Пізнавально-дослідницька діяльність в старшій групі дитячого садка. Конспект пізнавально-дослідницької діяльності з водою в старшій групі «Подорож з крапелькою

мета:

- познайомити дітей з властивостями льоду: Слизький, крихкий, легкий, має форму ємності, в якій замерзла вода, швидко тане в гарячій воді.

- вчити встановлювати взаємозв'язок між явищами природи на прикладі нескладних дослідів.

- сприяти розвитку пізнавального інтересу у дошкільнят і стимулювати дитячу інтелектуальну діяльність.

Виховувати доброзичливе ставлення один до одного, бажання допомогти; дбайливе ставлення до свого здоров'я і життя.

Устаткування: одноразовий посуд: дрібні тарілки, глибокі тарілки, ложки, склянки, білі халати, серветки.

Матеріал: тепла вода, холодна вода, кубики льоду.

Хід заняття в старшій групі дитячого садка

вступна частина

Привітання.

Перша частина: (інформаційно-пізнавальна)

Вихователь. - Малюки, скажіть, яке зараз час року? (Відповідь дітей)

Чому ви думаєте, що зараз зима? (Міркування дітей)

Діти, сьогодні вранці листоноша приніс нам лист, але воно без адреси. (Вихователь дістає з конверта зображення Снігової королеви)

Як ви думаєте, від кого цей лист? (Відповідь дітей)

Вихователь читає лист.

«Дорогі діти, запрошую вас в своє королівство, крижану лабораторію. Вас чекають цікаві відкриття. Посилаю вам своє фото ».

Як ви думаєте, де живе Снігова королева? (Відповіді дітей)

Давайте згадаємо, що таке лабораторія. (Приміщення, в якому проводяться дослідження)

Діти, а ви хочете потрапити в лабораторію?

А щоб потрапити туди, вам потрібно закрити очі, а я скажу чарівні слова:

«В руки паличку візьму

Чари я покличу,

Чудо в гості до нас прийде,

У лабораторію нас віднесе ».

Ось ми і на місці. Подивіться, тут все з льоду, тому будьте обережні. Давайте згадаємо правила поведінки в лабораторії. (Вихователь показує сигнальні картки)

Не можна голосно розмовляти.

Чому? (Відповіді дітей)

Не можна бігати, штовхатися.

Чому?

Бути обережними і уважно слухати.

Чому?

Добре, молодці. Тепер, я думаю, ми можемо зайняти свої місця. (Діти надягають халати і сідають за столи)

Основна частина

II частина: Практична (Дослідно-експериментальна)

Малюки, в цьому листі королева написала нам завдання, які ми повинні виконати.

Досвід № 1

Перевірити: лід - слизький?

Діти беруть кубик льоду, кладуть на тарілочку і проводять пальцем по кубику. Пальчик ковзає.

То який лід? (Слизький)

Якщо лід слизький, коли це може бути небезпечно?

Яке задоволення доставляє нам лід? (Розгляд ілюстрацій. Виставляється картка з результатом досвіду)

Досвід № 2

Перевірити: лід крихкий чи ні?

Діти ламають шматочок льоду руками.

Малюки, що ми з вами тільки що перевірили? (Відповіді дітей)

А де ви могли це бачити? (Відповіді дітей, розгляд ілюстрацій)

Чи можна ходити по льоду? (Припущення дітей)

Чому? (Відповіді дітей. Виставляється картка з результатом досвіду)

Досвід № 3

Дітки, а давайте зробимо королеві крижаний подарунок? Ось є форми. На що вони схожі? (Полуниця, виноград, яблуко) Наллємо в ці форми кольорову воду і поставимо на деякий час в холодильник. А потім подивимося, що ми отримаємо.

Физкультминутка

Ла-ла-ла, ла-ла-ла, (Пальці обох рук з'єднати подушечками і округлити (у формі кулі, хмари)

Хмара по небу пливла.

Раптом із безлічі над землею (Підняти руки вгору, пальці розвести в сторони)

Полетів сніжинок рій. (Повертати кисті рук, повільно опускаючи руки)

Вітер дмухнув, загудів - (Подути на кисті рук, губи округлити і злегка витягнути)

Рой сніжинок вгору злетів. (Струснути кисті рук, обертаючи і піднімаючи їх вгору).

Вітер з ними крутиться, (Вирощують кистями рук, кружляючи на місці, навколо себе).

Може бути, подружиться.

Досвід № 4

Давайте перевіримо, тоне лід, чи ні? Візьміть глибокі тарілочки з водою і обережно покладіть кубик льоду в тарілочку. Що відбувається? (Лід у воді не тоне)

А що це означає? (Лід легкий)

А якби було навпаки? (Лід би потонув у воді)

А хто живе в річках? (Відповіді дітей)

І що сталося б з жителями річок? (Вода замерзла б і рибки загинули)

Отже, лід легкий і не тоне у воді і жителі річок відчувають себе добре і взимку.

Виставляється карта з результатом досвіду.

Досвід № 5

Нам потрібно перевірити, де швидше розтане лід: в теплій воді, холодної чи в порожньому стакані. (Перед дітьми склянки з холодною і теплою водою, а також порожню склянку. Діти опускають кубик льоду в кожен з стаканів. Спостерігають, що відбувається. Відповіді дітей. Виставляється картка з результатом досвіду)

Де ви могли таке бачити в вашому домашньому побуті? (Відповіді дітей)

А тепер, мабуть, можна принести наші льодові солодощі.

Схожі льодяники на ці форми? (Чи схожі)

А що це означає? (Коли воду налити в якусь форму і поставити в холодне місце, то вода перетвориться на лід і буде такою ж форми)

А малюкам можна їсти так холодні льодяники? (ні, не можна)

Чому? (Так як можна захворіти)

Так, малюки, правильно. Дітям це є не можна.

Вихователь. - Діти, ми з вами виконали всі завдання Снігової королеви і можемо повертатися в садок. Закриваємо очі і я скажу чарівні слова:

«Крібле, Крабла, покрутити,

І в саду виявися. »

Заключна частина

Малюки, не дарма все результати наших завдань ми зображували на ось таких чарівних кристаликах. А щоб ще краще нам запам'ятати про властивості льоду, ми ці кристалики повинні скласти у великий кристал.

Підсумок. рефлексія

Діти складають «кристалики-пазли» в один і пояснюють, що означає кожне зображення.

Так яку небезпеку несе в собі лід? (Відповіді дітей)

Яку радість приносить нам лід? (Відповіді дітей).

Конспект заняття в старшій групі «Чарівниця вода»

Підготувала і провела: вихователь Нетужілкіна І. В.

мета:розвивати пізнавальний інтерес дітей в процесі експериментування з водою.

