Өнгөт ертөнцийн объектуудын шинж чанаруудын хичээлийн хураангуй. Сэдэв: "Объектуудын шинж чанар. Эд зүйлсийг тоолж байна." Хатуу - зөөлөн

Хийсвэр

1-р ангид математикийн хичээл.

Багш: Лебедева И.С.

Сэдэв: Объектуудын шинж чанар. Объектуудын харьцуулалт.

Зорилго: сурах бичиг, объектын шинж чанарыг танилцуулах;

яриа, ой санамж, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

математикийн сонирхлыг бий болгох.

Төлөвлөсөн үр дүн: Оюутнууд тодорхой өнгө, хэмжээ, хэлбэрийн объектын жишээг өгч сурах;

логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

объект нь аль нэг бүлэгт хамаарах эсэхийг тодорхойлох;

багшийг сонс.

Хичээлийн үеэр

1. Зохион байгуулалтын мөч

Удаан хүлээсэн дуудлага ирлээ -

Хичээл эхэлж байна.

Та дуудлага сонсохдоо юу хийх ёстой вэ?(Суудлынхаа ойролцоо зогсоо)

Танилцсандаа баяртай байна. Ирсэнд баярлалаа.

Өчигдөр хэн миний нэрийг санасан бэ?

Сайн байна, та гайхалтай ой санамжтай. Үнэнийг хэлэхэд би та нарыг бүгдийг нь санахгүй байна. Та ч бас бүгдийг тэр дор нь санасангүй гэж бодож байна. Бүгдээрээ миний бөмбөг шидэх хүний ​​нэрийг хэлье. Бөмбөгийг барьж авсан хүн түүний нэрийг зөв дуудсан эсэхийг сонсох болно.

(бөмбөгийг гинжний дагуу сурагч бүрт дамжуулж, бүгд нэрийг нь чангаар дууддаг)

Манай ангид хэдэн хүүхэд байдгийг хэн санах вэ?

Хэдэн охин бэ? /хөвгүүд үү?/

(гараа өргөсөн хүмүүсийг магтах ёстой)

Та гараа яаж өргөж чадах вэ? Гараа өргөх хамгийн тохиромжтой арга юу вэ? Өргөгдсөн гарын дүрэм яагаад бидэнд хэрэгтэй байна вэ?

(багш ойлгосон гарын тэмдгийг самбар дээр тавьдаг)

2.Мэдлэгийг шинэчлэх

Залуус аа, өнөөдөр та нарын хувьд ер бусын өдөр байна - та амьдралдаа анхны математикийн хичээлдээ ирлээ. Энэ үйл явдалд баяр хүргэж, математикийн хичээл танд сонирхолтой байхыг хүсч байна. Объектийн нэрийг үеээр нь уншъя.

САМБАР дээрх МЭДЭГДЭЛ: МАТЕМАТИК

Математикийн хичээл дээр бид юу хийхийг аль хэдийн хэн мэдэх вэ?

(хүүхдийн хариулт)

Математик бол хамгийн эртний шинжлэх ухааны нэг юм. Хүмүүс эргэн тойрныхоо ертөнцийг өөрчлөхөд хэрэгтэй. Математикийн хичээлээр та тоолж, хэмжилт хийж, жишээ, бодлого шийдэж сурах болно.

Хичээлийн манай туслахууд Людмила Георгиевна Петерсоны танд зориулж бичсэн сурах бичиг - ажлын дэвтэр байх болно.

(Оюутнууд сурах бичгийн хавтас руу харна. Багш хүүхдүүдээс сурах бичгийг боож, гарын үсэг зурахыг хүсч, хавчуургыг хэрхэн ашиглахыг зааж өгнө)

Сурах бичгийг үзээд гүйлгэн харцгаая. ямар өнгөтэй болохыг анзаараарай. Зураг бүр даалгавар агуулсан. Сурах бичигт бичиж, өнгөөр ​​будаж чаддаг тул үүнийг "Сурах бичиг-Тэмдэглэлийн дэвтэр" гэж нэрлэдэг. Гэхдээ гэрээ: миний зөвшөөрөлгүйгээр хуудсан дээр өөрөө бичиж, зурж болохгүй. Хэрэв та үнэхээр суралцахыг хүсч байвал надтай холбоо бариарай, надад хийх даалгавар байна.

(Багш нэмэлт даалгавруудыг цаасан дээр харуулав)

Математикийн хичээлийн хувьд та ширээн дээрээ сурах бичиг тавих хэрэгтэй - дэвтэр, үзэг, өнгөт харандаа. Харандааны хайрцагтаа захирагч, энгийн харандаа байгаарай.

(Оюутнууд хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгана)

3.Үйл ажиллагааны хувьд өөрийгөө тодорхойлох.

Дөрвөн боловсорсон лийр

Тэд мөчир дээр савлав.

Павлуша хоёр лийр түүв,

Хэдэн лийр үлдсэн бэ? (2)

Залуус хэдэн алимтай вэ?

Таны гар нарны туяа мэт шатаж байна!

Наташа, Тома нар, Серёжа, Рома нар.

Ширээн дээр өөр нэг байна

Нарны туяагаар дүүрсэн.

За ах нар аа, хэдэн алим?

Хэн таамаглаж чадах вэ? (5)

Хашааны өмнөх бутанд

Зургаан тод улаан улаан лооль.

Дараа нь дөрөв салж,

Бутанд хэр их үлдсэн бэ? (2)

Лийр, алим, улаан лооль нь объект юм. Оньсого тааврын хариултууд хэр төстэй вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Та объектуудын бүх шинж чанарыг нэрлэсэн гэдэгтээ итгэлтэй байна уу?

Өнөөдөр бид хичээл дээр юу ярих вэ?

4.Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

Сурах бичгээс ажиллаж байна

3-р хуудсанд хэн бидэнтэй уулзах вэ? (хэрэм)

(Багш тоглоомон хэрэм үзүүлнэ эсвэл самбар дээр түүний дүрс бүхий зургийг наана)

Та уургийн талаар юу мэддэг вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Зөвхөн улаан хэрэм ч биш хар хэрэм ч байдгийг та мэдэх үү? Модны мөчир хоорондын хол зайг амархан туулж чаддаг нисдэг хэрэм ч байдаг. Гэхдээ бүх хэрэм мод руу үсэрч, самар хазахаа мэддэг - эдгээр нь тэдний өвөрмөц шинж чанар юм. Бүх объектууд ийм өвөрмөц шинж чанартай байдаг. Үүнд итгэлтэй байцгаая. Манай bedchat танд эд зүйлсийн хүснэгтийг танилцуулъя.

