Բարոյական և էթիկական դաստիարակության դասի ամփոփում «ճանապարհորդություն դեպի հեքիաթ» թեմայով: «Seaովային ճանապարհորդություն
Տարածաշրջանային պետական բյուջետային հատուկ (ուղղիչ) ուսումնական հաստատություն ուսանողների, հաշմանդամություն ունեցող աշակերտների համար »Պավլովսկի հատուկ (ուղղիչ) հանրակրթական գիշերօթիկ դպրոց VIII տեսակներ "
Ուղղիչ և զարգացման դաս
թեմայով ՝ «Travelանապարհորդություն դեպի Լուսին»
Սիմախինա Լյուդմիլա Վասիլիևնա,
դաստիարակ
Ուղղիչ և զարգացման դաս. «Travelանապարհորդություն դեպի Լուսին»
հատուկ (ուղղիչ) դպրոցի 4 -րդ դասարանի համարVIIIտեսակի
Դասի նպատակը ՝ ձևավորել ճանաչողական գործընթացներ ՝ հատուկ կազմակերպված առաջադրանքների կատարմամբ:
Կրթական առաջադրանքներ.
կրկնել օբյեկտների հատկությունները (գույն, ձև, չափ):
համախմբել հասկացությունները `ձախ-աջ, վեր, վար:
ընդլայնել ձեր պատկերացումները շրջակա աշխարհի մասին:
Ուղղիչ և զարգացման առաջադրանքներ.
տեսողական, բանավոր հիշողության, ուշադրության, տեսողական -փոխաբերական մտածողության շտկում և զարգացում, հարաբերական վերլուծության հմտություններ.
տարածական և քանակական կողմնորոշման, նուրբ շարժիչ հմտությունների և մատների զարգացում:
Կրթական առաջադրանքներ.
խաղային տեխնիկայի միջոցով ինքնազարգացման հետաքրքրության ձևավորում.
Հաջողության իրավիճակ ստեղծելով `հանձնարարված առաջադրանքները կատարելու դրական մոտիվացիայի ձևավորում:
Բաղմունքի տեսակը ՝ ուղղիչ և զարգացնող:
Դասի տևողությունը : 40 րոպե
Սարքավորումներ:
համակարգիչ, գունավոր մատիտներ, տրաֆարետներ, երկրաչափական ձևեր ՝ քառակուսի, եռանկյունի, ռոմբ, ուղղանկյուն, շրջան, կապույտ թղթի թերթեր, աստղեր, թուղթ վանդակում, դատարկ հրթիռի համար:
Դասընթացի ընթացքը
Կազմակերպչական փուլ:
Թիրախ: երեխաներին պատրաստել դասի աշխատանքի:
Ողջույն. Նախքան դասը սկսելը, եկեք ողջունենք միմյանց:
Խնդրում եմ կանգնել շրջանագծի մեջ, ձեռք բռնել և կրկնել ողջույնը իմ հետևից:
Բարև արև
Ողջույն անտառ,
Բարև, հրաշքներով լի օր:
Բարև իմ ընկերներ:
Ողջունում եմ բոլորին:
Ձեռք տվեք միմյանց, ձեռքերը փափուկ են, բարի, ջերմ: Նման ձեռքերով ոչ ոքի չես կարող վիրավորել:
Աշխատավայրերում վայրէջք:
Խնդրում ենք նստել ձեր աշխատավայրերում և մեջքը ուղիղ պահել:
Հիմնական փուլը
Intանոթություն դասի թեմայի հետ .
Այսօր մենք ունենք անսովոր գործունեություն:Ես հրավիրում եմ ձեզ զարմանալի ճանապարհորդությունների և արկածների աշխարհ:
Սիրու՞մ եք ճանապարհորդել: Երեխաների պատասխանները:
Իսկ թե ուր ենք գնում, դուք կիմանաք հանելուկը հանելով:
Լուսավորում է ճանապարհը գիշերը
Արթուն է պահում աստղերը:
Թող բոլորը քնեն, նա քնելու ժամանակ չունի
Երկնքում փայլում է մեզ համար ...
(Լուսին)
Այս գիշեր մենք գնում ենք Լուսին
Տեսե՞լ եք լուսինը գիշերային երկնքում:
Հիմա նայեք լուսնի նկարներին:
Լուսնի լուսանկարների ուսումնասիրություն:
Մենք պետք է ավարտենք թռիչքների ծրագիրը, և դրանք շատ տարբեր առաջադրանքներ են:
Բոլոր առաջադրանքներն ավարտելուց հետո մենք կկարողանանք թռչել դեպի լուսին:
Իսկ թե ինչ ենք թռչելու դեպի լուսին, դուք կպարզեք ՝ լուծելով հետևյալ հանելուկը:
Թռչունը չի կարող հասնել լուսնին
Թռչեք և վայրէջք կատարեք լուսնի վրա
Բայց նա կարող է դա անել
Կատարել արագ ... հրթիռ
Rightիշտ է, թռչելու համար մեզ հրթիռ է պետք:
Դիտարկենք հրթիռի նկարը
Հրթիռն ունի վարորդ
Քաշի սիրահար:
Անգլերեն - տիեզերագնաց,
Իսկ ռուսերեն ... տիեզերագնաց:
Այժմ մենք բոլորս կդառնանք տիեզերագնացներ և տիեզերական հրթիռով թռիչք կկատարենք դեպի Լուսին:
Աշխատեք թեմայի շուրջ:
Եկեք նախագծենք հրթիռ, որի վրա թռչելու ենք:
1. Հրթիռի նախագծում:
Նրանցից յուրաքանչյուրի վրա հրթիռի նկար է դրված սեղանին (գունավոր թղթի քառակուսի 8 X 8 սմ): Կտրեք հրապարակը գծագրի գծերի երկայնքով, չպետք է գրություններ լինեն:
Ի՞նչ երկրաչափական ձևեր եք ստացել:
Ուղղանկյուն, քառակուսի և երեք եռանկյուն:
Օգտագործելով երկրաչափական ձևեր, կազմեք հրթիռ, զգուշորեն կպցրեք այն սեղանի վրա ընկած կապույտ թղթի թերթի ներքևին: Սավանի վերևում կպցրեք Լուսինը (դեղին շրջան):
Յուրաքանչյուր ճիշտ պատասխանի և ավարտված առաջադրանքի համար դուք կստանաք աստղանիշ և կպչեք այն ձեր գծագրին: Կպչեք մեկ աստղ:
Թռիչքն ավելի զվարճալի դարձնելու համար եկեք ընկերոջը վերցնենք թռիչքի:
Եկեք այն նկարենք թղթի վրա տուփի մեջ: Առաջադրանքը հաղթահարելու համար հարկավոր է շատ զգույշ լինել: Դուք պետք է հետևեք կանոնին:
2. Գրաֆիկական թելադրություն:
Այժմ մենք թելադրման համար գծելու ենք գործիչը: Դուք պետք է ուշադիր լսեք ինձ: Ես ձեզ կասեմ, թե որ ուղղությամբ և քանի բջիջ պետք է գծել գիծը: Նկարեք միայն այն տողերը, որոնք ես կթելադրեմ: Երբ դուք գծում եք գիծը, սպասեք, մինչև ես ձեզ ասեմ, թե ուր ուղղել հաջորդը: Սկսեք յուրաքանչյուր նոր տող, որտեղ նախորդն ավարտվեց: Այսպիսով, եկեք սկսենք կառուցել գործիչը ականջով:
Սավանի ներքևում մի կետ դրվեց: 2 բջիջ վերև, 3 բջիջ ՝ աջ, 2 բջիջ ՝ ներքև, 1 բջիջ ՝ աջ, 6 բջիջ ՝ վերև, 2 բջիջ ՝ ձախ, 1 բջիջ ՝ ներքև, 1 բջիջ ՝ աջ, 1 բջիջ ՝ ներքև, 3-ձախ, 3 -վեր, 1-ձախ, 1-ներքև, 2-ձախ, 2-ներքև, 2-աջ, 4-ներքև, 1-աջ:
Ո՞վ հայտնվեց նկարում:
Շուն:
Շունը մարդու ընկերն է: Բելկա և Ստրելկա շները առաջինն էին թռչել տիեզերք, նույնիսկ մարդու առաջին թռիչքից առաջ:
Մտածեք շան նկարը:
Այժմ մենք հանելուկների մրցույթ կանցկացնենք .
1. Ոչ սկիզբ, ոչ վերջ,
Գլխի մեջք չկա, դեմք չկա:
Բոլորը գիտեն ՝ թե՛ երիտասարդ, թե՛ մեծ,
Որ մեր տունը հսկայական գնդակ է: (Երկիր)
2. Երկուսը կանգնած են, երկուսը քայլում են, երկուսը պահպանում են ժամացույցը նրանց միջև: (Երկինք և երկիր, արև և ամիս, օր ու գիշեր):
3. Կապույտ շարֆ, կարմիր գնդակ: Գլորվում է գլխաշորի վրա, ժպտում բոլոր մարդկանց: (Երկինք և արև)
4. Գիշերը աստղերը լուսավորվում են
Եվ հավաքվում են համաստեղություններում:
Օրվա ընթացքում միայն մեկն է փայլում
Լուսավորելով շուրջը ամեն ինչ: (Արեւ)
5. Կապույտ գլխարկը ծածկված է կարկատաններով: (Երկինք և աստղեր)
6. Ո՞ր դույլից չեն խմում, չեն ուտում, այլ միայն նայում են դրան: (Մեծ արջուկ)
7. Եթե դուրս եք գալիս հստակ գիշեր
Քո վերևում կտեսնես
Այդ ճանապարհը: Օրվա ընթացքում նա -
Տեսանելի չէ: (Ծիր Կաթին)
8. Տարեկան երեսուն անգամ նա ծնվում է, օրվա ընթացքում թաքնվում է մարդու աչքերից: (Ամիս)
9. Այս միջաստղային հավերժական թափառաշրջիկը
Միայն գիշերային երկնքում `միայն ներկայանալ
Եվ թռչում է երկար ժամանակ անց,
Մնաս բարով մեզ, պոչը թարթում է: (Գիսաստղ)
10 ոչ արևը, ոչ լուսինը,
Ոչ մոլորակ, ոչ աստղ:
Թռչում երկնքում
Օդանավերը առաջ են անցնում: (Արբանյակային)
11. Կայծերը այրում են երկինքը,
Եվ նրանք մեզ չեն հասնում: (Երկնաքարեր)
12. Վազիր, վազիր - մի վազիր: Թռչել, թռչել - չթռչել: (Հորիզոն).
