Проект «Подорож у часі» для дітей і батьків старше-підготовчої групи. Інтелектуальне розвага для дітей підготовчої до школи групи «Подорож у часі

Опис роботи: Пропоную вашій увазі заняття з розвитку сприйняття і чуттєвого досвіду у дітей старшого дошкільного віку. Ця розробка буде корисна для педагогів-психологів працюють в дитячих садах, дитячих будинках, фахівцям працюють з дітьми дошкільного віку.

Подорож на машині часу

мета: Дати можливість зрозуміти значущість і важливість свого минулого, сьогодення і майбутнього. Показати, що можна придбати, роблячи той чи інший вибір.

устаткування: листи № 1, 2, 3 в конвертах, магнітофон і записи для ходьби і для виконання «малювання», папір формату А4, олівці на кожного.

1. Хвилина зустрічі.

Привітання в колі, придумати римування з дітьми.

2.Ведучий: Є люди, яким подобається згадувати, що було, тобто жити в минулому. Є люди, які весь час мріють, живуть в майбутньому. Сьогодні ми спробуємо розібратися в цих питаннях, але спочатку - познайомимо всіх з листами, які доставив листоноша на нашу адресу.

Лист 1:

«Здрастуйте, хлопці! Ми ваші ровесники і ходимо в підготовчу групу д / саду м Москви. Ми потрапили в неприємну ситуацію і просимо нам допомогти.

Одного разу ми побачили в магазині красиву фарбу і вирішили, що можна нею пофарбувати веранду нашої групи. Завідуюча нас похвалила. Вона сказала: «Красьте тільки веранду» - це наше правило.

Ми пофарбували веранду. Вийшло дуже красиво! Але фарба ще залишилася: зелена і червона. І ми пофарбували нею гараж старого людини, думаючи, що допомагаємо йому. Але він побачив і став нас лаяти. Всі незадоволені, що ми так зробили. І ми самі теж тепер засмучені.

Дивно ... Може, ви зрозуміли, чому? Дайте відповідь нам!

Діти підготує. групи д / с. «Сонечко» м Москви ».

Лист 2:

«Здрастуйте, ровесники! Ми чули про вас і вирішили звернутися за допомогою.

Справа в тому, що ми всією групою зібралися поїхати відпочити разом з батьками в Чернолучье. Домовилися все зустрітися на автовокзалі в 11 годин 00 хвилин перед відправленням автобуса. Але двоє хлопців не прийшли вчасно. Ми чекали їх до вечора. Автобус пішов без нас, і ми залишилися без відпочинку.

Прикро! Ми посперечалися. Одні говорили, що ми даремно чекали їх, треба було їхати. Інші - що не можна було їхати не дочекавшись - це не по-товариському. Ми розуміємо, що того, що сталося, не виправиш, але скажіть, яке б ви прийняли рішення? Чекаємо відповіді".

Лист 3:

«Пишуть вам хлопці - 7 козенят. Добрий день. Раніше, коли ми були маленькими, і за нас все робила мама-коза, все було просто. А зараз багато треба робити самим. Ми встановили чергування. Але в 1-ий день таке почалося, особливо, коли обговорювали, що готувати на обід. Все так кричали про назви страв, що чергові нічого не зрозуміли, і ми залишилися голодними. У чергових заболіла голова. Мама скоро повернеться з відрядження, а її годувати нічим. Може бути ви знаєте, що робити в такій ситуації? Чекаємо відповіді, заранее спасибо, семеро козенят ». Отже, щоб швидше відповісти на листи, пропоную розділитися на 3 мікрогрупи і придумати відповіді всім 3-ем адресатам. Потім обговоримо відповіді і, якщо буде необхідність, внесемо зміни.

У мікрогрупах активно діють всі діти, неможливо «відсидітися» під час обговорення. Рефлексія командної роботи: Кому вдалося зробити обговорення цікавим? Хто був говіркішим, але іноді заважав своїми розмовами? Хто створив доброзичливу обстановку?

3. Гра «Далеко - близько». ведучий

Ситуація.

а) Спочатку під музику треба ходити, не дивлячись один на одного і дотримуючись велику відстань. Дивитися тільки під ноги. Обов'язково дотримуватися інструкції.

б) так само рухатися по кімнаті, але з закритими очима і намагаючись опинитися якомога ближче один до одного. Робіть це спокійно і запам'ятовуйте свої статки.

Пояснення: допомогти відчути складність переживань і їх відстеження, коли стежиш за виконанням інструкції (використовується музика).

Треба стежити за станом учасників. І, якщо потрібно, давати додаткові інструкції.

Обговорення: Необхідно допомогти зробити висновок, що іноді дуже складно щось відчувати або переживати, якщо ти стежиш за виконанням інструкції.

4. Вправа «Пройти як ...» Ведучий: я буду давати вам різні завдання:

пройти розслабившись

Пройти зібравшись;

Пройти так, як ніби по гарячому піску;

Пройти, як ніби пробираєшся через високу траву;

Пройти, як ніби по колючим гальці;

Зараз ти будеш рухатися так, як підказує твоє тіло.

Пояснення: Розвивати уяву, виключити можливість наслідування іншим, дати можливість отримати задоволення від процесу вправи (виконується з закритими очима, під ритмічну музику).

Обговорення: ваші відчуття? Що допомагало? Які були труднощі?

5. Вправа «Живописець» Ведучий: (розслаблення, спокійна музика). Закрийте очі і уявіть великий аркуш паперу. Самі визначте його розміри. Покажіть руками їх в повітрі. А ще у вас чарівна кисть. Відчуйте її. Вона чарівна. Тому що рухається самостійно. Уявіть, вона вже почала малювати. Спробуйте допомогти їй: Нехай твої руки рухаються разом з нею .... Як вони будуть малювати: розмашисто, впевнено або маленькими мазками? Що буде малювати твоя кисть? Щось знайоме або загадкові лінії, плями? Цікаво, куди поведе кисть твою руку? Спробуй розслабитися і стежити за нею.

