Бага насны бүлэгт загварчлах лекцийн тэмдэглэл. Бага бүлгийн нэг, хоёрдугаар бүлгүүдэд янз бүрийн сэдвээр загварчлах хичээлүүд

Розенблум Алла
"Борооны" үржүүлгийн бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй.

Хураангуй "Бороо" (загварчлал, үржүүлгийн бүлэг).

Зорилго:Пластилинаас "бороо" -ны дүр төрхийг бий болгохын тулд хэсэг хэсгүүдийг чимхэж, арын дэвсгэр дээр түрхэж, хавсаргаж, дарж, түрхэж, хуруугаараа хуруугаараа дүрнэ.

Даалгавар.Сурган хүмүүжүүлэгч болон бусад хүүхдүүдтэй хамт бороог дүрслэх сонирхлыг төрүүл. Багшийн зохион бүтээх ажлыг ажиглаж сургах. Хэлбэр, гарын хөдөлгөөн, мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Байгалийн үзэгдлийг сонирхох, сониуч зан, бие даасан байдал, багш болон бусад хүүхдүүдтэй хамтарсан бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Үзүүлэн, тараах материал:үүлтэй солонгын дүрс бүхий зураг, "үүл" -ийн дүрс бүхий өнгөт цаасан хайрцагны 1/2 хуудас, хүүхэд бүрт өөр өөр өнгийн (цагаан, улаан, цэнхэр шар) хуванцар, пластилин хутга, ажиллах самбар plasticine-тай.

Хичээлийн явц:

сурган хүмүүжүүлэгч-Залуус аа, бид яагаад бүлэгтээ байн байн байж байгаад гадагш гардаггүй юм бэ?

хүүхдүүд-Борооны улмаас.

сурган хүмүүжүүлэгч-Үүл яагаад уйлж, бороо орж байгааг та мэдэх үү?

хүүхдүүд-Үгүй.

сурган хүмүүжүүлэгч-үүл солонготой хэрэлдсэн тул (солонго ба үүлний зургийг хамт харуулав). Солонгийн өнгийн хавтастай найзлахдаа ямар сайхан үүлс байсныг хар даа. Олон өнгийн солонго ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ. Энэ зурган дээрх солонгын өнгө ямар байна вэ?

хүүхдүүд-Улаан, улбар шар, шар, ногоон, цэнхэр, хөх, ягаан.

сурган хүмүүжүүлэгч-Тэд яагаад зодолдсоныг та мэдэх үү?

хүүхдүүд-Мэдэхгүй

сурган хүмүүжүүлэгч-Та заримдаа тоглоомоо өөр хоорондоо хуваалцаж чаддаггүй тул тэд тэнгэрийг хуваалцсангүй. Гэхдээ шийдэл байна, солонго, үүлийг дахин эвлэрүүлэх шаардлагатай байна, тэгвэл бороо зогсох магадлалтай бөгөөд бид сайт дээрээ алхах боломжтой болно.

Үүний тулд өнөөдөр бид plasticine-ээс олон өнгийн бороо хийх болно.

сурган хүмүүжүүлэгч-Хараач, би танд зориулж олон өнгийн цаасан хайрцаг, олон өнгийн хуванцар дээр үүлний зураг бэлтгэсэн.

Таны өмнө хэвтэж байгаа plasticine-ийн өнгийг надад хэлээрэй.

хүүхдүүд-цагаан, улаан, цэнхэр, шар.

сурган хүмүүжүүлэгч-Сайн хийлээ! Энэ plasticine-ээс бид олон өнгийн бороо хийх болно. Би бороонд дуслыг хэрхэн яаж хийхийг анхааралтай ажигла.

Нэгдүгээрт, би тусгай хуванцар хутгаар шар өнгийн хуванцар цаасны жижиг хэсгийг таслан авч, бөмбөлгийг өнхрүүлэн үүлэн хээний доор картонон дээр тавиад хуруугаараа дараарай.

Одоо би улаан өнгийн plasticine-тэй ижил зүйлийг хийж байна.

Бид яаж олон өнгийн бороо оруулахаа ойлгов уу?

хүүхдүүд-Тийм ээ.

Багш хоосон зайг хүүхдүүдэд тарааж, plasticine-тэй ажиллахад тусалдаг.

сурган хүмүүжүүлэгч-Та үүнийг ямар гайхамшигтай хийсэн бэ! Одоо бид бүтээлүүдээ цонхны эсрэг талд байрлах хувцас солих өрөөний гайхамшигт модон дээр өлгөх болно, ингэснээр үүлс түүн рүү харж, таны бүтээлийг биширч, уйлахаа болино, харин солонготой аль болох хурдан эвлэрээрэй!

Холбогдох нийтлэлүүд:

Зорилго: Хүүхдүүдээ plasticine-тэй шинж чанарыг нь үргэлжлүүлэн таньж мэдэх, хүүхдүүдэд загварчлахдаа яст мэлхийн шинж чанарыг шилжүүлэх, бусадтай хуваалцах талаар заах.

Зохиогч нь MBDOU №10 бага бүлгийн сурган хүмүүжүүлэгч Петрова Оксана Владимировна Талбайн интеграц: Урлаг - гоо зүйн хөгжил, яриа.

"Бороо, бороо, лей!" Залуу насны хоёрдугаар бүлэгт уламжлалт бус аргаар зурах GCD-ийн тойм.Зорилго: бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх, хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг бий болгоход хувь нэмэр оруулах. Даалгавар: Боловсролын:.

Бага ангийн "Нар ба бороо" бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй.Эхний ангиллын багш Палеева Татьяна Николаевна MBDOU-ийн анхны "Нар, бороо" бүлгэм дэх нээлттэй хичээлийн агуулга.

Цэцэрлэгийн бүлэгт "Ladybug ба түүний өвөлжилт" хичээлийн тойм.Цэцэрлэгийн бүлэгт "Ladybug ба түүний өвөлжилт" хичээлийн тойм. Сэдэв: "Ladybug ба түүний өвөлжилт." Зорилго: - хүүхдүүдийн сэтгэл хөдлөлийг өдөөх.

Эхний бага бүлгийн үйл ажиллагааны хичээлийн агуулга. (харандаагаар зурах). Сэдэв: "Хөгжилтэй бороо" "Цэцэрлэгийн сурган хүмүүжүүлэгч.

"Бороо, бороо, дусал" дунд бүлэгт зурах боловсролын үйл ажиллагааТюмень хотын боловсролын хараа хяналт, нөхөн сэргээлтийн 75-р цэцэрлэг.


