Гоо зүйн хөгжлийн талаархи тэмдэглэл. Бэлтгэл бүлэгт уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн нээлттэй хичээл "Үлгэрийн аялал. пийшин дээрх жижиг зүйл шажигнана

ХОТЫН ТӨСВИЙН СУРГУУЛИЙН ӨМНӨХ БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА ДС« Үнсгэлжин» Волгодонск

ХИЙСЭН МЭДЭЭ

Мультимедиа технологийг ашиглан урлаг, гоо зүй, танин мэдэхүй, ярианы хөгжлийн нэгдсэн хичээл

бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй

« Ойд хэн амьдардаг вэ? »

Эмхэтгэсэн: Г.М.Дегтярева,

багш

Волгодонск 2015 он

Зорилтот:төлөвлөгөөний дагуу амьтдыг баримал хийх чадварыг сайжруулах, хамтын найрлагыг бий болгох.

Даалгаварууд:барималтай ойн амьтдаас (баавгай, чоно, туулай, үнэг, хэрэм, шар шувуу, шаазгай гэх мэт) хамтын хуйвалдааны найруулга зохиох сонирхлыг төрүүлэх. Төрөл бүрийн амьтдын бүтцийн онцлог шинж чанаруудад дүн шинжилгээ хийж, хэсгүүдийг хэмжээ, пропорцоор нь харьцуулж, шинж чанар, хөдөлгөөнийг (алхах, гүйх, үсрэх, нисэх) ажиглаж сурах. Цилиндр (галзуу), конус эсвэл өндгөвч (өндөг) -ээс энгийн хөдөлгөөнийг дамжуулахын тулд ерөнхий хэлбэрт үндэслэн баримал хийх аргыг бие даан тодорхойлж сур. Нүдээ хөгжүүлж, хоёр гарынхаа ажлыг синхрончлоорой. Хамтран ажиллах сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц

Харилцааны тоглоом

Багш: "Охид хөвгүүд бүгд хамтдаа цуглав.

тэгээд хаашаа явах ёстойгоо таах хэрэгтэй!"

(Багш нэг гартаа ягаан тууз, нөгөө гартаа цэнхэр тууз байна.)

Яагаад охидууд ягаан туузтай гарт, хөвгүүд цэнхэр туузтай гарт очсон бэ?

Гэнэтийн мөч

Залуус аа, бүгд цугларсан тул би та нарыг баярлуулахыг хүсч байна -Бид аялалд гарах гэж байна! Хүсч байна? Хаана, та тухтай суугаад нүдээ аниад л мэдэх болно.

(Хүүхдүүд хивсэн дээр суугаад нүдээ анидаг. Багш "Ойн чимээ"-г асаана.)

Багш: Залуус аа, бид хаана байна?

Та хэнийг сонссон бэ? Та ойн өөр ямар чимээг сонссон бэ?

Эргэн тойрноо хар, чи хэн нэгнийг харж байна уу? Зам дагаж, юу болсныг олж мэдье.

(Хүүхдүүд багштайгаа хамт саад бэрхшээлийг даван туулж, алхаж байнамодулиудын "зам".)

Хүүхдүүд: "Бут, довоор, мөчир, хожуул дундуур,

Үсэрч, үсэрч, бид ойд ирлээ!

(Зам зурагт руу хөтөлдөг)

Тоглоомын үйл ажиллагаа

Багш: Энд хэн нэгний мессеж байна. Ойн дагина түүнийг орхив. Сонсооч.

“Муу шидтэн манай ойг ид шидэв. Хэрэв та түүний даалгаврыг биелүүлэхгүй бол хэнд ч аврал байхгүй!"

(Телевизийн дэлгэцэн дээр харанхуй, хоосон, гунигтай ойн дүрс гарч, сэтгэл түгшээсэн хөгжим эгшиглэнэ.)

Багш: Залуус аа, та энэ ойд дуртай юу? Яагаад? (хүүхдийн хариулт).

Хэрэв та бид хоёр ойг хараагүй бол ойд байх нь тааламжгүй, аймшигтай гэдгийг яаж ойлгох байсан бэ? (хүүхдийн хариулт).

Ямар хөгжим? (хүүхдийн хариулт).

Мөн энд муу шуламаас эхний даалгавар байна. Хэн унших вэ?

(Хүүхдүүд даалгаврыг уншина. Телевизийн дэлгэцэн дээр амьтдын дүрс гарч ирнэ.)

Даалгавар №1

"Хэн гэж бодож байна?"

Багш: Зүүн дээд буланд байгаа амьтныг нэрлэ. Ямар баавгай? Түүний байшингийн нэр юу вэ? (хүүхдийн хариулт).

Зүүн доод буланд хэн байна вэ? Тэр ямархуу хүн бэ? Түүний бамбаруушийг нэрлэ. Нэг хэрэм, гэхдээ олон ...? Нэг жижиг хэрэм, гэхдээ олон ...? (хүүхдийн хариулт).

Эдгээр дүрсний хамгийн том нь хэн бэ? Тэгээд хамгийн жижиг нь? (хүүхдийн хариулт).

Хэрэв туулай урт чихтэй бол энэ нь ямар туулай гэсэн үг вэ? (хүүхдийн хариулт).

Хэрэв чоно хурдан хөлтэй бол энэ нь ямархуу байдаг вэ? (хүүхдийн хариулт).

Залуус аа, зам дагуу цааш явцгаая. Шидтэний дараах даалгаврыг уншина уу.

Даалгавар №2

"Дуугаар таних"

(Хүүхдүүдийн даалгавар унших)

Даалгавар No3 (Биеийн тамирын дасгал)

"Шувууд болон хувир!"

Залуус аа, бид ид шидийн ойд байна уу?

(Шувуудын аялгуунд хүүхдүүд тоглодогтоглоомын сунгалтын элементүүдтэй дасгалууд).

Залуус аа, одоо шувууд үүрэндээ нисэв.