Після вправи сідають в коло і потрібно трохи (1,5 -2-хв.) Помовчати, згадуючи яскраві відчуття.

6. «Казка про машину часу».

Розповідає провідний: «У жодній країні у кожного жителя була своя машина часу. Але все нею користувалися по-різному. Одні подорожували тільки в минуле, їм подобалося тільки згадувати і не думати про те, що їх чекає. Інші тільки в майбутнє подорожували, їм не хотілося згадувати те, що було, і вони зовсім не хотіли думати про сьогодення. Але були в цій країні люди, які жили тільки справжнім, вони не розуміли тих, хто згадував весь час; і тих, хто мріяв і мріяв. Над ними стали сміятися. Їх машини часу затягнуло павутиною.

Жив в цій країні один хлопчик, звали його Тім - цікавий. В його родині подорожували тільки в минуле. Він з цим не міг миритися. Одного разу Тім пробрався в гараж, змастив всі важелі і злітав у майбутнє, через кілька днів повернувся і його розповідями про прекрасне загадковому майбутньому не було кінця. Його розповіді порушили цікавість у інших людей, і вони ризикнули подорожувати в інший час. Але важелі машини рухалися тільки в одну сторону, як вони звикли. Все махнули рукою. І лише завзятість деяких досягло мети. Вони самі вибрали час і місце, де їм хотілося б побувати ...

7. Гра «Карусель». Ведучий: управляє переходами і допомагає дітям налаштуватися один на одного при кожній новій зустрічі.

2 кола - внутрішній і зовнішній. «Зараз буде працювати зовнішнє коло. Розкажіть своєму партнеру, що ви хочете знайти для себе в майбутньому. Дякуємо! Попрощайтеся, і зовнішнє коло робить крок вправо: нові руки - нова зустріч.

Зараз працює внутрішнє коло - куди б ви вирушили на машині часу і чому? »

Можливо 6-7 переходів, де учасники виконують: одні - роль слухачів, а другі - розповідають про значимість минулого, сьогодення і майбутнього.

8. Малювання «Три дзеркала». Ведучий: спробуй намалювати себе в минулому, теперішньому, майбутньому, використовуючи колір дзеркал. Подивися уважно, чи все ти зазначив, не поспішай. Зауваж себе в ці часи. Обговорення: Ваші почуття при малюванні різного часу? Що легше малювати? Чому?

Використовуються: аркуш паперу розміром А4 і олівці.

У блакитному дзеркалі - який є; в зеленому - яким був; в червоному - яким хочеш стати.

Сценарій святкового дозвілля «Подорож у часі» для дітей середнього дошкільного віку спільно з батьками

Автор: Алфьорова Раїса Олексіївна, вихователь Мадоу «Дитячий сад №16 на честь ікони Божої Матері« Казанська », місто Прокоп'євськ, Кемеровська область.

Представлений матеріал націлений на розвиток інтересу до розваг у дітей середнього дошкільного віку.
Читач дізнається, як організувати і захоплююче провести спільне дозвілля дітей з батьками.
Посібник адресовано педагогам дошкільних освітніх установ.

мета: Підвести підсумки навчального року, згадати знаменні події за звітний період; розвивати пам'ять, мова, увагу.
завдання: Розвивати інтерес до розваг; формувати бажання брати активну участь у святах, в концертах, займатися творчими справами; долучити батьків до активної участі в житті групи і дитячого садка.
Місце проведення: музичний зал ДОУ.
Учасники: вихованці групи, батьки, вихователі.

план підготовки

1. Скласти сценарій розваги
2. Підготувати атрибути для свята:
- костюми «Осені», «Весни», «Зими» - провідним
- костюми для батьків до вистави «Як Зайця ввічливості вчили»
- набір фруктів і овочів
- ширма, лялька - фея Часу.
3. Підготувати грамоти, медалі, солодкі призи для дітей.
4. - грамоти для батьків
5. - аудіозаписи до свята.
6. Запросити фотографа.Нарядние діти входять в музичний зал під веселу музику.
Ширма. Виходить лялька - фея Часу.
Фея: Доброго дня, дорогі хлопці, шановні батьки!
Я - фея Часу. Дуже люблю подорожувати. Забігаю вперед, повертаюся назад, але ніколи не зупиняюся. Ось і сьогодні я вас запрошую озирнутися назад і згадати, як ми весело і цікаво прожили цей навчальний рік.
Настав той час, якого ми чекали,
Щоб зібратися в нашому залі.
жовторотого пташенятами
З мамою в групу ви прийшли
Пройшов рік, все ви порозумнішали,
Гарненько підросли.
В добру путь в країну знань
Твердою ходою крокуйте!
І чому вас навчили
Ніколи не забувайте!
Порядок свій має всі на світі
День за днем \u200b\u200bіде, іде.
Час рухається вперед
За взимку біжить весна,
А за нею літо.
Слідом осінь до нас йде
В золото одягнена.
День за днем, з року в рік
Час рухається вперед.
Звучить тиха мелодія. До зали входить Фея - Осінь.
Фея - Осінь.
- Ах, невже цілий рік пройшов. Я вас зовсім не впізнаю. І справді, які ви великі стали. Сподіваюся, що ви не забули, як весело, цікаво вам було в цьому вже минулому навчальному році. І сьогодні я знову до вас прийшла пограти, послухати, які вірші, пісні, загадки ви про мене знаєте.
- А з чим я до вас прийшла?
Вірш «Осінь добра прийшла»
(Логоритміка: діти всі разом вголос читають вірш і показують в рухах його зміст).
Фея - Осінь: І не тільки яблука і груші я принесла. Подивіться, скільки тут подарунків. Запрошую 2 хлопчиків і 2 дівчаток.