завдання:

пізнання:

Удосконалювати уявлення дітей про різноманітних формах, видах і властивості води, навчити знаходити воду в навколишньому світі, проводити нескладні досліди з водою. Закріпити властивості води в процесі дослідницької діяльності. Виховувати дбайливе ставлення до води. Розвивати допитливість. Формувати потребу, бажання економити воду, зберігати її.

комунікація:

Розширювати і активізувати словник дітей, розвивати зв'язне мовлення.

здоров'я:

Дати поняття значимості води в житті людини.

соціалізація:

Формувати партнерські взаємини у дітей в процесі дослідницької діяльності, вміння працювати спільно.

Художня творчість:

Розвивати увагу, уяву, спостережливість, дрібну моторику рук.

Читання художньої літератури:

Розвивати здатність слухати літературні твори, виховувати інтерес, любов до художньої літератури, вчити розуміти красу і силу російської мови.

музика:

Розвивати музичний слух, здатність сприймати музикальність, співвідносити рухову активність з елементами музики, розвивати інтерес до музики.

Безпека : виховувати акуратність при роботі; прищеплювати навички безпечного поводження з водою.

Форма навчання: дослідницька та пізнавальна діяльність дітей старшої групи.

Кількість дітей: підгрупа

Хід заняття:

Діти, ой, що вранці було,

Я ж вам сказати забула -

Тільки в садок я зайшла,

До мене Капелька прийшла (показує Крапельку),

Плаче бідна, сумує,

А потім мені каже:

«Діти кран закрити забули,

І все крапельки попливли! »

І сказала я у відповідь:

«Ні, таких дітей тут немає!

Воду даремно не ллємо,

Ми водичку бережемо! »

Хлопці, а якщо ми воду бережемо, перевірте, у нас все крани закриті? (Так)

Капелька заусміхалася (вихователь перевертає їй ротик на посмішку),

І у нас в саду залишилася.

А щоб крапельки не було нудно з нами давайте розповімо їй, що ми знаємо про воду, навіщо її треба берегти. (Діти розглядають картинки зі способами використання води, по одному розповідають про них.) У процесі розповідання вихователь задає питання: - А як треба руки мити? (Акуратно) А чому? (Вода може потрапити на плитку і можна впасти) А навіщо треба мити руки? (Якщо є брудними руками можна захворіти) -А коли купаєтеся в воді як треба себе вести? (Обережно) -А чому? (Можна потонути, наковтатися води і захлинутися) -А як треба пити воду? (Не поспішати) -А чому? (Можна вдавитися водою).

Хлопці, скажіть, звідки ми беремо воду? (З крана) А як вода потрапляє в кран? Звідки? (Відповіді) Вода потрапляє в кран по трубах зі спеціальних водоймищ - місць, які людина створила спеціально, щоб там зберігалася вода. Ці водосховища схожі на велику річку. А уявіть, що ви забули закрити кран. Що може трапиться? (Відповіді) Через таку дрібницю може «зникнути» ціла річка або водосховище. А хочете послухати, про що говорять краплі, коли ви нещільно закриваєте кран? Повторюйте за мною останні слова:

Струмок засох, джерело вичерпався, а я з крана кап-кап-кап!

Дрібніють річки і моря, не витрачайте воду дарма-дарма-даремно!

А то мине небагато років, і немає водиці ні ні ні!

Тому можна залишати кран відкритим? (Потрібно берегти воду, не залишати відкритим кран)

А що може трапиться, якщо не буде води? (Ми не зможемо приготувати їжу, ми не зможемо вмитися і помити руки і все заростають брудом, ми не зможемо попити)

Так, хлопці все це може трапиться якщо не буде води, тому що вода потрібна нам для дуже багатьох цілей. Вихователь коротко підводить підсумок сказаному (багато води використовується людиною для пиття, для купання, для поливання різних рослин, багато води йде у виробництво, багато води використовується для вмивання і приготування їжі (тут необхідна тільки очищена вода). А щоб отримати чисту воду, люди витрачають багато праць і сил, і тому воду треба берегти, щільно закривати кран)

Хлопці, Капелька запрошує вас сьогодні в гості. а куди ви дізнаєтеся, коли послухаєте загадку: закривайте очі і слухайте - прослуховування аудіозапису «Дзюркіт води».

Що ви почули? (Вода ллється)

Так, ми відправимося в гості до чарівниці воді.

(Читання вірша про ВОДІ)

Ви чули про воду?
Кажуть вона всюди!
В калюжі, в море, в океані
І в водопровідному крані.

Як бурулька замерзає,
У ліс туманом заповзає,
На плиті у нас кипить,
Пором чайника шипить.

Без неї нам не вмитися,
Чи не наїстися, не напитися.
Смію вам я доповісти,
Без неї нам не прожити!

Хлопці, Капелька у мене запитує, чи живуть у нас в групі її сестрички - інші крапельки? Як ви думаєте? Давайте допоможемо крапельки води знайти її сестричок. Підкажіть, де можна їх зустріти в нашій групі. Хто знайде, де у нас в групі живуть сестрички Крапельки приклеює на це місце ось таку крапельку, тільки на одне і теж місце можна приклеїти тільки одну крапельку.

Подорож - пошук крапельок води по групі.

(Діти ходять по групі, і на кожному об'єкті, де знаходять воду, приклеюють знак крапельки. Після чого діти пояснюють, для чого потрібна вода в кожному з знайдених об'єктів).

У куточку природи:лійка з водою

Рослинам потрібна вода. Вони живі і без води вони загинуть.

У туалетній кімнаті:

Вода потрібна щоб мити руки і обличчя, іграшки.

Близько мийки:

Мити посуд.

На столі глечик з водою:

Для пиття.

В акваріумі:

Вода потрібна рибам, вони живуть у воді.

Хлопці, скажіть, а чому у нас в групі тепло? (Тому що у нас є батареї) - А як же батареї нас гріють? Ви знаєте що тече в батареях? (Вода) -Правильно, навіть в батареях є вода, але тільки вона там якась? (Гаряча) -А можна чіпати гарячі батареї? (Ні) А чому? (Можна обпектися) Правильно, тому давайте на батарею приклею крапельку я, дуже акуратно.

Капелька, тепер ти знаєш, де можеш знайти своїх сестричок у нас в групі. Але твої сестрички живуть не тільки тут. Але і на вулиці. І зараз хлопці тобі підкажуть. Де ти можеш ще їх зустріти. Хлопці, де можна зустріти воду на вулиці? (В калюжі, в річці, в озері, в морі, в океані)

Ось бачиш Капелька. Як багато місць на землі, де можна зустріти тебе і твоїх сестричок. хлопці, подивіться, а це що таке? (Картина, де тече струмок)

Хлопці, а коли все струмки зливаються в один великий струмок, як це називається? (Річка)

А хочете пограти? Добре, давайте покажемо крапельці, як ми вміємо перетворюватися в воду. А точніше, у що ви зараз перетворитеся? (В струмочки)

Здорово, як багато струмочків з'явилося у нас в групі. (Чи включається фонограма)

Опис гри:

Струмочки танцюють зі стрічками під музику. Як тільки музика зупиняється, діти беруться за руки і утворюють нерозривний лінію «струмочки зливаються в одну річку». Вихователь робить спробу роз'єднати, розчепити руки дітей: але діти міцно тримаються за руки, руки напружені, жорсткі. Необхідно звернути увагу дітей на те, що разом вони дуже сильні, річка у них вийшла могутня, повноводна.

