Scenariusz imprezy 1 kwietnia w klubie. Gra „Prima aprilis”

Instytucja Opieki Społecznej Skarbu Państwa Terytorium Krasnodarskiego „Otradnenskiy SRTSN”

Konkurencyjny program gier,

« Terapia śmiechem»

Pedagog: Sekhina M.V.

Grupy docelowej: nieletni

Formy i metody pracy: rozrywka w grach program

cel, powód:

kształtowanie pozytywnych uczuć i emocji poprzez uśmiech; uczyć emocjonalnego postrzegania wesołego nastroju ludzi.

Zadania:

1. Ujawnić twórcze i artystyczne zdolności uczniów;

2. Rozwijanie duchowych i moralnych cech jednostki.

3. Stwórz świąteczną atmosferę.

4. Aktywizacja zajęć kulturalno-rozrywkowych studentów.

5. Pielęgnować poczucie humoru, umiejętność dobrej zabawy.

Ekwipunek:

Fonogram piosenki "Uśmiech", szaliki 2 szt. kulki gumowe, łyżki, warzywa, artykuły różnej wielkości

Spodziewany wynik:

rozwój pozytywnego poczucia siebie, związanego ze stanem emancypacji, pewności siebie. Dać dzieciom radość i przyjemność z wakacji.

Plan:

1) Rytuał początku: Powitanie

2) Część wprowadzająca: czytanie wiersza

3) Główna część: Konkursy„Chusteczka babci”, Chur not me, "And I",

„Zaradny”, „Co jest odpowiednie w szkole”, „Zidentyfikuj dotykiem”,

„Pani Mable”„Nie pozwól piłce upaść”, Pokaż to, ale nie mów ”, Konkurs zagadek.

4) Ostatnia część:

Wynik wydarzenia, piosenka "Uśmiech"

Postęp wydarzenia:

1) Pozdrowienia:

Witajcie drodzy! Witajcie drodzy goście! Bardzo się cieszę, że was wszystkich widzę w tej sali. Chłopaki, marzec dobiega końca i nadchodzi kwiecień... A jakie jest najzabawniejsze święto, które obchodzimy pierwszego dnia kwiecień? Zgadza się - to jest ten dzień śmiech! Dzień śmiech To światowe święto obchodzone na całym świecie przez pierwszych kwiecień... Chociaż nie jest świętem narodowym, obchodzone jest w wielu krajach. Podczas tego święta zwyczajowo żartuje się przyjaciołom i znajomym lub po prostu naśmiewa się z nich, a tego dnia zwyczajowo się śmieje, żartuje i gra!

2) Część wprowadzająca:

Jeśli dzień się nie udał

Nie przyszedł, żeby kogoś odwiedzić

Albo nie miałeś czasu spać

Jeśli z jakiegoś niejasnego powodu

Zapomnij o wszystkim, bo wszystko zostanie wybaczone

Uśmiechnij się i nie smuć się.

Najpierw u nas kwiecień

Nie wstydź się żartować!

Jesteś gotowy do gry? I dla każdego ukończonego konkurencja Dam ci takie śmieszne emotikony. Więc zaczynajmy!

3) Główna część:

1. Konkurencja„Chusteczka babci”

Chłopaki, na pewno każdy z was ma babcie. A co babcie bardzo często noszą na głowach? Zgadza się, chusteczka! Chusteczki babci są bardzo różne - czerwone, żółte, niebieskie, świąteczne lub codzienne. A teraz wyobraźmy sobie, że ty i ja zostaliśmy naszymi babciami! Wspaniale! Zebraliśmy się więc my, babcie spacerować i postanowił założyć mu szalik na głowę. Zapraszam więc 2 osoby. Twoim zadaniem jest założyć szalik na głowę. Ale ponieważ nasze babcie są już stare, a ich ręce nie są posłuszne, zrobisz to w rękawiczkach! Kto szybciej wykona zadanie! Zestaw Reade Go!

Ale uśmiech i śmiech rządzi się swoimi prawami.

Zasady uśmiechu i śmiech:

1. Uśmiech pomoże w komunikacji.

2. Staraj się częściej uśmiechać do przyjaciół, rodziców, nauczyciela.

3. Śmiej się zaraźliwie, ale wiedz, gdzie i jak się śmiać.

4. Śmiać się z siebie.

5. Nie śmiej się z czyjegoś żalu lub upośledzenia.

Życzę dobrego nastroju!

2)Konkurencja: „Wzmocnienia niewidomych”

Gracze tworzą duże koło, w którym stoi dwóch uczniów z zawiązanymi oczami. Szukają siebie na zmianę. Najpierw jeden z nich kilkakrotnie się obraca i mówi: "Masza, gdzie jesteś?" i szukam Maszy. Inny uczeń odpowiada: „Jestem tutaj, Yasha” i szybko ucieka. Kiedy jedno dziecko złapie drugie, zamieniają się rolami. Następnie, nie zdejmując zasłon z oczu, wybierają innych graczy, identyfikując ich dotykiem. Jeśli dzieci są nieznane, można zadać pytania wiodące.

3)Konkurencja: „Chur, nie ja”

Zapraszam do gry

Podaj piłkę w kółko.

Ty kolego, nie ziewać

Szybciej oddaj piłkę!

Dzieci stoją w kręgu, przekazują sobie balon do muzyki. Kiedy muzyka się zatrzymuje, dziecko, które w tym momencie ma piłkę, zostaje wyeliminowane. Zwycięzcą zostaje ten, kto najdłużej zostanie w grze. Zmieniają się zasady transferu - obracanie się, kucanie, podskakiwanie, pochylanie się itp.

4)Konkurencja: "I ja"

Przeczytam wiersz. Kiedy się zatrzymam, powiesz jednocześnie „ja też”. Tylko po to, aby zdanie miało znaczenie.

Budzę się na telefon (i ja)

Długo się rozkoszuję po mojej stronie.

Po leżeniu wstaję.

Pościelę.

Postawiłem czajnik na kuchence.

Szybko zamiatam podłogę.

Ćwiczenia wykonuję radośnie.

Kucam pod stołem.

Słyszałem, że herbata już się gotuje.

Pokrywa podskakuje, dudni.

Szybko wyłączam gaz.

Nalewam filiżankę herbaty.

Dodam cukier, dwie lub trzy łyżki.

Dodaję dwa ziemniaki.

Chcę, żeby było pyszne.

Posmaruję kanapkę mydłem.

Odbiorę moje zeszyty.

Zagram w kłódki z kotem.

Powtórzę wiersz.

Buty pokryję dżemem.

Biegnę szybko do szkoły.

Brzegiem przez minutę.

Po drodze widziałem walkę.

Czarny kot ugryzł psa.

Kot zaszczekał, a potem

Machnął ogonem.

Przeszedłem obok sklepu.

Widzę, że słoń jest w koszu.

Minął ogród.

Spójrz, na drzewie jest krokodyl.

Biegnę do mojej klasy

Godzinę późno.

Chłopaki, teraz zapraszam wszystkich do wstania. Wszyscy stoimy w kręgu, kładziemy ręce na ramionach osoby z przodu. Teraz jesteśmy przy muzyce „Lambada” chodźmy, tańczmy w kole, nie poddając się. JESTEM mówić: „Moje łokcie są dobre, ale mój sąsiad jest lepszy”. - a ty od razu bierzesz sąsiada za łokcie i dalej tańczysz. Spróbujmy? Ręce na ramionach! Muzyka!

Moje łokcie są dobre, a mój sąsiad jest lepszy!

Moje uszy są dobre, a mój sąsiad jest lepszy!

Moja talia jest dobra, a mój sąsiad jest lepszy!

Moje kolana są dobre, a mój sąsiad jest lepszy!

Moje ramiona są dobre, a mój sąsiad jest lepszy!

5)Konkurencja"Pomysłowy"

Za udział w konkurencja zaproszono kilka par. Każdy uczestnik ma zawiązane oczy. Następnie kilka spinaczy do bielizny jest przymocowanych do różnych części ubrania partnerów. Na sygnał gracze muszą usunąć wszystkie spinacze do bielizny od swojego partnera. Para, która szybciej wykona zadanie, wygrywa.

6)Konkurencja: „Co jest odpowiednie dla szkoły?”

Czy codziennie rano zabieramy ze sobą lalki do szkoły? (nie)

Na lekcji, jak za starości, uczy wszystkie dzieci książki ABC? (Tak)

Biurko to wspaniałe łóżko! Nie zapomnij na nim spać! (nie)

Na lekcji - nie spiesz się, pisz nawet litery! (Tak)

Nie musisz uczyć się w szkole, ale baw się cały czas! (nie)

Mama będzie cię chwalić tylko wtedy, gdy nagle zobaczy "Dwa" (nie)

Będzie cię skarcił ponownie, jeśli nagle zobaczy "pięć" (nie)

Na lekcji musisz słuchać i potajemnie jeść cukierki. (nie)

Otwierasz szerzej uszy i nie rozmawiasz ze swoją dziewczyną. (Tak)

Jeśli wiesz - nie ziewać, szybko podnieś rękę. (Tak)

7)Konkurencja: „Zidentyfikuj dotykiem”

Wolontariuszowi podaje się dwie łyżki i ma zawiązane oczy. Prezenter proponuje „identyfikację” różnych przedmiotów za pomocą dotyku, używając łyżek. Możesz oferować produkty (ziemniaki, marchew, cebulę, gruszki itp.), Lub możesz zlecić trudniejsze zadanie - zidentyfikować takie niejadalne przedmioty jak kaseta, książka, moneta, pluszak itp.

