Конспект заняття ясельної групи по темі. Методичний посібник «Розвиваючі заняття для ясельної групи»

Конспект безпосередньо освітньої діяльності в групі раннього віку

мета:вчити дітей підбирати предмети, орієнтуючись на колір, по показу і по словесному позначенню «ось таку».

завдання:
освітні:
Закріпити у дітей уміння співвідносити предмети за кольором, формою, ваги, на дотик;
Продовжити знайомити дітей з геометричними фігурами (круг, квадрат, трикутник);
Спонукати дітей до назви предметів, їх властивостей ( «важкий» - «легкий», «колючий» - «пухнастий»).
Розвиваючі:
Розвивати у дітей увагу, розумові операції;
Виховувати самостійність, активні дії;
Розширити досвід орієнтування в навколишньому, збагачуючи дітей різноманітними сенсорними уявленнями.
виховні:
Виховувати у дітей доброзичливе ставлення, бажання допомогти, прийти на допомогу.
Попередня робота: розгляд, порівняння. Дидактичні ігри: «Сховай мишку від кішки», «Розклади за кольором (формою)».
Дидактичний матеріал і обладнання: плюшевий зайчик, колючий їжачок, геометричні фігури різних кольорів, дидактична гра «Сховай зайчика», сумочки - легкі-важкі, «пенёчкі».
Учасники: діти ясельної групи, вихователь. 1. Вступна частина
вихователь:
-Хлопці, подивіться, як багато гостей прийшло до нас в групу! Давайте привітаємося з гостями і сміявся їм.
Діти вітаються.

вихователь:
Хлопці, подивіться, у нас ще один гість. Це Їжачок. Давайте з ним теж привітаємося.
(Діти вітаються з їжачком, діти розглядають, чіпають руками. Який Їжачок? - «колючий»)

вихователь:
Хлопці, Їжачок говорить, що він прийшов в гості пограти з хлоп'ята. Ви хочете пограти з Їжачком? (Розглядаємо корчі, визначаємо форму)
Їжачок приніс нам різні фігури, і просить нас знайти для цих фігур свій будиночок. Ми беремо коло і кладемо його в такий же, круглий будиночок, фігурки беремо по одній!
Молодці хлопці! Всі фігури у себе в думках. І їжачок дуже радий! А тепер давайте попрощаємося з їжачком!
(Діти прощаються з Їжачком)

- Дивіться, хто це сидить під цим деревом?
- Це зайчик! (Розглядають, гладять, який пухнастий, а їжачок який був - колючий)
- Хлопці, він замерз, весь тремтить. Давайте допоможемо йому зігрітися.

Физкультминутка «Зайчик білий сидить».

Зайчик білий сидить
І вухами ворушить.
Ось так, ось так,
Він вухами ворушить.
Ворушать кистями рук, піднявши їх до голови.
Зайчику холодно сидіти -
Треба лапочки погріти,
Хлоп, хлоп, хлоп, хлоп,
Треба лапочки погріти.
Плескають у долоні.
Зайчику холодно стояти,
Треба зайчику поскакати.
Скок-скок, скок-скок,
Треба зайчику поскакати.
Підстрибують на обох ногах на місці.
Зайчика вовк налякав,
Зайка стриб, і поскакав.

Хлопці, зайчик зігрівся і сказав, що маленьких зайчат хоче спіймати сірий вовк. Давайте допоможемо зайчатам сховатися від вовка.

Дидактична гра «Сховай зайчат»
(Діти, сидячи за столами, індивідуально виконують завдання.)

Допомогли ми сховатися зайчатам від злого вовка?
діти:- Так!
- Хлопці, ви такі молодці! Як багато ми з вами зробили хорошого і доброго. Допомогли і їжакові і зайчику, за це вони теж прислали вам подарунки! Ось такі сумочки - порівнюють одні «легкі», інші «важкі».
- Хочете подивитися, що лежить в цих важких сумочках? (Внизу мішечки з піском, а зверху яблучка - частування)
Відкриваємо сумочки і пригощаємося.

Наталія Сьоміна
Методичний посібник «Розвиваючі заняття для ясельної групи».

Який дитячий вік потребує найбільшої уваги до себе в плані наданих можливостей для прискорення психічного розвитку дитини, Використання або невикористання яких може мати серйозні наслідки? З психолого-педагогічної точки зору - це ранній дитячий вік від одного року до трьох років. Цей вік є одним з ключових у житті дитини і багато в чому визначає його майбутнє психологічний розвиток. Особливе значення цього віку пояснюється тим, що він безпосередньо пов'язаний з трьома фундаментальними життєвими надбаннями дитини: Прямоходінням, мовним спілкуванням і предметною діяльністю. Але головне полягає в тому, що в цьому віці дитина опановує умінням, яке істотним чином впливає на його подальше поведінковий, інтелектуальний та особистісний розвиток, а саме, здатністьрозуміти і активно користуватися мовою в спілкуванні з людьми. Через мова, якою дитина оволодіває в ці роки, він отримує прямий доступ до найважливіших досягнень людської матеріальної і духовної культури. А процес розвиткумови невід'ємно пов'язаний з розвитокдрібної моторики руки. Розвиваючи дрібну моторику рук, Ми паралельно надаємо сприятливий вплив на розвиток інтелекту дитини. Саме тому особливу увагу на заняттяхслід приділяти продуктивної діяльності.

На другому році життя дитина відтворює дії дорослих з предметами, у нього з'являються предметні гри-наслідування. Вони являють собою перші кроки до символізації, пов'язаної із засвоєнням норм і форм поведінки дорослих, а далі з формуванням у дитини певних особистісних якостей. Пізніше з'являється сюжетно-рольова гра, в якій дитина копіює способизвернення людей з предметами і спілкування один з одним в різних ситуаціях. В процесі гри дитина буде створювати для себе життєві стереотипи, якими він буде керуватися в дорослому віці.

Я пропоную розвиваючі заняття з дітьми ясельної групи(1,5-2 років). Заняття проводяться в групічисельністю 5-8 чоловік. Дитина раннього віку «Працює на наслідування», тобто розвиток у віці від 1, 5 до 3 років йде найбільш активно, якщо поруч доросла людина робить все разом з дитиною. Малюк відчуває себе комфортно, захищено і в той же час отримує нову інформацію, яку йому допомагає засвоїти дорослий. Тому психолог повинен брати активну участь у занятті: Разом повзати по килимку, будувати башточки, танцювати, годувати ляльок, співати. здатністьдо наслідування лежить в основі рухового та інтелектуального розвитку дитини.

основна ціль занять - повноцінний розвитокдитини раннього віку з використанням досвіду народної педагогіки і сучасних педагогічних методик.

на заняттяхвирішуються такі завдання:

Становлення правильного мовлення

розвиток мислення

розвитоквміння зосереджувати і утримувати увагу

Поглиблення знань про навколишній світ

оздоровлення дітей

розвитокрухової активності

розвитокзагальної та дрібної моторики

Пробудження інтересу до творчості

заняттяпроводяться у вечірній час. тривалість заняття 10 хвилин. Зміна діяльності на заняттіне дає малюкам відчути втому.

Особливу увагу на заняттяхприділяється продуктивної діяльності і пальчикової гімнастики. Адже саме в цих видах діяльності дрібна моторика розвивається більш активно.

заняттяпобудовані на основі казок «Колобок», "Курочка Ряба", «Ріпка», «Теремок». До дітей приходять в гості самі казки і герої з цих казок з різними цікавими іграми. заняттяпроводяться один раз на тиждень. Потім протягом тижня матеріал, отриманий на занятті, закріплюється: Проводяться ігри, бесіди, спостереження, читання казок.

Наочний матеріал на занятті повинен бути яскравим, Великим і безпечним для дітей. А ще міцним, щоб кожна дитина могла особисто познайомитися з курочкою Рябий або Колобком. Вітаються натуральні кольори, так як в цьому віці необхідно дати дитині адекватні поняття про навколишній світ (Не буває синіх котів і зелених ведмедів).

