Хэл яриаг хөгжүүлэх хичээлийн тойм (ахлах бүлэг) "Үлгэрийн орон" ахлах бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи OOD-ийн хураангуй. Хэл ярианы хөгжлийн талаархи хийсвэр зохиол

Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн "Оросын ардын үлгэртэй танилцах" сэдвээр яриа хөгжүүлэх OOD-ийн хураангуй.

Зорилтот:Хүүхдүүд орос ардын үлгэр мэддэг эсэхийг олж мэдээрэй."

Даалгаварууд:

    Хүүхдүүдийн ой санамжинд танил үлгэрийг нэгтгэх, тэдгээрийг хэлтэрхий, чимэглэл, объект гэх мэтээр таних;

    Төсөөлөл, уран зөгнөл, сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

    Унших сонирхол, аман зохиолд дурлах, аман урлагтай танилцах.

    Урам зориг өгөх үе шат.

Хүүхдүүд хивсэн дээр зогсож байна, хаалга тогшиж байна. Дунно том үлгэрийн номтойгоо зочлохоор ирж, нэгээс илүү үлгэр мэдэхгүй тул хүүхдүүдээс түүнийг Оросын ардын үлгэртэй танилцуулахыг хүсдэг.

Залуус аа, бид юу хийх ёстой вэ? (Туслаач).

2. Хайлтын шат.

Бид Dunno-д хэрхэн туслах вэ? (Бидний мэддэг орос ардын үлгэрүүдийг танд хэлье).

Dunno-г анхааралтай сонсож, санаарай.

3. Практик үе шат.

Хурууны гимнастик "Дуртай үлгэр"

(хүүхдүүд ээлжлэн хуруугаа нугалж, сүүлчийн мөрөнд гараа алгадах)

Бид үлгэрийг нэрлэх болно.

Миттен, теремок,

Gingerbread man - улаан өнгөтэй тал.

Цасан охин байдаг - гоо үзэсгэлэн,

Гурван баавгай, чоно, үнэг.

Сивка - Буркаг мартаж болохгүй.

Манай бошиглогч үхэр.

Бид Дулааны тухай үлгэр мэддэг,

Бид манжингаа мартдаггүй

Бид чоно, хүүхдүүдийг мэднэ.

Эдгээр үлгэрт бүгд баяртай байдаг.

Сайн байна залуусаа! Та олон үлгэр мэддэг. Үлгэрийг яагаад Оросын ардын үлгэр гэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү? Би чамд одоо хэлье, сандал дээр суугаад анхааралтай сонс. Оросын ард түмэн хүүхдүүддээ үлгэр домог зохиож, амьдралын сайн мууг ялгаж сургадаг байжээ. Хүүхдүүд өсч томрохдоо хүүхдүүддээ ийм үлгэр ярьж өгдөг байв. Тиймээс үлгэрүүд насанд хүрэгчдээс хүүхдүүдэд дамждаг. Үлгэр нь урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй, гайхамшигтай зүйлийн тухай өгүүлдэг бөгөөд тэдгээр нь ардын болон зохиолчийнх юм.

Үлгэрийг яагаад зохиолчийн гэж нэрлэдэг вэ? (Учир нь тэдгээрийг нэг хүн зохиож, бичсэн байсан - зохиогч). Бид дараагийн удаа Dunno-д зохиолчийн үлгэрийн талаар ярих болно, гэхдээ та одоо тоглохыг хүсэхгүй байна уу? Би танаас оньсого асууя, та үлгэрийг нэрлээрэй.

Тоглоом: "Үлгэрийг оньсого ашиглан сур"

Цэцгийн аяганд нэг охин гарч ирэв

Мариголдоос арай илүү тэр охин байсан.

(Thumbelina)

Ойн ойролцоо, захад,

Тэдний гурав нь овоохойд амьдардаг,

Гурван сандал, гурван аяга байна,

Гурван өлгий, гурван дэр

Энэ үлгэрийн баатрууд хэн бэ?

(Гурван баавгай)

Бага насны хүүхдийг эдгээдэг

Шувууд, амьтдыг эдгээдэг

Түүний нүдний шилээр харж байна

Сайн эмч...

(Айболит)

Би өвөөгөө орхисон

Би эмээгээ орхисон,

Би чам дээр удахгүй ирнэ

(Цагаан гаатай хүн)

Сайн байна, та оньсогоноос үлгэр сурч болно, гэхдээ үлгэр жишээг ашиглан үлгэр сурахыг хичээгээрэй (самбар дээр "Чоно ба долоон бяцхан хүүхэд", "Тахиа - Ряба" үлгэрийн чимэглэлүүд байдаг. , "Үнэг - Бяцхан эгч ба саарал чоно", "Колобок", "Теремок").

Багш самбарт гарахыг санал болгож байна.

Залуус аа, хараарай, энэ зураг аль үлгэрээс гаралтай болохыг надад хэлээч? ("Чоно ба долоон залуу ямаа").

Энэ үлгэр бидэнд юу зааж байна вэ? (танихгүй хүн хаалга онгойлгож болохгүй гэдэг нь ээжийнхээ үгэнд орох, чоно шиг муу муухай байх биш, эелдэг байх ёстой).

Энэ зураг ямар үлгэрээс гаралтай вэ? ("Ряба тахиа").

Энэ үлгэрийн аль тахиа сайн эсвэл муу вэ? (тахиа сайн, тэр өвөө, эмээ хоёрт алтан өндөг өгч, хулгана хагалж, өрөвдөж, өөр өндөглөдөг).

Сайн байна, одоо би та нарыг үлгэрийн баатрууд гэж нэрлэх болно, та тэдний тоглодог үлгэрийн нэрийг санаж байна.

1. Өвөө, хорхой, ач охин, хулгана. (Манжин).

    Маш бяцхан охин, цох, хараацай, хулгана. (Thumbelina).

    Цар, гурван хүү, сум, намаг. (Мэлхийн гүнж).

Залуус аа, бид танд "Мөөгөнцөр - Теремок" үлгэрийг үзүүлж болно.

Явцгаая найзуудаа

Гайхамшигт - үлгэрт - чи бид хоёр.

Хөөе баатрууд гараад ир

Хүүхдүүдэд үлгэр үзүүл.

(Хөтлөгч, үлгэрийн баатрууд гарч ирэн, малгайгаа өмсөж, "Мөөгөнцөр - Байшин" үлгэрийг үзүүлж эхэлнэ, үлдсэн хүүхдүүдийг үзэгч болгон урь.)

Үлгэрийн төгсгөлд Дунно хүүхдүүдэд сонирхолтой түүх, тоглоом, үлгэрт баярлалаа.

4. Тусгал - үнэлгээний үе шат.

Баярлалаа залуусаа, та нар жинхэнэ жүжигчид шиг байсан. Би чамайг маш их сонирхож байсан, би чам дээр дахин ирнэ, чи намайг зохиолчийн үлгэрүүдтэй танилцуулна гэж амласан. (Тэр баяртай гэж хэлээд явна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна! Бүх үлгэрийн баатруудаас баярлалаа гэж хэлмээр байна. Та орос ардын үлгэрийг маш сайн мэддэг ч хүн бүр өөрийн дуртай үлгэртэй гэж би бодож байна. Дараагийн удаа бид энэ тухай ярих болно.

(Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд)

Боловсролын:

Хүүхдүүдийг ард түмнийхээ соёл, өдөр тутмын амьдралын онцлог, зан заншил, уламжлал, Оросын ардын тоглоомуудтай танилцуулах.

Хүүхдүүдийг овоохойтой танилцуулах - тариачны гэр бүлийн гэр, Оросын зуух.

Хөгжиж байна:

Хүүхдийн сониуч зан, ажиглалт, яриаг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн толь бичгийг ардын зүйр цэцэн үг, үг хэллэг, шинэ үгсээр баяжуулах (атгах, цутгамал төмөр, покер гэх мэт).

Боловсролын:

Эртний эд зүйлсийг хүндэтгэх, ардын уламжлал, зочломтгой зан заншил, Оросын ардын аман зохиолыг сонирхох.

