Podsumowanie lekcji na temat „podróż do krainy magicznych znaków”. Podsumowanie lekcji „Podróż do kraju” o sobie

Podsumowanie lekcji „Podróżowanie po oceanie, przyjaciele natury” dla uczniów w wieku 8 – 9 lat. Forma lekcji edukacyjnej to gra – podróż. Mapa z zaznaczonymi wyspami „Zgadnij”, „Tajemnica”, „Tajemnica”, „Medytacje”. Na każdej wyspie uczniowie otrzymują zadanie, dzięki któremu mogą dowiedzieć się więcej o otaczającym ich świecie.

Ściągnij:


Zapowiedź:

Miejska budżetowa instytucja edukacyjna edukacji dodatkowej dla dzieci „Dom sztuki dziecięcej” okręgu miejskiego Nazyvaevsky w obwodzie omskim

Plan lekcji

„Dla dzieci w wieku 8-9 lat”

Opracował: Oksana Vladimirovna Kalinina,

nauczyciel dokształcający

Nazywajewsk, 2014

Temat lekcji: „Podróżowanie po oceanicznych przyjaciołach natury”

Cel: zapoznanie się z tematami programu edukacyjnego „Zielona Planeta”

Zadania:

  • Edukacyjne: aktywizacja wiedzy o otaczającej przyrodzie, którą posiadają dzieci, zapoznanie ich z treścią głównych tematów programu;
  • Rozwijanie: rozwijanie zainteresowań poznawczych uczniów, ich zdolności twórczych;
  • Edukacyjne: kształtowanie potrzeb i umiejętności pracy w zespole

Forma wykonania:gra - podróże

Metody nauczania:werbalna, reprodukcyjna, wzrokowa, logiczna, emocjonalna, samodzielna praca, tworzenie sukcesu, praktyczna.

Ekwipunek: mapa z zaznaczonymi na niej wyspami: „Zgadnij”, „Tajemnicza”, „Tajemnicza”, „Medytacja”;

PROCES LEKCJI

1. Etap organizacyjny.

Cześć chłopaki. Zapoznajmy się: nazywam się Oksana Vladimirovna. Teraz zagramy w grę „Poznajmy się” Dzieci stoją w kręgu. Chłopaki, rzucę wam piłkę ze słowami „Pospiesz się, powiedz mi, jak masz na imię…”, jednocześnie rzucając piłkę do jednego z graczy. Łapiecie piłkę i wypowiadacie swoje imię, a on rzuca piłkę do innego gracza, wypowiadając ponownie słowa „Jak masz na imię” itp. Oto faceci, których poznaliśmy. I od razu zdradzę ci sekret, że będę kapitanem statku. Tak, nie dziwcie się, kobiety mogą być również kapitanami statku. Mój statek nazywa się Victory. Mój statek odpływa dzisiaj. Zapraszam Was razem ze mną w morską podróż po wielkim oceanie, który nazywa się „Przyjaciele Natury”. Na tym oceanie jest wiele wysp. Ty i ja, jako prawdziwy podróżnik, będziemy musieli je zbadać. Aby podróż nie była zbyt męcząca, zrobimy „postoje”, podczas których trzeba odpocząć, bawić się i rywalizować. My to zrobimy.

Czy sie zgadzasz? Więc zaczynajmy! Ale pod warunkiem: podróż z wyspy na wyspę będzie możliwa tylko wtedy, gdy wykonasz wszystkie moje zadania. Ruszaj więc w świat sekretów i tajemnic! (Łódź płynie przez ocean na wyspę „Zgadnij”).

2. Zaznacz.

Spójrzcie, moi podróżnicy, na horyzoncie jest wyspa Guess.

Jak myślicie, dlaczego ta wyspa ma taką nazwę? Ciekawy? Zarzućmy kotwicę i zejdźmy na brzeg. Spójrz, na brzegu są koperty z zadaniami. (Każda para otrzymuje białą kopertę.) W kolorze białym znajdują się kartki z wyciętymi w sylaby nazwami roślin - drzew, krzewów i kwiatów. I na niebiesko zdjęcia tych roślin). Drodzy, weźcie białą kopertę, przyjrzyjcie się bliżej kartkom w środku.

Z tych kart - sylab musisz wymyślić całe słowo.

1 słowo: RYA-BI-NA 4 słowo: VA-SI-LEK

2 słowa: BE-RE-FOR 5 słów: KRA-PI-VA

3 słowa: MA-LI-NA 6 słowa: RO-MASH-KA

Składający się? Bardzo dobrze! Jakie jedno ogólne słowo można nazwać słowami otrzymanymi? (Słowo ROŚLINY). Teraz spójrz na zawartość różowej koperty. Co tam jest? Tak, to są nasze rośliny, których nazwy umieściłeś na kartach. Przyklejmy je do naszej wyspy.

Tak więc osiedliliśmy się na naszej pierwszej wyspie. Jej mieszkańcami są rośliny. Otaczają nas gdziekolwiek jesteśmy. O roślinach i ich różnorodności porozmawiamy na kolejnych lekcjach, dowiemy się wielu ciekawych rzeczy. Jesteśmy świetni! Odkryto pierwszą wyspę Plants. Kontynuujemy naszą podróż...

Spójrz, przed nami kolejna wyspa. Wyspa „Tajemnicza”.

Co za ciekawy tytuł - „Tajemniczy”. Co jest takiego tajemniczego w tej wyspie? Przyjrzyjmy się. Zobacz jak dziwne są te zdjęcia.

(Nauczyciel rozdaje obrazki: Chłopaki, nic nie rozumiem. Pomóż mi znaleźć 10 różnic.. Co zrobiłeś?

Prawidłowo poradziłeś sobie z tym zadaniem. Bardzo dobrze !!! Umieśćmy zdjęcia na naszej wyspie.

Och, spójrz, czyjeś ślady stóp na ziemi. (nauczyciel pokazuje ślady lisów). Jakie interesujące. Ustalmy, kto zostawił te ślady.Aby to zrobić, spójrz uważnie na tabliczki z napisami „BOW” i „LOM”. Jaką literę te słowa mają ze sobą wspólnego? Prawidłowy! Litera „L”. Pamiętaj, to pierwsza litera tajemniczego zwierzęcia, które pozostawiło ślad. Porównajmy teraz te dwa słowa „PIR”, „MIG” (odpowiedź brzmi: I). Dalej „SALT” i „RYASA” (odpowiedź C). I wreszcie słowo „ZLAK” i „RYASA” (odpowiedź A). Co zrobiliśmy? LIS. Okazuje się, że ślady te pozostawił lis. Umieśćmy ją też na tajemniczej wyspie.

