Конспект заняття - експериментування в старшій групі доу. План-конспект заняття з експериментальної діяльності в старшій групі «Мило - наш надійний друг» Конспект заняття експерименти в старшій групі

ЕКСПЕРИМЕНТИ З ПІСКОМ

спечемо частування

мета. Дати уявлення про те, що мокрий пісок приймає будь-яку потрібну форму.

Оборудованіе.Емкості з сухим і мокрим піском, формочки для піску.

Хід заняття. Вихователь пропонує дітям визначити, де знаходитьсямокрий пісок. Діти чіпають пісок в обох ємностях, виконуючи завдання. Потім вихователь пропонує дітям спекти частування для мам: скачати колобки і зробити «тістечка» за допомогою формочок. Діти виконують завдання. Вихователь звертає увагу на те, що пісок мокрий, тому з нього легко ліпити. Далі вихователь пропонує малюкам зробити те ж саме з сухим піском. У вас виходить? (Ні.)Чому? (Тому що пісок не ліпиться.)Чому пісок не ліпиться? (Тому що він сухий.)

Висновок. З мокрого піску можна ліпити, а з сухого - немає.

Мета. Дати уявлення про те, що на мокрому піску залишаються сліди і відбитки.

Устаткування. Ємність з піском, глечик з водою.

Хід заняття. Вихователь пропонує дітям на сухому піску залишити відбитки долоньок. Добре видно відбитки? (Ні.)Вихователь змочує пісок, перемішує його. рівняє. Пропонує на мокрому піску залишити відбитки долоньок. Тепер виходить? (Так.) Подивіться, видно кожен пальчик. Тепер зробимо сліди ніжок. Що ви бачите? Чому підучилися відбитки долоньок і сліди ніг? (Тому що пісокна- мочили.)

Висновок. На мокрому піску залишаються сліди і відбитки, а на сухому - немає.

піщинки

мета Дати уявленняпро тому, щопісок * то безліч піщинок.

Устаткування. Ємність з сухим піском, аркуш паперу.

Хід заняття Хлопці, що у мене в стаканчику? Я візьму білий аркуш паперу і насиплю на нього трохипіщинок. Подивіться, які вони дрібні. Кожну з них добревидно на аркуші буму »і. щобвийшла великагірка носка.

потрібно дуже багато піщинок. Вихователь насипає кілька гірок піску різної величини. В якій з них більше (менше) піщинок? А в пісочниці багато піщинок?

висновок. Пісок складається з безлічі піщинок.

мета. Дати уявлення про те, що пісок буває сухий і мокрий.

устаткування. Ємність з піском, глечик з водою.

хід заняття. Вихователь показує дітям ємність з піском і пропонує сунути руки в нього. Що це? (Пісок.) Дістаньте ручки. Вони мокрі? (Ні, сухі.) Значить, і пісок сухий. Він не намочив руки. Струсіть ручки. Стали руки чистими? (Так.) Це тому що пісок сухий, він легко струшується з рук. Потім вихователь наливає в ємність з піском воду так, щоб пісок став вологим, і знову пропонує дітям сунути в нього руки. Який став пісок? (Мокрий.) А чому пісок мокрий? (Тому що його полили водою.) Дістаньте ручки. Які стали ручки? (Мокрі, брудні.) Струсіть ручки. Стали руки чистими? (Ні.) Це тому що мокрий пісок не струшується з рук. Що потрібно зробити для того, щоб руки стали чистими? Помити їх водою.)

Висновок. Пісок буває сухий і мокрий, якщо його полити водою. Сухий пісок легко струшується з рук, а мокрий - немає.

Мета. Дати уявлення про те, що сухий пісок може сипатися.

Устаткування. Ємності з сухим і мокрим піском, пісочний набір: воронка, сито, млин.

Хід заняття. Вихователь пропонує дітям визначити, де знаходиться сухий пісок. Діти чіпають пісок в обох ємностях, виконуючи завдання. Потім вихователь пропонує дітям набрати в кулачок жменю сухого піску і випустити його маленькою цівкою. Що відбувається з сухим піском? (Він сиплет- ся.) Далі вихователь пропонує те ж саме виконати з мокрим піском. Що відбувається з мокрим піском? (Він не сиплеться.)

Вихователь показує малюкам пісочний набір і пояснює, як з ним грати: просівати сухий пісок, сипати його через лійку на млин і т. Д. Вихователь пропонує дітям виконати ті ж маніпуляції з мокрим піском. У вас виходить? (Немає чому? (Тому що пісок не сиплеться.) Чому пісок не сиплеться? (Тому що він мокрий.) Потім діти грають з сухим піском.

Висновок. Сухий пісок сиплеться, а мокрий - немає.

ЕКСПЕРИМЕНТИ З ВОЗДУХОМ

зловимо повітря

Мета. Дати уявлення про те, що повітря не видно.

устаткування. Поліетиленовий пакет.

хід заняття. Вихователь пропонує дітям подивитися на групову кімнату. Що ви бачите? (Іграшки, столи і т. Д.) А ще в кімнаті багато повітря, але його не видно, тому що він прозорий, безбарвний. Щоб побачити повітря, його потрібно зловити. Вихователь пропонує подивитися в поліетиленовий пакет. Що там? (Він порожній.) Його можна скласти в кілька разів. Дивіться, який він тоненький. Тепер ми набираємо в пакет повітря, зав'язуємо нею. Наш пакет сповнений повітря і схожий на подушку. Тепер розв'яжемо пакет, випустимо з нього повітря. Пакет став знову тоненьким. Чому? (В ньому немає повітря.) Знову наберемо в пакет повітря і знову його випустимо (2-3 рази).

Висновок. Повітря прозоре. Щоб його побачити, його треба зловити.

Цей же досвід можна зробити з повітряною кулею: спочатку надути його, а потім поступово випускати повітря з отвору кулі, направивши його на руку дитини, щоб він відчував рух повітря.

Наберемо повітря в склянку

Мета. Дати уявлення про те, що повітря не пропускає воду.

устаткування. Ємність з водою, склянка.

хід заняття. Вихователь перевертає склянку догори дном і повільно опускає його в ємність з водою, звертаючи увагу дітей на те, що стакан потрібно тримати дуже рівно. Що виходить? Чи потрапляє вода в стакан? Чому ні?

Висновок. У склянці є повітря, він не пускає туди воду.

