Конспект пізнавально-дослідницької діяльності в другій молодшій групі «Подорож в осінній ліс. Пізнавально дослідницька діяльність в II молодшій групі «Властивість паперу

цілі: Формувати вміння спостерігати і робити висновки. Ознайомити дітей з властивостями паперу. В ході експериментальної діяльності вчити давати повні відповіді. Розвивати мислення, мова дітей. Виховувати допитливість.

устаткування: Чудо - дерево, різні види паперу, ємності з водою, клей, пензлики, фломастери, мольберт.

Логіка освітньої діяльності

1. Ігрова ситуація:

Подивіться, що незвичайного у нас з'явилося в групі (до початок заняття в експериментальний куточок ставиться диво - дерево)

Ось так «Чудо-дерево» зросла у нас в групі, подивіться, що росте на нашому дереві?

Цікаво, а це що? (Показ листка паперу) Звідки він тут узявся?

Я вам розповім що дерево наш помічник у всьому, воно не тільки дає плоди. І ще найважливіше з дерева роблять папір.

Хочете дізнатися як з дерева виходять аркуші паперу?

Про це ми дізнаємося коли підемо в старшу групу.

А зараз давайте з вами поекспериментуємо з папером перетворитися в маленьких вчених і зайдемо в нашу маленьку лабораторію.

2.Обследованіе паперу (заносити результати досліджень на мольберт використовуючи умовні позначення)

Робота у першого столу. Обладнання: набори різного паперу альбомний аркуш, серветка, аркуш із зошита, шматочки шпалер, оксамитова папір тощо

Подивіться як багато на столі різного паперу, давайте її помацати і розглянемо

Зелений листок паперу який на дотик .... (Гладкий)

Червоний листок паперу який на дотик .... (Шорсткий)

Синій листок паперу який на дотик .... (Товстий)

Помаранчевий листок паперу який на дотик ... (тонкий, м'який).

Робить разом з дітьми висновок:

Папір різна на дотик: гладка, м'яка, шорстка, горбиста і т. Д.

Подивіться, який папір за кольором? (Різнобарвна.) Зараз ми пограємо Д / гра «Покажи правильно» підійміть папір червоного кольору, синього і т.д.

Можна через папір що-небудь побачити?

Подивіться.

Робить разом з дітьми висновок: через папір нічого не видно.

Робота у другого столу. Обладнання: аркуші альбомної паперу, фломастери, фарби, олівці, ватяні палички і т.д.

Хлопці на папері можна малювати?

Перевіримо. Пропонуються дітям альбомні аркуші паперу, фломастери, фарби, ватяні палички, кольорові олівці.

Самостійна - творча робота дітей.

Висновок: на щільному папері можна малювати

Дослід 3. «мнемо і розгладжуємо»

А ще папір можна м'яти, зімніть її, у нас вийшов колобок, а тепер розгладьте

Висновок: папір можна м'яти і розгладжувати.

Робота у третього столу. Устаткування: ємність з водою, папір.

Пропоную помістити папір в ємність з водою. Що відбувається?

Папір намокла, спробуйте взяти її в руки. Що сталося?

Висновок: папір розмокла і порвалася. Папір боїться води.

Папір можна розірвати руками на дрібні шматочки, який папір рветься легше альбомний аркуш або серветка? Подивіться, скільки дрібних шматочків у нас вийшло. Як ви думаєте, вони нам потрібні? Що з ними можна зробити? (Склеїти)

Досвід 6 «Склеювання паперу»

Для даної роботи нам знадобитися: шматочки паперу, клей. Подивіться, у мене для вас є контури річки, снігових заметів, гори. Спочатку нанесіть клей на весь контур, потім розкладайте шматочки паперу. Подивіться, які вийшли у вас картини.

Висновок: папір можна склеювати, і вийшла гарна картина

Як ви думаєте чи може папір літати? .У нас залишилися шматочки порваній папери візьміть їх в долоні, пройдіть на килимок. Подуйте на долоні, що відбувається? На що схожі шматочки паперу? (Осінні листочки)

Висновок: Маленькі шматочки паперу легкі, коли на них подуєш вони розлітаються.

Хлопці вам було цікаво?

Давайте згадаємо. що ми дізналися про папір? (Діти підходять до мольберта по умовним позначенням промовляють, що дізналися про папір.)

МДОУ "Дитячий садок №66"

Підготувала: Вихователь Тараканова Н. І.

Картотека пізнавально - дослідницької діяльності в першій молодшій групі.

вересень

Тема № 1 «Властивості піску»

Ознайомити дітей з властивостями сухого і мокрого піску (сипкість, здатність пропускати воду, на піску залишаються сліди), показати дітям, що пісок варто з дуже дрібних частинок - зерняток - піщинок. Розвивати уміння шляхом експериментальної діяльності встановлювати причинно-наслідкові зв'язки. Розширювати словниковий запас дітей. Виховувати інтерес до навколишнього світу

Попередня робота: ігри з піском на прогулянці, розглядання фотографій з видами будівель з піску.

Устаткування: пісок (для проведення заняття в групі), лійка з водою, різні формочки, пластмасові пляшки.

хід заняття

Вихователь: Хлопці, сьогодні ми з вами будемо ставити різні досліди з піском. Але спочатку, давайте згадаємо, який буває пісок і що можна з нього побудувати?

Діти по черзі розповідають, що знають про пісок

Вихователь: Молодці хлопці. Ви дуже спостережливі. А зараз давайте проведемо перший досвід.

Діти сідають півколом навколо великого столу. Якщо заняття проводиться на вулиці, то навколо столу близько пісочниці

Досвід №1 «Чому не вийшов пасочку»

Мета: ознайомлення з властивостями піску: пісок сухий, сипучий; з нього не можна побудувати пасочки. Пісок вологий: чи не сипучий, з нього можна побудувати пасочки

опис досвіду

Вихователь насипає в формочку пісок і пробує побудувати пасочку. Пісок з формочки розсипається. Вихователь запрошує 2-3-х дітей, щоб вони могли побудувати пасочки. Далі, вихователь змочує пісок водою і пробує побудувати пасочку. Пасочку виходить. Вихователь пропонує дітям самостійно побудувати пасочки з вологого піску.

Вихователь: молодці хлопці. А зараз ми спробуємо намалювати піском картину. Як ви думаєте, з якого піску вийде картина? (Діти відповідають). Давайте перевіримо ваші відповіді

Досвід №2 «Робимо доріжки і візерунки з піску»

Мета: продовжувати знайомити з властивостями піску: з сухого можна намалювати будь-який візерунок. З мокрого - немає.

Опис досвіду:

Вихователь роздає дітям пластмасові пляшки, наповнені сухим і мокрим піском. Спочатку показує, а потім пропонує дітям намалювати різні візерунки. Мокрий пісок не висипається з пляшечки, тоді як сухий пісок вільно висипається з пляшечки. Далі, вихователь з дітьми малюють колективну картину піском.

У висновку діти підводять підсумки: сухий пісок сипучий, наповнивши їм пляшку можна намалювати будь-який візерунок. Мокрий пісок важкий, він не висипається з пляшечки.

Висновок: хлопці, сьогодні ми познайомилися з вами з властивостями піску. Розкажіть, будь ласка, що ми сьогодні з вами робили? Що нового дізналися.

На прогулянці проводяться ігри з піском, з огляду на проведені досліди

Досвід №3. «Пісок і земля»

Мета: ознайомлення з властивостями піску (пухкий) і земля (суха, тверда).

Опис досвіду:

У кожної дитини на столі горщик з піском, банку з землею і два «деревця» (гілка дерева). Педагог пропонує дітям «посадити» дерево в стакан з землею, а потім в стакан з піском. Діти порівнюють, у що легше посадити дерево. Спільно з педагогом роблять висновок про те, що земля суха, тверда, а пісок - розсипчастий.

Досвід № 4. «Визначення кольору».
Мета: ознайомлення з властивістю піску (колір).

Хід: Подивіться уважно, як ви думаєте якого кольору пісок? (Світло - жовтого).
Вихователь: а тепер поллємо його водою. Якого кольору став пісок? (Темного)
Висновок. Сухий пісок світлий, а мокрий темний.

Досвід № 5. «З чого складається пісок»

Хід: у вас на столі лежать тарілочки з піском. Зараз ми розглянемо пісок. А допоможе нам в цьому незвичайний предмет? Лупа. Розгляньте, через лупу з чого складається пісок. Що ви бачите?

