Банзал дуусгах. Сэдвийн хичээлийн хураангуй: "Банзал дуусгах" Банзал танилцуулгад дуусгах сэдэв

Сэдэв: "Банзал дуусгах".

Зорилтот:туузан бүтээгдэхүүний эцсийн боловсруулалттай танилцах.

Даалгаварууд:

Боловсролын:оюутнуудын банзал оёх, өнгөлгөө хийх талаархи мэдлэгийг нэгтгэх,
гогцоо боловсруулах, дагалдах хэрэгслийг оёх, хувцас оёх явцад ашиглахыг заах.

Хөгжиж байна:сэтгэхүйн үйл явц, нарийн моторт ур чадвар, нүд, зааврын дагуу ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:ажилдаа харилцан туслалцаа үзүүлэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх, ажлын явцад нарийвчлал, анхаарал халамжийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн төрөл: Шинэ материал сурах хичээл.

Заах арга зүй: Гардан үзүүлэх аргаар харилцан яриа.

Үзүүлэнгийн хэрэглүүр: бэлэн банзалны дээж, оёсон гогцооны дээж, оёсон товчлуурын дээж, "Бүтээгдэхүүнийг дуусгах" зааварчилгааны хуудас, оёдлын машин, үзүүлэх материал, хайч, утас, зүү, захирагч, зүү.

Хичээлийн төлөвлөгөө.

    Зохион байгуулах цаг.

    Дамжуулсан материалыг давтах.

    Шинэ сэдэв. Шинэ материалын тайлбар.

    Практик ажил

    Зангуу.

    Гэрийн даалгавар.

Хичээлийн үеэр.

I. Зохион байгуулах цаг.Оюутнуудын мэндчилгээ. Хяналтын хуудас шалгах. Хичээлийн сэдэв, зорилгын талаархи мэдээлэл.

II Хамгаалагдсан материалыг давтах.

Дээд зүслэгийг боловсруулах аргуудыг жагсаах (оёдолтой бүс, уян харимхай тууз, bodice тууз). Банзалны дээд зүслэгийг боловсруулах дарааллыг тайлбарла.

III. Шинэ мэдээлэл оруулж байна.Өнөөдөр хичээл дээр бид юбка дуусгахтай танилцах болно Дуусгах нь аливаа бүтээгдэхүүнийг үйлдвэрлэх эцсийн шат юм. Таны оёж буй бүтээгдэхүүний танилцуулга нь түүнд ямар хариуцлага хүлээхээс хамаарна. Бүтээгдэхүүний эцсийн боловсруулалт нь 3 үе шатыг агуулдаг.

Банзал дуусгах дараалал

Товчлуурын нүх ба товчлуурын оёдлын дараалал

1 Туузны урд талын гогцооны байршлыг урд талаас нь шохойгоор тэмдэглээрэй (гогцоо нь товчлуурын диаметр + 1-2 мм-ийн дагуу тэмдэглэгдсэн)

2. Товчлуурын нүхийг тэмдэглэсэн шугамын дагуу хайчилж ав. 3. 1 см-ийн 10-15 оёдлын давтамжтайгаар товчлуурын оёдол бүхий бүрхэг товчлуурын нүхнүүд. Товчны нүхний төгсгөлд гар бартаат. 4. Цахилгаан товчоор туузыг хаа. Туузны урд талын үзүүрийг ар талд байрлуулж, товчлуурын оёдлын хэсгийг тэмдэглээрэй. 5. Товчлуур дээр оёх (товчлуурыг өнгөт утсаар оёдог).

IV. Практик хэсэгАжил эхлэхийн өмнө хайч, зүү, гар ажиллагаатай ажиллахдаа аюулгүй байдлын дүрмийг санаж байх ёстой. (Оюутнууд tb дүрмийг давтана.)

Бие даасан ажлын явцад багш ажлын байрыг тойрч, аюулгүй ажиллагааны дүрэм журмыг дагаж мөрдөх, технологийн нөхцөлийг дагаж мөрдөх, ажлын явцад тууштай байдалд хяналт тавьдаг. Ажлын явцад оюутнууд харилцан хяналт тавьдаг. Ажлын чанарыг шалгах: 1) товчлуурын нүхийг оёх, холбох хэрэгсэлд оёх нь шаардлага хангасан байх; 2) нойтон дулааны боловсруулалтыг чанарын өндөр түвшинд хийж гүйцэтгэнэ.
В. Материалыг бэхлэх. Хичээлийг дүгнэж байна. Тусгал.