Молодці, хлопці, добре пограли, кладіть струмочки на місце. Капелька мені сказала, що у води багато різних властивостей і щоб їх дізнатися вона запрошує вас в лабораторію. А ви знаєте, що таке лабораторія? (Це місце, де вчені проводять досліди і ставлять експерименти.)

Давайте сьогодні ми з вами перетворимося в таких вчених і будемо проводити досліди з дослідження води і її властивостей. Для проведення дослідів з дослідження води нам знадобляться деякі матеріали. Займайте ваші місця. Подивіться на лабораторні столи, вони повністю готові до роботи. До того як приступити до нашого дослідження давайте згадаємо правила роботи з водою. Як треба поводитися з водою? (Акуратно, що не розлити, що не бризкати) Для чого потрібні ганчірочки? (Щоб витерти стіл, якщо пролили)

- Приступимо до нашого дослідження.

Досвід 1. Якої форми вода?

Капелька хоче у вас запитати чи має вода форму? Яку? Як це перевірити? Для цього візьмемо пляшечку з водою і подивимося. Скажіть яка у води в ньому форма? Тепер візьміть перший порожній стаканчик і налийте в нього воду. Яка у води форма? Тепер налийте в блюдце. Яка форма? А у мене є ось така колба (кругла). І тепер я наллю в неї воду. Яка форма у води? А ще у мене є ось така колба (трикутна), я в неї теж наллю води. Яка форма у води? Так ось, хлопці ми з крапельками хочемо відкрити вам секрет6 вода не має своєї форми і приймає форму того судини, в якому вона знаходиться.

висновок: - Вода має форму? Вода не має форми і приймає форму того судини, в якому знаходиться. Це наше відкриття ми позначимо ось такою схемою у вигляді крапельки.

устаткування: пляшечка з водою, стаканчик, блюдце на кожну дитину, у вихователя пляшечка з водою, колби (кругла і трикутна).

Досвід 2. Якого кольору вода?

Капелька хоче у вас запитати: а якого кольору вода? (Можна питати у дітей конкретно) А як це дізнатися? (Подивитися)

Опустіть в воду соломинку. Що ви бачите? Чому соломинку добре видно? Значить, вода яка? (Прозора) Якщо вода прозора, значить вона не має кольору, а якщо вона без кольору, то як можна її назвати? Яка вода? (Безбарвна). Добре, а подивіться, що у мене є (дістати зелену пляшку), як ви думаєте тут якась вода? Давайте подивимося (вилити воду в прозорий стакан) Яка вода? (Прозора)

А прозору воду можна зробити непрозорою. Для цього намочимо пензлик і окунем її в фарбу. Додаємо фарбу потроху, спостерігаючи, як змінюється прозорість води. Оля, у тебе якого кольору стала вода? А у тебе, Ірина? Значить, вода набула колір коли? (Коли ми додали в неї фарбу)

висновок: - Вода має колір? Вода не має свого кольору, вона прозора, безбарвна. Це відкриття ми позначимо ось такою схемою.

устаткування: стаканчик з водою (можна з досвіду №1), трубочка, пензлик, гуаш на кожну дитину, у вихователя зелена пляшка з водою, стаканчик.

Досвід 3. Вода - розчинник.

Капелька хоче у вас запитати наступне: а як ви думаєте, у води є смак? Вона якась солона? Солодка? Кисла? Як можна визначити смак води? (Спробувати) Візьміть стаканчик під номером 2 і спробуйте. Діти пробують воду і висловлюють свою думку. Є смак у води? (Ні) Якщо вода без смаку, значить вона яка? (Несмачна) Добре, а зараз я пропоную вам пограти. З кількох крапельок відгадати, що у мене за рідина. Діти відкривають рот, вихователь піпеткою капає їм в рот чай, молоко, воду, сік.

Висновок: -Є смак у води? Свого смаку у води немає, але смак є у інших рідин. Це відкриття ми позначимо з вами ось такою схемою у вигляді крапельки.

устаткування:стаканчик з кип'яченою водою, у вихователя на підносі в стаканчиках піпетки з рідинами.

Дослід 4. Фільтрування води

Хлопці, давайте згадаємо казку «Сестричка Оленка та братик Іванко»

Що трапилося з Иванушкой? Чому не можна було пити цю воду? (Вона брудна). А як ви думаєте, що потрібно зробити, щоб вода стала чистою.

Існують різні способи очищення води. Зараз ми будемо очищати воду.

Візьміть склянку під номером 3 і подивіться, яка там вода? (Брудна)

Як ви думаєте чи можна очистити таку воду? Давайте спробуємо. У мене є ось така воронка, я вставлю в неї серветку, а воронку вставлю в стакан. У мене вийшов ось такий фільтр. Давайте виллємо вашу брудну воду в цей фільтр і подивимося, що вийде.

Обережно, потихеньку будемо лити каламутну воду в стакан з фільтром. Подивіться яка стала вода? (Вода стала чистою)

Куди поділася бруд? (Бруд залишилася на серветці)

висновок:Воду можна очистити за допомогою фільтрів, які можна зробити самим. Але краще пити воду очищену спеціальними фільтрами, тільки така вода корисна для здоров'я. Це відкриття ми позначимо з вами ось такою схемою у вигляді крапельки.

устаткування:стаканчики з розчиненим активованим вугіллям, у вихователя - воронка, велику склянку, серветка (фільтр).

Досвід 5. Вода не має власного запаху.

Запропонувати дітям визначити, чи є у води запах.

Капелька знову хоче задати вам питання: вода має запах? Як це можна визначити? (Понюхати) Нюхати потрібно як? (Обережно направляючи запах від склянки долонькою) Чому? (Тому що речовини можуть бути дуже їдкими і можна обпалити дихальні шляхи.) Понюхайте. Чим пахне вода? Чи має вода запах?

Капелька знову хоче з вами пограти. Капелька капне вам ось з цієї піпетки, а ви визначите, що це за запах. (Ароматичні краплі, апельсин)

У води з'явився запах? - Що надає їй запах? (Розчинена у воді речовина).

висновок: -Вода має запах? Чиста вода не має запаху. Запах їй надають розчинені в ній речовини. Це відкриття ми позначимо ось такою схемою.