Випустимо повітря зі склянки

Мета. Дати уявлення про те, що вода може зігнати повітря.

устаткування. Ємність з водою, склянка.

хід заняття. Вихователь знову опускає стакан в ємність з водою, але тепер тримає склянка не прямо, а трохи нахиливши його. Що з'являється в воді? (Видно бульбашки повітря.) Звідки вони взялися? Повітря виходить зі склянки, і його місце займає вода.

висновок. Якщо повітря випустити зі склянки, то його місце займе вода.

Буря у склянці

Мета. Дати уявлення про те, що повітря легше води.

устаткування. Стакан з водою, соломинка.

Хід заняття. Вихователь пропонує дітям опустити соломинку в склянку з водою і подути в неї. Що виходить? Бульбашки повітря вириваються на поверхню. Це відбувається тому, що повітря легше води.

Висновок. Якщо запустити в воду повітря, то він вирветься на поверхню, тому що він легше води.

Втопимо іграшки

мета. Дати уявлення про те, що повітря легше води.

устаткування. Ємність з водою. Гумові іграшки.

хід заняття. Вихователь показує дітям гумову іграшку. Загнемо кілька разів натискає на неї, направляючи виходить з отвору іграшки струмінь повітря на дитину так, щоб він відчув це. Чому це відбувається? (Тому що в іграшці є повітря.) Вихователь пропонує дітям опустити на дно таза з водою гумову іграшку. Що відбувається? (Іграшка спливає.) Це відбувається тому, що в іграшці є повітря, а повітря легше води.

висновок. Іграшки, заповнені повітрям, не тонуть, тому що повітря легше води.

Мій веселий дзвінкий м'яч

мета. Дати уявлення про те, що м'ячик стрибає високо, тому що в ньому багато повітря.

устаткування. Два м'ячі: новий і старий проткнута.

хід заняття. В яку іграшку багато повітря? Ця іграшка кругла, може стрибати, котитися, її можна кидати. Що це таке? (М'яч.) Подивіться, який він великий, пружний, як високо стрибає. А ось якщо в м'ячі з'явиться дірочка, навіть дуже маленька, то повітря вийде з м'яча, і він вже не зможе стрибати. Вихователь б'є м'ячем об підлогу. Пропонує постукати об підлогу різними м'ячами. Який м'яч стрибає краще? (Великий, де багато повітря.)

висновок. М'ячик стрибає високо, тому що в ньому багато повітря.

Човник, пливи

мета. Дати уявлення про те, що предмети можуть пересуватися за допомогою повітря.

устаткування. Таз з водою, паперові човники.

хід заняття. Вихователь опускає човник на воду. Пропонує набрати побільше повітря і подути на неї. Що відбувається з човником? (Вона пливе.) Чому вона пливе? (Тому що ми на неї дуємо.) Так і справжні човни теж можуть плисти завдяки вітру.

висновок. Човни можуть пересуватися по воді за допомогою вітру.

зробимо вітерець

Мета. Дати уявлення про те, що вітер - це рух повітря Устаткування.Вирізані з паперу метелики, жучки з прикріпленими до них нитками.

Хід заняття. Вихователь пропонує подивитися у вікно, чи є вітер. Чи можна прямо зараз запросити вітер в гості? (Якщо на вулиці сильний вітер, досить відкрити кватирку, і діти побачать, як колишеться фіранка. Якщо погода безвітряна, вихователь влаштовує протяг, і тоді вітер «приходить в гості ».) Можна привітатися з ним. Потім вихователь пропонує подумати, звідки береться вітер. (Як правило, діти кажуть, що вітер дме тому що дерева хитаються).Вітер народжується через рух повітря. Вихователь роздає ниточки, на кінцях яких прикріплені метелики, сонечка, вирізані з паперу. Вихователь пропонує зробити глибокий вдих, набрати в рот повітря і подути на ниточки. Що відбувається? (Метеликиі сонечкивідлітають.) Так. метелики і сонечка відлітають завдяки струнці вітру. йде з рота. Ми змусили повітря, що знаходиться в роті; рухатися, а він в свою чергу рухає ниточки з фігурками.

Висновок Вітер - це рух повітря. Вітер можна зобразити - зробити глибокий вдих і подути.

ЕКСПЕРИМЕНТИ З КАМЕНЯМИ

помиємо камінчики

Мета. Дати уявлення про те, що камені тонуть у вазі, тому що вони важкі.

Устаткування. Ємність з водою, каміння, пір'їнка.

Хід занять. Вихователь пропонує дітям помістити камені в ємність з водою. Що сталося? (Камені потонули) Чому? (Тому що вони важкі.) Для порівняння вихователь опускає в воду пір'їнка, звертає увагу дітей на те. що воно не потонуло, бо пір'їнка лотос.

ВиводТяжелие предмети у воді тонуть, а легкі - немає.

Теплий - холодний

Мета. Дати уявлення про те, що камені можуть бути теплим і холодним.

Устаткування.Два невеликих камінчика.

хід заняття . Вихователь показує дітям камені, пропонує їх помацати. Потім вихователь кладе один камінь на підвіконня (взимку) або в холодильник, а інший - на батарею. Через деякий час вихователь пропонує дітям по черзі доторкнутися каміння, відзначаючи, що вони стали холодними і теплими.

Висновок. Камені можуть бути холодними і теплими в залежності від навколишньої температури.

Якої форми камінь?

Мета. Дати уявлення про те, що камені мають різну форму.

устаткування. Камені різних форм.

хід заняття. Вихователь показує дітям камені, звертаючи увагу на те, що вони різної форми. Діти беруть каміння в руки, а вихователь просить їх обвести пальчиком силует каменю. Вихователь пояснює, що камені можуть бути округлої форми, без куточків, і можуть котитися; можуть бути плоскими, як тарілочка, а можуть бути з куточками.

виводид. Камені мають різну форму.

Легкий - важкий

Мета. Дати уявлення про те, що камені бувають важкі і легкі.

устаткування. Три каменю, різко контрастні за величиною.

хід заняття. Вихователь пропонує дітям розглянути камені. Які вони? (Великі і маленькі.) Потім вихователь просить дитину взяти найменший камінь. Малюк легко його піднімає. Вихователь звертає увагу дітей на те, що камінь легкий. Далі вихователь пропонує взяти камінь побільше. Дитина піднімає камінь, вихователь звертає увагу на те, що камінь важкий, його нелегко підняти. Потім дитині пропонується підняти найбільший камінь. Малюк не може виконати завдання. Чому? (Тому що камінь дуже важкий.)