Тайлбар толь бичгийн ажил:овоохой, зуух, атгагч, покер, цутгамал төмөр.

Урьдчилсан ажил:эртний гэр ахуйн эд зүйлсийг дүрсэлсэн номнуудын чимэглэлийг шалгах. Сургаалт үгс, зүйр цэцэн үг, оньсого, үлгэр, дугуй бүжиг сурах. Орос ардын үлгэр унших.

Тоног төхөөрөмж:"Оросын овоохой", Оросын өдөр тутмын амьдралын эд зүйлс, цутгамал төмөр, атгах, покер, малгайгаар тоноглогдсон маск. тоглоом, гэрийн эзэгтэйд зориулсан орос ардын хувцас.

Хичээлийн явц

(Хүүхдүүд танхимд ордог. Тэднийг орос ардын хувцастай гэрийн эзэгтэй угтав.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байцгаана уу эрхэм зочид!

Оросын ёс заншлаар бид эрхэм зочдоо талх, давсаар угтаж, намуухан бөхийлгөж угтдаг!

Хөтлөгч: Тавтай морилно уу, эрхэм зочид, овоохой руу яваарай. Би жижигхэн овоохойтой, гэхдээ ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ!

(Хүүхдүүд сандал дээр сууна.)

Өөрийгөө тав тухтай байлга.

Хүн бүр харж чадах уу, хүн бүр сонсож чадна

Хүн бүрт хангалттай зай байсан уу?

Чих, нүдийг бэлтгэ.

(Хүүхдүүд суудалдаа сууна.)

Залуус аа, овоохой гэж юу вэ?

Хүүхдүүд: (энэ бол гэр).

Хөтлөгч:Зөв! Энэ бол тосгоны байшингийн хуучин нэр юм.

Өнөөдөр бид юу ярих гэж байгааг олж мэдэхийн тулд. Оньсого тааварлаарай.

"Манай тарган Федора

Удалгүй иднэ

Харин цадсан үедээ

Федорагаас халуун дулаан байна."

Хүүхдүүд: жигнэх.

Хөтлөгч:Тийм шүү, хүүхдүүд ээ! Энэ бол зуух юм.

Залуус аа, та юу гэж бодож байна, овоохойн зуух юунд зориулагдсан вэ?

Хүүхдүүд: (байшинг дулаацуулахын тулд).

Хөтлөгч:Тийм ээ, залуус аа, Оросын тосгонд овоохойг орос зуухгүйгээр төсөөлөхийн аргагүй юм. Зуух нь овоохойд хамгийн чухал гэж тооцогддог. Энэ нь байшинг бүхэлд нь халаахын тулд овоохойн төвд байрладаг байв. Оросын зуух том байх ёстой, яагаад та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: овоохойд удаан дулаацах.

Хөтлөгч:Залуус аа, танд зөвхөн дулаацуулах зуух хэрэгтэй байсан уу?

Хүүхдүүд: (тэд дотор нь хоол хийсэн).

Хөтлөгч:Зөв шүү залуусаа, зуухыг янз бүрийн хэрэгцээнд ашигласан, та юу гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: (дулаацахын тулд тэд хоол хийж, түүн дээр унтсан).

Хөтлөгч:Зөв шүү залуусаа, зууханд халаалт, хоол хийх, дээр нь унтах, тэр ч байтугай угаахад хүртэл ашигладаг байсан.

Хашаанд хүйтэн жавар шажигнаж, яндангаар салхи гаслан, зуух нь дулаахан, тохь тухтай, та зөвхөн түлээний шажигнах чимээг сонсох болно.

Гэрийн эзэгтэй зуух руу алхав.

- Энд хэн хэвтэж байгаа юм бэ?

- Хүүхдүүд:муур.

Өө, шоглоомчин Васка, чи өөрийгөө хаанаас авсан юм бэ?

Хөтлөгч:Залуус аа, Васка муур зуухан дээр юу хийж байна вэ?

Хүүхдүүд:халдаг.

Хөтлөгч:Залуус аа, гэхдээ зуух өөрөө халдаггүй, зуух нь дулаацуулахын тулд эхлээд юу хийх ёстой вэ?

Хүүхдүүд:(та үүнийг хайлуулах хэрэгтэй).

Хөтлөгч:Тийм ээ, залуусаа, гэрийн эзэгтэй өглөө босоод л хамгийн түрүүнд зуухаа асааж эхэлдэг. Өдөржингөө зуух хөөрч, оролдоно.

Гэрийн эзэгтэй тэнд юу хоол хийсэн бэ?

Хүүхдүүд:(будаа, төмс, шөл).

Хөтлөгч:Зөв! Зууханд эзэд нь төмс, үхэрт зориулж уурын тэжээл бэлтгэх болно. Будаа буцалгаж, сүү халааж, талх жигнэж, шарж байна.

Зуух нь гэр бүлийн тэжээгч гэж тооцогддог байв.

Хуучин цагийн залуус Оросын зуухны талаар юу гэж хэлсэн бэ?

"Зуух бол бидний ээж юм."

"Зуух нь улаан зунтай."

"Зуух - халааж, хоол хийж, жигнэх, шарсан төмс.

"Зуух нь сэтгэлийг тэжээж, хатааж, баярлуулах болно!"

"Талх өгөхгүй байх нь дээр, гэхдээ зуухнаас бүү гарга."

"Овоохойд зуух байгаа болохоор яриа сайтай."

Тоглоом "Ямаа ба залуус"

Зуух нь хүүхдийн тоглоомд хүртэл байсан. Одоо тоголцгооё? Тоглоомыг "Ямаа ба залуус" гэж нэрлэдэг.

Нэг хүүхдийг сонгосон - ямаа. (Тэр ямааны баг өмсдөг.)

Ямаа тойрог дээр зогсож, хүүхдүүд түүнийг тойрон бүжиглэж, харилцан яриа өрнүүлдэг.

Ямаа: Би бол ямаа, би-би!

Би ой руу явсан.

Би мод жижиглэсэн.

Хүүхдүүд: Та яагаад түлээ хэрэгтэй байна вэ?

Ямаа: Би-би, зуухаа халаа.

Хүүхдүүд: Яагаад зуухаа халаах вэ?

Ямаа: Би-би, будаа чанаарай.

Хүүхдүүд: Яагаад будаа хийх вэ?

Ямаа: Би-би залуусаа хоолло.

Хүүхдүүд: Бид будаа хүсэхгүй байна!

Ямаа: Би, би хооллох болно!

Би гүйцэж, хооллох болно! (Хүүхдүүд тараана.)

(Хүүхдүүд суудалдаа сууна.)

- Хөтлөгч:Зуухыг хэн тавьдагийг надад хэлээч?

Хүүхдүүд: (зуух үйлдвэрлэгч).

- Хөтлөгч:Зуух үйлдвэрлэгч овоохойд зуух тавихдаа ямар барилгын материал ашигладаг вэ?

Хүүхдүүд: (Тоосго, шавар)

- Хөтлөгч:Одоо залуусаа, Оросын зуух хэрхэн ажилладагийг харцгаая.

Хөтлөгч:Залуус та нар үүнийг юу гэж бодож байна вэ?

(Багш хоолой руу заав.)

Хүүхдүүд:(хоолой).

Хөтлөгч:Тийм ээ, залуусаа, энэ бол гаанс, гэхдээ энэ нь юунд зориулагдсан бэ?

Хүүхдүүд: (Үүнээс утаа гарсан).

Хөтлөгч:Зөв залуус аа, гэхдээ утаа юунаас гарсан юм бэ?

Хүүхдүүд: (зууханд түлээ түлж байснаас).

Хөтлөгч:Тийм ээ, залуусаа, тийм ээ, гэхдээ тэд түлээ хаана тавьсан бэ?

Хүүхдүүд: (Хүүхдүүдийн хариулт.)

Хөтлөгч:Залуус аа, тэд зууханд тусгай газар түлээ тавьдаг, гэж нэрлэдэг ам... Зуухны дулааныг сайжруулахын тулд тэд хус түлээ авч, илүү их дулаан өгсөн.