устаткування: пляшечка з водою, стаканчики, у вихователя - ароматичні краплі в піпетці.

Ми дуже багато дізналися сьогодні про воду. Давайте залишимо нашу лабораторію, повернемося до групи і ще раз згадаємо чудові властивості води. Але перш ніж нам покинути лабораторію, що нам потрібно зробити? (Прибрати своє робоче місце, витираємо все краплі зі столу).

Підходимо до мольберта.

Хлопці, ви сьогодні багато дізналися про воду і я пропоную, щоб нашою гості крапельки не було у нас самотньо, подарувати ваші «крапельки знань», але не просто так, а зробимо ми це красиво і подаруємо крапельці квіточку. Владик, що ти дізнався сьогодні про воду? Знайди свою «крапельку знань», приклеюй на квіточку. Яна що дізналася? Яка буває вода? ... Кожна дитина бере свою крапельку і приклеює на квіточку.

- Хлопці, а що найголовніше ми сьогодні дізналися про воду? Що треба робити, щоб вода була завжди (ніколи не закінчилася)? (Закривати кран) Приклеюємо останній знак в серединку (шоста дитина). Знак заздалегідь не повинен висіти на дошці.

Куди ми помістимо Крапельку і її подарунок? (В пізнавальний куточок)

Тепер Капелька буде жити в нашій групі.

конспект НСД

по пізнавально-дослідницької

діяльності в старшій групі

Тема

Завантажити:


Попередній перегляд:

Муніципальне бюджетне дошкільний

навчальний заклад дитячий садок «Ромашка»

м Урень Нижегородської області

конспект НСД

по пізнавально-дослідницької

діяльності в старшій групі

Тема "Подорож в паперову країну"

вихователь:

Бугрова С.Д.

Конспект НСД по пізнавально-дослідницької діяльності в старшій групі "Подорож в паперову країну"

Програмне зміст:

Виховувати дбайливе ставлення до виробів з паперу.

словникова робота: Папірус, береста, пергамент, копіювальний папір.

Устаткування.

Прямокутні листочки паперу однакового розміру різних видів.

Папір: обгортковий (подарункова, цукерковий фантик); газетна, картон, оксамитова, гофрований, самоклеюча, санітарна (серветка, туалетний папір), альбомна, копіювальний папір, олівці, ножиці, трафарети тварин, вода (в ємності).

попередня робота: Розглядання предметів зроблених з паперу. Бесіда про папері та її властивості.

література: Л.Н. Прохорова. Організація експериментальної діяльності дошкільнят. Методичні рекомендації. - М .: АРКТИ, 2003.

Хід НСД.

В. Показує дітям кораблик, зроблений з паперу, читає уривок з вірша Володимира Юркова"Паперовий кораблик".

Кораблик неміцний, кораблик паперовий
У потоці величезному мчить відважно
До невідомим країнам, в чужі місця.
Кораблик паперовий з назвою -"Мрія".

В. Хлопці, пропоную вам відправитися на цьому паперовому кораблику в подорож в паперову країну. Ви згодні?

Тоді сміливіше в дорогу.

Діти, сідають за столи . (На столах у них лежать зразки паперу різних видів).

В. У паперовій країні багато паперу. Візьміть паперові листочки в руки. Розгляньте їх, помацайте, погладьте.

В. Вся папір однакова?

Діти. Ні.

В. Чим відрізняються листочки? (Відповіді дітей)

В. Пограємо в гру "Наді такий же листочок, як я". Зараз, той, кого я попрошу, візьме один з аркушів паперу в руки, назве його, і ми все знайдемо такий же і відкладемо його в сторону. Так ми будемо грати поки все листочки папери не кінчатися.

(Дітям пропонується для гри папір різних видів. Обгортковий, газетна, картон, оксамитова, гофрований, самоклеюча, санітарна, альбомна).

дитина : У мене в руках шматочок газети. (Всі діти знаходять газетний папір). І т.д.

В. З чого роблять папір? (Відповіді дітей).

В. Як ви думаєте, люди спочатку навчилися писати, або придумали папір для письма? (Відповіді дітей).

В. У стародавні часи люди рідко їздили з однієї країни в іншу. Телефонів тоді теж ще не було. Але їм потрібно було спілкуватися. Вони писали один одному листи. Писати люди навчилися набагато раніше, ніж винайшли папір.

У Греції писали на сирих глиняних плитках, або на дощечках, залитих воском. На них букви видавлювали гострою паличкою. (Показ презентації).

В Єгипті на берегах річки Ніл ростуть очеретяні рослини під назвою папірус, які нагадують нашу осоку, тільки багато великих розмірів. Листя папірусу розрізали на шматочки і склеювали між собою.

Довжина склеєних смужок папірусу досягала сто кроків. (Показ презентації). -На таких смужках писали довгий час, поки в Туреччині в місті Пергам не винайшли пергамент. (Показ презентації). Пергамент виготовляли зі шкіри цілих стад телят і овець. (Показ презентації).

А на Русі писали на березовій корі - бересті. (Показ презентації).

Вперше папір був винайдений в стародавньому Китаї. Винайшов її китаєць

Цай Лунь. (Показ презентації). Папером захоплювалися всі країни, але китайці тримали в таємниці чудовий спосіб її винаходу.

Минуло багато часу, поки секрет виготовлення паперу дізналися всі. У наш час папір за китайською технологією виготовляють на спеціальних паперових фабриках з дерев. (Показ презентації).

Ми з вами повинні бережно ставитися до паперу, не витрачати її даремно. Дбайливим ставленням до паперу ми рятуємо дерева. Пам'ятайте про це.

В. Які предмети, зроблені з паперу є в нашій групі або у вас вдома?

(Діти перераховують паперові предмети) (плакат, лист, альбом, книга, гроші, серветка, упаковка, коробка, шпалери і т.д.)

В. Чи може бути так, щоб всі предмети і речі були зроблені з паперу?

Діти: Ні, не може.

В. Як ви думаєте, чому з паперу не роблятьмеблі , Не шили одяг? (Різні варіанти відповідей дітей).

Физкультминутка.

В. Пограємо в гру: "Буває, не буває".

Якщо я назву вам предмет, і він може бути виконаний з паперу, ви ляскаєте в долоні. Якщо немає, присідаєте. Будьте уважними:

Паперова книга Паперовий
Паперові шпалери Паперова взуття
Паперовий фантик Паперове пальто
Паперова газета Паперовий шафа

паперовий паперове яблуко

Паперові гроші Паперова двері.

В. А тепер ми з вами за допомогою дослідів згадаємо властивості паперу.

Досвід №1 "Папір мнеться"

А зараз проведемо досвід: візьміть по одному аркушу паперу різної щільності і зімніть її. У всіх папір м'яла? А всім легко її було зім'яти? Як ви думаєте, чому у одних папір легко м'яла, а в інших ні?