Spójrz na nasz ocean. Odkryliśmy więc dwie niesamowite wyspy: „Rośliny” i „Zwierzęta”. Chłopaki, teraz odpocznijmy trochę.

Wychowanie fizyczne:

Nasz trzeci przystanek. (Wizerunek wyspy na mapie pokryty jest białą kartką). Co przed nami - biała wyspa. Wyciągamy kartkę papieru i czytamy nazwę wyspy – „Tajemnicza” wyspa.Co jest tak tajemniczego? (Znowu nauczyciel pokazuje kopertę). Znowu mamy zadanie. Chłopaki, aby dowiedzieć się, kto mieszka na tej wyspie, odgadnij zagadki.

kaganiec z wąsami,

Płaszcz w paski.

Często myje

Ale on nie zna wody. (Kot

Jest przyjacielem właściciela,

Dom pilnuje

Mieszka pod werandą

Ogon jest w kółko. (pies)

To małe zwierzę

Przechowuje ziarno do wykorzystania w przyszłości

Napycha policzki tak

To robi…. (chomik)

I nie pływają w morzu,

I nie mają włosia,

Ale nadal nazywany

Oni ... .. (świnki morskie)

Mieszka w przestronnej klatce

Dzieci uwielbiają z nim rozmawiać,

Na próżno go nie skarcisz,

Powtarzać…. (papuga)

Na pewno uwielbia ser

Ale świetne dla myszy (szczura)

Spełnia wszystkie pragnienia

Z bajki przychodzi do nas,

Ryby pochodzące z Chin

Zgadłeś? (złota Rybka)

Z tyłu, nie znając strachu

Niesie swój dom ... (żółw)

Bardzo dobrze! Wszyscy mieszkańcy wyspy zostali rozpoznani. Jakie jest ogólne określenie tych zwierząt? Prawidłowy. To są zwierzęta domowe, nasze zwierzęta domowe, te, które mieszkają w naszym domu. Chłopaki, czy znacie najrzadszą rasę kotów? Jak nazywa się najmniejsza rasa psów? Czy wiesz, jak dbać o chomiki? Wspólnie z wami na lekcjach stowarzyszenia Lesovichok znajdziemy odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Umieśćmy ich na naszej wyspie "Przyjaciele naszego domu".

A na kursie mamy kolejną dużą wyspę.To jest wyspa „Razmyshlyayka”.

Chłopaki, spójrz, jest tu kilka zaszyfrowanych słów:

6, 3, 2, 1, 2, 7, 5, 4 i 9, 8, 1, 2, 10, 8, 3

A oto klucz do szyfru: 1-L, 2-O, 3-K, 4-Z, 5-I, 6-E, 7-D, 8-E, 9-H, 10-V.

Chodź, odszyfruj. Bardzo dobrze. Co zrobiłeś?

Są to słowa: „EKOLOGIA” i „CZŁOWIEK”. Czy wiesz, czym jest ekologia? Przychodząc na kolejne zajęcia dowiemy się wspólnie, czym jest „ekologia”, czym jest „ekologia roślin”, „ekologia zwierząt”, „ekologia człowieka”. Człowiek jest również częścią natury, ale w przeciwieństwie do innych żywych istot potrafi myśleć, czyli m.in. posiada inteligencję. I z własnej woli może coś zrobić, ale czegoś nie robić. Często człowiek krzywdzi przyrodę nie dlatego, że jest do tego zmuszony dla własnego dobra, ale po prostu z niewiedzy lub niemyślenia. Dlatego musisz lepiej poznać przyrodę, aby dowiedzieć się, co można zrobić bez większej szkody, a czego nie.

Umieśćmy figurkę człowieka na dowolnej wyspie.

3. Etap refleksyjny.

Tak zakończyła się nasza podróż przez ocean „Przyjaciele Natury”. Chłopaki opowiadają, jak podobała Ci się wycieczka? Upewniłem się, że jesteście dobrymi podróżnikami, znacie przyrodę, doceniacie ją i traktujecie z szacunkiem. Jestem z ciebie bardzo zadowolona.

Powiedz mi, czy sam jesteś zadowolony?

Co lubiłeś najbardziej?

Jaki jest twój nastrój?

Następnie zapraszam do udekorowania naszych oceanicznych „Przyjaciół Natury” swoimi uśmiechami.

Wybierz kolorowy papierowy emotikon, który pasuje do Twojego nastroju i przyklej go do oceanu.

Dzieci przyklejają papierowe emotikony w różnych kolorach iz różnymi grymasami (wesoły, obojętny, smutny), odpowiadającymi ich nastrojowi. Nasz ocean jest jeszcze piękniejszy z twoich uśmiechów.

4. Ostatni etap.

Pracowaliśmy bardzo owocnie na lekcji. Nauczyłeś się dla siebie wielu ciekawych rzeczy. Spójrzmy na nasz ocean. Zamieszkują ją mieszkańcy - rośliny, zwierzęta. Jest ich dużo. A pośród tej różnorodności znajduje się ludzka figurka. Okazuje się, że człowiek zajmuje bardzo skromne miejsce wśród innych żywych istot. Stąd możemy stwierdzić:

Człowiek jest tylko niewielką częścią przyrody, ale w przeciwieństwie do innych mieszkańców przyrody jest inteligentny i potrafi kontrolować swoje poczynania.

Mam nadzieję, że zawsze będziesz rozsądny w pełnym tego słowa znaczeniu: będziesz szanował naturę.

Chłopaki, mam nadzieję, że rozumiecie, że nauka o naturze jest bardzo interesująca. A Ty sam będziesz chciał dowiedzieć się więcej o otaczającej nas przyrodzie. Nasze zajęcia Ci w tym pomogą. Życzę nowych odkryć. Dziękuję Ci. Bardzo dobrze! Do widzenia.


Treść programu: naucz dzieci wymyślać niezwykłe zakończenie bajki. Aby utrwalić znajome bajki w pamięci dzieci, naucz je rozpoznawać je po fragmentach, ilustracjach itp. Odtwarzaj fragmenty bajek, dramatyzuj je. Rozwijaj pamięć, wyobraźnię, intonacyjną ekspresję mowy. Aby pielęgnować miłość do rosyjskich opowieści ludowych.

Materiał i wyposażenie: ilustracje do bajek: „Masza i niedźwiedź”, „Zayushkina izbushka”, pluszowe zabawki - lis, bułka.

Techniki metodyczne: moment zaskoczenia, słowo literackie, minuta fizyczna, akompaniament muzyczny – piosenka „Na świecie jest wiele bajek”, pytania dla dzieci i odpowiedzi.