MAOU "Благовещенскийн Прогимнази"
"Цас орж байна" яслийн бүлгийн загварчлалын хичээлийн тойм.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Крамарчук Жанна Михайловна
Хугацаа: 2016.12.23
Зорилго: Хүүхдүүдэд долоовор хуруугаараа хуванцар бөмбөлөг дээр суурин дээрээ наалдуулж, хуванцар бөмбөлгүүдийг хооронд нь ижил зайд байрлуулахыг заах, өнгөт мэдрэмжийг бий болгох, пластилинтай ажиллах сонирхол. Хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэх. Нарийвчлалыг бий болгох, тэдний ажлыг хүндэтгэх.
Загварчлах техник: бөмбөгийг дээрээс хуруугаараа дарах (цас).
Материал: хүүхдийн тоогоор хар, нил ягаан өнгийн цаасан картон
6 мм-ийн диаметртэй жижиг бөмбөлгүүдэд (хүүхэд бүрт 8 бөмбөг) хийсэн цагаан хуванцар, бүтээлийн бэлэн дээж, тоглоом-тахө
Хичээлийн явц
Гэнэтийн мөч: Африкийн Зебра Анфиса зочлохоор ирэв.
Хүүхдэд хандах нь:
- Залуусаа, хараач, манайд хэн ирсэн юм бэ? Энэ хэн бэ? (тахө)
- Залуус аа, тахиа бидэнд Африкаас ирсэн, түүнийг Анфиса гэдэг.Тэнд үргэлж халуун байдаг, зуны турш. Тэр жинхэнэ өвлийг харахаар манайд ирсэн.
- Одоо хэлье, бид ямар өвөлтэй вэ? (хүйтэн, урт)
- Цэцэрлэгт явахад хөлний чинь доор юу хурхирдаг вэ? (цас)
- Цасан ширхгүүд агаарт эргэлдэж газарт унана.
- Тахаанд хэлээрэй, цас хүйтэн байна уу эсвэл дулаан байна уу? (хүйтэн)
"Хуруугаа дулаацуулъя" хурууны тоглоом.
Бид гараараа цас цуглуулж, хуруугаараа ядарсан, бид үрж, дулаацуулах болно. Илүү халуун болгохын тулд (Хоёр гарынхаа хурууг хүчтэй шахаж чангална. Алгыг алган дээрээ хүчтэй илнэ. (2 удаа)) - Анфиса цас ямар өнгөтэй байгааг асуув? (цагаан)
Зебра: - Баярлалаа, залуусаа, та цасны талаар дэлгэрэнгүй ярьсан, гэхдээ би гэртээ харихдаа бүх зүйлийг мартах болно гэж айж байна.
Хүүхдэд хандах нь:
- Залуусаа, өвлийн шөнө тахө болон түүний найзуудад зориулж цасан бөмбөг хийцгээе?
- Бидний цас дулаан шөнө унах болно.
- Энэ бол бид харанхуй шөнийг өнгөрөөх болно (би ягаан картоныг үзүүлэв), энэ бол ийм цасан бөмбөг (би бэлтгэсэн бөмбөлгүүдийг үзүүлэв).
Шоу:
- Би гартаа цасан бөмбөг аваад цаасан дээр тавиад бүх цасан бөмбөлгийг ингэж хэвтүүлэв. Тэгээд дараа нь бүх цасан бөмбөлгийг цаасан дээр хийж байхдаа хуруугаараа дарна.
- Хэрхэн цас орсныг хараарай. Эхлээд нэг цасан ширхэг, дараа нь нөгөөдөх, нөгөөдөх нь. ... ...
- Өвөл ямар цастай сайхан шөнө вэ!
- Одоо та өөрийн үзэсгэлэнтэй, цастай, өвлийн шөнийг хэвэнд оруулахыг хичээ, тэгвэл тахө таныг харж, гэртээ найз нөхөддөө цасан бөмбөг хэрхэн хийж болохыг харуулах болно.
Би нил ягаан картонон хуудсыг гаргаж, хүүхэд бүрт бөмбөг бэлдэв.
Ажлын явцад би ширээг бохирдуулах биш харин анхааралтай сийлбэр хийх шаардлагатай болоход хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулж байна. Пластилиныг шалан дээр бүү хая, амандаа хийж болохгүй.
Хэрэв хүүхэд амжилтанд хүрэхгүй бол түүнд тусална уу.
Хүүхдэд хандах нь:
- Эдгээр бол гайхалтай нөхөд юм! Бүгдээрээ өвлийн үзэсгэлэнтэй, цастай шөнийг өнгөрөөв.
Би тахө руу хандаж: - Анфиса, манай хүүхдүүд хэрхэн хичээж байгааг хараарай.
Хүүхдүүд тахө зурсан бүтээлээ үзүүлсний дараа би цасан ширхгүүд гудамжинд эргэлддэг болохоор бүжиглэхийг санал болгож байна. Цасан ширхгийн бүжиг. Хөгжим: Гельсят Шайдулова Зебратай салах ёс гүйцэтгэе.
Хүүхдэд хандах нь:
- Зебра Африкт байдаг түүн рүү гэртээ харих цаг болжээ.
Зебра:
- Надад жинхэнэ цасыг харуулсан залуусдаа баярлалаа. Баяртай!

Энэ материал нь яслийн бүлэгт (1-р бага) хүүхдүүдтэй ажилладаг сурган хүмүүжүүлэгчдэд хэрэгтэй болно.

Бага насны хүүхдүүдтэй загварчлалын хичээлийг дангаар нь (хамгийн сайн үр дүнд хүргэх), 2-5 хүний ​​бүлэгт (хүүхэд бүрийн чадвараас хамаарч) хийж болно. Эхний хичээлийг дэд бүлэг тус бүрээр 4-8 минутын турш явуулдаг бөгөөд хүүхэд бүрийн онцлог шинж чанарыг харгалзан үзэх нь чухал юм.

Загварчлалын хичээлийг явуулахын тулд та дараахь материалыг бэлтгэх хэрэгтэй: загварчлах масс (шавар, хуванцар, зуурмаг), өмнө нь бэлтгэсэн; багшийн үзэмжээр товруу болон нэмэлт материал (насаар).

Нэгдүгээрт, та хүүхдүүдийг шавар эсвэл хуванцар (уян зөөлөн, зөөлөн) шинж чанаруудтай танилцуулж, дараа нь нямбай зааж, ашигласан материалтай харьцах, мөн пластилин (шавар) -аас ямар ч зүйлийг цутгаж болдог гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуулах хэрэгтэй.

Багш нь хүүхдүүдтэй хамт ширээн дээр суугаад шаардлагатай бүх үйлдлүүдийг plasticine-ээр тайлбарлаж, юу хийж байгаагаа урьдчилан харуулж, тайлбарлаж, ярианы удаашрал, хичээлийг явуулах тодорхой, тууштай зааврыг ажиглаж байв. Хичээл бүрт хүүхдүүдэд алхам алхамаар тайлбарлах шаардлагатай байдаг бөгөөд зөвхөн гурван настайдаа тэд өөрсдийн үйл ажиллагаандаа зарим ур чадварыг бие даан ашиглах боломжтой болно. Багш нь даалгаврын талаархи хичээлээс гадна төлөвлөгөөний дагуу хүүхдүүдэд уран баримал хийхийг санал болгодог бөгөөд олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх, өөрсдийн хүсэлтээр хүлээн авсан маягтуудыг нэгтгэх боломжтой.

Хичээлийг сонирхолтой, хөгжилтэй байдлаар явуулсан нь хүүхдүүдэд таалагдаж, ирээдүйд сэтгэл хөдөлгөм үйл ажиллагаа болох ёстой. Хүсээгүй бол ямар ч тохиолдолд хүүхдийг загварчлах албагүй. Пластилинаар хялбар аргаар хийснээр та загварчлах хүүхдийн сөрөг хандлагаас зайлсхийх боломжтой. Жишээлбэл, хэрэв бие даасан тоглоомын үеэр багш хуванцар, уран баримал авдаг бол хүүхдүүдийг энэ үйл ажиллагаанд аажмаар оролцуулдаг. ("Та үүнтэй адил зүйл хийхийг хүсч байна уу?") Та мөн хүүхдийг хайрцагт хуванцар цаасаар шалгаж үзээд хүр, үрчлээтүүлэх эсвэл пластилины хэсгүүдийг өөр хайрцагт шилжүүлэхийг хүчээр санал болгохгүй байхыг урьж болно. энэ материал дээр анхаарлаа хандуулах.

Ажлын явцад багш хүүхдүүдийн анхаарлыг баримлыг уран нямбай хийх, ширээ бохирдуулахгүй байх, хуванцар материалыг шалан дээр унагаахгүй байх, амандаа авахгүй байх, мөн загварчлал хийж дууссаны дараа хийх хэрэгтэй гэдгийг анхаарч байна. , гараа угаа. Хэрэв хүүхдүүдтэй загварчлах хичээлийн эхний өдрүүдээс эхлэн эдгээр ажлын үндсэн дүрмийг тогтмолжуулсан бол ирээдүйд ямар ч асуудал гарахгүй бөгөөд хүүхдүүд ажлын материалыг анхааралтай ашиглах болно. Хүүхдүүд материалыг мэддэг болсноор түүнийг хэрхэн ашиглахаа сурч мэдсэнээр та бүх бүлгээрээ урд талын үйл ажиллагаанууд руу шилжиж болно. Заах арга барил нь харааны бөгөөд үр дүнтэй байдаг. Залуус эхлээд багшийн үйлдлийг дууриаж, хэлбэр дүрслэх хөдөлгөөнийг давтана.

Хүүхдүүд үйл ажиллагааны мөн чанар ба үүссэн хэлбэрийн хоорондын хамаарлыг тэмдэглэх нь чухал бөгөөд ингэснээр багш зөвхөн харуулаад зогсохгүй тайлбарлаж өгдөг.

