Які слова матері здаються тобі найважливішими. План-конспект уроку з читання (2 клас) на тему: урок "Як перевіряється дружба". Які фрази бувають і які говорю зазвичай я

Вчитель початкових класів
Гугучкіна Марія Валеріївна,
Недержавне загальноосвітній заклад
"Нижневартовская православна гімназія",
Нижньовартовська ХМАО-Югра

Мета: познайомити учнів з твором усної народної
творчості з метою розширення літературного кругозору і
навчання складання характеристики внутрішніх якостей
героїв, формування поняття дружби.

Завдання: формувати вміння прогнозувати зміст
читаного тексту, спираючись на його назву і
передбачуваний жанр,
формувати поняття «дружба» і «друг»;
розвивати вміння аналізувати і оцінювати вчинки
героїв, співвідносити їх з власним життєвим досвідом;
розвивати мовлення учнів, навчаючи їх побудови
висловлювань;
виховувати вміння контролювати свою діяльність,
оцінювати її.

методи:
Наочний метод, бесіда, робота зі словником, робота з
підручником, практичний метод, аналіз, узагальнення.

устаткування:
Картки з прислів'ями, словник характеристик, комп'ютер, каркас і фундамент будинку зі словами (чесний, сміливий, добрий, турботливий, надійний, вірний)
Хід уроку
1. Цілепокладання
Мета нашого уроку - познайомитися з новим твором і визначити ті якості, якими володіють герої, з'ясувати головну думку твору.
2. Перевірка домашнього завдання.
На минулому уроці ми працювали над казкою «Разом добре, порізно-погано» і на внеклассном читанні познайомилися з казкою «Про дружбу» і «Три товариші».
У чому полягало ваше домашнє завдання?
/на вибір:
1) Скласти розповідь з малюнком до завдання №5 за казкою «Разом добре, порізно-погано»
2) Придумати продовження історії «Про дружбу» - що сталося з конем. /з малюнком/
- виступ дітей 2-3 чол.
Мікроітог: Що об'єднує ці два твори? Чому вони вчать?
3. Введення в тему твору.
- Подивіться на дошку, що сьогодні нас чекає на уроці? / Проблемна ситуація /
- Який теми стосуватиметься наша проблема? / Дружба /
- Сьогодні ми продовжимо тему дружби і познайомимося з новою казкою.
- Підручник стор.71
- Прочитайте назву казки. Що можна сказати про зміст у даній назвою?
- В кінці уроку ми повинні побудувати будинок, який вкаже нам - Які основи дружби?

4. Словникова робота.
Перш ніж почати читання казки давайте з'ясуємо, що це за народність лезгини.
підготовлений учень
Лезгини - один з народів Дагестану - «прекрасної країни гір». Традиційними заняттями лезгин були землеробство і скотарство, різного роду ремесла. Як і всі горяни, Лезгінська чоловіки були хоробрими воїнами. За високу військову мистецтво, відмінну поставу їх запрошували в конвой Самого Государя Императора.
Це дуже гордий народ. Саме тому у них дуже високо цінувалося поняття честі, дружби.
- У тексті вам, можливо, зустрінуться незнайомі слова, давайте прочитаємо і з'ясуємо їх лексичне значення.
Робота зі словником:
Ставний - людина стрункий, гарної статури.
Лаваш - коржик.
Аул - гірське селище.
Ватага - натовп, зграя.
- Перш ніж приступити до читання, зверніть увагу на слова, які зустрінуться в тексті і можуть викликати утруднення при читанні.
Підготовка до читання: читання хоровий, вибіркове.
ДОШКУ:
Ні-ве-до-мом, е-дин-ного-ний, А-лис-кер, рас-ще-ли-на.
5. Робота з текстом.
1) Читання тексту добре читають учнями до стор.74
2) Робота з прочитаного
- Прочитайте, що говорила мати, коли проводжала сина в дорогу.
- Які слова матері вам здаються найважливішими?
- Розгляньте картинки на стор.75.
- Як художник представив собі продовження казки?
- Як ви собі уявляєте продовження казки?
- Обгрунтуйте свою відповідь.

3) Читання продовження с.75
4) Робота з прочитаного.
- Чому Алі-ага витягнув Аліскеров з ущелини?
-Знайдіть відповідь в тексті.

