Opis działań wychowawczych i profilaktycznych w szkole. Streszczenie wydarzenia konsultacyjno-edukacyjnego w formie spotkania rodziców „Twoje dziecko jest piątoklasistką. Plan studiów

Oksana Watolina
Scenariusz wydarzenia edukacyjnego

Scenariusz wydarzenia edukacyjnego

Przedmiot Wydarzenia: „Podróż do kraju spokojnego atomu”.

Grupa przygotowawcza (6-7 lat, wspólna aktywność poznawcza, 25-30 minut, MBDOU, 20 dzieci.

Sprzęt, środki techniczne uczenie się: - wizualny model atomu;

Czapki według liczby dzieci z litery: E, N, P;

Prezentacje tematyczne;

Multimedia dla prezentacje: ekran, projektor, laptop.

Pomysł Wydarzenia: zwiększenie zainteresowania i poziomu wiedzy przedszkolaków w zakresie energetyki jądrowej, ochrony środowiska.

Cele Wydarzenia:

Poszerzanie horyzontów poznawczych dzieci, zapoznanie się z pojęciem atomu i jego strukturą;

Kształtowanie w przedszkolach pozytywnego nastawienia i zaufania do energetyki jądrowej i technologii jądrowych;

Zapoznanie dzieci z zakładem elektrochemicznym i jego działalnością;

Rozwój ciekawości, elementy logicznego myślenia, kreatywność dzieci;

Zwrócenie uwagi dzieci na zawód osób pracujących w zakładzie elektrochemicznym.

Gradacja Wydarzenia.

I. Moment organizacyjny.

Demonstracja pokazu slajdów. (1-2 min.)

Pedagog: - Cześć chłopaki! Przyjrzyj się uważnie ekranowi.

Pojawia się na ekranie obrazy: lodołamacz jądrowy, atomowa łódź podwodna, elektrownia atomowa, model atomowy. (Pokaz slajdów).

Pedagog: - Chłopaki, jak myślicie, co łączy te wszystkie? Obrazy? Rzeczywiście, wszystko to łączy słowo - atom.

Chcesz wiedzieć więcej o atomie?

Dziś wyruszamy w ekscytującą podróż do „Kraj pokojowego atomu”... Czeka na Ciebie wiele nowych i ciekawych rzeczy, chodźmy jak najszybciej.

II. Rozmowa z dziećmi o atomie. (2-3 min.)

Pedagog: - Chłopaki, z czego składa się cały świat, przyroda żywa i nieożywiona?

A może ktoś wie, czym jest atom? .

Pedagog: - Zgadza się, cały świat składa się z pierwiastków chemicznych, a pierwiastki chemiczne - z atomów.

Atom to najmniejsza niepodzielna część pierwiastka chemicznego, słowo "atom" w tłumaczeniu znaczy niepodzielny. Atomy są bardzo małe i po prostu nie będziemy mogli ich zbadać, ale możemy o nich usłyszeć.

III. Czytanie wierszy przez dzieci. (2-3 min.)

Wychodzi pięcioro dzieci i czyta wiersze o atomie.

1. Teraz ci powiemy

Słuchaj uważnie.

Z czego jesteśmy stworzeni

Co pijemy i co jemy.

2. Co jest białe? połysk:

Słońce, rzeka, kwiat jabłoni.

Szkoła, długopisy i zeszyty

A chwast jest w naszym ogrodzie.

3. Wszystko, co mamy wokół,

Cząsteczki, młody przyjacielu.

Są dla nas takie małe

Jak ziarenka piasku dla księżyca.

4. Chociaż cząsteczka jest mała,

Niewidoczny w mikroskopie

Jeszcze mniejsze cząsteczki

Nadal się składa.

5. Te cząsteczki mają nazwę,

Ich nazwa to atomy.

Teraz je budujemy

Na pewno to przestudiujemy.

Pedagog: - Czego nauczyłeś się z wierszy dla dzieci? (Szacunkowe odpowiedzi dzieci).

Czy jesteś ciekaw, z czego zbudowane są atomy?

IV. Opowieść edukatora, demonstracja wizualnego modelu atomu.

(3-4 min.)

Pedagog: - Atomy składają się z jądra i elektronów.

Na tablicy nauczyciel demonstruje model budowy atomu, towarzysząc pokazowi wierszem.

Ładunek ujemny

Elektron ma ...

Krąży wokół rdzenia

Jak nowy satelita.

Pedagog: - Jądro składa się z protonów i neutronów, protony mają ładunek dodatni, a neutrony nie mają ładunku.

Dwie siostry w jednym rdzeniu

Żyliśmy - żyliśmy

Ich proton i neutron

Dzwonili ludzie.

Ładunek dodatni

Siostra ma proton,

Kolejny siostrzany neutron

Nie ma nikogo.