13 ահա պողպատե թռչուն
Ձգտում է երկինք
Իսկ օդաչուն տանում է այն:
Ինչպիսի՞ թռչուն: (Ինքնաթիռ)
14. Ինչպես գետի վրայով, այնպես էլ գետի վրայով,
Հանկարծ հայտնվեց գունավոր
Հրաշք կախովի կամուրջ: (Ainիածան)
Լավ արեց: Յուրաքանչյուր ճիշտ պատասխանի համար երեխաները ստանում են աստղանիշ:
Հիմա եկեք ստուգենք, թե որքան ուժեղ և արագաշարժ եք դուք:որքան լավ կարող եք ներդաշնակ և ներդաշնակ աշխատել տիեզերական արշավախմբի վրա
. Ֆիզիկական րոպե:
Մենք թռչում ենք ամեն օր
Exercisesորավարժություններ կատարելը
Exercisesորավարժություններ կատարելը
Խիստ հերթականությամբ.
Մեջքի մկանների ստատիկ լարվածության հեռացում:
"Որավարժություն «Կեչու»: Ձեռքերը վեր բարձրացրեք, հնարավորինս ձգվեք, թեքեք ձեր մեջքը, նայեք ձեր ձեռքերին, վերադարձեք SP: Կրկնել 3 անգամ:
"Որավարժություններ «Աղեղ»:
I.p.: Կանգնած, ոտքերը ուսի լայնությամբ բացի, որովայնը թեքված: Մենք թեքում ենք կողմը, վերադառնում մեկնարկային դիրքի և թեքվում մյուս կողմը: Երեխան չպետք է թեքվի առաջ կամ հետ:
Մարմնի ակտիվության բարձրացում:
Որավարժություն «Մնացորդ ". Կանգնեք մի ոտքի վրա, մյուս ոտքը ծալեք ծնկի մոտ և կամայականորեն «կախեք», ձեռքերը ՝ գոտու վրա: Դանդաղ շրջվեք նախ մի ուղղությամբ, այնուհետև մյուս ուղղությամբ, այնուհետև նույնն արեք արագ տեմպերով:
"Որավարժություն «Մարզիկ»: Ձեռքեր ձեր մեջքի հետևում, ձեռքերը սեղմեք ձեր արմունկները, մեջքը ուղիղ պահելով, կատարեք հինգ հպում:
Եվ նրանք ժպտացին միմյանց:
Լավ արեց: Դուք ոչ միայն խելացի և արագաշարժ եք, այլև ճարպիկ և ուժեղ:
Մենք աշխատում ենք հետագա: Թռիչքի ընթացքում անհրաժեշտ է կիրառել արդեն կուտակված գիտելիքները `գույնի, երկրաչափական ձևերի մասին այս գիտելիքները: Առաջադրանքը կատարելիս պետք է շատ զգույշ լինել, չշեղվել և ամեն ինչ հիշել: Ի վերջո, ցանկացած տիեզերագնաց պետք է ունենա լավ հիշողություն: Դա անելու համար նա պետք է անընդհատ վերապատրաստվի:
3. Խաղ. «Գտեք նույն օրինակը »
Ես ձեզ ցույց եմ տալիս գունավոր քարտ: Դուք պետք է հիշեք ձևերի գտնվելու վայրը և դրանց գույնը: Առկա տրաֆարետներից ընտրեք նույնը և գունավորեք ձևերը: Բոլոր քարտերի վրա նույն ձևն ունի նույն գույնը:
4. Խաղ : "Գույն և ձև"
Այժմ ես ցույց կտամ տարբեր ձևերի տարբեր գույների քարտեր, հիշեք դրանք:
Ուսանողների պատասխանները հաստատվում են չեկով `բոլոր թվերը նշված են մոնիտորի էկրանին:
Տեսողության խանգարման կանխարգելում:
"Որավարժություն «hmմուրկի»: I.p.: Նստած, հենված գրասեղանի հետևի վրա: Փակեք ձեր կոպերը, ամուր փակեք ձեր աչքերը, ապա բացեք: Կրկնել 10 անգամ:
Եկեք կատարենք հիշողության ևս մեկ վարժություն:
5. Խաղ. «Հիշիր զույգին»:
Մի անգամ ես ձեզ մի երկու բառ կարդացի: Երբ նորից կարդում եք զույգի առաջին բառը, փորձեք հիշել երկրորդը:
Կարկանդակ - Ալյուր
Խնձոր - Պտղատու այգի
Կաթ - կով
Ձուկ - ծով
Տերև - փայտ
Առաջին շարքի ինչ բառ է ավելորդ: Թերթիկ: Մնացած բառերը սնունդ են:
Տիեզերագնացները շատ են աշխատում թռիչքի ժամանակ, և նրանք պետք է ճիշտ սնվեն: Սիրու՞մ եք ձուկ և կաթ: Սրանք շատ առողջ սնունդ են և պետք է ուտել:
Լավ արված տղերք: Մենք հաջողությամբ կատարեցինք բոլոր առաջադրանքները:
Մենք թռանք դեպի լուսին:
Ամփոփելով.
Տղերք, մինչ մենք խաղում էինք, շտապ տեղեկատվություն մտավ: Գրեք այն ձեր թղթի կտորների վրա:
2 1 5 1 3 6 4 7
Գաղտնագրման բանալին
1 2 3 4 5 6 7
Օ Մ Դ Յ Լ!
Թղթի կտորների վրա երեխաները գրում են տառադարձում. «Լավ արեց»:
Նայեք ձեր գծանկարներին, որքան գեղեցիկ են դրանք, քանի աստղեր լուսավորվել են մեր ճանապարհին: Մենք ավարտել ենք թռիչքների ամբողջ ծրագիրը: Ի՞նչ առաջադրանքներ ձեզ հատկապես դուր եկան: Ինչո՞ւ: Շնորհակալություն բոլոր մասնակիցներին:
Հավելված 1.
Գրաֆիկական թելադրություններ
Տեխնիկայի առանձնահատկությունը. Թելադրանքով գործիչների պատկերը
Տեխնիկայի նպատակը.
* կատարելագործել համակարգերը ՝ աչք-ձեռք, ականջ-ձեռք;
* ձևավորել գրաֆիկական հմտություններ;
* զարգացնել լսողական և տեսողական անալիզատորի ունակությունը.
* պահպանել գործունեության անհրաժեշտ տեմպը.
* թղթի վրա զարգացնել տարածական կողմնորոշումը:
Կատարման կազմակերպում
Աշխատանքը կատարվում է ճակատում ՝ քառակուսի տետրում կամ թղթի վրա: Ուսանողների կողմից գործչի կառուցումը թելադրանք է: Թելադրության ընթացքում դադար է նկատվում, որպեսզի երեխաները ժամանակ ունենան գիծ քաշելու համար, շարժման հենց ուղղությունը փոքր -ինչ ընդգծվում է ձայնով (ձախ, աջ, ներքև, վեր): Նախքան դա անելը, անհրաժեշտ է հստակեցնել «ձախ», «աջ» ուղղությունը (արդյոք դրանք շփոթված են երեխաների կողմից) և աշխատանքի ելակետը, վերցնել մատիտներ:
Մեթոդական աջակցություն.
դասի ամփոփում;
ներկայացում դասի համար:
Ռեսուրսներ
Վենգեր Լ.Ա. Դիդակտիկ խաղեր և վարժություններ նախադպրոցական տարիքի երեխաների զգայական կրթության համար: - Մոսկվա. Կրթություն, 1978
Հանելուկներ: http:// www. վսեզագադկի. ru/2010/12/ զագադկի— կողմ— տիեզերք— դլյա— հայտնաբերել/
«Seaովային ճանապարհորդություն» միջին խմբի երեխաների գեղագիտական \ u200b \ u200b կրթության և տեսողական գործունեության վերաբերյալ դասի ամփոփում
Softwareրագրային ապահովման բովանդակություն.
Լրացրեք երեխաների գիտելիքները ստորջրյա աշխարհի, նրա բնակիչների մասին, ընդլայնեք երեխաների բառապաշարը, ձևավորեք մտածելու ունակություն.
Developարգացնել շրջապատող աշխարհի գեղագիտական ընկալումը, գեղեցիկը տեսնելու ունակությունը.
Զարգացնել բնության հնչյուններին ուշադիր լսելու ունակություն, երաժշտական ստեղծագործության մեղեդին և ռիթմը, որոշել դրա բնավորությունը, շարժվել երաժշտության բնույթին և ռիթմին համապատասխան. զարգացնել պատկերին ընտելանալու ունակություն.