8)Konkurencja: „Pani Mable”

Ta gra jest szczególnie popularna wśród nastolatków, ponieważ wiele przynosi śmiech i zabawa.

W kręgu siedzi 10-15 osób. Grę rozpoczyna się od następnego pytania do sąsiada po prawej: „Czy pani Mable jest w domu?” On powinien odpowiedzieć: „Nie wiem, zapytam sąsiada”. I zadaje swojemu sąsiadowi to samo pytanie, na które otrzymuje tę samą odpowiedź. Uczestnicy czerpią przyjemność z wymawiania słów. Powinny być mówione bez pokazywania zębów, czyli gryzienia warg.

9) Przekaźnik konkurencja„Nie pozwól piłce spaść”

Pierwszy gracz wciska balon między nogi, przeskakuje do celu iz powrotem oraz podaje pałeczkę drugiemu, aby nie upuścić balonu. Ale konieczne jest przekazywanie nie za pomocą rąk, ale stóp.

10) Konkurencja„Pokaż, ale nie mów”

Zespoły na kartkach papieru mają za zadanie używać gestów i mimiki, aby przedstawić to, co jest napisane na papierze, ale bez słów, a zespół przeciwny zgaduje.

1. Wciel się w mamę.

2. Wyobraź sobie nauczyciela.

3. Narysuj włóczęgę.

4. Przedstaw woźnicę klaczy.

5. Zatańcz jezioro łabędzie.

6. Narysuj koloboka.

7. Przedstaw najwyższy model (chłopak).

8. Przedstawić sprzedawcę rynku.

11)Konkurs zagadek:

A ja znam wiele zagadek, żartów

Tutaj posłuchaj:

„Śnieg topnieje, strumień płynie,

W oddziałach jest pełno lekarzy ”... (reakcja dzieci)

Co? Czy powiedziałam coś nie tak?

Och, tak, nie lekarze, dlaczego nagle wspinają się na drzewa?

Kto jest pełny? (Odpowiedź dzieci: Gawrony)

A oto moje rymy kompozycje:

Na leśnej polanie wyrósł młody ząb ... (dąb)

Pod brzozami, gdzie cień, czai się dawny dzień ... (kikut)

Na bagnach nie ma dróg, galopuję i galopuję nad kotami. (guzy)

Mówi jeden rybak: „Złapałem buta w rzece.

Ale potem uzależnił się od domu! ”... (som)

4) Ostatnia część:

Co to za różnica śmiech, uśmiech?

Czy wiedziałeś, że śmiech a uśmiech wpływa również na zdrowie człowieka?

Jak myślisz? (Człowiek staje się wesoły, energiczny, nawet taki jest wyrażenie: « Śmiech przedłuża życie» )

Kilka faktów na temat śmiech.

1. Łagodzi depresję.

2. Odmładza skórę.

3. Leczy układ sercowo-naczyniowy.

4. Zmniejsza ból.

5. Trenuje układ oddechowy.

6. Poprawia sylwetkę.

Śmiech - to zarówno aerobik na mięśnie, jak i dobry masaż narządów wewnętrznych. W momencie, gdy śmiejesz się z przyjemności, w pracy włączonych jest 80 grup mięśni!

7. Zarządza relacjami.

Z punktu widzenia psychologów śmiech - Grupa psychoterapia: jednoczy ludzi, pomaga szybko zaangażować się w rozmowę, łagodzi negatywne emocje.

8. Charakteryzuje ludzi.

Bądź radosny, aby uczynić go bardziej radosnym

Ten, z którym będziecie przyjaciółmi.

Aby każdy w życiu miał dość

Cudowna ludzka życzliwość.

Śmiejmy się

Uśmiechnijmy się do szczęścia

Spędzamy nasze niepowodzenia

Bez smutku i bez łez.

W dobre wakacje w kwietniu.

Wpuść śmiejąc się, świat się ugrzęźnie,

A świat będzie milszy

Długo i poważnie.

- Śmiech przedłuża nasze życie.

Jeśli chcesz żyć długo

Częściej "Umierać" z śmiech!

Na koniec zaśpiewajmy piosenkę "Uśmiech"

Program rozrywkowy „Uśmiech i śmiech w odwiedzinach”.

cel, powód: Promuj pozytywne uczucia i emocje poprzez uśmiech i śmiech.

Zadania:
1. Stwórz świąteczną atmosferę.

2. Rozwinąć inteligencję, szybkość reakcji, poczucie wzajemnej pomocy.
3. Rozwijać poczucie humoru, umiejętność dobrej zabawy.

Przebieg lekcji

Prowadzący.1 kwietnia to nieoficjalny prima aprilis. W tym dniu wszyscy się bawią, żartują, układają figle. Skąd wziął się zwyczaj żartowania tego konkretnego dnia? Istnieje kilka wersji historii powstania 1 kwietnia, wielu przypisuje tę tradycję starożytnemu Rzymowi lub starożytnym Indiom. Wedle najpopularniejszej wersji Prima Aprilis powstała we Francji w 1564 roku w związku z przesunięciem początku roku z 1 kwietnia na 1 stycznia. Nie otrzymawszy tego dnia tradycyjnych prezentów, zawiedzeni badani zaczęli uważać 1 kwietnia za dzień oszustwa.
W Rosji żarty primaaprilisowe stały się modne za czasów Piotra I. 1 kwietnia wszyscy żartują. Więc miej się na baczności, no cóż, oczywiście, zaopatrz się w zestaw świeżych żartów i niespodzianek!

Gratulacje dla wszystkich na wakacjach

Wesołych Świąt - dowcipniś

W ogóle się nie nudzimy

Niech uśmiechy, żarty, śmiech

Zawsze uszczęśliwiaj was wszystkich !!!

Aby się rozgrzać, zagramy w jedną grę.

Wymienię początek dobrze znanych przysłów, a ty wymienisz własne zakończenia. W tym samym czasie prowadzący ogłaszają również swoje możliwości. Każdy uczestnik, który stoi na scenie, ma prawo głosu i dopiero wtedy przyjmowane są odpowiedzi publiczności.

Przysłowia i chwytliwe frazy mogą wyglądać następująco:

Praca nie jest wilkiem oraz iloczyn siły i odległości.

Nie pluj do studni nikogo tam nie ma.

Biznes - czas, zabawa - pieniądze.

Nie kop dziury dla innego aby nie używał go jako rowu.

Jedna głowa jest dobra, ale dwa z gatunku.

Myć dłonie zamiast jedzenia.

Głód to nie ciocia nie ucieknie do lasu.

Walcz i szukaj. Znajdź i ukryj.

Na wyjeździe jest dobrze, ale w domu źle.

Zadłużenie w formie płatności straszny.

Będziesz gonił dwa zające nie możesz złapać trzeciego.

Czas leczy, ale lekarz jest lepszy.

Co siejesz nie znajdziesz tego.

Gra„Ptaki przybyły”.

Stań w kręgu. Powiem wyrażenie „Ptaki przyleciały”, a potem zawołam je. A kiedy zawołam ptaki, będziecie musieli machać rękami jak skrzydłami. A kiedy nie wymieniam ptaków, nie podnosisz rąk. Spróbuję cię oszukać i podniosę ręce, gdy będzie to konieczne, a kiedy nie będzie to konieczne. Bądź ostrożny! Spróbujmy?

Przyleciały ptaki : gołębie, cycki, kawki, wrony, mewy, makaron ...

Tak, ktoś już leciał makaronem?
- Spróbujmy jeszcze raz, bądź ostrożny!
Przyleciały ptaki : gołębie, cycki, wrony, jerzyki, sroki, jeże ...

Teraz jeże przyleciały!

Zagrajmy jeszcze raz.
Przyleciały ptaki : wrony, kawki, jaskółki, patyki.
- Ostatni raz dla najbardziej nieuważnych.
Przyleciały ptaki: gołębie, sikory, słowiki, gawrony, szpaki, cegły.
- Dobra robota! Poklep się.

Gra „Sylaby”

Dzieci wymieniają się sylabami, podrzucając sobie piłkę. Na przykład pierwsza z nich mówi „tak”, druga dodaje „cha”. I tak dalej, dopóki ktoś się nie zawaha, nie może ułożyć słowa.

Gra „Engine”

Każdy staje się „lokomotywą” i zaczyna iść do muzyki. Prezenter nagle wyłącza muzykę, wszyscy powinni przestać. Ktokolwiek w tym samym czasie powali tego z przodu lub odłamie się, zostaje wyeliminowany. Dla wygody prezenterów mogą być dwa: ten, który odpowiada za muzykę, i ten, który prowadzi „lokomotywę”. Im więcej ludzi, tym lepiej. Nie możesz się obejść bez wysypisk śmieci. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednią muzykę i nie robić równych przerw między wyłączeniami.

Gra „Złap ogon”

Zostań lokomotywą. Na głowę 1 gracza nakładana jest czapka. Pierwszy gracz musi złapać ostatnie dziecko z początkiem muzyki. Ktokolwiek odczepi się, opuszcza grę.