Pedagog: - Protony, neutrony i elektrony są w ciągłym ruchu, tak powstaje energia. Proponuję, abyś teraz zamienił się w cząsteczki atomowe i zaczął grać.

Dzieci noszą czapki z litery: E - elektrony, H - neutrony, P - protony.

V. Kultura fizyczna min.

Gra „Zbierz atom”. (2-3 min.)

Niektóre stają się elektronami, inne neutronami, a inne protonami. Na piętrze są dwa okrąg: wewnętrzna - jądro, zewnętrzna - ruch elektronów.

Na polecenie nauczyciela: "Raz, dwa, trzy - zbierz atom!" do muzyki dzieci tworzą model atomu i pokazują ruch cząstek.

Następnie rozpraszają się w różnych kierunkach, na polecenie nauczyciela ponownie gromadzą się na swoich miejscach (neutrony i protony w centrum, elektrony w zewnętrznym kręgu).

Pedagog: - Dobra robota, ty i ja odpoczęliśmy, dostaliśmy zastrzyk energii i radości.

Dzieci przechodzą i siadają.

Vi. Rozmowa nauczyciela z dziećmi. (1-2 min.)

Pedagog. - Chłopaki, jak myślicie, do czego służy energia atomowa? (Szacunkowe odpowiedzi dzieci)... Oczywiście, aby rakiety mogły latać, statki pływają, ludzie żyją i otrzymują tak niezbędną energię.

Pedagog: - Czy w naszym mieście jest miejsce, które kojarzy się z atomami, z energią atomową? (Szacunkowe odpowiedzi dzieci).

Pedagog: - Oczywiście jest to zakład elektrochemiczny (ECP, który jest znany nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. A ty i ja powinniśmy być dumni, że mieszkamy w tak znanym mieście, które jest znane nawet za granicą, ponieważ mamy EHZ.

Dziś zaprosiliśmy tatę naszego ucznia Stepana Tsokolova, który pracuje w ECP i może opowiedzieć wiele ciekawych rzeczy.

VII. Opowieść taty o ECP i prezentacja multimedialna. (4-5 minut)

Sergey Vladimirovich Tsokolov przygotował ciekawą opowieść filmową o naszym zakładzie.

Ekran pokazuje slajdy z Obraz ECP.

Opowieść o zakładzie elektrochemicznym.

Po opowiadaniu i oglądaniu dzieci zadają pytania, które je interesują.

Następnie Siergiej Władimirowicz daje dzieciom na pamiątkę albumy, książki, pocztówki o roślinie.

VIII. Wyniki Wydarzenia oraz ocena wyników uzyskanych przez dzieci.

(2-3 min.)

Chłopaki, podobała wam się nasza podróż?

Jakich interesujących rzeczy nauczyłeś się dzisiaj, a co bardziej zapada w pamięć? (Szacunkowe odpowiedzi dzieci).

Czy uważasz, że ludzie potrzebują energii jądrowej? Jakich ciekawych rzeczy dowiedziałeś się o naszej fabryce?

Czy chciałbyś pracować w ECP, kiedy dorośniesz? (Odpowiedzi dzieci).

Chłopaki, co z tego, czego się dzisiaj nauczyliście, przyda wam się w przyszłości?

Jaka jest najważniejsza rzecz, którą pamiętasz o energii jądrowej? (Odpowiedzi dzieci).

Szanowni Państwo, podczas naszej podróży przyszedł list do naszej grupy, a w nim zaproszenie do odwiedzenia muzeum i centrum wystawienniczego ECP. Wycieczka do muzeum pozwoli nam dużo dowiedzieć się o naszej roślinie io spokojnym atomie.

Powiązane publikacje:

Praca wychowawcza w przedszkolu. Porady i wskazówki dla rodziców CO ZROBILIŚMY .... Grupa wczesna: rozwinięte umiejętności kulturowe i higieniczne (nauczone samodzielnego posługiwania się serwetką i chusteczką do nosa).

Podsumowanie lekcji „Sortowanie śmieci – ratowanie przyrody” Cel: zapoznanie dzieci z zasadami zbierania i utylizacji odpadów domowych. Zadania:.

Program edukacyjny i gier dotyczący zasad ruchu drogowego dla dzieci w średnim wieku przedszkolnym „Magiczna transformacja” MBDOU „Połączone Przedszkole nr 82” Program edukacyjny i gier dotyczący zasad ruchu drogowego dla dzieci w średnim wieku przedszkolnym.

Projekt edukacyjno-środowiskowy „Niech zawsze będzie czysto” Objaśnienia Życie w zgodzie z naturą jest warunkiem koniecznym zachowania cywilizacji. W chwili obecnej w dziedzinie ekologii widać.

