Заняття психолога у другій молодшій групі доу. Конспект заняття з дітьми другої молодшої групи з використанням вправ розслаблення. Малювання «Колючий їжак»

Заняття з дітьми другої молодшої групи із застосуванням релаксаційних вправ.

Автор: Табунщикова Наталія Володимирівна, педагог-психолог
Місце роботи: МКДОУ "Сонечко", МКДОУ "Білочка" №62

Опис роботи:Пропоную вашій увазі, розробку заняття спрямоване на роботу з дітьми від 3 до 4 років. Заняття можна проводити як індивідуально, і у групі. Розробка буде корисна педагогам-психологам, які працюють з дітьми дошкільного віку в дитячих садках, реабілітаційних центрах, дитячих будинках.
Цілі:розвиток тілесної свідомості дітей, особливо їхнє тактильне сприйняття; навчити дітей розслабитися та сконцентрувати увагу;
Хід заняття:
1) Гра «Здоровуємося незвичайно»
2)Гра «Чарівне перо»;
3)Гра «Зарядка для черепахи»
4)) Гра-танець під пісню Желєзнової («ми ногами топа-топ ...»)
5) Ритуал - прощання
1) Гра «Здоровуємося незвичайно»
Психолог каже: «Давайте спробуємо випробувати нові емоції, а заразом і освоїмо нетрадиційні привітання. Ви можете самі вигадати їх і показати всій групі. Для початку пропоную кілька варіантів вітання: тильною стороною долоні, стопами ніг, колінами, плечима, лобами тощо.
2) Чарівне перо
ОписЦя гра дає дітям чудову можливість розслабитися та сконцентрувати увагу.
Матеріали:вам знадобиться велике гарне перо. Також можна використовувати кінчики власних пальців.
Інструкція для дітей.Сядьте у коло на підлогу. У мене в руках чарівне перо, яким я торкнуся різних місць вашого тіла. Воно приємне на дотик, і його дотик подарує вам бадьорість та веселощі.
Я по черзі підходитиму до кожного з вас. Дитина, поряд з якою я зупиняюся, заплющує очі. Тоді я ніжно торкнуся чарівним пером його обличчя, шиї, долоні чи руки. Не розплющуючи очі, дитина повинна доторкнутися вказівним пальцем до того місця, яке торкнулося перо. Після цього він може розплющити очі, а чарівне перо торкнеться іншої дитини.

3) Гра «Зарядка для черепахи»
ОписЦе дуже коротка розслаблююча вправа для маленьких дітей, основна дія якої спрямована на м'язи плечей та потилиці.
Інструкція для дітей.(Діти сидять на підлозі.) Уявіть, що ви – черепахи. Ви лежите на піску і грієтесь на сонечку. Ви почули гучний шум і ховаєтесь у панцир. Підтискаєте ніжки та ручки, ховаєте голову та закриваєте очі.
Тепер знову стало спокійно, і ви повільно витягаєте шию з панцира. Підніміть голову повільно нагору та витягніть шию. Подивіться навколо своїми очима: переконайтеся, що ви знаходитесь в повній безпеці. Тепер знову можна лежати на піску чи повзати.
Я лясну в долоні. Коли ви почуєте цей гучний звук, швидко ховайтеся в панцир... (Голосно лясне.)
А тепер знову все спокійно, і ви можете повільно вибратися з панцира, витягнути шию, опустити плечі і оглядати навколишній простір.


4) Гра-танець «Ми ногами топа-топ..»

Всі діти стоять у колі та під музику повторюють рухи за психологом.
Текст пісні:
Ма ногами топ топ топ
Ми руками хлоп хлоп хлоп

Ми головками кивнемо
Дружно ручками махнемо
І туди і сюди повернемося легко

Ми підстрибнемо високо
Стрибати разом так легко
І туди і сюди повернемося легко


5) Ритуал прощання
Наприкінці заняття пропонується всім поплескати, тим самим подякувати всім за заняття.

Конспект організованої освітньої діяльності педагога-психолога, з дітьми 2 молодшої групи

Тема: "Знайомство з Тузиком"

Завдання: емоційне зближення дітей, розвиток навичок приєднання у спілкуванні, знайомство з активними способами поведінки у незнайомій обстановці, розвиток уяви, навчання навичкам саморегуляції, зняття тілесних затискачів.