Уважно подивіться, що осінь принесла. Але не перераховуйте
назви предметів, а назвіть їх одним узагальнюючим словом.
Відповіді дітей: Це овочі та фрукти.
Фея: Правильно, це овочі та фрукти.
Фрукти, де ростуть? - у саду.
Овочі, де ростуть? - на городі.
А тепер хлопчики зберуть овочі, а дівчатка - фрукти. Хто швидше впорається із завданням ?!
Гра «Зберемо врожай»
Фея: Молодці! Відмінно! Хлопці, мені тут вітер підказав, що ви багато вивчили загадок про овочі та фрукти. Це правда?
А ну - ка, загадайте нам.
1 дитина: Як на нашій грядці
виросли загадки.
Соковиті та круглі,
Ось такі великі.
Влітку зеленіють,
Восени червоніють. (Помідор)
2 дитина: А на цій грядці
Гіркі загадки.
33 одягу, все без застібки,
Хто їх роздягає,
Той сльози проливає. (Цибуля)
3.ребенок: А на цій грядці
Довгі загадки.
У цій грядці Дід \u200b\u200bМороз
Ховає влітку червоний ніс. (Морквина)
4 дитина: Само з кулачок,
Червоний бочок,
Помацати - гладко,
Відкусиш - солодко. (Яблуко)
5 дитина: Все про неї боксери знають
З нею удар свій розвивають.
Хоч вона і незграбна,
Але на фрукт схожа .... (Груша)
Фея - Осінь. Чудові загадки і відмінно все відгадували ви. Але я ж не завжди така весела, часто плакати люблю, сумувати. У мене багато днів похмурих і дощових. Хочу попросити, щоб ви мені заспівали мою улюблену пісеньку.
Пісня «Колючий дощик»
Фея: Спасибі, хлопці. Я зрозуміла, що ви любите осінь. У цю пору року вам нудно не буває, завжди знайдете цікаве заняття. Але ми скоро знову зустрінемося. Адже 1 вересня вас чекає головне чудо - подорож в казкову Країну Знань. Тому за літо вам треба добре загартовуватися, вітамінами запасатися, щоб в новому навчальному році не хворіти і багато «плодів знань» зібрати. Що - то холодно стало, ніяк моя подружка - Зима поспішає до вас на свято. А я вам кажу: «До побачення! До зустрічі, мої вірні друзі! »
Входить - кружляючи, під заметільну музику Фея - Зима.
Зима: Пішла ?! (Озирається навколо).
Подумаєш вся з себе золота. Хвалиться урожаєм, подарунками. У мене в тисячу разів крутіше - і подарунки та розваги, а головне я здійснюю диво, виконую найзаповітніші бажання дітей і дорослих теж (підморгує загадково дорослим).
Хлопці, а ви мене любите? От дякую! Згадайте, як вам весело було зі мною. Скільки снігу, радості я вам подарувала!
Пропоную вам повернутися в новорічне свято.
Вірш «Новий рік»
Пісня «Модниця - ялинка»
Гра «Ми від вітру втечемо»
Зима: Ай, да молодці! Але мені пора йти. Весна на п'яти наступає, мені з нею не впоратися. Але ж ми скоро знову побачимося, правда, хлопці? До зустрічі!
Звучить весняна мелодія, крик птахів. Входить Фея - Весна.
Фея - Весна. Довго по лісі я йшла,
Але дорогу я знайшла.
І прийшла я в дитячий сад,
Щоб порадувати хлопців.
Чула, чула, як ви весело грали так співали з Зимонькою. А зі мною хочете повеселитися? Я - молода, завзята. Багато сил зібрала, щоб вас повеселити та порадувати.
А ви і про мене вірш розучили?
Вірш «До нас весна крокує» (І. Токмакова)
Фея: Чудово. Я дійсно чарівниця. Вмію оживляти природу, створювати гарний настрій. Хочете в театрі побувати, спектакль подивитися? Сідайте зручніше і подивіться вистава «Як зайця ввічливості вчили».
Вистава «Як зайця ввічливості вчили»
Фея: Прекрасно! Які у нас з вами чудові артисти - батьки! Молодці! Але що - то ми засиділися, треба б розім'ятися. Запрошую всіх до танцю.
Танець «Лаваті»
Фея: А хочете, я вам покажу, як роблять зарядку мавпи. Повторюйте за мною всі рухи.
зарядка мавпи
Ми - веселі мавпи!
Ми граємо голосно занадто,
Ми в долоні плескає,
Ми ногами тупає,
Скачемо на шкарпетках.
І один одному навіть
Мови покажемо.
Дружно стрибнемо до стелі,
Відстовбурчені вушка,
Ногу піднесемо до рота,
Хвостик - на верхівку.
Ширше рот відкриємо,
Гримаси все скорчити.
Як скажу я: «Раз, два, три!» -
Все з гримасами замри!
Раз два три!
Фея: Молодці! З моїм приходом не тільки прокидається природа, а й закінчується навчальний рік. І я дуже рада повідомити вам, дорогі хлопці, що ви з відмінними успіхами його закінчили. Освоїли програму середньої групи і всі варті нагород і подарунків.
(Фея нагороджує дітей грамотами, медалями, солодкими призами за відмінне навчання, спортивні досягнення, участь в конкурсах).
Фея: Я хочу надати слово голові батьківського комітету Тетяні Кузьмівні.
(Голова вручає почесні грамоти батькам за активну участь у виховному процесі, збагаченні предметно - розвивального середовища, участь у виставках, конкурсах в групі, ДОУ)
Фея: Дякую, Тетяна Кузьмівна! Ну, ось і спорожніла моє козуб з дарами. Пора знову повертатися за новими подарунками.
Звучить мелодія «Маленькая страна»
Вихователь: Помилуйтеся! гарні
Дошкільнята - малюки?
Нарядні, красиві
І, як завжди, грайливі.
Дитина: На рік все ми подорослішали,
І з групою не прощаємось.
Ми не сумуємо, не плачемо -
Співаємо і посміхаємося.
Вихователь: Ростуть наші дітки. Залишилося зовсім небагато і ми
дружно підемо в школу. Але у нас ще є час добре підготуватися до неї. І в цьому нам допоможете ви - наші дорогі батьки.