Хараач, бид ойн үлгэрийн урланд ирлээ. Мөн энд ид шидэт ой байна.

(Багш хүүхдүүдэд амьтангүй ойн загварыг харуулав).

Таны хувьд энд ямар даалгавар өгөх болно гэж та бодож байна вэ?(хүүхдийн хариулт).

Хүүхдүүд ээ, дагина бидэнд хичнээн олон сэжүүр үлдээсэнийг хараарай. Тэднээс бид амьтдыг хэрхэн зөв баримал хийхийг сурч чадна.

Диаграммын дагуу ажлын тайлбар

Багш: Залуус аа, та ямар амьтан хийх ёстой вэ? Тэднийг нэрлэ.

Би эдгээрийг хийсэн. (Багш зэрлэг амьтдын баримал дээжийг үзүүлэв).

(Багш хүүхдүүдийг гарч, диаграммыг ашиглан ажлын дарааллыг хэлэхийг урина).

Эдгээр амьтдын биеийг ямар геометрийн дүрсээр урласан бэ? (хүүхдийн хариулт).



Толгой, хөл, сүүлийг яаж хийх вэ? (хүүхдийн хариулт).

Амьтны хэсгүүдийг ямар дарааллаар сийлсэн нь дээр вэ? (хүүхдийн хариулт).

Энэ зарааны зүү юугаар хийгдсэн бэ? Бид тэдгээрийг өөр юунаас хийж чадах вэ? (хүүхдийн хариулт).

Амьтны үсийг яаж хийх вэ? (Багш амьтан дээр үслэг эдлэл хийх янз бүрийн арга замыг харуулсан диаграммыг үзүүлэв.)

Залуус аа, бүхэл хуванцар эсвэл шавраас буга, анааш хэрхэн яаж хийхийг санаж байна уу? (Багш диаграммыг харуулж байна).

Хэрэв амьтан хоёр хөл дээрээ зогсвол биеийг хэрхэн байрлуулах вэ? Дөрөв байвал яах вэ? (хүүхдийн хариулт).

Залуус аа, толгойг дээд хэсэгт нь эсвэл хүзүүний хажуугаар эсвэл шууд биен дээр нь холбож болно. Толгойн бусад бэхэлгээний хувьд та шүдний ооны жижиг хэсгийг ашиглаж болно.

Амьтан гүйж, үсэрч, нисдэг гэдгийг яаж харуулах вэ? (хүүхдийн хариулт).

(Багш дээжийнхээ жишээг ашиглан амьтдын биеийн янз бүрийн байрлалыг харуулж байна).

Амьтны нүд, хамар, амыг юугаар хийж болох вэ? (хүүхдийн хариулт).

(Хүүхдийн таваг нь будаа, вандуй, шүдний оо гэх мэт хэсгүүдийг агуулдаг).

Физминутка

« жүрж »

Бид жүрж хуваалцсан. Бид олон байгаа ч тэр ганцаараа.

Энэ зүсмэл нь зараа юм. Энэ зүсмэл нь арьсанд зориулагдсан.

Энэ зүсмэл нь зулзага юм. Энэ зүсмэл нь дэгдээхэйнд зориулагдсан.

Энэ зүсмэл нь минжэнд зориулагдсан. Мөн чонын хувьд - хальс!

Тэр бидэнд уурлаж байна - асуудал! Бүх зүгт зугт!!!

Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа.

Залуус аа, нүдээ аниад ямар амьтны баримал хийхээ төсөөлөөд үз дээ. Энэ нь ямар хэмжээтэй, ямар төрлийн үслэг эдлэл, түүний биеийн байрлал ямар байна; Энэ нь эелдэг эсвэл ууртай, зоригтой эсвэл айдастай юу ... Та төсөөлж байна уу?

Одоо plasticine авч, шаардлагатай тооны хэсэг болгон хайчилж ав. Бид хамгийн том хэсгээс юу хийх вэ? Бид алийг нь толгойг нь хийх вэ?...(хүүхдийн хариулт).

(Багш хүүхдүүдэд уран баримлын бүх үе шатыг харуулж, дараа нь хүүхдүүд ойн намуухан аялгуунд бие даан баримал хийдэг).

Хүүхдүүд ажлаа хийж дуусаад телевизийн дэлгэцэн дээр ан амьтадтай ойн дүрс гарч, намрын сайхан ойн аялгуу сонсогдоно.

Хүүхдүүд ээ, та энэ ойд дуртай юу? Яагаад? Тэнд хэн амьдардаг вэ?(хүүхдийн хариулт).

Хичээлийн эхэнд харсан ойгоос энэ ой юугаараа ялгаатай вэ?(хүүхдийн хариулт).

Доод шугам

Сийлсэн амьтадтай ирээрэй, бид тэднийг ой руугаа нүүлгэх болно. Гэхдээ ойг бүрэн тайлахын тулд та амьтныхаа талаар сайн зүйлийг хэлэх хэрэгтэй.

(Хүүхдүүд ойг амьтдаар "хөгжүүлдэг").

Та ойг тайлсан уу? Бүлэг рүү буцах цаг боллоо. Нэг шившлэг хэлье:

"Эргэж, эргүүл,

Бүлэгтээ байгаарай!"

Ойн дагина: Сайн уу залуусаа! Би чамд тусалсанд баярлалаа гэж дагина ойгоос чам дээр ирлээ.

Туршилтууд хэцүү байсан уу?(хүүхдийн хариулт).

Та ямар бэрхшээлийг даван туулсан бэ?(хүүхдийн хариулт).

Хамгийн хэцүү шалгалт юу байсан бэ? Тэгээд хамгийн сонирхолтой нь?(хүүхдийн хариулт).

Ойг аварч үлдсэнийхээ шагнал болгон би танд Ойн хамгаалагчийн медалиар шагнаж байна!

Дахин уулзацгаая, залуусаа! Би таны айлчлалыг тэсэн ядан хүлээж байна!