Ձեռքերի նուրբ շարժիչ հմտությունների զարգացում;
Շարունակեք ձևավորել գեղարվեստական կարիքներ, ձեր և այլ երեխաների աշխատանքը վերլուծելու ունակություն. զարգացնել ստեղծագործական նախաձեռնություն;
Բարելավել տեսողական հմտությունները. Գուաշով նկարել կլոր ձևի վրա հիմնված նախշ; զարգացնել ռիթմի, կազմի գույնի զգացում;
Գեղագիտական և բարոյական զգացմունքների խթանման, համակրելու, կարեկցելու և օգնելու ցանկություն:
Նյութը ՝
«Ստորջրյա պալատական դահլիճի» մոդել;
Խաղալիք կրիա, որը վերահսկվում է ուսուցչի ձեռքով;
Ոճավորված զգեստապահարան կրիաների հանդերձանքների համար; նախշերով նմուշներ կլոր հիմքի վրա;
Ծով պատկերող նկարչություն;
Բնության հնչյուններով և երաժշտական բեկորներով հնչյունագիր;
Աղի խմոր կրիաներ (ըստ երեխաների թվի)
Էլաստիկ օղակներ `պատրաստված հավաքված organza- ից;
Մեծ խոզանակ, սովորական խոզանակներ, գուաշ, ջրի բանկա, անձեռոցիկներ:
Նախնական աշխատանք.
Fingerանոթություն մատների մարմնամարզության «Կրիա» համալիրին;
«Seaովի բնակիչները» թեմայով շրջակա աշխարհի հետ ծանոթանալու դաս, հաշվի առնելով այս թեմայի վերաբերյալ նկարազարդումները, առարկաները.
Կլոր ձևի հիման վրա տարբեր նախշեր նկարելը;
Լսելով տարբեր բնույթի երաժշտական պատառիկներ:
Դասի ընթացքը.
Ուսուցիչ:
Բարև երեխաներ: Ուրախ եմ ձեզ հանդիպելու համար: Տղերք, իմ ընկեր Brush- ը ինձ հետ այցելեց ձեզ: Նա այսօր հագնվեց գեղեցիկ զգեստով: Նա շատ ուրախ է հանդիպել ձեզ, ժպտալով ձեզ: Նա բարի է, փափուկ! Նա ապրում է մի գեղեցիկ տանը: Դուք արդեն ծանոթ եք նրա սիրած «What Beautiful» խաղին:
Խաղ «Ի՞նչն է գեղեցիկ»:
Երեխաները անվանում են առարկաներ և երևույթներ, որոնք նրանք գեղեցիկ են համարում, վրձինը նրանց հարվածում է ի պատասխան նրանց ափի:
Խոզանակ: Շնորհակալություն երեխաներ: Ես այնքան ուրախ եմ, որ դու կարողանում ես տեսնել քո շուրջը գտնվող գեղեցկությունը: Եվ ես նաև ուզում եմ ձեզ հիշեցնել, որպեսզի դուք քաղաքավարի շփվեք իմ փոքրիկ օգնականների հետ խոզանակներով, մի վիրավորեք նրանց:
Ուսուցիչ:
Շնորհակալություն խոզանակ խաղալու համար: Վերադարձեք ձեր գեղեցիկ տուն: Եվ մենք, տղերք, իհարկե, հիշում ենք. Որպեսզի փոքր խոզանակները չվիրավորվեն մեզանից, մենք այսպիսի ներկ ենք նկարելու (ցույց է տալիս), որպեսզի խոզանակը չկպչի իր աչքերին. մենք նրան այսպես կլողացնենք ջրի մեջ (շոուներ), քանի որ նա շատ է սիրում լողալ. եկեք այսպես անձեռոցիկի վրա չորացնենք, որ ցավ չպատճառի:
Երեխաները ազատորեն նստում են գորգի վրա:
Տղերք, կարո՞ղ եք ձայներ ճանաչել: Արի փորձենք. Հնչում է հնչյունագիրը: Երեխաները կռահում են անձրևի ձայնը, ամպրոպի ձայնը, թռչունների երգը, ծովի ձայնը: Իշտ է, դա ծովի ձայնն է: Տեսեք, թե որքան գեղեցիկ է: Ուսուցիչը երեխաներին ցույց է տալիս ծովի պատկերը, կրկին միացնում է սաունդթրեքը ծովի ձայնով:
Ուսուցիչ:
Տղերք, ինչ կարող եք ասել ծովի մասին: Ինչի է դա նման? (գեղեցիկ, աղմկոտ, անսահման, թափանցիկ, կապույտ, խորհրդավոր, կախարդական, ...)
Ո՞վ գիտի բանաստեղծություններ ծովի մասին:
Seaովը տարբեր է
Սևը նույնպես կարմիր է:
Երբեմն ծովը ուրախ է
Ավելի հաճախ աղի:
Եվ ես սիրում եմ կապույտ ծովը
Նուրբ, մեղմ ալիքով:
Ես սիրում եմ ձկների պես շաղ տալ
Լողալ, սուզվել, սալտո:
Նաև հրավիրում է: Դա մեզ հուշում է դրան: Մենք պարզապես ուզում ենք գնալ այնտեղ: Եկեք բոլորս միասին գնանք ծով, բայց դրա համար պետք է իմանալ, թե ով է ապրում ծովում և ինչ է աճում դրանում:
Տղաներ, ովքեր ապրում են ծովում: (ձուկ, դելֆիններ, խեցգետիններ, ծովախեցգետիններ, կաղամար ...)
(Օբյեկտների ուսումնասիրություն `ծովային կյանքի գործիչներ):
Ի՞նչ է աճում ծովում: (ծովային բույսեր)
Եվ նաև խելոք մեդուզաները ապրում են ծովում: Թող դա լինի մեր աղջիկները:
Երեխաները դաստակներին հագնում են ռետինե ժապավեններ ՝ պատրաստված վարդագույն և սպիտակ օրգանզայից:
Եվ աճում է գեղեցիկ ջրիմուռ: Նրանք շատ օգտակար են, օգնում են ծովային կենդանիներին շնչել:
Տղաները կրում են ատլասե թռչող ժապավեններից պատրաստված ռետինե ժապավեններ:
Ես մեծ մեդուզա կլինեմ: Ահա թե ինչ.
Երեխաները և ուսուցիչը կանգնում են մատների վրա, ձեռքերը վեր բարձրացնում:
Եվ դուք կդառնաք փոքրիկ մեդուզա և ջրիմուռ: Ահա դրանք.
Երեխաները կուչ են գալիս, ձեռքերով դիպչում են հատակին:
Seaովը մի անգամ անհանգստանում է
- Theովը անհանգստանում է երկուսով,
- Theովը անհանգստացած է, ալիքները խշշում են,
- Seaովային գործիչները ցանկանում են լողալ:
- Հնարավորինս շուտ վերածվեք փոքր մեդուզաների և առողջ ջրիմուռների:
Լսեք ծովային երաժշտություն և պարեք ինձ հետ, ինչպես ձեզ հուշում է երաժշտությունը, ինչպես ցանկանում եք:
Հնչում է Սեն-Սանսի «Ակվարիում» երաժշտությունը, երեխաները շարժվում են երաժշտությանը համապատասխան ՝ ընտելանալով ծովային կյանքի դերին: Հետո նստում են գորգի վրա:
Հայտնվում է Կրիան ՝ առաջնորդվելով ուսուցչի ձեռքով:
Ուսուցիչ:
Եվ նաև ծովային կրիան ապրում է ծովում:
Կրիա:
Օ! Օ! Ո՞վ բարձրացրեց այս աղմուկը: Ո՞վ խառնեց ծովը:
Ուսուցիչ:
Սրանք մեր զվարճալի մեդուզաներն էին և շատ օգտակար ջրիմուռները խաղալ և պարել:
Կրիա:
Ինչու՞ այդ աղմուկը բարձրացնել: Թույլտվություն կպահանջվեր: Մենք հիմա ժամանակ չունենք պարելու, ոչ խաղերի:
Ուսուցիչ:
Ի՞նչ կա, կրիա տատիկ:
Կրիա:
Տհաճ, ասում եմ ձեզ, պատմություն: Seaովի արքա Նեպտունը մեր ծովի բոլոր Կրիաներին հրավիրեց իր պալատ ՝ արձակուրդի, գնդակի համար:
Երեխաները ուսուցչի հետ միասին մոտենում են ստորջրյա պալատական դահլիճի մոդելին, զննում այն:
Ուսուցիչ:
Բայց գնդակն այնքան հետաքրքիր է: Եվ, հավանաբար, շատ զվարճալի:
Կրիա:
Այո, գնդակը շատ զվարճալի է: Բոլորը գալիս են գնդակին գեղեցիկ զգեստներով ՝ գեղեցիկ պարեր պարելով: Նրանք հետաքրքիր խաղեր են խաղում:
Ուսուցիչ:
Մենք նույնպես կարող ենք խաղալ: Եկեք ձեռք ձեռքի տանք:
Խաղ «Seaովային քամի»
Երեխաները կանգնած են շրջանակի մեջ: Ուսուցիչն ասում է. «Seaովային քամին տանում է նրան, ում հագուստը կարմիր է»: Երեխաները, ովքեր ունեն այս քայլը, այլ տեղ են զբաղեցնում շրջանագծում, բռնում են ձեռքերը:
«Theովային քամին տանում է գլխին աղեղ ունեցողին (գեղեցիկ կոշիկներ, փափուկ փեշ, գեղեցիկ վերնաշապիկ, կոճակներ ...)»:
Ուսուցիչ:
Խաղը մեզ օգնեց նկատել, թե որքան գեղեցիկ և խելացի ենք մենք: Սիրու՞մ ենք լինել գեղեցիկ: Ինչո՞ւ:
Այո, դա ուրախալի է, դա բարձրացնում է մեր տրամադրությունը:
Երեխաները նստում են գորգի վրա:
Ուսուցիչ:
Հարգելի կրիա: Դուք մեզ պատմեցիք գնդակի մասին: Գնդակին այնքան հիանալի է, ինչու՞ չեք զվարճանում:
Կրիա:
Ես տխուր եմ, որ Կրիաները չեն կարողանա գնալ ծովի արքայի գնդակին: Նրանց բոլոր էլեգանտ զգեստները սառը ստորջրյա հոսանքով տարվում էին հեռավոր օվկիանոս:
Ուսուցիչը ցույց է տալիս աղի խմորից քանդակված կրիաներ, որոնք ներկված պատյաններ չունեն:
Ուսուցիչ:
Խեorղճ, խե poorղճ կրիաներ: Նրանք այդպես չեն կարողանա գնալ գնդակին:
Կրիա:
Իսկ ստորջրյա ամրոցն արդեն սպասում է իր հյուրերին: Ես կարող էի կրիաներին առաջարկել իմ հանդերձանքները, բայց դրանք շատ քիչ են իմ զգեստապահարանում: Երբ ես դրանք դրեցի իմ պատյանին և գնացի դեպի գնդակը, ես շատ գրավիչ էի:
Ուսուցիչ:
Տղերք, որտե՞ղ է կրիայի պատյանը: Հենց մեջքի վրա: Այն ամուր է, դիմացկուն: Նա օգնում է կրիային թաքնվել վտանգի դեպքում:
Երեխաները, նայելով թղթե ուրվագծերին ՝ պատյանների տեսքով, զարդարված տարբեր նախշերով, քննարկում են նախշերը:
Ուսուցիչ:
Շատ գեղեցիկ հանդերձանք, ճիշտ է: Եկեք օգնենք Կրիային դնել դրանք առանձնասենյակում: Հուսով եմ, որ դուք նույնպես ձեր զգեստները կոկիկ դրել եք պահարանի մեջ:
Իմ սիրելի փոքրիկ մեդուզա և առողջ ջրիմուռներ: Ինչու է կրիան տխուր: Ի վերջո, նա կարող է գնալ գնդակին, նա հանդերձանք ունի: Ինչու՞ է նա տխուր:
(Նա անհանգստանում է իր ընկերների համար, ցավում է նրանց համար, նա համակրում է նրանց):
Դուք նույնպես ուզու՞մ եք, որ Կրիաները գան արձակուրդ: Բայց երբ մենք ցավում ենք ինչ -որ մեկի համար, մենք չպետք է պարզապես խղճանք, կարեկցենք: Պարտադիր է, որ դուք օգնեք: Ինչպե՞ս կարող ենք մենք ՝ փոքրիկ նկարիչներս, օգնել Կրիաներին:
Rightիշտ է, մենք կարող ենք խոզանակներ և ներկեր վերցնել և գեղեցիկ զարդարել Կրիաների կեղևը, որպեսզի այն խելացի լինի: Հիշո՞ւմ եք, թե ինչ գեղեցիկ հանդերձանքներ ցույց տվեց Կրիա տատիկը:
Փորձենք գալ և նկարել Կրիաների համար նոր գեղեցիկ հանդերձանքներ, որոնք բոլորովին նման չեն միմյանց: Ի վերջո, յուրաքանչյուր նկարիչ գեղեցիկը տեսնում է յուրովի: Պատրա՞ստ եք օգնել Կրիաներին: Հետո ավելի համարձակ աշխատել:
Նկարչություն
Երեխաները գնում են սեղանների մոտ, նկարում: Հնչում է հանգիստ գեղեցիկ մեղեդի: Այնուհետեւ երեխաները գնում են գորգ, նստում շրջանագծի մեջ, ուսումնասիրում աշխատանքը, վերլուծում ուսուցչի օգնությամբ:
Ուսուցիչ:
Տանյա! Եթե դուք Կրիա լինեիք, ինչ հանդերձանք կընտրեիք: Ինչո՞ւ:
Կրիա:
Սա գեղեցկություն է: Ինչ իմ ընկերները դարձել են գեղեցիկ, խելացի: Ես շատ ուրախ եմ նրանց համար: It'sամանակն է, որ նրանք գնան գնդակին: Եկեք օգնենք նրանց հասնել պալատ:
Երեխաները կրիաներ են դնում ծովային դասավորության վրա:
Կրիա:
Գնդակը շուտով կսկսվի: Իմ սիրելի փոքրիկ մեդուզա և առողջ ջրիմուռներ: Եթե մենք չհանդիպեինք, իմ ընկերները ՝ Կրիաները, երբեք չէին հասնի գնդակին, և շատ տխուր է ապրել առանց արձակուրդների, այնպես չէ՞:
Հիմա ինձ լավ եմ զգում: Երջանիկ Գիտե՞ք, թե ինչ երգ է երգում ուրախ կրիան: «Ես պառկած եմ արևի տակ»: Պառկիր, ինչպես ես, քո որովայնի վրա և եկեք միասին երգենք իմ սիրած զվարճալի երգը:
Երեխաներն ու Կրիան երգում են երգի առաջին հատվածը:
Կրիա:
Շնորհակալ եմ ձեր օգնության համար, իմ փոքրիկ ընկերներ: Դուք այսօր ապարդյուն չեք աշխատել: Ես ուզում եմ քեզ դրա համար քաղցր ծովախեցգետիններով հյուրասիրել:
Ցտեսություն! Ես հոգնել եմ և լողալու եմ իմ տուն: Ես Հին կրիան եմ: Ցտեսություն!
Ուսուցիչը ամփոփում է դասը:
Անուն:«Eyանապարհորդություն դեպի ծաղիկների կախարդական երկիր» դասի ամփոփագիր
Անվանակարգ:Մանկապարտեզ, Դասի նշումներ, GCD, տեսողական գործունեություն, Ավագ նախադպրոցական խումբ
Պաշտոնը ՝ մանկավարժ
Աշխատանքի վայրը ՝ MBDOU Իրկուտսկի թիվ 102 մանկապարտեզ
Գտնվելու վայրը ՝ Իրկուտսկ, Իրկուտսկի շրջան
Թեմայի վերաբերյալ դասի ամփոփում
«Journeyանապարհորդություն դեպի ծաղիկների կախարդական երկիր»
ավելի մեծ նախադպրոցական տարիքի երեխաների համար
Թիրախ:շարունակում են վստահություն զարգացնել իրենց և իրենց կարողությունների նկատմամբ ՝ իրենց հասանելի արտահայտչականությամբ պատկեր ստեղծելով:
Առաջադրանքներ.ամրապնդել երեխաների գիտելիքները ծիածանի գույների մասին. երեխաների ուշադրությունը կենտրոնացնել այն փաստի վրա, որ նրանց շրջապատող աշխարհը բազմագույն է և բազմազան: Ստեղծագործական երևակայություն զարգացնել ստեղծագործական առաջադրանքների կատարման և ոչ ավանդական նկարչության տեխնիկայի միջոցով գծանկար ստեղծելու գործընթացում: Խթանել կարեկցանքի զգացում, ընդհանուր գործի համար միավորվելու ունակություն:
Դասի ընթացքը.
Դաստիարակ:Բարև տղերք, իմ անունն է Տատյանա Անատոլիևնա: Այսօր ես եկել եմ ձեզ այլ մանկապարտեզից և այժմ ուզում եմ ձեզ հրավիրել ինձ հետ խաղալու և ծանոթանալու (Atingանոթությունների խաղ).
Դաստիարակ:Երեխաներ, ուշադրություն դարձրեք, թե ինչ գեղեցիկ նկար եմ պատրաստել ձեզ համար: (անգույն ծիածան է գծված whatman թղթի վրա)տղերք, ինչ պատահեց այստեղ Երեկ ես ձեզ համար նկարեցի վառ նկար, իսկ հիմա ինչ -ինչ պատճառներով անգույն է դարձել: Ո՞վ էր, որ կատակեց մեր մասին:
(Ուսուցիչը տառերով երեխաների ուշադրությունը հրավիրում է թիթեռի վրա):
Դաստիարակ:Թերեւս այս նամակը մեզ ուղարկեց ainիածանի կախարդուհին: Ի՞նչ է նա գրում մեզ: Կարդում ենք նամակը. «Բարև տղերք: Կախարդուհին գրում է ձեզ ՝ ainիածան: Ես նեղության մեջ եմ: Չար կախարդը վերցրեց իմ գույները: Նա չի սիրում վառ գույներ եւ ցանկանում է, որ ամբողջ աշխարհը դառնա անգույն: Եվ նա սկսեց իմ կախարդական զգեստով: Տեսեք, թե ինչ տգեղ է դարձել: Տղերք, խնդրում եմ օգնեք ինձ հետ բերել իմ գունագեղ ներկը: Դուք պետք է հասնեք icաղիկների կախարդական երկիր: Հուսով եմ, որ դուք ընկերասեր տղաներ եք, և որ կկարողանաք հաղթահարել բոլոր խոչընդոտները, որոնք ձեր ճանապարհին կլինեն »:
Դաստիարակ:Ուրեմն բանը դա է?! Պարզվում է, որ այստեղ մի չար կախարդ է եղել: Եվ ես զարմանում եմ, թե որտեղ է անհետացել իմ վառ նկարը: Դե, համաձա՞յն եք օգնել Rainbow- ին: Բայց դրա համար անհրաժեշտ է իմանալ ծիածանի բոլոր գույները և դրանց գտնվելու վայրը: Քանի՞ գույն ունի ծիածանը: Ինչ գույներ: Ինչպե՞ս են դրանք դասավորված ըստ հերթականության: Եկեք նայենք կախարդական էկրանին, ինչ է դա մեզ ցույց տալու:
Դաստիարակ:Տղերք, մեզ դժվար ճանապարհ է սպասվում: Մենք պետք է օգնենք գույները վերադարձնել ծիածանը: Իսկ theաղիկների կախարդական երկիր հասնելու համար մեզ քարտեզ է պետք: ( Էկրանի վրա հայտնվում է երկրաչափական պատկերներով քարտեզ).