Вихователь: Ну, ось і закінчився наш свято. Щасливої \u200b\u200bдороги в Країну Знань!

Фотокартку на пам'ять

Під музику діти і батьки разом з вихователями йдуть в групу на чаювання.

конспект

інтегрованого заняття з ознайомлення з навколишнім у підготовчій до школи групі.

"Подорож у часі"

мета:

Закріпити і розширити знання дітей про різні види годин, про принцип їх роботи і ролі в житті людини.

Формувати тимчасові вистави «минуле», «справжнє», «майбутнє»;

Вчити визначати час за годинником.

Закріпити знання дітей про пори року, місяцях і днях тижня.

завдання:

Розвивати спостережливість, здатність помічати особливості предметів, закріплювати вміння малювати різні години; виховувати самостійність, вміння активно і творчо застосовувати раніше засвоєні способи зображення в малюванні; розвивати фантазію, творчість.

Розвивати дослідницький інтерес і допитливість;

Вчити дітей визначати причинно-наслідкові зв'язки, розвивати творчу уяву та логічне мислення дітей;

Попередня робота: розгляд ілюстрацій як раніше жили люди, розглядання годин, закріплення знань які бувають годинник, пальчикова гімнастика, читання казок і віршів про час.

матеріал: ліхтарик, шаблон круглої форми, паличка, пісочний годинник, розрізні картинки, механічний годинник, саморобка «годинник», фарби, пластилін, картки з числами від 1 до 12.

Хід заняття:

Хлопці, сьогодні в нашу групу повинен був приїхати гномик Тік- Так і навчити визначати час за годинником, але щось він спізнюється. А може він вже тут, тільки ми його не бачимо. Давайте пошукаємо.

(Діти знаходять відеолист)

«Здрастуйте, дорогі хлопці! У моїй чарівній країні часу трапилася біда. Налетів сильний ураган і зламав всі годинники. І тепер ми не можемо визначити час ».

Що сталося в країні часу?

Хлопці, що станеться, якщо зламаються всі годинники? (Слайд)

А ми можемо що-небудь зробити для гнома?

Я пропоную вам відправитися в подорож по річці часу, але для початку Перше, що нам треба з вами зробити - це визначити: Що таке час?

Давайте розіб'ємося на три підгрупи. Зараз кожна підгрупа повинна відповісти на своє запитання, але спочатку потрібно зібрати ваші підказки.

Робота в підгрупах.

Діти підбирають картинки- підказки до своїх питань

I підгрупа. Навіщо людині потрібно знати час?

II підгрупа. За допомогою чого ми дізнаємося час?

III підгрупа. Як ми відміряє час?

I подгрев .: режим дня, сон, гра, прийом їжі, і т.д .;

II подгрев .: годинник - наручний, настінні, пісочний; календарі і т.д .;

III подгрев. - стрілки годинника, цілий відривний календар

Що б можна було вирушати в дорогу необхідно пройти кілька випробувань. Впораєтеся? Залишаються в підгрупах.

1 заданіе.- Хлопці, назвіть пори року і підберіть картинку на столі.

Яка пора року зараз? (Весна).

Якими словами можна описати весну? (Тепла, весела, гарна, сонячна, дзвінка, блискуча ...)

Який місяць зараз? (Березень).

Скільки місяців в році? (12).

Назвіть по порядку.

Назвіть весняні місяці.

А скільки днів у тижні? (сім).

Який день сьогодні?

Назвіть по порядку дні тижня.

Які частини доби ви знаєте? Покажіть на картинці.

Назвіть по порядку частини доби.

Молодці!

2 завдання

Гра «Назви сусідів».

У вас на столі є листочки, на них написана цифра, подумайте і скажіть, що поруч стоять цифри.

3 завдання

Зараз будемо вирішувати завдання. Слухайте уважно.

1) «Сім маленьких кошенят, що дають їм - все їдять, а один сметани просить. Скільки ж котяток? » (вісім).

Як вийшло число 8? (До семи додати один буде вісім). (1 дитина працює біля дошки - пише рішення задач).

2) «Чотири овечки на травичці лежали,

Потім дві овечки додому втекли.

А ну-ка, скажіть скоріше:

Скільки овечок тепер? » (Дві).

(Чотири мінус два дорівнює двом).

(На дошці написати рішення задач і прочитати).

3) «Постав потрібний знак»\u003e;

3 5; 6 4; 7 7.

Молодці хлопці ви впоралися з усіма складними завданнями, тепер вирушимо в дорогу в минуле годин, побувати на різних етапах їх розвитку. Ви згодні?

Психологічне розвантаження.

Пропоную дітям розміститься зручніше, заплющити очі. Нам добре і приємно. Ми дихаємо свіжим повітрям і вдихаємо його аромат, уявіть як ми захоплюємося красою зимового лісу, піднімаємося вгору під пухнасті хмари. Хмари пухнасті, м'які як вата. Дует легкий вітерець, і ми опускаємося нижче і нижче. І переносимося в минуле. Молодці, відпочили трохи?

Коли жили наші предки?

А ми з вами де знаходимося?

А завтра де будемо?

Як же нам потрапити в минуле?

Але це не все, що ми повинні знати про час. З чого складається час, нам допоможе розібратися вірш:

Минуле все те, що було,
Ніяка в світі сила,
Все назад не поверне,
Час лише вперед йде.
Те, що бачимо ми зараз, -
Справжнє для нас,
Майбутнє - то, що буде,
І його не знають люди.