Коли малюк приходить в дитячий сад, йому необхідно адаптуватися до нових умов. У всіх дітей процес адаптації проходить по-різному. Тому у вересні психолог спостерігає за адаптацією дитини, знайомиться з ним.

Як вже говорилося, процес адаптації у всіх дітей проходить по-різному. Тому спочатку не обов'язково всіх дітей включати в заняття. Нічого страшного, якщо спочатку дитина понаблюдает.

Особливо хочеться сказати про атмосферу заняття. У цьому віці дуже яскраво видно, що кожна дитина - індивідуальність. І перша заповідь педагога-психолога повинна бути як перша заповідь у лікаря - "не нашкодь". Наше завдання - допомогти розвиткуцієї індивідуальності, а не прагнення нівелювати її, зробити дитину "таким як усі". Тому поняття дисципліни у нас дуже відносне. Потрібно намагатися, щоб діти були постійно включені в конструктивну діяльність, але якщо всі хочуть будувати будинок, а дитина не хоче. Він хоче покататися на машині. Нехай тихенько йде і катається, адже це нікому не завадить.

Я привожу приблизні конспекти занять. Природно, що вони можуть коригуватися в залежності від особливостей вашої групи.

Професійний конкурс працівників освіти

ВСЕРОССИЙСКИЙ ІНТЕРНЕТ-КОНКУРС

ПЕДАГОГІЧНОГО ТВОРЧОСТІ

(2012/13 навчальний рік)

Державна бюджетна освітня установа міста Москви

середня загальноосвітня школа № 000.

Номінація конкурсу: Організація свят і заходів в

дошкільних навчальних закладах

Сценарій відкритого заняття в ясельної групи:

ГБОУ ЗОШ № 000, Дошкільне відділення №3 м Москва.

115563 м.Москва, Борисовський проїзд, будинок 40, корпус 3.

тел. (4, факс (4

«Подорож в село до бабусі»

мета:закріпити отримані дітьми знання про домашніх тварин і їх дитинчат.

завдання:

розвиток слухового уваги, довільності, здатності швидко реагувати на інструкцію;

навчання розрізнення кольорів, співвіднесення їх до предметів;

розвиток загальної моторики;

розвиток пам'яті, мови і уяви;

розвиток вміння узгоджувати свої дії з діями інших дітей, з ритмом вірша.

матеріали:

Картина або іграшкова ферма, сліди трьох кольорів і коробки відповідного кольору,

Іграшка гусака і качки, блоки Дьениша трьох кольорів, обруч.

хід заняття

Діти входять в зал.

Розсідаються на стільчиках (півколом).

Хлоп'ята покажіть ваші очі - очі бачать?

Покажіть ваші вушка-вушка чують?

Покажіть ручки - ручки ляскають?

покажіть ніжки-ніжки тупають?

вихователь:А давайте сьогодні поїдемо в гості до бабусі в село.

Чу-чу-чу - далеко, я укачу. (Звучить пісня паровозика - на диску №12)

Але ось зупинка, «Бабусин будинок» (показ картини, панно висить на стіні). (В цей час вихователь переодягається в бабусю)

бабуся: Привіт, хлопці, ви до мене в гості приїхали. Молодці. Проходьте, сідайте. (Діти сідають на стільчики півколом.) Подивіться, у мене є скринька, а що в ньому, ми зараз подивимося. Ой, та я ж ключ від цього замка втратила. Як же його відкрити? А ви, знаєте таку гру: «На дверях висить замок» - давайте пограємо, все скажемо, може замок то і відкриється

На дверях висить замок

Хто його відкрити б зміг

Постукали, покрутили

Потягнули і відкрили.

бабуся : Я вам розповім, які тварини живуть у мене (дістає іграшку). У мене живе кішка, і у неї дуже кумедні дітки, а звуть їх (кошенята). Давайте разом розповімо.

Бабуся: Дивіться, а хто це вас зустрічає? (Запис з голосом собаки, виходить іграшка собака). Правильно, це моя собака Жучка.

Ось собачка Жучка! Зуби гострі,

Хвостик карлючка, Шерстка строката.

бабуся: - А як звуть дитинчат собаки (щенята)

А чим відрізняються щенята від собаки? (Щенята маленькі, собака велика) - Як гавкає собака велика? (Діти голосно гавкають)

А як гавкають щенята? (Діти тихо гавкають)

А де живе собачка? У будці.

А ще у мене у дворі живуть (показ ілюстрацій):

    качка з каченятами. Качка як крякає? кінь з лошам. Як конячка скаче? свиня з поросятами. Свиня хрюкає. курка з курчатами. Як курочка кличе своїх діток? корова з телям. Як корова каже?

бабуся : Ой-йой-йой у мене трапилася біда. Всі дітки моїх тварин розбіглися. Допоможіть малюкам знайти своїх мам.

Гра «Чия мама?»

Дітям роздають картки із зображенням малят, яким дитина повинна підібрати маму.

Лоша, порося, кошеня, щеня, теля, курча, козеня.

бабуся: Молодці! Ви ж мої помічники, допомогли дітям знайти своїх мам.

А у вас вдома є сім'я ? (Мама, тато, бабуся, дідусь). Діти у вас є ваші помічники - друзі, це ваші пальчики. Давайте порахуємо на пальчиках, яка велика родина у нас вийшла.

Цей пальчик бабуся

Цей пальчик дідусь

Цей пальчик татко

Цей пальчик ненька

Цей пальчик я, ось і вся моя сім

бабуся : Ой! Подивіться хлопці, а чиї це тут сліди? Давайте по ним походимо.

На підлозі розкладені різні відбитки слідів різної форми. Сліди зроблені з картону, тканини, паперу.

А куди ведуть ці сліди? Давайте підемо по слідах!

Діти йдуть по смузі перешкод. Звучить дитяча пісенька - №6. (Великі ноги йдуть по дорозі ...)

Гра «Сліди»

бабуся: Тупотимо ніжками по слідах! Стрибаємо на них! Присідаємо! Стоїмо на одній ніжці! Діти: «Я йду, йду, йду, Утриматися не можу. Стоп! »

Гра «Принеси такий же»

Вихователь показує дитині слід певного кольору і просить принести такий же. Сліди збираються в коробку.

бабуся:Ми йшли-йшли і на ставок прийшли . На ставку мама качка кличе своїх каченят: КРЯ-КРЯ-КРЯ. А мама гуска кличе своїх гусенят: ГА-ГА-ГА, біжіть гусяткі сюди.

бабуся:Показує жовтий кулька-це кулька, якого кольору? Жовтий, ми його покладемо до качечки. А ця кулька, якого кольору? Білий, покладемо його до гуски.

вихователь: Підходьте хлопці, бабусі допоможемо, розкладемо кульки: жовті - до качечки, білі - до гусака.

бабуся: Ай да хлопці, ай да молодці! Всі вміють. А танцювати ви вмієте?

вихователь:Чи вміємо! Бабуся, давай потанцюємо разом з дітками!

Звучить дитяча пісенька: «Де ж-де ж наші ручки. №4 »(« У жирафа - плями »,« Автобус »).

вихователь: Хлопці, а давайте нашу бабусю покатаємо на каруселі? Тільки не забудьте квиточки. Принесіть фігурки такого ж кольору як карусель.

«Знайди колір»(Вкладиші Дьениша) за кольором каруселі діти знаходять фігурки -. Можна ходити по колу, тримаючись за обруч однією рукою і декламуючи вірш.

Потім, звучить дитяча пісня «Каруселі»

Ледве-ледве, ледве-ледве

Закрутилися каруселі,

А потім, потім, потім

Все бігом, бігом, бігом!

Тихіше, тихіше, не поспішайте,

Карусель зупиніть!

Раз-два, раз-два

Ось і скінчилася гра!

(Один з варіантів: всі стають в коло і тримаються за руки. Йдуть по колу, поступово переходячи на біг, потім знову уповільнюють хід до кроку і в кінці все дружно присідають.)

бабуся: От спасибі хлопці! Ось порадували ви бабусю-стареньку! Давно я так не веселилася!