Матеріал: м'яка іграшка – цуценя, музика для релаксації, м'які мати, музичний центр.

Хід заняття.

1. Вправа «Привітання»

"Ласкаві слова"

Психолог каже: «Давайте, хлопці, станемо в коло і передаватимемо один одному цю гарну квітку. Поки квітка у вас у руці, ви вигадуєте добрі, ласкаві слова і «передаєте» їх разом із квіткою своєму сусідові. А він свої слова та квітка – своєму сусідові, і так по колу».

2. Ходьба сенсорною доріжкою.

Крокують наші ніжки вузенькою доріжкою,
Ішли, йшли і до хатки.

Хлопці, побачимо хто живе в цьому будиночку?

Дорослий відчиняє двері будиночка, показує дітям іграшкового цуценя.

Вправа "Привіт, пес!"

Дорослий демонструє поведінку собаки за допомогою м'яких іграшок.

Психолог пропонує дітям подивитися, як вона в незнайомій обстановці встановлює контакти з дітьми, яких вперше бачить.

Діти відзначають активність, швидкість рухів, відкритість та довірливість, бажання вильнути хвостом усім. Діти уявляють себе собакою, зображують позу, рухи, звички тварини. Потім діти розбиваються на пари і активно руками, тілом, головою торкаються один одного, заглядають у вічі, посміхаються.

3. Вправа "Собаче ім'я"

Діти, сидячи в колі, по черзі вгадують ім'я собаки, що найбільше їй підходить. Потім вибирається найкраще.

4. Фізмінка “Тузик”

Ось він крутиться дзиґою,

Діти кружляють на місці, руки тримають на поясі.

Тузик, тузик, хвіст гачком.

Кружляють у протилежний бік.

Ось летить на весь опор

Підскоки на двох ногах

То на річку, то надвір.

То чергує біля воріт -

Присідають.

Словом, справ безліч.

Підскоки на двох ногах.

5. Гра «Кохматий пес»

Дитина зображує собаку, вона сидить на стільці в одному кінці майданчика, і вдає що спить. Інші діти перебувають у іншому кінці приміщення за межею – це будинок. Вони тихо підходять до собаки, психолог каже:

«Ось лежить кудлатий пес,

у лапи свій, уткнувши носа.

Тихо, смирно він лежить

чи то дрімає, чи спить.

Підійдемо до нього, розбудимо,

і подивимося – що буде?».

Собака прокидається, встає і починає гавкати. Діти тікають у будинок (встають за межу). Роль передається іншій дитині. Гра повторюється.

6. Гра «Цуценята та автомобіль»

Діти сідають на стільці чи лавки на одній стороні кімнати чи майданчика. Це цуценята у своїх будиночках. На протилежному боці майданчика стоїть психолог, зображуючи автомобіль. На слова психолога: «Побігли, цуценята, грати у двір» – діти бігають майданчиком. Психолог через деякий час каже: «Обережно, автомобіль їде, щенята, у свої будиночки». Автомобіль, виїхавши з гаража, їде у бік щенят. Цуценята тікають у свої будиночки (сідають на стільці). Автомобіль повертається до гаража.

7. Вправа-релаксація “Сонячний цуценя”

Уявіть собі, що сонячне щеня заглянуло вам у вічі. Закрийте їх. Він побіг далі по обличчю. Ніжно погладьте його долонями: на лобі, на носі, на ротику, на щічках, на підборідді. Погладжуйте акуратно, щоб не злякати, голову, шию, животик, руки, ноги. Він забрався за комір - погладьте його і там. Він не бешкетник - він ловить і пестить вас, а ви погладьте його і потоваришуйте з ним (повторити 2-3 рази).

8. Прощання

Діти по черзі підходять до іграшки-собаки, гладять, називають на ім'я.

Потім кажуть: "До побачення Тузік", - спочатку голосно, потім тихіше, потім пошепки.

Ціль:

1. Створення позитивного емоційного настрою групи.

2. Розвиток уміння діяти відповідно до правил гри.

3. Розвиток координації рухів, загальної та дрібної моторики, орієнтація у власному тілі.

