Cանաչողական զարգացման դաս 2-ը երիտասարդ: Երկրորդ կրտսեր խմբում ճանաչողական գործունեության ամփոփում: Թեմա. «Jանապարհորդություն դեպի ձմեռային անտառ: Նյութ և սարքավորում

Ռոզա Շուլգինա
Դասընթացի ամփոփում `իմացական զարգացման երկրորդ կրտսեր խմբում:

Cանաչողական զարգացման վերաբերյալ երկրորդ կրտսեր խմբում դասի ամփոփագիր

նպատակըակտիվացնել երեխաների մտավոր գործունեությունը խաղային առաջադրանքների միջոցով:

Առաջադրանքներ:

Ստեղծել պայմաններ վայրի կենդանիների և նրանց ձագերի մասին գիտելիքների համախմբման համար:

Ստեղծել պայմաններ օբյեկտների կողմից դասակարգելու ունակության ձևավորման համար խմբերը, գտեք նրանց միջև ընդհանուր առանձնահատկությունը:

Նպաստել երեխաների մոտ ուշադրության զարգացում, մտածողություն, զգայունություն, պատասխանատուություն:

Առարկայական միջավայրԿոլոբոկի նկար, նամակ, կենդանական աշխարհի տարբեր ներկայացուցիչների, վայրի կենդանիների և նրանց ձագերի նկարներ (գայլ, աղվես, արջ, նապաստակ, սկյուռ), ճանապարհային դիագրամ, երկրաչափական ձևերի հավաքածու, տարբեր գույների երկու հուպ, Դիենեսի բլոկ, «Կախարդական ուղիներ», 1-5 համարների շարք, երկրաչափական ձևերով օղակներ, նշանների նշաններ, մագնիսական տախտակ:

Դասի ընթացքը:

Տղերք, նայեք մեզ ներս խումբը ստացավ նամակ... Ո՞վ է այն գրել: Կոլոբոկ: Արի կարդանք. / Ուսուցիչը բացում է ծրարը / Հարգելի տղաներ, բարև: Թխուկը գրում է ձեզ: Ձեր խաղալիքները դեռ հեռու եք դրել: Եթե \u200b\u200bայո, ապա ես ձեզ հրավիրում եմ այցելել: Որպեսզի անտառում չկորցնեք, ես ձեզ ուղարկում եմ մի քարտեզ, որով դուք կստանաք իմ տուն: Ես սպասում եմ քեզ! Կոլոբոկ:

Դե, տղերք, եկեք ճանապարհը խփենք: ԻՆ խումբ մենք ունենք պատվեր? Այցելելիս մեր դայակը պետք է մաքրվի մեզանից հետո: / երեխաների պատասխանները /: Հետո գնանք: Եկեք տեսնենք քարտեզը: Անապարհը անցնում է անտառով: Իսկ ո՞վ է ապրում անտառում: / երեխաների պատասխանները /: Rightիշտ է, կենդանիներ: Առաջարկում եմ խաղ խաղալ «Մեկ, երկու, երեքը վազում են ինձ մոտ»: / Ուսուցիչը քարտեր է բաժանում տարբեր կենդանիների, թռչունների, միջատների պատկերով: Ըստ հրամանի «1,2,3 վազիր ինձ» երեխաները մանկավարժի մոտ են գալիս քարտերով, որոնք պատկերում են մանկավարժի անունով որոշ կենդանիներ:

Եվ հիմա ես հանելուկներ կխնդրեմ այն \u200b\u200bկենդանիների մասին, որոնք ապրում են մեր անտառում: Ով ունի այն նկարում, գալիս է ինձ մոտ:

1. Նա ամբողջ ձմեռը քնում էր մորթյա վերարկուով,

Ծծեց շագանակագույն թաթը,

Եվ երբ նա արթնացավ, սկսեց կատաղել,

Անտառի այս գազանը…. (արջ).

2. Վերևից դուրս է գալիս փշոտ պոչ:

Ինչ տարօրինակ փոքրիկ կենդանի է:

Նրբորեն սեղմում է ընկույզը:

Իհարկե, դա… (սկյուռ).

3. Խորամանկ խաբել,

Կարմիր գլուխ,

Փափկամազ պոչը գեղեցիկ է:

Ով է դա? (Աղվես).

4. Ով ցուրտ ձմռանը

Թափառելով սովածների շուրջ: (գայլ).

5. Նա վախենում է ներսից բոլորից անտառ:

Գայլ, բու, աղվես:

Նրանցից փախչում է, փախչում,

Երկար ականջներով… (նապաստակ)

Տղերք, նայեք նկարներին: Ինչ են կոչվում այդ կենդանիները: / պատասխաններ երեխաների /: Ինչու ենք մենք նրանց անվանում անվանում: / երեխաների պատասխաններ /: Քանի՞ կենդանի է ձեր առջև: / Երեխաների պատասխանները /: Այս կենդանիները նորածիններ ունեն, եկեք գտնենք մեր սեփականը նրանցից յուրաքանչյուրի համար: / Ուսուցիչը միանգամից մեկ երեխա հրավիրում է սեղանին, որի վրա պատկերված են խորանարդի նկարները. երեխաները նկարում են մեկ նկար, անունը կրում են ձագ և կանգնում ցանկալի չափահաս կենդանու կողքին /: Լավ են արել տղաներ, նրանք գերազանց աշխատանք են կատարել:

Եկեք շարունակենք ավելին: Նայեք քարտեզին: Անտառը անցանք, առջևում կա ճահիճ: Ինչպե՞ս կարող ենք ընկնել ճահիճը, որովհետև այնտեղ կարող եք խցանվել: / Երեխաները առաջարկում են ընտրանքներ /: Դուք առաջարկել եք տարբեր տարբերակներ, բայց կարող եք հետևել «Քարեր»... Արի փորձենք? Ես դրանք ունեմ «Խճանկարներ», Արի փորձենք. / Երեխաները բաժանված են մինի խմբեր, գնացեք սեղաններ, որոնց վրա պատկերված են ճահճի պատկերով նկարներ, շրջանակներով և հրապարակներով թիթեղներ /: Ինչպիսի՞ն են ձեր խճանկարները / / երեխաների պատասխանները / Լավ է, մենք ճանապարհ ենք դնում, թվերը հերթով ենք դնում, մի վիճեք:

Հիմա ես առաջարկում եմ հանգստանալ և խաղ խաղալ «Գտեք տուն»./ Ուսուցիչը երեխաներին բաժանում է կլոր և քառակուսի Dienes բլոկներ: Երկու հատը հատակին, ներսում տեղադրում են անուններ և նշաններ ունեցող քարտեր «Գույն» և "Ձեւը"/. Կարմիր հուպի մեջ դուք պետք է ապրեք բոլոր կարմիր թվերը, իսկ կապույտը `բոլոր քառակուսիերը: / Երեխաները կատարում են առաջադրանքը /:

Մենք գրեթե հասանք կոլոբոկի տուն, մնում է անցնել դաշտը: Տեսեք, թե որքան գեղեցիկ ծաղիկներ կան: Մենք պետք է ճանապարհ դնենք, որպեսզի ծաղիկները չփչացնենք: Եկեք ընտրենք շերտերից: / Սեղանի վրա կան տարբեր երկարության և լայնության թղթի շերտեր, երեխաները փորձում են քարտեզի վրա և ընտրել իրենց համար անհրաժեշտ մեկը, մինչդեռ ուսուցիչը հարցնում է ընտրված ժապավենի չափի մասին /:

Այսպիսով, մենք հասանք kolobok- ին: Ահա նա, կոպիտ, գեղեցիկ փունջ: Եվ ինչ է նա նույնպես: / երեխաների պատասխանները /: Եվ եկեք kolobok- ին պատմենք պատմություն նրա մասին նկարներում: Ուզենալ? Եկեք վերցնենք մերը «Կախարդական ուղի» և այդ մասին պատմեք kolobok- ին: / Երեխաները ուսուցչի հետ միասին միասին լրացնում են ձևաբանական ուղին ցուցադրվածձև, գույն, նյութ, մասեր, չափ: /

Տղերք, ժամանակն է, որ մենք տուն գնանք մանկապարտեզ: Մենք կվերադառնանք ավտոբուսով: Այսօր Myron- ը կլինի վարորդը, նա վարելու է: Ես ձեզ տալիս եմ երկրաչափական ձևերով տոմսեր, որոնց համաձայն դուք պետք է գտնեք ձերը Տեղգտնվելու վայրը նշվում է թվով: / Երեխաները կապում են թվերի քանակը մի գործչի հետ, նստում /: Գնա / Ուսուցիչը ներառում է երգ «Զվարճալի ուղևորություն»./

Այստեղ մենք գտնվում ենք երեխաների դատարանում: Դուք վայելել եք մեր ուղևորությունը: Ձեզ համար դժվար էր: Հետաքրքիր էին խաղերը: Ես ուզում եմ գովաբանել ձեզ, որ ուղևորության ընթացքում ընկերասեր եք եղել, միմյանց օգնել եք, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ բարի լինելու համար, լավ նվեր արեցի kolobok- ի համար,

շնորհակալություն ձեր պատասխանների համար, ձեր գիտելիքների համար: Լավ արված:

Առնչվող հրապարակումներ.

«Ներքին բույսերի աշխարհում» երկրորդ կրտսեր խմբում ճանաչողական զարգացման դասի ամփոփում Նպատակը ՝ ընդլայնել երեխաների գաղափարները փակ բույսերի վերաբերյալ: Ծրագրի բովանդակությունը. - Երեխաներին ծանոթացնել «տնային տնտեսություն» հասկացության հետ - Ծանոթանալ:

«Ձկներին հետևելը» երկրորդ կրտսեր խմբում ճանաչողական զարգացման դասի ամփոփում Թեմա ՝ Ձկների դիտարկումը Նպատակը. 1. ընդլայնել երեխաների գիտելիքները ձկների տեսքի վերաբերյալ. Մարմինը ծածկված է կշեռքով: Գլխի վրա կան աչքեր, բերան, մարմնի ետևում:

«Traveանապարհորդություն ոզնու հետ» երկրորդ կրտսեր խմբում ճանաչողական զարգացման դասի ամփոփում Նպատակը. 1. Գործընթացում առաջարկվող օբյեկտների փորձերի իրականացման գործընթացում պահպանել ճանաչողական և խոսքային գործունեությունը:

«Traveանապարհորդություն արևի հետ» երկրորդ կրտսեր խմբում ճանաչողական զարգացման դասի ամփոփում «Traveանապարհորդություն արևի հետ» երկրորդ կրտսեր խմբում ճանաչողական զարգացման դասի ամփոփում: Մշակող ՝ Չերնիկովա Ս.Ա., մանկավարժ:

«Traveանապարհորդություն Տիշկայի հետ» երկրորդ կրտսեր խմբում ճանաչողական զարգացման դասի ամփոփում «Traveանապարհորդություն Տիշկայի հետ» երկրորդ կրտսեր խմբի համար ճանաչողական զարգացման դասի ամփոփում: Նպատակներ. Երեխաներին ծանոթացնել «վայրի գաղափարին»:

նպատակըերեխաներին ծանոթացնել ջրի հիմնական հատկություններին:

Ծրագրի առաջադրանքները.

Կրթական

Երեխաներին ծանոթացնել ջրի հատկություններին (հեղուկ, թափանցիկ, անճաշակ և առանց հոտի);

Հստակեցրեք դրա իմաստը բոլոր կենդանի արարածների համար.

Մշակվում է.

Զարգացնել ճանաչողական գործունեությունը փորձի գործընթացում.

Սովորեք աշխատել պարագաների հետ (բաժակներ, խողովակներ, ձողիկներ);

Սովորեք աշխատել լուծումների հետ;

Մշակել մտավոր գործողություններ;

Ակտիվացնել և հարստացնել երեխաների բառապաշարը;

Խրախուսել եզրակացությունների անկախ ձևակերպումը.

Կրթական

Respectրի նկատմամբ հարգանք զարգացնել;

Զարգացրեք թիմում աշխատելու ունակությունը:

Ուսումնական տարածքCանաչողական զարգացում

խոսքի զարգացում, սոցիալական և հաղորդակցական զարգացում, գեղարվեստական \u200b\u200bև գեղագիտական \u200b\u200bզարգացում

Սարքավորումներթափանցիկ բաժակները, կոկտեյլային խողովակները, քարերը ակվարիումի համար, քարտեր «Ո՞ւմ է պետք ջուր» դիդակտիկ խաղի համար, հատապտղի օշարակ, ներկայացում «Ի՞նչ գիտենք ջրի մասին»:

Մեթոդներ և տեխնիկախաղ, տեսողական (ար. խաղ. «Ո՞ւմ է պետք ջուրը»), գործնական (փորձեր), բանավոր:

Դասի ընթացքը.

Եկեք միանանք ձեռքերին և ժպտանք միմյանց `լավ տրամադրություն ստեղծելու համար: Մեր դասում շատ բան սովորելու համար պետք է ուշադիր լինել, ոչ թե բղավել, լսել միմյանց:

Լսեք հանելուկին.

