Projektowanie zgodnie z warunkami w grupie środkowej. Jak zorganizować i przeprowadzić lekcję projektowania w środkowej grupie przedszkola?

Autor: Shchukina Natalya Yurievna, nauczycielka żłobka / przedszkola nr 22 typu sanatorium dla dzieci zakażonych gruźlicą, Pawłodar
Opis materiału: Proponuję podsumowanie lekcji projektowania papieru w środkowej grupie na temat „Tumbler”. Ten materiał będzie przydatny dla nauczycieli z grupy środkowej. Ten konspekt lekcji ma na celu wzbudzenie zainteresowania projektowaniem z pasków papieru i rozwijanie kreatywnej wyobraźni u przedszkolaków.
Streszczenie lekcji projektowania w środkowej grupie „Tumbler” (z pasków papieru)

Cel: Tworzą możliwość przekształcania pasków o różnych rozmiarach w pierścienie.
Zadania: Naucz się ostrożnie przyklejać detale (głowa, ramiona) do głównego kształtu (ciała). Wzmocnij umiejętności projektowania papieru. Aby stworzyć umiejętność samodzielnego rysowania twarzy na kole za pomocą pisaków. Aby aktywować mowę dzieci. Rozwijaj twórczą wyobraźnię. Kultywować dokładność w pracy.
Prace wstępne: Gry z lalkami, gra dydaktyczna „Złóż portret”, rysowanie twarzy osoby (oczy, nos, usta).
Materiał do lekcji: Zabawka „Tumbler”, zabawki do gry „Znajdź, gdzie się ukryła”, próbka nauczyciela, magnetofon.
Rozdawać: Kolorowe paski (różne rozmiary), białe kółka (na twarz), pisaki, kartonowe prostokąty (stojak rzemieślniczy), klej, pędzle, serwetki, ceraty.
Słownictwo: kubki, słodziaki, paski.
Przebieg lekcji:
Część I.Niespodzianka chwila
Nauczyciel rozwiązuje zagadkę:
„Przyjechała do nas, przyjaciele,
Lalka jest niezwykła.
Nie siedzi, nie kłamie,
Po prostu poznaj siebie, warto.
Znają Saszkę i Nataszkę,
Te lalki ... (kubki).
Dzieci odgadują zagadkę, nauczycielka pokazuje Kubek. Chłopaki witają Tumblera.
Część druga. Nauczyciel demonstruje lalkę, pochyla ją do stołu.
Pytanie: Dlaczego tak się to nazywało? Dzieci wyjaśniają, wyrażają swoją opinię. Nauczyciel proponuje rozważenie, z czego składa się kubek.
- I mam jeszcze jedną szklankę. Gdzie ona jest? Znajdźmy ją.
Prowadzi grę „Znajdź, gdzie się ukryłeś?”
Nauczyciel chowa Tumbler za różnymi zabawkami, dzieci zgadują i nazywają go (Tumbler ukrył się za niedźwiedziem, Tumbler ukrył się za piramidą, Tumbler ukrył się za lalką). Nauczyciel aktywuje mowę dzieci.
Po meczu zadaje pytania:
- Dlaczego Tumbler jest smutny? (bo jest sama, nie ma dziewczyn...)
- Jak możesz jej pomóc? (oferują, że zrobią jej dziewczyny).
- Z czego to jest zrobione? (z papieru, z pasków papieru, z pierścieni).
- Jaki rozmiar mają pierścionki? (różne; duże, średnie i dwa małe).
Nauczyciel proponuje, że zrobi dziewczyny dla Tumblera. Wyjaśnia, jak wykonać pracę:
1. Przyklej najdłuższy pasek - to jest korpus, przyklej duży pierścień na stojaku, aby się nie odtoczył.
2. Przyklej drugi pasek - to jest głowa, przyklej go do ciała.
3. Przyklej dwa krótkie paski - są to ręce, przyklej jeden pierścień z lewej strony, drugi z prawej, w tej samej odległości.
4. Narysuj twarz flamastrami na białym kółku, przyklej twarz do głowy, a otrzymamy kubek.
Nauczyciel pokazuje, jak prawidłowo skleić paski, aby zrobić z nich pierścienie. Przypomina, jak narysować twarz na okręgu. Zwraca uwagę dzieci na konieczność wcześniejszego zaplanowania zajęć.
Dzieci pracują samodzielnie.
Prowadzi sesję treningu fizycznego „Tumbler”
-Jesteśmy cuties, tumbler dolls (ręce na pasku, przechyla się w lewo i prawo)
Lalki Tumbler to jasne koszule (tworzą sprężynę z obrotem).
Podczas wykonywania pracy edukator zapewnia praktyczną pomoc.
Część III. Nauczyciel analizuje pracę dzieci w imieniu Tumblera, podsumowuje. Czyta wiersz:
Dobra robota, dzieci,
Szklanki są dobre.
Twoje kubki-
Urocze ślicznotki.
Nauczyciel proponuje zatańczyć z nimi do dziecięcej piosenki „Tumbler”. Dzieci tańczą i śpiewają do piosenki.

Miejska budżetowa placówka wychowawcza przedszkola Przedszkole nr 72

Streszczenie lekcji projektowania Grupa środkowa

Wykonywane:
Stupnikova Wiktoria Władimirowna,
pedagog najwyższej kategorii
MBDOU: d / s nr 72 "

Miass
2016

Streszczenie lekcji projektowania numer 1
Temat: Konstrukcja z papieru. Robienie płatków śniegu z kolorowych pasków.
Zadania:
- uczyć dzieci tworzenia i przekształcania przedmiotów;
- ćwiczyć umiejętności i umiejętności w pracy z paskami papieru;
- rozwój twórczego myślenia;
-nauczyć się przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas pracy z nożyczkami;
- pielęgnować kulturę zachowania podczas lekcji; podczas spotkań z gośćmi;
- uczyć prawidłowej organizacji miejsca pracy.

Metody i techniki: demonstracja, wyjaśnienie, moment zaskoczenia, rozwiązywanie zagadek, słowo artystyczne.

Prace wstępne: ukierunkowany spacer po terenie przedszkola w celu: rozważenia różnorodności kształtów i fantazyjnych wzorów płatków śniegu. Modelowanie i rysowanie płatków śniegu w celu: rozwijania kreatywnego myślenia, braku stereotypów, rozwoju umiejętności motorycznych rąk. Badanie wzorów na oknie. Zapamiętywanie minut fizycznych, wierszy, gimnastyki palców o płatkach śniegu w celu: rozwoju mowy, pamięci, zdolności motorycznych rąk, koordynacji ruchów.
Wyposażenie: paski niebieskiego papieru, nożyczki, klej. Ilustracje przedstawiające zimowy krajobraz, zimową zabawę dzieci: jazda na łyżwach, nartach, sankach, gra w śnieżki. 2-3 gotowe płatki śniegu. Plakat bezpieczeństwa nożyc. Lalka w stroju „Zimuszki-zimy”
Wzbogacenie słownika: wzory, zamieć, uderzenia, plus, baleriny.
Przebieg lekcji:
Wychowawca: Chcę rozpocząć naszą lekcję od zagadki:
Śnieg na polach
Lód na rzekach
Blizzard spacery-
Kiedy to się dzieje?
(w zimę)
Zgadza się, zimą.
Chłopaki, wyjrzyjcie przez okno i odpowiedzcie na pytanie: która jest teraz pora roku? Dlaczego tak myślisz?
Dzieci: Zima. Na dworze jest śnieg, drzewa są gołe, jest bardzo zimno, ludzie ubrani są w ciepłe ubrania.
Nauczyciel dla każdej odpowiedzi dzieci pokazuje odpowiednie ilustracje, skupia się na znakach zimy.
Wychowawca: A jaki rodzaj zimowej zabawy dla dzieci znasz?

Dzieci: Jazda na sankach, nartach, łyżwach. Narciarstwo zjazdowe, granie w śnieżki.
Nauczyciel pokazuje odpowiednie ilustracje.
Nagle słychać pukanie do drzwi.
Wychowawca: Chłopaki, ktoś nas odwiedził. Otwórzmy drzwi i zobaczmy kto to jest.

Nauczyciel zabiera przygotowaną wcześniej lalkę.

Zimushka - zima: Cześć chłopaki! Nazywam się Zimushka - zima. Słyszałem, że mówisz o mnie i postanowiłem cię odwiedzić.

Dzieci: Witam Zimushka - zima. Bardzo się cieszymy, że Cię widzimy, przyjdź i zobacz, jak nam idzie.

Zimushka - zima: Ale nie przyszedłem z pustymi rękami. Przywiozłem ze sobą zagadki. Czy potrafisz je rozwiązać?

Dzieci: tak, robimy.