Gra „Myszy w norce”

Norki są w kręgu. „Myszy” jest o 1 więcej niż „norki”. Przy muzyce „myszy” biegają wokół „dziur”. Muzyka cichnie, „myszy” muszą wczołgać się do „dziury”. Kto nie dostał „norki”, odpada z gry.

Prowadzący.Teraz podziel się na 2 drużyny za pomocą remisów.

Sztafeta "Bieganie w workach»

Konkurs Jumping Artist

Uczestnicy muszą narysować uśmiechniętą osobę, ale plakat, na którym narysują, wisi wysoko. Musisz skakać za każdym pociągnięciem.

Konkurs „Babok-Ezhek”

Każdemu zespołowi dajemy miotłę lub miotłę. Następnie umawiamy się na test dla zawodników: pokonanie toru przeszkód, doprowadzenie każdego członka zespołu do mety na miotle.

Konkurs „Matrioszka”

Balony wiązane krawatami. Kto jest szybszy?

Konkurs „Powiedz głośno”

Musisz podbiec do krzesła, na którym znajduje się czapka „kot” lub „pies” i głośno powiedzieć: „Miau-miau” lub „Hau-hau”. Zdejmij czapkę i wróć.

Konkurs „Litery w rzędzie”

Zadanie: każdy zespół musi ustawić się w rzędzie według nazwy, ściśle w porządku alfabetycznym. Wygrywa drużyna, która zrobi to szybciej niż inni.

Konkurs „Zabawny sweter”

Podbiegnij do krzesła, odkręć sweter, załóż, zdejmij, ponownie wyłącz i połóż na krześle.

Konkurs „Over the Abyss”

Do tych zawodów potrzebny będzie kawałek zwykłego sznurka o długości 4-5 metrów. Rozwija się na podłodze i niekoniecznie równomiernie. Może zginać się w niewielkim łuku. Jedna drużyna stoi na lewym końcu liny, druga po prawej. Członkowie zespołu stoją bokiem do siebie, trzymając się za ręce. Na sygnał prowadzących obie drużyny zaczynają poruszać się po linie dodatkowym krokiem, bez otwierania rąk. Każdy z nich przechodzi od końca liny do jej środka i, naturalnie, spotyka się mniej więcej pośrodku. W tym momencie przychodzi najciekawszy moment, ponieważ zespoły muszą się rozejść bez opuszczania liny. Jeśli ktoś się potknął, ręce otwierają się, a uczestnik zostaje wyeliminowany, a zespół nadal się porusza.

Prowadzący.

Dziękuję wszystkim za zabawę, dobry nastrój!

Teraz klaskać.

Zdepczcie swoje stopy.

Machać rekoma.

Powiedz nam do widzenia!

Głupiec w szkole podstawowej. Scenariusz

Zajęcia pozalekcyjne na temat „Prima aprilis”, klasa 1-2

Program rozrywkowy „Wokół śmiechu”

Litvinenko Olga Anatolyevna, nauczyciel w szkole podstawowej, MBOU "Tashlinskaya gimnazjum", region Orenburg Tyulganskiy rejon z. Tashla
Opis materiału: Przedstawiam podsumowanie wydarzenia, które odbyło się 1 kwietnia z udziałem uczniów klas 1 i 2. Ten materiał może być również używany z uczniami klas 3-6 oraz niektórymi grami i konkursami z dziećmi w wieku przedszkolnym. Dostarczone materiały będą przydatne dla nauczycieli szkół podstawowych, wychowawców przedszkoli, doradców.
Temat. Wokół śmiechu.
Cel, powód: poszerzyć zakres emocji u dzieci poprzez zrozumienie i przeżywanie radości; kształtowanie pozytywnych uczuć i emocji poprzez uśmiech; uczyć emocjonalnego postrzegania wesołego nastroju ludzi.
Zadania:
1. Ujawnić twórcze i artystyczne zdolności uczniów;
2. Rozwijanie duchowych i moralnych cech jednostki.
3. Stwórz świąteczną atmosferę.
4. Aktywizacja zajęć kulturalno-rozrywkowych studentów.
5. Pielęgnować poczucie humoru, umiejętność dobrej zabawy.
Forma realizacji: program rozrywkowy w zakresie gier

Przebieg lekcji

Proszę cię, abyś klasnął w dłonie,
Nie potrzebujemy samotników
Śmiej się tylko tam, gdzie potrzebujesz
A także nie jeden po drugim.
Nie kaszl, nie kichaj, nie śpij,
Zachowuj się przyzwoicie we wszystkim!
Nie masz nic przeciwko? W porządku!
Możemy zacząć wakacje!

Pozdrowienia bez słów.

Pozdrówmy wszystkich wokół nas bez słów za pomocą mimiki i gestów, przestrzegając przy tym jasno moich poleceń:
- pozdrawiam oczy;
- przywitaj się małymi palcami;
- przywitaj się piętami;
- pozdrów swoje uszy;
- pozdrawiam nosy;
- pozdrów swoje policzki;
- Przywitaj się z ramionami.
- Nasze święto nazywa się Wokół śmiechu.

Prima aprilis lub „1 kwietnia - nikomu nie wierzę”! Skąd wziął się zwyczaj żartowania tego konkretnego dnia? Istnieje kilka wersji historii powstania 1 kwietnia, wielu przypisuje tę tradycję starożytnemu Rzymowi lub starożytnym Indiom. Według najpopularniejszej wersji Prima aprilis powstał we Francji w 1564 roku z powodu przesunięcia początku roku z 1 kwietnia na 1 stycznia. Nie otrzymawszy tego dnia tradycyjnych prezentów, zawiedzeni badani zaczęli uważać 1 kwietnia za dzień oszustwa.

W Rosji żarty primaaprilisowe stały się modne za czasów Piotra I. 1 kwietnia wszyscy żartują. Więc miej się na baczności, no cóż, oczywiście, zaopatrz się w zestaw świeżych żartów i niespodzianek! W sumie baw się dobrze, bo minuta śmiechu jest tak samo dobra jak kilogram marchewki.

Ale uśmiech i śmiech rządzą się swoimi prawami.
Zasady uśmiechu i śmiechu:
1. Uśmiech pomoże w komunikacji.
2. Staraj się częściej uśmiechać do przyjaciół, rodziców, nauczyciela.
3. Śmiej się zaraźliwie, ale wiedz, gdzie i jak się śmiać.
4. Śmiać się z siebie.
5. Nie śmiej się z czyjegoś żalu lub upośledzenia.
- Życzę dobrego nastroju!

Na rozgrzewkę zagramy w grę „Ptaki przyleciały”. Powiem wyrażenie „Ptaki przyleciały”, a potem zawołam je. A kiedy zawołam ptaki, będziecie musieli machać rękami jak skrzydłami. A kiedy nie wymieniam ptaków, nie podnosisz rąk. Postaramy się was oszukać i podnosimy ręce, gdy będzie to konieczne, a kiedy nie będzie to konieczne. Bądź ostrożny! Spróbujmy?
Przyleciały ptaki: gołębie, cycki, kawki, wrony, mewy, makaron… Tak, ktoś już leciał makaronem!
- Spróbujmy jeszcze raz, bądź ostrożny!
- Przybyły ptaki: gołębie, sikory, wrony, jerzyki, sroki, jeże ... Teraz jeże przyleciały!

Zagrajmy jeszcze raz.
Kruki, kawki, jaskółki, patyki.

Ostatni raz dla najbardziej nieuważnych.
Przyleciały ptaki: gołębie, sikory, słowiki, gawrony, szpaki, cegły.
- Dobra robota! Poklep się.
Gra „Yasha and Masha” lub „Blind Man's Man's Buffs”.
Gracze tworzą duże koło, w którym stoi dwóch uczniów z zawiązanymi oczami. Szukają siebie na zmianę. Najpierw jeden z nich kilkakrotnie się do niego odwraca i mówi: „Masza, gdzie jesteś?” i szukam Maszy. Inny student odpowiada: „Jestem tutaj, Yasha” i szybko ucieka. Kiedy jedno dziecko złapie drugie, zamieniają się rolami. Następnie, nie zdejmując zasłon z oczu, wybierają innych graczy, identyfikując ich dotykiem. Jeśli dzieci są nieznane, można zadać pytania wiodące.
Gra „Kto jest najbardziej uważny?”
Uczniowie tworzą duże koło, w którym znajduje się nagroda. Pójdzie do tego, który okaże się najbardziej uważny.
Opowiem ci historię
W kilkunastu zdaniach.
Powiem tylko słowo „trzy”
Odbierz nagrodę natychmiast!
- oznajmił śniący chłopiec
Zostań mistrzem olimpijskim.
Spójrz, nie bądź przebiegły na początku,
I czekaj na komendę: „Raz, dwa marsz!”
Kiedy chcesz zapamiętać wiersze,
Nie są stłoczeni do późnej nocy,
I powtórz je sobie,
Raz, dwa, ale lepiej ... pięć.
Niedawno pociąg na stacji kolejowej
Musiałem czekać trzy godziny.
Cóż, przyjaciele, nie odebraliście nagrody,
Kiedy nadarzyła się okazja.