Նա լճի մեջ է, պզտիկի մեջ է,

Նա եռում է մեր թեյի մեջ,

Նա վազում է գետի ափին, ժանգոտվում է:

Ո՞ւմ է պետք ջուրը: Հիմա մենք պատրաստվում ենք խաղալ «Ո՞ւմ է պետք ջուր»: Գնացեք սեղան և ուսումնասիրեք գծագրերը:

Եկեք ընտրենք «Ո՞ւմ է պետք ջուր»: և ինչու ես այդպես մտածում:

Երեխաները գալիս են սեղանի շուրջ և հերթով վերցնում նկարներ ընտրելով. Թռչուններ, կենդանիներ, ծառեր, ձկներ, միջատներ, մարդիկ:

Եզրակացություն. Առանց ջրի, երկրի վրա ամբողջ կյանքը կկործանվի:

Տղերք, ես առաջարկում եմ այցելել մեր մինի լաբորատորիա և ավելին իմանալ ջրի մասին: Ի՞նչ է արվում լաբորատորիայում: That'sիշտ է, նրանք իրականացնում են փորձեր:

Ես կխնդրեմ, որ գաք իմ սեղանին: Իմ սեղանի վրա երկու բաժակ ունեմ ՝ մեկը ջրով, մյուսը ՝ դատարկ:

Փորձ 1 Առաջարկել ուշադիր լցնել ջուրը մի բաժակից մյուսը: Pourուրը թափվում է: Ինչո՞ւ Քանի որ հեղուկ է: Եթե \u200b\u200bհեղուկ չլիներ, չէր կարողանա հոսել գետերի և հոսանքների մեջ, այն չի հոսելու թակել:

Եզրակացություն. Քանի որ ջուրը հեղուկ է և կարող է հոսել, այն կոչվում է հեղուկ:

Փորձ 2. Առաջարկեք համտեսել ջուրը ծղոտի միջով: Նա համ ունի:

Եզրակացություն. Ջուրը համ չունի:

Փորձ 3. Երեխաները խխում են ջուրը: Smellուրը հոտ է գալիս:

Եզրակացություն. Ջուրը հոտ է գալիս:

Փորձ 4: Տղերք, ես առաջարկում եմ թաքնված խաղալ և փնտրել: Ձեռքերումս քար ունեմ: Հիմա դու կփակես քո աչքերը, և ես կթաքցնեմ նրան: (Ես այն նետում եմ մի բաժակ ջրի մեջ): Բացիր աչքերդ. Որտե՞ղ է քարը: Ինչու է այն հստակ տեսանելի: That'sիշտ է, քանի որ ջուրը պարզ է:

Եզրակացություն. Ջուրը պարզ է:

Փորձ. 5. Լցնել ջուրը մեկ բեռնարկղից մյուսը ՝ տարբեր ձևով: Takesուրը վերցնում է նավի մեջ գտնվող նավի ձևը:

Եզրակացություն. Ջուրը ձև չունի:

Եկեք հիմա հիշենք ջրի բոլոր հատկությունները.

· Հեղուկ ջուր;

· Համ չունի;

· Հոտ չունի.

· Ջուրը պարզ է.

· Չունի ձև:

Մենք տարածեցինք «Propertրի հատկությունները» սխեման

Լսեք բանաստեղծությունը և նայեք էկրանին:

Լսե՞լ եք ջրի մասին:

Նրանք ասում են, որ նա ամենուր է:

Դուք կգտնեք նրան լճակում,

Եվ խոնավ անտառի ճահճի մեջ:

Պզտիկով, ծովում, օվկիանոսում

Եվ ծորակի մոտ:

Սառցե պես սառեցնում է

Սնվում է մառախուղով անտառ:

Մեր վառարանը եռում է:

Կաթսայի լաստանավային ականջները:

Մենք չենք կարող մեր դեմքը լվանալ առանց նրա,

Մի կերեք, մի հարբեք:

Ես համարձակվում եմ ձեզ զեկուցել.

Մենք չենք կարող ապրել առանց նրա:

Guysանկանու՞մ եք ջրով ընկերներ լինել: Ի՞նչ կարելի է անել դրա համար:

Մենք չենք կարող գրկել նրան, առաջարկել նրան քաղցրավենիք: Բայց մենք կարող ենք ջուր խնայել, ոչ թե աղտոտել այն, այլ ոչ թե աղբ գետեր և լճեր, սերտորեն փակել ծորակը, որպեսզի ջուրն անօգուտ հոսվի:

Որպես նշան, որ դուք դարձել եք ջրի ընկերներ, ես ուզում եմ ձեզ ներկայացնել այս մեդալները: (կաթիլների տեսքով):

Ներբեռնում.


Նախադիտում.

Ognանաչողական զարգացման մասին դասի ամփոփում երկրորդ կրտսեր խմբում «Ինչի համար և ում է պետք ջուր»:

նպատակը երեխաներին ծանոթացնել ջրի հիմնական հատկություններին:

Ծրագրի առաջադրանքները.

  • Կրթական

Երեխաներին ծանոթացնել ջրի հատկություններին (հեղուկ, թափանցիկ, անճաշակ և առանց հոտի);

Հստակեցրեք դրա իմաստը բոլոր կենդանի արարածների համար.

  • Մշակվում է.

Զարգացնել ճանաչողական գործունեությունը փորձի գործընթացում.

Սովորեք աշխատել պարագաների հետ (բաժակներ, խողովակներ, ձողիկներ);

Սովորեք աշխատել լուծումների հետ;

Մշակել մտավոր գործողություններ;

Ակտիվացնել և հարստացնել երեխաների բառապաշարը;

Խրախուսել եզրակացությունների անկախ ձևակերպումը.

  • Կրթական

Respectրի նկատմամբ հարգանք զարգացնել;

Զարգացրեք թիմում աշխատելու ունակությունը:

Ուսումնական տարածքCանաչողական զարգացում

Կրթական տարածքների ինտեգրումխոսքի զարգացում, սոցիալական և հաղորդակցական զարգացում, գեղարվեստական \u200b\u200bև գեղագիտական \u200b\u200bզարգացում

Սարքավորումներ թափանցիկ բաժակները, կոկտեյլային խողովակները, քարերը ակվարիումի համար, քարտեր «Ո՞ւմ է պետք ջուր» դիդակտիկ խաղի համար, հատապտղի օշարակ, ներկայացում «Ի՞նչ գիտենք ջրի մասին»:

Մեթոդներ և տեխնիկա խաղ, տեսողական (ար. խաղ. «Ո՞ւմ է պետք ջուրը»), գործնական (փորձեր), բանավոր:

Դասի ընթացքը.

Եկեք միանանք ձեռքերին և ժպտանք միմյանց `լավ տրամադրություն ստեղծելու համար: Մեր դասում շատ բան սովորելու համար պետք է ուշադիր լինել, ոչ թե բղավել, լսել միմյանց:

Լսեք հանելուկին.

