Уламжлалт бус зургийн GCD-ийн хураангуй “Мөөгтэй сагс. Сэдвийн зургийн хичээлийн тойм (ахлах бүлэг): урлаг, гоо зүйн хөгжлийн хураангуй. харааны үйл ажиллагаа. Уран зураг. мөөг. ахлах бүлэг

Марина Новоселова
"Мөөгтэй сагс" уламжлалт бус зургийн GCD-ийн хураангуй

« Мөөгний сагс» .

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд: тоглох, унших, ажиллах, танин мэдэхүй - судалгаа, үр бүтээлтэй.

Хичээлийн зорилго: хүүхдийн байгальд сонирхлыг нэмэгдүүлэх; бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Хичээлийн материал: зураг сагс, гуаш будаг, багс, тавиур, энгийн харандаа., лонхтой ус.

Урьдчилсан ажил: цувралын чимэглэл, уран зураг үзэх « Мөөг» тухай оньсого, шүлэг мөөг, тухай хүүхдүүдтэй хийсэн яриа мөөг.

Тайлбар толь бичгийн ажил: мөөгчин, мөөгөнцөр, хайрцагны их бие.

Хичээлийн явц.

Зохион байгуулах цаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: залуусаа, жилийн аль цаг ирснийг та нартай хамт санацгаая? Үүнд бидэнд оньсого туслах болно. Анхааралтай сонсох.

Өглөө нь бид хашаа руугаа явдаг -

Навч бороо орж байна

Хөл доор чимээ

Тэгээд тэд нисдэг, нисдэг, нисдэг.

Хүүхдүүд: намар боллоо!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна ш дээ. Намрын ямар шинж тэмдгийг бид мэддэг гэж хэлье?

Даниел: шувууд дулаан бүс рүү нисдэг.

Олеся: модны навчны өнгө өөрчлөгдсөн. Тэд шар, улаан болж хувирав.

Даша: уулын үнс улаан болсон.

Алёша: гадаа хүйтэн боллоо.

Кирилл М .: Бид ургац хурааж байна.

Кира: мөөг ургасан.

Хүүхдүүдтэй чатлах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ. Өнөөдөр бид намрын ойгоор аялах болно. Намрын улиралд ойд өөр өөр байдаг мөөг... Жишээлбэл, хус модны дор ургадаг мөөг, үүнийг boletus гэж нэрлэдэг (Би зулзагын зургийг нийтэлдэг)улиасны доор - boletus ургадаг (би цэцгийн зургийг байрлуулсан, цагаан өнгөтэй байна мөөг(Би цагаан өнгийн зургийг гаргаж байна мөөг, chanterelles, russula, зөгийн бал мөөг, мөөг (Би эдгээр зургуудыг нийтэлдэг мөөг) ... Одоо би та бүхнийг шүлэг сонсохыг урьж байна.

В. Шульжик

By мөөг

Алхсан алсаас мөөг түүгч

Тэгээд дотор сагсанд мөөгөнцөр байхгүй!

Ганц ч биш мөөг -

Зөвхөн өвс, навч.

Ядарсан мөөгөнцөр,

Тэгээд модны хожуул дээр суув.

Чи надад ой гэж хэлээрэй

Та нартай мөөг эсвэл мөөггүй?

Харсан мөөг сонгогч

Дээрээс нь өтгөн ой.

Савсан - шажигнаж, шажигнана! -

Модны доор үзүүлэв мөөг.

Би хамт байна мөөг, - гэж ой хэлэв, - Чи нүдтэй эсвэл нүдгүй юу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид бүгдээрээ байх болно мөөг сонгогчид, (залуус мөөг сонгогчид, мөөгний мөөг бол тэдгээр хүмүүс юмхэн цуглуулдаг мөөг) бид сандалны дэргэд босч, ой руу явна.

Биеийн тамирын боловсрол « Мөөг» .

Би намар ой дундуур алхаж байна,

(газар дээр нь жагсах)

БИ БОЛ Би сагсанд мөөг цуглуулах болно,

Нэг удаа мөөгөнцөр, хоёр мөөгөнцөр, гурав мөөгөнцөр

Энд бүтэн хайрцаг байна.

(Урагшаа нугалах, цуглуулах мөөг)

Ажлыг дуусгах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: сайн байна, сайн байна чи мөөг түүгч хийсэн... Суух. Залуус аа, та бүх зүйлийг хүсч байна уу? мөөгБид тантай хамт цуглуулсан зурах?