"Гайхамшигт мод" ахлах бүлгийн уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн талаархи тэмдэглэл

Зорилго: ландшафтын зураг зурах чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

  • уламжлалт бус зургийн аргын хэрэглээг бэхжүүлэх (нойтон зураг, хурууны хээ, стенил хэвлэх);
  • төлөвлөгөөгөө дуусгах чадварыг хөгжүүлэх;
  • эерэг сэтгэл хөдлөлийн орчныг бий болгоход хувь нэмэр оруулах.

Урьдчилсан ажил: алхаж буй мод, бут сөөгийг харах, нүүдлийн шувуудыг үзэх, тэнгэрийг харах, цэцэглэж буй модны зураг.

Материал: хуудас цаас, аяга ус, багс, гуаш, усан будаг, салфетка, стенил "Цэцэг" , хөвөн, лав өнгийн харандаа, (хөгжим "Улирал" Чайковский).

Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: урлаг, гоо зүйн хөгжил, нийгэм, харилцааны хөгжил.

Төлөвлөсөн үр дүн: хүрээлэн буй орчны амьдрал, байгальд дүрслэх энгийн сэдвүүдийг бие даан олох, зурах уламжлалт бус арга техникийг ашиглах, дүрсийг бүтээсэн илэрхийллийн хэрэгслийг ойлгох, дүрслэх урлагийн бүтээлүүдэд сэтгэл хөдлөлөөр хариу үйлдэл үзүүлэх.

Чайковскийн хөгжим сонсогдож байна "Улирал" , "Хавар" .

Хүүхдүүд хажуугаар өнгөрч, хивсэн дээр сууна.

Хөгжимтэй багш:

Хүүхдүүд ээ, одоо та бид хоёр төрөлх нутгийнхаа дээгүүр хивсэнцэртэй онгоцоор нисч, хүн бүр өөрийн зурахыг хүсч буй төрөлх нутгийнхаа буланг харах болно. Гараа барьж, нүдээ аниад нисье. Бид юу харж байна вэ? Бид мод хардаг, нахиа нь хавдаж, зарим мод нарийхан цэцэгсээр бүрхэгдсэн байдаг.

Тэгээд бид хивс дээр нисч байна - онгоц, энэ нь дулаарч байгаа мэт санагдаж байна - эцэст нь хавар ирлээ!

Одоо бид буцаж байгаа бөгөөд дулаан бүс нутгуудаас шувуудын хашгирах чимээ сонсогдов.

Бид цэцэрлэгийн хажууд байна - бид аль хэдийн ирчихсэн байна.

Одоо би арав хүртэл тоолж, бид бүгд нүдээ нээх болно.

Арав тоолоход хүүхдүүд нүдээ нээв.

Ингээд бид шидэт хивсэн дээр аяллаа.

Та аяллынхаа үеэр юу харсан бэ?

Замдаа ямар модтой таарсан бэ?

Тэдний навч ямар өнгөтэй вэ?

Цэцэг нь ямар өнгөтэй вэ? (2-3 хүүхэдтэй ярилцлага).

Хүүхдүүд ээ, одоо бид ширээн дээр очиж, та нар тус бүр өөрийн бүс нутагт үзсэн зүйлийнхээ буланг зурах болно. Гэхдээ зурахаасаа өмнө цаасны хуудсыг усаар норгох ёстой, бид нойтон давхарга дээр зурах болно. Хүүхдүүд даавууг норгоно.

Эхлээд би нар, тэнгэр, өвсийг зурахыг санал болгож байна.

Хүүхдийн бие даасан ажил.

Бидний зураг бага зэрэг хатах ёстой. Одоохондоо би таныг тоглоом тоглохыг санал болгож байна "Хүрнэ үү..." : удирдагчийн тушаалаар "Хүрнэ үү..." Тоглогчид өөрсдийгөө хурдан чиглүүлж, хөтлөгчийн дуудсан зүйлд хүрэх ёстой. Та өнгө, хэлбэр, хэмжээ, тоглоом, тоног төхөөрөмж, объектын шинж чанарыг нэрлэж болно (гөлгөр, халуун, зөөлөн, өргөст ...), хэлбэр өнгөний хослол гэх мэт.

Хүүхдүүд ээ, би танд лав өнгийн харандаагаар мод зурахыг санал болгож байна. Жинхэнэ мод сайхан муруй мөчиртэй байдаг гэдгийг анхаарна уу. Модны навчнууд жигд бус өнгөтэй байдаг (зарим нь илүү цайвар, бусад нь бараан).

Модны навчийг хэрхэн зурах вэ? (хуруу, сойз). Хүүхдүүд навчийг хэрхэн дүрслэхээ бие даан сонгодог.

Хэрэв хэн нэгэнд тусламж хэрэгтэй бол багш тусалдаг.

Хурууны гимнастик хийдэг "Бидний хуруу ядарсан" .

Залуус аа, та нар манай модод юу дутагдаж байна гэж бодож байна вэ? (Өнгө)

Stencils болон хөвөн ашиглан цэцэг зур.

Тусгал: хүүхдүүд хивсэн дээр өөрсдийн бүтээлээрээ сууж байна. Хүн бүр бүтээлээ хараад хэнд нь хамгийн сонирхолтой бүтээл байгааг сонгодог. Багш хүүхдүүдийг сайн ажилласанд нь магтаж, хүүхдүүдтэй баяртай гэж хэлдэг.

Светлана Романова
Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн талаархи хичээлийн тэмдэглэл

Зорилтот: нөхцөлийг бүрдүүлэх хөгжилТуршилтаар дамжуулан хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа уран сайхны хувьд- гоо зүйн үйл ажиллагаа.

Даалгаврууд:

Усны шинж чанарын талаархи хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх.

Хүүхдүүдийг усан дээр зурах техниктэй танилцуулах.

Хөгжүүлэхбүтээлч байдал, гоо зүйн ойлголт, өнгөний хослол, төсөөлөл, уран зөгнөл, хурууны нарийн моторт ур чадвар.