6. Аналіз твору.
- Чи сподобалася вам ця казка? Чим?
- Хто з героїв у вас викликав симпатію? Чому?
- Прочитайте в тексті, як Алі-ага пройшов 1 випробування. /с.72 останній абзац.
Про яку якість Алі-аги каже його вчинок?
Знайдіть це якість в словнику характеристик.
/ Дочекався - про терпіння /
- Поставимо на фундамент будинку ДРУЖБИ перше наше колода - терпіння.
- Як повівся Алі-ага на другому випробуванні? Прочитайте ці рядки. с.73

З яким словом буде друге бревнишко?
/ Поділився - нежадібна, щедрий /
- викласти другу колоду зі словом - щедрий.

У чому полягала третє випробування? / Перейти струмок /
- Як вчинив Алі-ага в цей раз? Прочитайте цей епізод с.73
Він правильно зробив?
- Про які якостях Алі-аги йдеться тут?
Увага / турбота, доброта 2 брёвнишка

Всі накази матері виконав Аліскеров?
- У чому ж полягала найголовніше випробування Алі-бея?
- Знайдіть у тексті і прочитайте слова Алі-аги, де він пояснює - чому він витягнув Аліскеров з ущелини?

Як ви розумієте слова «чиста совість»?
- Про які якостях Алі-аги ви можете сказати?
/ Вірність, надійність, чесність /

Як ви думаєте, чому Алі-ага здивувався, коли Аліскеров подякував йому за допомогу?
- Яким ще був Алі-ага? / Скромним /

Хотіли б ви мати такого друга?

Подивіться на будинок, який у нас вийшов. Залишилося поставити дах.
- На яких же якостях заснована справжня дружба?
/ Терпіння, щедрість, доброта, турбота, вірність, надійність, чесність, скромність /
- Перед вами лежать прислів'я. Виберіть ті, які відображають основну думку казки.
На дошці:
Міцну дружбу і нерозлийвода.
Краще добре робити, ніж добре говорити.
Справі час потісі годину.
Друзі пізнаються в біді.
Ввічливість відкриває всі двері.
З ким поведешся, від того й наберешся.
Старий друг краще нових двох.
Без біди одного не дізнаєшся.
Розумний себе винить, дурний - свого товариша.
Добре братство дорожче багатства.

Обгрунтуйте свій вибір.
/ Справжнім вірним другом можна вважати тільки ту людину, яка перенесла з тобою якісь життєві негаразди, який не кинув тебе в біді, підтримав у важкій ситуації. Алі-ага жодного разу не кинув Аліскеров, надходив з ним чесно, по совісті. Справжню дружбу не страшні ніякі випробування /.
7. Підсумок уроку
- З якою казкою ми сьогодні познайомилися на уроці?
- Чому вона вчить?
Дайте відповідь на контрольні питання:
Що лежить в основі дружби?
- Як ви думаєте, яка головна чеснота лежить в основі всього? Що повинно бути фундаментом? кохання

Послухайте вірш:
/ Підготовлений учень /
Друже, послухай слова мудреця,
Чи не буде підтримки від одного підлесника.
Від першої біди розсиплеться на порох,
Та дружба, яка тільки в словах.

Але один задушевний навіки з тобою,
З тобою він пов'язаний одною долею,
В долоні твоєї незмінна міцна,
Надійного вірного друга рука.

Який висновок ви зробили для себе?
- Сподобався вам урок? З яким настроєм ви підете з нього?
/ Посадимо чоловічка в віконце /
Домашнє завдання на 2 чверть
- Виберіть одне із запропонованих завдань:
1. Підготувати виразне читання казки.
2. Написати будинку розповідь по одній з прислів'їв, обраної сьогодні на уроці.
3. Намалювати диафильм до казки.
Оцінки за урок.

Якщо важливі фрази говорити своїм дітям вночі, то багато проблем вирішуються самі

Магія слів мами - це найсильніша магія в житті дитини, вона зцілює і надихає!

Коли ми тільки починали боротьбу за нашого старшого сина, нам один психіатр - крім усього дуже дивного і не корисного - зробив величезний подарунок. Він розповів про один експеримент, який провели в Англії.

