар ажигла.

Проектор асч, "Өвлийн хэв маяг" танилцуулгыг үзүүлэв

4. Үндсэн хэсэг. (Дугуйлан босох)

Ажил эхлэхийн өмнө хурууны гимнастик хийдэг: "Энд миний туслахууд байна."

Энд миний туслахууд байна, тэднийг хүссэнээрээ эргүүлээрэй.

Ингэж, ингэхэд тэд ямар ч байдлаар гомдохгүй.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав.

Тэд дахин тохирохгүй байна.

Жаахан ажилла

Бид тэднийг амраана.

Тогшсон, эргүүлсэн

Тэгээд дахин замдаа гарлаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Одоо би чамайг ширээнд суухыг санал болгож байна. Ширээн дээр давс, цавуу байдаг. Тэд зураг зурахад хэрэг болно гэж та бодож байна уу? (Хүүхдийн хариултыг сонсох)

асран хамгаалагч : Бидэнд будаг үлдээгүй тул байгаа зүйлээрээ зурахыг хичээнэ. Цавуу, давсны тусламжтайгаар та зурж болно. Одоо бид яаж гэдгийг олж мэдээд хамтдаа хичээх болно.

Багш нь хүүхдүүдэд "давс" зурах арга техникийг танилцуулж, хүүхдүүдийг дур зоргоороо нэхсэн тороор хийсэн бараан өнгийн цаасан хуудсыг бие даан чимэглэхийг урьж байна. Хүүхдүүд өөрсдөө материалыг сонгодог. Манна, гурилаар зурах нь давсны зургийн төрлөөр хийгддэг. Наалдамхай харандаа бүхий хуудсан дээр "царцсан хэв маяг" -ын зургийг нааж, дээрээс нь өөр өөр материалаар бүрсэн байна. Давсны тоосонцор цавуугаар наалдаж, “хэвдэгт хээ” үүсгэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн хийлээ! Чи ямар сайхан жавартай нэхсэн тортой вэ. Цавууг хатаахад хэсэг хугацаа шаардагдана. Тэгээд бид тантай хамт амрах болно.

Биеийн тамирын "Цасан ширхгүүд"

Бид бол хөгжилтэй цасан ширхгүүд

Бид агаарт эргэлддэг.

Салхи үлээв - нисэв

Бид ниссэн, бид ниссэн

Тэгээд тэд газар дээр чимээгүйхэн суув.

Салхи ахиад л болов

Тэгээд тэр бүх цасан ширхгийг босгов.

Эргүүлсэн, ниссэн

Тэгээд тэд дахин газар суув.

5. Дүгнэж байна.

Залуус аа, одоо таны загвар бэлэн боллоо. Давсыг ялтсууд руу зөөлөн арчиж хаях хэрэгтэй, би үүнийг яаж хийхийг хараарай.

асран хамгаалагч : Тэгээд би чамд гэнэтийн бэлэг барих гэж байна! (багш илгээмжийг нээв) Энэ бол захидал! Хэнээс ирсэн гэж бодож байна? (Санта Клаусаас) Санта Клаус түүнээс шинэ жилийн бэлэг авах өргөдөл бүхий захидлыг тань хүлээж байгааг сануулж байна. Баяраар хэн юу авахыг хүсч байгааг тэр мэдэхгүй. Мөн тэрээр та үргэлж биеэ зөв авч явж, насанд хүрэгчдэд дуулгавартай байж, бусад залуусыг гомдоохгүй гэдгийг сануулж байна ... Залуус аа, та манай илгээмжийг хэнээс ирснийг тааварласан уу? (Санта Клаусаас)

Тусгал: Та өнөөдөр юу шинээр сурсан бэ? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Та гэртээ юу ярих вэ? Мөн эцэг эхдээ давсаар будаж сургах уу?

Елена Друзина
Дунд бүлгийн уламжлалт бус техникээр зурах хичээлийн хураангуй.