Бүтээгдэхүүний эцсийн боловсруулалтад юу багтдаг вэ?

Хичээлийн үр дүнг нэгтгэн дүгнэж байна. Үнэлгээний шалгуур : хийсэн товчлуурын гогцоо нь шаардлагад нийцсэн; нойтон дулааны боловсруулалтыг чанарын өндөр түвшинд хийж байна.

Та юу хийж сурсан бэ? Танд ямар бэрхшээл тулгарсан бэ? Та юу хийсэн бэ, ямар мэс засал хамгийн их хүндрэл учруулсан бэ?

Технологийн хичээлийн газрын зураг

Багш: Афиногенова Л.Е.дээд зэргийн мэргэшлийн ангилал

Зүйл:технологи Анги: 7 сурах бичиг (UMK)

Хичээлийн сэдэв:Банзал дуусгах. Хичээлийн төрөл

Тоног төхөөрөмж:бэлэн бүтээгдэхүүний дээж, төмөр, оёдлын машин, хайч, зүү, зүү, мультимедиа төхөөрөмж.

сэдвийн үр дүн - товчлуурын гогцоог боловсруулах чадвар, дагалдах хэрэгсэлд оёх, банзал нойтон дулааны боловсруулалт, бэлэн бүтээгдэхүүний танилцуулга.

Хичээлийн үе шат, үе шат

Тэрээр асуултанд хариулахыг санал болгож байна: Та банзал дээр (товчлуур, дэгээ, товч) бэхэлгээг хэрхэн яаж боловсруулах вэ? Бэхэлгээний аль нь илүү бат бөх байх вэ? Бэхэлгээний хэрэгсэл, товчлуур, дэгээний дээжийг үзүүлж, дараах асуултанд хариулахыг санал болгож байна: Ямар зарчмаар Та банзал бүсний бэхэлгээг сонгох уу?Оюутнуудыг "товчлуурын нүх хийж, дагалдах хэрэгсэлд оёж сурах" хичээлийн зорилгод хөтөлж, даалгавруудыг тавьдаг: 1. Товчлуурын тэмдэглэгээ хийж сурна; 2. Бүтээгдэхүүн, тэдгээрийн функциональд тохируулан холбох хэрэгслийг сонгож сурах; 3. Төмөр, оёдлын машинтай ажиллах аюулгүй ажиллагааны үндсэн аргуудыг эзэмш. Хувийн: хөдөлмөрийн шинжлэх ухааны зохион байгуулалтын хэм хэмжээ, дүрмийг эзэмших чадвар; өөрийн болон хамтын үйл ажиллагааны чанарт хөдөлмөрч, хариуцлагатай байдлыг хөгжүүлэх. Зохицуулалт: төлөвлөгөө, үйл ажиллагааны дарааллыг боловсруулах, үр дүнд нь хяналт тавих чадвар. Танин мэдэхүйн: шаардлагатай мэдээллийг тодруулах чадвар; материал боловсруулах хэрэгсэл, технологийг удирдах чадвар; ажлынхаа үйл ажиллагааг төлөвлөх чадвар; завсрын үйл ажиллагааны чанарын үзүүлэлтүүдийг үндэслэлтэй болгох чадвар. Оюутнуудын хийсэн ажлыг харуулж, гаргасан алдаагаа тайлбарлаж, тайлбарлана. Бүлгүүдийн ажлын чанарыг харьцуулна Асуултуудад хариулна: Нойтон дулааны боловсруулалтыг ямар зорилгоор хийдэг вэ?, банзалыг аль талд нь индүүддэг вэ? Бүтээгдэхүүн нь тэдний төсөлд нийцэж байна уу? Таны банзал ямар зориулалттай вэ? Бүтээгдэхүүний гоёл чимэглэлийн өнгөлгөөний талаар оюутнуудыг дүгнэлтэнд хүргэдэг: Бүтээгдэхүүнийг илүү үзэмжтэй болгохын тулд ямар нэгэн бүтээл хийх боломжтой юу.Бүлэгээр ажиллах нь зүйтэй гэдгийг тайлбарлана. Оюутны дүнг тэмдэглэнэ. Энэ бүтээгдэхүүнд оюутнууддаа баяр хүргэе.