Залуус аа, хар даа, миний гарт юу байна?

Хүүхдүүд:покер.

Хөтлөгч:Залуус аа, покер юунд зориулагдсан гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:галын хайрцагт байгаа нүүрсэнд саад учруулах.

Хөтлөгч:Тийм ээ, залуус аа, ингэснээр гал илүү хөгжилтэй байх болно зуух, түлээ модыг покероор хутгасан.

Хөтлөгч:Залуус аа, тэд амандаа өөр юу хийсэн бэ?

Хүүхдүүд: (сав).

Гэрийн эзэгтэй цутгамал төмрийг авдаг

Энэ юу вэ?

Хүүхдүүд:цутгамал төмөр.

Хөтлөгч:Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна, тэр үед цутгамал төмөр юу байсан бэ?

Хүүхдүүд:тэнд будаа, шөл чанаж болгосон.

Хөтлөгчшон дээр цутгамал төмрийг тавьдаг. Өө, гэхдээ зууханд халуун байгаа тул цутгамал төмрийг яаж хийх вэ?

Хөтлөгч:Залуус аа, зууханд цутгамал төмрийг илгээхийн тулд танд атгах хэрэгтэй.

(Эзэгтэй шүүрч аваад, цутгамал төмрийг зуух руу илгээв.)

Зуухнаас халуун, гал гарахгүйн тулд амыг нь таглав хийсэх.

Хөтлөгч:Зуухны ёроолд сул зай байна - жигнэх.

Залуус аа, гэрийн эзэгтэй энэ газрыг юунд ашигласан гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:(Эзэгтэй зууханд шүүр, утгуур, покер хадгалдаг байв.)

Хөтлөгч:Талх нарийн боовны бүтээгдэхүүнийг зуухны хэрэгсэл хадгалахад ашигладаг: шүүрэх, покер, утгуур, тэр ч байтугай өвлийн улиралд хүйтэн жавартай үед тахиа зуухны доор байлгадаг.

- Зуухны дээд талд тусгай газар байсан - буйдан.

Хөтлөгч:Залуус аа, энэ газрыг юу гэж бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:Хүмүүсийн амрах, унтахын тулд.

Хөтлөгч:Зөв! Зуухны тусламжтайгаар ч гэсэн өвчин эмгэг, жишээлбэл, ханиад, нурууг нь дулаацуулжээ.

Зуухан дээр залуус зөвхөн хувцсаа хатааж байсан ч өөр юу байсан бэ?

Хүүхдүүд:мөөг, жимс, сонгино.

- Оросын зууханд өөр нэг ид шидийн газар байдаг, энд цонх шиг жижигхэн хотгор байдаг. тэр зуух!

Тэр яагаад хэрэгтэй байсан гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:(дотор нь хувцас хатаасан).

Хөтлөгч:Тийм ээ, залуус аа, тийм ээ, тэд зууханд хувцас, гутлаа хатаасан.

Зуух, байшингийн хана хоёрын хооронд нэртэй газар байсан "Баби кут" Энэ буланг өнгөт хөшигөөр бүрхэв. Гэрийн эзэгтэй эмэгтэй кодэнд босс байв. Гэрийн эзэгтэй тэнд юу хийж байсан гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:чанасан хоол, шатаасан талх, чанаж болгосон.

Хөтлөгч:Залуус аа, зуухны тухай оньсого байдаг. Бид таамаглаж чадах уу?

Та овоохойноос юу гарч болохгүй вэ?

Хүүхдүүд:(жигнэх)

Хөтлөгч:Өвөл дулаахан, зун нь хүйтэн байдаггүй.

Хүүхдүүд:(жигнэх).

Хөтлөгч:Аль ньгүйгээр зуухаа асааж болохгүй вэ?

Хүүхдүүд:(түлээ байхгүй).

Хөтлөгч:Оросын зууханд чанаж болгосон будаа, байцаатай шөл юу байсан бэ?

Хүүхдүүд:(цутгамал, шавар саванд).

Хөтлөгч:Халуун ширэмээ зуухнаас яаж гаргаж авсан бэ?

Хүүхдүүд:(барихтай).

Хөтлөгч:Залуус аа, ямар үлгэрт гайхамшигтай зуухны тухай ярьдаг вэ?

Хүүхдүүд:(Хун галуу, цурхай загасны заавраар, боов.)

Хөтлөгч:Оросын ард түмэн "Оросын зууханд хийсэн байцаатай шөл сайн" гэсэн гайхалтай үг байдаг. Гэхдээ зөвхөн байцаатай шөлийг зууханд чанаж болгосон төдийгүй Оросын гол хоол болох будаа.

Гэрийн эзэгтэй зуух руу очиж, үнэрлэнэ.

Манай будаа бэлэн боллоо, өө, ямар амттай үнэртэй вэ, залуусаа, бид ярилцаж байтал будаа чанаж байсан.

(Эзэгтэй залуусыг ширээнд урьж, Сагаган будаагаар дайлна.)

Хөтлөгч:Та нар надтай уулзах дуртай байсан уу?

Үүнийг мэдэх цаг, нэр төрийн хэрэг. Зочин байх нь сайхан ч гэртээ байх нь дээр.


"Өвөл" сэдвээр ахлах бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи OOD-ийн хураангуй.
Зорилтот. Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх.

Даалгаврууд.
1. Өвлийн тухай хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх, системчлэх, өвлийн шинж тэмдгийг тодруулах.
2. Хүүхдүүдийн асуултанд бүрэн өгүүлбэрээр хариулах чадварыг бэхжүүлэх.
3. Энэ сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлэх; өгөгдсөн үгсийн тодорхойлолтыг сонгож сурах (тэмдэг үгийг идэвхжүүлэх). Толь бичгийг баяжуулах: цасан шуурга, цасан шуурга, нунтаг, нунтаг, цасан шуурга.
4. Ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулах: нэг язгууртай үгсийг сонгож сурах, үг хэллэгийн зөв тохиолдолд нэр үг хэрэглэх.
5. Анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Материал. Өвлийн ландшафтын зураглал, П.И.Чайковскийн "Зуу зууханд" ("Улирал") фонограмм; цайвар цэнхэр өнгийн цомгийн хуудас, өнгөт харандаа (өнгөт лав өнгийн харандаа).

Урьдчилсан ажил:
Алхаж байх үеийн ажиглалт.
Өвлийн тухай үлгэр унших, шүлэг сурах; өвлийн шинж тэмдгүүдийн тухай яриа.
Өвлийн байгалийг дүрсэлсэн зургуудыг судалж байна.