Zima - zima: Potem zrobię zagadki o zimie i zimowej zabawie, a ty spróbujesz je odgadnąć.
Stali przez całe lato
Spodziewano się zim.
Czekałem na pory
Wybiegliśmy z góry.
(sanki)
Czasami nie jest łatwo
Wspinaj się tam
Ale łatwe i przyjemne
Przejedź z powrotem.
(śnieżne wzgórze)
Pod moimi stopami
Drewniani przyjaciele.
Lecę na nich ze strzałą,
Ale nie latem, ale zimą.
(narty)

Wiał wiatr i mróz
Przywieźli nam śnieg z północy.
Dopiero od tego czasu
Na moim szkle...
(wzór)
Lata z nieba zimą
Nie chodź teraz boso
Każda osoba wie
Zawsze zimno...
(śnieg)
Wszyscy się go boją zimą -
Ugryzienie może boleć.
Ukryj swoje uszy, policzki, nos,
W końcu na ulicy ...
(zamrażanie)

Zima to zima: jakie mądre dzieciaki. Dobra robota, rozwiązaliśmy moje zagadki. Chciałabym również Cię odwiedzić i zobaczyć, co jeszcze możesz zrobić.

Nauczyciel siada lalkę i kontynuuje lekcję.

Wychowawca: Zima przynosi nam nie tylko mróz, zimno, śnieg, ale także wiele ciekawych rzeczy. Zimą wszyscy chłopcy uwielbiają grać w śnieżki. A z czego robią śnieżki?

Dzieci: Ze śniegu.
Wychowawca: A z czego składa się śnieg?
Dzieci: Od płatków śniegu.
Wychowawca: Pamiętaj, że podczas spaceru patrzyliśmy na płatki śniegu. Czym oni są?

Dzieci: Płatki śniegu są bardzo małe. Składają się z promieni. Ale wzór jest inny dla wszystkich płatków śniegu. Nie da się spotkać dwóch identycznych płatków śniegu.

Wychowawca: Wyobraźmy sobie, że spadł śnieg, a my próbujemy złapać płatki śniegu i je zbadać.

Dzieci wykonują gimnastykę palców.
Płatek śniegu
(gimnastyka palców)

Śnieżynka, płatek śniegu
Leciała po niebie.
W mojej dłoni
Przypadkowo usiadł.
Zacisnąłem pięść
A płatek śniegu zniknął
Prawdopodobnie do koleżanek
Uciekła ze swoim.


Mocno zaciśnij szczęki.
Otwarte szczęki.

Wychowawca: chłopaki, czy chcesz nauczyć się samodzielnie robić płatki śniegu?

Dzieci: tak
Instrukcja tworzenia płatka śniegu
Pedagog: zrobimy płatek śniegu z kolorowych pasków.
Aby zrobić płatki śniegu, potrzebujesz czterech pasków papieru. Zwróć uwagę na czarną kreskę pośrodku każdego paska. Jest potrzebny, aby płatek śniegu był równy i piękny.
Najpierw bierzesz dwa paski. Jeden z nich nasmaruj klejem w miejsce czarnej kreski. Następnie przyklej drugi pasek na górze, aby zrobić „plus” („krzyżyk”). W takim przypadku skok musi być wyrównany. Następnie zrób to samo z pozostałymi dwoma paskami. Teraz połącz dwa „znaki plus” po przekątnej i nasz płatek śniegu jest gotowy.
Na planszy pojawia się etapowy schemat tworzenia płatka śniegu.

Zima to zima: chłopaki, a ja znam magiczne słowa, pomogą ci zamienić paski papieru w płatki śniegu.

W refrenie: Raz, dwa, trzy, cztery, pięć-
Zacznijmy się przekształcać!

Dzieci robią płatek śniegu, nauczyciel im pomaga.

Wychowawca: chłopaki, podnieśmy nasze płatki śniegu i pokażmy Zimushce-zimie, co zrobiliśmy.
Chłopaki pokazują swoje płatki śniegu, zima-zima zwraca uwagę na najdokładniej i poprawnie wykonaną pracę, znajdując pochwałę dla tych facetów, którzy nie wyszli bardzo dobrze i pięknie.

Zimushka - zima: Chłopaki, wykonaliście tak dobrą robotę, że chciałem nauczyć was ciekawej gry tanecznej.
Dzieci odchodzą od stołów, stoją w kręgu. Zimushka - zima mówi słowa i pokazuje ruchy, dzieci powtarzają za nią.

Jesteśmy płatkami śniegu, jesteśmy puchami
Nie mamy nic przeciwko wirowaniu.
Jesteśmy baletnicami w płatki śniegu
Tańczymy dzień i noc.
Stoimy razem w kręgu -
Okazuje się, że to śnieżka.
Bieliliśmy drzewa
Dachy pokryte były puchem.
Ziemia była pokryta aksamitem
I uratowany od zimna.

Dzieci pięknie i płynnie machają rękami, przedstawiając płatki śniegu.
Krążą wokół siebie.
Ruchy taneczne wykonujemy najpierw rękami, potem stopami.
Podają sobie ręce.
Własnoręcznie przedstawiają, jak pada śnieg.
Pokazują rękami, jak śnieg pokrywa domy, drzewa i ziemię.

Po fizycznej minucie dzieci siadają przy stołach.

Zimushka - zima: Chłopaki, mogę robić różne płatki śniegu. Dlaczego wszystkie płatki śniegu są takie same?

Dzieci: Zapomnieliśmy je udekorować.

Wychowawca: Całkiem słusznie. Musimy udekorować płatki śniegu, wtedy będą się od siebie różnić.

Instrukcja dekoracji płatka śniegu

Nadal masz paski w okularach. Możesz użyć nożyczek, aby wyciąć kawałki o różnej długości z paska i przykleić do płatka śniegu, tworząc niepowtarzalny wzór.
Otrzymałem następujące płatki śniegu: nauczyciel pokazuje 2-3 próbki gotowych płatków śniegu, a następnie usuwa je, aby nie zakłócać kreatywności dzieci i w wyniku pracy uzyskać jak najwięcej różnych płatków śniegu.
Nauczyciel pokazuje, jak można skręcić papier nożyczkami, aby zrobić loki. Ponieważ wiek dzieci to 4-5 lat, sam nauczyciel pomaga dzieciom, które chcą używać loków do ozdabiania płatków śniegu.

Zanim jednak zabierzemy się do pracy, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożyczkami.
Nauczyciel pokazuje plakat, dzieci powtarzają zasady bezpieczeństwa.

Następnie dzieci wykonują zadanie dekorowania płatków śniegu.

Zima to zima: chłopaki, macie cudowne płatki śniegu. Udekorujmy nimi łąkę.

Dzieci kładą płatki śniegu na dywanie.

Zima to zima: chłopaki, mam dla Was jeszcze jedną tajemnicę:
Spadając z nieba zimą
I krążąc nad ziemią
Miękki puszysty
Białe musujące

Dzieci: Płatki śniegu. Możemy również opowiedzieć o płatku śniegu.

Dzieci podziwiają ich pracę i uprawiają gimnastykę palców na płatku śniegu

Płatek śniegu
(gimnastyka palców)

Śnieżynka, płatek śniegu
Leciała po niebie.
W mojej dłoni
Przypadkowo usiadł.
Zacisnąłem pięść
A płatek śniegu zniknął
Prawdopodobnie do koleżanek
Uciekła ze swoim.

Dzieci delikatnie machają rękami, przedstawiając lot płatków śniegu.

Otwórz dłonie i wyobraź sobie, że płatek śniegu spadł na twoją dłoń.
Mocno zaciśnij szczęki.
Otwarte szczęki.
Narysuj lot płatków śniegu rękami.

Zimushka - zima: Dziękuję wam za tak wspaniałą lekcję. Naprawdę podobało mi się, jak pracowałeś, jak grałeś, jak robiłeś. Ale już czas, żebym wróciła do domu do lasu. Do widzenia.
Dzieci: do widzenia, Zimushka - zima. Przyjdź do nas ponownie.

Zimushka - zima odchodzi.

Wychowawca: Dobra robota, zrobiliście dobrą robotę i okazaliście się gościnnymi gospodarzami. A teraz udekorujemy naszą salę weselną płatkami śniegu, aby Twoi rodzice również mogli podziwiać Twoją pracę.
Nauczyciel z dziećmi aranżuje wystawę prac dzieci w sali recepcyjnej.

Zdjęcia zamieszczane są za zgodą rodziców dzieci.


Załączone pliki

Irina Jankiewicz
Plik gier budowlanych (grupa środkowa)

1 Gry przez projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny )

Cel: Rozwijaj umiejętności dzieci, buduj dom. Naucz się wykonywać konstrukcję w pożądanej kolejności. Promuj grę kooperacyjną

Materiał

Przebieg gry. - Spójrz, pada deszcz, a nasz szczeniak Bimka jest mokry, siedzi pod drzewem i drży. Musi zbudować ciepły dom - budkę. Nauczyciel proponuje zbudowanie domku dla psa. Dzieci same wybierają materiał, same wymyślają dom.

„Wybieg dla zwierząt”

Cel: Naucz się budować z pionowo ułożonych cegieł. Promuj ostrożne obchodzenie się z budynkiem. Aktywuj słownik: cegła, obudowa

Materiał: cegły.

Przebieg gry. Nauczyciel przynosi zestaw plastikowych zwierzaków i proponuje zbudowanie dla nich zagrody, aby nie uciekały, żeby nie zostały zjedzone przez wilki. Niezbędne jest budowanie z cegieł ułożonych pionowo.

5 gier według projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny )

Cel: Wzmacnia zdolność do mocnego układania cegieł na płasko, wąskim, krótkim bokiem (droga)... Stabilnie i równomiernie połóż kostkę na drugiej cegle (samochód).