Նա լճի մեջ է, պզտիկի մեջ է,

Նա եռում է մեր թեյի մեջ,

Նա վազում է գետի ափին, ժանգոտվում է:

Ինչ է դա

(Ջուր)

Ո՞ւմ է պետք ջուրը: Հիմա մենք պատրաստվում ենք խաղալ «Ո՞ւմ է պետք ջուր»: Գնացեք սեղան և ուսումնասիրեք գծագրերը:

Եկեք ընտրենք «Ո՞ւմ է պետք ջուր»: և ինչու ես այդպես մտածում:

Երեխաները գալիս են սեղանի շուրջ և հերթով վերցնում նկարներ ընտրելով. Թռչուններ, կենդանիներ, ծառեր, ձկներ, միջատներ, մարդիկ:

Եզրակացություն. Առանց ջրի, երկրի վրա ամբողջ կյանքը կկործանվի:

Տղերք, ես առաջարկում եմ այցելել մեր մինի լաբորատորիա և ավելին իմանալ ջրի մասին: Ի՞նչ է արվում լաբորատորիայում: That'sիշտ է, նրանք իրականացնում են փորձեր:

Ես կխնդրեմ, որ գաք իմ սեղանին: Իմ սեղանի վրա երկու բաժակ ունեմ ՝ մեկը ջրով, մյուսը ՝ դատարկ:

Փորձ 1 Առաջարկել ուշադիր լցնել ջուրը մի բաժակից մյուսը: Pourուրը թափվում է: Ինչո՞ւ Քանի որ հեղուկ է: Եթե \u200b\u200bհեղուկ չլիներ, չէր կարողանա հոսել գետերի և հոսանքների մեջ, այն չի հոսելու թակել:

Եզրակացություն. Քանի որ ջուրը հեղուկ է և կարող է հոսել, այն կոչվում է հեղուկ:

Փորձ 2. Առաջարկեք համտեսել ջուրը ծղոտի միջով: Նա համ ունի:

Եզրակացություն. Ջուրը համ չունի:

Փորձ 3. Երեխաները խխում են ջուրը: Smellուրը հոտ է գալիս:

Եզրակացություն. Ջուրը հոտ է գալիս:

Փորձ 4: Տղերք, ես առաջարկում եմ թաքնված խաղալ և փնտրել: Ձեռքերումս քար ունեմ: Հիմա դու կփակես քո աչքերը, և ես կթաքցնեմ նրան: (Ես այն նետում եմ մի բաժակ ջրի մեջ): Բացիր աչքերդ. Որտե՞ղ է քարը: Ինչու է այն հստակ տեսանելի: That'sիշտ է, քանի որ ջուրը պարզ է:

Եզրակացություն. Ջուրը պարզ է:

Փորձ. 5. Լցնել ջուրը մեկ բեռնարկղից մյուսը ՝ տարբեր ձևով: Takesուրը վերցնում է նավի մեջ գտնվող նավի ձևը:

Եզրակացություն. Ջուրը ձև չունի:

Եկեք հիմա հիշենք ջրի բոլոր հատկությունները.

  • Հեղուկ ջուր;
  • Համ չունի;
  • Անուշահոտ;
  • Ջուրը պարզ է.
  • Ձև չունի:

Մենք տարածեցինք «Propertրի հատկությունները» սխեման

Լսեք բանաստեղծությունը և նայեք էկրանին:

Լսե՞լ եք ջրի մասին:

Նրանք ասում են, որ նա ամենուր է:

Դուք կգտնեք նրան լճակում,

Եվ խոնավ անտառի ճահճի մեջ:

Պզտիկով, ծովում, օվկիանոսում

Եվ ծորակի մոտ:

Սառցե պես սառեցնում է

Սնվում է մառախուղով անտառ:

Մեր վառարանը եռում է:

Կաթսայի լաստանավային ականջները:

Մենք չենք կարող մեր դեմքը լվանալ առանց նրա,

Մի կերեք, մի հարբեք:

Ես համարձակվում եմ ձեզ զեկուցել.

Մենք չենք կարող ապրել առանց նրա:

Guysանկանու՞մ եք ջրով ընկերներ լինել: Ի՞նչ կարելի է անել դրա համար:

Մենք չենք կարող գրկել նրան, առաջարկել նրան քաղցրավենիք: Բայց մենք կարող ենք ջուր խնայել, ոչ թե աղտոտել այն, այլ ոչ թե աղբ գետեր և լճեր, սերտորեն փակել ծորակը, որպեսզի ջուրն անօգուտ հոսվի:

Որպես նշան, որ դուք դարձել եք ջրի ընկերներ, ես ուզում եմ ձեզ ներկայացնել այս մեդալները: (կաթիլների տեսքով):


Երկրորդ կրտսեր խմբում ճանաչողական գործունեության ամփոփ նկարագիրը.

"Իմ ընտանիքը".

Ծրագրային բովանդակություն.

Ձևավորել «Ընտանիք» հասկացության գաղափար;

Սովորեցրեք երեխաներին անվանել իրենց ընտանիքի անդամներին. - զարգացնել սեր և հարգանք հարազատների նկատմամբ, ընտանիքի անդամների հանդեպ ջերմություն զգալ:

օրգ պահ.

բարև ափի, կլիպ-ծպտ-ծալիր բարև ոտքեր, վերևից վերևի բարև այտեր, շաղ տալ-փչել-փչել բարև շրթունքներ, ծխել-հոտել-փչել բարևի ատամներ, սեղմել-սեղմել-սեղմել բարև իմ քիթը, բզեզ-բիթ-բիթ: երեխաներ !!!

Դասի ընթացքը.

Տղերք, լսեք հանելուկները և կռահեք, թե ովքեր են նրանք:

Կտոր գլխին Երկու ոտք և երկու պտտահող Նա մեզ արթնացնում է նույն ժամին Առավոտյան վաղ: (աքաղաղ)

Մեր լավ ընկերը

Մեզ բարձի փետուր կտա:

Ձվաբլիթներ կտա

Զատիկ տորթեր և կարկանդակներ, (հավ)

Դեղին փշրանք, Փնտրում եմ հացի փշրանք:

Եթե \u200b\u200bնա հանդիպի մի որդ, նա կծի իր կողմերը: (ծիտ)

Երեխաներ, ով է սա: (հավ)

Երեխաներ, ով է սա: (հավեր)

Տղերք, ո՞վ է հավերը հավի համար: (մայրիկ)

Իսկ հավերի համար աքլոր: (հայրիկ)

Իսկ ովքե՞ր են հավերը հայրիկի հնդկացորենի և մայրիկի հավի համար: (երեխաներ)

Ինչպե՞ս է հավի մայրը զրուցում իր հավերի հետ: (համանախագահ)

Ինչպե՞ս է աքաղաղ պապան զրուցում իր հավերի հետ: (ku-ka-re-ku)

Ինչպե՞ս են արձագանքում հավերը: (կլեպ-կլեպ)

Տղերք, կարծում եք, որ նրանք ունեն ընկերական ընտանիք: (Այո)

Ինչպե՞ս կռահեցիք: (նրանք բոլորը միասին են, մայրիկը հոգ է տանում հավերի մասին, հայրիկը պաշտպանում է նրանց և այլն)

Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ է ընտանիքը: (երեխաների պատասխանները)

Տղերք, ես գիտեմ, որ մեր բոլոր երեխաները նույնպես ընտանիք ունեն, նրանք ունեն հայր և մայր: Եկեք լսենք բանաստեղծությունները և կռահենք, թե ձեր ընտանիքի անդամներից ովքեր են:

Աշխարհում շատ մայրեր են ապրում

Երեխաները սիրում են նրանց ամբողջ սրտով:

Միայն մայրը մենակ է

Նա ինձ համար ավելի սիրելի է, քան բոլորը:

Ով է նա? Ես կպատասխանեմ.

