Przykładowe podsumowanie ekologicznego urlopu. Scenariusz wakacji ekologicznych dla dzieci starszych, grup przygotowawczych przedszkolnej instytucji edukacyjnej „Ziemia jest naszym wspólnym domem

Organizacja i organizowanie wakacji ekologicznych jest jedną z ciekawszych form edukacji ekologicznej przedszkolaków, gdyż jest w stanie wywołać pozytywną reakcję emocjonalną uczestników i widzów na ich naturalne treści.

Naszym zdaniem najpełniejszą koncepcją jest definicja zaproponowana przez Deryabo S.D., Yasvin V.A: „Święto ekologiczne to forma edukacji ekologicznej, czyli zbiór wydarzeń ekologicznych poświęcony konkretnej dacie”.

Zagadnieniem tym zajmowali się tacy badacze jak Deryabo S.D., Yasvin V.A., Zatsepina M.B., Molodova L.P., Nikolaeva S.N., Ryzhova N.A. itd.

Ekologiczne wakacje dają duże możliwości edukacyjne i pozytywnie wpływają na rozwój emocjonalny przedszkolaków. Emocje, które dziecko otrzymało z wakacji, również przyczyniają się do rozwoju społecznego i moralnego.

Za pomocą obrazów scenicznych dzieci opowiadają o zasadach zachowania w przyrodzie nie tylko swoim rówieśnikom, ale także dorosłym, co jest bardzo ważne dla podniesienia ogólnego poziomu kultury ekologicznej ludzi. Ekologiczne wakacje pogłębiają przyswajanie wiedzy o środowisku, wiedzy o przyrodzie, jej związkach przyczynowo-skutkowych, co przyczynia się do powstania oceny emocjonalnej.

Wakacje wpływają na akumulację i aktualizację doświadczeń środowiskowych zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Pedagogiczne znaczenie wakacji ekologicznych polega na wywołaniu pozytywnej reakcji emocjonalnej u dzieci na ich naturalną treść.

Emocje rodzą postawy, wpływają na osobowość przedszkolaka jako całości, dlatego zaleca się regularne spędzanie wakacji, kończąc z nimi sezon lub jakiś blok treściowy.

Nasze badanie miało na celu zbadanie emocjonalnego stosunku dzieci do przyrody nieożywionej oraz ich stosunku do wakacji ekologicznych.

W trakcie badania uzyskano następujące wyniki: wakacje dla dzieci są zajęciem niepriorytetowym, nauczyciel nie stara się aktywizować wszystkich dzieci do udziału w przygotowaniu i organizacji wakacji, nie wykazują chęci uczestnictwa w świętach, nie ma aktywności przygotowującej do wakacji.

Dlatego naszym zadaniem było usprawnienie pracy w tym kierunku poprzez organizację i organizację świąt ekologicznych.

Na podstawie wyników naszej pracy możemy wyciągnąć następujące wnioski: przy pomocy opracowanego planu organizowania wakacji ekologicznych udało nam się go z powodzeniem wdrożyć, a tym samym rozwinąć pozytywny emocjonalny stosunek do przyrody nieożywionej u dzieci w wieku przedszkolnym; dzieci zwiększyły poziom aktywności i zainteresowania wakacjami ekologicznymi, a także wykonane prace przyczyniły się do gromadzenia doświadczeń środowiskowych dzieci, umiejętności komunikowania się i współpracy ze sobą.

Przedstawiamy Państwu streszczenia urlopów ekologicznych do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym:

Święto ekologiczne nr 1

„Ziemia jest naszym wspólnym domem!”

Cel: utrwalić w dzieciach wiedzę o mieszkańcach Ziemi (zwierzęta, owady, rośliny); nadal kształtować ostrożny stosunek do przyrody nieożywionej; skonsolidować objęty materiał; rozwijać pozytywne nastawienie emocjonalne.

Praca przygotowawcza: prowadzenie zajęć wstępnych - „Chrońmy Ziemię!” i „Kto mieszka na Ziemi?”; na zajęciach plastycznych dzieci rysują mieszkańców Ziemi i przygotowują wystawę na temat „Portret Ziemi”; nauczyciel wraz z dziećmi przygotowuje zaproszenia na wakacje dla rodziców; dzieci uczą się zagadek i wierszyków; nauczyć się pieśni i tańców niezbędnych do święta.

Postacie: Gospodarz, Nauczyciel, Dunno, dzieci z grupy seniorów.

Dekoracja sali: na centralnej ścianie sali znajduje się tablica z wyobrażeniem kuli ziemskiej, wokół niej przedstawione są różne zwierzęta, owady i rośliny (kwiaty, drzewa), nad tablicą napis „Ziemia jest naszym domem!”. Na bocznych ścianach znajduje się wystawa rysunków dziecięcych na temat: „Portret Ziemi”.

Postęp urlopowy:

Pod Scherzo Yu Chichkova na sali pojawiają się dzieci ze starszej grupy, niektóre z nich noszą czapki z ptakami, zwierzętami, kwiatami, owadami. Dzieci losowo tańczą reprezentując różnych przedstawicieli Ziemi. Po tańcu dzieci wychodzą na prowadzenie.

Prowadzący: Wiele razy spotykaliśmy święta w tej hali, ale takich jeszcze nie znaliśmy. Dziś obchodzimy Dzień Ziemi - nasz wspólny dom.

Nasza planeta Ziemia

Bardzo hojny i bogaty:

Góry, lasy i pola -

Nasi drodzy domownicy!

Ratujmy planetę

Rozrzućmy chmury i dym nad nim,

Nie pozwolimy nikomu jej skrzywdzić.

Zajmijmy się ptakami i zwierzętami.

Udekorujmy całą Ziemię ogrodami i kwiatami.

Potrzebujemy takiej planety!

Nagle Dunno i Nauczyciel wbiegają do sali:

Nauczyciel: Nie wiem, jeśli nie wiesz, czym jest Ziemia i kto na niej żyje, reszta chłopaków nie będzie tobą zainteresowana!

Nie wiem: Tak, wiem wszystko!

Nauczyciel: A teraz to sprawdzimy, zgadzam się.

Nieznajomy kiwa głową na znak zgody. Nauczyciel pokazuje zdjęcia różnych zwierząt i owadów.

Nauczyciel(pokazuje zdjęcie krowy): Kto to jest?

Nie wiem: pies!

Nauczyciel: Czy to naprawdę pies! Chłopaki, kto to jest? Zgadza się, dobra robota! To krowa Dunno! A kto to? (obraz motyla).

Nie wiem: latać!

Nauczyciel: Nie wiem, to nawet nie mucha, chłopaki, kto to jest? Zgadza się, to motyl! Jak można pomylić motyla z muchą!?

Nie wiem: I co! Ona też ma skrzydła!

Nauczyciel: Cóż, nawet nie wiem, co z tobą zrobić.

Prowadzący: Drogi Nauczycielu, niech chłopaki i ja spróbujemy pomóc Dunno, nauczymy go odróżniać motyla od muchy i opowiedzieć mu o naszej planecie!

Nauczyciel: Och, nawet nie wiem… ale chociaż… może przynajmniej posłucha chłopaków i czegoś się nauczy! (Odchodzi).

Prowadzący: Cóż, nie wiem, czy chcesz, żeby faceci ci pomogli?

Nie wiem: Chcieć!

Prowadzący: No to słuchaj i patrz. Zrobię zagadki, a wy Nie wiem i wy, jeśli je zgadniecie, ożyją ...

Dzioby są żółte, łapy czerwone, duże,

Idą kołysać się; pływać w razie potrzeby.

Nie wiem: Wow, co za trudna zagadka...

Prowadzący: Pomóż facetom, kto to jest? Zgadza się - to kaczka!

Dzieci w kaczych czapkach wbiegają do sali i tańczą.

Prowadzący: Oto igły i szpilki

Wychodzą spod ławki.

Patrzą na mnie

Chcą mleka.

Dzieci odpowiadają chórem. „Jeże” z koszami wbiegają do sali i proponują grę „Kto szybciej zbierze jagody i grzyby”. Dzieci dzielą się na 2 drużyny, „dzieci jeżyki” wysypują zawartość koszy i dają zadanie: pierwsza drużyna zbiera grzyby, a druga zbiera jagody.

Nie wiem:Świetnie, teraz wiem, że na Ziemi żyją zabawne i zabawne jeże.

Prowadzący: Na trawniku w pobliżu rzeki

Skakanie w trawie....

(konik polny)

Grasshopper wbiega do sali i zaprasza wszystkich do wykonania tańca „Jump – Hop”.

Prowadzący: czarny orzech ziemny

Nie we wzroście ciągnie ładunek.

(Mrówka)

Wyjdź Ant, czyta wiersz.

Prowadzący: Kwiat spał i nagle się obudził

Nie chciałem już spać.

Poruszony, poruszony

To poleciało i odleciało.

(motyl)

Wykonywany jest taniec motyli.