Gra: „CHUR, NIE MNIE!”
Zapraszam do gry
Podaj piłkę w kółko.
Ty kolego, nie ziewać
Szybciej oddaj piłkę!
Dzieci stoją w kręgu, przekazują sobie balon do muzyki. Kiedy muzyka się zatrzymuje, dziecko, które w tym momencie ma piłkę, zostaje wyeliminowane. Zwycięzcą zostaje ten, kto najdłużej zostanie w grze. Zmieniają się zasady transferu - obracanie się, kucanie, podskakiwanie, pochylanie się itp.
- Dobra robota! Widzę, że jesteś trochę zmęczony. Teraz zrobimy małą rozgrzewkę.
- Stań prosto ze stopami rozstawionymi na szerokość barków. Podnieś lewą rękę, pomachaj, potrząśnij nią. Następnie podnieś prawą rękę, nie opuszczając lewej. Machaj obiema rękami, hałasuj, jak brzozy szeleszczą: „Sh-sh-sh-sh!” Rozłóż ręce na boki, szumiąc jak samoloty: „C-w-w-w!” Machaj rękami jak ptaki i krzycz: ” Kshi-kshi-kshi! ”Gratuluję ci! Wszyscy ukończyliście szkołę ogrodowych strachów na wróble! "
Gra „I ja”
- Przeczytam wiersz. Kiedy się zatrzymam, powiesz jednocześnie „ja też”. Tylko po to, aby zdanie miało znaczenie.

Budzę się na telefon (i ja)
Długo wygrzewam się na boku ...
Leżę, wstaję ...
Pościelę swoje łóżko ...
Postawiłam czajnik na kuchence ...
Szybko zamiatam podłogę ...
Radośnie wykonuję ćwiczenia ...
Kucam pod stołem ...
Słyszałem, że herbata już się gotuje ...
Wieko podskakuje, grzechocze ...
Szybko wyłączam gaz ...
Nalewam herbaty ...
Dodam cukier, dwie lub trzy łyżki ...
Dodaję dwa ziemniaki ...
Chcę, żeby było pyszne ...
Posmaruję kanapkę mydłem ...
Odbiorę moje zeszyty ...
Zagram w zamki z kotem ...
Powtórzę wiersz ...
Pokryję buty dżemem ...
Biegnę szybko do szkoły ...
Brzegiem przez minutę ...
Po drodze widziałem walkę ...
Czarny kot ugryzł psa ...
Kot zaszczekał, a potem
Machnął ogonem ...
Przeszedłem obok sklepu ...
Widzę, że słoń jest w koszu ...
Minąłem ogród ...
Spójrz, na drzewie jest krokodyl ...
Biegnę do mojej klasy
Godzinę spóźniona ...

Chłopaki, teraz zapraszam wszystkich do wstania. Wszyscy stoimy w kręgu, kładziemy ręce na ramionach osoby z przodu. Udawajmy, że jesteśmy na karnawale w Brazylii. Teraz pójdziemy do muzyki, tańcząc w kole, nie poddając się. Mówię: „Moje łokcie są dobre, ale mój sąsiad jest lepszy” - a ty natychmiast bierzesz sąsiada za łokcie i kontynuujesz taniec. Spróbujmy? Ręce na ramionach! Muzyka!
- Moje łokcie są dobre, ale mój sąsiad jest lepszy!
- Moje uszy są dobre, ale mój sąsiad jest lepszy!
- Moja talia jest dobra, ale mój sąsiad jest lepszy!
- Moje kolana są dobre, ale mój sąsiad jest lepszy!
- Moje ramiona są dobre, ale mój sąsiad jest lepszy!

Gra „Co nadaje się do szkoły?”
Czy codziennie rano zabieramy ze sobą lalki do szkoły? (nie)
Na lekcji, jak za starości, uczy wszystkie dzieci abecadła? (Tak)
Biurko to wspaniałe łóżko! Nie zapomnij na nim spać! (nie)
Na lekcji - nie spiesz się, pisz nawet litery! (Tak)
Nie musisz uczyć się w szkole, ale baw się cały czas! (nie)
Mama będzie cię chwalić tylko wtedy, gdy nagle zobaczy „dwójkę” (nie)
Zganić cię ponownie, jeśli nagle zobaczy „piątkę” (nie)
Na lekcji musisz słuchać i potajemnie jeść cukierki. (nie)
Otwierasz szerzej uszy i nie rozmawiasz ze swoją dziewczyną. (Tak)
Jeśli wiesz - nie ziewać, szybko podnieś rękę. (Tak)

Żartobliwe pytania.
1. ile skrzydeł ma pchła? (nie)
2. Trzy strusie poleciały, myśliwy zabił jednego, ile zostało? (Strusie nie latają.)
3. Co to jest? Wyciągasz to z tego i staje się większe? (Dół).
4. Która ręka jest lepsza do mieszania cukru w \u200b\u200bszklance z herbatą? (Łyżeczką).
5. Moja babcia miała wnuka Fedora, psa Sharika, kota Vaskę. Ile wnuków ma babcia? (jeden).
6. Podbiegnij do jednego z chłopaków i zapytaj: „Czy Kubuś Puchatek to świnia czy dzik?” I szybko zażądaj odpowiedzi, aby nie zdążył zdać sobie sprawy, że to tylko nieszkodliwy niedźwiadek.
7. Zaleca się trzykrotne powtórzenie poniższych pytań, a wtedy uzyskasz pożądany efekt:
- Co pochodzi z nieba zimą? (3 pkt.)
- Jakiego koloru jest śnieg? (3 pkt.)
- Co pije krowa? (3 pkt.)
Jeśli wszystko zrobiłeś poprawnie i nie robiłeś długich przerw, to wszyscy goście, niezależnie od stopni i tytułów naukowych, odpowiedzą chóralnie: „Mleko”.
Ćwiczenie.
- Aby wypowiedzieć znane zdanie z bajki Aleksandra Puszkina „Stary człowiek mieszkał ze swoją starą kobietą nad błękitnym morzem”:
- szeptem;
- jak robot;
- Jak małe dziecko;
- bardzo głośno;
- śpiewać piosenkę;
- Tak wolno;
- bardzo szybki;
- jakbyś był strasznie zmarznięty;
- tak, jakby zostało wypowiedziane przez kosmitę;
- jakbyś miał usta pełne owsianki;
- jakbyś się dusił z duszności.

Świetny kucharz.
Wolontariuszowi podaje się dwie łyżki (lub widelce) i ma zawiązane oczy. Prezenter proponuje „identyfikację” różnych przedmiotów za pomocą dotyku, używając łyżek. Możesz oferować produkty (ziemniaki, marchew, cebulę, gruszki itp.), Lub możesz zlecić trudniejsze zadanie - zidentyfikować takie niejadalne przedmioty jak kaseta, książka, moneta, pluszak itp.
Pani Mable.
Ta gra jest szczególnie popularna wśród nastolatków, ponieważ przynosi dużo śmiechu i zabawy.
W kręgu siedzi 10-15 osób. Grę rozpoczyna się od następnego pytania do sąsiada po prawej: „Czy pani Mable jest w domu?” Musi odpowiedzieć: „Nie wiem, zapytam sąsiada”. I zadaje swojemu sąsiadowi to samo pytanie, na które otrzymuje tę samą odpowiedź. Uczestnicy czerpią przyjemność z wymawiania słów. Powinny być mówione bez pokazywania zębów, tj. gryząc usta.
Gra „Pytania i odpowiedzi”
Pytania i odpowiedzi zapisywane są na osobnej karcie. Wszystkie są odwracane i składane w 2 stosy. W jednym - pytania, w drugim - odpowiedzi. Ponadto każdy uczestnik ma możliwość wyboru jednej karty z pytaniem i jednej z odpowiedzią. Kiedy wszyscy wyciągnęli 2 karty, każdy z kolei zaczyna czytać najpierw swoje pytanie, a następnie mu odpowiedź. To jest zabawne.
Pytania:
Jak często musisz piać?
Czy często dłubasz w nosie?
Czy twój długopis pęka, gdy piszesz przez długi czas?
Czy codziennie czesasz?
Czy musisz zmywać naczynia?
Czy codziennie łamiesz naczynia?
Czy często wypadasz z łóżka?
Czy oszukujesz u swojego kolegi z biurka?
Czy często wspinasz się na maliny sąsiada?
Czy codziennie ścielesz łóżko?
Lubisz jeść słodycze?
Czy po jedzeniu liżesz talerz?
Czy potykasz się w drodze do szkoły?
Czy często myjesz się?
Czy przycinasz paznokcie u nóg na oczach gości?
Czy kiedykolwiek sypiasz w klasie?
Czy często marzysz o hipopotamach?
Lubisz spać po obiedzie?
Czy codziennie myjesz zęby?
Czy lubisz zrywać nasiona?
Czy nosisz dziurawe skarpetki?
Czy często uciekasz ze szkoły?
Czy szedłbyś nocą przez las?
Nadepniesz na sznurówki?
Odpowiedzi:
Tak, i mój pies też!
Nie możesz tego zrozumieć, tak mi się podoba.
Oczywiście to najfajniejsza rzecz do zrobienia.
Sam nie wiem, ale inni mówią, że tak.
Nie, i tak to nie ma sensu.
Tak, ale nasz kot ma z tego powodu napady złości.
Nie tutaj.
Dlaczego nie? Z wielką przyjemnością!
Tak, sąsiedzi wkrótce tego nie zniosą.
Jeśli jestem o to mocno pytany.
Tak, kiedy musisz wyglądać mądrze.
Mogę godzinami, zwłaszcza w ciemności.
Tak, żeby nie myć naczyń.
Tylko przy złej pogodzie.
Golko na czczo.
Tylko w święta.
Tylko w nocy.
Tak, jeśli masz coś do jedzenia.
Tylko jeśli nikt nie widzi.
Tak, tworzy brutalny apetyt.
Tak, nawet napisali o tym w gazecie.
W soboty to dla mnie konieczność.
Tak, lekarz mi to przepisał.
Nie zawsze, ale często.