Хүн бүр хичээлээ хамтдаа дуусгах шаардлагагүй, хүүхдүүд хичээлээ багшид өмнө нь үзүүлсний дараа дуртай үедээ хичээлээ орхиж болно.

Хүүхдүүдийн нүдэн дээр тэдний ажлыг ямар ч тохиолдолд устгах ёсгүй, ингэснээр сэтгэлийн дарамт, сөрөг мөч гарч болзошгүй юм.

Хүүхдүүдийн уран баримал хийх ур чадвар, чадварыг илүү сайн, үр дүнтэй нэгтгэхийн тулд та эдгээр үйл ажиллагааг цаашид аль болох олон удаа хийж, хамруулах хэрэгтэй.

Хорьдугаар зуунд хүүхдүүдийн моторт хөдөлгүүрийн нарийн ур чадварыг хөгжүүлэхэд ихээхэн анхаарал хандуулж эхэлсэн. Судлаачид жижиг зүйл, янз бүрийн материал бүхий хүүхдүүдийн байнгын, тогтмол үйл ажиллагаа, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх хоорондын холбоог тогтоожээ. Хүүхэд хурууны будгаар зурж, гараараа пластилин үрчийлгэж, объектын янз бүрийн гадаргууг судалж үздэг - хурууны үзүүр дэх рецепторууд идэвхжиж, мэдрэлийн төгсгөлүүд тархины бор гадарга руу дохио дамжуулж, мэдээлэл харааны, сэтгэх, ярих төвүүдэд ордог. Тиймээс сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулж зурах, applique, загварчлах урлагийг судлах нь маш чухал юм.

Цэцэрлэгийн бага бүлгүүдэд загварчлах хичээл заах: зорилго, зорилт, арга техник

Загварчлах нь дүрслэх урлагийн хамгийн эртний төрлүүдийн нэг юм. Зөөлөн, хуванцар материалаар ажиллахдаа хүүхэд хүрээлэн буй ертөнцийн дүрсийг бүтээхэд суралцдаг. Тэрээр өнгө, хэлбэр, орон зай гэсэн ойлголттой танилцдаг. Зурахаас ялгаатай нь загварчлал нь гурван хэмжээст дүрс хийх боломжийг олгодог бөгөөд бага насны хүүхдүүдийн хувьд энэ нь зурах, хэрэглэхэд ердийн зургуудаас илүү хялбар байдаг.

Сурагчид өнхрөх техникийг эзэмшдэг

Загварчлах хичээлийг үр дүнд хүргэхийн тулд сурагчдыг ажилдаа хэт их ачааллахгүй байх, насны онцлогт тохирсон даалгавар өгөх нь чухал юм. Дараа нь баримал хийх үйл явц нь сэтгэл ханамжийг авчирч, бүтээлч сэтгэлгээний сонирхол арилахгүй бөгөөд сайжруулах хүсэл эрмэлзэл нэмэгдэх болно.

Эхний болон бага бүлгийн сурагчдад боловсролын ямар зорилго, зорилтууд тавигдаж, эдгээр насны ангилалд ямар загварчлах арга техникийг эзэмшиж болохыг хүснэгт хэлбэрээр авч үзье.

Насны ангилал Насны онцлог Зорилго хийх Даалгавар Техник
Эхний залуу (2-3 настай) харааны идэвхтэй сэтгэлгээний давамгайлал;
объектив үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;
харааны болон сонсголын чиг баримжаа сайжруулах;
тусгаар тогтнолын хөгжил
загварчлалын бэлгэдлийн шинж чанарыг ойлгоход хүрэх сурагчдын харааны үйл ажиллагаанд сонирхолыг төрүүлэх (загварчлах);
хуванцар материал, түүний шинж чанаруудтай танилцах;
үнэн зөв, тэсвэр тэвчээртэй байх боловсрол
гулсмал;
өнхрөх;
хавтгайруулах;
чимхэх;
тэргүүлэх;
нэгдэл;
хамгийн энгийн хэлбэрийг бий болгох (бөмбөг, цилиндр, диск);
дээр үндэслэсэн тоонуудын зохион байгуулалт
Хоёр дахь хамгийн залуу (3-4 настай) тоглох нь гол үйл ажиллагаа болдог;
үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах хэрэгцээ нэмэгддэг;
хамтын үйл ажиллагааны сонирхлыг бий болгох;
хоёр гарын нэгэн зэрэг хийх ажлыг зохицуулдаг;
насанд хүрэгчидтэй танин мэдэхүйн харилцааны хэрэгцээ нэмэгддэг
дүрслэх сонирхлыг хөгжүүлэх хэлбэр, хэмжээ, объектын тоог ялгаж сургах;
бүтээлч үйл ажиллагааг дэмжих;
хамтын үйл ажиллагааны сонирхлыг бий болгох
урьд өмнө эзэмшсэн техникийг сайжруулах;
найрлага үүсгэх оролдлого;
багаж хэрэгсэлтэй ажиллах (үзүүртэй саваа, стек);
чимэглэлийн зориулалттай төрөл бүрийн материалыг ашиглах (үүнд хог хаягдал, байгалийн гаралтай)

Загварчлал ба plasticine ба plasticine шигтгэмэлүүдийн ялгаа

Загварчлах нь хуванцар материалыг (plasticine, шавар, зуурмаг) хэлбэржүүлж объектыг бүтээх явдал юм. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд загварчлалын үндсэн техникийг эзэмшсэн тохиолдолд дүрслэх урлагийн илүү төвөгтэй төрлүүдийг эзэмшиж, обьектийн дүрсийг бүтээх янз бүрийн арга техникийг хослуулан эзэмших боломжтой болно. Сурагчид хуванцараар үргэлж ажиллах бөгөөд дунд, ахлах бүлэгт хуванцар материалтай танилцаж, пластилинаас шигтгэмэл хийх болно.

Уран баримлын хичээл дээр гүйцэтгэсэн бэлэн бүтээлийн жишээ

Пластилин - суурь дээр пластилин түрхэж дүрс бүтээх, өөрөөр хэлбэл "plasticine зураг" бий болгох.

Пластинографийн техникт гүйцэтгэсэн ажил

Plasticine шигтгэмэл - Зургийн тоймыг наасан суурь дээр plasticine элементүүдийг бэхлэх замаар дүрсийг бүтээх. Аппликейшн хийх чадварыг эзэмшсэн тохиолдолд сурагч нь мозайк бүтээлч чадварыг эхлүүлнэ.

Мозайк, пластикографи нь цэцэрлэгийн дунд, ахлах, бэлтгэл бүлгийн ажлын удахгүй хийгдэх шатууд юм. Хүүхдэд боломжтой даалгавар өгөх ёстой гэдгийг санаарай! Ажил дээрх стресс, ядарснаас болж сэтгэл ханамжгүй үр дүн гарахаас зайлсхийх хэрэгтэй стресстэй нөхцөл байдал юм.

Залуу бүлгүүдийн загварчлалын сортууд

  1. Объект загварчлал гэдэг нь хүрээлэн буй бодит байдлаас гурван хэмжээст объектыг бүтээх явдал юм. Хичээлийн үеэр сурагчид аливаа зүйлийг сийлбэрлэх шинэ арга техникт суралцдаг. Энэ нь лууван, куб, сандал, цасан хүн, үүрлэж буй хүүхэлдэй, аяга гэх мэт байж болно.
  2. Сэдвийн загварчлал - бие даасан объектуудыг уран баримал хийх, хэвтээ байдлаар тэдгээрээс бүтээл хийх. Энэ төрлийн уран баримал нь залуу бүлгүүдэд бүлгийн үйл ажиллагаанд тохиромжтой. Бэлэн ажил бол жижиг талбайн зураглал юм: шувууд үр тариа хатгаж, бөжин луувантай харьцаж, зулзага бөмбөг эргэлддэг гэх мэт.
  3. Чимэглэлийн хэвлэх - ардын урлагийн хэв маягаар аяга таваг бүтээх, хоосон зайг засах. Жишээлбэл, Гжелийн хээтэй хавтанг чимэглэх, шүгэл, тоглоом баримал хийх, суурийг нь plasticine элементээр чимэглэх (бээлий дээрх хээ, даашинз гэх мэт).
  4. Хавтгай дээр загварчлах - plasticine элементүүдийг сууринд бэхлэх. Энэ төрлийн уран баримал нь "Бороо орж байна", "Нар", "Рован салаа", "Шат" гэх мэт сэдвүүдэд тохиромжтой.
  5. Хамтын загварчлал нь plasticine-аас нийтлэг бүтээлийг бий болгох явдал юм. Сурагч бүр тусдаа элемент эсвэл объект хийдэг бөгөөд тэдгээрийг найрлагын үзэл баримтлалын дагуу сууринд бэхлэнэ. Энэ нь ангид хэрэглэгддэг: "Centipede", "Манай хот", "Мөөгний нуга", "Хүүхэлдэйг эмчлэх" гэх мэт.

