Զբաղմունք-աշխատանք: Բաց դասը ծնողների համար: Միջին խմբում ծնողների հետ բաց ինտեգրված դասի համառոտագիր Թեմա. «Ծաղկի մարգագետին. Նյութեր և սարքավորումներ

Նպատակը. ստեղծել հատուկ ստեղծագործական և հուզական տրամադրություն երեխաների և ծնողների միջև ՝ նպաստելով հաղորդակցությանը և մերձեցմանը խաղերի, երգերի, բանաստեղծությունների միջոցով. ; հաշվետվություն ներկայացնել մտավոր զարգացման մեջ երեխայի առաջընթացի մասին, խորհուրդ տալ խաղերը տանը օգտագործման համար:

Սարքավորումներ: սեղանները, որոնք դասավորվում են շրջանով; մոմ `մոմակալներով; hoops, hat (kokoshnik) «արջ»; երկրաչափական ձևեր պատկերող քարտեր (յուրաքանչյուր երեխայի համար), համարի քարտեր (յուրաքանչյուր երեխայի համար), թվեր 1-ից 4-ը. սամովար, թեյ, ջեմ նրբաբլիթի վրա նկարը նկարելու համար, ափսեներ նրբաբլիթներով; աուդիո ձայնագրություն, երեխաների նկարներ:

Դահլիճը մթնշաղ է: Երեխաները, պահելով իրենց ծնողների ձեռքերը, շրջում են դահլիճով, նստում սեղանների վրա (գեղեցիկ հանգիստ երաժշտության հնչյուններ):

Առաջատար (Վ.): Ամբողջ ընտանիքն այս երեկո

Մենք հավաքվեցինք սեղանի շուրջ:

Հանգիստ հարցրեք.

Գուցե մոմեր

Եկեք լուսավորենք այն տոնի համար:

Հյուրընկալողը իր սեղանի վրա մոմ վառեց:

ԻՆ. Եվ հիմա ես ձեզ առաջարկում եմ մի խաղ, որը կօգնի մեզ վառել բոլոր մոմերը `բարեկամության և փոխըմբռնման խորհրդանիշ:

Game Անցեք մոմը:

Երաժշտության համաձայն ՝ մեծահասակները մոմը սեղանից սեղան են փոխանցում և բոլոր մոմերը թեթևացնում:

ԻՆ. Մի բլիզարդ քայլում է պատուհանից դուրս, սառնամանիքը զայրացած է ... Ձմեռային այս երկար երեկոներին այնքան լավ է խաղալ երեխայի հետ, ստեղծել նրա հետ, հորինել, ֆանտազիզացնել ...

«Եկեք միասին ապրենք» խաղը:

Նպատակը. խթանել միասնության զգացումը:

ԻՆ. Եկեք բոլորս միանանք ձեռքերին (ծնողները կազմում են մեկ շրջան, երեխաները ՝ երկրորդը ՝ ներսում): Մեզանից շատերը կան, և միասին մենք ընկերական ընտանիք ենք: Եկեք զգանք, թե ինչպես ենք մենք միմյանց միմյանց հետ կապվել (կատակել, վեր կենալ, շրջել շրջագծերով) ՝ առանց այս կապը խզելու: Մենք քայլում ենք շրջագծով ՝ մեր ձախ (աջ) ձեռքը դնելով մեկի ուսի առջևին և զգալով այդ կապը: Մենք փակեցինք մեր աչքերը: Նա, ով զգում է կապը, կբացի իր աչքերը (յուրաքանչյուրին շոշափում է փոքր փափուկ խաղալիքով): Շնորհակալություն Մենք արեցինք դա!

Երաժշտական \u200b\u200bդադար (ուսուցչի ընտրությամբ):

ԻՆ. Ես առաջարկում եմ երեխաներին մաթեմատիկական խաղեր, և թող ծնողները ստուգեն, թե ինչպես են երեխաները հաղթահարում իրենց հետ:

Խաղը «Արջուկ և մեղուներ»:

Նպատակը. տիրապետեք քանակական հաշվին 1-ից 4-ը, «մեկ», «շատ» հասկացությունները:

Ուսուցիչը երեխաներին հրավիրում է պատկերացնել, որ աթոռները մեղուների տներ են (փեթակ), իսկ դրանք «մեղուներ» են:

ԻՆ. Քանի՞ մեղու:

Այնուհետև ծնողներից մեկին նշանակվում է «արջի» դերը:

ԻՆ. Քանի՞ արջ:

Երեխաներ- «մեղուները» շարժվում են ազատորեն, հենց որ ուսուցիչն ասում է «Արջը գալիս է», «Մեղուները» ցրում են իրենց փեթակները (նստեք աթոռների վրա): Եթե \u200b\u200bարջը ոչ մեկին չի բռնում, այն գնում է քնելու:

ԻՆ.Մի մեղու, մեկ այլ մեղու, մեկ այլ մեղու ... Քանի՞ մեղու:

Երեխաները հաշվում են ՝ նշելով համարը (3,4,2,1):

Խաղ «Երկրաչափական լոտո»:

Նպատակը. սովորեք ճանաչել երկրաչափական ձևերը:

Երեք հանգույց պառկած է հատակին միմյանցից մեծ հեռավորության վրա, նրանց ներսում երկրաչափական ձևեր են: Երեխաները վերցնում են քարտեր և վազում սենյակի շուրջը դեպի երաժշտություն: Երաժշտության ավարտին նրանք պետք է իրենց տները գտնեն քարտերից ստացված թվերով:

Խաղ «Գտիր քո տունը»:

Նպատակը. համախմբել 1-ից 4 թվերի գիտելիքները, դրանց փոխհարաբերությունները թվային պատկերի հետ:

Երեխաները պահում են համարների քարտեր: Երեխաները վազում են խմբակային սենյակի շուրջը դեպի երաժշտություն: Ազդանշանի տակ (հարվածելով տամբուրին), ներկաները քարտի վրա բարձրացնում են համարի պատկերով (1,2,3), և համապատասխան համարի քարտով երեխաները վազում են դեպի իրեն:

Երաժշտական \u200b\u200bդադար (ծնողների և երեխաների կողմից երգված մանկական երգերի մի potpuri):

Վիկտորինա «Սիրված հեքիաթներ»:

Ներկաները կարդում են հատվածներ սիրված մանկական հեքիաթներից, երեխաներն ու ծնողները գուշակում են իրենց անունը:

Խաղ «Հիպոդրոմ» (երեխաների և ծնողների համար):

Նպատակը. զարգացնել ուշադրությունը, շարժումների ռիթմը:

Երբ հաղորդավարն ասում է «վազքուղի», բոլորը ոտքեր են խփում, ձեռքերը ծալում են ծնկներին ՝ ընդօրինակելով ձիարշավը: «Պապա» բառի վրա նրանք ձեռքերը բերում են իրենց հայացքին (նրանք նայում են «հեռադիտակի» միջով) և բարձրաձայն ասում են. «Օո-օո-օո», մի փոքր ոտքի կանգնելով: «Մայր» բառի վրա նրանք ցատկում են աթոռից, ձեռքերը ծալում են, ձեռքերը բարձրացնում են և բղավում. «Շտապեք: Հորայ: Հորայ »: «Երեխաներ» բառի վրա նրանք ձեռքերը ձգում են առաջ, կնքում են ոտքերը և բղավում. «Ես պաղպաղակ եմ ուզում»:

Խաղ «Ես Լև Գոշան եմ» (երեխաների և պատրաստակամ ծնողների համար):

Նպատակը. զարգացնել ինքնավստահությունը:

Ուսուցիչը հրավիրում է ձեզ փակել երեխաների աչքերը և պատկերացնել, որ նրանցից յուրաքանչյուրը վերածվել է առյուծի: Առյուծը գազանների թագավոր է, ուժեղ, հզոր, ինքնավստահ, հանգիստ, իմաստուն: Նա գեղեցիկ է և ազատ: Ուսուցիչն ասում է. «Բացեք ձեր աչքերը: Ներկայացրեք առյուծի անունից. «Ես Լև Գոշա եմ»: Քայլեք տախտակը հպարտ, վստահ քայլքով: Լավ »:

ԻՆ.Ընտանեկան հանդիպումները «Ձմռանը երեկոյան» մեր խմբի ավանդույթ են: Եվ այսօր ես կցանկանայի ներկայացնել մեկ ընտանիք, որը դաստիարակում է իրենց երեխաներին լավագույն ավանդույթներում: Եկեք ողջունենք նրանց:

Ընտանեկան փորձի փոխանակում:

ԻՆ.Այսպիսով, մեր երեկոն ավարտվում է, մեր ուրախ և ուրախ տոնը: Եվ որպեսզի այն ավելի լավ հիշվի, նկարներ ենք նկարելու: Նկարիչները նկարում են մատիտներով, ներկերով թղթի և կտավի վրա: Եվ մենք առաջարկում ենք նկարել նկար ... նրբաբլիթի վրա: (Մի ափսեի վրա կա նրբաբլիթ, գորգ օճառի օշարակի և գդալով: Խաղարկություն պատրաստելու համար հարկավոր է կաթիլով օշարակ կաթել գդալով):

Նրբաբլիթի նկարչության ներկայացում:

Յուրաքանչյուր ընտանիք պատմում է, թե ինչ են նկարել նրբաբլիթում, երեկոյան ամենաշատը դուր եկածը: Այս նրբաբլիթը ուտում է ամբողջ ընտանիքը:

Վերջիվերջո, բոլորը ստանում են «գնացք» և շրջում բոլոր սեղաններով ՝ հիանալով զարմանալի, անսովոր գծագրերով: Այնուհետև նրանք վերաբերվում են թեյին և նրբաբլիթներին:

MBDOU «Ռյաբինկա» թիվ 1 մանկապարտեզ Նեֆտյուգանսկ, ԽՄԱՈ-Յուգրա

Ակտիվ դասի ամփոփում ՝ «Լավություն» միջին խմբի ծնողների հետ

Միջին խմբի ծնողների հետ ակտիվ դասի ամփոփում ՝ «Սոցիալ-մշակութային ծագում» ծրագրի համաձայն

Միջին խմբի ծնողների հետ ակտիվ դասի վերացականություն
«Սոցիոկ մշակութային ծագում» ծրագրի ներքո

Թեմա. "Հաջողություն"

Նպատակը.

