Бичсэн захидал w. Сэдвийн орос хэлний хичээлийн тойм (1-р анги): Жижиг үсгээр бичих "g. III. Хичээлийн сэдвийн мессеж

Түлхүүр үг:бичих алгоритм, "g" үсэг, бүх нийтийн боловсролын үйл ажиллагаа, хосоор ажиллах, эргэцүүлэн бодох.

Хичээлийн сэдэв:Жижиг үсэг "g"

Хичээлийн төрөл:Шинэ материал сурах

Хичээлийн зорилго:

1. сэдэв:"g" жижиг үсгийг бичих алгоритмтай хүүхдүүдийг танилцуулах; "g" үсэг бүхий үе, үг, өгүүлбэр бичиж сурах; судалсан үсгүүдийн үсгийг нэгтгэх.

2. мета сэдэв:аман болон бичгийн яриа, анхаарал, логик сэтгэлгээ, авианы сонсгол, бүтээлч, харилцааны ур чадвар, ангилах чадвар, хичээлийн сэдэв, зорилгыг томъёолох, хичээлийг нэгтгэн дүгнэх, ажлын үр дүнд хандах хандлагыг илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

3... хувийн:Хичээл дээр болж буй үйл явдлыг сонирхож, сургалтын үйл ажиллагаанд эерэг сэдэл төрүүлдэг оюутнуудын дотоод байр суурийг бий болгох нөхцлийг бүрдүүлэх. Бие биедээ анхааралтай хандах, хосоороо ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:мультимедиа, зурсан мод, хосоор ажиллах цаасан интоор, ребус "цох", цэнхэр навч, тэмдэг: "Хосоор ажиллах", оюутнуудад зориулсан хавчуурга "Нар".

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Жижиг үсэг "g"

1-р ангийн хичээлийн скрипт бичих

Түлхүүр үг: бичих алгоритм, "g" үсэг, бүх нийтийн боловсролын үйл ажиллагаа, хосоор ажиллах, эргэцүүлэн бодох.

Хичээлийн сэдэв: Жижиг үсэг "g"

Хичээлийн төрөл: Шинэ материал сурах

Хичээлийн зорилго:

1. сэдэв: "g" жижиг үсгийг бичих алгоритмтай хүүхдүүдийг танилцуулах; "g" үсэг бүхий үе, үг, өгүүлбэр бичиж сурах; судалсан үсгүүдийн үсгийг нэгтгэх.

2. мета сэдэв: аман болон бичгийн яриа, анхаарал, логик сэтгэлгээ, авианы сонсгол, бүтээлч, харилцааны ур чадвар, ангилах чадвар, хичээлийн сэдэв, зорилгыг томъёолох, хичээлийг нэгтгэн дүгнэх, ажлын үр дүнд хандах хандлагыг илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

3. хувийн: Хичээл дээр болж буй үйл явдлыг сонирхож, сургалтын үйл ажиллагаанд эерэг сэдэл төрүүлдэг оюутнуудын дотоод байр суурийг бий болгох нөхцлийг бүрдүүлэх. Бие биедээ анхааралтай хандах, хосоороо ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: мультимедиа, зурсан мод, хосоор ажиллах цаасан интоор, ребус "цох", цэнхэр навч, тэмдэг: "Хосоор ажиллах", оюутнуудад зориулсан "Нарны гэрэл" хавчуурга.

Хичээлийн үеэр

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Багш: Ингээд хонх дуугарав, бид хичээлээ эхлүүллээ.

II. Мэдлэгийн шинэчлэл.

Багш: Сонсож, оньсого тааварлаарай.

Халуун Африкт алхаж байна

Энэ нь урт хүзүүгээр гайхшруулдаг

Өөрөө хувцасны шүүгээ шиг өндөр,

Шар, алаг ...

Сурагчид: Анааш (SLIDE 2)

Багш: Анааш гэдэг үгийн эхэнд ямар авиа байна вэ? Энэ дуу чимээг тодорхойл.

Оюутнууд: гийгүүлэгч, хатуу, хосолсон.

Багш: [w] дууг сонсдог үгсийг олоорой.

Багш: Захидлын аль үсэг нь [w] дууг илэрхийлэх вэ?

Сурагчид: "g" үсэг. (Слайд 3)

III. Сэдвийн томъёолол. Хичээлийн зорилгоо тодорхойлох.

Багш: Хичээлийн сэдвийг томъёолохыг хичээ.

Оюутнууд: Жижиг үсэг "g".

Багш жижиг z үсгийг харуулав.

Багш: Хичээлийн зорилго юу вэ?

Оюутнууд: Жижиг үсгээр "g", энэ үсэгтэй үгсийг бичиж сур.

IV. Шинэ мэдлэг олж авах.

Багш: Захиаг сайтар ажигла. Энэ нь ямар элементүүдээс бүрддэг вэ?Оюутнууд: Дугуй, шулуун ташуу.

Багш: Хэрэв та багш байсан бол "g" жижиг үсгийг бичих алгоритмыг хэрхэн тайлбарлах вэ?

Оюутан самбар дээр гарч ирээд "g" жижиг үсгийг бичих алгоритмыг тайлбарлахыг оролдоно.

Багш: "g" жижиг үсгийг бичих алгоритмыг сонсоорой.

1. Бид үзэгийг ажлын шугамын яг доор байрлуулж, зүүн тийш дугуйруулж бичнэ;

2. Бид шулуун шугамыг дээшээ налуу, доошоо налуу шулуун, дээшээ налуу шулуун шугамыг бичнэ;

3. Баруун тийш дугуйруулж бичнэ.

Оюутнуудын ажлын дараалал:

1. "g" жижиг үсгийн үсэг агаарт байна.

2. Бичиж байхдаа санаж байх ёстой дүрмүүдийг давтах (бид нуруугаа шулуун байлгаж, үзэгээ зөв барь, дэвтрийн хуудсыг ташуу байрлуулна).

3. Жор дахь алгоритмын дагуу "g" жижиг үсгийг бичих - х. 24 (эхлээд багштай).

Сурагчид хавчуургатай дэвтэр нээнэ. Сурагч бүр дэвтэр дээрээ "Нар" хавчуургатай байдаг.

4. Хосоор ажиллах.

Багш нь ердийн тэмдэглэгээг харуулж байна: "интоор" дүрс.

