Внутрішня будова тіла людини забарвлення. Тематичний тиждень "Частини тіла людини". Дидактична підготовка занять

Дошкільнятам необхідно отримати хоча б мінімальні відомості про анатомію, вміти називати частини свого тіла. Цю тему включають до освітньої програми для малюків від 3 до 5 років. Картинки для дітей “Частини тіла людини” допомагають педагогам дитячих садків та освітніх центрів зробити такі уроки не теоретичними, а наповненими прикладами, візуалізують нові знання. Як побудувати заняття з дитсадками, які вправи, ігри сприяють запам'ятовування нового матеріалу, розповімо в нашій статті.

Дидактична підготовка занять

Формування поглядів на тілі людини починається з раннього дошкільного віку. Пізнавальні заняття за допомогою барвистих картинок “Частини людського тіла” проводять у ДОП та вдома з батьками.

Мами та тата ставлять завдання несвідомо, просто прагнуть розширити коло знань малюка. Вихователі дитячих садків формулюють цілі та завдання до кожного заняття на тему, виходячи з черговості уроку, віку дошкільнят та новизни матеріалу.









Цілі

Серед цілей занять, що розвивають і навчають, можна виділити наступні:

  1. Дати уявлення про тіло людини, про її частини та будову через гру.
  2. Розширити словниковий запас дошкільника.
  3. Сформувати прагнення до здорового способу життя, дбайливого ставлення до себе та свого здоров'я.

На замітку! Плануючи заняття на тему “Частини тіла людини для малюків” вибирайте чіткі, яскраві малюнки, де всі органи показані окремо. Так малюки краще запам'ятають та зрозуміють нову інформацію.



Завдання

Якщо тема "Частини людського тіла" розкривається для дітей вперше, то особливу увагу зверніть на знайомство малюків з лексикою, на активізацію уваги та інтересу до анатомії. На наступних заняттях закріплюйте матеріал, сприяйте самостійній діяльності, використовуйте творчий потенціал дошкільнят. Для одного уроку достатньо підібрати 3-4 здійсненні завдання.

Освітні завдання для занять:

  1. Дати поняття про тіло людини, частини тулуба, органи почуттів та їх функції (виконується на 1 уроці по темі).
  2. Навчити правильно називати, показувати основні органи (обов'язкове завдання для 2 та наступних занять на тему).
  3. Дати поняття про індивідуальність та схожість будови тіла різних людей.

Розвиваючі завдання:

  1. Навчити співвідносити слова та дії.
  2. Розвивати мислення, пам'ять, уяву.
  3. Провокувати та вдосконалювати монологічну, діалогічну мову.
  4. Розвивати вміння відстоювати свою думку, використовувати докази у суперечці.
  5. Розвивати дрібну моторику (як розминку, творчі завдання).
  6. Розвивати артикуляцію.

Виховні завдання:

  1. Підтримувати прагнення здорового способу життя.
  2. Виховувати доброзичливе ставлення до оточуючих, інтерес до інших вихованців групи.
  3. Навчити слухати інших і не боятися припуститися при відповідях на запитання.
  4. Розвивати самостійність.

Хід заняття

Урок у дошкільній установі можна будувати за таким приблизним планом:

Етап заняття Що включає в себе Тривалість
1. Організаційний момент Активізуємо увагу малюків до початку уроку. Вітаємось, сідаємо на місця, створюємо тишу. 1-2 хвилини
2. Вступна частина Мотивуємо інтерес до того, що відбувається. Можна поставити провокаційне питання (Хто знає, скільки в людини частин тіла? та інші). Або розповісти цікаву історію про казкового персонажа, який не зміг знайти та перерахувати всі частини свого тіла. Запропонувати допомогти персонажу. 3-4 хвилини
3. Постановка задачі та мети заняття Обговорюємо з дітлахами, чим сьогодні займемося на занятті, що нового та цікавого дізнаємось (з дітьми 3-4 років), створюємо проблемну ситуацію з малюками 5-6 років. 1-2 хвилини
4. Ігри Вибирайте ігри, спрямовані на запам'ятовування назв органів, їх функції. Ігри можна проводити у вигляді фізкультхвилинки. 4 хвилини
5. Розминки Пальчикова гімнастика. Виконує два завдання: розвиваємо моторику та вивчаємо назви кожного пальця 3-4 хвилини
6. Практична частина Розглядаємо картинки. Знаходимо частини нашого тіла, у товариша, на ляльці. Розмальовуємо, малюємо. 10 хвилин
7. Рефлексія, підбиття підсумків Оцінюємо урок: сподобалося – не сподобалося. Що нового впізнали? Короткий повтор основних моментів (лексика). До рефлексії можна включити загадки. 2-3 хвилини

Дітям 2-3 років пальчикова гімнастика замінює гру та розминку. Можна використовувати на етапі рефлексії. Вчіть вірші, що запам'ятовуються, показуйте, як розминати пальчики, долоні самі.