1. Ռեսուրսների շրջանակը թույլ է տալիս ծնողներին զգալ ընտանեկան լավ օրինակի արժեքը երեխաների մեծացման գործում:

2. Այս դասընթացը կօգնի ծնողներին հասկանալու իրենց փորձը, ծանոթանալ այլ ընտանիքների փորձին:

Աշխատանքի փուլերը.

1. Նախապատրաստական \u200b\u200bփուլ:
Ուսուցիչը տեղեկացնում է թեմայի ծնողներին և առաջարկում է կարդալ տեքստը: Ուսուցչի ներածական խոսքը: Ծնողները կարդում են գրքի «Խոսքեր ծնողներին» ՝ 4-5 տարեկան երեխաների զարգացման համար «Հաջողություն»

2. Աշխատեք շրջանով:

Ծնողները կարդում են տեքստը և ինքնուրույն կատարում են առաջադրանքը. Նրանք շեշտում են այն հայտարարությունները, որոնք իրենց ճիշտ են համարում:
3. Աշխատեք զույգերով:
Ծնողներին խրախուսվում է լսել միմյանց և համատեղ որոշում կայացնել:

4. Խմբային քննարկում և գործընկերների վերանայում:
Զույգերից մեկը ներկայացնում է իրենց լուծումը: Զույգեր տարբեր ընտրանքներ ընտրություն
Մանկավարժը ծնողներին ծանոթացնում է փորձագիտական \u200b\u200bգնահատման հետ:

5. արտացոլում:

Դասի ընթացքը

Ուսուցիչ.

Հարցրեք մի խիստ կյանք, որն է ճանապարհը տանելու
Որտեղ է աշխարհում առավոտյան սպիտակ գնալ
Հետևեք արևին, չնայած որ այս ուղին անհայտ է
Միշտ գնա իմ ընկեր, գնա բարու ճանապարհ:

Սիրելի ծնողներ! Թող որ այս հանդիպումը մեզ հաղորդակցության ուրախություն պատճառի և մեր հոգիները լցնի հիանալի զգացողություններով: Ես ուզում եմ մեր հանդիպումը սկսել Լ.Տատյանիչևայի խոսքերով (էկրանին հայտնվում է մի ասացվածք).

«Մարդկանց բարություն անելը ձեզ ավելի գեղեցիկ է դարձնում»:
- Ինչպե՞ս եք հասկանում «ավելի գեղեցիկ ձևով» բառերը:
Դուք պետք է ավելի լավ գործեր կատարեք:
Կա մի շատ լավ ասացվածք. «Մարդկանց վերաբերվեք այնպես, ինչպես կցանկանայիք վերաբերվել»: լավ գործերից դա ավելի հեշտ է և հաճելի: Ձեր երեխան արդեն սովորել է, թե ինչպես կատարել առաջին քայլերը կյանքի ուղու երկայնքով: Ամեն օր նրա համար բացվում է մի հիանալի և մեծ աշխարհ ՝ լի զարմանալի նոր տպավորություններով և լավ սրտացավ հարաբերություններով: Երեխայի կյանքի ուղին բաղկացած է բազմաթիվ ճանապարհներից: Ո՞ր ճանապարհով է նա տանելու: Շատ կարևոր է, որ երեխայի կյանքը կապված լինի բարի գործերի և գործերի հետ: Այս հարցում երեխայի ամրապնդումը օգնում է նրան ինքնուրույն և վստահորեն քայլել կյանքի ճանապարհը:

Եվ մեր հանդիպման էպիգրաֆը կլինի Ա. Չեպուրովի խոսքերը.

Եկեք երկրպագենք բարությունը:
Եկեք մտածենք բարության մասին մտածելով.
Բոլորը կապույտ և աստղային գեղեցկությամբ
Հողը լավն է: Նա մեզ հաց է տալիս
Ապրելով ջուր և ծառեր ծաղկում:
Այս երբևէ անհանգիստ երկնքի տակ
Եկեք պայքարենք բարության համար:

Ի՞նչ եք կարծում, ինչի մասին այսօր խոսելու ենք:

Ուսուցիչ Լսեք պատմությունը:

Այս պատմությունը տեղի է ունեցել շատ վաղուց մի հին քաղաքում, որտեղ ապրում էր մի մեծ իմաստուն: Նրա իմաստության համբավը տարածվեց իր հայրենի քաղաքում: Բայց քաղաքում կար մի մարդ, ով նախանձում էր իր համբավը: Եվ այսպես, նա որոշեց մի հարց տալ, որպեսզի իմաստունը չկարողանա պատասխանել դրան: Եվ նա գնաց դեպի մարգագետին, մի թիթեռնիկ բռնեց, տնկեց այն փակված ափի մեջ և մտածեց. Եթե \u200b\u200bնա ասում է `կենդանի, ես կփակեմ իմ ափերը, և թիթեռնիկը կմեռնի, իսկ եթե նա մեռնի ասում է, ես կբացի իմ ափերը, և թիթեռնիկը կթռչի: Հետո բոլորը կհասկանան, թե մեզանից ո՞վ է ավելի խելացի »: Նախանձելի մարդը բռնել է թիթեռը, դրեց իր ափերի մեջ և գնաց մաղձ: Եվ նա հարցրեց նրան. Եվ հետո իմաստունը, ով իսկապես եղել է, շատ խելացի մարդ ասաց. «Ամեն ինչ ձեր ձեռքերում է»:

- Ինչպե՞ս եք հասկանում իմաստության խոսքերը ՝ «Ամեն ինչ ձեր ձեռքերում է»: (Կյանքի կամ մահվան թիթեռի մեջ այս պահին կախված էր միայն նախանձից):

2. «Հաջողություն» ռեսուրսային շրջանակը

Ուսուցիչներն ու ծնողները նստած են շրջապատում:

Մանկավարժ

Ձեր սեղանի վրա գավաթներ ունեք, ընտրեք այն, որը ձեզ դուր է գալիս ամենալավը: Եվ հիմա, երբ ընտրեցիք բշտիկ, սեղմեք ձեր ձախ բռունցքում, փակեք ձեր աչքերը, ժպտացեք (միշտ սրտից), մտածեք այն մասին, թե ինչն է լավը, լավը ձեր հոգում, ինչ որակներ եք սիրում, գնահատում, հարգում ինքներդ ձեզ: Ով պատրաստ է, բացեք ձեր աչքերը: Ես նայեցի ձեր ժպտերես դեմքերին և նկատեցի, որ այն ավելի պայծառ է դառնում: Դա, հավանաբար, այն է, որ բարեսիրտ մարդիկ այստեղ են հավաքվել: Ձեր նշած հատկությունները բնածին չեն, նրանք պետք է կրթվեն: Մենք բոլորս մեծահասակ ենք, և երեխաները քայլում ենք տարբեր ճանապարհներով: Բայց, հավանաբար, բոլորն ունեն սիրված ուղի, որի երկայնքով նա գնում է բարի գործեր կատարելու: Եվ որտեղ են ձեր սիրած ճանապարհները: Սկսենք ինձանից:

Ամեն առավոտ իմ սիրած ուղին տանում է դեպի ձեզ, մեր մանկապարտեզ, աշխատել երեխաների հետ: Եվ որտե՞ղ են տանում ձեր ուղիները: Եկեք ասենք սա. «Ես քայլում եմ բարի ճանապարհը, որովհետև անում եմ բարի գործեր:

Ծնողները փոխանցում են գնդակը

Շնորհակալություն պատմությունների համար:

Մանկավարժ:

Ի՞նչ դեր եք խաղում ընտանիքը երեխաների դրական կյանքի փորձի խթանման գործում:

Ուսուցիչը ամփոփում է զրույցը:

Ուսուցիչ.