Летимо на кораблі і опинимося в минулому. Але потрібно вимовити заклинання:

Замикаючи дружний круг

У минулому опинимося ми раптом!

Гному ми допоможемо:

Годинники доставити зможемо.

Подивіться, мені здається, ми потрапили в минуле, в старовину. Як можна здогадатися? (Слайд)

Ви чуєте, як співає півень? Що він тут робить? Ми ж в минулому годин. (Слайд)

Давним-давно люди дізнавалися час за живим годинах. Цей годинник важливо ходили по двору, махали крилами і, злетівши на паркан, кричав: «Ку-ку-рі-ку!» Вранці півень кукурікати і всіх будив на роботу, а ввечері кукурікав, і люди лягали спати.

Тут не льох, чи не комору

Не зростає за ним тюльпан

Є там світла світлиця

Є там російська дівчина

Є й грубка і труба

Це російська .......

Діти: - Хата. (Слайд)

Правильно, хлопці! Це загадка про хату. А що таке хата? (Це дерев'яний будинок ...... ..)

Хто жив в хатах? (Люди, сім'я .......)

А ви хотіли б побувати в гостях у наших предків? (Так) Ось ми зараз там і опинимося.(Слайд)

Так люди раніше жили, будинки з дерева будували, називалися вони хатами, в хаті були сіни і світлиця. Сені - це перша маленька кімнатка в хаті (слайд), світлиця - це велика кімната в хаті, де люди їли, грали діти. (Слайд) А це російська піч - «матінка» - символ повноти і благополуччя. Піч обігріває хату, в ній готують їжу і печуть хліб. (Слайд)

На печі варто чавунець. У ньому варять борщ, кашу. З тих часів прийшла до нас прислів'я - Щи да каша - їжа наша.

Давайте подивимося нам передали якийсь послання (слайд)

«Доброго здоров'ячка, гості дорогі! Раді бачити вас в нашій хаті. Наш син Іван вирушає в ліс за дровами. Матушка зібрала для нього торбинку, в яку поклала шматок чорного хліба, налила в туесок води ключовий. Іван зліз з печі, взяв торбинку і пішов. »

Хлопці, чи всі слова вам знайомі? Ви здогадалися, що таке «туесок», «торбинка»?

(Відповіді дітей. Педагог доповнює: (слайд)Торбинка - сумка, яку носять за плечима, іноді на ціпку-палиці, (слайд) а туесок - посуд з березової кори, в якому за старих часів зберігали мед або сметану).

Продукти зберігали в льохах, по засіках, та берестяних коробах. Засік - ящик для зберігання зерна. (Слайд)

Хлопці, у чому сьогодні ми зберігаємо продукти? А чим гарний, а чим поганий холодильник?

Деякі предмети, якими ми користуємося сьогодні, прийшли до нас з давніх часів, хоча і дуже сильно змінилися. Пропоную пограти в гру «Підбери пару». (Слайди)

Д.І. «Підбери пару»

Чайник-самовар

Постоли-туфлі

Перо-ручка

Віз-вантажівка

Свічка-лампочка

Чугунок-каструля

Скриня-шафа

Ще тоді люди помітили, що час, зайнятий справою, проходить швидко, а у ледаря день тягнеться дуже довго. У народі склали багато казок, прислів'їв, приказок про те, що треба берегти час. Давайте згадаємо деякі приказки.

Довгий день до вечора, коли робити нічого.

Справі час потісі годину.

Пізно піднявся - день втратив.

Але чи можна було по співу півня визначити точний час?

Які перші години придумав чоловік? (Слайд)

Є сонячний годинник

Всіх годин предки

зараз вони рідкісні

Циферблат на землі лежить

А по небу сонечко біжить.

Дитина: Робили їх люди на землі, розкреслений майданчик під відкритим небом - це циферблат, замість стрілок - кілочок. Сонечко рухається по небу, а тінь від палички показує час.

Спробуємо і ми зробити те ж саме винахід?

експериментування

І ми теж винайшли сонячний годинник. Але з часом сонячний годинник перестали влаштовувати людини. Чому?

Стали люди ламати голову, як придумати годинник краще. І придумали ось такий годинник. Як вони звуться? (Показую пісочний годинник) (слайд)

Дитина: - У високий скляну посудину з дірочкою насипали пісок.

Пісок тоненькою цівкою пересипався з однієї судини в іншій, і як пісок пересиплется, значить пройшло скільки-то часу. Пісок в них сиплеться всього 3, 5, 10 хвилин, людям доводилося весь час вважати по хвилинах.

Це було зручно?

А де ними зручно користуватися?

Ось і ми зараз скористаємося пісочного годинника. Поки пісок пересипається, спробуємо зібрати картинку, і дізнаємося, котрій годині далі винайшла людина.

Гра «Збери картинку» (робота в підгрупах)

Який годинник ви зібрали на зображенні? (Показую годинник)

Минуло багато часу, поки людина придумала годинник з механізмом. Закрутив пружинку, а щоб не розкручувалася, прикріпив до неї зубчасте коліщатко. Воно чіпляється за інше коліщатко. А по циферблату рухаються стрілки і показують час. (Слайд)

(Розглянемо годинник: циферблат, стрілки, механізм)

Чим вони незручні?

Хлопці, хочете зазирнути в годинниковий механізм? (Слайд)

Перегляд відеоролика.

Физкультминутка:

Тік-так, тік-так, В будинку хто вміє так? (Ходьба на місці)

Це маятник в годинах, відбиває кожен такт (Нахили вліво-вправо.)

А в годиннику сидить зозуля,

У неї своя хатинка. (Діти сідають в глибокий присед.)

А годинник йде, йдуть, (Ходьба на місці.)