Хүүхдүүд: Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч (би тарааж байна цаасан дээр зурсан сагс, мөн би мольберт дээр өнждөг дууссан ажил). Энд тус бүрийг танд зориулж байна сагс... Зөвхөн чинийх сагс хоосон хэвээр байна... Бид тэдгээрийг өөр зүйлээр дүүргэх хэрэгтэй мөөг. (монберт дээр харуулж байна)Минийхийг хар даа сагс аль хэдийн мөөгөөр дүүрсэн байна. (үзүүлэх, тайлбар)... Байна Мөөг нь хөл, малгайтай байдаг. (Би хоосон нийтэлсэн сагс) Энд, тэгэхээр манай мөөгний хөлийг зур, та гараа харандаагаар дугуйлах хэрэгтэй (хийж)... Энд бид дууслаа. Мөн хөл бүрт (хуруу руу) малгай зурах, тодорхой өнгөт сойз (зууван)... Тиймээс бид өөр нэгийг авсан мөөг бүхий сагс... Бид ажилдаа ханддаг. Бид зөв сууж байна (нуруугаа шулуун, хөлөө нийлүүл)Эхлэх зурах.

Хувь хүний ​​ажил.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Олеся, жигд дугуйлахын тулд бариулыг илүү хүчтэй дарах хэрэгтэй.

Олеся: Би чадах бүхнээ хийж байна. Энд, энэ нь ажилласан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Даниел чи ямар өнгөтэй малгай байх вэ зурах?

Даниел: Би бор, улаан малгай хүсч байна. Би boletus болон цагаан байх болно мөөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, зөв. Сайн хийлээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Даша, та сойзоо зөв авах хэрэгтэй, гурван хуруугаараа төмөр суурьтай. Сайн хийлээ.

Хүүхдийн ажилд дүн шинжилгээ хийх. (Зургууд нь стенд дээр тавигдсан)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө чи ямар мундаг хүн бэ. Манай мөөг түүгчид... Бүрэн мөөгний сагс бичсэн... Миша, чи юу вэ? мөөгхайрцгандаа хийх үү?

Миша: Би хайрцагтаа boletus, russula хийсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу, тэгээд Кира?

Кира: Би хайрцгандаа boletus хийсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ. Та бол гайхалтай мөөг сонгогчид... Энэ бол бидний ойд хийх аялал юм мөөг төгсдөг... Бүгдэд нь баярлалаа!

"Өө, мөөг, мөөг" сэдвээр дунд бүлгийн GCD-ийн хураангуй.

Череповец хотын MBDOU "90-р цэцэрлэг"-ийн багш Комова Любовь Николаевна.
Материалын тодорхойлолт:Би та бүхэнд "Өө, мөөг, мөөг" сэдвээр шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйг хүргэж байна. Энэ материал нь сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын амьдралын 5 дахь жилийн хүүхдүүдийн сурган хүмүүжүүлэгчдэд хэрэгтэй болно.


Зорилтот:Мөөгтэй танилцах.
Даалгаварууд:
Боловсролын:Мөөгний тухай хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх (нэр, ургах газар, бүтэц), идэж болох ба иддэггүй мөөгийг ялгаж сурах.
Хөгжиж байна:Хүүхдэд зориулсан идэвхтэй үгсийн санг хөгжүүлэх (мөөгний нэр)
Боловсролын:Байгальд хүндэтгэлтэй хандах, нөхөрсөг байдлыг төлөвшүүлэх.
Материал ба тоног төхөөрөмж:
Мөөгний сагс алчуураар хучигдсан байдаг
"Ойн дуу чимээ" аудио бичлэг
Хоолны мөөгний малгай хүүхдийн тоогоор
Хэрэм (би-ба-бо)
Мөөгний дамми (цагаан мөөг, гахайн мөөгөнцөр, зулзаган мөөг, хонхорхой, ялаа мөөг, бах)
Боловсролын чиглэлүүд:
Танин мэдэхүйн хөгжил
Нийгмийн болон харилцааны хөгжил
Урьдчилсан ажил:
1. В.Катаев "Мөөг", В.Сутеев "Мөөгний дор" номыг унших
2. "Мөөг" чимэглэлтэй цомгийг шалгах
Цус харвалт:
Багш нь алчуураар бүрхсэн сагсыг бүлэгт авчирдаг. Хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, миний гарт юу байгааг хараарай! Тэнд юу байгааг мэдмээр байна уу?
Хүүхдүүд:Тийм ээ!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Зуны улиралд ойд ургадаг,
Өөрөө сагсанд ордоггүй.
Тэр бөхийх хэрэгтэй
Хөлөө тайрч, бүү залхуу,
Тэр дараа нь малгайгаа тайлах болно,
Үүнээс хоол амттай байдаг.
Малгайн дор юу ургадаг
Энэ нь өөрөө сагсанд ордоггүй гэж үү?
Хүүхдүүд:Мөөг.
Багш алчуураа тайлж, мөөгийг хүүхдүүдэд үзүүлэв.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, та эдгээр мөөгийг хаанаас ирсэн гэж бодож байна вэ?
Хүүхдүүд:(хүүхдийн таамаглал)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мөөг хаана ургадаг вэ?
Хүүхдүүд:Ойд.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Би ойд очиж, хэн бидэнд ийм бэлэг илгээснийг олж мэдэхийг санал болгож байна.
Хүүхдүүд санал нэг байна.
Багш "Ойн чимээ" аудио бичлэгийг асаав.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Бид өнөөдөр ой руу явна. Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр явдаг
Тэр ой гайхамшгаар дүүрэн байна!
Өчигдөр ойд бороо орсон - Сойзоор сэгсэрнэ
Энэ нь маш сайн байна. Тэдний алгаа таших
Бид мөөг хайх болно Алгаа духан дээрээ тавь
Мөн сагсанд цуглуул. Скват, мөөг сонго
Энд boletus байна Гараа баруун тийш харуул
Маалинган дээр - зөгийн бал агар. Гараа зүүн тийш харуул
За, чи нисдэг агарик, Хуруугаараа заналхийлж байна.
Намрын ойг чимэглээрэй.
Сайхан ой, хуучин ой. Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр явдаг
Гайхамшигтай гайхамшгуудаар дүүрэн!
Бид одоо зугаалах гэж байна
Мөн бид тантай хамт дууддаг!
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энд бид ойд байна. Эргэн тойронд хэдэн мөөг байгааг хараарай. Илүү дэлгэрэнгүй харцгаая.
Хүүхдүүд хивсэн дээр сууна (цэвэрт).
Слайд дугаар 1 Цагаан мөөг