Materiał: kostki i cegły.

Przebieg gry. Wychowawca wnosi grupa sygnalizacji świetlnej, dzieci pamiętają, co wiedzą o sygnalizacji świetlnej. Zbudujmy z tobą drogę i samochód, pokażmy jak budować, pobawmy się budynkami.

„Brama do samochodu Aibolit”

Cel: Naucz się budować bramę z dwóch pionowo stojących klocków, na których umieszcza się jeszcze jeden klocek.. Materiał: cegły

Przebieg gry. Uwaga w zoo tygrys zachorował. Uprzejmy doktor Aibolit jeździ samochodem leczyć pacjenta Samochód wjeżdża do parku, drzewa uniemożliwiają jazdę dalej Musimy pilnie zbudować bramę dla samochodu. Dzieci oferują swoje budynki.

9 gier według projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny )

"Lalka ma parapetówkę"

Cel: Utrwalenie umiejętności i umiejętności pracy z materiałami budowlanymi, nauczenie zabawy z budynkami, wzbogacenie doświadczenia dzieci. Budowa mebli, pomieszczeń na różne sposoby.

Materiał: kostki i cegły. pryzmaty, płytki. cylindry.

Przebieg gry. Nauczyciel zaprasza dzieci do zostania budowniczymi i budowania całych pokoi z meblami dla lalek. Sam podnieś materiał budowlany. Przyjaciele do pracy i umieścić lalki w nowym domu.

„Miasteczko dla lalek”

Cel: Kontynuuj tworzenie budynków zgodnie z ogólną fabułą. Umiejętność tworzenia projektować do woli pielęgnować pragnienie i umiejętność pokojowego budowania razem

Materiał: kostki i cegły pryzmatu, talerze. cylindry.

Przebieg gry. - Spójrz, nasze lalki były bardzo zdenerwowane, miały pożar, wszystkie domy w mieście spłonęły. Dlatego potrzebują pomocy, budują nowe domy. Pomóżmy naszym zabawkom., Stwórz własne domy., Wymyśl własne budynki.

13 gier przez projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny )

„Składanie kształtów”

Cel wyświetleniakonstruktywna działalność Materiał

Usuń wkładki, takie jak kółka i poproś dziecko, aby zebrało je na stole, a następnie umieść je w odpowiednich okienkach. Następnie w ten sam sposób zbieraj trójkąty i kwadraty.

15 gier według projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny )

„Wymyślanie liczb”

Cel: Rozwijanie logicznego myślenia, uwagi, pamięci, mowy, rozwój umiejętności motorycznych, przygotowanie ręki do pisania, rozwój wyobraźni, aktywność twórcza.

Materiał: zestaw płaskich kształtów geometrycznych w podstawowych kolorach, ramkach, wyciętych kształtach.

Dziecko może wymyślać i układać kształty z różnych elementów, nadawać im nazwy.

„Śledź ścieżkę”

Cel: Zapoznanie się z pojęciami kształtu, koloru, rozmiaru, tworzenie początkowych matematycznych wyświetlenia: znajomość kształtów geometrycznych, ich głównych cech, nauka liczenia, zrozumienie związku między całością a częścią, konstruktywna działalność: składanie przedmiotu z części, rozwój logicznego myślenia, uwagi, pamięci, mowy, rozwój umiejętności motorycznych, przygotowanie ręki do pisania, rozwój wyobraźni, aktywność twórcza. Materiał:

Zestaw zawiera ramki. Jeśli dziecko uwielbia rysować i malować, może dość łatwo narysować postać, śledząc ramkę od wewnątrz ołówkiem. Następnie ten rysunek można zacieniować lub zamalować; skaleczenie

3 gry według projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny )

„Drabina dla żółwia”

Cel: Kontynuuj uczenie dzieci tworzenia budynków, nakładania części na siebie i układania ich obok siebie; rozpoznawać i nazywać materiały budowlane i budynki.

Materiał: cegły i płyty.

Przebieg gry. V Grupa dzieci znajdują rodzinę żółwi. Nauczyciel z góry buduje w Grupa zbiornik i zaprasza dzieci do zbudowania drabiny, aby żółwie dostały się do zbiornika. Cegły muszą być ułożone jedna na drugiej.

„Wąska ławka dla Królika – Długie Oko, szeroka ławka dla Mishutki”

Cel: Naucz się budować wąską ławkę z dwóch cegieł i płyty oraz szeroką z czterech cegieł i dwóch płyt.

Materiał: cegły i płyty.

Przebieg gry. Dzieci odwiedzają zabawne zabawki, które mówią dzieciom, że w lesie nie ma nawet ławek. Nauczyciel proponuje dzieciom zbudowanie wąskiej ławki dla królika i szerokiej ławki dla niedźwiedzia. Dzieci same wybierają materiał do budowy.

7 gier według projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny )

„Zbieraj kręgi”

Cel: Utrwalenie zdolności dzieci do poruszania się po jednorodnych obiektach (więcej, mniej, jeszcze mniej, małych, podnosząc je w określonej kolejności; uczenie wzbogacania doświadczeń zmysłowych podczas działania w określonej formie i różnych rozmiarach, uczenie ich fizycznych nieruchomości.

Materiał: płaskie koła o różnych rozmiarach i kolorach.

Przebieg gry. Stwórzmy z Tobą bajeczny pokój i ułóżmy koła według rozmiaru, koloru, zgodnie z Twoim nastrojem.

„Most dla pieszych”

Cel: Kontynuuj naukę dwóch drabin i stwórz zakładkę (połóż płytę na górze, baw się budynkiem. Słownik: drabina, wysokość, góra, pomost, obok, płyta.

Materiał: kostki i cegły, płyta

Przebieg gry. Tutaj mamy szeroką rzekę. A ty i ja musimy przetłumaczyć zabawki. - Co powinniśmy zrobić? Oczywiście zbuduj most. (Edukator buduje próbkę)

Zachęca dzieci do zbudowania własnego mostu i transportu zabawek.

11 gier przez projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny )

"Różne maszyny"

Cel: Wzmocnij u dzieci ideę koloru i nazwy części budowlanych, sposobów projektowanie... Naucz dzieci porównywać budynki, zauważać różnice.

Materiał: kostki i cegły, talerze.

Przebieg gry. Zbudowaliśmy już drogę i samochód. a teraz wymyślisz własne samochody i zbudujesz cały garaż z różnych samochodów. Dzieci porównują budynki. Nazwij ich samochody.

Cel: Wzmocnij zdolność dzieci do ciasnego przyklejania cegieł do siebie, umieszczając je na długim wąskim boku, przedstawiającym łódź lub parowiec. Rozróżnij szczegóły nosa, rufę.

Materiał: kostki i cegły, talerze.

Przebieg gry. Nasze zabawki uwielbiają podróżować, ale żeby pływać po morzu, trzeba zbudować statek. Pomóżmy naszym zabawkom i zbudujmy statek i nazwijmy go "Przyjaźń."

14 gier według projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny )

Cel: Zapoznanie się z pojęciami kształtu, koloru, rozmiaru, tworzenie początkowych matematycznych wyświetlenia: znajomość kształtów geometrycznych, ich głównych cech, nauka liczenia, zrozumienie związku między całością a częścią, konstruktywna działalność: składanie przedmiotu z części, rozwój logicznego myślenia, uwagi, pamięci, mowy, rozwój umiejętności motorycznych, przygotowanie ręki do pisania, rozwój wyobraźni, aktywność twórcza.

Materiał: zestaw płaskich kształtów geometrycznych w podstawowych kolorach, ramkach, wyciętych kształtach.

Rozprosz grę i poproś dziecko, aby znalazło trójkąty, koła, prostokąty. Poproś o listę kształtów geometrycznych, policz ich liczbę, porównaj według głównych cech

17 gier przez projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny )

„Zrób ozdobę”

Cel: Zapoznanie się z pojęciami kształtu, koloru, rozmiaru, tworzenie początkowych matematycznych wyświetlenia: znajomość kształtów geometrycznych, ich głównych cech, nauka liczenia, zrozumienie związku między całością a częścią, konstruktywna działalność: składanie przedmiotu z części, rozwój logicznego myślenia, uwagi, pamięci, mowy, rozwój umiejętności motorycznych, przygotowanie ręki do pisania, rozwój wyobraźni, aktywność twórcza.

Materiał: zestaw płaskich kształtów geometrycznych w podstawowych kolorach, ramkach, wyciętych kształtach.

Ornament polega na ułożeniu powtarzających się elementów na płaszczyźnie. Ozdoby można wykonać z tego samego lub z różnych kształtów, układając je wzdłuż linii, wachlarza, kwiatka lub częściowo zachodząc na siebie

Pobierać:


Zapowiedź:

Irina Jankiewicz
Plik gier budowlanych (grupa środkowa)

1 Gry przez projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny)

„Budowa domu dla kota, psa i kozy”

Cel : Rozwijaj umiejętności dzieci, buduj dom. Naucz się wykonywać konstrukcję w pożądanej kolejności. Promuj grę kooperacyjną

Materiał

Przebieg gry. - Spójrz, pada deszcz, a nasz szczeniak Bimka jest mokry, siedzi pod drzewem i drży. Musi zbudować ciepły dom - budkę. Nauczyciel proponuje zbudowanie domku dla psa. Dzieci same wybierają materiał, same wymyślają dom.