1 (х.3)

Зураг дээр хэдэн объект харагдаж байна вэ? (12)

Эд зүйлсийг хэрхэн зохион байгуулдаг вэ?(Мөр, баганад)

(гараар мөр, мөр, баганаар харуулах)

Эхний мөрөнд байгаа зүйлсийг юу нэгтгэдэг вэ?(Өнгө)

Баганууд дахь зүйлсийг юу нэгтгэдэг вэ?(Эхний багана нь аяга таваг, хоёрдугаарт хүнсний ногоо, гуравдугаарт хувцас, дөрөв дэх нь тоглоом)

Та аль хэдийн объектын хоёр шинж чанарыг нэрлэсэн байна: өнгө, аль ч бүлэгт хамаарах.

Хоёр дахь мөр, дөрөв дэх баганад ямар зүйл байна вэ?(Матрёшка.)

Гурав дахь мөр, гурав дахь баганад ямар объект нуугдаж байна вэ?(Малгай)

Одоо хүснэгтээс нэг зүйлийг хүсч байгаарай (зүгээр л чангаар бүү хэл), хөршдөө хаана, аль мөрөнд, аль баганад байгааг хэлээрэй. Хөршдөө бид ямар объектын тухай ярьж байгааг таахыг хичээгээрэй. Тэгээд дүрээ солино.

(Хосоор ажиллах. Хоёр, гурван зүйлийг хамтад нь тааварлах хэрэгтэй)

Хүснэгтийн доорх мөрийг харцгаая. Эдгээр зүйлд юу нийтлэг байдаг вэ? (эдгээр нь тойрог)

Объектуудын өөр нэг шинж чанар бол хэлбэр юм. Тойрог юугаараа ялгаатай вэ? (өнгө, хэмжээ)

Та объектын ямар шинж чанарыг өөртөө нэрлэсэн бэ? (хэмжээ)

Хэдэн тойрог байгааг тоолоорой? (15)

Хэдэн улаан вэ? Шар уу? Цэнхэр үү?

Хэдэн том вэ? Бяцхан хүүхдүүд үү?

Тэгэхээр та объектуудын ямар шинж чанарыг нэрлэж чадах вэ? (ӨНГӨ, ХЭМЖЭЭ, ХЭЛБЭР, АЛЬ Ч БҮЛЭГЛЭГДЭХ)

5. Биеийн тамирын хичээлийн минут

Манай хэрэм их хүмүүжилтэй, эелдэг үг хэрэглэдэг. Тэр тантай "Please" анхаарлаа хандуулах тоглоом тоглох болно. "Гуйя" гэсэн үг дуудвал бид хөдөлгөөнийг хийдэг, хэрэв үгүй ​​бол хөдөлгөөн хийх шаардлагагүй болно.

6.Сэдвийн ажлын үргэлжлэл.

1. "Объектыг таах" тоглоом

2 (хуудас 3)

Эхний мөрөнд байгаа зүйлүүд юугаараа нийтлэг байдаг вэ? (Маягт)

Эдгээр зүйлсийг жагсаана уу.

Би ширээн дээрээс нэг зүйл бодож олов. Энэ нь эхний мөрөнд, дөрөв дэх баганад байна.Би ямар сэдвийг бодож байсан бэ? (Самовар.)

Хөршдөө зориулж ямар нэгэн зүйл бодож, түүнийг хэрхэн олохыг тайлбарла.

(Хосоор ажиллана. Хоёр, гурван зүйлийг хамтад нь тааварлах хэрэгтэй)

Тиймээс бүх объектууд шинж чанартай байдаг. Тэднийг нэрлэ. (Өнгө, хэлбэр, хэмжээ, аль ч бүлэгт хамаарах)

7. Бичих чадварыг хөгжүүлэх дасгалууд.

1. Хурууны гимнастик.

Энэ хуруу бол өвөө

Энэ хуруу бол эмээ

Энэ хуруу бол аав

Энэ хуруу бол ээж

Энэ хуруу бол би.

Энэ бол миний бүх гэр бүл!

(Хуруунуудыг ээлжлэн нугалах)

2. Буух дүрэм бичгээр

("Зөв суу" зурагт хуудастай ажиллах)

3.Оюутан доторх даалгавруудыг гүйцээх (доор 3-тай) + r.tet хуудас 3 No. 1, 2, 3)

8. Тусгал

Та объектын ямар шинж чанарыг мэддэг вэ?

Хэн ажилдаа сэтгэл хангалуун байдаг вэ?

Бүх зүйл тодорхой байсан уу?

9. Хичээлийг дүгнэх.

Хичээлийн юу танд хамгийн их таалагдсан бэ?

Юу нь хэцүү байсан бэ?

Таны ширээн дээр ажлын хуудас байна. Хуудсыг таны өмнө байрлуул. Мөр бүрийн эхэнд байгаа тоогоор хэдэн тойрог зурж зур.

Бие даасан ажлын хуудас.

Таны дугаарыг харуулсан тойргийг зур

Хүүхдүүд хуудсан дээр бие даан ажилладаг. Багш даалгаврын зөв эсэхийг шалгана.

Хөгжлийн агуулга

Сургуульд бэлтгэх. 5-6 жил. (Математик)

СУРГУУЛИЙН БЭЛТГЭЛ.5-6 жил.

Объектуудын шинж чанар.

Зорилго:

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн объектын шинж чанарын талаархи санаа бодлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх (хэлбэр, хэмжээ).

Объектуудын шинж чанар, ялгааг (өнгө, хэлбэр, хэмжээ) тодорхойлж сурах.

Объектуудын ижил төстэй байдал, ялгааг тодорхойлох, тайлбарлах чадварыг бэхжүүлэх, тэдгээрийг нийтлэг шинж чанарт үндэслэн бүлэг болгон нэгтгэх, нэмэлт объектыг олох.

Яриа, ажиглалт, сэтгэцийн үйл ажиллагаа, дүгнэлтээ илэрхийлэх, зөвтгөх чадварыг хөгжүүлэх.

Сонсголын болон харааны анхаарал, санах ой, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Бүтээлч, бүтээлч чадвар, төсөөлөл, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.

Сэтгэцийн үйл ажиллагаа, анхаарал, ой санамж, яриа, танин мэдэхүйн сонирхол, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Сэтгэцийн үйл ажиллагаа (шинжилгээ, нэгтгэх, харьцуулах, нэгтгэх, ангилах) үүсэхийг дэмжих.

Хүүхдүүдийн хоорондын найрсаг харилцааг бий болгож, хамтдаа суралцах зуршлыг бий болго.

Тоног төхөөрөмж:

Туулай, баавгай, хулгана + тоглоомон хулганы тойм зураг; тооны багц; зураасаар хийсэн солонгын дүрс; объектын дүрс: үр, талхны царцдас, бяслаг, тоглоом, мөөг, бөмбөг, шоо, машин гэх мэт. (ижил өнгөтэй 4 зүйл - улаан, шар, ногоон, хүрэн); бяслагны хэсгүүдийг дуурайлган том цагаан аяга, жижиг шар аяга; самар, дугуй овъёосны жигнэмэг, алим, жүрж, улаан лооль; тэтгэмж L.G. Петерсон, Н.П. Холина “Нэг алхам, хоёр алхам” хуудас 2-3. хуудас 2-3. Хичээл 2-3.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

Мэндчилгээ

Манай ангид, манай ангид

Олон бяцхан залуус

Олон бяцхан залуус

Тэд зэрэгцэн сууж,

Машенка бас байдаг,

Мөн Саша (бүх хүүхдүүдийг нэг нэгээр нь нэрлэнэ) байна.