Пісок складається з маленьких піщинок, напівпрозорих, круглих, які не прилипають один до одного.

А тепер увага! Полийте пісок в склянці водою. Куди поділася вода? Молодці правильно. Значить, пісок пропускає воду.

Физминутку:

Ми піщинки, ми піщинки

Покружляти ми не проти.

Ми піщинки, ми піщинки

Танцювали б день і ніч.

Станьмо дружно всі в кружок

Виходить пісок.

Досвід № 6. «Рух піску».

Мета: ознайомлення з властивостями піску.

Хід: хлопці, як ви думайте, пісок може рухатися? А як це перевірити?

Перевірте самі. Візьміть трубочки і тихенько подуйте в трубочку на сухий пісок. Що відбувається? А тепер подмімо на сирий пісок? Що відбувається?

Висновок: Пісок сухий рухається, а сирої немає.

Як ви думаєте, можна на піску малювати? А на якому піску можна малювати? Чим можна малювати? Діти малюють по вогкому піску зубочисткою, а по сухому пальчику. Під час малювання звучить спокійна музика.

Тема №2 «Вітер по морю гуляє»

Досвід № 1 «Море»

Мета: познайомити дітей з одним із властивостей повітря-рухом; рух повітря - це вітер, розрізняти його силу.

Опис досвіду: У глибоку ємність набрати воду, пустити паперові кораблі. Діти сильно дмуть.

Вихователь: Хлопці хочете послухати чарівну казку?

Вихователь: в деякому царстві, у деякій державі, жили - були три брати. Старший брат - ветрище, середній - Вітер, а молодший - Вітерець. Якось раз розгорівся у них суперечка: хто з них самий потрібний і важливий. Вийшов вперед старший брат і почав доводити.

Я ганяю зграї хмар,

Я турбують синє море

Усюди вію на просторі.

Вихователь: Хлопці, сильний вітер - це погано, як ви думаєте чому?

Діти: Руйнує будинку, завиває, перевертає автомобілі, вириває з корінням дерева.

Вихователь: Сильний вітер - це добре, як ви думаєте чому?

Діти: Розганяє хмари, жене великі кораблі, млин крутиться.

Вихователь: Хлопці, а яким ще словом можна назвати ветрище?

Діти: Ураган, буран, заметіль, хуртовина, торнадо, завірюха.

Вихователь: Добре, а зараз ми з вами перетворимося в ветрище і доведемо, що сильний вітер - це добре, а іноді і погано.

Висновок: Сильний вітер - це дуже сильний рух повітря воно небезпечне.

Досвід № 2 «Як працює повітря»

Мета: побачити, як повітря може підтримувати предмети.

Матеріал: два однакових аркуша паперу, стілець.

Хід досвіду:

Запропонуйте малюкові зім'яти один аркуш паперу. Потім нехай встане на стілець і з однакової висоти кине одночасно зім'ятий і рівний листок. Який листок приземлився раніше?

Висновок: зім'ятий листок впав на підлогу раніше, так як рівний листок опускається, плавно кружляючи. Його підтримує повітря.

Досвід № 3 «Повітря є скрізь»

Мета: визначити, чи дійсно повітря проникає всюди і є скрізь.

Матеріал: пластикова пляшка, повітряна кулька.

Хід досвіду:

Запропонуйте малюкові подивитися в пляшку і переконатися, що вона порожня. Нехай натягне з вашою допомогою кулька на горлечко пляшки. А тепер - хай натисне на пляшку. Що змусило кулька надути? Нехай малюк зарисуйся те, що у нього вийшло.

Висновок: кулька надув повітря, який знаходиться в пляшці. Коли пляшку натиснули, з неї вийшло повітря і надув кульку.

Досвід № 3 «Діти махають віялом»

Мета: Ознайомити дітей з таким природним явищем, як вітер, його властивостями і роллю в житті людини.

Опис досвіду: хлопці я пропоную, вам помахати руками на себе. Що ви відчули? Вітерець.

А ось вам аркуші паперу, і я пропоную помахати на себе цими листами. Вам зручно? Приємно? А що потрібно зробити?

Покладіть аркуш паперу перед собою вертикально. Відгинаємо край і пригладжує згин. - Давайте ми помахаємо на себе віялом і що ви відчули? Рух повітря, прохолоду, свіжість, приємне відчуття. Що таке вітерець? Це слабке рух повітря.

Добре, що сонце світить!

Добре, що дме вітер!

Добре, що цей ліс виріс прямо до небес

Добре, що в цій річці дуже синя вода

І ми дружні завжди.

ДОСВІД №4 «Ілюстрація піщаної пустелі»

Опис досвіду: Перед кожною дитиною скляна банка з піском. Пісок в банку - це особиста пустеля дитини. Діти дмухають в банку, через трубочки. Що з ним відбувається? Спочатку з'являються хвилі як в мисці з водою, а потім пісок переміщується в інше місце, потім з'являється піщаний горбок. Такі пагорби можна зустріти в пустелі, вони називаються барханами, з допомогою вітру пісок подорожує по пустелі.

Досвід № 5 «Хвилі»

Мета: Ознайомити дітей з таким природним явищем, як вітер, причинами його виникнення.

Опис досвіду:

Приготуйте на столиках мисочки з водою для кожної дитини. У кожній мисочці - своє «море». Червоне, чорне, жовте (підфарбуйте воду акварельною фарбою). Діти - це вітри. Вони дмуть на воду. Що виходить? Хвилі. Чим сильніше дути, тим вище хвилі.

Тема № 3 «Дізнаємося, яка вода»

Хід: загадка:

Вона і в озері,

Вона і в калюжі,

Вона і в чайнику

У нас кипить.

Вона і в Річка

Біжить, дзюрчить. (Вода)

Сьогодні ми з вами більше дізнаємося про воду; познайомимося з нею ближче. Діти, як ви думаєте, для чого нам потрібна вода?

Люди п'ють воду; варять їжу; миють брудні фрукти і овочі; кожен день миють руки і обличчя; поливають рослини, щоб не засохли; вода потрібна рибам та іншим мешканцям річок, озер, морів і океанів; люди змивають бруд з меблів, миють посуд, перуть одяг.

Сьогодні ми з вами перетворюємося в дослідників і дізнаємося про те, що таке вода, її властивості. Ви готові? Тоді в дорогу!

Досвід № 1 «Вода - рідина», «У води немає запаху»

Мета: виявити властивості води (прозора, без запаху, текуча).

Опис досвіду: дати дітям два стаканчика: один - з водою, інший - порожній. Запропонувати акуратно перелити воду з одного в інший.

Що відбувається з водою? Вона ллється. Чому вона ллється? Вода ллється, бо вона рідка. Отже, яка вода? (Рідка)

Оскільки вода рідка, може текти, її називають рідиною.

Вихователь пропонує дітям понюхати воду. Діти, чим пахне вода? Правильно зовсім не пахне. Чиста вода не має запаху.

Досвід № 2 «Вода прозора».

Мета: виявити властивості води (прозора).

Опис досвіду: перед дітьми два стаканчика: один - з водою, інший - з молоком. В обидва стаканчика покладені ложки.

В якому стаканчику видно ложка? Правильно, в стаканчику з водою. Як ви думаєте, чому в цьому стаканчику видно ложка? Вода прозора, а молоко - немає.

Дорогі дослідники, пропоную вам подумати, що було б, якби річкова вода була непрозорою? Як в казках: молочна ріка з медовими берегами. Могли б риби та інші тварини жити в таких молочних річках? Ні.

Як ви думаєте, чому? Непрозора вода не пропускає сонячні промені, а без цього в річках не можуть жити рослини. А якщо не буде рослин - не буде риб і тварин, тому що багато тварини харчуються рослинами. Всьому живому необхідна прозора, чиста вода. Це говорить про те, що водойми забруднювати не можна.

Физкультминутка «Дощик»

Дощик пісеньку співає: Діти вільно струшують кистями

Кап, кап ...

Тільки хто її зрозуміє - здивовано розводять руками в

Кап, кап? боку

Чи не зрозуміємо ні я, ні ти, Показують на себе, на сусіда.

Так зате зрозуміють квіти, Зображують пальцями, як

розпускаються квіти.

І весняна листя, утримують руки перед собою.

І зелена трава ... Сидячи на корточках, ворушать пальцями,

немов гладять траву.

Краще за всіх зрозуміє зерно: Показують, як тримають в руках зерно.

Проростати почне воно. Здійснюють змієподібні руху.