Prowadzący: Widzisz Dunno, ile zwierząt i owadów żyje na planecie Ziemia, ani znacznie więcej – jakie zwierzęta znasz? (dzieci na zmianę mówią opcje)

Nie wiem: Fajnie, ale nie wiedziałam, że obok nas mieszka tyle różnych zwierząt! Teraz zaprzyjaźnię się z nimi wszystkimi!

Prowadzący: Bardzo dobrze! Naprawdę trzeba przyjaźnić się z mieszkańcami Ziemi, ale oni też potrzebują naszej ochrony. Proponuję zagrać w grę „Ekologiczne światła drogowe”.

Wszyscy widzowie otrzymują czerwono-zielone kartki.

Prowadzący: Teraz opowiem Ci kilka historii o tym, jak dzieci zachowują się w naturze, jeśli uważasz, że zachowują się poprawnie, włącz zielone światło, a jeśli nie, to czerwone.

Nr 1: Pewnego dnia przyjaciele postanowili wybrać się na wędrówkę po lesie. Po rozegraniu wystarczającej ilości piłki i popływaniu zaczęli przygotowywać się do powrotu do domu. Chłopaki wykopali dziurę i wrzucili do niej wszystkie śmieci.

Czy uważasz, że chłopaki postąpili słusznie?

Nr 2: Sveta i jej rodzice wyjechali z miasta samochodem. Kiedy podjechali do lasu, tata Svety zapytał: „Gdzie się zatrzymamy?” Można było zjechać z drogi i wjechać między drzewa w głąb lasu. Ktoś już to zrobił - a ślady samochodów pozostały na długo. Dlatego trawa prawie nie rosła na tej ziemi. Rodzice Svety postanowili nie wchodzić do lasu. Zaparkowali samochód na poboczu drogi i na piechotę wyruszyli do lasu.

· Czy rodzice Svety postąpili właściwie?

#3: Andrey zapytał tatę: „Dlaczego rośliny rosną tylko w ziemi, a nie na przykład w glinie?” Papież odpowiedział: „W ziemi jest wiele składników odżywczych niezbędnych roślinom, a ziemia lepiej wchłania wodę niż glina”.

Czy tata odpowiedział poprawnie na pytanie Andrieja?

Gospodarz chwali dzieci, a na sali pojawia się Nauczyciel Niewiadomych.

Nauczyciel: Więc, jak się masz?

Prowadzący: Idealny! Nie wiem, czego nauczyli cię faceci!

Nie wiem: Teraz wiem, jakie zwierzęta i owady żyją obok nas i jak właściwie traktować naszą Ziemię, aby była piękna. Tak bardzo mi się podobało, żeby się dowiedzieć, chodźmy wkrótce, powiedz mi coś innego!

Nauczyciel: Wielkie dzięki, bardzo nam pomogliście! (przygotowywać się do wyjścia)

Prowadzący: Czekaj, zostań! Chłopaki chcą dać ci w prezencie piosenkę „Ziemia jest naszym domem” (R. Rozhdestvensky.)

Po wykonaniu piosenki dzieci i rodzice biorą udział w okrągłym tańcu „Bądźmy przyjaciółmi!” do muzyki R. Gabichvadze.

Ekologiczne wakacje

„Święto Słońca”

Cel: utrwalić wiedzę o Układzie Słonecznym (głównie o Słońcu); uogólniać i poszerzać wiedzę dzieci na temat znaczenia słońca w życiu organizmów żywych; nadal kształtować pozytywne nastawienie emocjonalne

Praca przygotowawcza: lekcja „Królestwo słoneczne, stan kosmiczny”; budowanie zespołu; skonsoliduj nietradycyjne techniki rysowania.

Postacie: Lider, 2 drużyny.

Dekoracja sali: Na centralnej ścianie widnieje Słońce, po obu stronach wypisane są nazwy uczestniczących drużyn, powyżej wizerunek gołębia (symbol przyjaźni i uczciwej rywalizacji).

Postęp urlopowy: Muzy. Z piosenki „The Sun Came Out”

Prowadzący: Witam, słońce jest czyste

A ziemia jest piękna!

cześć matko naturze!

I dobra pogoda!

Prezentacja poleceń. Zespoły 8-10 osobowe.

1. drużyna: „Słońce”

2. drużyna: „Słoneczne Zajączki”

Konkursy:

  1. powitanie zespołu (imię, motto, werset lub piosenka).
  2. kto wymieni więcej definicji: Słońce, co to jest? Ewentualnie jedno słowo od zespołów.
  3. narysuj słońce w niekonwencjonalny sposób: Mat-al - farby, zmięty papier, pędzle, woda, pędzle. Dzieci używają rąk, jeśli chcą. Zaangażowany jest cały zespół.

Muzyczna pauza. Wykonywane są pieśni o Słońcu i lecie.

  1. przedstaw słońce z całym zespołem.
  2. zawody kapitanów: Sunny Bunny. Kapitanowie drużyn przedstawiają „słonecznego króliczka”.
  3. złapać "Słonecznego Królika". Gra cały zespół. Drużyna tworzy krąg trzymając się za ręce, „słoneczny króliczek” przeciwnika próbuje wejść do kręgu i wyjść z kręgu. Zwycięzcą jest „króliczek”, który wykona więcej wejść i wyjść.

Muzyczna pauza. Dzieci wykonują taniec „Motyle i słońce”.

  1. zadanie domowe: Garnitur Słońca. Pokaz strojów na słońce.
  2. „Jestem słońcem!”: bierze udział jedna osoba z zespołu, trzeba sobie wyobrazić siebie jako słońce i „odparować” wodę szybciej niż przeciwnik (dzieci nabierają wodę).
  3. muzyka konkurencja: wykonaj z całą drużyną piosenkę o słońcu.

Zreasumowanie. Słowo jury. Satysfakcjonujący.

Prowadzący: Słońce świeci, słońce się grzeje

I kocha dzieci.

Opalajcie się, dzieci, nabieracie siły.

Aby być zdrowym, naprawdę się starasz.

Kapitan pierwszego zespołu:

Wstałem rano w porządku

Ćwiczymy razem.

Oddychamy świeżym powietrzem

Podnosimy ręce do słońca.

2. Kapitan Drużyny:

Dziękuję Sun za bycie tobą.

Chwała Tobie, cześć Tobie.

W końcu bez Ciebie niebo byłoby ciemne,

Nie wyrośnie na polu chleba.

Prowadzący: I wszyscy śpiewamy hymn do słońca

Kiedy słońce świeci my...

Wszystko:Żyjemy!!!

Literatura

1. Deryabo SD, Yasvin V.A. Pedagogika i psychologia ekologiczna. - Rostov n / D .: Wyd. „Feniks”, 1996. - 480s.

2. Zatsepina M.B. Organizacja zajęć kulturalnych i rekreacyjnych przedszkolaków. Pomoc nauczania. – M.: Ped. Towarzystwo Rosji, 2004. - 144p.

3. Molodova L.P. Ekologiczne wakacje dla dzieci: Pomoc dydaktyczna. - M.: TsGL, 2003. - 128s.

4. Nikołajewa S.N. Teoria i metody edukacji ekologicznej dzieci: Proc. dodatek dla studentów. wyższy ped. uch. głowa. - M .: Centrum Wydawnicze „Akademia”, 2002. - 336 s.

5. Ryzhova N.A. Edukacja ekologiczna w przedszkolu. - M .: "Karapuz", 2001. - 432 s.

„Ekologiczne wakacje i wypoczynek”

Wakacje w przedszkolu to ważna część życia dziecka, to radość komunikacji, radość kreatywności i radość wyrażania siebie, radość emancypacji i wzajemnego wzbogacania się, która przyczynia się do rozwiązania wielu problemów edukacji ekologicznej.

Ekologiczne wakacje w przedszkolnej placówce edukacyjnej „Zwiedzanie Lesowuszki”

Przebieg wakacji

Lesovushka: Witam dzieci. Czekam na Ciebie od dawna, zapraszam do mnie.

Lesovushka: Cześć chłopaki. Jestem Lesowuszka.

Kim jestem - nie zrozumiesz od razu,




Wiewiórki, jeże, krety,
Bądź moim przyjacielem i ty!

Lesovushka: Chłopaki, pewnie wiecie, że las ma wiele nazw. Jaka jest inna nazwa lasu? Jak nazywa się las syberyjski? (Odpowiedzi dzieci).

1 dziecko.


Krzyknąłem do drzew nad rzeką:
- Cześć!



I posłuchałeś zielonego echa wiosny!

Piosenka o lesie.

2 dziecko.

Witaj las, gęsty las!
Pełna bajek i cudów!
O czym hałasujesz?
Ciemna, burzowa noc?
Co do nas szepczesz o świcie,
Wszystko w rosie, jak w srebrze?
Kto ukrywa się na twojej pustyni?
Jakie zwierzę, jaki ptak?
Wszystkie otwarte, nie ukrywaj
Wiesz - jesteśmy nasi!

Lesowuszka:

Kiedy wchodzisz do lasu
Gdzie wszystko jest dla nas miłe od dzieciństwa,


Dla każdego, kto wie, jak rozwiązać swoją zagadkę.

Dzieci siedzą na krzesłach.