4. Розвиток зорового сприйняття (колір, форми, розміру предметів).

5. Розвиток уваги, мови та уяви.

Матеріали:

Іграшки сонечок,

Малюнки сонечок,

Кошик із фруктами,

Фарби чорні та червоні.

Хід заняття:

Психолог- Привітання.

Психолог- Діти, сьогодні на нас чекають багато пригод, знайомства з новими героями. Але спочатку нам потрібно вирушити в казковий ліс.

Діти йдуть рифленими доріжками, стрибають на м'ячах, переступають через купи. Усе це відбувається під музику.

Психолог- Подивіться, хто там стоїть на стежці?

Діти Це зайчик!

Психолог- А що наш зайчик любить їсти?

Діти відповідають.

Психолог- Наш зайчик якийсь сумний. У нашого заїньки сталося лихо, він ніс кошик своїм діткам і розсипав його. Подивіться, скільки на галявині овочів лежить. Огірок, якого кольору? А помідор? А капуста? Подивіться помідор якої форми? Діти дивляться на овочі та називають їх. Давайте нашому зайчику допоможемо і зберемо в його кошик тільки морквину.

Звучить ритмічна музика та діти починають збирати морквину у кошик.

Психолог- Молодці, ви справжні помічники!

Психолог- Хлопці, давайте підемо далі, подивимося, що нас чекає далі.

Раптом через кущі з'являється Ведмідь.

Психолог- Подивіться, це ж ведмедик. Який він великий, коричневий, який він м'який, із довгими пазурами. А де у ведмедика вушка? А діти? А де у ведмедика ніжки? А у вас? А очі? А ротик? А носик?

Діти розглядають ведмедя.

Психолог- дітки, а наш Мишко хоче щось сказати. Психолог підносить ведмедика до свого вуха та передає слова ведмедика дітям. Вінпросить, щоб ми з ним пограли.

Він пропонує пограти з ним у гру «хованки», але не звичайні, а ведмежі.

Коли він скаже очі, ви закриваєте очі, коли він скаже носик, ви закриваєте носик, коли він скаже рот, ви закриваєте рот. Домовились?

Психолог-все великі молодці, але нашому ведмедику ви так сподобалися, що він не хоче вас відпускати і запропонував із ним зіграти ще в одну гру. Називається вона «Швидкий ведмедик».

Світить сонечко, ведмедик спить, всі дітки гуляють галявиною.

Раптом сонечко пішло, ведмедик прокидається і хоче спіймати дітлахів. Діти тікають в обійми до своїх вихователів. Гра триває 2 – 3 рази.

Психолог- Ведмедик хоче розповісти свій улюблений вірш, а ми спробуємо запам'ятати і придумати рухи.

Ведмедик клишоногий лісом йде Рухаються з боку на бік

Шишки збирає, пісеньки співає Нахили вниз

Раптом, одна з шишок Мишці прямо в лоб Долонею торкаємося до чола

Ведмедик розсердився, і ногою топ Топаємо

Психолог- хлопці, які ви все великі молодці!

Психолог- (Бере ведмедика в руки) Ведмедик приніс нам сьогодні малюнки. Подивіться, що тут намальовано?

Психолог- Правильно галявина! Але біда, на нашій галявині немає трави. Давайте намалюємо нашій галявині зелену гарну траву.

Психолог- Молодці хлопці! Ну, а тепер підемо ті далі.

Діти йдуть тактильними доріжками під музику.

Психолог- дивіться, яка гарна білочка. Хлопці, який у неї пухнастий хвіст.

Якого вона кольору? А що вона любить їсти?

Наша білочка дуже любить грати. І з нами вона теж дуже хоче погратись.

Психолог виставляє перед дітьми парні іграшки, що різняться за величиною і каже:

Психолог- Хлопці, білочки захотілося погратись із вашими іграшками. Допоможіть вибрати маленькі іграшки.

Психолог- молодці, але на жаль наша подорож добігла кінця і нам час повертатися до дитячого садка.

Діти йдуть під віршик

Прямо по доріжці – топ топ-топ!