Б. Заходер

Досвід №3 «Вода - розчинник».

Мета: виявити властивості води (прозора, без запаху, текуча, в ній розчиняються речовини).

Опис досвіду:

На столі два блюдця: в одному - звичайний пісок, в іншому - цукровий пісок. Дві склянки з водою.

Досвід проводить вихователь.

У першому склянці розчинити звичайний пісок. Він не розчинився.

У другому склянці розчинити цукровий пісок. Він розчинився.

Дітям пропонується спробувати розчин - він солодкий.

Деякі речовини в воді розчиняються, а деякі - ні. Значить вода розчинник.

Досвід № 4 «Вода - розчинник».

Мета: виявити властивості води (прозора, без запаху, текуча, в ній розчиняються речовини).

Опис досвіду:

На столі різнокольорові фарби, пензлі, склянки з водою. А тепер самі спробуйте розчинити фарби у воді. Що сталося з водою? (Вона забарвилася). Яку фарбу розчиняли, такий колір і вийшов. Значить вода розчинник.

Тема № 4 «Папір, її якості і властивості»

Мета: формувати вміння впізнавати предмети, зроблені з паперу, визначати її якості (колір, гладкість, товщину, яка поглинає здатність) і властивості (мнеться, рветься, ріжеться, розмокає).

Хід: діти сидять за столами. Перед кожним з них лежить весь матеріал. Вихователь читає уривок вірша «Папір» С. Михалкова:

простий паперу

Свіжий лист,

Ти бел, як крейда.

Чи не зім'ятий і чистий.

Твоєї поверхні поки

Нічия не чіпала рука!

Чим станеш ти?

Коли, який

Списаний будеш ти рукою?

Досвід №1 «Папір мнеться»

Мета: навчити впізнавати предмети, зроблені з паперу, визначати її якості (колір, гладкість, товщину, яка поглинає здатність) і властивості (мнеться, рветься, ріжеться, горить).

Опис досвіду:

Діти, як ви думаєте, про що ми сьогодні будемо говорити? (Відповіді дітей) Вірно, про папері. Зверніть увагу на смужки паперу, що лежать перед вами. Якого кольору папір? Поторкайте, погладьте поверхню паперу і скажіть, яка вона? (Гладка, шорстка, шорстка). Підніміть смужку, яку ви вважаєте найбільш гладкою, шорсткою. Тепер ще раз помацайте смужки по черзі і скажіть, чи всі вони однакові по товщині? (Відповіді дітей). Вірно, є смужки тонкого паперу, є - товстіший. Спробуйте зім'яти папір. Вийшло? (Відповіді дітей) .Як смужка м'яла дуже сильно, яка немає. Чому? (Відповіді дітей). Правильно, хлопці, найтонша папір мнеться сильніше, ніж папір товста. Але все-таки папір мнеться всякая- і тонка, і товста, і біла, і кольорова. ЗНАЧИТЬ, папір мнеться. Спробуйте розпрямити папір, розгладьте її долонькою. Вийшло? Чому? (Відповіді дітей). ОТЖЕ, ПАПІР легко мнеться І ЗОВСІМ НЕ розгладжує, НЕ СТАЄ колишніх. А зараз відірвіть по шматочку від кожної смужки. Вийшло? ЗНАЧИТЬ, ПАПІР ЩЕ Й РВЕТЬСЯ. ВИСНОВОК: ПАПІР мнеться і РВЕТЬСЯ.

Досвід № 2 «Папір намокає»

Опис досвіду:

Відірвіть від кожної смужки по шматочку, помістіть в стакан з водою. Як ви думаєте, що станеться з папером? (Відповіді дітей) - Дістаньте смужки і покладіть на підноси, помацайте папір. Яка вона стала? (Мокра).

Потягніть двома пальчиками шматочок намоклої паперу в різні боки. Вийшло? Чому? (Папір розмокла і розповзлася) ВИСНОВОК: ПАПІР намокає У ВОДІ І розповзатися, ВОНА неміцним.

Досвід № 3 «Папір для малювання»

Мета: навчити впізнавати предмети, зроблені з паперу, визначати її якості (колір, гладкість, товщину, яка поглинає здатність).

Опис досвіду: візьміть графітний олівець і проведіть на кожній зі смужок лінію, а потім і кольоровими. Вийшло? Закріплюємо малюнком на вибір.

Діти, подивіться навколо! Назвіть кожен по одному предмету, зробленому з паперу. А як ви думаєте, чому не можна зробити меблі з паперу, зшити одяг, будувати житло? (Відповіді дітей). Правильно, тому що ми з вами з'ясували, що папір нетривка, легко мнеться, рветься. Будинки будують з каменю, одяг шиють з тканини, тому що це міцні матеріали.

Що ви дізналися про папері нового, цікавого?

ВИСНОВОК: папір буває кольорова, гладка, шорстка, тонка і товста; папір шарудить, легко мнеться, не приймає колишню форму; папір легко, рветься; папір намокає у воді, розповзається, вона нетривка.

Тема № 5 «Сніг, який він?»

Досвід № 1 «Сніговик»

Мета: В процесі експериментування показати дітям, як сніг в теплі тане і стає водою.

Опис досвіду:

Вихователь звертає увагу дітей на іграшку - Сніговика. Малюки її розглядають, чіпають. Що це? (Сніговик), Ви хочете з ним пограти? Сніговик розповідає: "Я хотів зліпити зі снігу" пиріжки ", але не вмію". Як же допомогти нашому сніговика?

Вихователь спонукає дітей до висловлювань (зліпити "пиріжки"). З чого? (Зі снігу), Де взяти сніг? (На вулиці)

Вихователь вносить в групу ємність зі снігом, збирає навколо себе дітей. Вихователь показує сніг, говорить, що він білий, холодний. Діти повторюють слова за вихователем, чіпають сніг.

"У кімнаті сніг починає танути, стає липким. Чому? " (Тепло).

Показ вихователя. Сніг став липкий, з нього можна ліпити різні фігурки, "пиріжки". Далі вихователь совочком розкладає сніг в формочки для піску. Робить зі снігу на підносі снігові фігурки ( "рибка", "квіточка", "метелик" і т.п.). Вихователь пропонує дітям формувати зі снігу фігурки, пояснює, що сніг треба брати совочком.

Самостійна робота дітей.

Малюки самостійно (під наглядом вихователя і Сніговика) перевертають наповнені снігом формочки на піднос. Потім підноси встановлюються на загальний стіл. Діти пригощають Сніговика.

Досвід № 2 «Ми сніжинки»

Мета: в процесі експериментування показати дітям, як сніг в теплі тане і стає водою.

Опис досвіду:

Послухайте загадку.

Він пухнастий сріблястий

Але рукою його не руш

Чи стане Капелькою чистої

Як покладеш на долоню

Що це таке?

Так, хлопці сніг. Це крижані кришталики у вигляді шестикутних пластинок або зірочок - сніжинок. Показуємо дітям малюнки сніжинок. Сніжинки - це застиглі крапельки води. Хлопці, а хто з вас знає: Чи можна ліпити зі снігу в морозну погоду? Ні, сніг не сліпає? А в теплу погоду сніг, який? Сирий, важкий, липкий, вологий. А хто з вас спостерігав, як падає сніг в теплу морозну погоду? Пластівцями, окремими сніжинками. Де швидше розтане сніг на рукавиці або на долоні? Чому? Сніг швидше розтане на долоні тому, що вона тепла. А що буде зі снігом в теплому приміщенні? Сніг розтане і вийде вода.

Відгадайте загадку.

У морях і річках живе,

Але часто по небу літає.

А як набридне їй літати,

На землю падає знову "

Вихователь: показує дітям 2 пробки зі снігом. Опускає їх у банки з теплою і холодною водою.

Подивіться уважно, в якій воді сніг розтане швидше в теплій або холодній? У теплій.

Досвід № 3 «Сніг холодний і білий»

Мета: виявити властивості снігу.