Бага бүлгийн загварчлалын хичээлд ашигладаг материал

Материал Онцлог шинж чанарууд Бэлэн байдал
Пластилин Зөөлөн, уян хатан, ажлын гадаргуу ба гараас цэвэрлэхэд хялбар. Залуу бүлгүүдэд загварчлахад хамгийн тохиромжтой материал. Цаас эсвэл цаасан дээр гадаргуу дээр найрлага үүсгэхийн тулд тослог толбо үүсэхээс зайлсхийхийн тулд тослоггүй plasticine сонгох хэрэгтэй.
Байгаль орчинд ээлтэй материалаар хийгдсэн, хамгийн жижиг хүүхдүүдтэй ажиллахад аюулгүй. Давсалсан зуурмагийг хичээлд урьдчилан бэлтгэх хэрэгтэй.

Хоолны дугаар 1.
- нэг ба хагас шил гурил
- нэг аяга хоолны давс
- хагас шил хүйтэн ус
Бүх найрлагыг аажмаар усаар асгаж холино.

Хоолны дугаар 2.
- нэг аяга хоолны давс
- нэг аяга гурил
- 5 халбага наранцэцгийн тос
- өрөөний температурт зарим ус
Гурилыг давстай холино. Үр хольц дээр тос, ус нэмнэ. Холимог. Бэлэн зуурмагийг будахын тулд та лууван эсвэл манжингийн шүүс (өнгө нь нэг, хоёр хоногт алга болдог), gouache эсвэл шингэрүүлсэн хүнсний өнгө (Улаан өндөгний баярын өндөг будах гэх мэт) зэргийг ашиглаж болно.

Хоолны дугаар 3.
- хоёр шил гурил
- нэг аяга хоолны давс
- өрөөний температурт хагас аяга ус
- нэг халбага гар тос эсвэл бага зэрэг наранцэцгийн тос
Гурил, давс, уснаас зуурсан гурил зуурах. Үр массын уян хатан чанарыг өгөхийн тулд цөцгий эсвэл тос нэмээд гөлгөр болтол хутгана.

Сурагчдын эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаарх мэдлэгийг өргөжүүлдэг байгалийн материал. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн загварчлалын хичээл дээр ажиллахад хэцүү материал. Загварчлах үндсэн арга техникийг эзэмшиж, маш болгоомжтой байхыг шаарддаг. Бэлэн шавар бүтээгдэхүүн нь удаан хатаах хугацаа шаарддаг. Хоёрдугаар бага бүлэгт танилцуулах хичээл хийхийг зөвшөөрнө.
Бэлэн хуванцар Маш хөнгөн, уян хатан материал. Бүтээгдэхүүнийг тоглоомд ашиглах боломжийг олгодог хурдан хатаадаг. Үнэтэй материал. Харшлын урвалаас зайлсхийхийн тулд та хүчтэй амтлагчгүйгээр хуванцарыг сонгох хэрэгтэй.

Уран баримал

Залуу бүлгүүдэд загварчлахад тохиромжтой Загварчлахад бэлэн масс. Хүнсний будагтай материалыг будах сонголтууд Хоёр дахь залуу бүлгийн танилцуулах хичээлийн материал.
Бэлэн хуванцар масс Загварчлах зориулалттай тод, хөнгөн, хурдан хатаах материал

Уран баримал нь сурган хүмүүжүүлэгчийн өөрийгөө сургах сэдэв юм

Өөртөө боловсрол олгох нь сурган хүмүүжүүлэгчийн сурган хүмүүжүүлэх үйл явц, мэргэжлийн өсөлт хөгжилтийн чухал хэсэг юм. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын ажилд шинэлэг технологи, хамгийн сүүлийн үеийн аргыг байнга нэвтрүүлэх шаардлагатай байдаг боловч үүнийг утга учиртай хэрэгжүүлэх ёстой.

Өөртөө боловсрол олгох санамж:

  • сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн насны ангилал бүрийн насны шинж чанарыг харгалзан үзэх, тодорхой бүлгийн сурагчдын зан төлөв, танин мэдэхүйн, бүтээлч шинж чанарыг тодруулах;
  • арга зүйн уран зохиолын шинэлэг зүйлтэй танилцах;
  • сурган хүмүүжүүлэх портал, тогтмол хэвлэлд хяналт тавих, бусад багш нарын боловсролын шинэлэг аргыг хэрэглэсэн туршлага, үр дүнг үнэлэх;
  • практик дээр олж авсан мэдлэгээ ашиглах (ажилд шинэ техник ашиглах, МХТ ашиглах гэх мэт);
  • сурган хүмүүжүүлэх ур чадварын түвшинг дээшлүүлэх;
  • ажлын үр дүнг заавал бүртгэх: дугуй ширээний уулзалт, сэдэвчилсэн семинар эсвэл мастер анги, нээлттэй хичээл.

Өөрийгөө хөгжүүлэх сэдвүүдийн найруулгын сонголтууд:

  • Дүрслэх урлагийн ангид заах интерактив аргыг ашиглах (загварчлал).
  • Цэцэрлэгт уран баримал хийх: эрт хөгжүүлэх орчин үеийн аргыг ашиглах.
  • Цэцэрлэгийн бага бүлгүүдийн нэгдсэн ангиуд.
  • Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн бүтээмжтэй үйл ажиллагаа, түүнийг загварчлах хичээл дээр хөгжүүлэх.

Загварчлах ангиуд

Загварчлалын хичээлнь мэдлэг, ур чадвар, чадварыг сурагчдад шилжүүлэх боловсролын үйл явцыг зохион байгуулах хэлбэр юм. Хичээл цаг хугацааны хувьд тодорхой байна. Эхний залуу бүлэгт загварчлалын хичээлийн үргэлжлэх хугацаа 10 минут, хоёр дахь залуу бүлэгт 15 минутаас ихгүй байна. Загварчлалын анхны танилцуулах хичээлийг боломжтой бол 5-6 хүний ​​дэд бүлэгт хийх хэрэгтэй.

Уран барималнь нийтлэг зорилгод хүрэхэд чиглэсэн бүх сурагчдын хамтарсан үйл ажиллагаа юм. Хамгийн сайн үр дүнд хүрэхийн тулд ашигласан арга, техникийг уялдуулж зохицуулдаг. Уран баримлын төсөл нь ихээхэн цаг хугацааг хамардаг. Жишээлбэл, төслийн бэлтгэл шат 9-р сар, үндсэн шат 10-р сар, эцсийн шат 11-р сар. Төслийн сэдэв нь хамааралтай байх ёстой. Ажлын төгсгөл нь цэцэрлэгийн амьдралд тохиолдох аливаа үйл явдалтай холбоотой байхаар төслийн үйл ажиллагааг төлөвлөхийг зөвлөж байна (Намрын баяр, Шинэ жилийн үдэшлэг, 5-р сарын 1, Ялалтын баяр, Эх үрсийн баяр гэх мэт). Урт хугацааны төслүүдийн сэдэв: "Колобок", "Тогооч", "Нүүдлийн шувууд", "Сайн уу, өвлийн өвөл!", "Мөөгний нуга".

Богино хугацааны төсөлзагварчлахад богино хугацааны туршид дүрмээр хэдэн долоо хоногийг хамардаг. Сурагчид болон тэдний эцэг эхчүүд хамтарч ажилладаг гэж ихэвчлэн үздэг (гэр бүлийн төсөл). Богино хугацааны төслүүдийн жишээ: "Миний байшин", "Миний өрөө", "Манай гудамж", "Манай хот", "гацуур модны тоглоом", "Самовар дээр".