Програмын даалгавар:

Хүүхдүүдэд өвлийн ландшафтыг ашиглан бие даан дамжуулахыг заах ажлыг үргэлжлүүлээрэй уламжлалт бус зургийн техник;

Заах ландшафт зурахнэг зураг дээр янз бүрийн харааны материалыг ашиглах ба уламжлалт бус зургийн техник(байцааны навчны сэтгэгдэл)- улирал - өвлийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх, тодруулах;

Уран сайхны үг, хөгжмийн бүтээлийг ойлгоход гоо зүйн болон сэтгэл хөдлөлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

Дүрслэх урлаг, хөгжим, яруу найргаар дамжуулан хүүхдүүдэд гоо үзэсгэлэн, байгаль, эх нутгаа хайрлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Харааны үйл ажиллагаанд сэтгэгдлээ тусгах сонирхлыг нэмэгдүүл.

Будагтай ажиллахдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх. АРГА ЗҮЙ Хүлээн авалт:

Мэдээллийг хүлээн авах (эргэцүүлэн бодох; харилцан яриа; хөгжмийн бүтээл сонсох; уран зохиол унших; сурган хүмүүжүүлэгчид үзүүлэх)

нөхөн үржихүйн (хүүхдийн мэдлэг, чадварыг нэгтгэх)

Судалгаа (хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, уран сайхны материалтай туршилт хийх чадвар техникчиддүрслэх урлагт)

Эвристик (зургийн бие даасан байдал, бүтээлч байдлын илрэл, уран сайхны үйл ажиллагааны уран зөгнөл)

Материал ба тоног төхөөрөмж: цагаан гуаш, устай шил. Сойз, салфетка, сойз эзэмшигч, А4 өнгөт хуудас, Бээжин байцааны навч, хөвөн нахиа, хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл, мультимедиа үзүүлэн.

үгсийн сангийн ажил: ландшафт, дардас.

Хичээлийн явц.

Сайн уу залуусаа! Сайн уу найзуудаа! Та бүхнийг харж байгаадаа баяртай байна!

Залуус аа, та оньсого тайлах дуртай юу? Би танд таамаглаж өгье оньсого:

Хэн, таамаглаж байна

Суурин эзэгтэй?

Өдөн ор сэгсэрнэ -

Цасан ширхгүүд дэлхий даяар нисэх болно.

Өвөл ямар байдгийг санацгаая? Та түүнийг дүрслэхийн тулд ямар үг хэрэглэж болох вэ?

(Өвөл нь цагаан, цастай, цасан цагаан, хүйтэн, үзэсгэлэнтэй, хүйтэн жавартай, сэвсгэр, гялалзсан, догшин).

Өвлийн улиралд яаж тоглох вэ? (чага, тэшүүр, цанаар гулгах)

Гэхдээ бид өвөлд бас үзэсгэлэнтэйгээрээ хайртай. Уран бүтээлчид өвлийн тухай олон зураг зурж, яруу найрагчид шидтэний тухай дуулдаг - өвөл. Одоо бид өвлийн тухай хэд хэдэн ландшафтын зургийг үзэх болно.

(Хөгжмийн чимээ (П.И. Чайковскийн жишээ "Улирал. "Нэгдүгээр сар", өвлийн тухай зураачдын зурсан зургуудыг хуулбарласан мультимедиа танилцуулгыг үзүүлэв).

Залуус аа, та ландшафт гэж юу болохыг мэдэх үү?

Ландшафт бол байгалийн дүр төрх гэдэг нь үнэн. Энэ бол ой мод, талбай, гол мөрөн, нуурыг дүрсэлсэн зураг юм.

Өвөл бол жилийн гайхалтай цаг юм! Өвлийн гайхамшиг тохиолддог!

Тэр ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Үүн дээр "Залуус аа цэцэрлэгийн дунд бүлэг"Нар". Энэ бол чи? (Тийм.)Би үүнийг харахыг хүссэн боловч асуудал нь нээгдээгүй байна уу? Би юу болоод байгааг мэдэж байгаа гэж бодож байна. Өвлийн тухай шүлэг уншихад л нээгдэнэ. Өвлийн тухай шүлгийг мэддэг хэн уншиж чадах вэ.