Іноді раптом відстають. (Уповільнення темпу ходьби.)

А буває, що поспішають,

Немов втекти хочуть! (Біг на місці.)

Якщо їх не заведуть,

То вони зовсім встають. (Діти зупиняються.)

Хлопці, хто знає, котрій годині не треба заводити? (Слайд)

На зміну механічному годиннику прийшли електронні. Вони працюють від батарейок або електрики або самі висвічують час на табло.

Бачите, хлопці, який складний шлях пройшли годинник. І все це придумав і зробив людина. Подивіться, які гарні годинник розробили люди. (Перегляд слайдів із зображенням годин). Хлопці, як ви думаєте, ми вже допомогли гному?

Хлопці, давайте зробимо кожен свій годинник. І, може бути, ваш годинник допоможуть гному навести порядок в його країні часу.

Разом робимо годинник, розмовляємо.

Звучить музика з пісні.

Давайте подивимося, котрій годині ви винайшли. Як ви вважаєте, ми можемо відвести ці години гному Тік-Таку? Тоді сідаємо на наш корабель і вимовляємо заклинання:

Замикаючи дружний круг

У чарівній країні гнома опинимося раптом.

А ось і сам гномик нас дякує (слайд)

А ви, хлопці хочете навчитися визначати час за годинником?

А може хтось вміє?

Гра «Ходять стрілочки по колу».

На підлозі по колу розкладені картки з числами від 1 до 12. Діти встають близько карток. Всі разом думають, куди поставити стрілки.

(Діти ставлять стрілки на потрібне місце) .П'ять годин!

Гра повторюється кілька разів.

Хлопці, годинник підказують, що нам пора повертатися.

Замикаючи дружний круг,

У цьому опинимося ми раптом.

Навколо себе повернись,

У нашій групі опинися.

Ось і закінчилася наша подорож в минуле годин.

Гном навів порядок у своїй країні

Яке добру справу ми зробили?

Що нового ви дізналися?

Вам сподобалося наше подорож?

Самоаналіз заняття.

Була надана НСД по ознайомленню з навколишнім «Подорож у часі».

Напрямок - пізнавально-мовне

При плануванні враховані вікові особливості, була проведена попередня робота:

Бесіди з історії виникнення годин

дидактичні ігри

ігри-подорожі

Мета: закріпити і розширити знання дітей про різні види годин, про принцип їх роботи і ролі в житті людини.

завдання:

Розвивати дослідницький інтерес і допитливість; вчити дітей визначати причинно-наслідкові зв'язки, розвивати творчу уяву та логічне мислення дітей; формувати тимчасові уявлення «минуле», «справжнє», «майбутнє»; вчити визначати час за годинником.

Вчити чітко і послідовно викладати свої думки; розвивати комунікативні навички.

Розвивати спостережливість, здатність помічати особливості предметів, закріплювати вміння малювати різні години; виховувати самостійність, розвивати фантазію, творчість.

Розвивати музикальність дітей.

Розвивати ігрову діяльність дітей; виховувати вміння домовлятися в спільну діяльність з однолітками.

Виховувати інтерес до техніки.

Дати можливість дітям відпочити під час заняття, уникнути перевтоми і його наслідків.

Для вирішення поставлених завдань мною використовувалися різні методи і прийоми.

методи:

Наочні (показ слайдів, демонстративних предметів)

Словесні (бесіди, розповіді дітей)

Практичні (експериментування, физкультминутка)

Ігрові (дидактична гра «збери картинку», гра «ходять стрілочки по колу»)

прийоми:

Пояснення, нагадування, повторення, узагальнення, власні відповіді, була визначена перспектива на майбутнє.

Виконанню поставлених завдань також допомагали навідні запитання, які підштовхували на самостійні висловлювання, питання проблемно пошукового характеру

Протягом всієї освітньої діяльності закріплювала вміння дітей слухати один одного, активізувала словник, доповнювала, уточнювала.

Для мотивації дітей, був використаний Сюрпризний момент-лист від гнома, що викликало інтерес і активізувало їх на подальшу роботу.

Протягом усієї НСД використовувалися технічні засоби. Мною була розроблена мультимедійна презентація, з використанням Інтернет-ресурсів, а також музичний супровід.

Дана структура НСД передбачає взаємне співробітництво дітей і вихователя і спрямована на виконання поставлених завдань.

Діти залучалися до різні види діяльності, що підтримувало інтерес протягом усього НСД.

Під час НОД я використовувала фізкультхвилинки, зміну видів діяльності, що дозволило дітям не знаходиться в статистичної позі, запобігти стомлюваність дітей.

У НОД була проведена рефлексія, де видно, що дітям подобалося займатися даним видом діяльності.

Я вважаю, що мені вдалося домогтися поставлених завдань.

Освітня діяльність вийшла яскравою, насиченою цікавою, так як дітям подобається допомагати, отже, розвивається почуття відповідальності, підвищується самооцінка.


До шостого дня народження старшенького залишалося щонайбільше тиждень, а в голові крім тез майбутньої доповіді зовсім нічого не було. Додатково до цього, рано вранці шостого числа весняного місяця квітня (тобто в сам день народження), ми з чоловіком відлітали на тиждень на конференцію.

Увечері, укладаючи хлопчаків спати, я обняла Данька і чесно йому зізналася в повній відсутності у нас і ідей в його день народження. Перше його здорово засмутило, але ми домовилися, що свято влаштуємо відразу після нашого повернення, зате по другому пункту все обійшлося несподівано легко. "Так, ти не хвилюйся, мам! - відповів мені син, - ми будемо грати, і ми з Андрійком будемо маленькими динозавриками". Ідея була з радістю підхоплена всіма домашніми, і ми почали готуватися до свята. Для початку ми з допомогою бабусі і няні пошили два костюма динозаврів, які нам в нагоді ще не раз (на Новорічному Балу в Пушкінському, наприклад), і стали придумувати сценарій. В результаті спільних обговорень і суперечок народилася ось така історія.

