Մարդու մարմնի գունազարդման գրքի ներքին կառուցվածքը. «Մարդու մարմնի մասեր» թեմատիկ շաբաթ. Դասերի դիդակտիկ պատրաստում

Նախադպրոցական տարիքի երեխաները պետք է ստանան առնվազն նվազագույն տեղեկատվություն անատոմիայի մասին, կարողանան անվանել իրենց մարմնի մասերը: Այս թեման ներառված է 3-ից 5 տարեկան երեխաների կրթական ծրագրում։ Նկարները երեխաների համար «Մարդու մարմնի մասերը» օգնում են մանկապարտեզների և ուսումնական կենտրոնների ուսուցիչներին նման դասերը դարձնել ոչ թե տեսական, այլ օրինակներով լցված, պատկերացնել նոր գիտելիքներ: Ինչպես դաս կառուցել մանկապարտեզների հետ, ինչ վարժություններ, խաղեր են նպաստում նոր նյութի մտապահմանը, մենք ձեզ կպատմենք մեր հոդվածում:

Դասերի դիդակտիկ պատրաստում

Մարդու մարմնի մասին պատկերացումների ձևավորումը սկսվում է վաղ նախադպրոցական տարիքից։ Նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունում և տանը ծնողների հետ անցկացվում են ճանաչողական դասեր «Մարդու մարմնի մասեր» գունեղ նկարներով։

Մայրիկներն ու հայրիկները անգիտակցաբար խնդիրներ են դնում, նրանք պարզապես ձգտում են ընդլայնել փոքրիկի գիտելիքների շրջանակը։ Մանկապարտեզի ուսուցիչները թեմայի վերաբերյալ յուրաքանչյուր դասի համար ձևակերպում են նպատակներ և խնդիրները՝ ելնելով դասի հաջորդականությունից, նախադպրոցական տարիքի երեխաների տարիքից և նյութի նորությունից:









Նպատակներ

Զարգացնող և կրթական գործունեության նպատակներից կարելի է առանձնացնել հետևյալը.

  1. Խաղի միջոցով պատկերացում կազմել մարդու մարմնի, նրա մասերի և կառուցվածքի մասին:
  2. Ընդլայնել նախադպրոցական տարիքի երեխայի բառապաշարը:
  3. Ձևավորել առողջ ապրելակերպի ցանկություն, հարգանք ձեր և ձեր առողջության նկատմամբ:

Մի նոտայի վրա! «Մարդկային մարմնի մասեր երեխաների համար նկարներում» թեմայով դասեր պլանավորելիս ընտրեք հստակ, վառ գծանկարներ, որտեղ բոլոր օրգանները ցուցադրվում են առանձին: Այսպիսով, երեխաները ավելի լավ կհիշեն և կհասկանան նոր տեղեկատվությունը:



Առաջադրանքներ

Եթե ​​երեխաների համար առաջին անգամ է բացահայտվում «Մարդու մարմնի մասերը» թեման, ապա հատուկ ուշադրություն դարձրեք երեխաներին բառապաշարին ծանոթացնելուն, անատոմիայի նկատմամբ ուշադրությունն ու հետաքրքրությունը ակտիվացնելու համար։ Հետագա դասերին ամրապնդել նյութը, նպաստել ինքնուրույն գործունեությանը, օգտագործել նախադպրոցականների ստեղծագործական ներուժը: Մեկ դասի համար բավական է ընտրել 3-4 իրագործելի առաջադրանք։

Դասերի ուսումնական առաջադրանքներ.

  1. Պատկերացում տվեք մարդու մարմնի, մարմնի մասերի, զգայարանների և դրանց գործառույթների մասին (կատարվում է թեմայի շուրջ 1 դասում):
  2. Որպեսզի սովորեցնեք, թե ինչպես ճիշտ անվանել, ցույց տվեք հիմնական օրգանները (թեմայի վերաբերյալ 2 և հաջորդ դասերի պարտադիր առաջադրանք):
  3. Պատկերացրեք տարբեր մարդկանց անհատականության և մարմնի կառուցվածքի նմանության մասին:

Զարգացման առաջադրանքներ.

  1. Սովորեցրեք փոխկապակցել խոսքերն ու գործողությունները:
  2. Զարգացնել մտածողությունը, հիշողությունը, երևակայությունը:
  3. Սադրել և կատարելագործել մենախոսությունը, երկխոսական խոսքը:
  4. Զարգացնել սեփական կարծիքը պաշտպանելու, վեճի ժամանակ ապացույցներ օգտագործելու կարողությունը:
  5. Զարգացնել նուրբ շարժիչ հմտություններ (որպես տաքացում, ստեղծագործական առաջադրանքներ):
  6. Մշակել հոդակապություն:

Ուսումնական առաջադրանքներ.

