Փոքրիկ մեծ դաս երեխաների համար: Դասի ուրվագիծ (կրտսեր խումբ) թեմայով ՝ Թեմա ՝ «Մեծ - փոքր

Բեռնել:


Նախադիտում:

Թեման ՝ «Մեծ -փոքր»

Նպատակներ. Սովորել խմբավորել տարբեր չափերի (մեծ, փոքր) առարկաներ ՝ առարկան ավելացնելով առարկային: Մշակել գործնական գիտելիքներ «մեծ-փոքր» հարաբերակցության օբյեկտների չափի վերաբերյալ, կառուցողական մտածողության տարրեր, բանավոր հասկանալու ունակություն: մեծահասակի ցուցումներ, հիշողություն, ակտիվ բառապաշար, ձեռքերի փոքր շարժումների համակարգում և տեսողական վերահսկողություն:

Սարքավորումներ `սեղան, 2 խաղալիք` նապաստակներ, տարբեր չափերով; 2 տուն, 2 աղեղ, 2 գնդակ, 2 ափսե, 2 գազար `նապաստակներին համապատասխանող չափ; պղպջակ

Դասի ընթացքը.

1. Ներածական մաս:

Տղերք, տեսեք, ո՞վ եկավ մեզ այցելելու: Այո, ճիշտ է, սա մեծ նապաստակ է, և այսօր նա դասի մեր հյուրն է, բայց նա մենակ չի եկել, իր հետ վերցրել է մի փոքրիկ նապաստակ:

Տղերք, ցույց տվեք մեծ նապաստակը: Showույց տվեք մի փոքր նապաստակ: (Երեխաները ցույց են տալիս):

2. Հիմնական մասը:

Տղերք, նայեք, այստեղ տներ կան: Նապաստակները ապրում են դրանցում: Սա ի՞նչ տուն է: (մեծ). Իսկ սա՞ (փոքր).

Ի՞նչ է սա նապաստակ: (մեծ) Ո՞ր տանը նա կապրի: Ցուցադրում. (Մեծի մեջ):

Իսկ ո՞րն է այս նապաստակը: (փոքր). Ո՞ր տանը նա կապրի: Ցուցադրում. (փոքր):

Եկեք նապաստակներին աղեղներ տանք: Այստեղ մենք ունենք մեծ ու փոքր աղեղներ: Ո՞րն է ամենամեծ աղեղը: Իսկ սա ո՞րն է: (երեխաների պատասխանները):

Ի՞նչ նապաստակ ենք տալու մեծ ծիածանը: (մեծ).

Իսկ ինչպիսի՞ նապաստակ ենք տալու փոքր աղեղ: (փոքր); (երեխաները կարող են ցույց տալ):

Տեսեք, թե որքան խելացի են դարձել մեր նապաստակները:

Մեծ ու փոքր նապաստակները խաղում էին գնդակների հետ և կորցնում դրանք, և ես գտա դրանք, ահա դրանք:

(ցույց են տալիս մեծ և փոքր գնդակներ):

Դրանք մեծ ու փոքր գնդակներ են: Showույց տուր ինձ մեծ գնդակը: Showույց տվեք մի փոքր գնդակ:

Ի՞նչ մեծ գնդակ կտանք շանը: (երեխաները ցույց են տալիս մեծ նապաստակը):

Ինչպիսի՞ նապաստակ ենք տալու փոքրիկ գնդակը: (մատնացույց անելով փոքրին):

Ֆիզիկական կրթություն.

Հիմա, տղերք, կանգնեք աթոռների մոտ: Եկեք մի փոքր խաղանք ձեզ հետ: Համաձայն ես? Կրկնել ինձանից հետո!