Мами хворих на туберкульоз дітлахів щоночі проводили простий ритуал. Після того, як дитина заснула, вони чекали активної фази сну - це десь хвилин через п'ятнадцять. А потім говорили дитині прості слова:

"Я люблю тебе. Я пишаюся тобою. Я дуже рада, що ти мій син. Ти найкращий син для мене ».

Текст приблизно для всіх однаковий.

І порівнювали цих дітлахів з іншими - з аналогічними діагнозами, але мами яких нічого їм не нашіптували в ночі. Малюки, які отримують мамині нічні визнання в любові, видужували набагато швидше. Ось така материнська магія.

Ми практично відразу почали це впроваджувати. Куди простіше - на відміну від більшості терапій, це безкоштовно, завжди під рукою. Спершу я говорила те, що було покладено за сценарієм. Потім почала проявляти імпровізації. Минуло вже п'ять років, а я до сих пір нашіптую різні слова своїм хлопчакам. Кожному з них і майже щоночі.

Аутизму у Дані вже немає. Я впевнена, що мої нашіптування зіграли свою роль. Є ще щось, що важливо розуміти - магія працює в обидві сторони! Отримують щось дуже важливе і мама, і дитина. Хоча у кожного це «Щось важливо» своє.

Що це дає?

Відчуття близькості з кожним з дітей.
Це ні з чим не порівнянне відчуття. Скільки б їм не було років, в момент сну вони схожі на маленьких ангелів. Вдень їх буває не так просто обійняти або потримати на руках - у них вже стільки справ! А вночі я обіймаю кожного з них, кажу про те, що важливо для нас обох. І я відчуваю, як зростає і міцніє наша близькість.

Індивідуальне час для кожного.
У потоці днів я не завжди можу приділити кожному персональне час. Найчастіше ми всі разом, однією командою. Граємо, спілкуємося, їмо - все разом. Але в цей момент кожен з них - особливий. Тому що кожному я говорю різні слова. Виходячи з того, що зараз хочеться і потрібно сказати саме цьому малюкові.

Я можу сказати щось важливе, що днем \u200b\u200bможе бути не почуто.
Дні бувають різні. Іноді від великої кількості інформації або солодощів малюки можуть вести себе не дуже добре, і це ускладнює наше спілкування. Але коли я вночі шепочу їм на вушко про те, як я їх люблю, все це залишається в минулому. Сварки, нерозуміння, образи.

Дитина відчуває любов.
Якось я прочитала про те, що дитині варто частіше говорити фразу такого роду: «А ти знаєш, що якби могли вибрати, то з усіх дітей світу ми б вибрали тебе». Коли я вперше сказала це Матвію, він був в захваті і подиві одночасно. Він ходив і повторював: «Що, правда мене?». Так я зрозуміла, що дітям дуже важливо відчувати, що вони особливі, що вони важливі і потрібні, саме такі, які вони є.

Тепер ця фраза поряд з «А я тобі сьогодні говорила, що я тебе люблю?» міцно влаштувалася в нашому житті. Більш того, Матвій - так як поки він самий балакучий - у відповідь завжди говорить про те, що він би вибрав нас як батьків і обов'язково вибрав би своїх братиків.

У розстановочний терапії є таке поняття як «дозволяють фрази» - фрази, які ми говоримо під час розстановки, і вони змінюють світовідчуття людей, лікують їх душі. Слова зазвичай прості - про любов, прийняття, жалі. Так ось я виявила, що якщо важливі фрази говорити своїм дітям вночі, то багато проблем вирішуються самі. Які фрази бувають і які говорю зазвичай я:

  • «Тобі не потрібно нічого для мене робити, я люблю тебе за те, що ти є». Багато обуряться. Але фраза не про те, що ти можеш не мити посуд. А скоріше про те, що заради мене ти не повинен нести родові динаміки.
  • «Я дуже рада, що ти є». Особливо допомагає тим, для кого дитина був не дуже бажаним.
  • «Я рада, що ти хлопчик». Якщо ви, наприклад, хотіли дівчинку і довго не могли прийняти стать своєї дитини.
  • «Ми з татом тебе дуже любимо, ти наш син» - ключове слово тут «наш». Допомагає, якщо у вас є тенденція дітей перетягувати, втягувати і ділити.
  • "Мені дуже шкода". Фраза підходить, якщо протягом дня ви посварилися, не було розуміння, карали, зривалися. Не варто благати про прощення - це порушує ієрархію. А ось вибачитися - і сказати, що вам дуже шкода, варто.
  • "Я пишаюся тобою". Особливо допомагає, коли ви намагаєтеся з дитини зробити того, ким він не є - і ким, можливо, ніколи не буде. Допомагає і для тих дітей, які дуже відрізняються від інших - особливих, наприклад.
  • "Я люблю тебе". Три чарівних слова від усього. Якщо в них вкладено почуття. Тобто, якщо ви вимовляєте НЕ машинально якісь склади і літери, а з усім серцем видихаєте визнання в любові.

Як вибрати фрази?

Можна і потрібно пробувати різні. І ви зрозумієте, які для вас і дитини зараз важливі і потрібні. Наприклад, по собі помічаю, що після тієї фрази, яка дуже важлива сьогодні саме для мене, відбувається - сам по собі - глибокий видих. Щось розслабляється всередині.

Те ж саме з дитиною. Коли йому важливо щось зараз почути, наприклад, про те, що ви їм пишаєтеся, він видихає і розслабляється. Просто поспостерігайте. Іноді такі знаки не відразу помітні, іноді вони не такі яскраві. Але критерій зазвичай один - якесь розслаблення.

На проголошення чарівних фраз потрібно налаштуватися. Не можна, як я вже говорила, робити це механічно. Важливо підійти до процесу з душею, а не на бігу. Мовляв, зараз три хвилини повторю з папірця, і все стане добре. Найскладніша робота відбувається всередині. Щоб слова були магічними, їх цієї магією потрібно заряджати. А заряд, потрібний нашим дітям, знаходиться в нашому серці.

Іноді для того, щоб сказати такі прості слова, потрібно спочатку сказати щось схоже своїм батькам (в серце). Я знаю дівчаток, які під час перших сеансів ридали над сплячим малюком. Від своєї власної дитячої болю. Але магія тому і магія, що вона лікує. У тому числі і наші, материнські, серця.

Сеанс не повинен бути довгим. Це всього лише три-п'ять хвилин. Але дуже емоційно насичені п'ять хвилин. Важливо робити це регулярно і по чуть-чуть. Маленькими кроками. А не намагатися один раз за тиждень нашептати три години любові. Ми ж їмо кожен день по кілька разів, а не робимо це тільки в неділю, вірно?

І крім того, не забувайте говорити такі фрази і вдень, між справою, без жодного приводу. Обіймати їх просто так, якщо проходили повз. Чмокнути потилицю, який сидить поряд. Це те, що діти запам'ятають на все життя. І швидше за все, саме це вони і будуть згадувати.

Не можна недооцінювати силу слів матері. Для того, щоб визнати це, згадайте, які слова вашої мами ви пам'ятаєте і зараз, через тридцять, сорок років. І які з них були для вас важливими.

Ця магія доступна вам завжди, не варто грошей, для цього не потрібно нічого особливого. Просто дочекатися, коли ваш малюк буде солодко сопіти - і прошепотіти йому щось важливе на вушко.

"Я люблю тебе. Я пишаюся тобою. Ти найкращий син для нас з татом »- Що може бути простіше і чарівні, ніж такі слова, сказані серцем люблячої матері?

Ольга Валяєва, блогер

Читайте також:

Дитяча психологія

Переглянуто

Правильно і лояльно давайте відповіді на питання дитини про смерть

Все про виховання

Переглянуто

Задумайтеся про те, як часто Ви кричите на своїх малюків?

Поради батькам

Переглянуто

Ніколи не кажіть дитині, що він чогось не може!

Дитяча психологія, Поради батькам

Переглянуто

Готуємося до школи

На цій сторінці ви знайдете відповіді на деякі завдання по літературному читання для 2 класу (програма «Планета знань»).

Який буває тиша? Продовж ряд визначень:
тиша тривожна, сумна, сумна, самотня, гнітюча, пронизлива

Перерахуйте відомі тобі предмети, зроблені з берести. Короб, шкатулка, картина, кошик, сувеніри (посуд, самовар).