  1. Աջակցել առողջ ապրելակերպի հետապնդմանը:
  2. Մշակել բարեգործական վերաբերմունք ուրիշների նկատմամբ, հետաքրքրություն խմբի մյուս աշակերտների նկատմամբ:
  3. Սովորեք լսել ուրիշներին և չվախենալ սխալվել հարցերին պատասխանելիս:
  4. Զարգացնել անկախությունը:

Դասի ընթացքը

Նախադպրոցական հաստատությունում դաս կարելի է կառուցել հետևյալ մոտավոր պլանի համաձայն.

Դասի փուլ Ինչը ներառում է Տեւողությունը
1. Կազմակերպման ժամանակ Մենք ակտիվացնում ենք երեխաների ուշադրությունը դասի սկզբին: Ասում ենք՝ բարև, նստիր, լռություն ստեղծիր։ 1-2 րոպե
2. Ներածական մաս Մենք հետաքրքրություն ենք առաջացնում այն ​​ամենի նկատմամբ, ինչ կատարվում է: Կարող եք սադրիչ հարց տալ (Ո՞վ գիտի, թե մարդու մարմնի քանի մաս կա և այլն): Կամ պատմեք հետաքրքիր պատմություն հեքիաթային կերպարի մասին, ով չկարողացավ գտնել և թվարկել իր մարմնի բոլոր մասերը: Առաջարկեք օգնել կերպարին: 3-4 րոպե
3. Դասի խնդրի և նպատակի շարադրանք Երեխաների հետ քննարկում ենք, թե ինչ ենք անելու այսօր դասարանում, ինչ նոր և հետաքրքիր բաներ ենք սովորելու (3-4 տարեկան երեխաների հետ), ստեղծել խնդրահարույց իրավիճակ 5-6 տարեկան երեխաների հետ: 1-2 րոպե
4. Խաղեր Ընտրեք խաղեր, որոնք ուղղված են օրգանների անունները, դրանց գործառույթները մտապահելուն: Խաղերը կարող են իրականացվել ֆիզիկական դաստիարակության տեսքով: 4 րոպե
5. Ջերմացեք Մատների մարմնամարզություն. Կատարում է երկու առաջադրանք՝ զարգացնում ենք շարժիչ հմտությունները և ուսումնասիրում յուրաքանչյուր մատի անվանումը 3-4 րոպե
6. Գործնական մաս Մենք դիտարկում ենք նկարները. Մենք մեր մարմնի մասերը գտնում ենք ընկերոջից, տիկնիկի վրա: Նկարում ենք, նկարում։ 10 րոպե
7. Անդրադարձ, ամփոփում Մենք գնահատում ենք դասը. Ինձ դուր եկավ - Ինձ դուր չեկավ: Ի՞նչ նորություն ես սովորել: Հիմնական կետերի համառոտ ակնարկ (բառապաշար): Հանելուկները կարող են ներառվել արտացոլման մեջ: 2-3 րոպե

2-3 տարեկան երեխաների համար մատների մարմնամարզությունը փոխարինում է խաղին և տաքացմանը։ Կարող է օգտագործվել արտացոլման փուլում: Սովորեք հիշարժան բանաստեղծություններ, ցույց տվեք, թե ինչպես հունցել ձեր մատները, ափերը ինքներդ:

Այս մատը պապիկ է
Այս մատը տատիկ է
Այս մատը հայրիկն է
Այս մատը մայրիկ է
Այս մատը ես եմ
Դա իմ ամբողջ ընտանիքն է:

Երեխաները մատները թեքում են յուրաքանչյուր բռնակի վրա առանձին՝ բռունցքները ինտենսիվ թափահարելով վերջին տողերի վրա։

Զորավարժություններ

Օգտագործեք դասի գործնական փուլում. Պարզության համար ձեզ հարկավոր են երեխաների համար «Մարմնի մասերի» նկարներ և օրինակ:

  • Կոմպոզիտորական մարդ

Յուրաքանչյուր երեխայի տրվում է մարդու մարմնի մեկ մասի նկարներ: Ավարտված տարբերակը ստեղծվում է խմբում: Մրցույթ կազմակերպեք մեծերի համար՝ ով ավելի արագ ճիշտ կհավաքի մարդուն։