Մեզանից յուրաքանչյուրի համար տունը բոլոր ուղիների ու ճանապարհների սկիզբն է: Ծնողները երեխայի ամենամոտ մարդիկ են, որոնց շնորհիվ նա ձեռք է բերում վարքի դրական փորձ: Մայրը ջերմություն և ջերմություն է հաղորդում իր երեխային: Փոքրիկը հայրիկի մեջ տեսնում է քաջության և իմաստության օրինակ: Երեխան նկատում է ծնողների գործողությունները և փորձում է ինքն իրեն ընդօրինակել: Լավ օրինակն ու գովեստը լավ փորձի հիմքն են: Երեխայի մեծահասակը ընդօրինակելու, նրա հավանությունն ու աջակցությունը ստանալու ցանկությունը օգնում է նրան կյանքի ուղեցույցների ընտրության հարցում: Այո, կյանքում կան արժեքներ, առանց որոնց Երկրի վրա կյանք չկա: Մենք կարող ենք անվանել մարդու շատ դրական հատկություններ: Բայց մենք առաջին հերթին բարություն ենք դնում:
Բայց ինչու ենք բարությունը առաջին հերթին դնում: Երբ տղամարդը հայտնվեց, նրան պարգևատրվեց հետախուզությունը, խոսքը, հմտության և արվեստի կարողությունը: Մարդը սկսեց սնունդ ստանալ, գեղեցիկ իրեր պատրաստել, տներ կառուցել: Բայց ինչ որ մարդ ներսում էր, միշտ կախված էր նրա սրտից: Եվ այստեղ կարող եք ասել. «Կա՞ արդյոք ամեն ինչ մեր ձեռքում»:

Մանկավարժ:

Եվ սա նշանակում է, որ դուք և ես այդ ճանապարհով կդնենք երեխաների հոգու մեջ և նրանք կանցնեն կյանքի ընթացքում: Ո՞ր ճանապարհով է նա տանելու: Շատ կարևոր է, որ երեխայի կյանքը կապված լինի բարի գործերի և գործերի հետ: Այս հարցում երեխայի ամրապնդումը օգնում է նրան ինքնուրույն և վստահորեն քայլել կյանքի ճանապարհը: Երեխայի կյանքի ուղին բաղկացած է բազմաթիվ ճանապարհներից. Ուղևորություն `տատիկ-պապիկներին այցելելու ճանապարհ, մանկապարտեզ տանող ճանապարհ, որտեղ սպասում են ուրախ հանդիպումներ ընկերների և մանկավարժների հետ, սա երկուսն էլ այն անտառի ճանապարհն են, որտեղ ապրում են զարմանալի թռչուններ և կենդանիներ, և ճանապարհը դեպի դաշտը, որտեղ նրանք աշխատել են մարդու ձեռքերն ու հոգին, սա տաճարի ճանապարհն է: Եվ գուցե նա երջանիկ և բարի է նրա համար:

4. Աշխատեք զույգերով

Մեծ ուսուցիչ Վ. Ա. Սուխոմլինսկին ասաց. «Դուք ապրում եք մարդկանց մեջ, ձեր գործերը ստուգում եք ձեր գիտակցությամբ. Արդյո՞ք վնասներ, խնդիրներ և անհարմարություններ եք պատճառում ձեր գործողություններին: Ստիպեք ձեզ շրջապատող մարդկանց լավ զգալ »: Յուրաքանչյուր մարդու կյանքում կան շատ լավ ճանապարհներ: Այս ճանապարհները բերում են բարի գործեր կատարելու: Եվ հիմա ես ուզում եմ ձեզ հրավիրել զույգերի միջև ընկնելու և նկարազարդումների քննարկման, միմյանց ուշադիր լսելու և համատեղ որոշման գալու, թե որ ճանապարհով կարող եք երեխային տանել բարի գործ կատարելու: Եվ ինչպե՞ս կարող ես բացատրել մի երեխայի, թե ինչպես կզգա իրեն, երբ բարի գործ է կատարում

5. արտացոլում:

- Ի՞նչ մտքեր ունեիք հանձնարարականի ընթացքում:
Սովորեցրեք երեխաների սիրտը լինել լավ: - Դուք պետք է սովորեցնեք երեխաներին, որ այն ամենը, ինչ անում են մարդիկ ձեզ համար, պետք է պատասխան տրվի բարությամբ, ցուցաբերել ուշադրություն, զգայունություն մեծահասակների և հասակակիցների, փոքրերի նկատմամբ, ինչպես նաև լինել բարի կենդանիների հանդեպ: Եվ սրանք նաև բարության ճանապարհներ են, որոնց միջոցով մենք առաջնորդում ենք երեխաներին և սովորեցնում նրանց ընտրել հենց այս ճանապարհները:

Դիմումի ձեւ

Իմ հարցերին դուք պատասխանում եք «այո» կամ «ոչ».

1. Կարո՞ղ է մարդուն ստիպել լինել բարի: (Ոչ)

2. Կարո՞ղ եք մի որոշ ժամանակ բարի լինել: (Ոչ)

3. Պետք է որ բարի լինես որևէ մարդու հետ: (Այո)

4. Հեշտ է բարի լինելը: (Այո)

5. goodանկություն ունե՞ք բարի գործեր անելու: (Այո)

- Կարծում եք, որ երկրի վրա լավը պետք է հավերժ ապրի: (Այո)

- Այսպիսով, մենք կարող ենք լավ ասել, արդյո՞ք դա հավերժական արժեք է: (Այո)

Մենք չպետք է թույլ տանք, որ չարը գերակայի բարին:

Եվ դա միայն մեզանից է կախված:

Հիշե'ք: Բարությունը Երկրի վրա ողջ կյանքի փրկիչն է:

Եկեք ավարտենք մեր երեկոն

Նկարվում է «Լավ արա բոլոր երկրի վրա» երգը

Տնային առաջադրանք. Մտածեք և նկարեք ձեր երեխայի լավ գործերը

Փորձագիտական \u200b\u200bակնարկ

- ընտանիքում ձևավորվում է աճող մարդու կերպարը.
- ընտանիքում երեխան սկսում է զգալ իր յուրահատկությունն ու եզակիությունը.
- ամուր ընտանիք - հզոր պետության հիմնարար սկզբունք;
- ընտանիքը թույլ է տալիս մարդուն գտնել իսկական երջանկություն;
- ընտանիքում, երեխան տիրապետում է նախորդ սերունդների հոգևոր փորձին.
- ընտանիքը մարդուն տալիս է ապագայի անվտանգության և վստահության զգացում.
- ընտանիքի կյանքը և ավանդույթները որոշում են մարդու հետագա ճակատագիրը:

Պետրոս Մեծի անվան գիմնազիան

Բաց ինտեգրված դասը միջին խմբում `ծնողների մասնակցությամբ, ժամանակի համընկնում է մայրիկի օրվա հետ:

Ավարտեց ՝ մանկավարժ Մորոզովա Ելենա Վիկտորովնա

Մոսկվա, 2018

Ծրագրային ապահովման բովանդակությունԶարգացնել երկխոսական խոսքը, խրախուսել մենախոսությունը: Շարունակեք ուսուցանել, որպեսզի հստակ պատասխանեք հարցերին: Սովորեք նկարագրել նկարագրությունից և հիշողությունից նկարագրական պատմություն: Ակտիվացրեք ածականները երեխաների խոսքում `սիրալիր, հոգատար, մեղմ, բարի, գեղեցիկ, սիրող, սիրելի:

Սովորեք ուշադիր օգտագործել սոսինձը և թուղթը, թերթիկները դնել թերթիկի կենտրոնում:

Նախնական աշխատանքմայրիկի մասին խոսելը, նկարազարդումները դիտելը, մայրիկի մասին լուսանկարները, մատների նկարելը, մատների մարմնամարզությունը սովորելը «Վերև ափերը»

սարքավորումներ. մայրերի նկարներ, դիդակտիկ խաղ «Երեխաները կորել են» , քարտեր կենդանիների հետ, մրցույթի հատկանիշներ, լանդշաֆտի սավաններ, սոսինձ, խոզանակներ, անձեռոցիկներ, գունավոր թուղթ յուրաքանչյուր երեխայի համար, տախտակ `մաքուր Whatman թուղթով, գուաշով, գունավոր մատիտներով, զգայական գրիչներով:

Դասի ընթացքը

Երեխաները կանգնած են կիսաշրջանի մեջ:

1.a հատվածի ողջույն (երեխաները պատմում են)

Ողջույն աջ ձեռքը

Ողջույն ձախ ձեռքը

Բարև ընկեր, բարև ընկեր

Ողջույն, մեր ամբողջ ընկերական շրջանակը:

Ես սիրում եմ իմ մանկապարտեզը,

Տղաներով լի է, միգուցե հարյուր, միգուցե երկու հարյուր,

Լավ է, երբ միասին ենք:

Ամեն ինչ տեղում է:

Ամեն ինչ այստեղ է:

Շրջվեց, ետ նայեց

Եվ նրանք ժպտում էին միմյանց:

Ուսուցիչ. Ես կարդացի Ու. Ռաջայի բանաստեղծությունը

Ո՞վ է ինձ մոտ առավոտյան եկել: Մայրիկ

Ո՞վ ասաց. «Ժամանակն է վեր կենալ:

Ո՞վ կարողացավ պատրաստել շիլա:

Ո՞վ լցրեց թեյը բաժակի մեջ:

Ո՞վ է հյուսել իմ հյուսները:

Դուք ամեն ինչ մաքրե՞լ եք տանը, մաքրե՞լ եք:

Ո՞վ է kiddies սիրում ծիծաղել:

Ո՞վ է աշխարհում ամենալավը:

Ո՞ւմ մասին է այս բանաստեղծությունը: Ինչպե՞ս են երեխաները սիրով անվանում իրենց մորը: Ինչու են բոլոր մեծահասակները և երեխաները սիրում իրենց մայրերին:

2. Խաղ «Ասա մայրիկի մասին» լուսանկարներ ցույց տալով:

Ես սկսում եմ, ցույց եմ տալիս և պատմում եմ մորս մասին, ուշադրություն եմ դարձնում մոր անունին և հայրանունին:

3-4 մարդու պատմություններ:

Մանկավարժ : - Տղերք, դու լսում ես ինչ-որ մեկը քերծվում է դռան մոտ: Եկեք գնանք և տեսնենք:
- Օ,, ահա շունը: Նա ինչ-որ բան է ասում: Բայց մենք չենք հասկանում կենդանիների լեզուն: Այսպիսով, դուք պետք է օգտագործեք մոգություն:
- Որտե՞ղ է իմ կախարդական գավազան: (փայտի շարժում)
- Պտտել, պտտվել և կենդանիների վերածվել: (երեխաները կրում են կենդանիների դիմակներ)
- Լսո՞ւմ ես, թե ինչ է մեզ ասում լակոտը:
- Նա օգնություն է խնդրում մեզ: Կենդանիները կորցրել են իրենց երեխաներին, մենք պետք է օգնենք նրանց գտնել: Մենք կօգնենք ձեզ: (երեխաների պատասխանները)

3. Խաղի դասակարգում «Կորած երեխանե՞ր»: / կենդանիների պատկերազարդեր /

(Սեղանի վրա կան կենդանիներ և նրանց ձագերը: Յուրաքանչյուր երեխա ընտրում է կենդանուն և նրա համար գտնում է ձագ ՝ ճիշտ անվանելով նրանց):

Բաց դաս անցկացնելը ուսուցչի կյանքում հետաքրքիր պահ է: Ուսուցիչը, ով զբաղվում է միջին խմբի երեխաների (4-5 տարեկան) երեխաների հետ `քիչ« ինչու », պարտավոր է միջոցառումը հիշարժան և հետաքրքիր դարձնել երեխաների համար և միևնույն ժամանակ ստանալ գործընկերների և աշակերտների ծնողների հավանությունը: Լավ մտածված դասի կառուցվածք, գրականության ընտրություն, վարժությունների մշակում, սարքավորումների պատրաստում - նման մանրակրկիտ կատարված աշխատանքը թույլ կտա ձեզ դրսևորել որպես լավ մասնագետ և այնպիսի անձն, ով անում է այն, ինչ սիրում եք:

Մանկապարտեզի միջին խմբում բաց դասի պատրաստում

Բաց դաս - սա ուսումնական հաստատության մեթոդական աշխատանքի ձևերից մեկն է: Նման դաս անցկացնող ուսուցիչը իր գործընկերներին ցույց է տալիս կրթական ոլորտում նոր գաղափարներ կամ տեխնոլոգիաներ կամ կիսում է կուտակված փորձը ՝ դա պատկերազարդելով երեխաների կողմից ձեռք բերված արդյունքներով: Այն կարող է նաև հանդիսություն լինել աշակերտների ծնողների համար `նրանց ծանոթանալու մանկապարտեզում կրթական գործընթացի առանձնահատկություններին և երեխաների հաջողություններին:

Նախադպրոցականների համար սա սովորական գործողություն է, որն ընդգրկված է խմբի աշխատանքի ընդհանուր պլանավորման մեջ և նախատեսված է դաստիարակչական և կրթական բնույթի որոշակի առաջադրանքների կատարման համար: Երեխաները դասի են գալիս առանց որևէ հատուկ նախապատրաստության և նախնական «փորձերի»: Միջին խմբի աշակերտներն արդեն շատ բան գիտեն և ունակ են, նրանք ակտիվորեն զարգացնում են խոսքը, մտավոր ունակությունները և հուզական-կամային ոլորտը, շարժիչ հմտությունների զարգացման մեջ կան դրական փոփոխություններ, դրսևորվում է անկախություն: Բաց դաս անցկացնելիս ուսուցիչը պետք է հաշվի առնի այս տարիքի նախակրթարանների բարձր մտավոր գործունեությունը:

Իր բովանդակության և գործունեության տեմպի բաց դասը չպետք է տարբերվի սովորականից

Հինգ տարեկան երեխաները «չգիտես ինչու» հետաքրքրված են պատճառահետևանքային կապերով ՝ կյանքի տարբեր բնագավառներում, նրանց տարվում են մեծահասակների մասնագիտական \u200b\u200bգործունեությամբ, նրանք սկսում են գաղափար զարգացնել շրջապատի աշխարհի տարբեր ասպեկտների վերաբերյալ:

Նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունում բաց դասերի տեսակները

Ըստ իրենց նպատակների, միջին խմբում բաց դասերը կարող են լինել տարբեր տեսակի.

  • Բաց զբաղմունք ՝ որպես ուսումնական հաստատությունների ԿԳՆ գործունեության մաս Այն կարող է իրականացվել երիտասարդ մասնագետների պատրաստման կամ գործընկերների միջև փորձի փոխանակման համար:
  • Դաս `սերտիֆիկացման հանձնաժողովի նախքան քննություն հանձնել որակավորման բարձր կարգի:
  • Դասը մասնագիտական \u200b\u200bմրցույթին մասնակցության շրջանակներում:
  • Բաց դիտում աշակերտների ծնողների համար:

Գործընկերների կամ սերտիֆիկացման հանձնաժողովի համար բաց դասը պետք է նոր բան ցույց տա դասավանդման գործընթացում: Դա կարող է լինել դաս դասավանդելու կամ նյութ պատրաստելու նոր տեխնիկա, առաջադրանքներ ընտրելու, երեխաներին դրդելու, աշխատատեղեր կազմակերպելու և այլն:

Բաց դասը տարբերվում է սովորական դասից ՝ մեթոդական նպատակի առկայության դեպքում, որն արտացոլում է այն, ինչ ուսուցիչը ցանկանում է ցուցադրել ներկա դիտորդներին:

Միջին խմբում բաց դասերի օրինակներ `հաշվի առնելով աշակերտների տարիքային բնութագրերը

Միջին խմբում բաց դասերը կարող են անցկացվել տարբեր առարկայական ոլորտներում և տարբեր սարքավորումներ օգտագործելով.