Prace wstępne: czytanie bajek: „Masza i niedźwiedź”, „Chata Zajuszkina”, pokazywanie bajki „Kołobok”.

Przebieg lekcji

Narrator: Cześć chłopaki! Witajcie drodzy goście! Chłopaki, czy chcecie wybrać się w podróż do magicznej krainy „Bajka”?

Dźwięki magicznej muzyki, dzieci zamykają oczy i mówią z nauczycielem:

Raz i dwa i pięć i osiem

Prosimy wszystkich o bajkę.

  • Chłopaki, spójrzcie, znaleźliśmy się na magicznej polanie. Jak tu jest pięknie! (Dzieci podchodzą do jednej z choinek, pod którą znajdują się ilustracje do bajki „Masza i Niedźwiedź”).
  • Spójrzcie, oto ilustracje do bajki! (Podnieś i zbadaj).
  • Postacie, jaką bajkę widzicie na ilustracjach? ("Masza i Niedźwiedź").
  • Dobra robota, zgadłeś. Jak Mashenka znalazła drogę do domu? (Piekła ciasta, wspięła się do pudełka, niedźwiedź przywiózł ją do domu dziadkom).
  • Niedźwiedź naprawdę chciał skosztować ciast, ale co powiedziała Masza, gdy niedźwiedź usiadł na pniu drzewa, aby odpocząć? („Nie siadaj na pniu drzewa, nie jedz ciasta”).
  • Jak nazywa się niedźwiedź w bajkach? (Kosolapy, Michajło Iwanowicz, Potapych, tupanie).
  • I zagrajmy, chłopaki, w grę „Misie żyły częściej”:

Młode mieszkały częściej,

Przekręcili głowę.

W ten sposób, w ten sposób,

Przekręcili głowę.

Młode szukały miodu,

Potrząsnęli razem drzewem.

W ten sposób, w ten sposób,

Potrząsnęli razem drzewem.

Przeszli przez siodło,

I pili wodę z rzeki.

W ten sposób, w ten sposób,

I pili wodę z rzeki.

A potem tańczyli

Nad łapami były podniesione.

W ten sposób, w ten sposób,

Nad łapami były podniesione.

Siedzący lis (miękka zabawka).

  • Słuchajcie, lis jest pięknością dla całego świata. A jej ogon jest puszysty, a jej mała twarz jest ostra .... Cóż, dokładnie jak kurka z bajki „Chata Zayushkina”.
  • Przypomnij mi proszę, kto pierwszy chciał pomóc zającowi wypędzić lisa? (Wilk).
  • Co powiedział lis? („Kiedy wyskoczę, jak wyskoczę, skrawki pójdą tylnymi uliczkami”).
  • Chłopaki, jaki lis jest w bajkach? (Sly, cheat, oszust).
  • Czy rozpoznajecie tę bajkową postać? (Piernikowy ludzik).
  • Powiedz mi, jak kończy się ta opowieść? (Lis zjadł Koloboka).
  • Szkoda Koloboka! A dziadek i babcia prawdopodobnie byli bardzo zdenerwowani. Szukali go, czekali. Chodźcie dzieci, usiądźmy i wymyślmy kolejny koniec opowieści - uprzejmie, dobrze. (Odpowiedzi dzieci).
  • Teraz posłuchaj, jak wymyśliłem: „Bułka zaśpiewała piosenkę, a lis powiedział do niego:„ Fajna piosenka! Tak, tylko moja droga, zestarzałam się - słabo słyszę. Usiądź na palcach i jeszcze raz zaśpiewaj.” Piernikowy człowiek znał wszystkie sztuczki i sztuczki lisa i sam postanowił ją przechytrzyć. Zaśpiewał jej kolejną piosenkę - „Kołysanka”. Lis posłuchał i zasnął. I Kolobok potoczył się ścieżką z powrotem do swoich dziadków ”.
  • Chłopaki, podobała wam się moja historia?
  • Niestety nasza podróż się kończy, czas wracać do przedszkola. Podobała Ci się wycieczka?
  • Jakie bajki odwiedziliśmy?
  • A babcia i dziadek byli zachwyceni powrotem Koloboka i przysłali wam prezenty.
  • Podczas podróży zabawki były nami bardzo zmęczone. Wróćmy do nich.
  • Cóż, chłopaki, zamknijcie oczy i powiedzcie magiczne słowa:

Raz i dwa i trzy i osiem

Wszystkich przenosimy do przedszkola.

Dzieci wychodzą z sali przy muzyce piosenki „Na świecie jest wiele bajek”.

Regionalna państwowa specjalna (poprawcza) instytucja edukacyjna dla studentów, uczniów niepełnosprawnych „Specjalna (poprawcza) szkoła z internatem w Pawłowsku VIII gatunek "

Lekcja korekcyjno-rozwojowa

na temat: „Podróż na Księżyc”

Simachina Ludmiła Wasiliewna,

pedagog

Lekcja korekcyjno-rozwojowa: „Podróż na Księżyc”

dla klasy 4 szkoły specjalnej (poprawczej)VIII Tego rodzaju

Cel lekcji : formowanie procesów poznawczych poprzez wykonywanie specjalnie zorganizowanych zadań.

Zadania edukacyjne:

    powtórz właściwości obiektów (kolor, kształt, rozmiar).

    skonsoliduj pojęcia: lewo-prawo, góra, dół.

    poszerzyć swoje rozumienie otaczającego Cię świata.

Zadania korekcyjne i rozwojowe:

    korekcja i rozwój pamięci wzrokowej, werbalnej, uwagi, myślenie wzrokowo – figuratywne, umiejętność analizy korelacyjnej;

    rozwój orientacji przestrzennej i ilościowej, umiejętności motorycznych i palców.

Zadania edukacyjne:

    wzbudzanie zainteresowania samorozwojem poprzez techniki gry;

    kształtowanie pozytywnej motywacji do wykonywania powierzonych zadań poprzez tworzenie sytuacji sukcesu.

Rodzaj zawodu : korekcyjne i rozwojowe.

Czas trwania lekcji : 40 minut

Ekwipunek:

komputer, kredki, szablony, kształty geometryczne - kwadrat, trójkąt, romb, prostokąt, koło, kartki niebieskiego papieru, gwiazdy, kartka papieru w klatce, puste miejsce na rakietę.

Przebieg lekcji

Etap organizacyjny.

Cel: przygotowanie dzieci do pracy w klasie.

Pozdrowienia: Zanim zaczniemy zajęcia, pozdrówmy się.

Proszę, stańcie w kręgu, trzymajcie się za ręce i powtarzajcie za mną powitanie.