  • Որտեղ է զույգը:

Խառնեք երեխաների մարմնի մասերը նկարներում: Մեկ կույտում պետք է լինեն զուգակցված մասեր և չզույգվածներ: Առաջադրանք՝ առանձնացնել պատկերները՝ հիմնվելով զուգավորման վրա: Ոտքեր, ականջներ, աչքեր, ձեռքեր՝ մեկում, մնացածը՝ մյուսում։

  • Անվանեք այն սիրալիրորեն

Ես ոչ թե ձեռք ունեմ, այլ մի փոքր ձեռք, ոչ թե գլուխ, այլ մի փոքր գլուխ... Ցանկալի է բառապաշարի վարժությունները համատեղել ֆիզիկական տաքացման հետ (ոտքերը, ձեռքերը արդուկել, գլուխս թափահարել, մարմինս ձգել դեպի իմ բարձրություն): Բառը անվանելիս նախադպրոցականները դիտում են երեխաների համար նախատեսված նկարներ կամ լուսանկարներ «Մարդու մարմնի մասեր»:

Կարևոր! Պատկերները չեն կարող տպագրվել սև ու սպիտակ: Դիտելու համար նկարները պետք է լինեն վառ:












Խաղեր

Խաղացեք վարժությունները խմբով, ակտիվորեն: Խաղերի հիմնական նպատակը՝ հիշվող ձևով նոր տեղեկատվություն տալ։ Դրական հույզերը հեշտացնում են ձուլման և համախմբման գործընթացը:

  • Ինչո՞ւ է դա մեզ պետք:

Խաղը հարց-պատասխանի տեսքով. Պատասխանների մի քանի տարբերակ կա՝ մանրամասն կամ այո՝ ոչ: 3-4 տարեկան երեխաների համար հարմար է հարցերի հետևյալ տարբերակը՝ ականջներ պե՞տք են լսելու համար։ ԱՅՈ Ուտելու համար ոտքեր են պետք: Ո՛չ։ և այլն:

Միջին խմբի նախադպրոցականների համար ուղղակի հարց տվեք. Ինչու՞ են մեզ պետք ոտքեր, գլուխ և այլն: Հնարավորության դեպքում խնդրեք հիմնավորել պատասխանը, պատճառաբանեք։

  • Ռոբոտ

Մեկ երեխա կանգնած է խմբի կենտրոնում և կատարում է մի քանի առաջադրանք երեխաներից: Օրինակ, շրջեք ձեր գլուխը, թափահարեք ձեր ձեռքը: Հիմնական բանը այն է, որ ռոբոտի համար առաջադրանք դնելիս նախադպրոցականները պետք է օգտագործեն մարմնի մասերի անունները:

  • Գուշակեք, թե որքան

Ուսուցիչը ցույց է տալիս լուսանկարների ընտրանի «Զգայական օրգանների նկարներ երեխաների համար» թեմայով և հարցնում. Քանի ականջ, քթանցք, լեզու, աչք ունի մարդը: Նա խնդրում է իրեն ցույց տալով ապացուցել պատասխանի ճիշտությունը։

Կմախքային համակարգ

Մարսողական համակարգը

Շնչառական համակարգ

Շրջանառու համակարգ

Հանելուկներ

Մեծ սեղանի վրա դրեք նկարներ կամ նկարներ երեխաների համար «Մարմնի մասերի» մասին: Հավաքեք փոքրիկներին նրա շուրջը։ Կատարեք հանելուկներ, պատասխանը կլինի բարձրացված բացիկ՝ պատասխանի նկարով: Անպայման խնդրեք պատասխանողին անվանել ճիշտ օրգանը, ցույց տվեք այն ինքներդ ձեզ կամ հարևանին:

  • Ոչ ոք դրանք չի ցանում, ոչ ոք չի տնկում, նրանք ինքնուրույն են աճում: (Մազեր):
  • Երկու փոսում օդը թափառում է, հետո դուրս է գալիս, հետո ներս է մտնում։ (Քիթ):
  • Ես կբացեմ իմ ախոռը, ընկերներիս ցույց կտամ փոքրիկ սպիտակ ոչխարներին։ (Շրթունքներ, բերան, ատամներ):
  • Եթե ​​նա չլիներ, ոչ ոք ոչինչ չէր ասի։ (Լեզու).
  • Տասը եղբայր ապրում են տարբեր տներում։ (Մատներ):
  • Ընթրիքի ժամանակ ձեզ ամենաշատն է պետք: (Բերան):
  • Մարդիկ դա ունեն: Կենդանիներն ունեն: Մարդն ավելի խելացի է։ (Գլուխ).
  • Լսու՞մ եք ջրի քրքջոցը: Ավելի հաճախ լվանալ… (Դեմքեր):