Դաստիարակ:Տղերք, ինչի՞ համար է քարտը: Եկեք նայենք դրան, ինչ եք տեսնում այստեղ: Ի՞նչ երկրաչափական ձևեր եք տեսնում այստեղ: Ձեր կարծիքով, ի՞նչ են նշանակում քարտեզի վրա նշված թվերը: Ո՞վ է ուզում գնալ կախարդական երկիր ՝ ծիածանի կախարդուհուն օգնելու համար: (Երեխաների պատասխանները):
Դաստիարակ:Ես ձեզ մի գաղտնիք կասեմ. Մենք կախարդական երկրում փնտրելու ենք ծրարներ, որոնցում թվեր են թաքնված չար կախարդը: Յուրաքանչյուր ծրար պարունակում է առաջադրանքներ, որոնք մենք պետք է կատարենք ծիածանի գույները գտնելու համար: Ասա ինձ, ի՞նչ թիվ պետք է առաջինը գտնենք: Եկեք նայենք քարտեզին, ի՞նչ երկրաչափական ձևեր է ներկայացնում թիվը 1 -ը: Այսպիսով, այժմ եկեք այս թվերը գտնենք theաղիկների կախարդական երկրում (Երեխաները նայում են):
Դաստիարակ:Տղերք, եկեք տեսնենք, թե ինչ առաջադրանքով է առաջ եկել չար կախարդը: Նա մեզ խնդրում է գուշակել հանելուկներ գույների վերաբերյալ, ի՞նչ կարող ենք մենք կռահել:
Հանելուկներ ծիածանի գույների մասին:
Դաստիարակ:Լավ արեց: Եկեք նայենք քարտեզին, ո՞րն է հաջորդ թիվը: Ի՞նչ ձևեր է ներկայացնում 2 թիվը: Հիմա եկեք նրանց փնտրենք խմբում:
Դաստիարակ:Եկեք կարդանք, թե ինչ է պատրաստել մեզ համար չար կախարդը:
« Դուք պետք է հյուսեք բարի ցանկությունների ցանց, դրա համար ձեզ հարկավոր է թելի գնդակ »:Տղերք, եկեք թել վերցնենք: Սա է խնդիրը: Իսկ ինչպե՞ս ենք հյուսում այս վեբը: Ինչպե՞ս է սարդը հյուսում ցանցը: (երեխաների պատասխանները):Եկեք գորգի վրա նստենք շրջանագծով: Ես թել կշրջեմ ձեռքիս, ցանկություն կասեմ ձեզանից մեկին և գնդակը կպոկեմ հատակին: Եվ դուք նույնը կանեք ՝ ձեր ցանկություններով: Վեր կենանք: Ահա, ինչ «բարի ցանկությունների ցանց» ունենք: Ի՞նչ տրամադրություն ստացաք բարի ցանկություններից: ( Երեխաների պատասխանները):
Դաստիարակ:Տղերք, նայեք մեր քարտեզին, մեզ մնում է վերջին առաջադրանքը: Ի՞նչ թիվ է նշանակում, և ի՞նչ երկրաչափական ձևեր է դա նշանակում: Եկեք նայենք, որտե՞ղ են այս ձևերը: (Երեխաները նայում են):
Դաստիարակ:Դե, տղերք, մենք արդեն հաղթահարել ենք երկու առաջադրանք, բայց արդյո՞ք կհաղթահարենք այս խնդիրը: Մենք բացում և կարդում ենք. «Մենք պետք է խորանարդներից պալատ կառուցենք»... Տղերք, մենք խորանարդի՞ց ենք պալատ կառուցելու:
Դաստիարակ:Դե, տղերք, մենք ավարտեցինք չար կախարդի բոլոր առաջադրանքները: Եկեք մի փոքր հանգստանանք: Ֆիզիկական կրթություն.
Դաստիարակ:Դե, վերջապես, մենք հաղթահարեցինք չար կախարդի բոլոր խնդիրները: Եկեք ուշադիր նայենք, գուցե վերջապես գտնենք ծիածանի գույները:
Դաստիարակ:Տղերք, ո՞վ է ուզում տեսնել, թե ինչ կա տուփի մեջ: Ինչ է դա: Ի՞նչ պետք է անենք: Իսկ ներկեր չկան, ինչո՞վ ենք նկարելու: ( Երեխաների պատասխանները):
Երեխաները սեղանի վրա շաղ են տալիս գունավոր պոմպոններ և գունագեղ ծաղիկներ, որտեղ ընկած է անգույն նախշով նկարչական թուղթ:
Դաստիարակ:Տղերք, կարող եք ընտրել, թե ինչ ենք նկարելու, վերցնել պոմպոններ կամ գունագեղ ծաղիկներ և ներկել կախարդական ծիածանի զգեստը: (Երեխաները ընտրում են նյութ և զարդարում ծիածանը)... Լավ արեց, մեր ծիածանը պատրաստ է:
Դաստիարակ:Տղերք, ինչ արեցինք այսօր ձեզ հետ:
Դաստիարակ:Ձեզ դուր է գալիս Rainbow Sorceress- ի նոր զգեստը: Ինչի է դա նման? Ի՞նչ եք կարծում, Rainbow- ին դուր եկավ նոր զգեստը: Իհարկե, ինձ դուր եկավ, և նա շնորհակալություն է հայտնում ձեզ: Rainիածանի կախարդուհին թույլ է տալիս նրանից վերցնել մեկ գույնի պոմպոմ, ինչ որ կուզեք: Եկեք նաև շնորհակալություն հայտնենք նրան և միաբերան ասենք բոլոր շնորհակալությունները:
Երեխաները նվեր են վերցնում գունագեղ պոմպոններ և գունագեղ ծաղիկներ և հրաժեշտ տալիս ainիածանի կախարդին:
Programրագրային առաջադրանքներ:
Կրթական:
- Ընդհանրացնել և ընդլայնել երեխաների գիտելիքները այնպիսի հասկացությունների վերաբերյալ, ինչպիսիք են «ընկեր», «բարեկամություն», «ազնվություն», «արդարություն»:
- Ակտիվացրեք բառարանը այս թեմայով:
- Երեխաների կողմից համատեղ խաղերում և իրավիճակներում իրենց հասակակիցների զգացմունքներն ու գործողությունները գնահատելու ունակության հասնելու, մոտիվացնելու, նրանց դատողությունները բացատրելու կարողության վրա:
- Բարելավել բանավոր հաղորդակցման հմտությունները:
- Շարունակեք երեխաներին սովորեցնել հասկանալ և բացատրել ասացվածքների իմաստը, հեքիաթներ հորինել ՝ օգտագործելով հիշողության սեղանը:
Developարգացող:
- Մշակել սոցիալական զգացմունքներ (հույզեր). Համակրանք, ուրիշների հանդեպ կարեկցանք, գիտակցված բարերար հարաբերություններ, մտավոր գործունեություն, խոսքի մշակույթ. Հստակ և գրագետ արտահայտեք ձեր մտքերը:
- Developարգացրեք մեկ այլ անձի հուզական վիճակը հասկանալու և ձեր սեփականը համարժեք արտահայտելու ունակություն:
- Մշակել երևակայություն և ստեղծագործականություն:
Կրթական:
- Հաղորդակցության մշակույթ, բարեկամական հարաբերություններ, ընկերներին աջակցելու, նրանց մասին հոգալու ցանկություն զարգացնել:
Դասի նյութ ՝ էկրան, վիշապի խաղալիքներ, բու, երեք տուփ, ասացվածքի պատկերագիր, վանկային սեղան, հեքիաթի ծրագիր, բրդյա փոքրիկ գորգ, երկու մեքենա, երաժշտական նվագակցություն:
Նախնական աշխատանք. Էթիկական խոսակցությունների վարում. «Քաղաքավարի խոսքեր», «Համապատասխանության մասին», բարոյական և էթիկական թեմայով գրքերի ընթերցում և քննարկում, բարության և բարեկամության մասին ասացվածքների քննարկում, նրանց համար պատմություններ հորինում:
Դասընթացի ընթացքը
Բարև տղերք: Տեսեք, թե ինչ լավ օր է այսօր: Smպտացեք միմյանց սրտանց: Դուք ժպտում եք, իսկ ժպիտը բարության խորհրդանիշ է: Լավ եք միասին? (Այո):
Տղերք, ասեք ինձ, ինչպիսի՞ հեքիաթներ կան:
(Ժողովրդական և գրական):
Ի՞նչ հեքիաթներ գիտեք:
(Կախարդություն, կենդանիների մասին, հեքիաթներ տարբեր առարկաների մասին):
Տղերք, հեքիաթներում կան տարբեր կախարդական առարկաներ, նրանց օգնությամբ հրաշքներ են տեղի ունենում, փորձեք անվանել դրանք:
(Անտեսանելի գլխարկ, ինքնահավաք սփռոց, վազող կոշիկներ, արծաթե ափսե և թափվող խնձոր):
Իսկ արագ շարժվելու և հեքիաթի մեջ մտնելու համար ո՞ր առարկան կարող ենք ընտրել:
(Կախարդական գորգ):
Իսկ կախարդական գորգ կարող ենք գնալ «Բարեկամության կամուրջով»:
Մեծահասակները հաճախ ասում են ձեզ, որ պետք է լինել ընկերասեր, ապրել ներդաշնակ: Այսպիսով, ինչ է բարեկամությունը:
(Երեխաներն անցնում են հոսքի միջով և ասում. Բարեկամությունը բարի լինելն է, խաղալիքները կիսելը, սա այն է, երբ դու գիտես բանակցել առանց բղավոցների և վեճերի, լինել ուշադիր, օգնել ընկերոջը, օգնել դժվարություններից :):
Ով գիտի ընկերանալ, նա հոգ է տանում իր ընկերների մասին, փորձում է լավություն անել շրջապատի բոլորին:
Եվ ահա թռչող գորգը (անցնում ենք, նստում):
Մենք նստում ենք ձեռք ձեռքի տված
Միասին մենք մեծ ժապավեն ենք:
Կարո՞ղ ենք մեծ լինել
Մենք կարող ենք փոքր լինել
Բայց ոչ ոք միայնակ չի լինի:
Նայեք շուրջը, մենք Վիշապի մասին հեքիաթում ենք: Վիշապ Պամսին ապրում է այս թագավորությունում: Նրա կերպարը տհաճ և քմահաճ է: Նա ոչ ոքի չի սիրում: Առավոտյան նա գրգռված արթնանում է, ցերեկը ՝ բարկացած քայլում, և դժգոհ քնում: Մի օր մռայլ անձրևոտ օրվա ընթացքում Պամսին իրեն շատ միայնակ զգաց:
Ինչու ոչ ոք ինձ հետ ընկեր չէ: - մտածեց Վիշապը: Նա մտածեց 4 ամբողջ րոպե, բայց չկարողացավ կռահել, թե ինչու: Եվ նա որոշեց դիմել խելացի Բուին: Բուն նրան բացատրեց, որ նման բնավորությամբ դժվար է ընկերներ գտնել: Եվ ահա ինքը ՝ Պամսին, Բուի հետ, եկեք լսենք, թե ինչի մասին են նրանք խոսում:
Վիշապ: Ի՞նչ պետք է անեմ: - տխուր հարցրեց Վիշապը:
Owl: Մենք պետք է կախարդական խմիչք խմենք:
Վիշապ - Իսկ ի՞նչ է այս ըմպելիքը:
Owl: Խմիչք, որը պատրաստված է բարության և բարեկամության նոր հորինված պատմություններից: Եթե խմեք այս ըմպելիքը, ապա ձեռք կբերեք այս բոլոր հատկությունները և կսկսեք վայելել սերն ու հարգանքը: Դուք այլևս միայնակ չեք լինի և ընկերներ կունենաք:
Վիշապ: Ո՞վ կարող է օգնել ինձ:
Owl: Նախապատրաստական խմբի երեխաները կարող են դա անել:
Վիշապ (երեխաներին). Բարև տղերք, կարո՞ղ եք ինձ օգնել: (ԱՅՈ)
Խաղ «Ասա հակառակը»:
Տխուր եք տղերք: (Մենք ծիծաղելի տղաներ ենք):
Դուք ծույլ եք տղերք: (Մենք աշխատասեր տղաներ ենք):
Դուք անբարյացակամ տղաներ եք: (Մենք ընկերասեր տղաներ ենք):
Angryայրացե՞լ եք տղերք: (Մենք լավ տղաներ ենք):
Դուք կոպիտ եք տղերք: (Մենք քաղաքավարի տղաներ ենք):
Ագահ եք տղերք? (Մենք առատաձեռն տղաներ ենք):
Հետո օգնիր ինձ խմիչքը հավաքել:
Այսպիսով, տղերք, կարո՞ղ ենք օգնել Վիշապին: Հակառակ դեպքում նա դժգոհ կմնա ամեն ինչից: Բայց, ցավոք, դժվար է դեղ պատրաստել Պամսիի համար: Այն բաղկացած է 3 մասից և պահվում է 3 տուփի մեջ: Մեկը Իմաստության Հեքիաթից է, երկրորդը `Բարության Հեքիաթից, իսկ երրորդը` Ֆանտազիայի Հեքիաթից:
Որքան վատ է, երբ շուրջը ընկերներ չկան: Եվ մենք ընկերներ ունենք շուրջը:
Մատների մարմնամարզություն «Ես շուրջս ընկերներ ունեմ»:
Աքլորը ողջունեց ինձ.
-Կու-կա-ռե-կու՛: նա բարձրաձայն երգեց.
«Ko-ko-ko-լսել եմ հավերից:
Purr - կատուն մաքրեց.
"Murrr:"
Եվ Շուն Պահապանը, ճանաչելով ինձ,
Հարգալից հաչեց.
«Վա wյ վաofյ»:
Եվ նա երկարեց հորթը.
«Muuuu:« Ինչպես, բարև,
Մենակ լինելը ձանձրալի է:
Եվ ճնճղուկ մի ճյուղի վրա մի ակնթարթում
Թվիթերում.
«Ես կենդանի եմ, ճիտ-թվիթ»:
«Ինչ լավ է, - մտածեցի ես, -
Որ շուրջս ընկերներ ունեմ »:
Եվ ահա առաջին տուփը: Սա արկղ է Իմաստության Հեքիաթից: Այն պարունակում է ռուսական ասացվածքներ, քանի որ հենց նրանք են մեզ սովորեցնում ժողովրդական իմաստություն:
Ձեր կարծիքով, ո՞րն է այս ասացվածքը:
(Փակեք միասին, բայց ձանձրալի առանձին):
Ինչպե՞ս եք հասկանում այս ասացվածքը:
Ես ձեզ կխնդրեմ այս հարցին պատասխանել այս թեմայով իմ պատմությամբ: Դա անելու համար առաջարկում եմ բաժանվել 2 խմբի: Եկեք վերանայենք խմբերով աշխատելու կանոնները.
- մենք աշխատում ենք միասին;
- մենք լսում ենք բոլորի կարծիքը.
- մենք գտնում ենք ընդհանուր լուծում.
- ընտրեք խոսնակ:
(Երեխաները խմբերում քննարկում են առածը, ընտրում բանախոս, լսում 2 պատմվածք):
Լավ արեց, տղերք, դուք անպայման նկատեցիք այս ասացվածքի իմաստը:
Ընկերության մասին ի՞նչ այլ ասացվածքներ գիտեք:
(Ընկերոջը դժվարության մեջ են ճանաչում. Մեկը բոլորի համար, բոլորը մեկի համար. Ընկեր չկա - փնտրեք, բայց գտեք - հոգ տանել):
Դուք տեսնում եք, թե որքան բարեկամական ասացվածքներ են կազմել ռուս ժողովուրդը, և դրանք բոլորը հավաքված են այս վանդակում:
Ահա, մենք հասանք ծաղկի մարգագետնին: Տեսնենք, թե ինչպիսի ծաղիկներ են աճում այստեղ: ( Կարդում ենք վանկային աղյուսակը պիոններ, երիցուկներ, վարդեր, կակաչներ):
Դինամիկ դադար «ouաղկեփունջ»:
Թեքվեք աջ, ձախ և վերածվեք ծաղկի:
Մենք գնում ենք ծաղկեփնջեր `երկու, չորս, բոլորը միասին:
Ինչ գեղեցիկ, մեծ ծաղկեփունջ ստացանք: Ո՞ւմ կցանկանայիք այն նվիրել:
Այստեղ ես տեսնում եմ 2 -րդ վանդակը: Այս տուփը բարության հեքիաթից է:
Այժմ երեխաները ձեզ ցույց կտան մի տեսարան այն մասին, թե ինչպես էին խաղում Մաշան և Պետյան:
Մի անգամ Մաշան և Պետյան ցանկանում էին լաբիրինթոսներ խաղալ: Նրանք վերցրեցին մեքենաները և դրեցին ավտոտնակում: Գնա! Շուտով մեքենան և Պետինայի մեքենաները հանդիպեցին նեղ արահետի վրա: «Արի, թույլ տուր անցնեմ»: - պահանջեց Պետյան: - Էլ ի՞նչ, հեռացիր ճանապարհից: - պատասխանեց Մաշան: «Ահ, լավ»: - Պետյան բարկացավ, բռնեց Մեքենան և գցեց այն ճանապարհից: «Դե, ես քեզ հետ չեմ խաղա»: - ասաց Մաշան, շրթունքները շրթունքներով շուռ տվեց: Տղաները հաջողության չեն հասել «Լաբիրինթոս» խաղում:
Ինչ ես մտածում. Ինչու՞ Մաշան և Պետիտը չկարողացան խաղալ: (Երեխաների պատասխանները):
(Դուք պետք է կարողանաք լսել միմյանց, կարողանաք բանակցել խաղի ընթացքում, զիջել միմյանց և համառ չլինել):
Ինչպե՞ս կվարվեիք այս իրավիճակում:
(Նրանք ճանապարհ ընկան, տղաները թույլ տվեցին աղջկան առաջ գնալ)
Տղերք, տեսնում եք, ցանկացած իրավիճակ կարելի է շտկել, պարզապես պետք է սովորել միմյանց մեջ տեսնել միայն լավ որակներ և փորձել ուշադրություն չդարձնել վատերին:
Դինամիկ դադար «Եթե կա լավ ընկեր»:
Ես բանաստեղծություն եմ կարդում, և դուք կատարում եք ժեստեր և շարժումներ.
Տրամադրությունը ընկավ
Գործը ձեռքից ընկնում է.
Բայց դեռ ամեն ինչ չի ավարտվել
Եթե ունեք լավ ընկեր:
Մենք միասին գլուխ կհանենք այդ խնդրից,
Եկեք թեթև շունչ քաշենք -
Եկեք բարձրացնենք տրամադրությունը
Եվ թոթափի՛ր փոշին:
Ահա Fantasy Fairy- ի 3 -րդ տուփը:
Տարբեր հեքիաթների հերոսներն ունեին կախարդական ընկերներ, օգնականներ և պաշտպաններ: Անվանեք դրանք.