Ой, хлопці, та тільки мені пора, та й Вас іграшки зачекалися. А на доріжку я Вам приготувала гостинець: кошик з яблучками наливними. Збирайтеся в дитячий сад і до мене в гості приїжджайте.

Діти на поїзді поїхали в дитячий сад.

Чу-чу-чу - далеко, я укачу. (Звучить пісня паровозика - на диску)

На першому етапі(Приблизно до 1,5 років) швидше розвивається «пасивна» мова (є розуміння значення слів, але ще не розвинене словопроізношеніе).

Досить два-три рази показати малюкові предмет і назвати його, як він вже запам'ятовує нове слово. На прохання дорослого вказує на те, що назвати ще не може, або вживає полегшений варіант слова, допомагаючи собі жестами та мімікою. Так, «ті» може означати, в залежності від ситуації, «що?» або «тьотя», «гага» - «гусак», «я-я» - «яблуко», «ка» - «машина», «Дейка» - «двері» і т.п. Внаслідок обмеженого словника дитини одне слово може замінювати кілька або навіть ціле речення.

Завдання вихователя:

  • задовольняти потребу дитини в спілкуванні;
  • удосконалювати розуміння мови дорослого;
  • розвивати вміння наслідувати складах і легким за вимовою слів.

На другому етапі(Від 1,5 до 2 років) починає формуватися самостійна мова. Слово стає основним засобом спілкування малюка з навколишнім (замість жестів і міміки). Дитина як відлуння повторює за дорослими слова, легкі вимовляє повністю, для труднопроизносимих використовує власні варіанти (чебурашка - «бабашка», стілець - «тул» і т.п.).

Істотним досягненням цього віку є те, що дитина може робити елементарні узагальнення, позначати одним словом предмети зі схожими ознаками (іграшки, посуд).

Завдання вихователя:

  • розширювати знайомство дітей з навколишнім світом і на цій основі збагачувати їх словниковий запас;
  • формувати вміння вимовляти тільки окремі слова, а й прості фрази, відповідати на нескладні питання;
  • сприяти появі в мові перших слів-узагальнень.

Розвиток мови дітей раннього віку найбільш ефективно відбувається в процесі спеціально організованих ігор.

Основні завдання ігор:

  • підтримувати й активізувати наслідувальні дії дітей (мовні і рухові);
  • сприяти взаємодії з дорослим, проявленіюелементарной ініціативи і самостійності;
  • розвивати потребу в мовному спілкуванні.

Ігри проводяться по підгрупах відповідно до віку дітей (від 1 року до 1 року 6 місяців і від 1 року 6 місяців до 2 років).

Ігри для дітей

від 1 року до 1 року 6 місяців

«Поклич» (від 1 року до 1 року 3 місяців)

Завдання.Удосконалювати розуміння мови; спонукати до звернення і активним дій у (вимові звукосполучень і полегшених слів, маніпулювання з іграшками).

Матеріал.Іграшки (собака, заєць і ін.).

зміст гри

Вихователь ставить іграшки на стіл, дає можливість дітям помилуватися ними; цікавиться, чи сподобалися іграшки.

Пропонує пограти з ними, наприклад: «Саша, поклич собачку, скажи:« Іди, іди до мене ». Педагог вабить іграшку рукою, кличе, спонукаючи дитину наслідувати жесту і словами. Коли собачка «підходить», гладить її, «годує», запитує: «Що робить собачка?» (Їсть, стрибає)

Потім звертається до іншої дитини і пропонує покликати зайця (ляльку і т.д.).

Якщо хтось із малюків не наслідує діям дорослого, слід разом з ним покликати іграшку, поманити її рукою. Одночасно посунути зайця (ляльку і т.д.) до дитини і сказати: «Іди, зайка, до Міші. На, Миша, візьми зайчика. Скажи: «Дай зайчика, дай, дай!» (Жест рукою)

Такі ж дії повторюються з іншими іграшками. Головне - викликати у дітей бажання кликати, показувати, приносити, гладити, годувати і т.д.

Примітка. Якщо дитина нічого не говорить, але показує іграшку і виконує потрібні дії, значить, він розуміє вашу мову.

Варіант гри.

Педагог по черзі ховає іграшки, питає у дітей, хто «втік». Пропонує знайти, покликати, принести і т.д. Гра повторюється кілька разів.

«Кішка в гості до нас прийшла» (від 1 року 3-4 місяців)

Завдання.Викликати позитивну емоційну реакцію дітей на появу іграшки; вчити на прохання дорослого показувати вуха, хвіст, лапки. Спонукати до активних дій (показати, погладити іграшку) і вимові полегшених слів: «киця», «котя», «кс-кс» і ін.

Матеріал.Іграшка - пухнаста кішка, блюдце.

зміст гри

Вихователь дістає іграшку (з-за спини, з коробки) і каже: «Подивіться, хто до нас прийшов? Кішка, киця ». Пропонує дітям повторити: «Скажи, Таня, хто це? Саша, назви, хто це? » Спонукає називати іграшку різними словами: кішка, киця, котя і т.п. Разом з дітьми розглядає іграшку: «Яка красива кішка, м'яка, пухнаста!» Пропонує її помацати, погладити.

Потім бере кішку і «грає» з нею: лапками стосується то до одного, то до іншого дитини: «Кішка лапками грає, у неї лапки-царапки. (Показує.)Це лапки, лапки-царапки! Що це? Лапки. (Звертається до дитини)Покажи і назви, що це? »

Гладить вушка, називає: «Це вуха, вушка. Що це? Вуха, вушка ». (Діти показують вушка, називають.)

Грає її хвостиком, каже: «Який хвостик красивий у кішки! Де хвостик? (Доторкається по черзі до дітей, лоскоче їх хвостиком.)Ось хвостик! (Дії повторюються кілька разів.)Красива кішка до нас прийшла. (Підносить іграшку до свого вуха.)Кішка хоче молока, треба її погодувати. Давайте наллємо молоко в блюдце. (Ігрова ситуація разом з дитиною)Кисонька-мурисенька, попей молочка! » ( Кішка «п'є» молоко.)

Вихователь читає забавку:

Котя, котенька, коток (Вимовляє виразно),

Котя - сіренький хвосток (Погладжує іграшку),

Прийди, Котя, в гості до нас,

Молочка тобі я дам.

Я тобі, коту, своїх діток покажу.

Варіант гри.

Можна в кінці гри запропонувати покатати кішку в машині. Діти з задоволенням це роблять. Вихователь непомітно перекидає вантажівка і каже:

Ні, даремно ми вирішили

Прокатати кота в машині,

Кот кататися не звик,

Перекинув вантажівку.

(А. Барто)

Гра повторюється. Іграшку знову садять в машину. Коли машина перевертається, діти вимовляють слова: «бух», «упав». Гра приносить їм багато радості.

Примітки:

  • можна розповісти іншу забавку, наприклад «Кисонька-мурисенька»;
  • замість кішки взяти ведмедика, зайця і т.п., а на завершення прочитати вірш чи потешку про цю іграшці.

«Зайчик-побігайчик» (від 1 року 4 місяців)

Завдання.Розширювати знання дітей про навколишній; викликати активну емоційну, рухову і мовну реакцію на те, що відбувається; спонукати до вимови звуконаслідувальних і полегшених слів, наприклад: «зая», «бо-бо», «ой-ой» (боляче) і ін .; викликати бажання пожаліти зайчика.

зміст гри

Іграшковий заєць захований в мішечку або коробці. Вихователь повідомляє, що до дітей хтось прибіг з лісу: маленький, з довгими вушками, любить морквину. Запитує: «Хто це?» Показує з мішечка вуха зайця: «Хто тут, хто? У кого довгі вуха? Зайчик, зайчик до нас в гості прийшов. Привітайтеся з ним. Зайчик, йди до дітей ». Звертається до малюків: «Покличте зайчика, скажіть:« Іди, іди ». (Жест рукою.)Діти по черзі звуть зайчика. Вихователь каже: «Ось який зайчик, зайчик, зая». (Виділяє голосом.)

Педагог показує заячі вуха, питає: «Що це у зайчика? Вуха, вушка. Які вуха? Великі ». Пропонує помацати їх, назвати. (Діти можуть використовувати полегшені слова або жести.)