Մի նոտայի վրա! Մարդու մարմնի մասերի մասին հանելուկներ կարելի է ներկայացնել շնորհանդեսով, որից հետո երեխաների համար ճիշտ պատասխանը կլինի նկարներում:

Գունազարդման էջեր

Սև և սպիտակ գունազարդման էջերն օգնում են երեխաներին հասկանալ, թե ինչպիսի տեսք ունեն, որտեղ են և որքան տարբեր օրգաններ կան: Մեկից յոթ տարեկան երեխաների օգնության գրքերի և նկարների մի քանի տարբերակ կա մարդու մարմնի մասերի մասին.

  1. Հավելված և գունավորում

Ծնողները օգնում են երեխային թելերից մազերը կպցնել, ընտրել աչքերի գույնը։

  1. Մարմնի մասերին ստորագրություններով
  1. Մարմնի մասերը և հագուստը միացրեք գծով:

Երեխան գրիչով կամ մատիտով գծեր է գծում գլխի և գլխարկի, ձեռնոցների և ափի, մատանու և մատի միջև:

  1. Գույն և ավարտ:

Երեխաների նկարները թերի են, մարմնի ոչ բոլոր մասերն են գտնվում մարդու դեմքին և իրանին։ Երեխան պետք է հասկանա, թե որ օրգանն է պակասում, լրացնի պատկերը և ամբողջությամբ գունավորի բացիկը:

Աննա Ռովենսկայա

Ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի, Վաղ զարգացման ուսումնական կենտրոնի աշխատակից։

Սովորում ենք չորրորդ շաբաթում մարդու մարմնի մասեր.Այս հավաքածուն սովորական չէ, այլ գրքի տեսքով։ Ես նրա հետ մասնակցել եմ մրցույթին։ Գիրք ստեղծելու, փոքրիկ հնարքների և դրանով մեր խաղերի մասին։

Խաղերը նախատեսված են 1,5-ից 3 տարեկան երեխաների համար: Փոքր երեխայի հետ դասերի համար (1,5 տարեկանից) կարող եք տպել ոչ թե ամբողջական հավաքածու, այլ միայն այն խաղերը, որոնք ավելի հարմար են և հավանում են։ Մենք օգտագործում ենք հավաքածուի որոշ առաջադրանքներ մեկ անգամ (ներկել, կտրել և այլն), իսկ մյուսները թաքցնում ենք ֆայլի մեջ, որպեսզի վերևում նկարենք չոր ջնջման մարկերով և ջնջենք:

Խաղերի հավաքածուուղղված՝ խոսքի, նուրբ շարժիչ հմտությունների, տրամաբանության, հիշողության, ուշադրության, շարժումների համակարգման, գրելու ձեռքի պատրաստման զարգացմանը:

| pdf ձևաչափով

Թեմատիկ հավաքածու «Մարդու մարմնի մասեր»

Հավաքածուն ներառում է հետևյալ աշխատանքային թերթիկները փոքր երեխաների համար.