Сурган хүмүүжүүлэгч:Зам дээрх толгодоор
Мөөг нь зузаан иш дээр зогсож байна.
Борооноос бага зэрэг нойтон,
Порчини мөөг нь том бөгөөд чухал юм.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ мөөгийг porcini мөөг гэж нэрлэдэг. Тэр хөлтэй, малгайтай. ( Шоунууд)Мөөгний малгай ямар өнгөтэй вэ?
Хүүхдүүд:Малгай нь бор өнгөтэй.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мөөгний хөл ямар өнгөтэй вэ?
Хүүхдүүд:Хөл нь цагаан.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Порчини мөөг нь маш зузаан, хүчтэй хөлтэй. Хэрэв энэ мөөгийг огтолж авбал дунд нь цагаан өнгөтэй болно. Тиймээс энэ мөөгний нэр. Цагаан мөөгийг мөөгний хаан гэж үздэг (ойн гол нь). Учир нь энэ нь ойн хамгийн том мөөг бөгөөд үнэ цэнэтэй (амттай) юм. Мөөг сонгогчид түүнд маш их хайртай. Мөөг сонгогчид хэн бэ?
Хүүхдүүд:Мөөг түүдэг хүмүүс.
Слайд дугаар 2 Boletus


Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэр сайн
Улаан малгайтай бат бөх залуус!
Би тэднийг өглөө эрт авдаг
Би үүнийг улиас дор цуглуулах болно.
Энэ мөөгийг boletus гэж нэрлэдэг. Энэ нь улиасны доор ургадаг тул үүнийг boletus гэж нэрлэдэг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Boletus-д юу байдаг вэ?
Хүүхдүүд:Хөл ба малгай.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Малгай ямар өнгөтэй вэ?
Хүүхдүүд:Малгай нь улаан.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэгээд хөл?
Хүүхдүүд:Хөл нь цагаан, хар өнгөтэй.
Слайдын дугаар 3 Boletus


Сурган хүмүүжүүлэгч:Бидний өмнө өөр нэг мөөг байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ бол балет юм. Яагаад ингэж нэрлэдэг гэж та бодож байна вэ?
Хүүхдүүд:Энэ нь хус модны дор ургадаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Урд талын хус дор -
Хүрэн хус, хар даа
Өндөр нарийхан хөл дээр ...
Хөл нь бага зэрэг толботой байна!
Болетусаас юугаараа ялгаатай вэ?
Хүүхдүүд:Малгайтай. Boletus нь хүрэн малгайтай.
Слайдын дугаар 4 Chanterelles


Сурган хүмүүжүүлэгч:Энд chanterelles-ийн үзэсгэлэнт газрууд энд байна.
Их найрсаг эгч нар.
Тэдний хувьд нуугдах нь амаргүй.
Энэ нь маш хол харагдах болно.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Эдгээр мөөгийг яагаад ингэж нэрлэдэгийг хэн хэлж чадах вэ?
Хүүхдүүд:Тэд chanterelles шиг улаан өнгөтэй.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, бид нугад ямар мөөг олсон бэ?
Хүүхдүүд: Chanterelles, boletus, boletus, porcini мөөг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Эдгээр бүх мөөгийг идэж болно, тэднээс өөр өөр хоол бэлтгэж болно (шарсан мах, хуурай, мөөгний шөл). Тиймээс бүгдийг нь идэж болно гэж нэрлэж болно.
"Мөөг сонгогч ба мөөг" гадаа тоглоом
Мөөг сонгогчийг тоолж сонгосон, үлдсэн хүүхдүүд нь мөөг (толгой дээрээ мөөгтэй малгай өмсдөг)
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энд ойн цэвэрлэгээ байна,
Энд идэж болох мөөг байдаг.
Би хүн бүрийг тоглоомонд урьж байна,
Бид тогло, чи жолоодоорой!
Мөөг нь талбай дээр ургадаг бөгөөд багшийн "Мөөг түүгч ирж байна" гэсэн дохиогоор хүүхдүүд тарааж, мөөг түүгч барьдаг. Тоглоом хэд хэдэн удаа тоглогддог.
Тоглоомын дараа хүүхдүүд байрандаа сууна.