Опис досвіду:
Вихователь приносить у відерці сніг. Показує дітям:
- Подивіться, що лежить у мене в відерці. Хто знає, звідки я його принесла?
- Як ви думаєте, якщо взяти сніг у руки, який він? (Холодний).
Пропонує дітям по черзі взяти сніг в руки. Ви відчуваєте, який холодний сніг? (Хоровий і індивідуальні повторення).
- Давайте погріємо свої ручки, поду на них, як я (Вихователь показує, як треба дути на долоні).
- Ви відчуваєте, як йде тепло? Що ти відчуваєш, Єгор? А ти, Маша?
(Індивідуальні повторення).
Вихователь пропонує дітям сісти за стіл, на якому заздалегідь стоять відерця зі снігом і невеликі совочки.
- Давайте покладемо сніг в блюдця, (при цьому блюдця ставляться на чорний лист картону або паперу).
- А тепер скажіть, якого кольору сніг? Якщо діти не можуть назвати колір, педагог називає сам: сніг білого кольору.
- Подивіться, що у мене в гуртку? Показує всім дітям: переливає воду з кухля в скляний стакан.
- Адже кухоль я наповнювала снігом. А куди ж подівся сніг? (Сніг розтанув)
Пояснює дітям: на вулиці холодно, тому сніг лежить і не тане, а як тільки ми принесли в тепле приміщення, він відразу почав танути і перетворився в воду.
У ваших відерцях сніг теж перетвориться в воду, але не відразу, а поступово, йому знадобиться на це час. Коли сонечко почне пригрівати сильніше, весь сніг на вулиці почне танути.
- А скажіть, чи можна пити цю воду, з розталого снігу? (Ні, цю воду пити не можна, вона брудна).
- А звідки тоді можна пити? (З крана, чайника, балона).
- А чому з крана, чайника, балона воду пити можна, а з розталого снігу не можна? (Вона брудна).

Тема №6 «Властивості льоду»

Досвід № 1 «Крижана хатинка»

Мета: познайомити з властивостями льоду (лід-це тверда вода, в теплі лід тане).

Опис досвіду: Сюрпризний момент: на закритому хусточкою блюдечку, лід. Вихователь підходить до всіх дітей і пропонує помацати пальцями і сказати, що там знаходиться. Діти, чіпаючи руками, кажуть, що холодний, слизький, сирої. Хлопці, а хто здогадався, що там? (Лід)

А як виходить лід? А він який? (Твердий, слизький, гладкий). А ще лід у воді не тоне. Давайте ми з вами це побачимо. Беріть льодинки і покладіть в воду. (Відповіді дітей). А ще що може статися з льодом? Хлопці, в якій казці була крижана хатинка? Що трапилося з хатинкою? А чому розтанула? А ось ми сьогодні можемо побачити, як тане лід в теплому приміщенні. А поки наша хатинка буде танути, ми пограємо в гру.

Физминутку. (Імітуємо лисицю і зайця, або граємо в гру «сніжинки і лід» - коли вихователь каже сніжинки, діти тихо бігають по залу, а на слово - лід, «тверднуть», зупиняються і завмирають).

Подивіться наш лід трошки вже розтанув. Звідки це помітно? (Зменшився лід, потекла вода). Поки ще повністю не розтанула наша хатинка, ми давайте згадаємо казку. Показ ілюстрацій до казки «лисиця і заєць». Йде розмова. Чому у зайця не розтануло хатинка? Що трапилося з зайчиком? Хто першим прийшов на допомогу, хто потім? А хто зміг вигнати лисицю? Після закінчення заняття підводимо дітей до нашого досвіду. Що трапилося з льодом?

Досвід № 2 «танення льоду У ВОДІ»

Мета: Показати взаємозв'язок кількості та якості від розміру.

Опис досвіду: Помістіть в таз з водою велику і маленьку «крижини». Поцікавтеся у дітей, яка з них швидше розтане. Вислухайте гіпотези.

Висновок: Чим більше крижина - тим повільніше вона тане, і навпаки.

Досвід № 3 «Кольорові крижинки»

Мета: в процесі експериментування показати дітям, як вода розчиняє речовини (фарбу, як при низькій температурі (охолодженні) вода замерзає, перетворюється в лід. Ознайомити дітей з ознакою «температура»; закріпити знання основних кольорів; виховувати у дітей бажання оберігати і створювати прекрасне ; вчити висловлювати словами свої враження.

Опис досвіду: вихователь проводить бесіду про зиму, її ознаках (холодно, низька температура, сніг, лід). Підкреслити, що вода на морозі, холоді, при низькій температурі замерзає. А якщо в воду додати фарбу, то вода перетворитися в кольоровий лід, яким можна прикрашати дерева на ділянці

Розглянути з дітьми воду, налиту в стаканчиках, яка вода за кольором? (Прозора, безбарвна, через неї можна побачити різні предмети. Запропонувати дітям взяти пензлика, приставити до стаканчику і подивитися крізь нього. Що ви бачите? Підвести дітей до висновку, що вода за кольором прозора, не має кольору.

Запропонувати кожній дитині додати в воду фарбу і подивитися з'явитися у води колір? Яка вода за кольором? (Кольорова, зелена, червона, жовта, синя). Чому вода стала кольоровою? Що ми додали? Підвести дітей до висновку, що вода розчиняє речовини.

Показати дітям готові кольорові крижинки, дати помацати. Уточнити у дітей: З чого зроблені крижинки? (Води). Чому вони кольорові? (Додали фарбу). Які вони по температурі, чому? (Холодні, воду помістили в холод). А якщо крижинки покласти в тепле місце? (Вони розтануть).

Запропонувати дітям налити кольорову воду в приготовані формочки, покласти в кожну форму нитку і прибрати їх на вулицю на карниз щоб поспостерігати, як замерзає вода.

Досвід № 4 «Кольорові намиста»

Також зробити намисто з коробки з - під цукерками. У форми очну коробку залити кольорову воду, чергуючи кольору з прозорою водою. Потім в налиті формочки покласти товсту, довгу нитку для бус і також прибрати на мороз.

На прогулянці запропонувати подивитися, що сталося з водою. Запропонувати дітям прикрасити дерева на ділянці і помилуватися красою, яку діти зробили своїми руками.

Тема № 7 «Плаває-тоне»

Досвід № 1 «М'яч»

Мета: познайомити дітей з легкими і важкими предметами (одні залишаються на поверхні води, інші тонуть)

Опис досвіду: Беру ляльку і кидаю м'яч в таз з водою.

Ой, Катя, що ти робиш? Хлопці, Катя розвеселилася, стала грати з м'ячиком. М'яч підстрибнув і впав в таз з водою.

Чи не плач Катя, що не потоне м'яч. Подивіться і ви хлопці, м'яч не тоне, він плаває.

Ваня, що робить м'яч? (Плаває, не тоне).

Сергію, ти теж подивися, що з м'ячем? (Плаває, не тоне). І т.д.

Правильно. М'яч не потонув, він плаває у воді. М'яч гумовий, гума легка. Тому він не тоне, а плаває.

А ось Аня зараз візьме камінчик і теж кине його в воду (дитина виконує дію).

Що трапилося з каменем? Ваня підійди і подивися.

Правильно. Камінь лежить на дні таза. Він важкий, тому і потонув.

Іди Сергію, кинь камінчик. Що трапилося з камінчиком? (Потонув, лежить на дні таза). Викликаю по черзі всіх дітей.

Що трапилося з каменем? А що з м'ячиком? (Відповіді дітей).

Правильно. М'ячик - гумовий і легкий, він не тоне, а плаває. Камінь - важкий. Він потонув, лежить на дні таза.

Зрозуміла Катя? (Лялька говорить спасибі).

Будь ласка, Катя. Хлопці, Каті треба поспішати до інших дітей і розповісти про все, що з нею сталося сьогодні. До побачення, Катя.

І нам теж треба йти і все розповісти і показати хлопцям.

Досвід № 2 «Різнокольорова вода»

Мета: закріпити властивості води

Опис досвіду: запропонуйте дітям стати «чарівниками» і зробити воду різнобарвною. Запитайте їх, як прозора вода може змінити свій колір?

Візьміть кілька ємностей з прозорою водою, приготуйте кисть і гуаш. Використовуючи фарбу, разом з дітьми офарблюйте воду в стаканчиках, як вона змінюється.

Ви вже проводили досвід «Прозорість води», спробуйте опустити іграшку-кіндер або ложечку в стакан з фарбою, обговоріть плаває - тоне. Зробіть висновок: у світлій фарбі - іграшка видно, але не повністю, а в темній іграшку - не видно.

Досвід № 3 «Плаває, тоне чи розчиняється»

Мета: дослідити, як плавають, тонуть або розчиняються різні предмети.