Lesovushka: A teraz chłopaki, dla was zagadki. I wszystkie dotyczą naszych leśnych kwiatów.




4. Pierwszy, który wydostanie się z ziemi na rozmrożonym skrawku. Nie boi się mrozu, mimo że jest mały. (Przebiśnieg)

Taniec kwiatów.

Lesowuszka. A teraz chłopaki, chcę sprawdzić, czy znacie drzewa naszego lasu.. Proponuję zagrać gra "Z jakiej gałęzi są dzieci?".

Lesovushka: Dobra robota, chłopaki. Okazuje się, że o drzewach wiesz wszystko, wszystko! Ale chcę też sprawdzić, czy znasz rośliny lecznicze.

„Las jest jak bajkowe królestwo,
Wszędzie rosną leki

I lekarstwa i pigułki.
Cóż, co i jak leczyć
Mogę cię nauczyć.
Wszystkie rośliny lecznicze
Wiem bez wyjątku.
Tylko nie bądź leniwy
Musisz się tylko nauczyć
Znajdź rośliny w lesie
które nadają się do leczenia.

Zadanie dla ciebie jest takie: musisz zebrać rośliny lecznicze i nazwać choroby, przeciwko którym pomagają. (Rumianek, babka, pokrzywa, borówka brusznica, podbiał).

Gra „Zielona Apteka”

Lesovushka: Ale w lesie rosną nie tylko rośliny i drzewa. Dla kogo dom leśny? Spójrz, kto ukrył się w lesie i obserwuje nas?

Gra „Znajdź mieszkańca lasu”

Lesovushka: Dobra robota, chłopaki. Wszystkie zwierzęta zostały znalezione.

Hałas za drzwiami.

Lesovushka: Nie słyszysz hałasu w moim lesie. Pójdę i zobaczę. (wychodzi za drzwi).

Wchodzi łobuz.



Co robić, las jest całkowicie pusty ...

Widziałem mrówkę.

Wreszcie! Mrowisko.
To tak, jakby dorastał przede mną.
Cóż, jestem tylko dla zabawy
Kopnę go lekko nogą...

Kopie mrowisko.

Fu ... zmęczony ... Czas na przerwę,
Zatankuj prawidłowo.
I znowu w drodze!


Zawsze lubię dobrze zjeść!

Więc odpocząłem, mogę iść,
A dodatkowa butelka jest już w drodze.
O sosnie, teraz ją złamię
Na pniu wyryję swoje imię.

Odchodzi.

Kto to zrobił?
Zrujnowałeś stare mrowisko?


Czy on nie wie?

Chłopaki, jakie korzyści przynoszą mrówki do lasu?

Odpowiedzi dzieci.

Wygląda na to, że on też tu był.
Rozrzucone szkło, folia i papier.



Jak długo ta rana będzie się goić?
Teraz nie będę mógł skakać po gałęziach.

Lesowuszka.




Zagoi się, a ty ponownie wskoczysz w niebo.

Spójrz, oto ślady
Złapała mnie pułapka

Lesowuszka.


Futro wyrośnie, pozwól, że cię pogłaszczę.

Lesovushka dla dzieci: Co robić, chłopaki? Czy łobuz postąpił słusznie? Obrażone zwierzęta, porozrzucane śmieci. Jak możemy pomóc lasowi? (Odpowiedzi dzieci).

(Dwa zespoły po 5 osób).

Lesowuszka.

Gdzie jesteśmy, ten złodziej?



Pójdę i popatrzę. (odchodzi).

Wchodzi łobuz z zapałkami.

Coś mi się nudzi w lesie
Wolałbym rozpalić ogień.


Coś się pali. Och och, niech mi ktoś pomoże!

Lesovushka dochodzi do hałasu: Chłopaki, jak można ugasić ogień w lesie? (Odpowiedzi dzieci).

Przynieś więcej wody ze strumienia,
Ogień pokryję ziemią.

„Deszcz jest fajniejszy!
Nie żałuj ciepłych kropli.
Na lasy, na pola
A dla małych dzieci
Zarówno dla mam, jak i dla tatusiów
Czapka! Czapka! (odgłosy deszczu).

Chuligan leśny:




Obraziłem wiewiórkę i królika!
Prawie zgubiłeś się w ogniu.

Łobuz ociera łzy:



Ochronię naturę, ochronię przed złymi czynami!

Lesovushka do dzieci: Cóż, chłopaki, czy mu wybaczymy? Ale najpierw musisz nauczyć go zasad zachowania w lesie.

Wiersz tęczy.

Piosenka „Tęcza”.

Wszystkie dzieci wybiegają na korytarz.

Dziecko 3.



Wszystko to nazywa się naturą,
Dbajmy o to zawsze!

Dziecko 4:



Wszystko to nazywa się naturą
Zaprzyjaźnijmy się z naturą.

Dziecko 5:


Dym kłębi się o świcie mgły...
Wszystko to nazywa się naturą,
Oddajmy jej nasze serca!

Lesowuszka:

Zostańmy przyjaciółmi
Razem
Jak ptak z niebem
Jak pole z pługiem
Jak wiatr z morzem

Z nami wszystkimi!

Ściągnij:


Zapowiedź:

Ekologiczne wakacje w przedszkolnej placówce edukacyjnej „Zwiedzanie Lesowuszki”

Przebieg wakacji

Rozbrzmiewa muzyka, dzieci wchodzą do sali, spotyka ich Lesovushka w stroju ludowym.

Lesovushka: Witam dzieci. Czekam na Ciebie od dawna, zapraszam do mnie.

Dzieci wchodzą do przedpokoju i siadają na krzesłach.

Lesovushka: Cześć chłopaki. Jestem Lesowuszka.

Kim jestem - nie zrozumiesz od razu,
Na nieznanych ścieżkach znajdziesz mnie w lesie.
Mój dom jest na puszczy, słucham lasu na wiosnę.
Słońce pada na drzewa i kwiaty z góry.
Strzeżę gęstego lasu, a przyjaciele są ze mną:
Wiewiórki, jeże, krety,
Bądź moim przyjacielem i ty!

Lesovushka: Chłopaki, pewnie wiecie, że las ma wiele nazw. Jaka jest inna nazwa lasu? Jak nazywa się las syberyjski? (Odpowiedzi dzieci).

Lesovushka zaprasza dzieci do sali, aby zaśpiewały piosenkę o lesie. Dzieci wstają.

1 dziecko.

Świece sosnowe, brzozowe.
Krzyknąłem do drzew nad rzeką:
- Cześć!
A las się uśmiechnął, bawiąc się liśćmi,
I śmiał się ze mnie głośno!
Zakochałam się w sosnowych świecach
I posłuchałeś zielonego echa wiosny!

Piosenka o lesie.

2 dziecko.

Witaj las, gęsty las!
Pełna bajek i cudów!
O czym hałasujesz?
Ciemna, burzowa noc?
Co do nas szepczesz o świcie,
Wszystko w rosie, jak w srebrze?
Kto ukrywa się na twojej pustyni?
Jakie zwierzę, jaki ptak?
Wszystkie otwarte, nie ukrywaj
Wiesz - jesteśmy nasi!

Lesowuszka:

Kiedy wchodzisz do lasu
Gdzie wszystko jest dla nas miłe od dzieciństwa,
Gdzie przyjemnie jest oddychać czystym powietrzem,
W ziołach i kwiatach są uzdrawiające moce
Dla każdego, kto wie, jak rozwiązać swoją zagadkę.

Dzieci siedzą na krzesłach.

Lesovushka: A teraz chłopaki, dla was zagadki . I wszystkie dotyczą naszych leśnych kwiatów.

1. W lesie stoi kędzierzawa dziewczyna: biała koszula, złote serce. Co to jest? (Rumianek)
2. Stoi w ubraniu, jak ogień na nodze. Stanie się piłką na nodze bez ubrania. Z tych puszystych kulek wylecą spadochroniarze. (Mniszek lekarski)
3. Głowa na nodze, dzwonki w głowie. Hej, dzwonki, kolor niebieski, z językiem, ale nie ma dzwonienia! (dzwonki)
4. Pierwszy, który wydostanie się z ziemi na rozmrożonym skrawku. Nie boi się mrozu, mimo że jest mały. (Przebiśnieg)

Taniec kwiatów.

Lesowuszka. A teraz chłopaki, chcę sprawdzić, czy znacie drzewa naszego lasu.. Proponuję zagraćgra "Z jakiej gałęzi są dzieci?".

Gra z chłopcami. Drzewa: osika, brzoza, sosna, świerk, jarzębina. Chłopcy zbierają owoce i liście przy muzyce i układają je na drzewach. Wyjaśniają, jaki rodzaj liścia lub owocu i jak to się nazywa - sosna, szyszka jodły itp.

Lesovushka: Dobra robota, chłopaki. Okazuje się, że o drzewach wiesz wszystko, wszystko! Ale chcę też sprawdzić, czy znasz rośliny lecznicze.