Вихователь ворушить заячим хвостом, запитує: «Це що у зайчика? Хвостик. Який хвостик у зайчика? Маленький. (Підкреслює це слово інтонацією і жестом, діти повторюють.)Хороший зайчик прийшов до нас, давайте пограємо з ним в хованки. (Непомітно передає іграшку іншому дорослому, а сам йде з дітьми шукати.)Куди втік зайчик, зайчик - побігайчик? Давайте пошукаємо його . (Обминають кімнату і знаходять зайця.)Ось зайчик. ( Звертається до кого-небудь з дітей.)Саша, поклич зайчика. Скажи: «Заєць, зайка т.д. (Гра повторюється два-три рази, при цьому зайця ховають в різні місця.)

Після того, як іграшка кілька разів знайдена, діти сідають на стільці. Вихователь каже: «Ось наш зайка - побегайка. Тепер він не буде ховатися від нас ».

Чітаетстіхотвореніе (Виділені слова вимовляє кілька разів).

Скаче зайчик по галявині -

Скок, скок, скок.

Наколов зайчик лапку

На сучок.

Боляче зайчику! Ой! Ой! Ой!

Прискакав ледь додому.

Пропонує пошкодувати зайця, погладити лапку, посадити на стілець або на килим.

Примітка.Подібну гру можна проводити і з дітьми старше 1 року 6 місяців. При цьому завдання і зміст ускладнюються.

Наприклад, можна поставити дітей в умови вибору: спочатку знайти і принести великого зайця, потім маленького і т.д. В кінці гри запропонувати пострибати «як зайчики», сховатися і т.п.

Ох ти, заюшка!

Попригаюшка!

У сажі тонке вушко,

У Мучке біле черевце.

Чавилек - чівилек,

Де ти бігав весь день?

Ігри-заняття з лялькою

«Лялька Ляля і я» (від 1 року 3 місяців)

Завдання.Формувати у дітей знання про себе і найближче оточення (знайомство з іменами), розвивати розуміння мови дорослого; вправляти у вимові звукосполучень і полегшених слів; розвивати увагу, пам'ять.

зміст гри

Вихователь ставить перед дітьми ляльку і радісно запитує: «Хто до нас прийшов? Це лялька Ляля в гості до нас прийшла! » Пропонує дітям привітатися з лялькою: «Здрастуй, Ляля». Підходить до кожної дитини, спонукає до вимови слів і звукосполучень: «Лялька (« ку-ка ») Ляля».

Потім педагог запитує малюка: «А тебе як звуть?» і сам відповідає: «Це Саша! Саша, дай руку Лялі. (Можна взяти дитину за руку) Де руки у Саші? Покажи, Саша, свої руки. (Погладжує руки дитини, просить поплескати, сказати «хлоп-хлоп») Молодець, Сашко! » Звертається до ляльки: «Ляля, покажи, де Саша? Ось Саша! » (Показує на дитину рукою ляльки.)

Потім вихователь підходить до іншої дитини, і ігрові дії повторюються.

Після цього проводиться гра в хованки. Педагог закриває ляльку серветкою, запитує: «Де Ляля? Куди вона сховалася? (Діти шукають.) Ось Ляля! (Кілька індивідуальних звернень до дітей.) Скажи: «Де Ляля? Ось Ляля! »

Аналогічно проводиться гра в хованки з дітьми: вихователь накриває серветкою дитини, запитує: «Де Саша? (Де Вова? І т.д.) ». Потім відкриває і каже: «Хто це? Саша (Вова і т.д.) ».

Примітка.

Якщо хтось із малюків сам підходить до педагога, показує на свою голову, бере серветку і щось виголошує - значить, проявляє ініціативу, хоче пограти. Такі дії треба обов'язково підтримати і похвалити дитину.

«Купаємо ляльку» (від 1 року 3-4 місяців)

Завдання.Закріпити уявлення дітей про предметах одягу; вправляти в повторенні полегшених слів (мило, вода, купати і ін.); підтримувати ініціативні дії дітей, звернення до дорослого (жестами і мовою); створювати радісний настрій.

Матеріал.Лялька і предмети для купання (ванночка або таз з водою, мило, рушник).

Вихователь. Подивіться, що сталося з нашою Лялею? (Бере ляльку в руки.)Ах ти, дівчинка замурзана, де ти руки так вимазав? Чорні долоньки, на ліктях - доріжки. (Ляльку заздалегідь можна трошки забруднити)Що ж робити, як їй допомогти? (Індивідуальне звернення.)Які руки у Лялі? Що треба зробити? Помити. (Підносить ляльку до вуха.)Наша Ляля хоче купатися. Давайте допоможемо їй. Що спочатку треба зробити? Зняти одяг. Що спочатку будемо знімати? (Показує рукою на плаття.)Плаття, Сукня. (Індивідуальне звернення.)Допоможи Лялі зняти плаття. (Дитина допомагає. Потім діти знімають інші предмети одягу - труси, шкарпетки - і називають їх.)Весь одяг зняли. (Педагог пропонує комусь із дітей акуратно покласти одяг ляльки на стілець, хвалить.)Зараз будемо купати Лялю. (Всі предмети повинні, бути заздалегідь приготовлені.)У чому будемо купати Лялю? У ванні. Де ванночка? (Індивідуальне звернення.)Покажи. Де мило? Мило яке? Мило запашне. (Діти чіпають, нюхають мило)Ах, яке запашне мило ! (Вихователь садить ляльку в ванночку, миє їй обличчя, руки, ноги. Називає дії, які виробляє, просить дітей повторити. Лялька «радіє, шльопає» рукою по воді.)Ой, як радіє наша Ляля, як їй подобається купатися!

Вихователь пропонує дітям облити Лялю водою з лійки. Малюки можуть тільки підтримувати лійку, але і цього досить, щоб викликати у них радість від спільних дій. Педагог поливає і каже:

теплу воду

Ллємо на нашу пташку.

Ой, з гусака вода,

З Оленки худоба.

(Е. Благинина)

«Ось і вимили Лялю! Чим її витерти? Рушником. Де рушник? Саша, принеси рушник! Ось воно яке м'яке і пухнасте. (Торкається рушником до щоки, рукам дитини.)Давайте витру Лялю. Яка наша Ляля стала? Чистий! Гарна! Тепер можна пограти з нею ».

Примітка.Гру «Купаємо ляльку» слід проводити в присутності 5-6 дітей, щоб вони мали можливість активно діяти. Наступного разу вихователь запрошує інших дітей.

Такі ігри цікаві і для малюків старше півтора років. Варіанти можуть бути різними, наприклад: лялька «грає» в воді з м'ячем, рибкою або будь-який інший іграшкою. Діти знаходять ці іграшки, називають їх, приносять, дають ляльці, кажуть: «На, Ляля, м'яч (качку -« утю »)», «розмовляють» з лялькою і т.д.

«Хто як кричить» (від 1 року 4-5 місяців)

Завдання.Закріплювати вміння знаходити і вибирати знайому іграшку; повторювати, наслідуючи дорослого, звукосполучення і слова; називати слова з власної ініціативи.

Матеріал.Іграшки (собака, кішка, курка, півень і ін.).

зміст гри

Обігрується несподівана поява кожної іграшки (можна діставати їх з мішечка або яскравою коробки).

Вихователь показує іграшку, виробляє дії з нею. Наприклад, бере пухнасту собаку, «веде» її, торкається по черзі до кожної дитини і каже: «Ой, яка собачка! Хороша собачка! Саша, що робить собачка? (Собака «біжить» до Сашка.)Як собачка гавкає? Ав, ав! (Звертається по черзі до дітей.)Повтори ».

Такі ж дії проводяться з іншими іграшками. Звукосполучення (нявкання, кудкудакання і т.д.) вимовляються тихо і голосно, з різною інтонацією.