висновок. Камені бувають важкі і легкі. Це залежить від їх величини.

Твердий - м'який

Мета. Дати уявлення про те, що камені тверді.

Устаткування. Камінь і шматочок поролону приблизно однакової форми.

Хід заняття. Вихователь показує дітям камінь і поролон і пропонує їм визначити, що з них важче. Після цього вихователь пропонує дітям стиснути в руці спочатку поролон. Що сталося? (Поролон стиснувся.) Чому? (Тому що він м'який.) Потім вихователь пропонує стиснути камінь. Що сталося? (Камінь не стискується.) Чому? (Тому що він твердий.)

Висновок. Камені тверді.

ЕКСПЕРИМЕНТИ З ПАПЕРОМ

паперові листочки

Мета. Дати уявлення про те, що папір легка.

Устаткування. Аркуш паперу, ємність з водою.

Хід заняття. Вихователь показує дітям аркуш паперу і пропонує визначити, важкий він чи легкий. Потім пропонує перевірити це. Вихователь кладе аркуш паперу на долоню дитині і пропонує подути на нього. Що сталося? (Листокзлетів з долоні.)Чому? (Тому що він легкий.)Далі вихователь опускає аркуш паперу в ємність з водою. Що сталося? (Листок плаває.)Чому папір не потонула? (Томущо вона легка.)

Висновок. Папір легка, її можна здути, і вона не тоне у воді.

Тонка - товста

Мета. Дати уявлення про те, що папір може бути тонкої і товстої.

Устаткування. Аркуш із зошита і лист щільного картону.

хід заняття. Вихователь показує дітям два листа різної паперу, дає їх помацати і звертає увагу на те »що один аркуш паперу тонкий, а інший - товстий. Потім вихователь пропонує дітям зім'яти зошита листок. Що вийшло? (Він легко м'яв.) Чому? (Тому що листок тонкий.) Те ж вихователь пропонує зробити з картоном. Що сталося? (Він не мнеться.) Чому? (Тому що листок товстий.)

Вивод.Бумага буває товста і тонка. Тонкий папір легко мнеться, а товста - немає.

порвемо папір

Цель.Дать уявлення про те, що папір може рватися.

устаткування. Аркуш із зошита і лист щільного картону.

Хід заняття. Вихователь показує дітям два аркуші паперу, відзначаючи її товщину. Потім пропонує відірвати шматочок від тонкого аркуша паперу. Що сталося? (Папір легко порвалася.) Далі вихователь пропонує те ж саме виконати з товстим аркушем паперу. Що сталося? (Можливо, папір не рветься.) Чому? (Тому що вона товста.)

Висновок. Тонкий папір легко рветься, а товста - немає.

Сценарій батьківських зборів

Тема. Дослідно-експериментальна діяльність дітей раннього віку.

Форма проведення зборів. Семінар-практикум.

мета. Сформувати уявлення у батьків про експериментаторської діяльності дітей раннього віку і її значенні.

устаткування. П'ять прозорих склянок, гуаш чотирьох квітів, кисть, ємність з піском, ємність з водою, камінчики, пір'їнка, аркуш із зошита і лист щільного картону.

план зборів

  1. Теоретичний матеріал. Консультація для батьків «Маленькі дослідники».
  2. Практична частина. Виконання елементарних дослідів спільно з батьками.

хід зборів

«Маленькі дослідники»

Багато дитячих вчинки можуть викликати подив дорослих; «Ось він сховав бабусин парасольку! Годував кота ложкою! Налив воду в дідусеві калоші, а на собаку натягнув свою шапку! »

Але якщо проаналізувати подібні ситуації, можна помітити, що це не просто прокази, а дії активного експериментування в пізнанні властивостей навколишнього світу. Орієнтовно-дослідницька спрямованість в поведінці малюка була і раніше. Але тепер він цікавиться не тільки чисто зовнішніми характеристиками речей, малюк намагається встановити якісь приховані особливості об'єкта, що спостерігається.

Чому захований бабусин парасольку? По-перше, це річ, яка натисненням кнопки перетворюється в купол, що, погодьтеся, не менш цікаво, ніж грати з «Співаючим»дзигою. Крім того, хочеться побачити, як бабуся буде його шукати і говорити: «Ахя стара!Знову кудись парасольку поклала мулі можузнайти! Алешенька, подивися своїми гострими очицями, де мій парасольку? » Це справжнісіньке соціальне експериментування.

Чому малюк вирішив ложкою годувати кота? Тому що у вчорашній грі він годував іграшкового Котофееча ложечкою, поїв його з чашечки, і тепер йому здається несправедливим, що такої уваги позбавлений улюбленець всієї родини - кіт Васька. Ця дія - ігровеза аналогією, перенесене в нову ситуацію, що говорить про високий інтелект малюка.

Чому налив воду в дідусеві калоші? Дідусь хвалився своїми калошами: старі, а не промокають! Малюк справив випробування предмета на її функціональну придатність і це говори г про те, що малюк вже розуміє функціональне призначення пещей найближчого навколишнє простору.

Одягнув на голову собаці свою шапку? Він прекрасно пам'ятає, що без шапочки гуляти не можна,

чому ж собака може йти на вулицю без шапки і чобіт? Їй же холодно. Крім того, малюк вже побачив на вулиці собак, одягнених в «пальтечко», і був вкрай здивований. Епізод з шапкою говорить про чіпкоюпам'яті крихти і його добре серце. Ситуація вимагає від батьків дуже делікатного керівництва і ніякого осуду.

Дитина експериментує і вдома, і на вулиці. Ось він качає на гойдалках своє відерце, спостерігаючи, як воно рухається до краю. Або піднімає одну частину гойдалок вгору і дивиться, як опускається їх протилежна сторона. Зазвичай такі ситуації дуже хвилюють дорослих, і вони пробують відволікти дитину більш безпечними заняттями. Однак дії малюка не позбавлені сенсу. Він пізнає поки ще приховані для нього фізичні властивості предметів і сам знаходить способи їх дієвого виявлення, продовжує накопичувати інформацію про навколишній світ.