„Wybieg dla zwierząt”

Cel : Naucz się budować z pionowo ułożonych cegieł. Promuj ostrożne obchodzenie się z budynkiem. Aktywuj słownik : cegła, obudowa

Materiał: cegły.

Przebieg gry. Nauczyciel przynosi zestaw plastikowych zwierzaków i proponuje zbudowanie dla nich zagrody, aby nie uciekały, żeby nie zostały zjedzone przez wilki. Niezbędne jest budowanie z cegieł ułożonych pionowo.

5 gier według projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny)

„Budowa ciężarówki, drogi”

Cel : Wzmacnia zdolność do mocnego układania cegieł na płasko, wąskim, krótkim bokiem(droga) ... Stabilnie i równomiernie połóż kostkę na drugiej cegle(samochód) .

Materiał : kostki i cegły.

Przebieg gry. Wychowawca wnosi grupa sygnalizacji świetlnej , dzieci pamiętają, co wiedzą o sygnalizacji świetlnej. Zbudujmy z tobą drogę i samochód, pokażmy jak budować, pobawmy się budynkami.

„Brama do samochodu Aibolit”

Cel : Naucz się budować bramę z dwóch pionowo stojących klocków, na których umieszcza się jeszcze jeden klocek.. Materiał: cegły

Przebieg gry. Uwaga w zoo tygrys zachorował. Uprzejmy doktor Aibolit jeździ samochodem leczyć pacjenta Samochód wjeżdża do parku, drzewa uniemożliwiają jazdę dalej Musimy pilnie zbudować bramę dla samochodu. Dzieci oferują swoje budynki.

9 gier według projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny)

"Lalka ma parapetówkę"

Cel : Utrwalenie umiejętności i umiejętności pracy z materiałami budowlanymi, nauczenie zabawy z budynkami, wzbogacenie doświadczenia dzieci. Budowa mebli, pomieszczeń na różne sposoby.

Materiał : kostki i cegły. pryzmaty, płytki. cylindry.

Przebieg gry. Nauczyciel zaprasza dzieci do zostania budowniczymi i budowania całych pokoi z meblami dla lalek. Sam podnieś materiał budowlany. Przyjaciele do pracy i umieścić lalki w nowym domu.

„Miasteczko dla lalek”

Cel : Kontynuuj tworzenie budynków zgodnie z ogólną fabułą. Umiejętność tworzeniaprojektować do wolipielęgnować pragnienie i umiejętność pokojowego budowania razem

Materiał : kostki i cegły pryzmatu, talerze. cylindry.

Przebieg gry. - Spójrz, nasze lalki były bardzo zdenerwowane, miały pożar, wszystkie domy w mieście spłonęły. Dlatego potrzebują pomocy, budują nowe domy. Pomóżmy naszym zabawkom., Stwórz własne domy., Wymyśl własne budynki.

13 gier przez projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny)

„Składanie kształtów”

Cel poglądów konstruktywna działalność Materiał

Udar mózgu:

Usuń wkładki, takie jak kółka i poproś dziecko, aby zebrało je na stole, a następnie umieść je w odpowiednich okienkach. Następnie w ten sam sposób zbieraj trójkąty i kwadraty.

15 gier według projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny)

„Wymyślanie liczb”

Cel : Rozwijanie logicznego myślenia, uwagi, pamięci, mowy, rozwój umiejętności motorycznych, przygotowanie ręki do pisania, rozwój wyobraźni, aktywność twórcza.

Materiał : zestaw płaskich kształtów geometrycznych w podstawowych kolorach, ramkach, wyciętych kształtach.

Udar mózgu:

Dziecko może wymyślać i układać kształty z różnych elementów, nadawać im nazwy.

„Śledź ścieżkę”

Cel : Zapoznanie się z pojęciami kształtu, koloru, rozmiaru, tworzenie początkowych matematycznych wyświetlenia : znajomość kształtów geometrycznych, ich głównych cech, nauka liczenia, zrozumienie związku między całością a częścią,konstruktywna działalność: składanie przedmiotu z części, rozwój logicznego myślenia, uwagi, pamięci, mowy, rozwój umiejętności motorycznych, przygotowanie ręki do pisania, rozwój wyobraźni, aktywność twórcza. Materiał:

Udar mózgu:

Zestaw zawiera ramki. Jeśli dziecko uwielbia rysować i malować, może dość łatwo narysować postać, śledząc ramkę od wewnątrz ołówkiem. Następnie ten rysunek można zacieniować lub zamalować; skaleczenie

3 gry według projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny)

„Drabina dla żółwia”

Cel : Kontynuuj uczenie dzieci tworzenia budynków, nakładania części na siebie i układania ich obok siebie; rozpoznawać i nazywać materiały budowlane i budynki.

Materiał : cegły i płyty.

Przebieg gry. W grupie dzieci znajdują rodzinę żółwi. Nauczyciel z góry buduje w Grupa zbiornik i zaprasza dzieci do zbudowania drabiny, aby żółwie dostały się do zbiornika. Cegły muszą być ułożone jedna na drugiej.

„Wąska ławka dla Królika – Długie Oko, szeroka ławka dla Mishutki”

Cel : Naucz się budować wąską ławkę z dwóch cegieł i płyty oraz szeroką z czterech cegieł i dwóch płyt.

Materiał : cegły i płyty.

Przebieg gry. Dzieci odwiedzają zabawne zabawki, które mówią dzieciom, że w lesie nie ma nawet ławek. Nauczyciel proponuje dzieciom zbudowanie wąskiej ławki dla królika i szerokiej ławki dla niedźwiedzia. Dzieci same wybierają materiał do budowy.

7 gier według projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny)

„Zbieraj kręgi”

Cel : Utrwalenie zdolności dzieci do poruszania się po jednorodnych obiektach (więcej, mniej, jeszcze mniej, małych, podnosząc je w określonej kolejności; uczenie wzbogacania doświadczeń zmysłowych podczas działania w określonej formie i różnych rozmiarach, uczenie ich fizycznych nieruchomości.

Materiał : płaskie koła o różnych rozmiarach i kolorach.

Przebieg gry. Stwórzmy z Tobą bajeczny pokój i ułóżmy koła według rozmiaru, koloru, zgodnie z Twoim nastrojem.

„Most dla pieszych”

Cel : Kontynuuj naukę dwóch drabin i stwórz zakładkę (połóż płytę na górze, baw się budynkiem. Słownik : drabina, wysokość, góra, pomost, obok, płyta.

Materiał : kostki i cegły, płyta

Przebieg gry. Tutaj mamy szeroką rzekę. A ty i ja musimy przetłumaczyć zabawki. - Co powinniśmy zrobić? Oczywiście zbuduj most.(Edukator buduje próbkę)

Zachęca dzieci do zbudowania własnego mostu i transportu zabawek.

11 gier przez projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny)

"Różne maszyny"

Cel : Wzmocnij u dzieci ideę koloru i nazwy części budowlanych, sposobówprojektowanie... Naucz dzieci porównywać budynki, zauważać różnice.

Materiał : kostki i cegły, talerze.

Przebieg gry. Zbudowaliśmy już drogę i samochód. a teraz wymyślisz własne samochody i zbudujesz cały garaż z różnych samochodów. Dzieci porównują budynki. Nazwij ich samochody.

„Budowa parowca, łodzi. Wycieczka lalki do odwiedzenia ”

Cel : Wzmocnij zdolność dzieci do ciasnego przyklejania cegieł do siebie, umieszczając je na długim wąskim boku, przedstawiającym łódź lub parowiec. Rozróżnij szczegóły nosa, rufę.

Materiał : kostki i cegły, talerze.

Przebieg gry. Nasze zabawki uwielbiają podróżować, ale żeby pływać po morzu, trzeba zbudować statek. Pomóżmy naszym zabawkom i zbudujmy statek i nazwijmy go"Przyjaźń."

14 gier według projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny)

„Znajdowanie kształtów geometrycznych”

Cel : Zapoznanie się z pojęciami kształtu, koloru, rozmiaru, tworzenie początkowych matematycznych wyświetlenia : znajomość kształtów geometrycznych, ich głównych cech, nauka liczenia, zrozumienie związku między całością a częścią,konstruktywna działalność: składanie przedmiotu z części, rozwój logicznego myślenia, uwagi, pamięci, mowy, rozwój umiejętności motorycznych, przygotowanie ręki do pisania, rozwój wyobraźni, aktywność twórcza.

Materiał : zestaw płaskich kształtów geometrycznych w podstawowych kolorach, ramkach, wyciętych kształtach.