Хід досвіду:

Постеліть на столі клейонку, налийте в миску теплу воду. Запропонуйте малюкові взяти камінь і повільно, і обережно, без сплесків, опустити його в воду. Тепер дивимося, потонув він. Пінцетом малюк виймає камінь, кладе в коробочку для предметів, які тонуть. Тепер нехай повторить досвід для дерева та інших предметів. Кожен з них малюк виймає пінцетом і розкладає в відповідні коробочки для плаваючих, потопаючих предметів. З тим, що розчиняються, вчинимо так: кілька крупинок цукру і солі сухим пінцетом відкладемо в коробочку для розчиняються речовин.

Висновок: Тонуть залізо, камінь, скло. Тканина і папір тонуть, коли намокнуть. Чи не тоне дерево і легка пластмаса. Розчиняється цукор і сіль.

Досвід № 4 «Що важче?»

Мета: порівняти властивості піску, каменю, в воді.

Устаткування: камені, сухий пісок, банку з водою, пісочний годинник.

Хід досвіду: діти розташовуються навколо столу педагога. Сенсорне обстеження об'єктів природи: розглядання, обмацування, натискання. Діти можуть кинути камінь на підлогу і почути його стукіт, прослухати шурхіт цівки піску, плюскіт води з подальшим їх порівнянням.

Педагог в банку з водою опускає одночасно камінь і пісок, а діти спостерігають за осіданням природних об'єктів на дно. Висновок: камені осіли на дно раніше - вони важче. Пісок осів на дно пізніше каменю - він легше.

Після серії дослідів можна підвести підсумок про використання природних матеріалів (піску, каменів) в побуті. Демонстрація пісочного годинника, іграшок і т.д.

Тема № 8 «пригостити півника і курочку зернятками»

Досвід № 1 «Сію, сію, просівають»

Мета: розвиваємо дрібну моторику, спостережливість.

Устаткування. Крупа, ситечка, відерця, миски, пісок.

Опис досвіду: як відокремити дрібну крупу від великої? Запропонувати спробувати відокремити руками. Важко і довго. Показати, як можна швидко, (наприклад, гречку від манки) використовуючи сито. Відзначити, що це більш зручно. Роздати ситечка, пісок і камені. Діти просівають пісочок самостійно. Чому камінчики залишилися в ситечку? Роблять висновок.

Досвід № 2 «Як швидко перебрати крупу»

Мета: порівняти властивості крупи.

Обладнання: скляна банка (саме прозорий посудина, для того, щоб діти могли бачити, які зміни відбуваються, горох, квасоля, гречка (можна брати будь-які інші крупи, найголовніше, щоб вони були різної форми, величини, кольору).

Опис досвіду: вихователь підходить до куточка експериментування і каже: «Подивіться, який безлад!» Ну, природно діти моментально реагують, підбігають, і починають з'ясовувати, що сталося. Підбігти можуть все, але поступово залишиться кілька людей, решта можуть піти і займатися далі своїми справами. Незабаром вони помічають, що крупа в банках перемешена.

Як ви думаєте, що станеться, якщо банку потрясти? (Відповіді дітей)

А хочете спробувати, і побачити, що ж вийти? (Відповіді дітей)

Згадуємо правила безпеки! Але спочатку, хлопці, нам потрібно згадати, чим же можуть бути небезпечні дрібні предмети? (Відповіді дітей)

У вуха, ніс можна пхати дрібні предмети,

Можуть там вони застрягти,

Пам'ятайте про це!

Педагог: а тепер зробіть так: обережно, але енергійно, трусіть банку. Що ви бачите? (Відповіді дітей)

Робимо висновок: більші плоди квасолі і гороху виявляються зверху.

Педагог: перекладіть квасоля і горох в баночки (вчасно перекладання обговоріть з дітьми форму, розмір, колір).

Педагог: Як ви думаєте, чому великі плоди з'явилися на поверхні?

Робимо висновок: Більш дрібні крупинки гречки провалюються між більшими, щільно прилягають один до одного. Квасоля і горох виштовхуються на поверхню.

Досвід № 3 «Чудеса з манної крупи»

Мета: познайомити дітей з нетрадиційною технікою малювання за допомогою манної крупи.

Опис досвіду: розповісти про цей вид малювання і показати, мені допоможе дивовижна історія.

«Одного разу зібралися на столі начебто нічим не пов'язані між собою предмети:« Роботяги дружні. Ці речі потрібні! »

Всі вони лежали, з цікавістю розглядаючи один одного, але раптом почувся тоненький шелестить голосок, який був ніж - то незадоволений - це була Манна крупа. Вона все більше починала бурчати і обурюватися:

Ось ви, все такі потрібні і важливі речі! Ви людям допомагаєте виконувати серйозну роботу!

А я! Я тільки крупа, потрібна для каші, мене з'їдять і тут же забудуть! Як це прикро і прикро!

Як ви думаєте, що мені залишалося робити? Я, звичайно ж, втрутилася в цю розмову і постаралася пояснити Манною крупі, як вона хороша і корисна не тільки в манній каші.

Ти не повіриш, Манна крупа, але за допомогою тебе можна малювати яскраві і незабутні малюнки! Дивись!

1 спосіб. Малювання на підносі (для дітей раннього віку). Насипте шар манки товщиною приблизно 2-3 мм на піднос. Розрівняйте. Далі можна зобразити прості фігури, проводячи пальцем: коло, трикутник, квітка, сонечко і т. Д.

Досвід № 4 «Пророщування квасолі»

Мета: розширити уявлення дітей про зростання рослин.

Послідовність спостереження досвіду: вибрати здорове, неушкоджені насіння квасолі, і покласти його на лоток з вологою марлею (ватою) - це початковий етап спостереження. Діти спостерігають, на який день у квасолі з'явиться паросток. На другому етапі - діти садять проросле насіння квасолі в горщик з грунтом, періодично поливають. Спостерігають за появою першого аркуша у рослини. Надалі спостерігають за ростом рослини.

Тема № 9 «Травка зеленіє, сонечко блищить».

Досвід № 1 «Город на вікні»

Мета: показати значення води в житті рослин, дати уявлення про те, що з цибулини можна виростити зелену цибулю, якщо створити умови.

Попередня робота: спостереження за цибулею, поставленим в банку з водою і ще в одну банку без води.

Опис досвіду:

Ось-ось настане весна сонячна, радісна, тепла. Але весна - важкий час для нашого організму, який стає слабким через брак вітамінів. І тут до нас на допомогу приходить: «золотистий» і корисний, вітамінний, хоча різкий, гіркий смак має він, обпікає ... не лимон. Що це? (Показую цибулину) в цибулі містяться вітаміни групи С. Ці вітаміни захищають організм від різних хвороб, особливо від застуди та грипу. Це цибулина. Скажіть якого кольору цибулю? Який він форми? Поторкайте його пальцем і скажіть, цибуля твердий або м'який? Ось зараз я розріжу цибулину (всі мене люблять, а як роздягати - сльози проливати). Понюхайте, ніж він пахне? А чому ви плачете? Так цибулю щипає очі і змушує всіх плакати. Хто хоче пригоститися цибулею? Який цибулю на смак? (Дати спробувати цибулю на смак і чимось заїсти його). Лук гіркий, але він дуже корисний, в ньому багато вітамінів. Якщо посадити цибулину, то з не виростуть зелені листочки, зелена цибуля. У зеленій цибулі теж багато вітамінів. У цибулі є верх (показати його), ось звідси росте зелена цибуля. Покажіть, від куди зростає зелена цибуля? А ось низ лука донці (показати), як і всі разом: "донці". Покажіть де денце у вашого лука? Лук треба садити денцем вниз. Подивіться, як я буду садити? "Денцем вниз". Я саджу з деяким зусиллям, а щоб цибулина дихала і грілася на сонце не дуже близько один до одного, щоб не було тіні. А зараз візьміть цибулині правильно денцем вниз і посадіть на нашу грядку. Нам залишилося рясно полити, щоб розбудити корінці до життя. За допомогою дитини поливаємо посадку цибулі. Давайте пограємо в гру "Рости, рости цибулька". Ви будете цибулею. Я саджу цибулю в землю, Донця вниз. Всі присіли. Тепер я беру лійку і поливаю вас водою, ось цибуля починає рости, у нього з'являються зелені листочки (діти піднімають повільно), цибуля все росте і росте. Зелена цибуля стає великим-великим ось і виріс наш цибулю (діти випрямляються), що ми будемо робити з нашою посадкою, щоб цибулька швидше виріс? (Поливати, поставити на світло і тепло).