Хичээлийн явц
Өвлийн ландшафт бүхий зургууд самбар дээр өлгөөтэй байдаг. Багш шүлэг уншдаг:
Өвлийн шидтэн ирж байна.
Ирсэн, сүйрсэн;
Царс модны мөчир дээр хэрчиж дүүжлэв;
Долгионт хивсэнцэр дээр тавьсан
Талбайн дунд, толгодын эргэн тойронд.
Хөдөлгөөнгүй голтой Брега
Махлаг бүрээстэй тэнцэх;
Хүйтэн гялсхийв. Мөн бид баяртай байна
Өвлийн эхийн шоглоом.
А.С. Пушкин
Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, өнөөдөр бид жилийн гайхалтай цаг үе болох өвлийн тухай ярих болно.
- Өвөл хэдэн сар үргэлжилдэгийг хэн хэлэх вэ? (Гурав.)
- Эдгээр саруудыг нэрлэ. (12-р сар 1-р сар.)
-Одоо хэдэн сар вэ? (1-р сар.)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Жилийн энэ үед бид "цас" гэдэг үгийг байнга хэлдэг. Ямар цас вэ? (Цагаан, хүйтэн, сэвсгэр, наалдамхай гэх мэт)
Багш Е.Трутневагийн "Анхны цас" шүлгийн хэсгээс хүүхдүүдэд уншиж өгдөг.
Цонхны гадна юу байгаа вэ?
Тэр даруй байшинд гэрэлтэв!
Энэ цас хивс шиг хэвтэж байна
Хамгийн анхны, хамгийн цагаан!
"Үг нэмэх" дидактик тоглоом
- Өвлийн улиралд бүх зүйл цагаан сэвсгэр цасаар хучигдсан байдаг. Энэ үгээр тоглоцгооё. Би шүлгийг унших болно, та цас гэдэг үгтэй төстэй үгсээр мөрүүдийг төгсгөнө.
Зүүдэндээ чимээгүйхэн, чимээгүйхэн газарт унана ... (цас)
Бүх хөвсгөр тэнгэрээс гулсдаг - мөнгөлөг ... (цасан ширхгүүд)
Мод, нуга дээр чимээгүйхэн унадаг ... (цас)
Энд залууст зориулсан хөгжилтэй зүйл байна - улам хүчтэй болж байна ... (цас орох)
Бүгд гүйж байна, бүгд тоглохыг хүсдэг ... (цасан бөмбөг)
Цагаан хүрэм өмссөн мэт ... (цасан хүн)
Ойролцоох цасан дүрс байдаг - энэ бол охин ... (Цасан охин)
Цасанд улаан хөхтэй харагтун ... (бухын шувуу)
Үлгэрт гардаг шиг, зүүдэндээ ч тэр бүх дэлхийг чимэглэсэн ... (цас)
- Та ямар үг нэмсэн бэ? Тэд ямар үг шиг харагддаг вэ? (хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Өвлийн улиралд байгалийн ямар үзэгдэл ажиглагдаж болох вэ? (Цас, цасан шуурга, цасан шуурга.)
- Замууд тоос шороонд дарагдсан - таны ойлгож байгаагаар? (Цастай.)
"Нунтаг", "нунтаг" - эдгээр үгсийг хүүхдүүд найрал дуугаар болон тус тусад нь давтдаг.
- Өвлийн тухай ямар үг хэлэх вэ, ямархуу байдаг вэ? (Цастай, хяруу, цасан шуурга, хүйтэн гэх мэт)

Fizminutka "Цасан ширхгүүд" Өө, цасан ширхгүүд нисч байна, Цасан цагаан хөвсгөр. (Гар гөлгөр долгион.) Энэ бол өвөл-өвөл (Эхлээд бид баруун гараа хажуу тийш нь авч, ханцуйгаа хөдөлгөв. Дараа нь зүүн гараа хажуу тийш.) Би бүх цасан ширхгийг эргүүлж, газар буулгав. (Эргэж, суу.)

Сурган хүмүүжүүлэгч. Өвлийн улиралд мод юу болдог вэ? Тэд юу вэ? (Тэд нүцгэн, навчгүй, зөвхөн нарс, гацуур ногоон өнгөтэй, мод өвөл амардаг)
-Та юу гэж бодож байна вэ, ан амьтад өвлийн улиралд ойд хэрхэн амьдардаг вэ? (Хүүхдүүд туулай, үнэг, хэрэм, баавгай гэх мэтийг ярьдаг.)
- Шувууд бүгд урагшаа ниссэн үү? Ямар шувууд өвөлждөг, юу иддэг, тэднийг өвлийн улиралд амьд үлдэхэд нь хэн тусалдаг болохыг бидэнд хэлээрэй. (Хүүхдийн үлгэр. 2-3 үлгэр сонсогддог.) Сурган хүмүүжүүлэгч. Өвлийн улиралд та ямар хөгжилтэй, тоглоомтой вэ? (Бид чарга, цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах. Бид цасан бөмбөг тоглодог, цасан эмэгтэй хийдэг гэх мэт) "Өгүүлбэрийг дуусга" дасгал.
- Тоглоом тоглоцгооё. Би өгүүлбэрийн эхлэлийг хэлэх болно, та цасан хүн гэдэг үгийг нэмнэ.
Бид нүд гялбуулахаар шийдсэн ... (цасан хүн).
Бид луувангийн хамарыг манай ... (цасан хүн) хавсаргав.
Бид хөршүүддээ ... (цасан хүн) үзүүлэв.
Бид ... (цасан хүн) -тэй тоглосон.
Бид эмээдээ ... (цасан хүн) тухай хэлсэн.

Биеийн тамирын "Цасан хүн"
Алив, найз аа, зоригтой бай, найз аа, (Тэд Катя цасан бөмбөгөө цасан дээр өнхрүүлж байгаа дүр үзүүлэн дугуйлан явна. Тэд урд нь цасан бөмбөлөг эргэлдэж байна.)
Энэ нь цасан бөмбөг болж хувирна (гараараа том тойрог зур.)
Мөн энэ нь цасан хүний ​​бөөгнөрөл болно. (Гурван бөөгнөрөлөөс цасан хүнийг "зурах".)
Түүний инээмсэглэл үнэхээр тод! (Тэд өргөн инээмсэглэв.)
Хоёр нүд, малгай, хамар, шүүр. (Тэд нүдээ харуулж, толгойгоо далдуугаараа таглаж, хамартаа хүрнэ.)
Гэхдээ нар бага зэрэг шатах болно - (Аажмаар бөхийлгөнө.)
Өө! - мөн цасан хүн байхгүй. (Тэдний мөрөө хавчих.)

Багш хүүхдүүдийг өвлийн тухай зураг зурахыг урьж байна.
Тайван хөгжим сонсогдож, хүүхдүүд зурдаг.
Доод шугам. Хүүхдүүдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.

Александра Фадеева
"Үзэсгэлэнт ярианы орон руу аялах" ахлах бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи OOD-ийн хураангуй.

Зорилтот:

зөв дуудлагын ур чадварыг нэгтгэх

Даалгаврууд:

Боловсролын

Харилцааны харилцааны ур чадварыг дээшлүүлэх, үг хэллэгийг задлан шинжлэх, үг хэллэг, үг бүтээх;

Багасгах - энхрийлсэн дагаваруудыг ашиглах дасгал хийх;

Ерөнхийлэх, ангилах чадварыг бий болгох;

Хөгжиж байна:

Хөгжүүлэххарилцан уялдаатай яриа, дүрслэлийн танилцуулга;

Үг хэллэг, ярианы тоглоомд оролцох замаар үгсийн санг өргөжүүлэх;

Үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, бие даасан байдал, өөртөө итгэх итгэл.

Боловсролын:

Бие биедээ эелдэг хандлагыг төлөвшүүлэх, санаачилга гаргах.

Тайлбар толь бичгийн ажил: Нар: тод, гэрэлтсэн, гэрэлтэй, халуун.

Материал ба тоног төхөөрөмж: туяатай нар, хөгжмийн сонголт, нуман хаалга - үлгэрийн хаалга улс, үсэг бүхий бөмбөлөг.

OOD явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч.

(Хүүхдүүд танхимын голд тойрог хэлбэрээр зогсдог)

"Инээмсэглэл" сэтгэлзүйн гимнастик

Сайн уу залуусаа! Хүний сэтгэлийн түгжээг нээдэг түлхүүр бол инээмсэглэл тул одоо бие биедээ инээмсэглэл бэлэглэцгээе. Баруун талд байгаа хөрш рүүгээ инээмсэглэ (зүүн).! Зочдод инээмсэглээрэй!

Сайн хийлээ! Өнөөдөр би таныг ер бусын зүйл рүү явахыг урьж байна сайхан ярианы үлгэрийн орноор аялах, олон гайхалтай нээлт, нууц, ид шид биднийг хүлээж байна! Та санал нийлж байна уу?

Тийм ээ, бид санал нэг байна!

(Тайван хөгжим эгшиглэнэ. Хүүхдүүд үгийн явцад тодорхой үйлдэл хийдэг)

Орох ид шид рүү

Хүн бүр эхлээд босох ёстой

Алга таших, дэвслэх, бөхийлгөх.

Дахин бос, инээмсэглэ

Чимээгүй суугаад нүдээ аниад,

Бүх зүйлийг түр зуур март

Хүн болгонд хэлэх сайхан байна үг:

"Сайн уу, ид шид, хурдан!"

(Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр үргэлжлүүлэн сууна)

Ингээд явцгаая сайхан ярианы орон.