Udar mózgu:

Rozprosz grę i poproś dziecko, aby znalazło trójkąty, koła, prostokąty. Poproś o listę kształtów geometrycznych, policz ich liczbę, porównaj według głównych cech(kąt, boki, ich ilość)

17 gier przez projektowanie

(przeciętny wiek przedszkolny)

„Zrób ozdobę”

Cel : Zapoznanie się z pojęciami kształtu, koloru, rozmiaru, tworzenie początkowych matematycznych wyświetlenia : znajomość kształtów geometrycznych, ich głównych cech, nauka liczenia, zrozumienie związku między całością a częścią,konstruktywna działalność: składanie przedmiotu z części, rozwój logicznego myślenia, uwagi, pamięci, mowy, rozwój umiejętności motorycznych, przygotowanie ręki do pisania, rozwój wyobraźni, aktywność twórcza.

Materiał : zestaw płaskich kształtów geometrycznych w podstawowych kolorach, ramkach, wyciętych kształtach.

Udar mózgu:

Ornament polega na ułożeniu powtarzających się elementów na płaszczyźnie. Ozdoby można wykonać z tego samego lub z różnych kształtów, układając je wzdłuż linii, wachlarza, kwiatka lub częściowo zachodząc na siebie


Budowa to proces układania przedmiotów lub części w określonej kolejności w celu uzyskania przedmiotu, który jest niezbędny do zapewnienia życia. W toku rozwoju społeczeństwa wzornictwo dziecięce wyłoniło się z tego obszaru działalności człowieka. Działania dziecka są łatwiejsze, konstrukcje prostsze. Ale konstrukcja dziecięca może mieć również praktyczne zastosowanie – dziecko wykorzystuje powstałe przedmioty w zabawach. Możesz projektować z różnych materiałów: rzeczywistego projektanta, materiału naturalnego lub odpadowego, papieru i tektury. Jednocześnie najtrudniejsze jest tworzenie konstrukcji z papieru (ewentualnie z udziałem dodatkowych materiałów), przedszkolaki zapoznają się z nimi w środkowej grupie przedszkola.

Projektowanie z papieru w środkowej grupie przedszkola

Dziecko zapoznaje się z papierem w pierwszym roku życia. W młodszych grupach przedszkolnych uczy się robić papierowe aplikacje, ozdabia tekturowe pocztówki, zajmuje się modelowaniem na papierze. Dzieci w wieku 3-4 lat opanowują koncepcję formy, rozwijają umiejętność cięcia papieru. Młodsze przedszkolaki gromadzą wiedzę i umiejętności do przyszłej pracy z papierem. Nauczyciel nie powinien się spieszyć, powinien zwracać uwagę na cechy wieku każdej grupy. Każda czynność powinna przynosić dziecku radość i satysfakcję, a dziecko jest najbardziej zadowolone, gdy uda mu się wykonać zadanie. W wieku 4-5 lat przedszkolaki mają pojęcie o podstawach projektowania na lekcjach z kostkami, plastikowym zestawem konstrukcyjnym, stawiają domy z bali z plasteliny i przyczepiają do nich dach z patyków - to wszystko, konstruktywna działalność . Projektowanie z materiałów papierowych (arkuszy papieru, tektury, pudełek, pudełek zapałek, rolek tekturowych itp.) Zaczyna się angażować w środkowej grupie.

Cel

Cel zajęć z projektowania papieru w grupie środkowej: zachęcenie dzieci do projektowania zajęć z wykorzystaniem materiałów papierowych.

Zadania

  • zapoznanie uczniów z właściwościami papieru, które są używane w puszce;
  • nauczyć dzieci podstawowych technik konstrukcji papieru (marszczenie, rozdzieranie, zwijanie, skręcanie);
  • edukacja wytrwałości, dokładności, uprzejmej komunikacji;
  • rozwijanie zainteresowania działaniami zbiorowymi.

Rodzaje działań

  1. Pełna demonstracja i próbka (wykorzystywane w pierwszej lekcji projektowania papieru, później w tworzeniu złożonych projektów);
  2. Zgodnie z modelem (w tym przypadku nauczyciel udziela ustnych instrukcji i wyjaśnień dotyczących tworzenia obiektu).

Przygotowując się do lekcji projektowania należy pamiętać, że celem aktywności wizualnej dziecka nie jest tworzenie rzemiosła, ale rozwijanie smaku estetycznego, wyobraźni, konstruktywnego myślenia i wychowanie wartości moralnych.

Rodzaje konstrukcji w grupie środkowej

Materiały do ​​budowy

  • Papier do pisania i kolorowy A4.
  • Kolorowy karton.
  • Papier w kolorze aksamitu.
  • Skrawki tapet.
  • Materiały śmieciowe: pudełka zapałek, tuby rolek papieru, papierowe talerze i kubki itp.
  • Arkusze papieru do scrapbookingu - arkusze grubego papieru z tematycznym nadrukiem. Drogi materiał na rękodzieło dziecięce.

Materiały do ​​budowy z papieru na zdjęciu

Podstawowy materiał konstrukcyjny z papieru Podstawowy materiał konstrukcyjny z papieru Świetna opcja do symulacji różnych powierzchni przedmiotów otaczającego świata
Piękny i oryginalny, ale drogi materiał Przykład projektowania z papierowych talerzy Przykład projektowania z wykorzystaniem kartonowych rękawów Przykład projektowania z pudełek zapałek Przykład projektowania z aksamitnego papieru Przykład origami z dodatkiem papieru pakowego Przykład projektowania z jednorazowymi kubkami

Łączenie konstrukcji papieru z innymi technikami artystycznymi

Aby tworzyć przedmioty z papieru, powinieneś używać takich technik plastycznych, jak rysowanie, kolorowanie, aplikacja, modelowanie. Przedszkolaki w wieku 4-5 lat opanowują podstawowe techniki tych technik i chętnie uzupełniają je papierowymi modelami. Tworząc obrazy zwierząt i ludzi, uczniowie mogą dodawać części twarzy lub ciała / pysk lub łapy. Techniki aplikacji można wykorzystać do symulacji upierzenia ptaków, korony drzewa, trawy na trawniku itp. Części z plasteliny są również często używane do uzupełniania i / lub ozdabiania papierowych rzemiosł. Kolorystyka powinna być stosowana w pracach wykonanych z grubej tektury lub makulatury, papier odkształca się podczas nakładania farby.

Przykłady syntezy różnych technik w pracach projektowych papieru

Malowane są detale z papierowych talerzy Zadanie obowiązkowe - udekorowanie gotowego dzieła kawałkiem plasteliny Do dekoracji pracy zastosowano technikę bezpośredniej aplikacji.Pyski zwierząt wykonane są techniką prostego rysunku

Zadania wielopoziomowe na zajęciach z projektowania papieru

Nauczyciel musi zawsze pamiętać o indywidualnym podejściu do nauczania każdego dziecka. Podczas wykonywania zadania projektowego uczeń straci zainteresowanie procesem twórczym, jeśli zadanie okaże się dla niego proste. Dlatego przy opracowywaniu każdej lekcji nauczyciel musi przygotować dodatkowe zadania dla tych uczniów, którzy lepiej opanowali umiejętności prostego projektowania. Na przykład na lekcji tworzenia kubka z uchwytem zaproponuj ozdobienie gotowej pracy papierową aplikacją. W przypadku pracy nad projektem na samolocie dobrym pomysłem jest narysowanie szczegółów na płótnie jako obrazu tła. Początkowo błędne jest dawanie zadań o różnym stopniu trudności, podział zespołu może wyglądać jak selekcja tych, którzy odnoszą sukcesy i tych, którzy pozostają w tyle. W takiej sytuacji uczniowie, którzy otrzymali proste zadanie, mogą odczuwać niepokój, a nawet agresję wobec tych, którym powierzono zadanie trudne, ale z ciekawszym lub piękniejszym rezultatem.

Wykorzystywanie materiałów motywacyjnych w klasie

Na etapie przygotowawczym każdej lekcji konieczne jest zaangażowanie materiału motywującego. Jest to konieczne, aby pobudzić wyobraźnię uczniów, poszerzyć ich horyzonty, zwiększyć zainteresowanie aktywnością twórczą, rozwinąć gust estetyczny. Materiał powinien być zróżnicowany:

  • Materiały wizualne (karty przedstawiające przedmioty lub przedmioty na dany temat, plakaty, materiały dystrybucyjne).
  • Akompaniament dźwiękowy (słuchanie piosenek na temat lekcji lub dźwięki w tle melodii podczas gry lub wychowania fizycznego).
  • Czytanie wierszy, rymowanek, przysłów i powiedzeń.
  • Zagadki.
  • Tworzenie sytuacji w grze (za pomocą zabawek lub powiązanych przedmiotów).
  • Pokaż slajdy lub prezentacje na temat lekcji.