Огноо: Багшийн гарын үсэг

Дотоод сэтгэлгээний хичээл.

Зүйл:технологи Анги: 7 сурах бичиг (UMK): V.D. Симоненко. "Технологи"

Хичээлийн сэдэв:Банзал дуусгах Хичээлийн төрөл: хосолсон (бэлэн бүтээгдэхүүний үнэлгээтэй эцсийн).

Тоног төхөөрөмж:бэлэн бүтээгдэхүүний дээж, төмөр, оёдлын машин, хайч, зүү, зүү, мультимедиа төхөөрөмж

Хичээлийг зохион байгуулж буй ангийн сурагчдын суралцах боломж, өмнөх амжилтын шинж чанарууд:

сэдвийн үр дүн - бэхэлгээг зохицуулах, нойтон дулааны боловсруулалт хийх чадвар

Хичээлийн зорилтууд нь төлөвлөсөн сургалтын үр дүн, зорилгодоо хүрэх төлөвлөсөн түвшин:

Төлөвлөсөн сургалтын үйл ажиллагааны төрөл

Хичээлийн үе шат

Хувийн: хөдөлмөрийн шинжлэх ухааны зохион байгуулалтын хэм хэмжээ, дүрмийг эзэмших чадвар;

Өөрийнхөө болон хамтын үйл ажиллагааны чанарын төлөө хичээнгүй байдал, хариуцлагыг хөгжүүлэх.

Зохицуулалт:

төлөвлөгөө, үйл ажиллагааны дарааллыг боловсруулах, үр дүнд нь хяналт тавих чадвар.

Танин мэдэхүйн: шаардлагатай мэдээллийг тодруулах чадвар; материал боловсруулах хэрэгсэл, технологийг удирдах чадвар; ажлынхаа үйл ажиллагааг төлөвлөх чадвар; завсрын үйл ажиллагааны чанарын үзүүлэлтүүдийг үндэслэлтэй болгох чадвар.

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд өөртөө Google бүртгэл (бүртгэл) үүсгээд түүн рүү нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

Шулуун банзал хийх дараалал

Ажлын үе шат Даавууг зүсэхэд бэлтгэх, зүсэх Даавуу зүсэх Зүссэн деталийг боловсруулахад бэлтгэх Юбка угсрах юбка угсарсны дараа боловсруулах Банзал боловсруулах Хаалт боловсруулах Юбкагийн дээд хэсгийг оёсон бүсээр боловсруулах Юбка доод хэсгийг боловсруулах Юбка өнгөлгөө боловсруулах

Даавууг зүсэхэд бэлтгэх, зүсэх Даавууны чанарыг шалгах (гажиг). Ар талд нь оёдолгүй 140 см өргөн даавуун дээр шулуун юбка хээний загвар 140 см өргөн даавуун дээр арын самбар дээр оёдолтой шулуун юбка хээ зурах Даавууг баруун тал руу нь нугалж, ирмэгийг нь тэгшлэнэ. Зүсэх явцад даавууг шилжүүлэхээс урьдчилан сэргийлэхийн тулд эд ангиудын контур дотор зүүгээр цавчих боломжтой.

Даавууг огтлох Эхлээд урт зураасыг тоймлон, дараа нь богино, зууван шугамыг зур. Шугамууд шулуун байх ёстой. Та захирагч болон загваруудыг ашиглан шугамыг нарийн, жигд зурах боломжтой.

Зүссэн хэсгүүдийг боловсруулахад бэлтгэх Эд ангиудыг огтолсны дараа бүх контурын шугамыг тэгш хэмтэй хэсэгт шилжүүлнэ. Та шохойн самбар, цүүц ашиглаж болно. Энэ бол хамгийн тохиромжтой арга юм. Та мөн хуулбарын оёдол ашиглан мөрүүдийг орчуулж, дараа нь хэсгүүдийг хооронд нь тарааж, хэсгүүдийн хооронд зүсэж болно. Банзал өмсөхөд бэлтгэх

Банзал өмсөх Банзал өмсөх Өргөн, бэлхүүс, хонго, сумны байрлал, зүү, зүү бүхий PBR бүтээгдэхүүний уртыг тодорхойл.