Өнөөдөр бид "Математик" гэсэн сонирхолтой улсыг дахин үзэх болно. - Манай хичээлд хэн ирсэнийг хар даа? (контурын дагуу зүссэн туулай, баавгай, хулганын дүрсийг үзүүлэв). Хүүхдүүд амьтдыг нэрлэдэг.

Бид бүгдийг нэг үгээр яаж дуудах вэ? (Араатнууд, амьтад.)

Тэдэнд нийтлэг зүйл юу вэ? (Тэд ойд амьдардаг.)

Мөн тус бүр нь бусдаас юугаараа ялгаатай вэ? (туулай нь цагаан, чихтэй, баавгай нь том, хүрэн, хулгана нь жижиг, саарал гэх мэт).

Амьтдыг тоолъё.

Нийт хэд байгаа вэ? Хэн эхний, зүүнээс хоёр дахь вэ? Дунд нь хэн байна? Хамгийн сүүлд хэн бэ? Хулганы урд хэн байна вэ? Туулай, хулгана хоёрын хооронд хэн байдаг вэ? Эдгээр амьтдын тоог ямар тоогоор илэрхийлэх вэ?

Амьтдын нэг нь биднийг зочлохыг урьж байна. Энэ нь хэн болохыг таагаарай:

Жижиг биетэй, урт сүүлтэй,

Саарал хүрэм, хурц шүдтэй.

(хулгана)

Эсвэл эцэст нь бөжин юм болов уу? Яагаад туулай болохгүй гэж?

Та үүнийг хулгана гэж яаж таамагласан бэ? Танд юу тусалсан бэ?

Та энэ амьтны талаар өөр юу мэдэх вэ?

Сайн байна, та хулгана гэдгийг зөв таасан бөгөөд хулганыг туулайнаас ялгах онцлог шинж чанаруудыг зааж өгсөн нь танд тусалсан юм.

Ингэж объект бүрийн бусад объектоос ялгарах онцлог шинж чанарыг олж, нэрлэж болно. Өнөөдөр бид объектын эдгээр өвөрмөц шинж чанарыг харж, нэрлэж сурах болно. Мөн бид хулганатай хамт сурах болно.

Зүйлийн шинж чанар

Өнгө

Өө, бид ярилцаж байтал хулгана миний цаасан дээр хошуугаа нааж, юу хийснийг хараарай (анх ирсэн хүүхдүүдэд солонгын зурагтай, гэхдээ өнгө, байраа сольсон програмыг гаргаж ирээрэй. , солонгын тухай нэмэлт мэдээлэл өгөх, Хичээл 1. Солонго).

Солонгын дарааллыг сэргээж, солонгын өнгөний тоо, тэдгээрийн дарааллыг дахин анхаарч үзээрэй.

За, бүх зүйл эмх цэгцтэй байгаа бөгөөд та хулгана дээр очиж үзэх боломжтой!

Түүний нүхнээс юу олж болохыг хараарай (цүнхнээсээ үр, талхны царцдас, бяслаг, тоглоом, мөөг, бөмбөлөг, шоо, машин гэх мэтийг дүрсэлсэн зургийг гарга, ижил өнгөтэй 4 зүйл байх ёстой - улаан. , шар, хар, бор 5 настай хүүхдэд зөвхөн гурван зүйл хэрэглэнэ). Хүүхдүүдээс объектуудыг нэрлэж, тоолж, эдгээр объектын тоог зааж өгөх тоог олохыг хүс.

Тийм ээ, хулгана, таны нүхэнд ямар ч дэг журам байхгүй, бүх зүйл тараагдсан, энэ нь сайн биш, та бүх зүйлийг эмх цэгцтэй болгох хэрэгтэй!

Хулгана нүхээ хэрхэн цэвэрлэж, бүх зүйлийг шүүгээнд хэрхэн нямбай байрлуулж байгааг хараарай (Урьдчилан квадрат болгон хуваасан ватман цаас бэлтгэ).

Багш өөрөө шар өнгийн зүйлсийг эхний тавиур дээр тавьдаг.

Та ямар сонирхолтой зүйлийг анзаарсан бэ? (бүх зүйл шар өнгөтэй.)

Хулгана шар зүйлийг хаана тавьсан бэ? Энэ тохиолдолд тэд: эгнээнд.

Дараа нь мөр бүр дээр зүйлсийг байрлуулна.

Хоёр дахь мөрөнд хулгана ямар зүйлсийг тавьсан бэ? (улаан).

Гурав дахь нь? (бор).

Дөрөвдүгээрт (ногоон).

Хулганы цэвэрлэсэн шүүгээг дахин хар. Энэ шүүгээнд мөрүүд байна, тэдгээрийг дарааллаар нь нэрлэ (тэдгээрийн хажууд дугаар тавихаа мартуузай). Тэгээд дараа нь баганууд байна. - Магадгүй та нарын нэг нь тааварлаж, надад болон залууст эхний, хоёрдугаар баганыг харуулж чадах болов уу? (Хэрэв хүүхдүүдэд хэцүү санагдаж байвал багануудыг тоогоор тэмдэглэж өөрийгөө харуул).

Хулгана шүүгээн дэх бүх эд зүйлсээ маш цэвэрхэн, маш сонирхолтой байдлаар хийсэн, та үүнийг анзаарсан уу? Хүүхдийн анхаарлыг тэр объектын бүх зүйлийг байрлуулж, түүний өмч хөрөнгөнд анхаарлаа хандуулаарай: ижил өнгөтэй.

Бүх объектыг өнгө ашиглан дахин нэрлээрэй: улаан машин, ногоон алим гэх мэт.

Эхний мөр, хоёр дахь баганад ямар зүйл байна вэ?

Гурав дахь мөрөнд ямар зүйл байгаа боловч эхний баганад байхгүй юу?

Дөрөв дэх баганад байгаа бүх зүйлийг санах ойноос нэрлэнэ үү.

Та өөр ямар өнгийг мэдэх вэ? Эргэн тойрноо харж, улаан, цэнхэр эсвэл цайвар цэнхэр өнгийн объектуудыг нэрлээрэй.

L.G-ийн гарын авлагын дагуу ажиллана. Петерсон, Н.П. Холина “Нэг алхам, хоёр алхам..” Хуудас 3.х.3. Даалгавар 3.

Физминутка

Нэг өдөр хулгана гарч ирэв

Цаг хэд болж байгааг хараарай.

1,2,3,4! - Хулганууд жингээ татав.

Гэнэт аймшигтай дуугарах чимээ гарч,

Хулганууд зугтав.

Хэмжээ (хэмжээ).