Гоо сайхан, бие даасан байдал, үнэн зөв байдлын мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Материал: Хуванцар хавтан, багс, будаг, ватман цаас (хавтан дээр тааруулж зүссэн, цавуу, палитр, нэг удаагийн сэрээ, хулсан овоолго, ердийн тэмдэглэгээ: хамар, нүд, ам.

Урьдчилсан ажил: хүүхдийн усны шинж чанарын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, гадаа цас, мөсийг ажиглах, хүйтэн, халуун усыг судлах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бидний өвлийн сүүлчийн өдөр. Өвлийн дараа жилийн аль хэдийн бидэн рүү яарч байна вэ?

Тийм шүү, хавар. Та хаврын саруудыг мэдэх үү? Хавар ирснийг ямар шинж тэмдэг харуулж байна вэ?

Хүүхдүүд тэмдгүүдийг жагсаадаг.

Хавар бидэнд хэрхэн ирж байгааг үзэхийг урьж байна.

Видео харуулах "Хаврын сэрэлт"

Хавар ямар өнгөтэй болохыг хэн анзаарсан бэ? (цэнхэр, шар, ногоон, нил ягаан, ягаан)

Тиймээс тэр хавар бидэнд хурдан ирдэг, үүнийг дуудъя.

Биеийн тамирын дасгал.

Нарны туяа, нарны гэрэл, алтан ёроол,

(хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхдаг).

Шатаахгүйн тулд шатаа, шатаа!

Цэцэрлэгт горхи урсаж,

(хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр гүйдэг).

Зуун дэгээ ниссэн,

(хүүхдүүд зогсож байхдаа гараа даллах).

Цасан шуурга хайлж, хайлж байна,

(хүүхдүүд байрандаа тонгойдог).

Мөн цэцэг ургаж байна.

(хүүхдүүд аажмаар босдог).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та туршилт хийх дуртай юу? Манай мини лаборатори руу явцгаая. Залуус аа, эрдэмтэд ээ, лабораторид орохоосоо өмнө пальто өмсөж, бохирдуулахгүй. Лабораторид орохын тулд бидэнд юу хэрэгтэй вэ? (хормогч)

Залуус аа, та аль хэдийн хэлсэнчлэн хавар цас хайлж, ус үүсдэг. Таны өмнө байгаа аягатай усыг хар. Ус гэж юу вэ? Энэ нь юунд зориулагдсан гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн хариулт)Тиймээ бүх зүйл зөв. Ус нь бүх амьд организмд зайлшгүй шаардлагатай.

Үүнийг судалж үзье. Би танд тэмдэг үзүүлэх болно, чи надад бид хэрхэн судлахыг хэлээч?

Тэмдгийг харуулж байна "Нүд".

Тэгэхээр бид юу харж байна вэ? (ус нь шингэн, тунгалаг). Ямар ус байдаг вэ? (дулаан, хүйтэн, халуун). Сүрэл аваад ус руу буулгана. Бид юу харж байна вэ? Дүгнэлт гаргах. Одоо дараагийн тэмдэг (хамрын тэмдэг). Одоо бид усыг хэрхэн судлах вэ? Энэ нь үнэртэй юу? Дараагийн тэмдэг (ам). Үүнийг нэг туршаад. Ус ямар амттай вэ? Энэ нь зөв, ус ямар ч амтгүй. Усыг амттай болгохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (жимс, нимбэг, элсэн чихэр)

Ингээд дүгнэлт хийцгээе. Ус бол ... (байгаагүй шингэн (өнгө, үнэр). Магадгүй дотор… (шингэн, хатуу, уур).

Та бид хоёр усны талаар их зүйл сурсан. Усан дээр зурах боломжтой гэж та бодож байна уу? Тэгээд яагаад? Мэдээжийн хэрэг, будаг нь усанд уусдаг. Гэхдээ энэ нь боломжтой хэвээр байна. Гэхдээ үүнд юу хэрэгтэй вэ? Та яаж бодож байна? Эцсийн эцэст, ус шингэн бөгөөд бид үүнийг хийх хэрэгтэй ... Ямар төрлийн вэ? (зузаан)Чиний зөв, өтгөрүүлэх хэрэгтэй.

Усан дээр зурахыг Эбру гэдэг. Эбру техник нь Туркээс бидэнд ирсэн бөгөөд яг л усан дээр зурах гэж орчуулагддаг.

Эбру техникийн тухай видеог үзээрэй.

Үндсэн уусмалыг саванд хийнэ, дараа нь будгийг гараар хэрэглэнэ "сойз". Зураач өнгө холино, сунгах, мушгирах. Энэхүү будгийн үр дүнд усан дээрх будаг нь гантигтай төстэй хэв маягийг олж авдаг. Оролдоод үзмээр байна уу?

Бид ажилдаа ямар өтгөрүүлэгч хэрэглэхийг мэдэхийн тулд оньсого тайлах хэрэгтэй.

Би бол маш чухал сэдэв

Цаасан шоо хийх

Онгоц, картон байшин, цомог дахь аппликейшн,

Намайг битгий өрөвдөөрэй.

Би наалдамхай, наалдамхай. (цавуу)

Тийм ээ, залуус аа, энэ бол усны будаг уусгах чадварыг өөрчлөхөд бидэнд туслах цавуу юм. Та зурж эхлэхээсээ өмнө юу хийх ёстой вэ? (хуруугаараа тоглож, халаах)

Хурууны гимнастик.

Бидэнд хавар дөнгөж орж ирлээ - Тэд гараа урагш сунгав

Би алгаа цасанд дүрв.Доорх гар, биетэй перпендикуляр.