Потім педагог пропонує кожній дитині принести будь-яку іграшку, назвати її, запитує, як вона «розмовляє» (гавкає, гарчить і т.д.), повторює за малюком вимовлені ним звуки, поправляє, якщо він припустився помилки. Можна поставити дитину в умови вибору: «Яку іграшку ти хочеш взяти?» Або відразу запропонувати принести, наприклад кішку. Запитати: «Кого ти приніс? Кішку, кицю приніс. Як кішка нявкає? Правильно, кішка нявкає; "Мяу мяу".

Педагог задає аналогічні питання, якщо дитина приносить іншу іграшку.

Примітка.Завдання і питання залежать від індивідуальних особливостей підготовленості дітей.

Гру можна ускладнити: заховати іграшку в кімнаті і запропонувати дитині покликати, наприклад: «Мяу-мяу, де кішка; Няв-няв, йди сюди! » і т.д.

Ігри для дітей

від 1 року 6 місяців до 2 років

Можна проводити ті ж ігри, що і з дітьми до півтора років. Але при збереження сюжету змінюються завдання, зміст способи взаємодії дорослого і дитини (діти стають більш активними і самостійними).

«Хованки» (від 1 року 6-7 місяців)

Завдання.Вчити орієнтуватися в просторі, дізнаватися, де знаходяться іграшки, приносити їх і називати загальновживаними словами замість звуконаслідувальних і полегшених; стимулювати активність; розвивати увагу і пам'ять.

словник. Узагальнююче слово «іграшки» (пасивний словник); назви іграшок: м'яч, качка, ведмедик, зайчик (зайка) і ін .; назви дій: котиться, лежить, кричить і т.п.

Матеріал.Іграшки (м'яч, качка, ведмедик, заєць і ін.) Знаходяться в різних місцях кімнати.

зміст гри

вихователь (Тримає в руках ляльку).До нас в гості прийшла лялька Катя. Вона хоче подивитися наші іграшки. (Узагальнююче слово виділяється голосом.)Катя, яку іграшку тобі принести? (Говорить за ляльку)Зайця, зайчика. (Звертається до дітей.)Давайте покличемо зайця: «Зайчик - побігайчик, де ти? Іди до нас, йди, йди! » (Слова вимовляються разом з дітьми.)

Педагог і діти шукають іграшку, підходять спочатку до ігрового куточка, потім - до шафи, де лежить заєць.

Вихователь. Де ж наш зайчик (зайка)? (Радісно.)Ось він! Хто це? Назвіть. Зайчик! (Кілька індивідуальних повторень)Де зайчик сидить? В шафі. Покажи, Саша. (Дитина може, показати пальцем або сказати «там», «тут». Його дії заохочуються.)Кого ми знайшли? (Відповіді дітей)Кому дати зайчика? Миша, скажи: «Катя, на зайчика». Давайте посадимо зайчика поруч з Катею. Що робить зайчик? Сидить ».

Заєць може «пограти» з дітьми: «пострибати», «побігати», «привітатися» і т.п.

Лялька «дає нове завдання» - просить принести м'яч. Малюки шукають, знаходять, називають. Вихователь звертається індивідуально до декільком дітям: «Що ти знайшов? Де лежав м'яч? Віднеси м'яч Каті. Скажи: «Катя, візьми м'яч, на м'яч» і т.д.

Аналогічні дії повторюються з іншими іграшками.

В кінці гри вихователь каже: «Ось скільки іграшок ми знайшли для Каті: зайця, м'яч, ведмедика, качку. Це наші іграшки (Виділяє слово голосом) ».

Пропонує дітям пограти разом з Катею іграшками.

Варіанти гри.

1.Найти іграшку і назвати її колір, форму (м'яч), окремі частини (вуха, лапи) і т.д.

2.Одін дитина ховає іграшку, а вихователь з іншими дітьми шукають її. Якщо в підгрупі не більше 5-6 дітей, можна запропонувати кожному заховати іграшку.

«Хтось в гості до нас прийшов» (від 1 року 6-7 місяців)

Завдання.Тренувати дітей в називання іграшок і їх частин. Підводити до розуміння вживання слова-поняття «іграшки». Розширювати пасивний словник. Спонукати до емоційного відгуку і ініціативної мови.

Матеріал.Набір (4-5 штук) знайомих дітям іграшок: заєць, ведмедик, кішка і ін. (В коробці).

зміст гри

Лунає стук у двері. Вихователь відкриває і вносить в групу іграшкового зайця. Звертається до дітей: «Подивіться, хто до нас в гості прийшов! Хороший зайчик? Привітайтеся з ним. Звідки ти прибіг, заєць? (Відповідає за зайця.)З лісу ».

Бере іграшку в руки, читає вірш і супроводжує слова діями.

Жив-був зайчик,

довгі вушка . (Гладить заячі вуха.)

відморозив зайчик

Носик на узліссі. (Гладить носик)

відморозив хвостик(Гладить хвостик.)

І поїхав грітися

До дітлахам в гості.

Тут тепло і славно,

І дають моркву на обід.

(В. Хорал)

Вихователь. Давайте почастуємо зайця морквиною. (Дістає заздалегідь приготовлену моркву.)Таня, візьми морквину, дай зайця! Скажи: «На, заєць, їж!» Все скажімо: «Їж, заєць, їж». Подивіться, він нам «спасибі» говорить, киває головою.

Можна запропонувати дітям пошкодувати зайця, погладити (Показати і назвати)його вуха, ніс, хвіст - це активізує ігрові дії і словник дітей.

Вихователь. Зайка щось хоче сказати. (Зображує (розмова »з зайцем.)Він знайшов красиву коробку і не знає, як її відкрити.

Давайте допоможемо йому і подивимося, що там лежить. (Відкриває коробку за допомогою дітей.)Що тут? іграшки . (Виділяє слово голосом.)Багато іграшок! Які іграшки? (Педагог звертається індивідуально до кожної дитини.)Назви. Візьми. Покажи всім дітям. Яку іграшку взяв Саша? Мишка. Мишка який - великий або маленький? (Допомагає показати руками.)Давайте погладимо ведмедика по голові, пошкодуємо його. (Показує вуха, лапи)Що це? (Індивідуальне звернення до кожної дитини.)Назви. покажи . (Плескає лапами іграшки.)Що робить ведмедик? Плескає лапами, радіє, що в гості до нас прийшов. Давайте його покличемо: «Іди, іди, ведмедик, до нас!» (Спонукає дітей до повторення слів «йди, йди»)

Таким же чином розглядаються інші іграшки. В кінці гри вихователь ще раз питає: «Що приніс заєць? Іграшки. Красиві іграшки ». (Виділяє голосом.)Пропонує пограти з ними.

Варіант гри.

Знайти в кімнаті такі ж іграшки, як в коробці. Принести, назвати, яку приніс. Вихователь робить узагальнення: «Ось ведмедик і ось ведмедик. Це ведмедики. Ось заєць і ось заєць. Це зайці. (Діти повторюють.)Багато іграшок у нас! »

«Курочка і курчата» (від 1 року 7-8 місяців)

Завдання.Збагачувати словник дітей (курка, курчата, курча, клює); сприяти вживанню простих фраз; спонукати до діалогу, створювати радісний настрій.

Матеріал.Заводна курка, курчата (з картону).

зміст гри

Біля дверей рухається і «клює» заводна іграшка - курка.

Вихователь. Хто до нас в гості прийшов? Курка, курочка - Рябушка. Привітайтеся з курочкою. Здрастуй, курочка - Рябушка! Ко-ко-ко, ко-ко-ко! Кого кличе курочка? (Узагальнює відповіді.)Курка-мама кличе своїх діток-курчат. Де ж дітки-курчата? Давайте запитаємо у курочки. (Індивідуальні звернення.)Таня, запитай, де курчата? Давайте покличемо курчат: «ціп-ціп-ціп!» (Підтримує і заохочує мовну активність дітей. Дістає коробку з курчатами.)Хто це пищить: «пі-пі-пі»? Курчата. (Підтримує емоційну реакцію дітей. Пропонує взяти курчат, розглянути)Які курчата? Маленькі, гарні. Курочка кличе курчат: «Ко-ко-ко! Хлоп'ята - жовті курчатка, йдіть до мене! »

Педагог пропонує дітям розмістить курчат поряд з курочкою. Запитує кожної дитини, що він зробив, кого відніс курочку. Звертає увагу дітей на реакцію курки: «Курочка-мама рада, що знайшла своїх діток-курчат, і дякує вам». Має у своєму розпорядженні курку і курчат рядок запитує: «Курка яка? Велика. Курчата які? Маленькі. Як кличе курка своїх діток? Як пищать курчата? » (Відповіді дітей.)