  • Համակարգչային տեխնոլոգիայի օգտագործումը: Ինտերակտիվ գրատախտակը և համակարգիչը զգալիորեն ընդլայնում են տեսողական դասավանդման մեթոդների հնարավորությունները, որոնք այս տարիքում հիմնականն են երեխաների մոտ տեսողական-փոխաբերական մտածողության գերակշռության պատճառով: ՏՀՏ-ն հնարավորություն է տալիս ուսումնասիրության առարկան ներկայացնել առավել ամբողջական և գունագեղ ձևով: Նախադպրոցականները չեն կարող ներգրավվել ցուցադրված մուլտիմեդիա նյութի պայծառությամբ և արտահայտիչությամբ: Պետք է հիշել, որ մեծ էկրանի օգտագործումը նվազեցնում է նախադպրոցական տարիքի երեխաների տեսողության վրա բեռը, ինչը հատկապես կարևոր է, քանի որ երեխաների աչքի ոսպնյակը ձևավորման փուլում է: Վերոնշյալ բոլորը խոսում են համակարգչային տեխնոլոգիաների կիրառմամբ դասեր անցկացնելու օգտին:
    • Կիևա Սվետլանա «Դասի համառոտագիրը ՏՀՏ-ի օգտագործմամբ« Բարև, ոզնի »: ...
    • Զվոնարևա Ելենա. «Բաց դասի ուրվագծեր միջին խմբի աշակերտների հետ, օգտագործելով ՏՀՏ և ESM»:
  • Ոչ ավանդական տեսողական արվեստի տեխնիկայի օգտագործումը: Հինգ տարեկան երեխաների նկարները կազմված են ուղղանկյուն և ձվաձև մասերից, բայց դրանք արդեն գծել են մանրամասներ ՝ աչքեր, քիթ, բերան, հագուստի մանրամասներ: Նկարչության դասերը կարևոր են երեխաների հիանալի շարժիչ հմտությունների և երևակայության զարգացման, սեփական հույզերը հասկանալու ունակության համար: Ոչ ավանդական տեխնիկայի օգտագործումը օգնում է երեխային սեփական ձեռքերով ստեղծել ավելի արտահայտիչ պատկեր, բարձրացնում է ինքնագնահատականը և զարգացնում է գեղագիտական \u200b\u200bընկալում:
  • Երաժշտության դաս անցկացնել: 5 տարեկան հասակում երեխան գիտակցաբար լսում է երաժշտական \u200b\u200bստեղծագործության գործեր, հուզականորեն ընկալում է գործին բնորոշ գործողությունները և զգացմունքները, կարող է գնահատել լսածը որպես գեղեցիկ, տխուր, ուրախ: Նախադպրոցականը կարող է փոխանցել իր տպավորությունները ստեղծագործության վերաբերյալ: Այս տարիքային բնութագրերը հաշվի են առնվում դասը մշակելիս:
    • Yashkuzina Evgeniya «Մենք կգնանք գարունը փրկելու»:
    • Կուրլիկովա Լյուդմիլա. «Մատրյոշկա տիկնիկները եկել են մեզ այցելել»:
  • Առողջ ապրելակերպի վերաբերյալ դաս անցկացնել: Միջին խմբի նախադպրոցականները շարունակում են ծանոթացնել մարդու կառուցվածքին, զգայական օրգանների կարևորությանը: Նրանք բացատրում են, թե ինչ է նշանակում «առողջ լինել» հասկացությունը, ինչու է կարևոր դիտարկել առօրյան և սննդակարգը, ինչն է սնունդն առողջ, ինչու՞ մարմինը մաքուր և կոկիկ պահել հագուստով: Արդեն հնարավոր է երեխային բացատրել մարմնի վրա իր գործողությունների հետևանքների մասին («Եթե շատ պաղպաղակ եք ուտում, ձեր կոկորդը կվնասի», «Եթե ձեր ատամները հոգ տանեք, դրանք առողջ և գեղեցիկ կլինեն»): HLS դասընթացներն ուղղված են այս առաջադրանքների կատարմանը:
    • Վասիլիևա Ելենա «Եղիր առողջ»: ...
    • Կոլոբովա Օլգա «Ես ափի առողջությունն եմ»:
  • Ֆիզիկական դաստիարակության դասի անցկացում: 5 տարեկան հասակում շարունակվում է նախադպրոցական տարիքի մարմնի ակտիվ աճը, ֆիզիկական գործունեության անհրաժեշտությունը մնում է էական, դրսևորվում է այն գործողությունների նպատակասլացությունը, որոնք կարելի է առաջնորդվել: Bodyանկություն կա իմանալ ձեր մարմնի հնարավորությունները, դրա կառուցվածքը: Նախադպրոցականները սկսում են զարգացնել թիմում հանդես գալու ցանկություն, ցուցադրել իրենց հաջողությունը ճարպկության և վարժությունները ճիշտ կատարելու ունակության մեջ: Ավտոմոբիլային գործունեության կազմակերպման բոլոր ձևերում անհրաժեշտ է ձգտել զարգացնել երեխաների կազմակերպումը, անկախությունը, նախաձեռնությունը, հասակակիցների հետ բարեկամական հարաբերություններ պահպանելու կարողությունը:
    • Վալենտինի տնակ «Սովորել լինել ընկերներ»:
    • Բաց դաս «Ուղևորություն դեպի հեքիաթների երկիր»:
  • Logorhythm դաս: Այս տարիքի երեխաների մոտ բարելավվում է շարժիչի զարգացումը: Խոսքի ձևավորման գործընթացում հնչյունների արտասանումը լավ է դառնում (բացառությամբ ձայնային հնչյունների), բարելավվում է թելադրանքը: Ռիթմիկ խոսք, ոտանավոր գրավում է ուշադրությունը: Logorhythmics- ը կօգնի խթանել ռիթմի զգացողությունը, տեմպը, բարելավել արտասանությունն ու ճիշտ շնչելը:
    • Andrianova Olga- ն:
    • Բաց դասը ծնողների համար ՝ «Սպիտակ դասերի» պատկերանշանի վրա:
  • Cանաչողական հետազոտության դասի կազմակերպում: Միջին նախադպրոցական տարիքի երեխաների ճանաչողական զարգացման մեջ նկատվում է բարձր մտավոր գործունեություն: Նրանք կոչվում են «ինչու» կյանքի տարբեր ոլորտների վերաբերյալ մեծ թվով հարցերի: Հետազոտական \u200b\u200bդասերի անցկացումը հետաքրքրությամբ կընկալվի:
    • Աֆանասեևա Սերը «visitրի այցի ժամանակ»: ...
    • «Անտեսանելի օդ» հետազոտական \u200b\u200bգործունեության բաց դաս:
  • Պարապմունքների անցկացում մանկապարտեզի հոգեբանի հետ: Միջին տարիքային խմբի երեխաները սկսում են ցույց տալ իրենց հույզերը կառավարելու ունակությունը: Միևնույն ժամանակ, հուզականությունն առանձնանում է մեծ արտահայտիչությամբ, համակրանքով, կարեկցանքով արթնանում է, ձևավորվում է գործողությունների բարոյականությունը: Անհրաժեշտ է երեխային սովորեցնել բարի կամք դրսևորել ուրիշների նկատմամբ, զարգացնել ինքնավստահություն:
    • Հոգեբանի բաց դաս `հեքիաթային թերապիայի տարրերով« Իմ օրվա տրամադրությունը »:
    • Կուչինա Մարիա »Ուսուցիչ-հոգեբանի դասը մանկապարտեզի միջին խմբի երեխաների հետ« Բարեկամությունը սկսվում է ժպիտով »:
  • Նախադպրոցականների սոցիալական և բարոյական կրթության վերաբերյալ դասընթացների անցկացում: Դերասանական խաղերի ընթացքում դուք կարող եք տեսնել, որ ձևավորվում են մշտական \u200b\u200bգործընկերների խմբեր: Նրանց թիվը կարող է տարբեր լինել 2-ից 5-ը: Երեխան զարգացնում է բարեկամության կարիքը, աջակցություն և հաստատում ստանալու ցանկություն ոչ միայն մեծահասակներից, այլև հասակակիցներից: Անհրաժեշտ է օգտագործել օրինակներ ՝ խոսելու մարդկանց միջև բարեկամական հարաբերությունների կարևորության, այլոց նկատմամբ բարեսիրական վերաբերմունքի մասին, իմանալ և կիրառել քաղաքավարի վերաբերմունքի բառերը:
    • Գորոդնիչևա Նինա «Բաց դաս սոցիալականացման մասին.« Եկեք ուսուցանենք Շապոկլյակին ընկեր լինել »:
    • Կուրիշևա Julուլիա «Հասարակական և բարոյական դաստիարակության վերաբերյալ միջին դասի բաց դասի համառոտագիր»:
  • Բացեք լողի դասերը: Լողի դասերը ներդաշնակորեն ձևավորում են մարմնի ֆիզիկական հատկությունները. Շարժունություն, ճկունություն, մկանների ուժ, շարժումների համակարգում, ունեն կարծրացման ազդեցություն, բարելավում են իմունային համակարգը: Մյուս կողմից, սպորտի այսպիսի տեսակն ազդում է անձի զարգացման վրա. Դրսևորվում է նպատակասլացությունը, հաստատակամությունը, քաջությունը, և միևնույն ժամանակ դաստիարակվում է կարգապահությունն ու թիմում լինելու կարողությունը: Այս ամենը դրական նշանակություն ունի միջին խմբի երեխաների զարգացման համար, և հնարավորության դեպքում անհրաժեշտ է դասընթացներ անցկացնել լողավազանում:

Լողի դասերը անցկացվում են միայն այն մանկական հաստատություններում, որտեղ կա լողավազան, որը համապատասխանում է սանիտարական չափանիշներին:

Տեսանյութ ՝ միջին դասի սոցիալական և հուզական զարգացման բաց դաս

https://youtube.com/watch?v\u003dcYdBMioKpwc Տեսանյութը հնարավոր չէ բեռնել. GCD ամփոփում `սոցիալական հուզական զարգացման միջին խմբի համար (https://youtube.com/watch?v\u003dcYdBMioKpwc)

Աղյուսակ. Ինչպես պատրաստել բաց դաս

Հեղինակ Լ. Վ. Կապուստյանսկայա, մեթոդաբան, Պավլովսկ
Պատրաստման փուլերը
  1. Ուսուցիչը ինքնուրույն կատարում է բաց դասի թեմայի ընտրությունը ՝ հաշվի առնելով նյութի վերլուծությունը, որի հիման վրա նա կարող է ավելի լավ ցույց տալ իր մշակած կատարելագործումները, տեխնիկան և մեթոդները, դասի տարբեր փուլերում աշակերտների գործունեության կազմակերպումը:
  2. Անհրաժեշտ է սկսել դասընթացները `բաց դասի մեթոդական նպատակի ձևակերպմամբ: Մեթոդական նպատակը արտացոլում է դասի հիմնական մեթոդաբանությունը: Սա կօգնի առավելագույն կառուցողական և օբյեկտիվ մոտեցում դասի ներածմանն ու վերլուծությանը, գնահատել ընտրված մեթոդների և տեխնիկայի և կազմակերպման ձևերի ճիշտությունը:
    Բաց դասի մեթոդական նպատակը կարելի է ձևակերպել հետևյալ կերպ.
    • աշակերտների ինքնուրույն աշխատանքի կազմակերպման մեթոդներ.
    • դասարանում աշակերտների ճանաչողական գործունեության ակտիվացումը տեսողական օգնությամբ և դիդակտիկ նյութով աշխատելու գործընթացում:
    • օգտագործման նոր եղանակ `նոր նյութ ներկայացնելու գործընթացում:
  3. Բաց դասին նախապատրաստվելիս ուսուցիչը պետք է օգտագործի արդի տեղեկատվություն, ընտրի մանկավարժական և մեթոդական գրականությունից նյութեր, կիրառի մեթոդական սեմինարների, ցուցահանդեսների և այլնի հաճախման արդյունքները, այս ամենը կօգնի դասը դարձնել հետաքրքիր և տեղեկատվական:
  4. Դասի նյութատեխնիկական սարքավորումները պետք է նախապես պատրաստվեն: Սարքավորումները և TCO- ն պետք է փորձարկվեն գործողության մեջ: Մտածեք դասում դրանց օգտագործման հաջորդականության մասին:
  5. Տեսողական սարքերը և աուդիովիզուալ օգնությունները պետք է ընտրվեն այնպես, որ դրանց օգտագործումը լավագույն արդյունք կտա նպատակներին հասնելու համար: Տեսողական շատ օգնությունները շեղում են երեխաների ուշադրությունը, և չօգտագործված վիզուալների առատությունը դասարանում անհիմն է: Եղեք խոնարհ և մի ծանրաբեռնեք գործունեությունը վիզուալիզացիայի միջոցով որպես դեկոր: Դասի համար նկարազարդող բոլոր նյութերը պետք է աշխատեն դասի նպատակին:

Ինչպե՞ս դրդել երեխաներին դասի ընթացքում ակտիվորեն աշխատել

Բաց դասը անհրաժեշտ է մանկավարժի մասնագիտական \u200b\u200bկարիերայի համար: Խնամակալը պետք է ջանք գործադրի հյուրերի վրա դրական տպավորություն թողնելու համար: Lessonանկացած դասի հիմնական բանը երեխաներն են, և դուք պետք է համոզվեք, որ նրանք ուրախ են մասնակցել այս միջոցառմանը, չնայած անծանոթ մարդկանց ներկայությանը:

Դասը պետք է սկսվի նախադպրոցականների դրական վերաբերմունքի ստեղծումից:


Նախադպրոցական ուսումնական հաստատության միջին խմբում բաց դասի անցկացում

Նման դաս կազմակերպելիս պետք է հիշել, որ անծանոթ մեծահասակների դասին դաս լինելը կարող է շեղել նախադպրոցականները, ստեղծել անհարկի նյարդայնություն: Խորհուրդ է տրվում նախապես տեղեր նախապատրաստել հյուրերի համար, որպեսզի նրանք չլինեն նախադպրոցական տարիքի երեխաների տեսողության ոլորտում: Ներկա մարդկանց թիվը չպետք է չափազանց մեծ լինի:

Որպեսզի աշակերտների համար դա անսպասելի չէ, ուսուցիչը մեկ-երկու օր հետո երեխաներին նախազգուշացնում է, որ հյուրերը գան իրենց դասարան, նրանք ուզում են ծանոթանալ երեխաներին և սովորել խաղալ նրանց հետ: Եթե \u200b\u200bծնողների համար կա բաց դիտում, կարող ենք ասել, որ մայրիկները և հայրիկները շատ հետաքրքրված են այն բանի համար, թե ինչ են անում երեխաները մանկապարտեզում, ուստի նրանք կգան դասը դիտելու:

Բաց դասը չպետք է փորձվի, բայց երեխաները պետք է նախազգուշացվեն դրա մասին

Ուսուցչի հանգիստ տոնայնությունը, ինքնավստահությունը և երեխաների նկատմամբ բարեսիրական վերաբերմունքը կօգնեն երեխաներին ընկալել իրավիճակը առանց ավելորդ հուզմունքի:

Երեխաների հետ դասի սկսվելուց անմիջապես հետո ուսուցիչը հյուրերին տրամադրում է հետագա դասի պլան, դրա վարքի նպատակները և տալիս է խմբի նկարագրությունը:

Աղյուսակ. Ուսուցչի ելույթի պլան `բաց դասից առաջ

Նյութի բնութագրերը Բովանդակություն
Խմբի բնութագրերը
  • Երեխաները որքանով են յուրացրել ծրագիրը:
  • Աշակերտների իրական կրթական հնարավորություններ:
Առաջիկա դասի նախագծի բնութագրերը
  • Երեխաների տարիքային բնութագրերը:
  • Դասի տեղը որոշելը թեմայում, բաժնում և այլն:
  • Դասի նպատակներն ու նպատակները թվարկելը ուսումնական նյութի բովանդակությամբ:
  • Դասի կառուցվածքը գնահատելով:
Առաջիկա դասի նախագծի հիմնավորում
  • Դասի ընտրված թեմայի արդիականության հիմնավորումը:
  • Բացահայտելով դասի թեմայի և մեթոդական խնդրի, ինքնակրթության թեմայի միջև կապը, որի վրա աշխատում է ուսուցիչը:
Բաց դասերի ազդագիր
  • Դասի թեման և վերնագիրը հնչեցնելով:
  • Առաջիկա դասում առաջարկվող մեթոդական նորույթների ձևակերպում:
  • Դասի ամենահետաքրքիր տարրի կառուցվածքային ամփոփագիրը.
  • Աջակցող համառոտագրության միավոր:
  • Դիդակտիկ նյութերի նմուշների ներկայացում (դիդակտիկ խաղեր, տեղեկագրեր, նմուշ և այլն):
  • Հուշագրերի, բրոշյուրների բաշխում:
  • Գրադարանի ընթերցում (կամ ցուցադրում է էկրանին):

Միջին խմբի համար բաց դասերի թեմաների ցուցակ

Ուսուցիչը ընտրում է բաց դասի և դրա կազմակերպման մեթոդների թեման `համաձայն աշխատանքային պլանավորման և հենվելով ուսումնական նյութերի և սարքավորումների վրա, որոնք նա կարող է օգտագործել: Ուսումնասիրված նյութի քանակի առումով սա պետք է լինի ընդհանուր գործողություն: Դասընթացների ծրագրից այն կողմ անցնելու կարիք չկա:

Նախադպրոցական ուսումնական հաստատության միջին խմբում բաց դաս անցկացնելու համար կարող է օգտագործվել թեմաների ցանկ.

  • Բնապահպանական ուշադրության կենտրոնում ՝ «Օդը», «Waterուրը և դրա պաշտպանությունը», «Բնությունը», «Հանդիպեք նապաստակին»:
  • Առողջ ապրելակերպ. «Որո՞նք են բանջարեղենի և մրգերի առավելությունները», «Եթե ուզում եք առողջ լինել, ինքներդ ձեզ խառնեք», «Վիտամինների օգտակարության մասին»:
  • Ապահով պահվածք. «Կրկնենք ճանապարհի կանոնները», «Էլեկտրական անվտանգությունը տանը»:
  • Բարոյական և գեղագիտական \u200b\u200bդաստիարակություն. «Բարության դաս», «Շաբաթվա գիրք», «Միսս քաղաքավարություն»:
  • Հայտնի հեքիաթների, օրինակ ՝ «Փոքրիկ կարմիր ձիավարություն» կամ «Կոլոբոկ» օգտագործումը ՝ մաթեմատիկայի դաս անցկացնելու, գրագիտություն դասավանդելու համար:
  • Նախակրթարանների սոցիալականացում. «Մեծահասակների աշխատանք», «Հոր օր», «Իմ ընտանիք»:

Աղյուսակ. Միջին դասի բաց դասի ժամանակացույցը

Աղյուսակ. Միջին դասի բաց դասի ուրվագծի օրինակ

Հեղինակ Maksimchenko E. V., ուսուցիչ MBDOU 3 «Birch», էջ. Պեշկովո, Ռոստովի մարզ:
Անուն «Ուղևորություն դեպի ստորջրյա աշխարհ»
անոտացիա Համակարգչային տեխնոլոգիան օգտագործելով ՝ ուսուցիչը ցույց է տալիս ստորջրյա աշխարհի և նրա բնակիչների գեղեցկությունը ՝ երեխաների ուշադրությունը գրավելով գունագեղ տեսանյութերով և լավ ընտրված երաժշտական \u200b\u200bնվագակցությամբ: Նոր աշխարհ ճանապարհորդելու մթնոլորտը ստեղծվում է ոչ միայն տեսողական և ձայնային մեթոդով, այլև օգտագործվում են շոշափելի առարկաներ ՝ կճեպներ, քարեր, ավազ: Միասին վերցված ՝ այս ամենը հնարավորություն է տալիս լուծել դասի հանձնարարված խնդիրները:
նպատակը Նախնական պատկերացում տվեք ստորջրյա աշխարհի, նրա որոշ բնակիչների և նրանց հատկությունների մասին:
Ծրագրի առաջադրանքները
  • Կրթական
    • ձևավորել երեխաների գաղափարներ ստորջրյա աշխարհի բնակիչների մասին.
    • հարստացնել և ակտիվացնել երեխաների բառապաշարը գոյականներով ՝ ութոտնուկ, շնաձուկ, դելֆին, թև, ծծողներ; ածականներ ՝ գիշատիչ, սայթաքուն, երկար; բայեր `լողալ, որս;
    • զարգացնել շրջապատող աշխարհի գեղագիտական \u200b\u200bընկալումը, գեղեցիկը տեսնելու կարողությունը:
  • Մշակվում է.
    • զարգացնել մատների նուրբ շարժիչ հմտություններ, հիշողություն, տրամաբանական մտածողություն, համահունչ խոսք;
    • զարգացնել ճանաչողական գործունեությունը.
    • զարգացնել և ուժեղացնել երեխաների խոսքը:
  • Կրթական
    • կրթել հետաքրքրասիրությունը, շրջապատի աշխարհի մասին սովորելու ցանկությունը;
    • բարձրացնել համախմբվածությունը աշակերտների խմբում.
    • խնամատար բարի կամք:
Նախնական աշխատանք
  • Ծովային կյանքը պատկերող նկարների, նկարազարդումների քննություն
  • սովորելով հոգեբուժական մարմնամարզություն, մատների մարմնամարզություն «Ծովային կենդանիներ» Վ. Վոլնին,
  • երաժշտություն լսելով. «Ծովի ձայներ», «Դելֆինների երգեր.
Սարքավորումներ
  • Մուլտիմեդիա պրոյեկտոր,
  • տետր,
  • Ձայնասկավառակ ՝ ծովի ձայնով,
  • Ռումբերն
  • ծովախորշ
  • ավազի կրծքավանդակի,
  • առաջադրանքներ բացիկի վրա `ծովի տեսարանով:
Ներածական փուլ Վ.: Տղաներ, հյուրեր այսօր եկան մեզ մոտ, եկեք բարևենք նրանց: (Երեխաներն ասում են բարև):
Տղերք, ի՞նչ է սա: (Ուսուցիչը մատնանշում է ծովեզրերը, երեխաները պատասխանում են): Որտե՞ղ կարող եք տեսնել կճեպներ: (Ծովում): Գիտե՞ք, որ ծովում կան ավելին, քան պարզապես ռումբերն են: Ծովում ապրում են շատ տարբեր բնակիչներ, ներառյալ ձկները, որոնք ծածկված են խիտ մասշտաբներով: Նրբաթիթեղները նրանց օգնում են շարժվել, և ջրաղացների օգնությամբ ձկները շնչում են ջրի մեջ լուծվող օդը:
Տղերք, կցանկանայի՞ք այցելել առասպելական ստորջրյա աշխարհ: (Այո): Եկեք այսօր ձեզ հետ գնանք մի ճանապարհորդության, որտեղ կտեսնենք ծովային կյանք և շատ բան կսովորենք դրանց մասին: Ինչպե՞ս հասնել այնտեղ: (Երեխաների պատասխանները):
Օվկիանոսի ներքևի մասում գտնվող դարակաշարերը կօգնեն մեզ, քանի որ դրանք կախարդական են: Եկեք և ձեռքը դրեք լվացարանի վրա և փակեք ձեր աչքերը: Ծովի ձայնն արդեն լսվում է: (Կատարվում է կախարդական երաժշտություն): Այսպիսով, մենք մտանք ստորջրյա թագավորություն: (Էկրանի վրա ցուցադրվում է ստորջրյա աշխարհի լուսանկարը): Բացիր աչքերդ.
Հիմնական փուլը IN .:
  • Մեր խումբը փոխվել է
    Այն վերածվեց ծովի հատակին:

Այսպիսով, մենք հայտնվեցինք ստորջրյա աշխարհում, տեսնենք ով է այստեղ ապրում: (Այո):
Դռան վրա թակոց կա, ջրահարս է լալիս էկրանին (տեսանյութ):
Հարց. Տղերք, նայեք, և ով է լաց լինում: (Երեխաների պատասխանները): Միգուցե մենք պետք է հարցնենք փոքրիկ ջրահարսին, թե ինչու է նա լաց լինում: Ինչ է պատահել, փոքրիկ ջրահարս, ինչու եք լաց լինում: (Տեսանյութ)
Փոքրիկ ջրահարս. Ծովում փոթորիկ եղավ, և իմ ընկերներին տարավ չար ծովային կախարդ Ուրսուլան: Նա խոստացավ ինձ վերադարձնել իմ ընկերներին, եթե ես լուծեմ նրա բոլոր հանելուկները, որոնք ձեր կրծքավանդակում են կճեպով:
Վ.. Մի՛ նեղվիր, փոքրիկ ջրահարս, տղերք և ես ձեզ կօգնենք: (Հանելուկները հանում է կրծքավանդակից): Ես առաջարկում եմ նստել ծովային քարերի վրա և ուշադիր նայել ծովային կյանքի պատկերներին: Ես հանելուկներ կկազմեմ, և դուք կռահում եք դրանք:

  • Գիշատիչ մեծ ձուկ
    Թռավ մի պես
    Անմիջապես կուլ տվեց զոհին,
    Անբուժելի ... (Շնաձկներ):

Aուցադրվում է շնաձկանի մասին տեսանյութ:
Վ.: Տղերք, որպեսզի մեր հայացքը չփչանա, եկեք ձեզ հետ միասին աչքի վարժություններ անենք:

  • Ձուկը լողաց, սուզվեց (բացեք և փակեք աչքերը),
    Ձուկը քաշեց իր պոչը:
    Այն լողում է և սուզվում ներքև,
    Այն լողում է և սուզվում ներքև,
    Աջ, ձախ, աջ, ձախ
    Ամեն ինչ սուզվեց հիմա ու հետո:
    Ահա նա -
    Ոսկե ծով (աչքերը բաց և փակ):

Հարց. Տղերք, շնաձուկը չար գիշատիչ է, որպեսզի նա դառնա բարի, անհրաժեշտ է խաղալ նրա հետ:
Ֆիզիկական դաստիարակություն «Մի անգամ ծովը անհանգստանում է»:
Երեխաներին առաջարկվում է ծանոթ խաղ, որտեղ նշվում է «Ծովային գործիչ, սառեցրեք»: դրանք ներկայացնում են ցանկացած ծովային կյանք: (Խաղի վերջում ցուցադրվում է լավ շնաձկների լուսանկար):
Վ .- Լավ տղաներ, և ահա մի լավ շնաձուկի լուսանկար, նա ժպտում է մեզ:

  • Դուք երեխա հավատացեք ինձ
    Որ ես ձուկ չեմ, այլ գազան եմ:
    Ոչ, կերպարը բարի է
    Ես մարդկանց փրկում եմ փոթորկի մեջ:
    Ետերը թեքվում են ալիքների մեջ
    Երեխաներ, ով է սա: (Դելֆիններ):

Dolուցադրվում է դելֆինի մասին տեսանյութ:
Մատնահարդարման մարմնամարզություն «Դելֆինը և նրա ընկերները»:

  • Մի անգամ կար մեկ դելֆին (ձեռքի սահուն շարժումները կրծքավանդակի մակարդակով ձախ և աջ),
    Երկու չմուշկները ընկեր էին նրա հետ (ափերը շրջվեցին ուղղահայաց, փոփոխվելով վեր և վար շարժումները):
    Ուլզները թափվում էին դեպի նրանց կողմերը (զենքերը ծալված ՝ խաչաձևորեն զուգահեռ, ծածանելով ափերը)
    Թե՛ շնաձկները, և՛ ճիճուները:
    Նրանք սովորեցրեցին հաշվել (բռունցքով հարվածել և բռունցքով քողարկել).
    Մեկ երկու երեք չորս հինգ!

Վ.: Լավ, տղե՛րք: Ահա հաջորդ խնդիրը:

  • Տանձ երկար ոտքերով
    Բնակեցված է օվկիանոսում:
    Ութ ութ ձեռքեր և ոտքեր:
    Սա հրաշք է ... (ութոտնուկ):

Դաստիարակ. Լավ արված տղերք, ճիշտ է:
Shownուցադրվում է ութոտնուկի մասին տեսանյութ:
Հարց. Տղերք, դուք հավանաբար հոգնել եք, եկեք մի փոքր հանգստանանք:
Անցկացվում է երաժշտական \u200b\u200bհնչյուններ, «Ստորջրյա աշխարհ» հոգեբուժական մարմնամարզություն:
Հ. Կանգնեք շրջանակի մեջ, փակեք ձեր աչքերը: Պատկերացրեք, որ դուք վերածվել եք փոքրիկ ութոտնուկների: Ձեր թիրախները հանգստանում են: Հպեք հարևանին աջ, ձախ: Նախքան ջուրը: Շատ ջուր: Այն թափանցիկ է, և դրա միջոցով երևում է արևի շողալը: Հանգիստ է ծովափի վրա: Ուրը կլանում է բոլոր հնչյունները: Բայց հետո ներքևում հայտնվեց մի ձուկ հոտ: Նրանք ընկերական են, որտեղ մեկը կա, ամեն ինչ այնտեղ է: (Ձեռքերով մատներով միանալով ՝ նրանք սահուն շարժումներ են կատարում աջ և ձախ ձեռքերով):
Ձկները շատ հետաքրքրասեր են, ցույց են տալիս հետաքրքրասեր ձուկ: Նրանք սիրում են շփվել, եկեք խոսենք ձկների պես (նրանք լուռ բացում են բերանը ՝ խոսելով ժեստերով): Լավ է ծովափի վրա: Ալիքները հանգիստ ժանգոտում են: (Երեխաները կանգնում են մի շրջանակի մեջ, ձեռքերը բռնած, ընդօրինակելով ալիքները, երաժշտությունը մեռնում է):
Տղերք, մենք ևս մեկ խնդիր ունենք: Տեսեք, սեղանի վրա կան կտորների նկարներ, փոթորիկը նրանց բորբոքեց: Այժմ դուք և ես պետք է դրանք վերամիավորվենք: (Նրանք հանելուկներ են հավաքում երաժշտության համար):
Ազատագրված ձկների և ջրահարսների նկարը երևում է ազատագրման երաժշտությանը:
Հարց. Տեսեք, փոքրիկ ջրահարս, մենք ազատեցինք ձեր ընկերներին:

Վերջնական փուլը Փոքրիկ ջրահարս (տեսանյութ). Լավ է, տղերք, նկարները շատ գեղեցիկ են: Շնորհակալություն եմ հայտնում ձեր օգնության համար, դուք ինձ շատ օգնեցիք: Որպես երախտագիտության նշան ՝ ձեզ հուշանվերներ եմ տալիս օվկիանոսի հատակից:
Հարց. Տղերք, ժամանակն է, որ մենք վերադառնանք մանկապարտեզ: Ձեռքը դրեք լվացարանների վրա, փակեք ձեր աչքերը:
  • Ալիքներ, ալիքներ, մաս (կախարդական երաժշտության հնչյուններ)
    Երեխաները վերադառնում են մանկապարտեզ:

Դե, մենք վերադարձել ենք մանկապարտեզ: (Էկրանը անջատված է):
Մտորման համար հարցեր.