Zarys wspólnych działań edukacyjnych i artystycznych dla dzieci grupy przygotowawczej „Plakat teatralny” Zarys wspólnych działań edukacyjnych i artystycznych dla dzieci w wieku przedszkolnym na temat „Plakat” (artystyczny.

Plan pracy edukacyjnej z dziećmi grupy przygotowawczej. Temat tygodnia to „Poród dorosłych. Zawody " Poniedziałek „17” październik 2016 Temat tygodnia to „Poród dorosłych. Zawody „Wydarzenie finałowe ___ I poł.

Edukacyjny plan pracy. Temat tygodnia „Zwierzęta domowe” Ukończone przez Mikheeva Tatyana Konstantinovna Pedagog średniej szkoły średniej, Novosemeykino, jednostki strukturalnej „Przedszkole nr 20” w Krasnojarsku.

Projekt pracy edukacyjnej z dziećmi w wieku przedszkolnym „Witaminowa Bajka” Trafność tematu: Zdrowie jest pierwszą i najważniejszą potrzebą człowieka, która determinuje jego zdolność do pracy i zapewnia harmonijną.

Scenariusz wydarzenia Scenariusz na Dzień Ochrony Osób Niepełnosprawnych „Nasze serca dla dzieci” 1. Goście siadają 2. Początek koncertu Moderator: Dzień dobry drodzy goście! Miło nam powitać Państwa na dzisiejszym wydarzeniu, które.

Scenariusz imprezy edukacyjno-wypoczynkowej w grupie seniorów „Jesienny Jarmark” Scenariusz zajęć edukacyjnych i rekreacyjnych w grupie seniorów „Jesienny Jarmark”. Wychowawcy grupy seniorów MBDOU-№3 Sapozhkovsky.

Biblioteka obrazów:

Opis materiału: Proponuję podsumowanie imprezy kulturalno-wypoczynkowej „W świecie baśni” dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Ten materiał będzie przydatny dla nauczycieli przedszkolnych, wyspecjalizowanych placówek dziecięcych, nauczycieli szkół podstawowych. To podsumowanie wydarzenia, którego celem jest rozwijanie u dzieci umiejętności efektywnego komunikowania się, zdolności twórczych oraz uzupełnianie wiedzy o dziełach ustnej sztuki ludowej.

Streszczenie wydarzenia kulturalno-rekreacyjnego „Baśniowa Polana”

Integracja obszarów edukacyjnych„Poznanie”, „Komunikacja”, „Socjalizacja”, „Czytanie fikcji”.

Cel, powód: Rozwijanie umiejętności efektywnego komunikowania się, pozytywnych zachowań społecznych, wzbogacanie wiedzy o dziełach ustnej sztuki ludowej.

Zadania:

Edukacyjny: formułować pomysły dotyczące dzieł ustnej sztuki ludowej.

Rozwijanie: rozwijanie uwagi, pamięci, logicznego myślenia, aktywności poznawczej, umiejętności komunikacyjnych, umiejętności wspólnej aktywności.

Przemówienie: rozwijaj spójną mowę (rozwijaj zdolność ciotki do odpowiadania na pytania z pełnymi odpowiedziami, uzasadniaj swoje odpowiedzi).

Edukacyjny: wzbudzać zainteresowanie bajkami, ciekawość.

Materiał demonstracyjny: ilustracje przedstawiające przedmioty bajkowe (rzepa, lustro, koryto, bucik, jabłko, telefon, termometr, jajko, igła, rękawica, klucz, kosz ciast), formularze telegramów od postaci bajkowych, list z bajki.

Materiały informacyjne: mapa z trasą imprezy (ognista rzeka, wysokie góry, podmokłe bagna, gęste lasy, nieprzejezdne wąwozy, głębokie jeziora)

Techniki metodyczne: sytuacja w grze, rozmowa-dialog, badanie ilustracji, aktywność produkcyjna dzieci, podsumowanie.

Postęp wydarzenia

Narrator: Cześć chłopaki! Zobaczcie, jak tu jest pięknie, prawdopodobnie żyje tu wiele bajek. (Idzie dookoła sali, rozgląda się). Nie, nikogo nie znalazłem. Co to za list? (czyta na głos). „Pomocy, zostałem porwany przez złoczyńców! Fabuła". Chłopaki, musimy uratować bajkę z niewoli. Aby to zrobić, musimy zdać testy. Zgadzasz się, więc chodźmy!

Chłopaki są testowani na stacjach. Bajarz trzyma mapy z trasą: 1. rzeka ognia, 2. wysokie góry, 3. podmokłe bagna, 4. gęste lasy, 5. nieprzejezdne wąwozy, 6. głębokie jeziora. Opowiadacz rozdaje chłopakom mapy z trasą.