„Las jest jak bajkowe królestwo,
Wszędzie rosną leki
W każdej trawie, w każdej gałęzi -
I lekarstwa i pigułki.
Cóż, co i jak leczyć
Mogę cię nauczyć.
Wszystkie rośliny lecznicze
Wiem bez wyjątku.
Tylko nie bądź leniwy
Musisz się tylko nauczyć
Znajdź rośliny w lesie
które nadają się do leczenia.

Zadanie dla ciebie jest takie: musisz zebrać rośliny lecznicze i nazwać choroby, przeciwko którym pomagają. (Rumianek, babka, pokrzywa, borówka brusznica, podbiał).

Gra „Zielona Apteka”

Lesovushka: Ale w lesie rosną nie tylko rośliny i drzewa. Dla kogo dom leśny? Spójrz, kto ukrył się w lesie i obserwuje nas?

Gra „Znajdź mieszkańca lasu”

Lesovushka: Dobra robota, chłopaki. Wszystkie zwierzęta zostały znalezione.

Hałas za drzwiami.

Lesovushka: Nie słyszysz hałasu w moim lesie. Pójdę i zobaczę. (wychodzi za drzwi).

Wchodzi łobuz.

Chuligan.

Czegoś dziś nie widać ani zwierząt, ani ptaków,
I pilnie potrzebuję przetestować nową procę ...
Co robić, las jest całkowicie pusty ...

Widziałem mrówkę.

Wreszcie! Mrowisko.
To tak, jakby dorastał przede mną.
Cóż, jestem tylko dla zabawy
Kopnę go lekko nogą...

Kopie mrowisko.

Fu ... zmęczony ... Czas na przerwę,
Zatankuj prawidłowo.
I znowu w drodze!

Łamie gałąź, wyrywa kwiaty, trawę, rzuca ją na ziemię i siada.

Jestem zadomowiony! Gdzie jest moje jedzenie?
Zawsze lubię dobrze zjeść!

Rozrzuca gazetę, je, wyrzuca śmieci. Wstać.

Więc odpocząłem, mogę iść,
A dodatkowa butelka jest już w drodze.
O sosnie, teraz ją złamię
Na pniu wyryję swoje imię.

Odchodzi.

Wchodzi Lesowuszka. Patrzy na zrujnowane mrowisko.

Kto to zrobił?
Zrujnowałeś stare mrowisko?
Biedne mrówki zostały bezdomne
Lata ciężkiej pracy zostały zmarnowane!
Czy on nie wie?
Że las bez mrowisk nie jest zdrowy!
Chłopaki, jakie korzyści przynoszą mrówki do lasu?

Odpowiedzi dzieci.

Lesovushka zbliża się, widzi śmieci.

Wygląda na to, że on też tu był.
Rozrzucone szkło, folia i papier.

Wchodzi wiewiórka (dziewczynka), kulejąc.

Siedzę zupełnie sam w mojej dziupli.
Okaleczył mi łapę procą
Jak długo ta rana będzie się goić?
Teraz nie będę mógł skakać po gałęziach.

Lesowuszka.

Rudowłosa wiewiórko, daj mi swoją ukochaną,
Umyję ranę wodą, zobaczę
Dam ci uzdrawiający liść babki lancetowatej,
Zagoi się, a ty ponownie wskoczysz w niebo.

Zając.

Spójrz, oto ślady
Złapała mnie pułapka
Trochę żywy wtedy z niego uciekłem...

Lesowuszka.

sokiem ziołowym namaszczę twoje otarcia,
Futro wyrośnie, pozwól, że cię pogłaszczę.

Lesovushka dla dzieci: Co robić, chłopaki? Czy łobuz postąpił słusznie? Obrażone zwierzęta, porozrzucane śmieci. Jak możemy pomóc lasowi? (Odpowiedzi dzieci).

Gra - przekaźnik „Oczyśćmy las śmieci”.(Dwa zespoły po 5 osób).

Lesowuszka.

Gdzie jesteśmy, ten złodziej?
Znajdź go, aby pilnie z nim porozmawiać.
Powiedz mi, jak zawsze się zachowywać
Nie powodując katastrofy i szkody dla przyrody.
Pójdę i popatrzę. (odchodzi).

Wchodzi łobuz z zapałkami.

Coś mi się nudzi w lesie
Wolałbym rozpalić ogień.

Zbiera gałęzie, rozpala ogień.

Burn - pal się jasno, aby nie zgasło.
Coś się pali. Och och, niech mi ktoś pomoże!

Lesovushka dochodzi do hałasu: Chłopaki, jak można ugasić ogień w lesie? (Odpowiedzi dzieci).

Lesovushka zwraca się do zwierząt.

Przynieś więcej wody ze strumienia,
Ogień pokryję ziemią.
Chłopaki ogień nie gaśnie, nazwijmy deszcz
„Deszcz jest fajniejszy!
Nie żałuj ciepłych kropli.
Na lasy, na pola
A dla małych dzieci
Zarówno dla mam, jak i dla tatusiów
Czapka! Czapka! (odgłosy deszczu).

Chuligan leśny:

Zobacz, ile narobiłeś kłopotów
Prawie zniszczył nasz las w ogniu!
Śmieci i szkło rozrzucone wokół ciebie!
Obraziłem wiewiórkę i królika!
Prawie zgubiłeś się w ogniu.

Łobuz ociera łzy:

Proszę wybacz mi, że robię dużo kłopotów!
Obiecuję zostawić dobry ślad na ziemi!
Ochronię naturę, ochronię przed złymi czynami!

Lesovushka do dzieci: Cóż, chłopaki, czy mu wybaczymy? Ale najpierw musisz nauczyć go zasad zachowania w lesie.

Dzieci wychodzą na korytarz i opowiadają o zasadach zachowania w lesie. Lesovushka zwraca uwagę dzieci na tęczę.

Wiersz tęczy.

Piosenka „Tęcza”.

Wszystkie dzieci wybiegają na korytarz.

Dziecko 3.

Kochamy las o każdej porze roku,
Słyszymy powolną mowę rzek...
Wszystko to nazywa się naturą,
Dbajmy o to zawsze!

Dziecko 4:

Na łąkach słonecznego rumianku,
Aby na świecie było jaśniej żyć,
Wszystko to nazywa się naturą
Zaprzyjaźnijmy się z naturą.

Dziecko 5:

Latające, dzwoniące krople deszczu z nieba,
Dym kłębi się o świcie mgły...
Wszystko to nazywa się naturą,
Oddajmy jej nasze serca!

Piosenka „Świat jest jak kolorowa łąka”.

Lesowuszka:

Zostańmy przyjaciółmi
Razem
Jak ptak z niebem
Jak pole z pługiem
Jak wiatr z morzem
Trawa z deszczem, jak słońce jest przyjaciółmi
Z nami wszystkimi!


„Festiwal młodych miłośników przyrody”

Rozrywka scenariuszowa na temat ekologii w grupie przygotowawczej

Cel:

1) Utrwalenie wiedzy dzieci o przyrodzie, o uważnym i troskliwym podejściu do przyrody.

2) Rozwijanie zdolności twórczych dzieci, pomysłowości i pomysłowości dzieci, ich erudycji.

3) Wychowywać w dzieciach miłość i szacunek do przyrody, umiejętność dostrzegania i reagowania na piękno w naturalnym środowisku.

Materiał:

Kwiatek z zadaniami, plansze „Znaki przypominające”, kaseta z płytą, żółte, zielone, białe, czerwone kubki, medale, kartki „Co było czym”.

Postęp w rozrywce:

Rozlega się pukanie do drzwi.

Wychowawca: Kto puka do naszych drzwi? Chcesz przyjść do naszego domu? Zobaczmy?

Bierze kopertę. Posiada kasetę audio.

Wychowawca: Chłopaki, oto list do nas! Zobaczmy. Ciekawe. Nie prosty list, ale rozsądny. Posłuchajmy?

Nauczyciel włącza magnetofon. Magnetofon brzmi:

Głos: Witam drogie dzieci z przedszkola nr 14. Jestem Wróżką Natury. Słyszałem, że jesteście bardzo dobrymi, mądrymi dziećmi i naprawdę chcę Was lepiej poznać i zaprosić do mnie. Mój stan natury ma klub miłośników przyrody. Chcesz tam odwiedzić? Ale do tego musisz zdać test. Nie bój się? Następnie stań przy swoich krzesłach. Wypowiem magiczne słowa, a ty wykonasz wszystkie ruchy i od razu znajdziesz się w moim lesie ...

Wstaliśmy. Gotowy…

Łatwo dostać się do Królestwa Natury,

Nie musisz podróżować daleko.

Zamknij oczy i zrób krok

Teraz klaskaj w dłonie w ten sposób:

Jedno klaśnięcie, kolejne klaśnięcie

A teraz widać stóg siana,

A teraz pole kłoszy

Pszenica hałaśliwa,

Niebo jest nad nią niebieskie

Szybko otwórz oczy.

Wychowawca: Skończyliśmy więc w stanie Wróżki Natury. Gdzie ona sama jest? Zjedzmy ją. Och, spójrz na magiczny kwiat - Flower-Semitsvetik. Spełnia każde życzenie. Chłopaki, coś jest na płatkach. Tak, to są zadania. Przeczytajmy.