Гэхдээ хулгана танд оньсого өгөхөөр шийдсэн бөгөөд хариулт болгонд тэр бидэнд бэлэг өгөх болно, та санал нийлэхгүй байна уу? (бяслагны хэсгүүдийг дуурайлган хийх том цагаан аяга, жижиг шар аяга бэлтгэх).

1. Энэ зүйлийг гал тогооны өрөөнд үргэлж олж болно. Энэ нь том бөгөөд ихэвчлэн цагаан өнгөтэй байдаг. Тэнд үргэлж хүйтэн байдаг. Биднийг өлсөх үед тэр үргэлж бидэнд туслах болно. (хөргөгч).

2. Мөн энэ зүйл нь том, зөөлөн, тав тухтай, үзэсгэлэнтэй юм. Энэ нь суудал, нуруу, гарын түшлэгтэй. Үүн дээр суугаад амарч болно, хэвтээд ном уншиж болно. (буйдан).

3. Энэ нь том, царс, өнгөлсөн. Энэ нь гөлгөр ширээний тавцан, сийлсэн хөлтэй. Тэд түүнтэй үдийн хоол иддэг. (хүснэгт).

4. Мөн энэ объект нь дугуй, улбар шар өнгөтэй. Үүнээс шүүсийг хийдэг. (улбар шар) гэх мэт.

Зөв хариултын хувьд хулганаас хүүхдүүд хоёр хэмжээтэй, хоёр өнгийн бяслагны зүсмэлүүдийг бэлэг болгон авсан. Одоо хүүхдүүдээс бяслагны бүх хэсгийг ширээн дээр тавихыг хүс.

Ингэж л бид хэдэн амттан олсон. (тоолох, тоогоор зааж өгөх).

Одоо хараарай, бяслагны бүх хэсгүүдэд юу нийтлэг байдаг вэ? Хэлбэр нь бүгд аяга юм.

Тэд юугаараа ялгаатай вэ? (өнгө, ба хэмжээ (хэмжээ).

Аливаа объекттой нөхөрлөхийн тулд та түүнээс асуулт асууж болох талаар бид аль хэдийн тантай ярилцсан: Энэ нь ямар өнгөтэй вэ?

Мөн та түүнээс асуулт асууж болно: Тэр ямар хэмжээтэй вэ? Энэ нь мөн бусад зүйлээс ялгагдах шинж тэмдэг байх болно.

Хулгана бидэнд хэдэн ширхэг бяслаг өгсөн бэ? Хэдэн цагаан? Хэдэн шар вэ? Хэдэн том, хэд нь жижиг вэ?

Биеийн тамирын дасгал (нүдэнд)

Өө, бид хэр удаан бичиж байна вэ?

Залуусын нүд ядарсан байна.

(Нүдээ анивчих)

Цонхоор бүгдийг хар

(Зүүн - баруун тийш харах)

Өө, нар ямар өндөр вэ.

(Дээшээ хар.)

Бид одоо нүдээ аних болно

(Алгаараа нүдээ аних)

Ангидаа солонго бүтээцгээе

Солонго дээр гарцгаая,

(Баруун тийш, дээшээ зүүн тийш нуман хэлбэрээр хар)

Баруун, зүүн тийш эргэцгээе,

Тэгээд бид доошоо гулсах болно

(Доош харах)

Нүдээ ширүүн онийлгон, гэхдээ барь.

(Нүдээ аниад нээгээд нүдээ анив)

Маягт.

Сайн хийлээ! Бид маш их алхаж, хулгана өлсөж, тэр бидэнд амттан болгон юу бэлдсэнийг хараарай (хүүхдүүд багшийн үзүүлж буй зүйлсийг жагсаав: самар, дугуй овъёосны жигнэмэг, алим, жүрж, улаан лооль. самар, жигнэмэг хийж, хүүхдүүдээс эдгээр зүйлийг харьцуулахыг хүс.

Эдгээр зүйлд нийтлэг зүйл байгаа гэж та бодож байна уу? Эдгээр зүйлсэд нийтлэг зүйл бий юу? (тэдгээр нь идэж болно, хоёулаа дугуй хэлбэртэй) Тэд юугаараа ялгаатай вэ? (тэд өөр хэмжээтэй, жигнэмэг нь хавтгай, самар нь гүдгэр, хүүхдүүдэд мэдрүүл)

Дараа нь юу болсныг харахыг хүүхдүүдийг урь! Жигнэмэгийг цаасан дээр тавиад самарыг тоймоор нь зураад тойрог хийсэн гэдгээ хүүхдүүдэд харуул. Объектууд ижил хэлбэртэй байж болно гэдэгт хүүхдүүдийн анхаарлыг төвлөрүүл. дугуй хэлбэртэй байна.

Хулганад самартай ижил хэлбэртэй өөр объект байгаа эсэхийг хараарай? (алим, жүрж, улаан лооль)

Эдгээр зүйлс нь мөн дугуй хэлбэртэй, бөмбөрцөг хэлбэртэй байдаг. Ангид өөр бөмбөрцөг хэлбэртэй биет байгаа эсэхийг харж, нэрлэнэ үү.

Шоо, дөрвөлжин, пирамид, гурвалжин, ийм хэлбэртэй янз бүрийн объектуудтай ижил төстэй ажлыг гүйцэтгээрэй.

Хэрэв та объекттой дахин танилцахыг хүсвэл түүнээс асуу: Энэ ямар хэлбэртэй вэ? Мөн та объектууд ижил эсвэл өөр хэлбэртэй байж болохыг харах болно.

Хурууны гимнастик

Миний хуруу хэлэх болно

(хуруугаараа алгаа таших)

Хүн бүр юу хийж чадахаа харуулах болно:

(хоёр гарын ижил хуруунууд бие биедээ 4 удаа хүрнэ).

Гар тус бүр дээр тав нь байдаг

(тархсан хуруугаа харуул).

Тэд бүгдийг хийж чадна, тэд үргэлж туслах болно.

(алгаа алгадах).

Тэд хоолой тоглодог

Бөмбөгийг шидэв

Маалинга угааж байна

Шалыг шүүрдэж байна

Тэд чимхэж, энхрийлдэг -

Миний уян хатан хурууны тав, тав

(хоёр гарын хуруугаа харуул).

L.G-ийн гарын авлагын дагуу ажиллана. Петерсон, Н.П. Холина “Нэг алхам, хоёр алхам..” Хуудас 2.х.2. Даалгавар 1, 2, 3; хуудас 3. Хуудас 3. Даалгавар 1.2.

Хичээлийн хураангуй

Тиймээс бидний хичээл дууслаа, өнөөдөр бид хулганын тусламжтайгаар объектуудтай шинэ аргаар танилцаж сурлаа. Аливаа объекттой нөхөрлөхийн тулд та түүнээс асуулт асууж болно гэдгийг бид олж мэдсэн: Ямар өнгөтэй вэ? Ямар хэмжээтэй (хэмжээ)? Ямар хэлбэр вэ? Мөн ижил өнгөтэй, ижил хэлбэртэй, ижил хэмжээтэй (хэмжээ) эсвэл огт өөр, өөрөөр хэлбэл өнгө, хэмжээ, ялгаатай байж болох тул бие биетэйгээ төстэй байж болох объектууд байдгийг бид харсан. хэмжээ!