Witaj słońce

Witaj las,

Witam, dzień pełen cudów.

Witajcie przyjaciele.

Pozdrawiam wszystkich.

Podajcie sobie ręce, dłonie są miękkie, miłe, ciepłe. Takimi rękami nie można nikogo urazić.

Lądowanie w miejscach pracy.

Proszę usiąść w miejscu pracy i mieć wyprostowane plecy.

Scena główna

Wprowadzenie do tematu lekcji .

Dziś mamy niezwykłą aktywność.Zapraszam Cię do świata niesamowitych podróży i przygód.

Czy lubisz podróżować? Odpowiedzi dzieci.

A dokąd pójdziemy, dowiesz się, odgadując zagadkę.

Oświetla drogę w nocy
Nie pozwala zasnąć gwiazdom.
Niech wszyscy spać, ona nie ma czasu na sen
Na niebie świeci dla nas...
(Księżyc)

Jedziemy dziś na księżyc

Widziałeś księżyc na nocnym niebie?

Teraz spójrz na zdjęcia księżyca.

Oglądanie fotografii księżyca.

Musimy ukończyć program lotu, a jest to wiele różnych zadań.

Po wykonaniu wszystkich zadań będziemy mogli polecieć na Księżyc.

A co polecimy na księżyc, dowiesz się rozwiązując poniższą zagadkę.

Ptak nie może dosięgnąć księżyca

Leć i wyląduj na Księżycu

Ale może to zrobić

Zrób szybką… rakietę

Zgadza się, potrzebujemy rakiety do latania.

Rozważ rysunek rakiety

Rakieta ma kierowcę

Miłośnik nieważkości.

Po angielsku - astronauta,

A po rosyjsku… astronauta.

Teraz wszyscy zostaniemy astronautami i polecimy rakietą kosmiczną na Księżyc.

Pracuj nad tematem.

Zaprojektujmy rakietę, na której polecimy.

1. Projektowanie rakiety.

Każdy z nich ma na stole rysunek rakiety (kwadrat kolorowego papieru 8 X 8 cm). Wytnij kwadrat wzdłuż linii rysunku, nie powinno być żadnych skrawków.

Jakie geometryczne kształty dostałeś?

Prostokąt, kwadrat i trzy trójkąty.

Używając geometrycznych kształtów, skomponuj rakietę, ostrożnie przyklej ją do spodu arkusza niebieskiego papieru, który leży na stole. U góry arkusza przyklej Księżyc (żółte kółko).

Za każdą poprawną odpowiedź i wykonane zadanie otrzymasz gwiazdkę i przyklej ją na swoim rysunku. Przyklej jedną gwiazdkę.

Aby lot był przyjemniejszy, zabierzmy na niego znajomego.

Narysujmy to na kartce w pudełku. Aby poradzić sobie z zadaniem, musisz być bardzo ostrożny. Musisz przestrzegać zasady.

2. Dyktowanie graficzne.

Teraz narysujemy postać pod dyktando. Musisz mnie uważnie słuchać. Powiem w jakim kierunku i ile komórek narysować linię. Narysuj tylko te linie, które podyktuję. Kiedy narysujesz linię, poczekaj, aż powiem ci, gdzie skierować następną. Rozpocznij każdą nową linię tam, gdzie kończyła się poprzednia. Więc zacznijmy budować figurę ze słuchu.

Umieszczają punkt na dole arkusza. Rysuj 2 komórki w górę, 3 komórki w prawo, 2 komórki w dół, 1 komórka w prawo, 6 komórek w górę, 2 komórki w lewo, 1 komórka w dół, 1 komórka w prawo, 1 komórka w dół, 3 w lewo, 3 -w górę, 1-w lewo, 1-w dół, 2-w lewo, 2-w dół, 2-w prawo, 4-w dół, 1-w prawo.

Kto znalazł się na zdjęciu?

Pies.

Pies jest przyjacielem człowieka. Psy Belka i Strelka jako pierwsze poleciały w kosmos, jeszcze przed pierwszym lotem człowieka.

Rozważ zdjęcie psa.

Teraz zorganizujemy konkurs zagadek .

1. Ani początek, ani koniec,

Bez tyłu głowy, bez twarzy.

Wszyscy wiedzą, zarówno młodzi, jak i starzy,

Że nasz dom to wielka kula. (Grunt)

2. Dwaj stoją, dwaj idą, dwóch pilnuje zegara między nimi. (Niebo i ziemia, słońce i miesiąc, dzień i noc.)

3. Niebieski szalik, szkarłatna kula. Zakładając chustę, uśmiechając się do wszystkich ludzi. (Niebo i Słońce)

4. W nocy gwiazdy świecą

I gromadzą się w konstelacjach.

W ciągu dnia świeci tylko jeden

Zapalam wszystko dookoła. (Słońce)

5. Niebieski kapelusz jest pokryty łatami. (Niebo i gwiazdy)

6. Z jakiego wiadra nie piją, nie jedzą, a tylko patrzą? (Wielka Niedźwiedzica)

7. Jeśli wychodzisz w pogodną noc

Nad tobą zobaczysz

Ta droga. W ciągu dnia ona -

Niewidoczny. (Droga Mleczna)

8. Trzydzieści razy w roku się rodzi, w ciągu dnia chowa się przed ludzkimi oczami. (Miesiąc)

9. Ten międzygwiezdny wieczny wędrowiec

Tylko na nocnym niebie - tylko po to, żeby się przedstawić

I odlatuje na długi czas później,

Żegnaj nas, migotanie ogona. (Kometa)

10 nie słońce, nie księżyc,

Nie planeta, nie gwiazda.

Leci po niebie

Samolot wyprzedza. (Satelita)

11. Iskry palą niebo,

I nie docierają do nas. (Meteoryty)

12. Biegnij, biegnij - nie biegnij. Latać, latać - nie latać? (Horyzont).

13 tutaj jest stalowy ptak
Aspiruje do nieba
A pilot to prowadzi.
Jaki ptak? (Samolot)

14. Jak nad rzeką, nad rzeką,
Nagle pojawił się w kolorze
Cud podwieszany most. (Tęcza)

Bardzo dobrze! Za każdą poprawną odpowiedź dzieci otrzymują gwiazdkę.

Sprawdźmy teraz jak silny i zwinny jesteś.jak dobrze można harmonijnie i harmonijnie pracować na wyprawie w kosmos

. Minuta fizyczna.

Jesteśmy w locie każdego dnia
Robienie ćwiczeń
Robienie ćwiczeń
Ściśle w kolejności:

Usunięcie napięcia statycznego w mięśniach pleców.