Ми запропонували нашим гостям (шестеро Данькина друзів) відправитися в подорож, але не просте, а в часі. З ними в шлях вирушав добре відомий у світовій науці професор-палеонтолог (тато), який вже був в ті давні часи і залишив там спеціальну відеокамеру, яка знімала доісторичну життя. Народ оживився, ми розподілили ролі, як у справжній експедиції - лікар, фотограф, кухар і т.д., ми з дівчатками вирушили на кухню збирати провізію (я вже давно переконалася - що найкраще, вплітати їжу в сюжет свята, тоді все з'їдається швидко і без клопоту), а тато з хлопчиками збирали спальники, біноклі, вудки, ножі та інші необхідні в дорозі речі.

Зануривши все це в Машину Часу (двох'ярусна ліжко в дитячій, зі шторками), професор з дітьми відправився в шлях. Машина Часу стрімко летіла під музику третьої частини сьомої симфонії Шостаковича, і професор розповідав про те, що було в цих місцях 10, 100, 1000, 10000 і т.д. років назад.

Я на все життя запам'ятаю, що третя частина сьомої симфонії Шостаковича триває сім хвилин! Справа в тому, що за цей час я одна встигла перетворити нашу трикімнатну квартиру, за допомогою покривал, кольоровий марлі, дощок і перевернутих столів в доісторичний світ з болотами, печерами і непрохідними лісами.

Машина Часу приземлилася і професор став по черзі давати дітям бінокль. Вони, виглядаючи в маленьку щілинку в стіні Манін Часу, розповідали про те, що вони бачать. Фантазія цвіла пишним цвітом! Дивлячись на порожню стіну, дітвора, задихаючись від захоплення, навперебій розповідала про те, які дива доісторичного світу вони бачать! Там були і динозаври, і гігантські рослини, і птеродактилі! (Це був повний експромт, який виявився надзвичайно вдалим і наштовхнув мене на думку, що дітки вже доросли до того, що самі можуть вносити в сценарії свою істотну лепту.)

А коли стіни Машини Часу (шторки ліжка) відкрилися, діти розгубилися ...

Вони думали, що і далі все буде побудовано тільки на їх фантазії і не дізналися кімнати, завішані покривалами і штучними квітами! Смикаючи один одного за рукави, вони пошепки намагалися знайти пояснення тому, де вони знаходяться. Прямо тут, на лузі біля Машини Часу ми влаштували привал. Ми брали з собою бутерброди (з шинкою, рибою, ікрою, сиром, м'ясом), овочі (помідори, огірки, редиску, салат, перці), оливки, які сучасні діти дуже люблять, і соки. Все пішло відмінно і ніякого грандіозного миття посуду ввечері. Потім професор показав нам карту, і ми рушили в дорогу.

Переступивши поріг великої кімнати, ми опинилися в джунглях: нагромадження дощок, столів і стільців, закритих покривалами і марлею, і музика з тріском дерев, завиванням вітру і співом птахів. Стали пробиратися. За хитним дошках і вузьким лазам. Професор пошкодив ногу і лікар (одна з дівчаток) робила йому перев'язку. ( Тут знову почався експромт - хлопці стали дружно "садити занози, різати пальці і падати в провалля". Вилікували всіх і здорово повеселилися.)

Вже наближався вечір, а прямо перед нами в коридорі було зміїне болото. Під касету з кваканням жаб і дзвоном комах ми на ходулях пробиралися через небезпечне болото. Під ногами кишіли змії. Тут був просто гімн взаємовиручку!

Добравшись до сухого місця (нашої спальні), ми, перекусивши, стали влаштовуватися на нічліг в наметі і спальниках на нашій великому ліжку. Виставили охорону з двох хлопчаків, обговорили минулий день і заснули. Однак, ранок нас зустріло неприємним сюрпризом. Незважаючи ні виставлену охорону, звірі дісталися до наших припасів і з'їли не тільки всю нашу провізію, але і нашу карту. Без карти ми не могли знайти камеру і дістатися до Машини Часу. Становище ставало небезпечним. Поки ми сумно радилися, в найближчій печері (під комп'ютерним столом) пролунало шурхіт, і звідти показалася голова динозаврика (Данька), а потім ще одна (Андрушко). Все, крім професора, злякалися. А професор подивився уважно на динозаврика і радісно закричав - "Васька, привіт, як я радий тебе бачити, як здорово, що ти тут!". Динозаврик Васька і його брат, з якими професор познайомився ще в своє минуле подорож, розпитали нас про наші біди. Після спільної наради професор і Васька згадали, що в минулий раз, професор позначив одну з риб, в найближчому озері. З цієї мітці можна було визначити координати камери і Машини Часу.

Заспівавши, замість сніданку, пісеньку (є те було нічого!) І, підв'язавши тугіше пояси, ми вирушили до озера. (До цього часу джунглі у великій кімнаті були успішно розібрані і перетворилися в озеро з рибами (з паперу з металевими наклейками) і в польоті над ним гігантськими метеликами). Ось тут нам у пригоді вудка з магнітом, яку хлопчаки взяли з собою. Риб було багато, ми їх ловили, стоячи на крутому березі (дивані), і ніяк не могли виловити ту, яка нам потрібна. Динозаврик Васька з братиком нам активно допомагали. Нарешті потрібна риба у нас! Переписавши цифри з мітки на плавці, професор став чаклувати в своєму блокноті, і скоро ми знали, куди нам іти.