Одоо бие биенээ дахин харж, бид юугаараа ижил төстэй, бие биенээсээ юугаараа ялгаатай болохыг хэлье?

Бидэнд олон шинэ, сонирхолтой зүйлийг сурахад тусалсан хулганадаа баярлалаа гэж хэлье, тэр бидэнд ямар амттан бэлдсэнийг харцгаая (хүүхдүүдэд жигнэмэг тарааж өг).

Людмила Кайгородова
"Объектуудын шинж чанар" хичээлийн хураангуй. Дунд бүлэг

Сэдэв: "Объектуудын шинж чанарууд"

Зорилтот:

Объектуудын шинж чанарыг тодорхойлох, харьцуулах, бүлгийн объектын нийтлэг шинж чанарыг олох чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн материал:

Үзүүлэн үзүүлэх - харандаа, ландшафтын цаас, хүнсний ногооны зураг.

Тараах материал - өнгөт харандаа (улаан, улбар шар, шар, ногоон, хөх, хөх, нил ягаан, цаас, дүрсийн багц: 5 тойрог - улаан, шар, ногоон, улбар шар, цэнхэр, 5 зууван, 5 дөрвөлжин, 5 гурвалжин, 5 ижил цэцэг тэгш өнцөгт.

Хичээлийн явц:

I. Объектуудын шинж чанар нь өнгө юм. Солонгын өнгө.

Багш солонгын бүх өнгийн өнгийн харандаануудыг шилэнд хийнэ. Хүүхдүүдийн ширээн дээр өнгөт харандаатай ижил аяганууд байдаг. Багш харандааны зургийг харуулж байна:

Залуус аа, манай хөгжилтэй харандаа надад гайхалтай түүхийг ярьсан! Харандаа ярьж чаддаг, бүр онгирдог юм байна. Энэ харандаа (улаан харандаа аваад): "Би намуу, гал, туг байж чадна!"

Багш самбарт хавсаргасан ландшафтын цаасан дээр улаан шугам зурж, хүүхдүүд өөрсдийнхөө цаасан дээр улаан шугам зурдаг. Дараа нь багш бусад харандаанууд юугаар сайрхаж байсныг хэлэхийг тэднээс хүснэ.

Эдгээр харандаанууд юу гэж хэлснийг таагаарай?

Хүүхдүүд өөрсдийн хүслээр самбар дээр очиж, харандаа сонгож, самбарт хавсаргасан цаасан дээр тэмдэгээ үлдээдэг. Үлдсэн хүүхдүүд цаасан дээр ижил өнгөтэй шугам зурдаг. Хүүхдүүдийн хариултын жишээ:

Улбар шар: "Би бол жүрж, лууван!"

Шар: "Би бол тахиа, нарны гэрэл, манжин!"

Ногоон: "Би бол өвс, навч, бүхэл бүтэн ой!"

Цэнхэр: "Би мартдаггүй, тэнгэр, мөс!"

Цэнхэр: "Би бол бэх, далай, эрдэнэ шишийн цэцэг!"

Нил ягаан: "Би бол чавга, голт бор, бүрэнхий, цэнхэр хонх!" Багш хүүхдүүдэд тусалсанд талархаж, оньсого асууна. - Хөгжилтэй харандаа надад ганц үг шивнэв. Аль нь болохыг тааварлаарай.

Талбай дундуур, нуга дундуур

Гоёмсог нум гарч ирэв. (Солонго)

Солонгын өнгийг хэн мэдэх вэ?

Хүүхдийн нэр: улаан, улбар шар, шар, ногоон, хөх, индиго, ягаан. Тэднийг өнгөт цаасан туузаар солонго хийхэд урь.

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, голд нь нүдийг нь боосон жолооч зогсож, гараа барьж, тойрог хэлбэрээр алхаж, нэг дуугаар хэлнэ.

Бид бүгдээрээ тойрог дээр зогсож,

Тэд гэнэт эргэж харав

(хүн бүр 180° эргэж эсрэг чиглэлд алхдаг)

Бид: "Скок, скок, скок!" -

Хүүхдүүдийн нэг нь багшийн заавраар сүүлчийн мөрийг давтаж, жолооч хэн болохыг тааварлав. Хэрэв тэр буруу таамаглаагүй бол тэр удирдагч хэвээр байх бөгөөд хэрэв зөв таасан бол дуу хоолойгоо өгсөн хүн жолооч болно. Тоглоомыг 2-3 удаа давтана.

Тоглоомын 2, 3-р шатанд хөтлөгчийн үүргийг аль нэгэнд нь даатгах нь дээр.

III. Ижил төстэй байдал, ялгаа (өнгө, хэлбэр, хэмжээ, материал, зорилго гэх мэт) дээр үндэслэн объектыг харьцуулах.

Зургуудыг хар. Эхний зураг дээр юу харагдаж байна вэ? (Хүүхэлдэй ба баавгай.)

Хүүхэлдэй ба баавгай хоёрыг харьцуул: тэдэнд юу нийтлэг байдаг вэ, тэд юугаараа ялгаатай вэ? Багш шаардлагатай бол харьцуулалтыг эхлүүлж болно: ерөнхий

Хүүхэлдэй ба баавгай нь тоглоом байх зориулалттай; ижил хэмжээтэй; Тэдний нийтлэг зүйл бол хүүхэлдэй, баавгай хоёр хоёулаа туузтай, гэхдээ тэдгээр нь ялгаатай байдаг ... Мөн хүүхдүүд ялгааны шинж тэмдгийг бие даан нэрлэнэ.

Дунно нисч буй бөмбөлөг ба бөмбөгийг харьцуулж үзээрэй: тэдгээр нь юугаараа нийтлэг байдаг, тэд юугаараа ялгаатай вэ? (Тэд ижил хэлбэртэй: бөмбөг, бөмбөлөг хоёулаа бөмбөг хэлбэртэй. Мөн тэдгээр нь өнгөөр ​​ялгаатай: бөмбөг шар, цэнхэр, бөмбөлөг нь шар, улаан. Тэд мөн хэмжээгээрээ ялгаатай: бөмбөг нь жижиг, бөмбөлөг нь том Тэдний зорилго нь бас өөр: бөмбөг бол тоглоом, бөмбөлөг бол нисэх онгоц юм.)

Зараа болон зул сарын гацуур модыг харьцуул. (“Гадуур мод нь зараа шиг харагддаг: зараа зүүгээр хучигдсан, гацуур нь адилхан, ойд “амьдардаг”.” Тэд хэмжээгээрээ ялгаатай: зараа жижиг, гацуур нь түүнээс том. зараа. Тэд бас өөр өөр өнгөтэй: зараа саарал, гацуур мод ногоон өнгөтэй. Зараа - амьтан, мод ургамал.)