Хэрэм гарч ирнэ.
хэрэм:Сайн уу хүүхдүүд ээ!
Хүүхдүүд:Сайн уу хэрэм!
хэрэм:Чи ойд юу хийж байгаа юм бэ?
Хүүхдүүд:Бидэнд сагс мөөгийг хэн бэлэглэсэн бэ гэдгийг мэдмээр байна.
Хэрэм:Би байна. Зуны улиралд ойд олон мөөг байдаг. Гэхдээ та болгоомжтой байх хэрэгтэй бөгөөд ойд идэж болох мөөгнөөс гадна иддэггүй мөөг ургадаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэрэм, хүүхдүүдийг иддэггүй мөөгтэй танилцуулцгаая.
Слайдын дугаар 5 Аманита


Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ мөөг нь ойд ургадаг
Үүнийг амандаа бүү хий!
Тэр огт чихэрлэг биш
Малгай дээрх толбо
Улаан лооль шиг улаан
Идэж болдоггүй ялаа!
Ялаа цэцэг ямар байдгийг хараарай.
Хүүхдүүд:Цагаан хөл, цагаан цэгүүдтэй улаан малгай.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь үзэсгэлэнтэй, гэрэл гэгээтэй боловч хортой тул маш аюултай. Ямар ч тохиолдолд та гараараа хүрч, хөлөөрөө өшиглөх ёсгүй.
Слайд дугаар 5 Цайвар бах


Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүнд хортой өөр нэг мөөг энд байна.
Цайвар царайтай бахны өтгөн
Тэд хонгилд сүрэглэн тэнүүчилж байна.
Би тэдэнтэй тоглохгүй.
Би эргэн тойрон явж, мартах болно.
Яагаад эдгээр мөөгнөөс зайлсхийх хэрэгтэй вэ?
Хүүхдүүд:Тэд хортой, идэж болохгүй, хүрч болохгүй.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Хэзээ ч идэж болохгүй
Танихгүй жимс ...
Мөн мөөг нь бах юм
Та үүнийг ам руугаа чирэх шаардлагагүй:
Миний толгой эргэх болно
Гэдэсний өвчин
Мөн хордлогоос
Эмч аврахгүй.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид ямар мөөгтэй танилцсан бэ?
Хүүхдүүд:Идэж болох ба идэж болохгүй.
"Мөөг цуглуул" дидактик тоглоом
Нугад танил мөөгний хуулбар байдаг бөгөөд хүүхдүүд зөвхөн идэж болох мөөгийг цуглуулдаг.
хэрэм:Нугад хичнээн мөөг байгааг хараарай! Хүүхдүүд ээ, надад идэж болох мөөг цуглуулахад тусална уу.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мөөг олох нь тийм ч хэцүү биш юм.
Та тэдгээрийг болгоомжтой авах хэрэгтэй.
Та тэднийг сайн мэдэх хэрэгтэй,
Та юу цуглуулж болохгүй вэ?
Хүүхдүүд мөөгийг цуглуулсны дараа багш хүн бүрээс ямар мөөг олсоныг асууна.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Та бидний цуглуулсан бүх мөөгийг юу гэж нэрлэх вэ?
Хүүхдүүд:Хоолны мөөг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Нугад ямар мөөг үлдсэн бэ?
Хүүхдүүд:Идэх боломжгүй, хортой.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэднийг дуудъя.
Хүүхдүүд:Аманита, цайвар баасанд.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид мөөгөөр хангалттай тоглосон,
Одоо бид ээж дээрээ очих цаг боллоо.
Хүүхдүүд хэрэмд талархаж, бүлэгт буцаж ирдэг.

Хийсвэр

Хамтарсан боловсролын үйл ажиллагаа

зурах зориулалттай

Хүүхдүүдийн нас __ 4-5 настай

Сэдэв хэрэм мөөг ___

2013 он

Сэдэв: "Хэрэмд зориулсан мөөг"

Дунд бүлэг

Зорилго:

- хүүхдүүдийг булчингаа чангалахгүйгээр, хуруугаа чанга шахалгүйгээр гараа зөв барихыг үргэлжлүүлэн заах; зурахдаа гараараа сойзоор чөлөөтэй хөдөлгөөн хийх.

Сойз дээр будгийг хэрхэн зурах талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай: бүх нойртой хамт будгийн саванд зөөлөн дүрж, савны ирмэг дээрх илүүдэл будгийг бага зэрэг дарж арилгана; өөр өнгийн будаг авахаасаа өмнө сойзоо сайтар зайлж угаана; угаасан сойзоо зөөлөн даавуугаар хатаахыг заа.

Боловсролын даалгавар

Өнгө, хэлбэрийн талаархи мэдлэгээ нэгтгэх.

Босоо болон хэвтээ байдлаар байрлуулсан зууван хэлбэрийг ашиглан мөөг зурахыг хүүхдүүдэд заа.