Значить робимо висновок : Папір мнеться, чим товще папір тим вона важче мнеться, а тепер спробуйте розгладити аркуш паперу. (Корисно м'яти папір для виробів, не можна м'яти книги і зошити) Це перша властивість паперу.

Досвід №2 "Папір рветься"

Візьміть папір і почніть рвати. Яку папір легше рвати, щільну або тонку?

висновок : Картон товщі, ніж папір. Папір рветься в залежності від товщини: чим тонше папір, (діти договорюють) тим легше вона рветься,

Друге властивість паперу папір рветься.

пальчикова гімнастика

Ми папір рвали, рвали.

Ми папір м'яли, м'яли,

Так, що пальчики втомилися.

Ми трошки відпочинемо,

І знову її порвемо.

Досвід 3 "Папір ріжеться"

Зараз ми спробуємо розрізати два види паперу картон і тонкий папір. Спочатку ріжемо тонкий папір. Тепер спробуємо розрізати картон (товстий папір). Яку папір було легше різати? Яку важче? Який зробимо висновок?висновок: картон товщі, ніж папір. Папір ріжеться в залежності від товщини: тонкий папір ріжеться легше, картон - важче. Третя властивість.

Досвід 4 "Папір намокає"

для наступного досвіду нам знадобиться вода.

Опустіть в воду спочатку серветку, потім альбомний аркуш паперу. Що сталося? Вся папір намокла? Яка папір намокла швидше?

(Відповіді дітей)

висновок : Тонкий папір намокла швидше і розпалася, папір товстіший теж намокає, але їй буде потрібно більше часу. Діти: папір боїться води, папір матеріал неміцний. Четверте властивість.

Досвід №5 "Папір літає"

Дихальна гімнастика за методикою А.Н. Стрельникової.

Чи може папір літати? Для цього потрібно подути на смужки паперу. Взяли їх в руки. Приготувалися. Правила виконання вправ гімнастики:як треба дихати? Дихальна гімнастика.

Зараз ми поду на паперові грудочки. Поспостерігаємо за їх рухом

На грудочку дуй легенько,
Рухатиметься тихенько.
На грудочку дуй сильніше,
Побіжить він веселіше.

В. Отже, ми з вами провели досліди і згадали про деякі властивості паперу.

В. А зараз я вас познайомлю з новим властивістю паперу.Наріжу папір тонкими смужками. Візьму одну смужку, притисну її до ножиць і протягну ножиці по папері. Що вийшло?

діти . Папір скрутилась.

В. Папір може скручуватися. Це теж її властивість.

В : У мене є цікава папір. Ось така. (Показує копіювальний папір)

В. Ви зустрічалися з нею раніше?

В. Як ви думаєте, для чого вона потрібна?

В . Папір потрібна для отримання декількох штук одного і того ж зображення - копій.

В. Обстежуємо копіювальний папір.

В. Які сторони у паперу?

Спільно з дітьми справах висновок, що одна сторона у копіювального паперу "жирна", з фарбою, а інша "матова".

В: Я буду малювати малюнок. Візьму один аркуш паперу.

Щоб намалювати два малюнки, скільки потрібно взяти аркушів паперу?

Діти: Два.

В. Для того щоб малюнки вийшли однакові між листами покладу копіювальний папір. Як ви думаєте, яким боком потрібно покласти копіювальний папір? (Перевіряємо дві версії і робимо висновок - копіювальний папір потрібно покласти на лист жирної стороною, потім покласти ще папір і тоді можна малювати).

Діти складають папір, малюють малюнок за трафаретом.

Розглядають роботу.

В. Скільки малюнків у вас вийшло?

В. Як вам вдалося це зробити?

В. Нам потрібно збиратися в зворотний шлях. Розкажіть, що вам найбільше запам'яталося в паперовій країні? Підведення підсумків: наше сьогоднішнє заняття було присвячено папері. Хлопці, що ви нового дізналися про папері? Що вам найбільше сподобалася виконувати ? Якими властивостями володіє папір?

Діти: Папір мнеться.

Папір рветься.

Папір можна різати.

Папір намокає.

Папір буває по своїй будові тонка і товста.

В. відзначає роботу дітей, на ваших столах лежать смайли з посмішкою і сумний, підійміть смайлик, який відповідає вашому настрою!

В. Наш кораблик "Мрія" відправляється в зворотний шлях.

В. Подякуємо один одного зачудову подорож. Спасибі всім.

Аналіз НСД.

Конспект НСД називався «Подорож в паперову країну»

програмне зміст:

Сформувати уявлення про властивості паперу, її видах.

Розвивати уміння обстежувати предмет, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки і робити висновки на основі експерименту.

Ознайомити дітей з історією паперу; з копіювальним папером.

Розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, спостережливість, вміння висловлювати думки, використовуючи всі частини мови. Відповідати на питання.

Розвивати координацію рухів, дрібну моторику рук.

Вчити самостійно, проводити досліди та експерименти.

Формувати інтерес до властивостей навколишніх предметів, допитливість, дбайливе ставлення до навколишнього.

Виховувати дбайливе ставлення до виробів з паперу

Проводилась попередня робота:

Розгляд предметів зроблених з паперу.

Бесіда про папері та її властивості.

Під час НСД всі діти були залучені в хід НСД. Можна відзначити, що діти на занятті були зацікавлені, чітко чули питання і завдання, виявляли пізнавальну активність, емоційно реагували на прийоми активації діяльності, використовували наявні знання і вміння. Діти дізналися про історію бумагі.Познакомілісь з копіювальним папером. (Спробували намалювати 2 малюнки відразу)

Хлопцям було запропоновано дослідити і вивчити папір і картон: м'яти, рвати, різати і т.д. Використовуючи спостереження, практичні методи хлопці закріпили і систематизували знання про властивості паперу.

Використовувалися такі прийоми, як - пальчикова гімнастика, дихальна гімнастика, різні ігри.

Вважаю, що спільна освітня діяльність досягла запланованої мети. Обрані методи навчання забезпечили мотивацію діяльності, організацію дітей на досягнення поставлених завдань, допомогли узагальнити і закріпити отримані знання. Про це можна судити за відповідями і діям дітей, за інтересом і бажанням. Поставлені завдання вдалося реалізувати повністю, завдяки створеній творчій атмосфері.


Конспект заняття з пізнавально-дослідницької діяльності в старшій групі

Тема: «Чарівна сила води»

цілі:

  • Продовжувати знайомити дітей з властивостями води: прозорість, не має запаху, смаку, вода розчинник.
  • Сформувати у дітей знання про значення води в житті людини;
  • Уточнити уявлення дітей про те, що вода важлива для всіх живих істот;
  • Розвивати навички проведення лабораторних дослідів;
  • Активізувати і узагальнювати словник дітей іменниками, прикметниками і дієсловами по темі заняття;
  • Розвивати соціальні навички: вміння працювати в групі, домовлятися, враховувати думку партнера, а так само відстоювати свою думку, доводити свою правоту
  • Вчити правильно, вирізати силует, передаючи плавні вигини форми, доповнювати аплікативного зображення графічним (домальовувати лусочки, очі)
  • Виховувати посидючість, акуратність.