Багш: Энэ ямар тэмдэг вэ?

Сурагчид: Хосоор ажиллах.

Багш: "g" жижиг үсгийг хэрхэн бичиж сурснаа зочдод үзүүлцгээе.

Сурагчид эсгий үзэг ашиглан интоор дээр "g" жижиг үсгийг ээлжлэн бичиж, модыг "хувцаслаж" байна.Зураг 1

Цагаан будаа. 1

V. Нүдэнд зориулсан биеийн тамирын боловсрол "Эрвээхэй"

Ви. Шинэ материал дээр ажиллаж байна.

1. Самбар дээрх үсгүүд:болон (SLIDE 4)

Багш: Эдгээр үсгийг ямар бүлэгт хувааж болох вэ?

Оюутнууд: Эгшиг ба гийгүүлэгч.

Багш дэлгэцэн дээр диаграммыг үзүүлэв.(Слайд 5)

сайн цагт

Багш: "Г" гийгүүлэгч үсэг нь эгшигтэй ээлтэй. Энэ нөхөрлөлийн үр дүнд үг хэллэгүүд үүсдэг. Тэднийг уншъя.

2. Үг үсгийг унших. (Слайд 6)

Аан

Жу Жу

Жи

3. Тоглоом "Үг хэлэх"

Багш: Эдгээр үетэй тоглоом тоглоцгооё: "Надад нэг үг хэлээрэй"

  • JA-JA-JA - ... дотор зүү байдаг (зараа)(Слайд 7)
  • ZHU-ZHU-ZHU - Петя, Вася I-тэй ... (би найзууд)(Слайд 8)
  • LI-LI-ZHI - маш хурц ... (хутга)(Слайд 9)

Багш: Үгүүдийг анхааралтай ажигла. "z" жижиг үсгийг a, y, and эгшигтэй хэрхэн бичихийг та хэрхэн бодож байна вэ?

Оюутнууд: Шулуун холбох шугамтай.

  1. Үе бичих.

Багш: Тэмдэглэлийн дэвтэрт үеийг бичье. Үе, үг бичихдээ бид юу хэлэх ёстой вэ?

Сурагчид: Дуу чимээ.

Оюутнууд ээлжлэн гарч, самбар дээр үеийг бичдэг, бусад нь дэвтэр дээрээ бие даан ажилладаг.

Багш: Бид яагаад жижиг "g" үсгийг бичиж сурсан бэ?

Оюутнууд: Энэ үсгээр үг бичиж сурах.

Vii. Биеийн тамирын боловсрол.

Багш: Хэрэв та үгэнд [f] авиаг сонсвол та суух хэрэгтэй, хэрэв сонсохгүй бол дээш доош үсрэх хэрэгтэй. (Үг:банш, зараа, хувин, цох, хэрээ, тогоруу,нисдэг тэрэг, амьдрал).

5. Хосоор ажиллах (SLIDE 10)

  • BOW L - ZH

Багш: Энэ оньсогоонд аль үг шифрлэгдсэнийг таагаарай?

Сурагчид: Цох

Багш: Цох гэдэг үгэнд хэдэн авиа байдаг вэ?

Сурагчид: 3

Багш: Шалгацгаая.

Сурагчид багшийн хамт хуруугаа нугалж дуу авиа гаргадаг.

Багш: Энэ үгийг цэнхэр цаасан дээр бич. Навчийг солих. Ширээний андынхаа ажлыг шалгана уу. Хэрэв ажил зөв хийгдсэн бол цаасан дээр од зур.

  1. Үг, өгүүлбэр бичих. (Слайд 11)

Дэлгэц дээр: онд, Даша, цох, хатгуулсан, гар

Багш: Үгийг уншина уу. Энэ өгүүлбэрийг бодоод хэлээч?

Сурагчид: Үгүй ээ.

Багш: Санал авахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Оюутнууд: Үгсийг утгаараа өөрчил.(Слайд 12)

Багш: Өгүүлбэр бичье. Өгүүлбэр бичихийн тулд ямар дүрмийг мэдэх шаардлагатай вэ?

Оюутнууд: Бид эхний үгийг том үсгээр бичнэ. Бид өгүүлбэрийн төгсгөлд цэг тавьдаг. Бид үг бичихдээ дуу авиа гаргадаг.

Нэг оюутан самбар дээр ажилладаг.

Багш: Үгийг үе болгон хуваах, үеийг нумаар зур. Үгэнд стресс тавь.

VIII. Дамжуулсан зүйлийг нэгтгэх.

  1. Хувь хүний ​​ажил. Тоглоом "Үг цуглуулах"

Багш: "Үг цуглуул" гэсэн тоглоом тоглоцгооё. Жор дээр үгсийг бичсэн байх ёстой.(Слайд 13 - 20)

Нууц мэдлэгийн том ном. Тоон зүй. Графологи. Palmistry. Зурхай. Мэргэжилт Шварц Теодор

"g" үсгийг бичих

"g" үсгийг бичих

График судлаачид энэ үсэгт анхаарал хандуулах нь ховор тул түүний зөв бичгийн хувилбаруудын тайлбар бага байдаг. Холбогч шугамын бичээс, дунд шугамын хэмжээ зэрэгт анхаарлаа хандуулдаг.

Тиймээс урт дунд шугам (Зураг 2.73) нь зохиолчийн эрч хүч, биеийн сайн байдлыг илтгэнэ. Хэрэв тэр яаран очвол энэ нь нийтэч, хөгжилтэй, хөдөлгөөнтэй хүний ​​тухай өгүүлдэг; хэрэв энэ нь доошоо буувал флегматик, чимээгүй байдлын тухай.

Цагаан будаа. 2.73. Захидал нь урт дунд шугамаар бичигдсэн байдаг

Зигзаг холболттой жигд бичигдсэн, эв найртай захидал (Зураг 2.74) нь авъяаслаг, идэвхтэй, эелдэг байдал, дипломат харилцааны мэдрэмжгүй хүний ​​тухай өгүүлдэг. Үүний зэрэгцээ зэрэгцээ холболт (өөрөөр хэлбэл зигзаг шугам байхгүй) эсвэл огт холбоогүй байх нь тайван байдал, сайн үржил, оюун ухаан, зан чанарын хүчийг илтгэдэг.