Тэгээд тэнд тендер цэцэглэж, Гар нь нүдний түвшинд нахиа руу нэгдэнэ

Бяцхан цасан ширхэг. Хуруугаа аажмаар дэлгэнэ ( "Цэцэг нээгдэв")

Хамтдаа усан дээр зурахыг хичээцгээе. Нэг савтай цавуу аваад аягатай ус хийнэ. Одоо сэрээ аваад зөөлөн хутгана. Одоо бид суурийг бэлтгэж, сойзоо аваад, будганд дүрж, усанд хийнэ, бид хэд хэдэн олон өнгийн дусал хийх болно. Хаврын ямар өнгөтэй болохыг санаарай, зурган дээрээ ашигла. Одоо сэрээ авцгаая "самнах"будаг. Одоо цаасаа аваад ширээн дээр чинь хэвтээд шидэт шийдэл рүүгээ буулгая. Одоо болгоомжтой байгаарай. Хуудасны ирмэг муруйж эхэлмэгц та энэ хуудсыг эргүүлж, урд нь тавьж болно.

Хүүхдүүд өөрсдөө туршилт хийдэг.

Залуус аа, бидний авсан ид шидийн зургуудыг хараарай. Эдгээр зургууд танд хаврын тухай сануулах мэт. Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Өнөөдөр бид өөр юу хийсэн бэ? анги? Усан будгийн техникийг юу гэж нэрлэдэг вэ? Залуус аа, танд таалагдсан уу? анги? Бид өнөөдөр маш их зүйлийг амжууллаа. Бид бүгдэд нь сайн байна. Зочдыг ер бусын зургуудаа үзэхийг урьцгаая.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн хичээлийн хураангуй "Тэд бүгд матрешка хүүхэлдэй, бүгд хөөрхөн"Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил.. Зорилго. Хүүхдүүдэд Оросын ардын соёл, уламжлалын гарал үүсэлтэй танилцуулах. Хүүхдэд санаа бодлыг бий болгох.

“Нүхэнд байгаа хулгана” зургийн хичээлийн хураангуйЦэцэрлэгийн боловсролын үйл ажиллагаа (хичээлийн тэмдэглэл) I. Байгууллагын мэдээлэл Тайлбар (тэмдэглэлд нэмэлт мэдээлэл).

"Дымково тоглоом" уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн хичээлийн хураангуйБэлтгэл ажил: уран зураг, цомог үзэх, Дымково тоглоомтой танилцах, уран зургийн элементүүдтэй танилцах, зурах, хичээл хийх.

"Карелийн хатгамал" уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн хичээлийн хураангуй.Зорилго: 1. Хүүхдүүдийг Карелийн ардын хэрэглээний урлаг - хатгамалтай танилцуулах. 2. Хүүхдэд онцлог шинж чанарыг олж харах, тодорхойлоход сургах.

"Матрёшка" урлаг, гоо зүйн хөгжлийн хичээлийн хураангуй.Зорилго: хүүхдүүдэд цэг, зураасыг бийрээр зурах, гуашаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, объектыг хэмжээгээр нь ялгах, гоо зүйн үзэмжийг төлөвшүүлэх.

"Матрёшка" урлагийн болон гоо зүйн хөгжлийн хичээлийн хураангуй.Хүүхдүүдийг Оросын ардын урлаг, гар урлалтай танилцуулах МАТРЁШКА Зорилго: Боловсрол. "Нэг-олон" гэсэн ойлголтыг бататгах.

Зорилго: 1. Хүүхдийн уран сайхны болон бүтээлч чадвар, сэтгэл хөдлөлийн ойлголт, төсөөллийн сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

2 .Хүүхдэд шаардлагатай уран сайхны хэрэглэгдэхүүн, хэрэглүүрийг ажилдаа ашиглан зураг зурах замаар сэтгэл санааг илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

1. Хүүхдүүдэд үлгэрийн шувуудыг "stencil" - гараар зурахыг заах;

2. Хүссэн нөлөөг илэрхийлэх өнгө сонгох дасгал хийх;

3. Шувууны тоймыг энгийн харандаагаар зурах чадварыг бэхжүүлэх;

4. Нягт нямбай, өөрийгөө илэрхийлэх чадварыг төлөвшүүлэх.

Демо материал:

Хичээлд хавсаргасан шаардлагатай чимэглэл бүхий слайдын багц;

Зураг зурахад зориулсан тайван хөгжмийн аудио бичлэг;

Ажлын зорилгыг тайлбарлах бэлэн зургийн дээж.

Тараах материал:хүүхдийн бүтээлч байдалд шаардлагатай урлагийн материал (гуаш, сойз, цаас, харандаа, баллуур).

Арга зүйн техник:

Тоглоомын нөхцөл байдал, асуудлын мэдэгдэл, харилцан яриа, зураг зурах.

Боловсролын чиглэлүүд:Танин мэдэхүй, харилцаа холбоо, нийгэмших, уран зохиол унших, хөгжим.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зохион байгуулах цаг.

Чимээгүй хүүхдүүд ээ, битгий чимээ гарга.

Бидний үлгэрээс бүү ай.

Гайхамшгууд энд тохиолддог ...

Үлгэр одоохондоо нуугдаж байна!

Битгий гуниглаарай, инээмсэглэ

Үлгэр бидэнд гэнэтийн бэлэг өгдөг!

Залуус аа, би та нарт үлгэр рүү явахыг санал болгож байна. Энэ ямар үлгэр вэ? Би одоо танд хэлье: "Нэгэн удаа Маша охин байжээ.(слайд №1)

Тэр юу юунаас илүү зурах дуртай байв. Тэр цаасан дээр харандаагаар, асфальтан дээр шохойгоор, самбар дээр нүүрсээр, газарт модоор зурсан.

Маша маш их хайртай Паша дүүтэй байв.(слайд шоу №2)

Нэгэн шөнө Маша ер бусын чимээ шуугианаас сэрээд гайхав. Толгойгоо өргөхөд Маша Паша сандал дээр суугаад ярьж байхыг харав ... "

Хэнтэй? Та яаж бодож байна?(Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Будагтай. Тийм ээ, тийм, яг будагтай.