Straż Pożarna Rzeka... Narrator zadaje bajeczne pytania:

a) od jakich słów zaczynają się rosyjskie opowieści ludowe? („Żyły-były”, „w pewnym stanie”);

b) jaki instrument muzyczny pomógł dziewczynie Zhenyi zbierać truskawki? (rura);

c) kto pierwszy znalazł teremoka? (mysz);

d) kto zaaranżował taki podział z kim: „Twoje szczyty i moje korzenie” (mężczyzna i niedźwiedź);

e) od kogo pierwszy poszedł kolobok? (od babci);

f) która dziewczyna na balu zgubiła but? (Kopciuszek);

g) jak miała na imię najmłodsza dziewczynka? (Calineczka);

h) który prosię zbudował najtrwalszy dom? (Naf-Naf);

i) ile braci-miesięcy bohaterka bajki spotkała się przy ognisku noworocznym (12);

j) który z bohaterów rozbił wieżę? (Niedźwiedź);

k) kto pomógł wypędzić lisa z chaty? (kogut).

Stacja „Wysokie góry”. Faceci spotykają złodziei. Ukradliśmy wiele rzeczy i nie możemy określić, czyje są.

Złodzieje pokazują przedmioty, a dzieci muszą odgadnąć, z jakiej bajki jest przedmiot. Przedmioty: rzepa, lustro, koryto, pantofelek, jabłko, telefon, termometr, jajko, igła, rękawica, klucz, kosz ciast.

Stacja „Bagno”... Faceci spotykają starą kobietę Shapoklyak. - Nie pozwolę ci iść dalej, dopóki nie odgadniesz moich zagadek.

1. A droga jest daleko

A koszyk nie jest łatwy.

Siadałbym na pniu drzewa

Zjedz ciasto. (Masza i Niedźwiedź)

2. Och, ty, prostota Petya,

Trochę zagubiony,

nie posłuchałem kota,

Wyjrzałem przez okno. (Koguciowo-złoty grzebień)

3. Dziewczyna jest czerwona, smutna,

Ona nie lubi wiosny

Jest jej ciężko w słońcu

Biedactwo leje łzy. (Królowa Śniegu)

4. Nie ma rzeki, nie ma stawu, -

Gdzie pić wodę?

Pyszna woda

W dole kopyta. (Siostra Alyonushka i brat Iwanuszka)

5.Z elementarzem idzie do szkoły

Drewniany chłopiec

Hity zamiast szkoły

Do drewnianej budki

Jak nazywa się ta książka?

Jak nazywa się sam chłopiec? (Pinokio)

6. Jest milszy dla wszystkich na świecie,

Uzdrawia chore zwierzęta,

I pewnego dnia hipopotam

Wyszedł z bagna

Jest sławny, sławny

To jest lekarz ... .. (Aibolit)

7. Babcia bardzo kochała dziewczynę

Dałem jej czerwony kapelusz

Dziewczyna zapomniała swojego imienia

Cóż, zgadnij, jak miała na imię? (Czerwony Kapturek)

8 Uspokój się, uspokój się, zła wiedźmo,

Nie pielęgnuj swoich nadziei

W lesie spotkało się 7 krasnoludków

Nasz zostanie uratowany ... .. (Królewna Śnieżka)

Stacja „Gęste lasy”... Kikimora zadaje podchwytliwe pytania.

1. Dostał pijawki,

Sprzedałem Karabasa,

Wszystko pachniało bagiennym błotem

Nazywał się ... .. (Duremar)

2. Odważnie chodził po lesie,

Ale lis zjadł bohatera.

Biedak zaśpiewał na pożegnanie

Nazywał się ... .. (Piernikowy człowiek)

3. Biedne lalki biją i dręczą,

Szuka magicznego klucza.

Wygląda okropnie

To jest ... .. (Karabas-Barabas)

4. Był w drodze przez wiele dni

Aby znaleźć swoją żonę

I piłka mu pomogła,

Miał na imię…. (Iwan Carewicz)

5. I piękna i słodka,

Tylko za mały!

Smukła sylwetka,

A ich imię to ... .. (Calinka)

6. Żył w butelce przez setki lat,

Wreszcie ujrzałem światło

Zapuścił brodę,

To jest miłe ... .. (Staruszek Hottabych)

7. Z niebieskimi włosami

I z wielkimi oczami

To jest lalka aktorka

A jej imię to…. (Malwina)

8. Jakoś stracił ogon,

Ale goście go zwrócili.

Jest zrzędliwy jak starzec

To smutne ... .. (Osioł)

9. Jest wielkim, niegrzecznym komikiem,

Ma dom na dachu.

Braggart i chwalebny,

A jego imię to…. (Carlson)

Stacja „Nieprzeniknione wąwozy”. Listonosz Pechkin czyta telegramy, a chłopaki zgadują, od kogo są.

Peczkin: Chłopaki otrzymali telegramy, ale od kogo nie mogę ustalić. Pomóż mi proszę!