Эхний бага бүлгийн загвар өмсөгч

2-3 настайдаа сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд хуванцар материал - plasticine ба давстай зуурмагтай танилцдаг. Бага бүлгийн эхний бүлэгт загварчлах хичээл заах үндсэн арга бол үйлдлийг үзүүлэх явдал юм. Багш бөмбөгийг хэрхэн өнхрүүлж, дискэнд хавтгайруулж, эсвэл хиамаа яаж өнхрүүлж өгөхийг зааж өгөөд хүүхдүүд давтана. Сурагчид нэг гараараа plasticine-тэй ажилладаг бөгөөд энгийн дүрсийг бүтээх чадвартай байдаг. Багш нь хүүхдүүдэд загварчлах дүрслэх шинж чанарыг илтгэдэг: тэрээр дүрснээс объектуудын гурван хэмжээст дүрсийг хэрхэн бүтээхийг харуулдаг.

Ангийн сэдэв

Ерөнхий сэдэв
"Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ" "Лууван", "Өргөст хэмх", "Улаан лооль", "Улбар шар", "Жимс" "Bunny лууван", "Жимсний сагс", "Berry Jam"
"Гэрийн тэжээвэр амьтад" "Муур", "Гахай" "Муурын зулзаганд зориулсан бөмбөлөг", "Зүлгэн дээрх тахиа"
"Эмчлэх" "Gingerbread", "Хатаах", "Bagels", "Sweetets" "Баавгайн цагаан гаа", "Хэрэмд зориулсан самар", "Хуушуур хийцгээе"
"Шувууд" "Нүүдлийн шувууд", "Тахианы цөм", "Тахианы өт"
"Байгаль" "Twigs", "Grass", "Sun", "Cloud", "Sunflower", "Bump" "Ямааны мөчир", "Хэрэмд зориулсан боргоцой", "Наранцэцгийн баглаа"
"Барилга" "Шат", "Гүүр", "Хашаа", "Дээврийн мод" "Ямааны хашаа", "Бүртгэлийн кабин"
"Энгийн хэлбэрүүд" "Вандуй", "Витамин" "Хулганаа вандуйгаар эмчилцгээе", "Нугасны дэгдээхэйн үйрмэг"
"Өвөл" "Цасан хүн", "Цасан ширхгүүд унаж байна" "Шинэ жилийн бөмбөг", "Зул сарын гацуур модыг чимэглэх"
"Тоглоом" "Хоолой", "Өнгөт бөмбөлгүүд" "Бөмбөрчид"

Эхний бага бүлэгт баримал хийх технологийн газрын зураг.

Схем 1 Схем 2 Уран баримлын заавар Уран баримлын заавар Уран баримлын заавар Уран баримлын заавар

Объект уран баримал хийх ажлын жишээ

Өнхрөх хүлээн авах, эд ангиудыг нэгтгэх, хийцээр чимэглэх Өнхрөх хүлээн авах Хүлээн авах, гулсмал, тэгшлэх, нэгтгэх Хавтгай, өнхрөх техник.

Хавтгай дээр баримал хийх жишээ.

Ажлын жишээ Ажлын хэсгийг туяа ба нүүрээр нөхөх Ажлын материалыг нөхөх Пластилиний элементүүд (хонхорцог) дээр суурилсан зургийг нэмж, байгалийн гаралтай материалаар (хатаасан вандуй) нэмж, пластилины элементүүдийг сууринд түрхэж, хуванцар элементүүдийг буржгар сууринд түрхэх богино хугацааны төсөл Төлөвлөгөөний дагуу хоёр төрлийн пластилин элементийг сууринд түрхэх

Эхний бага бүлэгт загварчлах цагийн төлөвлөгөө

  1. Техникийн хэрэгжилтийг 1 минутын турш багш үзүүлэх.
  2. Сурагчдын практик даалгаврыг 4 минутын турш бие даан хэрэгжүүлэх.
  3. Бүтээлийн жагсаал, хэлэлцүүлэг 1 минут.
  4. 1 минут дүгнэх.

Танилцуулах материалыг ашиглах жишээ

Хичээлийн сэдэв Танилцуулах материалыг ашиглах
"Зараа ногоо" "Хүнсний ногоо цуглуулах" тоглоом
Багш өрөөнд хуванцар ногоог урьдчилан байрлуулсан (ширээн дээр, ширээний доор, хөшигний ард, шүүгээний тавиур дээр гэх мэт). Тэрбээр аялгуу тоглож байх үед эдгээр ногоог хувингаар цуглуулахыг санал болгож байна (аудио тоглуулагчийг асаа).
Хүнсний ногоо цуглуулахад сурагчид сандал дээр сууж, багш хувингаасаа ээлжлэн ногоогоо аваад хүүхдүүдтэйгээ яриа өрнүүлэв: ногоо нь ямар өнгөтэй, ямар хэлбэртэй, ямар мэдрэмжтэй байна.

"Хүрэх замаар мэдэх" тоглоом
Багш хүүхдүүдэд нүдээ аниад гараа урагш сунгахыг зааж өгдөг. Тэрбээр хуванцар ногоог хүн бүрийн алган дээр тавьдаг бөгөөд гадаргуу, хэлбэрийг нь судалж үзээд сурагчид үүнийг нэрлэх ёстой.
Багш хариулт бүрийг шүлэг уншихын хамт дагалдана.

Манай цэцэрлэгт байдаг шиг
Улаан лооль сарнай
Шүүслэг, том
Хараач, тэр энд байна.

Ээж нь салат хийх болно
Бүх залуусыг хооллоорой.
Энэ нь урт, ногоон өнгөтэй
Заримдаа шинэхэн, заримдаа давслаг байдаг
Энэ нь цэцэрлэгт ургадаг
Бид бүх хүмүүст хайртай
Тэр бол ямар сайхан нөхөр вэ,
Үүнийг өргөст хэмх гэж нэрлэдэг.

"Цас явдаг" Гэнэтийн байдал.
Хичээл эхлэхэд хаалганы үүдэнд гэнэт тогших чимээ сонсогдоно (урьдчилан бэлтгэсэн бага багш, сармагчингийн хувцас өмсөөд тогшдог).
Багш нь алс холын Африк тивээс ирсэн зочинд тавтай морилно уу. Хүүхдээс Африкийн талаар юу мэддэгийг нь асууна (тэнд ямар цаг агаар давамгайлдаг, ямар мод, жимс ургадаг, ямар амьтад амьдардаг вэ). Дараа нь тэр сармагчингаас өвөл, цас гэж юу болохыг мэддэг эсэхийг асууна (мэдээжийн хэрэг биш). Тэрээр өмнөд зочны талаар ээлжлэн ярихыг залуусаас хүсдэг.
Сармагчин залуустай салах ёс гүйцэтгэж, сонирхолтой яриа өрнүүлсэнд талархаж, цасаа санана гэж хэлэв. Дараа нь багш хүүхдүүдийг хуванцар цасан ширхэгийг сармагчин дээр хэвтүүлэхийг урьж байна, ингэснээр хуванцар цас хайлахгүй тул Африкт авч явах боломжтой болно.
"Шувуунд зориулсан жимс" Тоглоомын байдал.
Титмоуз шувуу залуус дээр зочлохоор ирэв (тоглоом, магадгүй жиргэх чимээ; таны гарт зориулсан тоглоом бол гайхалтай юм). Тэрбээр зуны улиралд хичнээн сайхан, сэтгэл хангалуун байсныг хүүхдүүдэд хэлдэг байсан бөгөөд одоо (намар) хоол хүнс олоход хэцүү болжээ. Шувуу хүүд ямар нэгэн амттан байгаа эсэхийг асууна. Багш нь хүүхдүүдийг шувуунд зориулсан plasticine жимсийг хэвэнд оруулахыг урьж байна.
Гэхдээ шувуу аялалаас залхсан тул багш нь түүнийг хүүхдүүдтэй хамт яслийн шүлэг илгээхийг урьж байна.
Чики-чики-чикалочка,
Коля модоор явж байна,
Саша тэргэнд байна,
Самрын товшилт. -

хүүхдүүд хэрхэн хөгжилтэй тоглож болохыг үзээрэй.