Ćwiczenie „Brzoza”. Ręce do góry, rozciągnij się jak najwyżej, zegnij plecy, spójrz na swoje ręce, wróć do SP. Powtórz 3 razy.

Ćwiczenie „Łuk”.

I.p.: stojąc, stopy rozstawione na szerokość barków, brzuch podciągnięty. Pochylamy się w bok, wracamy do pozycji wyjściowej i przechylamy się na drugą stronę. Dziecko nie powinno pochylać się do przodu ani do tyłu.

Zwiększenie aktywności organizmu.

Ćwiczenie „Równowaga ”. Stań na jednej nodze, drugą ugnij w kolanie i arbitralnie "zawieś", ręce - na pasku. Powoli skręć najpierw w jedną stronę, potem w drugą, a następnie zrób to samo w szybkim tempie.

Ćwiczenie „Sportowiec”. Ręce za plecami, ręce obejmują łokcie, trzymając plecy prosto, wykonaj pięć przysiadów.

I uśmiechnęli się do siebie!

Bardzo dobrze! Jesteś nie tylko bystry i bystry, ale także zręczny i silny.

Pracujemy dalej. Podczas lotu konieczne jest zastosowanie wiedzy, którą już zgromadziłeś: jest to wiedza o kolorze, geometrycznych kształtach. Podczas wykonywania zadania musisz być bardzo ostrożny, nie rozpraszać się i pamiętać o wszystkim. W końcu każdy astronauta musi mieć dobrą pamięć. Aby to zrobić, musi być stale szkolona.

3. Gra: „Znajdź ten sam wzór »

Pokazuję ci kolorową kartę. Musisz zapamiętać położenie kształtów i ich kolor. Z dostępnych szablonów wybierz to samo i pokoloruj kształty. Ten sam kształt na wszystkich kartach ma ten sam kolor.

4. Gra : "Kolor i kształt"

Teraz pokażę karty w różnych kolorach o różnych kształtach, zapamiętaj je.

Odpowiedzi uczniów poparte są czekiem - wszystkie liczby są podświetlone na ekranie monitora.

Zapobieganie wadom wzroku.

Ćwiczenie „Żmurki”. I.p.: siedząc, odchylając się do tyłu biurka. Zamknij powieki, zamknij mocno oczy, a następnie otwórz. Powtórz 10 razy.

Zróbmy jeszcze jedno ćwiczenie pamięciowe.

5. Gra: „Pamiętaj o parze”.

Przeczytałem ci kiedyś kilka słów. Czytając ponownie pierwsze słowo z pary, spróbuj zapamiętać drugie.

Ciasto - Mąka

Sad jabłkowy

Mleczna krowa

Ryby - Morze

Liść - Drewno

Jakie słowo w pierwszym rzędzie jest zbędne. Arkusz. Reszta słów to jedzenie.

Astronauci dużo pracują w locie i muszą dobrze się odżywiać. Lubisz ryby i mleko? To bardzo zdrowa żywność i należy ją spożywać.

Dobra robota chłopcy! Pomyślnie zrealizowaliśmy wszystkie zadania.

Polecieliśmy na księżyc.

Zreasumowanie.

Chłopaki, kiedy graliśmy, nadeszły pilne informacje. Zapisz to na swoich kartkach papieru.

2 1 5 1 3 6 4 7

Klucz deszyfrujący

1 2 3 4 5 6 7

O M D Y L Ts!

Na kartkach dzieci piszą transkrypcję: „Dobra robota!”

Spójrz na swoje rysunki, jakie są piękne, ile gwiazd rozświetliło się na naszej drodze. Zrealizowaliśmy cały program lotów. Jakie zadania szczególnie Ci się podobały? Czemu? Dziękuję wszystkim uczestnikom.

Aneks 1.

Dyktanda graficzne

Cecha techniki: obraz postaci pod dyktando

Cel techniki:

* ulepszaj systemy: oko-ręka, ucho-ręka;

* kształtować umiejętności graficzne;

* rozwijać umiejętność analizatora słuchowego i wizualnego;

* utrzymać wymagane tempo aktywności;

* rozwijać orientację przestrzenną na kartce papieru.

Organizacja egzekucji

Praca wykonywana jest frontalnie w zeszycie w kratkę lub na kartce papieru. Konstruowanie figury przez uczniów to dyktando. Podczas dyktowania obserwuje się pauzę, aby dzieci miały czas na narysowanie linii, sam kierunek ruchu jest lekko podkreślany przez głos (w lewo, w prawo, w dół, w górę). Zanim to zrobisz, należy wyjaśnić kierunek „w lewo”, „w prawo” (nie mylić ich dzieci) i punkt wyjścia pracy, podnieś ołówki.

Wsparcie metodologiczne:

podsumowanie lekcji;

prezentacja na lekcję.

Zasoby

Wenger LA Gry i ćwiczenia dydaktyczne do edukacji sensorycznej przedszkolaków. - Moskwa: Edukacja, 1978

Puzzle. http:// www. wsezagadki. ru/2010/12/ zagadkizawodowieckosmosdlyadetej/

Cel:

  • Naucz się dostrzegać zewnętrzne podobieństwa i różnice między chłopcami i dziewczętami;
  • Rozwijać przesłanki kobiecości u dziewcząt i męskości u chłopców;
  • Aby wykształcić u dzieci umiejętność rozróżniania cech wieku w wyglądzie ludzi;
  • Rozwijaj umiejętności u dzieci;
  • pielęgnować u dzieci kulturę relacji płci, zrozumienie roli mężczyzny i kobiety w rodzinie;
  • Aktywuj słownik dla dzieci.

Prace wstępne:

  • Rozmowy z dziećmi o zainteresowaniach dzieci;
  • Uwzględnienie ilustracji przedstawiających gry dla dzieci;
  • Gry fabularne;
  • Badanie ubrań chłopców i dziewcząt;
  • Czytanie beletrystyki;
  • Rozmowy o rodzinie i obowiązkach członków rodziny;
  • Wzmocnienie uczucia wzajemnej sympatii i przyjaźni u dzieci.

Sprzęt i materiały:

  • Zdjęcia-wskazówki na temat różnic między chłopcami i dziewczętami;
  • Przedmioty dla chłopców i dziewczynek do gry „Kto daje co”;
  • Zdjęcia do gry „Kto będzie kim?” (sekwencja wiekowa;
  • Dawno, dawno temu gra;
  • Gra „Śmieszne przepadki”.

Przebieg lekcji.

Chłopcy i dziewczęta wybiegają, chłopiec i dziewczyna wychodzą pośrodku.