Давхар сум, хажуугийн зүсэлт өмсөж үзсэний дараа банзал боловсруулах Давхардсан тайралт ДХБ, PBR-ийн хэрэгжилт

Цахилгаан товч боловсруулах Банзалны хажуугийн зүслэгийг шүүрдэх Цахилгаан товчийг бэхлэх PBR цахилгаан товчийг оёх ДХБ-ыг гүйцэтгэх

Оёдолтой бүсээр банзалны дээд зүслэгийг боловсруулах банзалны бүсийг олшруулах a - туузан дээрх наалдамхай тууз; б - туузан дээрх цавуу туузыг таслах; в - туузан хэсэг дээр наалдамхай туузыг байрлуулах; d - цавууны дэвсгэрийг туузтай холбох

Банзал бүсийг боловсруулах a - банзал бүсний үзүүрийг эргүүлэх; б - туузан боловсруулалт

Боловсруулсан бүсийг банзалны дээд зүсэлт хүртэл оёх, оёх 1 - урд талын хавтангийн дунд хэсэг; 2 - хажуугийн давхарга; 3 - арын самбарын дунд хэсэг

Банзалны доод зүслэгийг боловсруулах Даавууны загвар, шинж чанараас хамааран банзалны ёроолыг янз бүрийн аргаар боловсруулж болно: битүү зүсэлт бүхий захын оёдолтой (зураг d, e). ДХБ-ыг хэрэгжүүлэх

Хормойгоо дуусгах Барилга угсрах ажлыг гүйцэтгэх Хөндлөвчний оёдол арилгах юбка цэвэрлэх ДХБ-д үзүүлэх загвар хийх

Анхаарал тавьсанд БАЯРЛАЛАА!


Сэдвийн талаар: арга зүйн боловсруулалт, танилцуулга, тэмдэглэл

“Банзал загвар. Бүсэлхийн бүтээгдэхүүний төрөл. Хэмжилт, тэдгээрийн бичлэг. Шулуун банзал зурахын тулд хэмжилт хийж байна. ” 7-р анги.

Энэ хичээлийг 7-р ангийн хөтөлбөрийн "Хувцас хийх технологи" хэсэгт оруулсан болно. Ангид оюутнууд хэмжилт хийх дүрмийг үргэлжлүүлэн судалж, хүний ​​​​дүрийг зөв хэмжиж сурдаг ...

Юбка. Шулуун банзал зурахын тулд хэмжилт хийж байна.

Тус хичээлийг тусгай (корр.) сургуулийн 7-р ангийн сурагчдад зориулагдсан болно. Зургийн хэмжилт, хэмжилтийн бичлэгийг "Atelier" тоглоомын хэлбэрээр гүйцэтгэдэг. Ажлыг хос хосоор нь зохион байгуулдаг: хэмжсэн (захиалагч), хэмжилт (таслагч) ба ...

Банзалны доод ирмэгийг боловсруулж байна. Бүтээгдэхүүний эцсийн боловсруулалт. Уртыг тохируулж, тодорхойлсны дараа банзалны доод хэсгийг боловсруулна: Уртыг тохируулсны дараа банзалны доод хэсгийг боловсруулна: - битүү ирмэг бүхий захын оёдол; - битүү зүсэлт бүхий захын оёдол; - задгай зүсэлттэй, урьдчилан боловсруулсан оёдол; - задгай зүсэлттэй, урьдчилан боловсруулсан оёдол; - зигзаг оёдол. - зигзаг оёдол. Аргын сонголт нь даавууны загвар, шинж чанараас хамаарна Аргын сонголт нь даавууны загвар, шинж чанараас хамаарна











гогцоотой оёдол. Энэ нь материалын ирмэгийг боловсруулахад хэрэглэгддэг. Бүтээгдэхүүний ирмэгийг доод талд нь зүүнээс баруун тийш нь оё. Бид материалыг урд талаас нь буруу тал руу нь цоолж, зүүний цэгийг үүссэн гогцоонд чиглүүлнэ. зүүг гогцооноор татаж, утсыг доош нь татах. Материалын ирмэг дээр бид гогцоог чангалж, энэ нь хоорондоо нийлдэггүй. Бид бүтээгдэхүүний булангуудыг (дээд зураг) нэг цэг дээр гурван цоорхойгоор боловсруулдаг.



Сэдвийн нээлттэй хичээлийн тойм:

"Банзал дуусгах"

Хичээлийн зорилго:

    Дидактик зорилго - бэлэн бүтээгдэхүүний чанарын хяналтыг хэрэгжүүлэх чиглэлээр суралцагчдын мэдлэг, ур чадварыг дээшлүүлэх.