Ми сьогодні пограли

Топ-топ-топ-топ

Багато нового дізналися

Хлоп-хлоп-хлоп-хлоп (в один бік)

Всі на славу попрацювали

Топ-топ-топ-топ

І трохи повеселилися

Хлоп-хлоп-хлоп (в іншу)

Було нам весело з вами!

Друзі, Дякую! До побачення (махаємо!)

Психолог запитує чи сподобалося дітям у казковому лісі? Що найбільше їм запам'яталося?

Список літератури:

1. А.С. Роньжин «Заняття психолога з дітьми 2-4 років у період адаптації до дошкільного закладу».

2. Є.Є. Хомякова "Комплексне розвиваючі заняття з дітьми раннього віку".

3. Є.В. Жердєва «Діти раннього віку в дитячому садку».

4. Є.Я. Янушенко «Це може Ваше маля».

Ціль:зниження емоційної напруги, створення позитивного емоційного настрою та атмосфери прийняття кожного.

Завдання:

  • сприяти формуванню дружніх взаємин дітей у групі, згуртуванню дитячого колективу;
  • розвивати довільну саморегуляцію;
  • сприяти зняттю м'язового напруження в дітей віком.

Обладнання: лялька - бібабо кошеня, скринька, іграшка бджілка, браслетики із зображенням бджілок, стіл, що світиться з піском, чарівна паличка, дзеркальна куля з проектором, музичний супровід.

Хід заняття

Ритуал привітання: "Здрастуйте, я котик".

Психолог одягає на руку ляльку - кошеня та пропонує дітям по черзі привітатись з кошеням. Кожна дитина тисне кошеня лапку і представляється ласкавим ім'ям, наприклад: "Здрастуй, я кошенятко! А ти? - Здрастуй, а я - Машенька!"

Психолог:

Хлопці, кошеня принесло скриньку, а що в ній ви повинні відгадати.

Психолог читає загадку:

Над квіткою вона дзижчить,
До вулика швидко так летить,
Мед свій у стільники віддала,
Як звати її? ....(Бджола)

Психолог пропонує дітям зіграти у гру:

А для цього потрібно перетворитися на бджіл (діти одягають браслетики із зображенням бджіл).

Логоритмічна вправа : "Бджілки".

Бджілки заснули, а вранці вони прокинулися, потягнулись.

Раз – росою вони вмилися,
Два – витончено покружляли,
Три - нахилилися і присіли,
А на чотири – полетіли.
Ж-ж-ж-ж...(хлопці виконують рухи відповідно до тексту)

Психолог:

Ви хочете дізнатися, що сниться бджілці?

Діти підходять до столів з підсвічуванням для малювання на піску, виконують малюнок відповідно до тексту:

Сниться бджілці, що літає вона високо у хмарах (малюють хмари).

Летіла, летіла і побачила квіточку (Діти малюють одним пальчиком квітка).

Підлетіла, понюхала – чудовий запах!

Покажіть, як він капає? (Малюють крапельки подушечками пальців.)

Від дощу цілий струмок вийшов (3-ма пальцями малюють як біжить струмок).

Вирішила бджілка обсушитися - лягла і крильця свої підставила сонечку (Малюють сонечко).

Молодці! Ось такий наснився сон бджілці.

Психолог:

А тепер із бджілок ми перетворимося на веселих артистів. Чарівна паличка нам у цьому допоможе (психолог торкається кожної дитини чарівною паличкою).

Гра "Тренуємо емоції"

Усміхніться як кіт на сонечку;

Як хитра лисиця;

Похмуріться як осіння хмара;

Покажіть: як злякався заєць, що побачив вовка;

Як кошеня, на яке гавкає собака.

Гра "Злови сонячних зайчиків"

Включається дзеркальна куля з проектором і хлопцям пропонується зловити “сонячних зайчиків”.

Діти ловлять і вважають зайчиків, потім їх випускають.

Психолог:

Втомилися хлопці ловити зайчиків. Пропоную вам лягти на галявину.

Вправа "Райдуга".

Звуковий супровід вправи: "Лісові звуки".

Лягайте зручно, так, щоб ваші ручки і ніжки відпочивали і закривайте очі. Уявіть, що ми з вами лежимо на м'якій зеленій траві. Над нами чисте блакитне небо, а на небі яскрава різнокольорова веселка. Веселка блищить, переливається всіма квітами і дарує нам свій настрій. Давайте подивимося на її кольори.