Придумай і запиши порівняння:
листя злітали з дерев, як птиці, пір'я
чорне шосе тікало вдалину, звиваючись, як змія, нитка, спіраль
веселка простяглася над землею, як дуга, коромисло, кольорова стрічка
коник стрекотів в траві, немов цвіркун, будильник, сорока
квіти дивилися на сонце, ніби говорили йому спасибі, посміхаючись, визнавалися в любові

Продовж пропозиції:
Осіннє листя летіли за вітром, як птиці на південь, пір'ячко
Хмари пливли по блакитному небу, немов кораблі по морю
Цівки дощу стікали по шибці, ніби струмочки, водоспад, сльози по обличчю, вузенькі річки

М. Пришвін написав: «Чую як шепочуться осінні листочки». Напиши, про що вони могли шепотіти.
Ми восени відлітаємо від мами.
Як сумно, що настала осінь.
Скоро зима.

Назви квіти, які можна зустріти в лісі на початку осені. Материнка, герань лісова, звіробій, фіалка триколірна, ожика.

Напиши що квіти «сказали» тобі.
Про те, як ясно світить сонце.
Як добре влітку.
Виходь гуляти.
Подивися, які ми красиві.
Як шкода, що настала осінь.

К. Г. Паустовський «Прощання з літом»

1. Напиши, які почуття викликав у тебе розповідь К. Паустовського «Прощання з літом». Сумне, сумне, захотілося повернути літо.

3. Напиши розповідь про те, що ти побачив якось восени, коли вийшов з дому. Запропоновані питання можуть стати планом розповіді.
Сьогодні 20 вересня. Вранці я вийшов прогулятися у двір. Погода була погана. Накрапав дощ. Небо було затягнуте сірими хмарами. Земля була вологою, посипаної опалим листям.
До мене підійшов мій друг Вова. Йому, як і мені, було сумно через те, що закінчилося літо.

4. Розглянь ілюстрацію до розповіді К. Г. Паустовського «Прощання з літом» на сторінці 18. Випиши рядки з оповідання, які можуть бути підписом до неї.
Саме сумно час в селі. Останні птиці сховалися під стріхи.

Напиши назви відомих тобі казок, в яких рослини і тварини допомагають людям. «Казка про рибака і рибку» (золота рибка), «Крихітка-хаврошечка» (корова), «По щучому велінню» (щука), «Гуси-лебеді» (яблуня).

Хлопчик з пальчик

1. Розділи цю казку на частини. Озаглавити їх і запиши назви цих частин.
Хлопчик з пальчик допомагає батюшки.
Хлопчика з пальчик продали.
Вовк і хлопчик з пальчик.

2. Склади і запиши маленьку казочку про щеня або пташенят.
Щеня бігав у дворі. Над ним літав пташеня. Одночасно щеня з пташеням побачили скоринку хліба. Не встиг щеня схопити скоринку хліба, як у нього з-під носа спритно схопив в дзьоб корочку пташеня і злетів на дах будинку. Малий, та молодецький пташеня! А щеня все одно не переживав, побіг за пташеням на дах. Йому і горя мало.

Напиши назви відомих тобі народних казок про ледачих людей. «По щучому велінню» (Ємеля), «Казка про лінь» (радянський мультфільм), «Морозко» (Марфушенькою серденько), «Попелюшка» (мачуха Попелюшки і її дочки).

Зозуля (Ненецька народна казка)

Напиши, що відчували діти, коли бігли за зозулею, в яку перетворилася їхня мати.
Страх, тривогу, смуток, печаль, біль, каяття.

Три дочки (Татарська народна казка)

1. Напиши, якими були матері в казках «Кукушка» і «Три дочки».
«Кукушка» - терпляча, працьовита, добра, турботлива.
«Три сестри» - турботлива, працьовита.
2. Намалюй ілюстрацію до казки, яку можна назвати «Покарання сестер».
Малюємо черепаху і павука.

Нарізно - погано, разом - добре (Мордовська народна казка)

1. Напиши, чим займався кожен брат.
Тесляр - будував, коваль - кував метал, орач - сіяв хліб.