Тоглоом "Чики, дэгдээхэй".
Оросын ардын "Чики, Чики, Чикалочка" дууны аудио бичлэгийг тоглож байна.
Хоёр хүүхэд дугуйлан гүйж ("тэрэг унах"), бусад хүүхдүүд ар араасаа гараа даллаж байна. Үүний дараа өөр хоёр хүүхдийг сонгож, бүх сурагчдыг "давхих" хүртэл гэх мэт.

Эхний бага бүлгийн загварчлалын хичээлийн хөтөлбөрийн жишээ

Зохиогч: Розанова Елена Викторовна, Санкт-Петербургийн Колпинский дүүргийн GBDOU D / s-ийн №1-ийн сурган хүмүүжүүлэгч.

Хичээлийн сэдэв: "Gingerbread".

  1. Програм хангамжийн агуулга:
    1. Пластилиныг өнхрүүлэх аргыг эзэмших.
    2. Шинэ техник сурах - хавтгайруулах.
    3. Нарийвчлал, тэсвэр тэвчээр, үе тэнгийнхэнтэйгээ эелдэг харьцах боловсрол.
  2. Ашигласан материал:
    Хүүхэлдэй, цагаан гаатай, хуванцар, баримлын самбар.

    Хичээлийн явц:

    Бүлэгт хүүхэлдэйн ширээ тавьдаг бөгөөд багш нь хүүхдүүдийг тойрон хүрээлдэг. Хүүхдүүдэд хүүхэлдэй дээр цай уухаар ​​бусад тоглоомууд ирнэ гэж тэр мэдээлэв. Тэр ширээ зассан боловч амттан алга. Багш хүүхдүүдтэй яриа өрнүүлдэг: тэд гэртээ ээж нартайгаа цай уудаг уу, өөрсдийгөө юу гэж үздэг вэ гэж асуудаг. Тэрбээр сурагчдыг хүүхэлдэйд туслахыг урьж, пластилинаас амттан бэлтгэх даалгавар өгдөг.
    Сурагчид ширээн дээрээ сууж, багш нь цагаан гаа үзүүлж, хэлбэр дүрсийг нь тайлбарлав. Багш нь plasticine-тэй хэрхэн ажиллахаа харуулдаг: бөмбөг рүү өнхрүүлж, алганы хооронд хавтгайруулна. Дараа нь тэр сурагчдаас цагаан гаатай талхыг хэвэнд оруулахын тулд хуванцараар ямар үйлдэл хийхээ агаарт гараараа харуулахыг хүсдэг.

    Биеийн тамир:

    Би жигнэх, жигнэх, жигнэх
    Хүүхдүүд бүгд бялуу дээр байна
    Эрхэм хүндэт ээжийн хувьд
    Би хоёр цагаан гаатай жигнэмэг жигнэх болно.
    Ээжээ ид, идээрэй
    Амтат хоёр цагаан гаа
    Би залуусыг дуудах болно
    Би чамайг бялуугаар дайлна.
    (Сурагчид гарын хөдөлгөөнөөр дууны үгийг дагалдана.)

  3. Пластилинаас загварчлах.
    Сурагчид бие даан plasticine-тэй ажилладаг. Даалгавраа биелүүлэхэд бэрхшээлтэй байгаа хүүхдүүдийн хувьд багш нь тус тусдаа өнхрөх, тэгшлэх арга техникийг харуулах ёстой.
  4. Зохиолын зураг төсөл.
    Багш сурагч бүрийг хуванцар цагаан гаа ширээн дээр цай уухаар ​​ширээн дээр тавихыг урьж байна.

    Тоглоомын өрнөлийг дуусгах.
    Залуус хүүхэлдэйн ширээн дээр тоглоом сууж (зочид иржээ), цай асгаж, зочдод цагаан гаа тарааж байна. Цайны үдэшлэг амжилттай боллоо!

Видео: "Бага шувуунд зориулсан үр тариа" сэдвээр эхний бага бүлгийн загварчлалын нээлттэй хичээл.

Хоёрдахь залуу бүлгийн загвар өмсөгч

Бага ангийн хоёрдугаар бүлгийн сурагчдыг загварчлалын хичээлд бэлддэг. Тэд пластилин ба давсны зуурмагийн шинж чанарыг мэддэг, хуванцар материалаас ямар хэлбэрийг цутгаж болох, ямар аргаар яаж хийхийг мэддэг. Янз бүрийн объектын хэмжээ, тэдгээрийн өнгө, тоо хэмжээ, найрлага дахь байр суурийн талаархи ойлголт байдаг. Хүүхдийн хувьд гарын хөдөлгөөн ба дүрс бүтээх хоорондын холбоо илүү тодорхой болно. Хоёр гарын уялдаатай ажил бий болно.

3-4 настай хүүхдүүдийн үйл ажиллагааны үндсэн хэлбэр бол тоглоом бөгөөд түүний элементүүдийг багш хичээлийн усны материалд ашиглах ёстой. Энэ насны хүүхдүүдийн хувьд та үлгэр загварчлах, хамтын загварчлалд хамрагдах боломжтой.

Хоёрдугаар бага бүлгийн загварчлалын хичээлийн сэдвийн карт индекс

Ерөнхий сэдэв Ажлын хувийн хэлбэрийн сэдэвчилсэн сонголтууд Багийн болон төслийн үйл ажиллагааны сэдэвчилсэн сонголтууд
"Pretzels", "Gingerbread", "Cookies", "Bagels", "Bagels" "Хүүхэлдэйг эмчил", "Муурын зулзагад бэлэг", "Гөлөгний яс", "Гурван баавгайн ялтас"
"Жимс, хүнсний ногоо" Гадил, алим, лийр, улаан лууван "Жимсний лаазлах", "Ургац хураасан түрдэг тэрэг", "Луувантай хувин"
"Гэрийн тэжээвэр амьтад" "Муур", "Тахиа", "Гөлөг" "Алгана дээрх тахиа"
"Хавтан", "Аяга", "Аяга ба таваг", "Халбага", "Хутга" "Merry Tea Party", "Зулзагануудад зориулсан аяга"
"Тавилга" "Сандал", "Ширээ", "Өтгөн" "Миний өрөө", "Манай зочны өрөө"
"Хувцас, гутал" "Товч", "Миттен", "ороолт", "шаахай", "малгай" "Бээлий чимэглэцгээе", "Хулганы гутал"
"Шавьж" "Caterpillar", "Ladybug", "Bee", "Butterfly"
"Байгаль" "Борооны дуслууд", "Эмгэн хумс", "Өвс", "Сэвсгэр үүлс", "Загас", "Нисдэг агар", "Солонго", "Цэцэг", "Мод" "Мөөгний glade", "Ойн ирмэг", "Нүүдлийн шувууд"
"Зэрлэг ба чамин амьтад" "Үнэг", "Чоно", "Туулай", "Зараа", "Могой", "Боа констриктор", "Далайн морь" "Өвлийн ойд", "Туулайны дугуй бүжиг", "Далайн ёроолд"

Хоёрдугаар бага бүлэгт баримал хийх технологийн картууд

Энэхүү ажил нь дэд бүлэгт ажиллахад тохиромжтой юм Обьектийн баримал хийх зааварчилгаа Шовх үзүүртэй мод ашиглан баримал хийх зааварчилгаа дэд бүлэгт ажиллах Обьект уран баримал хийх заавар Обьектийн баримал хийх заавар Уран баримлын заавар (чимэглэлийн үе шат нь 3-4 настай хүүхдүүдэд хэцүү байдаг) Уран баримлын заавар

Бага сургуулийн хоёрдугаар бүлгийн сурагчдын хийсэн бүтээлийн жишээ

Сэдвийн загварчлалын жишээ Ажлын жишээ Хавтгайд загварчлах жишээ Ажлын жишээ Сэдвийн загварчлалын жишээ Загварчлалын төсөл Ажлын жишээ Давсны зуурмагаар хийсэн бүтээлийн жишээ Бүтээлийн загвар Сэдвийн загварчлалын жишээ Нэмэлт материалыг ашиглан сэдэвчилсэн загварчлалын жишээ Багаар ажиллах Багаар ажиллах Сэдвийн загварчлал Давсны тестээс хийсэн ажлын жишээ Ажлын жишээ Загварчлах хичээлийн ардын сэдэв Бага насны хүнийг загварчлах

Хоёрдугаар бага бүлгийн загварчлах цагийн төлөвлөгөө

    1. Зохион байгуулалтын мөч 1 минут.