Podsumowując grę.
- Jakie jest znaczenie śmiechu, uśmiechu?
-Czy wiesz, że śmiech i uśmiech wpływają również na zdrowie człowieka?
-Jak myślisz? (Człowiek staje się wesoły, energiczny, jest nawet takie wyrażenie: „Śmiech przedłuża życie”)
Kilka faktów na temat śmiechu.
1. Łagodzi depresję.
2. Odmładza skórę.
3. Leczy układ sercowo-naczyniowy.
4. Zmniejsza ból.
5. Trenuje układ oddechowy.
6. Poprawia sylwetkę.
Śmiech to zarówno aerobik dla mięśni, jak i dobry masaż narządów wewnętrznych. W momencie, gdy śmiejesz się z przyjemności, w pracy włączonych jest 80 grup mięśni!
7. Buduje relacje.
Z punktu widzenia psychologów śmiech to psychoterapia grupowa: jednoczy ludzi, pomaga szybko nawiązać rozmowę, łagodzi negatywne emocje.
8. Charakteryzuje ludzi.

Bądź radosny, aby uczynić go bardziej radosnym
Ten, z którym będziecie przyjaciółmi.
Aby każdy w życiu miał dość
Cudowna ludzka życzliwość.

Wesołych Świąt! Wesołego 1 kwietnia!
Śmiejmy się
Uśmiechnijmy się do szczęścia
Spędzamy nasze niepowodzenia
Bez smutku i bez łez.
Na dobre wakacje w kwietniu.
Niech świat ugrzęźnie w śmiechu
A świat będzie milszy
Długo i poważnie.

Śmiech przedłuża nasze życie.
Jeśli chcesz żyć długo
Częściej „giń” ze śmiechu!

Podsumowując, zaśpiewajmy piosenkę „Smile”

Wykorzystane materiały i literatura:
1. Mishchenkova LV 25 rozwijanie lekcji z uczniami trzeciej klasy. Popularny przewodnik dla rodziców i nauczycieli. / Yaroslavl: Academy of Development, 2007.
2. Pashnina V. M. Mamy doskonały wypoczynek! Wakacje i zabawa na obozie letnim. - Jarosław: Akademia Rozwoju; Vladimir: VKT, 2008. - 176 str.: Chory. - (Po lekcjach).
3. Ćwiczenia do programu budowania tolerancyjnych relacji wśród młodszych uczniów "// Journal" Lekcja otwarta. Techniki. Skrypty. Przykłady ”. - 2010. - nr 10. - z. 66.
4. Godziny zabawy, Ed. - komp. L. I. Żuk. - Mińsk: wyd. Sp. Z oo "Krasiko-Print", 2000. - 128 str. - (Impreza w szkole.)

Przygotowując tego dnia figle dla przyjaciół, nie zapominaj, że sam możesz paść ofiarą dowcipu. W każdym razie święto 1 kwietnia jest dobrym sprawdzianem poczucia humoru i do pewnego stopnia odporności na stres.

Goście zaproszeni na wakacje mogą przyjść za wcześnie lub za późno, w tym dniu trzeba być przygotowanym na każdy obrót wydarzeń. Gdy zgromadzą się goście, ogłoś konkurs na najlepszy rysunek (konkurs odbywa się przez całe wakacje i dopiero pod koniec zabawy podsumowuje się wyniki, a zwycięzca, który otrzyma nagrodę, jest zawsze zabawny). Następnie goście są zapraszani do stołu. Uczta powinna być niezwykła. Na stole można położyć niejadalne naczynia lub przedmioty przebrane za jedzenie zmieszane z normalnym jedzeniem. Jednak główne dania z wakacji muszą nadal być apetyczne i smaczne.

Przy stole warto zorganizować konkurs na krótką lub najzabawniejszą anegdotę. Zwycięzca jest określany natychmiast.

Po posiłku goście otrzymują program rozrywkowy prima aprilis. Najważniejszą rzeczą jest tutaj naprzemiennie proste gry i losowania, aby nie można było zrozumieć, kiedy zaczyna się losowanie, to jest główna atrakcja całego święta. W międzyczasie możesz zorganizować konkurs zagadek. Oto przykłady niektórych z nich.

1. Stoi na komodzie, na zewnątrz czarna, wewnątrz czerwona. Co to jest? Odpowiedź: galosh. Dlaczego na komodzie? Położyłem mój galos tam, gdzie chcę.

2. Z łóżka wystają czerwone szpilki. Co to jest? Odpowiedź: czerwone łóżko na obcasie.

3. Czołga się po suficie, krąży wokół żarówki, brzęczy, zaczyna na „v”. Kto to jest? Odpowiedź: lataj. Dlaczego zaczyna się od „b”? Ponieważ się popisuje.

4. Leży na podłodze, nogi złożone, nie brzęczy, zaczyna się na „d”. Kto to jest? Odpowiedź: lataj. Dlaczego „d” zaczyna się? Ponieważ się popisała (lub nie żyła).

5. Dlaczego słoń ma czerwone oczy? Odpowiedź: schować się w pomidorach. Widziałeś słonia w pomidorach - tak świetnie się schował.

6. Ile to dziesięć razy sto gramów? Odpowiedź: kilogram (zwykle ludzie odpowiadają: litr).

Gra „Stopień trzeźwości”

Aby sprowokować gości i skłonić ich do poważniejszych żartów, zaproponuj im prostą, ale bardzo zabawną grę. Prezenter wymienia różne słowa, a chór gości przywołuje zdrobnienie tego słowa. Na przykład:

mama - mamusia

pantofelek - pantofelek

torba - torebka

lampa - żarówka

koza - koza

róża - róża

woda - wódka

W rzeczywistości zdrobnienie słowa „woda” oznacza oczywiście „wodę”. Gdy tylko gracze powiedzą „wódka”, prezenter przerywa grę i diagnozuje uczestników: „Narastające wąskie gardło”.

Rysuj „GAI”

Na tym rysunku liderem jest inspektor policji drogowej, jeden z uczestników jest „sprawcą”. Przed losowaniem odbywają się „wyścigi samochodowe”. W tym celu prezenter wzywa dwóch lub trzech śmiałków i zaprasza ich do pokonania dystansu „super nowoczesnymi samochodami”. Uczestnicy biegu otrzymują plastikowe miski. Na polecenie lidera kolarze siadają w basenach i starają się jak najszybciej dotrzeć do mety. Odległość wynosi około czterech metrów.

Na mecie stoi „inspektor policji drogowej”, który zatrzymuje najszybszego zawodnika i prosi o okazanie prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego (uczestnik odpowiada, że \u200b\u200bnie ma przy sobie dokumentów). Następnie inspektor proponuje wykonanie wdechu do rurki (rolę rurki przypisuje się balonowi, inspektor zmusza „sprawcę” do oddychania do momentu pęknięcia balonu). Następnie uczestnik jest proszony o pokonanie dystansu, ponieważ rura jest nadal uszkodzona. Aby to zrobić, gracz ma zawiązane oczy, a na podłodze przed nim kładzie się cztery lub pięć pustych butelek, między którymi będzie musiała przejść „ofiara”. Po zawiązaniu oczu „ofierze” butelki są usuwane. Wśród śmiechu i rad publiczności „przestępca” robi uniki po podłodze.

Na zakończenie rajdu „inspektor policji drogowej” wręcza „sprawcy” „płynu wzmacniającego”. Może to być butelka wina lub wódki. W każdym razie nagroda powinna być na tyle duża, aby pocieszyć „ofiarę”.

Rysowanie gry „MPS”

Wszyscy członkowie drużyny siedzą w kręgu. Prezenter mówi: „Każdy z was ma MPS, każdy ma swój własny, a waszym zadaniem jest go znaleźć”. Uczestnicy zadają moderatorowi pytania dotyczące ich MPS. Pytanie należy zadać w taki sposób, aby można było na nie odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Gra toczy się do momentu, gdy jeden z uczestników domyśli się, że MPS to po prostu „Mój prawy sąsiad”.

Lider musi zawsze pamiętać, że musi udzielać odpowiedzi specjalnie dla prawego sąsiada gracza.

Narysuj „Odbicie”

Do rysunku wybierana jest „ofiara”, która otrzymuje proste zadanie: trzeba połączyć dziesięć kropek na kartce papieru, badając ją tylko przez odbicie w lustrze. „Ofiara” otrzymuje rekwizyty: lustro, marker i papier. Podczas gdy ofiara łączy kropki, jeden z uczestników niepostrzeżenie zapisuje słowa wypowiadane na rysunku. A po teście to „przemówienie” jest odczytywane pod tytułem „Co (imię ofiary) powiedziała w noc poślubną”.