Telegramy:

- "Zapisać! Szary wilk nas zjadł ”(7 dzieci).

- "Już złożyłem złote jajko!" (Kurczak Ryaba).

- „Złamałem wieżę. Chłopaki, pomóżcie to zbudować!” (Niedźwiedź)

- „Zgubiłem złoty klucz. Pomóż mi go znaleźć ”(Pinokio)

- „Zostawiłem babcię, zostawiłem dziadka. Wkrótce będę twoim gościem ”(Kolobok).

Stacja „Głębokie Jeziora”.

Baba-Jaga: „Zrobię dla ciebie bajki i zgadujesz!”

- „Na pagórku zieleni jest kwiat szkarłatnego koloru, piękno niewidzialne i niesłychane, którego nie da się ani opowiedzieć w bajce, ani opisać długopisem. Zapach od niego w całym ogrodzie, równomiernie spływa, biegnie .... ” („Szkarłatny Kwiat”).

„Kobieta wróciła do domu, posadziła ziarno jęczmienia w doniczce. Gdy tylko je posadziła, nasiono natychmiast wykiełkowało, a z kwiatu wyłonił się ogromny cudowny kwiat, podobnie jak tulipan „(„ Calineczka ”)

„Spała na strychu. Pod samym dachem, na ciernistej macie ze słomy. A obie siostry miały pokoje z kolorowym parkietem, łóżkami i dużymi lustrami ”(„ Kopciuszek ”)

„Była taka urocza i czuła, ale z lodu, olśniewająca. Lśniący lód, a jednak żywy! Jej oczy błyszczały jak gwiazdy, ale nie było w nich ciepła ani spokoju "(" Królowa Śniegu ")

- "Leć leć. Płatek

Przez zachód na wschód

Przez północ, przez południe.

Wróć w kręgu

Jak tylko dotkniesz ziemi

Być moim zdaniem prowadzonym "(" Kwiat-siedem-kwiat ")

Opowiadacz, zwracając się do Baby Jagi: Wykonaliśmy wszystkie zadania, daj nam bajkę!

Baba Jaga: Cóż, do zrobienia, weź swoją bajkę!

Pojawia się bajka: Dziękuję wam! Uratowali mnie z niewoli, teraz będę cię bardzo często odwiedzać. (Nagradza wszystkich nagrodami).

Wydarzenie kulturalno-edukacyjne na temat: „Zabawka Filimonovskaya”

Cele: zapoznanie uczniów z historią pojawienia się zabawek Filimonov;zapoznać się z procesem tworzenia zabawek;ukazanie uczniom piękna, wartości artystycznej zabawek, jednego z najważniejszych i najwybitniejszych przejawów sztuki ludowej; stwarzać warunki do rozwoju zainteresowania sztuką, kulturą i tradycjami ludowymi; poszerzenie zrozumienia przez uczniów istoty działalności twórczej mistrza, promowanie w nich wychowania szacunku do sztuki ludowej i jej twórców.

Ekwipunek: prezentacja, TV, laptop, wideo.

Przebieg wydarzenia kulturalno-edukacyjnego

I. Moment organizacyjny. Tworzenie emocjonalnego nastroju

Mówi się, że nie powinno się rozpoczynać biznesu w złym humorze. Dlatego, aby nam się udało, proponuję obdarować się uśmiechem. Cóż, o ile jaśniej stało się wokół! Przejdźmy teraz do rzeczy.

II. Wspólnie z uczniami definicja tematu i celów lekcji.

W pobliżu Tuły jest wieś,
Filimonovo ma na imię.
I mieszkają tam rzemieślniczki,
Że dobro jest w domu.
A dobro nie jest tam proste,
A nie złoto, srebro.
Zabawka Filimonowa
To się nazywa.
Mocno rozciągnięte szyje
A krowa jak żyrafa
I niedźwiedź, którego Wąż Gorynych,
Tylko że tak po prostu jest.
Aby zwierzęta, ptaki, konie,
Panie, żołnierze,
Zarówno krowy, jak i niedźwiedzie
Lubiłem chłopaków.
Aby serce rozgrzało się dobrocią i pięknem
I żeby bajka nigdy nas nie opuściła.

Chłopaki, jak myślicie, o czym dzisiaj porozmawiamy?

O zabawce Filimonovskaya.

Tak, dzisiaj porozmawiamy o zabawkach Filimonov.

III ... Praca nad nowym materiałem.

Proszę podnieść rękę, kto słyszał o takich zabawkach?

Co wiesz o zabawkach Filimonovskaya.

1. Przeglądanie prezentacji.

Slajd 1.

Slajd 2.

Slajd 3.

Slajd 4.

Slajd 5.

Slajd 6.

Slajd 7.

Slajd 8.