      Хичээлийн сэдвийн танилцуулга, сэдэл өгөх материал ашиглах 2-3 минут.

      Ажлын үе шатуудын талаархи багшийн амаар өгсөн заавар, асуултын хариулт нь 2-3 минут байна.

      Сурагчдын практик даалгаврыг 5-6 минутын турш бие даан хэрэгжүүлэх.

      1-2 минутын турш бүтээлийн жагсаал, хэлэлцүүлэг.

      1 минут дүгнэх.

Хоёрдугаар бага бүлгийн загварчлалын хичээлд танилцуулах материалыг ашиглах жишээнүүд

Хичээлийн сэдэв Сэдэлжүүлэх материал ашиглах
"Ээжид зориулсан чихэр" Дүрд тоглох тоглоом.
Хүүхэлдэйн ширээг цай уухаар ​​тавьжээ. Эх хүүхэлдэй сургуулиас охин хүүхэлдэй хүлээж байна. Түүнийг ирэхэд тэд ширээн дээр сууж, залуус аяганд цай асгаж байна. Ээж нь охиноо амттангаар дайлдаг. Багш тоглоомын нөхцөл байдлыг охин хүүхэлдэй нь хариуд нь ээждээ чихэрлэг зүйлээр эмчлэхийг хүсдэг байдлаар хөгжүүлдэг боловч тэд аль хэдийн дуусчээ.
Багш нь асуулт, зөвлөмжийн тусламжтайгаар сурагчдыг охины хүүхэлдэйг ээждээ хусч болохуйц пластилинаас чихэр хийх санааг дэвшүүлдэг.
"Эмгэн - Урт эвэр" Шүлэг дээрх биеийн тамирын боловсрол:

Зам дагуу эмгэн мөлхөж байна
Тэр байшингаа нуруун дээрээ үүрч,
Яарах зүйлгүйгээр чимээгүйхэн мөлхөж байна
Үргэлж эргэн тойрноо ажиглаарай.
Маш их ядарсан үед
Тэр амрахыг хүсч байна
Энэ нь хурдан буржгар болно
Дугуй бөмбөгийг эргүүл.

"Инээмсэглэлээс хүн бүхнийг гэрэлтүүлэх болно" дууг сонсох. Та дууны үгийг мэддэг хүмүүсийг дуут бичлэгийн хамт дуулахыг хүсч болно. Хэрэв залуус энэ дууг мэддэг бол найрал дуугаар дуулах боломжтой.

Хоёрдугаар бага бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй жишээ

Хичээлийн сэдэв: "Хувцасны товч".

    Даалгавар.
    - хуруу баримал хийх ур чадварыг хөгжүүлэх;
    - гар, нүдний зохицуулалттай ажлыг заах;
    - шавар объектыг чимэглэхэд яндан ашиглахыг заах.
    - үнэн зөв, багаар ажиллах боловсрол.

    Урьдчилсан ажил... Хүүхэлдэйтэй тоглоомууд (түүний дотор дүрс оруулдаг). Хувцасыг хэрхэн яаж бэхлэх талаар сурагчдын анхаарлыг татахын тулд (цахилгаан товч, дэгээ, Velcro, зангиа, товч, товчлуур). Үүнийг зөвхөн хүүхэлдэйн хувцастай үйл ажиллагааны үеэр төдийгүй жирийн дэглэмийн үед хийх хэрэгтэй: залуус зугаалахаар явахдаа, гараа угаахаасаа өмнө ханцуйгаа ороохдоо, чимээгүй цагийн өмнө хувцас солихдоо, будаг зурахаас өмнө хормогч уях гэх мэт ...

    Хичээлийн материал... Хувцасны дүрс (даашинз, цамц, цамц). Товчлуурыг үзүүлэх материал болгон (зууван, дугуй, дөрвөлжин, зүрхтэй янз бүрийн хэлбэр, хэмжээ бүхий товчлуурыг сонгох хэрэгтэй). Шавар, хуванцар овоолго. Дүрс хүүхэлдэй.

    Хичээлийн явц.
    Багш нь хүүхдүүдэд товчлуур бүхий янз бүрийн хувцасыг үзүүлдэг. Жижиг / том, модон / хуванцар / төмөр, янз бүрийн хэлбэртэй гэх мэт ямар товчлуурууд байгааг хараарай. Багш нь хүүхэд бүрээс бэлтгэсэн хайрцгаас санамсаргүйгээр нэг товчлуур авахыг хүсдэг. Сурагчид ээлж ээлжээр ямар товчлуур авсанаа тодорхойлдог.
    Багш нь дүрслэх хүүхэлдэйнд зориулж тоглох олон хувцас бэлдсэн гэсэн боловч товчлуурууд нь хангалтгүй байна. Хэрхэн байх вэ? Асуулт, хариултын дагуу залуус шавар дээрээс дүрслэх хувцасны товчлуурыг цутгаж болно гэсэн дүгнэлтэд хүрч байна.

    Ажлын арга техникийг харуулах.
    Багш шавар хэсгээс товчлуурыг хэрхэн хэвлэхийг зааж өгдөг.

    Биеийн тамир.
    Энд би үстэй дээл өмсөж, энд юбка өмсөх болно.
    Толгой нь малгай, хөл нь шаахай өмсөх болно.
    Үгүй ээ, би үстэй дээлээ тайлсан нь дээр, одоо би юбкааа шулуун
    Хөөх, ямар халуухан юм бэ, бид малгайгаа тайлах уу? Шаахай хаана байна?
    Би хаашаа ч явахгүй, гэхдээ бүх зүйлийг шинээр эхлэх болно.
    (Шүлэгт дүрсэлсэн үйлдэл бүрийг сурагчид хөдөлгөөний хамт дагалдана)

    Товчлуур хэвлэх.
    Сурагчид бие даан шавраар ажилладаг. Хүссэн объектоо сийлж чадахгүй байгаа хүмүүст зориулж багш нь ажлын арга барилын бие даасан үзүүлбэрийг хийдэг.

    Хүүхдүүд шавар товчлууруудыг хатаахаар үлдээдэг бөгөөд ингэснээр хүүхэлдэйний хувцастай тоглоомонд ашиглах боломжтой болно.

"Хулганы төрсөн өдөр" сэдвээр хоёрдугаар бага бүлгийн загварчлалын нээлттэй хичээл.

Бага бүлгийн эхний ба хоёрдугаар бүлгүүдийн загварчлалын хичээлийн дүн шинжилгээ

Багшийн ашигладаг ажлын арга, техник нь хэр үр дүнтэй болохыг ойлгохын тулд явуулсан хичээлдээ дүн шинжилгээ хийх хэрэгтэй. Нээлттэй хичээлийг арга зүйч үнэлдэг. Гэхдээ явуулсан хичээл бүрийг сурган хүмүүжүүлэгч өөрөө судалж үзэх ёстой. Дараа нь боловсролын ажил, бусад материалыг татах эсвэл техникийн арга хэрэгслийг засах арга замыг тоймлох нь илүү хялбар болно.

Хичээлийн дүн шинжилгээ хийх хяналтын хуудас:

  • Хичээл нь энэ насны бүлгийн хөтөлбөрийн агуулга, тодорхой хүүхдийн үзэгчдийн онцлог шинжтэй тохирч байна уу?
  • Өмнөх үйл ажиллагаануудтай холболт хадгалагдсан эсэх.
  • Сурагчид хичээл дээр шинэ зүйл сурч мэдсэн үү (танин мэдэхүйн баримт, шинэ үгс, практик ур чадвар).
  • Хичээл нь бүтээлч бүрэлдэхүүн хэсгийг агуулсан уу, уйтгартай байсан уу?
  • Хичээлийн бэлтгэл ажлыг ямар түвшинд хийсэн (конспект боловсруулах, харааны материал татах, техник хэрэгсэл).
  • Асран хамгаалагчийн үйл ажиллагааны талаархи тайлбар эсвэл / эсвэл үзүүлэх боломжтой эсэх.
  • Хичээл цагтаа дууссан эсэх. Саатал гарсан уу, ямар шалтгаан байсан, байгаа бол ирээдүйд үүнээс хэрхэн зайлсхийх вэ.
  • Хичээл дээр сурагчид хэрхэн биеэ авч явсан: сонирхол, сэтгэл хөдлөлийн байдал, анхаарал.
  • Хүүхдүүдийн ажлын дүн шинжилгээ: даалгавар биелсэн эсэх, юу нь үр дүнгээ өгч, юу нь болоогүй вэ. Уран баримлын техникийг засах хэрэгтэй.