Wieczorem kontynuujemy taniec. W środku zabawy pojawia się „Cygan” i zaprasza gości po pieniądze lub po prostu wróżyć.

Oto kilka przykładów prognoz.

1. Czekam na Was młode, różne choroby, choroby zakaźne. Nie, nie dlatego, że linie są złe, ale dlatego, że ręce są brudne.

2. Wai, kochanie, wszystko widzę, wszystko wiem, rano będziesz pobiegać po piwo, wieczorem - dla dziewczyn.

3. Och, kochanie, czeka cię ciężki cios! Rano, kiedy wstajesz na wagę.

4. Och, widzę, będą patrzeć na ciebie, a także serce, płuca, wątrobę. A na wierzchu coś długiego, cienkiego… Ach, śledź!

5. Będziesz spał, kochanie, cicho, będziesz spał słodko ... Aż ciasto wyjdzie spod ciebie.

Dobrze, jeśli przewidywania odnoszą się do zawodu osoby, której zgadują. Wtedy będzie jeszcze śmieszniej.

Pod koniec wakacji wyniki losowań są podsumowywane, a wszystkim uczestnikom wręczane są zabawne nagrody. Ofiary losowań otrzymują prezenty pocieszenia. Przykłady zabawnych nagród:

1) mała pamiątka, zapakowana w dużą liczbę pudełek, jak lalka lęgowa;

2) główkę kapusty, z której wycina się pień, aw powstałą pustkę wkłada się kartkę papieru z napisem: „Tak duża, ale wierzysz w bajki!”;

3) pudełko na buty z małą szczeliną z boku, mały koniec liny wystaje do szczeliny, obok szczeliny napis: „Pociągnij linę” (wewnątrz pudełka znajduje się zwój liny o długości co najmniej pięciu metrów);

4) koraliki wykonane ze słodyczy;

5) lusterko z napisem „to ty”;

6) odznaki z zabawnymi napisami;

7) „konstruktor” - pudełko zapałek i klej w sztyfcie;

8) „Podręcznik nieruchomości” - bajka dla dzieci „Teremok”;

9) „dla początkującego muzyka” - gwizdek lub grzechotka;

10) „zestaw prawdziwego mężczyzny” - butelka piwa i gazeta z telegramem.

Warunek wstępny: wszyscy członkowie drużyny muszą rozpakować swoje prezenty.

I ostatnia rzecz. Śmiech przedłuża życie, to dobrze znana prawda, więc śmiej się często, z lub bez powodu. Pamiętaj tylko, że nie każdy będzie w stanie docenić żart, jeśli padnie ofiarą żartu praktycznego. W każdym razie Twoim zadaniem jest rozweselić znajomych i w żadnym wypadku nie śmiać się z nich. Życzymy Ci, aby żarty były zawsze miłe, a Twoi znajomi potrafili je docenić. A jeśli wiesz, że dana osoba może zostać urażona, nie ufaj mu roli ofiary.

Życzymy udanych wakacji!

historia wakacji

1 kwietnia - ten dzień nie jest uwzględniony w żadnych kalendarzach z ważnymi datami. Prima aprilis obchodzony jest w Rosji, Europie, Ameryce, a nawet na Wschodzie. W niektórych krajach 1 kwietnia nazywany jest prima aprilis, w innych - prima aprilis.
Skąd wzięły się te święta, pozostaje tajemnicą.
Pierwsza wzmianka o dniu ku czci boga śmiechu pochodzi ze starożytnego Rzymu. Tam w połowie lutego (a wcale nie na początku kwietnia) obchodzono Święto Głupców. Cesarz rzymski Konstantyn wydał dekret, zgodnie z którym pewnego dnia w roku błazen powinien rządzić wielką potęgą, a tego dnia wszystkie rzucone imperia mogły sobie pozwolić na wygłupy.
Istnieją dowody, że początkowo 1 kwietnia był obchodzony w wielu krajach jako dzień przesilenia wiosennego. Obchodom przesilenia wiosennego zawsze towarzyszyły żarty, figle i zabawne sztuczki.

Na wschodzie, w starożytnych Indiach obchodzono święto żartów związanych z bóstwami. Nawiasem mówiąc, Indianie nadal obchodzą Dzień Żartów 31 marca.

Bardziej powszechna wersja pochodzenia „prima aprilis” wiąże się z przejściem kalendarza wiktoriańskiego na gregoriański. W XVI wieku ekscentryczny król Francji Karol IX przeniósł początek roku z 1 kwietnia na 1 stycznia, wcześniej Nowy Rok obchodzony był nie 1 stycznia, ale pod koniec marca, a tydzień noworoczny rozpoczął się 25 marca i zakończył 1 kwietnia. Wielu badanym nie podobała się innowacja. Nadal obchodzili obchody Nowego Roku 1 kwietnia w starym stylu, dzięki czemu otrzymali przydomek „Prima aprilis”. Od tego czasu tradycją stało się żartowanie tego dnia i dawanie zabawnych prezentów.

Jest inna wersja: dzień zabawy, obchodzony dziś prawie wszędzie, został założony przez neapolitańskiego króla Monterey. Z okazji lokalnego święta podobno wręczono mu niezwykle smaczną rybę, którą Monterey tak polubił, że dokładnie rok później zażądał ugotowania mu dokładnie jednej. Ponieważ kucharz nie mógł znaleźć dokładnie tej samej ryby, przygotował kolejną, starając się, aby była jak najbardziej podobna. Król rozpoznał zmianę, ale nie zdenerwował się, a wręcz przeciwnie, śmiał się i od tego czasu we Włoszech obchodzony jest prima aprilis (pesce d'aprile).

Święto stało się powszechne w XVIII wieku.
W Rosji wiece primaaprilisowe zostały zwołane po tym, jak pewnego dnia mieszkańcy Petersburga zostali podniesieni z łóżek wczesnym rankiem alarmującym dzwonkiem alarmowym, zwykle zapowiadającym pożar. Był 1 kwietnia i alarm, jak można się domyślić, był żartem. Jednym z pierwszych masywnych żartów primaaprilisowych był żart, który miał miejsce w Moskwie w 1703 roku. Heroldowie spacerowali po ulicach i zaprosili wszystkich na „niesłychane widowisko”, w którym obiecali pokazać niesamowite sztuczki. Kiedy zebrały się tłumy widzów i gapiów, za kurtyną czekała ich zapowiedź: „Pierwszy kwiecień - nikomu nie ufaj”. To „niesłychane przedstawienie” dobiegło końca. Piotr nie zdenerwował się i powiedział tylko wychodząc z teatru: „Wolność komików”.

W 1860 r. W Wielkiej Brytanii kilkaset szanowanych rodzin angielskich otrzymało rzekomo od samej królowej zaproszenie na „ceremonię corocznego obmycia białych lwów”. Kiedy panie i panowie, ubrani w smukłe ubrania, przybyli do Wieży przed godziną 11, czekała na nich wiadomość, że zostali ... zagrani. Od tego czasu w Anglii obchodzony jest prima aprilis.

W 18-19 wieku. Brytyjczycy, Szkoci i Francuzi rozpowszechniali to święto w swoich amerykańskich koloniach.
W tym dniu nikt nie ma nic przeciwko wyśmiewaniu innych, nikt nie jest odporny na żarty, a nawet najpoważniejsze mimowolnie się uśmiechają.

Główną ideą tego święta jest robienie psikusów swoim przyjaciołom, znajomym i zwykłym przypadkowym obserwatorom. Jednak niektóre kraje mają własne szczególne tradycje. Współczesne tradycje obchodzenia Prima Aprilis (Aprli Fool's Day, All Fool's Day) są następujące:
Na przykład w Wielkiej Brytanii, Australii i Irlandii zwyczajowo żartuje się od północy do południa pierwszego dnia, a tych, którzy nie przestrzegają tej zasady, nazywa się „prima aprilis”.

Niemcy obchodzą Dzień Żartów - pierwszego kwietnia zwyczajowo daje się sobie nawzajem niemożliwe zadania, na przykład kupowanie tłuszczu komarowego, słodkiego octu czy przywożenie odmładzających jabłek.

W Szkocji prima aprilis trwa 48 godzin, czyli pełne 2 dni. Pierwszy dzień nazywany jest „Dniem Kukułki”, a każdego, kto wniknął w rysunek 1 kwietnia, nazywany jest razinami. Drugiego dnia, zwanego „Tail Day”, zwyczajowo żartuje się „poniżej pasa”. Za szczególnie popularny uważa się żart z poduszką „pierdnięcie”.

We Włoszech i Francji święto to nosi nazwę Poisson d ”Avril (ryba kwietniowa). Francuskie i włoskie dzieci w tym dniu przyklejają papierowe rybki na plecach swoich przyjaciół. Kiedy drwina odkrywa żart, żartowniś krzyczy: „Poisson d„ Avril ”!

Pod koniec marca w Indiach obchodzony jest pewien odpowiednik dnia głupców. Święto, podczas którego zwyczajowo naśmiewa się z innych, nazywa się Huli.