Цагаан будаа. 2.74. "Ж" эв нэгдэлтэй үсэг

"Нууц мэдлэгийн том ном" номноос. Тоон зүй. Графологи. Palmistry. Зурхай. Зөн билэг зохиолч Шварц Теодор

"Ж" үсгийг бичих График судлаачид энэ үсэгт анхаарал хандуулах нь ховор байдаг тул түүний бичих хувилбаруудын тайлбар бага байдаг. Гол анхаарал нь холбогч мөрүүдийг бичих, дунд шугамын хэмжээ юм.Иймээс урт дунд шугам (Зураг 2.73) заана.

Зохиогчийн номноос

"З" үсгийг бичих Энэ үсгийг мөн гар бичмэлийн судалгаанд тэр бүр ашигладаггүй. Гол анхаарал нь дээд гогцоо (эсвэл дутмаг) "Z" том үсгээр, доод гогцоо (эсвэл дутмаг) "z" жижиг үсгээр байна. Тиймээс, сунасан доод хэсэгтэй "z" жижиг үсэг, гэхдээ үгүй

Зохиогчийн номноос

"Ба" үсгийг бичих Том үсгээр "I" Үсгийн эхлэл нь бөөрөнхий хэлбэртэй бөгөөд хагас зууван хэлбэртэй (Зураг 2.77, 2.78). "Би" үсгийг ингэж бичдэг хүмүүст хэт их уран сэтгэмж, үйл хөдлөл, сэтгэхүйн хачирхалтай байдал, тэсвэр тэвчээр, ихэнхдээ сүнсний дээд зэрэглэлийн шинж чанарууд байдаг. Цагаан будаа. 2.77. Захидлын эхлэл

Зохиогчийн номноос

"y" үсгийг бичих Энэ үсгийг бичихэд "e" үсэг шиг үсэг нь өөрөө чухал биш, харин түүний дээрх зураас чухал юм. "d" үсэг нь үгийн дунд (жижиг үсэг) байх үед гар бичмэлийн эзний талаар эхэнд (том үсгээр) илүү их мэдээлэл өгдөг.

Зохиогчийн номноос

"K" үсгийг бичих Том үсгээр "K" "K" үсэг нь даралттай, урт шугамтай, дээд талд нь гогцоо эсвэл дотор нь ороосон дэгээ хэлбэрээр хаалттай (Зураг 2.90). Энэ нь ихэвчлэн тууштай, болгоомжтой, шийдэмгий, гэхдээ тусгаарлагдмал байдал зэрэг зан чанарын шинж чанарыг илэрхийлдэг.

Зохиогчийн номноос

"Л" үсгийг бичих "g", "z" үсэгтэй адил "l" үсгийг шинжлэх нь ховор байдаг. Бичсэн хүний ​​талаар бага мэдээлэл өгдөг гэдгийг нийтээрээ хүлээн зөвшөөрдөг. Гэсэн хэдий ч үүнд анхаарлаа хандуулцгаая.Илүү их дарамттай байх тусам (Зураг 2.94) хүн илүү мэдрэмжтэй, эмзэг байдаг.

Зохиогчийн номноос

"М" үсгийг бичих "m" том ба жижиг үсгийн ялгаа нь зөвхөн үсгийн хэмжээгээр байдаг тул бид тэдгээрийг тусад нь авч үзэхгүй. Шинжилгээ хийхийн тулд та ямар ч "m" үсгийг сонгож болно - үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд. Шулуун, дугуйраагүй, хоёр дахь мөрөнд

Зохиогчийн номноос

"n" үсгийг бичих Том үсгээр "H" Маш товч бичсэн; хөндлөн шугам нь нуман хэлбэртэй, холбосон үед бага зэрэг сунасан, үсгийн эхэнд дээр ба / эсвэл жижиг дэгээний доор (Зураг 2.110, 2.111). Энэ нь юуны түрүүнд ичимхий зан чанарыг илтгэнэ. Хэрэв энэ нь гарч ирвэл

Зохиогчийн номноос

"O" үсгийг бичих Том "O" үсэг нь дундуур нь доошилсон зураастай нээлттэй зууван хэлбэртэй харагдаж байна (Зураг 2.117). Ийм хайхрамжгүй үсгийн үсэг нь идэвхтэй, хурдан хүмүүсийг илтгэдэг. Тэдний эрч хүчийг хэтрүүлэх нь ихэвчлэн хэт их яарах гэсэн үг боловч ерөнхийдөө "O" үсгийн зөв бичгийн дүр төрх

Зохиогчийн номноос

"p" үсгийг бичих Том үсгээр "P" "p" үсгийг бичихэд хамгийн их утга нь даралт юм Сул даралттай, бага зэрэг дугуйрсан нимгэн шугамууд (Зураг 2.128). Энэ үсэг нь сул дорой байдал, мэдрэмтгий байдал, сэжигтэй байдлын тухай өгүүлдэг. Цагаан будаа. 2.128. Захидал

Зохиогчийн номноос

"p" үсгийг бичих Энэ бол графологийн хамгийн сонирхолтой үсгүүдийн нэг юм. Энэ нь хүний ​​хэлж сурсан анхны дуу авианы нэг гэж үздэг. Энэ нь аюулын тухай сэрэмжлүүлэг эсвэл аюулын шинж тэмдэг болж байв. Энэ захидал нь олон функциональ зорилготой. Гайхах зүйлгүй

Зохиогчийн номноос

"S" үсгийг бичих Ташуу "s" үсэг нь голд нь даралттай, чимэглэлгүй (Зураг 2.139) хатуу ширүүн, хатуу ширүүн хүмүүсийн гар бичмэлийн онцлог шинж юм. Ихэнхдээ эргэлздэг, сэтгэлийн хөдлөл, сэтгэл хөдлөлд дургүй хүмүүс ингэж бичдэг. Цагаан будаа. 2.139. Ташуу, гоёл чимэглэлгүй "c" C үсэг жижиг

Зохиогчийн номноос

"t" үсгийг бичих Том үсгээр "T" Эхний хоёр саваа хоорондоо нийлж, дээд цус харвалт нь хүчтэй тусгаарлагдаж, дээшээ чиглүүлдэг (Зураг 2.143). Энэ үсэг нь мэдрэмжтэй, шашинлаг, нигүүлсэнгүй хүнийг илтгэдэг. Цагаан будаа. 2.143. Эхний хоёр саваа нь хоорондоо нийлж, дээд тал нь