2. Oglądanie filmu „O zabawce Filimonovskaya”.

Teraz obejrzyjmy krótki film o zabawce Filimonovskaya.

Po obejrzeniu filmu uczniowie odpowiadają na pytania:

    W jakiej wiosce powstała zabawka?

    Jak myślisz, dlaczego zabawka została nazwana „Filimonovskaya”?

    Jaka ziemia była we wsi Filimonovo?

3. Kreatywna minuta. Malowanie zabawek Filimonovskaya.

Chłopaki, teraz masz okazję być mistrzami zabawek Filimonovskaya. Na twoich stołach leży pomalowana zabawka Filimonov, twoim zadaniem jest spróbować ją pomalować.

4. Wystawa prac studentów. Uczniowie dzielą się wrażeniami.

IV ... Odbicie.

Slajd 9. Uczniowie proszeni są o rozwiązanie krzyżówki. Po rozwiązaniu krzyżówki następuje sprawdzenie i dyskusja.

    Powiedz mi, czego się dzisiaj nauczyłeś, co jest dla Ciebie nowe i interesujące?

    Co najbardziej podobało Ci się na naszej lekcji?

    Co już wcześniej wiedziałeś?

Streszczenie wydarzenia edukacyjnego, edukacyjnego

Zaleschenok Galina Anatolijewna

MOU „Szkoła średnia Dorokhovskaya”

– Wiesz, jakim był facetem!

Linia szkoły podstawowej poświęcona 50. rocznicy pierwszego załogowego lotu kosmicznego.


Linia szkoły podstawowej poświęcona 50. rocznicy pierwszego załogowego lotu w kosmos

– Wiesz, jakim był facetem!

Przedmiot: Kosmonautyka. Lot pierwszego człowieka w kosmos.

Cel, powód: kształtowanie się patriotyzmu, poczucia dumy z osiągnięć naszego kraju w dziedzinie nauki i techniki.

Zadania: wychowanie do patriotyzmu, obywatelstwa, odpowiedzialności za swoje czyny i działania, rozwijanie w dzieciach poczucia przynależności do historii ojczyzny, rozwijanie szacunku dla starszego pokolenia, poszerzanie ogólnego światopoglądu dzieci, rozwijanie samodzielnego myślenia, ciekawości.

Ekwipunek:

Komputer

Projektor multimedialny

Dysk z prezentacją "Wiesz jakim był facetem!"

Plakaty z okazji Dnia Kosmonautyki

Dyplomy

Piosenka A.N. Pakhmutova „Czy wiesz, jakim był facetem”

Przygotowanie do wydarzenia ( 10 dni przed imprezą) dzieciom oferujemy:

1 .Odpowiedz na pytania z całego szkolnego quizu * ( ogólne pytania na temat „Kosmonautyka”

Cel, powód: poszerzyć horyzonty dzieci. Stwórz poczucie dumy w swoim kraju.

2 .Weź udział w ogólnoszkolnym konkursie na plakat z okazji Dnia Kosmonautyki.

Cel, powód: rozwój zdolności twórczych i artystycznych dzieci.

3 .Montowanie uczniów II klasy.

Cel, powód: rozwijanie ekspresyjnych umiejętności czytania, zwiększanie samooceny ucznia.

Cel, powód: wywoływać poczucie przynależności do tych odległych wydarzeń. Poczucie dumy ze swojej ojczyzny.

4 .Prezentacja o pierwszym kosmonaucie Ziemi Yu.A. Gagarina.

Cel, powód: podać koncepcje graficzne na ten temat. Budzą poczucie odpowiedzialności za naszą ziemię.

5 ... Piosenka A.N. Pakhmutova „Czy wiesz, jakim był facetem”

Cel, powód: patriotyczna postawa dzieci. Rozwój dalszego zainteresowania tematem przestrzeni.

Postęp wydarzenia: Sala jest udekorowana zgodnie z wydarzeniem - na centralnej ścianie wiszą plakaty, sala ozdobiona jest balonami i gwiazdami.

Prowadzący. Dzień dobry, drodzy goście, chłopaki i nauczyciele!