1. Czerwony płatek. „Nazwij artystę”.

Dzieci, weźcie karty na krzesła. Teraz będę czytać wiersze poezji, a ty musisz podnieść kartę. Jeśli wiersz dotyczy zimy, należy wznieść biały kwadrat, o wiośnie - zielonym, o lecie - czerwonym, o jesieni - żółtym.

czterech artystów,

tak wiele zdjęć.

Malowane białą farbą

Wszystko w jednym rzędzie.

Las i pola są białe,

białe łąki,

Na ośnieżonych osikach

Gałęzie jak rogi ... (zima)

Drugi jest niebieski

Niebo i strumienie.

pluskanie w niebieskich kałużach

Stado wróbli.

przeźroczysty na śniegu,

Kawałki lodu są koronkowe.

Pierwsze rozmrożone plastry

Pierwsza trawa ... (wiosna)

Na zdjęciu trzeciego

Kolory i nie liczą się:

Żółty, zielony, niebieski jest.

Zielony las i pole

niebieska rzeka

Biały puszysty

Na niebie są chmury ... (lato)

A czwarta to złoto

Malowałem ogrody

pola są urodzajne,

Dojrzały owoc...

Wszędzie koraliki - jagody

Dojrzały w lasach

Kim jest ten artysta?

Zgadnij sam! (Jesień)

Bardzo dobrze! Dobrze znasz pory roku. Co jest na pomarańczowym płatku?

2. Pomarańczowy płatek. Gra „Kim (czym) był, kim (czym) stał się”.

Dzieci otrzymują karty. Rewers kart określonego koloru. Dzieci są pogrupowane według koloru kart. Zdjęcie z tyłu.

Musisz skonsultować i rozłożyć łańcuch. Kim był i kim się stał.

Jajko - smaż - ryba.

Jajko - Kurczak - Kurczak.

Jajko - kijanka - żaba.

Nasiona - kiełki - roślina (mniszek lekarski).

Żołądź - kiełek - dąb.

Dobrzy ludzie wykonali swoją robotę. Zobaczmy, co jest na żółtym płatku.

3. Żółty płatek . Teraz sprawdzimy, skąd znasz zasady zachowania w lesie. Aby to zrobić, zagramy z tobą w grę „Jeśli przyjdę do lasu”. Opowiem ci o moich działaniach, a ty odpowiesz, jeśli dobrze zrobię, powiemy „tak”, jeśli jest źle, to wszyscy razem krzyczymy „nie”!

Jeśli przyjdę do lasu

I wybierz rumianek? (Nie)

Jeśli zjem ciasto

I wyrzucić papier? (Nie)

Jeśli kawałek chleba

Zostawię to na pniu? (TAk)

Jeśli zawiążę gałąź,

Mam założyć kołek? (TAk)

Jeśli rozpalę ogień,

Czy nie zamierzam gotować? (Nie)

Jeśli dużo schrzanię

I zapomnę go usunąć. (Nie)

Jeśli wyjmę śmieci

Mam wykopać bank? (TAk)

kocham swoją naturę

Pomogę jej! (TAk)

Bardzo dobrze!

4. Zielony płatek. A tu, chłopaki, pytania o to, jak zachowacie się w danej sytuacji.

Lyosha znalazł w trawie gniazdo z jajkami chiffchaff. Naprawdę lubił małe jądra. Chciał zabrać je do domu. A chiffchaff krążyła nad nimi i krzyczała. Co należy zrobić dla Aloszy?

Wiersz:

Gniazdo na gałęzi to domek dla ptaków.

Wczoraj urodziła się w nim pisklę.

Nie zniszczysz tego domu.

I nie pozwól nikomu!

Dzieci przyszły z nauczycielką na leśną polanę. I zatrzymali się w zdumieniu: „Ile kwiatów! Kupava, rumianek, dzwonki. Zbierajmy duże bukiety kwiatów” – zaproponowały dzieci. A nauczyciel powiedział...

Co powiedział nauczyciel?

Wiersz:

kwiat na łące

Złamałem się w biegu.

Oszukany, ale dlaczego -

Nie potrafię wyjaśnić.

W szklance stał przez dzień i zwiędł.

A jak długo będzie stał na łące?

W niedzielę postanowiłem pojechać nad jezioro. Przede mną ścieżką szło dwóch chłopców. Nagle zobaczyli w trawie małą żabę. Zabierzmy ją do nas, żeby się nie zgubiła” – powiedział jeden z chłopców. "Nie dotykaj tego, żaba znajdzie swoją drogę" - powiedział inny. Który chłopak miał rację?

Wiersz:

Na miękkim bagnie garb,

Pod zielonym liściem

Skoczek się czaił

Żaba o błędnych oczach.

Nie może mieszkać w domu

Lepiej niech las pomoże.

Andryusha znalazł jeża w lesie i postanowił dać go swojej dziewczynie Nastyi. Ale Nastya powiedziała: „Pozwól mu odejść, proszę!” "Nigdy! Wiem, że niektórzy ludzie łapią jeże i przynoszą je do domu, dają im mleko, karmią je słodyczami ”- odpowiedział Andryusha. „Tylko okrutni ludzie to robią. Jeże nie mogą żyć w niewoli i często umierają!” Dlaczego Nastya tak powiedziała?

Wiersz:

Nie zabieraj ze sobą jedzenia

Niech idzie do domu.

Jeż jest nawet najgłupszy

Chce mieszkać z mamą jeża.

Dzieci wyjaśniają, jak postępować prawidłowo w tej sytuacji i umieszczają „Znak przypomnienia”, a następnie recytują odpowiedni wiersz.

Co oznaczają te znaki? Wyświetlane są inne „znaki pamięci”. Dzieci odpowiadają, co mają na myśli.

Bardzo dobrze! Trzeba być przyjacielem wszystkich żywych istot i właściwie zachowywać się w lesie.

Drzewo, kwiat i ptak

Nie zawsze wiedzą, jak się bronić.

Jeśli zostaną zniszczone

Będziemy sami na planecie.

Zobaczmy, jakie zadanie znajduje się na niebieskim płatku.

5. Niebieski płatek. „Zasadź las”

Nauczyciel pokazuje zdjęcia z zakodowanym przysłowiem i proponuje rozważenie go i zapamiętanie.

Nauczyciel czyta przysłowie:

Dużo lasu - nie tnij,

Lasku - uważaj,

Brak lasu - roślina!

Dzieci są proszone o narysowanie każdej frazy - oczarowanie. Dzieci wraz z nauczycielem uczestniczą w procesie przekształcania wiersza w rysunek, oferując swoje obrazy skojarzeniowe.

Co jest na niebieskim płatku?

6. Niebieski płatek. Pytania Blitza.

Wróżka Natury: Odpowiadamy szybko.

Kto nosi dom? (Ślimak)

Nie ptak, ale ze skrzydłami. (Motyl)

Które zwierzę ma krzak na głowie? (Jeleń kanadyjski)

Dokąd idą owady wraz z nadejściem zimy?

Wymień drzewa iglaste. (sosna, świerk, cedr, modrzew, jodła)

Jakie zwierzęta hibernują? (borsuk, niedźwiedź, jeż, susły, chomik)

Jakie zwierzęta zmieniają kolor na zimę. (zając, wiewiórka)

Jaki ptak nie buduje gniazd i nie wykluwa się piskląt? (Kukułka)

Jaki ptak nazywa się „leśnym lekarzem”? (Dzięcioł)

Jakie zwierzę nazywa się „statekiem pustyni”? (Wielbłąd)

Bez czego nie może rosnąć roślina? (Światło, woda, ciepło).

Wiesz wszystko, dobra robota! A teraz fioletowy płatek.

7. Fioletowy płatek. „Oczyść drogę”

Trwa atrakcja „Czyja drużyna szybciej oczyści drogę”.

Niedawno był tu huragan. Powalił wiele drzew i musisz usunąć blokady na drogach. Czyja drużyna szybko wykona to zadanie, znajdzie wiadomość od Wróżki Natury.

Fairy of Nature: Chłopaki, jesteście prawdziwymi przyjaciółmi i koneserami natury. Serdecznie witam w Klubie Miłośników Przyrody i przyznaję zasłużone medale.

Wychowawca: A teraz czas na powrót do przedszkola. Połączmy ręce, przyjaciół i ruszajmy leśną ścieżką do naszego domu.

Cel:
1) Utrwalenie wiedzy dzieci o przyrodzie, o uważnym i troskliwym podejściu do przyrody.

2) Rozwijanie zdolności twórczych dzieci, pomysłowości i pomysłowości dzieci, ich erudycji.

3) Wychowywać w dzieciach miłość i szacunek do przyrody, umiejętność widzenia i reagowania na piękno w naturalnym środowisku.

Materiał:
Kwiatek z zadaniami, plansze „Znaki przypominające”, kaseta z płytą, żółte, zielone, białe, czerwone kubki, medale, kartki „Co było czym”.

Postęp w rozrywce:
Dzieci siedzą przy stołach. Rozlega się pukanie do drzwi.