Зураг луу хар. Үнэг, лууван хоёрыг яагаад утсаар холбодог гэж та бодож байна вэ? (Тэд хоёулаа улбар шар өнгөтэй.)

Сайн хийлээ! Одоо "шидэт" харандаагаа аваад ижил өнгийн объектуудыг "шидэт утас" -аар холбоно.

Та ямар зургуудыг холбосон бэ? Яагаад? Хүүхдүүдийн хариултын жишээ:

Лууван, үнэг нь улбар шар өнгөтэй.

Би тахиа, сар хоёр шар өнгөтэй тул хослуулсан.

Улаан лооль болон хатагтайн улаан өнгөтэй.

Мэлхий, алим нь ногоон өнгөтэй.

IV. Биеийн тамирын хичээл "Хоёр тийшээ хар."

Хүүхдүүд дараалан (7-10 хүнээс илүүгүй) жагсдаг. Жолоочийг тоолох хэллэг ашиглан эсвэл томилолтын дагуу сонгодог. Хүүхдүүд ямар дарааллаар зогсож байгааг санахыг түүнээс хүсэв. Жолооч эргэж харсны дараа хүүхдүүд эгнээ сольдог. Жолооч юу өөрчлөгдсөнийг тодорхойлж, эвдэрсэн дарааллыг сэргээх ёстой. Зохицуулалт нь шугаман, дугуй, эмх замбараагүй байж болно - багшийн санал болгохыг хүсч буй нарийн төвөгтэй байдлын түвшингээс хамаарна.

V. Объектуудын шинж чанарыг тодруулах чадварыг нэгтгэх.

1) Хүнсний ногооны тухай яриа. Таавар таавар.

Та ямар ногоо мэддэг вэ?

Танай цэцэрлэгт юу ургадаг вэ (жишээлбэл, танай байшинд?

Тэд ямар хүнсний ногооны тухай ярьж байна вэ? Та яаж таамагласан бэ?

a) Улаан хамар нь газарт ургасан;

Мөн ногоон сүүл нь гадна талд байна.

Бидэнд ногоон сүүл хэрэггүй

Танд улаан хамар байхад л хангалттай.

(Лууван)

в) дугуй тал, шар тал,

Талх цэцэрлэгийн орон дээр сууж байна.

Тэр газарт бат бөх суув.

Энэ юу вэ?

б) Зуны улиралд цэцэрлэгт -

Шинэ, ногоон,

Өвлийн улиралд нэг торхонд -

Шар, давслаг.

г) Энэ нь хөл бөмбөгийн бөмбөг шиг том,

Хэрэв энэ нь боловсорч гүйцсэн бол бүгд баяртай байна.

Энэ нь маш сайхан амттай!

Энэ ямар бөмбөг вэ?

Хүүхдүүд энэ нь юу болохыг таасан ямар шинж тэмдгээр тайлбарладаг: өнгө, хэлбэр, хэмжээ, амт гэх мэт.

2) Тоглоом "Энэ ямар харагдаж байна?"

Хүнсний ногооны зураг.

Сайн хийлээ! Та оньсого тааварлахдаа маш сайн. Одоо зургуудыг анхааралтай ажиглаж, эдгээр ногоотой төстэй геометрийн дүрсийг сонго.

Хүүхдүүдийн хариултын жишээ:

Лууван нь улбар шар, гурвалжин хэлбэртэй, - Би улбар шар (улаан) гурвалжин тавина.

Манжин нь шар, дугуй хэлбэртэй байдаг. Би шар тойргийг сонгодог. гэх мэт.

Хичээлээс юу хамгийн их санаж байсан бэ?

Танд юу таалагдсан бэ? Танд юу хэцүү санагдсан бэ?

Ольга Нурумбетова
Объектуудын шинж чанар. Математикийн анхан шатны ойлголтыг бүрдүүлэх хичээлийн хураангуй

Екатеринбург хотын захиргааны боловсролын хэлтэс

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага 275-р цэцэрлэг

620024 Екатеринбург, ст. Бисертская, 20, утас 255-66-61

MBDOU №275-ын дарга Татьяна Андреевна Дрягина

Үүсгэх тухай хичээлийн хураангуй

Математикийн анхан шатны ойлголтууд

ахлах бүлгийн хүүхдүүд цэцэрлэг:

« Зүйлийн шинж чанар» .

Екатеринбург хотын Чкаловский дүүрэг

Екатеринбург, 2013 он

Сэдэв: Зүйлийн шинж чанар(хэлбэр, хэмжээ, өнгө)

Зорилтот: 1. Үргэлжлүүлэх санааг бүрдүүлэхижил төстэй болон ялгаатай шинж тэмдгүүдийн талаар

хооронд объектууд.

2. Эв нэгдэж сур бүлгүүд дэх зүйлс(ижил төстэй шинж чанарт үндэслэн)-аас тодруулна уу

тусдаа бүлгүүд зүйлс, өөр өөр хэмжээтэй, хэлбэр, өнгө.

3. Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Даалгавар: Хүүхдүүдийн ижил төстэй болон ялгаатай шинж тэмдгүүдийн талаархи мэдлэгийг системчлэх

объектууд.

Материал:

1. Геометрийн дүрсийн багц нь өнгө, хэмжээгээрээ ялгаатай.

2. Тоолох материал(саваа, геометрийн дүрс).

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, өнөөдөр бид энэ замаар аялах болно

геометрийн дүрсүүдийн орон.

Тэнд очихын тулд та таамаглах хэрэгтэй оньсого:

Би чамтай багаасаа л танил байсан

Эндхийн өнцөг бүр зөв байна.

Дөрвөн тал нь ижил урттай.

Чамд Би өөрийгөө танилцуулж байгаадаа баяртай байна

Тэгээд миний нэр ...

Надад булан байхгүй

Тэгээд би таваг шиг харагдаж байна

Таваг болон таган дээр,

Саран дээр, дугуйн дээр...

Миний оньсого богинохон:

Гурван тал, гурван булан

Сайн хийлээ! Та өөр ямар геометрийн дүрсийг мэддэг вэ?

Геометрийн дүрсийн орноор аялах аялал маань үргэлжилж байна

бөөгнөрөх. Тус улсын ард түмэн сайхан сэтгэлтэй байхын тулд

Танд байгаа геометрийн дүрсүүдийг нэгтгэцгээе.

1. Дөрвөн гурвалжинг аваад нэг томыг нь нугалав.

2. Гурвалжин хийхэд хэдэн саваа хэрэгтэй вэ?

3. Энэ нь ажилласан уу? Хоёр гурвалжинг хэрхэн яаж байрлуулах вэ?

Жаахан амарцгаая.

Биеийн тамирын минут:

Бид хэдэн бөмбөгтэй вэ?

Бид олон удаа үсрэх болно.

Хэчнээн их зүйлд наалдсан бэ

Бид хөлийнхөө үзүүр дээр тийм их зогсох болно.