"Өнгө нь аль нь илүү чухал болохыг өөр хоорондоо маргаж байв. Маргаан улам ширүүсэв. Маша тэссэнгүй: "Чи яагаад хэрэлдэж байгаа юм бэ? Та бүгд хариуцаж байна! Гүзээлзгэнэ будахад улаан будаг хэрэгтэй(слайд шоу №3)

Улбар шар - лууван(слайд шоу №4)

Шар - нарны туяа(слайд шоу №5)

Цэнхэр - үүл (слайд шоу №6)

Ногоон өвс (слайд шоу No7)

Цэнхэр - бөмбөг (слайд №8)

Нил ягаан нь хаш юм."(слайд үзүүлэнгийн дугаар 9)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хэрэв та эдгээр бүх өнгийг хослуулбал юу болох вэ? (Солонго)(слайд шоу №10)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энэ нь зөв, “Солонго гаргахын тулд өнгө нь нийлж байх ёстой. Тийм учраас та бүгд чухал. Сэтгэл хангалуун байсан өнгөнүүд маргалдахаа больж, тэднийг эвлэрүүлсэнд талархаж, Паша хоёрыг Изизилия хэмээх ид шидийн нутагт урив.

Найзууд хаалга руу ойртлоо. Паша түлхүүрээ эргүүлээд:

Нэг хоёр гурав дөрөв тав,
Бид үлгэрт орох цаг болжээ!(слайд шоу №11)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, та нартай хамт дулааццгаая!

Физминутка "Ойд алхах"

Сайхан ой, хуучин ой,(гараа хажуу тийш нь өргөн, эргэх)

Гайхамшигтай гайхамшгуудаар дүүрэн!

Бид одоо зугаалах гэж байна (алхах)

Мөн бид таныг бидэнтэй хамт урьж байна!

Би биднийг ойн захад хүлээж байна (суу, аажмаар бос)

Шувууд, эрвээхэй, бяцхан амьтад.

Вэб дээрх аалз(хуруугаа гараараа гүйлгэнэ

Мөн өвсөн дээр царцаа!мөрөн дээрээ гар)

Бид зам дагуу алхаж,(алхах, үсрэх)

Тэд цоорхойгоор давхиж явав.

Баяртай, хөгшин ой,("баяртай" гэж гараа даллах)

Үлгэр, гайхамшгуудаар дүүрэн!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Шидтэн тэдэнтэй уулзахаар гарч ирээд:(слайд шоу №12)

“Манай ид шидийн Изволи улсад гамшиг тохиолдсон. Муу шулам бүх шувуудыг цагаан цаас болгон хувиргав. Туслаач! Тэднийг үсгээр бичээрэй: зурж, будаарай."

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, шидтэнгүүдэд тусалж, ид шидийн газрыг аварцгаая?(Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та тэднийг ямар гайхалтай шувууд гэж бодож байна вэ?(Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Үлгэрийн шувуудыг зурахын тулд бид юу ашиглаж болох вэ?(Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Та үлгэрийн шувууг хэрхэн зурах вэ?(Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Гараа хар. Тэр ямар эсвэл хэнтэй адилхан харагддаг вэ?(Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Эрхий хуруу нь шувууны хүзүү, долоовор, дунд, бөгж, жижиг хуруунууд нь шувууны сүүл, далдуу нь бие юм. Шувууныхаа улыг харандаагаар зур. Тэр цагаан болсон, гунигтай ... Үүнийг засахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?(Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Та шувууны толгойг засахын тулд ямар техник ашиглаж болох вэ? Сойзны үзүүрээр - нүд, хүрэлтээр - толгой ба хушуу дээрх сүлд.

Мөн та солонгын бүх өнгийг ашиглан өдийг хүссэнээрээ будаж болно, гэхдээ таны сэтгэл санааг илэрхийлэхийн тулд тэдгээрийг сонгоорой.

Баяр баясгалан, аз жаргалыг илэрхийлэхийн тулд ямар өнгө хэрэглэх ёстой вэ ...?(Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Мөн уйтгар гуниг, уйтгар гунигийг илэрхийлэхэд ямар өнгө хэрэгтэй вэ?(Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Харандаагаа аваад ажилдаа орцгооё.

Практик ажил.

(Хүүхдүүдийг ажилд бэлдэх аудио бичлэг цаана нь сонсогдоно)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Шувуудыг хүмүүс эрт дээр үеэс дулаан, хаврын дохио гэж үздэг. Хүмүүс шувууд аз жаргал авчирдаг гэдэгт итгэдэг байв. Хэрэв танай байшингийн ойролцоох модон дээр олон шувуу суурьшсан бол та хүслээ биелүүлэх хэрэгтэй бөгөөд энэ нь мэдээж биелэх болно. Шувуудаа модон дээр тавиад хүслээ дэвшүүлье. Таны шувууд танд аз жаргал авчрах болтугай.Залуус аа, өнөөдөр бид бүхэл бүтэн "үлгэрийн шувууд" сүрэгтэй боллоо. Шувуудыг харж, тэднийг биширцгээе.

Боловсролын бүс: Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил.

Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил, ярианы хөгжил, бие бялдрын хөгжил, танин мэдэхүйн хөгжил.

Зорилтот: хуучин дэд бүлгийн хүүхдүүдтэй уламжлалт бус зургийн техникийг ашиглахыг бэхжүүлэх (хөвөн арчдас, PVA цавуу, үрийн шингэнээр зурах).

Даалгаврууд:

  1. Уран сайхны янз бүрийн арга техник (хөвөн арчдас бүхий иш, навч, PVA цавуу, үрийн шингэн бүхий цэцэг) ашиглан зурган дээрх улирлын өөрчлөлтийг дүрслэх чадварыг бэхжүүлэх.
  2. Байгалийн үзэгдлийн талаархи гоо зүйн ойлголтыг сайжруулах, ан амьтдын улирлын өөрчлөлтийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх (хаврын эхэн үеийн шинж тэмдгүүд, примрозуудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, нэгтгэх).
  3. Статик хурцадмал байдлыг арилгахын тулд зөв байрлалыг бий болгож, хүүхдийн бие бялдар, сэтгэцийн эрүүл мэндийг хадгалах, бэхжүүлэх.
  4. Хүүхдэд хөгжмийн хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх, орон зайг чөлөөтэй жолоодох.