Pedagog: Kto puka do naszych drzwi? Chcesz przyjść do naszego domu? Zobaczmy?
Bierze kopertę. Posiada płytę.

opiekun: Chłopaki, oto list do nas! Zobaczmy. Ciekawe. Nie prosty list, ale rozsądny. Posłuchajmy?
Nauczyciel włącza dysk.

Głos: Witam drogie przedszkolaki, jestem Wróżką Natury. Słyszałem, że jesteście bardzo dobrymi, mądrymi dziećmi i naprawdę chcę Was lepiej poznać i zaprosić do mnie. Mój stan natury ma klub miłośników przyrody. Chcesz tam odwiedzić? Ale do tego musisz zdać test. Nie bój się? Następnie stań przy swoich krzesłach. Wypowiem magiczne słowa, a ty wykonasz wszystkie ruchy i od razu znajdziesz się w moim lesie ...
Wstaliśmy. Gotowy…
Łatwo dostać się do Królestwa Natury,
Nie musisz podróżować daleko.
Zamknij oczy i zrób krok
Teraz klaskaj w dłonie w ten sposób:
Jedno klaśnięcie, kolejne klaśnięcie
A teraz widać stóg siana,
A teraz pole kłoszy
Pszenica hałaśliwa,
Niebo jest nad nią niebieskie
Szybko otwórz oczy.

Pedagog: Wylądowaliśmy więc w stanie Wróżek Natury. Gdzie ona sama jest? Zjedzmy ją. Och, spójrz na magiczny kwiat - Flower-Semitsvetik. Spełnia każde życzenie. Chłopaki, coś jest na płatkach. Tak, to są zadania.

Przeczytajmy.
1. Czerwony płatek. „Nazwij artystę”.

Dzieci, weźcie karty na krzesła. Teraz będę czytać wiersze poezji, a ty musisz podnieść kartę. Jeśli wiersz dotyczy zimy, należy wznieść biały kwadrat, o wiośnie - zielonym, o lecie - czerwonym, o jesieni - żółtym.
***
czterech artystów,
tak wiele zdjęć.
Malowane białą farbą
Wszystko w jednym rzędzie.
Las i pola są białe,
białe łąki,
Na ośnieżonych osikach
Gałęzie jak rogi ... (zima)
***
Drugi jest niebieski
Niebo i strumienie.
pluskanie w niebieskich kałużach
Stado wróbli.
przezroczysty na śniegu
Kawałki lodu są koronkowe.
Pierwsze rozmrożone plastry
Pierwsza trawa ... (wiosna)
***
Na zdjęciu trzeciego
Kolory i nie liczą się:
Żółty, zielony, niebieski jest.
Zielony las i pole
niebieska rzeka
Biały puszysty
Na niebie są chmury ... (lato)
***
A czwarta to złoto
Malowałem ogrody
pola są urodzajne,
Dojrzały owoc...
Wszędzie koraliki - jagody
Dojrzały w lasach
Kim jest ten artysta?
Zgadnij sam! (Jesień)

Bardzo dobrze! Dobrze znasz pory roku. Co jest na pomarańczowym płatku?

2. Pomarańczowy płatek. Gra „Kim (czym) był, kim (czym) stał się”.

Dzieci otrzymują karty. Rewers kart określonego koloru. Dzieci są pogrupowane według koloru kart. Zdjęcie z tyłu.

Musisz skonsultować i rozłożyć łańcuch. Kim był i kim się stał.

Jajko - smaż - ryba.

Jajko - Kurczak - Kurczak.

Jajko - kijanka - żaba.

Nasiona - kiełki - roślina (mniszek lekarski).

Żołądź - kiełek - dąb.

Dobrzy ludzie wykonali swoją robotę. Zobaczmy, co jest na żółtym płatku.

3. Żółty płatek. Teraz sprawdzimy, skąd znasz zasady zachowania w lesie. Aby to zrobić, zagramy z tobą w grę „Jeśli przyjdę do lasu”. Opowiem ci o moich działaniach, a ty odpowiesz, jeśli dobrze zrobię, powiemy „tak”, jeśli jest źle, to wszyscy razem krzyczymy „nie”!
***
Jeśli przyjdę do lasu
I wybierz rumianek? (Nie)
***
Jeśli zjem ciasto
I wyrzucić papier? (Nie)
***
Jeśli kawałek chleba
Czy zostawię to na pniu? (TAk)
***
Jeśli zawiążę gałąź,
Mam założyć kołek? (TAk)
***
Jeśli rozpalę ogień,
Czy nie zamierzam gotować na wolnym ogniu? (Nie)
***
Jeśli dużo schrzanię
I zapomnę go usunąć. (Nie)
***
Jeśli wyjmę śmieci
Mam wykopać bank? (TAk)
***
kocham swoją naturę
Pomogę jej! (TAk)
Bardzo dobrze!
4. Zielony płatek. A tu, chłopaki, pytania o to, jak zachowacie się w danej sytuacji.

- Lyosha znalazł w trawie gniazdo z jajkami chiffchaff. Naprawdę lubił małe jądra. Chciał zabrać je do domu. A chiffchaff krążyła nad nimi i krzyczała. Co należy zrobić dla Aloszy?

Wiersz:
Gniazdo na gałęzi to domek dla ptaków.
Wczoraj urodziła się w nim pisklę.
Nie zniszczysz tego domu.
I nie pozwól nikomu!

Dzieci przyszły z nauczycielką na leśną polanę. I zatrzymali się w zdumieniu: „Ile kwiatów! Kupava, rumianek, dzwonki. Zbierajmy duże bukiety kwiatów” – zaproponowały dzieci. A nauczyciel powiedział ... Co powiedział nauczyciel?

Wiersz:
kwiat na łące
Złamałem się w biegu.
Oszukany, ale dlaczego -
Nie potrafię wyjaśnić.
W szklance stał przez dzień i zwiędł.
A jak długo będzie stał na łące?

W niedzielę postanowiłem pojechać nad jezioro. Przede mną ścieżką szło dwóch chłopców. Nagle zobaczyli w trawie małą żabę. Zabierzmy ją do nas, żeby się nie zgubiła” – powiedział jeden z chłopców. "Nie dotykaj tego, żaba znajdzie swoją drogę" - powiedział inny. Który chłopak miał rację?

Wiersz:
Na miękkim bagnie garb,
Pod zielonym liściem
Skoczek się czaił
Żaba o błędnych oczach.
Nie może mieszkać w domu
Lepiej niech las pomoże.

- Andryusha znalazł jeża w lesie i postanowił dać go swojej dziewczynie Nastyi. Ale Nastya powiedziała: „Pozwól mu odejść, proszę!” "Nigdy! Wiem, że niektórzy ludzie łapią jeże i przynoszą je do domu, dają im mleko, karmią je słodyczami ”- odpowiedział Andryusha. „Tylko okrutni ludzie to robią. Jeże nie mogą żyć w niewoli i często umierają!” Dlaczego Nastya tak powiedziała?

Wiersz:
Nie zabieraj ze sobą jedzenia
Niech idzie do domu.
Jeż jest nawet najgłupszy
Chce mieszkać z mamą jeża.

Dzieci wyjaśniają, jak postępować prawidłowo w tej sytuacji i umieszczają „Znak przypomnienia”, a następnie recytują odpowiedni wiersz.
Co oznaczają te znaki? Wyświetlane są inne „znaki pamięci”. Dzieci odpowiadają, co mają na myśli.

Bardzo dobrze! Trzeba być przyjacielem wszystkich żywych istot i właściwie zachowywać się w lesie.
Drzewo, kwiat i ptak
Nie zawsze wiedzą, jak się bronić.
Jeśli zostaną zniszczone
Będziemy sami na planecie.

Zobaczmy, jakie zadanie znajduje się na niebieskim płatku.

5. Niebieski płatek. „Zasadź las”

Nauczyciel pokazuje zdjęcia z zakodowanym przysłowiem i proponuje rozważenie go i zapamiętanie.

Nauczyciel czyta przysłowie:
Dużo lasu - nie tnij,
Lasku - uważaj,
Brak lasu - roślina!
Dzieci są proszone o narysowanie każdej frazy - oczarowanie. Dzieci wraz z nauczycielem uczestniczą w procesie przekształcania wiersza w rysunek, oferując swoje obrazy skojarzeniowe.
Co jest na niebieskim płatku?

6. Niebieski płatek. Pytania Blitza.

Wróżka Natury: Odpowiedz szybko.

- Kto nosi dom? (Ślimak)

- Nie ptak, ale ze skrzydłami. (Motyl)

Jakie zwierzę ma krzak na głowie? (Jeleń kanadyjski)

- Gdzie owady znikają wraz z nadejściem zimy?

- Lista drzew iglastych. (sosna, świerk, cedr, modrzew, jodła)

Jakie zwierzęta hibernują? (borsuk, niedźwiedź, jeż, susły, chomik)

Jakie zwierzęta zmieniają kolor na zimę. (zając, wiewiórka)

Jaki ptak nie buduje gniazd i nie rozmnaża piskląt? (Kukułka)

Jaki ptak nazywa się „leśnym lekarzem”? (Dzięcioł)

Jakie zwierzę nazywa się „statekiem pustyni”? (Wielbłąd)

Bez czego nie może rosnąć roślina? (Światło, woda, ciepło).