Зохиогчийн номноос

"Y" үсгийг бичих Том үсгээр "Y" Тодорхой, бөөрөнхий, доод талдаа нээлттэй, эхний цус харвалт нь маш нимгэн, заримдаа бараг мэдэгдэхүйц биш (Зураг 2.150). Ийм хүмүүс таамаглалтай, сониуч зантай, дэгжин хүмүүсийг хайрладаг гэдгээрээ ялгардаг. Цагаан будаа. 2.150. Ялгаатай, хөнгөн даралттай, гэрэлтэй

Зохиогчийн номноос

"Т" үсгийг бичих Үнэн хэрэгтээ "t" үсэг нь баруун доод хэсэгт гогцоотой "i" үсэгтэй төстэй юм. Тиймээс түүний шинжилгээ нь "и" үсгийн шинжилгээтэй тодорхой хэмжээгээр давхцдаг. Нөгөө талаас, нүдийг зурах нь ихэвчлэн "y" ба жижиг үсгүүдтэй давхцдаг

Зохиогчийн номноос

"w" үсгийг бичих Энэ үсгийг бичихэд хамгийн чухал зүйл бол бичих хурд, түүнийг бүрдүүлэгч элементүүдийн дугуй хэлбэртэй байх явдал юм. "w" үсэг нь том анхны дэгээтэй, бүх элементүүд нь ижил тэгш, доод хэсэгт дугуйрсан, доогуур зураасгүй (Зураг 2.164). Энэ үг үсэг нь зааж өгдөг

Орос хэлний хичээлийн технологийн газрын зураг

Огноо: 30.11.16

Боловсролын байгууллага: MBOU "33-р дунд сургууль"

Анги: 1 "А"

Дадлагажигч: Позднякова Виктория

Хичээлийн төрөл: Шинэ материал сурах

Боловсролын : 1) "б" үсгийг зөв зурах, түүний холболтын аргуудыг зааж сургах, үсгийн тасралтгүй байдал, тэгш байдал, үсгийн холболтыг боловсруулах; 2) Дуу авианы ур чадварыг сайжруулах: дуу авианы шинж чанарыг тодорхойлох, дуу авиа, үсгийг уялдуулах; 3) Оюутнуудад ширээн дээрээ зөв сууж, бичгийн хэрэгсэл ашиглах дадал хэвшүүлэх.

Хөгжиж байна : 1) Гарны жижиг булчинг хөгжүүлэх; 2) Сайн дурын анхаарал, моторт ой санамж, логик болон дүрслэлийн сэтгэлгээ, уялдаа холбоотой яриа гэх мэт сэтгэцийн үйл явцыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: 1) Танин мэдэхүйн үйл явцад сонирхлыг хөгжүүлэх; 2) Тууштай байдал, үнэн зөв, бие даасан байдал гэх мэт зан чанарын боловсролыг сурталчлах.

Төлөвлөсөн үр дүн

Сэдэв:

УУД байгуулсан

- Хувийн

- Зохицуулалтын

- Харилцааны

- Танин мэдэхүйн

Үндсэн ойлголтууд

Тоног төхөөрөмж

танилцуулга, интерактив самбар

Үе шат.

Даалгаврууд

Багшийн үйл ажиллагаа

(Агуулга)

Оюутны үйл ажиллагаа

Төлөвлөсөн үр дүн

Сэдэв

UUD

I. Зохион байгуулалтын үе шат

Даалгаварууд:

Суралцагчдыг суралцах үйл ажиллагаанд нь урамшуулах.

Өглөөний мэнд залуусаа! Бие бие рүүгээ харж, инээмсэглээд чимээгүйхэн суу! Бүгд хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгаарай. Ширээн дээрээ дэвтэр, үзэг байх ёстой.

Бидний хичээлийн уриа нь "Бичиг үсэгтэй болохын тулд бид бүх үсгийг мэдэх хэрэгтэй" гэсэн хэллэг байх болно. Бичиг үсэгтэй болох, бүх үсгийг мэдэхийг хүссэн гараа өргө. Сайн байна залуусаа.

Багш нартай мэндчилье.

Ажилдаа бэлд.

Хичээлийн бэлэн байдлыг шалгана уу.

Хичээлийн уриаг сур.

Хувийн:

· Сургуульд хандах эерэг хандлага, сургуулийн амьдралын утга учиртай мөчүүдэд чиглүүлэх, "сайн сурагч" загварыг хүлээн зөвшөөрөх түвшинд оюутны дотоод байр суурь;

Зохицуулалт:

II ... Мэдлэгийн шинэчлэл

Даалгаварууд:

Өмнө нь судалсан материалыг өөртөө шингээх түвшинг илчлэх.

Өнөөдөр манай сайн найз бидэнтэй уулзахаар ирсэн бөгөөд түүнийг олж мэдээрэй.

Жу-жу, жу-жу,

Би мөчир дээр сууж байна

Би үргэлж Ж үсгийг давтдаг.

Энэ захидлыг сайн мэдэж,

Би хавар, зуны улиралд гоншигнодог.

(Алдаа).

Бичгийн хичээлд зориулж Газрын цох бидэнд шинэ захидал авчирсан. Та ямар үсэг гэж бодож байна вэ? (е )

Дууны шинж чанарыг санацгаая [w]. (гийгүүлэгч, дуут, хатуу).

[g] дууг сонсох болгондоо гараа өргө. Болгоомжтой байгаарай!

Үг: муур, хайч, хясаа, цана, чемодан, сойз, цоож, өлгүүр, зараа, үнэг, цох, чоно, харандаа, дээвэр, могой, бамбай.

Нэр нь [w] дууг агуулсан амьтдыг нэрлэ: (зараа, анааш, могой, хурдан морь).

ZhI хослолтой ямар үгс байна. (хутга, цана, хавар, цасан ширхгүүд гэх мэт)

Оньсого тааварлаарай.

Үсгийг нэрлэ.

Дууны шинж чанарыг тодорхойлох [w]

Үгсийн жишээг өгөв.