«Սա իմ մայրն է»:

Ո՞ւմ մասին է այս բանաստեղծությունը: (մոր մասին)

Իհարկե, կռահեցիք, որ սա մայրիկի մասին է:

Տղերք, նայեք, թե ինչ կախարդական կրծքավանդակի տեղ ունենք այստեղ: Եկեք վերցնենք մեր մայրիկի համար առավել մեղմ, ամենասիրելի խոսքերը և դրանք դնենք այս կրծքավանդակի մեջ:

Երբ մայրիկը գրկում է քեզ, համբուրում է քեզ: Ի "նչ է նա? (քնքուշ)

Երբ մայրիկը հագնվում է նորաձևորեն: Ինչ է նա նման: (գեղեցիկ)

Երբ մայրիկը ժպտում է, ծիծաղում է: Ինչ է նա նման: (զվարճալի)

Եվ եթե դուք սիրում եք ձեր մորը, ինչպիսին է նա: (սիրված)

Լավ արեց: Ահա, թե որքան հիանալի բառեր ենք հավաքել տուփի մեջ: Միևնույն ժամանակ, մենք դա կփակենք, որպեսզի մեր խոսքերը չխառնվեն շփոթված և մոռացված:

Եվ դու ինձ ասում ես, թե ինչ է անում մայրը `տունը մաքուր և հարմարավետ պահելու համար: (մաքրում, ջնջում և այլն)

Դուք օգնում եք մայրիկին: Բայց ինչպես? (այո), (երեխաների պատասխանները)

Էլ ով է օգնում մայրիկին ընտանիքում: (հայրիկ)

Ինչպե՞ս է հայրը օգնում, ի՞նչ է անում: (փոշեկուլ, ափսեներ լվանալը և այլն)

Տղերք, ինչ հիանալի հայրիկներ ունեք: Ինչպիսի՞ բաներ կարող են անել հայրիկը միայն տանը: Իսկ մայրերը չգիտեն, թե ինչպես (սղոցելը, պլանավորելը, հեռուստացույցը ֆիքսելը և այլն)

Եկեք ձեզ հետ խաղանք «Ինչ կարող է անել հայրը» խաղը:

Իմիտացիոն խաղ. Ինչ կարող է անել հայրիկը

Saw-whack-whack,

Փոշեկուլ - օհ-օհ,

Մուրճ եղունգներ - թակոց թակոց,

Պլանավորումը սիսեռ է:

Տղերք, հայրիկը քեզ սիրում է: Ինչպե՞ս կռահեցիք: (երեխաների պատասխանները)

Եվ ինչպիսի՞ բառեր են քեզ հայրիկներն ու մայրերը անվանում: (երեխաների պատասխանները)

Եկեք բացենք մեր կախարդական կրծքավանդակի և այնտեղ դնեք սիրող խոսքեր հայրիկի համար (երեխաները ընտրում են բառեր)

Լավ արեց տղաներ: Դուք շատ խոսքեր եք ընտրել հայրիկի համար: Հիմա եկեք փակենք մեր կրծքավանդակը (դա դեռ օգտակար կլինի մեզ համար): Եվ մենք հիմա կխաղանք ձեզ հետ:

Ֆիզմինտկա. Մենք զբաղված էինք, հոգնած

Զվարճալիորեն բոլորս հանգստացանք:

Նրանք ձեռքերը թաթախեցին ՝ մեկ, երկու, երեք:

Նրանք ոտքերով ոտքի կանգնեցին ՝ մեկ, երկու, երեք:

Ալիքի ձեռքեր, ալիք, ալիք

Եկեք պարենք մեր ոտքերով, պարենք, պարենք:

Տղերք, հիշենք, թե ում մասին մենք այսօր խոսեցինք: (մայրիկի և հայրիկի մասին)

Տղերք, ով ունի տատ: (երեխաների պատասխանները)

Դուք սիրում եք տատիկին: (Այո)

Ինչի համար? (նա բարի է, քայլում է թոռների հետ, գնում է քաղցրավենիք և այլն)

Եվ եկեք տատիկի համար քաղցր խոսքեր դնենք կրծքավանդակի մեջ: (երեխաները ընտրում են բառեր)

Եվ հիմա մենք կխաղանք ձեզ հետ:

Խաղ «Լադուշկի»

Լավ լավ

Որտեղ էիր? Տատիկի մոտ (ձեռքերը ծալել են)

Եվ տատիկն ունի իր ափերը

Հավաքվում է կնճիռներով (ձեռքերը ցույց տալ, ափերը վերև)

Եվ տատիկն ունի իր ափերը

Բարի - բարի (ափի մեջ շողոքորթ)

Բոլոր ափերն աշխատում էին

Երկար տարիներ (ձեռքի ափը թեքեք բռունցքով)

Լավ ափի հոտ է գալիս

Կաղամբով ապուր, կարկանդակներ (բերեք ափի երեսին, խնկացրեք)

Նրանք կխփեն ձեր գանգուրները

Բարի ափեր (գլուխը ծալելով)

Եվ նրանք հաղթահարելու են ցանկացած վիշտ

Wերմ ափեր (գրկեք ուսերին)

Լավ լավ!

Որտեղ էիր? Տատիկի կողմից: (ձեռքերը ծալել են)

Տղերք, ով էլ է ձեր ընտանիքում ապրում: (թոռնիկ)

Դուք սիրում եք ձեր պապին: (Այո)

Իսկ ի՞նչ է անում պապը երեխաների հետ: (քայլում է, նվագում, կարդում գրքեր) -Պարո՛ն պապը մեր կախարդական կրծքավանդակում քնքուշ բառեր հավաքի (երեխաների պատասխանները)

Մեր փոքրիկ կրծքավանդակը լցված է բառերով: Հիշենք, թե ում համար ենք հավաքել սիրառատ բառեր: (մոր, հայրիկի, տատի, պապի համար)

Եվ բոլորը միասին `ով է սա: (ընտանիք)

Լավ է, որ բոլորդ ընտանիք ունենաք:

Տղերք, ձեզ դուր է գալիս ձեր ընտանիքը: (Այո)

Ինչպե՞ս իմացար, որ սիրված ես: (համբուրեք, ափսոսացեք, ասեք սիրող խոսքեր և այլն)

Եվ ինչու եք ընտանիքում սիրված: (Ես հնազանդվում եմ մայրիկին, հայրիկին, ես մաքրում եմ խաղալիքները և այլն) - Դուք պատանիներ եք, այնպես որ դուք նույնպես հոգ եք տանում ձեր ընտանիքի մասին. Դուք հնազանդվում եք, օգնում եք, հեռացնում եք ձեր խաղալիքները, չեք ցանկանում խանգարել ձեր ընտանիքին: Որքան լավ է, երբ յուրաքանչյուր մարդ ունի ընկերական ընտանիք: Եվ եթե ընտանիքում բոլորը հոգ են տանում միմյանց մասին և սիրում են միմյանց, ապա այդպիսի ընտանիքում միշտ ապրում է խաղաղություն, ընկերություն և սեր:

Եվ մեր մատները, նայեք, ընկերական ընտանիք: Եկեք խաղանք մեր մատներով.