(Гайхалтай хөгжим асаалттай)

Нүдээ аниад өгөөч. Бид үүлний дундуур агаарын бөмбөлөгөөр нисч байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Дээрээс бид ой мод, талбайг харж, голын чимээг сонсож, борооны дараах цэвэр агаарыг үнэрлэдэг.

(Дэлгэц дээр ид шидийн зураг гарч ирнэ сайхан ярианы орон)

Бид нүдээ нээдэг. Юу хар даа залуусаа үзэсгэлэнтэй улс.

(Бид босоод хагас тойрог болгон дахин барих)

Чи юу харж байна?

(Хүүхдүүд жагсаалт, дээр дүрсэлсэн байна зураг: сайхан цайз, хурц нар, баялаг ногоон байгууламж гэх мэт)

Залуус аа, энэ юу вэ? Ямар ч үлгэрт гардаг шиг улс, түүний хил дээр шидэт хаалга байдаг бөгөөд тэдгээрийн дээр цайз өлгөөтэй байдаг. Үүнийг нээцгээе! мөн хурууны гимнастик "Castle" бидэнд туслах болно!

(Хүүхдүүд хагас тойрог дээр зогсож, хурууны гимнастик хийдэг)

Хурууны гимнастик "Цайз"

Хаалган дээр цоож байна

Хэн нээж чадах вэ,

Татсан, мушгисан,

Тэд тогшиж, нээсэн!

Ингээд үлгэрийн шидэт хаалга нээгдэв улс! За, орцгооё!

(Хүүхдүүд хаалгаар дамжин дэлгэц рүү ойртоно)

Энд биднийг олон өнгийн солонго угтаж байна, энд тод нар байна! Нар руу явцгаая, тэр биднийг ид шидийн ордон руу хөтлөх нь гарцаагүй!

(Хүүхдүүд тайван бус хөгжим, ид шидийн өнгөт зураг шиг нар руу анхны алхмаа хийх гэж байна. сайхан ярианы оронхар цагаан болдог)

“Сайн байна уу, эрхэм залуус аа! Гайхамшигт нутгийн оршин суугчид танд бичдэг улс! Муу шидтэнгүүд манай нарыг илбэж, туяаг нь тараажээ сайхан орон харанхуй болжээ! Байгаа бүх зүйл АНУ: байшингууд, талбайнууд, ой мод, замууд, гол мөрөн, бүх зүйл гэрэлгүй үлдсэн бөгөөд удахгүй мөхөх болно! Бидний сэтгэл санааг тайлахад тусална уу улс, үүний төлөө бид танд талархах болно! ”

Залуус аа, наргүй, дулаан туяатай, олон өнгийн өнгөөр ​​хараарай сайхан ярианы оронэнэ нь уйтгартай, муухай болсон! Нар бүрэн гунигтай байв! (Багш туяагүй гунигтай нарны дүрсийг байрлуулсан хичээлийн самбар руу заана) Залуусаа, наранд тусалцгаая! Цацраг туяаг арилгахын тулд та даалгавруудыг гүйцэтгэх хэрэгтэй! Энэ гайхамшигт газрын оршин суугчдад тусалцгаая улс?

Тийм ээ, бид туслах болно!

Тэгээд хурдан сандал дээр суу!

(Багш туяан дээр бичигдсэн даалгавруудыг уншиж, даалгавруудыг гүйцэтгэсний дараа нарны туяаг холбоно. Бүх цацрагууд тархсан байна. бүлэг)

Би даалгавар: Энд анхны туяа байна, сонс дасгал хийх: "Үүнийг энхрийлэн нэрлэ"

(Багш хүүхэд рүү бөмбөг шидэж, энэ үгийг дуудаж, тэр үүнийг энхрийлэн дууддаг)

Жишээ үгс: Сармагчин, хиппо, нохой, бух, гахай, дорго, цох гэх мэт.

Сайн байна уу залуусаа, та эхний даалгавраа маш сайн хийлээ! Хоёр дахь даалгавар юу вэ?

II даалгавар: "Видео хуйвалдаан" Бид видео бичлэгийг үзэж, дараа нь асуултанд хариулж, бэлдээрэй.

(Багш хаврын тухай видео оруулсан)

Та жилийн аль цагийн тухай ярьж байсан бэ?

Хаврын ямар шинж тэмдгийг та мэдэх вэ?

Хавар цас хайлж, горхи урсаж, нар илүү гэрэлтэж, шувууд нисч, анхны цэцэг гарч ирдэг.

Та хаврын ямар саруудыг мэдэх вэ?

Гуравдугаар сар дөрөвдүгээр сар тавдугаар сар

III даалгавар: "Хаврын амьтад"

Сайн хийлээ! Гурав дахь туяа нь хавар ямар амьтад сэрдэг талаар биднээс асуудаг.

Хавар баавгай, дорго, зараа сэрдэг.

Энэ нь зөв, гэхдээ би нэг маш сонирхолтой зараа мэднэ. Түүний тухай үлгэр сонсоцгооё. Үүний тулд бидэнд массажны бөмбөг, үнэнч найз нөхөд хэрэгтэй гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

(Багш хүүхдүүдэд массажны жижиг бөмбөг тарааж өгдөг.)

Су-жок эмчилгээ

Үлгэрийн ойд жижигхэн тохилог байшинд бяцхан зараа амьдардаг байв. Бөмбөгийг задгай алган дээр харуул.

Зараа жижиг байсан тул бүх зүйлээс айдаг байв. Тэр одоо гэрээсээ гараад нуугдав.

Су-Жок бөмбөгөөр алгаа хэд хэдэн удаа шахаж, тайл

Хаврын нэгэн өглөө зараа зугаалахыг хүссэн. Тэр гэрээсээ гараад эргэн тойрноо хараад жижигхэн хөлөөрөө зам уруу гүйв. Зам нарийхан, тахир дутуу байв.

Зараа удаан хугацаанд гүйв. Гэнэт тэр том урсдаг голын дэргэд өөрийгөө олж харав. Тэгээд голын дээгүүр нимгэн гүүр шидэгдсэн.

Бөмбөгийг далдуу модны дагуух дугуй хөдөлгөөн - эхлээд цагийн зүүний дагуу, дараа нь цагийн зүүний эсрэг.

Тэр жижигхэн хөлөөрөө нарийн гүүрэн дээр болгоомжтой гишгэж - нэг алхам, дараа нь хоёр дахь, гурав, дөрөв, тав дахь - нөгөө тал руугаа хөдөллөө!

Мөн гялбаа байдаг - том, дугуй, үзэсгэлэнтэй!

Алгандаа бөмбөгөөр дугуй хөдөлгөөн хийх.

Цэвэрлэгээнд харагдахуйц харагдахгүй байна примрозууд: цасан ширхгүүд, матар, хойд эх, уушгины ургамал, алтанзул цэцэг! Үзэсгэлэнтэй, үлгэр шиг!

Бөмбөгийг эрхий хуруунаас эхлэн хуруу тус бүр дээр эргэлдэж, цэцгийн нэр тус бүрийн хувьд.

Зараа цэвэрлэгээнд үнэхээр дуртай байсан, тэр эргэн тойрон алхаж, гүүрэн дээр гишгэсэн - нэг алхам, хоёр, гурав, дөрөв. Тавдугаарт. тэр нөгөө талд байна!

Бөмбөгийг эрхий хуруунаас эхлэн хуруу бүр дээр эргэлдүүлнэ.

Зараа хурдан гүйв - эхлээд ороомог замаар, дараа нь шулуун шугамаар. Би гэртээ ирлээ!

Бөмбөгийг алган дээрээ нааш цааш эргүүл.

Орой болоход Зараа байшингаа хаагаад, орондоо ороод сайхан зүүдэндээ унтжээ!

Бөмбөгийг алган дээрээ хавчих.

За залуусаа, бид хуруугаа сунгалаа, жаахан амарцгаая!

Физминутка

Хавар - улаан байна

Хавар- улаан байна, чи юутай ирсэн бэ? (Гараа хажуу тийш нь бөхийлгө.)