Заводить курку. «Що робить курочка? Клює зернятка, кличе своїх діток-курчат ».

Ко-ко-ко-ко!

Не ходіть далеко,

Лапками гребіть,

Зернятка шукайте!

Вихователь пропонує дітям показати, як курочка клює зернятка (Постукати пальцями по столу)і сказати: «лю-лю-лю».

«Покатаемся на конячці» (від 1 року 8 місяців)

Завдання.Ознайомити дітей з новою іграшкою і способами дій з нею; продовжувати вчити порівнювати іграшки по личині; збагачувати словник; спонукати звуконаслідування, вживання простих фраз і участі в діалозі.

Матеріал.Велика конячка-качалка, маленька іграшкова конячка, зайчик.

зміст гри

Обігрується поява великої конячки: дорослий «вводить» її в групу, цокає язиком: «цок-цок-цок!»

Вихователь. Хто до нас в гості прийшов? Конячка! (Дає дітям можливість розглянути іграшку, погладити її.)Яка конячка прийшла до нас? (Якщо буде потрібно, задає додаткові питання: красива? Велика? Маленька?)Велика красива конячка. (Пропонує дітям повторити.)А як кричить велика конячка? Ярмо-го! (Вимовляє низьким голосом. Просить кількох дітей повторити, потім хитає конячку.)А ще у нас є маленька конячка. Давайте знайдемо її. (Діти, знайомі з цією іграшкою, на прохання дорослого приноситься. Маленьку конячку бажано поставити поруч з великою.)Яка це конячка (Показує рукою на гойдалку)- велика чи маленька? (Кілька індивідуальних відповідей.)А це якась конячка (Показує на іншу)- велика чи маленька? (Відповіді дітей.)Велика конячка кричить: «іго-го-го!» (Вимовляє низьким голосом); маленька конячка кричить: «іго-го-го!» (Вимовляє високим голосом). (Діти повторюють)Сьогодні до нас в гості прийшли велика і маленька конячки. Що робить велика конячка? (Качає її.)Гойдається. Що робить маленька конячка? Варто. Давайте покатаємо на великий конячці зайця. Запитайте зайчика: «Хочеш покататися на конячці?» Саша, посади зайчика на конячку. Що робить зайчик? Сидить на конячці. Їде на конячці. (Педагог стимулює індивідуальні відповіді. Потім читає вірш.)

Їде зайчик на конячці,

По доріжці рівною, гладкою.

Катя (Саша, Таня), хочеш покататися на конячці? Скажи: «Хочу покататися на конячці». Скажи: «Але, поїхали! Але! »

Я люблю свою конячку,

Зачешу їй шерстку гладко,

Гребінцем пригладжено хвостик

І верхи поїду в гості.

(А. Барто)

Гра повторюється кілька разів.

РОЗВИТКУ МОВЛЕННЯ ДІТЕЙ ТРЕТЬОГО РОКУ ЖИТТЯ.

"Мене розуміють всі" - так образно можна назвати цей період. Дитина починає багато говорити, легко запам'ятовує вірші, казки, може пояснити, що йому потрібно, розповісти про те, що бачив і чув. Мова стає більш виразною.

До кінця третього року життядитина вже вживає поширені пропозиції, майже всі частини мови, тобто починає оволодівати мовою-описом.

Малюк хоче багато чого довідатися, йому все цікаво, він частіше звертається до дорослого з питаннями, що сприяє вдосконаленню діалогічного мовлення.

Дитина намагається позначити всі, що бачить і розуміє, по-своєму, тобто "творить слова". Цю неповторну особливість дитячого мовлення - словотворчість - яскраво описав і проаналізував письменник і лінгвіст К.І. Чуковський.

Успішно розвиваються всі психічні процеси - мислення, пам'ять, увагу, уяву. Дитина вже може порівнювати предмети і явища і робити найпростіші умовиводи наочно-дієвого характеру (що бачить, з чим діє).

Мова дитини стає засобом спілкування не лише з дорослими, але і з дітьми.

Завдання мовних ігор цього періоду:

  • збагачувати пасивний і активний словник дітей загальновживаними іменниками, дієсловами, прислівниками, прикметниками і приводами;
  • вчити говорити пропозиціями, будувати їх граматично правильно;
  • формувати правильне звуковимову.

Крім мовних, важливо вирішувати завдання з розвитку особистісних якостей:

  • формувати інтерес до активної взаємодії з оточуючими;
  • підтримувати ініціативу, позицію "я сам", заохочувати прагнення висловлюватися за власним бажанням, включатися в розмову.

Тематика ігор може бути найрізноманітнішою, в тому числі і такий, яка використовувалася в роботі з дітьми другого року життя. Однак при збереженні сюжету змінюється зміст, способи взаємодії дорослого і дитини.

Використовуються різні прийоми розвитку мовлення, їх зміст ускладнюється. Наприклад, дітям двох-трьох років вже можна давати зразок елементарного розповіді-опису для його повторення. Способи дії з предметами (іграшками) дорослий не тільки сам показує, але і стимулює активність дітей, їх ініціативу і самостійність. Питання ускладнюються і стають більш різноманітними.

Інформація для вихователя.

1.Длітельность гри залежить від її змісту і інтересу дітей (але не більше 10-15 хв.).

2.Воспітатель сам визначає, з дітьми якого віку (з урахуванням їх індивідуальних можливостей) провести ту чи іншу гру.

"Хто де живе "

Завдання.Закріплювати знання про тварин (розрізняти і називати їх; запам'ятовувати, де живуть); активізувати вміння вступати в діалог, відповідати пропозиціями; підтримувати і заохочувати ініціативу і самостійність.

Матеріал.петрушка; коробка з іграшками; макети лісу і вдома (наприклад, з настільного театру).

зміст гри

Вихователь встановлює макети лісу і вдома на килимі або на столі. Петрушка "приносить" коробку з іграшками-тваринами і просить дітей допомогти розібратися, хто живе в лісі, а хто - в будинку.

Вихователь. Тварини заблукали, не знають, куди йти, давайте їм допоможемо. (Дістає зайця.)Зайчик біленький сидить, вухами ворушить і нам щось говорить ... Запитайте у зайця, звідки він прибіг до нас? (З лісу.)Якого кольору наш зайчик? (Білого.)Які у нього вушка, який хвостик? (Вихователь спонукає дітей самостійно відповідати, при необхідності допомагає. Обов'язково узагальнює відповіді.)Заєць (зайчик) білий, вуха у нього довгі, а хвостик короткий, маленький. Саша, де живе заєць? Віднеси зайця туди, де він живе. (Якщо дитина помиляється, вихователь просить дітей йому допомогти.)

Петрушка "дістає" з коробки корову.

Вихователь. Це корова. Вона мукає: му-у-у. Як ви думаєте, корова теж в лісі живе? (Відповіді дітей узагальнює.)Корова в селі живе, люди її годують, а вона дає їм молоко. (Пропонує віднести корову до дому, заохочує дії дітей, уточнює, куди вони віднесли корову.)

Далі можна запропонувати дітям брати по черзі іграшки з коробки і питати, де вони живуть. Використовуючи зразок дорослого, малюки вчаться ставити питання, правильно їх формулювати. Одночасно вихователь дає опис деяких тварин-іграшок з яскраво вираженими ознаками (Наприклад: руда лисиця, у неї довгий пухнастий хвіст; ведмідь великий, у нього товсті лапи, він йде, перевалюється і ін.).

В кінці гри дорослий запитує Петрушку, чи всі тварини потрапили до себе додому. Петрушка відповідає і дякує дітей за допомогу.