Манай тойрогт хэдэн оноо байдаг вэ?

Олон удаа гараа өргөцгөөе.

Залуус аа! Ямар геометрийн хэлбэрүүд байдаг вэ?

Та дүрсүүдийг хэрхэн ялгах вэ?

Дүрсийг өнгөөр ​​нь салга хэлбэр, хэмжээ.

Тоглоом "Шидэт цүнх"

Цүнхэнд геометрийн дүрс байдаг. хүүхэд дээр

touch нь дүрсийг сонгож, бүрэн тайлбарыг өгнө.

Хурууны тоглоом.

Өдөржин, өдөржин

Олс эргэлдэж байна

Өдөржин, өдөржин

Манай Jackdaw үсэрч байна.

Баруун - үсрэх, зүүн - үсрэх,

Хоёр хөлийг нэг дор

Нааш цааш

Тэд зам дагуу үсэрч байна.

Бүх зүйл илүү хурдан, бүх зүйл илүү хурдан

Манай Jackdaw үсэрч байна.

Мөн геометрийн тоонуудын нутгийн оршин суугчидтай баяртай гэж хэлье.

Тэр амьтдын зургийг бэлэг дурсгал болгон өгцгөөе

бид тооллого хийх болно материал.

Өнөөдөр бид та бүхэнтэй хэрхэн нэгдэхээ давтлаа доторх зүйлс

ижил төстэй шинж чанарт суурилсан бүлгүүд; бүлгүүдийг тусгаарлах зүйлс.

Дараагийнх нь дээр ангиудБид үүнийг үргэлжлүүлэн судлах болно математик

риал. Мөн өнөөдрийн хувьд - анги дууслаа.

Доод шугам: Хүүхдүүд ээ, бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?

Хүүхдүүд:

Гурвалжин

Трапец, ромб.

Хавтгай ба

эзэлхүүнтэй.

Өнгө өнгөөр,

хэлбэр,

хэмжээ.

Гурван бүлэг хүүхдүүд:

Нэг бүлгийг сонгосон

өнгөөр ​​дэлбэрдэг

хоёр дахь том

гурав дахь нь хэлбэр.

Бүлгүүд нь дагуу ажилладаг

Энэ бол хавтгай геометрийн дүрс юм.

гура эсвэл энэ нь хэмжээ юм-

сайн геометр

Хүүхдүүдийн нийтлэл

Аль нь гэж санав

геометрийн

тоонууд бий.

Тэднийг хуваалцаж сурсан

өнгөөр, хэлбэр,

Хийсвэр

1-р ангид математикийн хичээл.

Багш: Лебедева И.С.

Сэдэв: Объектуудын шинж чанарууд. Объектуудын харьцуулалт.

Зорилго: сурах бичиг, объектын шинж чанарыг танилцуулах;

яриа, ой санамж, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

математикийн сонирхлыг бий болгох.

Төлөвлөсөн үр дүн: оюутнууд тодорхой өнгө, хэмжээ, хэлбэрийн объектын жишээг өгч сурах;

логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

объект нь аль нэг бүлэгт хамаарах эсэхийг тодорхойлох;

багшийг сонс.

Хичээлийн үеэр

1. Зохион байгуулалтын мөч

Удаан хүлээсэн дуудлага ирлээ -

Хичээл эхэлж байна.

Хонх дуугарахад та юу хийх ёстой вэ? (Суудлынхаа ойролцоо зогс)

Танилцсандаа баяртай байна. Ирсэнд баярлалаа.

Өчигдөр хэн миний нэрийг санасан бэ?

Сайн байна, та гайхалтай ой санамжтай. Үнэнийг хэлэхэд би та нарыг бүгдийг нь санахгүй байна. Та ч бас бүгдийг тэр дор нь санасангүй гэж бодож байна. Бүгдээрээ миний бөмбөг шидэх хүний ​​нэрийг хэлье. Бөмбөгийг барьж авсан хүн түүний нэрийг зөв дуудсан эсэхийг сонсох болно.

(бөмбөгийг гинжний дагуу сурагч бүрт дамжуулж, бүгд нэрийг нь чангаар дууддаг)

Манай ангид хэдэн хүүхэд байдгийг хэн санах вэ?

Хэдэн охин бэ? /хөвгүүд үү?/

(гараа өргөсөн хүмүүсийг магтах ёстой)

Та гараа яаж өргөж чадах вэ? Гараа өргөх хамгийн тохиромжтой арга юу вэ? Өргөгдсөн гарын дүрэм яагаад бидэнд хэрэгтэй байна вэ?

(багш ойлгосон гарын тэмдгийг самбар дээр тавьдаг)

2.Мэдлэгийг шинэчлэх

Залуус аа, өнөөдөр та нарын хувьд ер бусын өдөр байна - та амьдралдаа анхны математикийн хичээлдээ ирлээ. Энэ үйл явдалд баяр хүргэж, математикийн хичээл танд сонирхолтой байхыг хүсч байна. Объектийн нэрийг үеээр нь уншъя.

САМЗАНД БИЧИХ: МА-ТЕ-МА-ТИ-КА

Математикийн хичээл дээр бид юу хийхийг аль хэдийн хэн мэдэх вэ?

(хүүхдийн хариулт)

Математик бол хамгийн эртний шинжлэх ухааны нэг юм. Хүмүүс эргэн тойрныхоо ертөнцийг өөрчлөхөд хэрэгтэй. Математикийн хичээлээр та тоолж, хэмжилт хийж, жишээ, бодлого шийдэж сурах болно.

Хичээлийн манай туслахууд Людмила Георгиевна Петерсоны танд зориулж бичсэн сурах бичиг - ажлын дэвтэр байх болно.

(Оюутнууд сурах бичгийн хавтас руу харна. Багш хүүхдүүдээс сурах бичгийг боож, гарын үсэг зурахыг хүсч, хавчуургыг хэрхэн ашиглахыг зааж өгнө)

Сурах бичгийг үзээд гүйлгэн харцгаая. ямар өнгөтэй болохыг анзаараарай. Зураг бүр даалгавар агуулсан. Сурах бичигт бичиж, өнгөөр ​​будаж чаддаг тул үүнийг "Сурах бичиг-Тэмдэглэлийн дэвтэр" гэж нэрлэдэг. Гэхдээ гэрээ: миний зөвшөөрөлгүйгээр хуудсан дээр өөрөө бичиж, зурж болохгүй. Хэрэв та үнэхээр суралцахыг хүсч байвал надтай холбоо бариарай, надад хийх даалгавар байна.

(Багш нэмэлт даалгавруудыг цаасан дээр харуулав)

Математикийн хичээлийн хувьд та ширээн дээрээ сурах бичиг тавих хэрэгтэй - дэвтэр, үзэг, өнгөт харандаа. Харандааны хайрцагтаа захирагч, энгийн харандаа байгаарай.

(Оюутнууд хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгана)

3.Үйл ажиллагааны хувьд өөрийгөө тодорхойлох.