Przykłady wykorzystania motywacyjnego startu na zajęcia

Temat lekcji Motywujący start
"Kubek" Na początku lekcji nauczyciel mówi dzieciom zagadkę:
Przyjechała do nas, przyjaciół,
Lalka jest niezwykła.
Nie siedzi, nie kłamie,
Po prostu poznaj siebie, warto.
Znają Saszkę i Nataszkę,
Te lalki ... (kubki).
Uczniom pokazuje się kubek, który pospieszył, by ich odwiedzić. Nauczyciel rozmawia z dziećmi, zadaje pytania: „Jak myślisz, dlaczego ta lalka nazywa się kubkiem?”, „Jak bawić się kubkiem?”, „Z jakich figurek składa się ta zabawka?” itp.
Odbywa się gra „Znajdź, gdzie się ukryłeś”:
Nauczycielka mówi, że inny kubek przyszedł odwiedzić dzieci, ale jest nieśmiała i ukryła się za jedną z zabawek w pokoju. Dzieci są zachęcane do odnalezienia lalki przez założenia werbalne (mówią po kolei): „Kubek schował się za maszyną do pisania”, „Kubek jest za piłką”, „Kubek jest za lalką Katya” itd., aż do momentu kubek został znaleziony.
Na początku lekcji nauczycielka pokazuje dzieciom zdjęcia dzikich zwierząt. Chłopaki je nazywają, nauczyciel wiesza obrazki na tablicy. Następnie nauczyciel mówi, że dzikie zwierzęta są niebezpieczne, a ich zachowanie może być nieprzewidywalne i sugeruje przekształcenie zwierząt z obrazków w zabawki (element zabawy). Aby to zrobić, uczniowie muszą zamknąć oczy i jednocześnie głośno klaskać trzy razy. W tym czasie nauczyciel kładzie na stole zabawki dla zwierząt, których obrazy zaprojektują dzieci.
„Piękny płatek śniegu” Nauczyciel tworzy moment zaskoczenia:
Na stole jest skrzynka pocztowa, nauczyciel informuje dzieci, że listonosz przyniósł ją do swojej grupy, odczytuje adres (zapisany jest prawdziwy adres przedszkola - miasto, ulica, dom, numer przedszkola, grupa). W pudełku znajduje się list, którego zawartość czyta na głos nauczycielka: zwierzęta z dalekiej Afryki zwracają się do dzieci, opowiadają o klimacie w ich rodzinnym miejscu i są smutne, że nigdy nie widziały śniegu, ale słyszały dużo o tym, jakie to niesamowite i piękne zjawisko... Nauczyciel pyta, jak pokazać mieszkańcom Afryki śnieg i za pomocą wskazówek i wskazówek naprowadza ich na pomysł, że mogą zrobić z papieru płatki śniegu i wysłać je pocztą do Afryki.
Chłopaki otrzymują zagadkę:
Jesteśmy zieloni jak trawa
Nasza piosenka: „Kva-kva” (żaby / żaby).
Nauczyciel prowadzi rozmowę z dziećmi: jakiego koloru są żaby, gdzie zwykle mieszkają, co jedzą. Pokazuje uczniom obrazek/plakat przedstawiający żabę na bagnie. Nauczyciel mówi, że żaba jest smutna, zaprasza dzieci do pocieszenia go, pokazując wykonywanie ruchów w minucie ćwiczenia „Żaba”:
Na bagnach są dwie dziewczyny, dwie zielone żaby.
Wcześnie rano myli się, wycierali ręcznikiem,
tupali nogami, klaskali w dłonie,
Przechylili się w prawo, w lewo i wrócili z powrotem.
(Wykonaj odpowiednie ruchy).
Ale nauczyciel zauważa, że ​​żaba wciąż jest smutna, bo jest sama na bagnach i nakłania dzieci do myślenia, że ​​mogą zrobić żaby z papieru i umieścić je na plakacie.

Przykłady pracy nad określonymi tematami zajęć

Konstruowanie z pasków papieru Konstruowanie z pasków papieru Konstruowanie z pasków papieru na płaszczyźnie Konstruowanie z papieru przy użyciu techniki origami

Przygotowanie podsumowania lekcji dla grupy środkowej na temat projektowania papieru

Dla każdej lekcji nauczyciel musi sporządzić szczegółowe podsumowanie lekcji. Cele i zadania powinny być zgodne z wiekiem i indywidualnymi cechami dzieci. Wykorzystanie przez edukatora materiałów wizualnych i technicznych, a także materiałów i narzędzi, z których dzieci będą korzystać, jest rejestrowane. Następnie powinieneś opisać przebieg lekcji. Wszystko to jest konieczne, aby po lekcji przeprowadzić analizę: jakie momenty się udały, co się nie udało, jakie techniki pedagogiczne były skuteczne, co wzbudziło zainteresowanie dzieci, jaki był ich stan emocjonalny na każdym etapie lekcji .

Plan lekcji

Czas trwania zajęć konstrukcyjnych w grupie środkowej to 15–20 minut.

  1. Moment organizacyjny 1 minuta.
  2. Motywujący krok 3-5 minut.
  3. Demonstracja metod pracy przez nauczyciela trwa 2-3 minuty.
  4. Samodzielna praca uczniów 6-8 minut.
  5. Demonstracja prac, dyskusja przez 2 minuty.
  6. Podsumowując 1 minutę.

Wyznaczanie celów i zadań

Cele i zadania powinny być konkretne, ustalane przez edukatora zgodnie z umiejętnościami opanowanymi na lekcji, które są niezbędne podczas pracy z określonymi wzorami i technikami realizacji. Rozważ opcje celów i zadań, korzystając z przykładów z określonymi metodami pracy:

Temat lekcji Cel Zadania Technika wykonania zadania
„Mosty” Rękodzieło z wykorzystaniem geometrycznych kształtów z papieru. - szkolenie w zakresie analizy obiektu;
- rozwinięcie umiejętności tworzenia budynku z gotowych form;
- rozwój umiejętności myślenia przestrzennego i projektowania.
Budowa budynków z figur kartonowych (kostka, „cegła”, „pręt”, cylinder).
„Wiosenne cuda” Robienie kwiatów z pasków papieru. - rozwój myślenia przestrzennego i projektowego;
- rozwój umiejętności łączenia;
- rozwój smaku estetycznego.
Klejenie pasków papieru, aby utworzyć „płatki”, łącząc je z kwiatkiem za pomocą środka.

Streszczenie lekcji „Nasz wiosenny potok”.
Autorzy: Petrukhina A.V. wychowawca, Tatarkina Yu.V. wychowawca MADOU №96 „Umnichka”, Nabierieżnyje Czełny

Zajęcia Zabawny, produktywny, poznawczy i badawczy.
Cele Wzmocnienie umiejętności pracy z papierem, rozwijanie uwagi, responsywności, zaszczepienie kultury komunikacji w zespole.
Zamierzony wynik Umiejętność zaprojektowania papierowej łodzi, pozytywna i aktywna interakcja ze wszystkimi uczestnikami procesu twórczego.
Użyte materiały Papier Whatman ze zdjęciem strumyka, kartki papieru, klej ze szczotkami, ceraty i szmaty do czyszczenia miejsca pracy.
Przebieg lekcji Nauczyciel prowadzi rozmowę z dziećmi: jaka jest pora roku (wiosna), nazwij miesiące wiosenne, jaki jest miesiąc, jaka jest dzisiaj pogoda na zewnątrz.
Wykorzystanie materiałów wizualnych: nauczyciel wiesza na tablicy kartkę Whatmana ze zdjęciem strumienia, prosi o wyobrażenie sobie, co by robił na spacerze, gdyby zobaczył taki strumień. Proponuje udekorowanie obrazu papierowymi łodziami.
Nauczyciel przeprowadza bezpośredni pokaz realizacji działań mających na celu stworzenie łodzi.
Chłopaki samodzielnie powtarzają zademonstrowane czynności.

Wychowanie fizyczne:
Niedźwiedź wyszedł z jaskini,
Rozejrzałem się na progu (skręca od lewej do prawej)
Wyciągnął się ze snu. (ręce są wyciągnięte)
Wiosna znów do nas przyszła. (Obrót głowy)
Aby szybko zyskać siłę,
Głowa niedźwiedzia skręcona.
Pochylony w przód iw tył (pochyla się w przód iw tył)
Tutaj spaceruje po lesie. (zgina się prawą ręką, aby dotknąć)
lewa stopa i odwrotnie)
Szukasz korzeni niedźwiedzia
I zgniłe kikuty.
Wreszcie niedźwiedź jest pełny
I usiadł na kłodzie. Dzieci siadają.

Nauczyciel dziękuje dzieciom za wykonaną pracę i zaprasza wszystkich do udekorowania strumienia swoją łodzią.

Podsumowanie lekcji „Budka dla psa”.
Stwórz papierowe rzemiosło, korzystając z nowej metody projektowania - złóż papier na pół. Zadania - szkolenie w zakresie analizy rzemiosła papierowego (podkreślanie części statku, ich położenia na płaszczyźnie i względem siebie);
- szkolenie w zakresie odbioru składania kartki papieru;
- nauka tworzenia owalu poprzez zaokrąglanie rogów kwadratu;
- edukacja dokładności. Materiały (edytuj) Kartka białego papieru, pasek brązowego papieru, kwadratowa kartka czarnego papieru, klej, pędzel, nożyczki, figurki psów, cerata, szmatka. Przebieg lekcji Gra w piłkę „Kto mieszka w jakim domu”:
Dzieci stoją w kręgu, pośrodku jest nauczyciel. Nauczyciel rzuca piłkę jednemu z uczniów, nazywając zwierzę lub ptaka, zadaniem dziecka jest powiedzieć, gdzie mieszka to zwierzę. Następnie dziecko rzuca piłkę kolejnemu uczniowi, nazywając inne zwierzę itp.