Примітки:

  • гра повторюється кілька разів: кількість іграшок збільшується;
  • можна прочитати вірші про тих тварин, з якими проводиться гра.

"Пожаліємо зайчика"

Завдання.Вчити виявляти увагу і турботу; розуміти залежність між діями і результатом (подбали про зайця - він не захворів); підтримувати емоційні висловлювання дітей.

матеріал:іграшковий заєць, теплий шарф, шматочки моркви і капусти.

зміст гри

Гру бажано провести на ділянці після дощу. Створюється ситуація: мокрий заєць сидить під кущем. Добре, якщо діти самі помітять його під час прогулянки. Якщо немає, вихователь звертає увагу дітей на зайця.

Вихователь. Давайте запитаємо зайця: чому він тут сидить (Допомагає дітям - промовляє разом з ними питання). Ось що сталося:

Зайчика кинула господиня -

Під дощем залишився зайка,

З лавки злізти не міг,

Весь до ниточки промок

Що зробила господиня? (Кинула зайчика.)Що сталося з зайцем? (Бідний зайка промок, йому холодно.) (Педагог вислуховує і підтримує висловлювання дітей.)Як можна пошкодувати зайчика? Що треба зробити, щоб він не захворів? Погодувати, зігріти. (Діти повторюють.)Що любить заєць? (Моркву, капусту.)Давайте погодуємо зайця. Чим ми годуємо зайця? (Моркву, капусту.)Давайте зігріємо зайця. (Показує теплий шарф.)Що це? Шарф, теплий шарф. (Укутують зайця в шарф.)Тепер зайцю тепло. Чим ми зігріли зайця? (Шарфом, теплим шарфом.)Подивіться, яким веселим став заєць, він говорить нам: "Дякую, дякую!" Давайте попросимо зайця потанцювати: Заинька, потанцюємо! Сіренький, потанцюємо! Зайка сірий, потанцюємо, Твої ніжки гарні! (Заєць "танцює". Добре, якщо діти будуть повторювати самі якісь слова і руху разом з зайцем.)

Варіант гри (після 2,5 років).Заєць втік з лісу, заблукав, сидить голодний і плаче. Діти заспокоюють його, годують, допомагають знайти дорогу до лісу і т.п.

"Їдемо в ліс"

завдання. Збагачувати знання дітей про диких тварин, поповнювати і активізувати словник (назви тварин; дієслова ходить, ричить, сидить, стрибає; прийменники в, на, під); вправляти у вимові звуків [ч], [ш], [з], [ж]; розвивати пам'ять, увагу.

Матеріал.Іграшки (ведмідь, лисиця, заєць, білка, вовк).

зміст гри

Гру бажано провести на ділянці іграшки заздалегідь розставити під кущами, юлку посадити на дерево).

Дітям пропонується поїхати в ліс на поїзді. Всі встають "паровозиком" за вихователем.

Вихователь. Чу-чу-чу, я на поїзді мчу, їжу в ліс, в чарівний ліс, повний казок і чудес! (Минають навколо ділянки. Діти підспівують.)Ось ми і приїхали в казковий ліс. Які тут дерева? Високі, великі! (Піднімає руки вгору. Діти повторюють.)Давайте послухаємо, як шумлять листя на деревах: ш-ш-ш ... (Діти повторюють.)А хто так дзижчить: ж-ж-ж? .. Правильно, бджоли. Давайте пожужжім як бджоли. Чуєте, комарі дзвенять: з-з-з ... (Діти повторюють.)А хто в лісі живе? Які тварини? Я буду загадувати загадки, а "відгадки" пошукаємо в лісі разом.

Білий і пухнастий, в лісі живе,

Скаче: стриб-скок. (Заєць)

Молодці, самі здогадалися! Де сидить заєць? Заєць сидить під кущем. Хто скаже, чому заєць сховався під кущем ? (Дає можливість висловитися дітям. Можуть бути різні варіанти: "злякався вовка", "буде дощик" і ін. Пропонує покликати зайця, принести. При необхідності допомагає дитині, заохочує ініціативні висловлювання дітей.)

Хто взимку холодної

Ходить по лісі

Злий і голодний? (Вовк.)

Давайте знайдемо вовка . (Дає можливість дітям самим знайти іграшку.)

вихователь (Звертає увагу на дерево, де сидить білка):

У лісі на дереві - дупло,

Там клопотуха-білка

Влаштувала хороший будинок

Своїм крихітка-діткам.

Де білка живе? Де її будинок? (Діти показують, піднімають руки.)Високо білка живе, на дереві.

В кінці гри вихователь запитує: "Які тварини в лісі живуть?" і узагальнює відповіді дітей: "Дикі тварини - звірі - в лісі живуть".

Все знову встають "паровозиком", "їдуть" назад в дитячий сад і співають: "Чу-чу-чу ..." І так далі

Примітка.

Гру можна проводити неодноразово на ділянці і в групі.

Варіанти гри:

  • іграшки покласти в інші місця;
  • можна запропонувати одній дитині заховати іграшки, а інші діти будуть їх шукати.

"Вгадай, хто в кошику"

Завдання.Розвивати кмітливість, увагу, бажання висловлюватися за власною ініціативою, поповнювати словник за рахунок дієслів в однині та множині; вправляти в звуковимови.

Матеріал.Іграшки (кішка, собака, два їжака), заховані в кошику.

зміст гри

Вихователь бере кошик, каже, що в ній сховалися іграшки, і пропонує вгадати, які. Загадує загадку:

М'які лапки,

На лапках - царапки.

На молоко дивиться,

"Мяу мяу!" - каже.

Із кошика показується котяча лапка.

Вихователь. Чия це лапка, як ви думаєте? (Діти відгадують, педагог хвалить відгадати і дістає з кошика іграшкову кішку з бантиком.)Ось яка гарна кішечка у нас! Кішка яка? Що про неї можна сказати? (Ці питання допомагають дітям включитися в розповідь. Якщо хтось вагається з відповіддю, вихователь пропонує розповідати разом з ним.)Біла, пухнаста, м'яка, маленька, у неї маленькі лапки, в лапках - царапки. (Грає з кішкою.)Ось як наша кішечка біжить, ось як стрибає. (Виділяє інтонацією дієслова, просить дітей повторити.)Як вона нявкає? Як муркоче? (Хорові і індивідуальні відповіді дітей.)Відгадайте, хто ще в кошику сховався?

З нами дружить,

Вірно служить,

Хвостиком виляє,

"Гав гав!" - гавкає.

(Із кошика показується виляє хвостик)Чий хвостик? Хто в кошику? Собачка. (Дістає іграшку з кошика, діти розглядають її.)Собака яка? (Кудлата, велика і т.п.)Що собачка робить? (Лает.)Як вона гавкає? (Вихователь спонукає дітей до звуконаслідування в різному темпі, з різною силою голосу.)Хто ще залишився в кошику?

Колючі, як ялинки,

Але з сірими голками.

Живуть в лісі,

Бояться лисицю.

(Діти відгадують. Педагог дістає двох їжаків.)Єжи які? ( Маленькі, колючі, на коротких лапках. Вихователь уточнює відповіді дітей.)

Вихователь. Що робить кішка, коли її гладять? (Радіє, муркоче.)А коли бачить мишку? (Тихо підкрадається, біжить, стрибає, ловить.)Що ще вміє робити кішка? (Нявкати, хлебтати молоко, грати.)

Що робить собака? (Сидить, бігає, виляє хвостом.)Як вона себе веде, коли бачить кішку? (Біжить за кішкою, гавкає, стрибає, ловить.)

Примітка.

По ходу гри можна створювати ситуації, в яких діти будуть вправлятися в зміні слів. Наприклад, заховати одного їжака і запитати, кого немає (їжачка); або заховати обидві іграшки (втекли їжачки) і т.п.

Варіант гри.Одні діти показують дії з іграшками, інші їх називають (при цьому стимулюється мовна і рухова активність, формується вміння взаємодіяти один з одним).

"Хто як кричить"

Завдання.Закріплювати знання дітей про тварин і птахів. Залучати в діалог - розвивати вміння слухати питання і адекватно на них відповідати; стимулювати і заохочувати активність.