Дөрвөн боловсорсон лийр

Тэд мөчир дээр савлав.

Павлуша хоёр лийр түүв,

Хэдэн лийр үлдсэн бэ? (2)

Залуус хэдэн алимтай вэ?

Таны гар нарны туяа мэт шатаж байна!

Наташа, Тома нар, Серёжа, Рома нар.

Ширээн дээр өөр нэг байна

Нарны туяагаар дүүрсэн.

За ах нар аа, хэдэн алим?

Хэн таамаглаж чадах вэ? (5)

Хашааны өмнөх бутанд

Зургаан тод улаан улаан лооль.

Дараа нь дөрөв салж,

Бутанд хэр их үлдсэн бэ? (2)

Лийр, алим, улаан лооль нь объект юм. Оньсого тааврын хариултууд хэр төстэй вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Та объектуудын бүх шинж чанарыг нэрлэсэн гэдэгтээ итгэлтэй байна уу?

Өнөөдөр бид хичээл дээр юу ярих вэ?

4.Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

Сурах бичгээс ажиллаж байна

3-р хуудсанд хэн бидэнтэй уулзах вэ? (хэрэм)

(Багш тоглоомон хэрэм үзүүлнэ эсвэл самбар дээр түүний дүрс бүхий зургийг наана)

Та уургийн талаар юу мэддэг вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Зөвхөн улаан хэрэм ч биш хар хэрэм ч байдгийг та мэдэх үү? Модны мөчир хоорондын хол зайг амархан туулж чаддаг нисдэг хэрэм ч байдаг. Гэхдээ бүх хэрэм мод руу үсэрч, самар хазахаа мэддэг - эдгээр нь тэдний өвөрмөц шинж чанар юм. Бүх объектууд ийм өвөрмөц шинж чанартай байдаг. Үүнд итгэлтэй байцгаая. Манай bedchat танд эд зүйлсийн хүснэгтийг танилцуулъя.

Зураг дээр хэдэн объект харагдаж байна вэ? (12)

Эд зүйлсийг хэрхэн зохион байгуулдаг вэ? (Мөр, баганад)

(гараар мөр, мөр, баганаар харуулах)

Эхний мөрөнд байгаа зүйлсийг юу нэгтгэдэг вэ? (Өнгө)

Баганууд дахь зүйлсийг юу нэгтгэдэг вэ? (Эхний багана нь аяга таваг, хоёрдугаарт хүнсний ногоо, гуравдугаарт хувцас, дөрөв дэх нь тоглоом)

Та аль хэдийн объектын хоёр шинж чанарыг нэрлэсэн байна: өнгө, аль ч бүлэгт хамаарах.

Хоёр дахь мөр, дөрөв дэх баганад ямар зүйл байна вэ? (Матрёшка.)

Гурав дахь мөр, гурав дахь баганад ямар объект нуугдаж байна вэ? (Малгай)

Одоо хүснэгтээс нэг зүйлийг хүсч байгаарай (зүгээр л чангаар бүү хэл), хөршдөө хаана, аль мөрөнд, аль баганад байгааг хэлээрэй. Хөршдөө бид ямар объектын тухай ярьж байгааг таахыг хичээгээрэй. Тэгээд дүрээ солино.

(Хосоор ажиллана. Хоёр, гурван зүйлийг хамтад нь тааварлах хэрэгтэй)

Хүснэгтийн доорх мөрийг харцгаая. Эдгээр зүйлд юу нийтлэг байдаг вэ? (эдгээр нь тойрог)

Объектуудын өөр нэг шинж чанар бол хэлбэр юм. Тойрог юугаараа ялгаатай вэ? (өнгө, хэмжээ)

Та объектын ямар шинж чанарыг өөртөө нэрлэсэн бэ? (хэмжээ)

Хэдэн тойрог байгааг тоолоорой? (15)

Хэдэн улаан вэ? Шар уу? Цэнхэр үү?

Хэдэн том вэ? Бяцхан хүүхдүүд үү?

Тэгэхээр та объектуудын ямар шинж чанарыг нэрлэж чадах вэ? (ӨНГӨ, ХЭМЖЭЭ, ХЭЛБЭР, ЯМАР БҮЛГИЙН ИТГЭЛ)

5. Биеийн тамирын хичээлийн минут

Манай хэрэм их хүмүүжилтэй, эелдэг үг хэрэглэдэг. Тэр тантай "Please" анхаарлаа хандуулах тоглоом тоглох болно. "Гуйя" гэсэн үг дуудвал бид хөдөлгөөнийг хийдэг, хэрэв үгүй ​​бол хөдөлгөөн хийх шаардлагагүй болно.

6.Сэдвийн ажлын үргэлжлэл.

1. "Объектыг таах" тоглоом

Эхний мөрөнд байгаа зүйлүүд юугаараа нийтлэг байдаг вэ? (Маягт)

Эдгээр зүйлсийг жагсаана уу.

Би ширээн дээрээс нэг зүйл бодож олов. Энэ нь эхний мөрөнд, дөрөв дэх баганад байна.Би ямар сэдвийг бодож байсан бэ? (Самовар.)

Хөршдөө зориулж ямар нэгэн зүйл бодож, түүнийг хэрхэн олохыг тайлбарла.

(Хосоор ажиллана. Хоёр, гурван зүйлийг хамтад нь тааварлах хэрэгтэй)

Тиймээс бүх объектууд шинж чанартай байдаг. Тэднийг нэрлэ. (Өнгө, хэлбэр, хэмжээ, аль ч бүлэгт хамаарах)

7. Бичих чадварыг хөгжүүлэх дасгалууд.

1. Хурууны гимнастик.

Энэ хуруу бол өвөө

Энэ хуруу бол эмээ

Энэ хуруу бол аав

Энэ хуруу бол ээж

Энэ хуруу бол би.

Энэ бол миний бүх гэр бүл!

(Хуруунуудыг ээлжлэн нугалах)

2. Буух дүрэм бичгээр

("Зөв суу" зурагт хуудастай ажиллах)

3. Оюутан дахь даалгавруудыг гүйцээнэ үү (доод талд 3-тай) + r.tet хуудас 3 No 1, 2, 3)

8. Тусгал

Та объектын ямар шинж чанарыг мэддэг вэ?

Хэн ажилдаа сэтгэл хангалуун байдаг вэ?

Бүх зүйл тодорхой байсан уу?

9. Хичээлийг дүгнэх.

Хичээлийн юу танд хамгийн их таалагдсан бэ?

Юу нь хэцүү байсан бэ?

Таны ширээн дээр ажлын хуудас байна. Хуудсыг таны өмнө байрлуул. Мөр бүрийн эхэнд байгаа тоогоор хэдэн тойрог зурж зур.

Бие даасан ажлын хуудас.

Таны дугаарыг харуулсан тойргийг зур

Хүүхдүүд хуудсан дээр бие даан ажилладаг. Багш даалгаврын зөв эсэхийг шалгана.