Якщо у батьків не вистачає терпіння приймати ці «пустощі», це означає, що вони не до кінця розуміють інтелектуальних потреб своєї дитини. Що ж робити? Грати, експериментувати разом з ним! Показувати, пояснювати, направляти дитячу цікавість в потрібне русло.

Що з'явилося нового в дитячому експериментуванні до кінця 3-го року? Цікавість малюка поступово під керівництвом батьків переходить в нову якість: воно починає набувати рис допитливості. Однак, хоча самостійність дитини помітно зросла, він ще дуже малий, і в цьому віці залишати його один на один з навколишнім світом не можна. Взаємодія з крихіткою - найголовніший «дипломатичний» прийом виховання цей чудовий період його життя.

  1. Елементарні досліди. «Різнокольорова водичка», «Пісочок», «Випустимо повітря зі склянки», «Помиємо камінчики», «Тонка - товста».

Філія муніципального автономного дошкільного навчального закладу Центр розвитку дитини - дитячий садок «Сонечко»

с. Новобелокатай «дитячий сад

«Світлячок» с. Новобелокатай »

конспект заняття

по експериментальної діяльності в підготовчій групі

«Електричні чудеса»

Виконав: воспітатель1 категорії

Єлісєєва С.В

Конспект заняття «Електричні чудеса»

мета: розширювати уявлення дітей про фізичні явища навколишнього світу через організацію дослідно експериментальної діяльності.

завдання

освітні:

  • познайомити дітей з досягненням людства - електрикою; узагальнювати знання дітей про електричні прилади та їх використання людиною;
  • познайомити з поняттям «статичну електрику»
  • закріплювати правила безпечного поводження з електроприладами.

Розвиваючі:

  • сприяти розвитку уваги, пам'яті, логічного мислення;
  • розвивати пізнавальний інтерес, прагнення до дослідницької діяльності.

виховні:

  • викликати почуття поваги і гордості до досягнень людини.

Устаткування і матеріали:

  • матеріали використовуються для бесіди: Презентація на проекторі, ілюстрації із зображенням Доброї Феї і предметів побутової техніки; фрагмент мультфільму з серії «Уроки тітоньки Сови. Школа безпеки », картки-схеми з правилами безпеки;
  • матеріал для спостереження і експериментування; годинник, батарейка, повітряні кулі, клапті вовняної тканини, пластикові палички, фігурки метеликів з паперу, ємність з пінопластом, губка змочена водою;
  • матеріали для дидактичних ігор; парні картки із зображенням предметів;
  • матеріал для зворотного зв'язку; хмарки, сонечка, схема людини.

хід заняття

Привітання. Організаційний момент.

Вихователь. Я принесла сьогодні вас годинник щоб було зручно займатися, і ми не пропустили інші важливі справи. Але, по-моєму, вони не працюють. Не чути, що б вони цокали, та й стрілки стоять на місці. Що ж з ними таке?

Діти. Завод скінчився, немає батарейки, батарейка села, і т.д.

Оглядаємо годинник з'ясовуємо що немає батарейки.

Вихователь. Спробуємо поставити батарейку. Як ви думаєте, чому стрілки на годиннику стали рухатися? Вірно, коли ми вставили батарейку, через годинник пішов електричний струм, і годинник заробили. Стрілки рухаються годинник Такао. Що ж за сила ховається в батарейки? Як ви думаєте? (Пропозиції дітей.)Молодці, це електрику. Що ж таке електрика?

Електричний струм біжить по дротах і змушує електричні прилади працювати. Послухаємо що нам розповість тітонька сова з наукового дупла. (Перегляд фрагмента мультфільму про електрику з серіалу «Уроки тітоньки Сови»)

Вихователь. Тітонька Сова розповіла про те, що електрика є в кожному будинку. Як ви думаєте в залі де ми зараз знаходимося є електрика? (Розетки, вимикачі, дроти і т.д). Звідки електрика надходить в наш будинок? (Пропозиції дітей.) Струм виробляється на електростанціях і по проводах надходить в наш будинок.

Про дівчину цю я казку читаю,

Але як їй допомогти, на жаль не знаю.

Чи не впоратися дівчині з тяжкою роботою,

А їй на балу виявитися полювання.

Ніхто не оцінить бідолахи старань!

Їй так не вистачає машини пральної.

Доводиться дівчині будинок прибирати,

Але де пилосос що б їй допомагати?

Як важко тарілок величезну купу

Помити без машини що миє посуд!

А треба ще приготувати обід.

Як шкода, що електроплити в будинку немає.

Присіла бідолаха - всього не встигнути.

Зараз телевізор б їй подивитися!

Однак працює сил не шкодуючи,

Сподівається тільки на добру Фею.

Вихователь. Ви здогадалися, про кого цей вірш? ( Про Попелюшку). Вона працює не покладаючи рук, а на бал приїдуть її шкідливі сестри. Ви хочете, щоб Попелюшка потрапила на бал? Сьогодні Фея пропонує вам зробити попелюшку подарунок. Якщо ви правильно називаєте відгадку, Фея дарує подарунок Попелюшку. Діти відгадують загадки, у міру відгадування на екрані з'являються зображення предметів побутової техніки.

Є у мене в квартирі робот.

У нього величезний хобот.

Любить робот чистоту

І гуде, як лайнер "ТУ"

Він охоче пил ковтає,

Чи не хворіє, чи не чхає.

Відгадка (відповідь): Пилосос

Влітку тато нам привіз

У білому ящику мороз -

І тепер мороз сухий

У нас і влітку і взимку

Береже продукти:

М'ясо, рибу, фрукти.

Відгадка (відповідь): Холодильник

Чотири синіх сонця у бабусі на кухні,

Чотири синіх сонця горіли і згасли.

Поспіли щі, шиплять млинці.

До завтра сонця не потрібні.

Відгадка (відповідь): Електроплита

Цей ящик дуже люблять,

Він вміє говорити,

І показувати він буде,

Тільки треба включити.

Діткам він дарує мультфільми,

Дорослим новини, кіно,

Включать ящик Дімки, Машки,

Відразу весело, смішно.

Відгадка (відповідь): Телевізор

Вихователь. Скільки подарунків Попелюшку ми подарував! Як можна назвати предмери, які ми перерахували? (Відповіді дітей) Це побутова техніка, або електричні прилади. Чому ми ці прилади називаємо електричними? (Відповіді дітей)Як ви думаєте для чого потрібна побутова техніка? (Відповіді дітей)

Дидактична гра «Як предмети допомагають людині»

Для гри знадобляться картки: на одних зображення предмета, на інших зображення, яке показує, для чого ці предмети потрібні людина. Дітям потрібно знайти пару і пояснити свій вибір.