Даалгаварууд:

Банзал дуусгах үйл ажиллагааны төрлүүд, тэдгээрийн агуулгын талаархи сургагч багш нарын мэдлэгийг нэгтгэх, нэгтгэх;

Оюутнуудад бэлэн бүтээгдэхүүний чанарын хяналтыг тогтмол явуулахад сургах

2. Хөгжүүлэх зорилго: оюутнуудын практик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Даалгаварууд:

Оюутны бие даасан байдал, эдийн засгийг төлөвшүүлэх;

Танин мэдэхүйн үйл явцыг хөгжүүлэх (анхаарал, төсөөлөл, ойлголт).

3. Боловсролын зорилго : хариуцлага, үнэн зөв, нийгмийн харилцааны хэрэгцээг өдөөх.

Даалгаварууд:

Сурган хүмүүжүүлэхоюутнуудын ухамсартайгаар харуулах хүсэларга хэмжээг цаг тухайд нь, зөв ​​гүйцэтгэх хариуцлага;

Ажлын үнэн зөв, нарийвчлалыг сургах.

Сургалтын аргууд:

Амаар - тайлбар, яриа, зөвлөгөө.

Визуал - тодорхой объект, зураг, цахим слайдыг үзүүлэх.

Практик - практик ажил хийх.

Сургалтын арга техник : тайлбар, харьцуулалт, дасгал.

Боловсролын хэлбэрүүд : урд талын, хувь хүн.

Хичээлийн төрөл : мэдлэг, чадвар, ур чадварыг нэгтгэх, сайжруулах хичээл.

MTO хичээл : компьютер, проектор, дэлгэц;

Хичээлийн танилцуулга;

Дууссан банзал;

Банзал дуусгах дарааллын зураг;

Техникийн нөхцөл;

Тараах материал.

1. үнэлгээний шалгуурын мэдэгдэл;

2. онол практикийн даалгаврын үр дүнгийн шалгуур үзүүлэлтийн мэдэгдэл.

Хичээлийн үеэр

1. Зохион байгуулалтын хэсэг

Мэндчилгээ;

жижүүрийн тайлан;

Байгаа хүмүүсийг шалгах;

Ажлын байрны бэлэн байдал;

Биеийн тамир: Яруу найргийн дасгал.

Нэг удаа - бос, өөрийгөө дээш тат.

Хоёр - нугалах, шулуун болгох.

Гурав - гурван алга ташилт таны гарын алган дээр.

Толгой гурван толгой дохих.

Тав - гараа даллана.

Зургаа - ширээний ард дахин суу.

Долоо, найм - залхуугаа хаяцгаая.

Есөн, арав - бид ажиллахад бэлэн байна.

2. Танилцуулах товч мэдээлэл

Хичээлийн сэдэв, зорилгын талаар мэдээлэл өгөх,

Өмнө нь сурсан материалыг давтах

Бид сургалтын хөтөлбөрийн сэдвийг үргэлжлүүлэн судалж байна "Үйлдвэрлэл,тохируулгатай хувь хүний ​​захиалгад зориулсан бүтээгдэхүүн ".

Сэдвийг судлах нь ердийнх шиг энгийнээс эхлээд зарчмын дагуу явагддагтөвөгтэй. Тиймээс одоо бид "Бүс хийх" дэд сэдвийг судалж байнахолбох хэрэгсэлтэй бүтээгдэхүүн ". Бид аль хэдийн тохируулгатай өмд боловсруулсан бөгөөд энэ нь тохирсон"Хохиролтой банзал хийх" сэдвийг судалж дууссаны дараа.

Өнөөдрийн хичээлийн сэдэв бол "Банзал дуусгах" юм.

Орчин үеийн хувцас бүтээх нь нарийн төвөгтэй, олон үе шаттай үйл явц юм

янз бүрийн мэргэжлийн мэргэжилтнүүд ажилладаг: зураач, загвар зохион бүтээгч ба

дизайнерууд хувцасны шинэ загвар зохион бүтээх, дизайн хийх, хөгжүүлэх

Эдгээр загваруудын үндсэн загварууд, тэдгээрийн дагуу тэдгээрийг дараа нь үйлдвэрлэдэг

тодорхой материалаар ирээдүйн хувцасны дэлгэрэнгүй мэдээлэл, тэд оёдлын ажил эрхэлдэг

оёдолчид.