Pedagog:

W pobliżu domu jest spór

Że wszyscy ludzie przybiegli

Zginanie palców

Chłopcy i dziewczęta się kłócą.

Chłopiec (Styopa):

Bycie chłopcem jest dobre

Czy możesz zostać pilotem?

Możesz podnieść sztangę

Możesz biegać po piłce, gonić

Lub zostań astronautą!

Dziewczyna (Sofia):

Dobrze być dziewczyną!

Lubię bawić się lalkami

Zaplatać warkocze lalek

Grymas przed lustrem

Lub po prostu tańcz!

Wychowawca: Czekaj, nie kłóć się. Teraz zajmiemy się tobą. Ale najpierw przywitajmy się z naszymi gośćmi. A przywitamy się ruchem.

Dziewczyny (wiosna) - Witam!

Chłopcy (kiwają głową) - Cześć!

Wychowawca: A teraz chłopak weźmie dziewczynkę za rękę i poprowadzi ją do krzesła. Chłopaki, dlaczego dokładnie chłopak pożegnał się i położył dziewczynę na krześle, a nie odwrotnie?

(Odpowiedzi dzieci: chłopiec jest silny, musi chronić dziewczynę, pomagać jej itp.)

Wychowawca: Chłopaki, rozejrzyjcie się i powiedzcie mi, kogo widzicie w tym pokoju? (Ludzie, dzieci.) Zgadza się, natura podzieliła wszystkich ludzi na mężczyzn i kobiety, na chłopców i dziewczynki. Przedstawmy się naszym gościom. (Dziewczyny na zmianę wołają swoje imiona, na koniec refrenu mówią: „Jesteśmy dziewczynami”. Potem chłopcy wołają swoje imiona i wszyscy mówią razem: „Jesteśmy chłopcami”. Tak, dziewczęta i chłopcy mają różne imiona , a czym jeszcze chłopcy różnią się od dziewczynek, a dziewczęta od chłopców?)

Dzieci na zmianę odpowiadają, najpierw dziewczynki, potem chłopcy:

Jakie fryzury noszą dziewczyny, jacy chłopcy?

W jakie zabawki lubią bawić się dziewczynki i chłopcy?

Jakie bajki lubią dziewczyny, chłopcy?

Co dziewczyny, chłopcy lubią bardziej rysować?

Jaki sport częściej uprawiają dziewczęta, a jaki chłopcy?

Jakie sprawy dziewczynki lubią robić więcej, a jakich chłopców?

Kim dziewczyny chciałyby być, gdy dorosną, a kim są chłopcy?

Jakie cechy charakteru są bardziej odpowiednie dla dziewczynek, a jakie dla chłopców?

Wychowawca: A teraz dziewczyny opowiedzą o swojej ulubionej zabawce i grze:

Delikatnie potrząsam lalką

A ona krzyczy „ya”

Podnosi ręce, nogi

Nie będę spać do rana

Lepiej dla niej ugotuję owsiankę

I postawię na talerzu

Wszystkie brudne "Brudne!"

Niech owsianka ostygnie.

Wychowawca: Chłopcy również opowiedzą i pokażą swoją ulubioną zabawkę i ulubioną grę.

Jedźmy, jedźmy samochodem

Wciśnij pedał

Włącz gaz, wyłącz go

Wpatrujemy się w dal.

Wycieraczki usuwają krople

Od prawej do lewej - czystość!

Włosy potargane przez wiatr

Jesteśmy szoferami - wszędzie!

Wychowawca: Rozmawialiśmy o różnicach, ale mamy coś, co mają zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, co to jest?

Dzieci: Części ciała.

Wychowawca: Pokażmy gościom, że wszyscy mamy:

Nos, usta, głowa,

Uszy, policzki, nos, oczy.

Ramiona, ramiona, szyja, klatka piersiowa,

Nie powinienem o czymś zapomnieć

Klaszczemy w dłonie

Tupiemy nogami

Krok do przodu, krok do tyłu

(Dzieci wykonują odpowiednie ruchy.)

Wychowawca: Chłopaki, czy lubicie otrzymywać prezenty? A kiedy ludzie dają sobie prezenty?

Dzieci: Na święta, urodziny.

Wychowawca: Wyobraźmy sobie, że idziemy na przyjęcie urodzinowe!

Chłopcy jadą do Stiopa (nauczyciel kładzie mu motyla), a dziewczynki jadą do Sofii (zakładamy mu na głowę kokardę), w tym pudełeczku są prezenty, które należy dać, ale są przemieszane. Koło Sofii postawię czerwoną obręcz, w której dziewczyny będą wkładać dla niej prezenty. A obok Stepy jest niebieska obręcz, będą dla niego prezenty, chłopcy je tam położą. (Gra się w grę „Prezenty”.)

Wychowawca: Styopa, Sofia – czy chciałbyś, aby te prezenty zostały Ci podarowane?

Wychowawca: Dobra robota! Zadowolony z naszych kłócących się facetów.

(Słychać płacz dziecka.)

Wychowawca: Ktoś płacze. Wyciąga dwie koperty przewiązane niebieską i różową wstążką. To są noworodki. Chłopaki, kiedy noworodek dorośnie, kim on się stanie?

P. A noworodek?

D. Kochanie!

Wychowawca: Teraz dam wam zdjęcia, na których fotografowane są osoby w różnym wieku, chłopcy ustawią się w kolejce od „noworodka” do „dziadka”, a dziewczynki od „noworodka” do „babci”.

Gra „Kto będzie kim?” (Zdjęcia są ułożone według wieku.)

Wychowawca: Dobra robota! Ustawione poprawnie!

Dzieci siadają.

Wychowawca: Chłopaki, powiedzcie mi, co to jest rodzina?

Dzieci: Mama, Tata, Brat, Siostra, Babcia, Dziadek.

Wychowawca: Jak żyją członkowie jednej rodziny – razem czy osobno?

Dzieci: Dziadkowie mogą mieszkać osobno.

Wychowawca: Czy członkowie Twojej rodziny mają obowiązki, które muszą wypełnić?

Wychowawca: Zbudujmy dom z cegieł dla twojej rodziny, ale zanim postawisz cegłę, musisz wymienić dowolnego członka rodziny i powiedzieć, co robi.

Odbywa się gra „Budowanie domu”.

Wychowawca: Dom został zbudowany, a jaka jest twoja rodzina? Jednym słowem.

Dzieci: Silne, przyjazne, kochające, duże, małe, zabawne, dobre, miłe.

Wychowawca: Aby Twoja rodzina tak pozostała, musisz się kochać, szanować, być przyjaciółmi, a nie kłócić się.