Лук зростає на городі,

Він великий хитрун в природі,

В сто одежинок він одягнений,

Дітлахи на обід

Не хочуть його зривати,

Навіщо сльози проливати !?

Досвід № 2 «Гілочка берези»

Мета: спостерігати за появою листочків на гілочках, поставлених в воду, виявити потреби рослини в теплі.

Послідовність спостереження: в зимовий час вносять гілки, ставлять їх у дві вази з водою. Одну вазу залишають на підвіконні, другу ставлять за раму, потім спостерігають за розпусканням бруньок.

Тема № 10 «Сонячні зайчики» - пограємо з сонечком.

Досвід № 1 «Сонячні зайчики»

Мета: дати уявлення, що «сонячний зайчик» - це промінь сонця, що відображає в дзеркалі.

Виконання експерименту: вихователь демонструє поява сонячного «зайчика», супроводжуючи свої дії словами. Дзеркало відображає промінь світла, і саме дзеркало стає джерелом світла. Пускати сонячні «зайчики» можна тільки в освітленому приміщенні.

Вихователь показує дітям, як пускають сонячних «зайчиків».

Спіймати дзеркалом промінь світла і направити його в потрібному напрямку.

Діти пробують пускати сонячних «зайчиків». Потім вихователь показує, як заховати «зайчика» (прикрити дзеркало долонькою). діти ін

Автори: вихователі Закірова Ляюзя Мавлімовна, Сав'юк Раїса Вікторівна, Муніципальне дошкільний навчальний заклад дитячий садок компенсуючого виду «Аленький цветочек» муніципального освіти р Небраска Тюменської області.

Пояснювальна записка

У дошкільних освітніх установах експериментування може бути організовано в трьох основних напрямках: спеціально організоване навчання, спільна діяльність педагога з дітьми і самостійна діяльність дітей. Важливо пам'ятати, що заняття є підсумковою формою роботи дослідницької діяльності, що дозволяє систематизувати уявлення дітей.
Проблемні ситуації, евристичні завдання, експериментування можуть бути також частиною будь-якого заняття з дітьми (з математики, розвитку мовлення, ознайомлення з оточуючим, конструювання і т д.) Орієнтованого на різні види діяльності (музичної, образотворчої, природничо-наукової та ін.)
Пропонована нижче структура заняття-експериментування є приблизною і може бути скоригована в практиці роботи.

Приблизний алгоритм проведення заняття-експериментування

1. Попередня робота (екскурсії, спостереження, читання, бесіди, розглядання, замальовки) з вивчення теорії питання.
2. Визначення типу виду і тематики заняття-експериментування.
3. Вибір мети завдань роботи з дітьми (пізнавальні, розвиваючі, виховні завдання).
4. Ігровий тренінг уваги, сприйняття, пам'яті, мислення.
5. Попередня дослідницька робота з використанням обладнання навчальних посібників.
6. Вибір і підготовка посібників та обладнання з урахуванням віку дітей досліджуваної теми.
7. Узагальнення результатів спостережень в різних формах (щоденники спостережень, таблиці, фотографії, піктограми, розповіді, малюнки і т.д.) з метою підведення дітей до самостійних висновків за результатами дослідження.

Орієнтовна структура заняття-експериментування

1. Постановка дослідницького завдання.
2. Тренінг уваги, пам'яті, логіки мислення.
3. Уточнення правил безпеки життєдіяльності в ході здійснення експериментування.
4. Уточнення плану дослідження.
5. Вибір обладнання та розміщення дітьми в зоні дослідження.
6. Розподіл дітей на підгрупи.
7. Аналіз та узагальнення отриманих результатів експериментування.

Предметно-просторове середовище для експериментування

Організація міні-лабораторій в дитячому садку

У міні-лабораторіях може бути виділено:
1. Місце для постійної виставки.
2. Місце для приладів.
3. Місце для вирощування рослин.
4. Місце для зберігання природного і непридатної матеріалів.
5. Місце для проведення дослідів.
6. Місце для неструктурованих матеріалів (стіл «пісок-вода» і ємність для піску і води і т.д.)

Прилади й устаткування для міні-лабораторій

1. Мікроскопи, лупи, дзеркала, термометри, біноклі, ваги, мотузки, піпетки, лінійки, глобус, лампи, ліхтарики, віночки, збивачки, мило, щітки, губки, жолоби, одноразові шприци, харчові барвники, пісочний годинник, ножиці, викрутки , гвинтики, терка, наждачний папір, клаптики тканини, сіль, клей, коліщатка, дерево, метал, крейда, пластмаса і т.п.
2. Ємності: пластикові банки, пляшки, склянки різної форми, величини, мірки, воронки, сита, лопатки, формочки.
3. Матеріали: природні (жолуді, шишки, насіння, спиляти дерева і т.д.), викидні (пробки, палички, гумові шланги, трубочки і т.д.)
4. Неструктуровані матеріали: пісок, вода, тирса, листя, пінопласт і т.д.

Матеріали для організації експериментування (молодший вік)

1. Намисто, гудзики.
2. Верьовки, шнурки, тасьма, нитки.
3. Пластикові пляшки різного розміру.
4. Різнокольорові прищіпки та гумки.
5. Камінці різних розмірів.
6. Гвинтики, гайки, шурупи.
7. Пробки.
8. Пух і пір'я.
10. Фотоплівки.
11. Поліетиленові пакетики.
12. Насіння бобів, квасолі, гороху, кісточки, шкаралупа горіхів.
13. Спили дерева.
14. Вата, синтепон.
15. Дерев'яні котушки.
16. Кіндер-сюрпризи
17. Глина, пісок.
18. Вода і харчові барвники.
19. Папір різних сортів.

Зміст дослідницької діяльності дітей (молодший дошкільний вік)

Робота з дітьми спрямована на створення умов для сенсорного розвитку в ході ознайомлення їх з явищами і об'єктами навколишнього світу. У процесі формування обследовательских дій дітей педагогам рекомендується вирішувати наступні завдання:
Поєднувати показ дитини з активною дією дитини по його обстеженню (обмацування, сприйняття на смак, запах і т.д.)
Порівнювати схожі за зовнішнім виглядом предмети.
Вчити дітей зіставляти факти і висновки з міркувань.
Використовувати досвід практичної діяльності, ігровий досвід.

1. Про матеріали (пісок, глина, папір, тканину, дерево).
2. Про природні явища (вітер, снігопад, сонце, вода; гри з вітром, зі снігом і т.д).
3. Про світ рослин (способи вирощування з насіння, цибулини, листа).
4. Про способи дослідження об'єкта.
5. Про предметному світі.
У процесі дослідження-експериментування розвивається словник дітей за рахунок слів, що позначають сенсорні ознаки, властивості, явища або об'єкта природи (колір, форма, величина); мнеться, ламається; високо - низько-далеко; м'який - твердий - теплий і т.д.).

Перспективне планування дослідів та експериментів

вересень

1. «Дізнаємося, яка вода»
Мета: виявити властивості води (прозора, без запаху, текуча, в ній розчиняються речовини).

2. «Ігри з віялами і султанчік»
Мета: познайомити дітей з одним із властивостей повітря-рухом; рух повітря-це вітер.

3. «Пограємо з сонечком»
Мета: визначити, які предмети нагріваються краще (світлі або темні), де це відбувається швидше (на сонечку або в тіні).

4. «Властивості піску»
Мета: познайомити з властивостями піску (складається з піщинок, пухкий, невеликий, легко сиплеться, пропускає воду, на піску залишаються сліди, злипається, мокрий темніше сухого).

Жовтень

1. «Чудесний мішечок»
Мета: познайомити з органами почуттів і їх призначенням.

2. «Пограємо з вітерцем»
Мета: виявити рух повітря в природі.

3. «Що в коробці»
Мета: познайомити зі значенням світла, з джерелами світла (сонце, ліхтарик, свічка, лампа), показати, що світло не проходить через непрозорі предмети.

4. «Чому восени буває брудно»
Мета: познайомити з тим, що грунт по-різному пропускає воду.

Листопад

1. «Чарівні дощечки»
Мета: визначити за допомогою пальців форму, структуру поверхні.

2. «Легкий - важкий»
Мета: показати, що предмети бувають легкі і важкі, навчити визначати вагу предметів і групувати предмети за вагою.

3. «Знайди по звуку»
Мета: визначати і розрізняти видаються шумові звуки.

4. «Глина, її якості і властивості»
Мета: навчити впізнавати предмети, зроблені з глини, визначати якість глини (м'якість, пластичність, ступінь міцності) і властивості (мнеться, б'ється, розмокає).