Երեխայի մոտ - (Կառլսոն);
Ellie ունի - (Tin Woodman, Scarecrow, Brave Lion, Totoshka);
Չգիտեմ - (նրա ընկերները :);
Չեբուրաշկայում - (կոկորդիլոս Գենա);
Այբոլիտում - (Ավվա, Չիչի, :);
Կարծում եմ, որ ձեզանից յուրաքանչյուրը կցանկանար ունենալ ձեր առասպելական ընկերը: Եվ ես գիտեմ, որ Չայկան և Ռիբկան մի անգամ ընկերացել են: Եկեք հանդես գանք նրանց բարեկամության մասին մեր առասպելական պատմությամբ, և այս դիագրամը կօգնի մեզ դրանում:
Երեխաները շղթայով են խոսում:
Ձեզ դուր եկավ մեր հեքիաթը, տղերք:
Բոլոր 3 տուփերից մենք կատարեցինք առաջադրանքները, և ես և դու ստացանք բարության կախարդական ըմպելիք: Վերցրեք յուրաքանչյուրը ձեր բաժակը և կիսվեք Պամսիի հետ: Փակեք ձեր աչքերը և պատկերացրեք, որ դուք ունեք այս կախարդական ըմպելիքի լիարժեք բաժակ: Լցնել, կիսել այս հիանալի ըմպելիքը Պամսիի հետ: Այժմ բացեք ձեր աչքերը և նայեք ձեր ամանների մեջ:
Վարիա, որքան խմիչք ունես: Իսկ դու, Նիկիտա:
Պարզվում է, տղերք, որքան էլ լավը թափեք ձեր ամանից, այն երբեք չի սպառվում: Եվ որպեսզի ստուգենք, թե ինչպես է աշխատել մեր ըմպելիքը, առաջարկում եմ դնել կախարդական բաժակներ և դրանց միջոցով տեսնել, թե ինչ է դարձել Պամսին: (Երեխաների պատասխանները):
Պամսի. Ի Howնչ հիանալի: Եվ ես չգիտեի, որ այդքան լավն եմ: Շնորհակալություն տղերք!
Տղերք, ձեզ դուր եկավ մեր ուղևորությունը:
Այնուհետև կանգնեք շրջանաձև, բռնեք ձեռքերը և ժպտացեք միմյանց: Ես շատ գոհ եմ, որ դուք գիտեք ինչպես ընկերանալ: Կառուցենք «Բարեկամության բուրգը»:
Ես ընկերներ եմ մեր խմբի բոլոր տղաների հետ: Երեխաները իրենց ձեռքերից բուրգ են պատրաստում և արտահայտում իրենց ցանկությունները:
Youգու՞մ եք ձեր ձեռքերի ջերմությունը: Գո՞հ եք:
Տեսեք, թե որքան բարձր ենք մենք ստացել բուրգը, և ամեն ինչ, քանի որ մեր խմբում ապրում է «բարեկամությունը»:
It'sամանակն է, որ վերադառնանք թռչող գորգին: (Հանգստացնող երաժշտական դադար):
Ի՞նչը օգնեց ձեզ մեր ճանապարհորդության ընթացքում:
Ի՞նչն եք ամենից շատ հիշում:
Ի՞նչն է առաջացրել դժվարությունը:
Ի՞նչ կցանկանայիք փոխել և այլ կերպ անել:
Այսպիսով, հեքիաթից վերադարձանք այգի:
«Ingանապարհորդություն բնության օվկիանոսի ընկերներով» դասի ամփոփում 8 - 9 տարեկան աշակերտների համար: Ուսումնական դասի ձևը խաղ է `ճանապարհորդություն: Քարտեզ, որի վրա նշված են «Գուշակիր», «Խորհրդավոր», «Խորհրդավոր», «Մեդիտացիաներ» կղզիները: Յուրաքանչյուր կղզում ուսանողներին տրվում է առաջադրանք, այս ճանապարհորդության միջոցով նրանք կարող են ավելին իմանալ իրենց շրջապատող աշխարհի մասին:
Բեռնել:
Նախադիտում:
Օմսկի մարզի Նազիվաևսկի քաղաքային շրջանի երեխաների համար լրացուցիչ կրթության քաղաքային բյուջետային լրացուցիչ կրթական հաստատություն
Դասի ուրվագիծ
«8-9 տարեկան երեխաների համար»
Կազմող ՝ Օքսանա Վլադիմիրովնա Կալինինա,
լրացուցիչ կրթության ուսուցիչ
Նազիվաևսկ, 2014 թ
Դասի թեման ՝ «Travelանապարհորդություն օվկիանոսի բնության ընկերների վրա»
Թիրախ: «Կանաչ մոլորակ» կրթական ծրագրի թեմաներին ծանոթություն
Առաջադրանքներ.
- Կրթական. Ակտիվացնել երեխաների շրջապատող բնության մասին գիտելիքները, ծանոթանալ ծրագրի հիմնական թեմաների բովանդակությանը.
- Զարգացնել. Զարգացնել ուսանողների ճանաչողական հետաքրքրությունը, նրանց ստեղծագործական ունակությունները.
- Կրթական. Ձևավորել թիմում աշխատելու կարիքներն ու հմտությունները
Իրականացման ձևը.խաղ - ճանապարհորդություն
Ուսուցման մեթոդներ.բանավոր, վերարտադրողական, տեսողական, տրամաբանական, հուզական խթանում, անկախ աշխատանք, հաջողության ստեղծում, գործնական:
Սարքավորումներ: քարտեզ, որի վրա նշված են կղզիներ. «Գուշակիր», «Առեղծվածային», «Առեղծվածային», «Մեդիտացիա»;
ԴԱՍԸ
1. Կազմակերպչական փուլ:
Բարև տղերք: Եկեք ծանոթանանք. Իմ անունը Օքսանա Վլադիմիրովնա է: Այժմ մենք խաղալու ենք «Եկեք ճանաչենք միմյանց» խաղը: Երեխաները կանգնած են շրջանագծի մեջ: Տղերք, ես ձեզ գնդակը կնետեմ «Դուք շտապեք, ասեք ինձ, թե ինչ է ձեր անունը ...» բառերով ՝ գնդակը գցելով խաղացողներից մեկին: Դուք տղաներ եք բռնում գնդակը և ասում ձեր անունը, այնուհետև նա գնդակը նետում է մեկ այլ խաղացողի վրա ՝ կրկին ասելով «Ինչ է ասում ձեր անունը» բառերը և այլն: Ահա այն տղաները, որոնց մենք հանդիպեցինք: Եվ ես անմիջապես ձեզ մի գաղտնիք կասեմ, որ ես նավի նավապետն եմ լինելու: Այո, մի զարմացեք, կանայք կարող են լինել նաև նավի նավապետը: Իմ նավը կոչվում է Հաղթանակ: Իմ նավը այսօր մեկնում է: Եվ ես ձեզ ինձ հետ միասին հրավիրում եմ մեծ օվկիանոսով ծովային ճանապարհորդության, որի անունը «Բնության ընկերներ» է: Այս օվկիանոսում շատ կղզիներ կան: Դուք և ես, որպես իսկական ճանապարհորդ, ստիպված կլինենք ուսումնասիրել դրանք: Եվ որպեսզի ճանապարհը շատ հոգնեցուցիչ չլինի, մենք կկանգնենք «կանգառների» վրա, որոնց ընթացքում անհրաժեշտ է հանգստանալ, խաղալ, մրցել: Մենք տղերք դա կանենք:
Համաձայն ես? Հետո գնանք! Բայց մի պայմանով. Կղզուց կղզի ճանապարհորդելը հնարավոր կլինի միայն այն ժամանակ, երբ դուք կատարեք իմ բոլոր խնդիրները: Այսպիսով, առաջ դեպի գաղտնիքների և առեղծվածների աշխարհ: (Նավակը շարժվում է օվկիանոսով դեպի «Գուշակիր» կղզի):
2. Կարեւորում:
Տեսեք, իմ ճանապարհորդներ, հորիզոնում «Գուշակիր» կղզին է:
Ձեր կարծիքով, ինչո՞ւ է այս կղզին ստացել այս անունը: Հետաքրքիր է? Եկեք խարիսխը գցենք և դուրս գանք ափ: Տեսեք, ափին կան հանձնարարականներով ծրարներ: (Յուրաքանչյուր զույգին տրվում է սպիտակ ծրար): Սպիտակներով կան վանկերի կտրված բույսերի անուններով բացիկներ `ծառեր, թփեր և ծաղիկներ: Եվ կապույտ, այս բույսերի պատկերները): Սիրելի տղերք, վերցրեք սպիտակ ծրարը, ուշադիր նայեք ներսում գտնվող քարտերին:
Այս քարտերից `վանկերից, դուք պետք է կազմեք մի ամբողջ բառ:
1 բառ ՝ RYA-BI-NA 4 բառ ՝ VA-SI-LEK
2 բառ ՝ BE-RE-FOR 5 բառ ՝ KRA-PI-VA
3 բառ ՝ MA-LI-NA 6 բառ ՝ RO-MASH-KA
Կազմված? Լավ արեց: Ո՞ր ընդհանուր բառը կարելի է անվանել ստացված բառեր: (ԲՈANՅՍԵՐ Բառը): Այժմ նայեք վարդագույն ծրարի բովանդակությանը: Ինչ կա այնտեղ: Այո, դրանք մեր բույսերն են, որոնց անունները դուք կազմել եք քարտերի վրա: Եկեք դրանք սոսնձենք մեր կղզուն:
Այսպիսով, մենք հաստատվեցինք մեր առաջին կղզում: Նրա բնակիչները բույսեր են: Նրանք շրջապատում են մեզ ուր էլ որ լինենք: Բույսերի և դրանց բազմազանության մասին կխոսենք մեր հաջորդ դասերին, կսովորենք շատ հետաքրքիր բաներ: Մենք հիանալի ենք: Հայտնաբերվել է առաջին կղզին ՝ Բույսերը: Մենք շարունակում ենք մեր ճանապարհորդությունը ...