W niektórych krajach Ameryki Łacińskiej obchodzony jest również prima aprilis. Nazywa się „Dia de los Inocentes” - dniem szczerości i szczerości i obchodzony jest 28 grudnia.

W Ameryce 1 kwietnia popularne są małe, nieszkodliwe żarty, takie jak „Twoja koronka jest rozwiązana”, a uczniowie żartują sobie z siebie nawzajem, mówiąc, że lekcje zostały odwołane. Jeśli ofiara kupuje żart, żartowniś woła: „prima aprilis” (prima aprilis)!
Ale pamiętaj, kiedy zdecydujesz się spłatać przyjacielowi figla, nie zapominaj, że najlepszym dowcipem będzie ten, z którego najgłośniej będzie się śmiał ten, z którego się naśmiewałeś.

Program rozrywkowo-gier dla seniorów w wieku przedszkolnym

Prowadzący:
Dzisiaj otworzymy święto
Wiatr i deszcz nie są dla nas przeszkodą.
W końcu czekaliśmy od dawna, nie będziemy się ukrywać
Zabawny, zabawny dzień śmiechu!

Do sali wbiegają Clowns Chupa i Chups.

Chups: Cześć, oto jesteśmy!

Chupa: Zapoznajmy się. Jesteśmy zabawnymi klaunami! Uwielbiamy żartować, bawić się i bawić. Mam na imię Chupa.

Chups: A ja - Chups!

Chupa: (kłaniając się) Chupa!

Chups: Chups!

Razem: Chupa-Chups! Pamiętasz?

Chupa: A teraz poznajmy Ciebie! Powtarzaj za mną:
Jeden telefon komórkowy, dwa telefony komórkowe,
Pagery, pagery.
Kilka samochodów, kilka samochodów
Pieniądze pieniądze.
Jeden demontaż, dwa demontaże,
Palce, palce u nóg.
Chodźcie razem, chodźcie razem:
Dziewczyny, chłopacy!
A teraz raz, dwa, trzy,
Podaj swoje imię!

Chupa: Wszystko jest jasne, wszyscy chłopcy są dziś nazywani „Boo-boo-boo”.

Chups: I wszystkie dziewczyny „Syu-syu-syu”.

Chups: A co wy tu wszyscy zebraliście w całym przedszkolu? (Odpowiedzi dzieci)

Chupa: Nic nie rozumiałem.
Ved. Posłuchaj, nasze dzieci opowiedzą Ci, jaki to niezwykły dzień.

1 dziecko:
Gratulacje z okazji wakacji,
Wesołe wakacje.
Nikt się nie przejmował
Żarty 1 kwietnia
A raczej odwrotnie -
Ludzie chętnie się śmieją.

2 dziecko:
Świętujemy święto śmiechu
Tutaj jest fajnie, tak fajnie!
Jak całe białe światło
Zjadłem śmiech na lunch.

3 dziecko:
Nie codziennie, ale co roku
Dzieje się na odwrót
I pierwszego kwietnia
Nie ufamy nikomu!

4 dziecko:
Żyjemy najlepiej
Ponieważ śmiech jest z nami!
Nigdzie się z nim nie rozstajemy,
Gdziekolwiek jesteśmy - śmiejemy się!

Chupa: Świetnie! To nasz ulubiony dzień!

Kawałki:
Cóż, dzieciaki, lubicie się bawić? Następnie poklep go.
Żart, śmiech, śmiech? Następnie tupnij.

Chupa:
Cóż, mamy
Jest gra dla Ciebie!
Nie siedzi nam spokojnie
Pozdrówmy wszystkich razem!

GRA KOMUNIKACYJNA „Witaj”
(Dzieci poruszają się po sali w rytm wesołej muzyki. Pod koniec muzyki klaun mówi, z czym się „przywitać” (dłonie, obcasy, nosy, „ogony” itp.)

Kawałki:
Powiedz mi, chłopaki,
Czy ćwiczysz rano?

Chupa i ja też wykonujemy, ale nie są to proste, ale zabawne ćwiczenia. Ty też chcesz się uczyć?

Chupa:
Hej dziewczyny, ramiona są szersze
Usiądźmy na podłodze jak w mieszkaniu.
A teraz wszyscy wstali razem
Ręce zdjęto do paska.
Przesuń wszystkich w prawo
Przejdź wszystkich w lewo
Wszyscy jesteście jak królowe!

Kawałki:
Hej chłopcy, skrzyżujmy nogi
I wskoczmy w miejsce.
I ręce w górę iw dół
Klaskajmy wszyscy na bis!
A potem kichajcie razem
A teraz musisz się śmiać!

Chupa:
Teraz wszystkie ręce na ramionach,
Że nie ma tęsknoty ani nudy.
Prawa noga do przodu
A potem odwrotnie.
Wszyscy usiedli razem na podłodze,
Obrócił się, wstał, usiadł,
To tak, jakbyśmy byli na karuzeli!

Kawałki:
Teraz posłuchaj polecenia:
Chwyć za uszy
I języki zewnętrzne
I szersze łokcie,
A więc wszystko jest razem
Wskakujesz w miejsce!

Chupa: Cóż, okazały się prawdziwe małpy!
Carlson pojawia się w jednym bucie.

Carlson:
Cześć chłopaki! Co, rozpoznałeś mnie?
Jestem najzabawniejszy, najbardziej wykształcony,
I oczywiście umiarkowanie dobrze odżywiony!
Przeleciałem obok ogrodu
I widziałem cię przez okno!
Dlaczego się tu zebraliście,
Ubrany, w warkoczyki?

Chupa:
Mamy tu święto śmiechu -
Wszyscy czekają na żarty i zabawę!

Carlson:
Dokładnie pierwszego kwietnia!
Święto śmiechu i zabawy!
Mam dla ciebie grę -
Przeczytam teraz poezję
Zacznę, a ty skończysz
Odpowiedz refrenem: „Ja też!”
Rano wstałem wcześnie ...
Umyłem się wodą z kranu ...
Potem posłałem łóżko ...
Uwielbiam spać do wieczora ...
Na śniadanie zjadłem owsiankę ...
Potem głośno śpiewałem piosenki ...
Potem poszedł na spacer ...
I zaczął rzucać kamieniami w koty ...
Widziałem Słoweńca w cyrku ...
Wygląda jak świnia ...
Uwielbiam jeść gruszki ...
Dawno nie myłem uszu ...

Chupa: Cóż, Carlson, zupełnie nas zdezorientowałeś, a ty sam, moim zdaniem, też wszystko pomieszałeś. Dlaczego masz tylko jeden but?

Carlson:
O! Leciałem nad ogrodem
I zgubił buta.
Cóż, popatrzę. (Chodzi po holu, zdejmuje jeden but dzieciom)
Teraz zmierzę. (Próbuje dalej, wkłada to do koszyka)
Oto ile różnych butów, ale nigdy nie znalazłem własnego.
Och, tam jest!
A gdzie umieścić całe to bogactwo? Dobra, po drodze wyrzucę to na wysypisko.

Chups: Co ty robisz, Carlson, to są dziecięce buty !?

Carlson: Ha ha ha, oszukiwałem! 1 kwietnia - nikomu nie wierzę!
Tak, teraz będziemy się bawić tym dobrem!

GRA „Kto szybciej znajdzie swój but”

Carlson:
Chcesz zagrać więcej?
Cóż, dzieciaki,
Będzie nowa gra!

GRY, ATRAKCJE
z balonami;
ze sprzętem sportowym.

Kawałki:
Aby żarliwość nie zniknęła,
Więc czas płynie szybciej
Oferujemy Ci teraz
Zbierzcie się wkrótce w kręgu!

Chupa:
Baw się z głębi serca
Wszystkie tańce są dla nas dobre
Tra-ta-ta, tra-ta-ta,
Ale najlepszym tańcem jest Lavata!

TANIEC „Lavata”

Carlson:
Nie masz dość tańca?
Więc zacznijmy nowy taniec!

TANIEC
(według uznania dyrektora muzycznego)

Carlson: (trzyma kosz z pustymi pudełkami po cukierkach)
O tak, małe dzieci
Baw się całym sercem!
Chcę wszystkich chwalić
I traktuj słodyczami!
Leć, rozbierać, nie zapomnij o swoich przyjaciołach! (Dzieci demontują pudełka, otwierają, ale nic nie znajdują)

Carlson: Ha ha ha! Zapomniałeś przecież o pierwszym kwietnia - nikomu nie można ufać! Zjadłem wszystkie cukierki. W końcu jestem najsłynniejszym słodyczą na świecie. Tutaj pozostał tylko jeden.

Chupa: Cóż, to po prostu zepsuło nastrój dzieci. Lepiej nic nie mówić.

Charles. Naprawię to teraz! Jestem najsłynniejszym magiem na świecie!
Chups: Już ci nie wierzymy! Dzisiaj jest 1 kwietnia.

Charles.
Cóż, jeśli w to nie wierzysz, sprawdzimy.
Zamknij wszystkie oczy
Cuda się zaczynają!

Na linii pojawia się „wąż” zrobiony ze słodyczy. Carlson, Chupa i Chups leczą dzieci!

Chupa:
Cóż, przyjaciele, pożegnamy się,
Długo nie zapomnimy naszych wakacji!

Chups: Poczekamy na nowe spotkanie.