грудень

1. «Гаряче-холодно»
Мета: навчити визначати температуру речовин і предметів.

2. «Чудесний мішечок»
Мета: познайомити з предметами, які проводять тепло; визначати на дотик самий твердий предмет.

3. «Фарбування води»
Мета: з'ясувати властивості води (вода прозора, але може змінювати своє забарвлення, коли в ній розчиняються пофарбовані речовини).

4. «Сніг, який він?»
Мета: познайомити з властивостями снігу під час снігопаду (білий, пухнастий, холодний, липкий, тане в теплі).

січень

1. «Ігри з соломинкою»
Мета: дати уявлення про те, що люди дихають повітрям, вдихаючи його легкими; повітря можна відчути і побачити.

2. «Сніг. Який він?"
Мета: познайомити з властивостями снігу в морозну погоду (холодний, блискучий, блискучий, розсипчастий, погано ліпиться)

3. «Як зі снігу отримати воду»
Мета: формувати найпростіші уявлення про властивості снігу (тане в теплі).

4. «Як воду перетворити на лід»
Мета: познайомити з властивостями води (перетворюється в лід при низьких температурах).

Лютий

1. «Виготовлення кольорових крижинок»
Мета: познайомити з одним з властивостей води.

2. «Мороз і сніг»
Мета: закріпити знання про властивості снігу в залежності від температури повітря.

3. «Властивості льоду»
Мета: познайомити з властивостями льоду (лід-це тверда вода, в теплі лід тане), вчити встановлювати найпростіші закономірності.

4. «Вітер по морю гуляє»
Мета: познайомити дітей з таким природним явищем, як вітер, навчити розрізняти його силу.

Березень

1. «Плаває-тоне»
Мета: вчити дітей визначати легкі і важкі предмети (одні залишаються на поверхні води, інші тонуть)

2. «Папір, її якості і властивості»
Мета: навчити впізнавати предмети, зроблені з паперу, визначати її якості (колір, гладкість, товщину, яка поглинає здатність) і властивості (мнеться, рветься, ріжеться, горить).

3. «Посадка цибулі»
Мета: уточнити уявлення про цибулині, показати необхідність наявності світла і води для росту і розвитку рослин.

4. «Попливе НЕ попливе»
Мета: розвивати уявлення про вагу предметів.

Квітень

1. «Здрастуй, сонячний зайчик»
Мета: дати уявлення про те, що «сонячний зайчик» - це промінь сонячного світла, відбитого від дзеркальної поверхні.

2. «Гілочка берези»
Мета: спостерігати за появою листочків на гілочках, поставлених в воду.

3. «Деревина, її якості і властивості»
Мета: вчити впізнавати предмети, виготовлені з деревини, визначати її якість (твердість, структуру поверхні; товщину, ступінь міцності) і властивості (ріжеться, горить, не б'ється, не тоне у воді).

4. «Що в пакеті»
Мета: дати дітям поняття про те, що повітря знаходиться навколо нас, він може бути холодним, теплим, вологим.

1. «Сховай гудзик»
Мета: сприяти накопиченню уявлень про властивості води (рідка, прозора, безбарвна), вода змінює колір.

2. «Пиріжки для Ведмедики»
Мета: розширювати знання про властивості піску, розвивати вміння з ним поводитися, порівнювати, робити висновки.

3. «Порівняння піску, ґрунту і глини»
Мета: познайомити з властивостями піску, ґрунту і глини.

4. «Тканина, її якості і властивості»
Мета: вчити впізнавати речі з тканини, визначати її якість (товщину, ступінь міцності, м'якість) і властивості (мнеться, ріжеться, рветься, намокає, горить).

Список використаної літератури

1. Миколаєва С. Н. «Методика екологічного виховання в дитячому саду». - М. 1999.
2. Перельман Я. І. «Цікаві завдання й досвіди». - Єкатеринбург, 1995.
3. Мурудова Е. І. «Ознайомлення дошкільнят з навколишнім світом» Дитинство-прес 2010 року.
4. Дибіна О. В. «Заняття з ознайомлення з навколишнім світом у другій молодшій групі дитячого садка» М .: Мозаїка - Синтез, 2007 (методичний посібник).

Про все на світі:

У 1930 році в американський прокат вийшов фільм "Пісня шахрая" (The Rogue Song) про викрадення дівчини в горах Кавказу. Актори Стен Лорел, Лоуренс Тіббетт і Олівер Харді зіграли в цьому фільмі місцевих шахраїв. Дивно, але ці актори дуже схожі на героїв ...

матеріали розділу

Заняття для молодшої групи:

Заняття для середньої групи.

Конспект пізнавально-дослідницької діяльності в першій молодшій групі
Тема: «Ігри з водою. Тоне - не тоне »

Автор роботи: Шаклеин Ірина Юріївна, вихователь Мадоу ЦРР д / с № 110 Калінінградська область місто Калінінград.
Даний матеріал буде корисний для вихователів ДНЗ в роботі по пізнавальному розвитку з дітьми у віці 2-4 років, і для батьків.
мета: Формувати елементарну пізнавально-дослідницьку діяльність.
завдання:
освітні:
- закріплювати уявлення про властивості води (чиста, прозора, тече, тепла);
- шляхом дослідницької діяльності познайомитися з властивостями предметів (гуми, каменю), встановити подібності та відмінності між предметами і їх властивостями;
- спонукати дітей обстежувати предмети, висловлювати свої припущення, робити висновки;
розвиваючі:
- розвивати словник і діалогічну мова;
- розвивати тактильно - кинестетическую чутливість, дрібну моторику рук;
- розвивати інтерес до експериментування;
- розвивати слухове увагу і сприйняття;
виховні:
- сприяти розвитку конструктивного спілкування та взаємодії з дорослими і однолітками;
- уточнити і закріпити правила безпечної поведінки біля водойм, безпечної поведінки під час ігор з камінням;
- виховувати акуратність під час ігор з водою, дбайливе ставлення до води.

Устаткування і матеріали: модуль для ігор з водою, лялька Таня, малі м'ячі для масажу, дитяча сумочка, а в ній камінчики; музична колонка, ноутбук, паперові рушники.
Звуковий супровід: запис mp 3 «Плач ляльки», «Звуки води» (звук води, що біжить з водопровідного крана, шум дощу, дзюрчання струмочка, шум моря).

відеосупровід:презентація «Звуки води» (відео «водопровідний кран», відео «Дощ», відео «Струмочок в лісі», відео «Море»).
Словникова робота: м'яч - м'який, легкий, круглий (синій, червоний, зелений), теплий, колючий, різнокольоровий; камені - тверді, холодні, важкі; тоне-не тоне; водопровідний кран, струмочок дзюрчить.

Хід заняття:

I. вихователь: - Хлопці, ви чуєте, хтось плаче? ( звучить запис «Плач ляльки»).

- До нас прийшла лялька Таня! ... Вихователь читає вірш А. Барто:
Наша Таня громко плачет,
Впустила в річку м'ячик.
Тихіше, Танечка, не плач!
Чи не потоне в річці м'яч!
Вихователь: - Давайте пошкодуємо ляльку! (Діти гладять ляльку).
- А як ви думаєте, м'ячик потонув в річці? (Висловлювання дітей)

II. 1. вихователь: - Ми зараз це перевіримо, потоне м'яч у воді чи ні? Візьміть по одному м'ячу.
- Що ви взяли? (М'яч).
- Покатайте м'яч в руках (масаж долонь).
- Якої форми м'яч? (Круглий). Якого кольору? (Індивідуальні відповіді дітей).
- Який він на дотик? (Колючий, теплий). Натисніть на м'ячик: твердий або м'який? (М'який). Легкий або важкий? (Легкий).
Вихователь: А якого кольору в мене м'ячик? (Різнокольоровий). Повторіть, який м'яч? (Індивідуальні відповіді). Тепер опускайте м'ячі в воду. Потонули м'ячі? Чому?
- Ну ось, Танечка, м'яч легкий. Він не тоне у воді! Але ти, Танечка, ніколи більше не грай у річки одна, без дорослих!