Цэцэгтэй, өвстэй, хэрээтэй морьтой. (Гараараа өвс, цэцэг рүү зааж, жолоогоо ав.)

Бид үүнийг нугын зүлгэн дээр унах болно, (Газар дээрээ үсэрнэ.)

Булгийн ус руу. (Нөгийж, төсөөлж буй усаа шүүрээрэй.)

Нар руу инээмсэглэцгээе (тус тус бүр.)

Гэртээ буцаж ээж рүүгээ явцгаая. (Суух.)

IV даалгавар: "Үеийн тоог тодорхойлох"

(Багш нэг хүүхдийг харуулав дүрслэлХаврын примрозоор тэр цэцэг дууддаг, дараа нь бүх хүүхдүүд уг объектыг найрал дуу гэж нэрлэдэг бол алга ташилт нь үгийг үе болгон хуваадаг. Хүүхэд хариулдаг - үгэнд хэдэн үе байдаг.

Цэцэг: цасан дусал, матар, эх - хойд эх, уушгины цэцэг, алтанзул цэцэг, сараана, даффодил.

V даалгавар: "Хавар шавж"

Залуус аа, хавар шавж юу болдгийг бидэнд хэлээч?

Хавар шавьжнууд сэрж, нисч, нисдэг.

Та ямар шавьж мэддэг вэ?

Шавж: байцаа, нимбэгний өвс, зөгий, зөгий, ялаа, шоргоолж, хачиг, хатагтай, май цох.

(Хүүхдүүд шавьжийг жагсаана, тодорхой үг бүрийн бүх дууг тодорхой хэлэх)

III Хамгаалах

Залуус аа! Тиймээс нар энэ гайхамшигт гэрэлтэв улс... Түүнтэй ойртоцгооё!

(Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр босдог)

Энэ ямар байна вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Өөрийгөө тайвшруулах

Одоо бүгдээрээ суугаад нүдээ аниад туяа хацар, хамар, гар, хурууг хэрхэн дулаацуулж байгааг төсөөлцгөөе. Энэ нь бүрэн дулаахан болж, та өөрөө дулаахан, эелдэг болсон.

(Хүүхдүүд хөгжимийг тайвшруулахын тулд өөрөө массаж хийдэг)

Нүдээ нээ, хар даа, туяа үүлэн дундуур, талбайнуудаар, ой модоор, цэцэгсээр урсаж, оршин суугчдын гэрт хүрэх замаас бусад бүх зүйлийг илбэдэж, тэд танаас байшин руугаа зам тавихыг гуйж байна.

Хүүхдүүд ширээн дээр суугаад зурдаг мөр:

\ \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

/\/\/\/\/\ /\/\/\/\/\ /\/\

Сайн байна, залуусаа, замуудыг зассан! Өө! Мөн энэ гайхамшигт оршин суугчид талархал илэрхийлж байна улсХэсэг хугацааны дараа оролдох амттан өгсөн бөгөөд одоо тойрогтоо орцгооё!

(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсдог)

За, гэртээ харих цаг боллоо!

Мөн бидний хувьд ид шидээс

Төлөвлөгөөний тоймшууд боловсролын үйл ажиллагаа

ахмад бүлэгт.

Сэдэв:

Зорилтот:Ширээний эдлэлийн талаар дүрсэлсэн түүх зохиох чадварыг бий болгох.

аяга тавагны талаар дүрсэлсэн үлгэр зохиож сурах, өөр өөр зүйлсийг материал, хэмжээ, зориулалтаар нь харьцуулах. Эд зүйлсийг чанараар нь ангилах чадварыг бэхжүүлэх. Аяга тавагыг хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх:

“Ярианы хөгжил”, “Танин мэдэхүйн хөгжил”, “Нийгэм, харилцааны хөгжил”, “Загварчлалын урлаг, гоо зүйн хөгжил”, “Биеийн хөгжил”.

Даалгаварууд:

1) Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулж, идэвхжүүлэх, уялдаа холбоотой, дүрмийн зөв яриаг хөгжүүлэх. Дүрслэх өгүүллэг зохиох, ярианы сэтгэл хөдлөлийн илэрхийлэлд хүрэх, үг хэллэгт нэр үгсийг идэвхжүүлэх чадварыг бий болгох. "Ш" ба "Ж" авиаг цэвэр хэллэгээр ялга

Харилцааны хэрэгсэл болох яриаг эзэмших чадварыг сайжруулах ("Яриа хөгжүүлэх")

2) Төсөөлөл, бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх; гэр ахуйн эд зүйлсийн талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх явцад системтэй сэтгэлгээ, аяга таваг ангилах чадварыг үргэлжлүүлэн бататгах ("Танин мэдэхүйн хөгжил").

3) Хурууны моторт чадварыг хөгжүүлэх. ("Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил").

4) Үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтарсан үйл ажиллагаанд бэлэн байх, хэлэлцээр хийх, түншийн санаа бодлыг харгалзан үзэх, харилцааны сайн санааг бий болгох ("Нийгэм, харилцааны хөгжил").

5) Хүүхдийн биеийн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх, хоёр гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх. ("Биеийн хөгжил").

Арга, техник:

1. Аман арга (аяга тавагны тухай оньсого тааварлах, цэвэр хэллэгийг хэлэх, дүрслэх өгүүллэг зохиох, асуулт, үндэслэл, хэлэлцүүлэг);

2. Үзүүлэн үзүүлэх (үзүүлэх, аяга тавагны зураг);

3. Практик арга (бие даасан үйл ажиллагаа - аяга таваг угаах, дасгалын минут "Би гүйж байна, гүйж байна!" Аяга таваг уу? ", бие даасан үйл ажиллагаа - аяга таваг баримал;

4. Тоглоомын арга (биеийн минут);

6. Хяналтын арга (гүйцсэн даалгаварт дүн шинжилгээ хийх, гүйцэтгэлийн үр дүнг үнэлэх);

Материал ба тоног төхөөрөмж:

K.I-ийн үлгэр. Чуковский "Федорино уй гашуу",

Хүүхдийн ширээний хэрэгсэл

Аудио бичлэг, хөгжмийн төв, мультимедиа

Сав суулга дүрсэлсэн зургууд

Аяга тавагны дүрс бүхий картууд (цайны өрөө, хоолны өрөө, гал тогоо)

Хүүхдийн хормогч, усны сав, даавуу, аяга таваг угаагч бодис, алчуур

Үйлчлэх ширээ

Соронзон самбар

Пластилин, самбар, стек, салфетка.

Хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр

Хүүхдийн үйл ажиллагаа

Хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр, арга

Мотор

Биеийн тамирын хичээлийн минут "Би гүйдэг, би гүйдэг, би гүйдэг!"

Хурууны гимнастик "Бид аяга тавгаа угаадаг"

Тоглоомын өрөө

"Буцалж буй данх" дуурайх дасгал

D / ба "Илүү их зүйл юу вэ?"

Харилцааны

Аяга тавагны тухай оньсого хийх. Асуултууд.

Дүрслэх өгүүллэг бичих.

Үг тоглоом "Ямар хоол вэ?"

"Ш", "Ж" авиатай цэвэр хэллэгийн дуудлага

Уран зохиол, ардын аман зохиолын талаархи ойлголт

K.I-ийн ишлэлийг үзэж байна. Чуковский "Федорино уй гашуу", үлгэрийн хэлэлцүүлэг.

Зургийн

"Аяга таваг" загварчлал

Боловсролын үйл ажиллагааны логик.

Сурган хүмүүжүүлэгчийн үйл ажиллагаа

Сурагчдын үйл ажиллагаа

Хүлээгдэж буй үр дүн

1. Зохион байгуулалтын мөч

Багш хүүхдүүдийг оньсого таахыг урьж байна.

"Би хүн бүтээсэн, дуугарч, би уснаас айдаггүй, би хоолонд тохиромжтой.

гэхдээ намайг цохи - би сүйрнэ"

Хүүхдүүд сонсож, оньсого тааварлаарай

Үйл ажиллагаа зохион байгуулах урам зоригтой

2. Сурган хүмүүжүүлэгчийн түүх.