Розкладаються картки, що становлять пару.

Волосся- фен.

Спляча людина - будильник.

Ніч - ліхтар.

Чашка - електричний чайник.

Килим - пилосос.

Фотографія - фотоапарат.

Сукня - швейна машинка.

Вихователь. Зараз ми з вами вирушимо в мою лабораторію де будемо вченими і будемо вивчати електрику. Але не просте, а статичне. А потрапимо ми туди з вами за допомогою цього проводу. (Діти стають в коло говорять слова передаючи по колу за вузлики провід.)

Физкультминутка.

Струм біжить по дротах,

Світло несе в квартиру нам,

Щоб працювали прилади:

Холодильник, монітори,

Кавомолка, пилосос.

Струм енергію приніс.

експериментування

Вихователь. Електричний струм в проводах дуже небезпечний, а ось статичну електрику безпечно. Тому ми можемо з ним поекспериментувати.

У мене є кульки з пінопласту. Я спробую змусити їх рухатися без допомоги рук.

Досвід 1.

Натирається кришка пластикової коробки шерстенних клаптиком. Накривається коробка з кульками.

Вихователь. Що відбувається з кульками? (Вони заворушилися) Чому вони заворушилися? Коли ми натирали пластик вовняним клаптиком, він зарядився статичною електрикою, тому кульки зарухалися притягнулися до пластику.

Спробуємо інші предмети зробити «чарівними».

Досвід 2.

Показую паперових метеликів, розкладених на підносі. Пропоную дітям взяти пластмасові палички і доторкнуться до метеликам. Що відбувається? ( Метелики лежать спокійно.) Як ви думаєте, що буде з метеликами якщо ми познайомимо їх зі статичною електрикою? ( відповіді дітей) Пропоную зробити ці палички «чарівними» - електричними, і вони допоможуть метеликам злетіти.

Натираємо разом пластмасові палички. Повільно підносимо їх до метеликам і потихеньку піднімаємо їх метелики піднімаються в слід за паличками бо отримали електричний заряд.

Вихователь. Для наступного досвіду знадобиться повітряні кулі на довгих нитках.

Досвід 3.

Натираю куля шерстяною матерією, і намагаюся нього наблизити друга куля. Кулі розлітаються в різні боки. Давши заряджених предмета відштовхуються одна від одної, тому кулі відлітають. Далі один шар збризкують водою. Кулі притягуються один до одного, тому що вода зняла електричний заряд, і він став притягатися до того який наелектризований.

Вихователь. Пропоную пограти з мильними бульбашками.

Досвід 4.

На столі на підносі розсипано сіль і перець. Натираємо куля підносимо до підношення до кулі притягається легший перець, а сіль залишається. Ось так ми допомогли попелюшку.

підсумок

Вихователь. Про що ми з вас говорили сьогодні? Кому що запам'яталося?

Хлопці мені б хотілося дізнатися сподобалося вам це заняття чи ні. У мене є фігурка людини. Це я. Зараз моя фігурка «піде гуляти». (Приклеїти фігурку до магнітної дошці)Якщо вам сподобалося заняття, то над головою фігурки з'явиться сонечко, а якщо не сподобалося, то хмаринка. Так я дізнаюся кому сподобалися заняття, а кому - ні.

Діти прикріплюють над фігуркою сонечка і хмаринки. Дякую дітей за сонечка і, якщо з'являються хмарки з'ясовую чому діти її прикріпили.

Дякую дітей прощаюся з ними.

вихователь «МБДОУ Д / сад №10» Е.Л. Токарєва.

мета:

Збагачувати пізнавальний, емоційний і сенсорний досвід дітей про властивості піску, за допомогою прийомів експериментування (Дослідів). Ознайомити з новим способом малювання - малювання кольоровим піском. Розвивати у дітей мовну активність, збагачуючи словник дітей назвами властивостей піску (Вологий, сухий, сиплеться, рухається), Логічне мислення за допомогою вирішення проблемних ситуацій (Надання допомоги гному: дослідити пісок для будівництва будинку), Прийомів експериментування (Творчих завдань), Питань розвиваючого характеру, творчу активність через використання нетрадиційних прийомів малювання (За допомогою піску). Виховувати бажання займатися, вміння доводити розпочату справу до кінця.

Матеріал до заняття

«Чарівні дощечки» з буквами «П» «Е» «С» «О» «К» . Готовий зразок квітки.

На кожну дитину дві тарілочки з сухим піском, вода в стаканчику, рознос, рушник, кольоровий пісок, дощечка, клей ПВА, трафарет квітки, пензлик і збільшувальне скло.

хід заняття

Я запрошую вас на захоплююче заняття ...

А що це? (Звертає увагу дітей на лист). Відповідь дітей.

Від кого воно? Від гнома.

Хочете дізнатися, що тут написано?

«Добрі знатні умільці! Чув я про ваші справи славних, про ваших руках умілих, про досліди цікавих. І хочу вас попросити допомогти мені досліджувати одна речовина для будівництва будинку. А яке, вам підкажуть чарівні картинки. Не відмовте в моє прохання.

Ваш друг Гном.

Хлопці ви згодні допомогти Гному? (Відповіді дітей). У конверті лежать п'ять чарівних картинок (Дістає їх, викладає на стіл). Вам потрібно за допомогою стінки зняти верхній шар (Діти виконують завдання)

  • Що це? (Літери).
  • Потрібно скласти картинки так, щоб вийшло одна смужка.
  • Яке слово вийшло? (Пісок)
  • Яка речовина ми будемо досліджувати? Пройдіть в нашу лабораторію. Ви повинні з допомогою дослідження властивостей піску дати відповідь гному: З якого піску йому можна побудувати будинок.

1 ДОСВІД У вас на столах в чашечках знаходиться пісок. Візьміть щепоточку

піску і потріть між пальцями.

  • Що ви помітили?
  • Який пісок? (Сухий, сипучий, пухкий і т.д.)

2 ДОСВІД Насипте на тарілочку трохи піску і за допомогою збільшувального скла уважно розгляньте його.