Nasze spotkanie odbywa się w przeddzień święta – Dzień Kosmonautyki, który obchodzony jest 12 kwietnia ... W tym roku świętujemy 50 lat od pierwszego załogowego lotu w kosmos. 12 kwietnia 1961 roku, w pogodny wiosenny dzień, przerywając wszystkie transmisje programów świata, po całej planecie rozeszła się wiadomość radiowa: człowiek w kosmosie! Rosjanie, Sowieci. Jurij Aleksiejewicz Gagarin. Był pierwszym synem Ziemi, który wszedł w czarną ciszę kosmosu. I był synem Rosji ... To jest to Ojczyzno, dał swojej duszy napój tak prosty i konieczny, bez którego nie ma człowieka: jednym słowem, pieśnią, baśnią, epopeją. To ona wzmocniła jego serce chwalebnymi przykładami z przeszłości, dodając jego skrzydłom męstwa. To ona wychowała naukowców, zbudowała statek, podniosła jego los, nazywając go swoim wybrańcem. Wszystko, czym jest, Ojczyzno. Rosja... Powiedział do niej wiele słodkich słów. Czuł się jak jej krew, jej kropla. Urodzony, kochany, podniesiony przez wieś, uśmiecha się do niej. Jej przeszłość. Jej prezent. Jej przyszłość. [A. Lichanow, z książki „Syn Rosji”]

Cel, powód: wywoływać u dzieci poczucie patriotyzmu. Poczucie dumy i czułości dla ojczyzny. Poczuj z nią ciągłość wszystkich.

Prowadzący : Teraz przypomnijmy sobie, jak było.

(fonogram wiadomości TASS o pierwszym na świecie załogowym locie w kosmos. Dźwięk startującej rakiety. Głos Yu.A. Gagarina)

Instalacja

LOT
Olga Berggolts
Ranek. Ponad pół wieku.
Nad ziemią stonowany gwiaździsty dach.
Człowiek zostaje wysłany do gwiazd.
Mężczyzna wrócił. Żywy i zdrowy.

Wyglądamy nieśmiało. Naprawdę
On jest taki jak my
a my - dopasować go?
Czy to naprawdę my lecieliśmy.
Przez dziesiątki świtów
i kraje
i ciemność?

A dziś poza uniwersalną linią
Odwiedziłem, wracając na noc,
Do naszej ojczyzny, naszego Smoleńska,
Nasza droga
nasz gwiazdor.

Gagarin powiedział „chodźmy”
Rakieta rzuciła się w kosmos.
To był ryzykowny facet!
Od tego czasu zaczęła się era.

Era wędrówek i odkryć,
Postęp, pokój i praca,
Nadzieje, pragnienia i wydarzenia
Teraz to wszystko jest na zawsze.

Nadejdą dni, kiedy kosmos
Kto chce, może surfować!
Przynajmniej na księżyc, proszę wędrować!
Nikt nie może zabronić!

Tu będzie życie! Ale nadal pamiętaj
Że ktoś pierwszy poleciał...
Major Gagarin, skromny facet,
Udało mu się otworzyć epokę.
Mahmud Otar-Mukhtarov

Prezentacja wideo „Yu.A. Gagarin - pierwszy kosmonauta ziemi”

[zdjęcie z Internetu "Yandex" - zdjęcie]

Instalacja

Kosmos to cuda

Przestrzeń to wysokość.

W kosmosie są gwiazdy

Są ich miliony, są niezliczone.

Aby otworzyć drogę w kosmos,

Konieczne było wykonanie:

Satelita i rakieta

I odkryj odległą planetę.

Pierwsza osoba -

Kosmonauta Gagarin.

Latał wokół Ziemi

I gloryfikował kraj.

Otworzył nam drogę w kosmos,

Dawał ludziom gwiazdy.

Urośnijmy jeszcze trochę

I chodźmy jego drogą.

Byłoby miło objechać cały świat,

Cóż, lepiej polecieć w kosmos,

Zjedz obiad na stacji orbitalnej

I spójrz przez iluminator.

Tam, aby zobaczyć gwiazdy i planety

Może miał szczęście, że udało mi się złapać

Złoty lśniący ogon komety

Porozmawiać z kosmitami.

A teraz tylko marzę

Okazało się, że poleciało mnie w kosmos,

Musisz wiedzieć bardzo, bardzo dużo.

Prowadzący: Aby dużo wiedzieć, trzeba przeczytać dużo książek. Czas dowiedzieć się, który z Was jest najbardziej dociekliwy i pilny. Podsumowanie wyników „Kosmicznego quizu”. (Wręczenie dyplomów zwycięzcom)

Pytania quizowe *

1. Kto zainicjował odkrycie kosmosu, astronautykę teoretyczną?

(KE Ciołkowski)

2. W którym roku i kto wykonał pierwszy lot w kosmos?

(Ju.A. Gagarin, 12.04.1961)

3. Kto był drugim kosmonautą po Jurij Gagarinie?

(niemiecki Stiepanowicz Titow)

4. Pierwsza kobieta-astronauta.

(Walentyna Tereshkova)

5. W którym roku V. Tereshkova poleciał w kosmos?

6. Kto był pierwszym kosmonautą, który poleciał w kosmos?

(Aleksiej Arkhipowicz Leonow)

7.Jak rozszyfrować ISS?