Życzymy Ci:
Wszyscy: Nie nudzić się!

Prima aprilis (dla dzieci w różnym wieku)

Brzmi wesoła muzyka „Wyszło słońce”.

Ołów (V.).
Kto wejdzie do naszej hali,
Będzie zabawny.
Który z was siedzi - smutny
Który z was wygląda kwaśno?
Nasza rozrywka podnosi na duchu.

B. Najpierw zabawmy się gimnastyką (melodia piosenki „Tańcz na siedząco”, muzyka B. Savelyeva, słowa M. Plyatskovsky'ego).
Najpierw połóż ręce na pasku,
Poruszaj ramionami w lewo i w prawo.
Małym palcem dotrzesz do pięty.
Jeśli możesz, wszystko jest w porządku.
I na koniec powinieneś miauczeć,
Chrząkać, szczekać i chrząkać.
Dzieci wykonują ruchy zgodnie z tekstem.

P. Widzę, że się uśmiechasz, więc jesteś w dobrym nastroju.
Posłuchajmy teraz małych żartów i opowieści.

1. Teraz ciepła wiosna,
Winogrona są tutaj dojrzałe.

2. Rogaty koń na łące
Latem wskakuje w stóg siana.

3. Niedźwiedź późnej jesieni
Lubi siedzieć w rzece.

4. A zimą wśród gałęzi
„Ha-ha-ha” zaśpiewał słowik.
Daj mi szybko odpowiedź
Gdzie jest prawda, a gdzie jej nie ma.
(L. Stanchev)

Za poprawną odpowiedź dziecko otrzymuje token.
Dwoje dzieci wychodzi, żartuje.
Dlaczego nosisz kalosze?
Wyjdę w nich na zewnątrz.
Ale nie ma brudu, wiesz?
Nie bój się, mamo, znajdę to.

* * *
Spotkały się dwa kocięta.
I jeden miauknął subtelnie:
Chodź do mnie, sąsiedzie,
Zapraszam na obiad.
Wystarczy dla nas obu:
Barszcz dla Ciebie, a mięso dla mnie.

P: A teraz poćwiczmy łamańce językowe.

1. Nasza Masza otrzymała semolinę.

2. Uczeń uczył lekcji, jego policzki są atramentem.

3. Królik Buba rozbolał ząb.
Dziecko, które poprawnie powtórzy łamigłówkę, otrzymuje token.
Wychodzi dwoje dzieci, puszcza żart.

1. dziecko. Króliczku, króliczku, gdzie byłeś?

Drugie dziecko. W ciemnym lesie.

1. dziecko. Kogo tam złapałeś?

Drugie dziecko. Wilk i lis.
Wilk przestraszył się i uciekł.
I złapałem lisa i włożyłem go do worka.

1. dziecko. Chodź, pokaż mi, króliczku, lisie.

Drugie dziecko. Teraz przyniosę torbę.
Och, och, och, lis przegryzł dziurę.
Lis uciekł na pole i do lasu.
A kiedy uciekła, przestraszyła mnie. Tutaj.
(Ukraińska fikcja ludowa.)

P: Dobrze się rozmawialiśmy, a teraz czas na śpiewanie.
Wystawiony zostaje komiks „O dwóch żabach i komarach” (muzyka A. Filippenko, słowa T. Volgina).

V. Śpiewaliśmy, śpiewaliśmy, czytaliśmy wiersze, ale jeszcze nie graliśmy.

Gra „Artyści”.
Artysta jest wybierany poprzez liczenie:
Mitrofanushka jest zmęczona
Na niebie policzył gwiazdy
Zdezorientowany, zdezorientowany, ale zdezorientowany,
Znowu zaczął liczyć:
"Jeden dwa trzy cztery pięć".
Niespodziewanie się potknąłem
I wpadł do rowu.

Artysta wykonuje zabawne ruchy, dzieci powtarzają za nim.

Konkursy: „Ball in a Spoon”, „Feed with Salad”.

B. Dzieci, twoi ulubieni klauni - Tik i Tak (klaunom uciekają) przyszli nas odwiedzić.

Zaznacz (szczęśliwie). Więc!

Bardo zaskoczony). Tek!

Tek. Jak się cieszę, że cię widzę!

Więc. I jeszcze bardziej się cieszę!

Tek. Hello So!

Więc. Hello Tick! (Podają sobie ręce przez długi czas, powtarzając „Cześć”.)

Tek. Więc ty i ja zapomnieliśmy coś zrobić.

Więc. Nic nie zapomniałem.

Tek. Zapomnieliśmy przywitać się z chłopakami.

Więc. To prawda. Och, jakie to jest złe. To ty, Tick, jesteś winien.

Tek. Mimo wszystko, więc kto jest winny, musimy się przywitać. Ty zaczynasz.

Więc. Nie wiem jak.

Tek. Nie możesz? Wtedy powiem cześć najpierw, a ty się uczysz. Patrz i słuchaj, to bardzo proste. Cześć chłopaki! Witaj! (Kłania się we wszystkich kierunkach.)

Więc. Ok, teraz jestem (mała pauza). To jest bardzo proste. Witam, witam! (Kłania się we wszystkich kierunkach.)

Tik (podchodzi do Tak, cofa go trochę i półgłosem, ale żeby wszyscy mogli usłyszeć, mówi do niego). Nie trzeba mówić „bardzo proste”. Wystarczy powiedzieć: „Cześć, chłopaki, cześć! Więc idź".

Więc. Nie trzeba mówić „bardzo proste”. Po prostu powiedz: „Cześć wszystkim”.

Zaznacz (podrażniony). Ty więc nic nie rozumiesz. Nie trzeba mówić chłopakom „bardzo prosto”, wystarczy powiedzieć: „Cześć, chłopaki, cześć!” Jak możesz nie rozumieć! Ja cię uczę. Nawet maluchy wiedzą, jak się przywitać, ale nie jesteś mały!

Więc (głośno płacze). Źle mnie uczysz i karcisz. (Odchodzi na bok.)

Tek. Dobrze, nie złość się. Powiedzmy razem cześć, powtórzmy za mną: „Cześć chłopaki, cześć” i ukłońmy się.

Więc (podbiega z krzykiem). Stracony! Stracony!

Tik (podbiega do niego). Co straciłeś

Więc. Zagubiony cukierek! (Zagląda do kieszeni.) Nie tutaj i nie tutaj.

Tek. Co to był za cukierek? Owoce, czekolada, marmolada, mięta?

A więc (dalej szuka w kieszeniach). Nigdzie. I pytasz, który i który. Pyszne! To jest to!

Tek. Jeśli znajdziesz cukierki, podzielisz się ze mną?

Więc. Znaleziony! Oto jest, mój cukierek! (Pokazuje publiczności) Tick, chcesz trochę cukierków?

Tek. Chcieć!

Więc. Dam ci słodycze, jeśli zgadniesz, w której ręce je ukryję.

Tek. Okej, na pewno zgadnę. Ukryj się wkrótce.

Więc. Tylko ty się odwracasz i nie podglądasz.

Tik (oddala się i odwraca do Tak). Odwrócił się!

Więc. Gotowe! (Wyciąga obie ręce.)

Tik (patrzy na jedną lub drugą rękę Taki, chce dotknąć jednej, ale wyciąga ręce, a potem patrzy na jego twarz). Więc! Masz wielkiego komara na czole.

Bardzo wystraszony). Duży komar? (Klepie się w czoło wolną ręką.)

Tik (szybko łapie drugą rękę). Cukierki w tej dłoni.

Więc. Zgadza się, weź cukierki. Jak zgadłeś?

Tek. Zapytaj chłopaków, powiedzą ci, a teraz weź cukierki i zjedz je. I nie mam czasu (wychodzi).

Więc. Chłopaki, skąd Tik wiedział, w której ręce mam cukierki (dzieci wyjaśniają). Och, jaki on przebiegły! (Ucieka.)

Gra „Przyklej nos klaunowi”.
Klauni oferują „Kłopoty z beczkami”.

1. Mama poszła z beczkami (córki)
Na drodze wzdłuż wsi.

2. Na łące wyrósł na wiosnę młody ząb (dąb).

3. Wsiedliśmy na łyżkę (łódź) i jedziemy! W górę iw dół rzeki!

4. Upuszczając lalkę z rąk, Masza rzuca się do matki:
„Czołga się tam zielona cebula (chrząszcz) z długimi wąsami”.

5. Łowca krzyknął: „Ups! Drzwi (bestie) mnie ścigają. "

6. Podobno jeden rybak w rzece złapał buta,
Ale potem uzależnił się od domu (sum).

7. Na oczach dzieci malarze malują szczura (dach).

Gra z klaunami „Złap piłkę”.

B. W kręgu stańcie się,
Muzyka wzywa do tańca.
Trzymajcie się za ręce,
Rozpoczynamy okrągły taniec.

Każdy taniec wybrany przez dyrektora muzycznego.

Q. Świetnie się bawiliśmy, dobrze się bawiliśmy. I wszyscy są w radosnym nastroju, a teraz wyłonimy zwycięzcę naszej rozrywki, najaktywniejszego uczestnika. Kto ma więcej żetonów?

Zwycięzcom wręczane są domowe medale. Dźwięki muzyki.

Tatiana TRASCHENKO