Попередня робота:

  • Проведення міні-бесіди «Якщо б не було води»
  • Розгляд глобуса, карти світу
  • Заучування віршів про річку, море, відгадування загадок про воду

Устаткування та матеріали: Ілюстрації на тему «Вода», плакати, крапельки води, виготовлені з паперу, аудіозапис, колби, вода, молоко, цукор, дрібні іграшки, стакан з питною водою, фломастери, клей, кольоровий папір, серветки, заготівля панно «Річка».

хід заняття

вихователь: Хлопці, для того щоб дізнатися про що сьогодні піде мова, відгадайте загадку:

Якщо на ніс сіли плями,

Хто тоді нам перший друг,

Зніме бруд з обличчя і рук?

Без чого, не може мама,

Ні готувати, ні прати?

Без чого ми, скажімо прямо,

Людині вмирати?

Щоб лився дощик з неба,

Щоб росли колосся хліба,

Щоб пливли кораблі,

Щоб варилися киселі,

Щоб не було беди-

Жити не можна нам без ... (води)

Отже, поговоримо ми про воду. Ми згадаємо, що знаємо. Дізнаємося нове, будемо міркувати, грати

I Ігровий практикум: «Мама хмаринка»

вихователь: Давайте уявимо, що я - мама-Хмарка, а ви - мої дітки. Робіть все, що я скажу.

- Крапельки, вам пора відправитися в дорогу (звучить аудіозапис зі звуками дощу). Полетіли крапельки на землю. Пострибали, пострибали (діти стрибають). Нудно їм стало поодинці стрибати. Зібралися вони разом і потекли маленькими веселими струмочками (діти складають струмочки, взявшись за руки).

Зустрілися струмочки і стали великою річкою (струмочки з'єднуються в один ланцюжок).

Пливуть крапельки до великої ріки, подорожують. Текла, текла річка і потрапила в великий океан (перебудовуються в великий хоровод і рухаються по колу).

Плавали, плавали краплинки в океані, а потім згадали, що мама -Тучка карала їм додому повернутися. А тут сонечко пригріло. Стали крапельки легкими, потягнулися вгору. Випарувалися вони під променями сонечка, і повернулися до мами Хмарка (розбігаються і розсідаються на стільчиках)

вихователь: Де зустрічається крапелька води?

діти: У крапельці дощу, струмочку, річці, океані ...

В: А хто це до нас прийшов? Ти хто?

дівчинка: Я крапелька

В: Як звуть тебе?

дев: Мене звуть Капітошка.

В: А навіщо ти до нас прийшла?

дев: Я прийшла в гості до своїх сестричкам-крапельок, які живуть у вас в групі.

В: У нас в групі? Хлопці, а ви знаєте, де живуть сестрички-крапельки? Тоді давайте покажемо Капітошка, що вони роблять ці сестрички у нас в групі, яку користь приносять.

II Діти йдуть по групі і роблять зупинки.

1 куточок природи - біля рослин.

Д: квіти треба поливати, вони живі. Без води засохнуть, зів'януть - їм потрібна вода.

В: Правильно хлопці. (Приклеюють крапельку)

2 ігровий куточок.

В: А тут де вода потрібна? Навіщо?

Д: Щоб мити іграшки брудні, прати лялькову одяг. (Приклеюють крапельку)

3 мийка в їдальні

Д: Помічнику вихователя треба вода і багато, щоб мити посуд, підлоги, витирати пил, забиратися в групі. (Приклеюють крапельку)

4 туалетна кімната

Д: Тут, щоб ми могли мити руки, обличчя, виконувати гігієнічні вимоги (приклеюють крапельку)

5 У столу, де стоїть глечик з водою. (Приклеюють крапельку)

В: Ну ось Капітошка, скільки в нашій групі живе сестричок-крапельок, які приносять нам велику користь. Вода з великою річці тече по спеціальних трубах і потрапляє до нас в дитячий садок і до ваших осель - ці труби називаються водопровідними. Як називаються ці труби?

Повтори ... Повтори ...

Для того щоб ми з вами могли пити чисту воду, вмиватися і мити руки, потрібно берегти воду - не витрачати її даремно. Якщо ви помили руки або особа, не забувайте закривати кран.

Що ж таке вода, якими властивостями вона володіє - все це з'ясувати, ми спробуємо в нашій лабораторії

III Основна. Дослідження: «Чарівна вода»

В: Перш, ніж приступити до досліджень, послухайте правила поведінки в лабораторії:

  • Чи не шуміти - цим ми заважаємо іншим. Акуратно звертатися з посудом.
  • Пам'ятайте, що скло може битися і їм легко порізатися.
  • слухати вихователя
  • Уважно стежити за результатом досвіду.
  • Закінчивши спостереження, зробити висновок.

В: Ну, що приступимо (діти проходять до робочих місць. На столах ємності, вода, молоко, цукор, дрібні іграшки, стакан з питною водою)

дослідження

В: Перед вами дві ємності з водою. Як ви думаєте, вода в них однакова?

Д: Ні. Одна чиста, інша - брудна.

В: А як ви думаєте, очистити брудну воду можна? Подивіться - я для цього візьму воронку, дам в неї листок спеціального паперу і почну пропускати брудну воду через цю воронку. Що у нас виходить?

Д: Вода стає чистою.

В: А що стало з нашої папером?

Д: брудна стала

В: Хлопці, як ви думаєте, в якій воді зможуть жити рибки?

Д: У чистій

В: Так, тільки в чистій воді можуть жити рибки і жаби.

Цей досвід провела я. А зараз ви будете проводити свої досліди.

1 стіл - прозорість води. Опустити в склянку з молоком дрібну іграшку видно вона чи ні. Потім в стакан з водою.

висновок - Вода прозора.

2 стол - чи є смак у води? Пахне чи вода?

висновок - не має запаху і без смаку.

3 стол - опустити шматочок цукру в воду. Розтанув, розчинився.

В: Де в житті ми можемо спостерігати це?

Д: За сніданком, коли кладемо цукор в чай.

В: Яким стає він?

Д: солодкий

В: підсумок експерименту - вода - одне з найдивовижніших речовин. Вона володіє багатьма властивостями:

-Прозорість

-Ні запаху

-без смаку

- розчинник.

Молодці! Добре попрацювали. А зараз трохи відпочинемо.

Фізкультурні хвилинки.