Як перевіряється дружба (Лезгинська народна казка)

1. Випиши слова матері Аліскеров, які здаються тобі найважливішими.
Зустрінеться людина старша за тебе, називай його батьком. Зустрінеш рівного по роках, називай його братом ...

2. Напиши, якого друга тобі хотілося б мати?
Вірного, що не жадібного, доброго, відповідального, чуйного.

Придумай невелику історію (розповідь), в якій можуть бути використані слова прислів'я «вік живи - вік учись».
Мій друг Вова прохолов і залишився вдома, не пішов в школу. Але я дуже хотів з ним пограти і прийшов до нього в гості. На наступний день у мене піднялася температура, з'явився кашель, захворіло горло. Не можна спілкуватися з застудженими людьми. Можна заразитися. Вік живи вік учись.

Напиши назви казок, про героїв яких можна сказати: «друг - грошей дорожче», «добре братство краще багатства».
«Крокодил Гена і його друзі», «Вінні Пух і всі, всі, всі».

Робочий зошит № 2

Брати Грімм «Хоробрий кравець»

Напиши, які якості кравця відкрилися під час його подорожей.
Хвалькуватість, самовпевненість, самовпевненість, кмітливість.

Х.-К. Андерсен «Оле-Лукойє»


спати солодким сном - міцно спати, бачити хороші сни
спати мертвим сном - спати так, що не розбудиш

2. Якщо ти читав інші казки Андерсена, напиши їх назви.
«Кресало», «Маленький Клаус і великий Клаус», «Дівчинка з сірниками», «Снігова королева», «Дюймовочка», «Дикі лебеді».

3. Назви твого улюбленого героя з твору Андерсена.
Дюймовочка, солдат (з «Кресало»), Русалочка, олов'яний солдатик.

Брати Грімм «Маленькі чоловічки»

1. Поясни значення виразів:
чиста совість - коли нема чого приховувати;
заможна людина - багата людина.

2. а) Напиши свій казковий відповідь на питання: «Чому маленькі чоловічки з'явилися в будинку кравця?»
Щоб допомогти кравця зшивати чоботи.
б) Напиши назви літературних творів і кінофільмів про маленьких чоловічків.
«Хлопчик з пальчик», «Білосніжка і сім гномів», «Гулівер в країні ліліпутів», «Маленький мук».
в) Намалюй улюбленого маленького чоловічка - героя літературного твору або кінофільму.
Малюємо хлопчика з пальчик.

Сторінка 10 з 17

Стор. 23

Нарізно - погано, разом - добре (Мордовська народна казка)

1. Що робили брати: перший - сіяв хліб, другий був тесля, третій - коваль.

Стор. 24

Як перевіряється дружба (Лезгинська народна казка)

1. Слова матері Аліскеров, які здаються мені найважливішими:

  • Почекає - значить, буде тобі добрим товаришем.
  • Якщо розламає лаваш на дві половинки - значить, буде тобі вірним другом.
  • Якщо перенесе на спині, знай - це товариш твій, мій друже на все життя.

2. Якого одного мені хотілося б мати? Відповідь: Я б хотів мати такого друга, щоб я зміг довірити йому всі свої таємниці, щоб ми часто грали, щоб він ніколи не зрадив би мене. Хто хоче мати друга, той сам повинен бути доброзичливим.

Стор. 25

колискові пісні

1. З точки з пісень:

  • Баю-Люлі, баю, що не ложіся на краю ...
  • Баю, баю, баю, бай, Ти, собаченька, що не гавкіт, Мою дочку не лякай!
  • Баю-баю, за річкою сховали сонце на спокій. У Альошин воріт Зайчика водять хоровод.

2. Складаємо колискову

Люлі-люлі-люлі,
Прилетіли гулі.
"Спи, Маша, спи, дитинко.
Ми дамо тобі цукерку ".

Стор. 26

Золота риба (Індійська народна казка)

1. Частини казки:

  1. Одного разу бідний старий зловив диво-рибу.
  2. Дід та баба зажили багато.
  3. Бабі все було мало, поки вона залишилася ні з чим.

2. Чому вчить індійська казка: Чи не скупіться, а то втратиш і те, що маєш.