Зохицуулалт:

· Багштай хамтран боловсролын шинэ материалд багшийн хуваарилсан үйл ажиллагааны лавлах цэгийг харгалзан үзэх;

Танин мэдэхүйн:

· Тухайн объект, түүний бүтэц, шинж чанар, холболтын талаархи энгийн дүгнэлтийг дамжуулах хэлбэрээр үндэслэлийг бий болгох;

Харилцааны:

III ... Хичээлийн сэдвийг илтгэх, зорилгоо тодорхойлох.

Даалгаварууд:

Хичээлийн сэдэв, зорилгыг боловсруулах ажлыг зохион байгуул.

"Z" үсэг ямар харагддаг вэ?

Өнөөдөр хичээл дээр бид хатуу дууг [g] илэрхийлдэг жижиг "g" үсгийг бичиж, бусад үсгүүдтэй холбож сурах болно.

Хичээлийн сэдэв, даалгаврыг тодорхойл.

Хувийн:

· Боловсролын шинэ материал, шинэ асуудлыг шийдвэрлэх арга замуудын боловсрол, танин мэдэхүйн сонирхол;

Зохицуулалт:

· Даалгавар, түүнийг хэрэгжүүлэх нөхцөлийн дагуу үйл ажиллагаагаа төлөвлө.

VI ... Шинэ материал сурах.

Даалгаварууд:

Оюутнуудыг танилцуулах

"g" жижиг ба жижиг үсгийг харьцуул.

Тэд хэр төстэй вэ? Ялгаа нь юу вэ?

1. Шинэ захидал бичих бэлтгэл ажил

A) Захидлын дүн шинжилгээ

"g" жижиг үсгийг бүтээх

- "g" жижиг үсгийг бүрдүүлдэг элементүүдийг нэрлэнэ үү. (Хагас зууван хэлбэртэй хоёр судал; шулуун шугам хэлбэртэй тууз).

Тэмдэглэлийн дэвтэрт өгөгдсөн бичмэл үсгүүдийн элементүүдийг авч үзээд зөвхөн "g" жижиг үсгийг бүрдүүлдэг үсгийг дугуйл.

B) Үсгийн зөв бичгийн дүрмийг үзүүлж, тайлбарлах

Одоо би "z" үсгийг хэрхэн зөв бичихийг зааж өгье, маш болгоомжтой байгаарай. Би дээд захирагчийн доор эхэлдэг. Зүүнээс баруун тийш, дээд захирагч дээр хүрч хагас зууван шугам бич. Би үүнийг доод тал руу нь доошлуулж, зүүн тийш нь дугуйлж, доод захирагчийг хүрнэ. Би баруун тийш бөөрөнхийлж, давтан мөрийг дээд захирагч руу үргэлжлүүлж, баруун тийш хазайж байна. Би доод захирагч руу шулуун шугам бичдэг. Би шулуун шугамаар дунд нь хүртэл давтаж, гөлгөр шугамыг үргэлжлүүлж, баруун тийш хазайж, баруун тийшээ бөөрөнхийлж, дээд захирагчийг хүрнэ. Би зүүн тийшээ бөөрөнхийлж, хагас зууван шугамыг доошлуулж, баруун тийш дугуйруулж, доод захирагчийг хүрнэ.

C) Агаар дахь захидал

Бид жороор ажиллаж эхлэхээсээ өмнө агаарт дадлага хийцгээе. Бид гараа тохойн дээрээ тавиад бүгдээрээ тооллын дор агаарт "z" үсгийг бичиж эхэлдэг: ба - нэг - ба - ба - хоёр - ба - ба - гурав - ба

Физминутка

Нэг хоёр гурав дөрөв тав

Хуруугаа алхаж орхи. (Нуураа зангидаж, нударна.)

Энэ хуруу нь хамгийн зузаан, (Хоёр гар дээрээ хуруу бүрийг шахаж, тайл.)

Хамгийн хүчтэй, хамгийн том нь.

Энэ хуруу нь зориулагдсан

Үзүүлэхийн тулд.

Энэ хуруу нь хамгийн урт юм

Тэгээд тэр дунд нь зогсож байна.

Энэ бол нэргүй хуруу юм

Тэр бол хамгийн завхай хүн.

Жижиг хуруу нь жижиг ч гэсэн

Маш ухаалаг, гэхдээ ухаалаг.

2. Өөрөө бичих үсгээр дасгал хийх.

Энэ захидлыг сайхан бичихийг хүссэн хүн гараа өргө. Хүмүүс ихэвчлэн алдаа гаргадаг, хараарай, бид үүнийг хийхгүй, бид энэ үсгийг устгадаг.

Захиагаа сайхан бичихийн тулд дүрмийг дагаж мөрдөх ёстой, хэн хэлэх вэ? (шулуун сууж, нуруу нь шулуун, жор нь налуу, бид бариулыг зөв барьдаг).

Үзгээ дунд хуруун дээрээ тавиад долоовор хуруугаа чөлөөтэй хөдөлгөж чадах эсэхийг шалгана уу. Үзгийг эхлэлийн цэг дээр байрлуулж, шугаман дээрх элементүүдийг дугуйлж, үсгийг шугамын хагас хүртэл дугуйл. Загвартай үсгийг харьцуулж, хамгийн үзэсгэлэнтэй үсгийг тодруул.

Дараагийн даалгавар бол илүү хэцүү, бид зөвхөн үсгийг дугуйлаад зогсохгүй өөрсдөө захидал бичиж сурах болно. Үсгүүдийг дугуйлж, өөрөө үргэлжлүүлээрэй. Загвартай үсгийг харьцуулж, хамгийн үзэсгэлэнтэй үсгийг тодруул.

Сайн байна, бид ажлаа хийлээ.

3. Үсгийн холболт, үсгийн холболтын шинжилгээ.

Мөр дээр бичигдсэн үеийг уншина уу. Ж үсэг ямар үед хатуу авиаг илэрхийлэх вэ?

(аль хэдийн, аль хэдийн, зогсолт). Та яагаад ингэж шийдсэн бэ? (Учир нь "о", "а", "ба" үсэг нь хатуу гийгүүлэгч авиаг илэрхийлдэг).

- "Аль хэдийн" үсгүүд ямар холболттой холбогдсон бэ? (дунд). Яагаад? (доод талд "а" үсэг бичигдсэн). Тиймээс бид "а" үсгээс ажлын шугамын дунд хүртэл мөрийг хөтлөх хэрэгтэй, би "zh" үсгийг бичнэ. "А" үсгийг бичээд "г" үсгийг дугуйл.