Хүмүүс эрт дээр үеэс аяга таваг хэрэглэж ирсэн. Эхлээд модоор хийсэн. Оросын үндэсний хоол нь модон болон шавар эдлэл хэвээр үлджээ. Дараа нь шил, төмөр, шавар, шаазан таваг гарч ирэв. Багцууд гарч ирэв. Хүмүүс аяга таваг хагарч, хийсэн хүний ​​хөдөлмөр алга болдог тул маш болгоомжтой ханддаг.

Багш хүүхдүүдээс асуулт асууна: Аяга тавгаа хэрхэн зөв угаах вэ?

Та аяга тавгаа хэрхэн арчлах ёстой вэ?

Тэд яагаад аяга тавгаа угааж, цэвэрлэж, арчдаг вэ?

Хүүхдүүд багшийн асуултыг сонсож, хариулдаг.

Эхлээд таваг, аягыг хүнсний хог хаягдлаас чөлөөлж, дараа нь халуун ус, саван эсвэл бусад угаалгын бодисоор угааж, дараа нь сайтар зайлж угаана. Тэд хатаагчинд хийж, арчиж, шүүгээнд хийнэ. Аяга тавгийг угааж, цэвэрлэж, арчиж, үргэлж цэвэрхэн, тэднээс идэхэд таатай байдаг.

Хөгжүүлсэн логик сэтгэлгээ, яриа, анхаарал;

3. Дидактик тоглоом

"Юу нь илүүц вэ?"

Багш дөрвөн объектыг дүрсэлсэн картуудыг хүүхдүүдэд үзүүлж, илүү нэгийг нь олж, нэрлэж, яагаад илүүц байгааг тайлбарлаж, үлдсэн гурван объектын ерөнхий үг сонгохыг хүснэ.

Хүүхдүүд зурган дээрх объектуудыг нэрлэж, нэмэлт зүйл олж, яагаад илүүд байгааг тайлбарлаж, үлдсэн сав суулгыг ерөнхийд нь илэрхийлэх үгийг сонгоно.

Хөгжүүлсэн логик сэтгэлгээ, яриа, анхаарал; насанд хүрэгчидтэй хамтарсан үйл ажиллагаанд анхааралтай хандах хандлага, нэгтгэх чадварыг бий болгосон. Хоолны нэрсийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэсэн. Хүүхдүүд өгүүлбэрээ хэрхэн зөв бүтээх, нэмэлт объектыг олох, ангилахыг мэддэг.

4. Дуураймал дасгал

"Буцалж буй данх"

Багш хүүхдүүдэд "Буцалж буй данх" ноорог харуулах даалгавар өгдөг. "Чамайг хоосон данх гэж төсөөлөөд үз дээ, хүйтэн ус чам руу аажмаар цутгаж байна. Бид данхыг гал дээр тавьж, таны доторх ус аажмаар буцалгаж, буцалгана. (Та бүр гайхаж магадгүй) Тэгээд одоо - тэвчээр алга! Ус буцалж байна, цоргоноос уур гарч байна! (Шүгэл сонсогдов). Бүх ус буцалж: "Намайг авраач! Туслаач!"

Хүүхдүүд "Буцалж буй данх" зурганд оролцож, дохио, багшийн хэлсэн үгийн дагуу үйлдэл хийдэг.

Хүүхдүүд дохио зангаа, нүүрний хувирлын тусламжтайгаар илэрхий дүрсийг бүтээх чадвартай.

5. Багш нь мультимедиа дээр "Федорины уй гашуу" үлгэрийн ишлэлийг үзүүлж, асуулт асуудаг. Хүүхдүүдийг гэрийн эзэгтэйнээсээ зугтсан аяга тавагны үлгэрийн талаар ярилцахыг урьж байна.

Үлгэрийн нэр юу вэ?

Энэ үлгэрийг хэн бичсэн бэ?

Үлгэрт гардаг ямар аяга таваг амь орж зугтсан бэ?

Яагаад аяга таваг Федорагаас зугтсан бэ?

Та Федорад хэрхэн туслах вэ?

Хүүхдүүд үлгэрийн талаар ярилцаж, багшийн асуултад хариулдаг.

6. Багш хүүхдүүдээс Федорад туслахыг, аяга таваг угаахыг хүсч, хүүхдүүдийг хурууны гимнастик хийхэд хүргэдэг "Бид аяга таваг угаана": "Бид чамайг элсээр цэвэрлэж, буцалж буй ус хийнэ,

Таныг алчуураар арчина.

Тэгээд чи дахин байх болно

Нар туяарах шиг"

Багшийн уншиж буй текстийг сонсож байхдаа хүүхдүүд эхлээд нударгаараа алган дээрээ үрж, алгаагаараа дугуй хөдөлгөөн хийж, гараа хажуу тийш нь дээш өргөдөг.

Текстийн дагуу үйлдлийг хэрхэн гүйцэтгэхийг мэдэх; гарны нарийн моторт ур чадвар хөгждөг.

7. Багш хүүхдүүдийг бохир аяга тавагтай бэлтгэсэн ширээн дээр ирэхийг урьж, хүүхдүүдээс Федорад туслах, аяга таваг угаахыг хүснэ.

Хүүхдүүд ажлаа хувааж, хормогч зүүж, аяга таваг угаана.

Тэд багаа хэрхэн зохион байгуулж, ажлын даалгавраа хуваалцахаа мэддэг.

8. Багш хүүхдүүдийг ширээ засахыг урьж байна. Дараа нь багш хичээлээ сонгон ярилцдаг. “Хүүхдүүдээс дүрслэх үлгэр зохиохыг хүснэ

Хүүхдүүд ширээний өмнө алхаж, дуртай зүйлээ сонгон, өөрсдөө тайлбарлах үлгэр бичдэг.

Объект (ширээний хэрэгсэл)-ийн талаар дүрсэлсэн түүх зохиох чадвар бий болсон.

9. Багш нь ярианы тоглоомыг санал болгож, бөмбөгийг бие биедээ дамжуулж, "Ямар хоол вэ?"

төмөр цай, шавар лонх, шаазан аяга гэх мэт.

Хүүхдүүд бөмбөгийг дамжуулж, аяга тавагны шинж чанар, ангилдаг нэр томъёог нэрлэнэ.

Хүүхдийн толь бичгийг энэ сэдвээр нэмэлт үгсээр баяжуулсан.

10. Багш хүүхдүүдийг үг хэллэгийг давтан хэлэхийг урьж байна.

“Жу-жу-жу- Би эргэлдэж байна,

"Амьд - амьд - амьд - надад хутга байна"

"Ша - ша - ша - аяга сайн байна."

Анхааралтай сонсож, багшийн араас давт

найрал дуугаар болон ганцаарчилсан цэвэр яриа.

Дуу авианы тогтмол дуудлага

"F" ба "W"

Хүүхдүүд тэднийг үгээр хэрхэн тодруулахаа мэддэг.

11. Биеийн тамирын минут (үлгэрт зориулсан аудио бичлэг)

"Федориногийн уй гашуу"

Багш хүүхдүүдийг хөгжимд хөдөлгөөн хийхийг урьж байна

"Би гүйдэг, би гүйдэг, би гүйдэг, би эсэргүүцэж чадахгүй!"

Шигшүүр тариалангийн талбайгаар дамжин өнгөрч,

Мөн нуга дахь тэвш.
Хүрзтэй шүүрний ард

Би гудамжаар явлаа.
Тэгээд гүйж байгаа тогоо

Төмөр рүү хашгирав:
“Би гүйж, гүйж, гүйж,
Би эсэргүүцэж чадахгүй!"
Цонхоор ширээ гарч ирэв
Тэгээд яв, яв, яв!

Хүүхдүүд доор хөдөлгөөн хийдэг

хөгжим

Хүүхдүүд хөдөлгөөнийг хөгжимтэй хэрхэн зохицуулахаа мэддэг

12. Дидактик дасгал

Багш хүүхдүүдэд Федорад тусалцгаая,

хуванцараас аяга таваг хийх. "Эдгээр нь "Федорины уй гашуу" үлгэрт Федорагаас зугтсан аяга таваг юм.