Арга, техник:

Амаар: уран сайхны илэрхийлэл, яриа, оньсого, харилцааны нөхцөл байдал, давталт, хүсэлт).

Харааны: дүрслэх материалын үзүүлэн.

Практик: хөвөн арчдас, PVA цавуу, үрийн шингэн бүхий уламжлалт бус зураг.

Хүүхдийн үйл ажиллагаа: моторт, тоглох, бүтээмжтэй, танин мэдэхүйн-судалгаа, хөгжимт.

Урьдчилсан ажил: Хаврын тухай зураг, цомгийн үзлэг. Зэрлэг ан амьтдын хаврын өөрчлөлтийн тухай яриа, Е.Серовагийн шүлгийг цээжлэх "Цасан ширхгүүд", С.Маршак "Гуравдугаар сар", "Дөрөвдүгээр сар". I S. Marshak-ийн зохиосон славян үлгэрийг уншиж байна "Арван хоёр сар". Уламжлалт бус материалаас ил захидал хийх "Цасан ширхгүүд цэцэглэв". Уламжлалт бус урлагийн арга техникийг ашиглан зурах (хуруу, далдуу мод, хөөсөн полистирол, хөөс резин, үрчлээстэй цаас, төмсний тамга, сахлын хөөс).

Материал: Гэссэн наалт хэлбэртэй 1/4 цэнхэр цомгийн хуудас, цэцгийн загвар, энгийн харандаа, эрүүл ахуйн шаардлага хангасан хөвөн арчдас, PVA цавуу, манна, ногоон, цагаан гуаш, салфетка, таваг, Чайковскийн хөгжмийн бүтээл "Цасан ширхгүүд", Рахманинов "Мөрөөдөл".

Төлөвлөсөн үр дүн:

– пропорцийг харгалзан хуудсан дээр зургийг байрлуулах ур чадвар, чадварыг хөгжүүлсэн

- Хүүхдүүд хөвөн арчдас, PVA цавуу, үрийн шингэн ашиглан зурах арга техникийг эзэмшсэн.

- хүүхдийн үгсийн сан өргөжиж, өргөжиж байна.

- цээжлэх, зөв ​​дуудах чадварыг нэгтгэсэн.

Хэмнэлийн мэдрэмж хөгжиж, бүжгийн хөдөлгөөн, дугуй бүжгийн ур чадварыг нэгтгэсэн.

Чайковскийн хөгжимд хүүхдүүд танхимд тархана "Цасан ширхгүүд".

Хүүхдүүд: – Бид тосгоноор алхаж байна

Тэгээд бид найзуудтайгаа уулздаг

Бид найз руугаа хардаг

Сайн уу найз аа, бид хэлж байна.

- Сайн уу, сайн уу, хайрт найз минь.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байцгаана уу залуусаа, эрхэм зочид. Өнөөдөр бидний хувьд ер бусын өдөр. Манайд олон зочид ирсэн. Хараач, зочдод эргэж, мэндчилж, инээмсэглэ.

Нэг охин модны доор суугаад уйлж байна. Багш нь хүүхдүүдийн анхаарлыг охин руу хандуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, наашаа хараарай. Та хэн бэ, яаж энд ирсэн бэ? Ойд танд юу хэрэгтэй вэ?

Охин: Намайг Настенка гэдэг. Би энэ сагсыг цэцэгсээр дүүргэх хэрэгтэй. Харин хойд ээж намайг цэцэг авчрахаар явуулсан, цэцэггүй гэртээ харь гэж хэлээгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эдгээр цэцэгсийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Охин: Би эдгээр цэцгүүдийг юу гэж нэрлэдэгийг бүрэн мартсан, гэхдээ би тэдний тухай оньсого мэддэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, та өөрөө оньсого хэлж өгөөч, залуус бид хоёр таахыг хичээх болно.

Охин оньсого асууж байна:

Тэдний гүнж тушаав

Өвөл ойгоос авчир,

Өвлийн улиралд цэцэг авчир

Аль нь? Чи санаж байна уу?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би Настенкад хэрхэн туслахаа мэднэ. Залуус аа, бид хаврын сарыг энд урих хэрэгтэй байна, гэхдээ та аль нь вэ? таамаглаж байна:

Гол нь ууртайгаар архирдаг

Мөн мөсийг эвддэг

Старлинг гэртээ буцаж ирэв

Тэгээд ойд баавгай сэрлээ

Тэнгэрт болжмор триллиж байна,

Бидэн дээр хэн ирсэн бэ? (4-р сар). (шувууны чимээ)

Дөрөвдүгээр сар орж байна.

Дөрөвдүгээр сар: Чи над руу залгасан уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, April, Настенка тусламж хэрэгтэй байна. Хойд эх нь түүнд цасан ширхгийг авчрахыг тушаасан ч цасан ширхгүүд дөрөвдүгээр сард л цэцэглэнэ.

Дөрөвдүгээр сар: За яахав, мэдээж би чамд туслах болно

"Өдөр бүр, минут бүр

Өдөр нь урт, шөнө богино байдаг

Аажмаар, бага багаар,

Бид өвлийг хөөж явууллаа!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та хаврын ямар шинж тэмдгийг мэддэг болохыг санацгаая?

Хүүхдүүдийн хариулт: (нар илүү хурц гэрэлтэж, цас хайлж, горхи урсаж, хаврын анхны цэцэгс гарч, өвс ногоо гарч, өдөр уртасч, модны нахиа хавдаж, гэссэн толбо гарч ирнэ, ихэвчлэн бороо орно хавар цас орж, дулаан орноос шувууд нисч байна).