Дараах үгс ямар холбоотой вэ? (дунд).

Одоо "жи" гэсэн үеийг хараарай. Энэ нь ямар холболттой холбоотой вэ? (дээд). Яагаад? (дээд талд "ба" үсэг бичигдсэн). Тиймээс бид ажлын шугамын дээд мөрөнд мөрийг холбох хэрэгтэй, би "ба" гэсэн үсгийг бичнэ.

Үзгээ тавь. Бид сайн нөхдүүд, хэнд бэрхшээл тулгараагүй вэ? Бид үсэг, үеийг хэрхэн бичиж сурсан.

Хоёр үг унш: Могой - аль хэдийн; Зараа - зараа.

Эдгээр үгсийг бичихдээ ямар дүрмийг санаж байх ёстой вэ? (жи - ши - "I" үсгээр бичнэ үү)

Холимогуудын доогуур зураасжи - ши.

- Төлөвлөгөөний дагуу үгийн хосуудад дүн шинжилгээ хийх:

1.Нэг үгэнд хэдэн үсэг байдаг вэ?

2. хэдэн дуу авиа вэ?

3. хэдэн үетэй вэ?

4. Аль үгэнд онцлон тэмдэглэдэг вэ?

5. үсгийн холболтын төрлүүд.

Х үсэг ямар элементүүдээс бүрдэхийг шинжил

"g" үсгийн зөв бичээсийг ажиглаарай

Тэд агаарт байгаа тооллын доор "г" үсгийг бичдэг.

Биеийн тамирын дасгал хийх

Сайхан захидал бичих дүрмийг дагаж мөрдөөрэй.

Хуулбар дахь үсгийг дугуйл. Дээжтэй харьцуулж, хамгийн сайхан үсгийг онцлон тэмдэглэ.

Тэд өөрсдөө дугуйлан "г" үсгийг бичдэг.

Дээжтэй харьцуулж, хамгийн сайхан үсгийг онцлон тэмдэглэ.

Үг унших. Би багшийн асуултанд хариулдаг.

Үсгүүд нь Ж үсэгтэй ямар холболттой болохыг тодорхойл.

Тэд захидал бичээд Ж.

Материалыг аюулгүй болго.

Үг унших. Тэдэнтэй хамтран ажилла.

Эдгээр үгсийг дэвтэрт бич. Дүрмийг санаарай.

Хувийн:

- өөрийгөө хүндэтгэх

Зохицуулалт:

Даалгавар, түүнийг хэрэгжүүлэх нөхцөлийн дагуу үйл ажиллагаагаа төлөвлө

· Боловсролын даалгаврыг хүлээн авч, хадгалах;

Багштай хамтран шинэ сургалтын материалд багшийн онцолсон үйл ажиллагааны лавлах цэгүүдийг анхаарч үзэх

Танин мэдэхүйн:

Шинжилгээ хийх

Харилцааны:

төрөл бүрийн харилцааны даалгавруудыг шийдвэрлэх, монолог хэлцлийг бий болгох, ярианы ярианы хэлбэрийг эзэмшихэд ярианы хэрэгслийг хангалттай ашиглах.

Vii ... Судалсан материалыг нэгтгэх.

Даалгаварууд: зангуу

Мөн нэгтгэхийн тулд би танд бидний судалсан үсгээр өгүүлбэр бичихийг санал болгож байна. (Тамара цанатай)

Залуус аа, та санал гэж юу болохыг яаж ойлгох вэ? (өгүүлбэр нь том үсгээр эхэлж, цэгээр төгсдөг).

Бидэнтэй ажиллахын тулд та саналыг унших хэрэгтэй.

Энэ өгүүлбэрт туслагч ямар үг ашигласан бэ?

"Тамара" гэдэг үгийг ямар үсгээр бичих ёстой вэ?

Цана гэдэг үгийг бичихдээ ямар дүрмийг санах ёстой вэ?

Өгүүлбэрийн үг бүрд дүн шинжилгээ хийж, загварыг дагаж мөрдөөрэй.

Эдгээр үгсийг хэрхэн бичсэн бэ? (тусдаа)

Ажилдаа орцгооё.

4. Логикийн даалгаварыг үсгээр гүйцэтгэх

Ж –С үсгийг харьцуул. Тэд хэр төстэй вэ? Ялгаа нь юу вэ? (Эдгээр үсэг нь ижил хэлбэр, хэмжээтэй элементтэй - хагас зууван хэлбэртэй тууз).

f - x үсгүүдийг харьцуул. тэд хэр төстэй вэ? Ялгаа нь юу вэ? (Эдгээр үсэг нь ижил хэмжээтэй, хэлбэртэй хоёр хагас зууван хэлбэртэй байна).

w - E үсгүүдийг харьцуулж үзээрэй. Тэд ямар төстэй вэ? Ялгаа нь юу вэ? (Эдгээр үсэг нь ижил хэлбэрийн хагас зууван элементтэй (гэхдээ өөр өөр хэмжээтэй)).

Ж - С үсгүүдийг харьцуул. Тэд ямар төстэй вэ? Ялгаа нь юу вэ? (Эдгээр үсэг нь ижил хэлбэрийн хагас зууван элементтэй (гэхдээ өөр өөр хэмжээтэй)).

Тэд асуултанд хариулдаг, боддог, дүн шинжилгээ хийдэг, эргэцүүлдэг.

Өгүүлбэр бичих

Үсгүүдтэй логик даалгавар гүйцэтгэнэ.

Зохицуулалт:

· Боловсролын даалгаврыг хүлээн авч, хадгалах;

Үр дүнд нь эцсийн болон алхам алхмаар хяналт тавих

Харилцааны:

· Төрөл бүрийн харилцааны даалгавруудыг шийдвэрлэхэд ярианы хэрэгслийг зохих ёсоор ашиглах, монолог хэлцлийг бий болгох, ярианы ярианы хэлбэрийг эзэмших.

Танин мэдэхүйн:

Мессежийг аман хэлбэрээр бүтээх- дүн шинжилгээ хийх

VIII ... Хичээлийг дүгнэж байна.

Даалгаварууд:

Оюутнуудын эзэмшсэн сэдвийн мэдлэг, чадварыг нэгтгэх.

Бидний хичээл дууслаа.

Залуус аа, бид та нартай юу сурсан бэ?

Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Та ямар захидалтай танилцсан бэ?

Таны ажилд баярлалаа. Баяртай.

Танин мэдэхүйн:

Мессежийг аман хэлбэрээр бүтээх

Багш: Арга зүйч: Елена Башкина


Ж үсэг нь орос цагаан толгойн найм дахь үсэг юм. Үргэлж цул [Ж] гийгүүлэгч дуут авиаг заана.

Ж үсгээр эхэлсэн үгс: бах, тогоруу, болжмор, шунал, хатгуур, шингэн, хулхи, царсны боргоцой, гэдэс, Жора, анааш, амьтан, цох, хантааз, эхнэр, эмэгтэй, хүсэл, төмөр, сэтгүүл, бохь, Женев, амьдрал,

Үгийн дунд байрлах Ж үсэг: идэштэн, санал болгох, арьс, хөө тортог, зайрмаг, ном, халбага, хайч, хутга, аяга, оройн хоол, шалбааг, эр, язгууртан, ор, бороо, бялуу, тор,

Үгийн төгсгөлд Ж үсэг: морж, зараа, хутга, нөхөр, шал, миль,


Ж үсгийг хэрхэн бичих вэ? ()
Энэ бол F,
Энэ бол К,
Бүхэл цох
Мөн хагас цох.

Хараач: Ж үсэг
Цох цох шиг харагдаж байна
Учир нь түүнд байгаа
Зургаан цох хөл.


Ж үсэгтэй танилцах - дууны артикуляция ()
- эрүү нь бөөрөнхий, урагшаа бага зэрэг сунгасан
- дээд талдаа өргөн хэлтэй, "аяга" үүсгэдэг
- хэлний төв хэсэгт дулаан агаарын тийрэлтэт
- хүзүү "ажилладаг"

Ж үсэгтэй оньсого ()
Аль хэдийн нэг цагийн турш чимээ шуугиантай байна
Цэцэг дээр захидал байдаг ...

Анааш бол бидний өндөр анааш,
Тэр хөгжилтэй зантай.
Бид түүнтэй хамт гуравдугаар давхарт байна.
Инээж, захидлыг санацгаая ...

Энэ захидал нь алдаатай адил юм
Зургаан хөлөө дэлгэ
Тэгээд мэдээж та мэднэ
Тэр "s" нь түүнийг дагадаггүй.

Ж үсгийн тухай шүлэг ()
Жу-жу-жу, би мөчир дээр сууж байна,
Би Ж үсгийг давтсаар байна.
Энэ захидлыг сайн мэдэж,
Би хавар, зуны улиралд гоншигнодог.
Тэгээд нэг удаа цох цох
Би хавар нэг хичээлд хариулсан.
"The brook chides" гэсэн үгсийн оронд
"Гол урсгал шуугиж байна" гэж бичжээ.

Энэ захидал өргөн
Мөн энэ нь цох шиг харагдаж байна.
Үүний зэрэгцээ, цох шиг,
Дуу чимээ гаргана:
У-у-у-у-у-у-у!

F маш олон хөлтэй
Захидал мөлхөж болох юм шиг.
Мэдээж Ж үсэг
Цаасан дээр цох хорхойн сүүдэр.

Цасан ширхгийг хараарай:
Тус бүрд - дунд нь!

Ж үсэг нь шунахай гэж тооцогддог
F огт хуваагдаагүй!
Та шуналтай байж болохгүй, болохгүй!
Эцсийн эцэст, шуналтай хүмүүст найз байдаггүй!

Амьдрал, бохь, үг хүлээх

Та бас мэдэх хэрэгтэй

Женя, Жанна, шалбааг,

S - өвлийн хүйтэнд.

Түргэн хэллэг ()
Цохиж буй цох нь дуугарч, эргэлддэг боловч эргэдэггүй.

Гэрлийн чийдэн дээр цох хоргодож байна
Цохиж буй цох шуугиж байна
Дуу чимээ, эргэлдэх.
Женя Жаннатай найзууд болсон.
Жаннатай нөхөрлөх нь үр дүнд хүрсэнгүй.
Найз нөхөдтэйгээ найрсаг амьдрах
Та найз нөхдөө гомдоох шаардлагагүй.

Аль хэдийн шалбаагт могой орсон.

Би шугуйд зараатай уулзсан:
- Цаг агаар ямар байна, зараа?
- Шинэ.
Тэгээд чичирсээр гэр лүүгээ явлаа
Бөглөрч, няцсан, хоёр зараа.

Зараа модны дэргэд хэвтэж, зараа зүүтэй,
Мөн доор нь бяцхан зараа шиг,
Өнгөрсөн жилийн боргоцой зүлгэн дээр хэвтэж байна.

Айсан бамбарууш
Зараа, зараатай зараа,
Үс засалт, үс засалттай хурдан.

Зараа зараатай
Могойгоор - могой,
Арьс нь арьстай,
Цох нь цохтой.

Цог цох дуугарч - босч чадахгүй,
Тэр хүлээж байна, хэн түүнд туслах вэ.

Жора дээгүүр эргэлдэж буй цох.
Жора айсандаа чичирч байна.
Жора яагаад ингэж чичирч байгаа юм бэ?
Цог хорхой нь огт аймаар биш юм.

Цог хорхой, хар шувуу гашуудсангүй,
Бид Ж үсэгтэй дотно найзууд байсан.
Тэдэнд J үсэг ирсэн.
Тэдний шуугианыг дуугарахыг заасан.

Цэвэр хэллэгүүд ()
Хатагтай хатагтай - зараа зүүтэй.
Жи-жи-жи - зараа бутны дор сууж байна.
Жу-жу-жу - бид зараанд сүү өгнө.

Жу-жу-жу, жу-жу-жу
Ямар нэгэн байдлаар зараа аль хэдийн хүрч ирэв.
Ли-ли-ли, ли-ли-жи
Жаахан үзүүлээч.
Жу-жу-жу, жу-жу-жу
Би зараатай найзууд биш.
Хатагтай Хатагтай Хатагтай Хатагтай Хатагтай.
Зараа могойг орхидог.