Боловсролын даалгавар


-Зураг зурах сонирхлыг төлөвшүүлэх.
-Бие даасан байдлыг хөгжүүлэх.
-Хүмүүжүүлэгчийн үзүүлбэрийг сонсох, дагаж мөрдөх чадварыг хөгжүүлэх
сойзоор зөөлөн ажиллана.
-Амьтдыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хөгжлийн даалгавар

Хүүхдийн харааны үйл ажиллагааны сонирхлыг хөгжүүлэх.

Бие даасан байдал, гоо зүйн мэдрэмж, сэтгэл хөдлөлийг хөгжүүлэх.

Өнгөний схемээр дамжуулан хүүхдүүдэд уран сайхны дүр төрх, дизайны талаархи алсын харааг хөгжүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:
цомгийн хуудас, гуаш, савтай ус.

Хэрэм, мөөгний дамми зурагтай зураг.

1. Оршил хэсэг.

Залуус аа, өнөөдөр бид хичээл дээр олон зочид ирсэн, гэхдээ өөр хэн нэгэн бидэн дээр ирэх гэж байна, би та нарт оньсого хэлье, та бидний хэний тухай ярьж байгааг таахыг хичээгээрэй.

Модон дээр бардам унадаг хүн

Мөн царс мод руу нисч,

Хэн самар нуудаг вэ?

Жимс, мөөгийг хатаана уу?

Зөв, энэ бол хэрэм, Надад хэлээч, хэрэм хаана амьдардаг вэ? Мөн хэрэмний үслэг цув гэж юу вэ? Түүний чихэнд юу байгаа вэ?

2. Асуудлын нөхцөл байдлын үндсэн хэсэг, мэдэгдэл

Залуус аа, хар даа, манай хэрэм, гунигтай зүйл. Өвлийн улиралд зөвхөн самар, жимс бэлдэж амжсан, хонхорхойгоо илүү тухтай, дулаахан болгох гэж маш их хичээсэн гэж тэр миний чихэнд шивнэж, хэрэм нь мөөгөнд их дуртай.

Хэрэмдээ яаж туслах вэ гэдгээ бодоцгооё?

Бид хэрэмдээ тусалж, түүнд зориулж мөөг бэлтгэх болно, бид зурах болно. Гэхдээ эхлээд мөөг гэж юу болохыг санацгаая?

Тэднийг хэн нэрлэж чадах вэ?

Мөөгийг сайтар харцгаая (даммиг харуулж байна)

Энэ нь юунаас бүрддэг вэ? Энэ нь зөв, мөөг нь малгай, хөлтэй байдаг.

Хэрэмний хөндий дэх мөөгөнцөрийг өвлийн турш хадгалахын тулд эхлээд хатааж байх ёстой, үүний тулд хэрэм түүнийг мөчир дээр тавьдаг (хуванцараас цутгасан мөөгөнцөрийг мөчир дээр тавина), бид бас зурах болно. Манай мөөг мөчир дээр байгаа, хар даа, би бүгдэд нь мөчир зурсан навчийг өгөх болно.

Бид мөөгөнцөрийг хаана будах гэж байна вэ?

Бид эхлээд юу зурах ёстой вэ? Зөв, хөл, бид үүнийг ямар өнгөөр ​​будах вэ? Миний хөлийг хэрхэн зурж байгааг хараарай.

Бид хөлөө зурсны дараа юу зурах вэ? Зөв, малгай, ямар өнгөтэй вэ? Миний малгайг хэрхэн зурсаныг хараарай.

Би мөчир дээр нэг мөөгөнцөр байна, та тэдгээрийн хэд хэдэнийг зурж болно. Мөчир дээр хэдэн мөөг зурахаа бодоод үзээрэй, хэрэв та үүнийг аль хэдийн бодож үзсэн бол ажилдаа орж болно.

(Хүүхдүүд ажилладаг)

3. Үйл явдлын үр дүн

Залуус аа, та маш их хичээсэн, хэрэм баяртай байна, одоо тэр хэрэмтэйгээ өвөлжихгүй байх болно гэж санаа зовохгүй байна. Босоод, гартаа зургуудаа аваад, эцэг эхдээ хандаж, ямар мөөгтэй болсныг харуулцгаая.

Бэлтгэсэн: 1-р зэрэглэлийн сурган хүмүүжүүлэгч Лашина Галина Алексеевна МОСКВА ГБУ ХОТ "2116 СУРГУУЛЬ" ЗЯБЛИКОВО " D / O 5 2016

Зорилго: Ойд ургадаг мөөгний талаархи санаа бодлыг тодруулах. Мөөгийг дүрслэх материал, хэрэгслийн сонголтыг хүүхдүүдэд өг. Уран сайхны болон бүтээлч ур чадвар, үйлдлийн алгоритмын газрын зургийг унших чадварыг хөгжүүлэх. Ойн ертөнцийг сонирхох сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Материал: хийцтэй нуга; сагс, дотор нь: хатаасан мөөг, захидал, оньсого зураг, жигнэмэг "Мөөг" .

Бөөгнөрсөн цаасаар түрхэхэд: Атираат цаас, PVA цавуу, сойз, хулгана, салфетка.

Уран баримал хийхэд: зуурмаг, гулсмал зүү, стек.

Хэрэглэхэд: өнгөт цаас, хайч, цавуу, салфетка, тосон даавуу.

Үр тариа: Сагаган, манна, шар будаа, PVA цавуу.

1. Зохион байгуулалтын мөч. Хүүхдүүдийг түүнтэй хамт тойрог дээр зогсоод, гар барьж, бие биетэйгээ мэндлэхэд урь.

"Тойрог болон зэрэгцэн зогсцгооё
гэж хэлье "Сайн уу" бие биенээ
Бид сайн уу гэж хэлэхээс залхуурдаггүй
Бүгдэд нь "Хөөе" болон "Сайхан өдөр"

Хэрэв бүгд инээмсэглэвэл
Өглөөний мэнд эхэлнэ

Өглөөний мэнд!

2. Залуус аа, өнөө өглөө манай бүлгийн үүдэнд би сагс оллоо. Дээрээс нь нэг төрлийн цүнх бий. Өө, ямар амттай үнэр вэ. Энэ үнэрийг үнэрлэхийг хүсч байна. (хүүхдүүд уут үнэрлэх)... Энэ юу болохыг хэн таасан бэ? Тийм ээ, тэдгээр нь хатаасан мөөг юм. Тэд ямар гайхалтай үнэртэй. Чамд энэ таалагдсан уу? (Хүүхдийн хариулт)... Сагсанд өөр юу байгаа вэ? Хараач, захидал энд байна. Дугтуйн дээр юу байгаа вэ? Тийм ээ, цэцэрлэг "Инээмсэглэл" , бүлгийн дугаар 7 тул энэ нь бидэнд хаяглагдсан болно. Дэрэн дээрээ суугаад уншъя. (хүүхдүүд суугаад захидлыг уншина)

“Сайн уу эрхэм залуусаа! Таны найз Лесовичок танд бичиж байна!

Залуус аа, одоо намар болж, миний ойд нам гүм, гунигтай болж, шувууд дуулахгүй, дулаан газар руу нисч, мөөг, жимс жимсгэнэ байхгүй гэдгийг та нар мэднэ. Залуус аа, та бүхнийг хийж чадна гэдгийг би мэднэ, надад мөөгөөр ойн цэвэрлэгээ хийж өгөөч, миний гэрт сайхан байх болно, зуныг санаж байх болно.

Хүндэтгэсэн, Лесовичок."

3. - За залуусаа, бид найздаа тусалж болох уу? (хүүхдийн хариулт)Гэхдээ эхлээд бид ямар мөөг мэддэгийг санацгаая - Лесовичокын танд илгээсэн оньсого таавар. (оньсого таавар).

1. Энэ мөөг нь гацуур модны доор амьдардаг,
Түүний асар том сүүдэр дор.
Ухаалаг сахалтай өвгөн,
Бор оршин суугч - ... (болет)

2. Би бороотой өдөр төрсөн
Залуу улиас дор,
Дугуй, гөлгөр, үзэсгэлэнтэй,
Хөл нь зузаан, шулуун. (болет)

3. Би маргахгүй - цагаан биш,
Ах нар аа, би илүү энгийн.
Би ихэвчлэн ургадаг
Хусан төгөлд. (болет)

4. Тэд нөхөрсөг дугуй бүжиг удирддаг
Улаан үстэй эгч нар.
Энд хүн бүр шууд ойлгох болно:
Түүний өмнө… (chanterelles)

5. Малгай нь улаан, толботой,
Нимгэн хөлтэй хүзүүвч.
Энэ мөөгийг харахад үзэсгэлэнтэй юм
Гэхдээ аюултай, хортой. (ялаа агар)

6. Ойн зам дагуу
Олон цагаан хөлтэй
Олон өнгийн малгайтай,
Холоос мэдрэгддэг.

Цуглуул, бүү эргэлз!

Энэ… (руссула)

Эхлэхээсээ өмнө хуруугаа сунгацгаая.

Нэг хоёр гурав дөрөв тав! (хуруунууд алган дээр гишгэх)

Бид мөөг хайх болно
Энэ хуруу нь ой руу явсан, (хуруугаа муруй)
Энэ хуруу нь мөөг олсон
Би энэ хуруугаа цэвэрлэж эхлэв

Энэ хуруу шарж эхлэв,
Энэ хуруу бүх зүйлийг идсэн

Үүнээс болоод таргалсан.

4.-Залуус, би та нарт сонгохыг санал болгож байна "Цэвэрлэх" мөн мөөгийг дүрслэх материал.

Та жижиг бүлгүүдэд нэгдэж болно, тэгвэл таны нугад илүү олон мөөг байх болно.