  • З чого складається пісок? (Піщинки, маленькі камінчики).
  • Як виглядають піщинки? (Різні, різної форми, розміру, відрізняються один від одного за кольором).
  • Обережно дуньте на них. Що відбувається? (Вони розлітаються, тому що піщинки не прилипають один до одного).

ВИСНОВОК: В сухому піску кожна піщинка лежить окремо і вона не прилипає до своїх «Сусідкам» . Сухий пісок складається з маленьких піщинок, які різні за формою, кольором, розміром і не прилипають один до одного.

3. ДОСВІД. Додайте в чашечку з піском води.

  • Що відбувається? Акуратно перемішайте ложечкою.
  • Куди зникла вода? (вона «Забралася» в пісок і «Затишно влаштувалася» між піщинками.)
  • Яким став пісок? (Мокрий вологий). Спробуйте мокрий пісок посипати.
  • Що відбувається? (Він не сиплеться)

ВИСНОВОК: Пісок не сиплеться, бо піщинки намокли від води і прилипли один до одного.

4. ДОСВІД. Візьміть сухий пісок і спробуйте з нього, що-небудь зліпити.

  • Що відбувається? (Він розсипається).

Візьміть вологий пісок і спробуйте зліпити з нього що-небудь.

  • Чому ви змогли зліпити? (Тому що він мокрий, вологий і т.д.).
  • Що можна зліпити з мокрого піску? (Відповіді дітей). ВИСНОВОК:

Правильно він не сиплеться, і з нього можна ліпити, тому що коли він намокає, повітря між піщинок зникає, мокра піщинка злипається зі своєю «Сусідкою»

  • Яку відповідь ми дамо Гному?
  • З якого піску йому потрібно будувати пісочний будинок? (З мокрого)
  • А що можна зробити з сухим піском?

Хлопці, а сухим піском можна малювати. Спробуйте пальчиком намалювати на сухому піску: доріжки, будиночок, сонечко.

А зараз ми трохи з вами відпочинемо. Підійдіть до тазиком і вимийте руки.

Физкультминутка.

Жив собі веселий гном
З круглими вухами
Він на цукрових горі
Спав під воротами

Раптом, нізвідки не візьмись
велетень З'явився
Зжерти гору він хотів
Тільки подавився!

Ну, а що ж веселий Гном?
Так і спить глибоким сном

Гномик спить і йому сниться сон, що біля його пісочного будиночка ростуть красиві, яскраві, різнокольорові квіти. Але це сон. Хлопці, я пропоную зробити для гномика сюрприз.

Ми посадимо біля його пісочного будиночка, пісочний квіти. Ви згодні? Як їх зробити, я зараз розповім. Підійдіть до мого столу. У мене на столі в тарілочках лежить різнокольоровий пісок. Я візьму трафарет і накладу його на дощечку. Завдам на трафарет побільше клею і на клей посиплю кольоровий пісок. Забираю трафарет з дощечки, струшую зайвий пісок. У мене вийшов ось який гарний квітка.

У вас на столах стоїть різнокольоровий пісок.

Вам потрібно вибрати будь-який трафарет. Якщо ви все правильно зробите, у вас вийде гарна квітка. Самостійна діяльність.

Чудові квіти у вас вийшли, вони обов'язково сподобаються Гному і прикрасять його будиночок.

мета:Ознайомити дітей з різноманітністю каменів, їх властивостями і особливостями.

завдання:

Навчальні: Вчити класифікувати камені за різними ознаками (колір, форма, розмір, вага, температура, плавучість). Формування пізнавального інтересу дітей.

Розвиваючі: Розвивати візуальну і м'язову пам'ять; стимулювати самостійне формулювання висновків. Розвивати творчу активність.

виховні: виховувати інтерес до об'єктів неживої природи, акуратність в роботі.

устаткування: Камені, склянки з водою, ваги, вата, олівці (кольорові і прості), демонстраційні схеми, схеми-правила, шапка магістра, один красивий камінчик, серветки, підноси на кожну дитину, блокноти на кожну дитину.

попередня робота : Формування знань про правила поведінки в лабораторії; дати визначення поняттю «колекція», вчити дітей класифікувати за різними ознаками.

словникова робота : Колекція.

Хід заняття.

1. Організаційний момент.

Привіт, хлопці! Я дуже рада вас бачити! Проходьте, сідайте на ці м'які подушки. Давайте поділимося один з одним теплом і добротою, подаруємо один одному наші усмішки.

Хлопці, як ви вважаєте, чи зможе стороння людина, зайшовши в цю групу, здогадатися про наших захоплення?

А у вас є захоплення? (Відповіді дітей)

Які різні у вас захоплення! У кожної людини є улюблена справа, якою він любить займатися у вільний час. У мене теж є таке увлеченіе- це ... колекціонування. Ви, знаєте, що це таке? (Колекціонування - це збирання будь - яких предметів).
Що я колекціоную, ви здогадаєтеся, якщо відгадаєте загадку.

У сережках у мами вогнем він горить.
У пилу на дорозі непотрібним лежить.
Змінює він форму, змінює він колір,
А в будівництві годиться на тисячу років.
Він може бути невеликий -
в долоньці лежати.
Важкий, великий -
одному не підняти.

Хто, діти, загадку мою відгадав?
Хто цей предмет за прикметами впізнав? (Камінь)

Ось подивіться який гарний камінь є у мене в колекції. (Показую камінчик)

Хлопці, а що ви знаєте про камені?

Не дуже багато ви про них знаєте. Ось і я, зібрала цілу колекцію, а нічого розповісти про неї не можу, секрети каменів не знаю.

А хочете дізнатися всі секрети каменів? Для більш повного їх вивчення я пропоную вам пройти в лабораторію.

вихователь:Що таке лабораторія?

діти: Це спеціальний кабінет, де проводять дослідження, ставлять досліди, експерименти.

вихователь: Для роботи в лабораторії потрібно знати деякі правила поведінки. Згадаймо їх? (Вихователь показує схеми-правила, діти говорять позначення). Добре. Вчені, коли проводять досліди, свої спостереження записують у спеціальні журнали. Щоб ви могли замалювати свої спостереження, хочу подарувати вам ось такі блокнотики.