Wiesz wszystko, dobra robota! A teraz fioletowy płatek.

7. Fioletowy płatek. „Oczyść drogę”
Trwa atrakcja „Czyja drużyna szybciej oczyści drogę”.
Niedawno był tu huragan. Powalił wiele drzew i musisz usunąć blokady na drogach. Czyja drużyna szybko wykona to zadanie, znajdzie wiadomość od Wróżki Natury.

Wróżka Natury: Chłopaki, jesteście prawdziwymi przyjaciółmi i koneserami natury. Serdecznie witam w Klubie Miłośników Przyrody i przyznaję zasłużone medale.
Pedagog: A teraz czas na powrót do przedszkola. Połączmy ręce, przyjaciół i ruszajmy leśną ścieżką do naszego domu.

Wyświetlenia posta: 3 825

Przybory: strzałki zielone, niebieskie, białe, żółte, dwa wiadra wypełnione wielobarwnymi plastikowymi kulkami, których jest tyle żółtych, co w grupie dzieci, cztery miski: dwie puste, dwie wypełnione ciepłą wodą, dwie identyczne łódki i przedmioty na przeszkody: kamyki, kręgle itp., dwie kartki papieru do rysowania przyczepione do ściany, żółte i pomarańczowe pisaki w zależności od liczby dzieci.

Postacie: stokrotka, mniszek lekarski, mak, chaber, rumianek, dzwonek, ziemia, woda, wiatr, słońce.

Prowadzący: Cześć chłopaki, jak pięknie jest dziś w hali, odświętnie. Tylko coś innego nie ma gości. O nie, ktoś nadchodzi.

Daisy wchodzi, trzymając doniczkę.

Prowadzący: Witaj dziewczyno, jak masz na imię?

Stokrotka: Witam! Nazywam się Małgorzata.

Prowadzący: Co za piękne imię! To nazwa moich ulubionych kwiatów stokrotek. Ale dlaczego jesteś taki smutny?

Stokrotka: Moja mama nazywała mnie Daisy, bo też kocha te kwiaty... Chciałam je więc dla niej wyhodować, posadziłam nasiona w doniczce, czekam, czekam, ale nic nie rośnie.

Prowadzący: Chłopaki, kto może pomóc Daisy w uprawie kwiatów?

Dzieci: Pomożemy!

Prowadzący: Jak możemy pomóc? Może zapytajmy same kwiaty, czego potrzebują, aby dobrze rosły?

Dzieci: TAk!!!

Prowadzący:

Powiedzmy te słowa:

„Chaber, chaber,

Nasz ulubiony kwiat

Odwiedź nas

I przyprowadź swoich przyjaciół!"

Dzieci przychodzą przy muzyce, Dandelion, Poppy, Chaber, Rumianek.

Pierwsze dziecko:

Przyjdź, kwiaty, odwiedź nas,

Zatańczymy i zaśpiewamy dla Ciebie

Jeśli to konieczne, posadź w doniczce,

Nalejemy wodę źródlaną!

Drugie dziecko:

Kochamy Cię, uważamy Cię za przyjaciół,

Dzieci naszych ogrodów i pól,

Zaopiekujemy się Tobą

Abyś rósł wspanialszy w klombach.

trzecie dziecko:

Wejdź, potrzebujemy cię

Jesteś piękna i bardzo delikatna.

Powiedz nam, chcemy usłyszeć

Czego potrzebujesz, aby się lepiej rozwijać?

Chaber:

Jestem słynnym kwiatem

Niebiesko-niebieski chaber.

Zdradzę ci sekret

Co chcę dostać do bukietu.

czekam na oszukanie

I zabiorą go do ukochanej.

I natychmiast to zrobię

Z rumiankiem w wazonie!

Mniszek lekarski:

jestem wesołym chłopcem

Żółty mniszek!

jestem zmęczony byciem żółtym

Będę biały.

A potem wszędzie na polach

Na zielonych łodygach

Białe kulki -

Puszyste lampiony.

Ale nie lubimy stać

W końcu możemy latać

Jak wieje wiatr

Odlecimy!

Chłopiec dmucha w dmuchawiec, dmuchawiec się rozprasza.

Rumianek:

Jestem wam wszystkim znajomy, bo jestem rumiankiem,

Rosnę na trawniku nad cichą rzeką,

Kochają mnie motyle, dzieci, owady,

Zwrócę moje płatki wszystkim.

jestem bardzo mądra, pięknie ubrana,

Bryza pieści mnie w biegu...

Podnieś mnie, a będę bukietem

Zdradzę Ci sekret - domyślam się!

Tylko ekscentryk mnie nie zauważy!

W końcu jestem najbystrzejszy, mam na imię Mac!

Na stepie i na polu zobaczysz mnie,

Nie mieszkam sam, mieszka tam cała moja rodzina.

Rośniemy tam w takiej obfitości

I trzepoczą suche i lekkie,

Dokładnie to wszystko są skrzydła motyla,

A nie maki proste płatki.

Prowadzący: Dziękuję kwiaty za przybycie do nas. Chcieliśmy Cię zapytać, czego potrzebujesz, aby dobrze rosnąć, być zdrowym i pięknym? A potem Daisy posadziła nasiona, ale jej kwiaty nie rosną.

MAK: Zapytaj Ziemię! I baw się z nami!

Dzwonek: Zapytaj wodę! I baw się z nami!

Chaber: Zapytaj powietrze! I baw się z nami!

Rumianek: Zapytaj Słońce! I baw się z nami!

Prowadzący: Chcesz zagrać? Pewnie stagnacja tam na łące, no cóż, pobawmy się!

Gra karuzela z kwiatami

Gracze stoją w kręgu. Lina leży na podłodze, tworząc pierścień, końce liny są zawiązane. Dzieci podnoszą go z podłogi i trzymając prawą ręką chodzą w kółko w rytm muzyki. Potem melodia nagle zmienia się na inną. Zmieniając melodię, gracze szybko chwytają drugą ręką linę i poruszają się w przeciwnym kierunku.

Prowadzący: No graliśmy, czas robić interesy, ruszać w drogę. Przypomnij dzieciom, do których kwiaty przysłały nam po radę?

Dzieci: Do powietrza, ziemi, wody, słońca.

Prowadzący: Tak, ale droga nie jest bliska. A żeby dotrzeć do naszych przyjaciół, trzeba być silnym, zdrowym, silnym. Co jest do tego potrzebne?

Dzieci:Ćwiczyć!

Prowadzący: Prawidłowo! Ładowanie pomoże nam naładować się siłą, wigorem. A ty, Daisy, również szykuj się do pójścia z nami!

Rozbrzmiewa piosenka „Razem fajnie jest chodzić”.

Prowadzący: A oto zielona strzałka. Do kogo przyjechaliśmy?

Dzieci: Na Ziemię!

Prowadzący: Tak, na Ziemię.

Ziemia wchodzi w muzykę.

Ziemia: Cześć chłopaki! Jestem matką ziemią. I prawdopodobnie nie przyszedłeś do mnie. Potrzebujesz czegoś ode mnie?

Stokrotka: Tak, przyszliśmy do Ciebie po radę. Chciałem uprawiać kwiaty i sadzić nasiona, ale one nie kiełkują. Możesz pomóc?

Ziemia: Mogę... Ale najpierw powiedz mi, co o mnie wiesz.

Pierwsze dziecko:

Ziemia to ogromny dobry dom

Niebieski dach.

A deszcz i grzmoty w nim żyją,

Surfowanie po lesie i morzu.

Drugie dziecko:

Żyją w nim ptaki i kwiaty,

Wesoły dźwięk strumienia,

Mieszkasz w tym jasnym domu

I wszyscy twoi przyjaciele.

Ziemia: Dlaczego nazywają mnie pielęgniarką?

Dzieci: Ziemia daje plony, wszystko na niej rośnie.

Ziemia: Prawidłowo! W moim ogrodzie wyrosła rzepa, spróbuj je wyrwać.

Gra „Pociągnij rzepę”

Dzieci podzielone są na dwie drużyny. Każda drużyna ustawia się w kolejce. Na końcu sali znajdują się dwa wiadra wypełnione kolorowymi kulkami. Gra rozpoczyna się na polecenie. Pierwsze dziecko biegnie do wiadra, wybiera żółtą piłkę (rzepę), biegnie z powrotem, staje na końcu kolejki, następne biegnie za nim. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza „zbierze rzepę”.

Ziemia: Cóż, próbowałeś. W tym celu dam ci obiecaną radę: aby ziarno wykiełkowało, należy nakarmić glebę w doniczce. Abyś sam rósł duży, silny i silny, jedz więcej warzyw. Mają dużo witamin.

Prowadzący: Dziękuję Ziemi. A gdzie powinniśmy iść dalej?

Ziemia: Idź do wody. Bez niej kwiat nie może rosnąć.

Ziemia odchodzi.

Prowadzący: Chłopaki! Niebieska strzałka wskaże nam drogę. Ale czym jest woda? Jaka ona jest? W końcu musimy wiedzieć, czego szukamy.

Pierwsze dziecko:

A jaka jest woda?

Zarówno na zimno, jak i na gotowanie

I wykopany basen,

I prawdziwe morze.

Drugie dziecko:

Zapamiętamy wszystko na zawsze

Co za cudowna woda.

trzecie dziecko:

Jest deszcz i wiosna

I w szklance wody

I sopel lodu i strumień,

Jak chcesz - umyj się, jeśli chcesz - wypij.

Woda wypływa.

Woda:

Jestem Czarodziejką Voditsa,

Spieszę się bawić z tobą

W tym samym czasie wcale nie z dala

Chętnie Ci pomogę.

Stokrotka: Witaj Wodo! Przyszliśmy do Ciebie po pomoc. Chciałem wyhodować kwiat i posadzić ziarno w doniczce, ale nie kiełkuje. Ziemia poradziła nam nawozić glebę w doniczce. Co mówisz? Możesz mi pomóc? A potem cię rozweselimy.

Woda: Mogę, ale najpierw powiedz mi, gdzie możesz mnie znaleźć w naturze?

Pierwsze dziecko:

Woda jest wszędzie i zawsze

Ale uwielbia podróżować po wodzie,

Zamieni się w śnieg, potem w lód,

Stopi się - i spadnie deszcz.

Woda: Tak to prawda! Jestem taki: i śnieg i rzeka i deszcz - krople deszczu ... Gdzie są moje magiczne krople? (Umieszcza wyimaginowaną kroplę wody w dłoniach każdego dziecka.) Wysyłam ci kropelki na ziemię. Rozlej czysty deszcz, podlej ziemię, drzewa i kwiaty, idź na spacer! Tak, patrz, nie folguj, nie chlapnij! (Do chłopaków.) Lubisz bawić się wodą?

Dzieci: TAk!

Woda: Więc zagrajmy w interesującą grę.

wodna zabawa

Umieść cztery umywalki: dwie z wodą, dwie puste. Cel gry. - jak najszybciej i jak najdokładniej nalewaj wodę dłońmi z jednej miski do drugiej. Wygrywa drużyna z najmniejszą ilością wody rozlanej na podłogę.

Woda: Och, posłuchaj, jaka piękna muzyka, ale to są moje córeczki! Zobaczmy, jak tańczą!

Dziewczyny tańczą z przezroczystymi niebieskimi szalikami, symbolizującymi strumienie.

Prowadzący: Bardzo fajny taniec, prawda chłopaki? Po ich tańcu i strumieniach pozostały. Spójrz - łodzie płyną wzdłuż naszych strumieni. Musimy pomóc im przepłynąć obok skał!

Zwraca uwagę dzieci na dwie papierowe łódki stojące na podłodze.

Woda: Mogę z tobą zagrać?

Woda dołącza do jednej drużyny, prowadząc do drugiej.

Gra „Statki”

Dzieci dzielą się na dwie drużyny, z łódką w ręku pokonują przeszkody (kamyki) i przekazują łódkę kolejnemu uczestnikowi.

Woda: Dobra robota, wykonałeś tak trudną pracę! Tak sprytny i zręczny, dam pożyteczną radę: aby ziarno wykiełkowało, musisz zalać je wodą. Teraz przejdź do Powietrza.

Woda odpływa.

Prowadzący:

Jak możemy znaleźć powietrze?

Jak dostać się do powietrza?

Jak możemy go zobaczyć?

Wiemy, że to niewidoczne!

Och dzieci, patrzcie! Biała strzałka wskaże nam drogę do Wiatru.

Wiatr leci.

Wiatr:

I pędzę stada chmur!

Ale też jestem cichy

Napędzam fale w morzu,

Jak dmucham - w drżącej rzece,

Jestem psotny, nie możesz przestać!

Stokrotka: Witaj Wiatru! Naprawdę Cię potrzebujemy! Widzisz, chcemy hodować piękne kwiaty. Posadziłem ziarno, ale nie kiełkuje. Ziemia radziła nawozić glebę, Woda - podlewać ziemię w doniczce. Czy możesz pomóc swoją radą?

Wiatr: Cóż, pomogę. Tylko ty odpowiadasz mi na pytanie: kim jestem?

Dzieci: Czuły i ciepły, głośny i zimny.

Drugie dziecko:

Wiemy, że jesteś delikatny

A czasami jest strasznie, śnieżnie,

żwawo bawisz się ziołami,

Z siłą fali podnosisz.

Wiatr, wiatr-wiatr,

Jesteś inny, mój przyjacielu!

Wiatr: Tak, jestem taki inny... Chcesz się ze mną pobawić?

Dzieci: TAk!

Wiatr: Zagrajmy więc w interesującą grę, w której nie da się obejść bez wiatru!

Gra „Piłka nożna z wiatrem”

Dwie drużyny siedzą po przeciwnych stronach stołu. Stół jest przedzielony na pół nitką umieszczoną pośrodku (aby się rozciągał, zawiąż jego końce pod stołem). Na środkowej linii umieszcza się „piłkę” - pióro ptaka (lub lekką kulkę wełny, waty itp.). Gracze obu drużyn jednocześnie zaczynają dmuchać na „piłkę” ze strzykawek, próbując zdmuchnąć ją ze stołu do połowy „przeciwnika”. Drużyna, która odniosła sukces, „strzela gola” do bramki przeciwnika. Gra rozpoczyna się od linii środkowej i trwa do ustalonej liczby „bramków”.

Wiatr: Dobrze graliśmy! Zagrajmy w jeszcze jedną grę.

Gra „Ciepła i zimna bryza”

Dzieci „zamieniają się” w owady. Gdy w muzyce pojawia się delikatny, ciepły wiatr, nad polaną przelatują owady, a gdy wiatr staje się silny, zimny, chowają się przed nim.

Prowadzący: Wiatr, naprawdę lubimy, gdy jesteś ciepły i czuły. Chcemy, żebyś zawsze taki był.

Wiatr:

Naprawdę cię lubiłam

Ale lubię swobodnie chodzić

polecę w morze, w pole,

Daję ci moją radę

Mówię ci z głębi serca:

Oddychać świeżym powietrzem

I zadbaj o swój kwiat!

Wiatr odlatuje.

Prowadzący O: Wiatr dał dobrą radę. A kto jeszcze może nam pomóc wyhodować kwiat?

Dzieci: Słońce!

Prowadzący: Oczywiście, Słoneczko. A oto żółta strzałka, która wskaże nam drogę.

Pierwsze dziecko:

Jak żółta piłka

Słońce toczy się po niebie

Skacząc przez drzewa

To ukryje się za chmurą.

Drugie dziecko:

Uważaj, słoneczko

Zabłyśnij wkrótce!

Połóżmy się na słońcu

Bądźmy zdrowsi.

Pojawia się słońce.

Słońce:

Cóż, kto nie zna Słońca?

Zaglądam rano w okno

ogrzewam ziemię

Budzę naturę.

Co Ci się stało?

Stokrotka: Witaj słońce! Dobrze, że istniejesz! Chcemy wyhodować kwiat, więc zasadziliśmy ziarno. Ziemia poradziła nam nawozić glebę, Wodę podlewać kwiat, a Wiatr powiedział, że po prostu potrzebne jest świeże powietrze. A ty, Sunshine, pomożesz nam?

Słońce:

Oczywiście, że tak, bo kocham was wszystkich. Zagramy pierwsi?

Gra „Narysuj słońce”

Dzieci podzielone są na dwie drużyny. Dla każdej drużyny przygotowano kartkę przymocowaną do ściany. Każde dziecko otrzymuje marker. Zadanie polega na szybkim i pięknym narysowaniu słońca.

Prowadzący: A teraz, Sunny, nasze „Rays” zatańczą Ci taniec.

Taniec promieni.

Słońce:

A dam radę:

Kocham światło słoneczne!

Opalaj się częściej latem

Nie zapomnij o mnie!

I umieść kwiat na słońcu, aby był bardzo ciepły i radosny.

Prowadzący: Dziękuję Sunshine.

Słońce odchodzi.

Prowadzący: Tutaj zebraliśmy wszystkie dobre rady od naszych przyjaciół. Teraz wiemy, co jest potrzebne do kwiatów.

Dzieci: Dobrze przepuszczalna gleba, czysta woda, świeże powietrze i światło słoneczne.

Prowadzący: Prawidłowy! Jestem pewien, że możemy wyhodować wspaniałe kwiaty. Widzisz, pomogli nam nasi przyjaciele Ziemia, Woda, Powietrze i Słońce.

Stokrotka: Tak, nie bez powodu mówią: „Słońce, powietrze i woda to nasi najlepsi przyjaciele!” Dziękuję i do widzenia, pójdę podlewać kwiatek i nawozić!

Prowadzący: Tak, i nie zapomnij umieścić go na oknie, gdzie jest dużo światła słonecznego i świeżego powietrza. A my, już czas! Chodźmy do grupy i pomyślmy, że może posadzimy kwiaty!