Саша М., Цагаан цас биднийг хамрагдсан:

Мөн мод, байшингууд.

Хөнгөн далавчтай салхи исгэрч байна -

Өвлийн өвлийн мэнд!

Нарийн төвөгтэй ул мөр салхи

Нугагаас толгод хүртэл.

Энэ бол хэвлэсэн туулай -

Өвлийн өвлийн мэнд!

Хаалга тогших.

(туулай гарч ирэв).

туулай: Сайн уу залуусаа!

туулай: Энд үнэг байна уу?

V-l: Юу болсон бэ, бөжин?

туулай: Чоно байна уу?

V-l: Үгүй ээ.

туулай: Ву-у-у би ядаж сүнсээ орчуулчихъя!

V-l: Тэгээд чи хаашаа яараад байгаа юм бэ?

туулай: Би гэртээ ирж байна.

Тийм ээ, би төөрсөн!

V-l: Чи ганцаараа ойд алхаж байна уу?

Залуус аа, би ганцаараа ой дундуур явж болох уу? (Үгүй)

туулай: Би d / s-ийн залуусыг баяраар баярлуулахыг хүссэн

Шинэ оны мэнд хүргэе, бэлэг өгөөрэй.

Би бэлгийг орхисон ч замаа алдсан.

V-l: Бүү бухимд, бяцхан цагаан.

Бид танд туслах болно. Бид таны мессежийг хүлээн авлаа. Баярлалаа.

Бид зүгээр л нээж чадахгүй байна.

туулай: Би чамд туслах болно! Нэг удаа хийчихлээ!

V-l: Юу вэ залуусаа?

туулай: Энэ бол амттай байцааны навч!

V-l: Баярлалаа, бөжин. Тэгээд бид залуусаа зурахаар шийдсэн.

туулай: Үгүй ээ, би явах ёстой, би гэр лүүгээ яарах хэрэгтэй байна.

V-l: Бид чамд зам зааж өгье. Хамгийн дөт зам бол та гэрт хормын дотор хүрэх болно. ГАРАХ.

-В-л: Энд нэг туулай байгаа бөгөөд ой руугаа зугтав. Залуус аа, өвлийн ойд ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ!

Би чамайг ландшафтын зураач болохыг санал болгож байна зурахөвлийн дагина ой. Та санал нийлж байна уу?

- Залуус аа: Тийм ээ! Дараа нь суудалдаа суу.

Энд бид ширээн дээр байцааны навчтай, одоо бид шидтэн болж хувирах болно ... мөн эдгээр хуудаснуудаар өвлийн ландшафтыг зурах болно, бид зүгээр л зурахгүй. зурах, бид цаасан дээр байцааны навчны дардасыг хэрэглэнэ.

"Дардас" -ыг давтъя.

Бид сойзоор байцааны навч дээр цагаан будгийн зузаан давхарга тавих хэрэгтэй. Эхлээд сойзоо аягатай усанд дүрж, сойзны үсийг шилний ирмэг дээр зөөлөн шахаж, дараа нь сойзоо будаг руу дүрж, хятад байцааны навч дээр зузаан давхарга түрхэнэ. Бидэнд сойз хэрэггүй, нэг аяга усанд угааж, тавиур дээр тавь. Одоо бид байцааны навчийг болгоомжтой авч, навч дээр түрхээд, гараараа дарж, дараа нь байцааны навчийг хоёр гараараа болгоомжтой арилгана, бидэнд дардас байна, энэ нь ямар харагдаж байна вэ?

Энэ нь яг л цасанд дарагдсан мод шиг харагдаж байна. Тиймээс бид ямар байхыг бүгд ойлгодог мод зурах? Бэлэн үү?

(Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа. Хүүхдүүд хөгжимд зурдаг (О. Газманов "Цагаан цас". Багш нь бие даасан ажил хийдэг, шаардлагатай бол тусалдаг).

Хүүхдүүд ядарсан байх аа, жаахан тоглоцгооё? Тойрог дотор ор.