  1. Կափարիչի թերթիկ գունավորման և հավելվածի համար:Երեխայի հետ կարող եք թելերից մազերը կպցնել, հագուստ զարդարել և այլն։
  2. Գունազարդման գիրք մարմնի ստորագրված մասերով... Պետք է տղային գունավորել ու անվանել մարմնի մասերը։ Մայրիկը կարող է մատը սահեցնել պիտակների վրայով դրանք կարդալիս, որպեսզի երեխան տեսնի, թե ինչ է կարդում մայրիկը:
  3. Գունավորում և մի հատված նրա մասին։Կարդացեք, նկարեք, անվանեք մարմնի մասեր, ցույց տվեք թեւեր և լուսապսակ:
  4. Ինչ հագնել որտեղ.Առաջադրանք՝ գծեր գծիր առարկայից մինչև այն մաշված տեղը: Օրինակ՝ գլխին կրում են աղեղ։
  5. Խմորից ու պլաստիլինից քանդակեք մարդու դեմքի դիմագծերը։Մայրիկը կարող է երեխային տալ բլանկներ, որոնք նա կձևակերպի իր ձեռքերով, իսկ երեխան պարզապես կպցնի դրանք՝ աչքեր, բերան, հոնքեր։ Երեխան կարող է ինքնուրույն կպցնել մազերը փոքր կտորներից կամ մեկ մեծ կտորից:
  6. Միացրեք դեմքը և դրա ձևը:Այս առաջադրանքը նախատեսված է 3 տարեկանից ավելի մոտ երեխաների համար, ովքեր քաջատեղյակ են պարզ երկրաչափական ձևերին։ Երեխաները կարող են դա անել մոր հրահանգով կամ ձեռքը մոր ձեռքին:
  7. Մատների մարմնամարզություն «Մատ, մատ, որտեղ է քո տունը».Կարող եք ոտանավոր կարդալ, խաղալ երեխայի ափի հետ, վրան տուն նկարել: Երբ մատին հարց ենք տալիս, մենք թեթև քաշում ենք դրա համար, իսկ երբ մատը պատասխանում է, այն թեքում ենք դեպի ափի կենտրոնը դեպի տուն։ Նկարում ցույց ենք տալիս մատները, անվանում ենք դրանք։
  8. Գունավորեք զգեստը.Մենք մեր մատը թաթախում ենք ներկի մեջ և փորձում ներկել միայն զգեստը։
  9. Գծիր գիծը։Խոսքի զարգացման և գրելու համար ձեռքի պատրաստման առաջադրանք. Թույլ տվեք երեխային մարկերով գիծ քաշել, և մայրը ձեզ կասի, թե ինչպես ենք մենք տեսնում, լսում, հոտառություն, համ և շոշափում: Հավանաբար ավելի մեծ երեխաները կկարողանան ինքնուրույն պատասխանել այս հարցերին:
  10. Գիրք-խաղ «Ընտրիր մարմինը գլխին»... Զվարճալի խաղ՝ գլուխն ու մարմինը համապատասխանեցնելու համար:

P.S. Ինչպես միշտ, խորը խոնարհում և շատ շնորհակալություն վերագրանցումների և բանավոր խոսքի համար:

Բարի լույս սիրելի ընկերներ:

Անցյալ շաբաթավերջին դստերս համար մարմնի մասերով մի փոքրիկ պաստառ պատրաստեցի՝ օգտագործելով գեղեցիկ տղայի օրինակը:

Դրանով դուք կարող եք տեսողականորեն բացատրել և ցույց տալ, թե որտեղ է գտնվում մարդը՝ գլուխը, մազերը, բերանը, ականջները, աչքերը, ճակատը, պարանոցը, ափը, մատը, դաստակը, որովայնը, պորտը, կրծքավանդակը, ոտքերը, ծնկները, կրունկները, ոտքերը և այլն: և այլն:

Բացի այդ, այստեղ ես տեղադրել եմ ձեռքի նկար և բոլոր մատների անունների ցանկը՝ բութ, ցուցիչ, միջին, մատանին, փոքր մատը: Աղջիկս հետաքրքրությամբ նայեց դրան։

Մարդու մարմնի մասերի մասին այս ուսումնական նյութը խորհուրդ եմ տալիս դիտել ինչպես 1 տարեկանից փոքր երեխաների, այնպես էլ ավելի մեծ երեխաների համար: Ցույց տվեք այն օրը մի քանի անգամ, խնդրեք փոքրիկին նկարում գտնել, թե որտեղ է գտնվում մարդու մարմնի այս կամ այն ​​հատվածը։ Կամ կարող եք պարզապես կախել պատից և ժամանակ առ ժամանակ բարձրանալ և զննել։

Հաջողություն բոլորին:

Պաստառ նկարներում

Մինի պաստառ՝ «Մարմնի մասեր երեխաների համար» կարելի է ներբեռնել այստեղ՝

Քարտեր և լուսանկարներ

Այստեղ դուք կարող եք ներբեռնել և տպել ձեր երեխայի համար մշակող բացիկների ընտրանի՝ անձի և նրա մարմնի կառուցվածքի թեմայով: Քարտերը նախատեսված են 1 տարեկանից սկսած: Հեշտ և մատչելի ձևով նրանք ձեր երեխային կծանոթացնեն մարդու մարմնի հիմնական մասերին, ինչպես նաև կարող են ներառվել մանկապարտեզներում, վաղ մանկության դպրոցներում, տարրական դպրոցներում և հենց տանը զարգացող գործունեության մեջ:

Մարդու մարմնի և օրգանների մասեր.