Пальчикова гра «Дощик»

Дощик капнув на долоньку - правою рукою торкаємося лівої

На квіти - кругові рухи правою рукою

І на доріжку - обидві руки перед собою

Ллється, ллється -ої-ой-ой! - погойдування голови

Побігли ми додому - біг на місці.

IV Творча робота

В: Хлопці, ми з вами говорили, що тільки в чистій річці можуть жити рибки. У мене є маленька річка з чистою водою, але в ній немає рибок. Давайте їх запустимо. Для цього у вас на столах є кольоровий папір, трафарети і олівці.

Обведіть рибок, домалюйте деталі і опустіть їх в річку (приклеїти).

Намагайтеся все виконати акуратно, тоді і рибки вийдуть красивими.

Самостійна робота дітей. Грає тиха спокійна музика (звуки води)

В: Молодці діти! Яка весела чиста річка у нас вийшла і рибки в ній все різні, красиві. Таке могли зробити тільки добрі діти з доброю посмішкою. Подивіться один на одного, посміхніться, побажайте один одному добра.

Ви, чули про воду?

Кажуть вона всюди!

В калюжі, в річці, в океані,

І в водопровідному крані.

На плиті у вас кипить,

Пором чайника шипить,

Ми її не помічаємо,

Ми звикли, що водо-

Наша супутниця завжди!

Без води нам не вмитися,

Чи не наїстися, не напитися!

Смію вам я доповісти:

Без води нам не прожити!

Воду ви в ставку знайдете,

І в сирому лісовому болоті,

Подорожує завжди,

Наша супутниця - вода!

В: Молодці хлопці! Бачиш, Капітошка, діти показали хороші знання про твоїх сестричок-крапельках.

Капітошка: Спасибі хлопці! На згадку про себе я дарую вам чарівну крапельку, яка буде поїти вас цілющою силою. Тільки ви не забувайте про користь води і дбайливого до неї ставлення (вішає кожному крапельку).

В: Ну ось, хлопці, і підійшло наше заняття до кінця.

Конспект пізнавально-дослідницької діяльності (експериментування)

у старшій групі

«Лабораторія води»

Інтеграція освітніх областей «Пізнання» (формування цілісної картини світу, розширення кругозору дітей) і «Комунікація».

мета:розширити і закріпити уявлення дітей про властивості води.

Основні завдання:

    Освітні завдання:

    Формування цілісної картини світу, розширення кругозору:продовжувати знайомити дітей з явищами природи, закріпити знання дітей з питання властивостей води;

    Розвиток вільного спілкування з дорослими і дітьми:При подальшому розширенні у дітей інтерес до спілкування з дорослими і дітьми (уважно слухати питання, відповідати на поставлені питання, задавати питання), формувати потребу ділитися своїми враженнями з вихователем і дітьми; залучати дітей в мовне і ігрова взаємодія.

Розвиток всіх компонентів усного мовлення, практичне оволодіння нормами мови: формування словника -вводити в словник дітей іменники: лабораторія, досліди, обладнання.

    допомагати вживати дієслова характеризують властивості води: тече, змочує, вбирається, розчиняє;

    розвиток зв'язного мовлення залучати дітей в загальну бесіду стимулювати прояв активності в бесіді; формувати у дітей уміння вести діалог з вихователем: слухати і розуміти поставлене запитання, відповідати на питання вихователя, говорити в нормальному темпі, слухати пояснення педагога;

2.Розвиваючі завдання:

    Сприяти розвитку допитливості;

    Розвивати увагу дітей;

    Сприяти розвитку логічного мислення: визначати тему, проблему дослідження, послідовність дослідницької діяльності, аналізувати результати.

3.Воспітательние завдання:

    Продовжувати виховувати культуру поведінки;

    Виховувати у дітей шанобливе ставлення до навколишнього середовища;

    Формувати розуміння важливості води для всіх об'єктів на планеті.

Устаткування і матеріали:

Картки-крапельки з загадками, схеми: «Властивостей води», ілюстрації по темі «Вода» Роздатковий матеріал на кожну дитину: лоток для роздаткового матеріалу, одноразові, прозорі стаканчики з водою, серветки, апельсиновий сік, молоко, соломинки для коктейлю, відерце.

Місце проведення - групове приміщення.

Попередня робота: Заняття по блоку «Вода», Бесіда з дітьми про значення і властивості води, перегляд фільму: «Урок чистої води», казки Н.А. Рижової «Як люди образили річку», читання віршів по темі, відгадування загадок, малювання на тему: «Море і його мешканці», проведення окремих дослідів з водою. Читання казки «Про рибака і золоту рибку». Перегляд мультфільму «Чебурашка і Крокодил Гена чистять річку»

Методичні прийоми:

Спільна діяльність педагога з дітьми (експериментальна діяльність);

Сюрпризний момент,

Перша частина: (інформаційно-пізнавальна)

Доброго ранку! Я вам кажу

Доброго ранку! Я вас всіх люблю!

Бажаю Вам добре займатися!

Слухати уважно, розуму набиратися.

Привітання гостей.

Пропоную зібратися на килимі утворюючи коло, взявшись за руки. У центрі кола глобус накритий великий серветкою.

Хлопці, зараз ми з вами пограємо в вчених, дослідників.

Скажіть, чим займаються вчені? (Відповіді дітей)

Вчені займаються наукою. Наука - це пізнання. Вчені проводять різні досліди. Вони задають питання, а потім намагаються на них відповісти. А отримані відповіді обов'язково записують або замальовують в журнал.

Де працюють вчені? (В науковій лабораторії)

Як ви думаєте, які правила треба дотримуватися, працюючи в лабораторії?

(Бути акуратними, не поспішати, уважно слухати, не штовхатися і дотримуватися тиші.)

Але, щоб потрапити в лабораторію нам, хлопці треба дізнатися тему наших досліджень. І перша підказка стоїть перед вами, відгадайте що це?

загадка:

На нозі стоїть одній

Крутить, крутить головою

Нам показує країни,

Річки, гори, океани. (Глобус)

А що таке глобус?

(Глобус - це модель Землі).

Правильно, діти, глобус - це модель нашої планети Земля в зменшеному вигляді.

Подивіться, який він різнокольоровий. Які кольори ви бачите на ньому? (Синій, жовтий, зелений, коричневий).

А як ви думаєте, що зображено на глобусі зеленим кольором? Жовтим? Коричневим? Синім? (Ліси, гори, пустелі, моря і річки)

А якого кольору на глобусі більше? Як ви думаєте, що це значить?

(Виходить, що води більше)

Так, ще в давнину, коли люди навчилися будувати кораблі і стали плавати на них по морях і океанах, то дізналися, що суші набагато менше, ніж, води і ми з вами в цьому переконалися.

В якому вигляді зустрічається вода в природі? На це питання допоможуть нам відповісти загадки.

В: Я читаю загадку, а ви показуєте ілюстрацію з відгадкою (картинки - відгадки вивішуються на мольберт).