Մատի խաղ. Այս մատը պապիկ է,

Այս մատը տատիկ է,

Այս մատը հայրիկն է

Այս մատը մայրիկ է

Այս մատը ես եմ

Դա ամբողջ ընտանիքն է:

Հիմա եկեք բացենք մեր կախարդական կրծքավանդակը: Բայց նախ, համաձայնենք, ավելի հաճախ հիշել սիրալիր բառերը և նրանց անվանել մայրեր, հայրեր, տատիկներ, պապիկներ, (ես բացում եմ կրծքավանդակը և ցույց եմ տալիս գունավոր թղթից պատրաստված սրտերը)

Տղերք, նայեք, ամեն սիրառատ խոսք սրտի վերածվեց: Այժմ ես ձեզ բոլորիդ սրտերը կբաժանեմ, և երեկոյան այն կներկայացնեք այն սիրառատ խոսքով ՝ ձեր ընտանիքի ցանկացած անդամի:

«Ournանապարհորդություն դեպի գյուղ» 2-րդ կրտսեր խմբում ճանաչողական զարգացման վերաբերյալ բարդ դաս


Նպատակը. Կենդանական աշխարհի նկատմամբ արժեքային վերաբերմունքի ձևավորում նախադպրոցական տարիքի երեխաների մոտ:
Առաջադրանքներ.
Շարունակեք երեխաներին ծանոթացնել իրենց համար հայտնի տնային կենդանիների հետ `կով, ձի, խոզ, ոչխար:

Ձևավորել գաղափար, թե ինչ կենդանիներ են սնվում, ինչպես են խնամվում, ինչ են ստանում դրանցից; պարզաբանում են մեծահասակների և ձագերի մասին գաղափարները, ով գոռում է, թե ինչպես:
Սովորել աքաղաղը հավերից տարբերակել իրենց բնութագրիչ հատկանիշներով (աքաղաղը ունի մեծ կարմիր սանր, մորուք, բազմաշերտ պոչ; աքաղաղը լաց է լինում):
Հարստացնել և վերածնել բառարանը: Կառուցեք բարի կամք հաղորդակցության մեջ:
Ուշադրություն զարգացնելու, երևակայություն, խաղային իրավիճակ մուտք գործելու ունակություն, գույները տարբերելու համար:

Սարքավորումներ:
Էկրանի, ժապավենի ձայնագրիչ, ձայնագրում «Գյուղում», ֆլանէլգրաֆ; փափուկ խաղալիքներ `հորթ, կով, ձի, ոչխար, խոզ, աքաղաղ, խոզուկներ; նկարներ գառներով, կանաչ շրջանակներով; դ / խաղ «Տղիկին փետուր տուր»:
Կիրառման համար `գյուղի ֆոնային պատկեր, գունավոր թղթից կտրված կենդանիներ, սոսինձ մատիտներ:

Դասի ընթացքը

Դռան վրա թակոց: Հորթը գալիս է երեխաներին այցելելու:
Հորթ Բարև տղերք: Դուք ինձ ճանաչե՞լ եք: Ես հորթ եմ: Ես նեղության մեջ եմ: Քայլեցի, քայլեցի և կորցրի մայրիկիս: Ես պարզապես չեմ կարող գտնել նրան: Խնդրում եմ օգնեք ինձ գտնել նրան: Կարո՞ղ ենք օգնել Քալիֆին գտնել իր մորը:
ԵրեխաներԱյո
Մանկավարժ: Հիշո՞ւմ ես, թե ինչպիսին է քո մայրիկը: Ինչպե՞ս է նա գոռում:
Հորթ Չէ, չգիտեմ:
Մանկավարժ: Տղերք, հորթը ապրում է գյուղում: Մենք պետք է գնանք այնտեղ ՝ գտնելու նրա մորը: Համաձայն ես?
Երեխաներ Այո
Մանկավարժ: Հետո եկեք խփենք ճանապարհը: Հագուստի զգացում (շարժումների իմիտացիա):
Մենք գնում ենք ճանապարհով (ոտնահարում ենք ճանապարհը):
Ձնագնդերի մեծ մասում (բարձրացնելով ծնկները բարձր):
Մենք մոտենում ենք գյուղին: (Միացված է «Գյուղում» ձայնագրությունը):
Կարո՞ղ եք լսել, թե ինչպես են ընտանի կենդանիները ճչում:
Ո՞ւմ ես լսել: (Երեխաների ցուցակ):
Աքաղաղը քայլում է տղաների մոտ: (Կտ. «Աքաղաղ, աքլոր, ոսկե սանր ...»)
Հորթ Սա երևի մայրիկս է:
Մանկավարժ: Տղաներդ համաձա՞յն եք:
Երեխաներ Ոչ:
Մանկավարժ: Եվ ո՞վ է Հռոմի պապի երեխան:
Երեխաներ Ծիտ.
Մանկավարժ:Ո՞վ է հավի մայրը: Ինչպե՞ս է աքաղաղը աղաղակում:
Ինչպե՞ս է հավը անվանում իր հավերը:
Հորթ Այնուհետև պետք է ավելի հեռուն փնտրել:
Աքաղաղ: Ոչ, նախ ինձ հետ խաղացեք:
Իմ ընկեր աքաղաղը կորցրել է փետուրները, օգնեք նրան:

Դ / խաղ. «Տղիկին փետուր տուր»:
Cockerel ասում է, թե ինչ գույն է նրան փետուր տալ:

Աքաղաղ: Շնորհակալություն տղաներին օգնության համար:
Մանկավարժ: Մենք ճանապարհ ընկանք հետագա ճանապարհով ՝ փնտրելու մոր հորթի:
Մենք անցնում ենք նեղ կամուրջով: Մենք բարձրանում ենք բլուրը:
Տեսեք, թե ով է վազում դեպի մեզ: (Գառ):
Հորթ Դա իմ մայրն է:
Երեխաներ Ոչ: Սա գառան մայրն է:
Մանկավարժ: Ինչպե՞ս է նա գոռում, զանգահարել նրան: Իսկ ինչպիսին է նա, ինչպե՞ս կարող ես ասել նրա մասին: (Ածականների ընտրություն):
Հորթ Ոչխարներ, տեսե՞լ եք մայրիկիս:
Գառ: Կերակրեք իմ գառներին, ապա ես ձեզ կասեմ, թե որտեղ է նա գնացել:
Մանկավարժ: Ի՞նչ են ուտում: (Ամռանը `խոտ, ձմռանը` խոտ):
Սեղանների վրա կան գառների նկարներ: Պետք է նրանցից յուրաքանչյուրին «խոտ» տալ (կանաչ հրապարակ):
Այնպես որ, բոլորն էլ բավական են (դա հավասար էր):
Գառ: Նրանք կերակրում էին, լավ արված, բավականաչափ բոլորի համար:
Հորթի մայրը անցավ այդ բլուրը:
Հորթ Նայել. Մայրս վազում է:
Երեխաներ Սա ձի է: Նա ունի մանկական փրփուր:
Հորթ Լաց լինելով Դե, մայրս որտեղ է: Ես ուզում եմ տեսնել մայրիկիս:
Մանկավարժ: Մի լացիր, երեխա, մենք կգտնենք քո մայրիկը:
Եկեք հորթը ձիով վարենք, զվարճացնենք:
Մանկավարժ:Տեսեք, ում մայրն է սա:
Երեխաներ Խոզուկ: Եվ նրա անունը խոզ է:
Խոզ.Օ,, տղերք, բոլոր խոզուկներս փախել են: Խնդրում եմ օգնեք ինձ գտնել դրանք, հավաքել բոլորին:
Նայում եմ խմբում: (Զորավարժություն ուշադրության համար):
Մանկավարժ: Բոլորը հավաքվել էին: Լավ արված:
Հորթ Ասա ինձ, մորաքույր Pig, տեսե՞լ ես մայրիկիս:
Խոզ. Ես տեսա այն. Նա գնաց ագարակը:
Հորթ Հորայ: Ես գտա մայրիկիս: Ահա նա է, մայրիկս:
Մանկավարժ: Տղերք, ասեք, թե որ կովն է:
Երեխաներ
- բարի
-ընդլայնել
քնքուշ
-կոտրեց
-աբծված
Մանկավարժ: Եվ ի՞նչ է մեզ տալիս կովը:
Երեխաներ
-միլք:
Մանկավարժ: Ինչ է պատրաստված կաթից: Որոնք են առողջ սնունդ:
Երեխաներ
- թթվասեր
-կաթնաշոռ
- չեչ
Մանկավարժ: Սա այն է, ինչ հիանալի մայր կովն ունի հորթը:
Հիմա ժամանակն է, որ մենք վերադառնանք մանկապարտեզ:
Կով: Շնորհակալություն տղաներին իմ հորթին օգնելու համար: Դրա համար ես ձեզ բուժելու եմ կաթի հետ: (Վերաբերվում է.)
Մենք անցնում ենք ձնաբքի միջով ՝ նեղ ճանապարհով: Ահա մեր մանկապարտեզը:

Հաջորդ դասում.
Մանկավարժ: Երեխաներ, ում հետ հանդիպեցինք գյուղում: (ցուցակ):
Եկեք պատկերացում կազմենք ի հիշատակ մեր ճանապարհորդության և կպչեք մեր բոլոր ընկերներին:
Ես առաջարկում եմ ընտրել ձեր նախընտրած կենդանիները և դրանք կպչել այս նկարի վրա: Համաձայն ես? Ընտրեք և աշխատեք աշխատանքի:

«Գյուղում» հավաքական հայտ:

Մենք ունենք հիանալի պատկեր: Մենք դա կախելու ենք մեր խմբում:

2-րդ կրտսեր խմբում ճանաչողական դասի (սոցիալական աշխարհ) ամփոփում:

Թեմա. Մեր խմբի խաղալիքները

Առաջադրանքներ. 1) խմբակային սենյակում ներմուծել խաղալիքների անունները, խրախուսել երեխաներին իրականացնել խաղալիքների տարրական դասակարգում ըստ նպատակի, գույնի, ձևի:

2) զարգացնել հետաքրքրասիրությունը:

3) խաղալիքների նկատմամբ հարգանք զարգացնել, ճշգրտություն:

Սարքավորումներ: dunno տիկնիկ, խմբային սենյակային խաղալիքներ `տիկնիկներ, մեքենաներ, խորանարդներ, գնդակներ, ճաշատեսակներ:

Դասի ընթացքը.

    Ներածական մաս

Դաստիարակ. Կարդալով Է. Մոնոսովայի «Մեր մանկապարտեզում» բանաստեղծությունը:

Ուսուցիչ. Ո՞վ է սպասում մանկապարտեզում գտնվող երեխաներին:

Երեխաներ: Խաղալիքներ (Թակեք դուռը):

Ուսուցիչ. Օ,, ով եկավ մեզ մոտ: Խաղալիք Dunno- ն է բերում: Ո՞վ է այս տղաները:

Երեխաներ: Դունո:

Ուսուցիչ. Ի՞նչ պատահեց քեզ հետ, Դունո:

Դունո. (ուսուցիչը իր անունից այլ ձայնով է խոսում). Տղերք, խնդրում եմ պատմեք ինձ ձեր նախընտրած խաղալիքների մասին: Հակառակ դեպքում ես նրանց մասին շատ քիչ բան գիտեմ: Դուք ինձ օգնում եք, կատարեք առաջադրանքները:

Ուսուցիչ. Տղերք, եկեք պատմենք Դունոյին խաղալիքների մասին, արդյո՞ք մենք կկատարենք նրա առաջադրանքները: Հետո առաջ գնացեք:

    Հիմնական մասը

Ուսուցիչ. (խոսելով Դունոյի անունից ՝ խաղալիք ձեռքին պահելով)

1 առաջադրանք. Տղերք, պատմեք ինձ ձեր նախընտրած խաղալիքների մասին, որոնք ապրում են ձեր տանը:

Ո՞րն է Կիրայի սիրած խաղալիքը տանը: Անդրիուշայի? Սաշայի? Մաշայի մոտ:

Ուսուցիչ. Տեսնու՞մ ես, Դունո, թե ինչ սիրված խաղալիքներ ունեն մեր երեխաները տանը:

Բայց մեր խմբում մենք ունենք տարբեր խաղալիքներ: Մենք նրանց մասին կասենք հիմա:

(Ուսուցիչը նախ սկսում է պատմությունը).

Ընկերներ, տեսեք, թե որքան խաղալիքներ ունենք, նրանք բոլորն ունեն իրենց տները.

