Ігрові проблемні ситуації в підготовчій групі. Ігрові ситуації для соціально - емоційного розвитку дошкільників

Освітня ситуація в підготовчій групі

(Інтеграція освітніх областей, «Соціально-комунікативний розвиток»,

«Пізнавальний розвиток», «Художньо-естетичний розвиток»)

Тип ситуації : Відкриття нового знання

Тема: «Цифра 8. Число 8 і його склад»

педагог :, Вихователь МДОУ № 24, перша кваліфікаційна категорія

мета : формування уявлення про утворення числа 8, цифрі 8 і склад числа 8 з двох менших чисел

завдання :

освітні:

1.Познакоміть з утворенням числа 8, цифрою 8.

2.Учіть розкладати число 8 на два менших, а з двох менших чисел складати більше.

3.Закрепіть уявлення про склад числа 7, навички рахунку в межах 7.

Розвиваючі:

1.Содействовать розвитку розумових операцій: пам'яті, уваги, логічного і образного мислення.

2.Способствовать розвитку комунікативних умінь (робота в парах).

3.Способствовать розвитку вміння пояснювати, міркувати, доводити, чітко і зрозуміло для навколишніх викладати свої думки.

виховні:

1.Содействовать розвитку у дітей чуйності, бажання допомогти.

2.Содействовать розвитку у дітей інтересу до різноманітної інтелектуальної діяльності.

Матеріали до заняття:

демонстраційний:

Картки із зображенням осьминожки (веселий і сумний) - 2шт.

Таблички з квадратами (7 червоних і 1 синій)

Таблички з числовими виразами: 1 + 6 \u003d 7; 6 + 1 \u003d 7; 7-1 \u003d 6; 7-6 \u003d 1;

Кольорові рахункові палички (смужки) Кюїзенера

Демонстраційні кістки доміно (10-12 шт.)

Стручки гороху (з паперу з намальованими горошинами)

Цифра «8»

роздатковий:

Набори карток з цифрами від 0 до 9 (за кількістю дітей)

Коробочки з кольоровими рахунковими паличками Кюїзенера (за кількістю дітей)

Фломастери або кольорові олівці

Інші матеріали і обладнання:

Магнітно-маркерна дошка з магнітами і маркерами

фланелеграф

Записка від осьминожки

попередня робота

Реалізація роботи по формуванню елементарних математичних уявлень за напрямками:

· «Цифри»

· «Склад чисел 3, 4, 5, 6, 7»

Ігрова діяльність (настільна гра «Доміно)

1. Введення в ігрову ситуацію

мета: створення цікавої мотивації до діяльності

вимоги:

Ситуація, що включає дітей в ігрову діяльність;

Звернення до особистого досвіду дітей;

Створення умов для виникнення у дітей внутрішньої потреби включення в ігрову і пізнавальну діяльність

хід заняття (Діти сидять на стільчиках в один ряд)

Хлопці, подивіться, хто прийшов сьогодні до нас на заняття! (Вихователь виставляє зображення сумного осьминожки)

Ви дізналися, хто це? (Так, восьминіг, Восьминіжка.)

Який у нього настрій? (Сумне)

А ви знаєте, чому він засмучений? (Немає)

Хлопці! Ви хочете допомогти Восьминіжка? (Та)

А ви зможете це зробити? (Так, зможемо)

А чому ви так вирішили? (Ми знаємо цифри; ми вміємо рахувати і ми навчимо вважати Восьминіжка.)

Я пропоную вам пограти і виконати кілька математичних завдань.

2.Актуалізація в ігровій ситуації

мета:виділення важливих знань у дітей, необхідних для відкриття нового знання

вимоги:

Актуалізація вивчених способів дій і знань, достатніх для побудови нового знання;

Тренування розумових операцій (аналіз, синтез, порівняння)

На дошці виставлено ряд квадратів

Хлопці, подивіться на дошку. Які геометричні фігури ви бачите? (Квадрати)

Чим відрізняються квадрати? (Кольором)

Скільки всього квадратів? (7)

Скільки червоних квадратів? (6)

Скільки синіх? (1)

Яким по порядку стоїть синій квадрат? (Третім)

Які рівності можна скласти? (1 + 6 \u003d 7, 6 + 1 \u003d 7, 7 - 1 \u003d 6, 7 - 6 \u003d 1) (вивішуються таблички з числовими виразами)

Отже, число 7 складається з двох чисел 1 і 6 або 6 і 1.

А ще з яких двох менших чисел можна скласти число 7? (2 і 5, 5 і 2, 3 і 4, 4 і 3)

Ви молодці! Ви правильно виконали завдання. Я дуже задоволена вами.

3. Утруднення в ігровій ситуації

мета: організація аналізу дітьми ситуації, що виникла, підведення їх до виявлення причини труднощі

вимоги:

Створення ситуації труднощі

Фіксація в промові причини труднощі

Гра «День - ніч»

Хлопці, запам'ятайте, як розташовані квадратики на дошці.

Вночі, поки всі сплять, відбуваються різні чудеса. Подивимося, що станеться!

Ніч! Діти «засипають». (Вихователь міняє синій квадрат на червоний).

Що змінилося? (Прибрали синій квадрат; всі квадрати червоні, стало 7 червоних квадратів).

Ніч! Діти «засипають». (Вихователь ставить на восьме місце 1 синій квадрат).

Що змінилося? (Народився 1 синій квадрат).

Скільки всього стало квадратів? (8)

Як отримали 8 квадратів? (До 7 квадратах додали ще 1 квадрат. Вийшло 8 квадратів).

Значить, як вийшло число 8? (7 + 1 \u003d 8) (Вихователь виставляє зображення веселого осьминожки).

Хлопці! Подивіться, наш гість-осьминожка повеселішав. Це тому, що у вас він навчився рахувати і навіть порахував скільки у нього ніжок. А ви знаєте скільки? (8)

Правильно. Восьминіжка хотів написати листа своєму другові крабиками і повідомити йому, що у восьминогів 8 ніг. Але ось осьминожка раптом знову засумував. (Виставляється зображення сумного восьминога). Це тому, що він не знає, як пишеться цифра 8. У осьминожки виникло утруднення.

Ви допоможете йому вийти зі скрутної ситуації? (Так, допоможемо).

4. Відкриття нового знання

мета: Формування первинного досвіду успішного подолання труднощів через виявлення і усунення причин.

вимоги:

Організація підводить діалогу з метою відкриття нового знання;

Створення ситуації успіху

Хлопці! Цифра «8» вирішила з вами пограти. Вона пропонує вам відгадати загадку:

Два кільця, але без кінця

В середині немає цвяха.

Якщо я перевернуся,

То зовсім не змінюся.

Ну, яка цифра я?

Ви зрозуміли, як виглядає цифра 8? (Так)

Підійдіть до столу. Там для кожного з вас приготовлені набори карток з цифрами (від 0 до 9). Вам потрібно знайти картку з цифрою 8. (Діти виконують завдання).

Молодці! Ви все правильно виконали завдання: знайшли картку з цифрою 8.

Динамічна пауза. Гра «Напиши цифру 8»

Покажіть, як цифру 8 напише Буратіно своїм носом.

Як цифру 8 пише диригент?

Як цифру 8 напише футболіст?

Гра «Один по одному ставай!»

Діти отримують картки з цифрами від 1 до 8. Вони вільно рухаються по майданчику підскіками під звучання бубна. Після слів вихователя: «по порядку номерів ставай!» діти будуються по порядку від 1 до 8.

Один по одному номерів розрахуйсь! (Перший, другий, ..., восьмий)

(Діти сідають за столи)

Хлопці, Восьминіжка дуже задоволений тим, що знає цифри і зможе написати цифру 8. Але він ще хоче дізнатися, з яких двох чисел можна скласти число 8.

А ви хочете це дізнатися? (Так, хочемо).

Відкрийте коробочки з кольоровими рахунковими паличками. Дістаньте паличку, яка позначає число 8.

Якого кольору ця паличка? (Бордова)

А тепер подумайте і прикладіть такі 2 палички, щоб вони разом по довжині були рівні бордовою паличці.

Якого кольору ці палички? (Біла і чорна; рожева і фіолетова; блакитна і жовта; 2 червоні палички).

Покладіть поруч зі своєю бордовою паличкою ці пари. Ось який вийшов гарний килим!

(Одна дитина виконує завдання на фланелеграфе з демонстраційними рахунковими паличками).

Хлопці! Назвіть всі варіанти складу числа 8! (1 + 7; 7 + 1; 2 + 6; 6 + 2; 3 + 5; 5 + 3; 4 + 4)

(Вихователь поруч з паличками виставляє таблички із записом числових виразів всіх варіантів складу числа 8)

5.Включеніе нового знання в систему

мета: Формування вміння дітей самостійно застосовувати засвоєні знання і способи дії для вирішення нових завдань

вимоги:

Відповідність використовуваних ігор та вправ мети заняття;

Виконання завдань, в яких новий спосіб дій зв'язується з раніше вивченим;

Індивідуальні труднощі в іграх;

Ситуація успіху в спільній діяльності.

Гра «Доміно»

(На окремому столі лежать великого розміру картки, що зображують кістки доміно, 10-12 шт).

Хлопці, ви вмієте грати в доміно? (Так, вміємо).

Я пропоную вам розбитися на пари і виконати таке завдання: кожній парі дітей потрібно знайти 1 кістка доміно, щоб загальна кількість точок на ній було 8. (діти виконують завдання).

Розглянемо кістки доміно. На які дві частини розбили 8 точок? (6 + 2; 5 + 3; 4 + 4)

Що вийде, якщо кістки перевернути, щоб права половинка стала лівою, а ліва правої? (2 + 6; 3 + 5, 4 + 4).

А яких двох чисел зі складу 8 не зустрічається на кістках доміно? (7 і 1) (При скруті звернутися до кольорових паличок на фланелеграфе).

Гра «Горох»

(На магнітно-маркерні дошки намальовано рослина горох. Стручки гороху прикріплені за допомогою магнітів. Над рослиною прикріплена цифра «8».

Хлопці, що за рослина зображена на дошці? (Горох)

Правильно! А цифра «8» говорить нам про те, що в кожному стручку має бути по 8 горошин.

Подивіться, чи заповнені стручки горохом повністю? (Немає)

Хлопці, зніміть з дошки кожен по одному стручку, сядьте за столи і намалюйте стільки горошин, скільки не вистачає до 8! (Діти працюють за столами)

А тепер розкажіть, як ви виконали завдання. (В стручку була 1 горошина. Щоб стало 8 горошин, я намалював ще 7 горошин: 1 + 7)

(Діти розповідають про виконання завдання і прикріплюють заповнені горохом стручки до малюнка рослини на дошці. Вихователь робить на дошці записи: 1 + 7; 2 + 6; 3 + 5, 4 + 4; 5 + 3; 6 + 2; 7 + 1 )

Молодці! Ви дуже старалися і правильно виконали завдання.

6. Підсумок (осмислення)

мета:організація рефлексії та самооцінки дітьми своєї діяльності

вимоги:

Організація аналізу дитячої мети;

Фіксація нового знання в мові;

Визначення виконання дорослої мети;

Створення ситуації успіху в спільній діяльності.

Діти і вихователь сідають на стільці.

Хлопці, а де ж наш гість-осьминожка?

Подивіться, тут якась записка.

«На вашому занятті було дуже цікаво. Я багато чому навчився у вас. Спасибі за все! Поспішаю, мені пора повертатися додому. Восьминіжка »

Скажіть, за що вас дякує осьминожка? (за допомогу)

Що ви дізналися сьогодні нового? (Як утворюється число 8; як виглядає цифра 8; з яких двох менших чисел складається число 8)

А де вам можуть стати в нагоді ці знання? (В школі; в життя; при вирішенні завдань; при вирішенні прикладів).

Хлопці, я дуже задоволена вами. Ви ростете добрими, чуйними, допитливими. Ви познайомилися з цифрою 8, зі складом числа 8. Я впевнена, що ці знання вам знадобляться в житті.

Картотека проблемних ситуацій для дітей старшого дошкільного віку

Приклади СИТУАЦІЙНИХ ЗАВДАНЬ НА РОЗВИТОК МИСЛЕННЯ У ДІТЕЙ.

Ситуація на транспорті (міському, залізничному)

  • Ти з бабусею їдеш в електричці. Вона зійшла на платформу, а ти не встиг. Що будеш робити? Чому?
  • Бабуся села на поїзд, а ти залишився. Твої дії? Поясни, чому ти вчиниш саме так, а не інакше?


Ситуація з вогнем

  • У квартирі пожежа. Що ти будеш робити? Чому?
  • Дим в сусідній квартирі. Твої дії?

Ситуація з водою

  • Бачиш, що хтось тоне. Як вчиниш?
  • У квартирі прорвало кран. Ти один вдома. Що предпрімешь спочатку, що потім? Чому?
  • Діти отримують лист з лісу про те, що там з'явилися люди, які ламають молоді дерева, гілки, рвуть квіти.Завдання дітей: організовувати загін допомоги та запропонувати шляхи вирішення проблеми.
  • Поштовий голуб приносить телеграму від гіпопотама про те, що в Африці сильна посуха.

Завдання дітей: організовувати доставку питної води в спеціальних балонах (їх замінюють пластикові пляшки); використовуючи географічну карту, запропонувати способи доставки.

  • Собака Жучка приносить звістку про те, що в горах зійшла лавина, в результаті чого постраждали звірі, поламані дерева.

Завдання дітей: зібрати спеціальну посилку з бинтами, йодом, замазкою для дерев.

  • У куточку «Школа» сидить зайчик, у нього забинтована лапка.

Питання дітям: чому лапка забинтована, що могло статися?

  • Лежить паперова метелик з відірваним крилом, навколо неї зображення «сумних» кольорів.

Завдання дітям: висловити свої припущення, чому у метелики такий вид і чому квіти «сумні».

  • У куточок «Школа» прилетіла сорока з листом від Берендея: «Тривога, з'явився мурахоїд!» Чим може загрожувати його поява в лісі?
  • У куточку «Школа» знаходиться сюжетна картина, що зображає голі, хворі дерева.Завдання дітям: подумати, що сталося в цьому лісі і як можна йому допомогти.
  • Казка «Ріпка» (У Діда неврожай: ріпка НЕ \u200b\u200bвиросла.Как йому допомогти?)
  • Казка «Теремок» (потрібно допомогти персонажам побудувати будинок, не використовуючи ліс).

Тема: «Гриби»

Незнайка кличе дітей до лісу за грибами, але не знає, які гриби їстівні, а які ні.

Тема: «Транспорт»

Тварини Африки просять Айболита про допомогу, але Айболить не знає на чому до них дістатися.

Тема: «Дома», «Властивості матеріалів»

Поросята хочуть побудувати міцний будинок, щоб сховатися від вовка і не знають, з якого матеріалу це зробити.

Тема: «Фрукти»

Подорожуючи по пустелі, діти захотіли пити. Але з собою виявилися тільки фрукти. Чи можна напитися?

Тема: «Властивості матеріалів»

У дощову погоду треба прийти в дитячий сад, але яке взуття вибрати, щоб прийти в дитячий сад, що не промочив ноги.

Тема: «Мова міміки і жестів»

Мандруємо світом, але не знаємо іноземних мов.

Тема: «Погодні умови»

Вирушили в подорож по Африці, але який одяг узяти з собою, щоб було комфортно.

Тема: «Властивості металів»

Буратіно хоче відкрити дверцята, в комірчині у тата Карло, але ключ на дні колодязя. Як Буратіно дістати ключ, якщо він дерев'яний, а дерево не тоне.

Тема: «Сторони світу»

Машенька заблукала в лісі і не знає, як повідомити про себе і вийти з лісу.

Тема: «Обсяг»

Знайка необхідно визначити рівень рідини в глечиках, але вони не прозорі і з вузькою шийкою.

Тема: «Погодні умови»

Одна подруга живе далеко на Півдні, і ніколи не бачила снігу. А інша - живе на Крайній Півночі, там сніг ніколи не тане. Що можна зробити, щоб одна змогла побачити і сніг, а інша - траву і дерева (тільки переїжджати вони нікуди не хочуть)?

Тема: «Вимірювання довжини»

Червону Шапочку треба якомога швидше потрапити до бабусі, але вона не знає, яка доріжка довга, а яка коротка ...

Тема: «Вище, нижче»

Івану-Царевичу треба знайти скарб, який заритий під найвищою ялиною. Але він ніяк не може вирішити, яка ялинка найвища.

Тема: «Лікарські рослини»

Незнайка в лісі поранив ногу, а аптечки немає. Що можна зробити.

Тема: «Грунт»

Машенька хоче посадити квіти, але не знає, на якому грунті квіти будуть рости краще.

Тема: «Властивості дерева»

Побіг Буратіно в школу, а перед ним широка річка, і містка не видно. У школу потрібно поспішати. Думав - думав Буратіно як же йому через річку перебратися.

протиріччя: Буратіно повинен перебратися через річку, так як може спізнитися в школу, і боїться увійти в воду, так як не вміє плавати і думає, що потоне. Що робити?

Тема: «Годинник»

Попелюшку треба вчасно піти з балу, а палацові годинник раптом зупинилися.

Тема: «Властивості повітря»

Незнайка з друзями прийшли на річку, але Незнайко не вміє плавати. Знайка запропонував йому рятувальний круг. Але він все одно боїться, і думає, що потоне.

Тема: «Збільшувальні прилади»

Дюймовочка хоче написати лист мамі, але турбується, що мама не зможе його прочитати через дуже маленького шрифту.

Тема: «Засоби зв'язку»

У слоненяти захворіла бабуся. Треба викликати лікаря, але він не знає як.

Тема: «Властивості паперу»

Чомучка запрошує в подорож по річці, але не знає, чи підійде для цього паперовий кораблик?

Тема: «Властивості копіювального паперу»

Миша хоче запросити на свій день народження багато друзів, але як зробити багато запрошень за короткий термін?

Тема: «Властивості магніту»

Як гвинтики і Шпунтик швидко знайти потрібну залізну деталь, якщо вона загубилася в коробці серед деталей з різних матеріалів?

Тема: «Дружба фарб»

Попелюшка хоче піти на бал, але пускають тільки в помаранчевих нарядах.

СИТУАЦІЙНІ ІГРИ НА ПЕРЕБУВАННЯ ЗОВНІШНІХ РЕСУРСІВ



«Кіт у одному чоботі»
Кіт з казки «Кіт у чоботях» втратив чобіт. В одному чоботі ходити незручно, босоніж він ходити відвик. Як тепер бути коту?

«Ось так гра»
Іра втратила в школі рукавиці, шукала, шукала, але знайти не змогла, а на вулиці дуже холодно і до будинку далеко. Як дійти до нього, що не заморозивши руки?

"Маша і Ведмідь"
Маша дружила з ведмедем і часто ходила до нього в гості. В черговий раз збираючись відвідати свого друга, Маша напекла пиріжків і поклала їх у вузлик. Вона довго йшла через густий ліс, випадково зачепилася вузликом за кущ - він порвався, і пиріжки розсипалися. Як Маші донести їх до місця, де живе ведмідь?

«Допоможи Попелюшку»
Мачуха веліла до обіду спекти пироги. Чим Попелюшку розкачати тісто?

"Підготовка до свята"
Зайчиха вирішила влаштувати свято на честь дня народження своєї доньки. «Родзинкою програми» мало стати печиво різної форми. Зайчиха обійшла всі магазини в окрузі, але формочок для печива купити не змогла. За допомогою чого Зайчиха зможе виготовити печиво різної форми?

«Розсіяний Петя»
Вирішивши відправитися в похід, діти домовилися, хто що з собою візьме. Уклавши рюкзаки, рано вранці вирушили за місто на електричці. Ось і потрібна їм станція. Всі вийшли, поїзд дав гудок і зник за поворотом. І тут виявилося, що Петя, який «славився» своєю неуважністю, залишив у вагоні свій рюкзак. А в ньому були намет, невелика лопатка, казанок і сірники. Все дуже засмутилися, крім Марини, яка запропонувала подумати і знайти вихід з положення. Як провести ніч в лісі без намету? Як обійтися без казанка, лопатки і сірників?

СИТУАЦІЙНІ ІГРИ НА ПЕРЕБУВАННЯ ВНУТРІШНІХ РЕСУРСІВ


«Листівки для Діни»
Діна колекціонує листівки, і друзі (а їх у неї 20) вирішили подарувати їй на день народження красиві листівки. В останній момент з'ясувалося, що всі листівки абсолютно однакові. Одну з них Діна долучила до своєї колекції. Що робити з рештою дев'ятнадцятьма?

"Червона Шапочка"
У Червоної Шапочки зовсім зносилася її шапка. Вона попросила бабусю зшити їй нову. Бабуся виконала прохання улюбленої внучки і пошила їй красиву шапку до дня народження. Внучка була дуже задоволена. Але бабуся, через неуважність, подарувала внучці таку ж шапочку на Новий рік, на 8 Березня і ще на сім свят. Дівчинка, щоб не засмучувати бабусю, взяла все 10 шапок. Але що їй з ними робити?

«Допоможи Оле»
У Олі довге волосся. До Нового року мама, тато, бабуся і подружки подарували їй багато яскравих стрічок - так багато, що Оля розуму не могла докласти, що з ними робити, як використовувати. Допоможіть Олі вирішити цю проблему.

«Молочні проблеми кота Матроскіна»
Кіт Матроскін надоїв так багато молока, що заповнив їм всі наявні в будинку ємності. Як Матроскін може використовувати все це море молока?

«Кошики для козенят»
Жили-були коза з козенятами. Кожен день коза ходила в ліс і приносила звідти кошик трави. Кошик була великою і зручною, але старої. І в кінці кінців вона продірявилася, і трава висипалася. Коза попросила козенят сплести нову кошик. Козенята дружно взялися за справу, але незабаром почали сваритися: не змогли поділити між собою обов'язки. І тоді вони вирішили, що кожен сплете корзину сам. І ось незабаром коза отримала двадцять одну корзину (!). Коза не знала, що з ними робити. Допоможіть їй.

«Дивний лісник»
У сосновому бору жив лісник. Коли йому ставало нудно, він збирав соснові шишки. І назбирав їх так багато, що ними можна було заповнити цілий залізничний вагон. Що з ними робити, лісник не знав. Як би ви їх використовували?

«Жителі міста Кісельска»
З жителями Кісельска трапилася біда: в один прекрасний день всі мешканці міста зварили свою улюблену страву - кисіль. п його виявилося так багато, що в місті почалося «кисільні» повінь. Підкажіть жителям міста, як можна використовувати кисіль.

«Варення для Карлсона»
Всі знають, що Карлсон дуже любив все солодке, особливо варення. Малюк постійно приносив йому різний варення в металевих банках, і Карлсон відразу ж їх руйнував. В результаті у Карлсона накопичилося безліч порожніх банок. Викинути їх в сміттєвий бак? Шкода. А як їх використовувати?

Отже, вони самі обирають проблемні ситуації, використовуючи запропонований ним алгоритм (2-й етап). На прикладі однієї проблемної ситуації покажемо, як використовується алгоритм.

  • Буратіно впустив золотий ключик у болото, але черепахи Тортилли поблизу не виявилося. Це і є ситуація, яка представляється дітям.

    Як Буратіно дістати ключ? У ситуації виділяється завдання або питання.

    Буратіно повинен опуститися під воду, тому що йому необхідно дістати ключ, але не може цього зробити, тому що він дерев'яний і відразу ж спливе на поверхню. Такі протиріччя цієї проблемної ситуації.

    Наступними етапами стануть знаходження оптимального кінцевого результату з найменшими витратами і визначення ресурсів, які допоможуть отримати цей результат.

  • ОХ і АХ зібралися в похід, взяли консерви і хліб. Прийшли на місце і вирішили перекусити, але виявилося, що консервний і столовий ножі вони залишили вдома. Як відкрити банку?

Протиріччя. ОХ і АХ повинні відкрити банку консервів, тому що вони зголодніли, і не можуть це зробити, тому що нічим.

  • У місто приїхав цирк. Щоб про це дізналися дорослі і діти, необхідно розклеїти афіші, але в місті немає ні краплі клею. Як розклеїти афіші?

Протиріччя. Афіші розклеїти треба, тому що вони допоможуть жителям міста дізнатися про приїзд цирку; афіші розклеїти неможливо, тому що немає клею.

  • Знайка попросив Пончика через Незнайку передати йому рецепт смачних пиріжків. Коли Пончик почав говорити Незнайку про те, що входить в рецепт, вони обидва згадали, що писати не вміють. Як бути?

Протиріччя. Незнайка повинен передати Знайка рецепт пиріжків, тому що той без рецепта нічого зробити не зможе, і не може це зробити, тому що не вміє писати.

  • У королівському саду на чарівної яблуні дозріло тільки одне молодильні яблуко, але так високо, що король навіть за допомогою великої сходи не зміг дістати його. Як королю опанувати цим яблуком?

Протиріччя. Король повинен дістати молодильні яблуко, тому що тільки з його допомогою він стане молодше, і не може, тому що не знає, як це зробити.

ПРОБЛЕМНІ СИТУАЦІЇ МІЖОСОБИСТІСНИХ ВІДНОСИН однолітками

У багатьох дітей вже в дошкільному віці формується і закріплюється негативне ставлення до інших, яке може мати вельми сумні віддалені наслідки. Вчасно визначити проблемні форми міжособистісних відносин і допомогти дитині подолати їх - найважливіше завдання педагогів.

  • -Галина Анатоліївна, якби зламався квітка, ви б дуже розсердилися?
    - Напевно, розсердилася б. А чому ти питаєш?
    -А я бачила, як Рита зламала квітку. Що можна сказати про вчинок Ріти?
    Яку прислів'я ви знаєте, яка підходить в даній ситуації?
  • У Каті покотився м'яч і вдарився об твою ногу.
    Микита закрічал.- Ти що не бачиш, куди м'яч кидаєш? Мені ж боляче.
    Як би ви вчинили інакше? Що ви скажете один одному?
  • Ніка прийшла в новій сукні. Наташа побачила і голосно сказала.
    - Що хвалишся? Подумаєш, мені мама ще краще плаття купила.
    Права чи Наташа в такій ситуації?
  • Саша досі не навчився зав'язувати шнурки.
    Микита в роздягальні кімнаті кричить.
    - Ха, подивіться, скоро в школу піде, а шнурки не вміє зав'язувати.
    Катя мовчки підійшла і допомогла Сашку.
    Чий вчинок вірний?
  • Діти повернулися з прогулянки. Швидко роздяглися, пішли в групу. Андрій визирнув у роздягальню кімнату і кричить.
    Галина Анатоліївна, а Сережа чоботи не прибрав на місце.
    Галина Миколаївна з докором подивилася на Андрія.
    Чому? Як би ти вчинив на місці Андрія.
  • Діти малюють. У Олі зламався олівець. Вона вихопила з рук Рити олівець. Рита встала і пересіла на інше місце.
    Чому Рита пішла за інший стіл? Як би вчинив ти?
  • Олена Іванівна розмовляє з молодшим вихователем Тетяною Олексіївною. Маша кричить.
    - Олена Іванівна, а Оля не віддає мою ляльку.
    Потім підходить і торкає вихователя за руку.
    -Ви що не чуєте, Оля не віддає мою ляльку.
    Що сказала Олена Іванівна Маші?
  • Група хлопчиків будує замок. Альоша підійшов і поклав зверху дошку. Замок розвалився.
    Що сказали йому хлопчики? Як би ти вчинив?
  • Вранці Слава грав з Артемом. Коли прийшов Рома, Слава став грати з ним. Артем підійшов і сказав Славі.
    -Ти зрадник.
    Рома образився.
    Як ти думаєш, чому?
  • Рита і Саша чергові в куточку природи. Саша сказав.
    -Ріта, а давай ми черепаху віднесемо до дівчаток, нехай вони з нею пограють.
    Рита розповіла про це Галині Анатоліївні.
    Права чи Рита? Як би ти вчинив?
  • У роздягальні Галина Анатоліївна розмовляє з мамою Артема. Рита підходить і каже.
    -А ви знаєте, що ваш Артем найостанніший одягається.
    Галина Анатоліївна зробила зауваження Риті.
    Як ви думаєте, що сказала Риті Галина Анатоліївна?
  • Світла виходить в роздягальню і голосно говорить.
    - Я з Нікою більше не дружу. Вона мене називає Светкой- цукеркою. Чому образилася Світу?
  • Під час обіду Віті Валентина Іванівна запропонувала добавку.
    Вітя каже.
    - Чи не потрібна мені ваша добавка.
    Що б ти сказав Валентині Іванівні?
  • Після обіду діти заснули. Наталі не спиться. Вона постійно звертається до вихователю.
    -Поправьте мені ковдру.
    -Я хочу до туалету.
    - А Саша голосно сопе, мені заважає.
    Як би вчинили ви?
  • Під час полудня Саша поставив стілець дуже близько до столу. Коли став сідати, штовхнув Микиту. Той пролив молоко.
    Микита голосно сказав.
    -Ти, що не бачиш? Я з тобою не хочу сидіти поруч.
    Чи правий Микита? Як би ти вчинив на місці Саші і Микити?

ПРОБЛЕМНІ СИТУАЦІЇ ДО ЗАНЯТЬ

мета: виховувати у дітей повагу і терпимість до людей незалежно від їх соціальногопроісхожденія, расової і національної приналежності, мови, віросповідання, статі, віку,

особистісного своєрідності, зовнішнього вигляду, фізичних недоліків.

  • ситуація

У казці "Попелюшка" мачуха і її сестри не взяли Попелюшку з собою на бал, тому що вона була у них

служницею, мила і прибирала за ними. Як би ти вчинив на місці мачухи?

а) Чи не взяв би на бал, адже Попелюшка ходила в старому, брудному плаття;

б) сказав би, що на неї не вистачило запрошення;

в) взяв би з собою, тому що всі люди рівні.

  • ситуація

Одного ранку, коли діти снідали, двері групи відкрилася, увійшла завідувачка дитячим садом сдвумя чорношкірими дівчатками і сказала: "Ці сестрички, Бахарнеш і Аліна, приїхали з Ефіопії, ітеперь будуть ходити до вас в групу". Як би ти вчинив на місці дітей?

а) засміявся і став показувати пальцем на сестричок: "Вони зовсім чорненькі!";

б) запросив дівчаток разом поснідати, а потім показав свою групу; неважливо якої раси дівчинки;

в) повернувся до своєї тарілці, як ніби ніхто не прийшов.

  • Ситуація.

До групи прийшов новенький - хлопчик з Грузії, який не дуже добре говорив по-російськи. Ваня

став дратувати його. Що б ти сказав Вані?

а) Посміявся б разом з ним над новачком;

б) не звернув уваги на те, що Ваня дражнить новачка;

в) захистив би новачка, став грати з ним, адже це не головне, якою мовою ти говориш.

  • ситуація

Одного разу діти проходили повз мечеті і побачили, як молиться літня людина, стоячи на колінах. вони

а) засміялися, показуючи пальцем на старого;

б) стали передражнювати;

в) відійшли в сторону, щоб не заважати йому, тому що потрібно шанобливо ставитися до будь-якої релігії.

Як вчинив би ти?

  • Ситуація.

У казці "Сивка-Бурка" старші брати не взяли Іванка з собою в місто, тому що вважали його

маленьким і дурним. Вони так і сказали йому: "Сиди, дурник, дома!" Як би вчинив ти?

а) Так само, як брати;

б) взяв би Іванка з собою;

в) залишив би вдома, але сказав: "Ти залишишся за господаря".

  • ситуація

Мешканці пташиного двору з казки Г.Х. Андерсена "Гидке каченя" кривдили каченяти за те, що він билнекрасівим. Вони називали його гидким, ніхто з ним не дружив. Чи правильно поводилися птиці? як

вчинив би ти?

а) Правильно; я вчинив би так само;

б) неправильно; не дружить, якщо не хочеш, але ображати не можна;

в) неправильно; незважаючи на різну зовнішність, всі мають рівні права; дружив би

СИТУАЦІЇ НА ТЕМУ «ЩО БУЛО Б, ЯКБИ ...»

  • «... люди не знали про небезпеку»

Обстежити рівень знань і навичок дітей з ОБЖ; розвивати мислення, увагу; виховувати бажання слідувати правилам безпеки.

  • «... в дитячому садку оголосили тривогу»

Вчити дітей правильно і швидко реагувати на сигнали тривоги, закріпити знання дітей про заходи протипожежної безпеки; розвивати швидкість реакції, узгодженість дій вихователя і дітей; виховувати бажання допомагати один одному.

  • «... з'їсти незнайому ягоду»

Вчити розуміти, що дітям дошкільного віку є будь-які гриби шкідливо і небезпечно; познайомити з їстівними і отруйними ягодами і грибами; вчити висловлюватися повними реченнями, розвивати почуття обережності до незнайомих ягід; виховувати почуття міри.

  • «... собака напала на дитину»

Вчити дітей діяти в різних ситуаціях, пов'язаних з домашніми тваринами; закріпити знання дітей про гігієнічних навичках після ігор з домашніми вихованцями; дати уявлення про захворювання, що передаються тваринами; вчити висловлювати свої думки повними реченнями; виховувати любов до тварин

  • «... злетіти високо, як птах»

Ознайомити дітей з різноманітністю птахів, вчити розуміти, що будь-які птахи можуть бути джерелом захворювань; дати уявлення про безпечний відхід за птахами, в тому числі домашніми вихованцями; розвивати мислення, пов'язану мова; виховувати любов до живого

  • «... харчуватися тільки солодощами»

Дати уявлення про вплив різноманітної їжі на дитячий організм; познайомити з деякими вітамінами (А, В, С, Д) і їх вплив на здоров'я; які продукти приносять користь, а які шкоду; розвивати пов'язану мова, активізувати словниковий запас дітей по темі; виховувати культуру їжі.


Використання проблемних ситуацій в роботі з дошкільнятами позитивно впливає на розвиток у дітей творчого мислення, пізнавальних умінь і здібностей. Рубенштейн С. Л. говорив, що «Мислення звичайно починається з проблеми чи питання, з протиріччя. Проблемною ситуацією визначається залучення особистості в розумовий процес. У проблемі є невідомі, як би незаповнені місця. Для з заповнення, для перетворення невідомого у відоме, необхідні відповідні знання і способи діяльності, які у людини спочатку відсутні ».

Проблемна ситуація - стан розумового утруднення дітей, викликане недостатністю раніше засвоєних ними знань і способів діяльності для вирішення пізнавальної задачі, завдання або навчальної проблеми. Інакше кажучи, проблемна ситуація - це така ситуація, при якій суб'єкт хоче вирішити важкі для нього завдання, але йому не вистачає даних, і він повинен сам їх шукати.

Проблемна ситуація виникає, коли педагог навмисно зіштовхує життєві уявлення дітей (або досягнутий ними рівень) з науковими фактами, пояснити які вони не можуть - бракує знань, життєвого досвіду.

У вихователів часто виникають складнощі з підбором проблемних ситуацій. Сподіваюся, що запропонована мною картотека допоможе вам в цьому.

підготовча група

проблемні ситуації

ситуація

Якщо засмутилася твоя подруга (друг), що потрібно зробити, як допомогти?

Розвивати доброзичливе ставлення дітей до близьких людей, однолітків; розвивати співчуття.

У тебе зламалася іграшка, як ти вчиниш: викинеш або починаєш?

Виховувати дбайливе ставлення до іграшок і речей, почуття подяки за турботу і догляд.

Якщо ти штовхнув товариша, образив дівчинку, твої подальші дії?

Що було б якби не було будівельників, лікарів, вчителів?

Диференційоване сприйняття трудового процесу. Конкретизація уявлень про працю лікаря, вчителя, будівельника. Впізнавання і називання людей різних професій.

Плаче дівчинка, як її заспокоїти?

Розвивати емоційну чуйність на стан близьких людей, однолітків.

Що буде якщо відкриєш двері незнайомій людині?

Розвиток потреби в пізнавальному спілкуванні з дорослими. Реагування на негативні дії дорослої людини.

Ти не поступився місцем старшому людині? Чи правильно ти вчинив?

Вибір правильної лінії поведінки по відношенню до людей різного віку.

Ти сказав грубе слово близькій людині, як ти вчиниш що б виправити становище?

Усвідомлене неприйняття прояви грубості по відношенню до своїх близьких, друзів.

Що б ти робив, якби побачив кинутого цуценяти і чи кошеня?

Спонукання вихователем дітей до активного прояву емоційної чуйності, співчуття.

Якщо в театрі вимкнули світло, твої дії?

Освоєння елементарних правил культури поведінки громадських місцях.

Пройшовши повз вихователя, ти не привітався?

Освоєння різних форм вітання, прощання, вираження вдячності, звернення з проханням

Ти забув привітати близьку людину з святом, що ти будеш робити, що б виправити становище?

Розвивати доброзичливе ставлення дітей до близьких людей, однолітків; розвивати співчуття і відповідальність.

Ти побачив, що ображають дівчинку або хлопчика незнайомих тобі, твої дії?

Розвивати емоційну чуйність, відповідальність, співчуття.

Порвалася твоя улюблена книга, ти її викинеш?

Розвивати працьовитість, відповідальність, доброзичливість.

Одяглися на прогулянку, Артем забув рукавиці будинку ...

Розвиває чуйність до інших, співчуття.

На занятті дісталися нові фарби не всім, як бути?

Вчить не бути жадібним по відношенню до інших.

За тобою в дитячий сад прийшла мама, а тобі не хочеться йти ...

Вчити дітей знаходити способи вирішення проблем, навіть самих незначних.

Тобі хочеться побігати пограти, а мама захворіла.

Співпереживання, по відношенню до близьких.

Тобі дуже сподобалася іграшка в магазині ...

Розвиває терпіння.

Ти захворів, а у друга день народження як його порадувати?

Уміння знаходити вихід із ситуації.

Тобі хочеться завести домашню тварину ...

Почуття відповідальності: «Ми відповідаємо за тих кого приручили ..»

До тебе прилетів Карлсон-пустун, як ти його зустрінеш?

Розвивати почуття доброжеланія.

Тобі хочеться морозиво, а мама не дозволяє ..

Розуміння по відношенню до близьких

Твій друг впав, а інші сміються ...

Співчуття співпереживання до близьких.

У друга немає носової хусточки, чи треба йому дати?

Вчить не бути жадібним допомагати в будь-якій ситуації близьким.

В автобусі немає вільних місць, а тобі дуже хочеться сісти

розвиває терпіння

Діти були на весняному лузі, і всім захотілося зірвати квіти, чи можна?

Розвиває почуття відповідальності

Ми прийшли на пошту купити листівку, конверт, що б привітати бабусю.

Подання про способи підтримки родинних зв'язків (листування, розмова по телефону, відвідування), проявів турботи, любові, поваги один до одного.

Чи потрібно дружити з нечупарою, з дівчинкою яка миє руки перед їжею?

Поглиблення уявлень про дитячий організм, догляді за ним, про своїх особистісних якостях і досягненнях.

Яким я бачу себе в майбутньому?

Ким хочу стати?

Подання про видах виробничої праці (шиття, виробництво продуктів харчування., Будівництво, сільське господарство), і обслуговуючої праці (медицина, торгівля, освіта).

Де працюють твої близькі, родичі і ким?

Уявлення про цінності праці батьків і близьких родичів

Життя дітей різних країн.

Розширення уявлень про життя дітей в інших країнах (гри, улюблені заняття, повага до старших, любов до батьків).

Чи багато у тебе друзів? Що цікавого вміють робити твої друзі? Як ви допомагаєте один одному?

Формування умінь будувати нові різноманітні сюжети гри, узгоджувати індивідуальні творчі задуми з однолітками.

Як дзвонити в міліцію, викликати швидку, пожежників?

Розвиток потреби в пізнавальному спілкуванні з дорослими, зміцнення довіри до них.

Чи знаєш ти всіх, членів своєї сім'ї? Велика родина? На кого ти схожа?

Уміння задавати питання про своїх близьких, про себе, висловлювати свої бажання, висловлюватися про себе, своє самопочуття, настрої.

Якби я був вихователем?

Прояв самостійності і ініціативи у виборі ігор.

Як ти гадаєш, чому виникло таке настрої?

Виховання доброзичливості, ініціативності в спілкуванні з дорослими, уміння бачити зв'язок між діями і емоційному стані дорослих.

Як ти допомагаєш батькам? Що тобі розповідали дідусь і бабуся про своїх батьків? Чи є у вас в родині сімейний альбом?

Формування уявлення про те, що в сім'ї все піклуються одне про одного.

Як вести себе за столом, правила доброти, ввічливі слова.

Освоєння елементарних правил культури поведінки в дитячому колективі: бути ввічливим, уважним, ділитися іграшками.

Як ти вчиниш, якщо тебе вдарив або образив твій друг

Реагування на негативні дії інших дітей, їх наслідки

Чому говорять, що в природі все потрібні, що не можна обійтися без тих, хто робить мед і хто робить отруту; хто страшний, і хто красивий. (Стр.20)

Виховувати любов до природи, розвивати поняття про те, що в природі все важливі і всі мають право існувати.

Як ви думаєте? Чи можна приносити птахів і звірів з лісу до хати? Чому?

Розвивати почуття жалості до птахів, привчати дітей не позбавляти волі птахів через свого комфорту.

«Як подружити Лисицю і Журавля?»

Розвивати комунікативні відносини.

Чи буває так, що друзі приносять засмучення? (Стор.41)

Привчати дітей жити в злагоді з друзями і в той же час не боятися сказати правду про нього йому в очі.

«Всі друзі пішли від мене. Я залишився один і гірко заплакав. Допоможіть. Порадьте ». (Стор.41)

Виховувати у дітей почуття колективізму, прагнення думати, і піклується про тих, хто поруч.

«Хлопчик йде по лісі: в руках магнітофон - гучна музика, сам збиває і затоптує, в птахів і комах кидає каміння ... Що ви йому порадите?»

Виховувати любов до природи і бажання берегти її, захищати і охороняти.

«Вова купив і їсть морозиво. Назустріч іде його друг Вітя. Вова заховав морозиво, а Вітя підійшов і пригостив його цукеркою. Що відчуває Вова? Як би вчинили ви? »

Продовжувати знайомити дітей з почуттями незручності і сорому, розвивати вміння бути щедрим

Ви зустріли жебрака ... Чим закінчиться ваша зустріч?

Формувати вміння співчувати і допомагати тим, хто цього потребує.

«Що б ви попросили у золотої рибки?»

Вчити дітей співвідносити, кому допомога важливіше: тобі чи твоїм близьким і друзям.

«Який шлях ти вибереш?»

Прямо підеш - зустрінеш стареньку, якій потрібно допомогти

Ліворуч підеш - зустрінеш старого, який заблукав, шукає аптеку.

Направо - знайдеш іграшку, про яку давно мріяв.

Виховувати бажання допомагати нужденним, слабким і старим людям.

Хлопчик - інвалід сидить в колясці, але хоче пограти з вами в м'ячик.

Як бути?

Привчати дітей навіть на шкоду собі допомагати слабким (почуття доброти).

«Чи може хворий хлопчик стати твоїми іншому? Чому ти так думаєш? Які ігри можна йому запропонувати? »

Розвивати почуття жалю, вчити допомагати хворим та інвалідам.

«Чи потрібно дякувати ветеранам за перемогу? Чи тільки в свято дякувати? » (Стор.124)

Виховувати почуття подяки ветеранам ВВВ, прагнення їм допомогти і їх порадувати.

Якби було 2 школи, одна з уроками і перервами, а інша - тільки з перервами. Якою б ти захотів вчитися?

Розвивати бажання вчитися в школі, незважаючи на труднощі, які звичайно будуть зустрічатися.

Як зробити, щоб добрі справи на планеті Земля множилися? (Самим робити хоч маленькі, на добрі справи).

Вчити дітей бути добрими і не на словах, а на ділі.

Хлопчик підглядає в замкову щілину за своєю старшою сестрою. Добре це чи погано? Цікавість і допитливість. «У цікавого весь лоб в синцях» (стор.85)

Вчити розрізняти цікавих дітей від допитливих, цінувати якість допитливості і розуміти погану сторону цікавості.

1.успокоіть, пригостити цукеркою.

2.помочь знайти дорогу.

3.посмеяться над нею.

4.пройті повз.

Розвивати у дітей прагнення допомагати нужденним, не проходити повз тих, у кого біда.

«Нудний день до вечора коли робити нічого!»

1.Ви нудьгували коли-небудь?

2.Ігра «нудно так сидіти, треба пробігтися». (Стр.91)

«Хто нічого не вивчає, той вічно пхикає і нудьгує».

Виховувати вміння займати себе корисними справами, створювати самим гарний настрій.

«Дівчинка плаче, вимагає, щоб їй купили іграшку. Подбаймо про неї? »

Привчати піклуватися про тих, хто дійсно потребує нашої доброти, а не заохочувати капризи.

«Їжачок жив удома, а потім втік в ліс. Треба його повертати і про нього піклуватися? »

Закріпити поняття про те, що тваринам краще жити в природі, на свободі.

Обговорення казки «Цар і вечірня зоря» (стор.109)

Виховувати почуття щедрості.

Що таке страх? ... Чи буває він корисним? (Так, якби не було почуття страху, то:

Можна впасти з балкона

Впустити в квартиру злочинця

Потрапити під машину;

обпектися

затіяти пожежа

Бути укушеним собакою. . (Стор.115)

Формувати у дітей розуміння, що страх оберігає людей від необдуманих вчинків.

Життя тварин в зоопарку ... Для чого побудовані зоопарки?

1.Где живеться тваринам краще?

2. Як можна проявити любов до мешканців зоопарку?

3.Чего не можна робити в зоопарку?

4.Чтеніе оповідання «Ведмедик захворів»

5.Рассказ вихователя про охорону білих ведмедів

6.Заучіваніе вірші Григор'євої «У зоопарку» (стор.150)

Виховання почуття любові до тварин, вміння берегти і охороняти їх, правильно вести себе в зоопарку.

«Що ми можемо зробити для лісу?»

1.Рассматріваніе серії картин

«Що сталося з хлопчиком?»

2.Чем ліс допомагає нам?

3.Чем ми допоможемо лісі?

4.Чтеніе листи Лесовичка.

5.Прізив: «Зекономимо папір - допоможемо лісі» (стор.141)

Закріплювати знання дітей про багатства лісу і вчити ці багатства примножувати.

Як вийти з положення, якщо ти випадково зламав іграшку одного.

Учити дитину турбуватися за те, що відбувається, співчувати і засмучуватися.

Хлопчик давно мріяв побачити в житті жука, якого він бачив раніше в книзі. І ось він зустрів його на ромашці. Що він зробить далі? ..

Вчити дбати про все живе, а не знищувати.

Розквіт кімнатна квітка і вам хочеться його зірвати. Що ви будете робити?

Показати дітям в горщику, що без землі і води квітка загине відразу, а в горщику на вікні він довго буде радувати і тебе і всіх.

Якщо ви читаєте це повідомлення, значить реєстрація пройшла успішно і ви можете почати вести свій сайт

Медунова Наталія Миколаївна
Посада: вихователь
Навчальний заклад: МДОУ Дитячий садок № 25
Населений пункт: місто Ярославль, Ярославська область
Найменування матеріалу: методичний матеріал
Тема:
Дата публікації: 26.07.2017
розділ: дошкільна освіта

Сценарій освітньої ситуації в підготовчій групі

«Правила догляду за кімнатними рослинами»

Медунова Наталія Миколаївна

вихователь МДОУ №25г.Ярославля

Інтеграція освітніх областей: «Пізнавальний розвиток»,

«Соціально-комунікативний розвиток», «Мовленнєвий розвиток».

Тип ситуації: «Відкриття» нового знання.

мета: формування узагальнених уявлень про диференційовані

потребах кімнатних рослин в сонячному світлі і вологи.

завдання:

Навчальні:

Ознайомити дітей з відмінностями в потребах рослин у воді і

закріпити

назв

кімнатних

рослин,

знань про

основні потреби кімнатних рослин, прийомах догляду за ними.

порівнювати

рослини,

знаходити

схожість

відмінності

зовнішніх ознаках.

дати уявлення

пристосованості

рослин до

проживання.

сприяти

формуванню

взаємодіяти

один з одним, працювати в парах.

Розвиваючі:

Сприяти розвитку:

пізнавального інтересу до кімнатних рослин;

допитливості і спостережливості;

умінь і навичок догляду за кімнатними рослинами;

комунікативних

брати участь

працювати в парі, враховувати думку партнера);

розумових

операцій: узагальнення,

порівняння,

розуміння

взаємозалежностей, вміння

встановлювати

причинно

наслідкові зв'язки, фіксація причинно-наслідкових зв'язків в

самостійного

подолання

утруднення

керівництвом

вихователя.

виховні:

Сприяти розвитку:

дбайливого

відносини

кімнатним

рослинам,

доглядати за ними, приходити на допомогу у важкій ситуації;

почуття відповідальності і гордості від спільно виконаної

емоційного

сопричастя

об'єктам

Матеріали до заняття.

Демонстраційний матеріал:

Фотографії кімнатних рослин (кактус, бегонія, папороть,

бальзамін, фіалка) з наклеєними на зворотному боці магнітними

смужками (формат А-4):

кімнатні

рослини:

бальзамін,

традесканція, папороть, орхідея.

Листи форматом А4 жовтого, блідо-зеленого, зеленого кольорів.

Картки-символи розміром А5

Роздатковий матеріал:

Конверти (за кількістю пар дітей) з розрізними картинками, на

яких зображені кімнатні рослини (формат А-4)

Картки-підказки «Що потрібно рослині для росту»

добрива

Турбота і любов

обприскування

Комплект прямокутників розміром А5 (на пару дітей) 3 кольорів:

жовтого, блідо-зеленого, зеленого кольорів.

Картинки кімнатних рослин на пару (набір з 9 штук).

Схеми-картки розміром 15см х 6см до фотографій кімнатних

рослин по 4 штуки на кожну дитину.

устаткування:

Електронні ресурси для обіймання із зображенням слайдів.

Аудіозаписи: «Політ» Г. Гладкова

(З мультфільму "Малюк і

Карлсон "),

пустелі »,

субтропіків »,

джунглів », музика для релаксації.

Стільчики для дітей - 10 шт.

Магнітна дошка.

герої:Лялька Карлсон.

Попередня робота з дітьми:

Екскурсії в «Зимовий сад» ДОУ.

Серія спостережень за кімнатними рослинами і спільна трудова

діяльність по догляду за рослинами,

і читання віршів, загадок, екологічних казок про

кімнатних рослинах.

дидактичні

рослина

опису »

рослина за назвою »« Що рослинам необхідно для зростання? »

Знайомство з природними зонами Землі.

1. Введення в ігрову ситуацію.

Діти входять в групу, вимовляють з вихователем слова вітання:

«Сонячні промінчики»

Перший промінчик, ніжний промінчик,

Заглянув він до нас в віконце

І приніс в своїх долоньках

Теплоту, частку сонця.

Вихователь і діти простягають вперед руки і з'єднують їх разом, як

промені сонця.

Хлопці, відчуйте себе теплим сонячним промінням і поділіться теплом

з друзями.

Діти сідають на стільці. Звучить музика (Г.Гладков «Політ Карлсона»).

В гості до дітей прилітає Карлсон (іграшка).

Карлсон: Доброго дня, хлопці! (Здрастуй, Карлсон!)

влаштувати

народження мені подарували кімнатні рослини, але ніхто не розповів, як за

ними доглядати. Ось я і вирішив приземлитися у вас, бо побачив в

вікні багато красивих квітів.

Карлсон, а які у тебе рослини?

Карлсон: Ось такі. Я приніс їх фотографії.

Карлсон показує фотографії кімнатних рослин (кактус, бальзамін,

алое, каланхое, герань, бегонія, орхідея, традесканція, папороть,

Як ти за ними доглядаєш?

Карлсон: Поливаю кожен день, бризкають, виставляю на яскраве сонце, а

вони хворіють і гинуть. Я так засмутився ...

Чи не переймайся, Карлсон! Наші хлопці тобі допоможуть!

Хлопці, ви хочетедопомогти нашому другові Карлсон? (Так, хочемо!)

цього треба? (Необхідно визначити - які

кімнатні рослини живуть у Карлсона) (Потрібно розповісти про правила

догляду за ними.)

в и можете

кімнатних

рослин)

оповідань,

віршів про кімнатних рослинах) (Ми вміємо доглядати за ними в

куточку природи)

Тоді ми підем в наш куточок природи!

Діти разом з вихователем і Карлсоном йдуть під вигуки.

куточок природи

в гості чекає хлопців.

Спостерігати, доглядати

тут кожен буде радий.

Багато тут у нас рослин:

Фіалок, фікусів, Калерія.

Потрібен рослин хороший догляд -

Радувати будуть вони нас весь рік!

2. Актуалізація.

Ось, хлопці, ми прийшли в наш куточок природи!

Карлсон: Хлопці, як багато тут різних рослин! Навіщо вони вам?

Діти розповідають Карлсон про значення кімнатних рослин в нашій

життя, користуючись картинкою-схемою (слайд 2).

(Кімнатні

рослини

прикрашають

піднімають

настрій.) (Очищають повітря, поглинаючи шкідливі речовини і виділяючи

кисень, яким ми дихаємо.) (Кімнатні рослини оббирають пил.)

(Вони допомагають людині бути здоровим, деякі з рослин лікують

приносять

кімнатні

рослини! Хлопці, на день народження мені подарували книжку про кімнатних

рослинах, але щеня Малюка ненавмисно порвав в ній картинки. Допоможіть

мені їх зібрати і дізнатися назви рослин.

Дидактична гра «Збери кімнатна рослина і назви»

Діти працюють в парах. Кожній парі видається конверт з розрізними

картинками.

проходять

картинку-пазл

правильно назвати кімнатна рослина. Якщо пара не може назвати

рослина, йому допомагають інші діти.

Карлсон: Хлопці, спасибі вам! Тепер я знаю - що це за рослини.

Так, наші діти молодці! Але щоб рослина добре росло необхідно

для них створити умови.

2.2. Дидактична гра «Що рослинам потрібно для росту?»

пропонуються

картки-підказки

умовними

позначеннями

рослин.

самостійно вибирають із запропонованих карток потрібну і дають свої

пояснення. Картки виставляються дітьми на магнітну дошку.

« Для росту рослини потрібне сонячне

світло »

« Для росту рослини потрібне повітря, вони їм

дихають »

« Для росту рослини потрібно тепло »

« Для росту рослини потрібна вода »

« Для росту рослини потрібна земля »

«Щоб рослини добре росли і цвіли

потрібні добрива »

« Рослини люблять «вмиватися» - їх треба

обприскувати »

« І обов'язково рослинам потрібна наша

турбота і любов! »

3. Складне Становище в ігровій ситуації.

Карлсон: Так, я теж це знаю. Я свої рослини поливаю кожен день,

обприскую, виставляю на яскраве сонце. Але їм чомусь все одно

Хлопці, а ви як ви думаєте, чому хворіють рослини у Карлсона?

(Карлсон не знає, які рослини у нього живуть) (Може бути, він не

правильно

доглядає

рослинами

по різному

доглядають) і т.д.

Я правильно зрозуміла вас, ви відчуваєте утруднення? Що будемо робити?

(Знайти рослини Карлсона в альбомі «Кімнатні рослини в куточку

правила догляду у еколога в дитячому саду, або у дорослих, хто вирощує

кімнатні рослини) (Знайти про них інформацію в інтернеті) (Потрібно

уточнити, які рослини живуть у Карлсона і звідки вони до нас прийшли)

А ви знаєте, які рослини живуть вдома у Карлсона? Знаєте, Батьківщину цих

рослин?

(Ні, ми не знаємо.)

4. Відкриття нового знання.

Хлопці, уважно подивіться на кімнатні рослини! Коли то вони

теж росли в природі, але людині захотілося, щоб вони радували його і

будинки і тоді люди посадили їх в квіткові горщики і стали доглядати за

ними. Вони - "мандрівники", які прибули до нас тільки з теплих

природних зон (слайд 3).

правильно

доглядати

кімнатними рослинами?

(Ми повинні знати батьківщину цих рослин. Ми повинні знати які

умови там для їх життя)

Як ми можемо дізнатися про це?

(Ми можемо відправитися в подорож на батьківщину кімнатних рослин)

Вирушаємо в подорож! Чи готові? (Так!)

пустелі ».

розглядають

«Пустеля».

- Як ви думаєте, куди ми потрапили? (Ми потрапили в пустелю).

- Який клімат (погода) в пустелі?

(В пустелі сильна спека, посуха, вітри спекотні, дощі рідкісні, тому

мало вологи і мало рослин)

- Подивіться, яке диво - серед такої спеки зелені велетні стоять. хто

це? (Це кактуси.)

Кактус - дуже витривала і невибаглива рослина. Подивіться, який

стебло у кактуса?

(Стебло товсте і має різну форму: округлу, овальну)

видозмінені

думаєте, чому стебло у кактусів товстий, а листочки у вигляді голочок?

(Щоб їх не з'їли тварини)

- Так, правильно, це засіб захисту. А ще, виявляється, листочки у вигляді

шипів не дають випаровуватися воді, яка знаходитися в рослині. А коли

буває тривала посуха, довго немає дощів, волога, що знаходиться всередині

товстого стебла, допомагає рослині вижити. Ось так рослини пустелі

пристосовуються до несприятливих умов, які часто трапляються

в природі. Люди полюбили ці дивовижні рослини і стали вирощувати

його в горщиках на підвіконнях. Знайдіть

рослини пустелі в куточку

Діти показують кактус, алое.

позначимо

природну

«Пустеля»

Вихователь виставляє на магнітну дошку жовтий прямокутник.

жовтого прямокутника, дають пояснення.

«

багато світла - виберемо символ

«Яскраве сонечко»

« Для росту рослин пустелі необхідно

мало води - виберемо символ

«Одна маленька крапля води »

« Рослини пустелі не люблять вологий

повітря - виберемо символ

«Не можна обприскувати »

Молодці! Правильно підібрали картки.

Продовжуємо нашу подорож. Це природна зона - субтропіки.

Звучить «музика субтропіків» Слайд 5. Діти розглядають картину.

- Який тут клімат?

(Круглий рік тепло: взимку не дуже холодно, а влітку не дуже жарко,

досить сонця, вологи, тому що випадають дощі.)

Вірно. Субтропіки - батьківщина квітучих рослин: бегоній, фіалок, герані,

бальзаміну.

рослини цієї природної зони в нашому куточку

Діти знаходять фіалку, бальзамін, герань.

Давайте позначимо природну зону «Субтропики» - блідо-зеленим

прямокутником і підберемо картки-символи для цих рослин.

вихователь

виставляє

магнітну

блідо-зелений

прямокутник.

Діти на столі шукають потрібну картку-символ, виставляють її навпроти

прямокутника, дають пояснення.

« Для росту рослин цієї природної зони

потрібне світло, але не такий яскравий, як в

пустелі - виберемо символ

«Сонечко без промінчиків»

« Для росту рослин необхідно

досить води - виберемо символ

«2 краплі води »

« Рослини субтропіків люблять вологий

повітря - виберемо символ

«Можна обприскувати »

Карлсон: ось і я обприскував фіалку і герань кожен день, але вони у мене

захворіли.

Хлопці, в чому ж справа? Давайте подивимося на фіалку і герань. які у

них листя?

(Листочки м'які, з ворсинками. Вода не буде вбиратися.)

Так, вірно, вода, якщо бризкати на її листочки, буде скочуватися. Не люблять

рослини з пухнастими листочками вологу, вони тоді почнуть гнити, а від

залишаються

коричневі

обприскувати такі рослини?

(Ні, рослини з м'якими, опушеними листами, не люблять, коли їх

обприскують) (Ось тому і захворіли фіалка і герань у Карлсона)

Яку картинку-символ можна додати рослинам в цю природній зоні.

« Рослини з м'якими, опушеними

листям «обприскувати не можна »

Молодці, хлопці. Карлсон, запам'ятай це правило.

Карлсон: спасибі, ви мені в усьому допомогли розібратися.

Слайд 6. Звучить «музика джунглів». Діти розглядають картинку на

Який тут клімат?

(В тропіках тепло і багато вологи через часті дощі. Тут мало сонця,

так як багато дерев, чагарників, трав.)

Абсолютно вірно! Особливість багатьох рослин тропіків - кучеряве

стебла-ліани і повітряні корені. Знайдіть знайомі рослини тропіків в

куточку природи.

Діти знаходять папороть, традесканції, орхідею.

позначимо

природну

«Тропіки»

прямокутником і підберемо картки-символи для цих рослин.

Вихователь виставляє на магнітну дошку зелений прямокутник.

Діти на столі шукають потрібну картку-символ, виставляють її навпроти,

дають свої пояснення.

« Рослинам тропіків не потрібно багато

сонця, вони добре ростуть в тіні дерев

- виберемо символ «сонечко в тіні».

« Рослинам необхідно багато води -

виберемо символ «три краплі води »

« Рослини тропіків дуже люблять вологий

повітря - виберемо символ

«Можна обприскувати »

Молодці! Перевіримо, все правильно підібрали? (Так)

А тепер нам пора повертатися в групу.

Проміжні підсумки:

Тепер ви знаєте, що кімнатні рослини прийшли до нас з теплих

природних зон. Назвіть їх. (Пустеля, тропіки, субтропіки).

Ви тепер знаєте, які умови необхідні кімнатним рослинам і

зможете допомогти своєму другові Карлсон.

5. Включення нового знання в систему знань.

Дидактична гра «Батьківщина кімнатних рослин».

пропонується

розкласти

картинки

кімнатними

рослинами

природним

субтропіки

жовто-зелені прямокутники)

За якими особливостям рослин, ви знайшли батьківщину цим рослинам?

(У цих рослин м'ясистий стебло - вони запасають воду. Значить їх

батьківщина - пустеля. В інших

рослин в'юнкий стебло і повітряні

коріння - значить вони родом з тропіків) і т.д.).

Молодці! Ви все правильно розклали, тому що знаєте особливості

клімату природних зон і особливості рослин, що ростуть там.

Дидактична гра «Правила догляду за рослинами»

Хлопці, Карлсон приніс нам фотографії своїх кімнатних рослин.

Щоб він не забував, як правильно піклуватися про них, підберемо схеми-

картки до кожної рослини.

Кожній дитині пропонується фотографія рослини Карлсона і набір

карток-схем «Догляд за рослинами». Діти знаходять потрібну картку серед

запропонованих і розповідають Карлсон, як піклуватися про цю рослину.

« Це кактус - рослина пустелі. Тому

він любить яскраве сонце, поливати його потрібно

мало і не можна обприскувати »

« Це бальзамін - рослина субтропіків.

Він любить НЕ яскраве сонце, полив,

обприскування »

« Це папороть - рослина тропіків.

Він може рости в тіні, любить рясний

полив, обприскування »

« Це фіалка. Вона не любить яскраве сонце,

опушені »

« Це герань. Вона не любить яскраве сонце,

любить помірний полив, не любить

обприскування, тому що листя у неї

опушені »

« Це алое - рослина пустелі. Тому він

любить яскраве сонце, поливати його потрібно

мало і не можна обприскувати »

« Це традесканції - рослина тропіків.

Вона може рости в тіні, любить рясний

полив, обприскування »

« Це орхідея - рослина тропіків. вона

може рости в тіні, любить рясний

полив, обприскування »

« Це каланхое - рослина пустелі.

Тому він любить яскраве сонце, поливати

його потрібно мало і не можна обприскувати »

« Це бегонія. Вона не любить яскраве сонце,

любить помірний полив, не любить

обприскування, тому що листя у неї

опушені »

Проміжні підсумки:

Давайте разом перевіримо, чи для всіх рослин ми підібрали картки.

правильно

впоралися

завданням

розповіли

Карлсон

правилах

кімнатними

рослинами.

Карлсон: Дякую вам, хлопці. Я полечу до своїх квіточок, - адже кожному

з них потрібен особливий догляд. До побачення! (До побачення, Карлсон)

6. Підсумок.

де ми з вами були? (Ми були в подорож на батьківщині

кімнатних рослин)

Де їх батьківщина?

кімнатних

рослин

природні

субтропіки, тропіки)

Чому ми туди вирушили? (Нам потрібно було з'ясувати які умови

для рослин на їх батьківщині)

Навіщо нам це було потрібно знати?

(Щоб правильно доглядати за

кімнатними

Карлсона

правилами

рослинами будинку)

Що було цікавого в подорож? (..........................................)

У яких завданнях ви відчували труднощі? (Важко було згадати

назва рослини. Підібрати картку-схему ... ..)

Де вам знадобляться нові знання?

(Коли ми будемо доглядати за

{!LANG-13c245db1258cc4e71f64e6f5d3579f7!}

{!LANG-1cf65dbdb5a50aa1d4324e20b651755d!}

{!LANG-deaaaf70b2cf66fa57b25c5e6d0653d5!}

{!LANG-0f6e71b1401c26f5ffe2b2d25ead2330!}

{!LANG-0740df9d3b157d02f813173bbec0d5b1!}

{!LANG-5a5599b52257b3feedcfa199d3f6738f!}

{!LANG-9f0eea750e4e0bdd48197c7129ae52e0!}

{!LANG-77f65cba94fae822662023ff5d86ce5b!}

{!LANG-b19a81cf250fb78e9b603f942b4d308a!}

{!LANG-4b3ad46b8319349aae5674127104b4f5!}

{!LANG-76c2d83ae4c8ef177ca72ec08013d5e7!}

{!LANG-4b314b54cbfe0908ccbc2dc6a5c887a6!}

{!LANG-e8b289b86e498d8c736eb84f7acb4036!}

{!LANG-dddd5c7346c256e5185eea52d111462b!}

{!LANG-5f12f7223dbf3b245433b06aa7a2fcf6!}

{!LANG-a826af11b128d09aa58b69a7b64e59d8!}

{!LANG-b12492036e77cdd73060c6d76117406d!}

{!LANG-fefc25cb8cf67592d53edf5c71e7919e!}
{!LANG-cbb5053eb2f8a157972ae31224700ccf!}
{!LANG-19af5393b8de1ef279dd65bd43a55588!}
{!LANG-00f5232f0f22bf72da99d722e08b0b35!}
{!LANG-9d244a7a70ba3b0421ffee5cff5ec559!}
{!LANG-34d8c8ec37681ab7187d7486f27ebb68!}
{!LANG-012593b010ac233dd89193ad477929e8!}
{!LANG-8674950f7c73e71852c67331009629ce!}
{!LANG-b2e2c49f6c5141e53048433d49c45741!}
{!LANG-6e56b17233f38b2f16ef02df44b3e127!}
{!LANG-24294e7c24e69d5212c3bb1bcd9a61dd!}
{!LANG-e673ec1ee5e69fdeab78954e60ab951e!}
{!LANG-f172dbea121c60cfda9b77d63c56c3ec!}
{!LANG-5adb3429d8f52a122580d4bad7da53d8!}