Хүүхдүүд дэд бүлгүүдэд хуваагдана. Эхний дэд бүлэгт хүүхдүүд бөөн Атираат цаасыг өнхрүүлж, мөөгний бэлэн контур дээр наа.

Хоёрдугаарт: мөөгийг давсалсан өнгөт зуурмагаар хийсэн.

Гурав дахь нь: мөөгний контур дээр "Цэвэрлэх" цавуу түрхэж, дараа нь үр тариа асгаж, тараана.

Хүүхдүүд үйл ажиллагааны карт ашиглан ажлыг гүйцэтгэдэг.

5. -Дүгнэлт. Тусгал.

Залуус аа, бид хэнээс илгээмж авсан бэ?

Лесовичок юу хүссэн бэ?

Залуус аа, та юу хийхдээ хамгийн их таалагдсан бэ?

Лесовичок аз жаргалтай байх болно гэж та бодож байна уу?

Сайн байна уу, залуус аа, Лесовичкэд тусалсан, үүний төлөө тэр танд амттан илгээв. (хүүхдүүдийг жигнэмэгээр эмчил "Мөөг" )

Хийсвэр

Тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагаа

урлаг, гоо зүйн хөгжил (дүрслэх урлаг)

Сэдвийн дагуу зурах:"Мөөгтэй сагс".

(бэлтгэл бүлэг)

Бэлтгэл бүлгийн сурган хүмүүжүүлэгч: Волкова Т.В.

Зорилтот. Зохиолын ур чадварыг хөгжүүлэх (пропорциональ ба орон зайн харилцааг бүхэлд нь цаасан дээр зурах).

Даалгаварууд:

Мөөгний талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх, нэгтгэх;

Хүнсний болон иддэггүй мөөгийг ялгах чадварт дасгал хийх;

Санах ой, төсөөлөл, ажиглалтыг хөгжүүлэх;

Экологийн соёлыг төлөвшүүлэх;

Сэтгэл хөдлөлийн эерэг хандлагыг бий болгох;

Хэлбэр, гөлгөр байдал, шугамын нэгдмэл байдал эсвэл тэдгээрийн нарийн байдал, дэгжин байдал, зохион байгуулалтын хэмнэл, зураг зурах нэгдмэл байдал зэрэгт бий болсон зургийн гоо сайхныг харах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн материал: цаас, харандаа, будаг, устай лонх, салфетка, мөөгтэй зураг, мөөгний сагс.

I. Зохион байгуулалтын мөч

Сайн уу залуусаа! Бид зурж эхлэхээсээ өмнө намрын ой руу явахыг санал болгож байна. (Хүүхдүүд хөгжмөөр танхимд ордог)

Тэр ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай: модны тод навчис, жиргээн шувууд. сүргээрээ цугларч, өвөлд бэлтгэж буй амьтад, бүх зүйл бидэнд гайхалтай намрын ирэлтийн тухай өгүүлдэг.

Өө, би сонирхолтой зүйл оллоо. Тийм ээ, энэ бол сагс.

Сагсанд юу байгаа гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдүүд таамаглал дэвшүүлдэг.) Би танд тусалъя. Би оньсого асууя, та энэ сагсанд яг юу байгааг мэдэх болно.

Намар, өдөржин бороо орно

Навч унах, цэр гарах.

Зөвхөн тэд хүйтэн биш -

Малгай өмссөн моноподууд. (Мөөг)

II. Гол хэсэг

Энэ нь зөв, сагсанд мөөг байна. Мөөг нь ойд ургадаг: ойд, ирмэг дээр, модны дор, өвс, хожуул дээр хүртэл ургадаг. Мөөг нь идэж болох ба идэшгүй (хортой).

Залуус аа, тэднийг хивсэн дээр тавиад энд ямар мөөг байгааг харцгаая.

Хоолны мөөг цагаан - малгай нь хүрэн, дугуй, хөл нь зузаан.

Хорт мөөг - ялаа агарик - хамгийн түгээмэл хортой мөөг. Хөл нь урт, цагаан захтай. Малгай нь улаан, дугуй хэлбэртэй, цагаан цэгүүдтэй.

Хоолны мөөг - boletus - ихэвчлэн хус дор ургадаг, малгай нь дугуй, хөл нь нимгэн, өндөр, малгай нь хар хүрэн өнгөтэй.

Хоолны мөөг - boletus - улаан малгайтай, өндөр хөлтэй.

Хоолны мөөг - chanterelle - шар, намхан иштэй, хонхойсон малгайтай.

Хоолны мөөгний зөгийн бал агарик - мөөг цайвар бор"хүзүүвчтэй" нимгэн хөл дээр "гэр бүл" -д ургадаг.

Хорт мөөг - цайвар бах - үхлийн аюултай мөөг. Хөл нь урт, үндэс нь мөөг ургадаг ууттай, хүзүүвчтэй, малгай нь дугуй, жигд бус, цайвар өнгөтэй байдаг.

Эдгээр мөөгийг яагаад идэх боломжтой гэж нэрлэдэг вэ? (хүүхдийн хариулт: тэд идэж болно, учир нь).