2.Рухлива гра «Мій веселий, дзвінкий м'яч!»
вихователь: - А що ще м'ячики вміють робити? (Стрибати). Давайте пограємо з вами! Раз, два, три, чотири ... діти в м'ячі перетворилися !!!
Мій веселий, дзвінкий м'яч!
Ти куди пустився навскач?
Синій, червоний, блакитний
Чи не наздогнати тобою! (Діти стрибають).
Ось які м'ячики: дівчатка і хлопчики !!!
А тепер крокуємо, ніжки піднімаємо.
Ось так, ось так ніжки піднімаємо (діти крокують на місці)
(Діти роблять дихальну гімнастику для відновлення дихання 2-3 рази)

3. вихователь: - Ляльці Танечке дуже сподобалося з вами грати, вона хоче вам щось подарувати (діти дістають з сумочки камені).
- Що ви взяли? (Камені).
- Камені - тверді або м'які? (Тверді). Важкі або легені? (Важкі). Камені важкі, тверді і холодні. Як можна грати з камінням? (Закріплюємо правила безпечної гри). А як ви думаєте, камені можуть плавати, як м'ячики? (Припущення дітей). Давайте перевіримо. Спокійно опускаємо камінці у воду. Потонули? (Потонули.) Чому камені потонули? (Тому що вони важкі.) Камені в воді видно? А чому? (Тому що вода прозора).



4. Діти сідають на стільчики.
вихователь: - Хлопці, а ви знаєте, де живе водичка? Я пропоную вам уважно послухати різні звуки води, а ви постарайтеся відгадати цей звук (діти спочатку відгадують звук води на слух, кожного звуку записи mp3 відповідає відео в презентації).

«Звуки води»:
- звук води, що біжить з водопровідного крана (під час перегляду цього відео закріпити правила економного використання води під час вмивання дітей);
- шум дощу;
- дзюрчання струмочка;
- шум моря.


III. Вам цікаво сьогодні було грати? Ми сьогодні дізналися, що м'ячі не тонуть у воді, тому що вони ..., а камені ... З камінчиками треба грати обережно, кидати їх не можна! І ще ми знаємо, що біля річки, біля моря можна грати без дорослих. Наша лялька Катя це все запам'ятала і ви теж. Давайте запросимо ляльку на прогулянку і ми покажемо, як можна грати з камінчиками.

Мета. Створити умови для формування інтересу до пізнавально - дослідницької діяльності

Завдання. Дати дітям можливість включатися в спільні з дорослими практичні пізнавальні дії, вивчаючи властивості льоду. Закріплювати і розширювати знання про диких і домашніх тварин республіки Татарстан. Розвивати активний словник дітей. Виховувати інтерес до живої і неживої природи рідного краю

Хід освітньої діяльності
Вихователь.
Одного ранку мама сказала хлопчикові, що сьогодні на вулиці дуже гарна погода і світить сонечко. Але тут на небі здалося хмара, і мама запропонувала залишитися вдома, раптом буде холодно або піде сніг. В яку пору року буває сніг?
Діти. Взимку.

Вихователь. Хлопчик подивився на хмару і сказав, щоб воно йшло з неба і не заважало гуляти. Діти, а як би ви вчинили? (Уточнюю і узагальнюють відповіді дітей)
А хмара посміхнулося, заглянуло в віконце до хлопчика і запропонувало погуляти по небу.
Діти, давайте, і ми разом з хлопчиком вирушимо на прогулянку. ( Діти сідають на хмарку, розташоване на підлозі.)
Попливли над дахами будинків, покритими снігом, над вулицями, машинами, над нашим дитячим садом, містом, лісом і полями. Подивіться, хлопці, внизу стоїть скринька. Подивимося, що ж лежить в скриньці? ( Відкриваю скринька і показую дітям картинки, роздаю їх. Діти називають тварин, зображених на картинках.)
- Хлопці, як можна назвати всіх, хто зображений на картинках, одним словом?
Діти. Тварини.

Вихователь. Діти, подивіться, у нас тут є куточок лісу, де ростуть різні дерева: береза, дуб, клен. Як називаються тварини, які живуть в лісі?
Діти. Дикі тварини.

Вихователь.А в цьому куточку у нас стоїть будиночок. Хто живе поруч з людиною в селі або у вас вдома?
Діти. Домашні тварини.

Вихователь. Подивіться уважно на свої картинки, подумайте, куди ви підете - в ліс або до будиночка? За сигналом «У будинок», починайте шукати свій будинок.
(Р \\ і «Знайди будиночок». Питаю дітей, чому вони вибрали будинок або ліс, уточнюю і узагальнюють відповіді дітей.)
Молодці, діти, все правильно знайшли свій будинок. Домашні тварини живуть поруч з людиною, а дикі тварини живуть в лісі. Продовжуємо нашу прогулянку, сідаємо на хмарку і летимо далі. Діти, послухайте, хтось плаче. Що ж трапилося? (На дошці виставлені зображення дитинчат тварин.) Хлопці, подивіться, дитинчата деяких тварин втратили своїх мам і їм дуже сумно. Допоможемо знайти мам? Але для того, щоб допомогти їм ми повинні правильно сказати, як звуть маму і як звуть дитинчати. ( Р \\ і «Мами і діти».) Ми допомогли нашим маленьким друзям знайти мам. Вони дякують за допомогу. А ми зараз пограємо в сніжки. ( Музично - рухлива гра «Гра в сніжки»)
Наша прогулянка триває. Хлопці, а хто взимку спить у барлозі?
Діти. Ведмідь. Давайте спробуємо його покликати, може він уже прокинувся, адже скоро весна. Всі разом скажемо «Ау». ( Ігрова вправа «Ехо»)

Вихователь. Закричали всі: «Ау!» Ніхто не відгукується, лише відлуння відгукується. Наше відлуння повертається до нас тихо - тихо: «Ау! Ау! ».
Вихователь звертає увагу на «замет», покритий сніжинками.
Хлопці! Подивіться, який великий замет? Припорошило снігом когось, може, тут ведмежа спить. Здуємо сніжинки і подивимося. ( Дихальна вправа «сдуй сніжинку». Діти дмухають на замет, сніжинки розлітаються і з'являється ведмежа. Поруч з ведмежам варто прозорий стакан з льодом)
Хлопці, подивіться, ведмежа прокинувся. Здрастуй, ведмежа. Ведмедик, а що у тебе в склянці? Хлопці, а ви як думаєте, що в склянці?
Діти. Це вода.

вихователь. І ведмежа, каже, що він восени поставив на стіл склянку з водою. (П надаю дітям склянку з льодом і перевертаю його догори дном.)
Яка ж це вода, якщо вона не виливається? Ведмедик засмутився і не знає, що тепер робити. Пояснимо йому, куди поділася вода. Куди поділася вода, діти? Хлопці, зможете пояснити, що трапилося з водою?
діти. Вода в склянці замерзла і перетворилася в лід.

Вихователь.Чому вода замерзла?
Діти. Тому що, взимку холодно.

вихователь. Так, хлопці, нікуди вода не зникла, вона просто перетворилася на лід. Але ж ведмежа хоче пити. Діти, як же допомогти ведмежаті? ( Надаю дітям можливість доторкнутися лід в склянці. Діти пропонують варіанти вирішення проблеми.) Правильно, треба його нагріти. Тоді лід розтане і знову перетвориться в воду. Зараз спробуємо нагріти лід. Покладемо лід на теплу долоньку і подивимося, що вийде. ( Роздаю дітям шматочки льоду.)
Що трапилося з льодом?
Діти. Лід почав танути і на долоньці з'явилася вода.

вихователь. Що ми робили з льодом, щоб він перетворився в воду?
Діти. Гріли.

Вихователь. А як нагрівали?
діти. Гріли долоньками, тому що долоньки теплі.

Вихователь.Ведмедик дякує нам, за те, що ми йому пояснили, куди поділася вода і як можна розтопити лід. Вода просто замерзла і перетворилася в лід, а лід можна розтопити, якщо його нагріти. А тепер нам пора повертатися додому, встаємо на хмарку і летимо назад в дитячий сад. А хлопчик на хмарі відправиться додому, де він розповість мамі, як гуляв по небу на хмарі разом з хлопцями з дитячого садка. Як разом допомогли маленьким дитинчат диких і домашніх тварин знайти своїх мам, розповіли ведмежаті, чому замерзла вода і показали, що буває з льодом, якщо його нагріти.

Назва: Конспект заняття з пізнавально - дослідницької діяльності у 2 молодшій групі «Весела прогулянка»
Номінація: Дитячий садок, Конспекти занять, НСД, дослідно-експериментальна діяльність, Друга молодша

Посада: вихователь
Місце роботи: МБДОУ №77
Місцезнаходження: м Нижньокамськ РТ