Проходять в лабораторію

вихователь:Подивіться, хлопці, за цим столом нам зручно буде вивчати камені. А на тому столі розташовуються прилади помічники. Сідайте, кому де зручно. Сьогодні будуть активно працювати наші вірні помічники. Для чого нам потрібні очки? (Щоб дивитися) Пальчики? (Щоб чіпати, мацати)

Пропоную спочатку розглянути камені. Як ви думаєте на які групи їх можна розділити? (Варіанти дітей) Так значить, які бувають камені? (Великі, маленькі, різних кольорів, форми). Ви відкрили один секрет каменів. Скористайтеся блокнотиком і олівцями, щоб замалювати свої спостереження. Як можна замалювати, що камені бувають великі і маленькі, різного кольору, різної форми?

вихователь: а я це зробила ось так.

- Зараз потрібні будуть ваші чутливі пальчики. Закрийте очі, погладьте ваші камені. Чи всі камені однакові на дотик?

Спробуйте вибрати самий нерівний, шорсткий камінь.

А тепер самий гладкий камінчик? Подумайте, де можна найчастіше зустріти такий камінь? (Біля моря)

Як ви думаєте, чому у нього немає гострих кутів? (Вода рухає камені, вдаряє їх один об одного, труться вони і про пісок, гострі кути поступово стираються, зникають. Камінець стає округлим.)

Хлопці, який секрет ви відкрили? (камені бувають гладкими і шорсткими). Не забудьте про ваші блокнотики, можете замалювати.

Замальовують, вихователь на мольберт виставляє свою схему.

- Ви знаєте, виявляється наша шкіра може визначати температуру! Не вірите? Прикладіть долоні до щік. Що відчувають ваші щічки? (Тепло) А тепер покладіть ваші долоньки на стіл і швиденько на щоки. Відчуваєте різницю? (Долоньки стали прохолодні)

Наша шкіра може швидко визначати температуру.

Зараз у нас буде дуже складний досвід. Від вас буде потрібно увагу і зосередженість.

З усіх каменів вам необхідно вибрати найтепліший і найхолодніший.

Як це можна зробити? (Затиснути в долонях, піднести до щоки)

Що ви з'ясували, мої маленькі вчені?

висновок: камені мають різну температуру. Відзначте цей секрет в своїх дневнічке.

Замальовують, вихователь на мольберт виставляє свою схему.

4) Хлопці, а як ви думаєте що важче камінь або вата? (Камінь) А якщо взяти дуже багато вати і всього один камінь? Давайте перевіримо? Що нам потрібно для того, щоб це перевірити? (Вата, камінь, ваги) Давайте проведемо цей досвід з дружочки поруч. Пройдіть в лабораторію, візьміть потрібні предмети. Що покладемо на одну чашу терезів? (Вату) Що покладемо на іншу чашу? (Камінь) Що важче? Що можемо зробити ще? (Додати вати) Що важче?

Подивіться, вата у нас вже закінчилася. Що ж у вас вийшло? (Камінь все одно важче) Як можна замалювати це в ваших щоденниках?

Замальовують, вихователь на мольберт виставляє свою схему.

Перед тим, як продовжити, давайте згадаємо, яке правило ми зараз повинні виконати? (Прибираємо все на свої місця)

5) Хлопці, а як ви думаєте, чи є в каменях повітря?

Як ми це можемо перевірити? Пройдіть в лабораторію і візьміть те, що потрібно для цього експерименту.

Діти обережно кладуть камінь в воду. Спостерігають. (Камінь потонув, від нього на поверхню піднімаються бульбашки повітря, колір змінився, став більш яскравим.)

Замальовують, вихователь на мольберт виставляє свою схему.

Рефлексія.

Хлопці, подивіться, будь ласка, на дошку. Сторінка за сторінкою ми склали цілий розповідь про камені. Розповідь в схемах. Хто бажає стати справжнім вченим, надіти шапку магістра і по своїх записах розповісти ті секрети каменів, які ми сьогодні дізналися.

Ви молодці! Тепер я знаю, що можна розповісти про свою колекцію. Ви можете забрати свої дневнічкі з собою додому і продовжити записувати які -небудь цікаві свої спостереження, а потім в групі нам розкажете.

МУНІЦИПАЛЬНЕ ДОШКОЛЬНОЕ освітніх закладах

«ЦЕНТР РОЗВИТКУ ДИТИНИ - ДИТЯЧИЙ САДОК № 116»

м Сиктивкар

Конспект відкритого заняття з дослідно-експериментальної діяльності «Повітря-Невидимка»

старша група

укладач:

Вихователь Григор'єва І.А.

м Сиктивкар

Конспект заняття з дослідно - експериментальної діяльності в старшій групі «Повітря - невидимка»

завдання:

освітні: Розширити уявлення дітей про повітрі. За допомогою експериментів продемонструвати такі його властивості, як відсутність кольору і форми, легкість, здатність рухатися, заповнювати порожні простору і створювати вітер.

Розвиваючі: Розвивати пізнавальний інтерес, розумову активність, логічне мислення, увагу, пам'ять, вміння робити висновки. Активізувати мова дітей.

виховні: Виховувати позитивне ставлення до неживої природи. Бажання досліджувати її всіма доступними способами.

Хід заняття:

вихователь : Тихенько сідаємо. До нас на заняття прийшли гості. Подивіться на них і більше не відволікайтеся. Зосередьтеся, заняття буде цікавим.

вихователь : Діти, ви перебуваєте в науковій лабораторії. Давайте згадаємо, чим займаються в лабораторіях (відповіді дітей: експериментують, проводять різні досліди).

вихователь : А ви знаєте, як називають людей, які роблять досліди? Їх називають дослідниками. Хочете побувати в ролі дослідників? (Відповіді дітей: так)

вихователь : Шановні дослідники! Я запрошую вас в подорож по дорозі, яка веде до відкриттів. У нашій лабораторії є все необхідне для цього.

Вихователь: Хлопці відгадайте загадку:

Через ніс проходить в груди

І назад прямує.

Він невидимий, але все ж

Без нього ми жити не можемо. (Повітря)

вихователь : Що таке повітря? (Відповіді дітей)

Повітря - це те, чим ми дихаємо. Без повітря на нашій планеті було б неможливе життя. Якщо без води ми можемо протриматися кілька днів, то без повітря не можна прожити і 10 хвилин, адже не можна 10 хвилин не дихати! Ми з вами дихаємо постійно, навіть уві сні, не помічаючи цього. А хто ще дихає крім людини? (Відповіді дітей). Вірно, рослини і тварини теж дихають, їм необхідне повітря, як і людям. Давайте покладемо руку на грудну клітку, зробіть вдих. Що відбувається? (Грудна клітка піднялася). Що в цей час відбувається з легкими? (Вони наповнюються повітрям). А при видиху, що відбувається з грудною кліткою? (Вона опускається). А що відбувається з нашими легкими? (З них виходить повітря).