Դե, նապաստակ, ցատկիր, ցատկիր,

Թակել, թակել, թակել:

Դուք ընկնում եք խոտի վրա, ընկնում,

Պառկեք և հանգստացեք, հանգստացեք:

Հանգստացիր, հիմա վեր կաց

Սկսեք նորից ցատկել:

Արագ վազիր դեպի ծառը

Եվ արագ ետ թռիր:

Նապաստակներին դուր եկավ, թե ինչպես ես ցատկել: Նստել. Մեր մեծ ու փոքր նապաստակները ուտել էին ուզում: Եկեք նրանց կերակրենք:

Ես հիմա մեծ ու փոքր ափսեներ եմ դնելու: Սա ի՞նչ ափսե է: (մեծ) Եւ այս? (փոքր).

Եկեք ո՞ր նապաստակին մի մեծ ափսե դնենք: Ցուցադրում. (մատնացույց անելով մեծ նապաստակին):

Եկեք մի փոքրիկ ափսե դնենք ո՞ր նապաստակի վրա: Ցուցադրում. (մատնացույց անելով փոքրին):

Եկեք հիշենք, թե ինչ են սիրում նապաստակները: Lyիշտ է, նապաստակները սիրում են գազարը:

Մենք նրանց գազարով կվերաբերվենք: Սրանք մեծ ու փոքր գազար են: Սա ի՞նչ գազար է: (մեծ) Ո՞ր նապաստակին կտանք մեծ գազար: Ցուցադրում.

Ինչ է սա? (փոքր): Ո՞ր նապաստակին կտանք փոքր գազար: Ցուցադրում.

Լավ արեց:

3. Վերջնական մասը:

Դասի ամփոփում:

Այսպիսով, մենք կերակրեցինք մեծ ու փոքր նապաստակին: Նրանք ապրում են մեծ ու փոքր տանը, խաղում են մեծ ու փոքր գնդակների հետ, ուտում են մեծ ու փոքր գազար մեծ ու փոքր ափսեից, նրանց նվիրում են մեծ ու փոքր աղեղներ: Նրանք ձեզ օճառի պղպջակներ են բերել: Թող նապաստակները հետեւեն, թե ինչպես ենք բռնում օճառի պղպջակները: Showույց տվեք մեծ ու փոքր պղպջակներ: Լավ արեց:


Մաթեմատիկային կարող եք ծանոթանալ շատ վաղ տարիքից: Նորածինների համար ամենապարզն ու ամենահեշտն է օբյեկտների չափի հայեցակարգը `մեծ և փոքր... «Մեծ - փոքր» հասկացությունը սովորելու դասերը կարող են սկսվել մոտ մեկ տարի:

Մեծ փոքր

Անընդհատ, առօրյա կյանքում երեխային մատնանշեք հակադիր չափի միատարր առարկաներ. Մեծ ափսե `փոքր ափսե, մեծ գդալ` փոքր գդալ, մեծ գնդակ `փոքր գնդակ և այլն:

Շատ կարևոր և անհրաժեշտ ընդգծել բառերը ինտոնացիայով«Մեծ» - ցածր ձայն ենք տալիս, անցնում ենք բասի, «մա -ա -կարմիր» - բարակ ձայն ենք տալիս: Կրկնօրինակեք այն արտահայտիչ ժեստեր«Մեծ» - մենք լայն տարածում ենք ձեռքերը, «փոքր» - ցուցիչի և բութ մատի օգնությամբ մենք շեշտում ենք օբյեկտի փոքր չափը:

Գերազանց դիդակտիկ խաղալիքներ այստեղ կլինեն բնադրող տիկնիկներ. նախ խաղերի համար օգտագործեք երկու բնադրող տիկնիկ, աստիճանաբար ավելացրեք դրանց թիվը և գծային բուրգեր.բաժակներ, բաժակներ, կաղապարներ: Մշտապես ապամոնտաժելով և հավաքելով այս խաղալիքները ՝ երեխան գործնական եղանակով կարևորի այնպիսի կարևոր հասկացությունը, ինչպիսին է առարկաների չափը: Սա «Մեծ-փոքր» հասկացությունների ուսուցման առաջին փուլն է:

Կարող է օգտագործվել ստվարաթղթե արձանիկներկենդանիներ, բանջարեղեն, մրգեր կամ այլ առարկաներ և դրանք դնել միմյանց վրա: Խաղացեք այն փոքրիկի հետ, օրինակ ՝ «Որտե՞ղ է մեծ արջը և որտե՞ղ է փոքրը: Մենք մեծ կոնֆետը կտանք մեծ արջին, իսկ փոքր կոնֆետը ՝ փոքրիկին »:

Օգտագործեք մեծ-փոքր սովորելու համար զույգ քարտեր. մեկ քարտում պատկերված է մեծ առարկա, մյուսը `փոքր: Խաղացեք ձեր փոքրիկի քարտերի հետ.

  • նախ հավաքեք բոլոր մեծ նկարները, այնուհետև փոքրերը;
  • յուրաքանչյուր նկարի համար ընտրել զույգ;
  • տեղադրել մեծ նկարներ մեծ տուփի մեջ և փոքր նկարներ փոքր տուփի մեջ:

Մեկ տարուց հետո երեխայի զարգացման համար կարևոր խաղալիք է բուրգ... Բուրգը հավաքելով ՝ երեխան սովորում է տարբերել առարկաները ըստ գույնի և չափի: Նախ գնեք 4-5 օղակներով կոնաձև բուրգ, որի ձողը ներքևում հաստ է, իսկ վերևում ՝ բարակ: Նման բուրգում նախ կարող եք դնել միայն մեծ մատանի, իսկ ամենափոքրը ՝ վերջում: Երեխան աստիճանաբար կհասկանա, թե ինչպես հավաքել բուրգը:

Աննա Կլիմովա

Սա խաղընախատեսված է 2 -ից 3 տարեկան երեխաների համար:

Թիրախ. հակապատկեր չափերի օբյեկտները տարբերելու և դրանք նշանակելու ունակության զարգացում բառերով: Մեծ խնձոր, փոքր խնձոր; մեծ բանկա, փոքր բանկա.

Առաջադրանքներ:

1. Համախմբել հայեցակարգը » Մեծ փոքր"

2. Իմացեք առարկաների հարաբերակցությունը չափի մեջ » Մեծ փոքր"

3. Օբյեկտիվ գործողությունների կատարելագործում

Նյութեր խաղի համար՝ ներկված սպիտակ ստվարաթղթի վրա մեծ ու փոքր բանկա; ուրվագծային պատկերներ մեծ ու փոքրխնձոր կարմիր ստվարաթղթից:

Խաղի առաջընթաց: Ուսուցիչը դնում է սեղանին մեծ ու փոքր խնձոր... Պարզաբանում է, թե արդյոք խնձորները նույն չափի են (Տարբեր).

Ուսուցիչը երեխաների ուշադրությունը հրավիրում է ստվարաթղթի վրա պատկերված բանկաների վրա, ցույց է տալիս մեծ(փոքր) բանկեր և զանգեր նրանց: "Մեծ բանկա(փոքր բանկա) ".

Երեխաները, ուսուցչի ղեկավարությամբ, ընտրում են մեծ խնձորզանգահարեք նրանց ներս մտցնել մեծ բանկա... Ուսուցիչը մեկնաբանում է գործողությունները երեխաներ: "Տեղադրեք մեծ խնձորը մի մեծ բանկայի մեջ".

Նմանապես, երեխաներն են ընտրում փոքրխնձորները կանչում են դրանք և դնում մեջը փոքր բանկա... Ուսուցիչը մեկնաբանում է գործողությունները:"Մի փոքր խնձոր դրեք մի փոքր բանկայի մեջ". Ամփոփում է: «Մենք դրեցինք մեծ խնձոր մեծ բանկայի մեջ, ա փոքր մի փոքր բանկայի մեջ.