Տեսեք, առջևում այլ կղզի կա: «Առեղծվածային» կղզի:
Ինչ հետաքրքիր վերնագիր է `« Խորհրդավոր »: Ի՞նչն է այսքան առեղծվածային այս կղզում: Տեսնենք: Տեսեք, թե որքան տարօրինակ են նկարները:
(Ուսուցիչը նկարներ է բաժանում. Տղերք, ես ոչինչ չեմ հասկանում: Օգնեք ինձ գտնել 10 տարբերություն: Ի՞նչ արեցիք:
Lyիշտ է, դուք հաղթահարել եք այս խնդիրը: Լավ արեց !!! Եկեք նկարները դնենք մեր կղզում:
Ահ, տեսեք, ինչ -որ մեկի ոտնահետքերը գետնին են: (ուսուցիչը ցուցադրում է աղվեսի հետքերը): Ինչ հետաքրքիր է: Եկեք որոշենք, թե ով է թողել այս հետքերը:Դա անելու համար ուշադիր նայեք «BOW» և «LOM» գրություններով ափսեներին: Ի՞նչ տառ ունեն ընդհանուր այս բառերը: Ճիշտ! «L» տառը: Հիշեք, որ սա խորհրդավոր կենդանու առաջին տառն է, որը հետք է թողել: Հիմա եկեք համեմատենք այս երկու բառերը ՝ «PIR», «MIG» (պատասխանը ՝ I): Հետագայում «SALT» և «RYASA» (պատասխան C): Եվ, վերջապես, «LԼԱԿ» և «ՌՅԱՍԱ» բառը (պատասխան Ա): Ի՞նչ արեցինք: ՖՈՔՍ Պարզվում է, որ այդ հետքերը թողել է աղվեսը: Եկեք նրան նույնպես դնենք խորհրդավոր կղզում:
Նայեք մեր օվկիանոսին: Այսպիսով, մենք հայտնաբերեցինք երկու զարմանալի կղզիներ `« Բույսեր »և« Կենդանիներ »: Տղերք, հիմա մի փոքր հանգստացեք:
Ֆիզիկական կրթություն:
Մեր երրորդ կանգառը: (Քարտեզի վրա կղզու պատկերը ծածկված է սպիտակ սավանով): Այն, ինչ մեր առջև է, սպիտակ կղզի է: Մենք հեռացնում ենք մի թերթիկ և կարդում կղզու անունը `« Խորհրդավոր »կղզի:Ի՞նչն է այդքան խորհրդավոր: (Կրկին ուսուցիչը ցույց է տալիս ծրարը): Մենք նորից խնդիր ունենք: Տղերք, պարզելու համար, թե ով է բնակվում այս կղզում, կռահեք հանելուկները:
Բեղերի դունչ,
Stոլավոր մուշտակ:
Հաճախ լվանում
Բայց նա ջուր չգիտի: (կատու
Նա ընկեր է տիրոջ հետ,
Տունը հսկում է
Ապրում է շքամուտքի տակ
Պոչը ռինգլետի մեջ է: (շուն)
Այս փոքրիկ կենդանին
Պահում է հացահատիկը ապագա օգտագործման համար
Այդպես է լցնում նրա այտերը
Անում է…. (համստեր)
Եվ նրանք չեն լողում ծովում,
Եվ նրանք չունեն խոզանակ,
Բայց դեռ կանչված է
Նրանք ... (ծովախոզուկներ)
Նա ապրում է ընդարձակ վանդակում
Երեխաները սիրում են խոսել նրա հետ,
Իզուր չես նախատում նրան,
Կրկնել…. (թութակ)
Անշուշտ սիրում է պանիր
Բայց հիանալի է մկնիկի համար (առնետ)
Կատարում է բոլոր ցանկությունները
Հեքիաթից գալիս է մեզ,
Ձուկ, որը ծնունդով Չինաստանից է
Կռահե՞լ եք: (ոսկե ձուկ)
Մեջքին ՝ առանց վախը իմանալու
Նա տանում է իր տունը ... (կրիա)
Լավ արեց: Կղզու բոլոր բնակիչները ճանաչվեցին: Ո՞րն է այս կենդանիների ընդհանուր բառը: Ճիշտ. Սրանք ընտանի կենդանիներ են, մեր ընտանի կենդանիները, նրանք, ովքեր ապրում են մեր տանը: Տղերք, գիտե՞ք կատուների ամենահազվագյուտ ցեղատեսակը: Ո՞րն է շների ամենափոքր ցեղի անունը: Գիտե՞ք ինչպես խնամել համստերներին: Այս և շատ այլ հարցերի պատասխանները ձեզ հետ միասին կգտնենք Լեսովիչոկ ասոցիացիայի դասերին: Եկեք դրանք դնենք մեր կղզում «Մեր տան ընկերները»:
Եվ ճանապարհին մենք ունենք ևս մեկ մեծ կղզի:Սա «Ռազմիշլայկա» կղզին է:
Տղերք, նայեք, այստեղ կան մի քանի գաղտնագրված բառեր.
6, 3, 2, 1, 2, 7, 5, 4 և 9, 8, 1, 2, 10, 8, 3
Եվ ահա գաղտնագրման բանալին ՝ 1 -L, 2 -O, 3 - K, 4 - I, 5 - I, 6 - E, 7 - G, 8 - E, 9 - H, 10 - V:
Արի, վերծանիր: Լավ արեց: Ինչ արեցիր?
Սրանք են բառերը ՝ «ԷԿՈԼՈԳԻԱ» և «Տ MANԱՄԱՐԴ»: Գիտե՞ք ինչ է էկոլոգիան: Երբ գաք հաջորդ դասերին, մենք միասին կսովորենք, թե ինչ է «էկոլոգիա», ինչ է «բույսերի էկոլոգիա», «կենդանիների էկոլոգիա», «մարդու էկոլոգիա»: Մարդը նույնպես բնության մի մասն է, բայց ի տարբերություն այլ կենդանի էակների, նա գիտի մտածել, այսինքն. տիրապետում է խելացիության: Եվ իր կամքով նա կարող է ինչ -որ բան անել, բայց ինչ -որ բան չանել: Հաճախ մարդը վնասում է բնությանը, ոչ թե այն պատճառով, որ նրան ստիպում են դա անել իր բարօրության համար, այլ պարզապես անտեղյակությունից կամ չմտածելուց: Ահա թե ինչու դուք պետք է ավելի լավ ճանաչեք բնությունը, որպեսզի պարզեք, թե ինչ կարելի է անել առանց դրան մեծ վնաս պատճառելու, և ինչը ՝ ոչ:
Եկեք տեղադրենք մարդկային արձանիկը ձեր ուզած ցանկացած կղզում:
3. Ռեֆլեքսիվ փուլ:
Այսպիսով, մեր ճանապարհորդությունը օվկիանոսով «Բնության ընկերներ» ավարտվեց: Տղերք, ասեք ինձ, ձեզ դուր եկավ ճամփորդությունը: Ես համոզվեցի, որ դուք լավ ճանապարհորդներ եք, ճանաչում եք բնությունը, գնահատում և հարգանքով եք վերաբերվում դրան: Ես շատ գոհ եմ ձեզանից:
Ասա ինձ, ինքդ գո՞հ ես:
Ի՞նչն է ձեզ ամենից շատ դուր եկել:
Ինչ տրամադրություն ունեք:
Հետո հրավիրում եմ ձեզ զարդարել մեր օվկիանոսը «Բնության ընկերներ» -ը ձեր ժպիտներով:
Ընտրեք ձեր տրամադրությանը համապատասխան գունավոր թղթե էմոցիոն և կպցրեք այն օվկիանոսին:
Երեխաները կպչում են տարբեր գույների և տարբեր ծամածռությունների (ուրախ, անտարբեր, տխուր) էմոցիոններ ՝ համապատասխան իրենց տրամադրությանը: Մեր օվկիանոսն ավելի գեղեցիկ է ձեր ժպիտներից:
4. Վերջնական փուլ:
Մենք ՝ տղաները, շատ բեղմնավոր էինք աշխատում դասին: Դուք ինքներդ ձեզ համար շատ հետաքրքիր բաներ եք սովորել: Եկեք նայենք մեր օվկիանոսին: Այն բնակեցված է բնակիչներով `բույսերով, կենդանիներով: Դրանք շատ են: Եվ այս բազմազանության մեջ մարդկային արձանիկ է: Ստացվում է, որ մարդը շատ համեստ տեղ է զբաղեցնում այլ կենդանի էակների մեջ: Այսպիսով, մենք կարող ենք եզրակացնել.
Մարդը բնության ընդամենը մի փոքր մասն է, բայց, ի տարբերություն բնության այլ բնակիչների, նա խելացի է և կարող է վերահսկել իր գործողությունները:
Հուսով եմ, որ դուք միշտ ողջամիտ կլինեք բառի ամբողջ իմաստով ՝ կհարգեք բնությունը:
Տղերք, հուսով եմ հասկանում եք, որ բնության մասին սովորելը շատ հետաքրքիր է: Եվ դուք ինքներդ կցանկանաք ավելին իմանալ մեր շրջապատող բնության մասին: Մեր դասերը կօգնեն ձեզ այս հարցում: Մաղթում եմ ձեզ նոր բացահայտումներ: Շնորհակալություն Լավ արեց: Ցտեսություն.