Матеріал.Будиночок, побудований з кубиків, в ньому іграшки: півень, курка, корова, коза, жаба і ін. (6-8 штук).

зміст гри

Вихователь привертає увагу дітей до яскравого будиночка, який стоїть на килимі або на столі.

Вихователь. Це будиночок не простий, хто ж в ньому живе? Давайте постукаємо і запитаємо: "Тук-тук-тук, хто тут живе?" (Говорить за півня.)"Ку-ку-рі-ку, я півник, золотий гребінець!" Хто це? (Півник.)Покличте його: "Петя, півник, золотий гребінець, йди до нас!" (Спонукає до індивідуальних повторенням.)"Ку-ку-рі-ку! Іду, йду!" (Дістає іграшку з будиночка.)Здрастуй, Петя-півник! (Діти вітаються, розглядають іграшку.)Які у півника красиві пір'ячко, масло голівонька, шовкова бородушка! (Спонукає дітей до мовної активності.)Які пір'ячко? Яка бородушка? Який хвіст? (Півник знову "кричить".)Як ви думаєте, кого кличе півник? (Курку і курчат.)А як ми їх покличемо? (Ціп-ціп-ціп!) (Разом з дорослим діти звуть хором; до індивідуальних повторенням залучаються менш активні малюки. З будиночка з'являється курка, потім курчата: спочатку один, потім інші. Закріплюються поняття "один курча" - "багато курчат".)Як курка кличе курчат? Як курчата пищать? (Діти відтворюють звуконаслідування. Педагог заохочує відповідь кожної дитини і пропонує розставити півня, курку і курчат на столі.)

Катя, постав курочку поруч з півником. Що ти зробила? Молодець! Хлопці, що зробила Катя? І т.д.

(Дістає з будиночка корову.)"Му-у-у! Молока кому?" Хто це? (Корова.)Коровушка-Буренушка, велика, руда, мукає: му-у-у! Як мукає корова? (Відповіді дітей.)

Педагог пропонує дітям поставити корову поруч з півником, запитує, де стоїть корова . (Закріплення понять "поруч", "разом")

Також розглядаються інші іграшки. Вихователь підводить дітей до узагальнення: у кожної тварини свій голос, все кричать по-різному.

В кінці гри можна запропонувати дітям пограти з понравівшейсяігрушкой. ( "Яку іграшку хочеш взяти? З якою іграшкою будеш грати?")

Примітка.

В ході гри слід обов'язково підтримувати і заохочувати ініціативу дітей: "Молодець! Правильно сказав. Сам вибрав іграшку!" І т.п.

Варіанти гри (після 2,5 років):

  • використовуються інші іграшки;
  • в кінці гри діти самостійно ставлять іграшки в будиночок і промовляють свої дії.

"Де наші дітки?"

Завдання.Розширювати знання дітей про свійських тварин, збагачувати і активізувати словник (теля, козеня, лоша, щеня, кошеня); розвивати вміння порівнювати і узагальнювати; виховувати добре ставлення до тварин.

Матеріал.Іграшки (корова, коза, кінь, собака, кішка - в коробці; теля, козеня, лоша, щеня, кошеня - за ширмою).

Попередня робота.Вихователь показує картинки із зображенням домашніх тварин, знайомить дітей з поняттям «дитинчата тварин».

зміст гри

Помічник вихователя повідомляє, що в кутку в коробці хтось плаче.

Вихователь. Давайте подивимося, що там сталося . (Підходять до коробки, відкривають її і бачать тварин. Діти на прохання дорослого називають їх.)Тварини плачуть, тому що втратили своїх дитинчат. Допоможемо знайти їх? Але нам потрібно знати, хто їх дитинчата. (По черзі дістає іграшки з коробки.) "Му-у-у, свого теляти я шукаю!" Теля загубився! ( Діти повторюють за педагогом назву дитинчати.)"І-го-го, мій лоша далеко!" Лоша пропав! "Ме-е-е, йди, козеня, до мене-е-е!" І т.д. Де ж вони?

(Дорослий і малюки ходять по групі і знаходять дитинчат за ширмою.)

Вихователь. Ось вони і знайшлися! (Звертається до іграшок.)Ви, напевно, загубилися? Діти допоможуть вам, якщо ви скажете, хто ваші мами.

Пропонує малюкам вибрати будь-якого "дитинча", запитати його про "мамі", покликати її, наприклад: "Катя, запитай у кошеняти, кт його мама? (Кішка.)Як він кличе маму ?! (Мяу мяу!)Поклич разом з кошеням кішку-маму. (Дитина повторює.)Молодець, Катя! А тепер віднеси кошеня до його мамі-кішці. Постав кошеня поруч з мамою ".

Такі ж дії повторюються з усіма дитинчатами. Іграшки "дякують" за допомогу. Вихователь хвалить дітей: "Молодці! Всім мамам допомогли знайти своїх діток (дитинчат)!"

Примітка.

Надалі діти можуть порівнювати тварин за величиною, самостійно будувати для них будиночки.

"Що купили Зіні в магазині"

Завдання.Закріплювати вміння диференціювати предмети в зв'язку з їх призначенням, розрізняти і виділяти деталі розглянутихпредметів, називати їх; вправляти у вимові звуків [ч], [ш], [з]; стимулювати мовну активність дітей.

Матеріал.Лялька, іграшковий посуд (в тому числі чайна).

зміст гри

Створюється ігрова ситуація: лялька Зіна хоче почастувати інших ляльок чаєм, але посуду мало.

Вихователь. Треба купити посуд. Де її можна купити? (В магазині.)Візьмемо ляльку Зіну і поїдемо в магазин. Куди поїдемо? Кого візьмемо з собою? (Відповіді дітей.)На чому поїдемо? Відгадайте:

По рейках біжить,

Дінь Дінь! - дзвенить.

Що це? (Трамвай.)Поїдемо в магазин на трамваї. (Встають "паровозиком" і "їдуть" в "магазин". "Магазин" - стіл, на якому розставлені лялькова посуд.)Ось ми і приїхали! Як багато різного посуду в магазині! Яка посуд нам потрібна, щоб напоїти ляльок чаєм? (Чайна посуд.) Зіна, правильно діти назвали посуд? (Лялька "підтверджує")Потрібно купити чашки і блюдця. (Знаходять і розглядають посуд.)Чашка яка? (Синя.)Блюдце яке? (Синє)

Педагог заохочує відповіді дітей і пропонує запитати у ляльки Зіни, які чашки і блюдця їй більше подобаються. Лялька "показує". Діти складають посуд в коробку. Педагог стежить, щоб чашок і блюдець вистачило всім лялькам, які будуть "пити чай".

Вихователь. Що ще треба купити? (Припущення дітей.)Правильно, ложки, щоб розмішувати цукор, який поклали в чай. А з чого будемо наливати чай? (З чайника.)Покажіть, де чайник. Чайник який? Великий, гарний, синій. (Підтримує і заохочує індивідуальні висловлювання дітей. Показує цукорницю.)Що це? Це цукорниця. (Діти повторюють.)Цукор насипають в цукорницю. Ви любите пити чай з молоком? Молоко наливають в молочник (Показує молочник)Молочник якого кольору? (Синього)Ось скільки посуду ми купили сьогодні. Що ми купили Зіні? (Чашки, блюдця, ложки, чайник, цукорницю, молочник)Яку посуд ми купили? (Чайну.)Для чого потрібна чайний посуд? (Відповіді дітей.)Наші ляльки будуть раді!

Примітки:

  • посуд може бути різного кольору і в різній кількості - по числу ляльок;
  • обов'язково продовжити гру - влаштувати "чаювання" для ляльок, надати дітям можливість проявити самостійність і ініціативу.

Варіанти гри:

  • покупка столового посуду - для гри "Ляльки обідають". При цьому слід звертати увагу на колір, розмір і призначення предметів;
  • покупка меблів - для гри "Влаштуємо ляльці кімнату".

Г. Груба Розвиваємо мова з раннього віку

За програмою «Кроха», ж. «Дитина в дитячому саду», № 2-3 2002 р