Առնչվող հրապարակումներ.

Դասի նպատակը. Ծնողներին սովորեցնել երեխաների հետ աշխատելու մեթոդներն ու տեխնիկան `ձեռք բերված գիտելիքները համախմբելու և գործնականում կիրառելու համար:

Դիդակտիկ խաղ «Մեծ - փոքր» 3-4 տարեկան երեխաների համար (կրտսեր և միջին նախադպրոցական տարիքի): Այս խաղը կարող է իր աշխատանքում:

«Մեծ-փոքր» հասկացությունների ձևավորում խաղերի-փորձերի գործընթացում վաղ տարիքում «Մեծ-փոքր» հասկացության ձևավորում խաղերի-փորձերի գործընթացում վաղ տարիքում: Երեխաների փորձարկումը բարդ է և բազմակողմանի:

GCD- ի մաթեմատիկական զարգացման ամփոփագիր «Կրտսեր-փոքր» երկրորդ կրտսեր խմբում Նպատակը ՝ համախմբել երեխաների ձևի և չափի գիտելիքները: Նպատակները. Կրթական. -Շարունակել սովորել տարբերակել և անվանել երկրաչափական ձևեր, հիմնական:

Երկրորդ կրտսեր խմբում «Մեծ - փոքր» զգայարանների բաց դասի ամփոփում GCD- ի տեխնոլոգիական քարտեզ 2 -րդ կրտսեր խմբում Կրթական տարածք. «Ognանաչողական զարգացում» FEMP Ամսաթիվ ՝ 21 նոյեմբերի, 2016 թ.

Առաջին կրտսեր խմբում «Փոքր, մեծ» մաթեմատիկայի դասի ամփոփագիր Դասի ամփոփում (մաթեմատիկա) «Փոքր, մեծ» (1 մլ. Խումբ ՝ 3-4 տարի) Նպատակը ՝ երեխաներին պատկերացնել արժեքների մասին ՝ մեծ, փոքր:

FEMP դասի ամփոփում երկրորդ կրտսեր խմբում «Մեկ-շատ, մեծ-փոքր, այնքան» Համառոտ Բաց դաս 2 -րդ կրտսեր խմբում մաթեմատիկական պատկերների զարգացման վերաբերյալ: Դաստիարակ ՝ Շակիրովա Լ. Ն. Թեմա.

Եկատերինա Բուխտևա
«Մեծ և փոքր» դասի ամփոփում փոքր երեխաների համար

Վերացական - դաս

« Մեծ փոքր»

(2 վաղ խումբ)

Դաստիարակ՝ E. S. Bukhteeva

Օլենեգորսկ

Թեմա: « Մեծ փոքր»

Programրագրի բովանդակություն: ուշադրություն դարձնել երեխաներօբյեկտների չափերի տարբերության վերաբերյալ:

Թիրախ: Բառերի ընկալում ձևավորելու համար - մեծ ու փոքր.

Առաջադրանքներ: Հրահրել երեխաներցույց տալ բառերի կրկնություն, ցույց տալ մեծ և փոքր իրեր.

Սարքավորումներ: 1 սեղան (երկու կրպակ, երկու խաղալիք `շներ); 2 սեղան (երկու գավաթ) (մեկ գույն), երկու աղեղ (ընտրում ենք մեկ գույն), երկու գնդակ, երկու ոսկոր (+ երկու ոսկոր յուրաքանչյուր երեխայի համար).

Դասի ընթացքը.

1- Ներածական մաս: Երեխաները ներս են մտնում:

Տղերք, ո՞վ է այդքան հաչում: (էկրանի հետևում կան երկու երաժշտական ​​խաղալիք շներ `մեկը հաչում է ուժեղ, երկրորդը` մեղմ) հեչ

Այո, ճիշտ է հաչում մեծ շուն, նա եկավ մեզ այցելելու:

Ո՞վ է այդքան հանգիստ հաչում: Woof woof woof: Այո, սա նաև շան աղջիկ է փոքր.