Moim zdaniem Styopa chce coś powiedzieć Sophii.

Styopa: Sophio, przepraszam, bycie dziewczyną też jest dobre.

Sofia: A ty Styopa, przepraszam, dobrze być też chłopcem.

P. Cóż, nasi bohaterowie bardzo dobrze to wymyślili. Wstawaj dzieci w kręgu, powiemy naszym gościom, jak umieć przebaczyć i zawrzeć pokój.

Dawno, dawno temu gra.

„Czy kiedykolwiek żyłeś (chodź w kółko),

Powstał między nami spór (chodzą w kółko, potrząsają palcami, tupią),

Kto zaczął - zapomnieli (z kręgu - wzruszają ramionami),

I nadal nie jesteśmy przyjaciółmi (odwracają się w kółko),

Nagle gra tym razem (wiruje w miejscu)

Udało jej się nas pogodzić! (Obróć się w kółko - połącz ręce.)

Wychowawca: Och, spójrz, znalazłem kosz słodyczy, tylko że nie są prawdziwe, a żeby stały się prawdziwe, musisz odgadnąć podstępne zagadki:

1. Wiosenne wieńce z mniszka lekarskiego

Oczywiście tkają tylko ...

2. Śruby, śruby, koła zębate

Znajdziesz go w kieszeni ...

3. Rozmawialiśmy przez godzinę bez wytchnienia

W kolorowych sukienkach...

4. Kiedy spotkasz wszystkich, zmierz swoją siłę,

Oczywiście kochają, tylko ...

5. Bój się ciemnych tchórzy,

Wszyscy jako jedno ...

V. Dobra robota! A oto prawdziwe słodycze! Ale zanim ich wypróbujemy, jak myślisz, co należy zrobić?

D. Traktuj gości!

Dzieci traktują gości. Nauczyciel chwali dzieci za lekcję, żegnamy się z gośćmi. Dziewczynki - wiosna, Chłopcy - skinienie głową.

Podsumowanie lekcji

w grupie przygotowawczej

na temat

„Podróż do kraju poprawnej mowy”

Cel:

1. Doskonalenie umiejętności rozróżniania dźwięków języka ojczystego ze słuchu oraz w wymowie.

2. Aby poprawić słyszenie fonemiczne 6 nazwać słowa z określonym dźwiękiem.

3. Kształtowanie umiejętności tworzenia słów z sylab (ustnie)

4. Rozbudzaj zainteresowanie dzieci znaczeniem tego słowa.

5. Rozwijaj logiczne myślenie, wrażenia dotykowe, pozytywne emocje.

Ekwipunek:

1. Ilustracje do łamaczy językowych.

2. Talerze z sylabami

3. „Magiczna torebka”: drewniana kostka, plastikowa kulka, przytulanka, jabłko (z papieru - mache)

4. List z wiedzy

5. Rebus

6. Frytki

Prace wstępne:

1. Rozwiązywanie zagadek

2. Czytanie fikcji

3. Gra „Wspaniała torba”

4. Nauka łamań języka

5. Praca nad nauczaniem umiejętności czytania i pisania (sylaby, rodzaj rzeczowników)

6. Badanie ilustracji ze zwierzętami i ich dziećmi

Przebieg lekcji:

Nauczyciel pokazuje lalkę i proponuje odgadnięcie zagadki:

„Jestem chłopcem tylko kwiatem,

Pozdrowienia ode mnie dla was wszystkich! "

Kim jestem? Odgadnąć!

Nazywam się Dunno!

Pedagog:

„Witaj Dunno! Chłopaki i ja wybieramy się teraz w podróż - do kraju poprawnej mowy. W tym kraju wszystkie dzieci wiedzą, jak się uczyć, jak poprawnie mówić. Nie krzyczą z miejsca, odpowiadają podniesioną ręką.

A ty nie wiesz, czy znasz litery? Czy potrafisz tworzyć słowa z sylab? Czy potrafisz rozwiązywać zagadki? Nie! Cóż, nie denerwuj się, nauczymy Cię! Naprawdę chłopaki?

Nasi faceci potrafią wszystko! Chłopaki, zabierzemy ze sobą Dunno na naszą wycieczkę? "

Chłopaki, aby dostać się do tej magicznej krainy, trzeba odgadnąć zagadkę:

„Nie koszula, ale szyta,

Nie osoba, ale mówi „(książka)

Zgadza się - to KSIĄŻKA

Tylko książka czyni nas mądrzejszymi, bogatszymi. Dzięki książce dowiadujemy się wielu nowych i ciekawych rzeczy. Teraz zrobimy to:

Każdy podejdzie do mnie i wyjmie z woreczka jeden żeton. Żetony występują w dwóch kolorach - białym i czarnym. Zmierzą się dwie drużyny. Jury będzie monitorowało, kto z Was mówi lepiej i piękniej, kto wie więcej poezji, łamań językowych. Na zakończenie uroczystości jury oceni Twoją wiedzę, a zwycięski zespół przyzna nagrody.

Zacznijmy wakacje!

Pierwsze zadanie dla zespołów:

„Proszę pomyśleć o słowach, w których pierwszym jest „A”, „M”, „E”. Przekazaliśmy już te dźwięki w klasie.”

(Autobus, co nie, mak)

Wychowawca: „Bardzo lubię pisać wiersze i wymyślać rymowanki do słów. Pomóż mi. Nie wiem, słuchaj też uważnie.

„Chrząszcz jest zmęczony i nie może wstać,

Czeka, kim on jest ... ”

„Okręt podwodny się nie boi

Oceaniczny ... ”(fala)

„Zjadłem słodycze w niedzielę

Wszystkie wiśnie ... ”(dżem)

„Na kawałku mojej kiełbasy

Murka chytrze mruży oczy…”(oczy)

szczypie w policzki, szczypie w nos

Ale nie boimy się ... ”(mróz)

Nie wiem, ale wymyślasz rym:

„Jestem poetą, nazywam się KWIAT,

Ode mnie do was wszystkich ... "(cześć)

Wychowawca: Dobra robota, dobra robota!

Następne zadanie:

(rozwój logicznego myślenia, automatyzacja badanych dźwięków mowy frazowej)

Chłopaki, pokażę wam rysunki, a pamiętacie, jaki to łamacz języka. Pomóż mi.

1. Lena szukała szpilki, a szpilka wpadła pod ławkę

2. Od deptania kopyt kurz leci po polu

3. Jeż - jeż, wąż - wąż

4. Imbirowy królik łapie ryby

Następne zadanie:

(zgoda przymiotników z rzeczownikami w rodzaju i liczbie)

Wychowawca: Mam do ciebie pytania.