Це пальчик - дідусь,
Цей пальчик - бабуся,
Це пальчик - тато,
Це пальчик – мама,
Цей пальчик – це Я,
Ось і вся моя сім'я!

Малята загинають пальчики на кожній ручці окремо, інтенсивно трясуть кулачками на останніх рядках.

Вправи

Використовуйте на практичному етапі уроку. Знадобляться картинки "Частини тіла" для дітей для наочності та прикладу.

  • Складаємо людину

Кожній дитині лунають зображення однієї частини людського тіла. Готовий варіант створюється групи. Старшим влаштуйте змагання: хто швидше правильно збере людину.

  • Де є пара?

Частини тіла для дітей у картинках перемішайте. В одній купці повинні бути парні частини та непарні. Завдання: роз'єднати зображення за ознакою парності. Ноги, вуха, очі, руки – в одну, інші – в іншу.

  • Назви ласкаво

У мене не рука, а ручка, не голова, а головушка… Бажано поєднати лексичні вправи з фізичною розминкою (гладити ніжки, ручки, хитати головою, витягуватися тілом у зріст). Називаючи слово, дошкільнята дивляться на малюнки чи фото для дітей “Частини тіла людини”.

Важливо! Роздруковувати зображення у чорному та білому варіанті не можна. Картинки для розгляду мають бути яскравими.












Ігри

Ігрові вправи проводите у групі, активно. Основна мета ігор: дати нову інформацію в формі, що запам'ятовується. Позитивні емоції спрощують процес засвоєння та закріплення.

  • Навіщо треба?

Гра у формі питання-відповідь. Є кілька варіантів відповідей: розгорнутий чи так – ні. Для дітей 3-4 років підійде наступний варіант запитань: Вушкіні потрібні, щоб чути? ТАК! Ніжки потрібні, щоб їсти? Ні! І так далі.

Дошкільникам середньої групи ставте пряме питання: Навіщо потрібні ноги, голова і т.д. По можливості просіть довести відповідь, аргументувати.

  • Робот

Одна дитина встає у центрі групи і виконує кілька завдань від дітей. Наприклад, крути головою, помахай рукою. Головне, у постановці завдання роботу дошкільнята мають використовувати назви частин тіла.

  • Вгадай скільки

Вихователь показує добірку фото на тему ”Органи почуттів картинки для дітей” та запитує. Скільки в людини вух, ніздрів, мов, очей? Просить довести правильність відповіді, показавши собі.

Кісткова система

Травна система

Дихальна система

Кровоносна система

Загадки

Розкладіть малюнки або фото для дітей на тему "Частини тіла" на великому столі. Зберіть малечу навколо нього. Загадуйте загадки, відповіддю буде піднята картка із зображенням відгадки. Того, хто відповідає, обов'язково просіть називати правильний орган, показувати на собі чи сусіді.

  • Їх ніхто не сіє, ніхто не садить, вони самі виростають! (волосся).
  • У двох норах повітря тиняється, то виходить, то заходить. (Ніс).
  • Відчиню свій хлівець, покажу друзям біленьких овець. (Губи, рот, зуби).
  • Якби не було його, ніхто не казав би нічого. (Мова).
  • Десять братиків у різних будиночках живуть. (Пальці).
  • За обідом найбільш потрібна? (Ріт).
  • Є люди. Має звірів. Людина розумніша. (Голова).
  • Чуєте, дзюрчить водиця? Вмивайте частіше …. (Особи).

На замітку! Загадки про частини тіла людини можна подати у презентації, після якої буде правильна відповідь у картинках для дітей.

Забарвлення

Чорно-білі розмальовки допомагають малюкам зрозуміти, як виглядають, де знаходяться та в якій кількості різні органи. Є кілька варіантів посібників-помічників та картинок для дітей від року до 7 років про частини людського тіла:

  1. Аплікація та розмальовка

Батьки допомагають малюкові наклеїти волосся з ниток, підібрати колір очей.

  1. З підписами на частинах тіла
  1. З'єднай лінією частини тіла та одяг

Малюк ручкою або олівцем проводить лінії між головою та шапкою, рукавичками та долонькою, кільцем та пальчиком.

  1. Розфарбуй та домалюй.

Картинки для дітей незакінчені, на обличчі та тулубі людини є не всі частини тіла. Дитині потрібно зрозуміти, якого органу не вистачає, доповнити зображення та прикрасити картку повністю.