Хичээлийн сэдэв "Банзал дуусгах" - бид энэ сэдвийг аль хэдийн судалж үзсэн

онолын хичээл, дуусгах үйл ажиллагаа явуулсан

өмнөх сэдвийг судлахдаа "Бүтээгдэхүүнийг холбох хэрэгсэлгүйгээр хийх".

Тиймээс энэ сэдэв таны хувьд шинэ зүйл биш юм. Жил бүр улам бүр шинэ, илүү

шинэ материал. Энэ нь бүтээгдэхүүн боловсруулах нөхцөл өөрчлөгдөж байна гэсэн үг. Тиймээс цааш

Энэ хичээл дээр би бүтээгдэхүүний эцсийн боловсруулалтын талаар дахин нэг удаа ярихыг хүсч байна.

Учир нь энэ нь эцсийн өнгөлгөөний чанараас чухал юм

зэрэг нь эцсийн бүтээгдэхүүний чанараас хамаарна.

Энэ сэдэв нь бидэнд танил тул хичээлд идэвхтэй оролцох болно

та хүлээн зөвшөөрөх ёстой. Өнөөдөр та бараг мастерын дүрд тоглох ёстой

Энэ үйлдлийг гүйцэтгэх арга техникийг бидэнд харуул. Би чамайг байгаасай гэж хүсч байна

ажилдаа анхааралтай, нямбай, бүтээлч хандлага.

Гэхдээ эхэндээ би таныг хэд хэдэн асуултанд хариулахын тулд урам зориг өгөхийг санал болгож байна.

тэдгээр. хамрагдсан материалыг давтана. Бид энэ давталтыг блиц хэлбэрээр хийх болно -

судалгаа (хурдан асуулт - хурдан хариулт). Зөв хариулт бүрийн хувьд та

Та токен хүлээн авах болно, манай мэргэжлийн шинж чанар бол хуруувч юм. Хэн залгах вэ

илүү олон хуруувч шагнал авах болно. Туслах нь тоолох болно

хичээл.

БИ БОЛ Би асуулт асуух болно, та хурдан хариулах ёстой, 1. Банзал нь дүрсээр хэрхэн ялгардаг вэ? (шулуун, доод тал руу сунгасан,

конус хэлбэртэй).

2. Оёдлын тоогоор ямар төрлийн банзал байдаг вэ?(ганц, 2, 3, 4, олон давхарга ).

3. Үндсэн дээр ямар бүтээн байгуулалт, өнгөлгөөний шугам байж болнодэлгэрэнгүй?(сум, тусламж, зүсэлт - үүр, атираа, буулга).

4. Шулуун банзалны хавтан дээр нугасны утас хэрхэн дамждаг вэ(Зэрэгцээ

хэсгийн төв шугам).

    Та ямар атираа мэддэг вэ?(нэг талын, эсрэг талын, байт).

    Оёдолтой бүс хэдэн хэсгээс бүрдэх вэ?(-аас 2-3 хэсгүүд).

    Туузны урт нь хэд вэ? (2St +4-5 см.)

    Туузан дээр нугасны утас хэрхэн гүйдэг вэ?(хамт).

9. Доод зүсэлтийн тоо, тэдгээрийн байршлыг юу тодорхойлдог вэ?(-аас

загвар ба үйлчлүүлэгчийн зураг).

10. Бүрхүүлтэй зүсэлт хийхэд ямар машин ашигладаг вэ?
(5 \ А ангиллын машин).

11. Товчлуурын нүхийг оёход ямар машин ашигладаг вэ?(машин 25 А
Анги).

12. Зүйр цэцэн үгийг түгээ: Залхуу оёдолчин дээр(урт утас).
13. Уяачийн новш гэж зүйр үгийг үргэлжлүүл(төмөр индүүдэх).

Бид өргөн хүрээний асуудлыг авч үзсэн бөгөөд энэ сэдвийн талаархи мэдлэг мэдрэгдэж байнабайдаг. Би баяртай байна, гэхдээ хамгийн их таалагдсан ..., сайн байна, энд амласан шагнал байна.

Дараа нь банзал дуусгах дарааллыг давтъя. (Хавсралт №1). Танд сугалаа санал болгож байнаүйл ажиллагааны дугаарыг заасан тасалбар. Та хэлж, харуулах хэрэгтэй болноэнэ үйл ажиллагааны хөдөлмөрийн хүлээн авалт. Тасалбараа аваад сайн бодоорой.Бодох хугацаа 2 мин. Хөгжим сонсогдож байна.