Odpowiedz bez błędów

Odpowiedz szybko, prosto,

Koniecznie z uśmiechem.

Mleko jest zimne

Woda jest zimna

Kakao - zimne

Sok - zimny

Herbata - zimna

Zupa - zimna

Kawa - zimna

A teraz zagadki dla mądrych:

Jak nazywają się młode świni? (prosięta)

A kaczka? (kaczuszki)

A koń? (źrebięta)

A niedźwiedź? (młode)

A owce? (jagnięta)

A pies? (szczenięta)

A ważka? - nie ma "ważki", ale bardzo czule "ważka"

Nie wiem: „Ja też chcę się z tobą bawić. Mogą? "

Oto moja magiczna torba

Bierzesz to w swoje ręce.

A kto powie więcej słów

Odbierze nagrodę.

Chłopaki wyjmują z torby przedmioty (drewnianą kostkę, plastikową kulkę, pluszową zabawkę, jabłko (z papier - mache) i nazywają jego właściwości

Wzywana jest jedna osoba z każdego zespołu. Kto bardziej wymieni właściwości obiektu - wygrał.

Pedagog:

Pomyśl o cudzie: ile listów to siostry rodzinne!

Trzydzieści trzy! A ile słów można z nich ułożyć!

Chłopaki, czy wiecie, na jakie słowa są podzielone?

Dzieci: „Słowa są podzielone na sylaby”

Wychowawca: „Pomóżmy sylabom połączyć się w słowa” (lato, sosna, zabawka ....)

Wychowawca: „Wiemy, jak odpoczywać, biegać, skakać i bawić się.

Teraz zagramy w grę "Muchy - nie lata".

Wymienię obiekt, a ty pokażesz, czy leci, czy nie ”(Animacja)

Dzieci odchodzą od stołów. (SAMOLOT, WAŻKA, SAMOCHÓD, MOTYL, NIEDŹWIEDŹ, PTAK, PIES, KRÓLICZEK, GEOSE - ŁABĘDZIE).

Wychowawca: „A teraz siadamy przy stołach. Usiedli ładnie. Podróż do magicznej krainy trwa.”

Zadanie nazywa się „ON, ONA lub IT”. Zgadnij ka:

OKNO - on, ona, to. (ŻYRAFA, CIASTECZKA, MYSZ, WARZYWA, RANEK, WIECZÓR, DZIEŃ, NOC)

Rozlega się pukanie do drzwi - wchodzi listonosz. Przynosi list od KNITS.

Nauczyciel czyta list do dzieci:

"Cześć chłopaki! Dowiedziałem się, że masz wielkie wakacje, że znasz się na literach, umiesz czytać, mówisz poprawnie i pięknie. Mam kłopoty - pomóż mi proszę. Ukończ wszystkie zadania, które ci wysłałem. Pomóż, zgadnij, pomóż mi. Do widzenia. Wiedzieć. "

Wychowawca: „Wypełnijmy zadania Znaikina, pomóżmy mu? Potem słuchaj!

ZADANIE 1 (ROZWIĄZANIE ŻEBER).

Tam jest list, jest obrazek, ale nie mogę odczytać słowa. Kto wie, na czym polega to zadanie?

Dzieci to zagadki.

(STRE) - koza

(Samochód

(Motyl

(ALE) - sok

(CHLO) - armata

(B) - wąsy

ZADANIE 2

Znayka napisał słowa, ale popełnił błędy - zgubił litery, a bez nich bardzo trudno odczytać słowa. Wstaw brakujące litery.

(... kawiarnia ... żeberka, ... yba, ... arene, ... lody)

(szafka, grzyby, ryba, dżem, lody)

Bardzo dobrze! I poradzili sobie z tym zadaniem.

Wychowawca: UWAGA! W tym wierszu właściwe historie mieszają się z niewłaściwymi. Odpowiedz, czy to prawda?

O tej godzinie, wesołej godzinie,

Mam dla ciebie zagadki.

Przygotowałem dla ciebie zagadki, będę cię słuchać!

Zamieć okryła pole,

A brzoza jest cała biała.

Odpowiedź. Czy to prawda?

Kocha kota na lunch

Winogrona i winegret.

Odpowiadasz?

Łabędź pływa w stawie

Spanie na jabłoni w ogrodzie!

Śnieg i lód stopiły się w marcu

Zbliża się do nas zima.

Chociaż ślimak jest mały

Zabrała cały dom.

Zwijaliśmy wełnę w kłębek,

Wyjdzie wełniany szalik.

Pies stróż zarechotał,

A w gnieździe złożył jajko.

Chwyt łapy, złamanie zębów,

Drapieżnikiem jest tygrys, drapieżnikiem jest wilk.

Wychowawca: Właściwi faceci! Bardzo dobrze!

Lizaki są twoją nagrodą. (rozdaje cukierki)

Chłopaki, więc pomogliśmy Znayce, uratowaliśmy go. Teraz jest zbawiony.

Nasza podróż dobiegła końca. Podobało ci się? A ława przysięgłych?

Dowiedzmy się od Jury, która drużyna wygrała.

Wszyscy faceci odpowiedzieli poprawnie, byli bardzo przyjaźni i aktywni. Wygrała przyjaźń.

DZIĘKI!

Komponent projektowy

przed lekcją przeprowadzono prace wstępne:

łamańce językowe zostały zapamiętane,

dzieci grały w grę „Wspaniała torba”,

rozwiązane zagadki,

na lekcjach czytania i pisania dzieci poznały sylaby, umieją określić płeć rzeczowników,

spojrzał na zdjęcia zwierząt i ich dzieci

dopasowanie przymiotników do rzeczowników w rodzaju i liczbie

Element odblaskowy

Na początku lekcji cele i zadania są konkretnie ustalone

Metody i techniki są różnorodne, mające na celu utrwalenie wiedzy dzieci z zakresu poznania, rozwoju mowy, poszerzania horyzontów dzieci

Motywacja

Nauczyciel wykorzystuje moment zainteresowania: Nie wiem, Jury

Sytuacja problemowa - Znayka wpadła w tarapaty

Komponent organizacyjny

Podsumowanie lekcji jest szczegółowe, z częstą zmianą aktywności dzieci

Składniki chroniące zdrowie

Lekcja uwzględniała wiek i indywidualne cechy dzieci.

Spełnione normy sanitarne i higieniczne

sala jest wentylowana, lekka odzież dla dzieci

Zmiana zajęć - dzieci były zainteresowane i nie były zmęczone

Stworzono komfortowe środowisko

Dobroczynny ton opiekuna