Նրանք վազելով եկան մեզ մոտ: ցույց տուր ինձ մեծ շուն, ցույց տուր ինձ փոքրիկ շուն(Ես դիմում եմ յուրաքանչյուր երեխայի `խոսում կամ ցույց է տալիս)

1. երեխա - ցույց տուր ինձ մեծ շուն

2. երեխա - ցույց տուր ինձ փոքրիկ շուն

Երեխաները ցույց տվեցին: Լավ արեց:

2- Տղերք, տեսեք, որ կրպակ կա: Նրանց մեջ շներ են ապրում:

Ասա, թե ինչպիսի կրպակ - մեծև ահա թե ինչ կրպակ է փոքր.

Սա շուն է մեծ (v մեծ կրպակ-շոու)

Սա շուն է փոքր, նա ո՞ր կրպակում կապրի (v փոքր կրպակ - շոու) .

3-տղերք: Ինչ -որ բան մեր շները տխուր են, եկեք նրանց աղեղներ տանք: Այստեղ մենք աղեղներ ունենք (մեծ ու փոքր) ... Ինչ աղեղ (յուրաքանչյուր երեխայի պատասխանները).

-Եկեք մեծ խոնարհվենք մեծ շուն

-Եկեք փոքրիկ ծիածան տանք փոքրիկ շանը

Տեսեք, թե ինչ խելացի շներ ունենք:

4-Տղաներ, ինչպես նաև շները սիրում են խաղալ գնդակներով: ցույց տուր ինձ մեծ գնդակ, ցույց տուր ինձ փոքր գնդակ. (յուրաքանչյուր երեխա ցույց է տալիս կամ անուններ է տալիս)... Լավ արեց:

Մեծգնդակը, որին մենք կտանք շուն - (երեխաները պատասխանում են դրան մեծ շուն, փոքրո՞ր գնդակը կտանք շանը, (երեխաները պատասխանում են դրան փոքրիկ շուն) ... Լավ արեց:

5-Ֆիզմինուտկա:

«Լակոտը վազեց բակով, լակոտը վազեց բակով

Տեսնում է մի կտոր տորթ: Woof woof woof

Ես բարձրացա վերանդայի տակ և նստեցի

Ընկավ և հոտ քաշեց »:

Շներին շատ դուր եկավ ձեր վազքի եղանակը:

6-Բայց մեր շները սոված են: Սոված են: Եկեք նրանց կերակրենք: Ես հիմա կդնեմ մեծ և փոքր աման: (Ես խնդրում եմ յուրաքանչյուր երեխայի)... Լավ արեց:

Եվ մենք մեր շներին կվերաբերվենք համեղ ոսկորներով (յուրաքանչյուր երեխայի համար ՝ երկու հոգի) մեծ ոսկորներ, երկու փոքր ոսկորներ): այն մեծ ոսկոր, սա փոքր ոսկոր.

Երեխայի անունը - մեջ մի մեծ աման դնել մեծ ոսկորի մեջ;

Երեխայի անունը - մեջ մի փոքր գունդ մի փոքր ոսկոր դրեց;

Երեխայի անունը ---;

Երեխայի անունը.

7- Այսպիսով, մենք կերակրեցինք մեծ ու փոքր շուն, նրանք ապրում են մեծ ու փոքր կրպակ, հետ խաղալ մեծ ու փոքր գնդակ, ուտում են մեծ ու փոքր ոսկոր մեծից փոքրամաններ և տվեց դրանք մեծ ու փոքր աղեղ... Հիմա անակնկալի համար: Մեր շները ցանկանում են տեսնել, թե ինչպես կարող եք բռնել մեծ ու փոքր պղպջակներ... Բոլորդ լավ եք արել այսօր: Շնորհակալություն բոլորին! Ցտեսություն!