Ингээд эхэлцгээе:

Үйл ажиллагаа No1 - түр зуурын утаснуудыг зайлуулах.

Үйл ажиллагаа No2 - үйлдвэрлэлийн хог хаягдлаас бүтээгдэхүүнийг цэвэрлэх.

Үйлдлийн дугаар 3 - гогцоог боловсруулах.

Үйл ажиллагаа No4 - ДХБ-ын банзал.

Үйл ажиллагаа. №5 - товчлуур дээр оёх.

Тиймээс бид эцсийн өнгөлгөө хийх дараалал, техникийг дагаж мөрдөж, дараа нь хүн бүр бүтээгдэхүүнийг байцаагчид танилцуулахаас өмнө банзалны чанарыг өөрөө шалгаж, өөрөөр хэлбэл өөрийгөө хянах чадвараа санаж байх ёстой.

Аж ахуйн нэгжүүдэд өөр төрлийн хяналтыг ашигладаг - харилцан хяналт, өөрөөр хэлбэл дараагийн оёдолчин өмнөх ажлын чанарыг шалгадаг. Эдгээр хоёр төрлийн хяналтыг хамгийн үр дүнтэй гэж үздэг. Та оёдолчин, дараа нь зүсэгч мэргэжлийг эзэмшдэг бөгөөд зүсэгч нь эцсийн бүтээгдэхүүний чанарыг шалгах чадвартай байх ёстой. Тиймээс би өнөөдөр та бүхэнд бэлэн бүтээгдэхүүний чанарыг хянах арга техникийг харуулахыг хүсч байна. Бэлэн банзалны хяналтын объект нь гаднах танилцуулга, тохирох чанар (бүтээгдэхүүнийг хэрэглэгчдэд хүргэх явцад шалгадаг) болон боловсруулалтын чанар юм.

Бэлэн бүтээгдэхүүний чанарыг манекен болон ширээн дээр хоёуланг нь шалгаж болно. Банзалны чанарын хяналтыг ширээн дээр шалгах нь илүү хялбар байдаг. Гаднах төрхийг өнгөц шалгалтаар шалгадаг. Зуурмаг, опал, толбо байгаа эсэхийг шалгаарай. ДХБ-ын чанар, загвар нь захиалгын паспорт дахь ноорогтой нийцэж байгаа эсэх. Боловсруулалтын чанар нь хосолсон элементүүдийн тэгш хэм (сум, товойлгон оёдол), давхаргын жигд байдал, өнгөлгөөний шугам, ирмэгээр тодорхойлогддог.

Манай банзал загвараараа ялгаатай. Хавтан дээрх сумтай банзал дээр та хавтангийн тэгш хэм, сумны урт, зургийн урт ба банзалны хэмжээ хоорондын уялдааг анхаарч үзэх хэрэгтэй. Дараа нь та давхаргын жигд байдалд анхаарлаа хандуулах хэрэгтэй. Хэн нэгэн буулга, дунд давхарга, хажуугийн давхаргын холболттой байдаг. Тэгш хэмийг тодорхойлохын тулд банзал нь дундуур нь нугалж байх ёстойхавтан, оёдолтой тал нь болон хүрэлтээр тодорхойлно. Та тодорхойлж болнохэмжилтээр тэгш хэм. Дараа нь ёроолын тэгш байдлыг тодорхойлно, манекен тэнхлэгийг тойрон гүйлгэх шаардлагатай. Дараа нь бүтээгдэхүүнийг манекен болонзахын өргөн, захын чанар, оёдлын чанарыг шалгана уухолбох оёдол ба overlock оёдол.

Практик хэсгийн явцад эдгээр үйлдлүүдийг хийх ёстой. Үнэлгээчанарын хяналт шалгалтын маягтыг ашиглан та өөрөө үйлдвэрлэх болночанар, өөрийгөө хянах, харилцан хяналт. Үүний тулд би техникийг боловсруулсанбанзал дуусгах нөхцөл. (Хавсралт № 2). Үндэслэсэнтехникийн нөхцлийн дагуу үнэлгээний шалгуурын жагсаалтыг боловсруулсан болно (Хавсралт №.3) болон практик даалгаврын үр дүнгийн үнэлгээний мэдэгдэл (Хавсралт No4).

Миний түүхийн дараа мэдлэгээ нэгтгэхийн тулд. чамдүйлчлүүлэгчдэд зориулсан юбка хоёр загвар байдаг. Сайн ажиглаарайтэдгээрийг шинжилж, өөрөөр хэлбэл эдгээр бүтээгдэхүүний чанарыг шалгаж,саналаа хэлээрэй. Та бие биетэйгээ, хэн нэгэнтэй ганцаараа ярилцаж болноярих болно. Үзэх, хэлэлцэх хугацаа 3 минут байна. Хариултуудыг нэгтгэн дүгнэхоюутнууд.

Бид ажилдаа орж болно, гэхдээ та хөдөлмөрийн аюулгүй байдлын дүрмийн талаарүргэлж санаж байх ёстой. Та гэртээ аюулгүй байдлын асуулт бэлтгэх даалгавар өгсөн. Бид үүнийг дараах байдлаар давтах болно. Манай тоглоомонд орлоотоглоомыг холбоно уу - миний эхний асуулт - баруун гарын дунд хуруун дээрюу өмсөх вэ? (хуруувч). Би (оюутан) хариулахыг хүсч байна. Тэгээд одоо x(оюутан0 хэнээс асуулт асууна? Иймд бид сүрьеэгийн дүрмийг давтаж, таныг удирданаТа сайн хийсэн гэдгийг мэднэ. Зөвхөн ажиглахад л үлддэг.Асуултууд:

1. Хайч юуны тулд барьдаг вэ?(иргээр).

2. Ажил эхлэхийн өмнө ажилчин юу өмсдөг вэ?(тусгай хувцас).

3. Зүү, зүү хаана хадгалагддаг вэ?(зүүгийн орон дээр).

4. Хэрхэн асаах, унтраах вэ?(залгуураас бариад ro залгуур).

5.Бүтээгдэхүүнийг индүүдэх нь юу вэ?(индүүр).

б.Машин дээр ажиллаж эхлэхээсээ өмнө юуг шалгах вэ?(газардуулга).

7.Төмрийн хөл дор юу хэвтэх ёстой вэ?(резинэн дэвсгэр).

8.Төмөр утас ямар нөхцөлд байх ёстой(түдгэлзүүлсэн).

9. Багаж хэрэгсэл, дагалдах хэрэгслийг хаана хадгалах ёстой вэ?(хайрцаг, хайрцаг ke).

Y. Машины оёдол оёхын өмнө юуг шалгах вэ?(зүү, ка мөрийн тоо).

Өдрийн даалгавар. Банзалаа дуусга. Хяналтчанар, өөрөөр хэлбэл та бие биетэйгээ харилцан хяналт тавих болно.

Зүүн талд сууж буй хүмүүс баруун талд сууж буй хүмүүсийг шалгадаг. Дэмжихта технологийн дараалал, бэлэн бүтээгдэхүүнийг ашиглаж болно.

III . Оюутнуудын бие даасан ажил.

Мастер ажлын байрны зорилтот алхалт:

    ажлын байрны зохион байгуулалт, аюулгүй ажиллагааны шаардлагыг дагаж мөрдөх. болон TU.

    практик даалгаврын дүн шинжилгээ.

IV . Эцсийн товч мэдээлэл.

Практик даалгаврын дүн шинжилгээ.

Чанарын хяналтын үр дүнг гаргах.Загваруудыг үзүүлэх.

Та бид хоёр хувцас урласан бөгөөд энэ нь нарийн төвөгтэй, сонирхолтой үйл явц байсан.Хичээл зүтгэлийн үр дүнг харцгаая. Өнөөдөр бид бүх банзалтайсонирхолтой, анхны. Хамгийн өндөр оноог хийсэн банзал авсан ... өнөөдөр би түүнд бүтээгдэхүүний чанарын гэрчилгээг гардуулж байна. Мөн би агуу ихийг хүсч байнатаны бүтээлч ажилд амжилт. Хичээлдээ тэвчээр, хичээл зүтгэл гаргасанд баярлалаа.

Үйлдвэрлэлийн сургалтын мастер

АСААЛТТАЙ. Борисов

‹ ›

Материалыг татаж авахын тулд цахим шуудангаа оруулаад, өөрийгөө хэн болохыг зааж, товчийг дарна уу