Хоёрдугаар бага бүлэгт уран баримал заах аргатусгаар тогтнолыг хөгжүүлэхийг шаарддаг тул хичээл бүрийг сурагчдын мэддэг техникийг харуулахаас эхлэх нь үнэ цэнэтэй зүйл биш юм. Хэрэв ажилд дүн шинжилгээ хийх явцад аливаа элементийг хэрэгжүүлэхэд гарсан дутагдал илэрсэн бол дараагийн хичээл дээр тодорхой арга техникт анхаарлаа хандуулах нь зүйтэй. Пластилинаар үйлдлийг тайлбарлах, үзүүлэхэд хүүхдүүд өөрсдийгөө оролцуулах нь хамгийн сайн арга юм: "Хэрхэн ширхэгээс бөмбөлөг хэлбэртэй болохыг хэн мэддэг вэ?", "Катя, надад хуванцраас хиам яаж өнхрүүлж болохыг зааж өгөөч" гэх мэт. .

Уран баримлын хичээл хоцрох байнгын шалтгаан нь даалгавар ба сурагчдын насны ангиллын зөрүү юм. Зарим үйлдлийг хийх эсвэл дээжинд үзүүлсний дагуу гүйцэтгэх боломжгүй үед хүүхэд хурдан ядрах, цаашдын ажилд дургүй болох, бусдын анхаарлыг сарниулах. Даалгавраа сонгохдоо болгоомжтой байгаарай, учир нь уран баримал хийх нь өөрийн гараар хийсэн ажлын үр дүнг хараад хүүхэд бүрт баяр баясал авчирдаг сэтгэл хөдөлгөм, таатай үйл явц юм.

Загварчлах нь бүтээлч сэтгэлгээний хамгийн эртний хэлбэрүүдийн нэг нь орчин үеийн амьдралд хүүхдүүд, тэр ч байтугай насанд хүрэгчдийг татсаар байна. Дэлхий даяар сургуулийн өмнөх боловсролын багш нар хуванцар материалаар ажиллах сургалтын шинэ арга зүй боловсруулж байна. Судлаачид бага наснаасаа баримал хийдэг байсан хүүхдүүдийн оюуны хөгжил илүү өндөр түвшинд байгааг тэмдэглэжээ. Тэд plasticine-тэй ажиллахдаа хүүхдэд үзүүлэх сэтгэлзүйн эмчилгээний үр нөлөөний талаар ярьдаг: загварчлах нь түрэмгийлэл, дургүйцлийг гаргах гайхалтай арга юм. Уран баримал хийх нь зүгээр л хөгжилтэй бөгөөд тааламжтай байдаг.

Найзуудтайгаа хуваалцаарай!

Арзу Абиева
Загварчлах тухай үржүүлгийн бүлгийн хичээлүүдийн хураангуй

Сэдэв: "PRETZEL".

зорилго: бид цилиндр хэлбэртэй саваа тавьдаг, саваагаар нь бөгж хийж, үзүүрийн үзүүрүүдийг холбодог.

Даалгавар:

1. үлгэрийг сонирхох, агуулгыг ойлгох, хүмүүст анхаарал халамж тавих хандлагыг төлөвшүүлэх;

2. сойзны нарийн хөдөлгөөн, хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

3. сонирхлыг нэгтгэх уран баримал.

Боловсролын нэгдмэл байдал газар нутаг: "Нийгэм ба харилцааны хөгжил", "Яриа хөгжүүлэх", "Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил", "Биеийн хөгжил".

Үйл ажиллагааны хэлбэр: насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа.

Гүйцэтгэх хэлбэр: нэгдсэн ажил мэргэжил.

Арга зүйн техник: тайлбар, заалт, тайлбар, асуулт, тоглоомын техник, урам зориг.

Материал ба тоног төхөөрөмж: гэр бүлийн зураг, пластилин, самбар, салфетка бүхий цомог.

Боловсролын нөхцөл байдал.

Танилцуулах хэсэг:

Хүүхдүүдтэй багш нь хүүхдийн авчирсан цомгийг шалгаж үзэхэд Саша том хэмжээтэй гэж хэлэв гэр бүл: ээж, аав, эмээ, өвөө, эгч. Тэд бүгд хамтдаа бие биедээ тусалж амьдардаг.

Багшийн хүүхдүүдтэй хийсэн яриа:

Л.Славинагийн түүхийг уншдаг "Таня ба ах".

Эрт урьд цагт Таня хэмээх охин байжээ. Тэр дүүтэй, жаахан хүүтэй байсан. Ээж хүүхдүүдэд идэх юм өгөөд гараад явчихав. Таня хоолоо идээд тоглож эхлэв, гэхдээ дүү нь өөрөө идэж чадахгүй, тэр уйлж эхлэв. Таня халбага аваад ахыгаа хооллож, дараа нь тэд хамт тоглож эхлэв.

Асуултууд ба хариултууд:

Охиныг хэн гэдэг байсан бэ?

Ах яагаад уйлав?

Таня юу хийсэн бэ?

Практик хэсэг:

Багш охиныг магтаж, Таня болон түүний ахад зориулж pretzel хэвлэх санал тавьдаг. Хүүхдүүд цилиндр хэлбэртэй саваа өнхрүүлж, саваагаар нь цагиргуудыг хийж, үзүүрүүдийн үзүүрүүдийг холбоно. Тэд тавган дээр тавиад багш нь Таня болон дүү рүү дагуулж явав.

Биеийн тамир:

Хурууны тоглоом тоглож буй хүүхдүүд "Ладушки"... Тэдний алга таш (урд, толгойноос дээш, араас).

Эцсийн хэсэг:

Гар урлалын үзэсгэлэн дээр бэлэн pretzels тавьдаг. Орой нь тэд ээждээ бишрэхийн тулд өгдөг.

Холбогдох нийтлэлүүд:

"Заюшкина овоохой" эхний үржүүлгийн бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи цогц хичээлийн агуулга.Эхний үржүүлгийн бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи иж бүрэн хичээлийн агуулга: “Заюшкиний овоохой: Даалгавар: 1. Хүүхдүүдтэйгээ үргэлжлүүлэн нэгтгэ.

"Тоглоомын ертөнц" яслийн бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй.Зорилтууд: үгсийн санг өргөжүүлэн баяжуулж, тоглоомын нэрийг илэрхийлсэн нэр үгийг зөв дуудах;

"Цагаан гаатай хүн ой дундуур эргэлдэж байна" цэцэрлэгийн бүлэгт уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн хичээлийн хураангуй.Зорилго: Хөвөн арчдастай стенил дээр гацуур зүү зурах ур чадварыг бий болгох. Зорилтууд: 1. Сэтгэлийн мэдрэмж, сонирхлыг бий болгох.

"Туулай хүүхдүүдэд зочлох" ясли бүлгийн ярианы хөгжлийн тухай хичээлийн тойм."Туулай хүүхдүүдэд зочлох" ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн товч агуулга. Зорилтууд: Хүүхдүүдийг зөв амьсгалахыг заах; Хөгжүүлэх.

"Зам дагуу мууранд зочил" цэцэрлэгийн бүлэгт ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн тойм.Хөгжилтэй тоглоом: "Замаар муураар зочлоорой" Зорилго: Хүүхдүүдтэй сэтгэл хөдлөлийн эерэг холбоо тогтоож, үе мөчний сонирхлыг төрүүлээрэй.

"Кокерел-алтан сам" хоёр дахь үржүүлгийн бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хичээлийн тойм.Хөтөлбөрийн агуулга: хүүхдүүдийг кокерел, тахиа, тахианы тухай өгүүлдэг ардын аман зохиолуудтай танилцуулах; танилцах.

"Тахианы үр тариа" үржүүлгийн бүлгийн зургийн хичээлийн тойм."Тахианы махны үр тариа" үржүүлгийн бүлгийн зургийн хичээлийн тойм. Даалгавар: 1. Тахианы махыг танилцуулах (гэр бүл, гадаад төрх, амьдралын хэв маяг,.