Залуус аа, та хаврын тухай шүлэг мэддэг үү?

Залуус аа:

Өдөр бүр харанхуй болж байна

Оёдол ба мөр

Мөнгөтэй бургас дээр

Замууд гэрэлтдэг.

Шоргоолжнуудыг гарга

Өвлийн хүйтний дараа!

Залуус аа:

Баавгай сэмхэн орж ирлээ

Үхсэн модоор дамжин

Шувууд дуу дуулж эхлэв

Тэгээд цасан ширхгүүд цэцэглэв.

(Багш цэцэг харуулж байна -цасан ширхэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, залуус аа, цасан ширхгүүд ямар сайхан цэцэглэснийг хараарай.

Охин: Гэхдээ ганц л байна, би бүхэл бүтэн сагс цасан ширхгийг цуглуулах хэрэгтэй.

Дөрөвдүгээр сар: Мөн энэ асуудлыг шийдэж болно. Би одоо бүх хүүхдүүдийг бяцхан шидтэн болгон хувиргаж, тэд чамд зориулж олон тооны цасан ширхгүүдийг зурах болно. Эцсийн эцэст, цасан ширхгүүд Улаан номонд орсон тул түүж авах боломжгүй юм. Мөн бид тэдгээрийг бодит байдлаас нь ялгах боломжгүй болгохыг хичээх болно. Одоо над дээр ирээрэй, би чамтай ид шидийн элементээ хуваалцах болно, тэгвэл та шидтэн болно.

April хүүхэд бүрт цэцэг наадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, бяцхан шидтэнгүүд ээ, газар руугаа яв.

(Хүүхдүүд ширээн дээр сууна.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

- Залуус аа, зурж эхлэхээсээ өмнө тэр ямархуу хүн болохыг санацгаая?

Хүүхдүүд:

Хавар, анхны, зөөлөн, хөх, нарлаг, үзэсгэлэнтэй, нарийн, зоримог, хөнгөн.

Цасан дусал цэцэг ямар хэсгээс бүрддэгийг санацгаая.

(Хүүхдүүд цэцгийн хэсгүүдийг нэрлэнэ.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та ширээн дээр сойз байхгүй байгааг анзаарсан байх? Чи бид хоёр ер бусын байдлаар зурах болно, чамайг шидтэн болгосон нь дэмий хоосон биш юм. Та иш, навчийг эрүүл ахуйн шаардлага хангасан хөвөн арчдас, цэцэг PVA цавуу, үрийн шингэнээр зурна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо цасан ширхгийг зурах дарааллыг санацгаая. Бид эхлээд юу зурах вэ, иш, навчийг ямар өнгөөр ​​зурах вэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манайхыг бэлдье хуруу:

Массаж тоглох « далдуу мод» .

Таны далдуу бол цөөрөм юм

Үүн дээр завьнууд хөвдөг (Тахийлгасан долоовор хуруугаа алган дээрээ аажуухан хөдөлгө)

Таны алга нуга мэт

Мөн дээрээс цасан бөмбөг унаж байна (хурууны үзүүрээр алган дээрээ хүр)

Таны алган дэвтэр шиг,

Та дэвтэр дээрээ зурж болно (долоовор хуруугаараа "зурах", Жишээлбэл "Нар")

Таны алган цонх шиг.

Үүнийг угаах цаг болжээ. (Хуруугаараа нударгаараа алгаа үрнэ)

Таны зам зам мэт бөгөөд муурнууд зам дагуу алхдаг. (нөгөө гарын хуруугаараа болгоомжтой алхаарай).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Загваруудыг аваад контурын дагуу болгоомжтой зур.

Хүүхдийн ажил.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, цасан ширхгүүд хэрхэн сэрдэгийг хамтдаа санацгаая.

Хөгжим тоглож байна "Мөрөөдөл".

Залуус аа:

Цасан ширхгүүд сэрлээ

Тэгээд сунгасан

Санни инээмсэглэв

Ээждээ газар хүрсэн

Наранд бөхийв

Би азтайдаа гайхсан

Шүүдрийн дуслууд түүнийг угаав

Амьтад, шувууд тэр даруй танигдав

"Цасан ширхгүүд сэрлээ -

Хавар амлаж байна"

Цасан ширхгүүд, цасан ширхгүүд

Ойд цэцэглэдэг.

Бид үргэлжлүүлэн ажиллаж байна. Хөгжмөө асаана уу "Мөрөөдөл" .

(Хичээлийн төгсгөлд бүх зургийг цэвэрлэгээнд байрлуул.

Бүх хүүхдүүд гэдгийг анхаарна уу -тайТэд оролдсон бөгөөд энэ нь маш үзэсгэлэнтэй цэвэрлэгээ болсон.)

Охин: Өө, ямар олон цасан ширхгүүд цэцэглэж, бүгд ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ. Залуус аа, та бол жинхэнэ илбэчид юм!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, 4-р сард тусалсанд баярлалаа. Мөн би бидний нэрлэсэн клирингийн эргэн тойронд хаврын дугуй бүжиг эхлүүлэхийг санал болгож байна "Веснянка".

(Хүүхдүүд Настенка болон 4-р сарыг дугуй бүжигт урьж байна.)

Дөрөвдүгээр сар: Залуус аа, та нар надад үнэхээр таалагдсан, гэхдээ би явах цаг нь болсон, учир нь миний цаг хараахан болоогүй байгаа бөгөөд би хаврын хууль ёсны 3-р сарыг дахин тавьж байна. Баяртай. Би чам дээр удахгүй ирнэ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та нар бүгд маш их хичээсэн , Тэд зүрх сэтгэлийн нэгээхэн хэсгийг ажилдаа хийж, гарынхаа дулаанаар ажлыг дулаацуулжээ.

Залуус аа, зочдод баяртай гэж хэлцгээе, бид бүлэгтээ буцаж очих цаг боллоо. Бидний дуртай тоглоомууд биднийг тэнд хүлээж байна.