Nauczyciel pokazuje dzieciom gotową papierową budkę, uczy analizować papierowy budynek za pomocą pytań wiodących.
Pokaz na żywo działań, aby stworzyć stoisko papierowe.

Wychowanie fizyczne.
Raz - wstań, rozciągnij, (rozciągnij.)
Dwa - zgiąć, rozprostować (zgięte plecy, ręce na pasku.)
Trzy - trzy klaśnięcia w twoje ręce, (Klaszcze w twoich rękach.)
Głowa trzy kiwa głową. (Ruchy głowy.)
Cztery ramiona szersze, (ręce na boki.)
Pięć - machaj rękami, (machaj rękami.)
Sześć - usiądź ponownie. (Usiądź.)

Samodzielne wykonywanie przez uczniów działań mających na celu zbudowanie papierowej budki.
Demonstracja i omówienie gotowych prac.
Czas na zabawę papierowymi rękodziełami i figurkami psów.

Podsumowanie lekcji „Śmieszne bałwanki”.
Naucz się projektować rzemiosło z papierowych serwetek. Zadania - utrwalenie wiedzy o zimie i jej zjawiskach, poszerzenie zasobu słownictwa uczniów;
- szkolenie z orientacji w samolocie;
- utrwalenie umiejętności posługiwania się nożyczkami i klejem;
- rozwój konstruktywnego myślenia;
- edukacja dokładności. Materiały (edytuj) Ramka ze zdjęciem choinki. Zdjęcia przedstawiające Świętego Mikołaja, Śnieżną Pannę, bałwana, gila i Królową Śniegu. "kostki lodu" wykonane z papieru. Obrazy bałwanów w różnych pozach z różnymi wyrazami twarzy. Nożyczki i klej, pędzle do kleju, papierowe wykroje do wycinania bałwanów i ich ozdób. Przebieg lekcji Na początku lekcji na tablicy wisi pięć obrazków pokrytych lodem. Nauczyciel zaprasza dzieci na wizytę w zaśnieżonym królestwie. Toczy się rozmowa o zimie, osobliwościach tej pory roku.
Dzieci poznają mieszkańców śnieżnego królestwa (ich obrazy zostały ukryte pod lodem): Świętego Mikołaja, Snegurochkę, Gila, Królową Śniegu, Bałwana. Nauczyciel może przygotować zagadki na temat tych postaci.
Niespodzianka: do pokoju wchodzi Snow Woman. Jest smutna i mówi, że miała wielką zimę (pokazuje zdjęcie), ale wszystkie bałwany wyjechały na początku roku, gdy przyszła wiosna. Nauczyciele i dzieci postanawiają stworzyć bałwanki dla Snow Woman.
Wychowanie fizyczne.
Nauczyciel pokazuje działania, aby stworzyć bałwana z serwetek.
Powtórz przez uczniów.
Po zakończeniu pracy pozostaw bałwany do wyschnięcia.
Dzieci w tym czasie bawią się Snow Babą w grze „Zbierz bałwana” (zbierają bałwany z oddzielnych części).
Chłopaki wręczają papierowe bałwanki Snow Baba, pożegnaj się.

Program kręgu origami w grupie środkowej

Program kręgu origami powinien mieć orientację artystyczną i estetyczną. Jej znaczenie polega na tworzeniu warunków do wszechstronnego rozwoju osobowości przedszkolaków, zapoznaniu się z wartościami kulturowymi, tworzeniu motywacji do aktywności poznawczej i twórczej, realizacji pozytywnej interakcji między nauczycielem, uczniami i ich rodzicami.

Proces twórczy tworzenia origami „Biedronka”

Cel programu

Rozwój intelektualny i estetyczny uczniów poprzez opanowanie techniki projektowania z papieru - origami.

Zadania

  • znajomość podstawowych pojęć geometrii (koło, kwadrat, trójkąt, punkt, linia, kąt, bok, wierzchołek itp.) oraz form origami;
  • szkolenie w zakresie technik obsługi papieru;
  • nauka tworzenia kompozycji;
  • szkolenie w przestrzeganiu instrukcji ustnych;
  • rozwój umiejętności motorycznych rąk i oczu;
  • aktywizacja uwagi, myślenie konstruktywne i przestrzenne;
  • rozwój pamięci;
  • rozwój wyobraźni i kreatywności;
  • edukacja dokładności, poszanowania materiału, przestrzegania czystości i porządku w miejscu pracy;
  • kształtowanie kultury pracy i komunikacji w zespole.

W kręgu origami uczniowie są przyjmowani w podgrupach po 8-10 osób. Lekcja trwa 20-25 minut i odbywa się raz w tygodniu. Zgodnie z wynikami pracy koła odbywają się wystawy prac dzieci.

Indeks kart z motywem kubka origami w środkowej grupie

Temat lekcji Opanowanie i/lub utrwalenie umiejętności projektowania papieru
"Kochanie" - zginanie kwadratu po przekątnej,
- znalezienie środka,
- zginanie rogów kwadratu do środka.
"Motyl" - tworzenie trójkąta z kwadratu,
- gięcie narożników w różnych kierunkach.
"Dekoracja choinkowa" - zginanie koła na pół,
- znalezienie środka,
- klejenie części figur.
- składanie papieru w różnych kierunkach,
- pracuj z klejem.
- złożenie kwadratu na cztery,
- praca z nożyczkami.
„Rybka” - uzyskanie trójkąta z papierowego kwadratu,
- praca z nożyczkami.
- uzyskanie trójkąta,
- gięcie i wywijanie części trójkąta.
"Zakładka" - składanie podstawowego kształtu "cukierek".
- składanie podstawowego kształtu latawca.

Schematy origami i przykłady pracy na zdjęciu

Memo Schemat blokowy dla origami Schemat blokowy dla origami Schemat blokowy dla origami Schemat blokowy dla origami Praca zbiorowa Rzemiosło z dwóch elementów origami Przykłady prac Przykłady prac Składanie kształtu latawca, łączenie modułów Praca zbiorowa

Ciekawe pomysły i schematy projektowe w grupie środkowej.

Aby wzbudzić zainteresowanie aktywnością wizualną, edukator musi wprowadzić do klasy element zabawy, wykorzystać nietradycyjne materiały, zaproponować wykonanie rękodzieła, które będzie miało praktyczny cel.

Szablony pracy na zajęcia

Szablon do cięcia i klejenia Schemat origami Instrukcje projektowania Schemat origami Diagramy Instrukcje projektowania Instrukcje projektowania Instrukcje budowy domu z niespodzianką Pomysły na budowę mebli dla lalek z pudełek zapałek Instrukcje konstrukcji Pomysł na stworzenie nakrycia głowy dla lalki Pomysł na stworzenie nakrycia głowy dla lalki Origami diagram Instrukcje Instrukcja projektowania Instrukcja projektowania Instrukcja projektowania Instrukcja projektowania

Przykłady gotowych prac

Przykład konstrukcji papieru przy użyciu pudełek zapałek. Statek może zostać wykorzystany w grze lub do stworzenia projektu bezpieczeństwa drogowego. Możesz udekorować pokój, okno, choinkę wisiorkami Przykład konstrukcji z woreczka na mleko Przykład konstrukcji z papieru. Praca zaprojektowana w formie pocztówki dla mamy 8 marca. Niezwykłe rzemiosło w formie zamkniętej W wersji rozszerzonej Przykład projektu z wykorzystaniem tekturowego rękawa Przykład projektu z papieru Praca zespołowa. Girlanda z lampionami ozdobi pokój na wakacje Przykład projektowania z papieru. Ptaki można powiesić na oknie Przykład konstrukcji z użyciem rękawa tekturowego Przykład konstrukcji z papieru. Kosz można wypełnić papierowymi kwiatami Przykład konstrukcji z pudełkiem zapałek u podstawy Przykład konstrukcji z materiałów śmieciowych (pudełka zapałek, patyczki do lodów) Przykład konstrukcji z użyciem kartonowego rękawa Przykład konstrukcji z papieru. Praca zespołowa. Girlanda z flagami służy do dekoracji pokoju lub drzewa na przyjęcie sylwestrowe.Przykład projektowania z papieru. Rzemiosło może służyć do tworzenia pracy zespołowej lub zabawy z figurkami zwierząt.Przykład konstrukcji z pudełek zapałek. Rzemiosło może służyć do zabawy lalkami Przykład konstruowania z pudełek zapałek. Rzemiosło może służyć do zabawy lalkami Przykład konstrukcji papierowej Przykład konstrukcji papierowej Przykład konstrukcji papierowej Rękodzieło można wykorzystać do dekoracji pokoju na Święto Wiosny.

Projektowanie w grupie środkowej to zajęcia, w których dzieci uczą się pracy z nożyczkami, papierem, kartonem, klejem, tworząc różne rękodzieła. Ma również doskonalić nabyte umiejętności na innych lekcjach, np. w rozwoju mowy, rysunku, muzyki, logiki i otaczającego świata.

zajęcia projektowe

Nauczyciel powinien postawić sobie za zadanie nie tylko uczyć dzieci wykonywania określonych czynności, ale także realizować ich osobiste projekty rzemieślnicze, wykonując je z "materiału śmieciowego", po prostu ze śmieci i śmieci. To właśnie projektowanie w grupie środkowej otwiera przed młodymi twórcami ogromne pole działania dla wyobraźni, uczy dzieci osiągania celów, pielęgnowania i doceniania pracy własnej i innych.