Մեքենաները մեր ավտոտնակում են: Դրանք տարբեր են: Ինչպիսի տղաներ ունենք մեքենա: / Ուսուցիչը օգնում է առաջատար հարցերին / (Մեծ և փոքր, բեռնատարներ և մեքենաներ)

Կուբիկները տուփերի մեջ են: Մեր խորանարդները նույնպես տարբեր են. Տեսեք, թե ինչպես են տարբերվում: (2ույց տալ 2 զառախաղ)

Այս խորանարդները տարբերվում են չափսերով: Ինչպե՞ս

Երեխաներ: մեկը մեծ, մյուսը ՝ փոքր:

Ուսուցիչ. Բայց դրանք տարբերվում են գույնով: Ասա Dunno- ին և ցույց տուր, թե ինչ ծաղիկներ ունենք խորանարդերով:

Երեխաներ: կապույտ, կարմիր, դեղին, կանաչ:

Ուսուցիչ. Այս խորանարդները միմյանցից տարբերվում են իրենց պատրաստած նյութից: Զգացեք այս խորանարդը, ինչ է դա:

Երեխաներ: փայտե:

Ուսուցիչ. Եվ ինչ է այս խորանարդը:

Երեխաներ: պլաստիկ:

Ուսուցիչ. Dunno այս պահարանի վրա, մենք ունենք տիկնիկներ: Տղաներին ասեք, թե քանի տիկնիկ ունենք:

Երեխաներ: լոտ

Ուսուցիչ. Ո՞րն է տարբերությունը Մաշա տիկնիկի և Կատյա տիկնիկի միջև: (Shույց է տալիս երկու տիկնիկ)

Երեխաներ: Մեկը մեծ է, մյուսը ՝ փոքր:

Ուսուցիչ. Ո՞րն է տարբերությունը Օլյա տիկնիկի և Տանյա տիկնիկի միջև:

Երեխաներ: Օլյան հագնված է: Tanya- ն մերկ է, քամված, մերկ:

Ուսուցիչ. Showուցադրել Dunno- ն, որի խաղալիքը օգնում է մեզ գլորում մեր տիկնիկները: Երեխաներ Սա զբոսնող է:

Ուսուցիչ. Դունո, զբոսնողը պատրաստված է երկաթից, գործվածքից, պլաստիկից:

Ուսուցիչ. այս դարակից մենք գնդակներ ունենք: Ասացեք տղաներին, թե ինչպիսին են նրանք:

Երեխաներ: մեծ ու փոքր

Ուսուցիչ. հատկանշվում է ՝ փշոտ, հարթ, գունագեղ, փափուկ - հյուսված, տրիկոտաժե, ռետինե:

Երեխաներ: Եվ որտեղ են մեր ուտեստները: Ասա մեզ նրա մասին:

Երեխաներ: մենք ունենք թեյնիկ, ամաններ, ափսեներ, սուսերներ, թեյի բաժակներ, բաժակներ, գդալներ, պատառաքաղներ, դանակներ

2-րդ խնդիր Դուննոյից. «Ֆիզիկական կուլտուրայի րոպե»

Ահա մի մեծ բուրգ (հասնելու համար)

Եվ ուրախ զվարճալի գնդակը (տեղում թռնելով)

Փափուկ փափուկ արջ (քայլեր տեղում, ոտքի արտաքին մասում)

Բոլորն ապրում են մեծ տուփի մեջ (ցուցադրեք մեծ հրապարակ)

Բայց երբ ես գնում եմ քնելու (ձեռքերս այտիս տակ, փակիր աչքերս)

Բոլորը սկսում են խաղալ (ցանկացած շարժում պատկերել)

3 առաջադրանք Dunno- ից.

Ուսուցիչ. dunno տղաներն ասում են, որ նա, ինչպես դուք, ունի նաև իր սիրած խաղալիքները: Նա ուզում է, որ դուք կռահեք հանելուկները և պարզեք, թե ինչ խաղալիքներ են սիրում:

1) Թաքնվում ես և քեզանից

Մեկ տիկնիկ մյուսում:

Մշուշների վրա կան ոլոռ:

Ինչ տիկնիկներ: (Մատրյոշկա)

2) Դունոն դրանցից շատ է.

Ուղևոր, բեռ և հատուկ նման:

Այս մեկում դուռը բացում եմ

Ավազը բեռնված է այս ...

Ես պետք է անկեղծ լինեմ

Ես նրանց ամբողջ օրը խաղում եմ:

Ինչի հետ ես խաղում, ասա ինձ, ընկերներ: (Մեքենաներ)

Dunno- ի 4 առաջադրանք. «Անուն սիրեք խաղալիք»

Ավտոմեքենան գրամեքենա է, գնդակը գնդակն է, նապաստակը ՝ նապաստակ, արջը արջի ձագ է, արջը, սկյուռը սկյուռ է, կատուն ՝ կատվիկ, կատուն ՝ զբոսնող:

5 առաջադրանք Dunno- ից. Տղերք, պատմեք մեզ, թե ինչպես վարվել ձեր խաղալիքների հետ:

Երեխաներ: դրանք պետք է պաշտպանված լինեն, դրանք չպետք է կոտրվեն, նետվեն, դրանք պետք է հանվեն

Դունո. That'sիշտ է, խաղալիքները մեր իսկական ընկերներն են

Քանի՞ խաղալիք աշխարհում

Եվ բոլորն, իհարկե, սիրում են

Աշխարհի բոլոր երեխաները:

Դուք պետք է խաղաք

Զվարճացեք, ընկերացեք

Եվ փայփայում յուրաքանչյուր խաղալիքը:

Սիրեք նրանց երեխաներին

Գնահատեք, պահեք,

Նրանք սիրում են խաղալ ձեզ հետ

Բայց նրանք չեն սիրում

Երբ նրանք կեղտոտվում են, կծում,

Նրանք նետում են, պոկում և կոտրում:

Հոգ տանել իրենց երեխաների մասին:

Դունո. Հիմա ժամանակն է խաղալ նրանց հետ, երեխաներ: Ես պետք է գնամ. Goodտեսություն տղաներ, դուք ինձ շատ օգնեցիք, հիմա ես շատ բան գիտեմ խաղալիքների մասին: Ես մեկնում եմ, բայց ես նույնպես կգամ այցելելու ձեզ: Եվ բաժանվելիս ես ձեզ եմ թողնում «Գունազարդման խաղալիքներ» մրցանակները:

    Վերջնական մասը

Ուսուցիչ. Տղերք, ձեզ դուր եկավ օգնել Dunno- ին: Ինչ լավ ընկերներ եք:

Դասից հետո. «Դեր-խաղ.« Եկեք ընկերներին վերաբերվենք թեյի հետ »

Ուսուցիչը երեխաների միջև բաժանում է դերերը.

Ո՞վ կդնի սեղանի կտորը սեղանի վրա:

Ո՞վ է դաջվածները սեղանին դնելու:

Ո՞վ է դնելու գդալները:

Ո՞վ է բլիթներն ու քաղցրավենիքը դնելու սեղանին:

Ո՞վ կդնի անձեռոցիկները սեղանի վրա:

Ո՞վ է հյուրերին հրավիրելու սեղան, ի՞նչ բառեր նա պետք է ասի:

Խաղ «Պատմեք ձեր սիրած խաղալիքի մասին»

1) Սա մեքենա է: Նա կարմիր է: Այս մեքենան հրդեհաշիջիչ է, այն մարում է հրդեհը:

2) Սա տիկնիկ է: Նա գեղեցիկ է. Նա գլխի վրա ունի աղեղ: Ոտքերի վրա կա մի գեղեցիկ զգեստ, կոշիկ: