Ардын баярын хувцас. Дүрслэх урлагийн нээлттэй хичээл. Сэдэв: Ардын баярын хувцас.5-р анги Мөн уншина уу

MBOU "Селиховын дунд сургууль"

Олон нийтийн хичээл Дүрслэх урлаг Сэдэв: Ардын баярын хувцас 5-р анги

Дүрслэх урлагийн багш: Илющенко О.Д

2014 он

Сэдэв: "Ардын баярын хувцас".

Зорилтот: Боловсролын : Илчлэхийн тулд:- ардын баярын хувцас нь урлагийн цогц дүр төрх;- Хойд Орос, Өмнөд Оросын хувцасны цогцолбор;- Оросын янз бүрийн бүгд найрамдах улс, бүс нутгуудад ардын баярын хувцасны янз бүрийн хэлбэр, чимэглэл;- эмэгтэйчүүдийн малгайны хэлбэр, чимэглэл; Ардын баярын хувцасны дүрслэлийн бүтцэд ертөнцийн бүрэн бүтэн байдал, дэлхий ба тэнгэрийн салшгүй байдлын үзэл санааны илэрхийлэл.Хөгжиж байна: янз бүрийн техник, материалыг ашиглан Оросын янз бүрийн бүс нутаг, ард түмний баярын хувцасны ноорог зурах ур чадвар, дадал зуршлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.Боловсролын: сурагчдын гоо зүй, уран сайхны амтыг төлөвшүүлэх;ардын уламжлалыг хүндэтгэх, хайрлахыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж (материал: цаас, будаг, харандаа, баллуур); сургалтын танилцуулга, видео "Ардын хувцастай эмэгтэй".

Хичээлийн үеэр.

    1. Зохион байгуулалтын мөч.

Мэндчилгээ.

Шинэ хичээл ирлээ. Би чам руу инээмсэглэнэ, та нар бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ. Та бодох болно: өнөөдөр бид бүгд хамтдаа байгаа нь ямар сайхан юм бэ? Бид даруухан, эелдэг, найрсаг, эелдэг. Бид бүгд эрүүл байна. - Бид бүгдэд сайн сургамжтай байхыг хүсч байна!
    2. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг илэрхийлэх
Энэ тэмдэглэл дээр бид хичээлээ эхлүүлж байна. Өнөөдөр бид "Ардын урлагийн эртний үндэс" гэсэн хэсэг дээр үргэлжлүүлэн ажиллаж байгаа бөгөөд шинэ материалыг судлах хичээл маань "Ардын баярын хувцас" сэдэвт зориулагдсан болно. Бидний хичээлийн зорилго бол Баярын хувцасны бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг тодруулах; янз бүрийн гоёл чимэглэл, толгойн гоёл чимэглэлийг үзэх, эх орон, төрөлх тосгоныхоо түүхийг хөндөж, төрөлх нутаг, Орос орныхоо гоо үзэсгэлэн, өргөн цар хүрээг мэдрэх.
    3. Шинэ материалын танилцуулга.
I. Мэдлэгийг шинэчлэх.

Багш: - Хүүхдүүд ээ! Та гоё хувцас өмсөх дуртай юу?

Ангид орос ардын хувцас өмссөн сурагч орно.

Багш: - Манай туслах дээр ямар хүмүүсийн хувцас дүрслэгдсэн бэ?

Багш: Танай элэнц эмээ, элэнц өвөг дээдэс ч үндэсний хувцас өмсдөг байсан. Тариачдын амьдрал нь байгаль, газар тариалан, холбогдох хөдөлмөрийн мөчлөгтэй салшгүй холбоотой байв. Энэ баяр нь тариачны амьдралын хүнд хэцүү үе шатыг дуусгасан эсвэл дараагийн чухал үе шатаас өмнө болсон. Бид амралтаа хүлээж байсан, бид тэдэнд бэлдэж байсан.

Баярын хувцас нь маш өнгөлөг байсан бөгөөд үргэлж хатгамал, судлууд, бөмбөлгүүдийг, хүйн, гялтгануур болон бусад нарийн ширийн зүйлсээр чимэглэгддэг бөгөөд дүрэм ёсоор өдөр тутмын хувцас өмсдөггүй байв.Өнөөдөр компьютерийн танилцуулга нь Оросын баярын хувцасны бүх гоо үзэсгэлэнг харахад тусална.Олон хүмүүсийн хувьд эртний баяр ёслолын хувцас нь гурван түвшний гоёл чимэглэлийн системтэй байв.Толгойн хувцас, хувцасны дээд хэсэг нь тэнгэрийн дүр төрхтэй холбоотой байдаг тул хээний найрлага нь тэнгэр, дэлхийг холбогч нар, одод, шувуудын сэтгэлд нийцсэн байдаг. Малгайнаас бууж буй тууз нь бороо орохыг бэлэгддэг. Хээ хээ, хатгамалд үржил шимт нутгийн дүр төрх зонхилж байна.

Бид толгой дээрээ малгай, берет, малгай өмсдөг. Эрт дээр үед эмэгтэйчүүд кокошник, шаазгай өмсөж, дээрээс нь ороолтоор бүрхдэг байв. Эдгээр малгай нь 2-5 элементээс бүрддэг бөгөөд заримдаа хэдэн арван кг жинтэй байдаг.
Ямар ч хувцасны хамгийн тод харагдах хэсгийн малгайнд эмэгтэйчүүд онцгой анхаарал хандуулсаар ирсэн. Толгойн гоёлууд нь маш олон янз байсан ч охидын болон гэрлэсэн эмэгтэйчүүдийн толгойн гоёл гэж хуваагддаг байв.

Эртний ёс заншлын дагуу гэрлэсэн эмэгтэй үсээ бусдын нүднээс болгоомжтой халхлах ёстой байв. Толгой нүцгэн гэрээсээ гарах, гэрийн ажил хийх боломжгүй байв.

Гэхдээ залуу охидыг үсээ харуулахыг хориглоогүй: "Охидын сүлжих нь дэлхий даяар гоо үзэсгэлэн юм." Тиймээс ялгаа нь: охид нь хөнгөн агаарын бугуйвч, корун, титэм, кокошник, тууз, цагираг, эмэгтэйчүүд дүлий шаазгай, өшиглөлт, дайчин, ороолттой байдаг.

Оросын төв болон хойд хэсэгт амьдардаг охидын хувцас нь цамц, сарафан, эпанечка, хүйтэн цаг агаарт сэтгэл дулаацдаг байв.

Ардын баярын хувцас нь эзнийхээ тухай олон сонирхолтой зүйлийг хэлж чаддаг: тэр хаанаас ирсэн, хэдэн настай, ямар тохиолдолд ийм хувцас өмссөн байсан. ОХУ-ын бүс нутаг (муж) бүрийн хувцас нь өөрийн гэсэн гоёл чимэглэл, дуртай өнгө, өнгөлгөө, хэлбэр, хэв маягтай байв. Архангельск, Вологда, Новгород, Кострома, Ярославль мужуудад улаан хээтэй цагаан өнгийн суурийн хослолууд түгээмэл байв.

Хэдэн зууны туршид цаг уурын нөхцөлд тохирсон, хамгийн тохиромжтой хувцасны хэлбэрийг бий болгож, өмсөж, эздийнхээ тухай тодорхой мэдээллийг дамжуулах уламжлал хөгжиж байв. Оросын хувьд бүхэлдээ 2 төрлийн эмэгтэйчүүдийн хувцасны багц нь онцлог шинж чанартай байдаг: цамц, урт өмд дээр суурилсан Хойд Орос, хоёр дахь хэсэг нь богино, том понева юм.

Баярын цамц нь хатгамалаар чимэглэгдсэн бөгөөд энэ нь эмэгтэйг муу нүднээс хамгаалсан байв. Хүзүүвч, нөмрөг, цээж, захыг онцгой чимэглэсэн байв.

Цамц нь илүү баялаг байх тусам чимэглэгддэг гэж үздэг байв. Түүний эзэн нь илүү аз жаргалтай байдаг. Цамцныхаа хормойг газарт хүргэсэн эмэгтэй эрч хүчийг авч, үржил шимийн бэлгэдэл бүхий хатгамал нь дэлхийд үржил шимтэй хүчийг өгчээ.

Цамц эсвэл банзалны хормойг тариалангийн талбайг бэлгэдсэн гоёл чимэглэлээр чимэглэсэн байв. Эдгээр нь гурвалжин, ромб, цэг бүхий тэгш өнцөгт юм. Сүлжмэл бүсний үзүүрийг гүрвэлийн толгойгоор чимэглэсэн нь усан доорх ертөнцийг бэлэгддэг.

Багш: Чи гоёл чимэглэлийн ямар хэлбэрийг мэддэг вэ? Тэдгээрийг хаана ашигладаг вэ?

Оюутнуудын хариулт:

Чимэглэлийг төв, тууз, торон гэсэн гурван хэлбэрээр ангилдаг.


ТөвЧимэглэл нь хээ, гоёл чимэглэлийн элементүүдийг бүлэглэж, хаалттай хөдөлгөөнийг бий болгодог. Энэхүү гоёл чимэглэл нь ширээний бүтээлэг, салфетка, хавтан, цонх болон бусад хүрээг засахад хэрэглэгддэг.

Соронзон хальсгоёл чимэглэл гэдэг нь хээ, гоёл чимэглэлийн элементүүд нь туузанд тохирох нээлттэй хоёр талын хөдөлгөөнтэй хэмнэлтэй эгнээ үүсгэдэг. Туузны чимэглэлийг хатгамал зах, ханцуйны ирмэг, бүс, толгойн тууз хэлбэрээр хувцас чимэглэхэд өргөн ашигладаг.

Торлоггоёл чимэглэл нь гоёл чимэглэлийн элементүүдээр дүүрсэн эс хэлбэрийн хээ юм. Нэхмэл эдлэлийг ийм гоёл чимэглэлээр чимэглэсэн байв.

Багш: Ардын гоёл чимэглэлд ямар өнгө зонхилж байсан, ямар утгатай вэ?

Сурагчдын хариулт: Хатгамалд цагаан, улаан, хар, шар, бор өнгө давамгайлсан. Заримдаа нарийн хөх, байгалийн ногоон өнгөтэй.

Ардын санаан дахь цагаан өнгө нь гэрэл гэгээ, цэвэр ариун байдалтай холбоотой бөгөөд эмэгтэйлэг зарчмыг илэрхийлдэг байв.

Улаан бол нарны өнгө, гал түймэр, амьдрал, гоо үзэсгэлэн, эр хүний ​​зарчмыг илэрхийлдэг байв._ Тэгээд одоо бид сонирхолтой бичлэг үзэх гэж байна. Эндээс та ардын хувцасны гоо сайхныг дүрсэлсэн агуу зураачдын зургуудыг үзэх болно.Видео "Ардын хувцастай эмэгтэй."

    4. Практик ажил.
Одоо практик ажилдаа орцгооё.Үүний зорилго нь Оросын баярын хувцас бий болгох явдал юм.Одоо та Оросын баярын хувцасыг дүрслэн харуулахыг хичээх болно, үндсэн өнгө, хатгамалын хэв маягийг мартаж болохгүй.Ажлын үе шатууд:- костюмны сонголтыг сонгох; - костюмны ерөнхий хэлбэрийг бий болгох; - чимэглэл, гоёл чимэглэлийн газруудыг тоймлох; - костюмны өнгө (өнгө) -ийг тодорхойлох; - ажлыг өнгөтөөр хийх.За залуусаа, ажилдаа орцгооё.
    5. Мэдлэгийг нэгтгэх.

Таны дуртай хувцасны элементийг танихад зориулсан "Chamomile" тоглоом. Туслах нь салдаг дэлбээтэй chamomile хэлбэртэй цэцэг барьж, дээр нь Оросын ардын хувцасны элементүүдийн нэрийг бичсэн байдаг. Сонирхсон сурагчид ээлжлэн дэлбээ урж, асуултад хариулдаг.

    6. Тусгал

1. Хичээлийн хамгийн сонирхолтой нь юу байсан бэ?

2. "Хичээлийн хамгийн хэцүү зүйл бол ..." гэсэн хэллэгийг үргэлжлүүлээрэй.

Таны ажилд баярлалаа. Хичээлийн оноо.

    7. Гэрийн барилга: Ажлаа өнгөтөөр дуусга.

илгээх

Анги

Запин


Зорилго:оюутнуудыг Оросын баярын хувцасны онцлогтой танилцуулах, ардын баярын хувцасны янз бүрийн хэлбэр, гоёл чимэглэлийн талаар ярих.

Материал:Оросын ардын хувцасны янз бүрийн төрлүүдийн дүрслэл; цаас, хайч, цавуу, сойз, гуаш.

Хичээлийн үеэр

1. Зохион байгуулалтын мөч

(Мэндлэх, сурагчдын хичээлд бэлэн байдлыг шалгах.)

2. Багшийн яриа

Бидний өвөг дээдэс ямар байсан, ямар хувцас өмсдөг байсан талаар та бүгд сонирхож байсан. Өнөөдөр бид энэ тухай ярих болно.

2.1. Ардын баярын хувцас

Эрт дээр үед Орос улсад өдөр тутмын болон баярын гэсэн хоёр төрлийн хувцас байсан. Оросын хувцас оёх уламжлал олон зууны туршид хөгжиж ирсэн. Алчуурны чимэглэлд олддог дүрсийг ардын хувцасны хатгамалаас харж болно.

Эмэгтэй хүний ​​хувцасны үндэс нь цамц байв. Тэд үүнийг гэрийн даавуу эсвэл олсны даавуугаар оёдог байв. Эмэгтэй зөвхөн баярын үеэр гоёмсог цамц өмсдөг байв. Манай улсын хойд хэсэгт ханцуй нь хоёр метр хүрдэг урт ханцуйтай цамц оёдог байсан. Цамцыг хатгамалаар чимэглэсэн нь гарцаагүй. Бид өнгөрсөн хичээл дээр хатгамалын тухай ярьсан.

-Өвөг дээдсийн маань хувцсан дээрх хатгамал ямар зорилготой байсан гэж та бодож байна вэ? (Цамц дээрх хатгамал нь сахиус болж, хүмүүсийг уй гашуу, өвчин эмгэгээс хамгаалдаг байв.)

Эмэгтэйчүүдийн хаддаг цамцыг хадлангийн цамц гэж нэрлэдэг байв. Тэд нарны даашинзгүйгээр өмссөн байв. Цамцны гоёл чимэглэлийн баялаг нь эзэндээ аз жаргалыг амласан.

Гэрлэлтийн эхний өдрүүдэд Орост нэгэн эмэгтэйг залуу эмэгтэй гэж нэрлэдэг байв. Түүний өмсгөл нь цэцэглэж буй насыг нь илтгэхээр баялаг чимэглэгдсэн байв. Хээтэй дамаскаас сарафан болон сүнсний халаагуур оёжээ. Сэтгэлийн дулааныг ихэвчлэн алтан судалтай чимэглэсэн байсан бөгөөд энэ нь хувцасыг илүү үзэсгэлэнтэй болгосон. Толгойг нь чулуугаар чимэглэсэн өндөр кокошникоор чимэглэсэн байв. Дээрээс нь нөмрөгт торгон алчуур уясан байв. Ажлын өдрүүдэд толгойн туузыг толгойн чимэглэл болгон ашигладаг байв.

Оросын хойд хэсгийн эмэгтэйчүүдийн хувцасыг ихэвчлэн сарафан цогцолбор гэж нэрлэдэг, учир нь түүний гол элементүүд нь саравч, цамц байв. Энэ цамцыг эрт дээр үеэс Орос улсад өмсөж байсан бөгөөд үүнийг хэзээ ч зарж болохгүй гэж үздэг байв. Тэр Оросын гол, заримдаа цорын ганц хувцас байсан. Гоо сайхан, тохь тухтай байхын тулд цамцыг бүсээр чангалав.

ОХУ-ын өмнөд хэсэгт тэд саравчны оронд понева өмсдөг байв - бэлхүүсээрээ бүсээр бэхэлсэн ноосон банзал. Түүнд хормогч бэхэлсэн бөгөөд үүн дээр дэлхийн бэлгэдэл дүрслэгдсэн байв. Тэрээр жирэмсэн эмэгтэйд сахиус болж байв. Баярын өдрүүдэд понева дээр гоёмсог даавуугаар хийсэн оройг өмсдөг байв. Баярын хувцас урлахад эмэгтэйчүүд бүх сэтгэлээ зориулж байна.
Хойдчуудын толгойн хувцас нь маш үзэсгэлэнтэй, ер бусын байдаг - үндсэндээ эдгээр нь алтан утас, голын сувдаар чимэглэсэн кокошникууд юм. Охины коруна нь сувдаар чимэглэсэн энгэрийн сүлжсэн сүлжих шиг хааны титэмтэй төстэй байв. Ажлын өдрүүдэд охид толгойгоо тууз эсвэл ороолтоор чимэглэдэг байв.

Сибирийн баярын хувцас нь өөрийн гэсэн онцлогтой байв. Эрэгтэй, эмэгтэй хүмүүс цаа бугын үсээр хийсэн, дотор нь ноосон, юүдэн, бээлий бүхий Ненец малица (нэг огтлолтгүй урт хувцас) өмсдөг байв. Нарны даашинзыг голчлон хөвөн даавуугаар оёдог байв (хятадаас авчирсан бүдүүн калико, даавуу, ихэвчлэн цайруулсан эсвэл цэнхэр өнгөөр ​​будсан даавуу). Баярын хувцсыг дорнын торгон даавуугаар урласан байв.

Хуримын костюм нь хамгийн дэгжин, тансаг, баялаг чимэглэгдсэн байв. Эртний тариачид хурим яаж болох вэ, залуучуудын амьдрал ийм байх болно гэдэгт итгэдэг байв. Хуримын костюм нь ихэвчлэн янз бүрийн бөмбөлгүүдийг, хүзүүний зүүлтээр чимэглэгддэг. Мөн түүний хамгийн нандин зүйл нь толгойн гоёл нь байв. Энэ нь эмэгтэйн насыг тодорхойлоход хэрэглэгддэг. Хуримын костюм нь маш их хүчин чармайлт, асар их цаг хугацаа шаарддаг тул баяр болохоос өмнө оёдог байв.

Тэр хүний ​​костюм арай нарийн төвөгтэй байсан. Энэ нь цагаан, цэнхэр, улаан өнгийн даавуугаар оёсон цамц-цамц дээр суурилсан байв. Портуудыг бүсэлхийгээр нь холбосон - богино, урт өмд. Тэд хөл дээрээ шаахай өмсдөг. Цамцан дээр цахилгаан товч зүүж, толгойг нь даавуу эсвэл эсгий малгайгаар бүрхэв.
Гутал гутлын хувьд Орост хүмүүс зөвхөн ганган гутал өмсдөггүй (хамгийн бат бөх гутал байсан ч) гэж хэлэх ёстой. Сибирь, Помори зэрэгт баст гутал байгаагүй. Тэнд ихэвчлэн савхин гутал өмсдөг байсан - гутал, шагай гутал, гутал. Мөн зарим муурнууд байсан - ноосон оймс өмссөн хөл нь түүнд амархан багтах тул сул гутал шиг гутал байв. Гутал нь хувцасных шиг нямбай чимэглэгдсэн байв. Төрөл бүрийн хэв маяг нь гутлыг илүү хөгжилтэй, баяр хөөртэй болгосон.

2.2. Чимэглэл

Орос улсад үнэт эдлэл нь сахиус болж байв. Тэдгээрийг ихэвчлэн оюун ухаан, оюун ухааныг хамгаалахын тулд толгой дээр, сүнс, зүрх сэтгэлийг хамгаалахын тулд хүзүү, цээжин дээр, хөхөрсөн, бэртлээс урьдчилан сэргийлэхийн тулд гар, хөл дээр тавьдаг байв. Сахиусыг хийсэн материал нь сайн чанартай, сайн энергийг сайн дамжуулагч байх ёстой. Алт нь гэрлийг, мөнгө нь цэвэр ариун байдлыг бэлэгддэг. Ихэнх үнэт эдлэлийг залуу эмэгтэйчүүд, эхчүүд өмсдөг байв.

Орос дахь толгойн гоёл нь титэм, кокошник, диадем байв. Тэд эмэгтэйчүүдийн толгойг хамгаалдаг байв. Толгойн хувцас нь тэнгэрийг бэлгэддэг бөгөөд хэлбэр дүрсээрээ шувууны толгой, сам, сүлдтэй төстэй байв. Тэдгээрийг ихэвчлэн алт эсвэл мөнгөн утас, янз бүрийн чулуу, гоёл чимэглэлээр чимэглэсэн байв.

Толгойн зүүлтүүд байсан. Ryasny - борооны урсгалтай төстэй кокошникээс цээж рүү чиглэсэн босоо судлууд.

Орос улсад цагираг зүүж байсан (түр зуурын цагираг - сүм), тэдгээр нь таних тэмдэг болж үйлчилдэг байв. Зарим газарт долоон цацраг бүхий хагас дугуй бамбай бүхий цагираг, хаа нэгтээ спираль эсвэл бугуйвч шиг цагираг байв. Ильмен нуурын славянчууд ромбо бөгж зүүсэн байв. Тойрог ба спираль нь нарыг бэлгэддэг.

Бугуйвч, цагираг нь Орос даяар түгээмэл байсан. Тэднийг эрэгтэй, эмэгтэй аль аль нь өмсдөг байв. Эрэгтэйчүүдийн хувьд тэд эр зориг, эр зоригийн бэлэг тэмдэг болж үйлчилдэг байв. Бугуйвчны сонгодог сэдэв бол газар ба ус юм. Бугуйвч, цагираг нь янз бүрийн материалаар хийгдсэн: мөнгө, алт, хүрэл, шил, зэс гэх мэт. Утсан бугуйвч нь маш түгээмэл байв. Тэд хоёр гартаа өмсдөг, заримдаа бүр хэд хэдэн ширхэгийг нэг дор өмсдөг байв.

Бөгж, тэмдэгт бөгж нь Орост бас гоёл чимэглэл байсан. Тэд эздийнхээ эрхэмсэг гарал үүслийн талаар ярилцав. Жаахан хүүхдүүд хүртэл өмсдөг байсан. Ийм үнэт эдлэл ихэвчлэн эхээс охидод өвлөгддөг байв. Бөгжнүүд дээр гурван дөрвөлжин тэмдэг байсан бөгөөд тус бүр нь шившлэг утгатай байв. Бороо ороход ашигладаг зан үйлийн бөгжүүд байсан.
Голдуу охидод зориулсан гоёл чимэглэлийн өөр нэг төрөл байсан бөгөөд үүнийг сар гэж нэрлэдэг байв. Ийм чимэглэл нь сар эсвэл нарны хэлбэртэй байсан бөгөөд цээжин дээр өмсдөг байв. Нар нь эрэгтэй, сар нь эмэгтэй байв. Энэхүү чимэглэл нь гэрлэлтийн бэлэг тэмдэг байв.

Самнуудыг зүүлтний увдис болгон ашигладаг байсан. Ихэнхдээ тэд хоёр амьтны толгой эсвэл хоёр толгойтой шувуунаас бүрддэг байв. Оросын сам нь муу ёрын сүнснүүдийн эсрэг хүчирхэг зэвсэг гэж тооцогддог байв. Гэртээ самтай байна гэдэг бол баян гэсэн үг. Тэдгээрийг голчлон мод эсвэл ясаар хийсэн. Түүнийг бүх өвчнөөс хамгаалж чадна гэж үздэг байв.

Харин эмэгтэйчүүдийн хамгийн дуртай гоёл нь бөмбөлгүүдийг, хүзүүний зүүлт байв. Хүзүүний зүүлт нь ихэвчлэн олон өнгийн бөмбөлгүүдийгээр нэхсэн байв. Ногоон шалгана нь гэрийн эзэгтэйн баялгийг илтгэдэг.

Славян үнэт эдлэл-сахиусыг эрэгтэй, эмэгтэй гэж хуваадаг. Эмэгтэйчүүдийн сахиус дээр морь байсан нь тэдэнд ухаан, аз жаргал бэлэглэсэн. Шувууд сахиусуудын дунд нэлээд түгээмэл байдаг. Зарим сахиусыг хоёр халбага хэлбэрээр хийсэн бөгөөд энэ нь шинээр гэрлэсэн хүмүүст хамааралтай гэсэн үг юм. Халбагууд нь сайн сайхан байдлыг бэлэгддэг.

Өрхийн эд хөрөнгийн аюулгүй байдлын үүднээс түлхүүрийн сахиусыг ашигладаг байсан бөгөөд жижиг түлхүүрүүд нь инжийн бэлгэдэл байв. Хэтчетүүд эрэгтэй, эмэгтэй хүмүүсийг хамгаалж байв. Сүх нь Перуны (аянга, аянгын бурхан) тэмдэг байв. Ийм сахиус хүмүүсийг гэнэтийн бузар муугаас хамгаалдаг байв.

3. Бүтээлч даалгавар

Одоо бид Оросын ардын баярын хувцасыг гуашаар зурахыг хичээх болно. Хувцаслалт нь эмэгтэй, эрэгтэй (малгай, үндсэн багц, гутал) байж болно.

Эхлээд та хувцасны ноорог зурж, үндсэн нарийн ширийн зүйлийг барьж аваад дараа нь өнгөт зургийг дуусгах хэрэгтэй. Төгсгөлд нь хувцас хунарыг гоёл чимэглэлээр чимэглээрэй.
(Бүтээлийг орос ардын аялгуугаар дагалдаж болно.)

4. Хичээлийн хураангуй

(Оюутнууд өөрсдийн бүтээлээ танилцуулдаг.)

Үүний зэрэгцээ тэд бас уншдаг:

GBOU NAO "Харута дахь дунд сургууль"

5-р ангийн дүрслэх урлагийн хичээлийн хураангуй

"Ардын баярын хувцас"

дүрслэх урлаг, зургийн багш нар

Талеева Марина Валентиновна

Харута тосгон, 2015 он

Хичээлийн төрөл:нэгтгэсэн

Үйл ажиллагааны төрөл:хувь хүн

Төлөвлөсөн үр дүн нь:

Урлаг, бүтээлч:

    "Оросын дугуй бүжиг" хамтын бүтээлч найрлагыг бий болгох;

Мета сэдэв: (UUD)

    танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа - уран сайхны дүр төрхийг бий болгох чадвар;

    зохицуулалтын арга хэмжээ - оюутнуудын ажлын зорилгоо тодорхойлох, ажлын үе шатыг тодорхойлох, зохих арга хэрэгсэл, хэрэгслийг олох, үе шаттайгаар хяналт тавих, үйл ажиллагааныхаа үнэлгээг хийх чадвар;

    харилцааны үйл ажиллагаа - оюутны хамтран ажиллах чадвар, түүнтэй харилцаж буй хүмүүсийн хүсэл, сонирхлыг ойлгох чадвар.

Хувийн:

    эх орон, ард түмнийхээ соёл, урлагаар бахархах мэдрэмж;

    нийгэм, хувь хүн бүрийн амьдрал дахь соёл, урлагийн онцгой үүргийг ойлгох;

    гоо зүйн мэдрэмж, уран сайхны болон бүтээлч сэтгэлгээ, уран зөгнөлийг бий болгох чадвар;

    багшийн удирдлаган дор хамтарсан үйл ажиллагааны явцад найз нөхөдтэйгээ хамтран ажиллах чадвар;

    тухайн сэдвийн бүтээлч даалгаврын үүднээс өөрийн уран сайхны үйл ажиллагаа, ангийнхны ажлыг хэлэлцэх, дүн шинжилгээ хийх чадвар.

Зорилго, зорилго:

    Оюутнуудыг Оросын ардын хувцасны дүрслэлийн бүтэц, "чуулга" гэсэн ойлголт, хувцасны өнгөний утга, гоёл чимэглэл, өнгөний бэлгэдэлтэй танилцуулах.

    Оросын ардын урлагт үндэсний өвөрмөц байдлыг төлөвшүүлэх.

    Төрөл бүрийн технологийг ажилдаа ашиглахдаа оюутнуудын ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх.

    Оюутны гоо зүйн болон уран сайхны амт, бүтээлч үйл ажиллагаа, сэтгэлгээг хөгжүүлэх, урлагийн асуудлыг шийдвэрлэхэд бие даасан бүтээлч эрэл хайгуулыг эрчимжүүлэх.

Хөгжмийн эгнээ:Оросын ардын дуунууд

Оюутнуудад зориулсан материал:Цавуу, хайч, даавуу, сүлжих, бөмбөлгүүдийг, утас, зүү.

Багшид зориулсан материал, тоног төхөөрөмж:

    Компьютер, мультимедиа, дэлгэц

    "Хуучин авдар дээрх эрдэнэс" танилцуулга

    Тараах материал - Хүний хэлбэрийн загвар.

    Оросын зураачдын зургуудын хуулбар - И.П.Аргунов "Орос хувцастай үл мэдэгдэх тариачин эмэгтэйн хөрөг", К.Е.Маковский "Кокошник өмссөн охин", А.П.Рябушкин "Москва дахь хуримын галт тэрэг", "Сүм дэх 17-р зууны Оросын эмэгтэйчүүд" " , "Ням гараг", В.Васнецов "Цасан охин"

Хичээлийн үеэр:

уран сайхны даалгавар.

Хичээлийн хураангуй:

Хичээлийн үе шат

Слайдын дугаар

1. Зохион байгуулалтын үе шат. Хичээлийн зорилгод хөтлөх.

Зорилго: оюутнуудыг хувь хүний ​​хувьд утга учиртай түвшинд үйл ажиллагаанд хамруулах.

Ангийн жижүүрийн тайлан, сурагчдын хичээлд бэлэн байдлыг шалгах, мэндчилгээ.

2. "Хичээлийн зорилго, зорилтын тухай мэдэгдэл" үе шат. Сэдвийг судлах сэдэл. Оюутнууд хичээлийн төгсгөлд хүрэхийг хүсч буй даалгавраа сонгох. Шинэ материалыг эзэмших.

Зорилго: Оросын уламжлалт хувцас, түүний утга учир, чимэглэлтэй танилцах.

"Улаан охин алхаж байна,

Павушка хөвж байгаа мэт

Тэр цэнхэр даашинз өмссөн байна

Сүлжсэн улаан тууз,

Толгой дээр нь өд байна"

Энэ дуу ямар дүр төрхтэй холбоотой вэ?

(Энэ дуунд орос охины тухай өгүүлдэг.)

Орчин үеийн эмэгтэйн талаар бид ижил зүйлийг хэлж чадах уу? Яагаад?

(Тэрээр түүнийг Оросын гоёмсог хувцас өмссөн, толгой дээрээ титэм эсвэл кокошник зүүж, сувд, зүүлтээр чимэглэсэн "павушка"тай зүйрлэдэг. Тэрээр гэрийн эзэгтэйн үүргийг гүйцэтгэж, толгойгоо өндөр, нуруугаа шулуун, "пава шиг", "хун шиг сэлж", залуу охин үргэлж сүлжсэн: "Сүлжих бол охины гоо үзэсгэлэн" дээр үед хэлдэг)

Оросын ардын урлаг, ардын аман зохиолд эмэгтэй хүний ​​дүр төрхийг эрт дээр үеэс хүндэтгэсээр ирсэн бөгөөд ихэнхдээ сайн сайхан, сайн сайхан байдлын хамгийн эртний бэлэг тэмдэг болох шувууны дүрээс салгаж болохгүй. "Хун", "Пава", "Утюшка", "Тагтаа" нь ардын яруу найрагт эрт дээр үеэс нэрлэгдэж ирсэн эпитетүүд бөгөөд Оросын гоо үзэсгэлэнгийн дүр төрхийн хуванцар талыг онцолж өгдөг.

Хүний гадаад төрх байдал, түүний хувцаслалт нь хүн бүрийн амьдралд чухал үүрэг гүйцэтгэдэг нь харагдаж байна. Тэд “Хувцсаараа уулздаг, сэтгэлээрээ үддэг” гэж эртнээс хэлж байсан нь санамсаргүй хэрэг биш.

Өнөөдөр бид юу ярих гэж байна? Хичээл дээр юу хийх вэ?

Өнөөдөр хичээлээр бид өнгөрсөн үе рүү аялах, Оросын уламжлалт хувцастай танилцах, Оросын эмэгтэйчүүдийн хувцасны ноорог дүрсийг хэрхэн бүтээх талаар сурах болно. Үүнд юу хэрэгтэй вэ?

Хичээлээ тоймлоё.

Хувцасны түүхтэй танилц

Чимэглэлийн дүрмийг сур

Бүтээлч ажил хий

Ажлаа үнэл

Тиймээс бид алс холын цаг үе рүү - өргөн уудам эх орныхоо уудам нутаг руу, зуухнаас шинэхэн авчирсан анхилуун талхны үнэртэй тосгон руу, хадагдсан шүүслэг өвсний үнэртэй хамт явах болно. Оросын хамгийн энгийн хүмүүсийн амьдрал руу ороорой.

Оросын гэр бүлийн амьдралын талаар та юу хэлэх вэ? Ямар амьдрал байсан бэ? Хүүхдүүдийн хариулт.

Энэ нь үнэхээр Оросын гэр бүл өнгөрсөн зуунд хүнд хэцүү амьдралтай байсан. Хавар, зуны улиралд хээр талбарт шаргуу хөдөлмөрлөдөг. Намар ургацаа хурааж, өвөлжилтийн бэлтгэлээ базааж байлаа. Ажил нарны анхны туяагаар эхэлж, аль хэдийн бүрэн харанхуй болсон үед дуусав. Тариачид хэзээ амарсан бэ?

(Баяр ирэхэд тариачдад баяр хөөртэй, хүсүүштэй байсан.)

Баярыг хүлээж, түүнд зориулж бэлтгэсэн.

Баярын бэлтгэлээ хэрхэн хангасан бэ? ( Бүгд л хамгийн сайхан, баярын хувцсаа өмссөн байв. Тэд өөрсдөө оёж, хүн бүр хувцаслалт, ур чадвараа харуулахыг хүсдэг байв)

Тэд ямар ч хувцас хунарыг маш их анхаарч үздэг байсан, учир нь үүнийг маш их бэрхшээлтэй олж авдаг байсан бөгөөд бүх зүйл олон жилийн турш үйлчлэх ёстой байсан бөгөөд ихэвчлэн өв залгамжлалаар дамждаг байв. Бид ийм хувцасыг таглаатай тусгай хайрцагт хадгалдаг байсан - цээж.

Орос эмэгтэйн хувцасны ердийн санаа нь ихэвчлэн цамц, саравч, бүс, заримдаа хормогчтой холбоотой байдаг.

Хойд хэсэгт наран шарлагын хувцасыг ихэвчлэн задгай ханцуйтай хувцас - epanechka-аар нөхдөг байсан бөгөөд хүйтэн цаг агаарт урт ханцуйтай дулаан халаагуур өмсдөг байв.

Хойд болон өмнөд хэсэгт цамцыг гэрийн даавуугаар оёж, хатгамал, хээтэй нэхэх, сүлжих, галлон, гялтгануураар чимэглэсэн байв.

Оросын өмнөд бүс нутагт цамц, понева (юбка), хормогч, малгай (шаазгай) зэргээс бүрдсэн өөр төрлийн хувцас өргөн тархсан байв.

Энэ хувцас нь sundress-ээс ялгаатай нь зөвхөн тариачин байсан. Поневаг ноосон алаг материалаар оёсон. Энэ нь хатгамал, нэхсэн тор судал, тууз, бөмбөлгүүдийгээр чимэглэгдсэн байв.

Мөн толгойн хувцас нь орос эмэгтэйн хувцасыг бүрэн дүүргэсэн. Түүнд онцгой анхаарал хандуулсан.

Толгойн гоёлоор түүний эзэн аль нутгийнх, аль насны ангилалд багтдаг болохыг олж мэдэх боломжтой байв.

Хаа сайгүй охид үсээ задгай орхиж болно, толгойн боолт хангалттай байсан. Тэд мөн "хувцаслалт", кокошник өмссөн. Гэрлэсэн эмэгтэй үсээ нуух ёстой байсан тул малгай нь бүрхэгдсэн, жишээлбэл, "дайчин".

Тэд Оросын зураач Константин Маковскийн бүтээлүүд дээр ямар үзэсгэлэнтэй, янз бүрийн хэлбэртэй байсныг хараарай!

Слайд дээр янз бүрийн мужуудын хувцас, мөн ардын хувцастай эмэгтэйчүүдийг дүрсэлсэн Оросын зураачдын зургуудыг үзээрэй.

3. "Мэдлэгийг шинэчлэх" үе шат. Асуултуудын хариулт.

Даалгавар: "шинэ мэдлэгийг нээх"-д шаардлагатай судлагдсан материалыг давтах, оюутан бүрийн бие даасан практик үйл ажиллагаанд тулгарч буй бэрхшээлийг тодорхойлох.

Чимэглэл гэж юу вэ?

Чимэглэл яагаад хатгамал байсан бэ?

Чимэглэлд ямар тэмдэг ашигласан бэ?

Чимэглэл нь цэцэгсийн, геометрийн, зооморфик эсвэл холимог байж болно. Энэхүү гоёл чимэглэл нь улаан өнгөний хамт хамгаалалтын нөлөөтэй гэж үздэг тул хувцас дууссан газруудад байрлуулсан байв. Үүний зэрэгцээ, гарыг бэлгэдлээр хүрээлүүлснээр хүн түүний хүч чадал, ур чадварыг нэмэгдүүлэхийг хүсдэг байв.

Уламжлалт хувцсаа өмссөн тариачин эмэгтэй орчлон ертөнцийн загвар өмсөгчтэй адил байв: хувцасны доод давхарга нь газар шороо, үр, ургамлын бэлгэдлээр бүрхэгдсэн, хувцасны дээд хэсэгт шувууд, борооны дүрсийг хардаг. Хамгийн дээд талд энэ бүхэн тэнгэрийн тод, маргаангүй бэлгэдлээр бүрхэгдсэн байдаг: нар, одод, шувууд.

Дуу дуулж байхдаа охид ээрч, нэхэж, инж бэлдэж, зуны дулаан үдэш тосгоноор алхаж, дугуй бүжиг, баяр ёслолд зориулж хамгийн сайхан хувцасаа өмсдөг байв - энэ бол хувцас, дуу хоёрын салшгүй холбоо юм. үүсч, тэдгээрийг хэмнэл, гармоник хослолын өвөрмөц байдалтай төстэй болгосон.

Мэдээжийн хэрэг, хувцасны сэдэв нь ардын гар урлалд тусгалаа олсон: шавар тоглоом, матрешка хүүхэлдэй. Мөн ардын хөгжимд.

4. "Урьдчилан сэргийлэх" үе шат. Физик минут.

Даалгавар: гиподинамиас урьдчилан сэргийлэх зорилгоор халаах дасгал хийх.

Бид дээд цэгтээ хүрч байна
Бид гараараа алга ташдаг
Тэгээд үсрэх-үсрэх
Бас нэг удаа.
Тэгээд доош тонгойж,
Тэгээд доош тонгойж,
Тэгээд доош тонгойж,
Мөн дахин - дарааллаар.
Бид зам дагуу гүйх болно
Нэг хоёр гурав!
Бас алгаа таших
Нэг хоёр гурав!
Тэгээд толгой сэгсэрнэ үү
Нэг хоёр гурав!
Бүгд бидэнтэй бүжиглэнэ
Нэг хоёр гурав!

5. Үе шат "Ойлголтын эхний шалгалт, ур чадвараа нэгтгэх." Тайзны найруулга

уран сайхны даалгавар.

Даалгавар: материалд ардын хувцас бүтээх гоёл чимэглэлийн болон өнгөт шийдлийг сонгох.

Хувцасныхоо талаар бид үзсэн зүйл дээрээ үндэслэн бид хувцасыг хэрэглэх болно. Та хүний ​​дүрсийг ашиглаж болно. Хувцасны ерөнхий хэлбэрийг барьж, дараа нь гоёл чимэглэл, гоёл чимэглэлийн газруудыг тоймло. Толгойн хувцасны өнгө, шинж чанар, төрлийг тодорхойлох. Танд туслахын тулд самбар дээр програмын дарааллыг харуулав. Үүнийг уншсан.

Хайч, зүүтэй ажиллахдаа аюулгүй байдлын урьдчилан сэргийлэх арга хэмжээ.

6. "Мэргэшсэн зүйлийг практикт ашиглах" үе шат

Зорилго: даалгаврын практик хэрэгжилт, оюутнуудын бие даасан бүтээлч ажил.

Эхлэх ( хөгжим чимээгүй сонсогддог)

Багш зорилтот алхалт хийдэг:

    ажлын байрны зохион байгуулалтад хяналт тавих

    ажлын аргын зөв байдалд хяналт тавих

    бэрхшээлтэй оюутнуудад туслах

    гүйцэтгэсэн ажлын хэмжээ, чанарыг хянах.

7. "Гэрийн даалгаврын талаарх мэдээлэл, түүнийг хэрхэн гүйцэтгэх заавар" үе шат.

Зорилго: Төрөл бүрийн ардын хувцасны дүр төрхийг харьцуулах ажилд хайх.

Заавар, хуудас 50-59, даалгавар 3

8. Үе шат “Тунгаан бодох (хичээлийн үр дүнг нэгтгэх). Үр дүнгийн үнэлгээ.

Зорилго: оюутнуудыг аналитик түвшний үйл ажиллагаанд хамруулах.

Тусгал:

энэ нь надад сонирхолтой байсан ...

Би их гайхаж байсан юм ...

надад хэцүү байсан ...

Би хүссэн…

Сурагчид ажлынхаа хамт самбарт гардаг.

Гайхамшигтай хувцаснуудыг хараад бид "ГАЙХАМШИГТАЙ, ГАЙХАЛТАЙ, ГАЙХАЛТАЙ" гэж үнэхээр хэлж чадна.

Уран зохиол:

1.Андреева А.Ю. Оросын ардын хувцас. Хойд зүгээс урагшаа аялаарай. - SPb .: "Паритет", 2005 он

2.Горяева Н.А., Островская О.В. Хүний амьдрал дахь гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлаг, дүрслэх урлагийн сурах бичиг, 5-р анги / - М .: Боловсрол 2012.

http://www.google.ru

Дүрслэх урлагийн хичээлийн технологийн газрын зураг 5 Зорилтот:Оюутнуудыг Оросын ардын хувцас, түүний элементүүдтэй танилцуулах; хувцасны бэлгэдэл, өнгөний утгыг харуулах.

Төлөвлөсөн үр дүн:Танин мэдэхүйн хүрээнд:

Сурсан ойлголтуудыг тодорхойл:

костюм, цамц, сарафан, панева, эпанечка, сүнсний дулаан, коруна, өмд-порт, зипун;

Ардын хувцасны элементүүдийг дүрслэх;

Үнэт зүйлийн чиг баримжаагаар:

Хувцасны чимэглэлд бэлгэдлийн үүрэг рольд дүн шинжилгээ хийх, үнэлэх;

UUD :

Хувийн:

Ардын уламжлалын талаархи мэдлэг;

Оросын соёлоор бахархах мэдрэмж;

Таны танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг удирдах чадвар.

Зохицуулалт:

- Зорилгоо тавьж, зорилгодоо хүрэх нөхцөл байдалд дүн шинжилгээ хий.

Ирээдүйн үйл явдлын нөхцөл байдлыг урьдчилан таамаглах.

Танин мэдэхүйн:

Төрөл бүрийн эх сурвалжийг ашиглан мэдээлэл хайх.

Шалтгаан холбоог бий болгох.

Үзэл баримтлалыг тодорхойлох.

Харилцааны:

Түншүүдтэй боловсролын хамтын ажиллагаа, хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах чадвартай

Ярилцлагад орох, асуудлын хамтын хэлэлцүүлэгт оролцох, байр сууриа илэрхийлэх чадвар

Ажлын хэлбэрүүд:

Оросын ардын хувцасны ноорог дээр бие даасан ажил (эмэгтэй эсвэл эрэгтэй

Үндсэн ойлголтууд:Костюм, цамц, сарафан, панева, эпанечка, душегрея, коруна, порт, зипун.

Нөөц:Сурах бичиг, гарын авлага, багшийн зохион бүтээсэн танилцуулга, орос ардын хувцасыг дүрсэлсэн зураг

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Багш: Бисеналиев Н.И.

Сэдэв: IZO

5-р анги

Сэдэв: "Ардын баярын хувцас"

Зорилтот: Оюутнуудыг Оросын ардын хувцас, түүний элементүүдтэй танилцуулах; хувцасны бэлгэдэл, өнгөний утгыг харуулах.

Төлөвлөсөн үр дүн:Танин мэдэхүйн хүрээнд:

Сурсан ойлголтуудыг тодорхойл:

костюм, цамц, сарафан, панева, эпанечка, сүнсний дулаан, коруна, өмд-порт, зипун;

Ардын хувцасны элементүүдийг дүрслэх;

Үнэт зүйлийн чиг баримжаагаар:

Хувцасны чимэглэлд бэлгэдлийн үүрэг рольд дүн шинжилгээ хийх, үнэлэх;

UUD:

Хувийн:

Ардын уламжлалын талаархи мэдлэг;

Оросын соёлоор бахархах мэдрэмж;

Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг удирдах чадвар.

Зохицуулалт:

- Зорилгоо тавьж, зорилгодоо хүрэх нөхцөл байдалд дүн шинжилгээ хий.

Ирээдүйн үйл явдлын нөхцөл байдлыг урьдчилан таамаглах.

Танин мэдэхүйн:

Төрөл бүрийн эх сурвалжийг ашиглан мэдээлэл хайх.

Шалтгаан холбоог бий болгох.

Үзэл баримтлалыг тодорхойлох.

Харилцааны:

Түншүүдтэй боловсролын хамтын ажиллагаа, хамтарсан үйл ажиллагааг зохион байгуулах чадвартай

Ярилцлагад орох, асуудлын хамтын хэлэлцүүлэгт оролцох, байр сууриа илэрхийлэх чадвар

Ажлын хэлбэрүүд:

Оросын ардын хувцасны ноорог дээр бие даасан ажил (эмэгтэй эсвэл эрэгтэй

Үндсэн ойлголтууд:Костюм, цамц, сарафан, панева, эпанечка, душегрея, коруна, порт, зипун.

Нөөц: Сурах бичиг, гарын авлага, багшийн зохион бүтээсэн танилцуулга, орос ардын хувцасыг дүрсэлсэн зураг

Сэдвийг судлах технологийн газрын зураг

Хичээлийн алхамууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

UUD

1-сургалтын үйл ажиллагааны сэдэл (өөрийгөө тодорхойлох) үе шат;

Өдрийн мэнд залуусаа! Ширээн дээр гурван эмотикон байгаа бөгөөд таны сэтгэл санаанд тохирохыг сонго.

Хичнээн олон инээмсэглэл гэрэлтэв. Баярлалаа!

Энэ бол миний сэтгэлийн байдал ... Би тантай үр дүнтэй хамтран ажиллахад бэлэн байна. Амжилт хүсье!

Эмотикон сонгож, тэдний сэтгэл санааг харуул

Өөрийгөө тодорхойлох

2-р шат. Шинэчилж байна. Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох

Байгаа хүмүүсийг тэмдэглэж байна. Оюутнуудыг урьж байна.

Ажлын байраа зохион байгуулах үр дүнтэй арга замыг сонгох.

- Хичээлийн сэдвийг тодорхойлохын тулд бид кроссворд таавар шийдэх ёстой.

1) эрт дээр үед хүмүүс өөрсдийгөө болон гэр орноо хамгаалахын тулд юу ашигладаг байсан(тэмдэг)

2) тариачин эмэгтэйчүүдийн байнгын хамтрагч(эргэдэг дугуй)

3) эр хүний ​​шинж чанарыг илэрхийлсэн өнгө(Улаан)

4) шинэ төрсөн хүүхдэд зориулсан сэдэв(өлгий)

5) ээрэх дугуйны элемент(ир)

6) эртний ардын урлагийн гол тэмдэг(Нар)

Хичээлийн сэдвийг оюутнуудтай хамтран тодорхойлох

Залуус аа, Оросын ардын хувцас гэж юу болохыг олж мэдэхийн тулд бид ямар даалгавар өгөх ёстой вэ?

Түлхүүр үгийн хичээл авсан -ХУВЦАСНЫ

- Өнөөдөр бид Оросын ардын хувцасыг үзэх болно.

Эрэгтэй, эмэгтэй костюмны зургийг үзэх

Эмэгтэй, эрэгтэй хүний ​​костюм ямар элементүүдээс бүрдэхийг тодорхойлох;

Оросын ард түмний хувцасны зургийг авч үзье

ОХУ-ын янз бүрийн нутаг дэвсгэрийн хувцасны ялгааг тодорхойлъё.

Утга үүсэх.

Боловсролын асуудлыг аль хэдийн мэддэг, эзэмшсэн, одоо болтол тодорхойгүй байгаа зүйл дээр үндэслэн боловсруулах.

Танин мэдэхүйн зорилгыг өөрөө сонгох,

3-р шат хүндрэлийн газар, шалтгааныг тодорхойлох

Таны элэнц эмээ ямар хувцас өмсөж болохыг та мэдэх үү?

Ардын хувцас ямар байсан, яаж, яагаад чимэглэсэн бэ?

Хувцасны бүх зүйл нь эх орныхоо сайхныг санагдуулдаг. Хэдэн зууны туршид Оросын нутаг дэвсгэрийн янз бүрийн хэсэгт хувцасны өөрийн гэсэн онцлог шинж чанарууд бий болж, хүмүүс орон нутгийн уламжлалыг чанд баримталдаг байв.

Ардын хувцас ямар элементүүдээс бүрддэг вэ, түүний гоёмсог чимэглэл нь ямар нууцыг хадгалдаг вэ?

Ахлах ангийн сурагчдын бэлтгэсэн хувцасны танилцуулга, ноорог үзүүлнэ

Шинжилгээ хийх, ярилцах чадвартай;

Объектив бэрхшээлийг үнэлэх

Асуудлыг тодорхойлох;

Бүтээлч асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг өөрөө бий болгох.

Өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх чадвар.

Хүндрэлийг даван туулах төслийг бий болгох 4-р үе шат

"Хүүхэлдэйг хувцаслах" тоглоомыг санал болгож байна.

Ажлын явцыг самбар дээр харуулах (багш самбар дээр хувцасны зургийг алхам алхмаар хийдэг)

(Оюутнуудыг хүүхэлдэйнд зориулсан хувцасны шаардлагатай элементүүдийг сонгохыг урьж байна

залруулга (стандарт болон бодит үр дүнгийн хооронд зөрүү гарсан тохиолдолд арга хэмжээ, төлөвлөгөөнд шаардлагатай нэмэлтүүдийг оруулах)

Тодорхой зүйлийг харилцааны хэлбэрээр боловсруулах
зорилго шалтгааныг арилгах ирээдүйн үйл ажиллагаа
үүссэн бэрхшээл;

Ярилцагчтай хамтран ажиллах чадвар, ярианы харилцааны хэрэгслийг ашиглах

5-р шат бие даасан ажил
лавлагаа болон

Өгөдөг

Бие даасан бүтээлч ажил:

Хувцасны талаар харсан зүйл дээрээ үндэслэн өөрийн сонгосон хувцасны (эрэгтэй эсвэл эмэгтэй) зургийг зур. Ажлыг хийхдээ хүний ​​дүрсийн загваруудыг ашиглаж болно.

Хувь хүний ​​ажил

Оросын ардын хувцасны ноорог дээр ажиллах чадвараа харуулах;

Зан төлөв, үйл ажиллагааг удирдах чадвар

Боловсролын хамтын ажиллагааг зохион байгуулах чадвар: бүтээлч шинж чанартай асуудлыг шийдвэрлэх арга замыг бие даан бий болгох.

Гадны яриан дахь дуудлагаар анхан шатны бататгах 6-р шат

Бүтээлч бүтээлийг танилцуулахыг санал болгож байна

Тэдний ажлыг харуул

Ажилд дүн шинжилгээ хийх

Өөрийн бодлоо хангалттай бүрэн дүүрэн, үнэн зөв илэрхийлэх чадвар.

Өөрийгөө зохицуулах нь хүч чадал, эрч хүчийг дайчлах чадвар юм

Өөрийн үзэл бодлыг илэрхийлэх, хамгаалах, хэн нэгний үзэл бодлыг хүлээн зөвшөөрөх, ярилцагчийг эсэргүүцэх чадвар

7-р шат эргэцүүлэн бодох

Ажлын үр дүн, асуудлыг шийдвэрлэх, зорилгодоо хүрэх хэлэлцүүлгийг зохион байгуулдаг

Хичээл дээр бид юу сурсан бэ?

Та ямар шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ?

Оросын ардын хувцасны гол элементүүд юу вэ?

"Хойд" костюм, "Өмнөд" хоёрын хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?

Санаатайгаар дүгнэлт хийх

Ажил, олж авсан үр дүнгийн талаар өөрийн санал бодлоо илэрхийлэх

Гүйцэтгэсэн үйлдлүүдийн зөв байдлыг үнэлж, шаардлагатай үр дүнг танилцуулж, засч залруулах

Эцсийн хяналтыг хийх

Ёс суртахууны болон ёс суртахууны чиг баримжаа, шингэсэн агуулгыг үнэлэх, хувийн ёс суртахууны сонголтоор хангах.

Үнэлгээ (Оюутнуудын аль хэдийн эзэмшсэн болон юуг шингээж авахыг онцлон, танин мэдүүлэх, шингээх чанар, түвшингийн талаархи мэдлэг.

8-р шат - гэрийн даалгавар

Гэрийн даалгаврын багц, тайлбар

Оросын ардын баяр ёслол, зан үйлийн талаархи материалыг олохыг санал болгож байна.

1-р түвшин - олоход хялбар:

2-р түвшин - бичгээр ирүүлэх;

3-р түвшин - илтгэлийн хамт бичгээр ирүүлнэ

Түвшин сонгоно уу

Мэдээллийг хүлээн авах

Мэдээллийг ухамсартайгаар олж авах