Тоглоом: "Цасан хүн"

За амарлаа, тэгээд моднуудаа харцгаая, энэ хугацаанд тэд хатсан, бид ажлаа үргэлжлүүлнэ. Залуус аа, хар даа, бид өвлийн ландшафтыг зурж байгаа тул бидний ажилд ямар нэг зүйл дутуу байх шиг байна. (Хүүхдийн хариулт.)

Энэ нь зөв, ландшафт дээр цас ороогүй байна. Салхи цасан үүл авчирч, цас орж эхлэв. - Цасан ширхгүүд ч байж болно хөвөн арчдасаар зурах, дараа нь тэд жижиг, хөнгөн болж хувирна. Төлөө цасан ширхгийг зурах, бид хөвөн нахиа авч, тэдгээрийг цагаан будагтай саванд дүрж, цэгүүдийг хэрэглэнэ. Бид цохих замаар ажилладаг.

(Хүүхдийн бие даасан ажил)

Цасан ширхгүүд газарт унаж, цасан шуурга олж авдаг ... бид тэдгээрийг модны доор зурах болно.

(Хүүхдүүд ландшафтыг зурж дуусга, багш шаардлагатай бол тэдэнд тусалдаг)

Сайн байна уу залуусаа, ийм л өвлийн ландшафттай болсон. Залуус аа, босоорой, бид дурсгал болгон зураг авч, туулайг ой руу явуулна.

Ажлын дүн шинжилгээ.

Зургаа харцгаая. Биднээс илүү будсан?

Жилийн аль цагийг бидний ажилд тусгадаг вэ?

Манай өвлийн ландшафтыг та юу гэж бодож байна вэ?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? зурах?

Залуус аа, бид гайхалтай ид шидийн ойгоос цэцэрлэг рүүгээ буцах цаг болжээ.

Үр дүн ангиуд.

Ингээд бидний өвлийн ойд хийсэн аялал өндөрлөв. Та сонирхож байсан уу?

Та бидний аялалаас юу санаж байна вэ?

Энэ аянд миний үнэнч, ухаалаг туслахууд болсон залуустаа баярлалаа! Хичээл дууслаа!

Холбогдох хэвлэлүүд:

"Тоглоом зугтсан" уламжлалт бус техникээр зурах хичээлийн хураангуйСургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн уран сайхны болон бүтээлч үйл ажиллагаа. Сэдэв: Тоглоом зугтсан Хичээлийн зорилго: 1. Хүүхдүүдтэй дүрслэх арга - зурах аргыг нэгтгэх.

"Fedora-д зориулсан аяга таваг" дунд бүлэгт уламжлалт бус техникээр хамтран ажиллах ур чадвар, зураг зурах талаар NNODДаалгавар: Боловсролын: 1. Хамтран ажиллах ур чадвар, хүүхдүүдийн найрсаг харилцаа, хариуцлагын мэдрэмжийг төлөвшүүлэх. 2. Бэхлэх.

"Цасан охины байшин" уламжлалт бус техникээр зурах нээлттэй хичээлийн хураангуй I. Хөтөлбөрийн даалгавар: хүүхдүүдэд үлгэр дээр тулгуурлан зураг зурахыг заах; дээр үндэслэн гайхалтай байшинг зурах чадварыг сайжруулах.

"Хаврын эхэн" уламжлалт бус техникийн зургийн хичээлийн хураангуй"Хаврын эхэн үе" сэдвээр ахлах бүлэгт зориулсан уламжлалт бус зургийн техникээр дүрслэх урлагийн хичээлийн хураангуй. Анги.

"Намрын цаг" Хөгжлийн даалгавар: Намрын онцлог шинж чанаруудын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх; Харааны бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг хөгжүүлэх.

"Merry Rain" уламжлалт бус техникийн зургийн хичээлийн хураангуй MBDOU "65-р цэцэрлэг" Ойн цэвэрлэгээ "Сэдвийн дагуу урлаг, гоо зүйн хөгжлийн боловсролын салбарын ангиудын хураангуй.

Дунд бүлэгт уламжлалт бус зургийн техникээр зурах (МХТ ашиглах) GCD