Хүүхдүүд маш хэрэгтэй сав суулгыг сийлдэг, ямар зорилготой, байхгүй бол юу болох талаар тайлбарладаг.

Шинжилгээ, синтез хийх аргыг мэддэг байх; цогц ойлголт, даалгаврыг зөв гүйцэтгэх хүсэл эрмэлзэл бий болсон.

13. Багш хүүхдүүдийг аяга тавагны тухай шүлэг ярихыг урьж байна.

Ямар төрлийн хоол болохыг та мэднэ

Тэгээд түүнгүйгээр ямар муухай юм бэ?

Хоолны таваг, халбагагүй идэхийг хичээ ...

Та муурыг аягагүйгээр хооллож чадахгүй!

Кофены сав, цайны аяга, аяга, шил -

Бид тэднийг өглөө эрт санаж байна.

Сав, салатны аяга, сэрээ, хутга ...

Бүх аяга тавгаа үргэлж эмх цэгцтэй байлга.

Хүүхдүүд цээжээр шүлэг уншдаг.

Хүүхдүүд ой санамж, багаар ажиллах, ярих чадвараа хөгжүүлдэг.

14. Багш нь хүүхдүүдэд аяга таваг бэлтгэхэд тусалдаг бөгөөд тэдний үйл ажиллагааг үнэлэхийг санал болгодог.

Багш хүүхдүүдийг аяга тавагны талаар ямар сонирхолтой зүйл сурсан, юу хамгийн их таалагдсан, дараагийн удаа ямар үлгэрт зочлохыг хүсч байгаагаа санахыг урьж байна.

Залуус аа, дараагийн хичээлээр бид бусад төрлийн хоолтой үргэлжлүүлэн танилцах болно.

Тэдний ажилд дүн шинжилгээ хийж, үнэл

Хүүхдүүд багшийн асуултанд хариулдаг, учир шалтгаан, уран зөгнөлт.

Тэд харилцааны хэрэгсэл болох яриаг чөлөөтэй ярьдаг.

Аяга тавагны талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлж, нэгтгэсэн.

Эцсийн арга хэмжээ: "Fedora-д зориулсан аяга таваг" загварын үзэсгэлэн

Дотоод сэтгэлгээ

ахмад бүлгийн ангиудярианы хөгжлийн талаар

"Аяга тавагны талаар дүрсэлсэн түүх зохиох"

Хичээлийг хүүхдийн насны онцлог, "Хүүхэд нас" ерөнхий боловсролын үндсэн хөтөлбөрийн даалгаврын дагуу явуулав. Би бүлгийн орон зай, сонгосон шинж чанаруудыг харгалзан үзсэн. Хичээлийн мөч бүрт хүүхдүүдийн оюуны үйл ажиллагааг идэвхжүүлж, идэвхжүүлсэн харааны хэрэглүүр бэлтгэсэн.

Хүүхдүүдтэй урьдчилсан ажил хийсэн: аяга тавагны тухай яриа, үгсийн дууны дүн шинжилгээ хийх, үгсийг үе болгон хуваах; давталт: эгшиг, гийгүүлэгч, үе. Тэтгэмж нь хангалттай хэмжээтэй, гоо зүйн хувьд тааламжтай байдаг. Тэдний байршлыг оновчтой ашигласан. Үйл ажиллагааны үргэлжлэх хугацаа нь ариун цэврийн стандартын дагуу 25 минут байв.

Хичээлийг гурван үндсэн хэсэгт хувааж болно. Эхний хэсэг нь хүүхдүүдэд хичээлийн сэдвийг танилцуулах, зорилгоо тодорхойлох, хүүхдүүдэд юу хийх ёстойг тайлбарлах явдал юм. Тиймээс, эхэндээ зохион байгуулалтын үе байсан, дараа нь би үлгэрийн дүрд туслахын тулд хүүхдүүдийн анхаарлыг татсан.

Хоёрдахь хэсэг нь багшийн даалгавар эсвэл хүүхдийн төлөвлөгөөг бие даан гүйцэтгэх хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаа юм.

Гурав дахь хэсэг - даалгаврын дүн шинжилгээ, түүний үнэлгээ.

Хүүхдүүдтэй харилцах хүмүүжил, хүмүүжлийн ажлын бүх чиглэлээр хичээлийг зохион байгуулав: бусадтай танилцах, ярианы хөгжил, хөгжмийн боловсрол, харааны үйл ажиллагаа, математикийн анхан шатны ойлголтыг бий болгох, биеийн тамирын боловсрол.

Бүлэг нь дэд бүлэгт хуваагдсан. Хүүхдүүд сонирхсон. Хичээлд зохион байгуулалттай сургалтын фронт, бүлгийн болон ганцаарчилсан хэлбэрийг ашигласан. Боловсролын үйл ажиллагааны материалыг хүүхдийн сэтгэлзүйн онцлогт нийцүүлэн ашиглах боломжтой түвшинд сонгосон. Хүүхдүүд сонирхож байсан. Тэд идэвхтэй, анхааралтай, тав тухтай байсан.

Хичээлийн энэ бүтэц нь нэлээд үндэслэлтэй юм. Хичээлийн хэсэг бүр нь сурган хүмүүжүүлэх тодорхой асуудлыг шийдвэрлэхэд чиглэгддэг.

Үйл ажиллагаа нь динамик бөгөөд энэ нь үйл ажиллагааг хурдан өөрчлөх арга техникийг агуулдаг. Ярилцах, тайлбарлах, үзүүлэх, нэгтгэх, сануулах, тоглох, урамшуулах, практик үйлдлүүд. Асуудлын байдлаас гарахдаа бүлгийн эргэн тойронд нүүж, Федорад аяга таваг угаахад нь туслахыг хичээдэг. Хичээлийн явцад техникийг хурдан өөрчлөх нь хүүхдүүдэд ядрахаас зайлсхийх боломжийг олгосон.

Би шууд боловсролын үйл ажиллагаандаа дараахь аргуудыг ашигласан.

1. Аман арга (аяга тавагны тухай оньсого тааварлах, цэвэр хэллэгийг хэлэх, дүрслэх өгүүллэг зохиох, асуулт, үндэслэл, хэлэлцүүлэг);

2. Үзүүлэн үзүүлэх (аяга тавагны зураг, хүүхэлдэйн киног үзүүлэх);

3. Практик арга (бие даасан үйл ажиллагаа - хурууны гимнастик "Бид аяга тавгаа угаадаг", дидактик тоглоом "Юу илүүдэлтэй вэ?", "Буцалж буй данх" дуураймал дасгал, "Ямар хоол вэ?"

4. Тоглоомын арга (биеийн тамирын минут "Би гүйдэг, гүйдэг, гүйдэг!");

5. Эвристик арга: ангид ажлын бие даасан байдлыг харуулахад чиглэсэн;

6. Хяналтын арга (гүйцсэн даалгаварт дүн шинжилгээ хийх, гүйцэтгэлийн үр дүнг үнэлэх).

Ялгаварлан сургах зарчмуудыг баримталснаар:

Бие даах чадвар;

Хамтын ажиллагаа;

Эрх чөлөө;

Хувь хүний ​​хандлага.

Хичээлдээ би сэтгэл хөдлөлийн ойлголтыг сайжруулсан харааны хэрэгсэл, мультимедиа, хөгжим зэргийг ашигласан. Тэрээр энэ насны хүүхдүүдэд боломжтой арга, техникийг ашигласан. Шууд боловсролын үйл ажиллагааны явцад тэрээр ярианы дүрмийн бүтцийг сайжруулж, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлсэн. Боловсролын бүх үйл ажиллагааны явцад тоглоомын үйл ажиллагаа нь Холбооны улсын боловсролын стандартын шаардлагын дагуу байгуулагдсан.

Боловсролын үйл ажиллагаанд шууд тавьсан зорилтууд биелсэн гэж үзэж байна.