Мочить поле, ліс і луг,

Місто, будинок і все навколо!

Хмар і хмар він вождь,

Ти ж знаєш це-... (Дощ)

З неба падають зимою

І кружляють над землею

Легкі пушинки,

Білі ... ( сніжинки)

зверху ковдру

На землю впало,

Найкращою вати

М'якше і Белей.

Травам і комашки,

Всім звірятко малим

Спати під ковдрою

До весняних днів. (Сніг)

У нас під дахом

Білий цвях висить,

сонце взойдет-

Гвоздь впаде. (Бурулька)

Чи не колючий, світло-синій,

По кущах розвішані ... (Іній)

Вранці намиста заблищали,

Всю траву собою заткали.

А пішов шукати їх днем

Шукаємо, шукаємо - не знайдемо. (Роса)

Пухнаста вата - пливе кудись.

Чим вата нижче, тим дощик ближче. (Хмари)

За небес ораву,

Біжать мішки діряві,

І буває іноді

З мішків тече вода.

Сховаємося краще,

Від дірявої ... (Хмари)

Прозорий, як скло

А чи не вставиш у вікно. (Лід)

Що об'єднує всі наші відгадки? (Це вода.)

Як ви вже знаєте, вода може бути в різних станах. Яких? (Відповіді)

Правильно, вона може бути рідкою, твердою і газоподібної.

Зараз ми продовжимо з вами розмову про воду.

Вода - диво природи. Завдяки її чарівним властивостям ні одна істота не обходиться без води.

Без їжі ми можемо прожити 3-4недель.

Без води людина може прожити максимум 3-4 діб.

Физкультминутка

До річці швидкої ми спустились,

(крокуємо на місці )

Нахилилися і вмилися.

(нахили вперед, руки на поясі)

Один два три чотири,

(Ляскаємо в долоні)

Ось як славно освіжили.

(встряхиваем руками )

Робити так руками потрібно:

Разом - раз, це брас.

(кола двома руками вперед)

Однією, інший - це кроль.

(кола руками вперед по черзі)

Все, як один, пливемо як дельфін.

(стрибки на місці)

Вийшли на берег крутий

(крокуємо на місці )

І вирушили додому.

II частина: Практична (Дослідно-експериментальна)

І зараз ми з вами як справжні вчені будемо проводити досліди з водою, з'ясуємо властивості води, а для цього вам необхідно зайняти свої робочі місця.

(Діти сідають по двоє людей за один стіл.)

- Приступимо до нашого дослідження.

Досвід №1. «Вода - рідина».

Візьміть склянку з водою і вилийте трохи води на блюдечко. Виливайте повільно, щоб побачити, як вода тече, ллється і розтікається. Чому вода розтеклася на нашу блюдечку. (Відповіді дітей).

Абсолютно вірно. Якби вода була не рідкою, вона не змогла б текти в річках і потічках, не змогла б текти з крана. А оскільки вода рідка і може текти, то її називають рідиною.

Висновок: вода - рідина.

Опит№ 2. «Вода безбарвна»

А зараз візьміть стаканчики з водою з молоком.

Якого кольору молоко? (Білого). А чи можна сказати про воду, що вона білого кольору? (Відповіді дітей)

Висновок: вода не має кольору, вона безбарвна.

Хлопці, поставте склянку з водою на картинку, видно її? Тепер поставте склянку з молоком. Що ви виявили?

Висновок: вода - прозора рідина.

Досвід № 3. «Вода не має запаху».

Хлопці, понюхайте воду і скажіть, чим пахне.

(У води немає запаху).

Понюхайте стакан з соком (апельсиновий).

Хлопці, вода не має запаху, якщо вона чиста. А вода з водопровідного крана може мати запах, тому що її очищають спеціальними речовинами, щоб вона була безпечною.

Висновок: вода не має запаху.

Досвід № 4. «Вода не має смаку».

Хлопці, спробуйте воду на смак. Чи є у неї смак? (Ні).

А тепер спробуйте сік. Чи є у нього, смак? (Так).

Висновок: Вода не має смаку.

Робити наукові відкриття справа не з легких, тому в лабораторіях бувають перерви для відпочинку. Непогано б трошки відпочити і нам. Як вважають наші вчені? Давайте вийдемо через своїх лабораторних столів і пройдемо на килим. (Діти розташовуються на килимі в довільному порядку.)

Фіз. хвилинка.Пластичний етюд "Ходять крапельки по колу"

В: Я буду мама Хмаринка, а ви мої діти - крапельки. Вам пора вирушати в дорогу.

(Звучить «Сонячна капель» муз. С. Сосніна).

Крапельки стрибають, розбігаються, танцюють. Полетіли крапельки на землю. Пострибали, пограли. Нудно їм стало поодинці стрибати. Зібралися вони разом і потекли маленькими веселими струмочками (складають струмочки, взявшись за руки). Зустрілися струмочки і стали великою річкою (крапельки з'єднуються в один ланцюжок). Пливуть крапельки у великій річці, подорожують. Текла- текла річка і потрапила в великий - превеликий океан (діти рухаються по колу). Плавали-плавали краплинки в океані, а потім згадали, що мама хмаринка карала додому повернутися. А тут як раз сонечко пригріло. Стали крапельки легкими, потягнулися вгору, випарувалися вони під променями сонця, повернулися до мами Хмарка.

Відпочили, хлопці?

Досвід 5. Здатність води відображати предмети.

Запрошую всіх підійти до мого столу. Скажіть, що на ньому стоїть? (Таз з водою)

Давай все по черзі заглянемо в нього. Що ви там побачили? (Своє обличчя, свій відбиток.)

А де ще можна побачити своє відображення? (В дзеркалі, у вітрині магазину і т.д.)

Значить, вода може відображати предмети, так само, як дзеркало. Давайте поду все разом на воду і заглянемо в неї. Чи побачили ви тепер своє відображення? (Дуже погано, воно розмите)

висновок: Спокійна вода відображає предмети, як дзеркало. Якщо вода неспокійна, то відображення предметів нечітко і розмито.

підсумок заняття

В:Чтови дізналися про воду? Якими властивостями володіє вода. Ми з вами сьогодні дізналися про властивості води, проводячи досліди з водою. Я думаю, про все цікаве, що ви дізналися сьогодні в нашій лабораторії, ви розкажете своїм друзям і батькам. Вода має і інші властивості. Про них ми дізнаємося на наших наступних заняттях

Дякую вам хлопці.

Самоаналіз пізнавальної дослідницької діяльності.

1.Задачі і цілі виконані.

2. Відчувався емоційний позитивний настрій дітей.

3. Діти з підвищеним інтересом брали участь в експерименті з водою.

4. Активно відповідали на питання.

1.большой звертати увагу на дітей (Ваню С., Дашу, Софію.С), які менш активні на занятті.