Każda lekcja w przedszkolu jest jak podróż do baśniowego świata. A budownictwo w grupie środkowej nie jest pod tym względem wyjątkiem. Dlatego lekcję należy rozpocząć krótkim wprowadzeniem, swoistym mini spektaklem, w którym również powinny wziąć udział dzieci, odpowiadając na pytania nauczyciela oraz postacie miniaturowych postaci. W ten sposób zaangażowane są umiejętności mówienia i logiczne myślenie dzieci. Konstruowanie w grupie środkowej może czerpać z umiejętności wyuczonych na lekcjach muzyki, kiedy maluchy proszone są o zaśpiewanie wyuczonej wcześniej piosenki.

Praca z nożyczkami, papierem i klejem

Najprostszym materiałem na kreatywność dzieci jest papier. Dzieci prawie od roku zaczynają z niego tworzyć swoje pierwsze arcydzieła. Grupa środkowa również chętnie tworzy z tego dostępnego materiału. Projektowanie z papieru to osobny dział w planowaniu zajęć manualnych.

Dzieci chętnie tworzą rękodzieło jako prezent dla swoich rodzin. Możesz zaprosić ich do zrobienia zabawnej zabawki z żabą, rozdając wcześniej szablony części. Nauczyciel musi pokazać dzieciom, jak skleja się tułów uroczej żaby, jak przyczepione są łapki, oczy, cętki. Wcześniej możesz dać jedną lekcję projektowania w środkowej grupie obrazu „Żaba drzewna jedząca muchę”.

W trakcie pracy możesz opowiedzieć dzieciom krótką historię o smutnej żabie Kvaksha, która uważała się za bezużytecznego na ziemi.

„Kto wie, jakie korzyści przynoszą żaby?” - powinien zapytać nauczyciel. I pokazując gotową próbkę rzemiosła, w ten sposób doprowadzaj dzieci do odpowiedzi: niszczą owady - komary i muchy - które dręczą ludzi i zwierzęta.

Origami ręcznie

Inną opcją do ćwiczenia z papierem jest składanie różnych figur z arkuszy. Oprócz obowiązkowej demonstracji wszystkich etapów wytwarzania produktu oznacza to projektowanie schematów w środkowej grupie, których nauczyciel uczy „czytać”, to znaczy rozumieć. Każda akcja w klasie mistrzowskiej krok po kroku ma swój własny numer seryjny, jeden po drugim. Po pokazie należy zaoferować dzieciom wydruki schematów do wykonywania rzemiosł z mieszaną kolejnością czynności - niech same dzieci wskazują strzałkami, co robić, po co.

Ołówki cylindryczne z rolek toaletowych

Dobrze, jeśli planowanie budowy w grupie środkowej obejmuje pracę z przedmiotami, które większość ludzi zwykle wyrzuca do kosza na śmieci. Na przykład z rolek papieru toaletowego pozostają tekturowe tuby, które można łatwo zamienić w zabawne króliki, przyklejając je kolorowym papierem i przyczepiając do nich nosy, uszy, oczy i łapy. Poza tym, że te drobiazgi wyglądają bardzo uroczo, są wygodne do składania ołówków i długopisów.

Małe domy

Po zapoznaniu się z pracą Nikołaja Nosowa o małych ludziach możesz zaplanować budowę „Domu”. W grupie środkowej ta aktywność może rozpocząć się od pojawienia się lalki z rękawiczkami Dunno. Odpowiednie jest wcześniejsze nagranie słów postaci na dyktafon, aby nauczyciel nie musiał otwierać ust podczas wypowiedzi dziecka.

„Chłopaki, cześć! - musi ze smutkiem powiedzieć niski mężczyzna. - Poznałeś mnie? Tak, jestem Dunno z Flower City. Zapewne pamiętacie, że wszyscy niscy ludzie nie mieszkają w osobnych domach, ale kilka osób w jednym pokoju. To nie jest zbyt wygodne. W końcu Gusle musi tworzyć muzykę, a Tsvetik chce w tym czasie pisać swoje wiersze. Znayka uwielbia wieczorami czytać swoje mądre książki, a Avoska bardzo chce wcześnie iść spać - przeszkadza mu światło lampy. Wszyscy niscy pokłócili się o to! A Dunno wyciera nos chusteczką, jakby płakał.

Nauczyciel tutaj powinien zapytać dzieci, czy mogą pomóc małym. A jeśli chłopaki nie udzielą właściwej odpowiedzi, dorosły powinien zasugerować sobie: „Zróbmy dla nich osobne domy! Tutaj po prostu mam puste pudełka po sokach, może nam się przydadzą?”

Karmniki dla ptaków

Faceci naprawdę lubią pomagać komuś w życiu, robiąc dobre uczynki. Dlaczego nie skierować ich niepohamowanej energii we właściwym kierunku i nie zaproponować robienia naprawdę pożytecznych rzeczy? Z wielką przyjemnością dzieci zaczną robić z tych samych kartonów z mleka lub soku.

Oczywiście musisz pokonać początek klasy budowlanej. Na przykład ciekawy będzie wygląd ptaka (przebranego artysty lub zabawki) z wielką literą w dziobie. Po przeczytaniu wiadomości dzieci dowiedzą się, że wraz z nadejściem chłodów ptakom niezwykle trudno jest znaleźć pożywienie pod śniegiem.

Nauczyciel powinien w tym miejscu zachęcić dzieci do zapamiętania materiału lekcji na temat otaczającego ich świata. Istotne są następujące pytania wiodące:

  1. Jakie ptaki latają do ciepłych krajów z nadejściem chłodów?
  2. Który z ptaków pozostaje, aby spędzić z nami zimę?
  3. Kiedy gile odlatują i dlaczego?
  4. Dlaczego musisz karmić ptaki zimą?
  5. Co należy podawać ptakom jako pokarm?

Projekt według projektu

Dobrze, jeśli dzieci lubią fantazjować, proponują własne pomysły. Następnie możesz zaproponować wymyślenie własnego rzemiosła. Może to być kompleksowa praca nad projektem nowego, nowoczesnego placu zabaw dla małych ludzi. Niech ta konstrukcja będzie nazywana „Przedszkolem”.

Średnia grupa chętnie weźmie udział w wykonywaniu maleńkich mebli dla swoich pupili. Do jego stworzenia można użyć pudełek o różnych rozmiarach, a nawet jednorazowych kubków plastikowych lub kartonowych.

Konstrukcje z warzyw i złomu

Ten rodzaj kreatywności otwiera drogę do wyobraźni. Ile ciekawych rzeczy można zrobić nawet ze zwykłych ziemniaków! Więc wbij zapałki w surowe ziemniaki, zrób oczy z winogron, a nos z porzeczek - i proszę, przed tobą jest zabawny jeż. A jeśli przymocujesz koło sera lub plasterek tego samego ziemniaka z przodu za pomocą kilku zapałek, zrób uszy i oczy - teraz i małą świnię, niezdarną i brudną. Jeszcze lepiej, zastąp zapałki połamanym makaronem spaghetti - nie pozwól chłopakom dotykać zapałek, które mogą wziąć bez pytania, dopóki dorośli nie będą w pobliżu.

Dzieci z radością sprawiają, że postacie z bajki Gianniego Rodariego „Cipollino” na lekcjach pracy fizycznej z warzywami wcielają się w wątki innych bajek. Godne podziwu są obszerne kompozycje oparte na baśni „Kopciuszek”, gdzie powóz jest właściwie zrobiony z dyni, a konie szczura z ziemniaków.

Mistrzowska klasa robienia torebki z tekturowych płyt

Stworzenie rzemiosła, którego nie będziesz się wstydzić i zaprezentowanie jako prezent, pomoże w lekcji projektowania. W grupie średniej można zaproponować maluchom zrobienie z tekturowych jednorazowych talerzy wspaniałej torebki w kształcie pyszczka królika. Aby to zrobić, potrzebujesz trzech talerzy, dwóch kawałków waty, guzika do nosa, paska lub pięknego sznurka, nożyczek i pisaka. Możesz przymocować części za pomocą kleju lub zszywacza.

Makaron zamienia się w klejnoty

A jak wyglądają luksusowe produkty ze zwykłego makaronu! Oczywiście w przypadku koralików i zawieszek muszle najlepiej wcześniej pomalować i dokładnie wysuszyć. Ale zdobione rzemiosło w postaci anioła można pokryć złotą lub srebrną farbą bezpośrednio z puszki ze sprayem.

Ale przede wszystkim sprawia dzieciom przyjemność projektowania z makaronu, sklejając je ze sobą. Jest to bardzo podobne do pracy z konstruktorem Lego, jednak w gotowym zestawie części można połączyć tylko w sposób, który został wcześniej wymyślony i dostarczony przez inżyniera. Podczas pracy z makaronem nikt nie stawia przeszkód dziecięcej wyobraźni.

A z dziecięcych rąk wychodzą cudowne bajkowe domy i niesamowite pojazdy, zabawni i mili kosmici i urocze łąki z dziwacznymi kwiatami.