робимо висновок : При вдиху легені розширюються, наповнюючись повітрям, а при видиху стискуються. А ми можемо не дихати взагалі (відповіді дітей)

Вихователь: А як ми дізнаємося, чи є повітря навколо нас? (Відповіді дітей: ми повинні його відчути) Вихователь: поду на долоньку, що ми відчуваємо? (Холод) Помахайте листочком паперу на себе? Що ми зараз відчули? (Вітер) Вихователь: Значить, щоб відчути повітря, треба привести його в рух. Так що ж відбувається тоді в природі, коли рухається повітря? (Відповіді дітей: вітер).

Вихователь: чи можемо ми побачити повітря? (Відповіді дітей: ні, він невидимий).

вихователь : Давайте з вами перевіримо це.

Досвід №1 «Повітряні вихори»

Для досвіду нам знадобиться стакан, маленькі кульки з паперової серветки і трубочка для коктейлю. Щоб створити «бурю», кульки покладіть в стакан, опустіть туди трубочку, закрийте долонями поверхню склянки і подуйте. Паперові кульки закружаться в повітряному вихорі.

робимо висновок : Досвід показує, що повітря, рухаючись, утворює вітер, який може переміщати предмети.

вихователь : Хлопці, як ви думаєте, чи є у повітря запах?

Досвід №2 «Дізнайся по запаху»

Дітям пропонується з закритими очима відгадати запах (лимона, часнику, шматка мила) - що ви відчували?

вихователь : Ви відчували запах того речовини, яке я вам давала понюхати. Чи має свій запах повітря? (Немає)

вихователь: А для чого нам необхідне повітря? (Відповіді дітей: для дихання).

вихователь : А тепер пропоную переконатися в тому, що ми дійсно дихаємо повітрям.

Досвід № 3 «Подих»

Візьмемо повітряну кульку. Якщо ми його надуваємо, він наповнюється повітрям. Коли це відбувається з нашими легкими? (При вдиху). Випускаємо повітря з кульки, він зменшується. Коли це відбувається з легкими? (При видиху).

вихователь : А ми можемо не дихати? (Ні).

робимо висновок : Без дихання життя немає.

вихователь : Але здоров'я людини залежить не тільки від того, як він дихає, але і від того, чим він дихає. Що ж призводить до забруднення повітря? (Відповіді дітей).

вихователь : Ми повинні дбати про своє здоров'я. Що ми можемо зробити, щоб повітря було чистим? Правильно, садити більше квітів, дерев.

вихователь: Робити наукові відкриття справа не з легких, тому в лабораторіях бувають перерви для відпочинку. Непогано б трошки відпочити і нам. Як вважають наші вчені? Давайте вийдемо через своїх лабораторних столів і підемо трохи розімнемося.

Физкультминутка Біленьке хмара (Округлені руки перед собою, пальці в замок)

Піднялося над дахом (НЕ розчіплюючи рук, підняти їх над головою)

Потяглося хмара (випрямити руки)

Вище, вище, вище (потягнутися руками вгору)

Вітер ця хмара (плавні похитування руками над головою з боку в бік)

Зачепив за кручу (зчепити руки кінчиками пальців над головою)

Перетворилося хмара (руками описати через боку вниз велике коло)

У дощову хмару (присісти).

Молодці, сідаємо на свої місця.

вихователь : Хлопці, як ви думаєте, де можна зустріти повітря? (Відповіді дітей) Давайте це перевіримо.

Досвід № 4 «Сухий з води»

вихователь: Подивіться, що всередині цього склянки? (Відповіді дітей: стакан порожній). Ви впевнені, що в ньому ні чого немає? Дивіться уважно! Вихователь плавно і рівно опускає стакан вверх дном в ємність з водою.вихователь : Хлопці що відбувається? Чи входить вода в стакан? (Відповіді дітей)

вихователь : Що їй заважає заповнити склянку, адже він порожній?

Може в склянці сховався невидимка? Давайте опустимо його глибше і потихеньку нахилу в сторону (повітря з бульканням спрямовується вгору у вигляді бульбашок, зникаючих на поверхні).

вихователь : Що це? Хто ховався в склянці? (Відповіді дітей)

вихователь : Виявляється, він був наповнений повітрям, це він не давав воді зайти в стакан, а коли його нахилили, повітря легко вибрався назовні і бульбашками піднявся вгору. Повітря вийшов, і стакан заповнився водою.

Досвід №5 «Як спіймати повітря».

вихователь: Візьміть зі столу целофанові пакети і спробуйте зловити повітря.

Закрутіть пакети. Що сталося з пакетами? Що в них знаходиться? Який він? Ви його бачите (відповіді дітей)?

Вихователь: Добре! Давайте перевіримо. Візьміть гостру паличку і обережно проколіть мішечок. Піднесіть його до обличчя і натисніть на нього руками. Що ви відчуваєте?

вихователь : Правильно, повітря не можна побачити, але його можна відчути. Повітря прозорий, він не має кольору -бесцветний.

І так, підведемо підсумок:

1. Повітря - невидимка. Повітря ми не бачимо, але без нього не можемо обійтися. Повітря, рухаючись, утворює вітер.

2. Повітря не має запаху. У кожному приміщенні пахне по - різному. В аптеці, перукарні, їдальні різні запахи, а повітря не має запаху.

3. Ми дихаємо повітрям, без повітря життя немає. Він частина природи. Повітрям дихають люди, тварини і рослини.

4. Повітря є скрізь.

5. У повітря немає кольору - безбарвний, але ми може його відчути, повітря - прозорий, крізь нього видно все навколишнє.

Шановні дослідники! Ваші досліди показали, що таке повітря і довели, що з ним відбувається в різних ситуаціях. За ваші відкриття я хочу привласнити вам звання «юний дослідник» і вручити медалі.

Бажаю вам продовжувати експериментувати, робити висновки і дізнаватися багато нового і цікавого. Дякую!