Жу-жу-жу, жу-жу-жу
Тэд морж үзэхээр амьтны хүрээлэнд ирэв.
Хатагтай Хатагтай Хатагтай Хатагтай Хатагтай.
Бид моржноос айдаг байсан.
Адилхан, адилхан, адилхан, адилхан
Шувууд морж дээр сууж байна.
Жу-жу-жу, жу-жу-жу
Бид морж руу ойртлоо.
Ли-ли-ли, ли-ли-жи
Моржууд бидэн рүү эргэв.
Жу-жу-жу, жу-жу-жу
Загасыг морж руу шидэв.
Ли-ли-ли, ли-ли-жи
Маш тайван моринууд.
Ли-ли-ли, ли-ли-жи
Морь нь огт аймшигтай биш юм.

Хатагтай Хатагтай Хатагтай Хатагтай.
Зараа зүүтэй.
L-L-L-L,
Гэхдээ харамсалтай нь зараа оёдоггүй.
Жу-жу-жу-жу,
Зараанд утас хэрэггүй.
Адилхан, адилхан, адилхан,
Энэ бол зараагийн тухай дуу юм.


Ж үсгийн дүрс ба Ж үсгээр эхэлсэн үг(энд)

Олон тооны одтой үгсийг нэрлэ.






Захидлын тухай үлгэрүүд F ()

- Би Ж үсгийг барьж авлаа, - гэж хүү ээждээ цохыг үзүүлэв.

"Энэ нь F үсэг шиг харагдаж байна, F шиг дуугарч байна" гэж ээж зөвшөөрөв.

- Намайг гэртээ харьцгаая! - айсан цох дуугарав.

- За, гэхдээ гэр чинь хаана байдаг вэ? гэж хүү асуув.

- Том хожуулд, доод талд нь, энэ нь гэж цох тайлбарлав.

Хүү цохыг тавьж, янз бүрийн шавьж амьдардаг гайхамшигт хожуул руу удаан харав.

"Харамсалтай, цох нисээд явчихлаа, манайд Ж үсэг байхгүй" гэж ээждээ хэлэв.

-Чи сонсохгүй байна уу? - Ээж гайхсан.

"W-w-w" - зөгий шуугиан тарьж байв. "За, за" гэж ялаа дуугарав.

Эх сурвалж http://www.dobrieskazki.ru/bukvi.htm

********************************************************************************************


Хайрт минь, хайрт минь, хаана, ямар захидал бидэнтэй хамт амьдардаг вэ? Бүх зүйл харагдаж, сонсогддог хамгийн дээд хэсэгт хамгийн чухал "А" үсэг амьдардаг. Шалан дээр "B" үсэг, дараа нь "V" үсэг, "G" үсэг, "D" үсэг, доор нь бидний саяхан уншсан "E", "E" үсгийн эгч дүүс байдаг. түүх.

Өнөөдөр бид "Ж" үсгийн тухай түүхийг сурах болно.

"Ж" үсэг яг л цох шиг харагдсан. Тэгээд тэр алхаж, зүлгэн дээр амарч байхдаа тэр үргэлж цохтой андуурдаг байв. Янз бүрийн цохнууд түүн рүү нисч ирээд:

- Хөөе, найз минь! Чи яагаад энд хэвтэж байгаа юм бэ? Амьдрал хэр байна? Алив, чимээ шуугиантай вандан сандал!

- Би дуугарахгүй! - "Ж" гэсэн үсгээр хариулав, - Би алдаа биш! Ойлго!

-Тийм үү? - цохнууд гайхаж, - Бид w-w-сай байх ёстой ... W-w-beetle биш, харин маш төстэй-w-w ...

Тэгээд тэд далавчаа нээж, нисэн одов: w-w-w-w.

"Ж" үсэг нэг удаа зугаалж, зүлгэн дээр амрахаар нугад хэвтээд наранд жаргаарай. Шувууд дуулж, дулаахан, тэр нойрмоглов. Тэгээд унтмагц түүнийг хаа нэг газар шүүрч аваад чирэгдчихсэн юм шиг санагдсан.

- Өө өө! - гэж "Ж" үсгээр хашгирч нүдээ нээв. - Өө! - Тэгээд тэр даруй дахин хаалаа.

Тэр газар дээгүүр нисэв. Өөрөө нисч байх хооронд ямар нэгэн шувуу хошуугаараа шүүрч аваад хошуугаараа үүрч явсан бололтой.

"Ж" үсэг зориг гаргаж нүдээ нээв.

- Хөөх! - тэд маш өндөр ниссэн. Алс хол нуга, ой мод, уугуул байшин Цагаан толгойтой. Тэгээд тэд өлссөн дэгдээхэйнүүд шувууг хүлээж байсан үүр рүү нисэв. Шувуу нэг дэгдээхэйний хүзүүнд тэр даруй "Ж" үсгийг хийв, учир нь түүнийг "Ж" үсэг биш, цох гэж бодсон.

- Өө өө! Намайг явуул! - гэж бидний захидал хашгирав.

Дараа нь дэгдээхэйгээ гайхаж, бидний "Ж" үсгийг нулимав.

- Амтгүй! Чив-чив! - гэж дэгдээхэй хэлэв.

- Мэдээжийн хэрэг, би амттай биш! - гэж "Ж" үсгийг хэлэв - учир нь би цох биш, харин захидал! Би зүгээр л цох шиг харагддаг.

Тэгээд тэр эргэн тойрноо харав. Тэгээд нар аль хэдийн амрахаар цугларч, харанхуй болж байв.

- Өө, хайрт шувуу! - гэж "Ж" үсэг хэлэв, - надад туслаач! Би цагаан толгойн гэртээ харих хэрэгтэй, тэгэхгүй бол бүгд надгүйгээр яаж амьдрах вэ? "Амьдрал" биш, "амьдрал" байх болно, "алдаа" биш, "уки" байх болно.

- Үки? - шувуу гайхав. - Үгүй ээ, бид Англи иддэггүй, цох иддэг, тиймээс би чамайг буцааж авна. Түүнээс гадна та идэж болохгүй.

Тэр "Ж" үсгийг маш болгоомжтой, болгоомжтой авч, тэд нисэв. Тэд өндөр, өндөр нисч, талбай, ой мод хөвж, "Ж" үсэг огтхон ч айсангүй, тэр маш их сонирхож байв.

Дараа нь шувуу "Ж" үсгийг байшингийн хажуугийн хөндий рүү унагаж, бүх үсэг нь алга болсон эгчтэйгээ уулзахаар гүйв - "Ж" үсэг.