Червоний та помаранчевий дають нам тепло та силу. Ми стаємо сильнішими, нам тепло і приємніше. Жовтий колір дарує нам радість. Сонечко теж жовтого кольору, його промінчики гладять нас, і ми посміхаємося. Зелений колір – це колір трави та листя. Нам добре та спокійно. Блакитний і синій – кольори неба та води, м'які та освіжаючі, як вода у спеку.

А тепер відкривайте очі і вставайте. Давайте простягнемо ручки до нашої веселки та запам'ятаємо всі відчуття, які вона нам подарувала.

Психолог проводить із дітьми рефлексію пройденого заняття:

Що запам'яталося? Які вправи сподобалися найбільше?

Ритуал прощання.

Діти по колу кажуть один одному: "До побачення, (ім'я)!" Прощаються з котиком, психологом.

Ціль:

· Розвивати здатність бачити позитивне в собі та інших;

· Зменшити прояв симптомів агресивності, гіперактивності;

· Розвивати здатність до емоційно-вольової регуляції;

· Розвивати уяву;

· Зняти м'язові затискачі, психоемоційну напругу;

· активізувати емоційне та моторне самовираження.

Завантажити:


Попередній перегляд:

Конспект заняття, що розвиває

педагога-психолога

з дітьми 2-молодшої групи

Ціль :

  • Розвивати здатність бачити позитивне у собі та інших;
  • знизити прояви симптомів агресивності, гіперактивності;
  • розвивати здатність до емоційно-вольової регуляції;
  • розвивати уяву;
  • зняти м'язові затискачі, психоемоційну напругу;
  • активізувати емоційне та моторне самовираження.

Обладнання: м'яка іграшка, м'яч, фарби, аркуші паперу (по дві на кожну дитину), шапочки-сніжинки, магнітофон, аудіозапис.

Хід заняття:

Ритуал привітання:У кабінеті дітей зустрічає психолог із котом Мохнушкою (м'яка іграшка). Діти вітаються з Мохнушкою.

Хлопці, які ласкаві слова ви можете сказати Мохнушці (діти називають ласкаві слова та гладять кота).

Дякую, діти. Мохнушці було дуже приємно. А ви хочете пограти з ним? Попросіть його. (Діти просять: пограйся з нами, будь ласка. Проводиться гра «Щікотушки» (психолог хвостом м'якої іграшки лоскоче дітей).

А зараз наш котик хоче відпочити (Кладемо іграшку на стіл). А ми покажемо йому якісь ігри знаємо. (психолог збирає дітей у коло, співаючи пісеньку з к/ф «Попелюшка»)

- «Встаньте діти, встаньте в коло,

Встаньте в коло, встаньте в коло,

Ти мій друг, і я твій друг,

Найвірніший друг»

Хлопці, ви говорили багато хороших слів Мохнушці, як ви думаєте, йому було приємно? («ТАК»). Тоді зараз, передаючи м'яч по колу, скажемо добрі слова один одному.

Гра «Добрі слова»

Добрі слова не ліньки

Повторювати нам цілий день.

Галя виглядає охайно,

Хіба це неприємно?

Скільки разів сьогодні Настя

Друзям сказала слово «привіт»?

А добряк наш Олексій

За все дякував друзям.

Чудовий народ

У дитсадку у нас живе!

(Діти говорять один одному компліменти)

Хлопці, як ви вважаєте, вам говорили правду, коли передавали добрі слова?.......

Я впевнена, що все це справді про вас. І всім нам було приємно почути це, тому давайте частіше говорити один одному компліменти.

До речі, Мохнушка приготував вам сюрприз – різнокольорові фарби (психолог дістає коробку з фарбами) і зараз запрошує вас за столи (на столі лежать листи паперу).

Вправа «Неслухняні фарби»

Ой, хлопці, щось у коробочці шкребеться, що там відбувається (психолог дивиться у коробку і швидко її закриває). Хлопці, там такі неслухняні фарби, вискакують із баночок, я навіть боюся відчиняти коробку. Якщо вони раптом вистрибнуть до вас на листочок, то швидко ловите їх, прикривши другим листком (показ), добре. (Психолог капає ляпки на листочки дітей, діти прикривають другим листком, виходить відбиток ляпки)

Подивіться, які цікаві малюнки у нас вийшли, давайте постараємося зрозуміти, уявити на кого чи на що схожа ваша «ляпка».