Эдгээр мөөг яагаад хортой вэ? Тэд ерөнхийдөө шаардлагагүй, хор хөнөөлтэй гэж үү? (хүүхдийн хариулт: хүн түүхий мөөгөөр хордож болно, гэхдээ хүмүүс үе мөчийг үрэхийн тулд ялаа мөөгөөр архины хандмал хийж байвал тэдгээр нь ашигтай байх болно, ойд байгаа амьтдыг тэдэнтэй хамт эмчилдэг).

Та мөөгийг хэрхэн зөв сонгохоо мэдэх үү? Мөөгийг үндсээр нь салгаж болох уу? (Хүүхдийн хариулт). Мөөгийг мицелитэй хамт газраас гаргаж авах боломжгүй нь үнэн. Мицелийг устгасны дараа та энэ газраас өөр мөөг олохгүй. Гэхдээ зарим мөөгний мицели нь хэдэн зуун жил амьдардаг! Хэрэв та ойн эрдэнэс - залуу шинэ мөөг олдвол хутгаар таслах хэрэгтэй. Мөөгийг дараа жил дахин ургуулахын тулд мицелийг шороогоор цацаж, навч эсвэл зүүний мөчрөөр хучиж, далдуугаараа чанга дар. Жинхэнэ мөөг түүгч сайн мөөг олбол эхлээд түүнд дурлаж, энэ мөөг хаана ургасныг санаж, дараа нь болгоомжтой тайрч, малгайтай нь сагсанд хийнэ.

Мөөгний бүтцийг авч үзье. Мөөг нь малгай, хөл, мицели (мицели) байдаг. Малгайны доод тал нь спор агуулсан давхарга (hymenophore) юм. Гименофор нь хоолой, хуванцар, судалтай; өргөст, үрчлээстэй, булцуутай, гөлгөр.

Давхарга ба гуурсан мөөгний малгайны хэлбэр нь өөр өөр байдаг: хагас бөмбөрцөг, дэр хэлбэртэй, конус хэлбэртэй, хавтгай тархсан, хонхор тархсан. Мөөгний малгайны ирмэг нь мөн янз бүрийн хэлбэртэй байдаг. Ирмэгийг нугалж, нугалж, дээш өргөөд, дээшээ нугалж, доошоо бөхийлгөж, жигд, хурц, зузаан (мохоо) болно.

Мөөгний хөл нь маш олон янзын хэлбэртэй байдаг: цилиндр хэлбэртэй, дээшээ нарийссан, доошоо нарийссан, дээшээ доошоо нарийсдаг.

"Мөөгний хувьд" биеийн тамирын хичээл

Захын бүх амьтад гар барьж, тойрог хэлбэрээр алхаж байна.

Тэд сүүний мөөг, долгион хайж байна.

Хэрэм давхиж, давхиж тонгойв,

Рыжикс урж таслав. "Мөөг" тайрч ав.

Чантерелл гүйж, гүйж, "мөөг" түүж байв.

Цуглуулсан chanterelles.

Бөжин үсэрч, давхиж, "мөөг" түүж байв.

Тэд зөгийн балны эрин үеийг хайж байсан.

Баавгай өнгөрч, тэд сэлүүрдэж,

Аманита дарагдсан. баруун хөлөөрөө дэвснэ.

Одоо би сагсанд мөөг цуглуулж, бүлэгтээ буцаж очоод мөөгтэй сагс зурахыг санал болгож байна.

III. Практик хэсэг (ширээн дээр)

Хурууны гимнастик "Мөөг"

Нэг хоёр гурав дөрөв тав! Тэд ширээн дээр хуруугаараа "алхдаг".

Бид мөөг хайх болно.

Энэ хуруу нь ой руу явсан, тэд нэг нэг удаа хуруугаа нугалав,

Жижиг хуруунаас эхлээд энэ хурууг олсон.

Би энэ хуруугаа цэвэрлэж эхлэв

Энэ хуруу шарж эхлэв,

Энэ хуруу бүх зүйлийг идсэн

Тийм ч учраас тэр таргалсан.

Багш хүүхдүүдийг байгалиас авсан мөөгний сагс зурахыг урьж байна. Хүүхдийн бие даасан ажлыг зохион байгуулдаг. Харандаа, будагтай ажиллах, өнгө сонгоход хувь хүний ​​туслалцаа үзүүлдэг.

Бүтээлч орчинд зориулсан "Байгалийн чимээ - Амьд ой" хөгжим багтсан.

IV. Дүгнэж байна

Залуус аа, та маш сонирхолтой ажилтай байна. Хоёулаа бие биедээ үзүүлээд үзэсгэлэнд тавья, та маш сайхан хийсэн, бүх бүтээлүүд гайхалтай байна! Юу хийхэд хэцүү байсныг бидэнд хэлээч? Юу нь амархан вэ?

Бүгд даалгавраа төгс даван туулж чадсаныг би харж байна, сайн байна! Анхаарал тавьсанд баярлалаа! Дараагийн удаа хүртэл!