  • Դուք վայելել եք ուղևորությունը:
  • Տղերք, այսօր ո՞ւր էինք ձեզ հետ:
  • Ինչ եք սովորել նոր:
  • Ո՞վ է ձեզ դուր եկել բնակիչների մեծ մասը:

Հ.- Այսպիսով, մեր ճանապարհորդությունը դեպի ծովային կյանք ավարտվեց, և մենք հրաժեշտ ենք տալիս հյուրերին: Ցտեսություն!

Ուսուցիչը դժվար, պատասխանատու և ստեղծագործ աշխատանք է: Ուսուցիչը, օրեցօր նկատելով, թե ինչպես են զարգանում նրա ծխերը, սովորում են շրջապատի մասին, սովորում են խոսել, նկարել, գրել ճիշտ, հասկանում է, որ սա նաև իր արժանիքն է: Նա տեսնում է իր աշխատանքի արդյունքները, և դա նրա կյանքի կարևոր մասն է: Սակայն, բացի իրենց աշխատանքի կարևորությունը հասկանալուց, պրոֆեսիոնալիզմի աճի համար, մանկավարժին անհրաժեշտ է արտաքին գործունեության հեռանկար ստանալ իրենց գործունեության վերաբերյալ, փորձի փոխանակում, քննարկել արդի խնդիրները և ծանոթանալ նոր գաղափարների հետ: Այս ամենը տեղի է ունենում բաց դասերի անցկացման և քննարկման ժամանակ:

Միջին խմբի ծնողների համար բաց դաս (Shishkina Yu.A.)

Թիվ 6 միջին խմբի ծնողների համար բաց դասի ուրվագծերը

«Առասպելական ճանապարհորդություն»

Ծրագրային բովանդակություն.

1. շարունակել երեխաներին հեքիաթներով ծանոթացնել. գիտելիքները համախմբել հանելուկները գուշակելու համար `հիմնվելով հեքիաթի հերոսների նկարագրության և համեմատության վրա. համախմբել 5 և 5 համարները, երկրաչափական ձևերը հաշվարկելու գիտելիքները. կենդանիների և ձմեռող թռչունների կրկնությունը.

2. Ուշադրություն զարգացնել, դեմքի արտահայտություններ, հետաքրքրասիրություն:

3. Խրախուսեք ինչ-որ մեկին օգնելու ցանկությունը:

Նյութեր. կրծքավանդակը, պայուսակը, թռչունների ձայներով ձայնագրությունը, «Գնացքները» երգը, «Սպիտակ նապաստակը նստում է», հերոսը Նապաստակը ՝ նամակ:

Դասի ընթացքը.

IN: Տղաները նման նամակ են բերել մեր փոստատարին: Եկեք բացենք և կարդանք: (Կարդացեք):

Այստեղ ասվում է, որ նապաստակին հրավիրել են այցելել «Հեքիաթային երկիր», և այնտեղ հասնելու համար պետք է հաղթահարել խոչընդոտները: Մեր նապաստակը շփոթվեց և կորավ: Կօգնե՞նք նրան: (Երեխաների պատասխանները)

Այնուհետև մենք կգնանք առասպելական ճամփորդության, պատրաստ:

Մենք գնացինք զվարճալի գնացքով, փակեցինք դռները, եկեք գնանք:

(Երգ «Գնացք»)

I. Կանգնեք «Կրծքավանդակը հանելուկներով»

Սեղանի վրա կա կրծքավանդակը:

Հ.- Տղերք, տեսեք, թե ինչպիսի գեղեցիկ կրծքավանդակի հանդիպում է մեզ, բայց այն կողպված է: Եվ ես գիտեմ գաղտնիքը, եթե գուշակենք հանելուկները կրծքավանդակը կբացվի:

  1. Որտեղ և երբ է դա տեղի ունեցել

Ով չի լվանում, չի լվանում,

աղբը, կեղտը չի՞ հեռացնում:

Ո՞ւմից է վազել բաժակները:

Նման կեղտոտ հնարք կա:

Հարցերի, վեճերի կարիք չկա -

բոլորը գիտեն, որ Ֆեդորան:

Ես ձեզ հուշեցի

անունն ավելի շուտ հեքիաթ է (Ֆեդորինոյի վիշտ)

2. Միայն դուռը այծի պես փակվեց

Արդեն կա սոված գազան:

Տղաներից յուրաքանչյուրը հեքիաթ գիտի

Սա (գայլը և յոթ երեխաները)

3. Անտառի մեջտեղում գտնվող գյուղ

Երեք եղբայրներ կառուցման փուլում էին:

Գայլը հետաքրքրությամբ հետևում էր

Ինչպե՞ս վիճեցին:

Ես որոշեցի ուտել դրանք, բայց չստացվեց,

Միայն ապարդյուն նա բարձրացավ տանիքի վրա:

Գայլը վերցրեց ոտքերը

Երգում եմ գորշ պոչը... (երեք խոզուկ):

(Շարունակեք հեքիաթը)

Հ.- Հանի՛ր, քաշիր… ..

Մի՛ խմեք եղբորը մի փնջից…

Նապաստակը կառուցեց անասուն խրճիթ .....

Հ. - Ի՞նչ լավ ընկերներ եք, բոլորդ գիտեք: Ահա մեր փոքրիկ կրծքավանդակը և բացվեց: Եվ ներսում կա ակնարկ (փոքր պայուսակ) (հնչում է երաժշտություն «Steam locomotive»)

II. Stop «Magic Bag» - ը

ԻՆ : - Ահա երկրորդ խոչընդոտը: Այստեղ մենք ունենք կախարդական պայուսակ: Եվ ինչ կա ձեր ներսում, դուք ստիպված կլինեք ինքներդ ասել (երկրաչափական ձևեր, զվարճալի թվեր):

1. Անվանեք երկրաչափական ձևը, ինչ գույնը, ինչ չափը:

2. Ո՞րն է թիվը: Այստեղ դրեք նույնքան քանակի իրեր, որքան համարը:

Ֆիզիկական դաստիարակություն. «Ժամանակին մի անգամ նապաստակ կար»

III. «Կենդանիների բակ»

ԻՆ : - Սա մեր երրորդ կանգառն է: Այստեղ պետք է շատ զգույշ լինել:Անտառում, որտեղ նապաստակն ապրում է գարնան գալուստով, խառնաշփոթ է առաջացել: Այսքան շատ կենդանիներ են հայտնվել, և նրանք պարզապես չեն կարող պարզել, թե որ կենդանիները պետք է մնան անտառում և որոնք ոչ:

Բառապաշար. Մենք կփորձենք օգնել ձեզ (վերցնում է քարտեր կենդանիների պատկերով, երեխաների հետ զննում է դրանք, եզրակացնում է, որ խառնված են տնային և վայրի կենդանիներ: Մագնիսական տախտակի վրա տան և ծառի պատկերները. Երեխաները կենդանիներ են տանում և, զանգահարելով նրանց, կցեք դրանք մագնիսական տախտակի վրա)

IV. «Թատերական ակումբ»

Հ.- Տղերք, կռահեք, թե ինչպիսի կենդանու է:

Նկարիր այն կենդանուն, որը ես քեզ եմ ցույց տալիս (արջ, գայլ, աղվես, ոզնին, վերջում նապաստակ)

Հ. - Դե, ահա մենք ձեզ հետ ենք և գտել ենք մեր նապաստակը:

(Նապաստակը ներս է գալիս)

Բարև տղերք: Ես շատ շնորհակալ եմ ձեզ ձեր օգնության համար, եթե չլիներ, ես կորած կլինեի և չէի հասնի «Կախարդական երկիր», և ահա ինձանից տրակտը (բերում է խնձորի զամբյուղ)

Ֆիզիկական կրթություն:«Ժամանակ առ ժամանակ մի նապաստակ կար»

Ժամանակ առ ժամանակ կար նապաստակ -

(ձեռքերը ծալել են)

Երկար ականջներ

(երեք մատը բռունցքով, ինդեքսով և միջինով ականջներով):

Frostbitten bunny

(սեղմել և քողարկել երկու ձեռքի մատները)

Կծկել եզրին

(քիթը քսում է):

Սառեցված քիթը

(սեղմել և քողարկել երկու ձեռքի մատները),

Սառեցված պոչ

(շանը հարվածել)

Եվ գնաց տաքանալու

(շրջել ղեկը)

Այցելեք երեխաներին:

Այնտեղ ջերմ ու հանգիստ է

(երկու ձեռքի բռունցքները փակեք),

Ոչ մի գայլ

(ձեռքերը ծալել են)

Եվ ճաշի համար գազար տվեք

(հարվածելով որովայնը առաջատար ձեռքի ափի հետ սլաքի ուղղությամբ):