Моя клякса схожа на….. А ваші на що схожі, розкажіть нам із Мохнушкою.

(Діти розповідають, педагог допомагає)

Дякую хлопці, дуже цікаво вийшло. Давайте покладемо малюнки на стіл, щоб вони висохли. Дякую Мохнушці за такі цікаві неслухняні фарби.

А тепер, хлопці, Мохнушка кличе нас на вулицю (діти виходять на килим).

Хто мені підкаже, яка зараз пора року? Які прикмети зими ви знаєте? Правильно, взимку багато снігу. Давайте ми вимовимо чарівні слова і перетворимося на сніжинки: «Кружся, кружляй, кружляй і в сніжинку перетворися» (психолог одягає шапочки «Сніжинки»)

Гра «Снігові візерунки» (звучить вальс к/ф «Мій ласкавий, ніжний звір»)

Уявіть, що ви – сніжинки, що летять з неба. Розкиньте руки і вільно пересувайтеся і кружляйте по кімнаті. Сніжинки літають і сплітаються разом - по дві сніжинки в одному грудочку, кружляють, взявшись за руки.

Повіяв вітерець і сніжинки розлетілися по одній хто куди.

А тепер сніжинки знову зустрілися один з одним і сплелися по три сніжинки, і знову кружляють разом.

Знов подув легкий вітерець, сніжинки літають повільно, плавно кружляючи.

А тепер почалася буря - сніжинки літають стрімко, швидко, але намагаються не стикатися один з одним, щоб не зламати свої промінчики.

Буря вщухла, але зібрала всі сніжинки в одну велику кучугуру, збираємося разом, тісно притискаючись один до одного.

Стільки снігу нападало пора знову в дітлахів перетворюватися: «Кружся, кружляй, крутися і в дитину перетворися» (зняти шапочки).

Гра «Сніговик»

Випав сніг, вийшли хлопці ліпити сніговиків – легкими бавовнами «ліпимо» на собі товсті ноги, руки, боки, шию. Голову, очі, ніс морквиною та посмішку.

Ось він який вийшов (ставлять ноги на ширину плечей, руки трохи розводять убік, пальці розчепірюють і посміхаються).

Сонечко пригріло, і сніг почав танути - повисають руки, голова, спина, одночасно з ними повільно згинаються коліна.

Розтанув сніговик, залишилася одна калюжа – лежати на підлозі, всі м'язи розслаблені.

(Звучить розслаблююча музика, звуки природи)

Скоро весна. Сонце зігріває ваші руки, ваші ноги, ваш тулуб. Вам стало тепло та приємно.

Добре нам відпочивати,

Але час уже вставати,

Потягнулися, посміхнулися,

І знову до гри повернулися. (Діти встають)

Діти зараз у нас йде Масляний тиждень, і я хочу запропонувати вам пограти в нову гру «Млинці».

Гра «Млинці».

Давайте пекти млинці - беремося за руки і встаємо тісним кухлем.

Наливаємо тісто – тримаючись за руки, відходимо назад максимально широко (щоб вийшов великий млинець)

Печемо млинець – тримаючись за руки одночасно, злегка присідаємо, при цьому імітують шипіння млинця звуком «ш-ш-ш».

Мажемо млинець сметаною – розчіплюємо руки, і рухаємо ними хвилеподібно вгору-вниз, кисті м'які та пластичні.

Скручуємо наш млинець - робимо перед собою руками рух "моторчик".

Розкриваємо широко рота, ось так - розкидаємо руки в сторони, і зі звуком «а-а-ам»

збігаємося до центру, з'єднуючи долоні з бавовною.

Хочете ще млинець спекти, з чим буде млинець? (повторюємо гру ще раз)

Ритуал прощання

Молодці хлопці. Мені сьогодні дуже сподобалося грати з вами, було дуже цікаво. Мохнушка каже, що ви дружні, веселі діти та великі фантазери. До побачення хлопці. Я вас кохаю.