По дорозі ми перекусили фруктами, які збирали з зав'язаними очима і визначали на дотик, їстівні вони. Нарешті, ми опинилися на узліссі. За координатами все сходилося, однак професор був тут давно і не впізнавав місце. Всі дружно стали шукати камеру. ( Камера представляла собою старий кіноапарат, до якого була прикручена касета з фільмом "Прогулянки з динозаврами"). Досить скоро камеру відшукали і відправилися в зворотний шлях до Машини Часу. Відбулося зворушливе прощання з Ваською і його братиком, все залізли в Машину Часу і, під вже знайому музику, за вікном знову замиготіли року, століття і ери.

Повернувшись додому, все виявили у великій кімнаті накритий стіл з іменинним тортом зі свічками і купу інших солодощів. Сівши за стіл і привітавши іменинника, ми стали пити чай і дивитися фільм, який зняла камера професора.

Всім дітям пригода дуже сподобалося. Ще довго, при зустрічі з Даніна друзями нас з чоловіком завалювали питаннями про доісторичному світі і Васьки і пропонували влаштувати нову експедицію.

Я сподіваюся, що цей сценарій, якщо і не стане в нагоді цілком, то допоможе комусь знайти час і сили, для того, що б подарувати собі і своїм дітям спільне свято. Адже вони так швидко ростуть і перестають вірити в Ваську ...

Всім удачі і хорошого настрою.

Керівник проекту: вихователь Н.В. Ширинкина

Вид проекту: пізнавальний, освітній

Тривалість проекту: з 27. 10 по 31. 10. 14г.

Учасники проекту: діти старше-підготовчої групи, вихователі ДНЗ, музичний керівник, батьки.

актуальність проекту

Годинники! Яка поширена і всіма відома річ. Без годин ніяк не обійтися, вони з нами всюди. Годинники у нас на руці і в кишені, вдома і на вулиці, годинник в школі, дитячому садку та на космодромі, на вокзалі, в автомобілі, годинники в літаку і на підводному човні. Один годинник - круглі, інші - квадратні, одні - товсті, інші - тонкі. Є годинник завбільшки з горошину, а є, такі величезні, що і на машині не забереш.

Як багато значать в нашому житті ці маленькі стрілки, які бігають по колу ніби без жодного толку! Я запропонувала дітям уявити собі, що завтра в усьому світі відразу зіпсуються всі годинники. Скільки було висловлено припущення про те, який страшний безлад це викличе! У морі кораблі втратять дорогу, тому що без годинника жоден капітан не зможе визначити, де знаходиться корабель. Магазини працюватимуть як захочуть. На заводах робота стане неможливою - адже машини на заводі працюють по точному розкладом. Діти будуть спізнюватися в дитячий сад, а батьки на роботу. Я розповіла дітям, що зараз важко уявити, але коли - то годин і справді не було - ніяких, ні з пружинами, ні з батарейками, ні з гирями. Не було навіть бабусиних ходиків! І вже, звичайно ніхто не питав один в одного: «Скажіть, будь ласка, котра година?» Час визначали приблизно: по співу птахів і квітам, по заходам і світанків або дивилися на сонячне небо. Якщо сонечко тільки піднімається з - за горизонт, значить на дворі ранок. Сонце прямо над головою? Настав полудень. Моя розповідь викликав інтерес у дітей багато з них захотіли дізнатися, як люди багато років тому могли обходитися без годин, котрій годині були раніше, як вони виникли. В процесі бесід так само було виявлено, що у дітей недостатньо знань про різновиди і сучасних годин. Тому я вирішила в систему виховно-освітньої діяльності з дітьми включити цикл спільної діяльності на тему «Годинник» .

Гіпотеза: Що станеться, якщо навколо нас перестануть працювати всі годинники?

Мета проекту: Формування уявлень у дітей про час.

завдання:

  1. Ознайомити дітей з історією годин;
  2. Підвести дітей до розуміння, що годинник людина створює для полегшення свого життя;
  3. Виховувати гордість і повагу до вітчизняних винахідників.

Педагогічні завдання:

  • сприяти розширенню і уточненню уявлень у дітей про людину в історії і культурі;
  • спонукати допитливість дітей;
  • сприяти виробленню позитивного, гуманного ставлення до предметів рукотворного світу;
  • розвивати пошукову діяльність, інтелектуальну ініціативу;
  • розвивати здатність до прогнозування майбутніх змін;
  • формувати навички комунікативного спілкування;
  • створити умови і можливості для пошукової діяльності.

Завдання для дітей:

  • закріпити свої знання про час;
  • дізнатися про виникнення годин на Землі;
  • ставитися з гордістю і повагою до винаходів людства;
  • розвивати образне мислення, уяву, фантазію, активне мовлення, творчі здібності;

Завдання для батьків:

  • сприяти розширенню знань дітей про годинник і часовому просторі;
  • сприяти в реалізації проекту в групі ДНЗ.

Необхідне обладнання:

Пізнавальна зона: дидактичні і настільні ігри; колекція фотографій із зображенням годин, література по темі; презентації по темі.

Методи і прийоми в ході реалізації проекту:

  • бесіди з дітьми про історію виникнення годин;
  • читання художньої літератури;
  • розгляд ілюстрацій;
  • малювання, аплікація, ліплення;
  • відгадування загадок;
  • физминутки, дидактичні, рухливі і пальчикові ігри;
  • консультації для батьків;
  • перегляд мультфільмів, презентацій.

результат:

  1. Сформована база знань у дітей про історію виникнення годин.
  2. Сформований інтерес до винаходів людства і шанобливе ставлення до них.
  3. Мають навички міркування, спостереження.
  4. Розширено словниковий запас по темі.
  5. Підготовлена \u200b\u200bпрезентація проекту та представлена \u200b\u200bна педраді.

Співпраця з родиною:

  1. консультації
  2. Виставки малюнків

Продукти проектної діяльності:

  1. Дидактичні ігри: «Частини доби» ,
  2. Фотографії заходів.
  3. Презентація проекту.