(Międzynarodowa Stacja Kosmiczna)

8. Ile rakiet kosmicznych zostało do tej pory wystrzelonych z Bajkonuru? (471 razy)

10. Jak nazywacie statek kosmiczny, który został wystrzelony z okazji 50. rocznicy pierwszego załogowego lotu w kosmos? ( „Jurij Gagarin”)

11. Ile osób jest w jego załodze? (3) Jakiej narodowości? (dwóch Rosjan i 1 Amerykanin)

["Rosyjskie gazety od 05.04.2011. ]

Wybierz poprawną odpowiedź

1. Jak nazywał się kosmiczny „statek”, na którym odbył się pierwszy lot? "Wschód"," Wschód słońca "," Unia "," Apollo "

2. Które z wymienionych imion jest „drugą” kobietą astronautką?

Kandakova, Tereshkova, Sawickaja

3. Które z wymienionych nazwisk nie jest astronautą?

Komarow, Sewastjanow, Wodopjanowa, Titow

4. Pierwsza astronautka, która weszła w kosmos.

Tereshkova, Sawickaja

5. Wymień głównego projektanta statków kosmicznych.

Ciołkowski, Korolew, Gagarin

6. Jakie słowo powiedział Gagarin, gdy kosmiczny „statek” został wystrzelony?

startuję udać się wszystko gotowe.

Instalacja

Gwiazdozbiór Gagarina
Nikołaj Dobronrawow
Niech gwiazdy znów się z nami umawiają
Słyszymy wyładowania kosmicznych śnieżyc...
Jesteś z nami, idziesz z nami na misję,
Pierwszy, wierny, jedyny przyjaciel!

W lasach za Włodzimierzem sosny mają stulecie,
A ponure słońce wschodzi rano...
Nie będzie, nie będzie ostatniego lotu
Ludzie pamiętają Twój pierwszy lot!

Pamiętają o Tobie na obrzeżach Paryża,
Moskiewskie aleje i żyto Ryazan.
A dzieci na świecie grają w Gagarina,
Więc żyjesz na planecie!

Zaprzyjaźniłeś się ze światem niesamowitą bajką,
Uśmiech świeci jak świt w ciemności...
Z tego uśmiechu i życzliwości i czułości
Ludzie na ziemi stali się cieplejsi.

Bliżej, bliżej i bliżej nas bezkresne niebo,
A wyczynom w życiu nie będzie końca.
Konstelacja Gagarina wznosi się nad światem, -
Prawdę mówiąc, serca zaczynają świecić.

Prowadzący. Nie ma go z nami. Ale jest z nami. Niezapomniany dzień. Uśmiech. Z twoimi dziećmi. Drzewa, które zasadził na małej i pięknej Ziemi. Praca, którą kontynuują towarzysze. Wielcy nie znikają, tak jak bohaterowie starożytnych wieków nie mogą przeminąć, rozpłynąć się w nieświadomości. Bohaterowie, którzy czynią ludzi silnymi. Przyszłość jest nie do pomyślenia bez teraźniejszości. Teraźniejszość jest nie do pomyślenia bez przeszłości. I nie ma przeszłości bez przyszłości. Kontynuował wielką historię Ojczyzny. Jego życiem, czynem, bohaterskim czynem. Po prostu kontynuował. Ale to „tylko” zawiera najwyższą sumienność dziedziczenia. W końcu nasze działania są pod okiem minionej historii i tysiącleci przyszłości, do których bezstronnego osądu podnosimy się każdego dnia i co godzinę. [Albert Likhanov, Zakończenie do książki „Syn Rosji”]

Cel, powód: Pokaż związek między czasami i narodami. Rozwijać u dzieci poczucie przynależności do aktualnej historii naszej Ojczyzny. Rozwijaj poczucie odpowiedzialności i szacunku dla starszego pokolenia.

Prowadzący.

Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć w zakresie zagospodarowania przestrzeni.

Ty, przyszłość naszego kraju. Każdy z was może zostać astronautą, słynnym naukowcem. Przynosić korzyści i chwałę naszemu krajowi. Musisz tylko naprawdę tego chcieć i dokładać wszelkich starań. Twoje osiągnięcia naukowe to pierwsze kroki w eksploracji bezkresnej przestrzeni. Życzymy wszelkich sukcesów. Wierzymy i mamy nadzieję dla Ciebie!

Cel, powód: zaszczepić w dzieciach poczucie pewności siebie, wzbudzić w nich chęć tworzenia, pracy, wygrywania!!!

Źródła:

2. A. Lichanow. „Syn Rosji”. Moskwa, wydawnictwo „Młoda Gwardia”, 1982

5.http: //yurigagarin.ru/ Encyklopedia Jurij Gagarin

6.http://www.cosmoworld.ru/spaceencyclopedia/gagarin/ Encyklopedia

"Kosmonautyka"

8.http: //epizodsspace.airbase.ru/bibl/oblojki/oblojki.html Katalog książek o