Ганна Рівненська

Вчитель російської мови та літератури, співробітник Освітнього Центру раннього розвитку.

Ми на четвертому тижні вивчаємо частини тіла людини.Цей комплект у нас не звичайний, а як книжки. З нею я брала участь у конкурсі. Про створення книги, маленькі хитрощі та наші ігри з нею.

Ігри розраховані на малюків від 1,5 до 3 років. Для занять з маленькою дитиною (від 1,5 року) Ви можете роздрукувати не повний комплект, а тільки ті ігри, які більше підходять і подобаються. Деякі завдання комплекту ми використовуємо одноразово (розфарбовуємо, ріжемо і т.д.), а інші ховаємо у файл, щоб поверх малювати маркером, що сухостирає, і прати.

Набір ігорспрямовано: розвиток мови, дрібної моторики, логіки, пам'яті, уваги, координації рухів, підготовку руки до письма.

| pdf формат

Тематичний комплект "Частини тіла людини"

У комплект входять такі робочі листи для малюків:

  1. Лист-обкладинка для розфарбовування та аплікації.Можна разом із дитиною наклеїти волосся з ниток, прикрасити одяг тощо.
  2. Забарвлення з підписаними частинами тіла. Необхідно розфарбувати хлопчика та назвати частини тіла. Мама може провести пальцем за написами, читаючи їх, щоб дитина бачила, що мама читає.
  3. Забарвлення з і вірш про нього.Прочитати, розфарбувати, назвати частини тіла, показати крила та німб.
  4. Що куди вдягнути?Завдання: провести лінії від предмета до місця, на яке його надягають. Наприклад, бант надягають на голову.
  5. Виліпи риси обличчя людини з тіста та пластиліну.Мама може давати дитині заготівлі, які вона виліпить своїми руками, а малюк їх просто наклеїть: очі, рот, брови. Волосся малюк може наклеїти сам із маленьких шматочків або одним великим шматком.
  6. З'єднай обличчя та його форму.Це завдання для дітей віком ближче до 3-х, які добре знають прості геометричні форми. Малюки можуть виконати його за маминими вказівками або рукою в руці мами.
  7. Пальчикова гімнастика "Пальчик, пальчик, де твій будиночок?"Можна почитати віршик, пограти з долонькою малюка, намалювати на ній будиночок. Запитуючи пальчик, ми за нього легенько тягнемо, а коли пальчик відповідає, загинаємо його до центру долоні в будиночок. Показуємо пальчики малюнку, називаємо їх.
  8. Розфарбуй сукню.Занурюємо палець у фарбу і намагаємося розфарбовувати тільки сукню.
  9. Проведи лінію.Завдання на розвиток мови та підготовку руки до письма. Нехай малюк проведе маркером лінію, а мама розповість, чим ми бачимо, чуємо, нюхаємо, пробуємо на смак та на дотик. Можливо, старші діти зможуть самостійно відповісти на ці запитання.
  10. Книжка-гра “Підбери тіло до голови”. Весела гра для підбору відповідних голови та тіла.

П.С. Як завжди, низький уклін і величезне спасибі за репости та сарафанне радіо!

Доброго ранку, дорогі друзі!

На вихідних зробила для доньки невеликий плакат із частинами тіла на прикладі симпатичного хлопчика.

За допомогою нього Ви можете наочно пояснити та показати, де у людини: голова, волосся, рот, вуха, очі, лоб, шия, долоня, палець, зап'ястя, живіт, пупок, груди, ноги, коліна, п'яти, ступні тощо. буд.

Крім того, сюди ж вставила зображення руки та перерахування назв усіх пальчиків — великий палець, вказівний, середній, безіменний, мізинець. Донька з цікавістю розглядала.

Цей матеріал, що розвиває, про частини людського тіла рекомендую для перегляду як найменшим дітям від 1 року, так і для дітей старшого віку. Показуйте його по кілька разів на день, просіть малюка знайти на картинці, де та чи інша частина тіла людини. А можна просто повісити його на стіні і іноді підходити і розглядати його.

Всім удачі.

Плакат у картинках

Міні плакат: «Частини тіла для дітей» можна завантажити тут:

Картки та фото

Тут Ви можете завантажити та роздрукувати для дитини добірку розвиваючих карток по темі людини та будови її тіла. Картки розраховані віком від 1 року. Вони в легкій і доступній формі познайомлять Вашого малюка з основними частинами тіла людини, а також їх можна включати в заняття в дитсадках, школах раннього розвитку, молодших класів шкіл і просто вдома.

Частини тіла та органи людини.